Nieuw voorstel van Engeland voor demarcatie-regeling Van Kleffens stemt toe onder voorbehoud OMROEP-VERENIGINGEN met ondergang bedreigd s Amerika wil Palestina delen NED. INDIE ROEPT Dokters en verpleegsters voor! Vorming Internationale Politie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Plan Marshall Prinses Juliana Onaanvaardbaar voorstel van Radio-raad ONDER DE LOUPE Maar Arabieren nemen dat niet De bankfusie 69ste JAARGANG MAANDAG 13 OCTOBER 1947 No- 20440 BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM 16 LANDEN-BERAAD? DOODSTRAF GEE1ST TEGEN KAMPBEUL over de verantwoordelijkheid van Nederland CHILI ANTWOORDT JOEGO-SLAVIE „Geen belangstelling voor relaties met Belgrado DE C-G.T. STELT EEN ultimatum NIWIN-P AKETTEN IN OMGEKEERDE RICHTING KOEIEN-KWESTIES DENK AAN DE FLES ONGEREGELDHEDEN Bli BEHEERSINSTITUUT TERUGGAVE VAN ITALIAANS GOUD KNOEIERIJEN MET AUTO'S De fraude bij de R.V-I. te Arnhem Personeel niet gerust over z'n poskie rMumt DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 8.45 per Kwar taalt 1.15 ver maand, 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte.' Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce^ de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN A 20 woorden x.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het Australische amendement op de sovjet-resolutie tot wederzijdse terugtrekking der troepen in Indonesië, dat Vrijdag werd aangekondigd, is Zaterdag in de van de Veiligheidsraad ingediend. De tekst van het amendement luidt: „Teneinde de nakoming van het hestandsbevel te verzekeren, verzoekt de Veiligheidsraad de regeringen van Nederland en de republiek Indonesië de respectieve strijdkrachten terug te trekken op ten minste vijf KM. achter de stellingen, welke op 1 Augustus, de datum van het bestandsbevel, werden ingenomen". Engeland deed intussen een nieuw voorstel, dat later in dit verslag volgt. Bij de hervatting van het Indonesisch dehat in de Veiligheidsraad, keerde de Braziliaanse afgevaardigde zich tegen de sovjet-resolutie, aanvoerend, dat terugtrekking van de troepen, tenzij dit onder neutraal toezicht zou geschieden, waarschijnlijk eerder een chaos zou ver wekken dan de vrede herstellen. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de commissie van drie. De Australische gedelegeerde, kolo nel Hodgson, zeide bij het indienen van zijn amendement, dat ten doel heeft di rect contact tussen de heidestnid- kraohten te voorkomen, dat het Russi sche voorstel o n p r a c 11 s c h e n o n re eel is. Immers: zou het ^ederl^nds® terugtrekken dan zouden de republi- ke^nen volgen, waaruit dan weer bot- sin gen en moeilijkheden zouden voort komen. De aanvaarding van het Aus tralische voorstel echter zou tot het bereiken van resultaten voor de com missie een betere sfeer scheppen. Hodgson verzocht het amendement af zonderlijk van de sovjet-resolutie te be handelen en het apart in stemming te brengen. Britse resolutie De Britse afgevaardigde Cadogan keerde zich op dezelfde gronden als Hodgson tegen het sovjet-voorstel. Over de Australische motie verklaarde hij, dat het moeilijk zou zijn, de posities vast te stellen welke de partijen op 1 Augustus innamen. Zelfs op 4 Augustus was de militaire situatie immers nog verward. Hij kon niet inzien, hoe een bevel tot terugtrekken uitvoerbaar zou ziin .terwijl de legers zulke verbrokkel de lijnen bezetten. Teneinde de bespre kingen te bespoedigen introduceerde hu een nieuwe resolutie, welke als volgt luidt: „Teneinde de nakoming van het bestandsbevel te verzekeren, is de veiligheidsraad van mening, dat stap pen moeten worden genomen, om een voorlopige demarcatielijn vast te stellen, welke Nederlands van repu blikeins gebied zal scheiden, draagt de commissie van drie op, hiervan haar eerste taak te maken en instru eert de consulaire commissie, Om zo spoedig mogelijk voorstellen te doen ter vaststelling van bedoelde lijn". Belgisch amendement Ook de Belgische afgevaardigde Van Langenhove betwijfelde ernsrigof het Australische voorstel wel uitvoerbaar zou zijn, daarbij documenten effens beeld aanhalend, die door Van rd op het secretariaat waren gedeponeera en welke geschreven orders bevaue over de herovering van Soerabaja, ac terend van na het bestandsbevel. De echtheid hiervan, zo verklaarde hij, was nooit bestreden. Welke garanties kan de republiek geven vroeg spr., dat zulke dingen niet zullen gebeuren na de terugtrekking op 5 km. achter de fronten Temeer, daar de acties grotendeels blijken te worden uitgevoerd door guerillabenden en sluipschutters. Terwijl geen bepaald front aan te wijzen valt. Tijdens hun oprukken hebben .de Nederlandse troe pen min of meer belangrijke centra ge nomen. Indien zij hieruit terugtrekken, wie zal dan de verantwoordelijkheid op zich nemen voor orde en rust De Bel gische delegatie verzoekt om "ad®*e toelichting over de situatie door De- voegde personen, teneinde ,zlc ,,r. Australische resolutie te kunnen uit spreken. In dit verband gaf Van Langenhove warme steun aan het Britse voorstel doch hij meende, dat het effectiever gemaakt kon worden door van het Britse voorstel de laatste paragraaf in dier voege te wijzigen, dat daaruit het woord „instrueert komt te ver vallen. Na dit amendement zou het Britse voorstel dus gelezen moeten worden: „De veiligheidsraad is van mening, dat dit het eerste doel van de oommissie van drie moet zijn, waartoe de consulaire commissie nut tig zou kunnen bijdragen door zo spoedig mogelijk voorstellen in die richting te doen". Van Kleffens spreekt Van Kleffens trachtte de veiligheids raad er van af te houden de Australi sche resolutie te ondersteunen met a argumenten: le Ontbrak het de heidsraad aan militaire gegevens om vast te stellen, of de Australische reso lutie op Java en Sumatra uitvoerbaar zou zijn. De consulaire commissie kon beschikken over het advies van experts ter plaatse, de raad niet. 2e Om ge noemde reden zou het van wijsheid ge tuigen, indien het. definitieve, complete consulaire rapport werd afgewacht, dat op zeer korte termijn beschikbaar zou zijn. 3e Veel ervaring is opgedaan met de vroegere wederzijdse terugtrekking van troepen, toen op 14 October 1946 een formeel bestand was gesloten en een demarcatielijn vastgesteld. ..On danks met wederzijds goedvinden tot stand gekomen regelingen en bespre kingen tussen Nederlandse en republi keinse autoriteiten, sneden plaatselijke republikeinse bevelhebbers de water toevoer van Soerabaja af en zetten zij grote gebieden onder water, waardoor schade werd aangericht aan oogst, hui zen en fabrieken. Het Indonesische be stuur kon of wilde geen verbetering brengen in de situatie, die nog slechter werd, toen roverbenden het gebied tot een woestenij maakten. Dit toont voldoende aan, waartoe de aanvaarding van de Australische resolutie zou leiden. Elke terugtrek king moet niet dan na de zorgvuldig ste voorbereiding worden uitgevoerd. In verband met dit alles veroorloof Ik mp de mening, dat de al te simpele Australische resolutie geen oplossing kan brengen". Onder het voorbehoud, dat hij de Nederlandse regering nog om instruc ties mo it vragen, ondersteunde Van Kleffens het Britse voorstel, dat „ge baseerd was op louter gezond ver stand". Vervolgens stemde de Britse ge delegeerde in met het Belgische imendement. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdagmiddag vier uur Nederlandse tijd. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te R'dam (O. L. Vr. Onb. Ontv. en H. Ignatius) de weleerw. heer W. G. Minnebo; te Deiden (H. Petrus) de weleerw. heer D. B. P. Plaat, die kapelaan was te Heemstede (H. Bavo). Vervolgens tot kapelaan te R'dam (O. L. Vr. Onb. Ontv. en H. Ignatius) de weleerw. heer H. F. A. Konijn; te 's-Gravenhage (Ziekenhuis St. Joannes de Deo) de weleerw. heer J. J. Tuyp, die assi ent was te Bergen (St. Anto- mus-pensionaat) De V. S. zullen de mogelijkheid be- studerén van het bijeenroepen van de 16 Europese landen voor een conferen tie over het plan-Marshall, aldus wordt van gezaghebbende zijde vernomen. De Amerikaanse regering zou daar toe heden (Maandag) besprekingen openen met sir Oliver Franks en ande re bestuursléden van de Panjse confe rentie. Naar verluidt, is het doel -van deze stap Europese goedkeuring te verkrijgen voor de onvermijdelijke ver anderingen, die in het origenele Panjse rapport moeten worden aangebracht, alvorens de Amerikaanse plannen aan het congres kunnen worden voorgelegd. Tegen de 27-jarige los arbeider J. L. Kiesouw uit Amsterdam, die in 1944 door de Duitsers in kamp Zöschen als „Kommando-leider over 200 medege vangenen werd aangesteld en dezen ern stig mishandelde, werd Zaterdag door de procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Amsterdam, mr. P. N. Janssen, de doodstraf geëist. Verschei dene gevangenen waren aan de mishan delingen bezweken. H. K. H. Prinses Juliana heeft Za terdagavond in haar kwaliteit van voorzitster van het Ned. Rode Kruis via de radio het woord gericht tot medici, verplegenden en allen, die be lang stellen in ziekenverzorging. H. K. H. deed, na rjjp beraad een beroep op hen, om de inwoners van Indonesië te hulp te ltomen, die zo veel jaren vrjjwel verstoken geweest zijn van preventieve medische hulp. E)r rust- hier op ons Nederlanders een zeer grote verantwoordelijkheid, die belaas nog lang niet door allen in ons land zo duidelijk wordt gevoeld als wel nodig is. Nadat de Prinses gewezen had op het vele, dat in Indië op dit gebied door tallozen is gedaan, zeide zij, dat in ver houding met wat men hier in Neder land gewend is, de hulp, die daar tot dusverre gebracht werd, niettemin zeer en zeer beperkt is, vooral, nu door de gewijzigde omstandigheden zoveel mil- lioenen mensen meer op onze hulp en bijstand aanspraak maken. Alleen door het verrichten van dit medisch-sociaal. diep menselijke werk, is het mogelijk In de wereld de rust en de vrede te zien wederkeren. Door dit in Indonesië te doen, kan men met eigen ogen deze waarheid tot werkelijkheid zien wor den. Een verantwoordelijkheid, een plicht, kan daar door Nederland vervuld en moet daar vervuld worden, wanneer men zich allen bewust is hiervoor zijn offer te moeten brengen. Dit beroep was speciaal gericht tot die verplegenden, die het vak uit ware roeping hebben gekozen. De Prinses was er zeker van, dat dit beroep, om hetzij in Nederland, hetzij in Indonesië een offer te brengen voor het alge meen belang met opzijzetting van elk persoonlijk belang niet vergeefs zal zijn. Zij verwacht van de verpleegsters, die buiten haar oorspronkelijke beroep een werkkring hebben gevonden een versterking van het verpleegsterscorps, ook van haar. die door een huwelijk het beroep hehben laten varen en van haar, die reeds fnet pensioen zijn gegaan. Er zal reeds in een zeer grote behoefte voorzien zijn, wanneer zij slechts enkele dagen per week, halve dagen, of wat voor tijdsbestek ook zich weer ten dien ste stellen van het ziekenhuis-apparaat De Prinses hoopte daarbij te mogen re kenen op de volle medewerking van de ziekenhuis-directies. Dit appel voor aanvullende arbeid in Nederland geldt ook de verpleeghulpen. Een zelfde offer wordt gevraagd van de Ned. artsen. Een zeer aanzienlijk aan tal medici, die jaren lang in Indië heb ben gewerkt, is nu aan het einde van zijn krachten en moet vervangen wor den. De Prinses zeide, dat niet minder een appel moet worden gericht tot het ge hele Ned. volk, om die medici en ver plegenden, die hier werken, bij te staan, opdat aan de hun gestelde eisen ook werkelijk zal kunnen worden voldaan. „Wanneer men zich af zou vragen, hoe dit alles wel mogelijk is, dan moet ook worden aangevoerd1, dat juist de perfectionnering van het Ned. zieken huis-apparaat ons Nederlanders ertoe heeft gebracht, om voor het kleinste, het geringste, als vanzelfsprekend de tjjd op te eisen van de verplegenden en de medici. Is het te veel gezegd, dat wij In dit opzicht zeer verwend zijn? Is het onredelijk, om te vragen, of niet de tijd, besteed aan veel onzer kleine lichamelijke zorgen, oneindig veel beter besteed zou kunnen zijn en daar om ook beter besteed zal moeten wor den voor het enorm grote aantal Indo- nesiers dat in een erbarmelijke physie- Tte toestand verkeert? Zo is het, dat op iedere Nederlander, op grond van zijn broederplicht een zeer dringend beroep moet worden ge daan, niet alleen voor begrip of mede leven, maar voor practische medewer king direct of indirect". sJW De Chileense regering heeft op de Joegoslavische nota, waarin medede ling werd gedaan van het afbreken der diplomatieke betrekkingen, ge antwoord met de verklaring, dat zij „geen belangstelling heeft voor hand haven van de betrekkingen met de Joegoslavische regering". „Gedurende 137 jaren van onafhanke lijk bestaan", aldus het antwoord, „heeft Chili een duidelijke lijn in de internationale politiek gevolgd, waar door het zich prestige heeft verzekerd, hetgeen van de Joegoslavische rege ring,^ welke een satelliet van Moskou is, niet gezegd kan worden". Intussen publiceren Chileense bladen afdrukken van de documenten, betref fende de communistische bedrijvigheid, gevonden in de bagage van Dalibor Ja- kaba, een van de twee uitgewezen di plomaten. In een brief aan zijn vrouw, 7 October uit Santiago verzonden, naar Buenos AireSl valt o.m. te lezen: „De staking °"aat nog steeds door, overeenkomstig de plannen van M. TWtj zullen zeker een volledig succes boeken, als onze kameraden hier te lande, die in de mijnen werken, voldoende vertrouwen in onze zaak hebben en het maanden kunnen uithouden Men neemt aan dat de mitiaJen M, T. maarschalk Tito^anduiden. Onze Parijse correspondent telefo neert ons hedenmorgen. De staking bij de se duurt nog voort; slecht^ d ef gedeelte van het vervoer kan p het ogenblik onderhouden wonden. JNu het de C.G.T. niet gelukt is, d®. l autonome organisaties te brek?",ri eeft zij aan de regering eisen deze organisaties, die tegen de co mU- nistische invloed op de C.G.T., de alge mene vakvereniging, zijn, te o - ven. Worden deze eisen met vo dagavond ingewilligd, dat zal t algemene vervoersstaking worden Men ziet in zekere spanning ^hans Het Britse vliegtuig dat een noodlanding uitvoerde op de rijksweg Rotterdam—Den Haag, is gistermorgen, nadat de rijkspolitie de weg had afgezet, weer opgestegen. Achter het vliegtuig rijdt een brandweerauto om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Zoals ook op menig ander gebied van het maatschappelijk leven zijn de verhoudingen ten aanzien van de radio, een zeer belangrijke sector, na het verdwijnen van de bezetter met zijn bruut ingrijpen, nog niet op ordelijke en billijke wijze geregeld. Wij bezitten een radioraad, die als adviseur van de Minister van Onderwijs fungeert en als een bom uit de lucht verschijnt daar plotseling volgens een officieuze publicatie een voorstel tot het geven van een wettelijke basis voor een nieuw radio-bestel, welke goed en wel neergeploft dezelfde vernielende uitwerkingen beoogt. De Radioraad adviseert n.l. één zender te geven aan een Nationale Omroep en één aan verschillende omroepverenigingen, waardoor de zendtijd van deze laatste wordt gehalveerd. Daarnaast wil men een Ned. Radio-instituut in het ïeven roepen, dat alle radio gebouwen en apparaturen in bezit krijgt, op straffe, dat de omroep verenigingen anders geen zendtijd toegewezen krijgen. Willen zij hun eigendom niet goedschiks afstaan, dan adviseert de radioraad op korte termijn tot onteigening over te gaan. Bij het lezen van een dergelijke mede deling wrijft men zich de ogen uit of het er heus wel zo sta;at en vraagt men zich af of een dergelijke aantasting van het eigendomsrecht wel ernstig ge meend is. De bezittingen van de verschillende omroepverenigingen zijn immers door grote offers van de luisteraars, die bij deze resp. organisaties zijn aange sloten, bueen gebracht en zonder dat hiervoor gegronde redenen bestaan en het algemeen belang dit vraagt, wat immers het enige motief kan zijn, zou de staat hierop beslag leggen .Het is dus wel evident, dat alle omroepver enigingen tegenover dit radical» voor stel afwijzend staan. Zij zijn op geen enkele voorwaarde beleid aan een dergelijke regeling ntee te werken, zodat de Minister, indien het voorstel aanvaard zou worden, geweld moet gebruiken. Wij hadden over deze aangelegenheid onderhoud met de voorzitter van de K.R.O., prof. dr J. B. Kors O.P. en zijn naaste lnsdeweritsrs. „Voor ons katholieken", .aldus prof. Kors, „is het van groot belang, dat wjj een eigen katholieke radio-omroep in stand houden en de K.R.O. zou door de voorgestelde maatregel in een positie komen, die het onmogelijk maakt een eigen katholiek radio- bedrijf te voeren. De K.R.O. zal niet anders kunnen doen dan enige uren van programma's voorzien. Veel eigen initiatief zal er niet kunnen overblijven. Wij zullen hoofdzakelijk teruggedrongen worden tot wat men principiële programma's noemt. Het is de tendens om de R.K. Kerk in de sacristie terug te dringen, alsof zjj op het terrein van het leven niets te zeggen heeft". Veel goeds had prof. Kors van de radioraad vanwege de politieke samen stelling niet verwacht, maar de raad heeft het z.i. nu zo erg gemaakt, dat het voor iedereen duidelijk is, dat het geen voorgesteld wordt, niet aanvaard baar is. Bedoelde tendens hebben wij volgens prof Kors na" de bevrijding, van het begin af reeds gemerkt. Het roer in ons land, zo zeide hij, is voornamelijk in handen van een niet-orthodoxe chris tenheid. Aan groepen van de samenle ving met een meer dogmatisch karak ter, zoals de gereformeerden en de ka tholieken, heeft men na de oorlog niet die invloed gegeven, welke hun krach tens getal toekomt. Het is de tendens naar een zekere vervlakking, een neutralisering of loca- lisering, die ook in het ontwerp van de radioraad tot uiting komt. Nadrukke lijk betoogde prof. Kors, dat de brief van het Episcopaat, waarin hij met de leidinv van de K.R.O. werd belast, niets van zijn waarde verloren heeft en het niet waar is, zoals sommigen menen, dat de bisschoppen omtrent de radio thans andere gedachten zijn toegedaan. „Mij", aldus prof. Kors, „is de op dracht gegeven om te blijven strijden Y°°r het herstel van de K.R.O. in de lfde geest als voor de oorlog. Dat sluit geen samenwerking met andere omroepen uit, die reeds gezocht was tildens de oorlog". _„,eZe federatieve samenwerking be oogt een coördinatie zowel van het ------- mor-coorcnnaue z,UVvei van nex de beslissing van de regermg "F i Programma als van de apparatuur. In genavond tegemoet. I Londen heeft men evenwel gemeend op De hoofdverkenners van de Engelse padvinderij bezochten te Nijmegen de St. Maarten-kliniek van het paedalogisch instituutDe Engelse gasten onderhouden zich met de kleine scouts. ondemocratische wijze met het verleden te moeten breken en ook de instelling van de Ned. radio-unie, een semi-over- heidsapparaat wijst reeds op een te grote staatsinmenging. De gelden der luisteraars worden niet besteed op een wijze, zoals zij dit wensen, zijn alleen bestemd voor het strikte werk der uit zending en de manier, waarop de om roepverenigingen in de radio-unie zijn opgenomen, betekent een uitholling van hun bezit. Een en ander is wel zeer verschillend met de verhoudingen op onderwijs-gebied. Het is beslist noodzakelijk, dat de K.R.O. zijn eigen zelfstandigheid be waart om in samenwerking met ande- het nationaal belang te dienen.*Men vergeet, dat het katholicisme ook nati onaal is, voor zover nationaal betekent het dienen van het geluk van de natie. Men moet onderscheid maken tussen de doelstelling van de katholieke radio en de wijze, waarop dit feiteiiik gebeurt. Dit laatste kan zijn fouten hebben, daarvoor is het mensenwerk, maar dan is het zaak, dat wij katholieken de ons opgelegde taak steeds beter verrichten e" het ideële daarin naar best vermo gen trachten te verwezenlijken. Ook al zouden wij het er niet volkomen mee eens zijn, dan hebben wij ons toch met eerbied aan de leiding van het Episco paat te onderwerpen. Voor wat een nationale omroep be treft, dient men wel te bedenken, dat het ons katholieken nooit onverschillig kan laten, wie de leiding over de ver schillende rubrieken zouden krijgen of hoe de programma's aangekondigd wor- den,En welke kansen zouden wij daarbij hebben Zaterdagavond landde op Schiphol de Skymaster PH—TSA, met aan boord 460 Niwinpakketten totaal gewicht 800 kg. uit Indië. Als tegen prestatie voor de Kerstpakketten-actie in het moederland, sturen de militairen nu pakjes met thee, koffie, rijst, spece rijen en tabak, naar huis. Dit is de eerste zending en als het ee<n succes blijkt, zullen er meer volgen. Het Rode Kruis, dat voor het vervoer zorgt, nam op Schiphol de zending in ontvangst en bracht deze over naar Den Haag, waar het personeel des avonds overwerkte, zodat de geadresseerden vandaag met de eerste post de pakjes zouden ont vangen. O De politie heeft te Wagenberg (N.B.) een clandestiene slachterij ontdekt, waar tientallen koeien zijn geslacht. Enige personen, o.a. twee uit Hoo - ge Zwaluwe, zijn gearresteerd. O In de Knijpe bij Meppel zijn Vrij dagnacht zeven koeien van de land bouwer E. K. uit de weide gestolen. Op één koe na, die zich blijkbaar niet had laten vangen, is K. zijn hele rundveestapel kwijt. Meen nu niet, dat wij een aansporing gaan schrijven om een plengoffer te brengen aan Bacchus. Neen, daarvoor hebben wij te veel achting voor de drankbestrijding, al zijn wij daar zelf geen lid van. Dat zit zo; wij denken al tijd aan de vermaning: „als gij niet wordt gelijk de kinderen". En aange zien onze goede moeder steeds vertelt, dat wij als baby stevig aan de fles wa ren, durven wij er nu niet zonder meer aan te verzaken. Het gaat hier alleen maar over sla- olieflessen. Dezer dagen is er, zoals, naar wij hopen, de huismoeders gelezen hebben, op aangedrongen om met het oog op de distributie van spijsolie de le dige flessen in te leveren, daar het an ders wel eens een oude jaar zonder olie bollen zou kunnen worden. Kijk, wij oefenen allemaal nu en dan critiek op de distributie maar laten wij, die ste nen opnemen, dan ook zorgen, dat wij zelf zonder fouten zijn. Dus flessen inleveren: dan komt de minister er niet onder uit en zijn wij met de jaarwisseling allemaal in de olie. Huisvrouwen, neemt te deze een voorbeeld aan Uw man; die zorgt wel, dat de distillateur op tijd zijn fles te rug heeft. Laten wij de fabrieken niet flessen door de flessen nodeloos achter te hou den. Er wordt genoeg geflest, vooral op het gebied van de distributie. Wij zien de consumenten al instemmend knikken, maar deze zijn zelf ook niet allemaal brandschoon. Hoevelen probe ren een winkelier een „poot uit te trekken" door enkele bonnetjes achter over te drukken? En vergeet men niet maar al te vaak om te betalen? Op die manier gaat de leverancier tenslotte op de fles. Kan men niet betalen, dan zette men de tering naar de nering; an ders flessen wij tenslotte, ons zelf ook. Met een variatie op het. „groten ste len en kleinen stelen" zou men kunnen zeggen: groten flessen en kleinen fles sen, maar groten flessen het meest. Wij denken b.v. aan de Surinaamse sinaas appelen, die in ons griep-landje aan vankelijk over de gulden moesten kosten iets waaraan de winkeliers geen schuld hadden. Gelukkig is de prijs intussen beduidend gedaald, maar er kan nog niet beweerd worden, dat ze thans onder ieders bereik vallen. Waarom wordt er niet zo ruim ingevoerd, dat de betrek kelijke overvloed de prijs op een rede lijk peil terugdrukt? De minister kan hier geen bezwaar maken, dat wij hem dan met zijn deviezen flessen, want uit voer Uit dit overzeese gebiedsdeel is deviezen-vrij en kan de bevolking zo wel hier als in de West slechts ten goe de komen. Er zou nog wel meer over het thema „flessen" te schrijven zijn, maar wij vrezen, dat, als wjj nog langer de loupe hanteren, de Algemeen Redacteur zich geflest zal voelen in de plaatsruimte. En dus de fles op zijn kop! ANALYST. De V. S. hebben zich in een lang verbeide verklaring over hun stand punt t.a.v. Palestina uitgesproken voor verdeling van het Heilige Land in een Joodse en Arabische staat, zoals wordt aanbevolen in het meerderheidsrapport van de speciale commissie der V. N. voor Palestina. Herschel Johnson, de 'Amerikaanse afgevaardigde, die dit aan de commissie voor Palestina mededeelde, zeide, dat zijn land ook de Joodse immigratie-politiek goedkeurde, die in het rapport van de speciale commissie wordt voorgesteld, en stelde recrutering voor door de V. N. van een speciale internationale vrijwillige politiemacht om de besluiten ten uitvoer te leggen. dat de Verenigde Staten de Zionisten er van overtuigen, dat zij niet hun zin kunnen krijgen. Israel Cohen, de voormalige alge meen-secretaris van de wereld-Zionis tenorganisatie, noemde het bericht over de steun van Amerikaanse zijde voor de verdeling „zeer verblijdend Een Reutertelegram uit Beiroet meldt intussen Ongeveer 230.000 m&n ten ncLEiste bij 20 divisies zijn door 5 van de 7 Arabische staten, (lie besloten hadden de Palestijnse Arabieren te hulp te ko men, als de Engelsen Palestina zouden verlaten, ter beschikking gesteld van de Arabische liga. De troepen zijn vol ledig bewapend. Egypte heeft 120.000 man bijgedra gen, Irak 60.000, Syrië 18.000, de Liba non 8000 en Transjordanië 12.000. Bo vendien zouden de Palestijnse Arabie ren ongeveer 10.000 strijdbare mannen in het veld kunnen brengen, hoofdza kelijk behorend tot de militaire organi saties Nadjadda en Foetawa. De verklaring van Johnson komt in hoofdzaak neer op het volgende: De Amerikaanse delegatie is van oordeel, dat het Palestijnse vraagstuk zo uitermate dringend is, dat de alge mene vergadering tijdens haar huidige zitting een oplossing aan de hand moet doen. De Amerikaanse delegatie onder steunt de gron<3beginselen van de una nieme aanbevelingen en het meerder heidsplan, dat voorziet in een deling van Palestina en immigratie. Zij is even wel van mening, dat enkele wijzigin gen in het meerderheidsplan moeten worden aangebracht, opdat de beginse len, waarop het is gebaseerd, beter ten uitvoer kunnen worden gebracht. De delegatie meent, dat enkele geographi- sche wijzigingen moeten worden aan gebracht. Jaffa b.v. zou bij de Arabi sche staat moeten worden gevoegd, daar het een overwegend Arabische stad is. De algemene vergadering heeft niet op zich genomen, de verantwoor delijkheid voor het bestuur van Pales tina tijdens de overgangspertode, voörafgaande aan de onafhankelijk heid, te aanvaarden. De verantwoor delijkheid voor het bestuur van Pales tina berust momenteel bij de manda taris. De V. S. zijn bereid mede te werken bij het oplossen van economische en fi nanciële problemen en het probleem van de internationale orde en recht ge durende de overgangsperiode. Het laat ste vraagstuk zou de oprichting van een speciale politiemacht, bestaande uit vrijwilligers, nodig kunnen maken. Het is duidelijk, dat een eind moet worden gemaakt aan geweldpleging. Arabisch verzet De zes Arabische delegaties bij de V. N. hebben een verklaring uitgege ven, waarin blijk wordt gegeven van haar verrassing over de rede van de Amerikaanse afgevaardigde Hershei Johnson, die het voorstel tot verdeling van Palestina ondersteunde. De Arabi sche delegaties, aldus de verklaring, ge loven in de mogelijkheid en noodzaak van een vreedzame oplossing. Een der- Majoor Samuel Weiser, stichter en hoofd van het Joodse legioen van oud gedienden, heeft te Londen verklaard, dat de Joden, Indien de Britse troepen Palestina zouden ontruimen, minstens 200.000 vrijwilligers over de gehele we reld in een minimum van tijd kunnen aanwerven. Een verdachte brand De Amersfoortse politie, onder leiding van commissaris G. Goorhuis, geassis teerd door ambtenaren uit Den Haag, heeft een onderzoek ingesteld naar de gang van zaken bij het beheersinstituut te Amersfoort. Nadat aanvankelijk de leider van dit instituut, de heer L. S. in verzekerde bewaring was gesteld, is men dezer dagen overgegaan tot de ar restatie van vier ambtenaren, t.w. de Amersfoort, s E. S„ V. B, De J. en J. Het is gebleken, dat zich bij dit be heersinstituut belangrijke onregelma tigheden hebben voorgedaan en het is niet uitgesloten, dat de brand, die enige tijd geleden in een perceel aan de H. van Viandenstraat woedde een groot deel van de administratie vernielde, waarin gegevens stonden over de tihans aan het licht gekomen knoeierijen. Engeland en de V. S. hebben een pro tocol getekend voor de terugkeer van goud aan Italië, dat tijdens de oorlog door de Duitsers uit de Bank van Rome is weggeroofd. De waarde van het betrokken goud wordt op ruim zes millioen pond ster ling geschat. Het zal onverwijld aan de Italiaanse regering worden teruggege ven. gelijke oplossing veronderstelt echter, geweest, De ontdekking van fraude door enige employé's van de Rijksverkeersinspectie te Arnhem schijnt grote gevolgen te heb ben. Zoals wij hebben gemeld, kwamen ambtenaren van de prijsbeheersing op het spoor van een aantal gevallen van prijsopdrijving met auto's. Het gevolg was, dat twee ambtenaren en een oud ambtenaar van genoemde R. V. I. werden gearresteerd en later ook een lid van de adviescommissie uit het bedrijfsleven. Thans verluidt echter, volgens A. N. P. dat ook figuren van de vakgroep en verscheidene zakenmensen bij deze af faire zijn betrokken. Enige tientallen personen zijn bereids aan een verhoor onderworpen. En daarbij moeten ook andere delicten aan het licht zijn ge komen Zo zouden voor Nederland be stemde nieuwe auto's naar Duitsland zijn gesmokkeld, waar men in plaats daar van motoren leverde, die hier met een zoet winstje van de hand zouden zijn gedaan. Bij het overbrengen van de auto's zou den Britse militairen behulpzaam zijn De Algemene, de R;K. en de Chr. bonden van handels- en kantoorbedien den hebben Zaterdag gezamenlijk in Bellevue te Amsterdam vergaderd op uitnodiging van de landelijke bedrijfs- unie van handels- en kantoorbedienden naar aanleiding van de mededeling der directies van de Amsterdamsche Bank en de Ineassobank, Waarin aan het per soneel de verklaring werd afgelegd, dat er geen reden bestaat tot ongerustheid over zijl ositie in verband met de fusie der twee banken. Namens de bedrijfsunie sprak de se cretaris van de Alg. bond, de heer H. Meijer dj vergadering toe. Hij wekte allen op zich zo spoedig mogelijk in een der organisaties te doen inschrijven. „De directies" zo zeide hij, „hebben ons thans gerustgesteld ten aanzien van onze ositie, doch de vraag is hoe lang deze positie onaangetast kan blijven. Men moet niet uit het oog verliezen, dat door de fusie en door het opheffen van een aantal kantoren er op de duur overtollig personeel zal zijn en hoe is het met hun rechtspositie Aan het slot van de vergadering wem het besluit genomen, dat de bedrijfsunie deze week nog besprekingen met de di recties der beidé banken zal voeren ten einde duidelijk de rechtspositie van het betrokken personeel vast te stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1