Wapenschouw Kath. Volkspartij Churchill tot tranen bewogen Hoe Hagenaars in lipt Gooi opereerden Zondagsrijden niet strafbaar? Gong 5 De beulen van Sachsenhausen Vliegtuig stoft in een bergkloof KONING ben ik Staatkundig bolwerk van Katholieke kracht Treinbotsing in Londen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Invalide zeelieden iSe Sfhvaa^kei«kh.e-W'f he* LAGEN Het Butlinkamp te Zandvoort Rika Hopper geridderd Gisteren drie doden 69ste JAARGANG ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 No. 20451 krijgen voorlopige uitkering PARTIJVOORZITTER ANDRIESSEN opent het congres DRAMATISCHE onthulling VAN PRES. BENES NEDERLAND VROEG GEEN DIRECTE HULP WILDE ZWIJNEN in DE LANGSTRAAT PER AUTO OP ROOF UIT DOODSTRAF GEEIST TEGEN EX-KAPITEIN DER MARECHAUSSEE Principiële uitspraak door Gron. kantonrechter NAAR CONTACT MET COMMISSIE VAN 3. 31 doden en 60 gewonden Vrouwenorganisaties protesteren fel SFORZA NAAR ENGELAND OPERATIES IN DE KOUDE" VEERDIENSTEN NAAR FLAKKEE OP MAANDAG DE EXECUTIE VAN NEDERLANDERS DE NEUS VAN DE GEWONE MAN. TWEE EN VIJFTIG DODEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 8.45 per Kwar taal, 1-15 per maand, 0.30 per week. Directeur; J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -t 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Kunstenaars als schilders, schrijvers en lürrrregisseuxs hebben ons al vele maten, in verrukking gebracht door hun machtige visie en meesleurende pro ducten van belangwekkende gebeurtenis sen Maar hoe schoon ook en treffend de ontzagwekkende conceptie van de Laatste-Oordeelsdag zal zijn, is maar moeilijk te benaderen. De dag van het Laatste Oordeel, waar bij de mensheid van alle eeuwe,", zijn betrokken de uren van de triomi van het Kruis, van het Christus Koning schap in volle glorie, van de uitverkie zing der hemelse divisies en de ver vloeking van Satan's trawanten. Aan welke kant komen w j In de prachtige prefatie van morgen staat opgetekend, dat de Christus, met de olie der blijdschap gezalfd en op het altaar des Kruises geslachtofferd, de Va der een eeuwig en algemeen koninkrijk heeft aangeboden. Een rijk van waar heid en leven, een rijk van gerechtig heid. liefde en vrede. Wanneer we deze woorden morgen door de priester horen uitjubelen, staan we onwillekeurig toch wat verbluft. Immers in wat voor gemeenschap le- ven w,u'n.r„r„ .nog zoveel onrust, zoveel tegenstelling tussen personen en groe- pen'„Ye ls over deze toestand reeds gezegd en geschreven. Maar altijd -zijn de situatie-schetsen terug te brengen tot die ene fundamentele klacht: Hij heerst nog niet van zee tot zee, Hij heerst nog niet in alle harten. Nog is er niet de vrede van Christus in het rijk van Chris- jus. Volgens St. Paulus in het Epistel van morgen zijn we het lot der heiligen waardig geworden, in het volle licht. Inderdaad en prachtig. Doch we rea liseren ons te weinig die uitverkiezing en haar betekenis en staren ons blind als heidenen op de dingen dezer-aarde. Wij zijn leden van het Koninklijk le ger, maar ons vaak onze rang niet be wust, noch in de waarde, noch in de plichten Op elk terrein van het Koninklijk grondgebied, bij elke aanval op het Koningschap moesten we paraat zijn. Dit soldaat-zijn is velen een lastig pak een vervelend harnas. Waar blijft onze wapeneer? We heb ben zo'n prachtig arsenaal in leer en deugden. Christus' Koningschap eist modeldienst in onze rijen. Daarover valt voor de besten onder ons morgen nog wel te mediteren. Doch daarna in 't gelid voor Zijn Rijk en de uitbreiding. Want we duchten nog kwade dagen. Overwegende, dat met de totstandko ming van de wet tot invoering van een buitengewoon pensioen voor zeelieden- oorlogsslachtoffers alsmede voor hun na- gelaten betrekkingen, nog geruime tijd gemoeid zal zijn, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat bepaald dat in dringende gevallen, ter beoordeling van de minister, een voorlopige uitkering kan worden toegekend aan invalide zee lieden alsmede aan nagelaten betrekkin gen van omgekomen zeelieden, als voor schot op het buitengewoon pensioen, waarop na de totstandkoming van ge- genmde wet' recht zal word«n verkre- deBlj v^b6p.a"ng y,an ^venbedoel- IJ vo°rschot zullen de voorwaarden gelden welke zijn neergelegd in het ontwerp van wet, terwijl het bedra» ,77s het voorschot niet hoger zal zijn 5|nva7" pet. van het bedrag, waarop volgens het ontwerp als buitengewoon pensioen recht zou bestaan. In het Hyde Park ivordt een betoging gehouden van motorrijders, chauffeurs en automobilisten tegen de verlaging van hcK benzine-rantsoen Van heinde en ver zijn de vertegenwoordigers van het Katholieke volksdeel bijeen gekomen om aan Nederland te zeggen, dat, evenals vóór de oorlog de Katholieke Staatspartij, thans de K. V. P. de staatkundige vereniging der Nederlandse Katholieken is. Ook de K. V. P. staat daar als een staatkundig bolwerk van Katholieke kracht, als een brok stabiele kracht, dat aan de Nederlandse Natie en de Nederlandse Staat een onontbeerlijke ruggesteun geeft. Aldus de partijvoorzitter, de heer J. W. Andriessen, in de toespraak, waar mee hij hedenmorgen te ruim elf uur in het versierde Tivoli-gebouw te Utrecht het tweedaagse congres der K.V.P. opende. Spr. bracht vervolgens hulde aan de Prins der Kerk, Z.Em. Kardinaal De Jong, in hem aan het gehele Episcopaat gehoorzaamheid en trouw betuigend, daarbij herinnerend aan het prachtige voorbeeld van onverzettelijkheid gedu rende de zware jaren der bezetting. De heer Andriessen uitte de beste wensen voor een algeheel en voorspoe dig herstal van Koningin Wilhelmina, om daarna Gods zegen af te smeken voor onze Regentes, Prinses Juliana. De uitbouw der partij De secretaris der Partij, dr. L. A. H. Albering (Den Haag) bracht vervol- De opbouw van de Wieringermeer vordert snel. Een straat in de Midden- meer, waar 84 huizen in aanbouw zijn. ,vP1,"s'lag» «le dag der Tsjechoslo- 'staan met Churchill en Roosevelt Cd na dat hij in ballingschap Was Kort na het accoord van Muenchen werd Benes uitgenodigd voor een be sloten bijeenkomst van een politieke groep, „die zorgvuldig wilde vermijden om openbaar te tonen, dat zij Tsjecho slowakije en mij niet hadden vergeten^ Churchill en Eden, die toentertijd van beiden lid der regering wa- woonden deze bijeenkomst bij. hoeurchill zeide toen, dat hij niet wist en Je toestand zich zou ontwikkelen de (7 Engeland voor Tsjechoslowakije er zeuloS wilde ingaan, doch hij zeide vrede van te zÜn' dat de volgende wordeniet zonder Tsjechoslowakije zou over, rj gesloten. Benes schrijft hier- diep' be-u, Churchill bij deze woorden zo met tran°gen was' dat ziJn °£en zich moTres1<Jest Roosevelt, aldus de me- Benes meiujfbfun?e hij vroeg, oft te voren onder lcldi van° het rode le ger was gehouden het leger als ge vechtsinstrument minder efficiënt zou hebben gemaakt. Benes zeide hierop, dat oorlog tus sen de sovjet-unie en Duitsland vroe ger of later onvermijdelijk zou zijn. zijn memoires beschrijft Benes tevens de ontwikkeling van de sov- jet-Russische politiek sinds Muenchen en zijn besprekingen met de sovjet- Russische leiders, die tot de sovjet- RussischTsjechoslowaakse overeen komst leidden. Dr. Hirschfeld, economisch adviseur van het Ned. ministerie van buitenlandse zaken, die momenteel te Washington als lid van de commissie voor Europese samenwerking met de Amerikaanse auto riteiten besprekingen voert over de mogelijkheid van ten uitvoerlegging van Jmt Plan-Marshall, heeft verklaard, dat Nederland geen hulp heeft gevraagd om ïrfnü °je' voorafgaande aan het in wer- S treden van dit plan, te overbruggen. mnmenfZ1St'igde eve"wel, dat Nederland hmnpr ®et twee ernstige problemen te ktaoTPf,^ w'die het economische herustf n and belemmeren, t.w. het wegvallen van zijn handel met Duitsland en z. de onmogelijkheid om de in Indonesië geïnvesteerde kapitalen rentegevend te maken. Dezer dagen werden op het landgoed „Plantloon, Loonse Duinen en Giers- bergen", gelegen in de Langstraat, spo ren van wilde zwijnen ontdekt. Door verschillende mensen werd een zwijn waargenomen. Jagers hebben van 22 m. afstand er op geschoten, maar het beestje lachte er om, trok er zich al thans weinig van aan. gens zijn verslag uit. De periode der eerste 22 maanden van het bestaan der Katholieke Volkspartij was niet alleen rijk aan ervaringen en aan werkzaam heden van opbouw en organisatie, maar evenzeer aan zorgen en moeilijkheden op velerlei, niet het minst op financieel gebied. In een snel tempo werden na de oprichting in het bijzonder met het oog op de verkiezingen de organi- satieverbanden der partij heropgericht: de kringen, de statenkringen, de ge meentelijke centrales en de afdelingen. De Kath. Volkspartij opgericht in de laatste vergadering van de Partij raad der R.K. Staatspartij op 22 Decem ber 1945 was binnen een half j"aar gevestigd in alle rijkskieskringen en bracht in de vertegenwoordigende lichamen van rijk, provincie en ge meente haar candidaten in een getal gelijkwaardig aan dat der vertegenwoor digers der R.K. Staatspartij vóór de oor log en in vele gevallen zelfs aanmer kelijk daarboven uitgaande. Voor wat betreft de organisatie en uitbouw der partij en de staatkundige ontwikkeling harer leden kon pas na de verkiezingen een werkelijk stelselma tige activiteit ontstaan en groeien. Deze activiteit dient haar leiding en stuwing te ontvangen van het bestuur der Partij via zijn centraal organisme, het alg. secretariaat, het Partijbureau der Kath. Volkspartij. Een partijbureau is in de huidige omstandigheden volstrekt on misbaar en zijn uitbouw tot een orga nisme, dat zich meten kan met dat der andere partijen, allernoodzakelijkst. Na vele moeilijkheden werd verlof ontvan gen het pand Koninginnegracht 40 te 's-Gravenhage te betrekken, waar ook thans het Partijbureau nog is gevestigd in afwachting van bet beschikbaar ko men van het Dr. Schaepmanhuis aan de Mauritskade. Het partijbureau was nog maar nau welijks op gang, toen in October reeds het eerste nummer van „De Opmars" verscheen, het veertiendaags propagan dablad der K.V.P. Na „De Opmars" verscheel} in Juh 46 wederom „De Ge meenteraad", maandblad voor Kath. gemeenteraadsleden cn gemeentebestu ren. In Maart 1947 verscheen het eerste nummer van het „Katholiek Staatkun dig Maandschrift" onder hoofdredactie van pater Mag. Stokman. De brochures der K.V.P. vormen reeds een belangwek kende reeks. De propaganda eist een voortdurende zorg, niet in het minst met het oog op de te verwachten verkiezingen. Van daar, dat onlangs de Propagandaraad werd gesticht, bestaande uit de propa- ganda-leiders der rijkskieskringen, die de leiding en organisatie der propagan da in de partij op zich heeft genomen. In Februari '46 werd gesticht het Jon- gereneoSMmissariaat der Partij. Het centraal adviesbureau voor gemeente politiek der R.K. Staatspartij, thans uitgebreid tot centraal adviesbureau voor prov. politiek en gemeentepolitiek, werd wederom geplaatst onder leiding van de ervaren en deskundige mr. dr. Van Haren. In een zij het nog zeer be scheiden vorm werd ten alg- secretariate opgericht een documentatiedienst. Nieuw in de organisatie zijn districts- bureaux te Zwolle, Maastricht en Breda. Vervolgens maakt het verslag melding van de belangrijkste door het Partij bestuur ingestelde commissies. De Katholieke Volkspartij telt thans ruim 1150 afdelingen, verdeeld over 17 kringen. In verschillende kringen zijn Statenkringen gevormd. Het aantal Sta tenkringen bedraagt 50, het aantal jon gerenafdelingen bedraagt ongeveer 150, terwijl er verschillende in oprichting zijn. Op grond van de verstrekte gegevens der kringen kan worden vastgesteld dat de Partij in 1946 in totaal 465.000 leden telde, een getal dat door de Staatspartij nimmer werd bereikt. Aangenomen kan worden, dat dit maximaal getal mede een gevolg van de verkiezingen dit jaar belangrijk is teruggelopen. Deze wisseling in ledental in verkiezingsjaar en z.g. stille jaren is nog een gevolg van de verouderde opvatting, dat een partij hoofdzakelijk een electoraal ap paraat is. Door een nieuwe ledenwer vingsactie en door stelselmatige voor lichting en propaganda zal een constant groot ledental bereikt moeten worden, aldus tenslotte het jaarverslag. De arrestatie van de Hagenaars, waar van wij dezer dagen melding maakten, heeft geleid tot de oplossing van vele inbraken. Het voorlopige onderzoek heeft uitgewezen, dat ze niet alleen in 't Gooi, doch ook elders in het land hun slag sloegen. Men trok er vrijwel iedere avond, in ieder geval viermaal per week, per auto op uit. Bij de huiszoekingen in Den Haag is gebleken ,dat men daar een opslagplaats had ,waar voor tien duizenden guldens aan gestolen goederen is ontdekt. Gisteren zijn politiemannen uit verschillende Gooise plaatsen met 'n vrachtauto naar Den Haag gegaan om de bui,t op te halen. De samenwerking tussen de drie Ha genaars, gebr. S. en M., dateert reeds van jaren her. Herhaaldelijk zijn zij met de politie in aanraking geweest wegens diefstallen van rijwielen, oplichterijen enz. De heren walden niet in het klein blijven werken en schaften zich een auto aan, met als nummer HX 72, waar in zij onder de achterbank ruimte maak ten voof de buit. Zo trokken zij Dins dagavond, na hun slag geslagen te heb ben te Bussum, Laren en Huizen, via de rijksweg naar Den Haag, doch in Die- men hield de rijkspolitie, die reeds op de hoogte was gesteld van de Bussumse inbraak, het drietal aan. Zij waren in het bezit van een geheel arsenaal inbrekerswerktuigen, rubber handschoenen en een vloeistof om vin gerafdrukken weg te werken. M., de ge vaarlijkste van het stel, was gewapend met een vlijmscherp dolkmes. Hij werd reeds herkend door de dochter van me vrouw de J-, uit Blaricum. Hier hadden zij op 16 September ingebroken, waar bij zij door de dochter ontdekt werden. M. raakte handgemeen met mej. de J„ die hem enige bontmantels wist te ont- De proc.-fiscaal van het B. G. te Arnhem heeft de doodstraf geëist tegen de 40-j. ex-kapitein der marechaussee, IT. Lauting, die in Putten en Epe zich aan terreur van de bevolking heeft schuldig gemaakt. In totaal heeft L. 44 mensen ge arresteerd, van wie er tien de dood vonden. Uitspraak over twee weken. „Het auto- of motorrijverbod op Zondag is niet wetsgeldig", aldjis het oordeel van de Groningse kantonrech ter bij de uitspraak in het principiële rechtsgeding dienaangaande, hetwelk door mr. N. J. Polak was uitgelokt. Op 10 Oct. j.l. had de ambtenaar van het Openbaar Ministerie de overtreding van het rijverbod op Zondag strafbaar geacht en 6 boete geëist. Mr. Polak was echter van oordeel, dat vrijspraak moest volgen. Immers, men 'krijgt pas een rijvergunning, wanneer men o.m. verklaart niet op Zondag te zullen rijden.' Dit is dus een voorwaarde en de niet inachtneming van een voorwaarde is bij de wet niet strafbaar. Voorts moest een aanzienlijk bedrag aan wegenbelasting worden betaald over een vol jaar, waar door men dus het recht krijgt een vol jaar te rijden. Spr. had zijn belasting over een heel jaar betaald en meent dus ook het recht te hebben een jaar lang te rijden. De kantonrechter stelde mr. Polak in het gelijk en ontsloeg hem van rechts vervolging. In aansluiting hieraan dient opge merkt, dat de zaak hiermede nog niet ■lit is, daar het in de bedoeling ligt, een uitspraak in hoogste instantie uit Ie lokken. Van overheidswege zjjn dan ook, naar wj| vernemen, nog geen bijzon dere maatregelen in overweging en wat de automobilisten wei 't meest interesseert het rijverbod op Zon dag wordt voorlopig nog van kracht geoordeeld. De republikeinse regering heeft rech ter Kirby, het Australische lid der com missie van drie, doen weten, dat zij be reid is om aan de inleidende bespre kingen welke deze commissie zal orga niseren, deel te nemen. Naar Aneta verneemt, zullen Abdoel- kadir, jhr. mr. Ch. v. de Villeneuve en jhr. mr. Van Vredenburch worden aan gewezen voor het eerste contact met de commissie van drie. futselen, welke hij wilde meenemen. Zij kon niet verhinderen, dat zij verdwenen met medeneming van 'n Perzisch kleed. Ook is reeds gebleken, dat zij schuldig zijn aan een inbraak, gepleegd op de Ka merling Onneslaan te Hilversum, waar o.a. een volledige damesgarderobe, vier karpetten en een radiotoestel werden gestolen. Op de avond van' de inbraak is voor de woning een auto gezien niet het nummer HX 72. Intussen duren de inbraken in 't Gooi voort. Gistermorgen zijn te Londen in de mist twee electrische treinen vgl arbei ders op elkander gelopen, waarbij 31 personen om het leven kwamen en 60 werden gewond. De eerste twee wagons van de trein, welke bovenop een er voor rijdende trein liep, werden in elkander gescho ven. De twee laatste rjj tuigen van de voorste trein werden van de rails ge drukt en versperden de sporen in bei de richtingen. Een honderdtal ambu lance-auto's werd onmiddellijk naar de plaats des onheils gedirigeerd. Het N6d. Vrouwencomité, dat wordt gevormd door de neutrale, confessionele en socialistische vrouwenorganisaties, heeft bij de ministerraad geprotesteerd tegen de plannen tot vestiging van een' Butlinkamp te Zandvoort, met mede werking van overheidsinstanties. Dit protest is gebaseerd op de over weging, „dat een dergelijk kamp onte genzeglijk leidt tot betreurenswaardige vervlakking van alle deelnemers, en dat daardoor aan al het werk, dat geschiedt voor de geestelijke opbouw van jonge ren en ouderen» ernstig schade wordt gedaan, waardoor ons volksleven schade zal ondervinden." Het comité verzoekt daarom da» raad deze plannen geen voortgang te doen hebben. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, Dins dag- en Vrijdagmorgen een onderhoud zal hebben met zijn Britse ambtgenoot, Ernest Bevin. Sforza, die als eerste Italiaanse staatsman na de oorlog een bezoek aan Engeland brengt, zal ook Woensdag en Donderdagmorgen op het ministe rie van buitenlandse zaken doorbren gen. Zijn bezoek „geeft de hernieuwing van de traditioneel hartelijke betrek kingen tussen Engeland en Italië aan". Het Amerikaanse departement van marine heeft bekend gemaakt, dat het grote vliegtuigmoederschip „Modway" met een vloot van kruisers, torpedo jagers en kleinere vaartuigen van 29 October tot 26 November „operaties in de koude" zal uitvoeren. Deze operaties zullen zich uitstrekken van de Bermuda-eilanden tot Newfound land en op 9 November zullen Ameri kaanse mariniers een amphibie-landing uitvoeren op de kust van Newfoundland Op de planken van de Stadsschouw burg te Amsterdam is Kika Hopper gisteravond op haar 70ste geboortedag benoemd tot officier in de orde van Oranje NasSau. Het was mr. H. J. Rei- nink, secretaris-generaal van. het dept. van O.K.W., die de jubilaresse de hoge onderscheiding op de borst speldde. Aan de arm van Amsterdams burger vader, mr. Am. J- d'Ailly. was mevr. Hopper onder daverend applaus op het j -lk. versierde toneel verschenen, nadat zii de hoofdrol had vertolkt in glazen paleis". De huldiging duur de tot diep in de nacht. In verband met het bezoek van het Prinselijk paar aan Goeree en Overflak- kee kunnen Maandag a.s. van Helle- voetsluis naar Middelharnis-haven geer. auto's worden overgezet tussen 6.20 en 9-20 u. Ook met de veerpont, welke te 20.15 van Hellevoetsluis vertrekt, wor- detn geen auto's vervoerd. Om 6.20 u. vaart een extra-boot van Hellevoeteluis naar Middelhamis-haven. Met de sche pen, welke te 7.25 u. en 19.20 u. van Middelhamis-haven vertrekken, worden eveneens geen auto's vervoerd. Anton Kainol, commandant van het concentratiekamp Sachsenhausen, waar 10.000 mensen werden vermoord bekende gisteren met 15 andere be klaagden zich schuldig voor het sov jet-gerechtshof te Berlijn, dat hen wegens oorlogsmisdaden te berechten heeft. Toen de kampcommandant en diens plaatsvervanger door de aanklager ge hoord werden, deden zij geen enkele po ging om de beschuldigingen te ontwij ken. Op alle vragen antwoordden de beklaagden vlot en duidelijk en wel haast automatisch. Blijkbaar kwam na het langdurig vooronderzoek geen en kele vraag voor hen onverwacht. De vragen door de Russische verde diger gesteld, waren er op gericht vast te stellen in hoeverre de misdaden op bevel werden uitgevoerd. De kampleider zei, dat hij slechts één bevel niet had uitgevoerd: de vernietiging van het kamp met 15.000 bewoners bij de capi tulatie. Het was volgens hem technisch onmogelijk geweest dit uit te voeren, en bovendien had hij zijn geweten niet ver der willen belasten. Hij had weliswaar de bewoners op transport gesteld om het bevel, dat zij in zee zouden worden verdronken, uit te voeren, doch had daarbij de overtuiging gehad, dat het transport de zee nooit zou bereiken. In de ultvóerige aanklacht ls verder aandacht geschonken aan de vermoor ding der eerste Nederlandse verzets groep in het voorjaar van 1942. De beklaagce Sorge verklaarde daarom trent: 30 April 1942 werd in Sachsen hausen een groep Nederlanders bin nengebracht. Na twee dagen werden alle Nederlanders uit 't cellengebouw overgebracht naar de executieplaats en daar neergeschoten Dit geschiedde door een commando Waffen-SS onder leiding van Obersturmfuehrer Petri. Vier andere beklaagden hebben de executie bijgewoond en overeenkom stige verklaringen afgelegd. „Je komt zo bij een krant met heel wat mensen in aanraking en we kunnen u verzekeren, dat daar heel merkwaar dige exemplaren onder zijn". Aldus „De Waarheid" dezer dagen. Met een variatie op de geciteerde zin snede zouden we kunnen zeggen: we komen met heel wat kranten in aan raking en we kunnen u verzekeren, dat er merkwaardige exemplaren onder zijn. Zo'n merkwaardig exemplaar is ,;De Waarheid". Een der „Waarheid"-redacteuren is van de week ook een kijkje wezen ne men op de „Nieuw Amsterdam". De man was vol bewondering. Geen won der, want hoofd- en handarbeiders heb ben een prachtige restauratie volbracht. Maar na die bewondering komt de journalist tot de volgende slottirade: Als we weer op de nuchtere keien van de Wilhelminakade staan, vallen we uit een sprookjeswereld voor erg rijke mensen, midden in de harde werkelijkheid van cm ze werkersstad. En dan realiseren we ons dat al deze pracht en al deze snufjes weliswaar goed zijn om van Amerikanen, die dik in hun duiten zitten, wat deviezen te verdienen, maar dat dit alles aan de neus van de gewone man voorbijgaat. De gal loopt weer over. Al die pracht gaat Jan Boezeroen weer voorbij. Wat deviezen te verdienen, wordt smalend beweerd. Deviezen, waarmee we ons eten wear moeten betalen. Dat honder den aan die restauratie een behoorlijke boterham hebben verdiend, wordt ver zwegen. De „Nieuw Amsterdam", een devie- zenschip en een fraai stuk concurrentie werk wordt wederom misbruikt als ob ject om te stoken. Propaganda voor een wereldbeschou- wing kunnen we waarderen, maar de tactiek, om als zogenaamde palstaan ders voor de kleine man ontevredenheid uit te zaaien en uit talloze berichten altijd maar weer venijn te puren of met vergif te injecteren, maakt iemand mis selijk. We begrijpen eigenlijk niet dat nog geen vergadering is belegd of een ma nifest uitgegeven tegen de film. Daar ic toch meestal de realiteit van het grauwe leven zoek. Waarom geen pro test tegen loge- en» stallesplaats in bio scoop en schouwburg, waarom geen da verend artikel tegen eigenlijk meer dan één rij stoelen. Waarom geen krant vol tegen de meu belzaken, die duurdere ameublementen verkopen dan honderd gulden, waarom niet de ruiten verbrijzeld der goud- en zilverzaken, waarom mogen er vrij bont jassen worden gemaakt, waarom vlieg- diensten op Amerika, waarom meer dan één soort radio en dan een volksradio, waarom niet allemaal lopen of hoog stens allemaal op de fiets, doch dan ook allemaal, waarom meer dan één soort worst, tabak, sigaren, chocoladewerk, waarom jandorie grote en kleine aard appelen, enkele en dubbele bloemkolen, waarom drie soorten café's en drie soor ten kapperszaken. Waarom waarom. Veel toch gaat de neus van de gewone man voorbij. „De Waarheid"-mensen weten even goed nis u en ik, dat er veel aan de men selijke behoeften en menselijke ijdelheïd tot op het belachelijke af wordt ten koste gelegd. Anderzijds wordt te wei nig gedacht aan de winsten der cultuur, gelegenheid tot ontplooiing van mense lijk talent en vernuft en ten bate van de gezinnen door de inkomsten der wer kers. t „De Waarheid" wil als gangmaakster echter alleen maar stoken, stoken, on rust brengen, jalouzie prikkelen, om uiteindelijk de opgezweepte massa in de ijzeren dictatuur der wereldrevolution- nairen te knevelen. Geluk'? Innerlijk en uiterlijk? 't Lijkt er niet op. Doch kans tot bedotten schijnt nog voldoende te worden gege ven. Moeten schade en schande ook hier weer aan duizenden pas de wijsheid brengen. Arme gewcrne man, die zijn rust zich laat ontnemen, die niet verder ziet dan zijn neus lang is. HENK VAN DER MAZE Volgens de tot dusver ontvangen be richten waren de Ned. verliezen op 23 October 3 gesneuvelden en 7 gewonden. Op verschillende plaatsen werden Ned. patrouilles en posten beschoten. Ter verzekering van de veiligheid werd in Pagandaran, ten Zuid-Oosten van Prian- gbn, een-post gelegd. Ten Oosten van Kedoengdjati en ten Zuiden van Goe- boeg op Midden-Java, werd een grote gewapende bende verdreven. Een viermotorig transportvliegtuig van de United Airlines, op weg van Los Angeles naar Denver, is in een bergkloof in Zuid-Utah neergestort en verbrand. De piloot deelde tevoren per radio mede. dat de staart van het toestel in brand stond en dat hij een noodlan ding 7,ou trachten uit te voeren. Deze noodlanding lukte echter niet. Het toestel, dat neerstortte in de Bryce-bergkloof, vervoerde 48 passa giers (onder wie 2 babies) en een vier konpen tellende bemanning, aldus meldt de maatschappij. De bergkloof ligt ongeveer 400 km. ten Zuiden van Salt Lake City, de hoofdstad van Utah, in een ruw land temidden Van talrijke bergtoppen waarvan sommige 3000 mtter hoog zijn Volgens een ooggetuige zijn er geen overlevenden. Inmiddels zijn 14 licha men uit het wrak tevoorschijn gehaald Het verongelukte toestel is een Dou glas DC 6, een grotere en verbeterde uitvoering /an de DC 4 Skvmaster. Dr Douglas Aircraft Comp. te Los Angeler heeft verklaard, dat dit het eerste on geluk is met dit type vliegtuig. Bocht in de Amstel voor Ouderkerk, tekening van Rembrandt uit de collectie van Devonshire.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1