DUITSE TAKTIEK in Palestina Werkgelegenheid en overbevolking Meisjes in licht-blauw uniform We gaan in dalende lijn met :epunt in 1954 diept* Salaris van gemeente-ambtenaren Sensationele noodlanding van een Engelsman MOEFTI VAN JERUSALEM IN STAAT VAN BESCHULDIGING Engels besluit onveranderd trots Arabieren-dreiging Welvaartseiland in verarmde wereld onmogelijk Voor ons menu DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maandag zevenlanden-beraad te Amman LAGEN De bezuiniging in Frankrijk DE KANSEN BIJ Wapenschouw van Maria's leger op Bouvigne dr. kasteel naar EMIGRATIE IN STAKING Het verkeerde verkeer bij Rijks verkeer 't Nieuwe plafond 69ste JAARGANG ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 No. 20439 - Die auto's toch VOORSPELLINGEN OP ECONOMISCH GEBIED NEDERLAND VERVOER VAN AARDAPPELEN VOLDOENDE ZUURKOOL IN DE KOMENDE WINTER TEGEN TRAANGASGEBRUIK MARIJKE, ZIJ LEVE LAISG PRINSES JULIANA HOUDT RADIO-TOESPRAAK BENZINEGEBREK. DEFECTE RADIO EN MIST DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ziin gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 8.45 per Kwar taal, 1 1.15 maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce<. de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN A 20 woorden 1.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Dr Granados de afgevaardigde van Guatemala in de Palestijnse commissie der' V. N.. heeft gisteren een krachtig pleidooi gehouden voor de vestiging van een Joods nationaal tehuis in Palestina. Hij steunde het verdelingsplan voor de speciale commissie voor Palestina en stelde in een amendement voor om een internationale legermacht, bestaande uit troepen van kleine mogendheden, te vormen, die onder leiding van de V. N. de verdeling van Palestina ten uitvoer zou moeten brengen. Granados deed een bittere aanval op de moefti van Jeruzalem, die hij weliswaar prees om zijn grote capaciteiten en zijn geloof in zijn zaak, doch ervan beschuldigde de aanstichter en de meest actieve collaborateur te zijn in het Duitse plan voor de systematische uitroeiing van het Jodendom. „Dank zij het listige gebruik, dat de moefti heeft gemaakt van de officiële volmachten, die hij van het Britse bestuur i" Palestina heeft ontvangen", aldus ging Granados verder, „heeft de moefti de gelegenheid om de gehele hiërarchie van de Mohammedaanse geestelijkheid aan zich ondergeschikt te maken". Granados verklaart e, voorts, dat zekere functionarissen van het Brits bestuur in Palestina tegenover de gehele Joodse gemeenschap een houding hebben aan genomen, die veel lijkt op anti-semitisme. Tot zover Granados. de wegen, waarlangs terroristen in Syrië waren binnengekomen, te blokkeren. Volgens een communiqué van de Joodse commissie voor nationale be vrijding in Frankrijk moet de aankomst te Beiroet van de moefti van Jeruzalem gezien worden als het eerste teken tot de aanval op Joods Palestina. Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, aldus het communiqué, dat in de „oorlogsraad" van de Arabische liga te Beiroet een datum voor de aanval op Joods Palestina zal worden voorge steld. Het bevel hiertoe zou dan worden gegeven aan Fawzi El Kawoekji, leider van de huurtroepen, die in het nooia- kwartier te Damascus verzameld zijn. De aanval zou met toestemming van de Engelse autoriteiten in het Midden Oos ten worden voorbereid. „De kortgeleden afgelegde verkla ring van Sir Alan Cunningham, hoge commissaris voor Palestina, bevat 'n officiële erkenning van deze voorbe reidingen en tracht zonder succes 'n alibi te verschaffen aan Engeland, dat direct verantwoordelijk is voor het plan tot bloedvergieten", aldus deze bekendmaking. Naar aanleiding van de berichten over Arabische troepenbewegingen nabij Pa lestina heeft 't Joods Bureau te Lake Sue cess verklaard, dat de Arabische staten door het leiderschap te aanvaarden van de Moefti, berucht medewerker van Hit- Ier, brutaal de tactiek van Hitier naar de kroon steken. „Het verschil is, dat zij niet als de nazi's in de gelegenheid zijn uitvoering te geven aan hun bedreigin gen die gezien moeten worden als een propagandamannoeuvre, waarmee zij de algemene vergadering der V.N, willen dwingen om het rapport van de speciale commissie voor Palestina ter zijde te schuiven", aldus het Joods Bureau. In een officiële verklaring deelt het Joods bureau te Londen mede, dat de Joden over de gehele wereld gebruik zullen maken van hun natuurlijk recht om zich te verdedigen, indien de Arabie ren hun toevlucht nemen tot geweld „om Palestina in bezit te nemen". In de verklaring wordt het vertrouwen uitgesproken, dat de V.N. over het lot van Palestina en over de wijze, waarop Engeland zich terugtrekt, zullen beslis sen, totdat er een nieuw bestuur is ge vormd, en dat de Arabische staten als lid van de V.N. geen stappen zullen doen, dié in strijd zullen zijn met de be sluiten van deze organisatie. Het besluit van de Arabische Liga om de Palestijnse Arabieren alle mogelijke hulp te verlenen, wanneer de Engelsen het land verlaten is zonder voorkennis van de Britse regering genomen, zo ver klaard een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Een andere woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat het Britse besluit om Palestina te ontruimen, in dien er geen oplossing voor het P*°" blcem wordt gevonden, niet is gewij zigd door de berichten, dat de raad van de Arabische Liga heeft besloten legers van de naburige Arabische sta ten naar de grenzen van Palestina te sturen. Totnogtoe zijn te Londen geen be richten over troepenbewegingen bin nengekomen, aldus de woordvoerder. Koning Abdoellah van Transjordanië is het geheel eens met het besluit der Arabische Liga om „militaire, morele en economische hulp" aan de Palestijnse Arabieren te sturen, ingeval van ontrui ming van Palestina door de Engelsen, aldus deelde Azzam Pasja, secretaris generaal der Arabische Liga, mede. Maandag a.s. zullen de hoofden der zeven delegaties, vertegenwoordigende Egypte» Irak, Transjordanlë, Syrië. Li banon, Saoedi-Arabië en Yemen, te Amman een ontmoeting met koning Abdoellah hebben, om nadere maat regelen voor hulp aan de Palestijnse Arabieren uit te werken. Azzam Pasja sprak het bericht, dat de Arabische Liga reeds een voorlopige Arabische regering voor Palestina heeft ingesteld, tegen. De bespreking van economische maatregelen, die ten aanzien van Pales tina moeten worden genomen, is uitge steld. Volgens het Syrische ministerie van nationale verdediging houden eenheden van het garnizoen te Damascus op grote schaal manoeuvres in het Zuid-Westen van Syrië, aan de grenzen van Palestina. De chef van de Syrische politie heeft verklaard, dat de Syrische troepen, welke naar de Palestijnse grens zijn ge zonden, daarheen zijn gedirigeerd om In Frankrijk is thans een serie decre ten verschenen betreffende bezuiniging op de openbare diensten. Men verwacht een som van 600 miliioen francs te kun nen bezuinigen op het gebruik van dienstauto's bij de ministeries. Voorts verwacht men een bezuiniging ad 800 miliioen francs door het buiten gebruik stellen en verkopen van 4691 automo bielen bij de militaire macht. Op Walcheren is men druk bezig met het opruimen van de vele bunkers, die zich nog over het gehele eilcnd bevinden. Een knaap van een bunker bij Serooskerken wordt onder handen genomen De interpellatie van de heer Wagenaar over de verlaging van de rantsoenen zal Dinsdagmiddag om kwart voor vier in de Tweede Kamer worden gehouden na de plechtigheid der beëdiging van prinses Juliana. Te Hoek van Holland arriveerden gistermorgen de Engelse padvinders leiders lord Rowallen, chief scout 'orrf Peter Baden Powell (l.), en mr. Bincham middenvoor een bezoek aan ons land. Bouvigne, Maria's burcht bij Breda, is sinds kort weer i„ het bezit van de Hoge Vrouwe. Het oorlogsrumoer. dat 'n 'let UH.K. nog een echo uitleefde, is voor goed weggetrokken, en ei ligt over Bouvigne thans een rust, zoals slechts de herfst die kent. Nog bloeien in de tuin de laatste rozen. Nog houden berken en kastanjes In hun gouden blaren een herinnering aan, de zomer vast, maar in dr nevel die boven de slotgracht aarzelt en onder de bomen, mediteert de stilte en wacht op Allerzielen. Zonder ophef is in deze stilte de daad ontfoloeid, die elders in de vrouwenbeweging van Nederland nog het nieuwe en maagdelijke van een trouvaille heeft: op Bouvigne leven de Op de te Amsterdam gehouden alg. vergadering van het Instituut voor mid denstandsontwikkeling heeft dr. E. J. Tobi een referaat gehouden over „voor spellingen op economisch gebied". Uit voerig besprak hij de, zoals hij ze noem- de, „lange en korte conjunctuurgolven". Het verloop der conjunctuur is volgens hem onderhevig aan een bepaalde wet matigheid, die het mogelijk maakt een lijn uit te stippelen, volgens welke de conjunctuur in een bepaalde periode naar alle waarschijnlijkheid zal lopen. Vooral in Je V.S. heeft men zich, ook tijdens de oorlog, gewijd aan de studie van het conjunctuurverloop. Aan de hand van grafieken betoogde dr. Tobi, hoe verrassend analoog de con junctuurcurven van de meest verschei den onderwerpen lopen met theoretisch vastgestelde lijnen, gebaseerd op een periodiciteit van 9 jaren. Zo liet hij grafieken zien van het voorkomen van rupsen, zalm. hartziekten en ozon in de atmosfeer en steeds weer was de fre quentie van hun optreden in de V.S overeenkomstig de theoretische curve. Opvallend is, aldus dr. Tobi, dat de curve van de beursnoteringen ook de periodiciteit van 9 jaren vertoont en geheel analoog loopt met de grafieken van biologische en physische verschijn selen. Deze grafieken, zo meende dr. Tobi, behoren tot de „korte golf con junctuur". Ten aanzien van de meeste groothandelsprijzen, zoals van graan en andere producten, bestaat er, vol gens spreker, een periodiciteit van 54 jaar, die zich door de eeuwen heen, aan de hand van de bestaande gegevens, steeds weer heeft doen gelden. Andere groothandelsprijzen zjjn weer aan een 9-jarige periodiciteit onderhevig, doch steeds vallen hoogtepunten van 9-jarige en 54-jarige periodiciteit samen. Aan de hand der grafieken wees dr. Tobi er op, hoe zelfs buitengewone gebeur tenissen, zoals oorlogen, steeds weei passen in het van te voren vast te stel len rhythme. Zich afvragend of de oorzaak van dit verrassende conjunctuurrhytme binnen of buiten de economie valt, meende spreker, dat het laatste het geval moet zijn, omdat de frequentie van de mees te niet-economische voorvallen, zoals zelfmoorden, geestesziekten, e.d. ook Volgens dezelfde rhytmische lijn loopt. Dr. Tobi kwam aan de hand der gra fieken tot de conclusie, dat- wjj ons thans in het algemeen in een dalende lijn bevinden en dat volgens de rhythmi- sche wetmatigheid het dieptepunt in 1954 zal zjjn bereikt. meisjes, die meer_ beseffen ^dan__ weten en beredeneren, dat dit „pnbUk beroeP als vrouw, op de V1 Nazaren, J gelijkt op de Vrouwe van Nazareth, op de Vrouwe onder het Deze meisjes vincies en bisdommen n z uit Groningen en Maastr Vlaanderen en Rotterdam. En als ze haar opleid1"^ 'weer rug hebben, verspreiden z te naar de vier windstreken 0 Herrif helpen waar ze nodig zll' n op vJö zend Nederland bij te stia CTezin meest bedreigde front: m Op het ogenblik vieren te "jeunle" verzorgsters op Bouvigne n s Bou' de eerste landelijke reume ni(mw vigne weer vrij is. Ze gaan zlhaar werk bezinnen op de geest* -iln de eucha- bezielen moet: de geest van yan de ristische kruistocht, de £err~ ïrnuw. liefde, zoals die in Maria zfln vrouwe lijke vorm heeft gevonden. Ze weten het zo goed, d®t^ee1Sj!cleine het lichtblauwe uniform mé witte sluier en het maltezerkriils, ze weten het zo goed, dat het werken voor de mensen te moeilijk ïS kracht van Christus. Vandaag is de grote dag. D^n wree t Maria Schouwenaars, inspectnce b i L. O. in België, over de sociale roeping van het meisje in deze tijd. Dmec e P. Bakx geeft een les die wordt aange kondigd met de vraag: Wat zijn kfuls tochten voor' een gezinsverzorgster Op de feéstvergadering hoopt men mgr. dr. W. Koenraadt, vicaris van het bisdom, onder de aanwezigen te zien. En op de sluitingsdag, op Zondag, gaan de reünisten naar het graf van mgr. Frencken ,aan wie Onze Lieve Heer net niet heeft toegestaan om zijn werk op Bouvigne weer te zien herleven. Naar wjj vernemen wordt de gouver neur van Curagao, dr. P. Kasteel, a.s. Maandag in Nederland verwacht, voor het voeren van enige besprekingen met de regering. Het bezoek van de gouverneur zal van korte duur zijn. Onder grote belangstelling werd deze week te Apeldoorn het 94ste landhuis- houdkundig congres gehouden. Voor de ze belangstelling was vooral deze keer een bijzondere reden. Allereerst toch zou dr. Molhuysen op deze bijeenkomst afscheid nemen als secretaris, na deze functie meer dan dertig jaren.op sym pathieke wijze te hebben vervuld. Of schoon de scheldende secretaris liever geen speciale huldiging wilde ondergaan, meende de voorzitter van het congres, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, het toch niet te mogen nalaten dr. Molhuysen in warme bewoordingen te danken voor het vele werk, dat hij jn de loop der ja ren voor het congres en via het congres voor de boerenstand heeft verricht. Na mens alle leden bood hij de scheidende een geschenk aan. In plaats van dr. Molhuysen werd tot secretaris gekozen mr. E. Kuylman, se cretaris van het K N L. C. Overbevolking en industrialisatie Drs. Th. J. Platenburg, hoofdredacteur van „Boer en Tuinder", het officieel or gaan van de K N. B. x. B.. leidde in een gedocumenteerde rede det agrarisch be volkingsprobleem is: .pij ging daarbij uit van het feit, dat i "j land een van de dichtst bevolkte landen der aarde is. terwijl de bevolking zich in het Westen en in de industriekernen zeer sterk heeft opeengehoopt. Deze bevolkings-concen- tratie is veroorzaakt door een opvallende ontvolking van 't platteland .welke met een vlucht uit het agrarisch beroep ge- Paard is gegaan. Dat er desondanks op 't platteland toch nog. een aanzienlijke landhonger valt waar te nemen, leidt als vanzelf tot de conclusie, dat de agrari sche sector van ons economisch leven ge sloten is, zodat ons land agrarisch over bevolkt genoemd moet worden. Maar be halve agrarisch blijkt Nederland ook t. a. v. de overige sectoren in zeer sterke ma te overbevolkt te zijn. Immers, er is geen werkgelegenheid thans voor de honderdduizenden wach tenden, noch in de toekomst voor de millioenen komenden. Bij de vraag, op welke wijze deze agra rische bevolkingsdruk kan worden weg genomen, werden door de inleider drie grote middelen genoemd, zonder daarbij verder aandacht te schenken aan aller lei kleine middelen, die zij het in ge ringe mate daartoe kunnen bijdragen Met ingang van heden treedt in wer king de verordening vervoeren van veldgewas-aardappelen, waarbij bepaald wordt dat partijen veldgewas (ongesor teerde) aardappelen niet zonder vee voeder-verklaring mogen worden ver voerd, tenzij het betreft vervoer naar bedrijfsgebouwen van de teler, naar aardappelmeelfabrieken of naar sorteer- inrichtingen. In verband met de grote vraag naar witte kool liep de prijs van dit pro duct sterk op. De zuurkoolfabrikanten konden aanvankelijk dan ook slechts te gen hoge prijzen witte kool betrekken, betgeen de zuurkoolproductie in ge vaar bracht. Teneinde de voorziening deze winter te verzekeren, is een rege- bng getroffen tussen het centraal bu reau voor tuinbouwveilingen en de zuurkoolfabrikanten, volgens welke 70 Pet. van de op de veilingen aange voerde witte kool gereserveerd zal wor sen voor de fabrikanten, die de kooi fegen een redelijke prijs zullen kunnen betrekken. Met deze hoeveelheid hoopt bfen ongeveer 80.000 vaten zuurkool te fabriceren, welke hoeveelheid ongeveer gelijk is aan die van het vorig jaar. De export-heffing op witte kool, in gesteld om het uit te voeren kwantum te drukken, heeft men nu laten verval len, aangezien bovenbedoelde regeling met de fabrikanten een-voldoende hoe veelheid voor de binnenlandse industrie garandeert. Meer dam 20.000 arbeiders in het de partement „Meurthe-Moselle" in Frank rijk zijn, gevolg gevend aan een oproep van het plaatselijk hoofdkwartier van het algemeen vakverbond, in staking gegaan om te protesteren tegen gebruik van traangas door de politie, die op deze wijze een einde had willen maken aan een demonstratie van arbeiders tegen het verschepen van suiker naar Duits land. Te Nancy was het tramverkeer stil gelegd. Uit andere landsdelen worden eveneens dreigende stakingen gemeld. Deze drie grote middelen zijn dan onze landbouw in kleine bedrijven .industria lisatie en emigratie. Daar afzonderlijke inleiders zouden spreken over de land bouw en de emigratie, kon de heer Pla tenburg zich uitsluitend bepalen tot de industrialisatie. Het was voor de prae adviseur geen vraag, of industrialisatie mogelijk of wenselijk zou zijn; want ge zien onze bevolkingsdruk zal er indu strialisatie moeten komen. Vandaar stelde hij uitsluitend de vraag, in welke vorm deze industrialisatie zal moeten verschijnen, waarbij hij zijn keuze be paalde op een over heel het platteland verspreide industrialisatie. Uitvoerig werd tenslotte ingegaan op de culturele en morele gevolgen van zulk een indu strialisatie voor de plattelandssamenle ving in het algemeen en voor de boeren en tuinders in het bijzonder. Met aandacht werd het betoog van de praeadviseur aangehoord en uit de ge- dachtenwisseling bleek duidelijk, dat dit zo bij uitstek nationaal probleem grote belangstelling bij de leden van het con gres had. Geen productie-overschot nodig Als tweede praeadviseur hield ir. C. Staf, directeur-generaal van de land bouw, een pleidooi voor onze Neder landse landbouw en liet in deze sombere tijd enige optimistische geluiden horen. Met nadruk verdedigde spreker de stel ling .dat de behoefte van ons eigen volk aan land- en tuinbouwproducten steeds zo groot zal zijn, dat er in Nederland bij een doeltreffend productieplan geen overschot van niet te plaatsen land bouwproducten behoeft te zijn, ook al neemt men aan, dat de productie nog aanmerkelijk kan worden verhoogd. Uitvoerig ging hij na, op welke wijze onze land- en tuinbouw nog verbeterd kunnen worden en ontvouwde een groots plan van nationaal landbouwbeleid, dat gunstig afsteekt bij de schriele land bouwpolitiek, waartegen de georgani seerde landbouw nu reeds maanden ach tereen vecht. Maar niettegenstaande dit alles, meen de ir. Staf te moeten concluderen: dat het niet mogelijk zal zijn een wel vaartseiland te stichten in een ver armde wereld. Relatief is het uitzicht gunstig, doch het zal toch voorlopig blijven: een zware taak bij een zeer matige beloning. Ook op dit praeadvies volgde een ge animeerd debat. Aan het eind van de eerste congresdag werden de leden officieel door het ge meentebestuur van Apeldoorn ontvan- gen. Emigratie De tweede congresdag werd geopena met een indrukwekkend betoog van de heer Cnossen, directeur van de Centrale Emigratie-Stichting van de georganiseer de landbouw .over de mogelijkheden voor de Nederlandse boer in het buiten land. Vooral de mogelijkheden in Frankrijk, Suriname, de Verenigde Staten, Canada, Zuid-Amerika en Afrika werden uitvoe rig nagegaan. Duidelijk kwam daarbij naar voren, dat deze landen nog vele kansen bieden voor grote aantallen jon ge boeren en tuinders, die na een pio nierstijd met succes te hebben doorge maakt, in den vreemde kunnen slagen. Merken wij vooral op, dat de heer_ Cnos sen een principieel voorstander is van de emigratie-in-groepsverband: de kolo nisatie. Onnodig te melden, dat heel veel vragen werden gesteld en heel veel ver wachtingen werden gewekt In een heel andere sfeer leidde de congressisten ten slotte de heer W. Vis, chef van het Bedrijfseconomisch Bureau van de Alg. Verladers- en Eigen Ver voerdersorganisatie, die een belangwek kend betoog hield over „de verlaging van de vervoerkosten in de landbouw". Terecht mocht de congres-voorzitter in zijn slotwoord terugzien op twee belang rijke en welbestede dagen. In verband met de malversaties bij de rijksverkeersinspectie, district Arnhem, zijn nu 4 personen gearresteerd, terwijl een vijfde is ontvlucht. Gearresteerd zijn tot nu toe de chef van de afd. personen vervoer van het bureau te Arnhem H., de chef van de afd. vrachtgoederenver- voer van het bureau Nijmegen De J„ de vroegere taxateur van auto's bij de RVI De K. te Nijmegen en een lid der ad viescommissie S. uit Nijmegen. Normaal is er vreugde in het gezin, wanneer weer een kindje is ter wereld gekomen. Er is blijdschap thuis en in de familiekring om de nieuw geborene. Doch na de eerste blijdschap om het gelukkig komen is er de haast voor de doop. Want in dat kleine lichaam, hoe schoon ook gevormd, huist een ziel, die, wil ze in volle schoonheid haar oneindig leven beginnen, zo snel mogelijk in God moet worden herboren. Zodat het H. Doopsel een zeer voor name gebeurtenis blijft. En de rust niet eerder keert dan nadat het börelingske, rein gewassen, aan de dappere Moeder is terug gegeven. Donderdag, de doopdag van ons prin sesje Maria Christina, was daarom voor dit Kind, het Prinselijk gezin, Koninklij ke Familie en ons volk een datum van zeer hoge allure. Christina werd Christinne, Marijke was in de Strijdende Kerk opgenomen. En het dunkt ons verre van sentimen teel, dat we ook voor dit Kindje een schoon, voorbeeldig, sterk christelijk le ven afsmeken, opdat Het Haar kom-af noch naar het lichaam, noch naar de ziel verloochene. De plechtigheid van het Doopuur is met alle luister omgeven geweest. Pers en radio gaven van de gebeurtenissen in woord, geschrift en beeld uitvoerige reportages. Op een enkele uitzondering na. „Het Vrije Volk", de spreekbuis der „Partij van de Arbeid" meende met een doodnuchtere vijftig regels het blij ge beuren te kunnen samenvatten. „De Waarheid" wijdt aan de doop plechtigheid nog geen vier volle regels, 't Is wel progressief! 't Is voor vele dingen goed, deze hou ding even vast te leggen. Voor de rest volstaan we met een ge lukkige opmerking uit de Nieuwe Rot terdamse Courant: „De doop van prinses Marijke heeft weer op bijzondere wijze de aandacht gevestigd op een ritueel, waartegen over velen in den lande zo niet afwij zend dan toqh wat onwennig staan. „Een oud gebruik" heet het dan, „een familietraditie", of „een vorm", en veel verder komt men niet, wat be grijpelijk is in een land, welks bewo ners voor een niet onaanzienlijk deel van kerkelijke traditie zijn losgeraakt. Hoe dit alles zij de Doop is meer dan een oud gebruik, hij is een zeer zinrijke verrichting, 'die ook de kin deren van dit geslacht nog wel wat te zeggen heeft" Inderdaad. En willen we een gezonde samenleving, dus een gemeenschap, die zich niet alleen aan het materiële ver gaapt, dan is „reddend Christendom" nodiger dan ooit De redding begint met het H. Doopsel. HENK VAN DER MAZE Onlangs heeft de door de regering in gestelde „commissie van advies inzake de bezoldiging van het gemeentepersoneel" een rapport uitgebracht omtrent normen, welke dienen te worden aangelegd voor het beantwoorden van de vraag, of, en zo ja. in hoeverre in een bepaald geval een gemeentebestuur het K. B. no. G 362, waarbij aan het burgerlijke rijksperso neel een verdere verbetering ten be drage van 10 pet. der basiswedden werd toegekend, van overeenkomstige toepas sing kan verklaren op het personeel dier gemeente, hetwelk niet tot de werklie den behoort. De commissie, waarin behalve de re gering, de prov. besturen, de gemeente besturen en de centrale ambtenaren- organisaties zijn vertegenwoordigd, is tot de conclusie gekomen, dat het nood zakelijk is voor het beantwoorden van de bovenvermelde vraag de m de pro vincie Zuid-Holland in zwang zijnde me thode van toetsing der gemeentelijke salarissen aan die van het rijk, met een enkele wijziging voor het gehele land te aanvaarden. Wij vernemen, Binnenlandse Zaken zich, in overleg met de minister van Financiën, met dit ad vies heeft verenigd, zodat binnenkort aan de gemeentebesturen nadere richt lijnen zullen worden verstrekt. Verzocht wordt, dat de nieuwe richtlijnen voor de gemeenten tot en met 15.000 inwoners o.m. de bedragen zullen bevatten, waar boven in normale gevallen de salarissen van het administratief gemeenteperso neel niet mogen stijgen. Daarnaast zal aan de gemeentebesturen worden mede gedeeld, dat het aldus getrokken pla fond tevens deze betekenis heeft, dat desgewenst die gemeentelijke salarissen, welke beneden dat plafond liggen, tot aan het plafond mogen worden opge voerd ook al ontstaan daardoor verbe teringen. welke meer dan 10 pet. der basiswedden bedragen. Naar wij vernemen, zal H. K. H. prinses Juliana hedenavond om 8 uur een radio-toespraak houden ten bate dat de minister van I van het Ned. Rode Kruis. Gisteravond tegen tien uur heeft een Engelse tweemotorige „De Havilland- Rapid" vliegmachine van de „Air Charters Ltd." bij lichte mist op de grote betonweg tussen Delft en Rot terdam een geslaagde noodlanding uit gevoerd. En hef meest merkwaardige daarbij was misschien wel, dat niet alleen van de inzittenden niemand werd gewond, maar dat ook op deze zeer drukke verkeersweg niemand het slachtoffer werd van deze ongewone weggebruiker. „Ik had bijna geen druppel benzine meer (30 liter), de radio was al uren lang defect en ik kon Ypenburg niet vinden", aldus de Engelse gezagvoerder P. Micholson. die in zijn 22-jarige vlie- gersloopbaan een dergelijke sensatie het landen op een drukke verkeersweg nog nimmer had meegemaakt. De piloot was met zijn marconist en vijf Belgische zakenlieden, die een bezoek hadden gebracht aan een technische tentoonstelling in Stockton on Tees, gisterenavond om kwart over zes uit Croydon vertrokken. Om half acht merk te de marconist Long. dat zijn radio ontvanger weigerde. De piloot geraakte door gebrek aan peiling uit de koers en kon zich boven Nederlands gebied moeilijk oriënteren. Eerst zocht hij een vliegveld bij Rot terdam en koerste toen naar Den Haag. doch de duisternis belette hem Ypen- burg te ontdekkep. Na ruim twee uur ronddolen raakte de benzine op Long kreeg order S. O. S.-seinen te geven. De brede verkeersweg bleek het enige redmiddel. De piloot zette de grote schijnwerper van zijn toestel aan waar door het verkeer werd gewaarschuwd cn met een snelheid van vijftig mijl zette hij de machine aan de grond. Een der vleugeltippen kreeg een schram van een laag boompje 'angs de weg. Dat was de gehele schade. De Bel gische passagiers kregen geen letsel, stapten uit en zijn per taxi naar huis gereisd. De piloot, een voormalige R. A. F.- kapitein. die reeds 5000 vlieguren met deze soort de Havilland-vliegtuigen heeft gemaakt zou in de morgenuren van heden van de weg af starten en zijn machine naar Ynenburg vliegen, waar de radio en de vleugel gerepareerd zul len worden. Daarna vertrekt hij naar zijn standplaats Brussel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1