olitiek en winsten HERSTEL DER BRUGGEN VORDERT GESTAAG Communistische mobilisatie r oütieke oorlogsverklaring aan PROF. ROMME OVER ONZE TAAK IN INDONESIË EEN NOODLANDING OP JAVA DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bereikte resultaten en verwa< d.6 V er. otaten Fnu^iindFras\ri3k' Attlee en Be,vin HENRI DE GREEVE Regering en hulp MAANDAG 6 OCTOBER 1947 69ste JAARGANG No. 20434 De invoerbeperking Lonen en distributie benoemingen in het BISDOM HAARLEM naar Nederlanders in Duitsland NED. S. „WALENBURGH" GEZONKEN p,an land- en tuinbouw BRIEFKAARTEN MET ZEGEL- AFDRUK VAN H. M. „EEN ZWIJN IS ER VIES VAN'' Amerikanen vrijgelaten, Nederlanders vastgehouden DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ziin gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat X, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per Kwar taal, 1.15 Per maand- °-30 week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3o ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducec ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN ..t 20 woorden i..Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. arbeiders worden verleend op etoffeljjk gebied. De spanning tussen de lonen en prijzen is nu eenmaal moeilijk te hand haven, indien de jaarverslagen uit wijzen, dat ruime winstmogelijkheden aanwezig zijn, zeer bevredigende divi denden uitgekeerd worden en de koersen der aandelen steeds verder stijgen. Prijsbeheersing is weliswaar onver mijdelijk en een loonstop is noodzakelijk, teneinde een ongewenste inflatie tegen te gaan, doch een zekere harmonie ln evenwicht tussen prijzen, lonen en win sten dient gehandhaafd te blijven. De situatie moet zioh niet dusdanig gaan ontwikkelen, dat d'e gehele prijs- en loonpolitiek slechts een verkapte export subsidie gaat worden, waarvan bepaalde bedrijven extra profiteren en waarvoor de belastingbetaler zijn cijns betaalt. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer overgelegd de me morie van antwoord op het verslag van de commissie van overleg met de rege ring, inzake handelspolitieke aange legenheden, naar aanleiding van de Nota inzake de Deviezenpositie. Wat betreft distributie-aangelegen heden, deelt de minister o.a. mede: de schoenendistributie zal moeten worden gesteld op één paar in anderhalf jaar, afgezien van bijzondere verstrekkingen en bepaalde categorieën. Het verbruik van tabak- en levensmiddelen zal liet worden uitgebreid, terwijl voor thee, koffie en cacao alsnog verlagingen nood zakelijk blijken. Het is verder geenszins de bedoeling van de regering de arbeiders door sta bilisatie van 't loonpeil de mogelijkheid te ontnemen door grotere prestaties het weekinkomen te doen stijgen. Indien de vele voorstellen, die het College van Rijksbemiddelgprs te behandelen kreeg, verantwoord zijn en indien het redelijke zekerheid heeft, dat het voorgestelde sys teem tot verhoging van de arbeids-pres- tatie, dus tot verlaging van de arbeids kosten per eenheid leidt, dan zullen de Voorstellen tot invoering van tariefionen worden goedgekeurd. De onzekerheden in de toekomst ma ken, dat de noodzaak om tot drastische invoerbeperkingen over te gaan, hoe pijnlijk ook voor onze consumptie en voor het herstel van het land, op zeker ogenblik alsnog kan intreden, indien de noodzakelijke buitenlandse financiële hulp niet mocht worden verkregen. Het vertrek van de walvisvaarder „Willem Barendsz'' naar het Zuidpool gebied. Langs het Y wuifden tallozen een afscheid. Ter vervanging van de bestaande nood brug over de Maas te Venlo is een nieu we dubbels baileybrug over de restan ten van de pijlers en landhoofden van de oude vernielde bruggen in aanbouw, met een overspanning van 55 Meter de grootste in Nederland, welke brug nog voor de winter gereed komt, 't Ontwerp van een, geheel nieuwe brug, die veel breder wordt, hangt samen met het we- deropbouwplan van Venlo. Van de grote overbruggingen resten dan nog de brug over de Lek te Vianen en over de Nederrijn te Arnhem. Alles wordt erop gezet om Vianen voor te laten gaan, doch dit jaar zal er nog geen sprake van zijn. Wanneer de mate- rialenpositie het toelaat is er echter een redelijke kans, dht deze brug voor de winter 19481949 gereed komt. Het mees. te materiaal moet uit Amerika komen. Bij ijsgang zal de schipbrug in Vianen, die thans dienst doet, uit de rivier geno men moeten worden, doch de N.S. heb ben na enige aarzeling zich opnieuw be reid verklaard dan een gedeelte van de spoorbrug in Culemborg, waar een der banen een houten dek heeft, voor het autoverkeer beschikbaar te stellen. Dit overzicht1 doet opnieuw zien, dat wij voortvarende bruggenbouwers zijn. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: pastoor te Rotter dam (O. L. Vr. O. O.) de Hoogeerw. Heer Deken J. H. Niekel; tot deservitor te Rotterdam (H. Laur.) de Weleerw. Heer Pater J. H. van Gassel C.ss.R.; tot kape laan te s-Gravenhage (H. Jac.) de Wel eerw. Zeergel. Heer dr. G. Neefjes; te Amsterdam (H. Agnes) de Weleerw. Heer H. J. van Nobelen: te Volendam de Weleerw. Heer L. L. Pas; te Bo- venkarspel de Weleerw. heer F. L. Kok; te Bloemendaal de Weleerw. Heer P. de Groot; te Dordrecht (H. Bon.) de Wel eerw. Heer H. H. Groeneveld; te Delft (H. Sacr.) de Weleerw. Heer C. M. Schuttelaar; te Heemstede (O. L. Vrouw Hem.) de Weleerw. Heer P. Remijn; te Oudorp de Weleerw. Heer L. v. Res teren en te Nootdorp de Weleerw. Heer N. Bijnsdorp, die kapelaan was te Oos terblokker. T~k "I i 11* sie-plan genoemd, dat door de V. S. in het „imperialistische arsenaal" ne- men, aldus de „Prawda", de socialisten 1 TI O van de rechtervleugel in. Ramadier en Naar wij vernemen stelt de z.eerw. heer Henri de Greeve zich voor een tournèe in Duitsland te maken, teneinde de her en der in West-Duitsland verspreid levende Nederlanders toe te spreken. Deze tournée is georganiseerd door de Ned, Caritas-missie te Sittard, met me dewerking van de Ned. militaire missie in Duitsland. Henri de Greeve zal het woord voe ren voor de Nederlanders in Kleef op Dinsdag 21 October, te Duisburg op 22 October en in Aken op 23 October. s' "Walenburgh" is Zaterdag morgen tijdens mist ter hoogte van Bor- "f™* negtn mijl uit de kust in aanva ring geweest met het 7176 ton metende Franse s. „Cernay". Het Ned. schip, dat met een lading groente onder weg was van Port Lyautey (Marokko) naar Bor deaux, brak in tweeën en zonk binnen ZO minuten. De uit 12 koppen bestaande bemanning kon worden gered. Een ge deelte van hen zou Zaterdag per trein van Bordeaux naar Rotterdam vertrek ken. De „Walenburgh" werd in 1938 ge bouwd, was groot 496 bruto en 251 netto ton en was eigendom van de firma Wm. H. Müller en Co. te Rotterdam. Voor de Kring Den Helder van de K.V.P. sprak Zaterdagmiddag prof. mr. C. P. M. Romme over het regeringsbe leid t.a.v. de land- en tuinbouw en t.a.v. Indonesië. Spreker herinnerde aan de discussies in de Kamer t.a.v. de moties-Groen en Vondeling, welke tot gevolg hadden, dat de Kamer de regering uitnodigde t.a.v. de prijsregeling in overleg te treden met het georganiseerde bedrijfsleven. Dit overleg zal worden gevoerd of is al gaande. Maar, aldus spr. hiermee kan niet worden volstaan. Er zal een kinderbijslagregeling voor kleine zelf standigen moeten komen, gecalculeerd in de prijs. In deze tijd van nationale armoede is het meer dan ooit noodza- kelijk, om hen, die het 't moeilijkst hebben, het eerst te helpen. Voorts be toogde spr., dat c moet komen een beter georganiseerde verantwoordelijk heid van de regering tegenover de Ka- mer; b.v. door inschakeling van een centraal bedrijfsorgaan, dat advies om- Deze maand zullen briefkaarten ver schijnen, voorzien van een zegelafdruk met de beeltenis van H.M. de Koningin in 't nieuwe type (Hartz). Verkrijgbaar zullen zijn briefkaarten van 5 cent en briefkaarten met betaald antwoord van 5, 7% en 12% cent. te van een familielid zich naar Neder land moest begeven. De naam van deze soldaat is nog niet bekend. Nadat de te hulp gekomen Nederland se „Dakota" benzine, een trechter en 'n pomp voor de „Beechcraft"-machine had uitgeworpen, kon het vliegtuig weer vertrekken, zonder de Nederlanders. Walter Foote, de Amerikaanse verte genwoordiger, zou per radio een bood schap tot Soekarno richten met het ver zoek om deze Nederlanders vrij te laten. Uit de boodschap van Walter Foote, waarin de nadruk wordt gelegd, dat de beide Nederlandse militairen als hulp en gids aan de Amerikaanse waarnemers waren toegevoegd, blijkt, dat kapitein MacCallum uit eigen beweging bij de Nederlanders te Pameungpeuk is achter gebleven. Foote zou hedenochtend -.et toestel naar de noodlandingsplaats terug sturen en heeft een beroep op Soekarno persoonlijk gedaan om de drie Neder landers toestemming-te verlenen met de Amerikaanse kapitein mee terug te ke ren. De Amerikaanse democratische sena tor Thomas heeft brj zijn terugkeer van een reis door Engeland Frankrijk en Zwitserland verklaard, dat de bevolking van Europja dingen eet, die een zwijn niet lust, en dat ze er dan nog zelfs met genoeg van heeft. Thomas, die vertegenwoordiger van de V S op de voedselconferentie der V N. te Genève is geweest, voegde er aan toe. dat hij Europa verlaten heeft, omdat hij deze ellende niet lange' aanzien. Een Amerikaans „Beechcraft"-vlleg- tuig, met Amerikaanse militaire waar nemers aan boord, heeft een noodlan ding gemaakt nabij Pameungpeuk aan de Zuidkust van Java. Het vliegtuig, dat een inspectietocht maakt op West- Java. vertrok van Tasikmalaja in de richting Batavia "of Bandoeng. Door slecht weer en veel afdrijven kreeg men echter benzinegebrek en moest daarom een noodlanding maken. Een Nederlandse „Dakota" zou ben zine uitwerpen en vertrok van 't vlieg veld Kemajoran. Aan boord van de „Beechcraft" bevonden zich de Ameri kaanse kapitein ter zee D. MacCallum, de Amerikaanse luit.-kolonel Fiellock, enige Nederlandse officieren en en be manning van drie personen. Van officiële zijde wordt gemeld, dat het Amerikaanse vliegtuig later te Ba tavia is aangekomen, echter zonder de militairen, die de Amerikanen op hun inspectietocht vergezelden. Pameungpeuk waar de noodlanding plaats had, ligt n.l. in het gebied, waar de T.N.I. nog aan wezig is. Deze wilde wel de Amerika nen, doch niet de Nederlanders laten vertrekken. De namen van de Neder landse militairen, die zich aan boord van het vliegtuig bevonden, luiden: majoor van der Ham, contact-officier van het leger te Bandoeng, en sergeant-majoor Van Kalken. Verder bevond zich aan boord nog een Nederlands militair, die uit Tasikmalaja was meegenomen, om dat hij met het oog op de ernstige ziek- Nadat Churchill passages uit zijn vroe gere redevoering had aangehaald, ver klaarde hij, „dat niet uitsluitend eén par tij verantwoordelijk is te stellen voor het wegwerpen van het Brits imperium in India". De socialistische regering heeft „onze gaandeweg opgebouwde en schit terende structuur in het Oosten vernie tigd. De Britse crisis zou, naar Churchill's mening, nimmer te overwinnen zijn, in dien er geen nieuwe verkiezingen voor het lagerhuis zouden plaats hebben. Na een opsomming te hebben gegeven van hetgeen zijn partij in de oorlogsja ren volbracht had, wijdde hij uit over „de socialistische wanregering", die, zo zei hij, bij voortduring inbreuk maakt op gevestigde Britse nationale rechten in vredestijd .„Menige inbreuk draagt as pecten van de totalitaire staat, nationaal- Eocialistisch of communistisch of fascis tisch het is alles hetzelfde waar tegen wij oorlog hebben gevoerd en waarvan wij de wereld verlost meenden te hebben". Een bewijs van slecht regeren, was, zo meende hij, dat alle pogingen worden aangewend om de mensen te_ verhinde ren naar het buitenland te reizen. Ook werd elke gelegenheid aangegrepen om volledige berichtgeving in de kranten tegen te houden en de regering was be gonnen brieven te openen uit vrees, dat de mensen hun ^voorwerpen van waar de naar het buitenland zenden. Churchill houdt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1