Stormloop tegen pres. Truman Bij den tachtigsten verjaardag Parijs vierde het gouden feest van de H. Theresia rsas Weerbericht! ü?¥iw m mw wJÊm ■JUi ÉL Hoever moet Europa nog zakken? Unilever-efficiency tegen ambtelijke deskundigheid Vlli1 Kll»ÜJ Uit de sportwereld ^SffiSSlSa.ViiSSjS?' Geen bondgenoten in de vrede? De suiker voor Duitsland van jhr. mr, O, van Nispen tot Sevenaer Met een vijfdaags congres en vele plechtigheden r 3V WOENSDAG I OCTOBER Ï9Ï7 PAGINA 2 WEKKERS IN BIOSCOPEN s i Wat er eigenlijk aan de hand is ITALIE'S KOLONIËN MAANDAG VIELEN ZES DODEN ZAKBATTERIJEN VOOR DE WEERMACHT Felle woorden voor Utrechts tribunaal PENSIOEN TIJDENS BEZETTING ONTSLAGEN MILITAIREN KINDERTOESLAG VOOR MILITAIR PERSONEEL MGR- UKMAR STAAT TERECHT EEN ZWARTE WINST VAN 159.112,97 voor de Ü.G.M.? DE CHOLERA-EPIDEMIE IN EGYPTE Voorzorgen in Palestina MOTOR OP VRACHTWAGEN gereden zal RUSTIG HERFSTWEER T, VRESELIJK DRAMA TE AMSTERDAM CHINEZEN-VOETBAL Laatste toerwedstrijd werd 5-3 voor ADO STERKE YANKEES SCHAAKRUBRIEK ÉlfW^ Ti \J& V1 iBii GEVOLGEN VAN EEN KOPSTOOT President Trumans verroek aan de commissie voor buitenlandse aange legenheden en voor toewijzingen van het Amerikaanse Congres zo spoedig moge lijk te beginnen met de voorbereidende werkzaamheden voor het program van fcussentgdse hulp het bekende „stop- gap"-program aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk tot een bedrag van 580 millioen dollar, wekt onwillekeurig weer de herinnering aan de een poos geleden gemaakte journalistieke, ietwat sarcas tische opmerking, dat een land wel op het punt moet staan in handen der communisten te vallen, wil Amerika in beweging komen. Maar zelfs dan is het moeilgk het Congres in actie te brengen. De leden laten zich niet al te gemakkelijk over tuigen, dat het werkelijk dringend nodig is Europa te helpen, of menen, dat de kostbare Amerikaanse dollars toch in een bodemloze put terecht komen. En bovendien staan de presidentiële ver kiezingen voor de deur, in November 1948; en geen der partijen, noch de democraten noch de republikeinen, zijn begerig iets te doen, wat door de open bare mening in de Verenigde Staten als een verkwisting van de belastinggelden «ou worden beschouwd. Het is nu eenmaal een feit, dat het isolationisme in hoofdzaak tot een financiële kwestie geworden, want poli tiek is het door de drang der omstan digheden praotisoh reeds opgegeven in brede kringen van het Amerikaanse volk nog steeds hartstochtelijke aan hangers heeft, die geloven, dat de Oceaan Amerika voor de gevaren, welke Europa bedreigen, beveiligt. De Ameri kaanse leiders mogen tot een juister, tot het enig reëele inzicht der weredd- verbondenheid zijn gekomen, de grote massa denkt uiterst individualistisch, in de top-welvaart van het meest actuele ogenblik zonder de ook voor Amerika aanstormende economische crisis, en welk een crisis! te zien, als West- Europa hopeloos en dan waarschijnlijk reddeloos zou ineenstorten. In de slotzitting van de Parijse confe rentie der 16 heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, de in onze onverantwoordelijk kleine kranten slechts vluchtig vermelde opmerking gemaakt, dat Europa recht heeft op Amerikaanse hulp. Gelheenschappehtjk heeft men de strijd gevoerd tegen de Duitse overweldiger, die de gehele we reld, ook Amerika, onder zijn macht wilde brengen. Gemeenschappelijk heeft men deze gigantische oorlog militair gewonnen. Nu zou het een waanzinnige poging ztjn Amerika's aandeel in de zegepraal te willen verkleinen, dat aan deel is in zekere zin beslissend geweest; maar anderzijds staat vast, dat de ver nietigende slagen alleen op 't Europese werelddeel zijn neergekomen; Europa is economisch en financieel aan de rand van de afgrond gebracht, Amerika daarentegen is onmetelijk rijk geworden door de verarming van Europa. Als bondgenoten heeft men de oorlog gewonnen; wat zou menselijker en logischer zijn dan dat ook vrede en wel vaart bondgenootschappelijk werden hersteld. Ten slotte heeft een hersteld Europa Amerika heel veel te bieden. Mede uit deze gezichtshoek gezien staat men in Europa onwennig tegen over de aarzelingen, welke zelfs in de leidende kringen van Washington val len waar te nemen. Aarzelingen, welke 5 De Romeinse brandweer heeft een advertentie-colporteur door 't raam uit een bioscoop moeten halen, niet S omdat het gebouw in brand stond, maar omdat de goede man tijdens de film in slaap was gevallen. Om 1 uur 's nachts werd hij wakker en ontdekte hij, dat hij opgesloten was. J Hij maakte brandalarm en gaf, toen S zich de eerste helm voor het raam vertoonde, te kennen, dat er geen J brand was maarof ze hem er asjeblieft maar uit wilden halen. 5 De directie van de bioscoop heeft bekend gemaakt, dat zij voortaan het einde van de laatste voorstelling f met luid trompetgeschal „hoorbaar' zal maken. in de Amerikaanse hoofdstad aanleiding geven tot de vraag, of de tussentijdse hulpverlening aan Europa de 580 millioen dollar zo zij al voldoende mocht blijken, wel op tjjd zal komen om de ergste hongersnood buiten de deur te houden. De Congresleiders schij nen, ofschoon zij de tragische toestand kennen, er niets voor te voelen haast te maken; zij willen de normale, dus vertragende procedure volgen, zodat de definitieve beslissing van het Congres op zijn vroegst ongeveer half Januari zou kunnen worden genomen; dus pas zes weken na de door president Truman genoemde kritieke datum/van 1 Decem ber a.s. Te verwonderen valt het dan ook niet, dat de Amerikaanse bladen, die op grond van eigen onderzoek in Europa de ernst van de tragische situatie door gronden, storm beginnen te lopen tegen president Truman, en hem besluisteloos- heid en laksheid verwijten. De republi keinse „New York Herald-Tribune" schrijft zelfs, dat men na de persconfe rentie van de president wel tot de slot som moet komen, dat hjj óf niet ge looft, dat de crisis in Europa en het inflatiegevaar in eigen land zo ernstig zijn als hjj verklaart; óf dat hij geen begrip, „no grasp", heeft van een op treden als door een dergelijke crisis wordt vereist. En de dichter bjj de democraten staande „New York Times" meent, dat, ook nu de toestand In Europa zo kritiek is, de president nog weifelt om vastberaden stappen te doen. Belde bladen dringen er ten slotte met kracht op aan, dat hij een speciale zitting van het Congres zal bgeen<- roepen, en „er niet meer, zoals de „N. Y. Times" zegt, de blijkbare voor keur aan zal geven op een wonder te wachten, dat hem zal ontheffen van het nemen van een beslissing, die uit poli tiek oogpunt bezien misschien onpopu lair zou zijn. Intussen blijkt uit verschillende be richten toch wel, dat alle discussies over Marshall-plan en stop-gap in Congreskringen de bereidheid tot hulp verlening aan Europa hebben versterkt. Tot dusverre stond bijv. de leider der republikeinen en momenteel de meest waarschijnlijke republikeinse candidaat voor het presidentschap tamelijk scep tisch tegenover steun aan Europa. Op zjjn jongste persconferentie deelde hij echter mede, dat de Verenigde Staten „iets moesten doen om de economische stabiliteit van Europa te herstellen". Wel scheen hij een bedrag van zestien milliard dollar in vier jaar tijde aan de hoge kant te vinden, maar nu hij eenmaal over de kop is, komt hij ook wel over de staart. Er dreigt echter nog steeds één groot gevaar: Europa is in tijdnood, maar Amerika wil zich de tijd gunnen om besluiten te nemen. Moge het zjjn, vóór het te laat is. Het Incident te Verdun, waarbij en kele duizenden demonstranten onder leiding van communisten hebben ge tracht 't doorvoeren van 400 ton suiker naar Duitsland te verhinderen, wordt door de gehele Franse pers, met uit zondering van de communistische, be schreven als een aanval van de com munistische partij op de regering. De gematigde „Ce Matin" verklaart, dat de bewuste suiker uit de V. S. komt en door Frankrijk voor Duitsland is geraffineerd. „Wanneer demonstra ties als die te Verdun zich meer zullen voordoen, zullen zij tot gevolg hebben, dat de doorvoerhandel van buitenlandse waren voor Frankrijk verloren gaat", aldus het blad. Na enkele botsingen van minder be lang tussen posten en de politie, zijn de met suiker geladen militaire vracht auto's gisteren ongehinderd vertrokken, meldt A. F. P. Vijfhonderd politie-agenten waren op de been, alsmede het 40ste regiment artillerie, dat te Verdun gelegerd is. De soldaten laadden de suiker in de 142 vrachtauto's, die werden voorafge gaan door pantserauto's met machine geweren en 10 jeeps. Er hadden geen incidenten plaats. Reuter meldt, dat de auto's hedenmor gen in Duitsland zijn aangekomen. Sovjet-regering aanvaardt Britse uitnodiging Naar van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, heeft de Sov jetregering de Britse uitnodiging tot bijwoning van de conferentie van spe ciale plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der grote vier over de toekomst van de Italiaanse koloniën aanvaard. Het antwoord der Sovjet-Unie werd naar Londen overgebracht door Mos- kou's ambassadeur, Zaroebin die gister avond van zijn bezoek aan de Sovjet hoofdstad te Londen is teruggekeerd. Volgens officiële Nederlandse gege vens bedragen de Nederlandse verliezen op 29 September 6 gesneuvelden en 12 gewonden. Op verschillende plaatsen werden onze patrouilles beschoten. Op Java en Sumatra werden groepen van de T.N.L en terroristen verdreven. Bij Indaroeng in het gebied van Padang werd een zuiveringspatrouille beschoten met automatische wapens en geweren. Beschuldigd van ernstige collaboratie met de vijand stond Maandag voor het Utrechtse tribunaal terecht C. P. Her- berhold, directeur van een bekende Utrechtse batterijenfabriek. De tenlaste legging vermeldde leveranties aan de Duitsers tot een bedrag van 2.050.000. De beschuldigde erkende de leveranties, doch bestreed de vrijwilligheid daarvan. Tussen de president van het tribunaal, mr. C. Kousemaker, en de beschuldigde ontstond een woordensteekspel, dat ver- woeder werd toen mr. Kousemaker er op wees, dat beschuldigde de voorraad- lijsten van na de bevrijding had doen vervalsen, terwijl hij al in detentie was Verder zouden de bescheiden van een zwarte kas zijn verbrand. De verdediger mr. J. H. Pont uit Am sterdam verklaardde te twijfelen aan de objectiviteit van de P.R.A Tijdens de zitting werd de toon steeds scherper. De beschuldigde wond zich steeds meer op en zeide, dat zijn positie veel moeilijker was dan die van de pre sident achter de groene tafel. De president sprong verontwaardigd op en verweet verdachte nogmaals zijn leven in overvloed in een tijd dat duizenden honger leden en leeggezogen werden door de Duitse vrienden van beklaagde. Op verzoek van verdachte, die ver- Klaarde aan het einde van zijn krach ten te zijn, werd de zitting geschorst. Na de heropening bood de verdldiger ver ontschuldigingen aan namens zijn cliënt en het verhoor ging, op iets minder 6cherpe toon verder. Tenslotte werd het verdere onderzoek verdaagd tot a.s. Vrijdag. De wenselijkheid is gebleken om ten behoeve van die militairen, die als te- volg van de opheffing van hun betrek king na de capitulatie op 14 Mei 1940 op wachtgeld zijn gesteld, dan wel zUn gepensionneerd ter zake van langdurige dienst, regelen in het leven te roepen, Welke het mogelijk maken de tijd tussen 15 Juli 1940 en 5 Mei 1945, voor zoveel nodig als voor pensioen geldige diensttijd te beschouwen. Hiertoe is thans een wetsontwerp ingediend. Het heeft de strekking om als werke lijke dienst aan te merken de tjjd na 14 Juli 1940 tot het bereiken van de leeftijd van 60 jaar, dan wel, ook al is deze leeftijd niet volbracht, tot een werkelijke dienst van 40 jaren kan worden geldend gemaakt. De pensioenen waarop de tijdens de bezetting ontslagen militairen recht hebben verkregen of alsnog zullen ver krijgen, zullen worden berekend naar de hogere bezoldiging waarop betrokkenen recht hadden kunnen doen gelden, indien zij op 14 Juli 1940 niet waren ontslagen. Mede worden regelen in het leven geroepen met betrekking tot de pensioe nen der nabestaanden. 2 October a.s. viert een onzer hoogstverdiensteiyke mannen, Jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, zijn SOsten verjaardag. De heer Van Nis pen kwam ter wereld met den lust en ook met den last van een groten naam. Jan en Carel van Nispen, va der en zoon, die enkele jaren samen in de Tweede Kamer zaten, waren Bij circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken d.d. 8 Jan. 1947 werden maatregelen aangekondigd voor het burgerlijk rijkspersoneel betreffende verlenging van de toekenning der kin dertoelage voor schoolgaande kinderen tot het 21ste levensjaar en het stellen van de datum van Ingang der kinder toeslag op de eerste dag der maand volgend op die, waarin het kind is ge boren. Hierbij werd ter kennis gebracht, dat de desbetreffende regelingen zo spoedig mogelijk aan de Kroon ter be krachtiging zouden worden voorgelegd, en werd verzocht in afwachting daar van de bedoelde maatregelen reeds met Ingang van 1 Januari 1947 te doen aanpassen. Het heeft reeds aanstonds in het voornemen van de minister van Oorlog gelegen deze maatregelen ook op het militaire personeel van toepas sing te doen verklaren. De minister gaf er echter de voorkeur aan te bevorde ren, dat dit zou geschieden in de meer definitieve vorm van een Koninklijk be sluit en heeft daartoe de totstandko ming van de vorenbedoelde regelingen voor het burgerlijk personeel willen af wachten. Nu deze langer uitblijven dan werd verwacht doch intussen wel na dere aanwijzingen ter zake door het ministerie van binnenlandse zaken blij ken te zijn verstrekt, heeft de minister opdracht gegeven een voorlopige rege ling, overeenkomstig met die, welke geldt voor het burgerlijk personeel, te treffen. Mgr. Ukmar, die, zoals bekend, enige tijd geleien tijdens het toedienen van 't H. Vormsel door een aantal opgehitste zijn aanvallers voor het gerechtshof van Pisino (Istrië) terechtgestaan, beschul digd van „ageren tegen de nieuwe so ciale orde in Joegoslavië en „een anti nationale houding tijdens de bezetting." De medewerker van mgr. Ukmar, pa ter Tsjek, weri ten laste gelegd, dat hij geprobeerd had „partisanen (lees: communisten) te beletten, als peet ouders te fungeren van kinderen, die ge vormd werden. moeilijke digheden. Maar de jubilaris van 2 October a.s. heeft zich dien groten naam waardig getoond. Geboren op 2 October 1867 te Nijme gen promoveerde hij in 1892 te Leiden op het proefschrift „Het waterschap van den Ouden IJssel". Hi) zette echter zyn studies nog voort in Rijssel, Frei burg, Wenen en Cambridge; wel een bewijs van een ongewonen en doortas tenden wetenschappeltjken zin. Hij trok later nog de aandacht met een studie over de beide weeshuizen te Nijmegen en werd bij een spoedig daarop volgende vacature tot lid gekozen van de Tweede Kamer. Het Jonge lid, scherpzinnig Jurist als by Whs met smaak en aanleg voor bui tenlandse aangelegenheden, trok der mate de aandacht, dat hij reeds in 1907 een aanzoek kreeg om In het te forme ren kabinet-Heemskerk de portefeuille van Justitie te aanvaarden, en in 1911 werd gekozen tot voorz. van de Kamer, de eerste van een reeks voortreffelijke voorzitters' die onze fractie aan de Tweede Kamer moest leveren. Jhr. Van Nispen begon deze taak onder moeilijke omstandigheden: Talma's sociale wet geving was in behandeling en dat ging onder de leiding van zijn sympathie- ken, maar niet al te sterken voorgan ger niet al te vlot. Onder van Nispen ging het aanstonds veel beter, zoals ook van lmkse zijde is getuigd. In 1915 stierf, helaas te jong, de be gaafde oud-minister van waterstaat toen gezant bij het Vaticaan mr L Regout. Toen werd van Van Nispen'een groot offer gevraagd: het opgeven van zijn zo invloedrijke parlementaire po sitie voor den hogen post bij het Vati caan. Maar Van Nispen nam aan. Daar werd hij in 1918, toen Nolens de kabinetsformatie op zich had geno men, verrast door het telegram van den formateur: „Acceptez vous affaires étrangères? Neemt U buitenlandse za ken aan?" Spoedig echter kwam No- lens tot de vaststaande conclusie, dat hij niet zelf als voorzitter van den mi nisterraad zou optreden. Zoekend naar een anderen formateur dacht hg op de eerste plaats aan Van Nispen. Toen bleek op buitengewoon verrassende wij ze, welk een groot vertrouwen Van Nispen genoot in allerlei kringen. Lohman schreef aan Nolens: Indien Van Nispen accepteert zullen alle be zwaren van Idenburg vervallen. Iden- burg zelf schreef: noch Heemskerk noch ik hebben enig bezwaar, om on der zgn hamer te dienen. Heemskerk vond: alleen aan Van Nispen kan wor den gedacht; ik ben bereid, hem op alle aoor hem gewenste wijzen by ie staan. Zowel Heemskerk als Idenburg zouden zich echter ook onder Ruya (je Beerenbrouck scharen. Colijn schreef 25 Juli 1918 aan Nolens: Indien Van Nis pen slaagt, „dan wens ik u van harte geluk. Het zou uitnemend zyn; maar indien niet, waarom zoudt ge dan toch niet zelf optreden?" Van Nispen echter moest om gezond heidsredenen weigeren; kreeg toch te legrafisch verzoek om uit Rome over te komen, maar kwam met het advies van zijn dokter tegen aanneming. In 1925 kwam aan de positie bjj het (Van onze Parijse correspondent)- Vijftig jaren nog pas geleden, dat in het onbekende Karmel van Lisieux een 24-jarige zuster de ogen sloot, zonder zoals mgr. Germain het dezer dagen bij de opening van het Theresiaanse congres op merkte menselijkerwijs gesproken iets bijzonders te hebben gedaan, behalve de belofte „een regen van rozen op het ondermaanse te doen neerdalen". Maar die 50 jaren waren voldoende om volop te ervaren, dat zij heeft woord gehouden. Van alle kanten der wereld kwamen de getuigenissen van de geestelijke weldaden door haar tussenkomst ver kregen, 50 jaren waren voldoende haar-zelf in de schone zin des woords tot de meest populaire heilige te maken. Vijftig jaren na haar dood zijn over de hele Christenwereld honderden kerken haar toegewijd en haar relieken rusten in de schaduw van de grote basiliek, die reeds millioenen pelgrims heeft ontvangen- Gisterenmiddag werd door de Tucht rechter voor de Prijzen te Rotterdam een aanvang gemaakt met de behande ling van de strafzaak tegen de Urn- lever Grondstoffen Maatschappij, een nevenbedrijf van het Unilever-concern Door een ambtenaar van de controle dienst van het Directoraat-Generaal voor de Prijzen was tegen dit bedrijf nl. proces-verbaal opgemaakt wegens het behalen van een onwettige over winst van 159.112,97 op 800.000 kg. geharde extract-olie. Bij het persen van olie uit cocos, grond- noten, palmpitten enz. is een zuivering nl. noodzakelijk, welke geschiedt door de olie door bleekaarde te filteren. In deze bleekaarde blijven de diverse on- gerechtgiheden dan zitten, doch niet ver hinderd kan worden, dat ook een deel van de olie achterblijft. Over het alge meen wordt deze bleekaarde wegge gooid, doch bü enkele grotere bedrijven vindt achteraf nog reiniging van deze bleekaarde plaats, waarbij 100 kg. bleek aarde nog altijd 1 kg. onzuivere olie op levert. Na zuivering is deze olie echter weer geheel geschikt voor consumptie. De Unilever Grondstoffen Mij. had in de loop der tijden ruim 800.000 kg. ge harde extract-olie verkregen en deze verkocht voor een prijs van 50.71 per 100 kg. Accountants hadden berekend, dat deze prijs de gemaakte onkosten, plus een winstmarge dekte, terwijl men zich geheel aan de veilige kant gevoelde, omdat deze prijs klopte met die, gel dend voor de laagst-geprijsde soort olie. De betrokken ambtenaar, ter zitting gehoord als getuige-deskundige, had echter te Zwijndrecht proces-verbaal op gemaakt. Eerstens achtte hij aan de hand van een genomen monster deze olie niet geschikt voor consumptie, ter wijl hij verder een prijs van 31 per 100 kg. calculeerde. De zitting had een merkwaardig ver. loop, daar, na voorlezing van de dag vaarding, mr. Wolterbeek, juridisch ad viseur van de Unilever, met het plei dooi begon. Een deel van dit pleidooi werd afgewerkt, waarna diverse des kundigen werden gehoord. De Tucht rechter voor de Prijzen en de getuige- 4wkuadlge hadden daarna zoveel Hot ter overdenking gekregen, dat de ver dere behandeling werd verdaagd tot on bepaalde datum. De partijen krijgen als dan gelegenheid, zich geheel in de mate rie in te werken. De verklaringen van de deskundigen lieten overigens niet veel twijfel be- staan over de juistheid van het stand- punt, dat exiract-olie in gezuiverde vorm, evengoed is als de beste soort slaolie, ten der deskundigen staafde z^n verklaring o.a. met een uitgebrei de collectie monsters van verschillen de soor4fa1 °lie (o.a. walvissentraan van de Willem Barendsz,) waarbij hij een analyse had gevoegd. Toen na zijn uitvoerige uiteenzetting de getuige- deskundige desondanks bü zijn stand punt bleef, kon hü in stomme verba zing niet anders doen, dan de potjes voor een eventuele nieuwe analyse achterlaten. De minzame opmerking, dat de verbalisant geen extract-olie, doch waarschijnlijk een geheel andere soort had gekeurd, kon hü echter niet inhouden. Ten aanzien van de prijsvaststelling deelde de heer A. de Rijke, voorzitter van de M .V. O. (semi-overheidsinstel- ling inzake het vaststellen van olieprij zen) mede, dat hij ontegenzeglijk van oordeel was, dat de bedongen prijs ge rechtvaardigd was. Hij wees erop, dat in de olieprijzen een gemiddelde winst op de bleekaarde was verwerkt. De meer efficiente bedrijven konden aldus het loon van hun werken in ontvangst ne men. Mr. Wolterbeek kon dan ook niets an ders ontdekken, dan in het ongunstigste geval een formele overtreding, dat men, zonder uitdrukkelijke goedkeuring te vragen, een wettige prijs had vastge steld. In dat geval zou slechts een for mele boete op haar plaats zijn. Nog ster ker drong hij echter op volledige vrij spraak aan daar naar zijn mening de dagvaarding niet juist was. De getuige- deskundige zou zich nl. verward hebben in oorzaak en gevolg (deze was nl. de mening toegedaan dat de behaalde winst uit de bleekaarde niet in de prijzen zou zijn verdisconteerd). Op de volgende zitting welke nog na der zal worden vastgesteld, zal de ge tuige-deskundige zijn standpunt uiteen zetten, waarna de tuchtrechter uitspraak zal doen. Maar Lisieux is in de oorlog zwaar getroffen en de vriendelijke straatjes, die Treesje in haar jeugd heeft gekend, liggen in puin. Nog eenmaal heeft, m haar heiligverklaring, Lisieux een ont zaglik jubel-feest gekend toen Hij, die nu de Stedehouder is, de basiliek kwam wijden. Maar daarna kwam de oorlog met de verwoestingen. En, al hebben die niet kunnen verhinderen, dat Lisieux ontzaglijke scharen bleef ont vangen om in de Karmelskape-1 bij het reliekemschrym zich onder haar bescher ming te stellen, een organisatie van indrukwekkende herdenkingsfeesten in het genade-oord was niet mogelijk. Er was nog een andere reden waarom Parijs werd gekozen om de boodschap van de H. Theresia over de wereld te doen uitstralen. Immers de H.' Vader heeft de H. Theresia van Lisieux opge nomen onder de beschermheiligen van Frankrijk. Betekenisvolle uitverkiezing van de „kleine heilige" uit de onnoeme lijk rij van heiligen die het land rgk is. Vy-f dagen lan-g is te Parys dus he-t nationaal Theresiaanse congres gehou den, dat door 't universeel karakter van Zfln onderrichtingen voor de hete wereld van betekenis werd. Congres van wel buitengewone geestelgke luister: aan gevangen in de Notre Daime, historische spil van het geloofsleven in het land van de H. Lodewijk; voortgezet in de grootste zaai van Parys, in het paleis van Chail-lot, zoals het Trocadero nu heet, en besloten in tegenwoordigheid van de gebenedijde resten der heilige in dezelfde kathedraal waarin in tijden van nood de burgerij van de wereldstad zich om de relieken van haar eerste patrones, de H. Genoveva placht te ver zamelen. Het is onmogeiyk zelfs een beknopt overzicht te geven van de voordrachten door de meest bekende gewijde sprekers in die dagen gehouden. Over het leven en de boodschap van de zwakke Carme lites en de kracht van haar eenvoudige deugden voor duizenden congressisten. Ook voor de tooh reeds zo rijke „Theresia-litteratuur" een onschatbare aanwinst. Maar het congres was nog meer dan dat. Rondom de talryke congressisten schaarden zich duizenden, die in gods vrucht zich met jubel Theresia ter ere wlldan verenigen. De Notre Dame was doorgaans te klein. In tal van andere kerken van Parijs hadden gelijktijdig indrukwekkende plechtigheden plaats met talloze gemeenschappelijke H Communies, Missen en predikaties. Het katholieke Parijs heeft in die dagen bijzonder treffend de boodschap der heilige beantwoord, van jong tot oud, Het congres heeft voorts enige buiten gewone avondfeesten gegeven, die ech ter slechts onvoldoende plaats '"onden bieden voor de overgrote belangstelling, In het Trocadero werd een Theresia- cantate uitgevoerd: „Da rose effeuillée" van Boyer, door het bekende koor van St. Eustache met medewerking van solisten en met choreografische illustra ties van gewgde muziek. Maar de grootste massa-by'eenkomst werd op de enorme renbaan van de Porte de St. Cloud gehouden, het „Pare des Princes", dat een tienduizend plaat sen bevat. Zaterdagavond, nadat de duisternis was gevallen, waren daar alle plaatsen bezet om de glorificatie van de H. Theresia gade te slaan door een spel, dat naar de mysteriespelen was opgebouwd en dat een ry van heiligen, een reek® zoals de Franse ge schiedenis die doet kennen, eeuw na eeuw, van de jeugdige martelares Ste Blandine tot de H. pastoor van Ars toe schaarde rondom de heilige van Lisieux. In de laatste tientallen jaren zorgde Henrl Ghéon voor een aangrijpende ver tolking, maar deze is niet meer. Henri Brocket, zijn vriend en in vele opzich ten zyn leerling, had er nu voor ge zorgd. En op zgn werk kan moeilijk critiek geoefend, waar zoveel duizenden in geestdriftig meieven van hun ont roering deden bUjken. Enige van de tafereten waren bijzonder pakkend, zoals dat van St, Bernard en de predi king van de H. Vianney. Het geheel, in de geest van de „images d'Epinal", een soort kinderlijke historie-prenten zeer kleurrijk en mettniet te veel actie, gaf wel een gemakkelijk te onthouden beeld van de Franse kerkhistorie. Maar de langdurige reeks van heiligenlevens liet wel wat weinig tfld voor de schat van poëtische teksten, die de H. Theresia zelf neerschreef, die sinds lang geheugen en hart va-n haar vereer ders zyn gegrift. Maar met die boeiende vertoning was het «3f uur geworden en op dat ogen blik versoheen aan de ingang van de renbaan een lange stoet monniken, door enkele toortsdragemde verkenners ver gezeld. Toen de schijnwerpers hun licht op de stoet lieten spelen, zag men de goudglinstering van 'n kostbaar schrijn door zestien barrevoeters gedragen: het juist uit Lisieux aangekomen schrijn -met relieken van de H. Theresia. Dat was zeer aangrijpend. En terwyi uit de duizenden kelen der opgerezen menigte de litanie van alle Heiligen als vurige smeekbede opsteeg, schreed de stoet de grote grasvlakte rond, tot heit grote altaar was bereikt, waar de kostbare last werd neergezet. Een H. Mis ving aan, grotendeels gedialogeerd, of met de liturgische zangen door het koor van St. Eustache uitgevoerd. Juist om middernacht begaven vyftig priesters zich naar de doorgangen van het amphitheater om aan duizenden en dui zenden de H. Communie uit te reiken. De -laatste dag te Parijs bracht de congressisten en duizenden belangstel lenden weer naar de Notre Dame, waar de kardinaal-aartsbisschop van parlJg en de talrjjike bisschoppen en and-er kerkeiyke autoriteiten, aanwezig war? voor de plechtig gecelebreerde Des middags werd op even lui ^nriise wijze een Lof gevierd, dat het deel der Theresia-herdenking Tot bet vallen v-an de avond stroom van Par ij zenaars aanho De 80-jarige nog in zijn volle kracht Vaticaan van Van Nispen een einde door die opheffing van het gezantschap, ondanks het feit, dat Ooiy-n kon verkla ren- die rapporten van Van Nispen zyn Z beste van alle. Van Nispen overzag to het wereldcentrum Rome werkelijk de hele wereld, ook in zijn rapporten. De scheidende gezant kreeg de keuze Pussen verschillende posten, waaruit hg Wenen koos, ofschoon deze post wel wat weinig werk opleverde naar den zin van den arbeidzamen en nigen gezant. Intussen was Nispen gedurende de langdurig op de aanneming van het amendemen Kersten gevolgd, de portefeu Buitenl. Zaken aangeboden, zelfs meer dan éénmaal, o.a. ook door de Geen Van Nispen bedankte, ook op advies, maar vermoedelijk ook - andere redenen. Spoedig uiterst moeiUjke kwestie van het Schel- de-tractaat met België ter0taf?L®pB™S; sel eiste een diplomaat van fgnen tact en grote bekwaamheid. Yan Nispen werd benoemd. In 1933 nam by zyn ontslag. De tachtigjarige mag dus wel op een voornamen staat van dienst te rugzien en htj kan dit doen onder voor een 80-jarige benijdenswaardige om standigheden. Met de grootste belang stelling, met zeer itlP inzicht en pun tige scherpzinnigheid volgt hg nog de nationale en internationale poli tiek Van officiële Egyptische zUde wordt gemeld, dat het aantal geval len van cholera in de besmette gebie den van Egypte met minstens 50% is gedaald en dat gevoegeiyk kan worden aangenomen, dat 60% van de verdachte gevallen geen cholera zMn. Engeland, Amerika, Zuid-Afrika, Irak, Italië, Frankrijk en Palestina en Tunis hebben serum naar Egypte ge zonden. De legatie van Saoedi Arabië te Lon den heeft verklaard, d-at de geruchten als zouden ook in het gebied, waarin Mekka gelegen is, choleragevallen voor gekomen zijn, niet juist zgn. Sir Alan Cunningham, Britse hoge commissaris voor Palestina, *n een bekendmaking de vrees uitdat „de gezondheidstoestand in ?al.®li de cholera in een naburig lan1 ®™stl2 demie in Egypte naar ^"esu overslaan. - --de relieken een pelgrimstocht die van ondernamen en ook van ne heinde en ver waren gekome' Od de weg SteenselEersel naby de Berghoev«T is torrijwiel, bestuurd d° vrachtautn' Ult Lage Mierde, op ee" itoks gP" reden, toen deze naar il ta uitweek. De chauffeur had ingegeven "Ch" tingverandering hecr p' ,maar waarschijnlijk heef.dit niet UjDf heer P.' werd^wond en ter plaatse we:rd hemhet H. Oliesel toegediend. Zijn echtgenote, die op de duo had gezeten, kreeg een schedelba- sisfractuur enwf<bediend. Beiden zgn naar het ziekenhuis te Eind hoven overgebracht. Gisterenavond laat verkeerden zy nog steeds buiten kennis. De 13.000 Schotse mijnwerkers, wier staking vorige week een schadepost van 80.000 ton steenkool betekende, zgn gis teren weer aan het werk gegaan. Zij hebben de verzekering gekregen, dat hun eisen om loonsverhoging onmid dellijke aandacht hebben. S Weerverwach-ting medegedeeld door j het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: Koude nacht -met vorming van nevel- S otf mistbanken, die morgen weer op- S lo-ssen; overigens gedeeltelijk be- wollk-t en droog weer; in de namid- "-s opnieuw iets hogere tempera- twr,™Vitg€Zonderd tijdelijk nog ma- wind langs de Wad deneilanden, weinig wind op 6-40 uur- onder 18.18 uur, maan op 18.i7 uur> onder 9 03 Te Amsterdam heeft Zich gisteren een verschrikkelijk drama afgeSpeeid een moeder heeft er haar beide kinde ren gedood. De ongelukkige vrouw is vroeger een tgd lang verpleegd ge weest in het krankzinnigen gesticht te Santpoort. Zij had volgens haar verkla ringen thans ongenoegen met haar man, die in militaire dienst is en ver- moedeiyk in een vlaag van verstands verbijstering heeft zy nu gisterenmid dag haar vijfjarig zoontje in een was ted verdronken. Toen het zevenjarig dochtertje nadien uit school thuis kwam, heeft zg dit kind op gelgke wy- 2e van het leven beroofd. De beide lijk- bed lesde ZÜ daarna naast elkaar in NED- BOLLEN IN ENGELAND ^wd,ag 13 per s-s- „Rynstroom" een Lonriei? nif" J5'000 narcissenbollen ta de Ned tp? men als geschenk van de Ned. ver. van Bollenkwekers aan de leerlingen der lagere scholen in Lon den. De kinderen moeten de narcissen thuis planten en de 100 die de beste resultaten behalen zullen hun vacantia In Nederland mogen doorbrengen. D® Cfiitoese voetbalclub Simg Fao heeft haaa- touimée rond de wereld op Hollandse bodem beëindigd. Gisteravond Igtog te Den Haaig de laatste wedata-yd tegen ADO. De Zudderparkers waren over het algemeen wat sterker, daar. tegenover stond dat de Chinezen blyk- foaar aan schot vaardigheid oip htm tour* née wat hebben bygeleerd. De technisch op goed peil «taande «n zeer vriend* sdhappeiyke wedstryd werd door A.D.O. met 53 gewonnen. Stog Fao keert thans via Engeland naar Hongkong te rug. Dezer dagen werden te Philadelphia (USA) de wereldkampioenschappen ge wichtheffen gehouden. Alle vijf tltela werden door Amerikanen gewonnen, Vedergewich-t: Hiiggins met een totaal gewicht (drukken, trekken, stoten) van 310 kg. Bantamgewicht: Peterson metj een totaalge-widht van 299,5 kg. Licht* SgwlcUt.; George met totaalgewicht 352,5 kg. MiddengewichtStanmvV totaalgewicht 404,5 kg. Zwaargewicht Davis totaal 455,5 kig. Bovendien werden twee nieuwe we» reldrecords gevestigd. Peterson bracht t record tweehandig drukken bantam* een „dwerg"-lengte van 1.52 meter, Stanczyk bracht het wereldrecord to* ta-lgewicht to de zwaargewichtsklasse op 404,5 kg.; oud record 387 tog. EI Touny (Egypte) No. 6301. A ELLERMAN. 1ste pr. B. C. M. Jan.-Juni 1947. Mat in 2 zetten. No. 6302. Dr. M. NIEMEIJER, Wassenaar. Ie pr. ex. aequo B. C. M. tourney 1947. Mat in 3 zetten. DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Weer een mooie onderscheiding door een van onze landgenoten behaald, bren gen wij onder no. 6302. Dr. Niemeger zorgde voor deze verrassing. No. 6301 mag er ook wezen. Ellerman ls de laatste tgd weer zeer actief. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6297. 1. Pe4g5 dreiging 2 Dc3e3tt. De verleidingszetten 1. Pc5 en 1. Pf2 weerlegt zwart door 1 Td6!. Hier vallen vooral de zwarte inter ferenties op, liefst vier, waarvan Td4 er drie voor zgn rekening neemt. Aan dit spel is verder verbonden het openen en sluiten van witte lijnen. No. 6298. 1. Rh3g2 dreiging 2. Pd2c4tt. In tegenstelling met no. 6297 vertoont deze opgave een geheel ander beeld. Hier brengen een drietal zwarte stukken hun schijnbaar werkloze mede-officieren in actie. Een aardige afwisseling ziet men na 1Rg5 waardoor 2. Pg6tt mogelijk wordt. De sleutelzet ligt nogal voor de hand, geen van onze oplossers vergiste zich hierin. No. 6299. 1. Ta6b6 dreigt 2. Pb5t, Kc8 3 Pa7±. 1Pf4 (Pc7) 2 Pb7tt, Kc8 3 Td8h 1Pe4 2. Ke6:, Pd6: 3. Tb8±. Xf5f4 2. Pf5t. Kc8 3. Pe7±. Enige oplossers geven hier aan 1. Tc6. er volgt dan Kd7 2. Tc8 Ph5 om 3. Pf6 to verhinderen. Een bohemer met fraaie strategie, men bekijke maar eens het spel na 1. Pe4 en 1. f5f4. CORRESPONDENTIE. W. J. I. B. te S. Uw drie oplossingen zgn alle onjuist. S. T. te S. 1. Pd2c4t is, in no. 6298, geen nevenoplossmg. Zwart antwoordt 1. en de witte koning staat nu schaak door Rf4. GOEDE OPLOSSINGEN. No. 6297, 6298 en 6299: A. Bergstein oeleen; A. C. Hoyng. Veghel; C. J. Lutz, Rotterdam; kap. J. de Nijs, Groes- beek; F. Pgls, Maasbracht; H. W. v. Soest, Vreeswgk; F. L. Verheij, Rotterdam; H. F. Verheij, Breda: C. v. d. Weide. Rot terdam. No. 6298 en 6299: H. v. d. Poel Zoeter- woude; Alb. Smit, den Haag. No. 6297 en 6298: G. v. Lm, Boekei; S. Trouwborst, Schiedam; H. G. Wer- ripjrp Brcds. No' 6298: W. H. Haring, Schipluiden; C. v.' Rooyen, Heemstede; R. Versluijs, Rotterdam. N PP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2