Prinses Marijke ten doop geheven - V Pü De nieuwe BONNEN PLECHTIGE STONDEN IN DE OUDE DOMKERK Men gaat weer praten in Indië de SABOTEURS VAN EUROPA'S WEDEROPBOUW Naar aanvaardbaar prijsbeleid DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kardinaal De Jong onder de genodigden m NDER DE P E ONDER LO U DE V.S. BOOS OP DE KOMINTERN Commissie van 3 startklaar en de uitzaai van tarwe tegenover ons volk in zijn geheel mede brengt en dan leidt dit m.i. tot de con- en rogge Niet verwelkende rozen DE „CIRRUS" KWAM TERUG DUITSE MUNITIE ONTPLOFTE EEN POND VLEES EN EEN EI 69sie JAARGANG DONDERDAG 9 OCTOBER 1947 No. 20437 T.v; f 111 111® Spoedige hulp zij dan ook de tegenzet Nieuw beroep op de boeren COMMUNISTEN WROETEN IN CHILI Reusachtige spionnage- en sabotage-organisatie BALKAN-COMMISSIE WORDT INGESTELD De stemming over Marshall's resolutie OOK EEN STANDPUNT Een dode en drie zwaar gewonden DE MOORD OP PATER PLACIDO LUGANO tliee en koffie DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per Kwar taal1 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN Ut 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Christina werd CHRISTINNE Gisteren werd de doopvont voor prinses Marijke in de Utrechtse Domkerk opgesteld. Het is vandaag wederom 'n hoogtijdag voor het prinselijk gezin. Immers, vandaag is het jongste prinsesje, Marijke, gedoopt. Wij behoeven ons niet eens de geestdrift te herinneren, die op die koude winterdag 18 Februari van dit jaar werd gewekt door het bericht van haar geboorte, om te weten, dat ook nu het Nederlandse volk meeleeft met deze belangrijke gebeurtenis, belangrijk in het leven van het prinselijk gezin, belangrijk in het Huis van Oranje en dus belangrijk voor ieder, die aan Oranje verknocht is. Op 12 Mei 1938 heeft H. K. H. Prin ses Juliana in de Sint Jacobskerk te 's-Gravenhage haar eerstelinge, prinses Beatrix die haar op 31 Januari 1938 te Soestdjjk geboren was ten doop mogen houden. Z. K. H. Prins Bemhard hield op 31 Mei 1940 Irene, 5 Augustus 1939 te Soestdijk geboren, in de kapel C»r, Ru-kineham-Palace te Londen ten denn Het derde dochtertje van het prinselijk paar, prinses Margriet^ op l9 Januari 1943 te Montreal mCanaua geboren, werd op 29 Juni 194 St. Andrew-kerk te Ottawa gedoopt- Bij deze plechtigheid was het wederom Prinses Juliana, die haar kindje ten doop hield. Thans was het andermaal Prins Bernhard, die prinses Marijke naar het doopvont droeg. Prinses Juliana droeg de dopelinge zelf de kerk binnen en zij hield haar kindje tijdens de plechtigheid bij zich, om het voor de toediening van de Doop te leggen in de armen van haar ge maal. De stad Utrecht mocht deze plechtig heid binnen haar veste zich zien vol trekken, omdat zij de hoofdstad is van de provincie, waar het prinselijk gezin woont. En de Utrechtse dom mocht het verheven ceremonieel omsluiten met de hoog rijzende bogen van het zinrijke gothische bouwwerk. In de domtoren hangt de beiaard, die de plechtigheid van deze dag mfet zijn feestelijke klanken heeft opge luisterd, dank zij het kunstenaarstalent van de heer J. Wagenaar. Utrecht in afwachting Een dikke grauwe lucht hing van morgen vroeg boven Utrecht, die de oude bisschopsstad met recht tot een grijze stad maakte. Allengs brak het zonlicht echter door en scheurde het wolkendek aan flarden om op de nog natte straten neer te stralen. Een dif fuus licht hing om de Domtoren, de trouwe wachter sinds eeuwen en ge- tuige van zovele plechtigheden en nis- torische gebeurtenissen. Fier woeien van zijn spits de vlaggen in het zilve ren licht van de nog jonge dag. Ook van vele openbare gebouwen wapperde de driekleur en langs de weg, die de hofstoet volgen zou was het vooral een joyeus en feestelijk gezicht, daar hier overal gevlagd werd. Reeds voor 9 uur was het verkeer in de directe omgeving van het Domplein verboden en voetgangers moesten zich legitimeren, om toegelaten te. worden. Achter de touwen op de trottoirs ston den reeds vele nieuwsgierigen, die er een paar uur wachten voor over had den om de vorstelijke personen goed tc kunnen zien. M. P-'s reden in;je P de stad, radio-luisterposten stelden zich hier en daar op, zodat er reeds vroe0 veel leven en bedrijvigheid was. Evenals met de geboorte van prinses Beatrix hadden ook nu de schoolkinde ren vrijaf en natuurlijk vulde de jeugd de straten der binnenstad met haar ge rucht. De burgerij en de vele vreemde lingen deden het wat rustiger aan. Zij •wandelden getooid met oranje. Er zat systeem in de drukte, welke zich con centreerde op de omgeving van het Domplein en op de Nobelstraat, Nach tegaalstraat, Maliebaan, Hooglandse park en de buurt van de museumbrug. Langs deze straten hadden velen reeds tijdig ex plaatsje gezocht. De weg welke de Koninklijke stoet zou volgen, was afgezet door militairen: om de drie meter een soldaat. Deze mi litairen maken deel uit van het Utrecht se garnizoen, aangevuld met eenheden van de marine en de luchtstrydkrach- Middelerwijl begaven de genodigden zich naar de Domkerk, waar het een voorbeeldige regelmaat door de Utrecht se politie welke op het Domplein een tijdelijk bureau had gevestigd, naar de hoofdingang werden gedirigeerd. Rechts van deze ingang stond de. erewacht der studenfcenweerbaarheid, m de Sroe"® uniformen met witte slobkousen. De witte pluir»en op de hoofddeksels maak ten een feestelijke indruk. Ook kwamen v;e]e genodigden yia de ingang aan de zlJde van het Domplein binnen. De koninklijke stoet. Te, ruim elf uur reden de zeven hof- aiitoi s met de leden der koninklijke tthaar Sasten de stad binnen. Ee? escorte van twaalf militaire motor rijders ging de stoet vooraf. In de eerste auto hadden plaats genomen H. M. de Koningin en de groothertogin van Luxemburg, m de tweede prins Felix van Luxemburg en prinses Armgard, in de derde de Zweedse gezant bij het Nederlandse hof, de heer Lagerberg en mevrouw Churchill, in de vierde mevr. Roëll-Feith en Prins Aschwin, in de vijfde mevr. Post-Salomons en de heer A. J. Andree Wiltens, in de zesde de prinsesjes Beatrix en Irene met mevr. Pennink en in de zevende H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard met prinses Marijke. De peten Als peten waren uitgenodigd de groothertogin van Luxemburg, de kroonprins van Zweden, mr. Winston Churchill, mevr. Roëll-Feith, mevr. J, Post-Salomons en de heer A. J. Andree Wiltens. De Zweedse kroonprins, die steeds bevriend was met onze koninklijke faj milie prinses Juliana is zelf peet van twee zijner kleinkinderen kón niet aanwezig zijn in verband met het be zoek, dat de koning van Denemarken aan Zweden brengt. Hij werd bij de doopplechtigheid vertegenwoordigd door de Zweedse gezant bij het Nederlandse hof, de heer Lagerberg. Churchill door persoonlijke vriend schap met onze koninklijke familie ver bonden was wegens zijn drukke werkzaamheden verhinderd. De echtge note van de grote oorlogsleider, mevr. Churchill, woonde de plechtigheid ech ter wel bij. Groothertogin Charlotte van Luxem burg was in gezelschap van prins Felix herwaarts gekomen, om de doop van haar petekind bij te wonen. Zoals men weet, is de groothertogin een nicht van koningin Wilhelmina. Er be staat bovendien een persoonlijke vriend schap tussen de koninklijke'familie en de groothertogin. Mevrouw Roëll-Feith heeft acht jaar voor de kleine prinsesjes gezorgd en was bovendien een persoonlijke vriendin van prinses Juliana. Mevrouw J. Post-Salomons te Rijns- burg is de weduwe van „Johannes", een der landelijke hoofdfiguren van de K. P. Johannes Post is in Juli 1944 in Sant poort vermoord na de door verraad mislukte overval op de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam, waar een aantal arrestanten bevrijd zou worden. Mevr. Post, die thans mede als peet fungeerde, hielp haar man als koerierster. Zij vervoerde ook wapens en andere verboden zaken. De heer A. J. Andree Wiltens is de vertegenwoordiger van die studenten groeperingen, die bij het verzet betrok ken waren. De kerkelijke plechtigheden In de kerk was op uitdrukkelijke wens van het prinselijk paar geen bloemenversiering aangebracht. Tegen het doophek aan echter een laag ge houden versiering van fyn groen en op zij van de preekstoel grote palmen. Vóór het doophek is het doopvont ge plaatst. Op een met paars velours be klede voet staat het zilveren doopbek ken. Binnen het doophek hebben plaats ge nomen de Utrechtse kerkeraad met de leden der diverse bestuurslichamen, predikanten, president-kerkvoogden en notabelen. Ter weerszijden van de ruimte tegen over de preekstoel, waar de koninklijke familie en haar gasten aanstonds zul len plaats nemen, zijn de banken inge nomen door de leden van het Kabinet, dat nagenoeg geheel aanwezig is, door de leden van het diplomatieke corps, van het Internationale Gerechtshof, de voorzitter van de Hoge Raad der Nederlanden, de Commissarissen der Koningin, de burgemeesters der hoofd steden, vrienden en bekenden van het prinselijk paar, bevriende relaties ook uit de illegaliteit. Verder zijn er ban ken gereserveerd voor het personeel van paleis Soestdijk, voor autoriteiten van leger, vloot en luchtmacht, voor verenigingen, waarbij prinses en prins betrokken zijn en voorts voor de gfe- meenteleden. Geheel rechts ter zijde is de Kon. Christelijke Oratoriumvereniging Kerk gezang opgesteld, om tijdens de dienst de zang der gemeente te ondersteunen. Zo wonen in totaal ongeveer 1200 per sonen deze plechtigheid bij. Alle genodigden er werd geen gala gedragen, de militairen waren in klein tenue of service dress met draagriemen- stel hadden hun plaatsen ingenomen, toen de stoet. waarin met H. M. de Koningin, het prinselijk gezin, de moe der van prins Bernhard, prinses Arm gard en 3 Pnnsen broeder, prins Aschwin, medekwamen, de peten van de vorstelijke dopelinge, aan de kerk ingang' aan de Domstraat arriveerde. Aan de ingang van de Domkerk werd de Koninklijke familie ontvangen door twee leden van de kerkvoogdij en door de voorzitter en d® scriba van de kerkeraad. Deze C0™^'asle geleidde de vorstelijke personen naar de sacristie, waar de stoet werd opgesteld. Kort daarop schreed deze langzaam de kerk binnen. Vóór het doopvont namen de Koninklijke familie en haar gasten plaats, o.w. Z. Em. Joannes Kardinaal De Jong, aartsbisschop van Utrecht. De organist der Domkerk, de heer •Stoffel Van Vliegen, had van half elf af orgelspel ten gehore gebracht. Toen de hofprediker ds. J. F. Berkei de kansel bestegen had viel een plech tige stilte. Nadat ds. Berkei in gebed was voorgegaan, hield hjj zijn predi king, ingeleid door de tekstwoorden: „Ik heb u bij uw naam geroepen, gy zijt Mijne". Het prinsesje, aldus ds. Berkei o.m. draagt twee namen: Maria, zo heette de moeder van Jezus. Maria, zo heette de vrouw, die zittend aan Jezus' voeten zijn woord hoorde, Maria heette de Magdaleense, die anderen de boodschap bracht, dat Jezus leefde. En het prinsesje heet Christina. In deze naam horen we Christin, bij Chris tus zijnde. De twee namen zijn symbolisch. Moge zij zijn een Christin, die luistert: ge zijt van Mij, spreekt God. De doop Nu naderde het hoogtepunt van de kerkdienst. Het formulier van de Doop werd gelezen, waarna aan de ouders van de dopelinge de gebruikelijke vragen gesteld werden. Deze werden door Prins Bernhard en Prinses Juliana met-„ja" beantwoord. Ds. Berkei had inmiddels zijn plaats bij het doopvont ingenomen om de Doop te verrichten in tegenwoordigheid van de oudste ouderlingen. Prins Bernhard droeg nu prinses Marijke naar het doop vont. Prinses Juliana stond aan zijn zij de. 't Water op het voorhoofd van het prinsesje sprenkelend, sprak de hofpre diker daarop: „Maria Christina, ik doop u in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes". Middelerwijl had Prinses Juliana met Haar kind in de armen haar zetel weer x#! set «g TSa zijn wijding tot bisschop van Rawalpini verlaat mgr. Hettinga de St. Franciscuskerk te Bolsward ingenomen. Na een dankgebed werd De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken der Ver. Staten, Lovett, heeft op een persconferentie de nieuwe Komintern ervan beschul digd, moedwillig de wederopbouw van Europa te willen saboteren. „Boos aardig en gewetenloos" noemde Lo vett het doel dezer internationale. De volken van Europa, zo ging Lovett voort, die zich door deze boosaardige en gewetenloze manipulaties laten mislei den, laden een zware verantwoordelijk heid op zich, want een economische ramp zou in Europa onafwendbaar wor den, als de opvattingen van de confe rentie te Warschau de overhand zouden krijgen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken hééft alle biizonderhe-* den van de nieuwe organisatie zorgvul dig bestudeerd en in het bijzonder nota genomen van het feit, dat verantwoor delijke kabinetsleden van bepaalde lan den, waaronder de Sovjet-Unie, zich onder de afgevaardigden op de confe rentie bevonden. Voor de Amerikanen komt het aan op kalmte en een zuiver oordeel Wij moe ten ons niet uit de vastgestelde koers laten slaan en rustig voortgaan met de bestudering van het probleem, hoe Europa kan worden geholpen, om zijn plaats in een evenwichtige en vredige wereld te herwinnen. Toen men Lovett vroeg, of de oprich ting van de organisatie een verrassing voor de V. S. was, antwoordde hij ont kennend. Gelijktijdig met Lovett heeft een andere hoge Amerikaanse rege- ringsf. no*, -«ris gezegd, dat Amerika wist, ual ,n het geheim voorbereidin gen werden getroffen. Hij vergeleek de communistische structuur in Europa aan- en afrijden was-van auto's, die in met een ijsberg, waarvan de zichtbare top het niéuwe info.^otedeel*°t doch waarvan het overgrote deel met uuca waarvan net y--npm.„ het blote oog niet is Waar te nemen' In diplomatieke kringen-1'vm^lSIp?; ton heeft de krachtige tooo van Lovett indruk gemaakt. Naar veriumv heeft hij zijn verklaring afgeieg voorts met Marshall Lovett de%asSa0doer^ mede, dat de Amerikaanse gist te Moskou, Bedell Smi® a te Washington is aangekomen, net ministerie van buitenlandse slag heeft uitgebracht eb mpf jiflr naar New York zal gaan om met JMar shall over de betrekkingen Sovjet-Unie van gedachten te wisselen. staande een lofzang gezongen. Tot slot sprak ds. Berkei de zegen uit, waarmede deze plechtigheid ten einde was. Na afloop van de kerkdienst begaf de Koninklijke Familje zich naar de sacris tie, waar haar gasten gelegenheid had den te feliciteren. Ds. Berkei overhan digde Mer aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een oorkonde; welke getekend is door de Utrechtse calligraaf Haal- boom. De president-kerkvoogd bood namens de kerkvoogdij een verkleind model van het doopbekken in zilver aan. Namens de kerkeraad bood de voorzit ter een bijbeltje met opdracht aan. Kort daarop verlieten de Koninklijke Familie en Haar g Ten het kerkgebouw om de terugtocht luar bet paleis Soest dijk te aanvaarden, hartelijk toegejuicht door de velen, die zich langs de straten verzameld hadden. De heer Jaft Wagenaar begon aan stonds na afloop van de plechtigheid met de uitvoering van een beiaardprogram. Een delegatie van leden van de In donesische republikeinse regering, on der leiding van Sjarifoeddin, is be noemd om de onderhandelingen met de Nederlandse regering te hervatten, zo meldt Antara uit Djokjakarta. Na een informele vergadering, zo wordt uit Lake Success gemeld, heeft de commissie van drie een communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de leden-zich bereid hebben verklaard, on verwijld naar het betrokken gebied te vertrekken met het eerste vliegtuig dat beschikbaar is. Evatt, vertegenwoordig de Australië op deze vergadering, daar Kirby te Sidney vertoeft. Verdere be slissingen zullen aldaar worden genomen Men neemt aan, dat de commissie, na te Sydney te hebben vergaderd, naar In donesië zal vertrekken. Conferentie te Bandoeng Van 12 tot 19 October zal in Ban doeng op West-Java een conferentie gehouden worden, waar Indonesische vertegenwoordigers van dit gebied op zo groot mogelijke schaal gelegenheid zal worden geboden om onderling con tact te verkrijgen en om besprekingen te voeren over onderwerpen, welke zij zelf wensen te behandelen en die in het belang van het land en van het volk geacht worden, aldus wordt van offi ciële zijde medegedeeld. Per regent schap kunnen 2 tot 3 vertegenwoordi gers worden uitgezonden, opdat op deze wyze een zo representatief mogelijk ge heel wordt verkregen. Men verwacht, dat de onderlinge be sprekingen, waarvoor minstens 2 dagen zyn uitgetrokken, het belangrijkst Naar aanleiding van berichten, dat aan de boeren de raad zou zijn gegeven geen tarwe en rogge te zaaien voor de minis ter van Landbouw de prijs bekend zal gemaakt hebben .heeft de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, een oproep tot de boeren gericht, waarin hij er op wijst, dat voort gegaan moet worden in het zoeken naar de weg om tot een voor regering en producenten aanvaardbaar prijsbeleid te kunnen komen. Wanneer nu de minister van Landbouw mededeelt, voor oogst 1948 tot een andere verhouding tussen de prijzen van tarwe en rogge enerzijds en die der voergranen anderzijds te willen komen, dan moeten wij als boeren ons beleid daarop instellen. „Ons volk is nog steeds in nood en de 17-«"iioud t i dat de nood wel eens ontstellend groot kan worden. Al hebben regering en volk na de bevrijding niet altijd ge toond de betekenis der landbouwproduc tie en de redelijke verlangens en ver wachtingen der agrarische bevolkings groep voldoende te erkennen, dat mag ons niet weerhouden ons nu opnieuw af Een A.P. bericht maakt melding van ..rozen, welke zonder te verwelken sinds Mei een kroon vormen op het beeld van de H. Maagd in de kerk van St. Mary in Stockport (Engeland)". Tot nu toe heeft dit verschijnsel geen aanleiding Kegeven tot commentaar van het Vati- caan, waar verklaard werd, dat men "jet formeel in kennis gesteld was van dlt geheimzinnig gebeuren. clusie, dat wij thans wel rogge en tar we moeten zaaien, en, in zoverre de be drijfsomstandigheden dat toelaten, in minstens normale omvang. Ik vertrouw, dat velen dat met mij zullen onderken nen en met mij er naar zullen hande len" Gistermorgen is de laatste overspanning van de Moerdijk-verkeersbrug geplaatst. Op de achtergrond ziet men de Hamillonbrug, die uitgevaren wordt. Het werk ondervond vertraging door de lage waterstand en de mist Het weerschlp „Cirrus" Is na een af wezigheid van vier weken te Rotterdam teruggekeerd na Zondag in de buurt van de Golf van Biscaye afgelost te zrjn door het Belgische zusterweerschip. De erva ring van de eerste tocht heeft geleerd, dat voor eep bemaning" van ruim vjjfti# koppen de ruimte wat klein is; mede omdat de radio-ontvang- en ^sendinstal- latie nog" wat selectiever zal moeten werken, is men voornemens de outillage van de „Cirrus" nog: eens grondig na te zien en te verbeteren. De Chileense regering publiceert een communiqué, waarin wordt ver klaard, dat de Joegoslavische regering in Z.-Amerika „een reusachtige com munistische spionnage- en sabotage- organisatie" heeft gevormd. De orga nisatie zou door diplomatieke vertegen woordigers van Joego-Slavië in Argen tinië opgebouwd zijn Het hoofdkwartier der organisatie moet in Rosario (Argentinië) gevestigd zijn. Generaal Lubomir Ilic, die in November 1946 als afgezant van maarschalk Tito bij de installatie van president Gonzalez Videla in Chili was aangekomen zou de oprichter zijn. Thans zou dé leiding be rusten bij Franj o Pire, de Joegoslavische gezant te B. Aires. Zijn voornaamste medewerker zou wezen. Balibor Jakasa, secretaris van de Joegoslavische ambassade te B. Aires naar Chili gekomen om de mijnwerkers staking te organiseren, en die samen met Adrej Cunja van de Joegoslavische lega tie te Santiago, uit Chili gewezen werd De organisatie zou ten doel hebben: 1) een verzetsorganisatie in Z.-Amerika te vormen tegen de V. S.; 2) het opbouwen van communistische cellen in Z.-Amerika. die officieel ver enigingen van „de. vrienden ven Joego slavië genoemd zóuden worden; 3) het organiseren van stakingen m Z -Amerikaanse industrieën, van belang voor de V. S. „De Chileense regering", zo besluit het communiqué, „kan bewijzen, dat er nauw contact bestaat tussen de organisatie te Rosario en Belgrado. Tal rijke communistische agenten zijn tijdens Ilic's bezoek Chili binnenge komen. Het waren merendeels Joego- Slaven. door de organisatie te Rosario van valse paspoorten voorzien." zullen zijn. Daarnaast zullen van over- heidszijde lezingen enz. worden geor ganiseerd. De conferentie zal een oriënterend karakter hebben en de vertegenwoordi gers op deze conferentie zullen zo ob jectief mogelijk uit de diverse stromin gen van West-Java gekozen worden.. Minder gevechten in Indië Officieel wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen op 7 October be droegen drie gewonden, terwijl als ge volg van de Ned. zuiveringsacties een belangrijk afnemen van het aantal in breuken op de order tot staken van het vuren valt te constateren. In enkele gebieden, ook in de grensstreken, is het rustiger. Een Nederlandse post de Djadjag in Oost-Java ten zuid-oosten van Gen- teng werd door een bende van 100 man aangevallen. In Noord-Sumatra ver dreef een Ned. patrouille nabij Pema- tang Siantar een terreurbendq, waarbij een Brits-Indisch deserteur gevangen genomen werd. In West-Java verdreven Ned. pa trouilles twee. rampokbenden in de ge bieden tussen Tjikarang en Tjibaroesa. In de omgeving van Koeningan en Tjiledoeg vonden zuiveringsacties lpaats. Ned. beschieting van Selatpandjang? Tweehonderd Chinese vluchtelingen van Selatpandjang op Zuidoost-Sumatra zijn in Singapore aangekomen. De cor respondent van Aneta meldt, dat de Chinezen gevlucht zijn, omdat de stad op 1 en 2 October door Ned. oorlogs. schepen was beschoten. Zij zullen won den gerepatrieerd, wanneer de toestand weer normaal is In de politieke commissie der V. N. werd gisteren het debat over'Marshalls resolutie betreffende de instelling van een permanente V. N. commissie, welke zal toezien op de handhaving: van de vrede op de Balkan, beëindig:a. Met 34 tegen 6 stemmen en 9 ont houdingen keurde de commissie het onderdeel van de Amerikaanse reso lutie goed, voorstellend een speciale commissie te benoemen, welke erop moet toezien, dat de regeringen der vier Balkanlanden zich aan de aanbe velingen der commissie houden. Eveneens met grote meerderheid nam de commissie de volgende punten aan: op de regeringen der vier Bal kanlanden zal een beroep worden ge daan, om met de speciale commissie samen te werken. De speciale commissie wordt ge machtigd, zo nodig, een algemene ver gadering brjeen te roepen. De speciale Commissie zal haar hoofdkwartier te Saloniki vestigen en andere plaatsen binnen het gebied der vier landen bezoeken. De speciale commissie krijgt op dracht, aan de algemene vergadering rapport uit te brengen.. Zoals ons blad meldde, behoeft er geen vrees te bestaan, dat de benzine weer op de bon zal komen ondanks het feit, dat beperking van de invoer van aardolieproducten werd aangekondigd. Want, zo stond er bij, het streven der regering is er op gericht om een artikel, dat eenmaal van de distributie werd afgevoerd, ook vrij te laten. Nu zal ieder zich slechts verheugen over elk artikel, hetwelk bonvrij is, mits het in voldoende hoeveelheid te verkrijgen valt. Maar daar pleegt nogal eens wat aan te mankeren. Sinds de koekjes en biscuits vrij zijn, is men met meer vrij, zijn inkopen te doen, waar men dit op een bepaald ogenblik wil, want slechts vaste klanten en dan nog bij een koppel-aankoop, worden in het bezit gesteld van de begeerde „kaakjes", welke, zelfs wanneer men aan alle eisen van de winkelier heeft voldaan, nog maar in beperkte hoeveelheid voorradig plegen te zijn. Toen de sigaren vrij kwamen, zagen wij aanvankelijk ieder met een grote sigaar a la Churchill tussen de lippen, doch de volgelingen van Winston zijn noodgedwongen tot een select gezelschap ingekrompen. En dan bijv. de appelstroop. Wie heeft er na het vrij worden van dit zoe-_ ,te „spul" een potje vrij zien staan en bemachtigd zonder heel zoet te zijn je gens de winkelier? Nu willen wij allerminst weer de win kelier „op de bon zetten"; deze kunnen nu eenmaal niet anders. Zij zijn ook niet „bon-af' met bon-vrije artikelen, welke wel vrij verkocht mogen, doch niet ge-- leverd kunnen worden, om de simpele,, maar grondige reden, dat zij er voor de vrije verkoop niet zyn. Kijk, dat is nu het grote bezwaar, het welk het publiek tegen bon-vrije arti kelen heeft. Dezer dagen zei onze sigh- renleverancier: „Binnenkort geen kerf tabak meer meheer". Wij voelden na tuurlijk best, waar hij heen wilde, maar hielden ons onnozel en vroegen: „Hoe zo, zij gaat toch van de bon?" Waarop de olijkerd knipoogde „Juist, meheer, daarom". Dat de benzine niet op de bon komt, interesseert ons minder; voor onze siga ren-aansteker zal er in het -grote bedrijf, waar veel benzine wordt gebruikt, licht voldoende van dat brandbare vocht te flessen vallen. Maar dat de regering steeds weer ar tikelen van de bon wil afvoeren zonder zekerheid, dat een ieder van de vrije artikelen een vrij behoorlijke hoeveel heid zich zal kunnen aanschaffen, dat bezwaart ons. Dat gaat zo'n beetje lijken op: het op de bon brengen van de bonnen. En dan dat koppig volhouden: ./Van de bon blijft van de bon!" Neen, dat vinden wij geen standpunt. Met de bonnen waren wij toch maar bon af! ANALYST. Gistermorgen is bij het opruimen van oude Duitse munitie in de Soerense bos- sen bij Apeldoorn, door manschappen van de Ie compagnie van de opruimings- en bergingsdienst der Kon. Landmacht uit Hoog-Soeren, een ernstig ongeluk ge iwfU-n - chauffeur-korporaal Mulleruit Hattum het leven heeft ge kost. Drie andere militairen, sergeant- ?laj1®10r C. A. v. d. Bolt uit Soest, soldaat A. Duistermaat uit Zutphen en soldaat A. Cremer uit Coevorden, wer den zwaar gewond. Zij zijn naar het Ju- liana-ziekenhuis in Apeldoorn overge bracht en men vreest voor hun leven. Daar hun toestand zo ernstig is en zij op het ogenblik niet verhoord kunnen worden, tasten de militaire autoriteiten over de oorzaak van de ontploffing nog volkomen in het duister. W. ge- Naar A. P. meldt heeft de politie tc Rome Woensdag bekend gemaakt, dat drie jongelieden zyn gearresteerd, die er van beschuldigd worden, Zaterdag pater Placido Lugano, een Benedictij ner abt, vermoord te hebben. De poli tie zei, dat het motief voor de moord roof was geweest. Naar een vierde me deplichtige wordt nog gezocht. De officiële bonnenlijst voor het tijd vak van 12 t/m 25 October wijst de vol gende bonnen aan: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 711 (serie P). P-01 Brood: 800 gram brood. P-01 Boter: 125 gram boter. P-02 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. P-03 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. P-01 Vlees: 100 gram vlees P-02 Vlees: 400 gram vlees. P-01 Melk: 3% liter melk. P-03 Melk: 6 liter melk. P-05 Melk: 6% liter melk. P-01 Diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. P-02 Diversen: 1 ei. P-03 Diversen: 125 gram koffie. P-04 Diversen: 50 gram thee. P-03 Reserve: 1600 gram brood. P-06 Reserve: 800 gram brood. Bonkaarten Kd, Ke 711. P-U Brood: 800 gram brood. P-ll Boter: 250 gram boter. P-12 Boter.' 125 gram margarine of 100 gram vet. P-U P-12 Vlees: 100 gram vlees. P-is; P-15 Melk: 10 liter melk P-U Diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. P-12 Diversen: 1 ei. P-13 Reserve: 800 gram brood. Bonkaarten Ma, Mb Mc, Md, Me, Mf, Mg, Mh 71L P-21 Brood: 800 gram brood. P-21 Boter: 250 gram boter. P-22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet P-21 Melk: 5 liter melk. P-21 Vlees: 300 gram vlees. P-22 Vlees: 100 gram vlees. P-21 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. P-21 Eieren: 5 eieren. SIGARENWINKELIER BEROOFD Gewapende overval te Amsterdam Gisterenavond om half acht hebben twee gewapende mannen van circa 35 jaar een roofoverval gepleegd in een si garenwinkel op de Linnaeusparkweg in Amsterdam-Oost. De eigenaar van de zaak was naar zijn vrouw in het ziekenhuis en een kennis paste zolang in de winkel op. De onbekende mannen belden aan, bedreig den de kennis met hun vuurwapens en sloten hem op in een hangkast. Uit een niet afgesloten brandkast wel ke in de winkel stond en uit een por tefeuille, welke in een bureau in de achterkamer lag, namen zij viif duizend gulden mee, alsmede uit een huishoud- doosje ringen en colliers ter waarde van 500 gulden Daarop verlieten de daders het huis. stapten in 'n bruinrode vracht wagen met open laadbak en verdwe nen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1