Aardappelschillen kosten „zwart" 7 cent Het tekort aan veevoer Politie verzamelt misdadige rariteiten LAATSTE BERICHTEN Historische tentoonstelling in het Prinsenhof R eheugen- Hulp Tim Tuimel net Spook gezuiverd Van Blaam De „Willem Ruys" had pech ADIO programma WOENSDAG 1 OCTOBER 1947 PAGINA AARDAPPELSCHILLEN OP DE BON Zwarte schillen DE TECHNIEK VAN HET OPHALEN alberdingk thijm BURGERLIJKE STAND DANSEN VOOR KATHO LIEKEN BEZETTINGSRELÏQUIEEN AUTOBUSLIJN M KOMT MORGEN IN GEBRUIK de nieuwe singel-pater S. B. O. E. S. S. SPORTUITWISSELING DUIVENSPORT Zondag werd het vliegseizoen gesloten met een wedvlucht uit Oldenzaal (176 km). De uitslag luidt 1 Ph. Jans; 2 J. Frey; 3, 11 Th. Weelie; 4, 18 J. de Waard; 5 W. Jansen; 6, 16 J. Doejaaren; 7 A. Wachtendand; 8 K. Muylwijk; 9, 15, 20 C. Huigen; 10 A. Boes; 12 A. Brokling; 13 J. Snijders; 14. 19 S. Poort; 16, 21, 22 Gebr. v. d. Puin; 17 en dipl. C. v. d. Grijp. Re sultaat over het gehele vliegseizoen: eerste africhting oude duiven: 1 J Doe jaaren; 2 J. v. d. Linden; 3. A. Rigters; 4 Gebr. Verheugen; 5 L. Borrani; Kam pioenen jonge duiven africhting: 1 J. v. d. Linden; 2 J. Doejaaren; 3 C. Verhae- ren; 4 J. Frey; 5 M. v. Mourik. Kam pioenen oude en jonge duiven africhting 1 J. Doejaaren; 2 C Verhaeren; 3 Gebr. v. d. Tuin; 4 C. Huigen; 5 J. de Waard; De duif, die de meeste punten vloog le afd. africhting is van J. Wenteler; van de 2e afd. africhting van J. Frey en van de 3e afd. africhting van K. Muylwijk. OFFICIËLE KENNISGEVING Schouw MAASSLUIS HET HERBOUWPLAN zangerssucces 40. 'n Opgeluchte commissaris NIEUWE BONNEN VOOR RIJWIELBANDEN HET RAPPORT DER CONSULS IN BATAVIA Rapport uitgesteld HET ZWEMCONFLICT IN DE TWEEDE KAMER DOODSTRAF VOOR JODEN- VANGERS ZWEEDSE ONDERZEEBOOT VERMIST EEN WONDERKIP Belangrijke inzendingen uit het buitenland J. HOCKING COMMISSIE VOOR GRONDWETS HERZIENING SAMENGESTELD In December 1940 haalden de Duitsers weer eens een rare streek uit. We moesten aardappelschillen sparen Nu ia' ze ^aren eenmaal niet wijzer en even rustig als vroeger verdwenen de schillen in de vuilnisbak. Na de bevrijding zijn we drie we en van het „Afvallen- besluit 1940" afgeweest, maar aldra bekrachtigde de Ned. regering deze bepaling. De redenen hiertoe waren, dat met het afval van voedsel de veestapel een nuttige aanvulling zou krijgen voor het te kleine rantsoen krachtvoer. En nu, in de tijd van na-oorlogse misère en schroeiende hitte, is men hier en daar reeds een hernieuwde actie begonnen, terwijl spoedig over geheel Nederland de bevolking opnieuw aan het nut van deze bepaling zal worden herinnerd. «rvo- ïmrend in. uen weel- Een mens, nog ïeveim rioerae sfeer, zou denken, darTCnV<aardappelschi;1 111618 is- Dat is een SSr^ke vergif, want boe ren die dit bijvoer voor hun vee willen hebben moeten zich wenden tot de Plaatselijke Voedselcommissaris. Aard- appelschillen zijn nl. op de bon, kost baar distributie-goed. Men moet trou- wens niet denken, dat ook het ophalen van deze schillen niet de moeite waard is om hij stil te staan. Neen, ook de schillenophalers zijn verenigd in de bedrijfsgroep met een ellenlange naam. Zij hebben een vergunning (pardon, natuurlijk twee, want de overheid doet niets half) en een persoon, die schillen vervoert zonder zo'n vergunning, krijgt een proces-verbaal. Hoewet, krjjgt een proces-verhaal is wel een beetje sterk uitgedrukt. Kan een proces-verbaal krijgen, kun nen we beter zeggen, want alhoewel de overheid het ophalen van schillen zeer sterk aanbeveelt, zijn er slechts weinigen van haar dienaren, ver zameld ln het politiecorps, die van het betrokken artikel 7 en 7a van 't Afvallenbeslult 1940 op de hoogte z\jn. Het ljjkt ons daarom nuttig, dat de regering niet alleen de burgerf), maar ook de politie eens een vriende lijk geheugen-opfrissertje geeft. Nu zal men zeggen: „Kom, kom, wie zal er nu clandestien met schillen gaan slepen", maar men moet niet vergeten, dat aardappelschillen en etensafval ln het algemeen heden ten dage een artikel waarom de veeboer zit te springen. Bij gebrek aan schillen worden er soms koeien gevoerd met goede aardappelen, natuurlijk wel duur, maar nog altijd beter dan de koeien naar het abattoir te brengen. Dit gevaar is niet geheel denkbeeldig, want in de laatste tijd is het wel voorgekomen, dat de aanvoer van koelen zo groot was, dat de slach ting niet op één dag kon geschieden. Een boer in Overschie heeft zy'n vee stapel b.v. van 120 op 15 stuks moeten terug brengen De boeren bewegen dan ook hemel en aarde, om maar extraatjes aan schillen te krjjgen. De Plaatselijke Voedselcommissaris heeft ze ge rantsoeneerd, maar geen nood, er z(jn nog altyd wel mensen, die uit de ellende van anderen een voo-deeltje weten te halen. Deze mensen ver zamelen schillen (weet de burgery veel van vergunningen en waar het terecht komt) en verkopen hun bult zwart aan de boeren voor 7 h 8 cent per kilo. De winsten die ze maken zijn aanzieniyk, wanneer men weet, dat onder de huidige omstandigheden een koe minstens 70 kilo aardappel schillen e.d. by voer per dg moet hebben Het nut van deze schillen-inzameling springt nu wel duidelijk in het oog, wanneer men weet, dat in de gemeente Rotterdam b.v. in doorsnee per week 400 ton schillen wordt opgehaald. Hier mede wordt dus het leven gered van ca. 820 koeien en ettelijke liters melk voor vele kinderen. Hoe hoog deze op brengst ook mag lijken, wanneer men weet, dat volgens een eenvoudige be- van het aantal gebruikte aard- hSÏÏS h00fd' d6 feitelijke op- weWat^nog Zijn' "«kt „...iA ""K.heel wat mensen hun dure plicht niet begriloen" welke PM in Rotterdam" ingevoerd heeft de opbrengst in drie weken ter weer met 10 ton doen stijgen, xo0a^ het resultaat met geheel onbevredi gend is. Nog te veel is de burgery echter ge neigd, om de schillen in de vuilnisbak te gooien, waardoor ze verbrand wor den. In Schiedam is het zo, dat de vuilophaaldienst de bakken niet ledigt, wanneer er schillen in worden aan getroffen. In Rotterdam durft men dat echter niet goed aan, omdat men be vreesd is, dat de aldus op zijn (of haar) nummer gezette burger(es) de inhoud van d« bak dan maar op straat Zal deponeren. Het komt ons echter voor, dat men hier de behulpzaamheid van de burgerij toch wel onderschat. Wii herinneren ons uit onze jeugd jaren, dat wU by de regelmatige In verband met bijzondere omstandig heden is het openingsuur van de gala avond ter gelegenheid van het 50 jaag bestaan van de R. K. gemengde toneel vereniging „Alberdingk Thym gesteld op Vrijdagavond half 9. „Een huis vol list en liefde" zal ook voor de leden van de K.A.B. worden opgevoerd op Zondag 5 October, Dinsdag 7 October en Donderdag 9 October. GEBOREN. Johannes J. A., z. van P. J. M. Engering en A. M. L. v. Ge- mert, L. Haven 58; Cornelia J. S., d. van J. Dees en A. G. Gooris, Tuinlaan 70; Cornells, z. van C. de Koning en E. Verburg Tuinlaan 70; Frits, z. van R- C. van Leeuwen en B. M. Koster, Broersveld 90. OVERLEDEN: M. Bleecke, 41 j. Nassaulaan 75; M. J. Tomson, 83 j. weduwe van J. A. M. Lindeman, Gr. Florisstraat 75; C. v. Boom. 73 j. Nas saulaan 75; A. C. Heyt, 89 j. vr. van J- Born, Nassaulaan 75. porties strafwerk van school, de waarschuwing kregen toegeslingerd van het huiseiyk gezag: „Pas °P> anders moet je maar schillenboer worden". Diep-beschanamd hernieuw den wy dan onze pogingen, om alle Florissen uit elkaar te houden. Nu beseffen wy echter, dat ook een schillenophaler een stuk werk ver" richt, dat voor ons land van beteke nis Is. In Rotterdam zwerven dage- ïyks 170 ophalers hun wyk in, welke zorgvuldig zyn afgebakend, zoaat niemand wordt overgeslagen, m e gehele land zyn het er 1600, die a een kostbaar voedsel voor het nonge- rende vee binnenhalen. Hoewel de verdere afwerking niet overal dezelfde is, worden de schillen daarna op uiterst snelle wijze geven. Wat 's middags om 2 uur m het wagentje verdween, rust s al in de onderscheiden mag*» koe! Het systeem, dat in gevolgd wordt, voldoet daarbij het El Hier levéren de 170 ophalers nl. centraal weer af aan 7 S'r°as' le op aanwijzingen van de Plaatselijke Voedselcommissaris de verschillende boeren afgaan en het rantsoen uitdelen. Op lijsten wordt aangetekend, wat iedere ophaler aflevert en aan de achter kant, wat iedere boer ontvangt. Een portie extra in ruil voor een litertje melk is dus niet mogelijk. Schillen met surprises Een punt van buitengewoon belang by de afgifte van schillen is, dat zich geen scherpe voorwerpen ln de schil len mogen bevinden. Vooral scheer mesjes, aardappelmesjes en spykers schynen de kruiden voor het schillen- gerecht te vormen. Het ongewenste hiervan zal al wel duldeiyk zijn, wan neer men weet, dat de ophalers met hun handen de schillen moeten na zoeken (zonder extra-zeep voor vuile arbeid overigens) en dan herhaalde- iyk hun handen openhalen. Infectie is daarbij niet altyd te vermyden. Wanneer het medeiyden met de op halers niet groot genoeg is, zou men wellicht aan de koeien kunnen den ken. Het minste of geringste „scherp" dat ze binnen krijgen, kan de nood zaak tot afmaken zijn. Overigens is het typisch, hoezeer men de schillenbak als een bewaarplaats voor vele voorwerpen beschouwt. Wij spraken met een schillenboer, die zich erop beroemde met zilveren vorken, messen en lepels (zij het dan ook niet alles van hetzelfde model) te eten, allemaal surprises uit zijn wagen. Wij keken hem bedenkelijk aan en haastig zei hij: „Tja, ik weet ook niet meer van wie die dingen zijn, als ik ze onder uit mijn wagen opvis. En vraag eens aan één van Je klanten, of ze daar een zilveren vork kwijt zijn! Negen op de tien, meneer De rege ling, zoals voorgeschreven door de organisatie, is dan ook, dat alle gevon den voorwerpen enige tyd worden be waard. De verliezer kan bjj vermissing dan altyd informeren. Nu we toch over schillen met surprises praten, bjj die zelfde man hangt de was op een drooglijn van 35 meter, welke in een bak was verdwaald. Uit een kist met schillen kwam eens een hobbel paard te voorschijn, terwijl zijn koffie thuis gemalen wordt met een opgedoken koffiemolen. Het dochtertje van een collega van hem rijdt op een paar rol schaatsen uit de schillen en een extra rokertje valt er ook nog wel eens af. Aardappelschillen zijn nl. net goed, om een pakje shag vochtig te houden. Hier is echter misschien een middel om de dader op te sporen. Laat de schillen ophaler dan 's avonds zijn wijk maar weer eens afgaan. Door de muren heen hoort hjj uit de conversatie tussen man en vrouw Wel waar'het geweest is Enige tjjd geleden berichtten wij, dat de K.A.-kern voor de Havenparochie plannen had om hulp te bieden bij het organiseren van dansclubs voor katho lieke jongemensen. Afvaardigingen van gevormde groepjes werden verzocht zich in de R.K. Volksbond te komen melden. Het resultaat van deze oproep is geweest, dat een club is gevormd, die bij Maison Westhuis een danscursus zal volgen. Er is echter nog een grote groep niet bereikt. In overleg en samen werking met de K.A. van de Franke- land heeft men voor deze groep een danscursus georganiseerd op Vrijdag avond in de bovenzaal van Musis Sacrum. Alien, die hieraan wensen deel Wie in het labyrinth van trappen, opstapjes en deuren van het Hoofdbu reau van Politie aan de Lange Nieuw- straat verdwaald mocht raken, maa grote kans op de verdieping, die van een zolder weg heeft een deur te passeren, waarop het wijds woord Mu seum is aangebracht. In een kamertje, waar 10 mensen zich moeilijk kunnen bewegen, is de verzameling gewoon misdadige en politiek-misdadige voor werpen, door de politie in de loop der jaren bijeengebracht, tentoonigeisteld, voorzien van een korte beschrijving. Het eerst vallen op de W.A.-kerels in uniform, die er nogal bleekjes uitzien. De stof van de zwarte pakjes maken een mens nu nog jaloers, terwijl we ons van de andere kant verwonderen, dat er niet meer en openlijker gelachen is om de hoeveelheid zilver, goud, blauw en rood. die tot de uitmonstering van zo'n kwiebus behoorden. Direct bij het binnenkomen lopen we tegen een kostelijke verzameling koevoeten en breekijzers aan. waarvan er meer dan één grote geschooldheid in de metaal bewerking demonstreert. Enkele bijlen van clandestiene slachtingen, een bijl, die bijna moordwerktuig zou zijn ge- weest. een gewapende handschoen, die uCn miniatuur folterkamer is, inbrekers handschoenen en een heel rek lopers en sleutels is het resultaat van korte tijd De P°litie legt Z1,C Tan enige tijd toe op het verzamelen van deze voorwerpen van misdaad en de collectie is dus pas in een eerste sta dium. Wanneer het Hoofdbureau uitge breid en gemoderniseerd wordt, hoopt men een behoorlijke ruimte ter beschik- king te krijgen om alles overzichtelijk te exposeren. Het museum zal dan ook dienst doen als instructieplaats voor het personeel. Merkwaardig zijn vooral de voorwerpen, waarmee zelfmoord is ge pleegd. Men kan zich niet indenken, hoe sommigen hun toebereidselen met de grootste omzichtigheid hebben gemaakt om vooral zeker te zijn. Er is een kleine hoeveelheid oorlogs souvenirs. Het door electrische elemen ten verwarmde vliegerpak van de Ame rikaanse piloten, die boven Schiedam werden neergeschoten en in Kethel on der dook, om later door de linies te gaan. is door de mot opgevreten, om dat de boer, die het bij zich had. er niet meer naar had omgezien. Mortier granaten en parachute-fakkels, brand bommen en diverse vormen van hand granaten zijn onschadelijk gemaakt en verhogen nu de min of meer avontuur- sI?.er van bet geheel. Hoofdmso. Kloëzeman is speciaal op ae verzameling bezettingsher- trots neerd1"™6^' „1,nkerwand is gedra«- N.SB.- en Hakenkruisvlag en to™«e«Lin,Va" Buehrer en Leider en toepasselijke onderschriften, niet zelden ontsproten aan een dichterlijk brein. Medaillles. insignes, een enkele zeer fraai bewerkt, propagawda-materiaal. bekanntmachungen en vooral een boe kerij, die de hele voorwand beslaat (haken deze afdeling tot een dorado voor de man, die zicb weer eens een uurtje wil onderdompelen in de sfeer 1940—'45. Aan linnen, noch aan prima houtvrij panier was voor de „volkse" uitgaven gebrek. De geschiedenis over het Nationaal Socialisme, welke tegelijk de zwanenzang zou zijn, werd in drie delen uitgegeven en omhuld met het portret van de Leider, dat voor enkele tot kookpunt verhitte ondergrondelin- gen aanleiding was met een revolver op de welgedane kop te schieten. Het boek is er dès te curieuzer op geworden en het zal ons niet verwonderen, of onze kinderen zullen in de historiê-school- film plotseling horen: ,,En dit, kinderen is een boek over het Nationaal Socia lisme, dat, na de bevrijding door onze binnenlandse strijders tot schietschijf werd gebruikt". Hoe groot de verzameling ook is, hoe klein de ruimte, waarin zij geperst werd, de heer Kloezeman zou haar graag uitgebreid zien tot een volledi ger en overzichtelijker omvang. Moch ten er mensen zijn, die overblijfselen van de Duitse bezettingstijd in bezit hebben, die zij toch niet gebruiken, dan wordt hun verzocht vrienden van dit politie-museum te worden door er hun verzameling aan af te staan. De Directie van de Rotterdamse Elec trische Tram maakt bekend, dat op Donderdag 2 October a.s. autobusltjn M, te Schiedam over het traject Broers- vest-Rozenburgerplein-Broersvest, aan het thans in exploitatie zijnde autobus- sennet zal worden toegevoegd. De route van autobuslijn M is als volgt: Broersvest, Gerrit Verboomstr., Oranjestraat, Nieuwe Haven, School straat, Willem de Zwijgerlaan, Stads- houderslaan Z.Z., Rozenburgerstraat, Rozenburgerplein, Nieuwe Maasstraat, Lekstraat, Willem Brouwerstraat, Wil- helminaplem, Groenelaan, Stadhouders laan N.Z., Willem de Zwijgerlaan, Schoolstraat, Nieuwe Haven Oranjestr., Gerrit Verboomstraat, Broersvest. Het tarief bedraagt to cents, kinde ren beneden de leeftyd van 13 jaar 6 cents. Overstaptarief Is niet geldig. te nemen, wordt verzocht zich Zondag morgen 5 October a.s .tussen half 12 en half 1 te laten inschrijven in de boven zaal van Musis Sacrum. Het geldt hier dus geen inschrijving van groepjes mers. Ieder katholiek jong meisje of katholieke jonge man boven 17 jaar kan zich voor deze cursus komen opgeven. De 15 lessen, die tezamen 17.50 kosten worden gegeven door de heer en mevr. Westhuis. Bij de inschrijving moet reeds 2.50 en indien mogelijk een pasfoto worden meegebracht, in' ieder geval is deze noodzakelijk voor het verkrijgen van een toegangsbewijs. De K.A. hoopt op deze manier te voorzien in de wen sen van een grote groep katholieke jon ge mensen, die in katholiek verband dansen willen leren. Pater Athanasius Bakkum O.P. is gisteren zijn werkzaamheden in de Sin gelparochie begonnen. Schiedam is zijn eerste standplaats, nadat hy 3 jaar in het klooster Huissen geassisteerd heeft na zijn priesterwijding in 1944. Geboren in Alkmaar in 1919 maakte hij zyn studies af aan het Dominicus College in Nijmegen. Hij zal zich belasten met de jongens- en meisjescongregaties. De uitslagen van de tot nu toe in de onderlinge wedstrijd van S.B.O. ge speelde partyen luiden: Afd. 1: v. d. Berg—E)e Jong 1—0; v. d. ToornPaap 1—0; OomenMulder 0-1; OomenSteenhouwer 01; v. d. BergV. d. Brugge 1O; PaapMineur 0_l; Kap. Suyker—De Jong 1—0; ErftemeijerBroeren o1; Vering- meijerv. d. Toorn 1—O; Oomen—Kap. Suyker 01; MulderMineur li BroerenBrockling 1O; Kap. Suyker Steenhouwer 01; KloosMulder 1—0. Afd. 2.: LinnenbrinkMeijer 10; LeendersZondag 01; BruinhofDe Gooijer 10; UitdewilügenCollingnon 10; Kleinekoort—v. Zijl 01; v. Zijl Sonnemans 1—0; LeendersKemper 0—1; Linnenbrink—Oranje V2—Mt', Lin- nenbrinkUitdewilügen Klei nekoortKemper 01; de Gooyer Leenders 10; Ui tdewilligen—Bruin- hof 1—0. Voor de hoofdklasse van de Rotterd. schaakbond speelde E.S.S. I haar eer ste uitwedstrijd tegen Rotterdam I. Het resultaat was, dat de heren C. v. Win gerden, R. v. d. Mark en A. Bongers hun partijen wonnen, terwijl J. Donk horst en J. Eerlng remise speelden, J. J. Thenning verloor zijn partij na lange tijd uitstekend te hebben ge staan, W. J. Schermer, J. v. Eden, H. Domselaar en R. Meyes moesten hun partijen afbreken, waarvan de 3 eerst genoemden zonder uitzondering gun stig staan. Daar momenteel de stand 42 ten gunste der Schiedammers is, kan na het uitspelen der hangpartijen een overwinning van E.S.S. rekening worden gehouden. Een goede start van de Benjamin der hoofdklasse. G Vandaag, 1 October, bioscopen: Passa ge, Casablanca (volw.) 2. 7 en 9.30 uur. Monopole, Fiësta op de farm (alle leeft.) 2, 7 en 9 uur. Maison Westhuis, Waran de 207. Soiree Dansante K.J.M.V8 uur; Morgen, 2 Oct. Feest van de H.H. Enge len Bewaarders. Corner House: R.K. Schaakclub S.B.O. clubavond en schaakwedstrijden 8 uur. Met Pasen ontving de sport-vereni- ging Pieterman Engelse gasten uit Wandsworth. Thans gaat z(j op tegen bezoek. Donderdagavond vertrekt een gezelschap van 21 personen, waaronder bestuur en vertegenwoordiging van de directie. Dinsdag d.a.v. wordt de terug reis met de dagboot aanvaard. De deel nemers zyn de gasten van de „Benham- Works". Mr. Hovingh zal hen als ENSO gedelegeerde vergezellen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien de artt. 8 en 9 der verorde ning op het reinigen en op de gevor derde breedte en diepte houden van de wateringen en heinsloten in het Oud en Nieuw-West-Frankeland (Gemeente blad no. 40 van 1911); Brengen ter kennis van de eigenaars van de landeryen, huizen en erven in genoemd Frankeland, dat op 8 October a.s. een schouw zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinsloten. Wordende bij ieder, die zulks mocht aangaan gewaarschuwd, te zorgen, dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan is. SCHIEDAM, 1 Octobe- 1947. Na ruim twee uur over de aange legenheid in geheime zitting te zijn ge weest ,is de gemeenteraad overgegaan tot openbare behandeling van het ont- werp-herbouwplan der gemeente, waar mede een bedrag van 1.024.000 ge moeid is. Er bleek bij de raadsleden vrijwel over alle punten overeenstemming te bestaan. Het plan, bestaande uit deel 1: Wagenstraat, Noorddyk en omgeving, deel 2: Kerkeiland, deel 3: Taanschuur- polder en deel 5: Heldringstraat, werd aangenomen met inachtneming van door de B. en W. aangegeven richtlijnen, voor wat betreft de delen 1, 2 en 3. Omtrent deel 4 (Heldringstraat) was een voorstel ingediend, ondertekend door één lid van elke fractie, waarin het voorstel van B. en W. om dit deel van het herbouwplan af te voeren, om dat deze straat niet door het bombar dement was getroffen, doch alleen was opgenomen om de getroffen fabriek van Van Raalt's machinefabriek aan deze straat te projecteren, volledig werd on dersteund. In het voorstel werd de eis gbsteld genoemde instelling een strook grond aan de Rochekade toe te wijzen, naast de N.V. Witel. De raad ging hiermede accoord. De gemengde zangvereniging „De Verenigde Zangers", onder leiding van haar dirigent de heer C. Greif, behaalde op de girote vijfdaagse nationale zang- wedstrijd, uitgeschreven door 't „Haag se Tram Mannenkoor", in het Kurhaus te Scheveningen met 307 punten een eerste prijs in de afdeling uitmuntend heid. i i„.i. i „En hoe ik er op l te verdenken? Wel, ik wist nu hoe het spook gemaakt werd! Eerst infor meerde ik by Bolknak wie er in de laatste tijd een stenen pypje gekocht had, en bij juffrouw Vingerhoed het zelfde over yzergaren. Deze hadden al lebei de zelfde klant gehad en toen dezé later nog eens in het winkeltje kwam, was ik zeker van mijn zaak. Ik verkocht hem het koperdraad, en zo liep hij in de val! „Ja," zuchtte de com missaris opgelucht, „en hiermede is de hele spookhistorie gelukkig ten einde. Het voorgenomen vertrek van de rede van Vlissingen van de „Willem Ruys", het nieuwe vlaggeschip van de Rotter- damsche Lloyd op Dinsdagmorgen kon niet doorgaan, daar het schip door het onstuimige weer, dat de golven op de Schelde wild opjoeg, niet kon tanken. In de namiddag heeft men de „Willem Ruys" nog een eindje versleept, maar ook dit mocht niet baten, zodat 's avonds be sloten moest worden de volgende ochtend af te wachten. Gelukkig kwam er 's nachts een wending in de weersgesteld. heid, waardoor vanmorgen vroeg kon worden getankt en het schip omstreeks 9 uur inderdaad zee kon kiezen. Dit ver late vertrek zal naar alle waarschijnlijk heid niet van invloed zijn op de aankomst te Rotterdam, welke op Vrijdag a.s. was gesteld. Deze z.g. werftocht gaat n.l. niet naar de Golf van Biscaye, zoals eerst was gemeld, doch niet verder dan Zuid-Enge- land. De in November te houden tech nische proefvaart zou, naar was voorge nomen, naar de Golf van Biscaye gaan. maar ook dit staat nog niet vast. Van heden t.m. 30 Nov. a.s. is op bon C 30 van het inschryvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden Bi 610 een tourbuitenband verkryghaar. Voor het kopen van een binnenband is tot die datum geldig bon D 42 van het inschry- vingsbewljs voor Vervanging van fiets banden Bi 609. Verder is eveneens op genoemde datum op bon A 11 van het insohryvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 11 van dit inschryvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen worden gekocht. A.P. verneemt van officiële zyde dat de indiening van het consulaire rapport by de Veiligheidsraad mogelijk zelfs twee weken vertraagd zal worden, door dat de Amerikaanse autoriteiten er op staan, dat eerst de Amerikaanse militai re waarnemers een bezoek zullen bren gen aan het front. Oorspronkeiyk zou het rapport morgen gereed zijn geko men. Volgens een zegsman heeft de Ame rikaanse consul-generaal Walter Foote gisteren op een voltallige zitting van de consulaire missie gezegd, dat hij niet bereid was het eindrapport te tekenen, voordat hij in het bezit was van rap porten van de Amerikaanse waame- waamemers van Groot Brittannm. Frankryk, België en China hun tor. voltooid. De zegsman zei, dat de Australische consulgeneraal Charles Eaton aan Foo te antwoordde, dat Australië van me» ning was, dat het rapport ten spoedig ste by de Veiligheidsraad moest worden ingediend, maar ten slotte legde hij zich neer by het Amerikaanse verzoek. Van officiële zyde werd gezegd, dat de missie voort zou gaan materiaal te verzamelen en dat het grootste gedeelte van de gegevens zo spoedig mogeiyk naar de Veiligheidsraad gestuurd zou worden. Slechts met het eindrapport en het rapport van de militaire subcommis sie zal gewacht worden op de bevindin gen van de Amerikaanse waarnemers. Naar verwacht wordt, zullen de Ame rikanen dezelfde gebieden bezoeken, welke reeds door andere geallieerde waarnemers bezocht zijn. In parlementaire kringen vermoedt men, dat het conflict tussen minister Drees en de meerderheid der Tweede Kamer niet zal leiden tot het aftreden van de bewindsman. Daarvoor acht men het meningsverschil van te weinig in grijpende aard. Hoogstens wordt met 'n terugneming van de wetsvoordracht in zake zweminrichtingen rekening gehou den. Het B. G. te Arnhem heeft de inspec teur van politie C. Koker en de wacht meester H. Odendyk, beiden uit Apel doorn, ter dood veroordeeld, zy hebben zich tijdens de bezetting schuldig ge maakt aan het opsporen en arresteren van Joodse Nederlanders, van wie er velen naar Duiteland gevoerd en niet zyn teruggekeerd. De zaak tegen de wachtmeester J. D. Pelk uit Apeldoorn werd uitgesteld, teneinde een onderzoek te laten instellen naar de geestvermo gens van deze verdachte. Tegen alle drie was in Zutphen eveneens de doodstraf geëist. Zweedse torpedobootjagers en vlieg» tuigen zyn op zoek naar een onderzee boot, die tydens manoeuvres is verdwe nen. Het is de „Draken", die in 1926 werd gebouwd en accommodatie biedt voor een bemanning van 32 koppen. De „Draken" is hedenmorgen om 6 uur niet op de afgesproken verzamel plaats ter hoogte van Gothenburg te ruggekeerd. mers. Zoals bekend, hebben de militaire drinken. Een inwoner van Springs, in de nabij heid van Johannesburg, heeft een kip met twee koppen en vier poten. De kip groeit als kool, omdat ze tegelijk met de ene bek kan eten en met de andere Naar wij van officiële zijde vernemen, verkeren de plannen voor een grote his torische tentoonstelling, welke in de zo mermaanden van 1948 in "Het Prinsen hof" te Delft 2al worden gehouden reeds in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Het geheel gerestaureerde DONDERDAG 2 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.) AVRO 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 ^cmJ- bertmuziek; 12.00 Orgel; t^.30 In Spionnetje; 12.38 Piano; lo.OO Nieuws; 13.15 Romancers; 14.00 Qius1420 V d Vrouw 15.00 Ziekenuurtje, 16.00 Gram.; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Over dieren; 17.30 skymasters; 18.00 Nieuws 18.15 Sportpr.; 18.30 Ned. Strydkr.; 19 00 B. Person; 19.15 „H;j en zy"; 1945 R. V. D. antwoordt; 20.C0 Ac tual.- 20.15 Philharmonisch Orkest; 2115 Hoorspel; 21.50 Cello; 22.00 Ara besque; 22.30 Negrospirituals; 23.00 Nieuws; 23.15 Jubileum bioscoopbond, 23.45 Ambrose. HILVERSUM II (415 en 21S M.): 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00 NCRV; 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.15 Morgenwijding; 11.00 Zon nebloem; JJ1.45 Walsplaten; 12.00 Fan tasia; 13.00 Nieuws; 13.25 Orgel; 13.45 „Hors d'oeuvre"; 14.00 Muziek; 14.40 Caus.; 15.00 Symphonie; 15.30 Piano; 16.00 Bijbel; 16.45 „Cembalo"; 17.15 Gram.; 17.30 Zang; 17.50 Rijk over zee; 18.00 Pianoduo; 18.15 CNV; 18.30 Koor; 19.15 NJV; 19.30 Actual.: 19.45 Gram.; 20.00 Proloog; 20.15 Steravond; 21.30 Caus.; 21.50 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Piano; 23.30 Gram. door -— Ik zou me voelen als een vis op het droge. Ik zou niet weten, wat ik doen moest! Ik zou alles voortdurend in de war sturen, maar met U is dat wat anders. U bent een fyne meneer en u weet heus wel, wat U te doen staat in zo'n geval! Daar ben ik werkelijk nog zo neel zeker niet van. Nou, ik wel. Ik heb laatst een verhaal gelezen, in het Zondagsblaadje, hoe heette 't ook weer? affyn, dat komt er niet op aan, en dat vertelde van een knul, die opeens een grote er fenis kreeg, net als U, Maar hij was niet veel bijzonders. een opsnijder of zoiets; maar toen hij als bezitter op trad, kwamen ze hem van alle kan ten heel beleefd verwelkomen en geluk wensen, omdat hy die bom duiten ge kregen had, niet zozeer om hemzelf. En toen trouwde hy met een meisje, dat hem niet zou hebben aangekeken, als hy arm gev eest was. U begrijpt me wel, nietwaar, kapitein? Iedereen stak hem in de hoogte en .lieb begaan, enkel en alleen omdat ie ri ten had. Nu, kapitein, U zult ook wel een of ander knap meisje aan ae naak slaan, is 't niet? Maar dat verhaal vertelde, dat die knul helemaal met gelukkig was, omdat hij begon te voe len, dat het meisje hem niet genomen had om hemzelf, maar alleen om zijn geld. Ik snap wel, waar je heen wilt. Roux. Daar zit werkelijk heel wat m. Maar... och, 't is tenslotte toch maar een verzinseltje! Maar U ent een heer en U weet wel, wat U te doen staat. TJ zult wel bezit gaan nemen van dat landgoed en mij dan een baantje als bediende be zorgen. Ik weet nog niet wat ik doen zal. Dat weet U wel. Ik denk, dat U al lang een beslissing hebt genomen. Geen denken aan, Roux. Toen jij daar net weg was en ik nog niets af wist van die erfenis, heb ik juist plan nen voor de toekomst zitten maken. Ik besloot, op eigen wieken te gaan dry ven. Je weet ook wel, dat ik nogal aan leg heb voor repareren van motoren en electrische installaties. En ik ben geen kwaad chauffeur en mecanicien, dat heb je al vaak genoeg gemerkt, niet waar? Maar waarom zoudt U Uw eigen boterham willen gaan verdienen, als U alles voor het grypen hebt? U kunt een eigen chauffeur houden en een prachtwagen. Dat zie ik er van komen. Ik weet het nog zo net niet, ant woordde Restormel peinzend. Zo'n grondbezit brengt nog heel wat beslom meringen met zich mee! Heeft die notaris een en ander over dat landgoed geschreven, kapi tein? 1 Ja zeker. Je moet weten, dat ik uit Auvergne afkomstig hen, Roux, en dat landgoed ligt ook in Auvergne. Het ligt meer dan een uur van het naaste spoorwegstation en op geen drie km. afstand is een straatlantaarn te beken nen. Mooie streek. Aardige buren. Een fijn oud huis! Jonge, jonge, wat een bof. Nou, ik koop maar, dat U me een goed baantje bezorgen zult, kapitein! Hoor eens hier, Roux, nu verder geen woord er over, tegen niemand! Pas or, dat je er niets van laat uitlek ken! In orde, kapitein. U kunt er op re kenen, dat niemand iets van me te we ten komt. Ik weet, dat ik je vertrouwen kan. We hebben elkaar nogal aardig leren kennen, nietwaar? En we hebben sa men ook nog al eens in de knoei geze ten, weet je nog? Dat is zo, kapitein, zei Roux met trillende lippen. Maar je laat dus geen woord uit over wat ik je verteld heb, hoor Roux. Geen woord, kapitein! Ook niet over wat ik nog zal ver tellen? Ook daarover zal ik met niemand spreken. Goed, dan zal ik je myn plannen ontvouwen. Heus, kapitein!, vroeg Roux op- getogen., luister_ Ik zal in ieder geyal aan die notaris schrijven, dat moet ik wel doen. Het kan nog maanden duren voordat we weer thuis zijn en ik moet toch beleefd tegen hem zyn, nietwaar? Natuurlijk, kapitein. Ik zal hem schrijven, dat hij zich koest moet houden en dat hij geen woord tegen iemand vertellen mag. Maar waarom wilt u dat doen? Ik zal hem opdragen, dat hij ge woon moet doorgaan met het bestuur en de administratie van dat landgoed en verder niets mag doen, voordat hy weer van mij hoort. Ik verwed er een tientje om, dat U, voordat er drie maanden voorbij zijn, een lekker neem me niet kwalijk dat ik het zeg een lekker, lui leven tje zult lelden. U zult een weeldeleven- ti hebben in een heerl k oud huis. Ik zal jou dat tientje geven, als 't zo ver met me komt, Roux, spotte Restormel. Maar U zult toch zeker wel eerst eens gaan kijken? Of ik dat al of niet doen zal weet ik zelf nog niet, maar in elk geval, mondje dicht, Roux. HOOFDSTUK II Een ogenschijnlijk onbetekenende ge beurtenis was van grote invloed op de levensgeschiedenis van Barnabas Restormel. Toen hij namelijk op zekere April-morgen, volgend op de wapen' stilstand in November, rp weg was naar de notaris, had hij, niettegen staande datgene, wat hij tegen Roux beweerd had, het vaste plan, om aan de heer Borlas te gaan vertellen, dat hy bezit wilde nemen van zyn eigendom men. En toen geraakte hij om een of an dere reden wederom in een staat van besluiteloosheid. Hij wist zelf niet, hoe het kwam. Het was een wa.me, zon nige ochtend en toen hy een bank in de nabijheid van de Boulevard St. Mi chel zag, zette hij zich een ogenblik daarop neer. Of het kwam door de na- byheid van het notariskantoor is niet te zeggen, maar zeker is het, dat zijn gedachten terug gingen naar de dag, waarop hij die buitengewoon gewichtige brief ontvangen had. Hy dacht aan het geen hy gevoeld had by het ontvangen van die brief en aan zyn gesprek met Roux. Wat kwam hem dat alles nu vreemd voor. Zelfs nu kon hy er nauwelijks aan gewend raken. (Wordt vervolgd). museum „Het Prinsenhof' zal dan nl. zijn voltooiing hebben bereikt. Het ligt in de bedoeling in „Het Prin senhof" een tentoonstelling te houden, die, met als sluitstuk de vrede van Mun ster, een overzicht zal geven van onza 80-jarige vryheidsstryd. Deze tentoon stelling die gezien moet worden als het middelpunt van de herdenking van de vrede van Munster, zal in de eerste plaats de nadruk leggen op het heroi- sche tijdvak uit de 80-jarige oorlog, welk tydvak afgesloten wordt met de moord op de Vader des Vaderlands 10 Juli 1584 in het Prinsenhof. Verder zal langs enkele grote lynen het beeld van de 80-jarige oorlog op mo derne wijze opgebouwd worden tot aan 't glorieuze moment (de vrede van Mun ster), waarop de zeven Provinciën de volkenrechterlyke erkenning verkregen van hun vrijheid en souvereiniteit Het comité, dat tot dit doel gevormd is en dat zal bestaan uit enkele vooraan staande Nederlandse historici van ver schillende schakering en de leiders der Nederlandse historische musea onder voorzitterschap van mr. J. K. v. d. Haa- gen, chef der afdeling Oude Kunst en Natuurbescherming van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, hoopt een beeldend relaas te kun nen geven van het wonderbaarlijk ge beuren, waardoor in een tijdverloop van 80 jaren een aantal vóór dat tijdstip ver geten provincies van het Habsburgse Rijk, waarin de zon niet onderging zich opwerkten tot één der machtigste Euro pese staten. Met andere bij de Westfaal- se vrede betrokken Europese mogend heden is contact opgenomen, teneinde ook van deze zijde inzendingen te ver krijgen voor deze voor de geschiedenis van ons land zo uitermate belangrijke tentoonstelling. Als secretaris van de commissie zal optreden mr. L. J. F. Wijsenbeek. de directeur van h/t museum „Het Prinsen hof", adres museum „Het Prinsenhof', Oude Delft 185, Delft; telefoon Delft 2453. Naar wy vernemen, is thans de Staatscommissie ingesteld, aan welke zal worden opgedragen op korte termijn te onderzoeken of en zo ja in hoeverre het wenselijk is wijziging te brengen in de bepalingen der Grondwet, teneinde de mogelijkheden te scheppen om ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige structuur van het Ko ninkrijk de daartoe noodzakelijke wet- telyke bepalingen vast te stellen en daartoe de nodige voorstellen te doen. In deze commissie zyn benoemd tot voorzitter: dr. L. J. M. Beel, minister president; vice-voorzitters: mr. J. H. van Maarsseveen, minister van Justi tie en mr. J. A. Jonkman, minister van Overzeese Gebiedsdelen; tot leden: dr. S. E. B. Bierema, lid van de Tweede Kamer, prof. F. I. F. M. Duynstee, hoogleraar aan de Kath. Universiteit te Nymegen, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid der Tweede Kamer, mr W. A. van Helsdingen, raadsadviseur van het ministerie van Overzeese Gebieds delen, prof. mr. E. H. s'Jacob, hoog leraar te Utrecht, prof. dr. J. H. A. Logemann, hoogleraar te Leiden, prof. mr G P. M Romme, J. Schouten, mr. B J Stokvis, H. W. Tilanus, leden der Tweede Kamer; tot lid tevens secreta ris: dr. M. J. Prinsen, secretaris-gene raal van het ministerie van Binnenland- ae Zaken; tot adjunct-secretaris: mr. W. Riphagen, referendaris van het mi nisterie van binnenlandse zaken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3