Nieuws uit STAD en OMTREK WELVAART is als een goede verkeersweg R LAATSTE BERICHTEN DE BESPREKINGEN MET DE REPUBLIEK SERVIESGOED nog schaars DerestauratieinhetPrinsenhofteDelft BIM in Hollywood" ^^eheugen- Hulp „Kometen van gezuiverd ADIO Veel van het historische gebouwen complex kon behouden blijven ^•*v^d1£#£eurt zün Bu t,m'Don' Van Blaam R.K. Middenstands congres programma En de samenstelling der Neddelegatie Over vrij komenniets bekend WOENSDAG 22 OCTOBER 1947 PAGINA 3 NOGMAALS DE ,STADSBEDRIJFSLEIDER" OFFICIËLE KENNISGEVING makingTge'n eheerfT na de2e bekend' o uur. GEEN VARKENSVLEES IN SCHIEDAM LUS TRI JKRA-NIEUWS Een expositie die trekt DURE CONSUMPTIE ONTWIKKELINGSCENTRUM VOOR KATH. BOEREN EN VREEMDE KRIJGSDIENST EREPROMOTIES TE LEUVEN NEDERL. VRAGHTENMARKT GROOT VERLOF RESERVE OFFICIEREN STAATSLOTERIJ Trekking van 22 Oct. Prijs van f 20.000 no. 3430; f 5000.- no. 5598; f 1000.- nos 3636; 9479 en 10861; f 200.- nos. 9737 en 18100; f 100- nos 4171, 6260, 8912, 10826, 11163, 14242, 15347 en 17188. HAGENAARS OPEREERDEN IN HET GOOI NIEUWE BURGEMEESTER VAN HAARLEM WAAR BESLIST WERD OVER HET LOT VAN NEDERLAND De geschiedenis van het St. Agatha-klooXer hH J. HOCKING Er was eens een dorp, waar de boeren, iangg de hoofdweg woonden, iedere week vergaderden over de slechte toe stand van hun gemeenschappelijke weg zonder dat deze er iets beter van werd. Een request aan de minister had tot ge- volg, dat er een economisch doctorandus kwam praten, die de boeren ervan wist te overtuigen, dat de weg slecht was, omdat er teveel boeren woonden, .uaa- om zou het aantal boeren beperkt w - den. De Boerenbond was het daarmee volslagen eens tot de leden bemerkten, dat de weg niets beter werf maar de rompslomp groter. Toen sloegen ze de handen ineen en besloten zelf de weB te gaan verbeteren. Niet door er persoon- lijk aan te werken maar door een stra tenmaker de weg te iaten behouden. Dit is de korte inhoud van de schets, die Brederode gisteravond opvoerde ter Inleiding van gr°te bijeenkomst van de de tailkand e laren in gewoonte-ar tike- len. Met dit komische toneelstukje, dat een klein kwartiertje duurde, was de ge hele toestand in de Middenstand scherp getekend. De woorden, die de heer Schrijver daarna aan het plan „Stadshe- drijf sleider wijdde, werden er te gemak- heler door begrepen. Hij vergeleek de zaak met een fiets en de weg met de welvaart. Met een slechte flets op een goede Weg komt men niet veel verder; met een goede fiets op een slechte weg evenmin. Hoe goed ieders zaak ook is, aan de gemeenschappelijke welvaart moet hij tevens zijn aandacht geven, om dat er anders op de duur ook voor hem geen mogelijkheid meer is om voort te bestaan. Dit is een tijd van schijnwelvaart. Zo Zeker als de Winter op de zomer volgt, zo zeker zal er weer crisis en malaise komen. Schiedam is als David, die tegen Goliath Rotterdam moet vech ten. Reeds lang werd de koopkracht hier weggezogen, maar de Schiedam mers waren liever eén kleine zelfstan dige gemeente dan een deel van een we reldstad. Iedere goede eigenschap, die te ver wordtdoorgevoerd, wordt een on deugd. Zo is het ook met de zelfstandig heids-zin. De aandacht mag niet uitslui tend op eigen zaak vallen. Elf goede voetballers maken nog geen elftal. De trainer doet hen tot een geduchte macht worden. Wij hebben goede spelers, maar d® trainer ontbreekt. Die trainer is de „Stadsbe drijf sleider". De moeilijkste vraag, die men kan stellen, is: „Wat kan zo'n man doen". Spreker weet het niet, want als hij het wist. was die man n;et nodig. Wat en hoe hij het wil uoen, moet die leider zelf Weten. Een patiënt weet ook niet wat hij van de dokter voor medicijnen krijgt; hij neemt het en helpt het niet dan neemt hij een andere dokter. De aan trekkelijkheid van de stad moet worden opgevoerd. Die wordt niet gemaakt door een museum of een park, maar door de zaken, die er zijn. De zakenman moet Schiedam aantrekkelijk maken. De bui tenkant van de winkels speelt een grote rol. De idee ontbreekt vaak voor een aardige etalage of een pakkende folder. Om de etalages aantrekkelijk te maken, zou een permanente .etalage-wedstrijd kunnen worden uitgeschreven met eer- Volle vermelding in de dagbladen iedere week van de vier winnaars plus het recht om de etalage-verlichting te laten branden. Opinie-onderzoek naar de me ning van de klanten. Spr. heeft dit zelf laten doen. Hij heeft verwonderd gestaan hoe weinig hjj van zijn klanten en het winkelend publiek weet. Over enkele jaren heeft Schiedam 100.000 inwoners. Dan moet de strijd be slist zijn ten gunste van de Schiedamse middénstand. De „Stadsbedrijfsleider Drankwet B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingeko men een verzoek van het bestuur van de afdeling Rotterdam van de Volksbond tegen Drankmisbruik om een verlof B voor de verkoop" van alcoholvrije drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de cantine, gevestigd in het magazijn op vlnweïb52e^?herrein J33? d6 Buitenha" dat hiSrZZ' f ler> en herinneren er aan, lof bij huf Collivan dit ver ren kunnen wordfg ingebracht.6 bMWa" BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Margaretha Hermina, d van G. Scheepmaker en J. van den Noort Nassaulaan 75, OVERLEDEN: levenloos kind van C. Loch en M. E. van der Poel Dr Nolet- straat 1, W. Ruts oud 77 j. Dr. Noletstr. 1. C. G. Damme, oud 73 j. Nassaulaan 75, N. van Wolfswinkel oud 79 j. wed. van A. Gille Jan v. Avennestr. 5. Vandaag 22 Oct. Bioscopen: Passage, Jarzan in New York (alle leeft.), 2. 7 en ^onopole, Ridder der wraak (14 jaar) 2' 7 en 9 uur. Verenigingslokaal, bijeenkomst Kath. r°Uwen Beweging, 8 uur. Dm K. Volksbond, bijeenkomst van de len Katb. Grafische Bond, om voorstel- 8 uUr°°r een nieuwe C.A.O. te bespreken vanUSi4 Sacrum den a e (bovenz. bijeenkomst en ter .Gezamenlijke middenstandsbon- bedrijfs}6j®®Preking van het plan „Stads- avond vonr"' in het bijzonder deze bacht en 1 de middenstanders in anv Morgen 23 rijf> 8 uur. Bioscopen °ct st- severinu£ Amstelbroiw? boven- kwartier, jaarvpenedenzaal): Het singel- Donderdag Kjl^,ering' 8 UUr" huis naast de jSr1om 8.30 parochie zaal J- Roodbol „enkerk in de boven- geversbedrijf. spreekt over het uit- Distributiekantoor; TTi, kaarten KA t.m. KE 713^"^p b°"" h?n aan hen, wier stamk^ schoonenbon- ?fgt op 1 voor zover bon „r, e£«t 'Wegvel aanwezig, alsmede aan kinderen ^Wen in de maand pctober Novem- Van een der jaren 1932 t.m. IZE moet de plannen voor deze overwinning beramen. Hij moet geen vakman zijn, maar e€.n orSanisav°r, een zakenman. Niet van iedere branch dient hij kennis te hebben; een breed inzicht in het za kenleven in het algemeen zal hem ver der helpen. Spr. besprak voorts de kosten, die het project met zich mee zal brengen. Die zullen 10 per 3 maanden, d.w.z. 75 ct. per week bedragen. Een plan, dat geen 75 cent per week oplevert, is geen cent waard, aldus de heer Schrijver. De heer v. Duinhoven, voorzitter van Gentrale Middenstandsraad, die hem ook had ingeleid, dankte de heer Schrij ver voor diens uiteenzetting. De aanwe zige middenstanders konden zich blijk baar geheel met het plan verenigen, want er waren maar zeer weinig opmerkingen. Onlangs werd in Rotterdam een nieu we slagerij geopend, waar ongelimiteerd varkensvlees werd verkocht. Dit heeft tot gevolg gehad, dat verscheidene Schie damse slagers zijn overstelpt met vra gen om varkensvlees, dat deze echter niet konden leveren. De oorzaak hiervan ligt in de richtprijzen door de minister vast- geleegd. De boeren willen de varkens niet tegen richtprijs leveren. Rotterdam heeft maling aan elke richtprijs en koopt. De Stichting Overname Vee Schiedam (Stavos) wenst echter vast te houden aan de vastgestelde richtprijs en ziet dus geen kans om op varkensvlees beslag te leg gen ter distributie onder de Schiedamse slagers. •C> Vanaf 10 December zal in de Tate- Gallery te Londen een grote van Gogh-tentoonstelllng worden gehou den. Ruim 100 schilderijen en ca. 80 tekeningen zullen worden geëxpo seerd, de grootste verzameling die tot dusver In Engeland werd vertoond. De grote belangstelling voor de Ned. Luchtstrijdkrachten-tentoonstelling al hier blijft voortduren. Deze week wordt de 15.000ste bezoeker (ster) verwacht. Zij (hij) zal als blijvende gedachtenis van het tentoonstellingsbestuur een aardig geschenk ontvangen. Vanavond komt het Rotterdams Po litiekorps „Hermandad" op bezoek. In de grote tent op de Ligweide zal dit bekende muziekcorps een concert geven dat door de bezoekers van de tentoon stelling gratis kan worden bijgewoond. Donderdagavond zal eveneens gratis toegankelijk voor de bezoekers, de ka pel van de Mariniers in de grote tent concerteren. Voor de Rotterdammers behoeft deze kapel geen aanbeveling. Fred Fagels cabaret „Malle fratsen zal Vrijdagavond in de grote tent voor vrolijkheid zorgen. Dit programma kun nen de bezoekers van de tentoonstelling beluisteren tegen betaling van slechts 25 cent. De drie avonden beginnen om 8 uur. Met een bezoek aan tentoonstelling en fancy-fair wordt de Stichting van Weerden poelmansfonds gesteund. De Tuchtrechter voor de Prijzen wist het. Hij veroordeelde de vertegenwoor diger de V., die aan wederverkopers en aan consumenten jenever verkocht boven de geoorloofde prijs, tot f 1000 boete. De caféhouder B. nam voor een bor rel „oude jenever" van 35 cc. 28 ct., wat in zijn klasse te veel is. Maar bovendien was de borrel te slap. Dit kostte B. 750 boete en verbeurdver klaring van 3 flessen jenever. In zijn cafetaria te Rotterdam reken de de exploitant B. een kwartje voor een kopje koffie, 30 cent voor limonade en navenant. De prijs was te hoog, de boete bedroeg 150. Maar ook op het domein der meer consistente versnaperingen vielen er slachtoffers. Ten eerste natuurlijk de klanten, die hun geld kwijt zijn. Maar de cafetariahoude-r v. d. B. te Schiedam kreeg 100 boete vanwege de ge bakjes van 40 gram, die hij voor een kwartje per stuk verkocht, terwijl zijn stadgenoot de R., vishandelaar, 250 boete kreeg voor het te duur verkopen van patates frites. Deze lekkernij wordt ook te Rotter dam graag gegeten, waartegen geen be zwaar is, als de prijs de 20 cent per 100 gram maar niet overschrijdt. De patates frites-bakker G. nam evenwel f O.35 voor porties van 120 gram en deelde het lot van zijn Schiedamse con frater 250 boefe. Naar wij vernemen, wordt 3 Novem ber op het landgoed Rhedenoord in De Steeg bij Arnhem, dat daartoe door de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond is aangekocht, een ontwikkelingscentrum voor Kath. jonge boeren geopend Aan het hoofd hiervan komt te staan de heer Th. van Steen, die in een soortgelijke functie bij de K. A. B. reeds zoveel ver- dienstelijk werk voor de katholieke ar beiders heeft gedaan. Er wordt begonnen met een studieweek voor districtsleiders van de jongeboerenstand. Verder wordt een cursus gegeven voor jonge boerin nen, die het plan hebben té emigreren, r a ,voor. de oudere boeren zullen van 'ijd tot tijd cursussen worden gegeven, waarbij actuele sociale en economische kwesties, speciaal de landbouw betref fend, besproken worden. Het ligt in de bedoeling telkens bijeenkomsten voor een of een halve week te organiseren. Het gebouw, dat hiervoor ingericht wordt, biedt plaats voor ongeveer 40 per sonen. Het initiatief voor deze instelling is uitgegaan van de jonge boeren, die het eerste bedrag bijeen hebben gebracht en, dank zij de medewerking van de oude ren, hun prijzenswaardig plan zo spoedig verwezenlijkt hopen te zien. W. A. van Kleef, gewezen onderoffi cier te Dordrecht heeft voor het Haagse bijzonder gerechtshof terecht gestaan wegens dienstneming bij het vrijwilli gerslegioen Nederland. Hij verklaarde in totaal vijf maanden aan het Russische front te hebben gestreden. Hij is er drie maal gewond en ontving het ijzeren kruis. Later heeft hij deel van de Land storm Nederland uitgemaakt. De procu reur-fiscaal mr. Braun requireerde tot een gevangenisstraf van 12 jaar met af trek van het voorarrest. De verdediger, mr. K. Douw van der Krap, pleitte verzachtende omstandig heden, z.i. is er reden voor een mildere straf. A. van Gulik, fabrieksarbeider te Zwijndrecht, had zich eveneens te ver antwoorden wegen in diensttreding bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. La ter is hij nog lid van de Landstorm Nederland geweest, toen hij voor het legioen was afgekeurd. De procureur-fiscaal vroeg verwijzing naar de raadsheer-commissaris tot het inwinnen van een psychiatrisch rapport. Het hof besloot dienovereenkomstig. Van alle hogeschoolgebouwen te Leu ven wapperde Maandag in een frisse herfstwind de Belgische driekleur ten teken dat het academische jaar der ka tholieke universiteit een aanvang had genomen. Even voor 10 uur begaven de academische overheden en het profes sorencorps zich van de universiteitsge bouwen naar de St. Pieterskerk, waar mgr. Van Wayenbergh, de rector-mag- nificus, de H. Mis celebreerde. Hierna begaf de stoet zich naar het grote auditorium, waar de plechtige openingsvergadering plaats had. Het podium was versierd met donker flu weel en in het midden prijkte de beel tenis van de Sedes Sapientiae, aan weerszijden omgeven door studenten vaandels. Rechts zaten de 15 buiten landse hoogleraren, die tot doctor ho noris causa benoemd zijn. Bij de aan- Va™ van de Piechtigheid sprak mgr. v. Wayenbergh een woord van welkom, hy bracht hulde in het bijzonder aan de Ned. professoren, wie hy mededeelde, dat binnenkort te Amsterdam aan H. M. de Koningin namens de Leuvense uni versiteit het doctoraat honoris causa zal worden verleend. Vervolgens ging de rectör-magnifi- cus over tot de promotie van de ere doctoren, onder wie prof. de Vooys uit Utrecht en prof. T. Böhl uit Leiden. Vaarwerk: 140 ton pijpen Amsterdam; 25 Oton suiker Amsterdam; 150 ton ijzer Amsterdam; 300 ton stukgoed Amster dam; diverse partij ei* suikerbieten Dinteloord; 315 ton fosfaat Breda; 100 ton id. Veendam; 160 ton id. Groningen, 100 ton looistof Dongen; 170 ton beton ijzer Venlo en Stein; 80 ton scxia__« in schoten; 155 ton ijzer Gorcum; 45 ton kolen Malburgen: diverse partijen koien Arnhem; 50 ton kunstmest Dedemsvaart 45 ton kolen Maurik; 105 ton diverse Meppel alles volgens tarief. De maatregel, waarbij aan reserve- officieren in Nederland gelegenheid ge- schonken werd met groot verlof te ver trekken, wanneer hun gezin meer dan 5 kinderen telt, zal binnenkort worden uitgebreid tot de in Indië in werkelijke dienst zijnde reserve-officieren. In de vergaderzaal van de K. v., K. aan de Coolsingel te Rotterdam zijn de katholieke Midde'nstanders voor het bis dom Haarlem heden bijeengekomen om hun 68e Centrale Raadsvergadering te houden. De volte en zakelijks sfeer, welke deze bijeenkomsten steeds heeft gekenmerkt werd ditmaal voor wat zakelijkheid be. treft vervangen door een bijzonder har telijke huldiging, welke door de dioce sane geestelijk adviseur rector J. Kraak- rpan werd gebracht aan de bondsvoor zitter, dq heer H. E. v. d. Brule, wie voor zijn ruim 35-jarige werkzaamheden in dienst van de katholieke middenstand de Pauselijke onderscheiding, Pro Eccle sia et Pontifice" met de daaraan 'verbon den oorkonde en gouden kruis werd overhandingd. Bij de aanvang van de bijeenkomst'had komen verdiende onderscheiding zou de bondsvoorzitter, die zelf een zo vol- ontvangen aan een tweetal leden van de oude garde, de heren J. Th. Peters uit Laren en J. Dekkers uit Amsterdam, die resp. 80 en 70 jaar waren geworden ge huldigd, waarbij hij eerstgenoemde een zeer mooie sigarenkist met inhoud aan bood. Nadat vervolgens de voorzitter van de ontvangende afdeling Rotterdam, de frer L. J. A. van Doorn, met enkele woorden zijn voldoening had uitgesproken over do grote opkomst, deelde bondsvoorzitter v. d. Brule mede, dat het Chris Jansen- fonds en het Voorschot-instituut reeds met hun werkzaamheden waren begon nen en drong hij bij de afdelingen aan op het stichten van fondsen ten behoeve van laatstgenoemd instituut, door alle afdelingen. De begroting voor 1948 werd vervol gens bij acclamatie goedgekeurd Op ƒ75.150. Aangezien geen tegencandidaten waren voorgesteld, werden de aftredende leden van het bestuur, de heren Hj. E. v. d. Brulq en C. IJ. Ponsioen bij accla. matie herkozen, terwijl de heer M. Cor- veley'n uit Vlissingen, die door de Zeeuwse afdeling candidaat was gesteld, werd gekozen. In tegenwoordigheid van zijn echtge note en zijn gezin werd hierop de bonds voorzitter door de geestelijk adviseur onder een toepasselijke rede de pause lijke onderscheiding overhandigd, terwijl de voorzitter van de afdeling Rotterdam, de heer v. Doorn de bondsvoorzitter de gouden versierselen aanbood in verband met zijn benoeming tot officier in de Oöie van Oranje Nassau, welke hij ont ving bij gelegenheid van Let Bossche Congres. Donderdag 23 October HILVERSUM I (301 m) AVRO 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 9.15 Morgen wijding; 11.00 Romancers; 11.40 Inter view; 12.00 Zang; 12-30 Weerpr.; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Muziek; 13.45 Gram.; 14.00 v.d. vrouw; 14.20 Gram.; 15.00 v.d. zieken; 16.00 Gram.; 17.00 Ka- leidoscoop; 17.20 over dieren; 17.30 Mu ziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpr.; 18.30 Ned. strijdkr.; 19.05 B. Person; 19.15 Sky- masters; 19.45 RVD; 20.00 Actual.; 20.15 Radio Orkest; 21.15 Hoorspel; 22.35 Louis Davids; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 m) 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 1100 KRO; 14.00 NCRV; 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.15 Morgenwijding; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Gram.; 12 00 Orgel; 12.30 Weerpr.; 12.33 Klaas van Beeck (13.00 Nieuws); 13.45 Gram.; 14.00 Soundmixers 14.40 G'ezinsweek; 15.00 Gram.; 15.20 Trio; 16.00 Bijbel; 18-45 Gram.; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Zang; 17.50 Rijk overzee; 18.00 De verpleging; 18.15 Gram. 18.30 Koor; 19.00 Nieuws; 19.15 Over Indië; 19.30 Actual; 19-45 Gezinsweek; 20.00 Van alles wat; 20.15 Gedenkure; 21.50 Caus.; 22.00 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Gram. Het Bataviase dagblad „De Nieuws gier" wijdt heden een hoofdartikel aan een bericht van „Trouw", hetwelk meldde, dat de Ned. delegatie voor de besprekingen met de republiek naast dr. Van Mook vermoedelijk zou bestaan uit de ministers Jonkman en Neher en verder uit mr. Steenberghe en jhr. Van Vredenburch, een samenstelling, welke zoals ook wij berichtten, in de bedoeling schijnt te hebben gelegen. De Nieuwsgier schrijft o.m. dat „de belangrijkste, bezwaren tegen deze sa menstelling liggen op principieel ter rein". „Twee ministers, een gezant en een expert in ndonesische zaken tevens ge wezen minister, om nu maar te zwijgen van de landvoogd, die uiteraard quali- tate qua een leidende positie zal beho ren in te nemen in elke delegatie, vor men, politiek gesproken, wel een zeer fors gezelschap. Te fors dunkt ons. Het is een belangrijk gewichtiger geheel dan de oommissie-generaal zaliger. Zulk een delegatie forceert reeds door haar verschijning op het toneel de natuurlijke ontwikkeling van zaken. Die natuurlijke ontwikkeling is, dat het vraagstuk van de uiteindelijke betrekkingen tussen Ne derland t,i de republiek let wel, repu bliek en niet Indonesië als geheel langzaam maar zeker aan betekenis zal inboeten. De toekomst belooft een eigen ontwikkeling, die een jaar geleden niet was te voorzien". De Nieuwsgier releveert dan, dat de gedachte van een staatkundige organi satie buiten verband met de republiek overal kiemt en het gevolg is, dat een „dergelijke batterij van onderhandelaars met een hoogst verantwoordelijke poli tieke figuur aan het hoofd door haar samenstelling alleen al zodanig accent op de kwestie van relatie tussen de re publiek en Nederland legt, dat de ver houdingen bepaald worden scheefge trokken. Het gehele beeld van de situa tie wordt erdoor beinvloed want in dit beeld is de republiek niet meer zo alles beheersend belangrijk als zij een jaar geleden nog was." Het blad ontwikkelt tenslotte ook nog bezwaren tegen de persoonlijke aanwe zigheid van de minister van Overzeese gebiedsdelen in de' delegatie. Van de vele inbraken, welke de laat ste tijd in het Gooi gepleegd zijn, is gisteravond door een gelukkig toeval een deel opgelost. Tussen acht en tien uur werd ingebroken in een villa in het Brediuskwartier te Bussum, waar o.m. Perzische kleden, radio's en kleding stukken werden ontvreemd. Dank zü de onmiddellijke aangifte van de huisbewaarder kon op de rijks straatweg een auto worden aangehou den, waarin de vermiste goederen zich bevonden. De daders waren twee in woners van Den Haag, die bekenden de inbraak gepleegd te hebben. Bij onderzoek in hun woning kwamen vele goederen van Gooise inbraken te voorschijn. Bovendien leidde het onder zoek naar een andere woning in Den Haag, waar twee personen, die zich eveneens aan inbraken in het Gooi heb ben schuldig gemaakt van hun bed ge licht werden. Ook in deze woning zrjn verschillende gestolen goederen aange troffen Het onderzoek wordt voortge zet. Een officieel onderzoek naar voor raad en productie van serviesgoed heeft blijkbaar het gerucht doen ontstaan, dat dit artikel binnenkort vrü zou mo ffen worden verkocht. Van bevoegde zijde wordt ons er echter op gewezen, dat men een derge lijke conclusie zeker niet mag trekken. Er valt over het wel dan niet vrijkomen van serviesgoed op het ogenblik nog niets te zeggen. Verschillende artikelen zijn vrii, zoals dekschalen, botervloten, thee- en koffiepotten. Gewone koppen, schotels, bekers en borden zijn echter nog op de bon. Practisch zijn de vrij gegeven artikelen ook nog moeilijk te krijgen voor anderen, dan personen die gaan huwen. Men dient te bedenken, dat de binnen landse productie wel geleidelijk stijgt, maar toch nog maar 80 pCt. van de voor-oorlogse haalt en de import heeft ook het voor-oorlogse peil nog niet be reikt. Dit laatste is niet alleen een gevolg van de deviezenschaarste, maar ook van het feit, dat bi het buitenland even eens een grote behoefte bestaat aan porcelein en aardewerk. Uit een en ander blijkt, dat de toe stand op het gebied van serviesgoed no-ff steeds precair is en dat nog niet is te zeggen, wanneer men een winkel kaft binnen stappen teneinde zonder punten een bord te kopen. Naar wtf vernemen, zou dr. Claudius A. Prinsen, burgemeester van Roosen daal, in aanmerking komen voor da functie van burgemeester van Haarlem. In een bijeenkomst voor de pers, heeft de heer ir. S. H. Stoffel, voorzitter van het dagelijks bestuur der Stichting het Prinsenhof, een uiteenzetting gegeven van de restauratie van het St. Agatha- klooster, dat sinds het de woning werd van Prins Willem van Oranje, Het Prinsenhof wordt genoemd. De heer Stoffel gaf allereerst een korte uiteenzetting van het ontstaan van dit klooster. Omstreeks 1400 werd dit klooster van St. Aechten gesticht en hoewel aanvan kelijk maar van armoedige aard, het groeide ras in omvang en aantal inwo ners en moet al in 1446 hetzelfde terrein bestreken hebben, dat ook thans nog besloten ligt tussen de gebouwen, die van het voormalig klooster zijn overgebleven. In 1470 werd aan het klooster een grote kapel bijgebouwd van 38 meter lang, die door hare ruime afmetingen getuigt van de bloei, waartoe het arme klooster in een halve eeuw was gekomen. Rijke Hollandse adel en vorsten hebben -er onderdak gevonden en onder de vele kloostervrouwen van die tijd worden de namen van het geslacht Brederode, Nas sau, Alblas en Grijpskerke genoemd. De bekendste prior van St. Aechten, Cornelius Musius, die de marteldood stierf door toedoen van Lumey, was een man van fijne beschaving en smaak. Willem van Oranje is meermalen zijn gast geweest toen hij als stadhouder van Holland en Zeeland was aangesteld. Maerten van Heemskerk heeft tal van schilderstukken voor deze prior gemaakt, waarvan er nog slechts één in Delft is gebleven en in het stadhuis alhier een plaats heeft. Deze kloostergemeenschap kreeg voor de Nederlandse historie pas waarde toen na de reformatie Willem de Zwijger er zijn hof vestigde. asiïifcaajiaa 18 In de volgende scène van de film zou Hercules' tegenstander, AcheloUS, deB^d1fa(fpteJ3" een wóedende stier op Hercules toerennen. Basli de onvolprezen vertoi- ker van de hoofdrol wachtte rustig" af. In het algemeen staat het gevaar dat filmhelden bn hun werk lopen in dezdfde vfrhouding tot een „zure bom" tot een atoombom. Thans .chter, door het verraad van de dierenverzorger, was dit anders. „Weet dap. snode Achelous, dat ge ook als stier zijt herkend. De duisternis van uw hart staart mii uit elke vermomming aan De stier verstond niet veel van deze toespraak. Him zag aan de bloedbelopen ogen van het dier, dat net aiies behalve een tam exemplaar was. „Mugli, Pas op riep n j nog, maar het was al te laat. De detective werd zwaar op de horens genomen en in de lucht geworpen of hii hind was. Ook de Staten-Generaal, de Staten en het Hof van Holland vonden er toen een onderdak. In die woelige tijden moeten 1 vele conferenties hebben plaats gevon den in de zgn. „Spinkamer", welke was ondergebracht in de vroegere huiskapel, die later, na de bouw van de gtote kapel tot kamer werd ingericht waar de kloos terzusters zich aan het spinnen van lijn waad en kleding wijdden. Daar moet ook beslist zijn over het lot van Nederland en besluiten zijn genomen die over het al of niet voortbestaan van ons land hebben beslist. Velen toch waren in die tijd van oordeel, dat langere strijd tegen de Spanjaarden niet te doen was en dat men beter deed, de dijken door te steken en de molens te verbranden en zodoende het land weer prijs te geven aan de zee. Het was ook in dit klooster, nl. op 3 October 1574, toen de Prins de dienst in de kapel van het Prinsenhof bijwoon de, in welke kapel sedert de reformatie steeds in de Franse taal - is gepredikt, dat het ontzet van Leiden bekend werd. Tien jaar later werd in hetzelfde Prin senhof het leven geschonken aan de man, die de bevrijding zou voltooien welke zijn vader had aangevangen, Frederik Hendrik. En tenslotte op 10 Juli van dat jaar in 1584 werd Prins Willem van Oranje in dit zelfde kloostergebouw door Bal thazar Gerards verraderlijk doodge schoten. Nadien heeft het gebouw voor alle mogelijke doeleinden gediend. Laken wevers hebben er hun zaken gedreven, een Latijnse school is er gevestigd ge weest, het heeft zelfs gediend als ka zerne en grote gedeelten werden ais opslagplaats gebruikt. Slechts een zeer klein gedeelte werd als museum m stand gehouden, maar ook daarbij wera veel van het oude teniet gedaan of door onkunde verknoeid. Prof. Hm®nga heeft indertijd over het schrijvend, gesproken van de vieK op Delft. Diens woord heeft mff.esia|jSmpt? 350 jaar na de dood van Prins Willem van Oranje, werden de eerste pogingen gedaan om tot restauratie van dit his torisch monument te komen. De totale kosten werden indertijd op 340.000 geraamd, te verdelen over rrik provincie gemeente en stichting. Deze. kosten ziin echter aanmerkelijk overschreden en ieder, die iets voor de restauratie voelt kan een steentje bf|- dragan De stichting heeft een oorkonde aangelegd in de vorm van een boek, waarin de namen zullen worden opge tekend van allen, die bereid ziin gevon den om mee te bouwen door het schen ken van één of meer bouwstenen voor het Prinsenhof te Delft ten bedrage van 100 elk. Dit boek zal in het gebouw bewaard blijven als getuigenis van de bereidheid van ons volk om datgene in stand te houden, dat spreekt van de wording en de bestendiging onzer vrij heid. De mogelijkheid voor deze bouw stenen staat ook open aan instellingen of verenigingen van personen, welke vereniging dan als schenkster optreedt. Prof. Lhndsdorp over de restauratie Na deze interessante historische uit eenzetting van ir. Stoffel, heeft profes sor N. Lansdorp, die de restauratiewerk zaamheden leidt, een uiteenzetting ge geven van de restauratie zelf. en t deren geboren in December 1946 en "Januari 1947. Meebrengen 2e d. s. K. fcich lstr°°k van bonkaart 711 met de bon aaraan bevindende inwisselings- door 21). Barnabas bleef. Niets zou hem heb- ben kunnen bewegen, naar huis te gaan. Hij wist, dat ze in het kasteel druk bezig waren om toebereidselen te maken voor de voortzetting van de uitvoering, maar ze schenen zijn hulp niet nodig te hebben. Toch had hij een voorgevoel, dat ze het niet buiten hem zouden kunnen stellen. Na een poosje scheen er inderdaad iets in de weg gekomen te zijn. Hij hoorde een paar spelers met elkaar praten onder het afdak, waar ook hij een schuil plaatsje tegen de regen had gezocht. Er zal wel niets van komen. Dat de zaal niet al te best verlicht kan worden, is het eerste niet. Maar zon der voetlicht wordt het hele ding een mislukking. Maar dat zal toch wel te maken zijn met lampen en kaarsen? Heel slecht. Hoe moeten ze dar het licht plotseling dempen in scènes, waar dat nodig is? Dat gaat niet met kaarsen en gewone lampen. Barnabas had er schik in, toen hjj m Dé iswaie regenwolken maakten, dat het binnenshuis zo goed als donker was. En met voldoening herinnerde hy zich, gehoord te heb ben, dat Cornette op aandring® van zijn zoon en dochter had afg®2 zijn plan, om het huis van electnsch licht te voorzien. Dat Pas^ hen niet bij het oude kasteel. Op dat ogenblik hoorde hï noemen, en zag hij de gas^V 7 t huis uitgekomen was, om n zoeken Maar die Restormel dan?, vroeg de oude heer: Die adverteert immer^, dat hjj electrisch licht kan aanleggen Kan die ons niet helpen? Ik meen, hem een uur geleden nog in de tuin gezien te hebben. Barnabas ging naar hem toe en enige» minuten later stond hij met de regis seur de mogelijkheid te overleggen var een electrische toneelverlichting. Hij zette zich terstond aan het werk en riep de hulp in van alle particuliere chauffeurs, die de voorname gasten ge reden hadden. Hij stuurde een wagen naar zijn werkplaats, om de benodigde draden, fittings en lampen te halen. En hij liet de accumulatoren uit de verschil lende wagens nemen, om daaruit stroom te betrekken. Ik kan niet beloven, dat het een groot succes zal worden, zei hij tegen de heer Cornette; Ik heb er eigenli!'" veel te weinig tijd voor. Maar in elk ge val kan ik er toch wel iets van maken. Het toneel was intussen klaar geko- men eri- Barnabas werkte zo snel mo gelijk door. Hij legde de draden, beves tigde de fittings, schroefde er lampen in en na een half uur ontsnapte een kreet van vreugde aan de aanwezigen het gehele toneel -baadde in een vloed van licht. Dat is toch wel een handige kerel, hoorde Barnabas de gastheer achter zijn rug zeggen: Hij schijnt zijn vak goed te kennen. Al die tijd was Barnabas zó druk be zig geweest, dat zelfs de gedachte aan Rose-Marie op de achtergrond was ge raakt. Toch deed hij dit alles voorna melijk, om haar de teleurstelling te be sparen, dat het spel met zou kunnen doorgaan. In de aangrenzende vertrek ken werd gelachen en druk gepraat en klonk het knallen van champagnekur- ken/ jk (jgnk dat we nu wel klaar zijn, zei Barnabas'eindelijk tot de regisseur Maar we zullen wel zo zuinig mogelijk met ons licht moeten zijn, want die ac cu's zh'n er niet op berekend, zo lang stroom te leveren, zonder bijgevuld te worden. Hij draaide het licht uit, en daarna voor proef nog eens aan. O...... wat bent u toch knap!, hoor de hij opeens een -welluidende meisjes stem achter zich zeggen en nog vóór dat hij zich omgedraaid had, wist hij wie het was. Hjj trilde van het hoofd tot de voeten. Dank u voor dat vriendelijk com pliment! !Maar zo heel knap is het niet. Iedere electricien is er toe in staat. Maar u hebt het vlug voor elkaar gebracht. O dat betekent niet veel. Dat is slechts'een kwestie van routine. Hij hoorde zelf, hoe hard en nors zijn stem klonk. Hij voelde, dat hij zo geen goede indruk op haar maakte en toch kon hij er niets tegen doen. Het bloed klopte in zijn slapen en hij kon zijn stem nauwelijks beheersen. Het volgend ogenblik was ze weer verdwenen, zonder dat hij gelegenheid had gehad, iets vriendelijks tegen haai te zeggen. Toen het spel was afgelopen, was het nog vrij vroeg in de avond en daarom stelde de Heer Cornette, gevleid door de vele dankbetuigingen zijner voorna me gasten, voor, dat men nog enige tijd gezellig met elkaar zou doorbrengen. We hebben de piano bij de hand en muziek genoeg. Als U een van allen nu maar wat voor ons zingen en spelen wiltwe hebben immers nog wel een tijdje licht, Restormel? O, een uurtje houden we het nog wel uit, verzekerde Barnabas, die naast het toneel stond. Mooi zoU hoort het, we kun nen nog wel even voort, wendde hij zich dan weer tot zijn gasten; Ja en dat doet me aan denken, dat we deze jongeman toch wel heel wat te danken hebben. Hij is tot nog toe niet genoemd bij al de bedankjes, die uit gedeeld zfln en toch zou het spel niet geslaagd ziin zonder zijn hulp. En daar om meen ik namens deze gehele hoog geëerde vergadering wel dank te mogen brengen aan Barnabas Restorlhel, die zich kort geleden in Anglards als mon teur gevestigd heeft, en, daar ben ik zeker van, ieders achting heeft verwor ven. Men klapte in de handen en juichte Barnabas toe, die zich bescheiden ach ter de coulissen had teruggetrokken. Ik vind wel, vervolgde de Heer Cornette, toen het applaus bedaard was: dat de heer Restormel even op de plan ken moest verschijnen voor het voet licht, dat hij zo kunstig heeft aange legd, om een enkel woordje tot het ge zelschap te zeggen, als dank voor zulk een applaus. Het idee vond aller bijval en men verzocht Barnabas luide, om op het to neel te verschijnen. Pas toen dacht hij voor het eerst die avond aan zijn uitrelijk. Zijn han den waren zwart van het werk en hij zat vol stof en vlekken. Hij wilde eerst niet verschijnen, maar bedacht zich. Waaromij zou hij het niet doen Hij speelde immers ook een rol? Hij stapte het toneel op en toen hy daar naast de gastheer in de gloed van het felle licht stond, viel het aan allen op, welk een gunstig figuur hij maakte. Een hartelijke welkomstkreet begroette hem. Men voelde, dat men hem veel verschuldigd was voor het welslagen van het feest. (Wordt vervolgd). In 1939 kon prof. Lansdorp eindelijk een begin maken met de restauratie van dit historische gebouwencomplex. Daar toe werden allereerst de nodige opme tingen gedaan en ia kaart gebracht. Ner gens waren van de oorspronkelijke bouw tekeningen of beschrijvingen te vinden en men moest alleen afgaan op enkele oude prenten. Aan de hand van de op metingen kon echter een reconstructie van de verschillende gebouwen worden verkregen. Langzaam aan, bij het uit breken en slopen van verschillende mu ren etc. kwam men oude gegevens tegen, die er op wezen, hoe of het geweest moest zijn. Slechts een klein ornament, of een hoeksteentje waren voldoende aanwijzingen om met grote zekerheid een deel van de bouw te kunnen vast stellen. Alles in het gebouw was ver waarloosd en verkeerde in slechte staat. Toch kon nog veel behouden blijven, door vakkundige restauratie en door vernieuwing in de oorspronkelijke staat. Daarbij werd gebruik gemaakt van het- §e®n,men nog aan brokstukken vond. Echter ook kwam men wel eens voor fragmenten te staan, die men niet kon thuisbrengen en deze fragmenten wer den toch in de restauratie opgenomen, ®1 is hun betekenis niet terstond te on derkennen. Spreker vertelde o.m. van de kelders, waterdicht waren en tenslotte door de jaren van Delflands peil niet meer dat deze vooral door de verhoging in. voortdurend puin storten dermate waren volgegooid, dat er in totaal ruim 500 M3. moest worden verwijderd. Thans zijn alle kelders weer droog gemaakt en kunnen weer voor diverse doeleinden worden gebruikt. Tijdens de oorlog, hoe wel het verboden was, is de restauratie toch steeds, al was dit ook in beperkte mate, doorgegaan. Geen dag is er geweest, dat er niet werd gewerkt al was dit ook op zeer bescheiden schaal. Met de nieuwe func tie, die het complex al® museum zal krijgen, is met de restauratie natuurlijk rekening gehouden en daarom zijn vele muren doorgetrokken of doorgangen ge maakt, die verantwoord zijn, maar er vroeger toch niet waren. Andere muren zijn gesloopt of juist opgetrokken, om dat de oude funderingen aangaven, dat er vroeger een muur moet hebben ge staan. Zeer betreurde professor Lans dorp het, dat Monumentenzorg zich thans op het standpunt had geplaatst, dat de zalen, die aan het Oude Delft grenzen, niet in de oorspronkelijke staat moeten worden opgetrokken, maar dat zij moe ten blijven in dè stijl, die ze thans be zitten, jmdat ook hier, zij het van latere datum, historische waarde aan is. Aan de hand van de voorstelling die prof. Lansdorp gaf, zal er nog heel wat moeten gebeuren, eer dit gebouwencom plex geheel gerestaureerd is. Immers ook de huizen in de Schoolstraat vormen een onderdeel van het nog uit te wer ken plan; de binnenhof zal op de duur tot een moestuin worden omgewerkt of tot kloostertuin worden herschapen. Dos het atelier van Schouten van gebrand schilderd klas. is in het algehele pro gramma van restauratie oogenomen. Er zullen dus nog wel enkele jaren over heen gaan. voor dit klooster weer in oorspronkelijke staat zal zijn opgetrok- .ken. Ook de kapel, thans de Waalse Gemeente, zal uKeindeliik in het plan moeten worden betrokken, maar de onderhandelingen met dit kerk genootschap hebben er nóg met toe g®" leid, dat ook de kapel binnen apenbare tijd weer in oude luister kan worden hersteld. Professor Lansdorp heeft hierna het gezelschap door het gebouwencomplex rondgeleid en hen de vorderingen ge toond, alsook datgene, dat nog op res tauratie wacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3