PRINS WILLEM V is gestofzuigerd Opvijzelingskarwei begonnen Een schip met missionarissen Brazilië breekt met de Sovjet Gong$ 1 I a Kath. Actie Vrouwelijke Jeugd KARDINAAL FRINGS BEZOEKT KARDINAAL DE JONG Wilde zwijnenkudde in Maastricht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN f>5 Het schip voor de winter op de werf? Het beloofde land Wegens „lievige aanvallen" Hoe zit dat nu weer Henr ri de Greeve De zorgwekkende toestand van het Katholieke leven in Duitsland LAGEN De Gaulle wacht af Franse regering voor nieuwe eisen Geestdrift voor lekenapostolaat Wereldscheepsbouw 69ete JAARGANG WOENSDAG 22 OCTOBER 1947 No. 20448 In Maassluis wordt druk gewed l^eéro°irreeg?erkaif aTerndeeeLn De wrakkenwet Opduiken nog onzeker DE TABINTA VERTROK NAAR INDIE DE KATHOLIEKE KERK EN HET COMMUNISME Voorlopige ioodse regering? ILLEGALE JOODSE INVASIE IN PALESTINA INDIE-DEBAT ONBEPAALD UITGESTELD DYNAMIET-WERPENDE MIJNWERKERS ANTHRACIET OF EIERKOLEN? PAPA EN zes kinderen GESNEEFD sllreekt te Aken TROEPEN MOETEN WORDEN TERUGGETROKKEN Djokja blijft bij zijn eis WE ZITTEN ER MIDDEN IN MILLIONNAIR-SMOKKELAAR GEARRESTEERD DE RADIO-UITZENDING VAN MEVR. SPOOR DE MIJNSTAKING IN SCHOTLAND Want er dreigen weer stakingen - - DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ziin gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, L15 pet maand> t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: R. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducei de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woonden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. mMgenSlaTsS een^ufs^waar'de kaderen vrachtauto met aanhangwagen die kist jes fruit brengt. Nu de zeeslepers er gens tussen Aden en Colombo touwtje trekken met de tinbaggermolens hebben fruitscheep.ies het haventje wat drukte bezorgd, maar die viel weer stil, toen de Engelsen blijkbaar ook geen „spij kers" meer hadden om druiven en to maten uit het Westland te eten. Dal ve™oedt tenminste de schipper van de „Bona Spes", die ons wel wil meenemen naar hét grote experiment, waarover m Maassluis de meningen ver- Ceeld ziin. Even de rivier op hebben de Duitsers de Bout, de Dinteldijk en de Prins Willem laten duiken om de Wa terweg te versperren. Met 1800 kg. «pringstof hebben de Engelsen de Bout Weggeschoten. Dat konden zij doen, Want het was „oorlog" en ze hadden maling aan de Nederlandse voorschrif ten, die geen grotere lading dan 1012 kg. toestaan. De toren van Maassluis ging toen 30 cm. op en neer en alle klokken in Maassluis schrokken, dat haar hart stil stond; ook de klok van de registrerende peilschaal. En in Rozen burg was het net op die Zondagmorgen kerk en de hele gemeente verliet de dominee en rende naar buiten, omdat de binten van het dak begonnen te kraken. Nou ja, die Bout is opge ruimd, tenminste met de Engelse slag. Dat daar in de buurt een schip voor an ker kan gaan en dat anker misschien verspeelt, omdat het achter een flink kluifje Bout blijft zitten, mag geen raam hebben. Dat is schepen bergen Volgens de Engelse methode. Dan is er de oud-Hollandse. Die schiet Iftet kleine beetjes springlading eerst 't dek eraf. Dan komen de drijvende bok ken om de losse stukken te lichten en «P de wal te brengen Die methode is ge volgd bij de Dinteldijk; op Rozenburg BBen nu de verroeste stukken. Zo wordt het schip verder afgebroken tot het de vereiste vrije diepte bij laag wa ter heeft. Destijds hebben ze de IJssel- «unde een eerlijk zeemansgraf gegeven door er al het zand onder vandaan te zuigen, waardoor het vanzelf wegzonk, maar dat gaat alleen, als het schip niet op de kleilaag ufft, want die is te hard om er met de zuigslang" doorheen te Ko- men. Dat kregen ze in de gaten, toen re een kuil wilde zuigen voor de J. P. Coen, die in 1940 voor Maassluis bleef. Ten slotte is er de nieuw-Hollandse methode. Die passen ze toe op de Prins Willem: vijzelen en behouden. Die Prins Willen- was gloednieuw, toen hij de eerste reis aanving. Die liep niet ver. Van d werf tot Maassluis; 2 gaten aan Stuurboord, 2 aan bakboord en weg Prins Willem. Nu is er in Nederland een E.g. „wrakkenwet". Elk wrak, dat bin nen 8 dagen niet geborgen is, wordt eigendom van de Rijkswaterstaat. De eigenaar kan het eventueel later terug kopen. Na de oorlog kreeg v. d. Tak op dracht om het schip te bergen. Er kwa men bokken en heftanks aan te pas. De vier gaten werden dicht gemaakt onder water, de luiken werden erop gezet en de zuigers gingen aan het werk. 1_oen het schip zo goed als leeg was, werd er aan getrokken. Geen beweging, geen kans. V. d. Tak gaf het werk op. Ten minste op deze manier: „Schiet het maar weg. zei de directie, niet te lich ten." Nu hadden ze bij Waterstaat een rap.je uitgehaald met de Arnhemse rug' in 1940. Die was niet door midden gebroken, maar de lading was in de pij lers aangebracht. Daardoor lag de brug in zjjn geheel in de rivier. De bruggen bouwers van Waterstaat hebben dat <re- val van 1000 ton opgevijzeld. Diezelfde ingenieurs kregen een idee. Dat gaan We met de Prins Willem ook doen. De meesten dachten, dat het een mop was, maar het Bouw- en Montagebedrijf K. Rijker, uit Rotterdam voelde wel wat yoof d.at Pinn. In November van het -sr jaar nam het da werkzaamheden van v d. Tak over. Al gauw kwam er door de strenge winter een kink in de kabel. Het werk werd op 5 Mei hervat en na de toestand te hebben opgenomen kon d duiker-uitvoerder, de heer J. v. d. Ende, die speciaal voor deze karwei was aangezocht, met het stroppen- schuren beginnen. Het is begrijpelijk, de Prins Willem, die van 12 meter direct na het zinken tot 22 meter was gezonken geheel in het zand lag. Het was dus onmogelijk de stroppen er on der door te brengen. Zoals het dan al tijd gaat, wordt er een hulpkabel aan de voorzijde onder het schip gebracht. Met behulp van sleepboten worden de stroppen aan de kabel onder het schip doorgetrokken en op zijn plaats ge schuurd. Het kwam er bij deze vijzeling vooral op aan, dat de stroppen lood recht onder de corresponderende eve naarconstructies zaten, aangezien an ders het schip bij het vijzelen zou gaan werken. Na het aanbrengen van de 32 9- duimsstroppen werden de heftorens ge zet, de beton- en bovenConstructies kwamen klaar en met het vil zei en Kon begonnen worden. Tenminste, dat oacm men Het bleek echter, dat het schip vol zand zat, zodat nu v. d. Tak er bij im® komen om voor Waterstaat het zana weg te zuigen uit het schip- Dat gin„ alles heel sportief en in goede harmonie, maar er zat toch een beetje spilt du, aat het opgegeven werk door een ander moest worden voltooid en daarom zjin die twee partijen in Maassluis het met eens. Die van v. d. Tak zeggen- "Dat schip komt er niet uit". Dat ^aat nooit. Al. er een vliegende storm.of sterk trj komt. neemt die Prins Willem de hele stellage en kantelt het hele zaakje". Die van het Bouw- en Montagebedrijf zijn vol vertrouwen: „De ingenieurs van de bruggenbouw en van Waterstaat ziin ook geen kleine jongens. Die weten pre- cies wat het hebben kan. Bovendien is het zaakje goed verankerd. Nog wel met patent-ankers op 130 m. uit de vijzelstelling. Dat schip komt heel bo ven. Daar heb ik drie rantsoenen siga retten voor ingezet". Wanneer het schip boven komt is 'n andere kwestie. Er is deze week 3200 ton druk op geweest. De grootste be lemmering is het feit, dat de Duitsers er een tanker van hadden willen maken en daarom de grote ruimen in een groot aantal kleine hokjes hadden verdeeld. Dat verhindert het gemakkelijk vloeien van het zand naar de slangen en maakt het nodig bijna als een stofzuiger met die onhandelbare gevaarten de bodem af te vegen. Deze week is.de Prins Willem losge komen van de bodem. De schoorsteen pijp is bij laag water al te zien. Iedere vijzeling 'brengt het schip 10 cm. hoger. Als er geen tegenvallers zijn, worden er 2 vijzelingen in een uur verricht. Tot nog toe gaat alles volgens plan. Er was wat meer zand, dan verwacht was, maar dat is geen ernstige hinderpaal geweest. Er wordt van 's morgens 6 tot 's avonds 6 gewerkt achter elkaar door, want voor de winter komt, moet de Prins Willem terug zijn op de werf om zijn jasje uitgeperst en uitgestoomd te krijgen. IJsgang op de rivieren zou de hele operatie doen mislukken. Als dan over niet al te lange tijd de drenkeling in optocht naar Rotterdam teruggaat, zal er spoedig een eind komen aan de scheepvaartbelemmering 'voor Maas sluis, die het nu nog noodzakelijk maakt „stapvoets" die plaats te passeren, om dat een woeste golf van dezoglijn een emde zou maken aan een experiment, waarvoor in het buitenland grote be langstelling bestaat. Nog is men vrij stil over deze eerste poging, omdat het resultaat niet vast staat, maar zo gauw als de dekken en brug boven water zijn, zal de bergings wereld mogen komen kijken naar wat de uitvoerders v. d. Ende en Kok voor het Bouw- en Montagebedrijf hebben klaar gemaakt. Tot zolang zal er in Maassluis gewed worden: „Hij komt wel, hij komt niet." Tot zolang zullen ze er u in Maassluis meer van kunnen ver tellen als op het werk. Hoe dan ook, 't is een teken, dat er met onze stoere bergingsmensen wordt meegeleefd. Tegen zes uur vertrok gisterenmid dag het motorschip Tabinta van de Stoomvaartmaatschappij Nederland naar onze overzeese gebiedsdelen. Aan boord bevonden zich 450 personen, onder wie 93 geestelijken. Nagewuifd door een grote menigte schoof het schip langzaam het zich in nevel en avond duister versluierende IJ op. Met het 8200 ton metende schip ver trok de grootste groep missionarissen, dat tot nu toe ooit in één keer vertrok. De maatschappij Nederland had zich daar volledig op ingesteld en dit vracht schip een accomodatie gegeven, die op slechts weinig andere boten te vinden is. Onder de aanwezige geestelijken be vinden zich 39 priesters. Voor hen werd door de maatschappij een kapel inge richt waar 20 priesters tegelijk de H. Mis kunnen opdragen. De geestelijken hebben aan boord hun eigen apparte menten en zij slapen in afzonderlijke slaapzalen. Aan boord zowel als aan de kade Waren veel orden en congregaties ver tegenwoordigd, er waren paters M.S.C., S.C.J., O.F.M., S.S.C.C., O. M. Cap., broeders van Maastricht en van Don gen, fraters van Tilburg en van Utrecht. De meesten van hen vertrokken voor de tweede maal, na een korte rustpoos in het vaderland te hebben doorgebracht om van de verschrikkingen van de oor log te bekomen. Het was een wemeling van baarden en pijen, mannengezichten ernstig, maar met lachende, moedige ogen, een stijve deukhoed die wel spoe dig voor iets anders plaats zal maken, op het hoofd. En aan de wal de fami lieleden, de orde broeders, opnieuw een afscheid, voor hoeveel jaren nu weer De andere passagiers aan boord zijn goeddeels pioniers. Het zijn beambten van aloude cültuurmaatschappijen, die nieuwe mensen naar overzee sturen om de zaak weer ter hand te nemen. Veel jonge gezichten zijn er onder; juist af gestudeerden van Deventer en Wage- ningen, van Utrecht en Leiden. Maar ook ouderen die met zelfvertrouwen de toekomst tegemoet gaan. De Tabinta gaat onder kapitein R. Verwey een snelle reis maken. Van Am sterdam vaart men naar Aden en dan door naar Sabang, Batavia, Soerabaja. Een schip met Nederlandse mannen vertrekt naar de Oost. Dat er veel goeds verricht mag worden voor God en voor de mensen Instructie van Kard. Schuster „Overeenkomstig de Katholieke ver oordeling van het marxisme mogen communisten en marxistische socialis ten niet bij processies worden toegela ten, aldus luidt een door radio Vaticana bekend gemaakte instructie van kardi naal Ildefonso Schuster, aartsbisschop van Milaan. Volgens dezelfde Instructie mogen marxisten niet kerkelijk begraven wor den, tenzij zij vóór hun dood openlijk blijk geven van berouw. Katholieken m°et een huwelijk met leden van ver oordeelde verenigingen worden afgera den. Joodse kringen te Londen verklaren, dat de plannen voor het instellen van een voorlopige Joodse regering onder Da vid Ben Goerion, hoofd van het Joods bureau in Palestina, gereed zijn. Zodra de Britse troepen in Palestina terugge trokken mochten worden, kunnen de plannen uitvoering vinden. De voor naamste taak der voorlopige regering zou zijn: het ontwerpen van een constitutie en het treffen van voorbereidingen voor algemene verkiezingen. Geen bevestiging kon worden verkre gen met betrekking tot de bewering, dat deze eerste Joodse regering sinds Bijbel se tijden door de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie. en andere landen onmiddel lijk erkend, zou worden Volgens betrouwbare' kringen -e Bag dad heeft men tijdens de jongste ver gadering van de raad der Arabische liga te Beiroet besloten Fawzi el Ka- wakdji, leider van de opstand der Pa lestijnse Arabieren in 1939, tot opper bevelhebber van het „Arabische leger voor de bevrijding van Palestina" te be noemen. Volgens dezelfde kringen zal generaal Taha' al Hasjini, 'voormalig premier' en minister van defensie van Irak, als ad viseur en inspecteur-generaal optreden. Damascus zou het hoofdkwartier der Arabische legers zijn. Een deel van het Iraakse leger en scholieren van middel bare scholen en studenten zouden dage lijks in het Arabische bevrijdingsleger dienst nemen. In officiële Britse kringen verwacht men, dat binnen de eerstkomende zes of zeven weken meer dan 25.000 Euro pese Joden zullen trachten op illegale schepen Palestina binnen te komen, al dus meldt A. P. uit Londen. De veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië voor onbepaalde tijd uitgesteld. Naar Anexa verneemt, zal de Philip- Piinse afgevaardigde, generaal Romulo de raad voorstellen, dat de militaire stafcommissie der v, N. een poging doet om de vijandelijkheden in Indonesië te doen beëindigen. Mijnwerkers, die een sitdown-staking in de Schwager-mijn in Zuid-Chili hou den, hebben dynapiig^ geWrorpen naar een afdeling van vijftig soldaten, die gezon den waren om de stakers uit de mijn te verwijderen. De troepen trokken zich te rug en voerden enige gevangenen mee. De mijnwerkers werd aangezegd, dat zij Dinsdag om 19 uur (Ned. tijd) de mijn ontruimd moesten hebben, daar an ders „zou worden overgegaan tot mili taire actie" aldus een.rr.ededeling van de Chileense president, Videla. Met de „Tabinta'' van de Mij. „Nederland" vertrokken gisteren uit A'dam 91 missionarissen, het grootste contingent ooit naar de missie vertrokken. Rector H. Schrama, dir. missiecentrum bisdom Haarlem, spreekt een afscheidswoord. Het Braziliaanse departement van buitenlandse zaken heeft Dinsdag be kend gemaakt, dat Brazilië de diplo matieke betrekkingen met de Sovjet- Unie heeft verbroken. De woordvoerder verklaarde, dat de Ver. Staten tevoren van het besluit der Braziliaanse regering in kennis zijn gesteld en zij erin hadden toege stemd de Braziliaanse belangen te Moskou te behartigen. Desgevraagd verklaarde een Ameri kaanse woordvoerder met nadruk, dat de V.S. Brazilië „absoluut geen advies" hebben gegeven inzake verbreking van de betrekkingen. Op 13 Mei een week nadat het Braziliaanse hoge gerechtshof de com munistische partij onwettig had ver klaard vertrok de Sovjet-Russische ambassadeur te Rio de Janeiro naar Moskou. De ambassadeur verklaarde echter, dat zijn reis geheel om persoon lijke redenen geschiedde. De communistische partij in Brazilië had bij de laatste verkiezingen aanzien lijke successen geboekt en naar schat ting telde zij 600.000 leden. Na de vorming van de „Komintern" deden geruchten de ronde, dat Brazilië de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie zou verbreken, doch op 9 October sprak de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken, Femandes, deze berichten tegen. In een door het Braziliaanse minis terie van buitenlandse zaken uitgege ven communiqué wordt gezegd, dat de Sovjetpers hevige aanvallen op de Braziliaanse president en de strijd krachten heeft gedaan en dat de Sov jet-Unie niet heeft geantwoord op een desbetreffende protestno'.a, van Bra zilië, daar die in onvriendschappelijke bewoordingen zou zijn vervat. Later heeft Brazilië in een tweede nota verklaard, dat het bii een dergelijke houding van de Sovjet-Unie niets an ders kon doen dan de diplomatieke betrekkingen verbreken. Door middel van de Amerikaanse ambassade te Rio de Janeiro is gisteren door de Sovjet-Unie de ontvangst van de tweede Braziliaanse nota bevestigd. Een deel van de brandstoffenhan- delaren heeft aan zijn klanten of al thans aan een gedeelte van hen op de eerste reeks geldig verklaarde bonnen uitsluitend de beste soorten huisbrand geleverd, terwijl anderen hiertoe niet in staat bleken en derhalve voor een deel minder goede soorten leverden. Het Eindhovense katholieke Kamer lid Van Vliet heeft hierin aanleiding gevonden de minister van econ. zaken te vragen of het rijkskolenbureau voor schriften heeft gegeven t.a.v. de te le veren soorten en zo ja, welke maat regelen dan worden getroffen, tegen handelaren, die deze voorschriften hebben overtreden. Voorts vraagt hij of de minister maatregelen wil tref fen, waardoor bij de aflevering op de zo pas geldig verklaarde bonnen een gelijkmatige verdeling van de goede eu minder goede soorten over de burgerij zal plaats hebben. Maastricht heeft gisternacht de sen- sa tie beleefd een troep wilde zwijnen Mnnen haar veste te hebben gehad. Ver moedelijk zijn ze de Maas afgekomen en bii het stadspark aan land gegaan. Het was een echte zwiinenfamilie met p; en ma zwijn voorop, terwijl de zes kinderen hun ouders gedwee volgden. „Mijn familie jaagt al vier generaties lang, maar dit toneel van gistermorgen had ik voor geen honderd gulden Wil len missen", verklaart ons inspecteur Boesten, die twee van de dieren heeft neergelegd. Nadat de zwijnen rustig een nachte lijke wandeling door het park gemaakt hadden, werden ze omstreeks twee' uur door late thuisgangers in het stads gedeelte gesignaleerd. Twee politie-agenten op de fiets kwa- men pardoes midden in de troep terecht en werden bijna omver gelopen. Politie en jagers met honden werden gealarmeerd en met jeep en auto trok men erop uit. De zwijnen werden op een stuk grond nabij de Hertenkamp langs de walmuur bijeen gedreven en ge werd. gunl Wa<ihtten de jagers en de met sten- j. Bewapende agenten de morgen beamhtcordon van agenten en douane- om 7 en had de' straten afgezet en Godefr0vr beB°n de jacht. Wethouder die boven de hoge wal roy muur stom-, stenen naa„ V&af het sein- HiJ wisrP het ri riet, waarin de zwijnen Donderdagavond 2ai m de Talbot hal te van de technische hogeschool te Aken een bijeenkomst worden gehouden voor de Nederlanders, die m het dis trict Aken wonen. Hier zal de zeer- eerw. heer Henri de Greeve spreken Voor de ongeveer 4.000 Nederlanders die in dit gebied wonen. Het zal de eerste bijeen' t zijn ha de oorlog, waarin men het .stelijk contact met het vaderland herstelt. waren ingesloten. Drie kwamen tevoor schijn, die onmiddellijk werden neerge schoten. De overige dieren, die zich schuw verborgen hielden, werden door een paar honden opgejaagd. tni'i 2w«n en n°g twee zgn. scheu- ini^Senrr.Werden een nieuwe prooi der jagers. Twee van de ruige dieren wis- Stad in° Tnt0n^'r ®én ervan rende ie stad m. Tot grote verbazing van een chauffeur van de gemeentelijke bus dienst rende het plotseling parmantig als een tamboermaitre voor de bus uit. In het nauw gedreven sprong het dier in het kanaal. Een tuinder van St. Pieter wierp als een echte cowboy een lasso om zijn nek trok bet eruit en doodde het met een paar bijlslagen. „Ma" zwijn wist te ontko men en zwerft nog in de Heksenhoek rond, waar men nog jacht op haar maakt. Anderen vermoeden, dat ze er gens onder een sluis gevlucht en ver dronken is. In een Officieel communiqué verklaar', de republikeinse regering, dat zij voor gesteld heeft, dat de Nederlandse troepen zich op hun posities zullen te rugtrekken, z°als deze voor 21 Juli waren. De republikeinse regering be schouwt dit terugtrekken als de enige garantie, welke een vreedzame rege ling mogelijk za maken. Voorts ver klaart zij zich er mee accoord, dat, wanneer dit plaats gevonden zal heb ben de internationale commissie, samengesteld uit leden van de Veilig heidsraad, in de aldus weer onder re publikeins toezicht gekomen gebieden een onderzoek zal instellen. Deze gebieden, aldus het communi qué, worden door Djokja nog^steeds beschouwd als staande onder republi keins gezag, niettegenstaande de aan wezigheid van Nederlandse troepen. van Zijne Eminentie Joseph Kardinaal Frings, Aartsbisschop Keulen en Voorzitter van de jaarlijkse Duitse bisschoppenconfe rentie te Fulda, heeft-op diens uitnodiging een twee-daags bezoek gebracht aan Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong. Beide kerkvorsten hebben ter gelegenheid van deze persoonlijke ontmoe ting, de eerste sinds het uitbreken van de oorlog, de toestand van de Katholieke Kerk in Duitsland en daarmee samenhangende pro blemen uitvoerig besproken. Kardinaal De Jong wilde op deze wijze tot uitdrukking brengen met welk een belangstelling hier in Nederland de ontwikkeling van het godsdienstig leven in Duitsland wordt gevolgd. Beide Kardinalen ontvingen even eens een delegatie van het Katholieke Genootschap voor Geestelijke Vernieu wing, waarvan Kardinaal De Jong 'Be schermheer is, in audiëntie. Deze de legatie bestond uit: prof. dr. A. Em- men, prof. dr. J. J- M. van der Ven, dr. K. J. Haan en de heer H. Nelis- sen. Deze audiëntie gaf aanleiding tot een diepgaande bespreking over de mogelijkheden om het cultureel en gees telijk leven der Duitse Katholieken van Nederland uit te ondersteunen. Kardinaal Frings vestigde de aandacht der delegatie op de zorgwekkende materiële toestand in Duitsland, welke de ontplooiing van het geestelijke le- De wilde zivijnen-invasie in Maastricht. De apotheose van de geschiedenis zes stuks neergeveld en een trits van trotse jagers. Onder belangstelling van publiek „pulkt" op een hoge ladder een man een oude muur weg. Een restant van een gebombardeerd gebouw. Dat restant moet weg, want vlak naast de „pulker" is een nieuw pand al boven de grond. Beeld u i t het dagelijkse leven, beeld ook van het dagelijkse leven. Er wordt door het publiek voor vele aangelegen heden interesse getoond, al klagen we dikwijls, Jat juist voor een door ons op het pOTium gebrachte zaak geen be langstelling bestaat. Er zijn ook vele „pulkers", die gaarne afbreken. O, men „pulkt" toch zo gaarne aan goede be doelingen, aan vertrouwen, aan reputa tie en aan eer. Men kan proberen een generatie dat „pulken" af te leren, de volgende „pulkt" automatisch c'en hard. We gevoelen veel voor een nieuwe bede in de bekende grote litanie: Van het „gepulk", verlos ons Heer. Wat de kwestie betreft van oud naar nieuw, hier ligt de zaak geheel anders. Er is nog 'n aantal heilige huisjes en ver molmde instellingen, die nodig dienen te verdwijnen. Doch die opruiming komt met „pulken" niet meer in orde, daar aan komt de moker te pas! Nieuwbouw eist vakkundigheid en goed materiaal. Voor de uitvoering van de nieuwe optrekken zijn derhalve vak lui nodig. Een voorbeeld. Tot de pijlers van de nieuwe samenleving behoort het gezin. Maar voor goede, voor voortreffelijke gezinnen als de specie voor een uit muntende maatschappij zijn eerste klas vaders en moeders een allereerste eis. Geen,,,pulkers". Vandaar dat de Katholieke Actie o.a. deze week als gezinsweel: heeft aange wezen om nog eens extra de gedachten der ouders op de noodzakelijkheid van superieure huishoudens te vestigen, superieur in geloof en zeden, in deug den en goede gewoonten. Hebt u, vaders en moeders, al op enigerlei wijze de gezinsgedachte dezer dagen overwogen? Of waart ge nog enigszins met „pulk"-karweitjes bezig. 't Is reeds Woensdagavond. We zitten al weer midden in de week. „Reddend Christendom" door het ge zin reddend Christendom door de vaders en door de moeders. Let wel op het woord „reddend". Red. dend betekent helpend, steunend, scho rend. betekent schouders er onder en niet pu.Nu ja,Je begrijpt me wel. HENK VAN DER MAZE ven zeer belemmert, doch hij was er van overtuigd dat het cultureel con tact tussen de Nederlandse en Duitse Katholieken, door middel van lezingen, boekenadvies enz., in de kringen van de Katholieke jeugd- en arbeidersorga nisaties alsmede in universiteitsmi- lieu's van zeer groot belang zal blijken. Kardinaal Frings betreurde het ge brek aan een Katholiek dag- of week blad in Duitsland. Hierdoor kan de Katholieke geest zich niet sterk ge noeg in het publieke leven doen gelden. De doelstelling van het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieu wing mocht zich, naar bleek uit deze gedachtenwisseling, in de bijzondere belangstelling van Kardinaai Frings zowel als in zijn grote waardering ver heugen. De Kardinaal keerde gisteren naar Keulen terug. De Tsjecho-SIowaakse politie heeft meer dan tachtig personen gearresteerd in verband met de ontdekking van een grote internationale bende van zwart handelaren. Leider van de bende zou zijn de Hongaarse multimillionnair Istvan Sator, die reeds sedert 1937 door de politie van zestien Europese landen gezocht zou worden wegens illegale handel in goud en geld. Hij is onlangs in Tsjecho-Slowaktje aangehouden, 24 uur nadat hij over de grens was gekomen in gezelschap van zijn „lijfwacht", wel ke was uitgedost in uniformen van hooggeplaatste officieren van buiten landse legers en in luxe auto's reed. De papieren van het gezelschap waren zo uitstekend nagemaakt, dat de houders ervan door de douane zonder argwaan met grote onderscheiding werden be handeld. Sator was in het bezit van twee millioen Amerikaanse sigaretten en een fortuin in vreemde valuta. Nu de laatste tijd in Indië een werke lijke vermindering valt te constateren van het aantal ernstig gewonden en bo vendien de luchtpostverbinding met Ne- derland weer zodanig functionneert, dat men in enkele dagen over en weer be richten kan zenden, heeft mevr. Spoor, in overleg met het Strijdkrachten-pro gramma te Batavai besloten, dat zij voortaan slechts des Maandags- Woens dags- en Vrijdagavond per radio nieuws zal mededelen omtrent gewonde en zie ke militairen. Een pers-chef van generaal de Gaulle, Jean Catroux, heeft meegedeeld, dat „de generaal geen candidaat voor het premierschap is. Indien ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen zouden plaats hebben, dan zou aan ge* zangsaanvaarding te denken zijn." Volgens de grondwet, aldus Catroux, kunnen verkiezingen pas in Juni a.s. plaats hebben. Tweederde gedeelte van de assemblee zou eerst de grondwet moeten wijzigen om vroegere verkie- zingen mogelijk te maken. „Voor ons staan twee wegen open", voegde hij hieraan toe: „Indien wij een meerderheid van twee-derden in de na tionale vergadering kunnen krijgen, stemmen wij voor een ogenblikkelijke ontbinding van het parlement en voor algemene verkiezingen. Indien wjj slechts de volstrekte meer* derheid verkrijgen, stemmen wjj voor 't houden van een volksstemming over een onmiddellijke ontbinding, gevolgd door verkiezingen, zodat de kwestie recht streeks aan het volk wordt voorgelegd." De Maandag opnieuw begonnen niet officiële staking van zesduizend Schotse mijnwerkers breidde zich gisteren uit tot 52 mijnen, waar in totaal 13.300 arbeiders werkten. Van vakv.erenigingszijde werd vergeefs gepoogd de mannen tot hervat ting van het werk te bewegen. sieseaanFrdenSstakegneding' TT V,., ende metro-employé s L tt nS ,der Parijse busdien- Jll elUjk Bevaar van een algemene staking parijs bebben bg zworen, moet thans weer het hoofd bieden aan stakmgscJreigementen van het verbond van ambtenaren en her nieuwde eisen van het verbond van spoorweglieden. De Maandagavond gevoerde besprekingen tussen Rama- dier en afgevaardigden van 1.800.000 ambtenaren hebben niet tot een over eenkomst kunnen leiden. Gisteren wer den de besprekingen voortgezet. De ambtenaren dreigen met een staking, indien hun eisen t.a.v. een algemene herclassificatie niet worden ingewilligd. Het verbond van spoor wegarbeiders heeft gedreigd, een „bui tengewone" vergadering van zijn na tionale raad te beleggen, tenzij de re gering weer bereid is te onderhande len. Onderxleiding van de nationale voor zitster, mej. R. Vendrik, en de national? directeur G. Groothuis kwamen uit de 5 Nederlandse bisdommen in het afge lopen weekend op Bouvigne een groot aantal verantwoordelijke leidsters van de vrouwelijke jeugd bijeen. Na de bevrijding ontstond een katho lieke nationale vrouwelijke jeugdbewe ging in het Gidsgnspel. Alle 5 dioce sen kozen één methode voor hun jeugd werk. Dit geldt hoofdzakelijk voor de jeugd onder 17 jaar. Ook voor het Jeugdwerk boven 17 jaar is een een heid in methode groeiend. Maar wat op deze studiedagen verblijdend was, was dit: men heeft in Nederland een groter eenheid gevonden dan de een heid van methode. Ondanks dioscesane verschillen in werkwijze hebben de leidsters der verschillende diocesen haar eenheid gevonden in de Katholieke Actie. Zij ontvingen ieder van eigen Bisschop de persoonlijke zending, zij vormen het officiële lekenleger, /Waarvan de Kerk zich wil bedienen voor haar Aposto laat. Dit werd erkend als eenheids basis en op die gedachte kwam men bijeen. Van verschillendekanten werd be licht de hoge roeping die de leek ont vangt in de Katholieke Actie. Dir. G. Groothuis leidde in over: „Hoe de Hiërarchie de leek roept" en dr. ir. F. Teilegen, nationaal voorzitter van de Katholieke Actie, sprak over: „Hoe de leek zijn taak aanvaardt". Niet al leen de inleidingen waren van hoog ge halte, ook de daaropvolgende bespre kingen getuigden van de hoge opvat ting die de Jeugd heeft van haar Apostolaat, Bijzonder kwam dit tot uiting na te prachtige inleiding van dr. W. Belteijk, leraar aan het Aarts bisschoppelijk Seminarie te Apeldoorn, die sprak over „Lekenspirit aliteit". Toen viel te beluisteren een groot verlangen naar verdieping van eigen geestelijk teven als noodzakelijke voor waarde voor het Apostolaat. Het gevolg van deze dagen o.a. is een hevig beroep op het nationaal se cretariaat om op alle mogelijke ma nieren te bevorderen de waardering voor de kerkelijke uitverkiezing, neer gelegd in de zending van de Katholie ke Actie, om zo te komen tot een na tionaal eenheidsfront van lekenapos telen voor de vrouwelijke jeugd. Er werden telegrammen gezonden naar het Nederlands Episcopaat met de belofte van gehoorzaamheid en trouw en dank voor de gegeven op dracht in het lekenapostolaat en de trouw aan het Vaderland vond haar uitdrukking in een telegram van aan hankelijkheid gericht aan de Prinses- Regentes. Het waren dagen van idealisme en bezieling, die veel doen verwachten. Nederland op de derde plaats Volgens opgave van Lloyd's Register of Shipping waren op 30 September j.l. in het Ver Koninkrijk in aanbouw 483 schepen met een inhoud van 2.112.669 br. reg. tons, waarvan 6 voor Nederlandse rekening met 32.840 br. reg. tons. Op die zelfde datum waren op de buitenlandse werven in aanbouw 719 schepen met 1.856.224 br. reg. tons, waarvan in Zwe den 72 met 294.345 br .reg. tons, Neder land 112 met 260.781 br. reg. tons, Frank rijk 92 met 257.074 br. reg. tons, Italië 76 met 222.037 br. reg. tons, Engelse Do minions 86 met 189 905 br. reg. tons, Y®1* Staten 55 met 177.669 br. reg. tons. De nemarken 32 met 146.292 br. reg. tons en Spanje 54 met 110.361 br. reg. tons. In de overige landen stond op 30 September j.l. minder dan 100.000 br. reg. tons op stapel. Uit deze gegevens blijkt, dat Ne derland. na Engeland (het Ver. Kon.) en Zweden, de derde plaati inneemt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1