Nieuws uit STAD en OMTREK Pastoor Ruigewaard's heengaan LAN6S DE De doop van Prinses Marijke BlMin R IJN or Hulp Kometen van Hollywood" gezuiverd Van Blaam ES ffWÏÏS eheugen- Het verloop van de plechtigheden ■2Ui ADIO programma leesbibliotheek van VRIJDAG 3 OCTOBER 1947 PAGm t VOOR 'N STILLE WERKER, DE SLAANDE TROM AMBROSIUS MUSICEERT WEER J UB ILEUM LEESBIBLIOTHEEK SOIREE DANSANTE KJMV COLLECTE SIMAVI VOOR VELEN GENEZING, VOOR MEER VOORKOMING BALLET DES ARTS VOOR K.C.G. DRUIVENTOCHT C.A.B. EXAMENS BURGERLIJKE STAND GEHUWD: G. C. Bruin 31 j. en H. J. Bouvet 28 j.; A. Ansper 44 j. en M. Stok hi M. Verheij 25 j. en N. 't Hart 27 t' J- de Regt 27 j. en I. H. Sterk 36 j.; J. C. Simons 20 j. en J. B. F. Schaap 22 J-; D. K. Bontenbal 20 j. en j. p kos- rense 19 j.; A. van 't Hof 24 j. en M. v. Rij 20 j.; J. Koning 39 j. en jj. Post 24 1-: A. de Koningh 24 j. en J. Feijen 24 J-: G. J. A. Vrauwdeu-nt 62 j. en J P -Drop 50 j.; J. p. J. Moonen 25 j en J. KETHEL ZWEEDSE KROONPRINS EN CHURCHILL VERHINDERD VLAARDINGEN n 5) J. HOCKING LAATSTE BERICHTEN SPIJSOLIE REGERING SLAAT AARD APPELEN OP OORLOGSDOCUMENTEN 'W ordt Maandag in Amsterdam geopend Het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie heeft in z|jn gebouw aan de Herengracht 479 te Amsterdam eeDi ?Penbare lees- en studiezaal in gericht, waar iedereen de byeenge- brachte documenten, voor zover die geen geheim of vertrouwelijk karak ter dragen, kan "bestuderen. De bi bliotheek worfll^Maandag opengesteld. JOODSE IMMIGRANTEN. SCHEPEN BIJ HAIFA TREINSTEL IN BRAND EX-BURGEMEESTER VAN BARENDRECHT Vanaf zijn ziekbed in Alkmaar schreef kap. Franse de volgende brief aan de parochianen v .d. H. Hartkerk en aan alle Schiedammers ,die Pastoor Ruige- waard hebben leren kennen: De Gorzen zal niet zonder meer zijn ingenomen met de overplatasing van pastoor Ruigewaard. De parochie ver liest in hem immers een herder, die bij na negen jaren lang In onverflauwde ijver op de bres stond voor de geestelij ke belangen van zijn parochianen en voor de financiën van het kerkgebouw Dit laatste weten alle trouwe parochia nen. Wat heeft onze scheidende Pa® een groot aantal aanslagen gepleegd °P de portemonnaie van zijn mensen, bate van de kerk! Behalve op alle grote £e^st5^L„ eerste sen, Kerstmis enz., was h^t e Zondag van de maand in t£dk,? lende toonaarden een v,erzoek om een extra-save voor de collsote voor de eigen kerk fn VeSkU ten hun pastoor nooit m de steek, In bewonderenswaardige vrijgevigheid ga ven ze steeds weer, wat ze konden mis sen. Toch neemt dit met weg, dat de pastoor voor rente en aflossing van de schulden van„ noS andere bron nen moest aanboren Omdat hu er zelf zelden over sprak, zal dit misschien minder bekend zijn Maar elke Maandag ging pastoor mei h k et;s> °i beiden gecom bineerd de boer op, d.w.z. ging hij bij li ™fe"^ast00rs in het bisdom, bede- 1= vf aH.Z1J,n arme Gtorzenkerk. In zul- Ke bedeltochten zit weinig aantrekke- ujks maar jarenlang heeft de pastoor net volgehouden, totdat onder de oor log zijn fietsbanden versleten waren en ae treinen niet meer reden. Vroegen de materiële belangen van de kerk veel van zijn tijd en werk kracht, boven alles was pastoer Ruige waard toch de geestelijke herder van zijn parochie. Steeds weer drong hij aan op een meer godsdienstig leven, ook buiten de kerk, op trouwer kerkbezoek en veel- vuldiger H. Communie. Door zijn bezie lende aansporingen wordt nu de eerste Vrijdag van de maand door velen ge vierd met H. Mis en H. Communie. Om de oefeningen in de kerk aantrek kelijker te maken zette hij de spaar actie in voor het orgel. En wij weten al len van zijn onvermoeid ijveren om spoedig nieuwe klokken in de toren te hebben, opdat de parochianen, aange maand door het liefelijk geroep van de klokken, toch maar kerkwaarts zouden gaan. Kon onze pastoor goed bedelen voor zijn kerk, zijn vele arme parochianen vonden in hun velerlei nood in hem hun stille helper en weldoener. Zijn kape laans zullen zich dankbaar zijn zorg blijven herinneren om de sfeer in de pastorie gezellig en prettig te maken. Nog even wil ik hier in herinnering brengen, de beruchte datum van Vrijdag 10 Nov. 1944. Wie borg er toen meer on derduikers in zijn huis dan de pastoor van de Gorzen, die er vijftig zestig herbergde? Om deze en nog andere redenen is het te begrijpen .dat de parochianen van de Gorzen en zijn vrienden in de stad het heengaan van pastoor Ruigewaard betreuren. Maar van de andere kant zijn ze blij, dat de Bisschop hem om zijn Morgen zal St. Ambrosius een pro- pagandamars maken door het Westen van de stad te beginnen om 4.30 uur. Het doel van deze mars is het winnen van donateurs; er zal niet worden ge- In het kantoor van de Standard A. P. C., Pelgrimstraat te Rotterdam, werd eergisteren schipper v. d. Peel, door de directie gehuldigd. Hij werd op die dag 55 jaar en was van 1908 af onafgebroken in dienst van de N.V. Hij werd met zijn vrouw en kinderen Van zijn woning gehaald en in de feestelijk versierde kantoorruimte na mens de directie toegesproken. Hy ontving een cadeau onder couvert, ter- Wijl hem ook namens de collega's een enveloppe met inhoud en bloemen wer den overhandigd. De belangstelling voor het lezen in de R. K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek St. Lidwina, daalde de af gelopen maand aanzienlek ten opzichte van die van het vorig Jaar. In totaal werden uitgeleend 3615 (4418) boeken, k™«~~mans 2477 (3133), kinderboe- (695). (B90) en studieboeken 606 L Een heel enkel keertje, zo tegen het einde van de maand als mijn beurs en hoofd zo leeg zijn en mijn hart wee moedig verlangt naar verre onbereik baarheden, dan gebeurt het wel eens, dat de Muze mij even kust. Ik weet met of de Muze die kus op mijn voorhoofd drukt uit medelijden of om uiting te geven aan een stille liefde. Misschien is het slechts een plagend flirt-kusje.... r?°? ket ook zij: na elke Muze-kus voel hoofd Dai?b1<5len, ergens in mijn achter- Schiedam, je bent niet mooi, mijn stad Als een neergesmakte reigerkla£n slaa Hg je tussen spoor en Maas. Je grachten wringen zich dwaas onder de kleine bruggen. die met hun hoge ruggen op boze katers lijken. Je stadhuis staat dom te kijken op een leeg en doelloos plein, waar kinders wat aan 't spelen zijn. Ergens, zomaar, als verloren staat je oud-Gothieke toren zwijgend in de herfstnevels tussen scheefgezakte gevels. En dan je park met zijn veel te rechte waar nette eenden in de schone' vijver waar saaie stijve struiken baden, hun kortgeknipte pruiken angstvallig torsen en bang zijn om een blad te morsen op de pas-geharkte grond waar nooit een kleuter, zelfs geen hond ooit durft te draven. De blijheid ligt hier streng begraven onder de trieste perken die als een serie kerkhof-zerken liggen uitgespreid. O, stad van lelijkheid! Het doet me vaak zo'n Pijn, dat jij het juist moet zijn die alle schoonheid mist. Want ach! Als je eens wist Hoeveel ik toch nog hou o, lieve stad, van JOU! SEBASTIAAN. vele verdiensten heeft willen benoemen tot pastoor van een der mooiste en bloeiendste parochies van Rotterdam. En als er straks gelegenheid wordt ge boden om van pastoor Ruigewaard af scheid te nemen, dan weet ik, dat de trouwe Gorzenaren welhaast allen zul len komen, om hem te danken voor al' les wat hij voor hen zelf en voor hun kerk deed, om hem hartelijk te felici teren met zijn promotie, om hem Gods zegen toe te wensen in zijg nieuwe werkkring. Met stille trom heeft deze pastoor on der de zijnen gewerkt, zij zullen hem niet met stille trom laten heengaan. Kapelaan J. FRANSE. Alkmaar, St. Elizabeth-Ziekenhuis. Ongeveer 25 jonge middenstanders waren, in gezelschap van een ongeveer gelijk aantal dames Woensdagavond naar Maison Westhuis gekomen om te zien, wat wel de reden was, dat het be stuur hen in de dagelijkse rust had ge stoord. De voorzitter, de heer J. Rood- bol opende de bijeenkomst met een kort woord, waarin ihij wees op de noodzake lijkheid om zich als jonge middenstan ders te organiseren, terwijl hij tegelij kertijd wees op de onbevredigende stand van zaken van het ogenblik. In de loop van die avond deelde hij nog mede, dat er op Donderdag 9 October in de zaal van het patronaat aan de Lange Haven een bijeenkomst zal zijn. tijdens welke de heer L. v. d. Toom zal komen spre ken. In de zaal van Maison Westhuis zou op 4 December een St. Nicolaas avond worden gehouden. De avond verliep (verdanste) verder over het parket, dat zo nu en dan rust kreeg, als er gezongen en geconverseerd werd. Aan het eind van de avond sprak kapelaan Langemeijer nog een hartig woord; de jonge middenstander mag niet afzijdig blijven in een tijd, dat de ouderen vechten voor 't bestaan. Ontwik keling en verruiming van blik moeten gepaard gaan met een bezinning op de moraal van de katholieke zakenman, die nooit kan zijn: „zaken zijn zaken' Het gezelschap was niet groot, wellicht door de vervulling van de dienstplicht maar niettemin meende de aalmoeze- nier, dat Schiedam met dat contigent eraf, een groter aan tal jonge middenstanders moest kun nen opleveren. Hü hoopte, dat de aan wezigen propagandisten zouden zijn, zodat het kleine aantal toch op de duur goedgemaakt zou worden. Met een woord van dank tot alle medewerkenden sloot de heer Roodbol te ongeveer 12 uur de avond. Op vele punten in de stad kan men op het ogenblik in etalages foto's zien van de plagen, die de inheemse volkqn, waarover de Nederlanders het verant woordelijk gezag uitoefenen, teisteren. Het zijn afbeeldingen, die in schrik wekkendheid vaak de griezel-foto's van Bergen-Belsen en Buchenwald overtref fen. In ons land, waar de medische ver zorging op zo'n hoog peil staat, kan men bijna niet begrijpen, dat zulke ziekten werkelijk bestaan. In vele dagbladen heeft men in de laatste tijd noodkreten van doktoren in Indonesië en in de West kunnen lezen. Als Wij ergens onze goede wil en bedoelingen kunnen tonen, dan is het juist in het lenigen van de medische nood. Het toch reeds ontstellend klein aantal doktoren en zusters, dat op af gelegen p< t en een bijna hopeloze strijd fegen de gemeenste vijand, de troP'sdte ziekte voert, Is door de oorlog nog aan zienlijk gedund; het front is reeds lang bezweken. 90 Pet. van de zeventig mu- lioen mensen is ziek. Ziek, omdat er geJïrek ls aan alles. De Steun in Medische aangelegenhe-. den voor Inheemsen doet wat er ge" daan kan worden, maar de grenzer blijven steeds die erbarmelijke centen, die te vaak en te gauw op zijn. Om een voorbeeld te noemen voor"/ 3000 Neosalvarsaan kunnen 10 000 fram- boesia lijders uit de ellende geholpen worden. Er zijn echter geen 10.000, maar honderden malen meer zieken, lijdend aan nog tal van andere ziekten. Van 6 t.m. 11 October wordt er in Schie dam voor de SIMAVI gecollecteerd. Wij zijn begaan met het lot der in heemsen, laten wij dat metterdaad tonen. SVV NAAR VLAARDINGEN Het le elftal der rood-groenen moet voor de 2e competitiewedstrijd in het nieuwe seizoen naar onze buren in Vlaardingen om aldaar de strijd tegen V. F. C. aan te binden. Wat een wed strijd voor S. V. V. in Vlaardingen be tekent, weet ieder voetbalenthousiast en ae rood-groenen zullen dan ook heel erg devolZ hmZïen doen om Zondag a.s. vaardilh^ binnen te halen. Schot gebiedende eia maken is een de jongens vanV^tha^hUan' ooi doordrongen zullen zijn lervan ook Nu de Bruin Zondag niet mee kan spelen, ziet de voorhoede van links naar rechts er als volgt uit; v. Lith Goosens, Schrumpf, Koneman en v d' Horst. Het 3e speelt om 12 uur thuis tegen U. V. S., terwijl het 4e om 12 üur in Vlaardingen tegen Fortuna 2 in het strijdperk treedt. Vijftig kinderen uit Rotterdam, Schie- j' Vlaardingen en andere steden rond de Maasmond vinden hun gezond heid terug in het Preventorium St. Jozef j1} u0er yan Holland. Hun gezondheid, die bedreigd werd door een der arglis- tigste bedriegers van het leven, de witte dood- Voor de oorlog werden er uitslui tend katholieke patiëntjes verpleegd, maar sinds October 1946, nadat het pre ventorium 6 jaar voor minder vreed zame doeleinden gebruikt was, worden er ook met-katholieke patiëntjes toege laten, want de nood in de gróte steden is groot. Om aan meer kinderen de gele genheid te geven tot het terugwinnen van de gezondheid werden drie nieuwe Zweedse barakken aangekocht, die deze maand in gebruik zullen worden geno men. Het zijn dezelfde soort barakken, die ook achter de dr. Noletstichting voor de Schiedamse vereniging ter be strijding van de T.B.C. zijn opgericht. Deze barakken zijn een reuze uitkomst in de nood, maar zij kosten handen vol geld. Daarom zal in Schiedam morgen, Zaterdag 4 Oct. een geldinzameling worden gehouden, waarbij niemand ach ter zal willen blijven, die begrijpt welk een grote gave gezondheid voor de zieke kinderen is. Behalve het gedenken van de open bare collecte zijn er nog andere metho den om te helpen. Men kan zich opge ven als lid voor een kwartje in de maand; een groter bedrag kan worden opgestuurd per giro op nummer 328489 Preventorium Hoek van Holland; per soonliike medewerking bjj de collecte op Zaterdag betekent een steun, die niet te overtreffen valt. Collectanten kunnen zich opgeven vanaf morgen half 8 aan het regeringskantoor; Gebouw van de Hath. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Men kan ook vanavond tus el?ir uur, de bus afhalen aan de Warande 157. Bij het opwerpen dam tegen de tuberculose val- hilt-.Y 00rd?len en schotten weg; het fofi, van het preventorium zag zijn Zeer breed, laten de Schiedammers volgen en met ruime hand het werk steunen. De heer F. de Stoppelaar, tuberculose arts en behandelend geneesheer van het preventorium schreef aan de niet- katholieke dagbladen: „Ik hoop, dat in alle lagen der bevolking het besef leeft, dat de strijd tegen de tuberculose gezien moet worden als een gezamenlijke actie iets waarvoor het bestuur van het Pre ventorium open oog had. De enorme of fers, welke dit werk vraagt, waarbij het van belang is te weten, dat het bestuur belangloos haar taak vervult, moge aanleiding; geven om deze inzameling goed te steunen. Alle Schiedamse kinde ren hebben bij het bestrijden der tuber culose belang, het kwaad moet uitge roeid worden. Men schrage het mooie Het Katholiek Cultureel Genootschap is bij de aanvang van het seizoen niet gelukkig geweest met de geëngageerde arasten. Mevr. Jo Vincent liet verstek gaan wegens een noodzakelijke kuur in z- Frankrijk, -terwijl Gerard Heijstee ook verhinderd was. Niet terneer gesla gen d-oor deze tegenvallers ging het be stuur zoeken naar een waardige openingsavond. Het genre, dat het Cul tureel Genootschap brengt is juist dat gene, dat niet tot de „populaire" vor men van kunst behoort. Door hard wer ken is het erin geslaagd h-e-t Parijse Vandaag, 3 Oct.: Bioscopen: Passage, 8 Professoren en 1 meisje (18 jaar) 2.' 7 en 9.30 uur; Mono-pole, Jean Eyre (14 jaar), 2, 7 en 9 uur; S-tadhuis: openbare gemeenteraadsvergadering, half 8; R. K- Volksbond: Gala-avond ter gelegen- DK- yfn lxe,t B9-jarig bestaan van d-e Gemengde Toneelclub „Alberdin-gk Thijm opvoering van „Het huis van list en liefde", half 9; Grote kerk, Lief dadigheidsconcert ten bate van Zonne gloren, 8 uur. Morgen, 4 Oct. Fran-ciscus van Assisië. Straatcollecte voor het Preventorium St. Jozef te Hoek van Holland. Biosco pen: Passage, 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur; Monopole. 2, o, 7 en 9 uur. „Ballet des Arts" onder leiding van Jean Weijdit voor een uitvoering op 31 October in Musis Sacrum te verbinden. Jean Weijd-t begon met zijn dansgroep in 1938 en bleek reeds van den beginne een serieus werker, die voor een ver nieuwende stroming in het ballet zorg de. De oorlog maakte een einde aan zijn pionierswerk. Hy week uit naar Enge land en diende daar in het leger, slechts nu en dan gelegenheid vindend verder te werken aan zijn plannen. Hij begon na de bevrijding opnieuw met zijn werk om weer die vooraanstaande plaatsen te be reiken, die hij zich juist voor de oorlog dank zij veel moeite, strijd en opoffe ring verworven had. De balletgroep is 20 dansers en danseressen groot. Het zp-n jonge en voor hun roeping enthou siaste mensen. Zy gaan deelnemen aan het wereld-balletconcours dat in Kopen hagen zal worden gehouden. H-e-t Katholiek Cultureel Genootschap heeft ongetwijfeld durf getoond, toen het dit ballet op heit programma plaat ste. Laten wij hopen, dat eenzelfde moedgevende durf fcy een groot deel van het Sehiedam-se -publiek aanwezig zal zijn, zodat ook in de toekomst het ex periment voor Schiedam niet verloren zal gaan, Het C(comité) A(auto)- B(oottoch- ten) voor lichanaeiyk gebrekkigen te Rotterdam organiseerde gisteren voor het eerst na de oorlog een zogenaamde druiven-tocht naar het Westland. Naasi Rotterdam namen hier ook aan deel Schiedam en Delft, Het geheel stond on der leiding van mevrouw Kloppert te Rotterdam. Om even over 1 Uur arriveerde een stoet van ongeveer 100 auto's, waarin de gebrekkigen, helpsters en helpers werden vervoerd, aan de fruit- en groen- tenveiling te Poeldy-k, waar hun een gezellige middag door het C.A.B. werd aangeboden. De grote hal, voor deze gelegenheid ingericht, gaf een prettige indruik. Nadat allen met hulp van ver pleegsters en Rode-Kruishelpsters en heipers aan de lange tafels een plaatsje hadden gevonden, werden de gasten ont haald op een Warme hap en belegde broodjes met koffie, terwyi natuurlijk de portie druiven ook niet ontbrak. Tij dens het versterken van de inwendige mens werd een vrolijk en goed stukje muziek ten gehore gebracht, waarna de gasten aangenaam werden bozig ge houden door niemand minder dan het gezelschap Daan Hooykaas, dat geheel belangeloos ook deze middag zijn mede werking verleende. Enkele magnifieke zangnummers van A-ad Snoek, verbluf fende staaltjes van goochelkunst door Rodi R-oeters, Daan Hooykaas met een praatje en een liedje met aan de piano Koos Vermeulen en de rddio-imitator Peter Ficos met verrassend goede imitaties vormden een bont en vroltjk programma, waarvan allen volop heb ben genoten. Tydens dit programma werden allen nog onthaald op thee, diverse versnape ringen en de heren ook nog op een ro kertje. Zeer tevreden en voldaan werd om half zes weer de terugreis aanvaard. De heer M. J. Melchers slaagde te Utrecht voor het doctoraal-examen me dicijnen tweede gedeelte. Bij de te Leiden gehouden examens voor apothekers-assistente zijn deze weak geslaagd mej. C. Vredebregt en mej. E. Beukers, belden uit Schiedam. Voor het Rijksdiploma gas- en water- r a q gden c- H- Schwagermann en d. A. Schwagermann, leerlingen van de Cursus Gawalo, o. 1. v. de heer J. Pul leman. Naar wij vernemen, zijn voor de doop plechtigheid van Prinses Marijke op Donderdag 9 October in de Domkerk te Utrecht van de zijde der Koninklijke Familie ongeveer 20 gasten uitgenodigd. Verder zullen aanwezig zijn de ministers, het corps diplomatique, het Permanente Hof van Justitie, leden van de hofhou ding, de voorzitter van de Hoge Raad, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de Commissarissen van alle pro vincies, de burgemeesters der hoofdste den en vrienden van de illegaliteit. De beperkte ruimte in de Domkerk liet niet toe, dat alle Kamerleden uitgenodigd werden. De Kon. Familie neemt plaats op stoe len voor het doophek tegenover de preekstoel, terwijl de gasten aan weers zijden in de banken een plaats vinden Op uitdrukkelijke wens van 't Prinselijk Paar zal de kerk slechts met stemmig groen worden versierd. De genodigden moeten reeds om half elf aanwezig zijn. De Kon. Familie wordt tussen II uur en 11.15 uur verwacht c-n zal via de ingang aan de zijde van de Domstraat door twee leden van de kerk voogdij, te weten de president mr. C. Veen en jhr. dr. B. M. de Jonge v EUe- meet en twee leden van de kerkeraad, dr. A. J. Brinkman en dr. D. J. B. Groe- newegen, naar de sacristie worden ge leid. Om 11.15 uur begint de b|j de Ne derlands Hervormde Gemeente gebruike lijke dienst, die geleid wordt door de Hofprediker ds. Berkel. De twee dienst doende ouderlingen zijn de heren Weener en v. d. Roest. Een zangkoor, dat om accoustische redenen in een hoek van de kerk wordt opgesteld, luistert de plech tigheid op. De Dom-organist, Stoffel v Viegen, bespeelt het orgel. Ds. Berkel' verricht ook de doop en houdt een k'-rte preek. Vermoedelijk zal H.K.H. Prinses Juliana zelf het kind ten doop houden. Het te gebruiken doopbekken is van zilver en rust in een eikenhouten pilas ter. Aan de zijkant is de volgende teksi gegraveerd; „Sta op en laat U doopen en Uw zonden afwasschen, aanroepende den naam des Heeren". Het is een oud bek- ken, afkomstig uit de Geertekerk, een der oudste Godshuizen van Utrerbt. Na de plechtigheid zal de Kon. Familie OVERLEDEN: H. J C. de Bruin, 87 j., wed. v. J. J. den Uijl, Visserstraat 11; W. J. H. Hendriks, 41 j, Reaumur- GEBOREN: Pieter, z. v. M. J. Cullens en H v. Wingerden, Boerhavelaan 1; Marinus, z. v. J. I. Reijngoudt en W. H. M. Goos, Nassaulaan 75; Nelly, d. v. B. v. Gelder en G. Evers, Boerhavelaan 1. C. Oorschot 19 j.; E. J. v. Duuren 26 j. en G. Snoeij 20 j.; J- Janssen 26 j. en D. Schokkenbroek 25 j.; p. Kruyff 25 j. en K. Pil 27 j.; H. Hogeboom 22 j. en H. H. Tissen 26 J.; B. aan de Wiel 24 j. en H. W. Boer 20 j. OOGSTDANKDAG L.T.B. Gisteren vierde de afd. Kethel van de L.T.B. haar 30-jarig bestaan. Hieraan was verbonden de Oogstdankdag der afdeling, Des morgens werd tot die intentie een plechtige H. Mis opgedragen in de paro chiekerk te Kethel door de geest, advi seur, pastoor P. van Kampen, met assis tentie van pastoor A. Knots van Over- schie en pater Lucadias O.Cap Onder deze H. Mis offerden de L.T.B.ers hun gaven van eigen producten. Het zang- j ,voerde op lofwaardige wijze uit de Missa „In Honorem Sancti Angelis" van J. Nieland en na de H. Mis „Haec dies" van Oremus. 's Avonds was er een feestavond voor de leden en hun gezinnen. De toneel club ,,'t Voetlicht" uit Schiebroek voer de op „Mijnheer de Senator", blijspel in drie bedrijven. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heer Van Tol, gedelegeerde van het hoofdbestuur. Voor muzikale afwisseling zorgden de heren Frederiks uit Rotterdam. De voorzitter L. J. Lansbergen sloot deze geslaagde avond en sprak de hoop uit, dat de L.T.B. van Kethel zou groeien en bloeien tot heil van de boerenstand. nog even in de sacristie vertoeven om de gelukwensen van haar gasten In ont vangst te nemen. De gehele dienst wordt per radio uitgezonden. Wij vernemen nog, dat het de eigen wens was van Prinses Juliana en Prins Bernhard ,hun kind te doen dopen in de hoofdstad van het gewest, waar zij o»k hun woonplaats hebben. Men meldt ons, dat van de buiten landse peten, die z(jn uitgenodigd tot het bijwonen van de doopplechtigheid van prinses Marijke, alleen de Groot hertogin van Luxemburg met prins Felix van Luxemburg persoonlek aan wezig zullen z|jn. De kroonprins van Zweden kan door het bezoek van de koning van Dene marken aan zijn land, niet komen. Hy zal zich doen vertegenwoordigen door de Zweedse gezant. Mr. Winston Churchill Is, in verband met drukke werkzaamheden verhin derd over te komen. Zijn echtgenote zal echter de plechtigheid bijwonen. Behalve H. M. de Koningin en de prinsesjes zullen van de familieleden van het prinseiyk paar ook de moeder van de prins, prinses Armgard, en zyn broer, prins Aschwin aanwezig zyn, De oorlogsjaren van Prins Aschwin Voor de broeder van prins Bernhard evenals voor diens moeder zyn de oorlogsjaren niet bijzonder prettig ge weest, zoals is gebleken uit een offi cieel van Nederlandse zyde daarnaar ingesteld onderzoek. Op grond van de resultaten van dit onderzoek heeft, naar wij van regerings zijde vernemen, de minister van justitie in het begin van dit jaar zowel Prinses Armgard als prins Aschwin „ontvijand' zoals de ambtelijke term luidt. Prins Aschwin studeerde van 1931 tot aan het uitbreken van de oorlog te Berlijn sinologie, Oost-Aziatische kunst geschiedenis, algemene kunstgeschie denis, archeologie, praehistorie, ethno- logie en philosophic. In 1933 behaalde hij o.a. het diploma Chinese tolk. Evenals iedere andere Duitser moest hij voor militaire dienst opkomen en in 1938 werd hij als sergeant opgeroepen bij de troepen ter bezetting van het Sudetenland. Begin 1939 werd hij be vorderd tot 2e luitenant en als zodanig werd hij opnieuw opgeroepen in ver band met het uitbreken van de oorlog. Hij moest de veldtocht ip Polen mee maken. KOSTELOZE INENTING. Ter openbare kennis wordt gebracht dat op Donderdag 9 Oct .a.s. te 14.30 uur in een lokaal van de B.L.O. school in de Zomerstraat gelegenh-eid zal bestaan tot kosteloze inenting of herinenting tegen de pokken. Zij, die voor zich of voor hun kinde ren van deze gelegenheid gebruik wen sen te maken, behoren daarvan op Dins dag 30 Sept. a.s. tussen 14 en 15.30 uur op de afd Burgerlijke Stand, School straat 2, alhier, kennis te geven onder overlegging van het trouwboekje. danig onderschat, Baslize'Blm een ogenbliTlater^vol baasd. „Daar hangt het zei Bim en hi, weeg verschansing van het schip, waarhet heertje zich kramp achtig vastklemde. Basli wandelde er rustig heen erJv zonderlinge figuur in zijn kraag en t°ok h &re"P de aan boord. Nauwelijks was het heertje veilig of het rlarr, eeQ uiterst correcte houding aan en lichtte zyn hoedje. „Mijn naam Is Oordoleanus Mac Duff. Ik ben Amerikaans staatsburger. Myn functie is die van onderdirecteur van een filmmaatschappij. Het doel van mijn bezoek is, U heiden mee te nemen". U wilt ons meenemen?" vroeg de speurder verbaasd. „Zeker", zei het heertje. „In de IJslandse dagbladen heb ik de berichten over Uw avon turen gelezen. Uw foto's stonden er bij. Het viel mij op, dat -U beiden typische filmgezichten heeft". Uit het leger gezet Op 25 Mei 1940, tijdens de felle pers campagne tegen prins Bernhard werd hy uit het officierscorps en het Duitse leger ontslagen, zonder opgaaf van re denen. Mondeling werd de toelichting gegeven, dat dit het gevolg was van de houding van prins Bernhard gedu rende de eerste 14 dagen van de oorlog in Nederland. Tot de herfst van 1940 heeft prins Aschwin vervolgens by zijn moeder ge woond en gestudeerd. Daarna heeft hij zijn studies te Berlyn voortgezet, waar hij begin 1942 aan de universiteit de doctorstitel in de philologie behaalde. Na zijn promotie werkte hy aan het Oost-Aziatisch museum te Berlyn. Deze jaren te Berlijn waren voor hem uit de aard der zaak bijzonder onaangenaam en moeiiyk, aangezien het overgrote deel van zijn vroegere keimissen uit vrees of om andere rede nen op grond van de houding van prius Bernhard geen betrekkingen meer met hem wensten te onderhouden. door Mas ik dan misschien vragen, aarom U mij bent komen opzoeken?, vroeg de notaris, vrezend, dat de jon geman een loopje met hem wilde ne men. —Om enige inlichtingen van U te ontvangen, antwoordde Barnabas be daard. De rechtsgeleerde keek enige do cumenten die voor hem lagen, in en nam toen de brief op, die Barnabas hem een half jaar geleden geschreven had be studeerde de officiersbenoeming' die hem was voorgelegd en keek Barnabas Jang en doordringend aan. zyn twijfel was verdwenen. Hy was er nu volko- men zeker van, dat die jongeman tegen- kem geen bedrieger was. sen ,5 U mön 0Preckte gelukwen- hii de .T' mi-inheer Restormel, zei móest ik opstekend: Natuurlijk oest ik myzelf eerst degeiyk zeker heid verschaffen, maar nu ik over tui cd aiesnikasl1ik miJ ZTTr ge]ukkiS gevoelen, als ik alles voor U zo gemakkelijk mo gelijk kan maken. Dat gezegde van U, ZATERDAG 4 OCTOBER HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 10.00 Morgen wijding, 11.00 V. d. continu-arb., 12.00 Orkest, 12.30 Orgel, 13.00 Ned. Strijd krachten, 13.30 Millers, 14.00 Zang, 14.15 Marinekapel, 15.00 Lezing, 15.15 Negro-spirituals, 15.30 P. v. d. A., 16.15 Amateurs, 16.45 V. d. jongeren, 17.15 Kamerorkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Re portage, 18.30 Nederl. strijdkr., 19.00 Piano, 19.30 VPRO, 20.00 Actual., 20.15 Gevar. progr., 21.15 Caus, 21.30 „Vindo bona", 22.00 Don iuichotte, 22.30 Ram blers, 23.00 Nieuws, 23.15 Puzzlen, 23.30 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 9.00 Pontificale Hoogmis t g. v. eeuwfeest zusters Franciscanessen te Bennebroek 10.30 Gram., 11.00 Zonnebloem, 1145 Gram., 12.00 Zangplaten, 12.30 Klaas van Beeck, 13.00 Nieuws, 13.20 Boston orkest, 13.40 Filmpr., 13.50 Gram., 14.00 Toneelkyker, 14.10 Klaas van BeecK (14.20 Eng. les); 15.00 Op wandeling 15.15 Piano, 15.45 Kiosk, 16.00 Gram' 16.20 Snelverkeer, 16.30 Gregoriaans' 17.00 De Wigwam, 18.00 Piano platen. 18.15 Joum. ov-erz., 18.30 Lord Jumpa- tit (hoorspel), 19.00 Nieuws, 19.20 Sep tet, 19.45 Nederland en Indië, 20.00 Ac- 2r°'1u-?e gewone man> 20.20 Gram, ooC^ l en' 21-00 Kegen heit de klok, 22.00 Gram., 22.10 Dansles, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. In het verzet Van het moment, dat hij weer naar Berlyn kwam, is hy begonnen met een aantal vrienden mede te werken aan het verzet. Hij werkte voor verschil lende groepen, waarvan verscheidene leden werden gearresteerd en ter dood gebracht. In Berlyn had hy tevens nauw contact met de daar nog aanwen zige Nederlanders, die zich voor de goede zaak beyverden zoals byv. de heer Millenaar, thans lt.-kolonel by de Ned. militaire missie aldaar. In de herfst 1944 werd hy gedwongen enkele maanden in het Oosten te gra ven, hetgeen hem vermoedelijk voor arrestatie heeft bewaard. Zyn moeder werd intussen door de SS uit haar huis gezet en moest haar intrek nemen in twee kamers in Westfalen. Toen de ge allieerde legers dit gebied naderden heeft prins_ Aschwin zich in de winter 1944-1945 by haar gevoegd. Prins Aschwin heeft prins Bernhard via diplomatieke vrienden geregeld voorzien van materiaal, dat door de Engelse intelligence gebruikt kon wor den. De overlevenden van zijn vrienden uit de verzetsgroepen, waarmede hij samenwerkte, hebben thans gezagheb bende functies in Berlyn en Potsdam. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat zy, di op de bonnen KOI Algemeen, welke van 17 Aug. t.m. 13 Sept. recht gaven op het kopen van 120 gram spijsolie, geen olie hebben kunnen verkrygen, deze bonnen tot uiterlijk 6 Oct. in kunnen leveren bij een detaillist. Bij een volgende ver strekking van olie zal alsnog op deze bonnen olie worden afgeleverd. Onlangs is aan de telers van zand- en fabrieksaardappelen medegedeeld, dat de regering bereid is 'n kwantum aard appelen van hen over te nemen. Naar w|j vernemen, gaat het om een totale hoeveelheid van ongeveer 400.000 ton, welke de regering wil vastleggen om als de normale aardappelen-voorziening door vorst, ziekte of anderszins zal be lemmerd worden daaruit in behoefte te voorzien, temeer nu de graanvoorra den en aanvoeren niet een zodanige reserve verzekeren, dat in zo'n geval 'n aanvullend broodrantsoen zal kunnen worden verstrekt. Tot het vry te raadplegen materiaal behoren o.a. 45.000 exemplaren van il legale bladen uit de bezettingstyd en ruim 2500 boeken, zowel Nederlandse als buitenlandse, welke tydens de bezet ting bijv. in Engeland en na de bevrij ding in Nederland zijn verschenen en uitsluitend de tweede wereldoorlog be handelen. In totaal bezit het rijksinsti tuut thans 45.000 exemplaren van 750 verschillende illegale bladen en 400 ille gale bellettrie-uitgaven. Daarnaast be schikt het bureau over 400 in origineel verworven dagboeken, die tydens de be zetting door verschillende Nederlanders in het geheim zyn bijgehouden en die voor de geschiedschrijving van ons land uiterst belangryk materiaal vormen, om dat zy tezamen een onovertroffen beeld geven van de ellende, waaronder „do gewone man" tydens de bezetting ge bukt ging. Om particuliere redenen kunnen deze dagboeken echter niet in de leeszaal worden opgenomen. Van alle tydens de bezetting uitgege ven dagbladen bezit het instituut voorts een volledig archief over de 5 oorlogs jaren. 30.000, Foto's en 2000 bekendma kingen en aanplakbiljetten zijn er aan- wezig, 18.000 opgaven van gesneuvelde Nederlanders, die zich zo verdienstelyk hebben gedragen tijdens de bezetting, dat zij op een ereiyst voor gevallenen zijn geplaatst, en talloze verslagen over gevangenissen en concentratiekampen. Ook over de oorlogsjaren in Indië zijn vele gegevens in de leeszaal aanwezig. dat U niet van plan waart, om als eigenaar op te treden, was lmmers maar een grapje? Wat wilt U van m|j weten Om te beginnen, zei Barnabas, hebt U gedaan, wat ik U in mün bnef ver_ zocht heb? Ja; alles en alles. Dus u hebt niemand één woord over mij verteld? Ik heb met niemand over Uw za ken gesproken, verzekerde de notaris met nadruk: Het is een moeilijke taak geweest, mijnheer Restormel. Toen ik. ruim 2 jaar geleden, bericht kreeg van de dood van Jean de Vals moest ik met wat mij van de familie de Vals bekend was, wel op zoek gaan naar de laatste erfgenaam. Het resultaat daarvan heb ik U in mijn brief meegedeeld. Het heeft mij een ontzaglyke massa werk gekost, doch gelukkig mag ik zeggen, dat ik goed geslaagd ben. Maar ik heb de zaak met niemand besproken, behalve natuurlijk met degenen, met wie ik noodzakelyk spreken moest. U kunt er dus van verzekerd zijn, dat er be halve ik niemand op de hoogte is van alle feiten. Dus de lui op het kasteel weten niets Volstrekt niets. Zij weten niets van de erfgenaam der bezittingen, a! is er natuurlyk heel wat over gebab beld en gekletst, U weet natuurlyk self het nodige van de familie de Vals af? Ik ben nooit van m'n leven in Auvergne geweest, bekende Barnabas: vertelde me, dat hy daar geen „„u1 meer had Wonen en hijzelf tlT6? met de streek helemaal niets op hebben. In elk geval ben ik er nooit geweest. Ik heb wel eens verlangen gehad, er heen te gaan en het oude Kasteel Restormel In de buurt van Bort te bezichtigen. Ik veronderstel, dat het een der schilderachtigste plekjes van üe hele streek is. Wondermooi!, zei de notaris: Ik weet niet, hoever terug in de geschie denis het bestaan van kasteel Restor mel wel gaat, maar zeker is het een der aantrekkelijkste plekjes. Uw familie van vaderszyde had in oeroude tyden naar het schijnt wel rechten op dat kasteel, maar thans is dat niet meer uit te zoeken. Vals Is een echt gezellig en oud buitenhuis. Bent U er dan al wel eens ge weest?, vroeg Barnabas, de notaris strak aanziend. Ja, het is een juweeltje, gewoon weg een juweeltje en ook al vrij oud. Ik noemde het een buitenhuis, maar het is méér dan dat. Het is een herenhuis in oude stijl gebouwd van graniet en mooi, oud eikenhout. Het trappenhuis is bewonderenswaardig en de lambri- eering is gewoonweg een kunststuk. Het is het Voornaamste huis van heel die streek. Ig het een aardig plaatsje? Och eoht ouderwets en eigenaar dig, zonder plan of regel gebouwd, maar ondanks of juist dank zij dat, heel schil derachtig. Zijn er anders geen grote huizen in de gemeente? Er zijn verscheidene grote boeren hoeven, maar geen herenhuizen. In het aangrenzende dorp echter ligt Thynière Dat is op het ogenblik eigendom van Mijnheer Octave Cornette, die het drie jaar geleden gekocht heeft. Cornette lijkt mij geen naam uit Auvergne. Is 't ook niet. Maar dat heerschap doet er toch wel zijn best zich als land edelman in te burgeren. De familie de Thynière heeft er eeuwen lang gewoond maar is langzamerhand verarmd, en zo kwam het, dat het kasteel verkocht moest worden. Wat is die Cornette voor iemand? Ik ken hem niet, antwoordde de notaris stijfjes; ik heb zo'n idee, dat hij wel°chatr|jkdelman iS' K6en heer' maar Barnabas kon het niet helpen, maar hij moest lachen om de verontwaardiging in de stem van de oude notaris. Ja, ik zie wel, dat U er om moet lachen, zei deze; maar ik vind het niet veel minder dan een misdaad, dat zulke lui in zulke huizen komen te wonen. Zij hebben hopen geld verdiend de drom mel mag weten hoe en dan hoor je opeens, dat ze „deftig" z|jn geworden. £e kopen een landgoed van een of andere verarmde familie en vestigen zich daar als landedelen! Ik veronderstel, dat hij zich een stamboom heeft doen aanmeten en een stel voorouders en een wapen schild... Ook een mop! En nu woont hij op het kasteel van Thynière, een van de mooiste kastelen van de hele streek en zwemt in het geld, terwijl op geen halve ïiijl afstand van zijn inrijhek.een dame een echte dame met een der oudste namen uit Auvergne! in armoede leeft... Bah! Dus die lui waren denkelijk de naaste buren van de heer Jean de Vals?, vroeg Barnabas. Ja, maar die wilde met die Cornette niets te maken hebben, antwoordde de notaris haastig. En al is het mijn zaak niet, ik hoop toch, dat U, als U het bezit aanvaardt. Ik ben niet van plan, dat bezit te aanvaarden, onderbrak Barnabas hem. Kom, dat is immers een grap?, klonk het ongelovig. Helemaal niet! Maar mijn waarde heer... Heus, ik verzeker U, dat ik volkomen ernstig ben en meen wat ik zeg. Maar.maar... wat bent U dan van plan te doen? Niets! (Wordt vervolgd). Een schip met ongeveer 1500 illegale Joodse immigranten, de „Paducan", heeft ter hoogte van Haifa het anker uitge worpen. In Jeruzalem is officiéél bekend ge maakt ,dat geringe tegenstand geboden werd toen Britse mariniers zich aan boord begaven van een van de twee schepen met Joodse immigranten de „Paducan" en de „Northlands" bin nen de territoriale wateren van Palesti na. De schepen vervoeren ongeveer 3850 passagiers, allen zonder visum, en wor den bewaakt door Britse torpedojagers. De kaden te Haifa zijn door militairen afgezet. Zoeklichten verlichten de ha ven, terwijl dieptebommen tot ontplof fing worden gebracht om eventuele sa boteurs, die zich in het water mochten bevinden, af te schrikken. Officieel wordt nog gemeld, dat de immigranten naar Cyprus zullen worden overgebracht. Hedenmorgen om tien uur Is het achterste wagenstel van de trein, die van Haarlem naar Rotter dam zou vertrekken, in brand ge vlogen, door het heetlopen van de as sen. Het treinpersoneel heeft gedurende 20 minuten getracht de vlammen met een straal op de waterleiding en schuim- blussers te doven, waarin men tenslotte slaagde. Het treinstel moest worden afgekoppeld en de trein naar Rotterdam is met vertraging vertrokken. Persoon- lyke ongelukken kwamen niet voor. Het byzondere gerechtshof te 's-Gra- venhage deed uitspraak in de zaak te gen de voormalige burgemeester van Barendrecht, R. Brunsveld, tegen wie de procureur-fiscaal de doodstraf ge- eist had. B. had in zyn kwaliteit van burge meester verscheidene personen aan de S. D. te Rotterdam verraden, ter- wyi hy voorts werkkrachten had aan gewezen voor het graven van verdedi gingswerken voor de Duitsers. Het bij zonder gerechtshof achtte een psychia trisch onderzoek nodig, zulks vooral omdat vermoed wordt, dat verdachte simuleert; op de terechtzitting beant woordde hy geen enkele vraag. De stuk ken worden in handen van de rechter commissaris gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3