HOGE NOOD der kleine boeren Motie-Groen en Plan-Dewez m m m T Bom barstte in Zuid-Amerika Communistisch gewroet in Chili m T.B.C. BIJ BOEREN-KINDEREN UITBOUW VAN DE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ HET VATICAAN EN DE NIEUWE KOMINTERN nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een goed rapport Ontstellend gevolg A.B.C.-staten Het moet je toch maar overkomen De Kardinaal in de Ridderzaal NDER DE P E ONDER LO U Waar blijven de SERVIESPUNTEN? r*i 69ste JAARGANG DONDERDAG 16 OCTOBER 1947 No. 20443 met juiste wegen van rundertuberculose Centrale propaganda-raad geïnstalleerd REGENTES ONTVANGT MINISTER-PRESIDENT OORLOG EN VREDE zetten zich schrap EEN SPELDJE, EEN ERFENIS EN EEN NOTARISNOTA Als „prins van den bloede DE MINISTER ANALYST DINSDAG DRIE DODEN IN INDIE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1.15 Per maan(i> t 0-30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3o ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducei. de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN .A 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Naar reeds werd bericht, heeft dezer dagen het overleg plaats tus sen de georganiseerde landbouiv en de regering, waartoe de Tuiee Kamer de regering in de on an^s ingediende motie-Groen heeft uitge nodigd. De stichting voor e ant bouw enerzijds en de minister-presi. dent met zijn ambtsgenoten van landbouw, sociale zaken en financiën anderzijds gaan met elkaar vergade- ren en daarbij zullen m het bijzon- der de agrarische productenprijzen alsmede de netelige positie, waarin speciaal de bedrijven op de van nature minder vruchtbare gronden verkeren, aan de orde worden ge steld. Zonder meer ontoereikend Wij hebben gegronde hoop, dat dit overleg tot voor de boeren en tuinders gunstige resultaten zal leiden. Maar wrj zijn er anderzijds van overtuigd, dat prijscorrecties, compensatietoeslagen voor de lichtere gronden, overbruggings toelagen voor de kleine bedrijven en vergoedingen aan de tuinbouw - zoals deze in de motie-Groen worden voor- sre^teld hoe noodzakelijk op zichzelf ook zonder meer niet toereikend zijn om de Nederlandse boerenstand de hechte basis te verlenen, waarop hij met vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien. Daarvoor is meer, veel meer nodig. Het is in dit verband, dat wij nog eens terugkomen op het rapport van de commissie-Dewez „Het Kleine Boe- renprobleem in Nederland", waaraan onlangs in dit blad reeds «en bespreking werd gewijd. Want het probleem der kleine boeren is in feite een probleem, dat een groot deel van ons vaderlandse platteland betreft. Hetgeen zonder meer duidelijk is, indien in aanmerking wordt geno men, dat hier to lande bijna 2/3 van alle landgebruikers, wier hoofdberoep landbouwer is, oen bedrijf kleiner dan 10 H.A. exploiteert en dus tot de kleine boeren gerekend dient te wor- Concrete voorstellen Het rapport van de commissie-Dewez heeft de verdienste, dat het de nood der kleine zelfstandige agrariërs, zoals deze zich thans voordoet en zoals hij ge groeid is, scherp tekent. Het js echter bovenal van waarde, omdat het Concreet aangeeft langs welke wegen, door welke middelen, deze nood te lenigen .is. En van deze middelen is een juiste prijs stelling der producten er slechts een uit vele. Daarnaast zullen aldus hêt rapport de lasten, en wel met name de koop- en pachtprijzen van de grond, zodanig teruggebracht moeten worden, dat zij in redelijke verhouding met de productiewaarde van de grond staan. Verder dienen de voor het kleinbedrijf typische productiemogelijkheden als pluimvee- en varkenshouderij, alsmede de teelt van hard en zacht fruit zo veel mogelijk voor deze kleine bedrij ven gereserveerd te worden. Voorts zal er met alle middelen naar rationali satie van de bedrijfsvoering enerzijds en naar verhoging van de technische bekwaamheid der kleine boeren ander zijds door middel van landbouwon derwijs en -voorlichtingsdienst ge streefd moeten worden. En behoren nieuw-gewonnen gronden voor een be langrijk deel voor sanering van kleine bedrijven aangewend te worden, waar naast een zo rationeel mogelijk grond gebruik door middel van herverkave ling, herontginning, ontwatering, egali satie, drainage en wat dies meer zij te bevorderen ware. Uiteraard wordt voor het opvangen van ook bij uiterste intensivering immer te verwachten arbeidsoverschotten een weloverwogen industrialisatie- en emi gratie-politiek in dit verband mede noodzakelijk geacht. Terwijl behalve deze economisch-technische maatrege len tevens maatregelen van sociaal- culturele aard als het inschakelen der kleine boeren in de sociale voorzie ningen en het opvoeren van het cultu rele en hygiënische peil te plattelande worden aanbevolen. Moedige conclusie Dit alles-moge aantonen, dat prof. Dewez en zjjn mede-rapporteurs van mening zijn, dat er nog wat meer nodig is dan enkel een juiste prijsstelling om de kleine boer, en daarmede een be langrijk deel van ons platteland, uit zijn huidige staat van verval op te hef fen. Alle voorhanden middelen moeten worden aangewend om een volkomen ondergang te voorkomen. Maar het uiteindelijke resultaat zal moeite en kosten lonen. Want, afgezien van de bijzondere betekenis, welke de boer voor de voedselvoorziening en ook ver der in economisch opzicht heeft, „vormt een - gezonde kern van agrariërs" aldus het rapport „als het ware het effen strand, waarop het onrustig heen- en weerbeweeg der moderne samenle ving verebt en telkens weer opnieuw in haar felheid wordt gekalmeerd en afge zwakt". Daarom vooral ook is het noodza kelijk, dat bjj een steeds toenemende bevolking een binnen zekere gren zen zo talrijk mogelijke boeren stand intact bljjft. Daarom dient do kleine boer zijn plaats in onze agrari sche samenleving te behouden. Waar toe aldus luidt de in deze materia listische tijden ongetwijfeld moedige conclusie der rapporteurs aan de economische rentabiliteit desnoods moet worden opgeofferd wat aan maatschappelijke rentabiliteit wordt gewonnen. -f .:Jï y.:'v--K VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN. Te Wembley Engelandis men bezig met de voorbereiding van de Olympische spelen. Een iveg van station naar stadion wordt aangelegd Sinds jaren bestaat bjj de land bouw een streven naar een t.b.c.- vrjje veestapel. De actie, daarvoor gevoerd, won steeds meer terrein, doch ook hier heeft de oorlog de klad in gebracht. Hoe funest de rundertuberculose juist onder de landbouwersbevolking kan werken, blijkt uit de ontstellende cijfers, die de schoolarts, dr. P. Ver met, in zijn jaarverslag over 1946 publiceert. Volgens dit verslag waren de cijfers voor positief op tuberculose reageren de' kinderen op de kleuterscholen te Voorschoten 19/10 te Katwijk 28/10 te Leidschendam-Veur 2% en te Leidschendam-Stompwjjk 17 9/10 en op de lagere scholen te Voorschoten 9 6/10 te Katwijk 13 9/10 te Leidschendam-Veur 26 4/10 en te Leidschendam-Stompwijk 40 Deze hoge cijfers voor Leidschendam- Stompwijk met een vrijwel uitsluitend boerenbevolking worden volgens de schoolarts voor een belangrijk gedeelte veroorzaakt door het contact met de koeien. Dit contact kan bestaan uit een veelvuldig komen in de koestal en ook door het nuttigen van zuivelproducten afkomstig van besmette stallen. De enquête bij de leerlingen der lagere scholen te Stompwijk wijst uit voor de meisjesschool: geen contact met koeien 22 veel contact 45 jongensschool: geen contact met koeien 48 veel contact 54 beide scholen: geen contact met koeien 34 veel contact 49 Hieruit blijkt, dat de omgeving, waar het kind opgroeit, van zeer groot be lang is voor de volksgezondheid. Een intensieve bestrijding van rundertuber culose is derhalve even noodzakelijk als het werk der diverse verenigingen tegen tuberculose. Genoemde cijfers zijn een waarschuwing vooral voor die plaatsen, welke haar hoofdbestaan hebben uit boerenbedrijven. Naar wij vernemen, stelt de inspec teur der volksgezondheid naar de bovenvermelde feiten een onderzoek in. iet vertrek van Z. II. Exc. mgr. Mutsaerts, bisschop van 's-IIertogenboscli, naar Rome. Van links naar rechts: prof. L. Bender O.P., prof. dr. S. Tromp S.J.mgr. Mutsaertsde Venezolaanse Dominicaan Em. Sauchez en de secretaris van de bisschop P. Coolen. In een bijeenkomst, die de partij secretaris dr. L. A. H. Albering vooi de K. V. P. een der belangrijkst* noemde sinds de bevrijding, heeft de partijvoorzitter, W. J. Andriessen 11 October de centrale propagandaraad der partij geïnstalleerd. De taak van deze centrale propagandaraad zal zjjn leiden en coördineren van de propa ganda voor de Partjj. Het nieuwe lichaam, gevormd door propagandaleiders der 18 kringen, wordt voorgezeten door de partijsecretaris. In zijn installatierede wees de partijvoor zitter er op, dat de partij niet gezien mag worden als alleen een verkiezings apparaat, maar ook en vooral als een organisatie, om bij voortduring leiding te geven. Als zodanig heeft de partij grote behoefte aan een systematische permanente propaganda. Vaste hulp troepen zijn onmisbaar. Het is niet de bedoeling de partij- propaganda te centraliseren, zo ver klaarde dr. Albering. Integendeel! De belangrijkste propagandistische arbeid moet gedecentraliseerd verricht worden. Wel moet er blijvend gearbeid worden Men moet kom n tot het in 't leven roepen van een organisme, in staat tot. het instandhouden en uitbouwen van de partij door het ontwikkelen van het politiek bewustzijn der katholieke Ne derlanders. De centrale propagandaraad heeft dan ook op korte termijn een raam van propaganda-instituten te vormen, be staande uit kringpropaganda-commis- sies, n.l de kringpropagandaleider met zjjn districtpropagandaleiders en dis- trictspropagandaeommissies, gevormd door de statenkringpropagandaleider met de plaatselijke propagandaleiders. tf-ak van de propagandaraad werd aldus omschreven? nemen van initiatieven tot bepaalde propaganda-actie en het uit voeren ervan in kring en afdeling. b. Het geven van richtlijnen, daad werkelijke leiding en steun aan de plaatselijke propagandaclubs. c. Het leggen of het verbeteren van contacten in en buiten de partij. In het komende seizoen wordt acti viteit speciaa. gevraagd voor: leden werving, Opmarsactie qn verkiezings propaganda. De Regentes heeft gisteten op het pa leis Soestdijk .ontvangen de minister president dr. L. J. M. Beel. Voor het tijkvak van 19 Oct. t.m. 1 Nov. zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten Ka, Kb. Kc 711 P 05 Diversen: 750 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop, enz., of 750 gr. versnaperingen. P 06 Diversen: 250 gr. waspoeder. Bonkaarten Kd, Ke 711. P 13, P 14 Diversen: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel eiiz., of 500 gr. jam, stroop enz., 0f 250 gr. versnape ringen. P 15 Diversen: 250 gr. waspoeder. P 16 Reserve: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (alle soorten) of kinderbiscuits. p 17 Reserve: 250 gr waspoeder. Bonkaarten Ma, Md. Mh 711 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken.) p 21 Suiker: 250 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. Qa, Qb, QC 711. p 01, P 02 Tabak: 1 rants sigaretten of kerftabak. P 03 Tabak: 2 rants, sigaretten of kerf tabak P 01 Versnaperingen- 200 gr. versnape ringen, of 200 gr. suiker, boterham- strooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. P 03 Versnaperingen: 100 gr. versnape ringen, of 100 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 October worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie N kunnen worden vernietigd, evenals de niet aangewezen bonnen van de serie M 1van bonkaarten K 709 en de niet uitgebreid aangewezen bonnen der oude tabaks- en versnaperingenkaarten Q 707. (Van onze Romeinse correspondent), Ongetwijfeld is het meest belang rijke feit van het politiektoneel dei- laatste week de oprichting van de internationale communistische -orga nisatie te Belgrado. Men gaat stellig niet te ver, als men deze aaneenslui ting der communistische partijen van negen verschillende landen, waarvan het merendeel onder de rechtstreekse Invloed van Moskou staat, beschouwt als een barricade tegen een eventuele Amerikaanse he gemonie in die Europese staten, waaraan straks de hulp van het plan Marshall ten deel valt. De kloof tussen Oost en West is verdiept! Geen wonder dan ook, dat de meest vooraanstaande politici der wereld onmiddellijk op dit droef gebeu ren hun commentaar hebben laten horen. In dit verband is het interessant de opvattingen van het Vaticaan te ver nemen, dat met zorg in het hart deze ontwikkeling gadeslaat. Zo wijst de „Osservatore Romano" op de bestaande paradox, dat beide partijen een strijd, een verdedigingsoorlog voeren terwilie van de vrede. „En, zo vervolgt het blad; de v/ereld weet, wat dit betekent, daar zjj voor de vrede het slachtoffer is geworden van twee wereldoorlogen". „De wereld wil geen nieuwe oorlog noch binnen twee jaren, noch ook later. Daarom moet men willen, dat er geen oorlog voorkomt in de woorden noch ook in de methoden van degene, die de vrede wil verzekeren". Het Vaticaan laat niet na steeds op de vrede te wijzen bij iedere wolk Sinds geruime tijd had men onmis kenbare aanwijzingen, dat zuid- Amerika onder noge communistische druk werd ges4„ n bijna alle landen van het Zuidelijk deel van het Weste lijk halfrond wer .aHQ„tr^ke gecamou fleerde communistische organisaties aangetroffen, z'g;np^pmtnSrganisaties> die een steeds toen™®"^ activiteit ontplooiden, maar anderzijds moeilijll vatbaar waren voor d e maatre gelen. De openbare mening was echter uitermate verontrust, eniin enkele lan den, bijv. Brazilië, schenen reeds wetten te worden voorbereid om e communis. tische activiteit in te da 'jf® zelfs de communistische partj aal te verbieden. Chili scheen het land te rijn naar hetwelk de voorkeur dér co unisti- sche propaganda uitging; elJ aar is dan ook de eerste bom geba ke in geheel Zuid-Amerika ^kon wei repercussie heeft gehad, h zijn. d„t met di. sein voor een echt A:mer communistische actie is 0N'de dat de weerklank er van m de «oorMr- irjke hemisfeer bijzonder ste kom zal zijn. Woensda»- Het begon, de vorige_week ^S. met een communiqué, gepuu" 't Is met de arrestaties van verdachte personen na de bevrijding nogal eens vreemd toegegaan. Zo werd kort nadat Leeuwarden weer vrij was geworden aldaar aangehouden de heer H. v. d. S. op beschuldiging dat hij lid der N. S. B. was en een „Jodenpand" had ge kocht. Honderdvijftig dagen heeft hij hiervoor in een interneringskamp geze ten. Toen was eindelijk aan het licht gekomen, dat van beide beschuldigin gen niets waar was. De man was lid van de Ned. Slagershond en droeg wel eens het insigne van deze bond „N. SI. B. Het „Jodenpand", dat hij zou heb ben gekocht, was het huis, dat hij van zijn vader had geërfd en waarin hij woont. J Toen werd hjj, na die 150 dagen, vrij gelaten en later onvoorwaardelijk bui ten vervolging gesteld. Het stituut had intussen de inboedel S_em" ventariseerd en onder beheer S6® en in opdracht van de beheerder had een notaris nadien een tweede inventarisa tie verricht. De nota hiervan, ten bedrage van 90, kreeg de heer v. d. S. van de no taris toegezonden. Toen hij weigerde te betalen sprak de notaris hem in rech ten aan, doch de kantonrechter heeft beslist, dat de vordering ten onrechte was geschied omdat de inboedel ten on rechte onder beheer was gesteld en de notaris werd veroordeeld in de kosten der procedure. De kosten, die de beheer der maakte om zich de uitvoering van zijn taak mogelijk te maken, heeft hij volgens de kantonrechter zelf te beta len, althans het instituut, dat hij ver tegenwoordigde. De koster, van de eer ste inventarisatie, die van het vermo gen van de heer v. d. S. waren afge houden, heeft het beheersinstituut be reids terugbetaald. de Chileense regering, waarin de Joego Slavische regering er van werd beschul digd in Zuid-Amerika een uitgebreid centrum van communistische spionnage en sabotage te hebben gevestigd, met behulp van het Joego-Slavische diplo matieke personeel in Argentinië. De leider van deze organisatie zou Franco Pirc, de Joego-Slavische gezant in Buenos Aires zijn. Tegelijkertijd met de publicatie van het communiqué werden de zaakgelastigde Andrej Cunja en de attaché Dalibor Jakasa uit Chili uitge wezen wegens het organiseren van sta kingen in de kolenmijnen. Volgens het communiqué zou gene raal Ljubomir Uitsj, de speciale ver tegenwoordiger van maarschalk Tito in Chili, wiens hoofdkwartier thans in Rosario in Argentinië is gevestigd, in Zuid-Amerika een verzetsbeweging te gen de Verenigde Staten pogen te orga niseren, en onder de schuilnaam van „vrienden van Joego-Slavië" communis tische cellen stichten, om door stakin gen in de vitale industrieën van de Verenigde Staten grootscheepse sabo tage te plegen. Generaal Ilitsj, die nog biet officieel geaccrediteerd is, werd door Cunja in de Chileense hoofdstad vertegenwoordigd. Deze regeringsmededeling ging ver gezeld van de fotocopieën van een groot aantal in beslag genomen documenten, waaruit blijkt, dat de communisten in Chili een revolutie voorbereiden. In een briefwisseling tussen Jakasa en diens echtgenote, die in Argentinië verbleef, schreef de laatste: „Wij zijn allen zeer benieuwd naar de toestand in Chili. Allen zijn van mening, dat je aanwezig- beid aldaar een waarborg van succes is. De gezant heeft me gezegd, dat hij ja discretie en je capaciteiten hogelijk aanslaat". In zijn antwoordbrief, welke hij echter niet meer kon verzenden, deelde Jakasa mede: „Ik heb in de ver vulling van mijn zending enorme moei lijkheden ontmoet als gevolg van de machtige reactie, welke tegen onze partij is losgebroken. Daarom stel ik mijn terugkeer uit, en ik hoop mijn zen ding correct te vervullen. Overeen komstig het plan wordt de staking krachtig voortgezet. Daarom rijn we zeker van een volledig succes, als onze Indianen-kameraden, die in de mijnen werken, hun geloof in onze zaak kun nen behouden en nog enkele maanden doorzetten". Het is te begrijpen, 'dat dergelijke onthullingen, met zo talrijke authen- toevlucht tot een absolute ontkenning; beschuldigde de Chileense regering „van de meest fantastische laster"; verklaar de, dat „deze Chileense actie deel uit maakt van 'n weloverwogen campagne ten bate van de expansionistische stre vingen van zekere mogendheden, die meer en meer de binnen- en buiten landse politiek van Chili overheersen"; en deelde ten slotte mede, dat Joego slavië besloten had de diplomatieke betrekkingen te verbreken met een land, dat „niet meer souverein over zijn betrekkingen met andere landen kan beslissen". Terwijl Chili nog steeds te kampen heeft met de ontzettende moeilijkheden, welke uit de door de communisten in de mijnen verwekte stakingen voort' vloeien, bljjkt de anti-communistische actie reeds brede kringen te trekken. Cunja en Jakasa, die na ontvangst van het uitwijzingsbevel uit Chili naar Ar gentinië waren vertrokken, zijn daar nu in hechtenis genomen, wat weer een scherp protest van Joego-Slavië in de Argentijnse hoofdstad heeft uitgelokt. „Deze gevangenhouding vormt een ern stig incident; als de beide functionaris sen niet onmiddellijk in vrijheid worden gesteld, zal de Joego-Slavische regering zich gedwongen zien, maatregelen te treffen, welke op de ernst van de toe stand passen". Ondertussen zijn er ook moeilijkheden met Brazilië ontstaan: daar zou de president aan het par ement willen voorstellen, officieel de diplomatieke be trekkingen met Rusland en alle staten van het Oostblok te verbreken om een einde te maken aan de onduldbare com munistische inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Brazilië vooral na de stichting van de komin- form Tussen Argentime en Chili is intussen reeds een overeenkomst tegen het communisme gesloten. Zo vor men de invloedrijke Zuid-Amerikaanse A.B.C.-staten een machtig front, dat "•esloten tegen de communistische woelerijen optrekt. In de Verenigde Staten wordt deze ontwikkeling natuurlijk met intense aandacht en instemming gevolgd, mede wijl men in de hoog opgevoerde com munistische activiteit een tegenzet ziet tegen de zo prachtig geslaagde Pan- Amerikaanse conferentie van Rio de Janeiro. En als men de gedachten, welke te Washington leveh, in één zin wil samenvatten, doet men dat het best in een woord van een officieus Ameri kaans zegsman: „De grote schoonmaak is nog lang'niet afgelopen". welke aan de politieke horizon opdaagt: één van deze wolken is de nieuwe komintern. Daarom heeft juist dezer dagen de H. Vader nog in algemene termen aan een groep vooraanstaande Amerikanen het ware geheim der vrede voorgehouden. „Wet en orde", zegt Hjj, „kunnen somtijds een sterke en krachtige arm nodig hebben. Sommige vijanden van het recht kunnen slechts door geweld tot staan worden gebracht. Maar geweld moet altjjd In toom worden gehouden door de wet en*de orde, en slechts ter verdediging hiervan wor den aangewend. Indien dat principe overal zou worden gehuldigd en nage leefd, dan zou er onder de volkeren van deze tijd een groter gevoel van veiligheid bestaan". De wereld weet niet, of zjj in de huidige omstandigheden nog optimis tisch kan staan ten opzichte van de conferentie der Grote Vier, welke bin nenkort te Londen een aanvang zal nemen. Zou men hier, 'ook al was het na vele en scherpe woordenwisselingen, de vrede nader kunnen komen, dan heeft de „strijd voor de vrede" een gelukkige wending genomen. parlementaire redacteur meldt Onze ons: De antirev. „Nieuwe Haagse Courant (en „Trouw" heeft een beschouwing van gelijke strekking) is door „iets opmer kelijks" getroffen, namelijk, dat, men, bij de jongste plechtigheid in de Ridderzaa. aan Kardinaal De Jong de plaats had ge geven van de voornaamste gast zonder dat aan andere kerkelijke vertegenwoor digers een gelijke plaats was verleend. Naar ons van bevoegde zijde wordt verzekerd, is daaraan niets opmerke lijks hoegenaamd. Als drager van het Grootkruis in de Orde van de Ned. Leeuw behoort de Kardinaal tot de vooraanstaande landgenoten, die gere geld tot plechtigheden als deze worden uitgenodigd ,zo goedalsgeneraal Win kelman, admiraal Helfrich en prof. Ger- brandy Tot nu toe had Z. Em. aan de tot hem gerichte invitaties geen gevolg gegeven; nu hij het wel deed. was het met meer dan passend, dat hem de protocolaire plaats werd aangewezen, die hem toe' k°Volgens het protocol namelijk, dat hem gelijk stelt met een prins van den bloe de was Z. Em. inderdaad de voornaam ste' gast, zoals terecht in een ander, niet' katholiek dagblad werd opgemerkt. Nu dit voor geen. betwisting vatbaar is, vervalt vanzelf elke reden om zich bezwaard te gevoelen, dat anderen niet de voornaamste gasten waren en als zodanig geen plaats kregen aangewe zen. Voor het overige is gelijk elders werd beweerd niet juist, dat andere kerkgenootschappen geen invitatie zou den nebben ontvangen. Behalve de De ken van 's-Gravenhage worderj steeds vertegenwoordigers van de Ned. Herv. en de Geref. Kerk en ook van de Joodse gemeente uitgenodigd. Ja, wij hebben minister Mansholt even onze loupe geleend en het resultaat heeft u gisteren natuurlijk gelezen: er bestaat een goede kans, dat koek, be schuit en biskwie weer op de bon ko men. Zijne Excellentie blijkt een knob bel te hebben voor analyse en toont zich een goed leerling-analyst. Toch kunnen wij de minister geen tien geven, want de bewindsman kwam nog niet tot de conclusie, dat genoemde waren weer op de bon dienen gebracht te wor den; hij wil eerst deze artikelen nog eens uit de zwarte handel kijken. Maar voor1 die strijdkreet: „Van de bon, blijft van de bon", daarvoor zit de minister niet meer zo hoog te paard. Prachtig Excellentie! Weest er ver zekerd van, dat er in den lande meer vreugde is over één minister, die van standpunt durft te veranderen dan over tien, die halsstarrig daaraan vasthou den. Het is anders dood jammer, dat de minister niet wat eerder de distributie perikelen onder de loupe heeft geno men; dan had hij meteen in zijn radio rede, waarhij hij verlaging van rantsoe nen aankondigde, mededeling kunnen doen van zijn voornemen om, indien nodig, bepaalde artikelen weer op de bon te brengen. Dan had hij „kame raad" Wagenaar fjjn de wind uit de sovjet-zeilen genomen; nu had het de schijn kunnen krijgen, dat ons Stalintje, Maqsholt van de Partij van de Arbeid toch maar lekker geprest heeft om, zo als onze Communist in de Kamer eiste, vrije artikelen weer in distributie te nemen. U weet wel, de zweep van wjjlen Wijnkoop! Nu dachten wij eerlijk, dat de „geachte afgevaardigde" Woensdag zijn zweep had thuis gelaten; hij liep zo vredelie vend in de rij van de commissie van ontvangst van de Regentes. (Wat zal David gewoeld hebben in zijn hout om hulsel). Maar neen, onze Gerben had zijn wapen stilletjes in zijn lessenaar geborgen en toen de plechtigheid be ëindigd was, ging het weer: „van dik hout zaagt men planken". Edoch, nu is minister Mansholt een boom van een bewindsman, waaraan wat te zagen zou vallen. Echter, het bleek reeds bij verschillende gelegen heden, hij is van het harde hout, waar uit men Excellenties snijdt en het werd „kameraad" Wagenaar wel duidelijk, dat hij tegen een verkeerde stamboom krabde, want hij moest met de staart tussen zjjn benen afdruipen, toen geen enkel Kamerlid toeschoot om hem een pootje te helpen. Neen, minister Mansholt heeft aan dit gevalletje geen kwade pijp gerookt. Dat is waar ook. Van roken gesproken, is er wel ontkend, dat de kerf tabak van de bon zal genomen worden, maar dat de sigaren weer van hun vrij heid zullen worden beroofd, hierover liet de minister zich niet uit. Daarvoor moeten wij eerlijk is eer lijk een punt aftrekken. Die zwarte sigaren bevallen ons helemaal niet; wij zijn te geroutineerde rokers dan dat wij van zo'n tabaksstok licht in ons hoofd worden doch wel in onze zakken. Onze smaak is meer Colorado claro. Toe, Excellentie, laat ons allemaal eens opsteken! ANALYST Het lid der Tweede Kamer de heer Andriessen heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd of het juist is, dat sinds Augustus 1945 geen servies, punten aan anderen dan huwenden zijn verstrekt en of de minister niet van oor deel is, dat door het niet verstrekken van zulke punten onhoudbare toestanden vooral in gezinnen met kinderen, ont staan zijn. Voorts vraagt hij of de minis ter bereid is zodanige wijzigingen in het verstrekken van punten voor de aankoop van serviesgoederen aan te brengen, dat ook anderen dan huwenden zich het noodzakelijke serviesgoed kunnen aan schaffen? Het Ned. legercommuniqué van gis teren maakt melding van beschietingen op verschillende plaatsen van Neder landse posten en patrouilles. Niettemin blijft het aantal inbreuken zich van week tot week in dalende lijn bewegen, dank zij het optreden van onze troepen tegen het bendewezen. De Nederlandse verliezen op 14 October waren 3 ge sneuvelden en 5 gewonden. Het C. D. K. deelt mede. dat handela ren de rantsoenbonnen voor textiel van tieke bewijsstukken gestaafd Belgrado -t b welkp 18 0ctnber a.s. uiterst onaangenaam waren. De Joego ggldi yan 19 Qct t m j Nov bij Slavische regering nam, zoals in der- de plaatselijke distributiedienst moeten gelijke gevallen meestal gebeurt, haarj inwisselen tegen toewijzingen. In de Watergraafsmeer te Amsterdam is men bijna gereed met de bouw van de Nederlandse „atoomfabriek"Men heeft in een gebouwencomplex de grootste cyclotron van Europa geïnstalleerd, welke gebruikt zal worden voor atoomsplitsing. Als de laboratoria gereed zijn zuUen Nederlandse fleerden op grote schaal hier proeven nemen. Er zijn drie participanten In deze onderneming, de Philipsfabrieken, die de cyclotron bouwden, de gemeente Amsterdamdie de gebouwen beschikbaar stelt en het Rijkdat de financien journe&rt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1