Franse verkiezingen De Gaulle triomfator over M.R.P. OÊ Bootschroef weer vastgelopen West-Java wil orde en rust! Productieverhoging in A Engeland Regering de grootste geslagene De rekenkunde van minister Isaacs DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Communisten behouden hun positie Treinstagnatie Rotterdam-Dordrecht De Metro staking te Parijs opgeheven? De gemeentekas, die verdween NDER DE Huis in Zevenbergen gesloopt Samehiverking met Ned.-Ind. regering Baby voor operatie naar Amerika Arg- entijnse mieren rukken Italië binnen srifepis'op'.' O U P E Engeland beperkt De cholera in Egypte 69ste JAARGANG MAANDAG 20 OCTOBER 1947 No. 20446 zat in een kluis met een raam M. R. P. LUNSHOF GAAT IN HOGER BËRO'T DE H- vader 4 NOVEMBER TERUG NAAR VATICAAN KARDINAAL FRINGS BEZOEKT KARDINAAL DE JONG DEMOBILISATIE reserve. OFFICIEREN ONTVOERING VAN KIN- DEREN UIT SOVJET-ZONE Protest van Duitse bisschoppen DE MEXICAANSE HOND HOEVEEL IS TIEN GEDEELD DOOR VIJF omvang van thuisvloot VIJFTIEN DODEN PER UUR DE VERLIEZEN IN INDIE „ZWART" GYMNASTIEK LOKAAL OP NIJENRODE AANKOMST LEDEN INDIE- COMMISSIE f ONS LANDJE ALLEEN? DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per Kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling waarschuwen Onze Parijse correspondent telefoneerde ons vanochtend 8 uur deze indruk van de uitslag der Franse gemeenteraads verkiezingen: Hoewel de uitslagen nog maar zeer gedeeltelijk bekend zijn, is het duidelijk, dat generaal de Gaulle als overwinnaar uit de strijd treedt. Als overwinnaar op het communisme, waartegen hij vooral de strijd had aangebonden? Neen, het commuhisme heeft zijn positie nagenoeg bewaard! Dat het vooral uit de kleine gemeenteraden wordt geworpen is niet zozeer het gevolg van het stemmenverlies, als wel van het kiesstelsel. Ook het socialisme, dat numeriek verzwakt is, verover eveneens door het kiesstelsel toch nog een aantal gemeenteraden. De slagen, door De Gaulle toegebracht, zijn meer op de M.R- n«er^ gekomen, die een geweldige nederlaag heeft te boeken en ondan s aar sterke organisatie slechts gevolgd werd dodt de helft van haar aanhangers. De Gaulle's overwinning, die zo groot is, dat te absolute meerderheid in de gemeenteraad met één slag wor t komt ten goede aan de radicalen, de linkse en de unie rep en de rechts onafhankelijken en de conservatieven, waardoor te p verhoudingen in Frankrijk plotseling zijn teruggebracht naar ie van voor 1939. De grootste geslagene is de regering Belf, die haar meerderheid vernietigd eiet'. In een land als Engeland zou een dergelijke nederlaag tot algeméne ver kiezingen lqiden, hetgeen echter volgens de Franse grondwet voorlopig niet mo gelijk is. De regering moet dus in de be staande toestand haar meerderheid zoe ken en de vraag is gewetigd, welke haar Bamenhang zal zijn. En tegenover een communistische macht van 30 is ook die andere vraag gewettigd tot welke toespitsing der verhoudingen zullen de- Be verkiezingen voeren? De stemmingsuitslag Voor het eerste kwart der kiezers is de stemmenverhouding: communis ten 30 socialisten 20 de M.R.P. 10 R.P.S. (De Gaulle) 40 Deze percentages zijn echter niet voor Vergelijking vatbaar met die van vroe gere verkiezingen, aangezien het totaal Uitgebrachte geldige stemmen veel la ger is, doordat het°aantal onthoudingen tot dusver ongeveer over de 30 gaat. Aangezien in de gemeenten beneden de 9000 zielen de evenredige vertegen woordiging niet werkt, maar het meer derheidsstelsel, kan de einduitslag ook zeer beinvloed worden door de herstem mingen van a.s. Zondag. Trouwens de Op het traject Rotterdam—Dordrecht heeft zich vanmorgen een treinstagnatie voorgedaan, die het verkeer tussen beide steden juist op de drukke forensentijd en evenzeer het verkeer tussen Noord en Zuid ernstig heeft gestoord. Omstreeks zeven uur zijn van een Werktrein der N.S., waarmede materialen werden aangevoerd naar een plaats, waar ue lijn wordt versterkt, twee wagons ontspoord. Het ongeluk zelf had vrijwel geen betekenis, maar, zoals gezegd, het ver keer was er zwaar door gehandicapt. De ieln® van Rotterdam reden niet ver- liir.» dan_Barendrecht en tussen dit sta te-, -en Oordrecht werden later autobus- ingelegd. Het heeft enige uren ge- konrdoorg°aranhet Weer n0rmaal echter niet gepaard met grote nume rieke achteruitgang. Wel gaan zy voort, terrein te verlie zen in de grote steden, maar het plat te land, dat altijd achteraan komt, maakt dat weer voor hen goed. Het eind resultaat moet worden afgewacht, om de juiste sterkte van de communisten te meten. Onder de grote plaatsen, die voor de communisten verloren gingen, bevindt zich Marseille. De Gaullisten Parjjs heeft volstrekt voor de Gaulle gestemd. Meer dan 50 pet. voor de R. P. S. verzekert aan de con centratie van De Gaulle een volkomen meerderheid in de Parijse raad. Eerst over enige dagen zal uitgere kend kunnen worden, hoe deze concen tratie van radicalen, links-republikei nen, onafhankelijken van links en rechts, Unie-republikeinen, M. R. P. en conservatieven er definitief zal uitzien Het is te verwachten, dat velen uit die aanhang hun vrijheid zullen herne men om redenen van partijbelang. Over geplant op het terrein der algemene verkiezingen zou zulk een uitkomst moeilijk een stabiele regeringsmeerder heid kunnen opleveren en afhankelijk blijven van het midden bloc. Maar vol gens de nieuwe grondwet kan de kamei in de eerste twee jaren van haar be staan niet worden ontbonden, zodat eerst in de volgende zomer op algemene verkiezingen kan worden afgestuurd. Voor. het ogenblik komt men nu voor een zeer eigenaardige toestand te staan. Een regeringsmeerderheid, die niet meer de meerderheid der kiezers achter zich heeft en zonder dat er mo gelijkheid bestaat, een meerderheid te vormen, die naar het beeld is van deze stembusuitslag. Het is echter te ver wachten, dat de radicalen het ministerie zullen verlaten, zodat een compromis tussen overwinnaar en geslagene zal moeten worden gevonden om een rege ring te vormen, die meer aan de zeer heftige communistische actie het hoofd zal kunnen bieden. In het negatieve is De Gaulle dus geslaagd. Men mag er benieuwd naar zijn, tot welk positief beleid de over winning de overwinnaars zal kun nen voeren. Naar A.F.P. uit Parijs seint, heeft de Franse minister van arbeid mede gedeeld', dat de regering bereid is, de employe's van de metro, in plaats van de gevraagde loonsverhoging, een jaar lijkse toelage te geven, variërend nafar de grootte van hun salaris en als tijde lijke maatregel. Naar verluidt, zouden de arbeiders met deze toezegging genoegen nemen en de staking hebben opgeheven. Naar wii vernemen, zou het verdwij nen van '4800.— uit de „kluis" van het raadhuis te Eethen geweten moeten worden aan diefstal door een onbekende die gebruik maakte van de wetenschap, dat de kluis een raam in dé buitenmuur had Met een ladder klom hii naar het venster drukte dit in en pikte het geld kistje daarop met een haak van zijn plaats. Jachtopziener Veldhuizen op het landgoed „Maliën tussen Zutphen en Lochem in, heeft de kans gehad een wild zwijn neer te leggen. De buit wordt weggedragen. Een baby van 16 maanden, die eer, deeltje afgebladerde verf in een w heeft gekregen, dat m Nederland niet daaruit verwijderd schijnt te kunnen Worden, zal naar Amerika gaan per vliegtui0, op advies van Ned. specialis ten. De ouders hebben geen gelegenheid met hun kindje mee te gaan en daarom beeft een vrouwelijke passagier zich be reid verklaard de baby op dereis naar New York te verzorgen. In New York zal een dokter het kindje in ontvangst nemen en per vliegtuig naar de "Temple University Clinic" te Phila delphia brengen. Daar schijnt men ®1(?c.hts over de voor de operatie ge schikte instrumenten te beschikken. Gaulle tijdens een van zijn redevoeringen. totaal-cijfers van de uitslag van gisteren zullen niet voor Dinsdag a.s. bekend zijn De 1 ontevredenheidsbeweging De eerste uitslag is de stellige ver oordeling van de politiek der regering. Dat was bij de slechte binnenlandse toestand te voorzien. Men had echter gedacht, dat deze ontevredenheid zich zou uiten door verschuiving naar de beide uitersten. Het laat zich nu aanzien, dat deze uitersten daar niet veel van gepro fiteerd hebben, terwijl de R.P'.S. ook niet de enige benificiant is. Een aanzienlijk deel van de ontevredenen hee'ft zich van de stemming afgekeerd, waardoor het aantal onthoudingen, (lat in de provincie °ver de 35 ging en voor Parijs onge veer 25 was, een totaal heeft bereikt als hier in Frankrijk nog biet is voorge komen. De M.R.P. ondervindt, wat het zeggen wil, in Frankrijk een beginselpariij tc zijn. Het niet onmiddellijk meegaan met De Gaulle is door haar aanhang niet be grepen, terwijl ook het betrokken zijn in de stakingen van de christelijke vakver enigingen velen van rechts van de M.R. P. heeft vervreemd. De beweging is ook medeverantwoordelijk gesteld voor de politiek van de geleide economie, wat de middenstand tegen haar in het harnas heeft gejaagd. Evenwel moet men niet vergeten, dat de M.R.P.-cijfers, die M.R. P.-ers uitsluiten, die op de gemeenschap pelijke lijsten voorkomen en waarvan ér ook velen gekozen zijn, vooral in de Elzas. De M.R.P. moest zich nu óók op offeren, om het middenbloc te vormen met de'socialisten in de geweldige strijd tussen de beide grote blocs van rechts en links. De socialisten De socialisten zijn plaatselijk verzwakt, doch profiteren in andere streken van het teruglopen der communisten en ook van de steun der niet-communistische partijen, daar waar deze geen zelfstan dige kans zouden maken en daardoor hebben ze in belangrijke 'mate hun positie kunnen redden. Het meerderheidssteJsel speelde hun ook in tal van gemeenten de aan de communisten ontnomeh ge meenteraden in handen. De conferentie van West-Java te Bandoeng heeft na vijf dagen vergade ren met 27 stemmen voor en 21 tegen een resolutie aangenomen, waarin werd vastgelegd, dat de bevolking van West- Java na jaren van beproeving vóór alles behoefte heeft aan orde, rust en veiligheid en dat vereniging van alle krachten dringend noodzakelijk is voor het herstel van de welvaart. De vergadering kwam overeen, dat voor de wederopbouw samenwerking met de algemene overheid onmisbaar is, dat deze samenwerking ook door de overgrote meerderheid van de Indones - sche bevolking van West-Java verlangd wordt en dat deze daartoe ook aan- stonds bereid is. Het werd dringend noodzakelijk geacht, dat ook aan het landsbestuur deelgenomen werd door leiders van het volk. De vergadering overwoog voorts, dat de bevolking van West-Java recht had op een eigen volksbestaan en uiteindelijk zelf haar lot zou moeten bepalen, doch dat in verband met de politieke situatie in Indonesië de tijd voor een definitieve regeling van de status yan West-Java nog niet gekomen was. Derhalve werd aan de algemene over heid verzoch^ een conferentie bijeen te Sepen van vertegenwoordigers van alle delen van West-Java, teneinde een voor lopige eigen bestuursorganisatie .in te stellen. Aan de Permanente contactcommissie die inmiddels is gevormd als advies lichaam voor de Recomba, is opgedra gen deze conferentie voor te bereiden en voorstellen te formuleren, die aan de conferentie en de regering kunnen wor den voorgelegd. De contactcommissie, onder leiding van Hilman D.iajadinin- grat, is gemachtigd zich uit te breiden met deskundigen en representatieve figuren om de belangen va_P West-Java voorlopig te vertegenwoordigen. De journalist H. A. Lunshof, die door de Amsterdamse rechtbank tot 10, boete of tien dagen hechtenis werd ver oordeeld, wijl hij geweigerd had de naam te noemen van degene, die hem een deel van de Linggadjati-notulen had ver strekt, heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend.. ren e?] reUsachtig- leger Argentijnse mie- ne .v!6' naar men gelooft, door bana- gen tv>e^en z9n overgebracht, bedrei- tt.. de Italiaanse Riviera. Enige pri, nüen geleden verschenen de eerste trekt" vf *te San Remo en sindsdien schare" leger in steeds toenemende Lng voert'ï" en westwaarts. De bevol- alle moapij-ii? stripd tegen'de mieren met dusver geen nniddelen, doch heeft tot yerschillemje Ses Snoekt, la s te San Remo henuers van hixe-vil- men verkocht, daar d en hun eigendom overal genesteld hchbPmir>ren, die zich yan deze huizen onmog*',** bewonen In het Italiaanse parie mal*en. een schriftelijke vraag ing^1 ls thans in de regering wordt verzocht^' Waar" de plaag een eind te maken otn aan De communisten De communisten zijn zeer verzwakt, doordat zij tengevolge van het kiesstel sel in de gemeenten beneden de 9000 zie len vrijwel geheel uit de gemeenteraden zijn geworpen, ook waar zij de meerder heid hadden. Deze verzwakking gaat een verblijf van ongeveer drie maanden op Castel Gandolfo zal Z.H. de Paus op 4 November a.s. wederom naar Vaticaan terugkeren. De volgende da" zal de H- Mis van Requiem worden ongedragen voor de m de loop van het iaar overleden kardinalen, terwijl 9 November de Franse Dominicanesse Jeanne Delanoue, tot de eer der altaren 7'aVeVrnomcnVwordt. dat de H. Vader zijn vernome bultenverblijf heeft be- f T samenstelling van een steed aan d loop dezer m d zal worden toegezonden. T-r „tv, 10.30 uur passeer- de^E?nKardfneaal Frings, AartsMsschop van Keulen, in gezelschap David vicaris-generaal, de 1 rianase grens te Beek bij Nijmegen om een bezoek te brengen aan Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong. In antwoord op een schrijven van de Kath. bond voor het gezin heeft de Minister van Oorlog volgens „Het Gezin" a®n het bestuur medegedeeld, dat hij maatregelen heeft getroffen om ook de offi Ned.-Indië verblijvende reserve- W!eren' die meer dan vi-if kinderen biiig^b^binnen afzienbare tijd te demo- Het transport van de 22-tons bootschroef voor de Willem Ruys wil nog steeds niet vlotten. Zoals ge meld, was het na de moeilijkheden in Ewijk de bedoeling het monster transport via de binnenwateren te doen plaats hebben. Een boot van de fa. Jansse en Huyser uit Rotter dam stoomde daartoe naar Breda. Zulk een enorme vracht kan ech ter niet zo maar op de luiken van een schip worden neergelaten. Daarvoor zijn agn. „stophouten" no dig ter ondersteuning. Deze „stophou ten" waren echter in heel Breda niet te vinden. Daarom besloot men maar weer de schroef per truck te vervoeren Tijdens dit vervoer is de auto gister morgen in de Dijkstraat te Zevenbergen bekneld geraakt. De gevel van een huis moest worden gesloopt, teneinde het bronzen gevaarte te kunnen bevrijden (Het betreft hier een huis, dat door de oorlogshandelingen zwaar had geleden, waardoor de voorgevel toch gesloopt en door een nieuwe vervangen moest wor den). Toen dit karwei gebeurd was, kon het transport nog niet doorgaan, want de Zevenbergse politie voorzag blijkbaar nog meer moeilijkheden en nam de truck in beslag onder het motief, dat de firma, van wie de truck eigendom is, geen 3pe ciale vergunning had aangevraagd bij 't ministerie van verkeer en waterstaat voor dit vervoer. Truck en schroef staan thans op een plein in Zevenbergen. En de „Willem Ruys" kan wachten. De R.K. bisschoppen van Duitsland hebben by de geallieerde controleraad protest ingediend tegen de ontvoe ring van meer dan 2000 Duitse jon gens en meisjes uit de Sovjet-zone. De bisschoppen ondersteunen hierme de gezameniyk het protest, dat Kar dinaal graaf Konrad von Preysing reeds in een predicatie op Pinksteren had doen horen. De door de Westerse autoriteiten toe gestane Berlijnse pers heeft reeds ver schillende malen bericht, dat kinderen van 11 tot 18 jaar in de Russische zone doo:r Russische of Duitse politie van de straat, van hun speelterrein of uit hun huis zijn weggehaald. De pogingen der ouders, om inlichtingen over de verblijf plaats en het lot hunner kinderen van de Russische autoriteiten te verkrijgen zijn vruchteloos gebleven. In zijn verklaring zei Kardinaal Prey sing: „Ik ben ten zeerste begaan met 't lot van de ouders in Berlijn en omge ving, wier kinderen weggehaald zyn en meer dan een jaar lang geen teker. van leven hebben ontvangen, noch een eden voor de arrestatie hebben gehoord. In het verleden hebben kerkelijke autoriteiten protestantse zowel als katholieke reeds meerdere malen me degedeeld, dat wanhopige ouders zich tot hen hadden gewend om hulp. Prof. Dr. Kors heeft de mouwen van zijn habijt opgestroopt om de leden van de Radio-raad in heilige verontwaardi ging uit de radio-tempel te ranselen. En niet zonder reden, want dit college van overigens zeer achtenswaardige heren maakt het nu toch echt te bont. De bloem van Nederlands radio-des kundigen wil maar liefst de studio's voor een nieuwe staatsinstelling ont eigenen en de zendtijd halveren. Geen wonder, dat de omroepen de Mexicaanse hond hebben los gelaten op de radio-raad. Nu houden wij er principieel niet van om dieren in do ruzies der mensen te betrekken, want bij conflicten komt toch al het beest te sterk naar boven. Maar hier is dit hondse verweer een alleszins gerecht vaardigde vorm van zelfverdediging tegen een „made in Germany". En toch bestaat de Radio-raad uit hoog geleerde heren. Neem nu eens de voorzitter oud-minister Prof. Dr. Ger- brandy. Zat die bij de beëdiging van de Prinses-Regentes in de Ridderzaal niet op een ere-plaats achter de heren Schermerhom en Van Poll? Het moet voor hem een prettige gewaarwording zijn geweest, de leden van de ex-com missie-generaal zo maar in de nek te kunnen kijken. Nu ja, hij mag zelf wel niet door de aether zijn walrus-gebrul laten bulderen, doch daar is alle reden voor. Heeft hij niet coram populo voor de microfoon het aangeklede Linggad- jati uitgekleed? Dat komt ongetwijfeld niet te pas, maar prof. dr. blijft hij en dus deskundige. En als wij het lijstjo verder nalopen, dan ontmoeten wij nog een aantal profs, met dr. voor hun naam mitsgaders een keur van Dr.'s, Mr.'s en zelfs een Ir. Dus geen domme jongens, om het eens populair uit te drukken, maar volgens de omroepen toch geen toffe jongens om mee uit vissen te gaan, want zij eten het deeg op. Bovendien zijn de omroep-mensen van mening, dat de raadsheren toch achter het net zullen vissen. Immers Prof. Dr. Kors, voorzitter van onze wakkere K. R. O. verklaarde: „De heren hebben het zo erg gemaakt., dat het geruststellend is; het voorstel valt niet te accepteren". In gelijke zin was de heer Van Dijk van de N. C. R. V. van mening: „Plan heeft geen kans van slagen". En om alle goede dingen in drieën te doen kwam de A.. V. R. O.-voorzitter W. Vogt verze keren: „Het heeft niet de minste kans". Ja, maar waar maken de Omroepen zich cm druk óver? ANALYST. (Van onze Londense correspondent). Mr. Isaacs, de Britse minister van arbeid, heeft bij de opening van, een fabriek in de huurt van Londen ge zegd: „Indien de arbeiders van En geland ons maar 10 procent meer productie per persoon In een vyf-da- gen week kunnen geven, of 2 procent meer per dag, dan kunnen wy ons hele tekort aan werkkrachten te bo ven komen". 10 procent meer productie in vyf dagen is 2 procent meer productie in één dag, althans volgens mr. Isaacs, die klaarbiykeiyk geleerd heeft hoe men 1° door 5 moet delen. En als die 2 procent dagelijks meer geproducerd werden, dan zou de hole kwestie van het tekort aan werk krachten opgelost zyn. Hieruit zou volgen, dat dit tekort maar 2 pro cent bedraagt. Z d a-e h"d te Stratford 'n mysterieuze ontploffing plaats in een geheime emische regeringsfabriek. De hele fabriek werd verwoest en in de omgeving grote schade aangericht. Politie zoekt naar de lijken van een drietal slachtoffers. Maar wanneer 10 Procent in een week van vijf werkdageu neerkomt op 2 pro cent per dag, dan zal wie even door kneed is in de kunst van vermenigvul digen als in die van delen, tot de be nauwende ontdekking komen, dat het ook neerkomt op 100 Procent in tien weken, en op 504 procent in een jaar. Er zal, volgens de rekenkunde van mr. Isaacs, in een jaar 504 procent meer geproduceerd moeten worden om de gevolgen van het tekort aan werk krachten, dat dus eveneens 504 procent bedraagt (of over een jaar bedragen zal) uit de wereld (of althans uit En geland) te helpen. En hoe langer het duurt, des te meer zal er geproduceerd moeten worden: 1008 procent in twee jaren, 5040 procent In tien jaren. Maar zelfs reeds over 10 weken, dus voor het eind van dit jaar, moet er volgens de rekening van minister Isaacs 100 pro cent meer geproduceerd worden dan thans om dezelfde productie te verkrij gen als de arbeiders van dit land zou den voortbrengen indien er geen tekort sum werkkrachten bestond. En hieruit kan geen andere conclusie getrokken worden dan dat over tien weken dus omstreeks midden December, het tekort aan werkkrachten 100 procent zal be dragen. Niet ontkend kan worden, dat dit op zichzelf reeds enigszins verontrustend is. Want een tekort van 100 procent omstreeks midden December wil zeg gen dat er dan in het geheel geen werkkrachten meer zullen zijn. En de moeilijkheid welke mr. Isaacs dan on der de ogen zal hebben te zien, is hoe door arbeiders, die er in het geheel niet meer zijn, 100 procent meer geprodu ceerd zal kunnen worden dan vroeger door vele millioenen arbeidders voort gebracht werd. voeren als zij er over twee-en-een-halve maand niet meer zijn, staat nog niet vast, maar het is waarschijnlijk, dat zij allen tegen die tijd ambtenaar aan het ministerie van arbeid zullen zijn om mr. Isaacs te helpen by het becyferen van het percentage extra-arbeid, dat verricht moet worden om alle moeilijk heden van het tekort aan werkkrachten op te lossen. Maar is hetgeen mr. Isaacs enkele dagen geleden bij de opening van een fabriek ('t geen eigenlijk niet de moeite waard is, daar zij tegen half December, evenals alle andere fabrieken in Enge land wegens totale ontstentenis van arbeiders, toch weer gesloten zal zijn) beweerde, eigenlijk wel volkomen juist? Neen, hij heeft iets over het hoofd ge zien. Terwijl hij met grotè scherpzin nigheid berekend heeft dat 10 pro cent meer productie per persoon in een 5-dagen week neerkomt op 2 proc. meer productie per dag, heeft hy vol komen uitgeschakeld dat bovendien 10 proc. meer productie per persoon neer komt op 150.000.000 proc. meer produc tie van de ongeveer 15.000.000 arbei ders die er op het ogenblik nog zijn. En dit maakt de zaak zo mogelijk nog moeilijker dan zij krachtens de conse quenties van mr. Isaacs' calculatie reeds schijnt. Met inbegrip van de reeds door den minister uitgewerkte 2 proc. zal per dag 300.000.000 proc. meer geproduceerd moeten worden, dat is dus in een jaar 151.200.000.000 proc. meer. Geef u re kenschap ervan wat dit zeggen wil. Een metselaar, die thans 699 stenen per dag metstelt of doet een metse laar dat niet?), zal er in de volgende twaalf maanden 105.688.800.000.000 meer moeten metselen, dat is, met inbe grip van de 699 standaardstenen, 419.400.000.699 per dag, of 145.625.000 1073 per seconde. Dit alles heb ik door 2400 middel van logarithmen berekend. Nu moet men het metselen van 145.625.000 1073 stenen per seconde 2400 niet onderschatten. Het is een eind bo ven de gemiddelde arbeidsprestaties van metselaars, vooral nu de voedsel rantsoenering niet zo ruim is als veel vraten wel zouden wensen. Mr. Isaacs zou wel eens bedrogen kunnen uitko men indien hij ero rekent dat deze „target""bereikt zal worden. Bovendien heerst er niet alleen een tekort aan werkkrachten, maar ook aan bouwstenen, en in vakkringen be weert men, dat de 145.625.000 1073 2400 stenen, die iedere metselaar per secon de zou moeten leggen om de natie op peil te houden, als zy er waren onge veer 30.000 wagons zouden vullen, en dat het transportwezen hierop nog niet ingericht is, en dat bovendien de steen- kolenproductie niet op zulk een trans port berekend zou zijn, en het trans port van de mijnen uit niet op zulk een productie. Er zit dus aan de zaak veel meer vast dan het metselen (waar haalt men al de kalk vandaan, en de werkkrachten om de krijtrotsen te slo pen?) van 145.625.000 1073 stenen per 2400 metselaar en per seconde, hoe eenvou dig dit op het eerste gezicht ook lijken mag. Officieel is medegedeeld, dat de Britse thuisvloot beperkt zal worden tot 1 kruiser en 4 torpedobootjagers. Deze maatregel is nodig geworden door het tekort aan manschappen tengevolge van de demobilisatie. De in dienst blij vende schepen zijn de kruiser „Superb'* en de torpedobootjagers „Agincourt", „Aisne", „Dunkirk" en „Jutland". Het opleidings-instituut voor de vloot te Gosport by Portsmouth zal gesloten worden. De herfst-manoeuvres van de thuis vloot, welke 6 October hadden moeten beginnen, zyn afgelast vanwege nood zaak tot brandstofbesparing. De vloot-correspondent van de „Sun* day Times" tekent hierby aan, dat Groot Britannië, na het ingaan van de beperking, nergens ter wereld meer slagschepen voor eventuele operaties ter beschikking zal hebben en dat de terstond bruikbare marine-strijdkrach ten in het imperium uit niet meer dan 4 kleine vliegdekschepen en 11 kruisers zullen bestaan. Vóór de oorlog omvatte de thuisvloot 5 slagschepen, 2 slagkruisers, 2 grote vliegdekschepen en 6 kruisers, alsmede 28 torpedobootjagers, 5 onderzeeboten en 19 andere vaartuigen. Voorts zegt de correspondent, dat de enige moderne Britse kruiser van 10.000 ton, de„Belfast", plotseling aan de Pacificvloot is onttrokken én in reserve gebracht zal worden. Aldus zullen op de Grote Oceaan slechts 2 of 3 kruisers overblijven. In West-Indië zou slechts 1 kruiser overgelaten worden. Men neemt aan, dat thans reeds meer dan 2000 personen tengevolge van de cholera-epldemie In Egypte ge storven zyn. In sommige streken schynen de medische autoriteiten de toestand niet meer meester te zyn. In de besmette zones worden thans per uur vyftlen doden en dertig nieu we gevallen gemeld. Cairo, Alexan- drië en Port Said liggen tot dusver buiten de gevaarlijke zone. Naar-het Egyptische ministerie van volksgezondheid d.d. gisteren mede deelt, zijn in Egypte de laatste 24 uur 279 personen aan cholera gestorven. Hiermede wordt het totale aantal slachtoffers van de epidemie op 22/1 Wat al die werkkrachten zullen uit- gebracht. Het Ned. legercommuniqué van Za- terdag meldt, dat de Ned. verliezen op 17 October hebben bedragen 2 doden, 7 gewonden en 1 vermiste. Zuiveringsacties werden uitgevoerd op WeSt-Java en Noord-Sumatra. Bij schermutselingen nabij Probolinggo (Oost-Java) werden enkele tegenstan ders gevangen genomen evenals bij Bondowoso. In de noordoostelyke sector van Noord-Sumatra werden nabij Bohorok 200 ontvoerde Chinezen bevrijd. Dezer dagen kreeg de afd. opsporing van het ministerie van wederopbouw te 's Gravenhage een vermoeden, dat in kasteel Nijenrode te Breukelen, waar het N.O.I.B. gevestigd is, een „zwart gymnastieklokaal" werd gebouwd. Het bleek, dat de vermoedens juist waren. Het werk werd stil gelegd. De kosten van deze gymnastiekzaal, die reeds byna klaar was, bedroegen f 38.000. Naar radio Sydney meldt, zijn 't Bel gische en het Amerikaanse lid van de arbitrage-commissie van de V. N. voor Indonesië, van Zeeland en Graham, Zondagavond per vliegtuig te Sydney aangekomen. Graham verklaarde, dat de commissie zou trachten tot een snelle beslissing te komen Hij legde er de nadruk op. dat de commissie geen eenzijdige sympathie voor Nederland of de republiek koestert. Van officiële zijde werd gemeld: Joh. Kard. de Jong werd bij de eedsaf legging van de Regentes uitgenodigd als Ridder Grootkruis van de Nederlandse Leeuw en hij kreeg zijn plaats overeen komstig het internationaal protocol, be schouwd als hij werd als prins van den bloede. Het ware wel zeer gewenst geweest, dat men deze verklaring als volkomen bevredigend had beschouwd, wat zij toch ook inderdaad is. Helaas blijven enkele protestantse bladen nog namopperen. Zij houden vol, dat kardinaal De Jong hier als kerke lijke autoriteit was geïnviteerd en dan ook gelijk behandeld moest zijn met andere kerkelijke autoriteiten. Dit zou opgaan, als de kardinaal ge inviteerd was in zijn kwaliteit van Aartsbisschop van Utrecht; in deze kwa liteit en in deze kwaliteit alléén kan hij gesteld worden naast de opperste autori- 'eiten van de andere kerken. Als zodanig bemoeit zich ook het in ternationale protocol niet met hem. Wel in zijn kwaliteit van kardinaal. En nu -ou het toch wel erg kleinzielig zijn, en wat al te sterk wijzen in de richting van „Holland op zijn smalst" als alleen ms lieve landje zich aan de internatio nale etiquette onttrok. Moge alle polemiek over deze kwestie spoediE luwen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1