Trommelvuur m Veiligheidsraad Felle eritiek op Van Klef fens Kabinet en Kamers gingen varen helicopter daalt op Kapitaal en arbeid Jaar met goede resultaten in de mijnen G Reddend christendom en komintern Een krachtproef van Attlee Bisschopswijding van Mgr. Hettinga SSLsthte LOONPOLITIEK en werkkrachten Naar een campagne zonder maskers DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. HANSSEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De taak der drie in Indië ONGSLAGEN Klare en heldere scheidingslijnen Intieme plechtigheid in de nood-Kathedraal Bezoek Engelse chief-scout 69ste JAARGANG WOENSDAG 8 OCTOBER 1947 No. 20436 DE „UITDAGING" DER SOVJETS Parnell Thomas eist antwoord op Komintern-manifest AMERIKA WAAKT TEGEN SPIONNAGE TREFFENDE PLECHTIGHEID IN HET FRIESE LAND RAZZIA OP AUTO-MARKT de „KAREL DOORMAN'' LU CIFERSPRIJZEN WORDEN VERLAAGD Rode lucifers verdwijnen Hel loonvraagstuk LEIDING GEVEN EN AANVAARDEN HERTOG VAN WINDSOR BIJ DE KONING HERZIEN BRITS KABINET PRINSELIJK PAAR NAAR WALCHEREN DODELIJKE ONGELUKKEN IN DE MIJNEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 8.45 per Kwar taal, t L15 per maand. t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DEADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte b'edraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN wt 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. BU de hervatting van het debat in de veiligheidsraad over Indonesië heef naar Renter meldt, de vertegenvoor ger van India, P. PUlat, geëist, dat aan beide partijen bevolen zou worden haar strijdkrachten op de demarcahehj. nen „van vóór het conflict' terug te trekken. Volgens deze gedelegeerde had het consulaire rapport aangetoond, dat het Nederlandse leger getracht had zijn po sities, ingenomen tijdens het recente offensief, te consolideren. „Wederom verzoekt mijn regering de veiligheidsraad er op aan te dringen, dat beide legers op hun oude posities terug trekken, anders is het zinloos te ver wachten, dat aan de gevechten een einde zal komen." „Het is", aldus Pillai, van essentieel belang voor de veiligheidsraad, dat dit orgaan zich ervan verzekert, dat het be- etandsbevel wordt geëerbiedigd voordat de verzoeningscommissie der drie mo gendheden haar werkzaamheden aan- vangt." Dr. Pillai betreurde de toon en de in houd van de laatste redevoering van dr Van Kleffens die naar zijn mening met ^doende aandacht schonk aan de voor waarden, noodzakelijk voor een vrede lievende regeling van het conflict. Een Aneta-bericht meldt: De afgevaar digde van India verklaarde, dat het ver haal van Van Kleffens over wreedheden vanzelfsprekend kon worden beantwoord met een even uitgebreid verhaal over wreedheden, door de andere zijde be gaan. Dr. Van Kleffens had bovendien nagelaten duidelijk te maken, wat de Nederlandse regering zich voorstelde te doen om het bestandsbevel uit te voeren. De Poolse gedelegeerde Katzsuchi steunde de Sovjetresolutie en hield een uitvoerig betoog, waarin hij het betreur de, dat de raad er niet in was geslaagd, effectieve maatregelen te nemen, ten einde te voorkomen, dat de vrede verder ln gevaar werd gebracht, hetgeen de Nederlandse regering de gelegenheid had gegeven haar penetratie in Indonesië VH?oeefend?eritiek op de samenstelling Van het consulaire lichaam te Batavia, waarvan drie leden regeringen vertegen woordigen, die de politiële actie steu nen. Tevens had in de driemogendheden- commissie een land zitting, dat van het zelfde gevoelen was. Hij hoopte dat de samenstelling dezer commissie geen be letsel zou zijn voor practische resultaten. De redevoering van de Pool bevatte voorts een aanval op Van Kleffens: „Zelfs zijn schitterendste, kundigste pogingen om de positie der Nederlandse regering te verdedigen, kan het feit niet verhul len dat de oorlog voortduurt, dat de vei ligheidsraad Nederland talrijke kansen «oor een vredelievende oplossing heeft gogeven en dat deze zijn gebruikt om de militaire actie voort zetten. De Chinese gedelegeerde Tsiang, zo meldt Aneta, verzette zich tegen de aov- jet-resolutie, omdat hij het aan de voo avond van de werkzaamheden der drie- landencommissie niet verstandig achtte, indien de veiligheidsraad anders zou doen dan zijn volledig vertrouwen in deze commissie uitspreken. Hij betreurde het, dat aan het ver zoek van de consuls om het tussen tijdse rapport vertrouwelijk te behan delen geen gevolg was gegeven, daar dit verzoek gedaan was met het oog op de mogelijkheid, dat het uiteinde lijke rapport tot een andere slotsom komt dan het tussentijdse. Hij drong er op aan, dat de raad met verdere actie zou wachten, tot het definitieve rapport zou zijn bestudeerd. Tsiang verklaarde voorts, dat Van Kleffens zijn eigen zaak had verzwakt door in zijn redevoering te overdrijven en het accent op de wreedheden te leg gen. Hij kon niet accoord gaan met diens conclusie, dat de republiek als geheel verantwoordelijk te stellen was voor deze wreedheden. Daar Nederland en de repu bliek tot gemeenschappelijk doel hebben de Verenigde Staten van Indonesië te vormen binnen een unie en dit voorne men nog geldig is, drong de Chinese ge delegeerde er op aan, dat de commissie haar goede diensten zou gebruiken om de partijen op die basis tot elkander te brengen. Als laatste spreker voerde de Indone sische afgevaardigde N. Palar het woord. Nederland heeft het bestandsbevel gene geerd en doet dit nog, aldus de heer Palar. De Nederlanders overwegen voort zetting van de militaire actie en zijn voornemens eenzijdig op te treden, on danks de veiligheidsraad en de Verenigde Naties. De vrede in Indonesië zal zo lang worden bedreigd, als er Nederlandse troepen op Indonesische bodem staan. De Nederlandse legerleiding is zo mach tig, dat zij in aanzienlijke mate beslist, wat de Nederlandse regering moet doen. Betreffende de commissie van drie verklaarde hij, dat zijn delegatie er zeker van was, dat de leden de nood zakelijke garantie boden voor een snelle en rechtvaardige oplossing. Om een rechtvaardige oplossing te garan deren, meende de heer Palar, dat het verkieslijk zou zijn, indien de commis sie van drie haar werk in beginsel bui ten Nederlands en Indonesisch gebied zou verrichten om elke mogelijke beïn vloeding te voorkomen. Er moet wor den gegarandeerd, dat elke oplossing, welke met medewerking van de veilig heidsraad zal worden gevonden, bin dend zal zijn voor beide partijen. Palar beschuldigde de Nederlanders er van, Linggadjati eenzijdig te hebben vastgesteld, er vervolgens een éénzijdige interpretatie aan te hebben verbonden, het toen eenzijdig te hebben losgelaten en tenslotte de demarcatielijnen eenzij dig te hebben bepaald. Hij drong er bij de veiligheidsraad op aan, dat de arbitrage bindend zou wor den gemaakt. Van Kleffens, aldus de Indonesische afgevaardigde Palar, is er niet in ge slaagd te bewijzen, dat het Nederlandse leger het bestandsbevel heeft opgevolgd. Er zijn recht en orde op republikeins ge bied. hetgeen bewezen wordt door het manifest van Nederlandse journalisten in Maart 1947. Verdere bewijzen daar voor worden gegeven in het rapport van de missie-Koets van October 1946, waar in de republiek wordt beschreven als „een gemeenschap, welke bezig is zich te consolideren." Betreffende de wreedheden, waarover de heer Van Kleffens in de vorige zitting gesproken heeft, zeide Palar: „De Neder landers hebben wreedheden bedreven op Zuid-Celebes, waar zij meer dan een jaar lang politiële actie uitvoerden". De heer Palar besloot zijn redevoering met de conclusie, dat de republiek niet van Japans maaksel was, daarvoor Van Mook's uitspraak van October 1946 cite rend, dat in Indonesië krachten werk zaam zijn, die klaarblijkelijk diepere wortels hebben dan alleen maar een wild terrorisme, krachten, welke terzelfdertijd over de hele linie weerstand hadden ge boden aan het Japanse fascisme. De zitting van de veiligheidsraad werd verdaagd tot Donderdag 10 u. 30 New Yorktjjd. ReutÊr seint uit Washington: Parnell Thomas, de voorzitter van de commissie van het huis van afgevaar digden voor on-Amerikaanse activiteit, heeft 'n conferentie voorgesteld van af gevaardigden van alle landen van het Westelijk halfrond voor het bespreken van een eenvormig wetgevend program als antwoord op „de uitdaging vervat in het manifest van de nieuwe komin tern". Naar officieel wordt bekend gemaakt, zullen leden van communistische, na zistische of fascistische partijen en per sonen, die in contact komen met men sen, van wie kan worden aangenomen, dat zii de belangen van een vreemde mogendheid dienen, uit veiligheidsover wegingen wordejn uitgesloten van een betrekking bij het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Dat ministerie, zo wordt verklaard, is een 9 voor personen, die zich houd.en met spionnage of naar omverwerping van de Amerikaanse re- kering streven. Een jong priester met gebruind ge laat, die de hitte van de dag in een moeilijke missie reeds gedragen heeft, mgr. Nic. Hettinga van Mill Hill, ont ving gisteren, gelijk gemeld, uit de handen van mgr. J. Reesinck, Aposto lisch Vicaris van Tororo (Oeganda), éveneens een bisschop van de St. Jo seph's congregatie, de bisschopswij ding. Hij had hiervoor de St. Franciscus- kerk in Bolsward uitgekozen, de stad zijner jeugd en na de huldebetuigingen, ?'.e de jonge bisschop zijn gebracht, ver- berf^6 kil hiervan geen spijt te heb- tuteaL i9.?€n volksfeest geworden, ge ward t thulj' en inderdaad geheel Bols- met het i°^ek en niet-katholiek, leefde reldliiiro plechtig gebeuren mee. De we- zeer svmnaf^9id ginS daarin voor, een waren aanwezig gedste'ren in ^der terwiil in i r, e9 W- van Bolsward. namiddag zelfs een offi" d ,Ddereabilhan mgr* Hettin*a *et &S4£l °P stadhuis Na afloop verenigden de genodigden zich m de sociëteit „De Doele" aan een Friese koffietafel, waar de Commissa ris der Koningin, mr. Linthorst Homan de rij van sprekers opende. Ep het wa ren betekenisvolle woorden, die hij sprak, waard om opgetekend te wor den. De meerderheid van Friesland i» niet katholiek, zo zei deze hoge ge zagsdrager, maar het katholieke volks deel is er zeer gezien en voelt zich er blijkbaar op zijn gemak. Katholiek Friesland vormt "en der belangrijkste componenten van de Friese samenle- dfcanda%vond hebben ambtenaren van 11 tie een razzia gehouden op "dl ma?kt van tweede-hands-auto's te Tilburg Het gehele Plusplein, waar de markt gehou den werd, werd afgezet. Acht auto's en ongeveer 12 motoren werden in beslag genomen, omdat de nationaliteitsbewij- zen van deze voertuigen ontbraken. Eni ge handelaren werden gearresteerd. Op uitnodiging van de minister van Marine hebben een aantal leden van het Kabinet, de Raad van State en de beide Kamers der Staten-Generaal gisteren een vaartocht gemaakt aan boord van Hr. Ms. vliegkampscliip „Karei Doorman" onder commando van kapitein ter zee A. de Booy Een gezelschap van omstreeks 120 per sonen scheepte zich te negen uur in aan de Merwehaven te Rotterdam, waar de oorlogsbodem ligplaats had Onder de aanwezigen waren vier ministers, nl. de heren Jos. J. Gielen, S. L. Mansholt, ir H. Vos en J J- A .Schagen van Leeu wen; de overige ministers hadden zich doen vertegenwoordigen. De minister van Marine heeft in de grote hangar zijn gasten verwelkomd, daarbij enige woorden wijdend aan de „Karei Doorman" van welk schip het hoofd van de machinekamer, de hoofd officier B. W. Vinke, vervolgens tal van wetenswaardigheden, vooral op tech nisch gebied, vertelde. Het gezelschap heeft vervolgens in groepen verdeeld, een rondgang door het schip gemaakt, het starten en lan den van „Auster"-vliegtuigen gadegesla gen, een voorstelling bijgewoond, waar bij films over landen en starten werden vertoond Verder was men getuige van schietoefeningen met een „pom-pom" op meteo-ballons en van de landing van een helicopter, welke van het vliegveld Ypenburg was opgestegen met o.m. aan boord de chef van de marinestaf, vice- admiraal jhr. E. J. van Holthe. De heli copter hield enige demonstraties. Minis ter Vos is later op de middag met het toestel naar Ypenburg teruggevlogen. Toen de helicopter aan boord landde, werd er een miniatuur postzakje uitge dragen, hetwelk voor alle genodigden ter herinnering aan deze tocht een „heli- copter-bnef" met speciaal stempel bleek 9ifvajteh- De directeur-generaal der li "j 9er 'H van Houwelingen, zond daarin de deelnemers deze groet: .De eerste practische toepassing in Ne- derland van een nieuwe mogelijkheid in het postverkeer stelt het staatsbedrijf der P.T.T in de gelegenheid u deze groet, aan boord van Hr. Ms. escorte- vliegkampschip „Karei Doorman" te zenden. Door deze vlucht en de daarop nog volgende proefnemingen zal moe ten worden aangetoond of het hefschroef- vliegtuig reeds thans of in de naaste toekomst kan worden gebezigd als een nuttige aanvulling en vervolmaking van net postale vervoersapparaat". h>„, 6vS de tc,cht heeft de heer Van gen ?og het woord gevoerd. De ^ewLVan sprak tenslotte een dlrTwp^„°r£' Waarna de voorzitter Kamer. mr. J. R. H. van bchaik, namens de gasten woorden van dank heeft gesproken. Te ruim zes uur meerde de „Karei Doorman" na de leer zame en aangename tocht op Noordzee en Waterweg, weer in de Merwehaven. ving. De katholieken dragen het alge- Ween belang zeer hoog, dat bleek t(j- dens de bezetting, maar ook nu. Mgr. Reesinck noemde de nieuwe bisschop een man uit één stuk. Zijn dio- cees is een van de moeilijkste van de wereld (de Pendsjaab), waar burger twisten tussen Hindoes en Mohammeda nen heersen, maar mgr. Hettinga gaat er het vredesrijk van Christus slich ten. Mgr. Hettinga dankte het prachtige „thuisfront", dat zijn missie hielp en als hij dan in het moeilijke land, waar hij, zoals burgemeester J. G. S. Bruins- ma in de raadszaal memoreerde, middel bare scholen, een ziekenhuis en een technische hogeschool stichtte, succes heeft gehad, schreef hij dit toe aan de H. Pastoor van Ars, „een goeje patroon" voor de missie. In Haifa kwamen dezer dagen weer twee „hell-ships", volgeladen met Joodse aspirant-immigranten voor Palestina aan. De schepen werden door Engelse oorlogsschepen opgepikt en naar Cyprus gebracht. De Jewish Statemet 2000 immigranten aan boord. Met ingang van 26 October zal de lucifersprijs met enkele centen worden verlaagd. Voor geïmporteerde lucifers en voor Nederlandse lucifers van eerste kwali teit (60 stokjes per doosje) per pak van 10 doosjes is een maximupprijs vastge steld van 22 cent. De prijs voor lucifers van tweede kwaliteit (55 stokjes per doosje) wordt van 18 op 16 cent ver laagd, terwijl de z.g. boekjes-lucifers 1 cent zullen mogen kosten. De prijs, de kwaliteit (a of b), het land van her komst en het gemiddelde aantal per doosje moeten op elk pak zijn vermeld. De nieuwe prijzen gelden alleen voor withonten ongekleurde lucifers. De duur dere rode lucifers, welke slechts ter camouflage van slecht hout werden ge kleurd, zullen niet meer in de handel komen. Na 26 October zal de handel nog dertig dagen gelegenheid hebbfen de voorraden met oude prijs uit te verkopen. Met in gang van 26 November echter zal ook de dan eventueel aanwezige oude voor raad tegen de nieuwe prijzen moeten worden verkocht. De R- K. Ned. Mijnwerkersbond heeft te Hoensbroek zijn tweede algemene ver gadering gehouden. Ook waren dr. Poels en enige vertegenwoordigers van de Christelijke Yaiibeweging in België aan wezig, alsmede de heer Veenstra. voor zitter van de "rot. Christelijke Mijnwer kersbond. De voorzitter, de heer Frans Dohmen, hield de openingsrede, waarin hij de re sultaten memoreerde .welke sinds het vorige jaar zijnbehaald, n.l. inzake de bedrijfsorganisatie, de pensioenen en de sociale verzekering alsmede de kwestie der lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Bij het MijnstatUut van 20 Juli 1947, werd van Overheidswege de bedrijfsor ganisatie erkend, waardoor de arbeiders en beambten medezeggenschap hebben gekregen m alle bedrijfsaangelegenheden en er zodoende een gezonde verhouding kan ontstaan tussen kapitaal en arbeid. Uit de Troonrede is gebleken, dat thans het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie aan de beurt komt. „Wij verwerpen de mening", aldus spreker, „dat wij de verantwoordelijk heid op economisch gebied, welke in het Mijnstatuut verankerd ligt, niet Runnen dragen. Onze organisatie is reeds lang de kinderschoenen ont groeid". De verhouding met de M. I .R. is be vredigend, al wil dit niet zeggen, dat er geen tegenstellingen bestaan. Inzake de ondernemingsraden is behalve bij de Domaniale Mijn richt. belangrijk werk ver- De ontwikkeling van het loonvraag stuk geeft nog geen aanleiding tot het aanheffen van een juichtoon, al heeft de kindertoeslag in de grote gezinnen wel enige verbetering gebracht. Het pro bleem der pensioenen nadert zijn beslis sing. Nu de werving van binnenlandse ar beiders geen succes werd, zal de wer ving van buitenlanders noodzakelijk zijn. ondanks de daaraan verbonden bezwa ren. Alles zal in het werk worden gesteld om de veiligheid van de mijnwerker te verhogen. De penningmeester deelde mede, dat de bond nog niet al zijn oude bezittingen terug heeft en als gevolg van de bezet ting een verlies lijdt van 4 ton. De hoogeerw. heer Ketels, proost van de Christelijke vakbeweging ln België, gaf te kennen, dat Nederland in sociaal opzicht de andere landen ver vooruit is. Dr. Poels, die ondanks zijn tachtig ja ren, naar deze bijeenkomst van zijn oude „kompels" had willen komen, gaf 'n kor te aansporing aan de leden om vooral nu de leiding van het bestuur te vol gen. De voorzitter deelde op de tweede dag nog mede, dat het hoofdbestuur zal trachten zonder prijsgeven van eigen beginselen de samenwerking in de Vak-Unie zo goed mogelijk te doen zijn Ook zal getracht worden de Zondags dienst zoveel mogelijk tegen te gaan en op Zaterdag de zes uur diensttijd in te voeren. Door diverse leden werd verzocht een telegram te zenden aan de commissie van rijksbemiddelaars om salarisver hoging 2e en 3e klasse bovengrondse arbeiders. Het hoofdbestuur nam dit voorstel over, doch zal eerst met de andere bonden overleg plegen. Mocht dit overleg geen succes hebben, dan zal de bond zijn eigen weg volgen. Vrijdag en Zaterdag heeft de Partij van de Arbeid een economisch congres gehouden. Een bijeenkomst, die volgens een hoofdartikel in „Het Vrije Volk" werd tot een socialistische getuigenis. Beschouwingen en conclusies legden over het algemeen bekende feiten nog eens vast. Om echter te spreken van een socialistische lijn met de opsmuk van: dat is nou eens onze zienswijze en dat zijn nou onze plannen. Neen, dat kunnen we niet beamen, althans niet in de betekenis van iets speciaals, dat an deren niet hebben. Wat bijv. te zeggen van de eis tot me dezeggenschap in een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De Katholieke Arbei dersbeweging infiltreert de maatschap pelijke kringen al meer dan 25 jaar met propaganda voor deze richting. En met succes, naar het schijnt, gezien de evo lutie, welke de socialisten hebben door gemaakt, Nu betekent bedoelde organi satie een omwenteling eerste klas met veel haken en ogen. Zodat alles bij el kaar een kwarteeuw wachten nog niet zo verbazingwekkend is. Uit het gesprokene en de daden voor en na de oorlog, is echter nog een an dere conclusie te trekken. Er zijn weinig mensen, die leiding -en geven, terwijl het aantal, dat lei ding aanvaarden wil, niet veel ter is. gro- De hertog van Windsor, die een kort bezoek aan de Engelse hoofdstad brengt, heeft gisteren zijn broer, koning Geor ge, op het Buckingham paleis bezocht meldt A. P. De hertog verblijft als gast van zijn vriend, de Earl of Dudley in Sunning- dale. Hij is verleden week uit de Riviè- ra, waar hij een villa bewoont naar En geland gekomen. Zijn vrouw vergezelt hem niet. Ondanks doodgeprate idealen, viert het individualisme nog steeds hoogtij, ter wijl de geest van gemeenschapszin in nog onvoldoende mate de levenshouding neeft doortrokken. Al het geploeter ge- ten bate van zich zelf. Zonder mededogen vaak, in hardheid, zonder eerbied voor een ander .hetzij groen of Is tot ongebondenheid method ZJodal ket mooiste stelsel, de ïukker? w» er feilen zelfs. moet mis- met en de egoïstische en de de indivfduIliS rekei)ende piet. aanvaarden Jeldmg moet geven of «iÏhj dilnen van de gemeenschap vergt weinte^ff® van Persoon. En wijl er te eeuwig nhl* iS' zit de zaak Daarom moeten leiders en geleiden al tijd open oog hebben voor de moeilijk- kedan Yan anderen. De groepen dienen samen de oplossing te vinden. Normaal gehoorzamen is levenskunst, maar normaal leiding kunnen geven is, naar het ons dunkt, kunst met een gro- te K.. HENKTVAN DER MAZE. Voor oWoSn dagen verbleken zelïs de besprekingen te Flushing Meadows in de Vereni^e Naties voor het vuur werk, dat te B grado is ontstoken, het Blitz-licht van dc herlevende komin tern. In dl£ sch el ziet men dan, even d® ,Xt g beUrtenissen ir. haar volle tragiek. Door deze heldere beschijning bespeurt men, hoe breed en diep de klove is, welke West en Oost scheidt. Wij schreven het gasteren reeds: die splijting is allerminst een nieuw feit Wie de jongste dertig jaren maar i vooral sinds de dag der Victorie, niet met gesloten ogen dooi de wereld is gegaan, hetzij omdat "ij de werkelijk heid niet durfde, hetzij t wilde zien, wist, dat de mensheid i twee kam pen was verdeeld: dat etwelk zich rond de Westerse, in ariromst en in wezen Christelijke cultuur concentreer de, en het andere, dat m outer ma terialisme was vervallen, o net nu rond ras, bloed en bodem of t a productie en kl«ssenstrijd verzamelde. Wij willen hiermede allerminst bewe ren, dat in het Westen het geestelijk element nog een algemeen levend be ginsel is; evenmin dat in Kusuand en na de oorlog ook in de satellietlan den, niet nog steeds een sterke gees telijke kern bestaat, maar de drift, welke van boven af uitgaat, ligt m de twee werelden op een ander niveau Waar in het Oostblok durft iemand in het openbare leven over God en godsdienst spreken, tenzij om deze te bestrijden In het Westen daarentegen dringt het besef meer en meer door, dat men er zonder God niet komt. Nog dezer dagen bijv. verklaarde de Engelse minister voor economische zaken, Sir Stafford Cripps, de man, die in deze noodtijd wel de zwaarste verantwoor delijkheid voor de redding van Enge land, en daarmede ook van Europa draagt, in een publieke redevoering, dat er niets beters kon worden gedaan om het land en de mensheid te redden, dan in het gehele leven de lessen van het Nieuwe Testament in de practijk te brengen. „Indien mij, verklaarde Sir Stafford, zou worden gevraagd, welke heden ten dage de factor in de we reld is, welke de regeling van onze moeilijkheden het meest tegenwerkt, zou ik zonder enige aarzeling zeggen: het gemis aan iedere morele, ethische of godsdienstige basis voor het toetsen van de daden van mensen en landen Deze toestand is in grote mate ont staan, doordat wij, christenen, de lee,- van Christus in de steek hebben gela ten". "beze geloofsbelijdenis staat, geluk kig, in onze moderne wereld niet ai- leen; ook, en we zouden bijna zeggen vooral, van de overzijde van de Oceaan komen voortdurend van dergelijke ge tuigenissen; we herinneren slechts aan de gedachtenwisseling tussen president Roosevelt en Z. H. Paus Pius XII; aan de bijna sensationele wijze, waaron president Truman in 1945 met een plechtig gebed de conferentie van San Francisco opende en sloot; aar. de briefwisseling van enkele weken ge leden tussen Truman en de H. Vader over de morele grondslagen van de heropbouw onzer zo diep geschokte samenleving. Het zijn slechts enkele grepen uil vele feiten. Maar het is bemoedigend ze te stellen tegenover de heroprich ting van de komintern, van het pro- paganda-apparaat met de dubbele doel stelling: de overheersing van Europa door Rusland te bevorderen, en hel materialistische, godloze en goddeloze communisme zo breed mogelijk te ver breiden. Ze bewijzen, dat het besef be gint door te dringen, dat met de lou ter negatieve bestrijding van de com munistische leer of met een min of meer actief verzet tegen het Russische imperialisme geen groots en definitief resultaat kan worden bereikt. Tegen- ver het vaak me' bewonderenswaardige heldhaftigheid gepredikte en beleefde materialisme moet een minstens even sterk beleefd Christendom worden ge,- plaatst. Alleen in een aldus gevoerde trijd tussen goed en kwaad kan het goede de overwinning behalen. De oprichting van het Belgradose in lichtingen- en coördinatiebureau", zoals de nieuwe komintern wordt betiteld, heeft één groot voordeel: dat het een sinds lang bestaande situatie officieel erkent. Het Westen heeft de scheidings lijn niet durven zien; het Oosten is ir. dit opzicht moediger: de kinderen der duisternis zijn slimmer dan die van het licht. Zij zien de grote, ook propagan distische kracht van heldere en klare scheidingslijnen beter in dan de in hun geestelijke verwarring angstiger Wes terlingen. Juist om deze laatste geestesgesteld heid valt het op, dat de grote Westerse pers ditmaal een bewuster taal doet ho ren. Men begint eindelijk de moed op te brengen om op de duur toch onvermijdc lijke conclusies te trekken. Er wordt ge sproken van het verbreken van alle banden, behalve de zuiver formele; men beseft, dat nergens in de Westerse we reld na de politieke oorlogsverklaring door het communisme meer sprake kan zijn van samenwerking; men vraagt zich af, of het Westen nog communisti sche propaganda op eigen gebied zal laten voeren door de vijfde colonne, die haar instructies uit Moskou krijgt; zelfs de mogelijkheid van het voortbestaan van de Verenigde Naties in haar huidi ge structuur wordt in twijfel getrokken. In enkele landen bijv. Frankrijk zal het jongste gebeuren tijdelijk nieuwe, zwaarwichtige problemen opwerpen; el ders daarentegen zullen de problemen vereenvoudigd worden, nu Moskou het masker heeft afgeworpen, en voor ieder zichtbaar de Westerse cultuur de onver biddelijke strijd heeft aangezegd. De Britse premier, Clement Attlee, heeft gisteren de laatste bijzonderhe den over de reeds lang verwachte her groepering in de Britse Labour-rege- r,ng, bedoeld om zijn kabinet voor een nieuwe aanval op de economische Problemen van het land te versterken, bekend gemaakt. De minister van oorlog, Frederick Bellenger en de minister van voorzie- ning, Jon Wilmot, zijn afgetreden. De minister van brandstofvoorziening, Emmanuel Shinwell, wordt minister van oorlog, zonder zitting te hebben in bet kabinet. Voorts zijn afgetreden: Lord Inman, die Lord geheimzegel-bewaarder was en thans wordt opgevolgd door Viscount Addison, die het ministerie voor de be trekkingen met het gemenebest verlaat; de minister voor Schotland, Joseph Westwood en de minister voor de pen sioenen, John Burns Hynd. Nieuwe benoemingen zijn: Philip Noel Baker, tevoren minister van lucht vaart, wordt minister voor de betrek kingen met het gemenebest, Arthur Woodburn wordt minister voor Schot- 'end. Arthur Henderson wordt minister van luchtvaart, Hugh Gaitskell neemt ShinwelI's plaats in als minister van brandstofvoorziening. De nieuwe mi nister van voorziening is G. R. Strauss en de nieuwe minister voor de pensioe nen -is George Buchanan. Het kabinet telt thans een lid minder, namelijk achttien in plaats van negen tien leden. Tenslotte zijn er nog enige minder be- langriike wijzigingen aangebracht. Attlee heeft met de huidige hergroe pering in de Britse regering de grootste wijzigingen aangebracht sedert de La- bour-regering werd gevormd. Deze her groepering toont Attlee's besluit om de druk van uiterst linkse zijde te trotseren De belangrijkste wijzingen zijn wel het aftreden van Shinwell als minister van brandstofvoorziening en van Bellenger als minister van oorlog. Geruchten over verwijdering van de eerste hebben reeds een storm van protesten van uiterst linkse zijde uitgelokt. Het aftreden van Wilmot werd reeds voorspeld, daar hij tegen de socialisatie der iizer- en staal industrie gekant was. Shinwell werd het meest van alle mi nisters geeritiseerd wegens de brand- stoffencrisis in de vorige winter. De nieuwe ministers zijn in het algemeen jonger dan hun voorgangers. Het nieu we kabinet zal Donderdag voor het eeist bijeenkomen. Clement Davies. leider der liberale partij, zeide, dat de huidige aankondi ging toont, dat men de ernst van de toestand in het geheel niet begrijpt. De rij van bisschoppen, die Katholiek Nederland besturen, is met een nieuw lid verrijkt, De pas gewijde Exc. Mgr. Hanssen, tussen H.H. Exc. Mgr. Mutsaerts en Mgr. Huibers. Omtrent de plechtigheid der bis schopswijding van mgr. J. Hanssen, coadjutor van Roermonds bisschop mgr. dr. G. Lemmens, gaf onze correspon dent nog de volgende indrukken. Voor de noodkathedraal staat een erepoort, daarboven is een blauw gor dijn bevestigd, waarvoor een groot schild hangt, dat de worsteling van Mi chael met de draak voorstelt; het is hetzelfde motief, dat ook in de staf van d« Wijdeling verwerkt werd en dat zo treffend de uiepzinnige betekenis ver- symboliseert van de wapenspreuk van de nieuwe bisschop; Vince in bono ma lum Overwin het kwade door het goede. Ze is helemaal niet mooi, deze voor malige manége, die tot noodkathedraal werd omgebouwd. Zij mist alles, wat i bister van deze indrukwekkende plechtigheid kan verhogen. Er zijn geen °ge pilaren en zuilen, geen ranke ge welven, geen gebrandschilderde ramen in. Men hoort er niet de veelzijdige klankbeelden van een majestueus orgel. Maar wat deze beperkte ruimte, die slechts ongeveer 500 mensen kan bevat ten, misschien boven vele kerken voor heeft, dat is de intimiteit, die een voor treffelijke eenheid tussen celebranten en gelovigen bracht. Dit vergoedde enigermate het tijdelijk gemis van de prachtige St. Christoffel. Bijzonder indrukwekkend was het ogenblik, waarop de nieuwgewijde bis schop in vol ornaat, met mijter en staf, voor de eerste keer zegenend door het middenschip ging. Toen kardinaal en bisschoppen na het dankgebed het priesterkoor haden verlaten, had voor de kerk een défilé plaats. Bijzondere vermelding verdient nog, t in d.e kerk ook een deputatie aan wezig was uit het verre Friesland, uit Drachtster Compagnie, waar mgr Hanssen tijdens de evacuatie in de ziel zorg is werkzaam geweest. Naar wij tenslotte nog vernamen heeft de bejaarde vader van de nieuwe bisschop, dié de wijding van zjjn zoon bijwoonde voor het eerste Evangelie een hartaanval gekregen en moest worden weggedragen. Zijn toestand was van die aard, dat hij de gehele dag het bed moest houden. Dit pijnlijke voorval bracht een onverwachte schaduw over deze stralende dag. De bisschopsstaf van mgr. Hanssen, door de edelsmeden H. en J. Engels te Roermond in verguld zilver uitgevoerd, is een geschenk van de bewoners van Venray, Oostrum en Broekhuizenvorst; de mijter werd mgr. geschonken door zijn priesterklasgenoten, kruis en ket ting zijn een geschenk van zijn familie, terwijl de bisschopsring hem door de professoren en theologanten van het groot-seminarie waar mgr. Kerkelijk Recht doceerde, werd aangeboden. Zoals gemeld zullen de Chief-scout van Engeland Lord Rowallan en de commis saris voor het buitenland mr. Bencham, vergezeld door Lord Baden Powell de zoon van wijlen de Chief-scout van de gehele wereld, deze maand een bezoek aan ons land brenger. Het gezelschap wordt Vrijdag in Hoek van Holland ver wacht. Maandag a.s. vertrekken de bui tenlandse gasten weer. H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard zijn voornemens indien mogelijk op 4 Nov. a.s. aanwezig te zijn, bij de boomplantdag op Walcheren. De mijnindustrie heeft de laatste da gen twee mensenlevens opgeëist. Op de staatsmijn Maurits te Lutterade werd de 27-jarige ongehuwde houwer F uit Heerlen in een vul-pijler door stenen uit de blaasleiding zo ernstig gewond, dat hij overleed. Op de mijn Laura te Eijgelshoven werd de gedetineerde J. B. bij het ontkolen door een van een ge ringe hoogte uit het dak der mijngang vallende steen in de nek getroffen Hij werd in het St. Josephziekenhuis te Heerlen opgenomen, waar hij is over leden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1