Nieuws uit STAD en OMTREK Initiatief is strafbaar bij de wet Nog meer slachtoffers van de tijd BIM in LAATSTE BERICHTEN n de proeftuin „Modjokerto" Bommen onder een spoorlijn R „Kometen van Hollywood" (geheugen Hulp gezuiverd Van Blaam Geestelijke guerilla van Djokja Wichelroedeloper ontdekt er nog een ADIO programma DONDERDAG 23 OCTOBER 1947 PAGINA 5f VOETBALPOOL-SLAGJE Zeer hoge eisen KATH. GRAFISCHE BOND BEWOONDE ONBEWOON BARE WONING De medicijnfuan MARIA-AVOND J.V.G. SINGEL- R. K. SCHAAKCLUB S.B.O. De uitslagen van de voortgezette on derlinge wedströden S-B.O. zijn: SW—HVV OP EIGEN TERREIN NEDERL. VRACHTENMARKT KOOKT UW MELK MELKVAL NOG EEN ONBEKEND REDDER LAAG AANHOUDINGEN Aangehouden ter zake van het verval, sen van distributiebescheiden werd de 19-jarige M. C. W. uit Schiedam. BURGERLIJKE STAND GROTE BABY-STERFTE IN BELGIE VALSE KOLENBONNEN Zes a zeven gulden per mud J. HOCKING MOEDER HAD DE KAARTEN VERKOCHT.... EEN BOORTOREN TE DELFT had wel geweten, dat het niet mocht, maar hoe gaat het in een eafé onder elkaar. Er komt een man van de voetbal-pools bij je en vraagt of 1e niet wat formulieren "onder je clandlzie wilt afzetten. Je hebt je stamgasten en bent van iongsaf een verwoed sportlief hebber. Kijk, edelachtbare, dan is de verleiding groot dat je de loterijwet overtreedt. Het ging heel eenvoudig- de kreeg een lijst met de wedstrijden van de Engelse league van de volgende Zon dag. Die kwamen uit België via A. uit Den Haag, de eerste sub-agent Nederland. Achter de wed®tril11f.b iette •ie gewonnen meende voor eaaerijes in- le een 1 achter, die welke kruis- hielden een 2, geliik spel was een kru s je. Vervolgens échtte op de Van 1.-tot- nnkostcn word uitslag. De inleg mm de onkosten werfl verdeeld onder de deelnemfirs^met het waren in'België legaal, maar in Neder- lanH uien-aal Er werden soms vrp hoge bedragen aan winst uitbetaald. De Kal- tonrechter wees erop, dat het hier zui ver een kansspel betrof, terwijl de amb tenaar van het O.M., de jonge mr. van Buuren, dit als een verlengstuk zag van de voetbal-poolslag, zoals die in Rotter dam reeds enkele maanden geleden be gonnen is. Het ging hem niet zozeer om de overtreding van de loterijwet; over de voor- en nadelen valt te twisten. Vast staat, dat er gespeculeerd wordt op de goklust van de grote massa. Veel erger was het feit, dat er deviezen ons land verlieten. Uit een onderzoek naar de boekhoudingen van de diverse pool- agenfen was gebleken, dat er minstens voor 2Va millioen jaarlijks wordt deel genomen in Nederland. Als er 1 mil lioen aan onkosten en prijzen terug komt is het veel. Dat wil zeggen, dat meer dan 1% millioen jaarlijks door de voetbal-pools clandestien ons land ver laat. Achter dit alles staat een concern. Dit betaalt zelfs de boetes voor de ge troffenen. Verdachte L. A. v. d. M. uit Maassluis heeft gezegd, dat hn ermee gestopt is. Met de meeste veroordeel den is dat niet het geval. De ambtenaar wil aannemen, dat het wel het geval is en eist daarom 300.of 2 maanden. Verdachte vindt het veel en zegt, dat in andere gevallen maar 50.is ge straft. ,,Dan heeft u zeker niet gehoord van de boetes van 'f 1000.die zijn uit gedeeld", repliceert de ambtenaar. „Maakt u zich maar niet druk, het con cern betaalt alles wel". Mr. Cos veroor deelt tot 200.of 1 maand. Eerstgenoemde heeft In Schiedam een hoedenfabriek, die zo zeer in opkomst isdatzijn hóeden voor export worden gehmikt Hoeden znn echter zo aan mod™ onderhevig, dat hö genoodzaakt is on korte termijn vormen geleverd te krijgen. Door de drukte bil de bestaande hpdriiven gaan er maanden overheen eer hii de modellen in huis heeft. Dit belemmert -de ontplooiing van het be drijf- Daarom had hij de zandvormer L. in de hand genomen en hem gevraagd een bedrijf van vormen op te willen richten. Dit was gebeurd zonder toe stemming. Wel was de vergunning aan gevraagd, maar antwoord had lang op zich laten wachten en uiteindelijk was afwijzend beschikt. Dit was niet het eind van het liedje. Er was opnieuw aangevraagd en de strijd was nu ont brand tussen de vakgroep ambacht en de groep Metaal-industrie. Die strild duurt nu al maanden. De Industrie wil de vestiging beletten, terwijl Ambacht de noodzakelijkheid inziet. Intussen draait het bedrijf, dat aan velen werk geeft en waarbij grote bedragen m de machines zijn geïnvesteerd, doch zonder vergunning. „Maar als u geen toestem ming hebt, moet u niet beginnen meende de Kantonrechter. „U moet daar dan maar op wachten Red.). Verdachte wees er nog op, dat hp bij de aanvraag een formulier krijgt in te vullen, dat hij geheel met nee zou moeten beantwoorden, als hij nog niet gevestigd was. In dat geval kon hi1 he lemaal naar een vestigingsvergunning fluiten. Van de 100 aanvragers, die een ver zoek bij de vakgroep indienen, beginnen er 80 maar vast. De Ambtenaar zag deze gevallen als de slachtoffers van de geleide economie en de ambtenarij. Alles wat tegenwoordig in Nederland gebeurt is aan voorschriften en bepa lingen gebonden. Men zou de vraag kunnen stellen, of er in dit land nog initiatief .mogelijk is. Voor de unifor miteit wil de Ambtenaar zich bepalen tot de overtredin" en tegen beiden 25.of 10 dagen eisen. Mr. F. A. v. Velzen staat hier midden in het verweer van het strafbare ini tiatief. Het hoedenbedrijf van L. is tot een der grootste van Nederland .uitge groeid. Het is wonderlijk om te zeggen, maar de verdediger is er eerst kortge leden achter gekomen, dat de schilder achtige Fez van de man in Cassablanca gemaakt werd op de Noordvestsingel in Schiedam. Hij heeft de bestellingen in zijn dossier, waarin nog een nalevering gevraagd wordt van dezelfde kwaliteit. De raadsman zal zelf zorgen, dat de vestigingsvergunning er zo spoedig mo gelijk komt, want dit bedrijf is van groot belang. Er is alle kans op een vestigingsvergunning. Ht1 dankt de ambtenaar voor zfln milde straf aan de hand van zijn conclusie en vraagt ook de Kantonrechter daarmee rekening te willen houden. Deze veroordeelt con form dé eis. De Ned. Kath. Grafische Bond, afd. Schiedam, kwam gisteren in zaal 9 van de Volksbond bijeen om voorstellen over een nieuwe C.A.O. te bespreken. Al dadelijk kwam bij de besprekingen naar voren, dat het loonpeil van de gra fische werkers belangrijk lager ligt dan van die in andere industrieën. De alge mene eis was 25 pet. loonsverhoging. Na uitvoerige discussie werd besloten dit voorstel aan het hoofdbestuur in te dienen. Een bestuursvoorstel om 5 Mei als extra vrije dag aangewezen te zien, vond aller instemming. Om het onbeperkt overwerken tegen te gaan, wordt voor gesteld een bepaling in de C.A.O. op te nemen, dat bij overtreding van de over- werk-limiet ook aan de werknemer een boete opgelegd kan worden. Een sympa thiek voorstel was een extra week vacantie te geven aan jeugdleiders van erkende jeugdbewegingen, zodat deze niet hun eigen vacantie behoeven op te offeren om met de hun toevertrouwde jeugd op kamp te gaan. Verscheidene kleine technische wijzigingen werden voorgesteld. De voorzitter wekte alle leden op om op Zondag 2 Nov. om half 8 in de Sin gelkerk aanwezig te zijn, omdat daar voor de afdeling een H. Mis zal worden opgedragen. Er is meer succes te ver wachten, wanneer daar de geestelijke en tijdelijke belangen aan O. L. Heer wor den aanbevolen dan van vele vergade ringen. Pater Ditters sprak nog een op wekkend woord en herinnerde de leden aan de grote waarheid, dat de mens niet alleen van brood leeft. Ongehikkigen. Na dit ongewone verschijnsel volgt ae serie verkeersongevallen, die teza men met de overtredingen van de vesti gingswet deze extra zitting van het Kantongerecht en nog andere volgende noodzakelijk hebben gemaakt. J. M. v. d. W. had geen voorrang ver leend aan J. S. in viaardingen. Hij had te snel gereden in verband met de plaatselijke omstandigheden. De ambte naar requireerde 25.of 20 dagen. Toen verdachte als verweer aanvoerde, dat hü nog geen rijbewijs had, stond de Ambtenaar nogmaals op en vroeg 50.— of 20 dagen. Eerlijkheid was erg duur. Verdachte had al een schade ge had van 650.Het was een rib uit zijn lijf. De Kantonrechter veroordeelde f 25.of 10 dagen. De chauffeur van Van Gend Loos L. B. had veel moeite om zijn zaak recht te zetten, want het zat scheef. Hij had m Januari met zijn auto een boom van de Oranjebrug meegenomen, toen deze reeds half gesloten waren. Het gehele geval kwam hierop neer, volgens de ambtenaar, dat hö aan de rechterkant van de weg had moeten blijven. Hij moest wel aan de-linkerkant zün, maar- dat gaf niet; hü moest maar zien, dat hii er kwam, als hü maar aan de rech terkant bleef. Overigens had hö moe- fg« stoppen voor het rode stoplicht, dat al brandde. Verdachte had nog een ha- telükheid over de. brugwachter, get I S van wie hij zei, dat juist deze altpd Ongelukken met de brug veroorzaakte. Getuige tekende protest aan, maar de zaak was afgedaan, 15- of 6 dagen v d W., bus-chauffeur van de R.E.T.wérd vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs van het feit, dat hij zonder voldoende te hebben gelet op het van achteren komend verkeer de bus Van Viaardingen had laten keren. A. M., die op de hoek Singel—-Broers- vest zijn auto geparkeerd had, waar door een aanrijding tussen twee andere Voertuigen had plaats gehad, werd ver oordeeld tot f 20.of 8 dagen. De •Ambtenaar had 35.of 14 dagen ge- eist, omdat hij deze overtreding ernsti- i„„r dan het geen voorrang ver- v zeer gevaaarliik auto's te kompot tef*0 van samen- ruiSln^ van wesen. c j De f°«t der gilden 'l VlaardingènVhad ult pagnon een automatiek zeo-aend c,?m" croquetten, nierbroodjes en glbak m had "hiervoor geen vestigingsvergun ning. Reeds voor de oorlog was hfl werkzaam geweest m dit bedrpf, maar door de dienstplicht genoodzaakt ge weest het op te geven. Na de oorlog Was hii niet geslaagd in het vinden van een goed pand en was toenmaar in een klein straatje begonnen. Dit was met goedgekeurd door de politie. Hij naa zich na het verbaal uit zaken terugffie- trokken. De Ambtenaar meende het wettig ©n overtuigend bewijs geleverd, wilde rekening houden met het nfR Hntpi Bedrijf gestaakt was, 15.— Of 6 dagen. De verdediger, mr. A. F. A. t| ^uis/XrdNaan- dat mensen als V. d. H. luist door hun initiatief slacht offer Sewm-den.Zöwiilen voorait maar komen dan m botsing met de bepalin gen. Hii was de Ambtenaar dankbaar voor het milde vonnis. Nog scherper kwam de kwaal van de ?e5ti'ging en de ambtenarii aan het licht 111 de zaak tegen H. M. L. en p. E. L (Vervolg Kantongerecht). G. v. T. uit Utrecht had blijkbaar meer voor het koperen roetje gestaan, want hij had de allures van een adv°' caat, hoewel deze net iets teveel ae brani van verlegenheid met eigen Hou ding verrieden. Hij had in Viaardingen op de Broekweg bij het nemen van de bocht naar links deze afgesneden, waar door een aanrijding had plaats gehad met P. v. d. S. De getuigen P. B. en S. de B. twee Vlaardingse jongens hadden beiden geconstateerd, dat T. links in de bocht zat. Verd. ondervroeg de eerste getuige als een man van het vak, maar de Kantonrecht wees erop, dat de ge tuige geen verbalisant was en dus niet overal met zijn neus op had gezeten. Verd. vroeg om de zaak aan te houden, opdat hij gelegenheid zou krijgen zijn getuigen te dagvaarden. Hij had dit wegens de hoge kosten nog niet gedaan, maar wilde dit nu toch wel doen. De Kantonrechter meende, dat hij vol doende tijd gehad had, om die getuigen te dagvaarden en veroordeelde, na het .requisitoir, dat 35 of 14 dagen eiste, tot ƒ25 of 10 dagen. W. H. had reeds bö binnenkomst van zich doen horen door iedereen luide een goede dag te wensen, hetgeen niet ge bruikelijk is onder de verblinde ogen van Justitia. Hij zou nou wel eens vertellen, waarom hij op de Goudse Singel in Viaardingen een bloemenzaak had ge opend zonder vergunning. Kijk, dat zat zo. Hij woonde op de Hoogstraat, maar die huizen, waarin hö zat, zouden wor den afgebroken mettertüd. Daarom had hij naar een nieuw huis uitgekeken en gevonden in de Babberspolder. Beide zaken had hij aangehouden. Als dat niet mocht, had de gemeente hem dat tooli moeten zeggen, want daar had hij het buis van gehuurd. „Ik heb gedocht, dat dat wel kon, ik sting toch ingeschreven bij de Kamer van Koophandel". ƒ20 of 8 dagen zei Mr. v. Buuren. i)Ja, ik gaan er nu uit". 15 of io dagen oordeelde Mr. Cos. Ran het geen twee knaken minder, zei de koopman. Hij had geen centen bij zich om direct te betalen. H. G. B. had in de Walvisstraat een moffelbedrijf gesticht. Hij kon eer3t geen vergunning krijgen, maar had er nu een. Daarmee wilde de Ambt. reke ning houden, 7.50 of 3 dagen. Bouwer Boudewijn Na de lunch was het Boudewijn, die zich vergallopeerd had met bouwen. Aan de Polderweg had hö een loods ge zet als schaftlokaal voor zijn arbeiders. De vorige winter hadden die in. de kou buiten moeten blijven. Dat kon niet weer gebeuren. Al böna een jaar waren zijn plannen bö de Inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht, maar ondanks herhaal de navraag, had hö er tot nu toe niets van gehoord. De vergunning is er nu nog niet en de winter staat/ weer voor de deur. De Ambt. wilde rekening hou den met de lofwaardige ideeën van de man, maar het mocht nu eenmaal niet volgens de wet. 20 of 8 dagen luidde het vonnis, conform de eis. De weduwe P. v. L., 70 jaar en levend aa de Steun, had haar zoon laten wo- nin^K- onbewoonbaar verklaarde wo- 2i^rStr 52 klein 1- Het pand Tn 1 <UR Xwoonbaar verklaard. In 1946 was de zoon bij de weduwe gekomen, om te vragen, of zjj zo iang hem met zijn vrouw en 4 kinderen kon hebben, want zijn baas had hem een woning in Schiedam beloofd van een vrouw, die zeker spoedig dood zou gaan. Zö had hem echter niet kunnen hebben. Toen was hij ingetrokken bö een juf frouw in de buurt, maar toen de doch ter daarvan ging trouwen, moest hö het huis uit. Intussen was de stervende juf frouw weer hersteld. Ten einde raad trok hij toen maar naar de onbewoon baar verklaarde woning. Zö had er ech ter gijen toestemming voor gegeven en zij had ook niet gezien, dat hij erin ge trokken was. Later had zij daar wel van gehoord, maar zö kon hem er toen niet meer' uitzetten. Dat ging toch niet. „Ik kon er niets aan doen. Ik wist niet dat het niet mocht". Maar de Woning was toch onbewoon baar verklaard, aldus Mr. Cos. Ja al lang. De ambtenaar vond, dat de zaken, die deze dag aan de orde waren een typisch teken des töds vormden. Er is woning gebrek, maar er kan niet worden toe gelaten, dat een gezin van 6 mensen in een onbewoonbaar verklaarde woning kruipt. Het feit, dat het hier de zoon betreft, kon extra zwaar worden aan gerekend, maar de Ambtenaar wilde re kening houden met de zeer hoge leeftijd van verdachte. Hö eiste 12 of 4 dagen. „Ik ben 70 jaar geworden en nog nooit met de politie in aanraking ge weest". snikte het vrouwtje. „Ik kon het toch ook niet weten. Ik ben zo vrö, als het maar kan". Ze leefde van de steun, ƒ15.50 in de week. Drie en half jaar was ze zonder geweest. De Kan tonrechter veroordeelde tot 7.50 of 3 dagen. De zoon G. A. P., opkoper moest vol gens <le Ambtenaar tegen zichzelf be schermd worden. Het was onverant woordelijk om in zo'n huis te gaan wo nen. De moeder achtte hij in hogere mate schuldig dan de zoon. Hij eiste 7.50 of 5 dagen, welke eis de kanton rechter bevestigde. Onder geleide van een Rijksveldwach ter was P. v. S„ de wonderdokter uit Den Haag naar de zitting gekomen. Hij had in Maassluis onbevoegd de genees kunde uitgeoefend door 6 mensen, die aan chronische ziekten leden in de ogen te kijken en druppeltjes te geven. Hö vroeg voor de behandeling, die een heel jaar zou duren ƒ42.50; vast tarief. Verdachte beweerde geen gelegenheid gehad te hebben een advocaat te ne men, daar de dagvaarding hem eerst op Maandag j.l. in de gevangenis van Sche- veningen had bereikt. De Kantonrech ter meende echter verdediging niet no dig, omdat verdachte wel meer met dit Bijltje gehakt had, terwijl de ambtenaar opmerkte, dat hij dag en nacht niets anders te doen had dan het proces ver- Daal te bestuderen. Als eerste werd gehoord de winkelier ster L. O., die, na gehoord te hebben, dat verd. in Maassluis wel eens bp'een- komsten hield, gevraagd had om hem naar haar toe te sturen. Verd. was ge komen, had haar met een vergrootglas in de ogen gekeken, druppels gegeven en 42.50 voor een behandeling van een De Jonge Vrouwen Gemeenschap kwam bijeen rond Maria, die midden in haar gemeenschap staat. Het programma bevatte de declamatie van gedichten en beeldend proza, afge wisseld door lied en dans. De onlangs spontaan gevormde groepen voerden dit met smaak uit. Pater van Kessel O.P. vertelde bij een reeks lichtbeelden over Maria In de Kunst. Vele kunstenaars hebben de eeuwen door getracht iets van de lichtende schoonheid van de Vrouwe vol van Genade neer te leggen in schrift of beeld. In prachtige voorstellingen, o.a. van Rubens, Rogier v. d. Weyden, Memlinc kwam het rijke leven van Maria spreken der uit, geïnspireerd op de schaarse ge gevens uit haar jeugd of door de fanta sie. Het werd een stemmige avond. heel jaar gevraagd. Na 3 keren had ze hem niet meer teruggezien. Ze nad eerst gedacht, dat het wel geholpen had maar had toen haar geld teruggekregen l?) door middel van de rechercheur. „Ik heb haar het geld teruggegeven zonder aftrek van de medicönen", aldus verdachte. (Gut, gut, zei de Ambte „U hebt haar in de ogen gekeken en U wist dat dat niet mocht", zei Mr. Cos streng. Bö iedereen was het hetzelfde liedje. In de ogen kijken met een vergrootglas, en druppels geven. Waren het allemaal dezelfde druppels „Homoeopathische geneesmiddelen, die vrij verkocht mogen worden", aldus verdachte. Hij was niet meer bij de dame terug geweest, omdat ze bij zijn vorige be zoek toch de medicijn niet genomen had. (Gelukkig niet, zei de Ambtenaar). Er werd nog een andere getuige met eenzelfde verhaal gehoord. Verdachte was reeds herhaaldelök veroordeeld. Uit het verhaal van de ge- tuige-verbalisant bleek, dat hij door toe val achter de practijken was gekomen. Hij had zich in de buurt op de hoogte gesteld en het waren in totaal 24 ge vallen geweest, waarvan een met dode lijk afloop, n.l. van het meisje V., dat medicijnen van de behandelende genees heer en van v. S. door elkaar gebruikt had. Het gold hier meestal mensen, die door chronische ziekten aan bed gekluis-. terd waren. De ambtenaar noemde ver dachte geen overtreder maar een mis dadiger, een schadelijka en rotte plek in de maatschappij- Hij zat op het ogen blik een principale hechtenis van een jaar uit, wegens oplichting. De betref fende wet stond hem niet toe eveneens een principale hechtenis te vragen. Van de 24 gevallen waren er 18 verjaard. In de 6 overige vroeg hij de maximum geldboete van 300 of 3 maanden. Te meer, omdat één geval na aan de dood slag kwam. Conform de eis veroordeelde de Kan tonrechter tot een boete van 6 x ƒ300 of 6 maal 3 maanden. Voetbalpools Zoals de lange dag begonnen was, zo eindigde hö- C. J. E. J. stond terecht, omdat hij de activiteiten met de voetbal pools, waarvoor hij m Rotterdam ver oordeeld was tot 800 subs. 2 maanden en 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, na de veroordeling verlegd had naar Schiedam en Viaar dingen, waar hö verscheidene sub agentschappen had gevestigd. De ver dediger Mr. Anema kon niet meer doen dan clementie vragen in verband met de Rotterdamse straf- De Ambtsnaar had 800 subs. 2 maanden geëist, aan gezien nu de 2 maanden voorwaardelijk wel onvoorwaardelijk zouden zijn ge worden. Mr. Cos veroordeelde tot ƒ500 of 1 maand. Van de sub-agenten va rieerde de straf naar gelang de tijds duur van hun praktijken. S. C. de J. ƒ100 of 25 dagen (ƒ150 of 1 maand), Afd. 1: Veringmeijer-Erftemeijer 10: Mulder-v. d. Berg 1—0; Steenhouwer- Paap 01; Mineur-Broeren VaHl Kloos- De Jong afgebr. Afd. 2: Kleinekoort-Linnenbrink 1—0; v. Zijl-De Gooyer afgebr.; Sonnemans- Oranje 01; Kemper-Uitdewilligen H De Koning-Leenderts 1—0. Dinsdag speelde S.B.O. I haar eerste wedstrijd in de tweede klasse van de N.S.B. tegen Spangen III, welke wed strijd, ondanks het gemis van kap. Suy- ker, Broeren en Mulder, met het kleinst mogelijke verschil werd gewonnen, De gedetailleerde uitslag luidt: T. Vis-L. v. d. Toorn 01; P. Visser- A. Zeef 01; J. Dumoulin-J. de Jong A. Werkman-W. Steenhouwer 10; dr. G. de LindD. Mineur 10: A. Mulder—H. Paap 10; G. v. Handel-J. v. d. Brugge H—H; J. Wouda-A. Erfte- meijer 01; P. Nieuwstraten-H. Kloss 0—1. Totaal 4H—5%. De volgende wedstrijd tegen E.S.S. zal plaats vinden op 3 Nov., terwijl het twee de tiental de Donderdag d.a.v. thuis zal spelen tegen Maassluis II. Omdat het Hermes-D.V.S.-terrein Zon dag niet ter beschikking van S.V.V. is gesteld, zal de wedstrijd tegen H.V.V. op het eigen terrein in het Sterrebos worden gespeeld. Dit in tegenstelling met de op de affiches aangeko.'jriigde ontmoeting op de Damlaan. E.S.S. De uitslagen van de E.S.S.-winterwed- strijden zijn: H. Domselaar-A. Bongers 1—0; N. v. Heiningen-J. J- Th. Penning 1—fl; P. F. J. Zwart—G. G. Brouwer 0— 1; J. J. Th. Penning-J. Eering H—H', groep II: J. D. Goslinga-L. Ahrens 1—0 G. Semeijn-L. J. Visser 1—0; groep III: G. v. d Zee-W. F. v. Leeuwen 0—1; C. W. Zom-J. G. Mol 1—0. De partijen J v. Eden-Th. J. Kleijheeg, J. Verburg-J Eering, D. Kruithof-M. H. Snoep, J Donkhorst-C. v. Wingerden en R. v. d Mark-R. Meijers werden afgebroken Volgende week speelt het eerste tiental zün tweede competitiewedstrijd voor de Rotterdamse Schaakbond tegen Charlois Te volgende wedstrijden van het 2e en 3e tiental gaan resp. tegen de plaat selijke clubs S.B.O. I en S.C.S. I. ROTTERDAM, 23 October 9147 Vlet- en lichterwerk: 450 ton ƒ40 per dag. vaarwerk: 260 ton briketten den Haag 57 ton id. Dordrecht: 70 ton hout Slie- drecht; 150 ton id. Maastricht MS.; 100 ton staal Stein;. 300 ton stukgoed Am sterdam; 200 ton forddelen Amsterdam 700 ton stammen Zwolle: 93 ton blik Deventer; 50 ton petr. cokes Maurik: 60 ton id. Opheusden: 160 ton fosfaat Gro ningen: 180 ton id. Blauwverlaat; 145 ton id. Dongen; Ï430 ton id. Zwolle; 80 ton betonijzer Emmerloord alles volgens tarief. Onze redacteur J. W. Hofwök seint ons uit Soerabaja: De situatie in Öost-Java is op het ogenblik draaglijk. Maar dan moet men afzien van de conflicten in bestuurs aangelegenheden, welke herhaaldelijk voorkomen, E!en zeer tragische illustratie hiervan was de arrestatie verleden week van de republikeinse regent van Djember, die beweerde, dat een langere samenwer king met de Nederlanders, zelfs op practische basis, verder onmogelijk was door de instructies van D jok ja, die een en ander absoluut verbieden. Hierdoor De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheids Dienst te Schiedam waarschuwt in verband met gevallen van typhus in deze gemeente dringend tegen het drinken van onge kookte melk. Al deze melk, ook die in koffie, thee. enz. gebruikt, dient goed te worden door gekookt. Gisteren brak een plank van de melk wagen van L., waardoor een bus met melk kantelde en 12 liter verloren ging. Zaterdagmiddag werd de 7-jarige v. d. S. uit de Hoogstraat door jongens in het water van de Lange Haven gegooid. Een onbekend gebleven redder heeft hem daaruit gehaald. Wil deze zich met de recherche in verbinding stellen? Telef. 59333. hoofdbureau Lange Nieuwstraat. Dr. O. van de Singel heeft aangifte gedaan van diefstal van zün tas met doktersinstrumentën uit Zijn. auto. Ter zake van diefstal van metaal wer den aangehouden A. v. d. P. uit Schie dam en W. M. en L. A. D. uit Rotterdam. H. H., Schied. 75 of 25 dagen (ƒ100 of 1 maand), W. M., Vlaard. 100 of 25 dagen (ƒ150 of 1 maand); P. J. p. Vlaard. 75 of 25 dagen (ƒ100 of maand); P. J. J. v. D., Vlaard. ƒ75 of 25 dagen (ƒ100 of 1 maand); P. J. V. v. d. J., echtg. van de eerste sub-agent die de briefjes bezorgd had ƒ30 of 10 dagen (ƒ50 of 20 dagen). Tussen de haakjes staan de eisen van de Ambte naar van het O. M. Om 5 uur kwam aan zes uur Kan tongerecht een einde. Dat de mensen om der wille van ons, geeuwende kran tengriffiers niet braver zijn, begrijpen we nog steeds niet. Er is te weinig naastenliefde. 19. Zelfs een woeste stier kan een tegenstander onder schatten. Het bleek in het spannende gevecht, dat volgde dat het nog r. ogeljjk is, een man als Basli in de hoogte te gooien. Tot schade van de stier bleek echter dat het onmogelijk is hem weer op te vangen, zonder zelf schade te lü'den. De stier moest dit ook °ndervmden. Toen het geweldige gewicht van de detective op hem was neerge daald, kreeg de geplette s^®r AF- alsof hü een jongejuffrouw was. Met zachte troostende woordjes moest was voor hem een gewetensconflict ge rezen, daar hö zich nog steeds ge'bonden achtte aan zön eed van trouw aan de republiek. Nog duidelöker blökt de actuele hou ding van Djokja door de gebeurtenissen in de „proeftuin Modjokerto". De politieke ontwikkeling aldaar ver liep zo gunstig, dat de consulaire com missie daarover in groot enthousiasme geraakte. En na haar bezoek ter plaatse liet zij zich in die geest ook uit tegen over de regering in Djokja. De reactie van Djokja was het zen den van de nodige bedreigingen en bovendien van speciaal geïnstrueerde rampok- en kidnap-groepen. Een en ander was natuurlük bedoeld tegen de republikeinse ambtenaren in Modjo kerto,, die loyaal met de Nederlanders samenwerken. De over de streek los gelaten heren ontvoerden verscheidene ambtenaren en terroriseerden anderen zodanig, dat ze iedere nacht in een ander huis sliepen. De benden hadden de strikte op dracht, niet tegen Nederlandse troe pen of Nederlandse bestuursambte naren te ageren. Ook zijn instructies uit Djokja ge vonden, welke verwöten bevatten aan de republikeinse ambtenaren in het door de Nederlanders gecontroleerde gebied. Daarin heet het: „Het volk ljjdt nog niet genoeg! Het volk moet meer lijden om het opstandig te maken tegen de Neder landers". De Recomba van Oost-Java, de heer Van der Plas, momenteel „Djokja's staatsvijand no. 1", met wie ik deze dingen besprak, zag deze republikeinse agitaties als laatste wanhoopsdaden. En hij uitte zich in het geheel niet pessi mistisch over heden en toekomst. Persoonlö'k echter ben ik de mening toegedaan, dat de enige definitieve op lossing van al deze wantoestanden slechts zal komen door een radicale verandering van de mentaliteit der regering van Djokja, die zich bakens 't bovenstaande ook geestelök aan geen „Staakt het vuren" stoort. GEBORENGerrit, z. van G. Mulder en M. P. H. van Waas, Geervlietsestr. 12; Louise, d. van D. A. de Wit en H. Land- saat, Rubensplein 23; Jan, z. van J. Worst en A. Franken, van 's Gravesandestr. 21; Johannes, z. van M. A. van der Kraan en A. Kortman, Tuinlaan 70; Theodora Cornelia Maria. d. van S. A. van Win den en T. van der Boog, Dr. Noletstr. 1; Pieternella, d. van A. Tuit en A. H. Ver- baten, Parallelweg 10; Arthur Frits Wil lem, z. van J. M. van Riet en M. W. van der Woude. Dr. Noletstr. 1; Paula, d. van A. de Regt eii D. Vleghert, New- tonplein 8. OVERLEDEN: J. A. M. Looman, oud 58 j., echtge. v. P. B. de Koning, Hoog straat 40; J. Stolk, oud 26 j„ v. Mussen- broekstr. 8; G. M. Groenendijk, oud 46 j., echtge. van J. Kreuger, Nassaulaan 75. Tijdens een persconferentie heeft de Belgische minister van volksgezondheid, Verbist, verklaard, dat de kindersterfte in Belgie een zeer ernstige vorm heeft aangenomen. Hij wees er in dit verband op, dat tegenover iedèr Nederlands Kind, dat in het eerste levensjaar sterft, »r in België twee overlijden. Naar de minister opmerkte, is dit een gevolg van het feit, dat in België het onderzoek vooy de ge. boorte en de zuigelingenzorg minder goea zijn dan in Nederland, dat door zijn bij zondere instellingen jaarlijks meer dan 5.000 baby's redt. Verbist kondigde maat regelen in België aan om aan de grote zuigelingensterfte een einde te maken. Behalve de bom bö Olst, waarvan wü dezgr dagen melding maakten, ligt er volgens de wichelroedeloper uit Gorssel, die haar ontdekte nog een tweede bom onder de spoorlön Deventer wolle. Het betreft hier w>eer een exemplaar van 1000 kg, dat op onge veer een halve kilometer ten N. van het station Wöhe zes meter diep in de grond zou zitten. hu weer worden bijgebracht. Intussen was Bim zwaar aan bet nadenken. „Deze dierenbewaarder is omgekocht" stel de hp vast. Hii besloot de proef op de som te nemen door bet stellen van een onverwachte vraag. „Heeft hii u veel betaald vroeg Bim de man plotse- bng. „Hier kan ik niet rustig praten", zei de man met een angstige blik oo heertje. Hp volgde Bim. aan wie die blik niet was ontgaan zo gedwee als een schuwe vogel. VRIJDAG, 24 OCTOBER. HILVERSUM I. (301 M.). 7.00 V.A.R.A 12.00 A.V.R.O., 16.00 V.A.R.A., 19.30 V.P.R.O., 21.00 V.A.R.A.: 7.00 Nieuws gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding, 10.45 Gram., 11.15 Voordr., 11.30 Gr .m. 12.00 Gram.; 12.30 Weerpr.: 12.38 Sky masters; 13.00 Nieuws; 13.15 Jetty Can tor; 13.45 Gram.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gram.; 15 00 Voordracht; 15.20 Gram.; 15.30 Orgel; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 7.00 Orgel; 17.20 Muz. Caus.; 18.00 Nieuws; 18.15 Accordeon; 18.30 Nederl. Strijdkr. (1900 Caus.); 19.30 Caus.; 20.00 Viool; 20.30 Cursus; 21.00 Gram.; 21.30 Schuldig of onschuldig; 21.50 Piano; 22.00 Buitenl. overz.; 22.15 Swing and sweet 22.40 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.1 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) N. C. R. V.: 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.3 Morgenwijding; 11.00 Viool; 11.30 Gram. 12.15 Metropole-ork., (12.30 Weerpr.) 13.00 Nieuws; 13.15 Musette-ork14.0 Trio; 14.20 Voordracht; 14.40 Gram.; 15.0' Kamerorkest; 16.00 Declamatie; 18.15 Vei lig verkeer; 18.20 Gram.; 18.30 Zang 18.45 Bijbel: 19.00 Nieuws: 19.15 Tuin bouw; 19.30 Actual.; 19.45 Caus.; 20.0 Van alles wat; 20.15 Orkest; 20.45 Hoor spel; 21.30 Gram.; 22.00 Vragen aan voor bijgangers; 22.30 Gram.; 22.45 Avondwij ding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. De „Olsterbom" is thans geisoleerd van de buitenwereld door een beton plaat van 50 cm. dikte, welke op de bodem van de zeven meter diepe put is gestort. Zondag zal de put dicht zpn en zullen de rails, welke thans in een boog om de boon heengaan, worden te ruggelegd, zodat de spoorlijn weer recht zal lopen. Niemand twpfelt thans meer aan de uitspraak van de wichelroedeloper en het materiaal, dat Zondag vrij komt, gaat dan naar Wijhe. Men is van plan te trachten deze tweede bom uit de grond te halen. De rails zullen uiter aard weer verplaatst worden. Op het distributiekantoor te Utrecht is 'n groot aantal vrp goed nagemaakte bonnen 74 en 75 voor vaste brandstoffen ingeleverd. Bp een onderzoek is geble ken dat zowel particulieren als brand- stoffenhandelaren deze bonnen hebben gekocht en in circulatie gebracht. Er zijn handelaren, die voor 3 k 4.000 gul den valse bonnen kochten tegen 6 i 7 gulden per mud. Van de aangehouden personen, die bp deze zeer wp'd vertakte handel betrokken zijn, werden reeds 13 ter beschikking van de officier van jus titie gesteld. Het onderzoek duurt voort. Va: Tarza,.a:*g 23 Oct. Bioscopen: Passage, Monopo/1 New York (a.l.) 2, 7 en 9.30 u.; e 9 n®1 Ridder der wraak (14 j.) 2, 7 Singelkwa' Amslelbroft (benedenzaal), chiehuis ïiier jaarvergadering; Paro- JI,V„ j. j^avenkerk: bijeenkomst K.J. geversbedrijt°db°l spreekt over het uit Morgen, engel. Bioscon °ct- st- Raphaël, Aarts: 2 7 en 9.30 Passage, Sciuscia (18 j.j dun (a.l.) 2 7 Monopole, Do-sr dik en lokaal. Oranjebuu" 9 u,ir; Verenigings- Di.ctributiekantoor ^rt 0' a, ten KA t.m. KE 7Ï3 ^trelkmS b°nkaapr- 0 ®n schoenenbonnen aan hen, wier stamkaa„: j op 1 voir zover bZeT^T™1 logvel aanwezig, alsmede^Mankinderen geboren in de maand October, November van een der jaren 1932 t.m. 1945 en aan «inderen. geboren in December 1946 en anuari 1947. Meebrengen 2e D.S.K. en telstrook van bonkaart 711 met de zich jtaraan bevindende inwisselingsbon. Aan Ot beurt zjjn Boo t.m. Ep, door 22).. wez Marie zitten. Ze droeg nog steeds het zestiende-eeuws costuum. Ze zat vlak bij de piano en het volle licht van het toneel Viel op haar gelaat. Wat leken al de anderen hem onbetekenend bö haar vergeleken! En wat keek ze voï bewondering naar hem op. Een ogenblik troffen hun blikken elkander en het leek hem, alsof de tijd stilstond. Gelukkig bleven de toehoorders ap plaudisseren, want het eerste ogenblik was Barnabas niet in staat, een woord te uiten. Maar toen het wat-stiller werd trad hij naar voren en zei rustig: Het is een groot genoegen en een eer geweest u allen van dienst te kunnen zijn al was die dienst ook nog zo gering. Ik verdien daarvoor geen dank Maar ik moest u veeleer bgdanken voor uw waardering van mijn werk en voor uw door mij niet verdiende dank betuigingen. Zijn woordkeus zowel als klank van zijn stem verrieden een meer dan gewone beschaving, zo geheel verschil lend van de goedmoedige en vrp banale manier van doen en spreken van de heer Cornette. De toeschouwers konden een gevoel van bevreemding niet onder drukken, dat een gewone monteur hun zó keurig wist toe te spreken en zp juichten hem van ganser harte toe. En één der aanwezigen, die misschien wel wat rijkelijk gedronken had van de door de gastheer overvloedig ge schonken champagne, riep, toen Barna bas met een buiging de planken wilde verlaten, luid door de zaal heen: Zing een liedje voor ons. Mijnheer Cornette heeft het ons beloofd! Een zekere roekeloosheid maakte zich van Barnabas meester en hij lachte de aanwezigen innemend toe. En toen uit de zaal luide bijvalsbetuigingen opstegen van mensen, die in gewone omstandig heden zich niet verwaardigd zouden hebben, hem gemeenzaam toe te^ spre ken, omdat hij „maar een monteur" was. vergat hij alle voorzichtigheid. —Met alle genoegen, dames en heren. Ik zag daar juist achter de coulissen een bekend lied liggen: „Slechts één enkele keer". Als iemand me zou willen accom pagneren? Toe Rose-Marie doe je best klonk het van allp kanten. Met stralende oogen nam het meisje de muziek aan, die hij haar aanreikte en zette zich onder het gejuich der aan wezigen aan de piano. Rose-Marie sloeg de eerste noten aan Aller ogen weren op de jonge zanger gericht. Barnabas kende het lied uit zijn hoofd. In zijn studietijd had hij het meer malen gezongen. „Ik zag haar slechts één enkele keer, maar ik vergeet haar nimmermeer!" Het was stil geworden in de zaal, toen de laatste woorden van het telkens terug kerende refrein wegstierven. Allen had den met spanning geluisterd, niet slechts naar de welluidende mannestem, maar nog meer naar zijn innige voordracht. Er brak een luid applaus los, Hij had echter niet voor die zaal gezongen, maar voor Rose-Marie. Hö was in gedachten bij haar in die weide, bij dat landhek en het refrein gaf volkomen de werkelijk heid van hun ontmoeting wéér. Hij had die woorden met veel uitdrukking ge zongen en haar onderwijl aangekeken. Was er een blos op haar wangen ge komen? Hij dacht het, maar was er niet zeker van. Zou zij zpn bedoeling begrepen heb ben? Voelde ze, dat bij alleen voor haar zong? Dat hij hun ontmoeting bij het hek nooit vergeten zou ?Maar hij) had niet veel tpd, om na te denken, want zijn toehoorders drongen er met luide kreten op aan ,dat hij nog meer zou zingen. Hij wendde zich tot Rose-Marie. Zal ik nog meer zingen? vroeg hp bevend van opwinding. Ze keek hem met stralendp ogen aan en knikte ja Hij zocht even tussen de stapel muziek, die op de piano lag en tot zijn grote vreugde vond hij het liedje dat hij haar de eerste maal toen hij haar ontmoette, had horen zingen. Hij meende, haar lippen te zien trillen, toen ze begon te spelen en hoopte, dat ook zp Het zich herinne ren zou. En weer klonken luicG bijvalsbetui gingen door de zaal. Maar Barnabas wilde nu niet meer zingen. Hij had immers niet_ voor die mensen gezongen, doch alleen voor haar En nu hij haar verteld had, wat hem op het hart lag, wilde hij weg: Alleen zijn. Bovendien, hij was daar immers niet op zijn plaats. Hij was geen gast van. de familie Cornette'. En daarom ging hij na een laatste buiging van het toneel af en verliet zo spoedig mogelijk de zaal Enige ogenblikken later stond hij buiten. De regen had opgehouden. Aan de- donkere hemel schitterden nu de sterren. Hij liep enige tijd rond, totdat hij achter zich de stem van een der be dienden hoorde, die hem achterop ge komen was. Zeg, Restormel, mijnheer vraagt, of je wilt komen, om het licht weer weg te nemen. En als je klaar bent kun je in de keuken komen eten. Dat was wel een mal slot van die dag, maar de gehele dag wés iets buitenge woons geweest en het grappige van het ganse geval bracht hem weer aan het lachen. Maar toen hij met zijn werk klaar was en de laatste auto der gasten vertrokken was. liep hij, zonder in de keuken ge weest te zijn, naar buiten en verdween in het. duister. En toen kwam er' een nieuw dwaas plan in hem op. HOOFDSTUK IX. Het was reeds middernacht, toen Bar nabas naar huis terugwandelde. Hij had zpn passagiers die dag door zijn beide knechts laten thuisbrengen. Hö had ontdekt, waar mevrouw de la Tour woonde. Toen Pierre Legrand de eerste avond van zijn komst in Anglards over haar gesproken had, was hem dit natuurlijk ontgaan, omdat haar naam hem niets zei en al evenmin had hij het meisje bij het landhek op eniger lei wijze met haar in verband gebracht. Hij was nooit in de buurt van Fournal geweest. Hp wisj alleen, dat het een oud huis was, doch dat scheen niets af te doen aan de goede naam der bewoon ster, die nog steeds in de achting der dorpsmensen een grote dame was en bij alle adellijke families als gast graag werd ontvangen. Hij wist nu, waar haar huis lag: achter dicht geboomte verborgen, een eind van de grote weg af. Toen hij het hek van de oprijlaan bereikt had, stond hij even stil. Wat was het daar rustig: enkel klonk er het ruisen der bladeren. Verder hoorde hij niets. Hij wachtte geruime tijd alvorens zpn plan te volvoeren .Hij wilde niets doen, dat Rose-Marie ergernis zou kunnen wekken En toch hunkerde hij er naar, om haar nogmaals te zeggen, hoe hij over haar dacht. Zou hij het wagen? (Wordt vervolgd). Veertien kinderen telt het gezin. En elke dag opnieuw kwamen een of meer ervan bp de bakker proberen brood los te krpgen zonder bon. Dat wekte ach terdocht en de politie ging op onderzoek uit. Wat men gedacht had, bleek juist: moeder had de kaarten verkocht Van het loon, dat haar man thuis bracht, konden ze met z'n allen onmo- gelpk rondkomen en daarom had ze tot het meest onjuiste redmiddel gegrepen, ze had bpna alle bonkaarten verkocht. In totaal waren dertien textielkaarten en twaalf levensmiddelenkaarten te gelde gemaakt. En daarna werden de kinderen er op uitgestuurd om bp bakker, slager en kruidenier de noodzakelpke levensmid delen los te krpgen. Textiel Nou ja... Dit geval kwam in Hilversum aan het licht en we hopen, dat er in de nood van het betrokken gezin zal worden voorzien. Maar in hoeveel andere plaat sen komen dergelpke droeve feiten niet voor. Ze werpen nogmaals een schril licht op de practpken van de zwarthan delaars in bonnen èn van de kopers. In het kader van het onderzoek, dat de Ned. Aardolie-maatschappij momen teel overal in ons land doet, zal binnen kort een boring worden aangevangen te Delft, aan de Laan van Altena. Deze boring en eventuele volgende op andere plaatsen in ons land moeten echter (\ve wezen daarop reeds vroeger Red.) niet direct worden gezien als boringen naar olie, zo deelde men ons van bevoegde zpde' opnieuw mede. Zp zijn in eerste in stantie van een exploratief karakter en men hoopt, door het inzicht, dat men van de doorboorde lagen krpgt, de resul taten van het geologisch onderzoek aan de oppervlakte bevestigd te zien. Op 15 November a.s. zal met de werkzaam heden begonnen worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3