De Gemeenteraad ver gadert Rotterdammer ontwerpt nieuw type hefschroefvliegtuig DEN HAAG KOMT 25.600 WONINGEN TEKORT en deze week R SCHOOLGUERILLA IN DE RAAD GALA-AVOND op Volksbond-toneel VELDSLAG TUSSEN DELFTSE EN LEIDSE STUDENTEN Geheugen- Hulp ADIO programma ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 PAG IN Vrienden van de. waarheid ontstemd over de waarheid SCHIEDAM KRIJGT UNIEKE GELEGENHEID Het U.S.O.-concert BURGERLIJKE STAND ..HET HUIS VAN LIST EN LIEFDE" SCHIEDAMS VOETBAL WEDSTRIJDPROGRAMMA VAN ZONDAG PROGRAMMA HERMES-DVS KLAVERJASCOMPETITIE KETHEL DE MIDDENSTAND ONTWAAKT medische zondagsdienst NOG minder LANDINGS RUIMTE! Er zouden zelfs „loopings" kunnen worden gemaakt BUITENHOF TE DEN HAAG OP STELTEN Puinruimen verslond reeds elf millioen Acht profess°ren een meisje (Passage) Jane Eyre (Monopole) NOG STEEDS VERRAAD Stadhuisbode krijgt zijn straf LAATSTE BERICHTEN „KOTA AGOENG" THUIS De „Kota Agoeng" wordt Maandag om streeks het middaguur te Hoek van Hol land verwacht. De ontscheping zal om 14.00 uur te Rotterdam plaats vinden. „WILLEM BARENDSZ" VERTROKKEN DE SLUITING VAN DE MOERDIJKBRUG VLAARDINGEN TREINONGELUK BIJ NAMEN Er was niet veel, waarover de leden van de Raad op hun praatstoel konden gaan zitten, maar onder dat weinige was een onderwerp, dat een langdurig debat deed vermoeden: de R. K. In dustrie- en Huishoudschool. Dat ver moeden werd bewaarheid. In de Commissie voor de Bibliotheek en Leeszaal der gemeente Schiedam wer den benoemd: A. C. Taverne, mej. C. E. Beukers. A .Hoek, ir. C. Hoek en mevr. VerhoevenStoeter. De heer J H.. Evers trad af als lid van deze commissie. De sportcommissie werd als volgt sa mengesteld: Th. J. L v d Berg, M. sing, B. Kedde en j. Scheffers uit de Raad en de heren A. Bovenberg, E- A Leenderts, H. J. Scheffers en A. v. Schie uit de leden van het bestuur van ae Schiedamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding. De heer P. H. Blokkers werd in vaste dienst van de gemeente benoemd als opzichter le klasse bij de Woningdienst. Tot leraren in ians en Nederlands, resp. b°e^oudea' ,werden in tijdelijk dienstverband aan de Ge meentelijke Mid4eI^-L r3q v°nd- school benoemd de neren O. Scherpenis- se en H. Kans. Met de proef tfra van een jaar werd in vaste dienst als havenloods benoemd de heer W. A. Kole, te Rotterdam Aaar de school L. (hoofd de heer A. Hukshorn) werd benoemd mew. G. C. van *e Katwijk aan Zee, aan de drecht mej' E- c- Smit te Moor- 2® reorSanisatie van verschillende openbare scholen maakt overpaatsing van de volgende leerkrachten noodzafke- Igk: De heer J. L. Kattestaart g^at van school A 2 naar F 2; mej. C. R. Guibal van A2 naar F2; mej. M. E. Scholte van E naar F2, mej. T. Caljouw van F1 naar de school voor B.L.O, Mej. A. M. Reijn- ten van F2 naar F 1, mej. F. M. Obdeijn van F 2 naar E; de heer L. Schilperoord van F2 naar B; de heer M. Beneker van F2 naar K, de heer J. de Jong van H naar F2, de heer C. P. van Huiten, hoofd van School Ml naar E, de heer A. C. M. Steijnis hoofd van school E naar Ml. Het in 1927 en 1928 aan de Gebrs. Vincent in erfpacht uitgegeven fabrieks terrein aan de Wilheminahaven, groot 1967 en 1136 M2., is opnieuw gewaar deerd voor de nieuwe canon. Deze is be paald op 1 per M2. Aan de Nederlandsche Speci^aldruk- kerij C.V. werd op 't nieuwe industrie terrein in Nieuw Mathenesse een stun grond groot 1878 M2 in erfpacht ge geven. Het onteigeningsplan ter verkrijging van onbebouwde en bebouwde eigen dommen in verband met de vastgestelde voorgevelrooilijn voor gedeelten van de Kepplerstraat werd goedgekeurd. De kinderbijislagverordening voor het personeel der gemeente Schiedam werd aangevuld met de bepaling, dat voor kinderen van 18, 19 en 20 jaar, die dag onderwijs aan een inrichting voor alge meen vormend of vakonderwijs volgen, een kindertoelage kan worden toege kend. De R. K. Huishoudschool De heer Hoogendam opent het vuren met te verklaren, dat hij geen bezwaar heeft tegen het voorstel en dat de A.R.- fractie zich erachter zal scharen. Er zit echter een principiële kant aan. Namens de fractie verklaart hjj dan ook te ver wachten, dat eenzelfde houding door het College zal worden aangenomen, als er een aanvraag mocht binnenkomen voor het oprichten van een Prot.-Chr. huis houdschool. De heer Sabel (P.v.d.A.) vindt het jammer, dat er over dit verzoek beslist moet worden. Hij behoort tot degenen, die ervan overtuigd zijn, dat zo n alge mene vakschool voor iedereen open moet staan. We leven in een tjjd met een groeiende gemeenschapszin. Waar om moet die groei verhinderd worden door de kinderen in allemaal aparte scholen onder te brengen? Had de ba- staande school niet kunnen worden uit gebreid, zodat er ook andere kinderen les zouden kunnen krijgen? Is het zo, dat veel kinderen een vakschool elders bezoeken Hoeveel zijn er dat Hoe veel kinderen zullen die R.K. school be zoeken? Men is er niet mee klaar te zeggen, dat het verzoek gerechtigd ls, want er moet ook op het financieel be lang gelet worden. Is het niet beter de bestaande school uit te breiden? Door het vakonderwijs algemeen te geven en het algemeen vormend onderwijs door +t^r„acJlten van verschillende ric'h- j de kinderen der verschillen- t n ltnlSeu Spr" wil aan de L.O. school komen, maar het Niiver- heidsonderwgs vindt hij iets heel An ders. Hij wil daarschuwen tegen de con sequenties, die aan dit voorstel verbon den zijn. Er behoeft maar een groep te komen, die een eigen school wil hebben en de raad zou dit moeten goedkeuren. De heer Kedde (Comm.) kan zich met de zienswijze van de heer Sabel geheel verenigen. Det wethoudster van onderwijs, mevr. Benthem—de Wilde, betreurt het, dat de zaak al weer aanstonds vertroebeld is door de houding van de A.R.-fractie. Als men spreekt over een R.K. Zieken huis komt aanstonds de. C.H.-fractie in het geweer voor steun aan een Prot. Chr. (,.ia dat onbillijk?", interrumpeert de hear v. d. Berg (C.H.) Nu komt de heer Hoogendam weer met een Prot. Zoals wij reeds meedeelden, geeft Toonkunst dit seizoen vijf concerten, waarvan drie in de Julianakerk en twee volksconcerten op Zaterdagmiddag in t Passagetheater. Het eerste concert vindt op Vrijdag 10 October te 8 uur plaats. Soliste zal zijn de beroemde Engelse zangeres Hilda Luder. Zij zal Dinsdag voor de radio zingen. Schiedam is de enige plaats, waar ztj in Nederland in het openbaar zal optreden op doorreis naar Italië naar de Scala te Milaan. Twee Concert-aria s van Mozart en drie liederen van R. Strauss zullen, met begeleiding van het U.S.O., onder di rectie van W. v. Otterloo, o.a. worden uitgevoerd. Geboren: Jacob, zoon van H. Houwer- zijl en J. Smith, Boerhavelaan 1; Eddy; zoon van G. van Konijnenburg en C. v. d. Berg, Parallelweg 168; Jacobus W. F. zoon van J. W. F. v. d. Stel en W. de Wilde, van Dijckstraat 155; Jakob, zoon van H. Buter en H. K. Hus, Pr. Maurits- straat 24. - Chr.-school. De wethoudster kan zich ■met Sabels argument over het finan cieel nadeel van het splitsen van scho len verenigen. De Huishoudschool is echter overbelast. Geen katholieke leer lingen bezoeken deze school; de school aan de W. Molenstraat is van een V.G. L.O.-school langzamerhand een Indus trie- en huishoudschool geworden. Spr. betreurt het, omdat de kinderen in het 7e leerjaar nog hard het algemeen vor mend onderwijs nodig hebben. Wat de heer Sabel echter over uitbreiding zegt is niet juist. De grotere school zou niet bevolkt worden door katholieke leerlin gen, want in het verleden is gebleken, dat de ouders hun kinderen daar beslist niet naar toe sturen. Daarom is het fi nancieel meer verantwoord een aparte katholieke huishoudschool te stichten. Toen in 1924 deze zelfde zaak in de Raad was en werd afgestemd, kwam dat, omdat er toen nog plaats genoeg was op de Algemene Huishoudschool. Spr. vindt het alleen jammer, dat door deze plannen ruimte wordt onttrokken aan het L.O. Het katholieke standpunt De heer Alberts (KVP is verheugd, dat de wethoudster de zaak zo breed ge zien heeft en zich achter dit voorstel heeft geplaatst. Met de heer Sabel ver schilt hij sterk van mening. Deze loopt maar heel simpel heen over zijn opvat ting, dat bij het onderwijs ln "e tech nische vakken geen problemen van op voeding, en karaktervorming aan de orde zijn. Het is allemaal netjes in hokjes in gedeeld. Het ene uur geef je algemeen vormend onderwijs met opvoeding en ka raktervorming en het volgend uur tech nisch onderwijs zonder die dingen. Zo eenvoudig liggen die zaken niet. Juist, omdat ook de technische vakken herhaal delijk aanleiding geven tot vorming der karakters in Katholieke zin anders, zijn de Katholieken voorstanders van het Bijzonder Onderwijs. Wat de heer Sabel over gemeenschapszin zegt, ÏJ1 sterk naar de theorieën van de NSB. Maar Gemeenschapszin en gemeenschapsschool zijn twee verschillende dingen. Gemeen schapszin kan men aankweken door de kinderen eerbied voor elkanders over tuiging bij te brengen. Stuurt men ze naar de eenheidsschool, dan Wordt de eigen overtuiging gemangeld door de an deren totdat er een eenheidsópvatting is, die aan de persoonlijkheid geen recht doet wedervaren. Neemt de heer Sabel dan een ander standpunt in dan zijn partijgenoten de Ministers, die zich in de Troonrede stelden achter de'gelijkstelling van Bijzonder Middelbaar en Bijzonder Hoger Onderwijs, daarmee de keten vol tooiend? Het gezelschap van de heer Kedde benijdt de wethouder de heer Sabel niet. Wie het Communistisch pro gram leest, weet, dat zij vporstanders zijn van de eenheidsschool. Dat program staat diametraal tegenover dat van de P. v.d Arbeid. De heer Sabel meent, dat de heer Al berts tevergeefs zoekt naar verschil in opvatting tussen partijgenoten onderling. Hij heeft te weiiiig aandacht besteed aan de bijkomende factoren. De heer Kedde meent, dat het niet zo raar is, dat de heer Sabel in zijn gezel schap was. Hij is ook wel in gezelschap geweest van de heer Hoogendam, die daarmee nog geen Communist wordt („Nee zeker niet", Hoogendam, hilari teit). Wij zijn een gemengde bevolking en daarom zijn de Communisten geen principeruiters. Als ze dat waren, hadden ze steeds tegen de posten voor bijzonder onderwijs gestemd. De heer Alberts dankt de heer. Sabel voor zijn verduide lijkende verklaring. Het standpunt van de heer Kedde is prachtige camouflage. Natuurlijk, nu kunnen we nog ons bij zonder onderwijs hebben, maar de prac- tijik van Europa bewijst, hoe het zou gaan, wanneer de communisten het voor het zeggen zouden krijgen. Dan zou aan het bijzonder onderwijs de mond worden gesnoerd, dan zou het onmogelijk zijn aan de kinderen het eigen onderwijs te geven. Daarom klinkt het zo „onnozel" uit de mond van de heer Kedde, als deze dat verdraagzame standpunt der com munisten naar voren haalt. In de ver schrikkelijke tragiek van Oost-Europa heeft dat standpunt een wrange bij smaak. (Labruyère Comm. „Wat moet je daar nu op zeggen"?) Het voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen De heer Collé komt in het geweer voor de arbeiders-lezers van de Open bare Leeszaal, die nu een gulden per jaar meer moeten betalen en toch al zo weinig draagkrachtig zijn. Toch draag krachtig genoeg om stapels boeken uit de particuliere uitleenbibliotheken te ha len, meent de wethoudster. Daar komen uitsluitend de arbeiders en betalen er massa's geld voor prul-lectuur. Zou dan de Gemeentelijke Openbare Leeszaal bij de hoge lasten de prijs niet mogen ver hogen De heer Bosch vroeg of de toestem ming van de Prijsbeheersing al ge vraagd was, maar aavgezien dit ver zuimd was, moest het voorstel worden aangehouden. Met toefen gladiolen, alle vaandels der bij de K.A.B. aangesloten vakorga nisaties en onderafdelingen en tal van bloemstukken was de grote Volksbond zaal gisterenavond versierd, toen de heer de Veth de aanwezigen welkom heette. In de pauze kon- de heer de Veth de inmiddels gearriveerde deken Rey- nen, de burgemeester, mr. J. W. Peek, de wethouder van culturele zaken, de heer P. B. M. Alberts en de voorzitter van de afd. Schiedam van de K.A.B., de heer Meijer namens de jubilerende ver eniging begroeten. Voorts was. bijna de gehele clerus van de stad in de zaal, af vaardigingen van de vakorganisaties en de zusterverenigingen en tal van andere genodigden. „Het huis van List en Liefde van Kees Spierings werd een spel, dat voor al door decor en aankleding de feeste lijke sfeer schiep, die aan de gala-avond extra luister bijzette. Het s,t.ulil?e^Sfs' dat de krachten van Alberdingk Thijm Jjet aan zouden kunnen, mits hun capa- bespeeld werden door een vir- hvoi03 en kundig dirigent. Door het ge- aan vindingrijkheid, door een te SeVef|e en door een niet feilloos af- die 5 de troep onder de maat hnd e talenten der acteurs bereikt had kunnen worden. ,?,,,!inZ£>T was K°ed, maar verflauwde te veel. Men werd niet genoegin de sfeer van de vastenavond opgenomen; er was teveel reserve. Dit kwam deels door een hier en daar nog niet volledige rolkennis, anderzijds natuurlijk ook door de zenuwen bij de eerste opvoering. Wat betreft de vindingrijkheid moet worden opgemerkt, dat de mogelijkheden van de belichting geenszins waren gebruikt, laat staan uitgebuit. Juist bij het prach tige decor van de heer Mulder, had een experimenteren met de belichtingsmo gelijkheden een geheel andere wending aan het stuk kunnen geven. In I, als Umberto Perrossi, binnengeslopen in 't huis, zich moet verbergen voor de an dere indringer Enrico Castudi, blijft de gehele hal zo onbarmhartig licht, heeft hij geen enkele kast of plant, waar achter hii zich kan verstoppen, dat deze scène te naief belachelijk is, vooral om dat Umberto nog men zijn degen ram melt. Hier was alles te bereiken ge weest met een geconcentreerd licht: een kegel op het midden van de kamer, of venster gericht, die de rest in 'n genemizinnig duister had gehuld, voï'ï, regisseur niet gezorgd heeft die alle 6 Nederlandse uitspraak mond van T »HamSe dialecten in de vpr»t™ iJ ans;e edellieden deed vergeten, is een nalatigheid, die vooral in dit stuk van rijkdom en aristocratie zeer zwaar weegt. Wat was het geen genot Clemente, Til Ripperda, te horen spreken met de geschoolde stem, die de declamajrice verraadt. Juist het gebrek aan vorming naar die kant deed zich bij alle anderen gevoelen. De tekst vroeg een gedragen spreken, een aanzetting, die hier in deze omgeving niet stoorde. Juist die manier van spreken, die aan declameren doet denken. Deze. vrouwen in statige rokken en japonnen spraken als meisjes in korte rokken met alle vlot- en radheid van tong. In de scène rond de feesttafel misten we de sfeer van het werkelijk vrolijk zijn. In dit opzicht moésten Wij denken aan de feestmaal scène in „Bloed en Liefde" van Godfried Bomans in Mei door „Brederode" opgevoerd. Dat was een levend schilderij; hier was- het een huiselijk feestje van mensen, die ver kleed waren. Óok hier had door andere belichting veel meer tot stand kunnen worden gebracht. stulï was Ongetwijfeld zwaar, Su,SWaa^' maar het zou met de be schikbare krachten boeiend te spelen zijn geweest. De dialoog bevatte zeer weinig aanknopingspunten. Hier en daar heeft de régie goede dingen ge daan. Het degengevecht leek bijzonder echt, maar daarmee was het gehele stuk niet op het plan gebracht, waarop het had kunnen staan. Er waren vaak veel spelers op het to neel, maar van kostelijke--groeperingen van een stoffering, van de lijst met bonte groepen was geen sprake; het artisten- oog ontbrak. Aan het stille spel moest meer aandacht besteed worden. Signor Antonio Bïanchi, N. Alberts, was een van hen, die aan gemis daarvan, mank ging. Het is onmogelijk de vele spelers e°umel1' In het eerste en laatste be- drpf bewees GiHes de Veth zijn kunde. r,eJlTV^rietta' Toos Kloppers, ta Rn™ Ripperda, Signora Ameli- p (2a£aTv- d- Horst en Be atrice Piachi, Beb Jonas, droegen haar kleed met gratie, maar behalve voor de tweede, geldt voor ellen de reeds ge maakte opmerking over het spreken. De decors van de heer Mulder waren bij zonder goed, de costumes ideaal, maar „^,snrde mikte niet hoog. Het was een ?pyoe,riug. die de aanwezigen met be- 1 ;,ng:stellmgthebben gevolgd, die het jü- aiunm TIa werk waardig was, die dui mdik wees in welke richting „Alber dingk Thijm" het aan het begin van een nieuwe vijftig jaar hogerop moet zoeken. Thuiswedstrijden: Hermes D.V.S. voor de derde maal op eigen Damlaan-terrein. ditmaal tegen dg Amsterdamse debutante Zeeburgia; nieuwe gezichten trekken altijd. Ursus tegen .het gedegradeerde Hoek van Holland; als het een zege wordt, is 't..°P 't kantje af. Uitwedstrijden: S.V.V. in het naburige Vlaardingen tegen V.F.C.; wordt dat een exodus? D.H.S. in Rotterdam tegen D.C.L., Excelsior '20 tegen de debutante Papendrecht, Schiedam tegen kampioene Naaldwijk. En tenslotte nog een derby: S.F.C.— D.R.Z. PapendrechtExcelsior; O.D.S. 3 Excelsior 2; Poortugaal 2—Excelsior 3; Excelsior 4—C.V.V." 5; Excelsior 5— -Excelsior 6Aeolus 4. KETHJbL» Wederom staat voor H.D.V.S. een thuiswedstrijd op het programma, de ■derde in successie. Ditmaal komt de jongste le klasser „Zeeburgia" uit Am sterdam naar de Damlaan. In het Arol- tournooi ontmoette Hermes-D.V.S. reeds de withemden en wormen onze stadge noten deze ontmoeting met 21. Zij die nen hierbij echter te bedenken, dat Zee burgia m.tkwam. zonder goalgetter Ver hagen, de midvoor van het hoofdstede lijk elf tal. Zeeburgia startte deze compe titie met een kleine nederlaag tegen V. S. V. en zal er nu op gebrand zijn de eerste punten te veroveren. Wanneer on ze stadgenoten met dezelfde wil en élan spelen als verschenen Zondag, dan ge ven wij hun de beste kansen en blijft Hermes-D.V.S. tot de kopgroep behoren. Het overige programma: HDVS 2 vrij; HDVS 3—VUC 3; Zwijndrecht 2-HDVS 4; Sparta 5HDVS 5; Overmaas 5 HDVS 6; HDVS 7—r/;celsior 9; HDVS 8Excelsior 10. Excelsior 16.637Karsseboom 14.716; Altijd Troef 16.300—Eureka 17.225; Ons Thuis 16.348—Ons Huis 16.657; Kleine Confiance 17.714—Schie- zicht 15.800; De Kajuit 16.343—De Bruinvis 16.597Tivoli 16.964Mono- pole 15.786; Sport 15.854—De Dam 15.514. R.K. E.H.B.O. VER. „ST. LIDUINA Op Donderdag 9 October is er te Ke- thel wederom gelegenheid tot het vol gen van een cursus in E.H.B.O., welke gegeven zal worden door dr. P. v. d. Kuy; terwijl de heer F. Mineur uit Over- schie het practische gedeelte zal ver zorgen. De cursus omvat 26 lessen van 2 uur en wordt iedere Donderdagavond van 7.309.30 uur gegeven in de R.K Huishoudschool. Alle mannelijk en vrouwelijke paro chianen boven de 17 jaar zijn welkom. Bezield door het vuur van het Middenstandscongres in Den Bosch is een aantal afgevaardigden van de Schie damse afdeling zo vol vuur en plannen thuis gekomen, dat deze middenstan ders besloten hebben een eind te ma ken aan de slaperigheid van de collega's. Zij hebben besloten hen wakker te schudden en hen te wijzen op de grote gevaren en op de impasse, waarin de Middenstand op het ogenblik verkeert. Aan alle R. K. Middenstanders is een dringende oproep gezonden om toch vooral ter vergadering te komen op Woensdagavond in de grote zaal van Musis Sacrum. Door de speciale com missie zijn zeer bijzondere dingen voor- ?efeid' zodat het een grote verrassing te w°rden. Deze tijd eist de eendracht en samen- De eenHno^K de R' K' Middenstanders. J™i^ eikt niets «leer- Met alle m V vL rngt het bestuur aan op de komst van de Schiedamse Middenstan ders. Deze oproep mag niet vergee?s zijn. tel. 68067, de Ridder, Stadhou- IrSnitraat of Ap°th-k Backer Een nieuw type hefschroefvliegtuig dat, volgens de uitvinder, een nieuwe ontwikkeling op het gebied van de he- licoptères kan inlui(jen> is ontworpen door de heer E. van Dijk, Agniesestr. 30b te Rotterdam. Gedurende 3% jaar heeft deze Rot terdammer zijn vrije tijd gebruikt om een hefschroefvliegtuig, te ontwerpen, dat, naar zijn idee, meer mogelijkhe den moest bieden dan de bestaande. Zijn ontwerp betreft een tweepersoons toestel, dat uitgerust is met twee twee- bladige schroeven, die tegengesteld aan elkaar draaien. Zij zijn naast elkaar geplaatst op twee afzonderlijke assen. Bij een vergelijking met bestaande hefschroefvliegtuigen valt het op, dat dit Nederlandse ontwerp geen staart bezit. Het heeft dus ook geen stuur- schroef, zoals de Sikorsky en Bell-he- licopter. Het gevaar, dat deze schroef kan opleveren, bestaat bij dit ontwerp dus niet en door het ontbreken van de staart heeft dij hefschroefvliegtuig nog minder ianainggruimte nodig dan de bovengenoemde. Volgens de uitvinder zou de bestuur baarheid van een volgens zijn princi pes gebouwd toestel niet ten achter staan bij welke helicopter dan ook. Hij meent, dat zijn toestel een duik vlucht zou kunnen maken en acht het theoretisch ook mogelijk, dat er loo pings mee zouden gevlogen kunnen worden. Deze Nederlandse machine zou bijzondere vliegéigensohappen be zitten door een speciaal stabilisatie mechanisme. Over deze uitvinding, waarop octrooi is aangevraagd, was uiteraard weinig te vernemen. De besturing zou in grote trekken overeenkomen met die van een vleu gel-vliegtuig en de uitvinder verwacht ook, dat het uitgevoerde ontwerp, be halve de speciale eigenschappen van een hefschroefvliegtuig, alle eigen schappen heeft van een nprmaal vlieg tuig. Naar het oordeel van de heer Van Dijk zou men in staat zijn het toestel bijna geheel in Nederland te vervaar digen. De uitvinder meent, wanneer men hem, b(j de uitvoering van zijn ontwerp, financieel zou steunen, èen toestel over vijf maanden vliegklaar te hebben, zodat dan met de proef vluchten zou kunnen worden begonnen. De bouw ervan zou zeer weinig de viezen kosten, integendeel, het hef schroefvliegtuig zóu een aanzienlijke bron van deviezen kunnen worden, wanneer het zou worden geëxporteerd. De uitvinder heeft berekend, "dat de kostprijs van dit hefschroefvliegtuig aanzienlijk minder zou zijn, dan die van de uit het buitenland geïmpor teerde. De heer Van Dijk overweegt een tekening van het ontwerp voor expositie-doeleinden ten toon te stel-' len op de luchtvaarttentoonstelling, welke midden October te Rotterdam wordt gehouden. De heer Van Dijk heeft voor zijn ontwerp o.a. de volgende gegevens berekend: maximum snelheid 210 K.M. per uur, kruissnelheid 170 K.M. pei uur, vliegbereik 600 K.M., hefvermo gen ongeveer 900 kilogram, gewicht 550 kilo, plafond 3000 meter; motor vermogen 60 pk., benzineverbruik 16 liter per uur. De lengte van voor- tot achterkant cabine bedraagt verder 3 meter, breedte 1.20 meter en hoogte cabine eveneens 1.20 meter. De totale hoogte, gerekend van de onderkant van het driewielig landingstoestel tot de top van de schroeven 1.80 meter. De uitvinder heeft het plan uit dit twee persoons toestel een vierpersoons en mogelijk een zespersoons hefschroef vliegtuig te ontwikkelen. De uitvinder, die als lasser zijn brood verdient, begon in 1938 met het ontwerpen van een eenmotorig houten sporttoestel. In 1940 nam de bouw er van een aanvang, door twee jaar la ter werd het bij een bombardement vernietigd. Hij is niet bij de pakken gaan neerzitten en hij vertrouwt, dat men zowel van overheids- als van par ticuliere zijde interesse zal hebben voor zijn uitvinding. „Agent, mogen we even naar binnen? We willen een paar vriendjes bezoeken, die hier wonen". De agent, die voor het politiebureau Buitenhof in Den Haag op wacht stond, gromde de twee studen tikoze „bezoekers" iets toe, dat niet wel neer te schrijven is, doch overduidelijk „wilt u fliaar weggaan?" betekende. Hij aaide verdacht vriendelijk zijn gummi- stok, Toen begrepen de bezoekers wel, dat zij niet welkom waren en wandel den maar weg. De vriendjes, die in het politiebureau „woonden" waren 43 stu denten uit Leiden en Delft, slachtoffers van de traditionele veldslag, die elk jaar op 3 October in Den Haag tussen Deltse en Leidse groenen wórdt gehouden Om tien over zeven knalde op het Buitenhof het eerste „schot", hoewel alleen het Leidse leger nog maar aan wezig was. De Delftenaren arriveerden eers( tegen acht uur per extra trams. Desniettegenstaande werden toen reeds manoeuvres gehouden, waarbij vele „rotjes „gillende keukenmeiden" en „rookbommen" vurig ontploften. De po litie, dertig man sterk, rukte met jeeps en gummistokken uit om de orde te her stellen en toen was de gewenste wan-orde pas goed aan de gang. Hevig werd op jeeps en agenten „gevuurd" en al spoe^ dig hing een zware walm van kruit damp én benzinesmook onder de oude bomen van het Buitenhof. De oorzaak van deze strijd was, zoals ieder jaar, het feit, dat de Leidse groe nen op 3 October niet in hun stad mo gen blijven. Zij gaan dan naar de Resi dentie, doch zulks is niet naar de zin van de Delftenaren, die Den Haag nu eenmaal, als een voorstel van Delft be schouwen De meest geliefde plaats om dit geschi'l uit te vechten is de Haagse passage, doch de politie was dit jaar wel zo slim om deze en het warnet van straatjes er omheen, reeds om zes uur af te sluiten, aangezien iedere gebroken winkelruit er een te veel is. Het cen trum van het gevecht lag dan deze avond op het Buitenhof. Het is er heet toege gaan. Wanneer de politie de agenten heb ben allemaal groot plezier in dit spel letje uitrukt dan is de studententwist natuurlijk vergeten. Gezamenlijk keren de kaalhoofdige jongelui zich tegen Her- mandads' dienaren, waarbij natuurlijk 'n gummiknuppel wel eens een buil of blauwe plek achterlaat. Het doel van de agenten is de vuurwerkkanonniers, die op heterdaad worden betrapt, op te bren gen. Indien nu alleen maar de 300 a 350 groenen bezig waren, dan zou het spel gauw uit zijn, maar er komen meestal nogal wat supporters, voornamelijk tweedejaars-studenten mee, die het vuurtje helpen aanwakkeren. Naar schat ting hadden de beide universiteiten een kleine 1400 man op de been gebracht. Senatoren van studentenverenigingen, die als arbiters moeten optreden, ver- scmjnen met hoge hoeden Op het sla2- veuïL *er bescherming van de edel- achtbare hoofden tegen gummistokken. Dit jaar „namen" de groenen zulks niet. Om tien over zeven werd voor het eerst gevuurd en vijf minuten later waren alle Uit het a'ntwoord van B. en W. op de vragen van de gemeenteraadsleden W. A. Rensen en mr. H. Schlirmann over de wederopbouw van Den Haag blijkt, dat de opruiming van de restan ten van de verwoeste huizen einde 1947 of begin 1948 zal zijn voltooid. Voor de door B. en W. nodig geoordeelde ver wijdering van bunkers werd in' elf ge vallen door de betrokken Rijksautori teit de financiële medewerking gewei gerd. Aan opruimingswerken werd tót dusver ongeveer 11 millioen ten koste gelegd, waaxvan ruim 10 millioen van het Rijk werd terugontvangen. De licht beschadigde gemeentegebouwen zgn na genoeg alle hersteld; van de zwaar be schadigde een aanzienlijk gedeelte. Her haaldelijk hebben de werkzaamheden ve traging ondervonden door mate- rialengebrek en tekort aan personeel. Op 1 Aug. j.l. waren hersteld 2331 gemeentewoningen en 16.093 particulie re woningen; in uitvoering was het her stel van 598 gemeentewoningen en 349 particuliere woningen, terwijl nog 119 gemeentewoningen en 576 particuliere woningen moesten worden hersteld. Een bevredigende regeling, op grond waar- De Amerikanen doen alles in massa. Ook „slang" produceren ze aan de lo pende band en zij spreiden aarbij een kinderlijke virtuositeit ten toon, die steeds weer verbaast. Het Ameriitaans is een spring-ievende taal, ene van hoy- toytoy op heybabarebop springt met hetzelfde gemak, waarmee een kind over zijn eerste klanken strPfoe"- Het is dus geen wonder, dat zoi Pring- levends niet is bij te houden r zo'n stoffigdoods iets als de redacteur van een Encyclopaedic. De £oeie an 77 „Prof Potts, aangenaam" ee m contact gebracht door de vuilnisman, wil toch alles omtrent het verschijnsel „slang" weten, omdat professoren nU eenmaal zo zijn. Onder zijn bronnen iS ook de croonette van een nachtclub. Deze heeft kwalijke vriendjes, die door de politie gezocht worden. ZlJ ^®ten niet, waar zij met haar moeten blijven en laten haar in het huis der Encyclo- paedisten 8 professoren met een overwegend Europese immigranten inslag onderduiken. Een ervan, prof. Potts wordt verliefd op haar. De ben deleider is echter verplicht met haar te trouwen om te verhinderen, dat zij eventueel tegen hem zou kunnen ge tuigen. De strijd gaat nu tussen de 8 professoren en de -bende om het meisje. Het ia een stuk vriendelijke nonsens met een groot aimtal mensen, die voortdu rend met zijn achten of meer van dat kleine stukje witte-doek gebruik wil len maken, zodat het beeld steeds on gewoon vol is. Personen boven 18 jaar zullen wei moeten lachen om dit profes soren-huishouden en om hun vangst van de bende. Voor de „Swing-crazy people" is er èen nogal „corny" stuk, waaraan z(j veel „hoy-toy-toy" zullen beleven, om dat Gene Krupa in trance 14 maten achter elkaar op een drum boogie- woogied. Van het veel-gepropageerde Honig- reclame-filmpje zouden we meer geno ten hebben, als de stemmen van die popp' tjes niet toebehoorden aan men sen, wier geluid te gewichtig en te na drukkelijk is voor de aardige figuur tjes. Iemand met een goed toneel- of microfoongeluid is nog niet overal goed voor. Jammer van het filmpje. Miss Maltha laat staaltjes van hon- dendressuur zien, die het publiek zullen verrassen! Het is een volleerd stel. Vooral de, imitatie van het circuspaard is bijzonder goed. De gruwel- en misdaadlitteratuur van heden vond haar eerste beoefenaars rond 1750 in Engeland. De figuren, die geschapen werden hadden zo'n invloed °P de grote auteurs van die dagen, dat 2(1 er zich niet van konden los maken. ~!vcnals de Duitse en Franse romantiek zich graag vermeldde in spookkastelen en verhalen uit de „duistere" middel eeuwen, vond de Engelse een passende steer voor haar werkelijkheids-vrees in de oude kastelen de onherbergzame gebieden, die het Britse eiland rijk is. tn een tijd, dat het kille verstand en de (Jfëren koopmansgeest alles beheersten, moest de vlucht uit de werkelijkheid een zeer hoge zijn, de fantasie vierde zich ^.bbeel uit. Het hart ging terug naar de ridderlijkheid der middeleeuwen, naar de schoonheid van de antieke wereld. Bovenal vierde de zucht naar het bo- ven-verstandelijke, naar de geheimzin- ni2e krachten en occulte verschijnselen pen orgie, dat in een stroom van histo rische romans en gruwel-verhalen uit- tierde. Merkwaardig genoeg was het een vrouw, die deze ontwikkeling tot een hoogtepunt voerde, terwijl zij op de haar volgende generaties een niet uit te wis sen invlóed had. Onder deze generatie was Charlotte Brontë. Romans, die nog uitsluitend in de schoolbibliotheken te vinden waren, zijn na de oorlog onder 't stof vandaan gehaald om te voldoen aan het ontwaakte verlangen te ontvluchten uit de na-öorlogse werkelijkheid, die zich reeds ontlaadt ert nog zal ontladen in 'n nieuwe stroom van romantiek. Dé film-maatschappijen hebben met haar feilloze voelsprieten deze ontwikkeling zien komen en reeds zijn ettelijke kilo meters film uit de camera's en de mon tagekamer gerold, die voldoen moeten aan deze nieuwe zucht. Toch valt het te betwijfelen of de ontmoeting van Char lotte Bronte met meneer Rober Steven son - niet te verwarren met zijn grote romantische naamgenoot Robert Louis een volkomen aangename was. Het wil ons voorkomen, dat Charlotte van de juistheid van haar eigen werk vol doende overtuigd was om elke vermin- king* of vermeende verbetering' als een onaangename betweterij van de hand te •wijzen. Brontë is evenwel dood en Mr. Robert, de regisseur, had dus teza men met zijn handlangers vrij spel om de romantiek hier en daar nog wat aan te dikken, dankbaar gebruik makend bij enkele sc®^es van wat de Fransen bijv. op het gebied van films over weeshuizen en verbetermgs-gestichten hadden voor gedaan. Voor de rest moest de sfeer van het boek de Amerikaan wel aanstaan, want zy stelde aan zijn scheppend ver mogen xiiet. al te hoge eisen: hij kon zuiver illustrerend blijven. Juist de gro- vere toets en het dikke aanzetten van de illustratie zal het werk voor 'n groot deel van het bioscoop-publiek zeer in teressant en vol genieting maken. Aan diegene, die minder behoefte heeft om aan de werkelijkheid te ontvluchten, zal de productie niets te zeggen hebben. De film is goed gemaakt met de juis te mensen in de diverse rollen. Orson Welles is Rochester, Joan Fontaine Jane Eyre. Zij herinnert ons vaak aan haar rol in de film van een enigszins gelijk karakter Rebecca. Voor personen boven 14 jaar anderhalf uiir van geladen span ning, die tot grote climax voert. Vandaag, 4 Oct. Bioscopen: Passage, 8 Professoren en 1 meisje (18 jaar) 1-45, 4.15, 7 en 9.30 uur. Monopole, Jane Eyre (14 jaar) 2, 5, 7 en 9 uur. Morgen, 5 Oct. 19e Zondag na Pink steren, Placidus en Gezellen, Bios copen: Passage, zie boven. Monopole, 3, 5, 7 en 9 uur. R.K. Volksbond: Receptie jubilerende R.K. Toneelver. „Alberdingk Thijm" 12.3013.30. R.K. Volksbonds: Cultureel programma K.A.B., opvoering van „Het Huis van list en iefde". Overmorgen, 6 Oct. St. Bruno, stich ter van de Karthuizer-orde. Biosco pen Passage 2, 7 en 9.30 uur. Mono pole, 2, 7 en 9 uur. van de gemeente het herstel van zwaar beschadigde particuliere woningen zon der financieel risico zou kunnen afwik kelen bestaat nog niet, ofschoon daarop herhaaldelijk bij de betrokken rijksin- stanties is aangedrongen. Het aantal bewoonde doch door de bewoners uitgebroken woningen be draagt ongeveer 3000. Ook hiervoor be staat geen afdoende regeling om het herstel daarya te stimuleren. Het aantal woningen, dat als bureau in gebruik is bij rijksinstellingen, be draagt ongeveer 1000, Naar ruwe schat ting wordt aldus woonruimte voor 8000 10.000 personen in beslag genomen. Tot dusver is de bouw van 723 wo ningen, behorend tot het 1000-woningen- plan, gegund. Voor nog 76 woningen heeft de aanbesteding plaats gehad en voor 155 zal deze binnenkort plaats vin den. Plannen voor 2000 woningen zijn ln voorbereiding. Voor toepassing van het Financieringsplan 1947 zijn tot dus ver nog slechts 2 aanvragen ingediend voor tezamen 12 woningen. Verscheide ne projecten, waarbij men van bedoelde regeling gebruik wenst te maken, z(jn echter in voorbereiding. B. en W. z(jn weinig optimistisch om trent de vooruitzichten ten aanzien van de bestrijding van de woningnood in de naaste toekomst. Het woning tekort in deze gemeente bedraagt 25.600 of l'/j maal zoveel als in Am sterdam. Met Nijmegen en Eindhoven behoort Den Haag tot de steden, waar het huisvestingsvraagstuk het meest nijpend is. Het wederopbouwplanDudok voor het N. W. stadsdeel (tankgrachtzóne- Zorgvliet) zal zeer spoedig aan de Raad worden voorgelegd. Het Bezuidenhout- plan is bij de prov. commissie van ad vies voor de uitbreidingsplannen nog in studie, têrwijl bovendien nóg hernieuwd overleg nodig is met de Ned, spoorwe gen en de^ betrokken departementen over de ontworpen ondergrondse spoor weg. De resultaten van de bestaande rege lingen ten aanzien van de herbouw der verwoeste woningen en gebouwen zijn zeer onbevredigend, omdat de financiële regelingen aan de gedupeerden niet vol doende zekerheid verschaffen. ho|e hoeden plat als pannekoeken. Ca strijd duurde met wisselénd succes tegen negen uur. Twee inspecteurspet' waren toen door de studenten verove, doch in aanzienlijk verfomfaaide staat, na heftige strijd weer verloren gegaan. Een agent was, bij een sprong uit een jeep, op zijn mond gevallen, waardoor een aantal tanden los kwam te staan. Bij deze stand van zaken werd de „vrede in het politiebureau" getekend met handschudden en de plechtige be lofte, dat het nu weer een jaar lang rus tig zal zijn. Inmiddels waren enkele dui zenden op het Buitenhof samenge stroomd. Toen de ,jgevangenen" langs een erewacht van agenten werden los gelaten, steeg een daverend Io vivat op. „Wij hebben gewonnen", zei een Lei- denaar, „waarom hebben we anders ook een kruitfabriek". „Het zal wel", was het commentaar van een agent. „Een geluk, dat de mijnopruimingsdienst ook in Leiden zit". Blijkbaar hongerig en- dorstig na de verwoede strijd trokken Delft en Leiden naar huis of de stad in. In de Wagen straat bleef het nog enige tijd rumoerig in café's en cafetaria's. Men scheen het ontbreken van terrasjes voor deze in richtingen op deze zachte najaarsavond een inconvenient te vinden. Menig café- meubel werd op straat gezet doch ern stige ongeregeldheden kwamen niet voor. Gisteren had zich voor de Rotterdam se kamer van het Haags bijzonder ge rechtshof te Rotterdam te verantwoor den de 36-jarige huisschilder-bode L. v. N. De verdachte was in 7941 lid der N.S.B. geworden en had op het stadhuis als controleur onder leiding van de Duitse tirannen een waar schrikbewind uitgeoefend. In zijn bevoegdheid als portier-controleur van het stadhuis, droeg hij zelfs een revolver, waarmee hg' zo nu eh dan personen bedreigde. D„ ergste misdaad, die verdachte heeft gepleegd is dat hg de ambtenaar v. S. bij het in de kelder van het raad huis betrappen van illegaal werk, over leverde aan zijn commandant.. Van S. werd naar een concentratiekamp over gebracht, waar hij later overleed. De procureur-fiscaal mr. Donker was van mening, dat hier een zware straf op haar plaats was omdat men niet naar de handelingen moet kijken, maar naar de gevolgen. De verdachte is de directe oorzaak geworden van de dood van Van S. Mr. Donker eiste tegen deze wel zeer misselijke figuur dan ook 8 jaar met af trek van de tjjd in voorarrest doorge bracht en het verlies van het actief en passief kiesrecht, alsmede het verlies van het bekleden van openbare ambten voor het leven. Het Hof deed verder uitspraak in de ?a d tegen de 50-jarige J. van D. leraar te Rotterdam, die op school propaganda voor de nazi's had gemaakt. Hg werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek en het verlies van het actief en passief kiesrecht voor het le ven, alsmede ontzegging van het recht openbare nmbten te bekleden. De eis luidde 12 jaar. Ook werd uitspraak gedaan in de zaak tegen de 39^arige L. A. du B„ gemeente-ambtenaar te Rotterdam, die hulplandwachter was en in de Betuwe aan gevechtshandelingen had deelgeno men. Du B. werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van, 6 jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechtein voor het leven. Hier was de eis 8 jaar. In alle eenvoud is hedenmorgen de Nederlandse walvisvaarder „Willem Ba- rendsz", onder gezagvoerder kapitein Klaas Visser, voor de tweede maal uitge varen naar de Antarctische gebieden. De reeds eerder aangekondigde slui ting van de Moerdijkbrug zal, naar de K.N.A.C. mededeélt, nu definitief plaats hebben op Vrijdag 10 October van 10 tot 14 uur. TRIBUNAAL. Door het tribunaal werd Vrijdagmor gen A. C, de Snayer, alhier, veroordeeld tot verbeurdverklaring van zijn vermogen tot 15.000 en ontzetting uit beide kies rechten en opheffing van het beheer. DIEFSTAL. Een 22-jarige fabrieksarbeider werd aangehouden, toen hij twee triplexplaten vervoerde, welke hij had ontvreemd uit de meubelfabriek, waarin hij werkte. Ook bij hem thuis werden nog 15 delen vuren hout aangetroffen, eveneens uit de fa briek gestolen. JUBILEUM KAMP S EXPEDITIE BEDRIJF. Op 9 October a.s. bestaat Kamp's Expeditiebedrijf, gevestigd in de panden aan de Stationsstraat 47-51. 35 jaar. Ter gelegenheid van dit heuglijke jubileum is er receptie -op Donderdag 9 October des middags van 3 tot 5 uur in de zaal „Concordia". Te Virton bij Namen in België is he denmorgen een treinongeluk voorgeval len, waarbij zeven personen om het leven kwamen en zeven andere gewond wer den. ZONDAG 5 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O., 17.00 V.A.R.A., 20.00 A.V.R.O. 8.00 Nieuws; 10.30 „Briefge heim"; 11.00 Concert; 12.00 Gram.; 12.30 Zondagclub; 12.40 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 13.50 N.S.; 14.00 Boekbespr.; 14.30 Residentie-orkest; 16.15 Pianopla ten; 16.40 Reportage; 17.00 Zang; 17.15 Harmonie; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Boekbespr.; 13.30 Nederl. strijdkr.; 19.00 Prot. kerk dienst; 20.00 Actual.; 20.15 „Meesters der melodie"; 21.00 Hersengymn.; 21.30 Pia no; 21.45 „Bandjir" (slot); 22.30 Waltz- time; 23.00 Nieuws; 23.15 Skymasters; 2.45 Gramofoon. HILVERSUM II (415 en 218 M.) 8.00 K.R.O.. 9.30 N.C.R.V., 12.15 K.R.O., 17.00 N.C.R.V., 19.45 K.R.O. 8.00 Nieuws; 8 30 Hoogmis; 10.00 Prot. kerkdienst; 11.30 Gram.; 12.15 Boekbespr.; 12.30 Metro- pole-ork. (13.00 Nieuws); 13.40 Apolo gie; 14.00 Radio-sextet; 14.35 Gram.; 14.45 Caus.; 15.00 Gram.; 15.15 Cabaret; 15.45 Kath. Thuisfront; 16.00 Vespers; 16.35 Gevraagde platen; 17.00 Prot. kerk dienst; 19.00 Zang; 19.15 Bijbel; 19.30 Nieuws; 19.55 Gram. en sport; 20.05 Actual,; 20.12 De gewone .man; "20.20 De IJssphinx" hoorspel; 21.15" Victor Silves ter; 21.35 De Zilvervloot; 22.15 Avond gebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Gramofoon. MAANDAG 6 OCTOBER. HILVERSUM I (301 1V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10 00 Morgen wijding; 10.45 Regenboog; 11.20 Muziek; 11.40 Voordracht: 12.00 Accordeon; 12.30 Weerpr.; 12.38 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole-ork.; 14.00 Piano; 14.30 V. d. jonge moeder; 14.45 G.am.; 15.30 Hoorspel; 16.30 Orgelplaten; 17.00 V d. jeugd; 17.30 Piano; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.30 Nederl. strijdkr.; 19.00 Jan Corduwener; 19 15 Noordholl prog.; 19.45 Ex-pol. gevan genen; 20.00 Actual.; 20.15 Radio-orkest (21.00 Cabaret); 22.15 N.V.V.; 22.30 Trio; 23.00 Nieuws; 23.15 Ramblers; 23 45 Gramofoon. HILVERSUM II (41.5 en '213 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Gram.; 1115 Boekbespr.; 11.40 Piano; 12.09 Stafmu- ziek (12.30 Weerpr.); 13.00 Nieuws; 13 15 Mandoline; ,14.00 Schooluitzending: 14.30 Orgel; 15.00 Gram.; 15.30 Cello; 16.00 Bij bel; 16.45 Gram.; 17.00 V. d. kleuters; 17.15 Muz. caus.; 17.45 Gram.; 18.15 Sport; 18 30 Zang; 19.00 Niruws; 19.15 Boekbespr.; 19.30 Actual.; 19.45 Gram.; 20.00 Van alles wat; 20.15 Omroeporkest; 21.00 C.H. jon geren; 21.20 Muziek; 22.00 Cursus orgel spel; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Gramofoon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3