De blokgeest van het Oosten Prikkeldraadpositie belemmert wereldsamenwerking I Technisch Nederland naar voren Sjarifoeddin over het bestand We zijn weer een stap verder Op de' Iribuné SOLDATEN TE PARIJS VERBETERING EN VERHOGING VAN DE PRODUCTIE Generaal Robertson stelt dilemma Wilde zwijnen opereren in Limburg ijs»? jmsst «»- Cementindustrie en natuurschade f 69ste JAARGANG WI.TDAG 17 OCTmm 1947 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN W ereldrevolutie blijft doel Amerikaans cadeau Verklaring aan de consulaire commissie De opbouwplannen van Indonesië Woensdag zeven gewonden Het wordt steeds fraaier C.G.T. onwrikbaar Het belang van de deviezenpot No.' 20444 .SCHEPEN AAN FRANKRIJK OVERGEDRAGEN MIJNWERKERS IN CHILI hervatten de arbeid TEGEN „PAX AMERICANA' ToepF-ssing van natuur wetenschappelijk onderzoek Samenwerking Duitsland's enige kans DE VERLEIDING VAN ZWARTE WINST DE GEMEENTEKAS VERDWENEN DE SPORT ALS SPIEGEL DE V. RAAD OVER INDONESIë JAGERS BIEDEN HUN „GOEDE DIENSTEN" AAN ARBEIDERS BLOKKEREN TREINEN CONSULAIR RAPPORT OP WEG NAAR V N. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de .Nieuwe Schiedamsche Courant" ziin gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 8.45 per Kwar taalt t-15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet de prijs op aanvrage by de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -rt 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. de De Aleemene Vergadering van Verenigde Naües, is "VÏÏfd? tempo' bijeen; en als zij in hetzelfde ..tempo blijft doorwerken, dat zij tot dusverre heeft aangenomen, zouden de voorspel lingen wel eens kunnen uitkomen, dat de gedelegeerden een kleine Kerst- vacantie best kunnen gebruiken, niet alleen om wat uit te rusten, maar min stens evenzeer om zich te bezinnen over de mogelijkheden om uit een hopeloze impasse te geraken. Want daarin is men ten slotte vastge lopen. Als men uit het feit, dat de Ver enigde Staten en Rusland het ten minste in één kwestie: De Palestijnse, groten deels men han wel zeggen voor ne gentig Procent eens zijn, afleidt, dal de Verenigde Naties toch niet reddeloos verloren zijn en een redelijke bestaans grond hebben, dan moet het met deze internationale organisatie wel droevig gesteld zijn. In de harde werkelijkheid van Flushing Meadows toch is het zó dat tegenover dit éne vraagstuk, waarin overeenstemming mogelijk schijnt (want van de Tien procent meningsverschil of nuance liggen wellicht heel wat voet angels en klemmen verscholen) alle, maar dan werkelijk alle andere proble- „looi. „raarin de twee werelden ra dicaal en absoluut op dian?etraal tegen' overgehelde grondslagen staan en wer- k0De Belgische minister-presidertt Spaak, die zijn sporen op diplomatiek terrein heeft verdiend, verklaarde dezer dagen heel laconiek, dat de algemene indruk, welke men in de Algemene Vergadering krijgt, „een Weinig teleurstellend" is, in die zin, dat „de zaken niet precies gaan zoals men zou willen of zoals men zou wensen." De debatten zijn er zelfs tafne- lijk gepassionneerd. Erkend moet ook| worden, dat, naar mate steeds extremer posities worden ingenomen, overeen komsten moeilijker te bereiken zijn Voorts is de tegenstelling der systemen, welke de regeringen vertegenwoordigen, steeds scherper geworden, en de weder zijdse aanvallen worden steeds nauwer omschreven." J Inderdaad neemt men dit schouwspel: echter niet alleen in Algemene Verga-: dering en Veiligheidsraad, maar over het breedste veld van de internationale sa menleving waar. En daarom lijkt het ons, optimistisch en zelfs volkomen ïrreeei. als Spaak verklaart, dat er ,,op het o gen - blik geen twee tegenover elkaar staande blokken zijn." Ongetwijfeld is het juist, dat in een heel enkel geval een indivi-l duele stem uit de Westelijke wereld zich bij de Oostelijke aansluit; daarvoor zijn dan echter telkenmale specifieke rede nen aan te geven. Vast staat, dat 't ge hele Oostblok steeds als ién man spreekt! en stemt zelfs Tsjeehoslowaki.ie, dat! als grensgebied nog het. sterkst de strijd! tussen de twee ideologieën in eigen boezem kent, treedt naar buiten als ge hoorzame vazal van Moskou op. Stalin j beveelt en het Oostblok onderwerpt zichj onvoorwaardelijk, het moet zich onder-: WInPShet Westen bestaat een opposltie- soKdariteit tegen het Russische en communistische opdringen n Europa. Maar er is geen dictatoriaal commando, dat unificerend werkt. zoaa* de vrijheid om een afwijkend standpunt in te nemen gehandhaafd blijft; soms wordt daarvan om bepaalde overwegin gen gebruik gemaakt, maar de blok geest werkt ook daar meer en meer door. Te sterker naarmate het Oosten hem meer demonstreert; want ook Spaak et- kent, dat Rusland sterk overdrijft. „Ik ben, zeide hij dezer dagen, overtuigd, dat als zij eenvoudiger, minder met Prl?" keidraad omspannen posities innamen, de Russen zouden ervaren, dat bij vcM-,2®" legenheden een aantal landen met Mos- kou zou stemmen. Maar om redenen, welke ik niet begrijp .nemen zij steeas extreme posities in." 7 Sturen zij aldus op een breuk a Spaak, en velen met hem, zijn o tuigd, dat de Russen geen breuk wmen of wensen. „Maar men moet wel dat de loop der gebeurtenissen ster schijnt te zijn dan de wil der me Daarin ligt inderdaad het ër° p vaar. Ten slotte gaat het niet. voor of tegen inzake het schan misbruikte veto-recht; ook niet Amerikaanse poging om een me ning, dat het communistische Rusland, van het ogenblik af, dat het op 22 Juni 1941 door Hitier werd aangevallen, een vredelievende natie, welke slechts orde. rust en welvaart in de wereld nastreef de, was geworden. Rusland bleef ech ter. wat 't was: een tyrannieke dictatuur welke krachtens beginsel de wereld revolutie nastreefde. Nu men dit, door de bittere ervaring geleerd, weer dui delijk inziet, poogt men te redden, wa: nog te redden valt. Maar Moskou zal de prooi niet gemakkelijk loslaten welke het door de angst van het Westen kreeg toegeworpen. Om die prooi vecht het. met verbetenheid, tot het bittere einde, ook in de Verenigde Naties. ganisme tussen Algemene YfJYpn^dat tn Veiligheidsraad in te schuiven; dat zijn slechts openbaringen van,, per wortelend geschil: de S^J 00k de twee werelden .welke naa™ jpri;opn wee weremen prUgPn aan de stelsels geeft, die Een strijd, WIIlkCbeVstond ""en bestaat. Wereldoorlog ppn hoogte Maar onder de oorlog tot ee punt werd opgevoerd, toen oe geai lieerde staatslieden, vooral onder de aandrang van president con' cessie op concessie aan Rus.and deden, uit vrees, dat Moskou een afzonderlijke vrede met Duitsland zou sluiten, of zelfs zich aan de zijde van het nazi-Derde Rijk zou scharen. Zo was het mogelijk, dat Rusland, krachtens overeenkom sten, diep in Europa doordring. Vooral van Amerikaanse zijde is een fatale vergissing gemaakt door de me- Een en dertig schepen van de vroege re Duitse marine en een drijvend dok, die door de vlootcommissie van drie aan de V. S. waren toegewezen, zullen aan Frankrijk worden overgedragen, zo wordt te Washington vernomen. Het gaat om 3 torpedobootjagers, een bevoorradings schip voor vliegtuigen, een reparatie schip voor vliegtuigen, een moederschip voor oorlogsschepen, 12 mijnenvegers, 3 trawlers, een tankschip, 7 zeesleepboten, 2 torpedo-aanvoerschepen en een drij vend dok van 40.000 ton. De schepen zijn. met uitzondering van de torpedo bootjagers; gemakkelijk voor burgerlijk gebruik om te bouwen. De Chileense regering heeft gister avond bekend gemaakt, dat de mijnwer kers van een aantal steenkolenmijnen in Chili, die twaalf dagen hebben ge staakt, thans onvoorwaardelijk de ar beid hebben hervat. De staking, die 15.000 man omvatte, had geleid tot het invoeren van kolen- distributie, terwijl men ook reeds de steenkoolreserves van de vloot had moe ten aanspreken. De grondwetscommissie is gisteren door min. dr. Beel geïnstalleerd. Van links naar rech'* *lU(j j Tüanus, minister van Maarseveen, minister J. A. Jonkman, minister-president dr. L. J. M. Beel, dr. M. ./- Prinsen, mevrouw mr. Huart. Van links naar rechts staande: J. Schouten, prof. F. J. t -«• Duynstee, prof dr. J. H. A. Logemann, mr. W. A. van Helsdingen, dr. S. E. Bierema, prof. mr. E. H. s' Jacob, jhr. mr. M. van der'Goes van Naters, prof, mr. C. P. M, Romme, mr.B.J. Stokvis Zygmunt Modzelewski, de Poolse mi nister van buitenlandse zaken, heeft in de vergadering der politieke commissie der V. N te kennen gegeven, dat het voorstel der Verenigde Staten tot vor- ming van een tussentijdse commissie, die bet werk der algemene vergadering van de V. n. zou moeten vergemakkelijken, ..de Verenigde Naties en de internationale vrede in gevaar brengt." Polen was van mening, dat Amerika op deze wijze de wereld met meerderheid van stemmen zijn politiek zou kunnen, opleggen Modzelewski wees de .,pux Americana af Onder de haam Research-congres kwamen gisteren in de stadsschouw burg te Utrecht leiders van toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek en vertegenwoordigers van industrie en bedrijfsleven bijeen, teneinde na te gaan, welke methoden er gevolgd moeten worden om de productie te verbeteren en te verhogen. De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van de hoofdgroep industrie, welke in stelling met de stichting voor de land bouw dit tweedaags congres organi seert, betreurde <je noodzakelijkheid van deze buitenlandse benaming, maar hij hoopte, dat het begrip, dat hieronder verstaan moet worden, spoedig inge burgerd zal zijn. Het is nodig, zo be toogde de heer Twijnstra Verder, dat men in kringen van de landbouw en industrie een open oog heeft voor het werk van het toegepast natuurweten schappelijk onderzoek. Voor de economische moeilijkheden, De Weense kunstschatten verlaten AmsterdamEen groot deel wordt per vliegtuig naar Parijs vervoerd. Op 15 October j.l. hebben In Den Haag de besprekingen van het coördinatie-college NederlandNed. Indië, waarin de Ned. en de Ned.- Ind. regering vertegenwoordigd zjjn, een aanvang genomen. De taak van 18 f,"or regelmatige ver- e afwisselend in Den Worde" gehouden, bjj te dragen tot de oplossing van de vele economische en financiële pró blemen, welke door Nederland en Indonesië in hun onderlinge verhou ding en in hun samenwerking t.a.v. het buitenland bestaan. Ook een vertegenwoordiger van Oost- Indonesië zal aan de vergadering deel nemen. Als voorzitter van de Ned. delegatie op de huidige vergadering van genoemd college treedt op drs. A. B, Speeken brink, directeur-generaal voor de bui tenlandse economische betrekkingen. Voorzitter van de Ned.-Indisehe dele gatie is mr. J. E. Van Hoogstraten, directeur van economische zaken te Batavia. Door het coördinatie-college, hetwelk dus thans gedurende enige weken te Den Haag bijeen zal komen, zal onder meer het verloop van het goederen verkeer tussen Indonesië en Nederland besproken worden, de handelspolitieke Van officiële zijde te Batavia wordt medegedeeld, dat wederom Ned. bivaks en patrouilles zijn beschoten. De Ned verliezen bedroegen Woensdag zeven ge wonden. West-Java: bij Tjikadoe, 10 k.m. ten Noordwesten van Tasikmalaja, zijn 80 ontvoerde Chinezen bevrijd. Een kleine T.N.I.-groep is uit een hinderlaag bij Tjikaso, 58 k.m. ten Oosten van Ban doeng. verdreven. Bij een treffen ten Zuidoosten van Tjirandjarig, 15 k.m. ten Oosten van Tjiandjoer, zijn op de con- vooiweg naar Bandoeng enkele tegen standers gevangen genomen. Midden-Java: opnieuw is in de om geving van Boemiajoe. halverwege TegM- Poerwokerto, een groep ontvoerde Chi nezen bevrijd. Verspreide T.N.I-benden, die opereerden ten Westen van Salatiga. zijn verdreven. Oost-Java: zuiveringsacties ten Westen van Loemadjang hebben goede resultaten opgeleverd. Aan republikeinse zijde sneuvelden twee Japanners. samenwerking tussen beide gebieds delen, de rehabilitatie van het bedrijfs leven in Indonesië, alsmede de finan ciële verhouding tussen Nederland en Indonesië en vele daarmede verband houdende financieel-technische vraag stukken. De eerste bespreking van deze bij eenkomst van het coördinatie-college werd in het bijzijn van de ministers van buitenlandse zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorziening geopend door de minister van financiën. De eerste vergadering werd gevolgd door een informeel samenzijn, waartoe ook de ondernemersraad voor Ned.- Indië was uitgenodigd. Met de K.L.M.-Constellation Nij megen arriveerde Donderdagmiddag uit Batavia de heer M. A. Pellaupessy, ver tegenwoordiger van de regering van Dost-Indonesië te Batavia, die een be zoek van 3 weken aan 's-Gravenhage zal brengen, waar hij zul deelnemen aan de besprekingen van het coördi natie-college NederlandNed.-Indië. Volgens mededeling van betrouwbare bronnen te Batavia hebben de republi keinse autoriteiten aan de consulaire commissie de „bewijzen" overhandigd dat de Nederlanders sinds de order „staakt het vuren" 100 km. in West Java zijn opgerukt, 80 km. in Midden- Java en 50 km. in Oost-Java, meldt „U.P.". De zegslieden zeiden dat de Indone sische premier Sjarifoeddin de consulaire commissie op 26 September had mede gedeeld dat de hervatting van de Ne derlands-Indonesische besprekingen over een demarcatielijn afhankelijk was van de „goodwill van beide partijen". Hij liet er echter op volgen dat een demarcatie lijn slechts een tijdelijke maatregel kon zijn „totdat wij de politieke kwestie hebben opgelostDe premier beweer de dat de lijn, welke Van Mook had aangegeven, het onmogelijk maakte de staakt het vuren -order na te komen. Hii zeide dat de republiek de order der Uno had uitgelegd als „halt en staakt het vuren"- »De j?.n w®lke door Van Mook werd uitge-^PPeld, geeft de Ne derlanders de vrije hand in de grens gebieden, waartoe zij eenzijdig hebben beH°jt0vnérvolgde: „Wij kunnen niet met de Nederlanders °£^andelen deze lijn bestaat. llJn be staat, zullen wij onze operaties m die ■n dorper: bezet, vuren-ortfcr afgekondigd. Tijdens zijn gesprek met de consulaire commissie stemde de pre mier er in toe dat de commissie contact zou opnemen met de Nederlanders over de suggesties, welke tijdens het inter view waren gedaan. Hij beweerde verder, dat slechts tot 8 procent van de republikeinse bur gelijke autoriteiten met de Nederlan ders samenwerkten in de door dezen bezette gebieden en zeide dat de Indo nesische schepen nog steeds de Dlok- kade verbraken, niettegenstaande het feit dat deze na het uitbreken der vij andelijkheden was verscherpt. Dezelfde zegsman zeide dat de com missie de republikeinen had medege deeld dat zij mogelijk enige voorstellen, welke door dezen (rep.) ten aanzien van de demarcatie-lijn waren ingediend, nader zou beschouwen. De premier zeide nog dat de repu bliek niets tegen de Nederlanders qua mens had, doch dat zij slechts het koloniale systeem bevocht. „Economisch hebben wij de Nederlanders nodig", zo zeide Sjarifoeddin. Generaal Robertson, de wnd. gou verneur van de Britse bezettingszone van Duitsland, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat de enige kans op het economisch herstel van Duitsland gezocht moet worden in samenwerking met de bezettingsautoriteiten, ook in zake 't nieuwe ontmantelingsprogram hetwelk zoveel industriële capaciteit voor de Duitsers zal overlaten, dat zij moeite zullen hebben haar volledig te gebruiken. De Duitsers zullen vol doende armslag hebben voor de weder opbouw van hun economie, daar het plan is gebaseerd op een herstel van de Duitse productie tot het peil van 1936. Toen men hem vroeg, welke stappen zouden worden genomen als de Duitse arbeiders zouden weigeren het ontmante lingsprogram uit te voeren, antwoordde Robertson, dat hij dit liever niet wilde zeggen, doch dat men er zeker van kan zijn, dat de ontmanteling voortgang zal vinden. De lijst van herstelbetalingen is aan de 1 bevelhebbers van de Sovjet Russische en de Franse zone voorgelegd, doch tot dusver heeft men van hen nog geen ver klaring erover ontvangen. De Amerikaanse wnd. gouverneur, ■enf-raal-majoor Hays, verklaarde, dat het voor de Duitsers na de uitvoering van het ontmantelingsplan mogelijk zou ziin een levensstandaard te berei ken, die overeenkomt met 80 van het peil van 1936. Naar wordt /^„«H-^trikaanse industrie In de Engxe'Órtniveau van zone in 1951 een bereiken. 2.000.000.000 dollar per Jaar De Duitse adviesraad voor ^ferbr^ zone heeft gisteren zijn wer WQOn. ken, daar de leden zich naar Jd de plaatsen wilden begeven om reacties op het ontmantelmgsplan te De studeren. d ieden De voorzitter zeide, dat gee» ontkent, dat Duitsland tot JL p taties verplicht is „nadat het E P g Plunderd heeft", dóch hij betreurde het. dat de raad geen gelegenheid g had om besprekingen te yoere de beste methode voor het vernemen van de herstelprestaties zouzy"' Het onder Sovjet-Russische controle staande radiostation Berlijn stelt het oor als zou de Duitse adviesraad uit protest tegen het ontmantelingsplan zijn uiteen gegaan en tegen de Britse wensen in weigeren zijn werk voort te zetten. Ambtenaren van de C.'C.D. hebben bij een filiaal van een groot winkelbedrijf in Den Haag, aanzienlijke tekorten ont dekt op de voorraden, die er volgens de distributie-gegevens zouden moeten zijn. Er ontbraken o.m. 3212 rantsoenen suiker, 521- rantsoenen boter, 946 rant soenen kajig. De filiaalhouder bekende, dat deze tekorten waren ontstaan door dat hij een deel van de werkvoorraad zwart verk'ocht had. Zo had hij in sa menwerking met anderen duizenden rantsoenen suiker zwart verhandeld tegen prijzen van 8 tot 13 per stuk, Tegen de filiaalhouder en 14 andere personen, die in deze zwarte affaire waren betrokken, werd proces-verbaal opgemaakt. waarin wij verkeren, is eigenlijk inaar één oplossing: verruiming van het goe derenverkeer, meer en beter produce ren. Maar uitbreiding van de industrie, noodzakelijk door het bevolkingsaccres, stelt als eis onderzoek in de richting, die de oude methode verbetert. Dit geldt ook voor de landbouw. De beperk te bodem eist de productie tot het uiter ste op te voeren door mechanisatie en rationalisatie. Van Prins Êernhard, ere-voorzitter van het congres, was bericht van ver hindering binnengekomen. De voorzit ter kon echter het welkom toeroepen aan minister Mansholt, mede namens de minister van econ. zaken Huysmans. De noodzaak van research Minister Mansholt kreeg na de ope ningsrede het woord, om een rede te houden over wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van landbouw en industrie. Spreker richtte zich daarbij op de eer ste plaats tot de leiders van middelbare en kleine ondernemingen, omdat zij spe ciaal voor het probleem van productie verbetering staan. Naar het oordeel van de regering, die voor het toege past natuurwetenschappelijk onderzoek grote bedragen uitgeeft, voldoet de bij drage van het bedrijfsleven nog niet aan de verwachtingen en staat ons land ver ten achter bij Engeland, waar het bedrijfsleven zich heeft georganiseerd in research en association. Er zijn daar 29 of 30 van dergelijke groeperingen tot stand gekomen, waarvan vooral kleine ondernemingen profiteren. Wij hebben in ons land goede technici, doch helaas te weinig. Zoals bekend, worden door de overheid maatregelen genomen, om de opleiding van technici te stimu leren. Tenslotte wees Z. Exc. op de moei lijke taak van de leiders van het rese- arch-werk, van wie nog meer dan voor directies en leiders van bedrijven een sfeer van rust nodig is. Vervolgens hield prof. dr. G. Holst, wetenschappelijk adviseur van Philips, een voordracht over de noodzaak en betekenis van de research, waaronder men het scheppen van nieuwe moge lijkheden heeft te verstaan. Prof. dr. ir. C. H. Edelman uit Wage- ningen besprak de betekenis van de research in de landbouw, die daar ouder is dan in de industrie. Research is een actieve behandeling, waarbij men niet afwacht tot de practijk met vragen komt. In de namiddag belichtte ir. S. H. Stoffel, Delft, de betekenis van en de mogelijkheid tot research voor de klei nere industriële ondernemingen en gaf ir. J. H. M. van Stuivenberg, rijkstuin- bouw-consulent te Kesteren, enkele gre pen uit het tuinbouwkundig onderzoek. De gemeentekas van het Brabants dorpje Eethen is spoorloos verdwenen met de ƒ4700.—, die er in zat. Wanneer het gebeurd is, valt niet met zekerheid te zeggen, zodat de politie vooralsnog weinig aanknopingspunten heeft. De daadwerkelijke sportbeoefening en de passieve belangstelling daarvoor zijn een afspiegeling van het maatschappe lijk leven. Een gezond sportleven is in derdaad van, zij het helaas nog te veel miskende, grote betekenis voor een volk. Dat dit begrip echter nog met overal de nodige steun heeft gevonden, blijkt uit de vaak zeer grote velden- misère in de dichte bevolkingscentra, waarvan juist de duizenden kleine naam loze sportbeoefenaars de dupe worden. Alle conservatieve vooroordelen kunnen nochtans niet tegenhouden, dat in de loop der jaren de sport een integrerend deel van het volksleven is geworden, en als zodanig een reflex daarvan. Men heeft gezien, hoe in Duitsland de sport in dienst heeft gestaan van de nationaal-socialistische grootheidswaan zin, propagandabluf, naaktcultuur en rassentheorieën. Van Engeland zegt men, dat het zijn veldslagen heeft gewonnen op de speelplaatsen van zijn kostscholen: de Engelsman geldt als het toonbeeld van de sportieve mens in ruime zowel als beperkte zin; een ander aspect daar Is, dat iedereen het normaal vindt wan neer de clubs duizenden ponden neer tellen om hun publiek het meesterschap van de beste „hogeschool"-voetballers te doen bewonderen. Eindeloos geronsel en fervent chauvinisme kenmerken de sport in Frankrijk, waar ook in ander opzicht de reële verhoudingen zoek zijn. Kenmerkt Nederland zich door een ge zond sportleven? Is het verklaarbaar, dat 's lands kwantitatief grootste zwem vereniging kwalitatief nauwelijks da middenmaat haalt? Is het redelijk, dat de voetbal een serie andere sporten in de hoek duwt? Is het verantwoord, dat de kranten zich beijveren om de jeugd warm te doen lopen voor grote presta ties? In het vrij recent verleden was er een Amateur, die in dit blad te hooi en te gras, blijkbaar uit typisch amateurs- plezier, wel eens een sportprobleem aan pakte, ging het niet over vrouwenvoet bal. dan over pugilisten. Maar er zijn meer en anders-getinte zaken, die het beschouwen waard zijn, wil men- de sport op haar hoge waarde als zijnde een volksbelang schatten. Er. zijn goede dingen in ons sportleven, ech ter ook kwalijke toestanden. Ondergetekende stelt zich voor, in e|n wekelijks praatje een en ander aan zijn bescheiden oordeel te onderwerpen. Waarbij hij uiteraard zeer dankbaar zal zijn voor reacties. SUPPORTER. De Reuter detachementen Parüs ondergebracht. Woordvoerders van de ministeries van binnenlandse zaken en oorlog wil den geen commentaar op deze troepen beweging geven. De strijdkrachten zijn met vrachtauto's naar de stad ver voerd en hebben veldkeukens bij zich. Zij zijn in volledige velduitrusting. Twee kleine organisaties van metro- personeel hebben besloten het werk te hervatten; daarentegen nam de dooi de communisten beheerste C.G.T. het besluit de staking voort te zetten. Talrijke Parijzenaars, die in de cou ranten hadden gelezen, dat de treinen om twee uur weer zouden •djden, ver zamelden zich voor de metrostations, maar een half uur later liepen zij weer mopperend weg, omdat de ijzeren hek ken, die de stations in de afgelopen drie dagen gesloten hielden, rustig op He Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië, dat bepaald was op Donderdagmiddag, uitgesteld tot heden Vrijdag 21 uur Ned. tijd De reden van dit uitstel werd niet opgegeven. Als men al de verhalen moet gelo ven, welke op het ogenblik langs de Duitse grens in Limburg de ronde doen, dan zou ons land 'n ware welde- zwijncn-invasie beleven. Gelukkig loopt het zo'n vaart niet en de ravage, welke deze vreemde in dringers aan de gewassen zouden ver oorzaken, blijkt ook wel mee te vallen. Naar aanleiding van een bericht, dat schoolkinderen in de Limburgse ge meente Bergen (ten N. van Venlo) in deheide aldaar groepen wilde zwijnen hadden gezien, zijn wij eens bij de bur gemeester van deze langste gemeente in ons land (30 km. op informatie uitgeweest. Deze kon ons ogenblikkeipK geruststellen, want de hier bedoeiae wilde zwijnen bleken achteraf "onuen geweest te zijn. Toch heeft de gemeente priisjachten uitgeschreven, want er zijn t "boswlchter In zelfs de zwaarste (150 kg.) van zes meter afstand „op d® k.0" 1 doch durfde niet te sc^prs eracÏÏer anders misschien de divers "achter te rakpn De .zware longen wist te ontkomen en thans speurt men n0g iiveric verder naar dc vluchteling en C evertuële metgezellen, die op 70 k 80 kg worden geschat. Dinsdag ziin Mi Afferden in de bossen van Blenenbeek eveneens de slagtanders gesignaleerd, alsmede aan de andere knnt van de Maas bij Deurne en Maas- bree In Zuid-Limburg zijn door ver schillende mensen groepen wilde nen bij Heugem en Gronsveld gezien. Overigens dient men de term „grote groepen" met een korreltje zout te ne men, daar het bekend ia dat deze in dringers niet „en masse maar ,indi- vidueel" opereren. Een jager in Tegelen boekte onlangs groot succe- door er twee neer te leg gen. Hii zal dus van de winter over de vetoositie niet te klagen hebben. Een dergelijke kluif schijnt ook op de jagers in den lande een grote aantrekkings kracht uit te oefenen, want de burge meester »an Bergen vertelde ons nog, dat zelfs Amsterdamse en Hilversumse iagers hun „goede diensten" hebben aangeboden. De jagers dienen er echter wel re kening mode te houden, dat de beesten zich niet gemakkelijk laten vangen. Ze zijn zeer sluw, dat blijkt wel uit het verhaal van een boswachter, die er des nachts met een zoeklicht op uittrok en na urenlang speuren tot de ontdekking kwam dat „pa zwijn" rustig achter hem meewandelde. soldaten te'staat, dat enkele treinen vandaag met s 1 bet geringe personeel, dat beschikbaar is, zullen rijden. Het besluit van de autonome en de Christelijke bond om het werk te her vatten, wordt principieel gezien als een politieke overwinning voor Ramadier. De Parijzenaars werden gisteren herinnerd aan de dagen der anti-Duitse sabotage, toen zij de routes, die de door de regering gerequireerde bussen onder houden, met massa's spijkertjes be strooid vonden. Vele automobilisten en motorrijders werden er de dupe van. De politie arresteerde drie metro- employé's, toen zjj bezig waren kisten met spijkertjes op een vrachtauto te laden. De zeeliedenstaking Tengevolge van de staking onder de Franse zeelieden liggen 26 sche pen, waaronder het Nederlandse schip „Simon .Stevens", werkloos In de haven van Le Havre. Ongeveer 2800 zeelieden legden gis teren het werk neer. De havenarbei ders weigerden de schepen te lossen, zelfs die, welke aan bederf onderhevig voedsel in de ruimen hadden. Arbeiders van een aantal grote be drijven in het gebied van Milaan heb ben de emplacementen van' het spoor wegknooppunt Saronno (ongeveer 16 K.M. van Milaan) overzwermd en vijf uur lang treinen opgehouden. Het spoorwegverkeer tussen Milaan, Como, Varese en Novara werd door de de monstranten gestremd. In een door de arbeiders uitgegeven communiqué wordt verklaard, dat zij sinds 9 September niet hun volle salaris uitbetaald heb ben gekregen. Een Chinees Liberator-vliegtuig is Donderdag naar Singapore vertrokken met de volledige tekst van het definitie ve rapport van de consulaire commissie voor de veiligheidsraad meldt A. P.. Van Singapore zal het rapport per Britse vliegtuigen naar Lake Success ver zonden worden. De Liberator zal uit Singapore door vliegen naar Nanking met de Chinese militaire waarnemers, die deelgenomen hebben aan het onderzoek van de con sulaire missie. Reeds geruime tijd wordt interdepar tementaal overleg gepleegd om tot uit breiding van de Nederlandse cement productie te komen. Deze uitbreiding z t vast aan vergroting van de mfr^ y'T ning in Zuid-Limburg, waardoor ver mindering van natuurschoon niet zou zijn uitgesloten. 'Men is van plan de productie van dp ENCI te Maastricht met 200.000 ton per jaar (50 pet.) te verhogen, mits daardoor geen blijvende schade aan het Limburgse natuurschoon wordt toege bracht. Bij uitvoering zou de ENCI een nieuw fabrieksgebouw in het af te gra ven gebied moeten neerzetten, waartoe dan waarschijnlijk het kapitaal dezqr maatschappij vergroot zou moeten wor den. De jaarlijkse productie van de ENCI beloopt thans ongeveer 380.000 tot 400.000 ton per jaar. De Hoogovens te IJmuiden produceren pl.m. 150.000 ton per jaar. De gezamenlijke productie dekt de Nederlandse cementconsumptie voor de helft. De totale import van cement uit Groot- Britannië, België, Luxemburg en Dene marken bedroeg in 1946 201.679 ton voor een bedrag van 7.687.000 (in 1939 resp. 622.953 ton voor 5.750.000). Gezien deze cijfers zou verhoging der Nederlandse productie met 200.000 ton jaarlijks een bedrag van ongeveer millioen aan deviezen kunnen betekenen. GESTRANDE REIZIGERS. Voor de Parijse stations moeten tientallen reizigers tengevolge van de transport- en taxi-staling wac ten o,o bevrijdende vrachtwagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1