Boerentoekomst op Walcheren Met de Prins bij de Mariniers n „ZWEMMEN" IN DE KAMER De nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen G MODELOPLEIDING IN DOORN NEDERLANDSE VISSERSVLOOT GEHAVEND EEN STEMBUSRELLETJE IN DE VEILIGHEIDSRAAD Zeeuwen luisterden in vol ornaat DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Overplaatsing m vrijheid EfV0.-*1C. Fakir-film Zeebenen in de hei Pater Stokman over moraal 72 Procent kwam uit de oorlog terug Massagraf in Twente? ONGSLAGEN Pauselijke gift Weer bananen Nog meer ellende 69ste JAARGANG No. 20430 ttr/r* 6 vra&en de artt. 45 en vlg. terug te nemen. INTERPELLATIE OVER RANTSOENVERLAGING 00m met noodlottige gevolgen MINISTER ONTRIED KATHOLIEK AMENDEMENT Beraadslagingen geschorst VERBETERING OP DE LIJNEN IN HET WESTEN EGYPTISCHE ZIEKTE IN DE VER STATEN Reeds zes lijken gevonden BLAAS BIJ NIEUWE MAAN VISJINSKY MAAKT ER EEN EIND AAN Fietsen en papier naar Duitsland voor de kleintjes KEULENS KARDINAAL NAAR UTRECHT OVERSTROMINGEN IN DE PENDSJAAB HEDEN INDONESIë IN VEILIGHEIDSRAAD DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs Dedraagt t 3.45 per Kwar taal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. Der millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce. ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. ICAMPIOENEN A 20 woorden x.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Onder de bezoekers van de gereserveerde tribunes trokken verschil lende Zeeuwse boeren in vol ornaat de aandacht. Het ging dan ook om de belangrijke wetsvoordracht, die zich het herstel van het zo zwaar getroffen eiland, eens de „tuin van Nederland" geprezen, ten doel stelt door een nieuwe vei kaveling gekoppeld aan een sanerings plan, dat mede inhoudt (lie st vrijwillig doch desnoods gedwongen) overplaatsing van land muwbedrijven naar elders (in hoofdzaak de N.-O.-polder). hoofde beknibbeld. Naar een vestiging in de N.O.-polder zien duizenden boeren uit; die uit Walcheren krijgen nu voor rang (3000 h.a. liggen er op hen te wachten). Waarmee Z. Exc. uiteraard toch niet de dwang kan goedpraten Overigens is die dwang enkel als stok achter de deur bedoeld en zeer zeker zullen er zich genoeg vrijwilligers aan dienen. Stimuleren met lijfrente of over bruggingstoelage blijft mogelijk maar worde niet vast gelegd. Voor degenen die naar elders ver huizen is een afzonderlijke financiële regeling ontworpen en zoveel mogelijx zullen zij onmiddellijk hun biezen kun nen pakken. De regelingen ter zake worden nl. op elkaar afgestemd. Een poging van de anti-revolutionai ren en ehristeljjk-historischen om artt. 45 etc. (Inhoudend de mogelijkheid van dwang) uit de wet te lichten, werd met 43 tegen 19 stemmen verworpen. Ook de P.v.d.V. stemde met de voorstellers mee. Het katholieke amendement echter werd, op verzoek van de minister, enigs- zins gewijzigd, zonder stemming goed gekeurd. Met Mr. Mes, die door de verhelde rende M. v. A. veel was gerustgesteld en vooral de daarin aangekondigde wij zigingen inzake de pachtverhoudingen hoogst belangrijke verbeteringen acht te, stemden de meeste andere sprekers in, dat de regering wel erg optimistisch is, als ze meent, dat op Walcheren van een financiële noodtoestand geen sprake is. Hoe kan dit ook beweerd worden van deze bevolking, die de zwaarste tol Vooral het element van een zekere dwang, dat bö de sanering even om de hoek kwam kijken vond bij de opposi tie-partijen veel tegenkanting en om strijd deden de heren v d Heuvel tog (Vrijh.) hun best de re^erine1 tot andere gedachten te brengen° Eerstge- "oe/n e flng zelfs zo ver de ministei Anders bezag mr. Mes uit Heinkens- zand het probleem. Deze katholieke af gevaardigde is ook allerminst geest driftig over het mogelijke ingrijpen in de eigendomsverhouding, doch al hoopt hij, dat het uiterste middel geen toe passing vinden zal, toch blijft voor hem het gedwongen vertrek een noodzake lijk en onvermijdelijk sluitstuk wil men de gehele regeling die circa 60 millioen zal kosten, niet in gevaar brengen door het continueren van onrendabele bedrij ven. Waarschijnlijk zal toch ook de ka tholieke afgevaardigde over de eigen dom andere opvattingen hebben dan de anti-revolutionaire opponent bn diens exegese van de Pentateuch. Overigens dacht mr. Mes te kunnen verzekeren, dat er heus wel voldoende animo zou bestaan voor het vrijwillige vertrek naar elders (over de inpoldering van het Sloe was hij in verband hier mee even verheugd als over de terug keer der Mij. Zeeland naar Vlissingen). En van de andere kant verwachten met baron Van der Feltz ook de heren Mes en Engelbertink terecht veel van maat regelen, die het vrijwillig verhuizen extra aantrekkelijk maken, als lijfren tes voor ouderen en overbruggingstoela gen voor jongeren. Ten overvloede kwam een katholiek amendement, verdedigd door de heer Engelbertink, die zich alweer op uiter ste noodzaak oriënteerde, de Herver kavelingscommissie de duimschroeven aanzetten door de toepassing van dwang nog eens aan vaste limieten te binden en voor te schrijven, dat zij „bij voor keur niet" zal plaats hebben. Stok achter de deur Minister Mansholt beriep zich voor het uitoef enen van zekere dwang op het algemeen belang. Ook in het pachtrecht ei. o.a. bij de vordering van woon ruimte wordt op de eigendom uit dezen voor onze vrijheid heeft betaald, wier grond één ruïne en woestenij is en die sinds de inundatie de oogsten telkens geheel of gedeeltelijk zag mislukken? En ietwat argwanend informeerde de Zeeuwse afgevaardigde of werkelijk alle gevolgen van de droogte in deze zomer voor rekening van de Staat zullen wor den gebracht. Een categorisch antwoord hebben we van de bewindsman niet vernomen. Wel noteerden we, dat voot verloren gegana boomgaarden schadevergoeding zal worden verleend. Voorts zij nog aange stipt, dat de dijkwerkers niet in hun belangen zullen worden geschaad en een lapje grond behouden, en dat zeer veel aandacht zal worden geschonken aan de verzorging van het landschap. Het ontwerp in zijn geheel werd z.h.s. aangenomen. Indië-moties. Bij de aanvang der vergadering wer den de beide moties, die nog uit het de bat over de regeringsverklaring Inzake Indonesië waren overgebleven, ten grave gedragen. Het lintwormproduct van de communisten, dat helemaal buiten Ling- gadjati omging, kelderde met 74—9 stemmen; het door de heer Schouten ingediende voorstel van A.R., C.H. en Vrijh. vond alleen de steun van genoem de fracties (27) en 56 stemmen wezen het dan ook af, waaronder de K.V.P.- fractie, namens welke prof. Romme, terugkomend op zijn aanvankelijke me ning, verklaarde na de toezegging der regering, dat zij grondwet of wet bij de instelling van „centrale organisatie" en „collegiaal orgaan" niet te na zal komen, aan de motie geen behoefte te hebben. L. H. De heer Wagenaar (Comm.) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer ver lof gevraagd minister Mansholt te in terpelleren over de door Z. Exc. aange kondigde verlaging van enkele rant soenen, welke deze week is ingegaan. In de avondzitting heeft de Kamer besloten deze interpellatie toe te staan. Zii zal worden gehouden op 10 Oct. a.s. W -mm f HHH Het wrak van het Britse vliegtuigschip de „Nabob", voor sloop verkocht aan scheepssloperij Holland te Hendrik Ido Ambacht passeert de Koningsbrug te Rotterdam De filmkeuringscommissie te Leices- ter (Engeland) heeft het draaien van een documentaire verboden, waarin ver toond wordt hoe een Nederlander zich met een degen laat doorboren geduren de een proefneming Cp hypnotisch ge bied. De film was voor het eerst te Lei- cester vertoond op Zaterdag jongstle den. Verscheidene toeschouwers vielen flauw, andere verlieten de zaal, of be dekten hun ogen om met verder te hoe ven zien. Maandag, tijdens het verlang zaamde afdraaien van de film voor de commissie, voelde <je directeur van de bioscoop zich plotseling onwel, enkele uren later is hij overleden. (Van onze speciale verslaggever). Doorn, 30 September. Geroffel van trommels en pijpers, die blazen. De parade-mars klinkt. De standaard van Prins Bemhard schiet omhoog de mast in en Z. K. H. die een bezoek brengt aan het mariniers-kamp te Doorn, stapt uit een grote gesloten auto. Hij is gekleed in het uniform van an I laardingen vertrok gisteren de nieuwe sleepboot Noord-Holland van iet ureau Wijsmuller om twee bokken van 100 ton, door Brazilië gekocht, naar Rip de Janeiro te brengen. Een reisje van 5400 mijll inspecteur-generaal van de marine, want het io in deze hoedanigheid, dat hij hier verschijnt. De prins komt de verbeteringen van het kamp in ogen schouw ïemen en zal daarna enige ge vechtsdemonstraties bijwonen. Eerst inspecteert hij de erewacht van 100 man, die stram in de houding onder beding van de le luitenant der marine H. Engels staat opgesteld. Bovendien staan er vier valreepgasten, zijnde een viertal onderofficieren. Deze naam mo ge u midden in de hei vreemd in de oren klii ken, maar het gemis van de zee en vaartuigen vaagt nog niet de marne-taal weg en wanneer een offi cier ueA kamp betreedt, klinkt even vrolijk en echt .officier aan ooord", alsof hij op een schip stapt. Men SDt eekt ook van een zieken-boeg in plaats van een ziekenzaal. Alleen betwijfelen wij of de manschappen, die hier in opleiding zijn, wel zeemansbanen hebben. Maai aazuilen elders wel krijgen Alvorens zijn rondgang te maken, wordt. Prins. Ber ,.ard, tot wiens gevolg beho ren .uitenant ter zee Ie kl. Steinmetz. kapt luit. oaron van Till en luit. kol van de marechausseé Pahud de Mortan ges, door de commandant luit. kol. der mannieia A. i. Lieftinck ontvangen in diens kamer, waar deze met Z K. H. de organisatie van l et kamp bespreekt. Wij bevinden ons hier in het vroe gere kamp^ var de Arbeidsdienst „Woestdmn ral van houten barakken zr|n innM(ldels door stenen gebouwen vervangen en een grote cantine met aparte bioscoopzaal er. billardzaal is in aanbouw Er is pas een geluidsinstal latie over het gehele terrein aange bracht en eerst, in 195» verwacht men met de volledig i htmg^ van het kamp gereed 'e Z1 bet enige op leidingscentrum v°or mariniers wordt, zodat Volkel, Bergen op Zoom en Tu In de Tweede Kamer Is gisteren avond een conflict ontstaan tussen de Kamer en minister Drees, door dat de Kamer een amendement-Stok man aannam, hoewel de minister dc aanneming daarvan had ontraden. Het gebeurde by de behandeling in de avondzitting van het wetsont werp „Bepalingen ter voorkoming van gevaren voor de gezondheid en het leven In verband met het ge bruik van zweminrichtingen Tijdens de behandeling hadden de Kath. leden Stokman, Romme, Mol, De Vink, Bachg, Serrarens, Droesen, Koer een, Steinmetz en Lucas een amende ment ingediend, waarvan de bedoeling «eas dat in verband met de zwemin richtingen, naast de voorzieningen ter bescherming van het leven en de ge zondheid, ook de meest noodzakelijke voorzieningen ter bescherming van de openbare zedelijkheid zullen worden getroffen. De meest geschikte weg hiertoe achten dc indieners de raden der gemeenten, waarin zweminrichtin gen bestaan of zullen worden opge richt, te verplichten de daartoe nodige voorschriften te geven en maatregelen te treffen. Tevoren, bij do discussies, had p. mag. Stokman een uitvoerig en zeer behartigenswaardig betoog gehouden, waarin hij het pleit voerde voor bet tevens van staatswege beveili gen der openbare orde en zedelijk heid in die zwembaden en dit niet aan gemeentebesturen «ver te laten. De rechtsorde en de morele orde ont moeten elkaar geregeld en de Overheid heeft haar bepaalde taak t.o. van de morele orde. Wel behoeft zij niet alle positieve normen der moraal in de wet geving op te nemen, maar wel mag zij te dezen niet onverschillig zijn, zodra het algemeen welzijn er bij betrokken is. Tegen zwemmen bestaat geen bezwaar, integendeel: het valt slechts te prijzen en verdient aanmoediging. Zelfs gemengd zwemmen is op zich zelf niet af te keu ren. Wel echter het gemengd verkeer buiten water, vooral de gemengde zonne baden (ook binnen het bereik der wet vallend) die met hun annexen 'n gevaar opleveren voor de goede zeden, het zedelijkheidsbesef ondermijnen, de volks mentaliteit bederven en ergernis geven vooral in een land dat in zijn karakter nog altijd sporen van het Christendom draagt. Terwijl de heren Fokkema (a.r.) en s ,.h- Ger.) zich in wezen bij deze zienswijze aansloten, kwam de commu nist Schoonenberg, zelf „ex-katholiek", er met zonder nadruk tegen op, o.a. de enormiteiten lancerend, dat bij het ge mengde zonnebaden nooit iets gebeurt dat afkeuring verdient en dat sport en onze delijkheid twee tegengestelde zaken zijn. Gevaarlijker intussen was ongetwijfeld het kwasi-onnozele gepraat van de heer Thomassen (Arb.). En de heer Korthals (Vrijh.) deed er nog een schepje op met te constateren, dat aan gemengd baden meestal uit zedelijke motieven de voor keur wordt gegeven. Minister Drees die met het ontwerp een regeling uit de bezettingstijd van zuiver technisch hygiënische aard wil herinvoeren, voelde zich op glad ijs t.a.v. de morele kwestie, welke hij lie ver aan zijn ambtgenoot van justitie overliet, overigens geenszins betwis tend, dat de overheid ook in de zede lijke orde een taak heeft. Een amendement Beemink (CH) dat oordeel in beroep inzake de doelmatig heid van door het gemeentebestuur in het belang van openbare orde en zede lijkheid gegeven v0°bikbaarenniptWIrte uitschakelen, maar blij niet vol doende was doordacht, vie met 44-19 stemmen, waarbij zich on'aef «e tegen stemmers een tiental katholieken schaarde en zelfs een die het amende ment mede had ondertekend. Over bovenbedoeld amendement Stok man, dat afzonderlijke ur®" ziei» voorgeschreven voor Sese£ aanstoSTnÏÏ" men en maatregelen tegen a Uit gevaardigd is nog uitentrevooiwechters" siceerd, waarbij de drie v° er,s' van het gemengd zonnebaden mg weerden en een wat onprettige steer werd geschapen vooral d°°£.„r q„b schaafde grappen, welke de hee oo- nenberg zich veroorloofde. Ook minister Drees intussen ha zijn bedenkingen, niet omdat de PV£ten in kwestie niet algemeen aaAvaanlbaar zouden zijn, maar omdat hun "g hic et nunc op practische bezwaren stuitte, daar zij in deze wet met thuis horen en haar goede werking ingevaar brengen. Het kan eenvoudig niet vol gens de bewindsman. Eerst lang nadat een ^er «et kalenderblad van de 30ste had afge scheurd, kwam de discussie tot een ein de, doordat een subamendement ino- massen, hetwelk het amendement btok- man wilde torpederen (door nu ook overal uren voor gemengd zwemmen voor te schrijven) met 3525 stemmen weri verworpen. Met bjjna gelijke meerderheid 3526) werd daarna het katho- li amendement aangenomen. Twee van de Chr. Historlschen stemden tegen. De bewindsman, die instantelijk op terugneming had aangedrongen en ook reeds had gezinspeeld op de moeilijkheden voor hem bij aan neming van het amendement het ontwerp nog verder te verdedigen, vroeg toen schorsing van de be raadslagingen teneinde zich nader te beraden. Wat dit beraad zal hebben opgeleverd daarover zullen we spoedig meer horen. Voor het kabinet zou het zeker te be treuren zijn, wanneer minister Drees de uiterete consequentie trok. burg kemer te vervallen. In een der lslokalen woont de prins de vertoning van een instructiefilm bij en op t voetbalterrein is men juist bezig met een demonstratie van het werpen met handgranaten. Op het grote binnenterrein is de actie zeer levendig, waar recruten onder he vig geschreeuw, waarmee de vijand ge demoraliseerd moet worden, hun be drevenheid in bajonetsteken tonen. Met de Prins blijven wij op eerbiedige af stand. In de longroom worden de officieren voorgesteld en na nogmaals de ere wacht geïnspecteerd te hebben, stapt Z. K. H. met zijn gevolg in de gereed staande jeep om naar het gevechtster rein, het Kaapse bos, te rijden. Wij vol gen in een andere jeep, die zeer dartel is en eenmaal in het bos gekomen, over greppels en bobbels springt als een jong konijn. Spoedig begint het gevecht en het gaat er geducht naar toe. Adspirant- reserve-officieren en een trainings detachement zijn eikaars tegenstanders. Een stuk bos, waar de vijand zich met machine-geweren heeft ingegraven, moet genomen worden en onder dekking van een rookgordijn en bomen wordt de aanval ondernomen. Zwaar klinkt het gevuur der mortieren en mitrail leurs knetteren erop los. Een vliegtuig ronkt, maardit geluid komt van een gramofoon-plaat. Er zijn nog andere „plaatjes", geen slow-fox of tango, doch een cacophonie van allerlei soorten wapens. De bedoeling van deze rijdende microfoon-installatie is, om de „jongens" aan het geluid hiervan te wennen en onderscheid te leren maken. Kapt. der marine F. A. Teunisse, die de oefeningen leidt, geeft de prins tel kens de nodige explicatie. Ruim half vier verlaat Z. K. H. de mariniers, om zich naar Wageningen t begeven, waar hij een bezoek gaat brengen aan het scheepsbouwkundig proefstation, maar in het kamp wordt de Zondags-dienst ingeluid, waartegen niemand bezwaar heeft. In Wageningen heeft de Prins o.a. een demonstratie bijgewoond met een model van Hr. Ms. kruiser „Eendracht". Na de bezichtiging van het instituut volg de een receptie, waarbij ook burgemees ter Klaasesz, de wnd. rector-magnificus der landbouwhogeschool, prof. ir. W. Dewez en enige marine-autoriteiten tegenwoordig waren. Bij de nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen welke 5 October ingaat, ziet, zoals reeds gisteren gemeld, de oude lijn AmsterdamDen HaagRot terdam zich op de spitsuren beter be diend. evenals de verbinding Utrecht Den Haag en Rotterdam. Op de lijn AmsterdamDen Haag Rotterdam wordt ter ontlasting op de spitsuren van de overdrukke halfuurs- dienst, een electrisch treinenpaar inge legd. Op werkdagen: Rotterdam D. P. ver trek 7.33; Den Haag vertrek 7.55; Am sterdam C S. aankomst 8.45. Van Madhdag tot en met Vrijdag: Am sterdam C. S., vertrek 17.26. Den Haag aankomst 18.18; Rotterdam D. P. aan komst 18.43. Des Zaterdags: Amsterdam C. S. ver trek 12.57 Den Haag aankomst 13.47; Rotterdam D. P. aankomst 14.09. Deze treinen sloppen alle in Den Haag. De treinen Amsterdam C. S. vertrek 16.05 Rotterdam en Rotterdam vertrek 15.44, Amsterdam zullen ook des Zon dags tussen Leiden en Haarlem lopen. Den Haag/Schevenigen Rotterdam Hofplein Een belangrijke verbetering werd mo gelijk gemaakt door de herelectrificatie Leidschendam-Voorburg-Rotterdam Hof plein en het dubbelspoor BerkelRoden rijs. Hierdoor kan op 5 October de be staande uursdienst met stoomtreinen Den HaagPijnackerRotterdam D. P. vervangen worden door een electrische halfuursdienst naar en van Hofplein. Practisch de gehele dag zullen snel- en stoptreinen om beurten rijden, die op de bestaande stoomtreindienst naar en van Rotterdam D. P. een reisduurver- korting Den HaagRotterdam van 44 min. geven, op de stoptreinen 33 min. en de sneltreinen 27 min. Op werkdagen is deze halfuursdienst tot 20.00 volgehouden, daarna volgt een uursdienst. Op Zon- en feestdagen is er een halfsuursdienst tot het einde van de dienst. Tussen Den Haag en Schevenin- gen blijft een electrische uursdienst ge handhaafd, welke echter op de spitsuren tot een halfuursdienst wordt uitgebreid. Alle treinen van en naar Scheveningen zullen doorlopen naar en van Rotterdam Hofplein. Rotterdam DPMaassluis Op de spitsuren op werkdagen werden twee treinenparen toegevoegd, een och- tendtreinenpaar Rotterdam :D. P. ver trek 7.39Maassluis aankomst 8.01 en Maassluis vertrek 8.13—Rotterdam D. P. aankomst 8.35, een namiddagtreinenpaar van Maandag tot en met Vrijdag: Rotter dam D. P. vertrek 18.15Rotterdam D. P. aankomst 18.37. Des Zaterdags: Rotterdam D. P. vertrek 13.49Maas sluis aankomst 14.10 en Maassluis ver trek 14.15Rotterdam D. P. aankomst 14.37. Deze treinen stoppen alle zes nor maal aan de drie tussenstations. UtrechtDen Haag/Rotterdam Op de spitsuren werden op deze lijn drie treinen ingelegd, welke alle drie stoppen te Woerden, Gouda en Voorburg. De trein Utrecht van 17.30 alleen op werkdagen, behalve des Zaterdags, naar Woerden en Leiden, zal ongeveer een kwartier vervroegd worden en ook op Zon- en feestdagen en Zaterdags gaan lopen. Op Zaterdag en Zon- en feestda gen wordt een late avond-electrisene trein ingelegd Utrecht v. 23.45 Woerden a. 23.59, waardoor Woerden via Utrecht nog uit alle richtingen kan worden bereikt. Rotterdam DPRoosendaal Een nieuwe trein wordt ingelegd Rot terdam D. P. v. 8.15, stoppende te Dor drecht, Zevenbergen en Oudenbosch Roosendaal a. 9.35. Kort na de capitulatie in 1940 sloe- Ken de Duitsers hun begerige blik naar de Nederlandse vissersvloot en 315 vis sersschepen werden omgebouwd tot mijnenvegers en patrouilleschepen. Zo dobberden onze trawlers, loggers en botters, grijs gespoten, vijf jaren lang onder een hemel met vliegtuigen en in een zee vol mijnen en duikboten. In de zomer van 1945 lagen ze ver spreid over de havens van LUbeck tot St. Nazaire. Slechts 23 schepen van de eens zo trotse vloot lagen in IJmuiden. Een handjevol mannen met liefde voor de visserij ging er na de strijd op uit, teneinde dé verloren zonen terug te halen. Arie van der Veen uit IJmuiden, die alle gegevens had verzameld, iden tificeerde met feilloze zekerheid alle schepen, die naar de thuishaven repa trieerden. Het ging echter niet vlug genoeg en er ontstond een bureau „Teruggave vissersvaartuigen", dat nauw samen werkte met het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening. Delfzijl werd de „dump", waar alle uit Duitse havens teruggevoerde vissers schepen werden verzameld, doch deze haven kon het weldra niet meer ver werken. Inmiddels was een eigen sleep dienst op touw gezet en als een „gouden dag" staat 17 September 1945 opgete kend. Toen kwamen vier schepen ach ter elkaar IJmuiden binnen vallen, elk met een tros vissersschepen achter zich. Ze zagen er vreemd uit en waren vaak erg verwaarloosd en vervuild. Ook uit Engeland werden de schepen teruggehaald: hier ging het naspeu- ringswerk heel wat vlotter dan bij de Oostelijke buren. Thans is de stilte gevallen over het werk van de vier slepers. Vele schepen blijven onvindbaar en zullen afgeboekt moeten worden. Maar de voldoening blijft over 244 teruggevoerde boten; 72 pCt van de Nederlandse vissersvloot. Van de 315 verloren schepen kwamen terug: 15 stoomtrawlers, 11 motor trawlers, 25 stoomloggers, 134 motor- loggers, 25 motorkotters, 26 kustvis- sers, 4 coasters. 3 sleepboten en 1 ijs- breker. IJmuiden blijkt relatief het zwaarst in zijn vloot getroffen te zijn: slechts 54 pCt. kwam terug. Scheve ningen kwam er het beste af met 78 PCt. De Egyptische arts, dr. Jacob Bitschai, is naar de V. S. vertrokken, om de Amerikaanse medici te assisteren bij 't stellen van de diagnose van een in Egypte voorkomende ziekte, waaraan een aantal Amerikaanse soldaten lijden. De rijksidentificatiedienst voor ber ging van lijken te Amersfoort heeft gisterenmiddag een begin gemaakt met de opgravingen op vliegveld Twente, waar zich volgens verklaringen van de voormalige S.D.-chef van Enschede een massagraf met 80 h 100 lichamen zou bevinden. Hoewel men nog slechts een klein deel heeft opgegraven van het aangewezen 50 bij 50 meter metende, terrein, zijn tot dusver reeds 6 lijken gevonden. De aanwezigheid van meer stoffelijke resten is inmiddels vastge steld. Het initiatiefcomité tot opvoering van de arbeidsproductiviteit, het be kende „Icoa" heeft 'n nieuwe plaat doen ontwerpen, welke in felle kleuren en met een enkel woord wil suggereren, dat het herstel van Nederland vooral afhankelijk blijft van de opvoering der arbeidsproductiviteit. Het wordt echter een tikje gevaar lijk dit woord te lanceren. Niet omdat de mensen toch niet werken willen, doch wijl allerlei factoren en omstan digheden er toe leiden, dat eenzijdig de schroef der productiviteit wórdt aangedraaid, dus zonder dat wordt ge zorgd voor behoorlijke „smeerolie", welke het snellere lopen van de pro ductie-machines, die de mensen nog veelal zijn, kan bevorderen. Er zijn inderdaad lieden, die getrof fen voorzieningen spoedig zijn vergeten en permanent met nieuwe verlangens gereed staan. Daartegenover staat, dat ten aanzien van de eerbied voor de persoonlijkheid van de werker een enorme achterstand bestond. Welke achterstand met 10 of zelfs 25 pCt. loonsverhoging, zonder meer, niet is ingehaald. Dat besef heeft ook genoemd Icoa, dat zelf als een der eerste voorwaarden voor meer productiviteit eiste, dat in de bedrijven goede voorwaarden in alle opzichten zouden worden verzekerd. Werkgevers behoeven niet met fluweel of watten klaar te staan, arbeiders moeten niet kinderachtig doen, maar tussen die twee uitersten ligt nog een terrein met anti-saamhorigheidsangels en anti-goede geest-klemmen. Blaas bij nieuwe maan op de bazuin, zegt de Psalmist. Onder de oorlog en in de eerste tijd van de bevrijding is door vele leidende instanties de verzekering gegeven van een nieuwe tijd, van begrip voor elkaar van reverentie vooral voor elk persoon. Van weerskanten wordt gezondigd. De leiding kan plichtsbesef eisen, stipt heid en getrouwheid, maar diezelfde leiding dient nonchalance en oneer biedigheid te vermijden. Wantrouwen heeft jarenlang, gene- raties lang het arbeidsterrein overwoe kerd en daar zeer diep wortel geschoten Die vuiligheid is zo maar niet opge ruimd. Daarom moet er ruim begrip zijn. Begriri, dat maatregelen weet te ne men, die soms niet, soms wel geld kosten. Wat de maatregelen van de laatste soort betreft, wij streven naar betere spreiding van het bezit, terwijl de winstcijfers van vele bedrijven niét bepaald op een slechte gang van zaken wijzen. Werkers lezen en «horen ook. Doch wanneer schraalhans nog in vele gezin nen keukenmeester is, wekt het woord arbeidsproductiviteit tenslotte nog maar een grijns. Daden zijn nog nodig. HENK VAN DER MAZE Het aantal leden der V. N. is gisteren tot 57 gestegen door de toelating van Pakistan en Jemen. Tot niet-permanente leden van de veiligheidsraad werden vervolgens Argentinië en Canada geko zen. Toen daarna tot de verkiezing van een derde lid moest worden overgegaan, ontspon zich een vinnige strijd. Tegen alle verwachting in viel Tsjechoslowa- kije al aanstonds uit. De beide concur renten, Oekraine en India, verwierven resp. 33 en 29 stemmen. Geen van beide landen had de vereiste tweederde meer derheid en er volgde een nieuwe stem ming. Echter weer zonder resultaat. Tot zevenmaal toe werd gestemd. Na de zevende stemming stelde Spaak voor de verkiezing maar te verdagen. Toen sprong echter Visjinsky de kathedeV op. om uit te roepen, dat de stemming voort gang moest vinden. „Ik vraag u op de man af", aldus de Rus, „wat is hier gaande. De Slavische landen hebben onbetwist het recht op een vertegen woordiger in de veiligheidsraad naast de sovjet-unie". V0°rzAtter- dr. Aranha, interrum peerde Visjinsky door hamergeklop en wilde hem er op wijzen, dat hij geen stemming mocht maken voor enige can- didaat. „Ik vestig er de aandacht van de sovjet-Russische gedelegeerde op...." aldus begon hij. Doch Visjinsky draaide" zich om, wuifde met zijn arm en riep uit: „Ik heb gezegd". Waarop dr. Aranha Vervolgde: „Wij zijn hier niet het recht van landen op verkiezing aan het bespreken". Visjinsky verliet daarop het spreek gestoelte en de vergadering besloot, de zit ting te verdagen tot Woensdagmiddag. Een gift van Z. H. de Paus aan de Duitse katholieken, bestaande uit 100 rijwielen en 400 ton krantenpapier, is in Duitsland aangekomen. De rijwielen zijn bestemd voor priesters in de Oos telijke provincies, die parochies bestu ren, welke zich uitstrekken over ont zaglijke diaspora-gebieden. Motor voertuigen zijn bijna niet voorhanden. Dat deze rijwielen onmisbaar zijn, blijkt wel uit zo juist verkregen cijfers uit de sovjet-zóne, die een duidelijk beeld geven van de enorme taak, waarvoor de Katholieke geestelijkheid aldaar zich ziet gesteld. In de provincie Saksen- Anhalt b.v. moeten 240 priesters de zielzorg uitoefenen over 800.000 gelo vigen tegenover 150 priesters, die voor de oorlog in dit gebied werkzaam waren onder een Katholieke bevolking van 150.000 zielen. Sommige parochies in deze gebieden omvatten dan ook niet minder dan 90 tot 100 steden en dorpen. Het krantenpapier zal gebruikt wor den voor de uitgave van dringend ge wenste catechismusboekjes, die het Pauselijke wapen zullen dragen en de vermelding: „Het palier voor deze uit gave werd geschonken door Paus Pius XII aan zijn geliefde Duitse kinderen". In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen bekend worden gemaakt. Aangezien de ver strekking van bananen afhankelijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit product samen hangen, is het noodzakelijk, dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aangewezen, waarbij dan naar mogelijkheid zal worden gedistribueerd. Voor zover op de 13 Augustus j.l. aan gewezen bon voor bananen nog niet is afgeleverd, zal deze bon voorrang heb ben op de nieurwe. De wederopbouw van het Katholicisme in Duitsland De Aartsbisschop van Keulen, Z. Em Joseph Kardinaal Frings, zal, naar wij vernemen, in gezelschap van zijn vica ris-generaal, dr. David, op 20 en 21 October a.s. een bezoek brengen aan Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong te Utrecht. Utrechts Aartsbisschop heeft het be stuur van het Katholiek genootschap tot geestelijke vernieuwing, waarvan ir. J. ridder de van der Schueren, commis saris der Koningin in Overijssel, voor zitter is, uitgenodigd bij een onderhoud met zijn hoge gast in zijn paleis aan wezig te zijn. De besprekingen zullen voornamelijk de vraag betreffen, hoe de Nederlandse katholieken kunnen bijdragen tot de ontplooiing en wederopleving van het katholicisme in Duitsland. Duizend vierkante kilometers van de centraal-Pendsjaab zijn overstroomd door het water van drie buiten haar oevers getreden rivieren. Temidden van de vernielde, nog niet rijpe oogst, heb ben duizenden dorpelingen uit de om streken van Lahore hun toevlucht ge zocht op daken en verhogingen. Vele dorpen zijn afgesloten en voedsel- zowel als vluchtelingen-convooien worden door het modderige water tegengehouden. Deze nieuwe ramp heeft de moeilükhe- den om de vluchtelingen te vervoeren en van voedsel te voorzien zeer ver groot. Grote gedeelten van het laag gelegen Lahore, vlak bij de grens tus sen Oost- en West-Pendsjaab, zijn over stroomd terwijl te Teferozepoer de tij dens de onlusten vernielde huizen door water omspoeld worden Het tussenrapport van de consulaire commissie over Indonesië is door de veiligheidsraad op de agenda van he den 1 October, geplaatst. Voorts zijn Canada en Argentinië tot leden van de Veiligheidsraad gekozen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1