Gromyko plaatste brandmerk Verzet tegen een terugtrekken der troepen De winsten voor groentenhandel Het drama op de Vloeiweide Het mes in Franse staatsbudget Bezuiniging van 200 milliard i De 4000 meter duik van Piccard en Cosijns OOST-SUMATRA AUTONOOM DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Australisch amendement op Sovjet-resolutie Van Kleffens weer in de aanval een witte raaf HET GEROMMElTn PALESTINA Het vraagstuk der productie Twee ventilatoren De a.s. diepzee-expeditie De uitrusting van de kogel SOVJET BOYCOT Toch weer proheren 69ste JAARGANG VRIJDAG 10 OCTOBER 1947 No. 20438 J Vast percentage van de kostprijs Naar militaire actie? MINISTER JONKMAN HERVAT ZIJN WERKZAAMHEDEN TEGEN CHINESE GOOD-WILL-VLUCHT EXTRA BRANDSTOFFEN VOOR getroffenen Aparte bons worden aangewezen Luchtverversing en gros NOGMAALS DOODSTRAF GEEIST Een der hoofdschuldigen ontvlucht nu weer Balkan-missie VEESMOKKEL NAAR BELGIE PRIJZEN INLANDSE TABAK NAZI-GOUD GEVONDEN OOK GESCHENKEN-ACTIE VAN INDIE UIT AARD DER VOORLOPIGE VERTEGENWOORDIGING typ ïtanttorEN van de Redactie en de Admi® nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant» yiin eevestiEd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1.15 Per maand< f 0 30 Per week. Directetir: J. KÜ1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducec de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN :A 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Gisterochtend heeft de Veiligheidsraad het debat over Indonesië hervat. De Amerikaanse afgevaardigde Austin verklaarde de Sovjet-resolutie tot wederzijdse terugtrekking van de troepen niet te kunnen steunen. Aan de Veiligbeitl6raa<* waB het tussentijdse consulaire rapport niet voldoende gebleken, dat de troepen moesten worden teruggetrokken. Austin wees er op, dat deze maatregel ernstige consequenties zou hebben. De ene partij beweert bovendien, dat er vernieling en chaos uit zullen voortkomen, terwijl de andere er een terugkeer tot de vrede van verwacht. De afgevaardigde achtte het dan ook onverstandig, indien de Veiligheidsraad een besluit zou nemen, zonder het resultaat der bemoeiingen van de drie-mogendhedencommissie af te wachten. De Verenigde Staten verkozen de zaak aan deze commissie over te laten.. Ook België verzette zich tegen het sovjet-voorstel. zal zijn. In de republiek zijn X?°J~ treffelijke lieden, zowel in als buiten ae regering, en op hen vestigen wil onze hoop. Sedert het begin van d®?.eh®t™L„? het politieke leven in Indonesië beheerst door twee geestesstromingen: de ene richt zich naar een democratische rede ring in de Westerse betekenis en gaat uit van Nederlanders, rnet va:n lad'one- siërs, de andere kant zich tegen de ko loniale verhouding en is gericht op vrij heid. Deze tweede stroming w°rdt deels door Indonesiërs, deels door Nederlan ders aangehangen." „Wij gaven", aldus mr. v. Kleffens, ..volledig zelfbestuur aan Oost-Indone- sië en Borneo, geheel overeenkomstig de wensen van deze gebieden. Is het denk baar, dat wii Java en Sumatra zouden weigeren, wat wij Oost-Indonesië en Borneo gebracht hebben? W;j hopen, dat de commissie van drie haar zegen rijke werk spoedig zal aanvangen en ik kan beloven, dat deze commissie mag rekenen op onze grootste medewer king." De Filippijnse gedelegeerde, generaal Romulo, verklaarde: „In alle eerlijkheid moeten wij toegeven, dat het gevaar van represailles bestaat, indien de troe pen worden teruggetrokken." onthield zich van een mening over a Sovjet-resolutie, doch drong er om aan, dat de drie-landencommissie onmiddel lijk de eventuele terugtrekking van de troepen zou overwegen, welke dan onder toezicht zou kunnen plaats vinden, ten einde represailles zo veel mogelijk te gen te gaan. Tenslotte deed hij een be roep op beide partijen om zich te ont houden van ophitsende propaganda en de gijzelaars vrij te laten. In een rede van 25 minuten beschul digde de sovjet-gedelegeerde Gromyko de raad er van de aandacht van de kernkwestie af te lelden. Hij brand merkte de Nederlandse regering als Weloverwogen aanvaller en schuldige De Belgische afgevaardigde Ferdi nand van Langenhove, zag geen reden om de sovjet-resolutie, welke al eer der verworpen was, te steunen. Oolc Volgens hem zou het onverstandig zijn om beslissingen te nemen, voordat het uiteindelijke consulaire rapport be kend was. Hij critiseerde het standpunt, dat Nederland alle schuld zou hebben en wijdde aandacht aan de berichten over republikeinse wreedheden. Daar entegen verwees hij tevens naar de ver klaringen van de Chinese afgevaardig de, dat er onder de Indonesische lei ders vele hoogstaande mannen zijn, die dergelijke daden niet goedkeurden, doch slechts het gezag misten om een or delijke toestand te scheppen. De Belgische afgevaardigde verklaar de met nadruk, dat zijn land loyaal en volledig zou bijdragen tot een bevre digende oplossing, als resultaat der bemoeiingen van de commissie van drie. Vervolgens kwam mr. Van Klef fens aan het woord, die de sovjet resolutie onaanvaardbaar achtte voor ieder, wie het welzjjn der burgerbe volking op Java en Sumatra ter harte ging. „Het is pure fantasie om te zeggen, zoals Palar Dinsdag deed, dat de legerleiding de Nederlandse regering naar haar hand zet. De heer Palar, die tot 21 Juli Nederlands par lementslid Is geweest, kon heel goed weten, dat in Nederland de suprema tie der regering over de gewapende macht een artikel des geloofs is. Ik wens de goede naam van onze solda ten naijverig te verdedigen. De heer Palar heeft feiten aangehaald, welke verleden jaar in Oost-Indonesië zou den zjjn voorgevallen, met de bedoe ling om een verkeerde indruk te ves tigen van hun gedrag. Ik weet niet, wat deze buitengewone feiten zijn en beperk mij er toe erop te wijzen, dat de beweringen van de heer Palar buiten de agenda gaan". „De Chinese gedelegeerde", aldlf® spr. „zeide de indruk te hebben, flat ik de republiek Indonesia in haar geneei wilde beschuldigen. Wij hebben geen on enigheid met de republiek als zodanig. Wij hebben gehoopt met haar te kunnen samenwerken op Java, Sumatra en de rest van Indonesië om een gelukkige, voorspoedige toekomst te verzekeren op basis van vrijheid en volledig zelfbe stuur. Wij hopen nog, dat dit mogelijk aan de oorlog in Indonesië met opzette lijk negeren van het bestandsbevel. Gromyko beschuldigde de Verenigde Staten en België ervan de Nederlanders aan te moedigen bij hun verovering van Java en Sumatra. De sovjet-resolutie betekent slechts een bevel, dat ten doel heeft een einde te maken aan de situa tie, geschapen door het niet opvolgen van het bestandsbevel, en stelt vast, dat bij de onderhandelingen via de drie-lan- dencommissie de huidige stand van za ken de Nederlanders in een bevoordeel de positie zou brengen. Gromyko beschreef de sfeer in de veiligheidsraad, „welke niet de moed heeft om te zeggen, dat er in dit con flict één schuldige is", als een eomedie terwijl er een oorlog aan de gang is. Hij had van China en de Filippijnen meer steun voor de Indonesische republiek verwacht. Gromyko besloot met te zeggen, dat verwerping van de sovjet-resolutie zou aantonen, dat de meerderheid in de veiligheidsraad besloten had een beslis sing uit de weg te gaan. De Australische gedelegeerde kondig de tenslotte een amendement op de Rus sische resolutie aan en sprak zijn be zorgdheid uit over het onnodige uitstel van het „mythische consulaire rapport'. De veiligheidsraad zal het debat over Indonesië Zaterdagmiddag 4 uur Neder landse tijd hervatten. Naar Aneta van gezaghebbende zijde verneemt, houdt het Zaterdag in te dienen Australische amendement in, dat de troepen van beide partijen moe ten worden teruggetrokken op 5 t.m. van de stellingen, welke zjj op de da tum van het bevel „staakt het vuren", innamen. De Australiërs zijn van me ning, dat de geringe afstand tussen de beide legers in de meeste gevallen oorzaak is van wrijving sedert het bestandsbevel en hopen, dat door toe voeging van dit amendement verder bloedvergieten, als gevolg van patrouille-activiteit en infiltratie, kan worden voorkomen De premier van de Australische regering Joseph B. Chifley, heeft n salarisverhoging geweigerd, omdat "11 „weinig behoeften heeft Hij heeft de labourpartn m het Parlement verzocht, een voorstel om Ztln salaris van ongeveer 4500 pond ^verbogen tot 5000 pond per jaar t, nemen en hieraan toege- zou alleen maar last heb- ,vaiV dat extra geld". Tezelfder tiid heeft hr evenwel een voorstel inzake verhoging der salarissen van verscheidene hoge ambtenaren ge steund. De dikwijls optredende onevenwichti ge verhouding tussen de groentenprij- zen voor de consument en de inkoop prijzen van deze producten op de vei lingen beeft de regering aanleiding ge geven tot het doen vaststellen van han delsmarges, die ten hoogste een bepaald percentage van de kostprijs voor de handel mogen uitmaken. Het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft een door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening goedgekeurde verordening uitgevaar digd, krachtens welke de groothande laar in groenten zijn kostprijs (bestaan de uit de door hem betaalde veilingprijs, de fusthuur en vrachtkosten) mag ver hogen met ten hoogste 12 pet.; mocht de volgens deze norm berekende verhoging minder bedragen dan 1,50 per een heid (100 kg., 100 bossen of 100 stuks, naar gelang de aard van het product), dan mag dit bedrag van 1,50 in re kening worden gebracht. De kleinhandelaar mag bij levering van groenten aan consumenten zijn kostprijs (bestaande uit inkoopsprijs fusthuur en vracht) verhogen met ten hoogste 30 pet. Indien deze verhoging Naar de secretaris-generaal en stich ter van de Arabische liga, Azzam Pasja, heeft medegedeeld, hebben de ministers-presidenten van Syrië, de Libanon, Irak, Transjordanië en Egypte in een geheime zitting in het Libanese bergplaatsje Aley besloten om „militaire actie" aan te bevelen, In geval de Engelsen uit Palestina zouden terugtrekken. Egyptische en Syrische troepen trek ken reeds op naar de Palestijnse gren zen om gereed te zijn militaire, more le en economische steun aan de Pa lestijnse Arabieren te verlenen, zodra de Britten zich uit het land terug trekken. Een Reuter-telegram uit Beiroet meldt nader: De voltallige vergadering van de Ara bische liga heeft met algemene stemmen de resolutie, waarin op de Arabische staten een beroep wordt gedaan, alle mo gelijke militaire hulp voor Palestina te „mobiliseren" om het hoofd te bieden aan de Joodse bedreiging van de veilig heid van Palestina, aanvaard. minder zou bedragen dan 3,per eennheid (100 kg. 100 bossen of 100 stuks), dan mag de kleinhandelaar 3,— in rekening brengen. De verordening inzake de vaststel ling van handelsmarges voor de handel in groenten is afgekondingd in het voedselvoorzieningsblad no 79 van 9 Oct. en treedt 10 October in werking. Minister Jonkman zal Maandag a hervattenZ^ram?0<^en in volle omvang hervatten. In de Maandag te houden mimsterraad zal, naar 'men volgens A.N.P. verwacht, een beslissing worden genomen inzake de portefeuille van overzeese gebiedsdelen. In Mei, 4 Mei om accuraat te zijn, plaatste wij maakten er melding van de 7-jarige May Byrne uit Stockport foto boven) een krans van rozen op het hoofd van het Maria beeld in de St. Mary-kerk. Sedert zijn de rozen blijven bloeien. Een feit, dat sterke aandacht trekt. Onderzoek wil de pastoor niet .toestaan. Hij wil eerst afwachten, hoelang de rozen intact blijven. Radio Djokja heeft omgeroepen, dat de republikeinse regering niet instemt met de voorgenomen goodwill-vlucht van een chinees vliegtuig boven Djokja en Solo. omdat niet voldaan is aan het internationale gebruik om van tevoren hierover met de regering van het be trokken gebied tot overeenstemming te komen. Er heeft helemaal geen bespre king plaats gehad. De Franse premier, Paul Ramadier, heeft in een radiorede meegedeeld, dat de staatsuitgaven met 23 procent zullen worden verlaagd. De tjjd is thans gekomen, aldus Ramadier, om inkomsten en uitgaven van de staat geheel in evenwicht te brengen. De uitgaven zullen dit jaar van 900 mil liard tot minder dan 700 milliard francs worden teruggebracht. Voorts zal er voortaan slechts één begroting zijn. Het verschil tussen de gewone en de buitengewone (wederopbouw-) begroting zal dus verdwijnen. De be groting zal geheel uit belastingen worden gefinancierd. De voorschotten van de Bank van Frankrijk aan de staat, waardoor de bankbiljetten- circulatie elke maand werd verhoogd, zullen dus eveneens verdwenen. Om deze herzieningen, die de basis zullen vormen van Frankrijk's strijd tegen de inflatie, uit te voeren, kunnen tweeërlei maatregelen worden geno- men. verhoging der belastingen en be zuiniging op de staatsuitgaven. De wijzigingen in het belastingstelsel, die aan Parlement zullen worden voorgelegd, voorzien in een progres sieve verhoging van de staatsinkom sten. Verwacht wordt dat de belastin gen het volgende jaar 690 milliard francs zullen opleveren tegen een ge schatte opbrengst van 665 milliard dit jaar. De in de landbouw, handel en vrije beroepen verdiende inkomens, die thans minder zwaar worden belast dan de salarissen, zuilen zwaar belast wor den. Voor het overige zal het tarief der inkomstenbelasting mgeen geval wor den verhoogd, zo zeide de premier. Het zal mogelijk zelfs m bepaalde gevallen worden verlaagd- De bezuiniging van 200 milliard op de overheidSUBg n hoofd zaak betrekking heb en op de uitga ven voor leger, vloot, luchtmacht, ambtenarencorps en ,'KerUjk<! wederopbouvvprogramm - o zaj van de lichting, die in ™bt;r on der de wapenen moest komen, slechts de helft worden opgerot'P Voor de andere helft wordt dit uitgesteld tot Januari. Beleggingen en abnormale voorraden mogen niet meer utt; bankcredieten worden gefinancierd. Aan de basis-in dustrieën zal worden verboden op lange termijn gelden te beleggen anders dan voor strikt noodzakelijke doeleinden. Alle regeringsuitgaven met betrekking tot het wederopbouwpian, zoals ge- Zoals men weet, wordt een gedeelte van de Limburgse steenkool welke naar det Noorden gaat, in de overlaadhaven te Stem van de trein in het schip over geslagen. Bij dit overladen gebeurt het maar al te dikwijls, dat grote hoeveel heden kolen in het Julianakanaal terecht komen. Deze brandstoffen vormen echter nog goed stookmateriaal en daarom is men begonnen met het ophalen daarvan. De staatsmijnen zullen deze kolen tegen matige prijs beschikbaar stellen voor de geteisterde gebieden. Zij worden zon der bon ter beschikking van getroffen gemeenten gesteld. Evenals bij breuk briketten kunnen deze brandstoffen via plaatselijke kolenhapdelaren aan daar voor in aanmerking komende gezinnen op af te geven aparte bons worden gedistribueerd. Binnenkort zullen in de staatsmijn Emma te Hoensbroek twee ventilatoren worden geplaatst, welke, wat de capa citeit betreft, de grootste van ons land zullen worden. In de Rotterdam-Maastunnel staat een ventilator, welke per uur 374.000 M3 lucht verplaatst, hetgeen ongeveer be tekent, dat per uur de inhoud van 3700 flinke woonhuizen wordt verlucht. De twéé ventilatoren van de „Emma" voor de luchtverversing in deze mijn hebben elk viermaal zoveel capaciteit. Per se conde verzetten ze ieder 400 M3 lucht, hetgeen betekent dat elke seconde daar door een ruime woning van verse lucht zou worden voorzien. De motoren van de ventilatoren hebben een vermogen van 6000 p.k. raamd in de huidige buitengewone be groting, zijn voorlopig verboden. Ook op genationaliseerde en particuliere in dustrieën zal worden bezuinigd. „Luxe bouw" zal worden verboden. Wat het plan-Marshall voor Frank rijk zal opleveren, zo zeide Ramadier, kan nog niet worden gezegd. Wel kan ik verzekeren, dat wij bij de Amerika nen het grootste begrip voor onze moei lijkheden hebben gevonden. Ten aanzien van Frankrijk's produc tie verklaarde Ramadier, dat, hoewel zij niet voldoende is, zij sterk is onder schat. De landbouwproductie heeft bijna het peil van voor de oorlog bereikt, met uitzondering van tarwe en melk, waar op weersomstandigheden grote invloed hebben gehad. De industriële productie heeft van Maart tot Juli het vooroor logs peil overtroffen. Het begrotingstekort, dat momenteel 28 procent bedraagt, was 32 procent in 1946 en 48 procent in 1945. Het bijz. gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft gisteren de behandeling van de overval op de Vloeiweide onder Rijs bergen voortgezet. De adv.-fiscaal moest bij het begin van de zitting de ietwat sensationele mede deling doen ,dat een der hoofdschuldi gen in deze zaak, A. J. Z., uit Arnhem, na het betekenen van de dagvaarding, uit het kamp te Maastricht is verdwenen en nog niet is opgespoord. Zijn zaak werd bij verstek behandeld. Zuuring vervulde op de Vloeiweide een zeer actieve en leiding gevende rol. Hij arresteerde na het drama de twee enig overgebleven verzetslieden, Buron en Bernards, die hij aan de Duitsers uitleverde. Voor deze landverrader eiste de advocaat-fiscaal de doodstraf. Voor deze verdachte werd geen verdediging gevoerd. Terwijl tot voor kort niet bekend was, wie de verzetspost in brand had gestoken bleek het nu aan het onderzoek van de adjudant der rijkspolitie A. Verhagen, die reeds eerder wegens uitstekend speurwerk is onderscheiden, te danken, dat ook hiervan de dader is achterhaald. De 53-jarige C. van de J„ uit Den Hel der, heeft uit een brandende schuur een schop vlammend hout in de woning op een daartoe gereed gemaakte brandstapel geworpen, waarop het buis weldra in lichter laaie stond. Van deze misdadiger was aanvankelijk niets anders bekend, dan zijn lidmaatschap van het N.S.K.K. en deswege was hij reeds eerder tot drie jaren veroordeeld. Thans werd zijn daad afzonderlijk berecht. In een fel requisi toir eiste de advocaat-fiscaal 20 jaren gevangenisstraf. Tegen de 33-jarige C. J. van de K„ uit Breda, werd 14 jaar gevangenisstraf ge vorderd. Hij had met pistool en machi negeweer stelling genomen in 'n sloot achter de verzetspost. Hij was echter niet in actie gekomen. Verdachte trad tijdens de rechtszitting zeer brutaal op en zei, dat hij de gehele gebeurtenis als een oefening had gezien. Tegen de 47-jarige J. P. van H., uit Teteringen, die de schuur in brand stak, eiste mr. Houben 12 jaar gevangenisstraf. Voor J. A. W. van D., uit Teteringen, een 27-jarige jongeman, die drie jaren een H.B.S. en drie jaren een M.T.S. be zocht heeft, was op verzoek van de ver dediger een psychiatrisch rapport uitge^ bracht, dat tot verminderde toereke' ningsvatbaarheid concludeerde. Verdach te had munitie aangevoerd en gewonde verzetslieden naar de veldgendarmerie gebracht. Tegen hem werd 10 jaar gevan- gevangenisstraf geëist. Tegen D. J. M. uit Breda, die een lij delijke rol in het drama had, doch daar na als een dolleman te keer was ge gaan in Breda en in het Noorden, waar hij zich als een waar terrorist had doen kennen, eiste de advocaat-fiscaal 12 jaar gevangenisstraf. Verdachte sloeg er met een ploertendoder op los; hij eiste hon den op, trachtte een actie te ontketenen tegen de katholieken en had als waar nemende burgemeester van het dorpje Kamerik in Utrecht de kans waargeno men veertig kazen te stelen. Tenslotte verschenen nog voor 't hekje de 49-jarige H. W. L. uit Breda. Hij was chauffeur geweest en had overigens een lijdelijke rol in het drama, maar later vorderde hij automobielen en fietsen. Het plechtig ogenblik, dat de kleine prinses Marijke, door prins Bernhard gedragen, het Doopsel wordt toegediend. Nog slechts enkele weken scheiden de wereld van het ogenblik, waarop de professoren Piccard en Cosjjns in hun stalen kogel, aan de windstille kust van Nieuw Guinea, zonder enige verbinding met de oppervlakte, tot 4000 meter onder de zeespiegel zul len afdalen, teneinde te trachten de geheimen van de diepzee te ont sluieren. Grote bedrijvigheid heerst op het ogenblik tn de laboratoria van de universiteit voor physisch onder zoek te Brussel, waar de toestellen, die in de stalen kogel geplaats zullen worden, aan proeven worden onder worpen. Een der belangrijkse apparaten, waar mede de bol zal worden uitgerust en die thans op zijn werking wordt getoetst, is een kostbaar cinematografisch toe stel, dat gemonteerd zal worden in het van plexiglas vervaardigde mangat. Zodra de beide opvarenden tijdens hun tocht over de bodem van de zee (de bol beweegt zich voort door middel van twee schroeven) iets van belang ont dekken zullen zij slechts op een knop hebben te drukken om het geheel auto matische filmtoestel in werking te stel len. Onmiddellijk naast dit toestel wordt een apparaat gemonteerd dat „snap shots" zal maken en dat zal werken met een film van 6x6. De onderzoekers zullen door de beide patrijspoorten, waarover de bol be schikt, door middel van schijnwerpers de gehele omgeving duidelijk kunnen waarnemen. Zij zullen hun bevindingen niet alleen op schrift stellen, doch deze tegelijkertijd dicteren in een dictaphone. Beter dan schrift zullen de wasrollen de gemoedsaandoeningen weergeven der beide diepzeereizigers en het zal inte- ressant zijn, deze later, bij het afdraaien van de film, te kunnen beluisteren. Verder is de kogel uitgerust met een lelemicroscoop, waarop het filmtoestel en de camera kunnen worden aangeslo ten. Een vernuftige installatie zal de bei de geleerden in staat stellen, monsters zeewater en zich di arin bevindende micro-organismen aan boord te nemen. Omtrent de stromingen, die op grote diepte bestaan, verkeert men nog in het onzekere en het is niet uitgesloten, dat de stalen kogel door deze stromin gen een heel eind zal afdrijven van de plaats, waar hjj door het moederschip te water wordt gelaten. Teneinde hun positie te kunnen bepalen, zullen de onderzoekers in verbinding blijven met dit moederschip door middel van een „ultrason"-installatie, zoals deze ook aan boord van duikboten worden ge bruikt voor het opsporen van vijande lijke schepen. Wanneer deze installatie mocht blijken niet te voldoen kan de bol lichtboeien naar de oppervlakte zenden. Wanneer de bol weer eenmaal aan de oppervlakte zal zijn, kan gebruik ge maakt worden van een radio-zend- en ontvanginstallatie. Tevens zal de bol, die oranje is geverfd, dan zijn plaats kunnen aangeven door het geven van rooksignalen en door het afgeven van een stof, die de zee rondom met een fluorescerend groen zal kleuren. Het opsporen van de bol door watervlieg tuigen zal hierdoor worden vergemak kelijkt. Bij de geringste schade, bij kortslui ting, ja zelfs bij een verkeerde manoeu vre zal de stalen kogel weer naar het zeeoppervlak stijgen. Bijna alle landen hebben bijgedragen tot de uitrusting. Zo is b.v. de ultrason- installatie door de Britse admiraliteit afgestaan, terwijl ook het plexi-glas der patrijspoorten door Engeland is ge- leverd. Het leiding-materiaal komt uit Frankrijk, terwijl de zoeklichten door Nederland zijn geleverd. Voorts ging hij er met de beruchte Duit se oorlogsmisdadiger Wiegand, van de Bredase veldgendarmerie op uit om de Bredase politie en marechaussee's te ont wapenen. Mr Houben eiste tegen hem zeven jaren gevangenisstraf. De genoemde eisen waren met aftrek van het voorarrest. De uitspraak in alle zaken is bepaald op 22 October. De Sovjet-russische gedelegeerde Vysjtnsky hieeft gisteren in de politieke commissie der V. N. verklaard, dat hij de voorgestelde Balkan-commissie zal boycotten. „Deze commissie is in strijd met de grondbeginselen der V. N. en de Sovjet-Unie zal er niet aan deelnemen of meestemmen bij de verkiezing van haar leden", aldus Vysjinsky. De Joegoslavische afgevaardigde, Bebler, rees onmiddellijk van zijn stoel om Vysjinsky te danken voor „deze vriendelijke geste, die geheel in overeen stemming is met de principes, die de grote Sovjet-russische democratie in spireren." Oscar Lange (Polen) verklaarde even eens, dat z(jn land geen deel wil uitma ken van de commissie. De Cubaanse gedelegeerde stelde voor, dat de grote vijf geen van alle aan de commissie zullen deelnemen. Hij werd gesteund door Venezuela en Mexi co. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde, dat het hem beter leek, dat de grote vijf wel zitting in de commissie nemen, daar deze „een rechtstreeks po litiek karakter" heeft. Ook Wit-Rusland, de Oekraine en Tsjechoslowakije weigerden deel uit te maken van de commissie. De Belgische afgevaardigde, Spaak, laakte de Sovjet-groep om haar „gebrek aan.wil tot samenwerking" Hij vroeg Vysjinsky wat hij wilde, dat de com missie in verband met de boycot zou doen,„moeten wij soms zeggen, dat wij ongelijk hebben?" Spaak drong er bij de commissie op aan, om zich aan het ge nomen besluit te houden. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde, dat de Sovjet-Russische houding „ernstige bezorgdheid" wekt, doch dat zij geen beletsel mag zijn, de taak der commissie voort te zetten De zitting werd verdaagd tot Vrijdag. C.C.D.-ambtenaren hadden een tip gekregen dat in een tweetal weilanden te Hoogelaan 6 koeien en een kalf lie pen, welke voor frauduleuze uitvoer naar België bestemd waren. Nadat ze enkele nachten hadden gepost, kwamen inderdaad enkele personen opdagen, die aanstalten maakten de runderen mede te nemen. Voor de ambtenaren konden ingrepen, werden zij evenwel opge merkt en namen de smokkelaars de vlucht. De runderen werden in beslag genomen. Op aanwijzing van de eige« naar van het weiland kon een der eige* naars worden gearresteerd; hij legde een bekentenis af. De twee anderen bleken naar België te zgn uitgeweken. De prtfzen van ruwe inlandse tabak, welke door beroepstelers is geteeld, worden binnenkort vrijgelaten. Het di rectoraat-generaal van de prijzen ves^ tigt er echter de aandacht op, dat de prijzen van de producten* die uit deze inlandse tabak worden vervaardigd^ hierdoor geen wijziging ondergaan. Voor sigaren, sigaretten en kerftabak uit inlandse beroepstabak vervaardigd, blijven de bestaande prrjsvoorschriften, zoals deze voor alle tabaksproducten gelden, van kracht. Professor Robert M. W. Kempner, plaatsvervangend procureur-generaal der V.S. te Neurenberg, heeft medege deeld, dat een gedeelte van de geheime goudvoorraad d r nationaal-socialisten. en een deel van hun buitenlands kapi taal thans gevonden is. Deze fondsen heeft de vroegere Duitse minister van buitenlandse zaken, Joachim von Rib- bentrop, gebruikt om de diplomaten en ambassadeurs in het buitenland tot het laatst toe te blijven betalen. Een diplomaat, die het goud in oliepa- pier gewikkeld in Zuid-Duitsland had begraven, heeft verklaard, dat hij het kort na de ineenstorting van Duitsland had ontvangen. Het betreft Zwitserse valuta ter waarde van vijfhonderd pond sterling. Met groot succes is te Batavia de Niwin-actie voor verzending van ge schenkpakketten naar Nederland inge zet. Ruim 500 pakketten, van tezamen ruim duizend kilo, werden door burger» en militairen bij de K.L.M. aangeboden. Het reeds gemelde besluit van de lt.- G.G. tot vorming van de staatkundige eenheid van Oost-Sumatra Daerah Istimows Soematra Timoer behelst de erkenning van een voorbereidend co mité voor Oost-Sumatra als voorlopige vertegenwoordiging van de Daerah, met dien verstande, dat het comité zal wor den aangevuld met vertegenwoordigers van de nog niet voldoende vertegen woordigde bevolkingsgroepen en dat het alsdan wordt omgezet in een voorlopige raad van de Daerah, die, in samenwer king met de recomba, het statuut en de organisatie van het nieuwe gebiedsdeel ten uitvoer zal brengen. Omtrent de positie van de zelfbestu ren zal een beslissing worden genomen, nadat regelmatige verkiezingen zullen zijn gehouden, in afwachting waarvan de raad de zelfbestuursbevoegdheden zal uitoefenen in overleg met de recomba. Ook de interne veiligheid valt onder de bevoegdheden. De vereiste middelen voor. de werkzaamheden van de raad zullen, hangende nadere verrekening, voorlopig van regeringswege worden verstrekt. Op een persconferentie hebben de le den van het comité van de Daerah Iste- mewah Soematera Timoer, die naar Ba tavia zijn afgevaardigd ter voortzet ting van het overleg met de Ned. Indi sche regering, hun wensen uiteengezet Het volledige comité bestaat uit 22 leden, vertegenwoordigers van de ver schillende bevolkingsgroepen op Suma_ tra's Oostkust. Tien vanhen waren bij het begin van de politionële actie bij de republiek werkzaam. De afgevaardig den verklaarden, dat de grenzen van de nieuwe Daerah nog niet definitie' waren. Aansluiting van de niet onder Nederlandse controle staande gebieden was mogelijk, indien de bevolking daar om zou verzoeken Men was er van over tuigd, dat op de duur voor de handha ving van orde en rust zelf moet worden gewaakt, ofschoon de aanwezigheid van Ned. troepen nog noodzakelijk werd ge acht. Omtrent de stand der cultures werd meegedeeld, dat Sumatra's Oostkust zeer spoedig rubber en binnen enige maan den palmolie en tabak zal kunnen expor teren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1