IC V, P, verlangt brede gezins politiek KONING GRABBELGRAAG VERVEELT ZICH UNICUM voor West-Europa Koude lucht uit het Oosten V jeugdige lezerskring L h Ji oe zit dat? Uitstekend voedsel zonder bon BIMin R oor onze ang „Kometen' van Hollywood' gezuiverd Van Blaam Problemen die de aandacht vragen zullen ze leven ADIO programma ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 PAGINA 2 KINDEREN VEILIG DE STRAAT OVER A'damse schooljongens worden „verkeersagent" IN TE LEVEREN BONNEN DOOR DETAILLISTEN zal enige dagen aanhouden GEVALLEN VOOR HET VADERLAND. MOPPENTROMMEL GESTOOMDE- EN GEROOKTE VIS Amerikaanse Best-Seller STRAWINSKY ALS JAZZ- COMPONIST J. HOCKING Op het congres der K.V.P. heeft de partii-voorzitter, de heer 3. W. An- driessen, een rede uitgesproken, waar in hij een overzicht gaf van de werk zaamheden der Partij over de afgelo pen periode en waarin hij de plannen voor de komende periode uiteenzette. Spr. memoreerde het doel der partij en de definitieve oprichting van de K. V. P. op 22 Dec. 1945 en hiermede aan het streven naar een gemeenschappelijk urgentie-program met de daarvoor in aanmerking komende partijen, wat mis lukte. Daarna werd in de Partijraads vergadering van 8 Febr. 1946 een eigen urgentie-program vastgesteld, waar- 'mee de Partij de verkiezingsstrijd is in gegaan en waarmee ze 32 Vertegenwoor digers in de Tweede Kamer wist t'e brengen. Onze lijsten behaalden bij de Kamer verkiezingen 30.8 pet. der uitgebrachte geldige stemmen, welk percentage steeg tot 31-42 bjj de Staten-verkiezingen, te gen 28.8 pet. in 1937. Er was dus een stijging met 2 pet. Deze stijging kon tot tevredenheid stemmen, doch was niettemin niet geheel in overeenstem ming met de, in verhouding tot andere bevolkingsgroepen, grote aanwas onzer kiezers in de afgelopen periode. Er za ten enige zwakke plekken in ons kie zerscorps, waaraan bij de komende ver kiezingen speciale aandacht moet wor den geschonken. Wel mag worden vast gesteld dat bij de Statenverkiezingen reeds herstel in belangrijke mate te constateren viel, wat aanleiding geeft tot de verwachting dat de Partij de hier gesignaleerde inzinking bij een nieuwe krachtproef geheel te boven zal komen. Strijd tegen het communisme Spr. constateerde vervolgens dat de door de P. v. d. A. gehoopte doorbraak poging mislukt is en dat de communis ten een belangrijke winst boekten, wel ke zorg blijft baren. De wederom in werkingstelling van de Komintern kan ook niet anders dan tot groter waakzaamheid aan sporen. Betrachten wjj deze waak zaamheid tegenover een stelsel, dat in de encycliek „Divinis Redempto- ris' 'als godloos is gebrandmerkt, en voere het onze activiteit tot de hoog ste hoogten op. Bedenken wij dat Europa eenmaal Hitier ais Fuehrer heeft gekend, God verhoede dat, mede door onze nalatigheid, Joseph Stalin zijn plaats ooit zou innemen. De politiek van het Kubinet*Beel van ons allen vragen, waarbij aller medewerking zal zijn vereist. Bedriegen de tekenen niet, dan zal in de politieke arena een partner meer optreden en wel in de persoon van de Democratische Volkspartij. Dat de meuwepartij ko men zou, was voor heft, die de politieke ontwikkeling in de P.v.d.A. gevolgd hebben, geen verrassing. Voor laatst genoemde partij moet de oprichting er van wel een teleurstelling zijn. Wellicht is het resultaat een meer zuivere visie op de reële staatkundige structuur van ons volk. Mogelijk zal mr. Oud's initiatief de oude vrjjz.-democraten weer in een eagen partijverband bijeenbren gen, aangevuld met hen, die in de P.v.d.A. niet hebben gevonden wat ze er zochten. Wellicht dat ook de Partij vaij de Vrijheid enige veren tengevolge van deze nieuwe partij-formatie zal moeten laten. Het lijkt verder niet uit gesloten, dat de P.v.d.A. zich op de vraag zal moeten bezinnen, of niet meer dan thans het geval is, een socialistisch stempel op de Partij zal moeten worden gedrukt, mede om daardoor de zuig kracht van het communisme op een deel van de oude sociaal-democraten te ver minderen. Hoe het ook zij: er blijkt uit de na-oorlcgse partij-politieke ontwik keling wel zeer duidelijk, dat de gij ze laars-kampen, hoe zeer daar ook indi viduen nader tot elkander kunnen wor den gebracht, niet de geëigende plaat sen zijn dm de staatkundige- structuur van een volk essentieel te veranderen. Politiek haar eigen program en beginselen waarin aan menselijke persoonlijk heid, binnen de grenzen van het ge meenschapsleven, geen afbreuk wordt gedaan en waarin tevens het doel van de gemeenschap zelf ten volle kan worden bereikt. Het is goed deze din gen te zeggen, opdat we weten wat we aan elkaar hebben. In enige actuele punten belichaamd zonder de pretentie te hebben uit puttend te zijn moet daarom de Partij haar activiteit richten op de verwezenlij king, in 't komende parlementaire jaar, van de wet op de publiekrechtelijke or ganisaties. Geen socialistische economische politiek De Partij zal ernstige aandacht moe ten schenken aan strevingen, welke er op gericht zijn de economische politiek socialistisch te maken Deze waakzaam heid wordt ons opgedrongen door uitla tingen, gedaan naar aanleiding van het economisch congres van de Partij van de Arbeid. Ook in de economische poli tiek van dit kabinet blijft eigen- en re geringsprogram voor de Partij richtsnoer Wij zullen deze politiek plaatsen tegen de achtergrond van de huidige omstan digheden, met als eis, dat het algemeen welzijn er door wordt gediend en de economische vrijheid niet meer wordt gebreideld, dan dat algemeen welzijn vraagt. Ook middenstondsproblemen zullen de aandacht van de Partij en de re gering vragen. Bepaalde groepen van loon- en salaristrekkenden zullen in het centrum van de belangstelling moeten staan. Er zijn nog loon- en sa' iarisverhoudlngen, wejjte ook binnen het kader van de huidige loon- en prijspolitiek een bepaalde rechttrek king eisen. Wat er momenteel in de kringen van leraren en ambtenaren ik noem slechts deze twee voorbeelden Vervolgens releveerde spr. de kabi netsformatie en de Troonrede 1946 Wan neer men de inhoud van deze Troonrede toetst aan ons urgentieprogram, dan kan kwalijk worden ontkend, dat veel van wat in dat urgentieprogram is op genomen, weerklank in de Troonrede gevonden heeft. In dat opzicht konden wij tevreden zijn en kon worden ver wacht dat het kabinet-Beel de door ons cewenste politiek zou voeren. Nog altijd is het Partijbestuur van oordeel dat èn bij de formatie èn bij de in uitzicht gestelde politiek de fractie en de partij het juiste standpunt hebben ingeno men en dat daarmede het landsbelang op de beste wijze is gediend. Het sa mengaan met de P. v. d. A. in de re geringsformatie op basis van een con creet program, bood in de het vorig jaar aanwezige omstandigheden de beste waarborgen voor een door ons noodzakelijk geachte politiek. Nog eens nadrukkelijk herhaalde spr., dat door de Partjj, op basi3 van haar eigen pro gram, een eigen koers gevolgd is en dat niet het voornemen bestaat, daarvan ook in de toekomst af te wijken. Vervolgens besprak de heer Andnes sen de organisatorische opbouw van de partij, het buitenlands contact, de stich ting van het GoselingVerschuur-her stelfonds (de opbrengst bedroeg tot heden 225.000), de landelijke propa- ganda-raad, het contact met jongere intellectuelen en-met de West. Door het partijbestuur is het initiatief genomen om een studie-commissie in het leven te roepen ter bestudering van het pro bleem: de hervorming der onderneming, De komende verkiezingen zullen weder om veel van de partij en haar organen vragen. Eén van de voorwaarden, welke vervuld zal moeten worden om deze verkiezingsstrijd te doen slagen, is de sanering van de partij-financiën. De contributieregeling, voor het jaar 1948 in de partijraad aangenomen, zal moe ten worden doorgevoerd. Een nieuwe politieke partij Het komende jaar zo zeide de voorziter vervolgens zal weer veel Wij zullen in de zo juist aangegeven ontwikkeling aanleiding vinden om met grote activiteit en inspanning aan de versterking van eigen partij te wer ken, teneinde daardoor met meer succes een politiek .te kunnen voeren, welke in overeenstemming is met eigen pro gram en beginselen. Het voortgezet streven naar socialisatie én nationali satie, dat hier en daar te onderkennen valt, zal daarbij onze intense aandacht moeten hebben. Wij willen nog altijd het natuurlijke staatsdoel zien in de aan vulling en bevordering van dewerk zaamheid der individuen en de lagere maatschappelijke kringen, door de macht en de natuurlijke werkzaamheid van de staat. De staat ,is er voor de mens en niet omgekeerd. He* komt mij voor, dat waakzaamheid hier geboden al zijn wij ons bewust, dat algemene leiding van de overheid ook de komende hervormingen niet kan worden ont beerd. Het gaat hier echter om het trekken van de juiste grenzen, waarbij de menselijke persoonlijkheid niet in het gedrang mag komen. Verliest men deze grenzen uit het oog, dan dreigen grote gevaren, ook van het verlies van onze geestelijke vrijheid. Laat ons katholieke volksdeel zich van de ernst van de tjjd doordringen en beseffen, dat die tijd van ons Vraagt: positie kiezen en plaats bepalen. De partij zal dus voortgaan met een vooruitstrevende politiek te voeren. Er is geen bezwaar tegen, dit een pro gressieve politiek te noemen, mits men progressief niet identiek verklaart met socialistisch, zoals „Het Vrije Volk" van 4 October dit meent te kunnen doen, toen het aan het initiatief van mr. Oud een beschouwing wijdde. Onzerzijds moet met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid ge steld worden, dat wij de daar verdedigde socialistische maatschappij niet zullen kunnen aanvaarden en vandaar ons be zwaar om aan een progressieve politiek een dergelijke inhoud te geven. Dqph daarom behoeven wij niet minder voor uitstrevend te zijn. Ons doel is gericht op de verwezen lijking van het solidarisme, een doel naar voren komt, kan moeilijk wor den genegeerd. Gezinspolitiek Ook de gezinspolitiek is hoewel met erkentelijkheid gewaagd kan worden wat ter zake door het kabinet-Beel is gedaan nog te schriel De politiek als zodanig moet in deze tijd van een brede gezinspolitiek doortrokken zijn, ze moet er als het ware door gedragen worden. Onze verlangens gaan terzake uit naar: 1) een meer afdoende financiële hulp vo^r grote gezinnen met nlet-verdie- nende kinderen; 2) een wijziging van bepaalde schoolgeldregelingen in de zin, welke nu voor het lager onderwijs gelden; 3) een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen, waaronder dus ook val len de daarvoor in aanmerking komen de boeren; 4) een gewijzigde brandstoffenrege- ling, waarbij met de niet te ontken nen grotere behoeften van d egrote gezinnen rekening wordt gehouden; 5) een zoveel mogelijke oplossing van het probleem van de gezinshulp; 6) naar de bouw van passende wo ningen voor de grote gezinnen; 7) een regeling naar het Belgi sche voorbeeld van een reductie op de spoorwegen voor deze gezin nen; 8) een belastingaftrek voor be paalde groepen van inkomens, die groter is dan de thans bestaande; 9) onze gedachte gaan ook uit naar een regeling, waarbij bij de be rekening van de gas- en electrlciteits- tarieven meer met de grote gezinnen rekening wordt gehouden; 10) alsook naar regelingen vvaar- bij, In yerband met de dienstplicht, het grote gezin meer als tot nog toe tegemoet wordt gekomen. Deze punten moeten en zullen de bij zondere belangstelling van de Partij en de fractie moeten hebben, zei de heer Andriessen aan het slot van zijn rede Een unicum op verkeersgebied in West-Europa zal Maandag in Am sterdam in werking treden. Dan zal n.l. een „Schoolbrigade voor Veilig Verkeer" worden geïnstalleerd. De opening van de Vondelbrug heeft met zich meegebracht, dat het verkèer een Intensief gebruik maakt van de Van Baerlestraat. De ruim 330 kin deren van de Nieuwe Schoolvereni ging in de Jan Luykenstraat lopen veel meer gevaar dan vroeger. Daar om wendde het hoofd der school zich tot de chef van de verkeerspolitie in de hoofdstad, de heer L. L. A. Cohen, die in na-volging van Amerika aan enige kinderen zelf enkele be-- voegdheden van een verkeersagent zal geven. Sinds 1927 is een dergelijk systeem in Amerika in gebruik. Aan de verkeers; technische opvoeding van de school jeugd wordt daar zeer veel aandacht besteed. In samenwerking met het on derwijzend personeel wordt de jeugd in' één woord „traffic-minded" gemaakt. Enige jongens worden opgeleid voor „The Junior Safety Squad", waarvaii de leden de schooljeugd veilig over de drukke kruispunten en verkeerswegen moeten leiden. Zij worden voorzien van insignes, armband en een witte bande lier, alsmede van een signaalbord, waar mee zij het verkeer kunnen stopzetten. De jongens zijn ingedeeld in rangen en bij het installeren leggen zij een gelofte af. In meer dan 1.800 steden van Ame rika wordt dit „school-patrol"-systeem doorgevoerd en statistieken hebben uit gewezen, dat het aantal verkeers ongelukken, waarbij de schooljeugd be trokken was, verminderde van 48% pet. van het totaal tot 13 pet. In dezelfde geest worden Maandag ochtend in de school aan de Jan Luy kenstraat drie jongens van de hoogste klassen als eerste leden van de „NecL Schoolbrigade voor Veilig Verkeer" plechtig geïnstalleerd. Zij zullen wór den voorzien van een witte ceintuur met schouderband en met een signaal bord. Wanneer het verkeer door hen is stopgezet, zullen door het woord: „Over" van de jeugdige „verkeersagent" de jongens en meisjes veilig de straat over moeten kunnen steken. De jortgens beloven plechtig steeds het welzijn van hun medeschoolgenoten voor ogen te houden. De diensttijden lopen van een kwartier voor het ingaan en een kwar tier na het uitgaan der school. De eer st dagen zal er een verkeersagent aan wezig zijn. De verantwoordelijkheic., waarmee deze jongens' worden belast, is niet alleen gegeven uit verkeerstech nisch, maar ook uit opvoedkundig oog punt. Het is niet onmogelijk, dat meer dere scholen bij dit nieuwe „verkeers- snufje" zullen worden ingeschakeld. Moge het rijdend verkeer in alle op zichten meewerken! voor de week van 26 October t.m. 1 November 1947 Brood: P-03 res. (16 rts.), P-06, P-13 res., P-01 P-U, P-21 broöd (8 rts.), Rts.b. G 21 (4 rts.) en nw. bonnen Coup X 150, X 171. Te verstrekk. no. coup. Roggemeel D 045, Inlandse bloem D 046, Patentbloem D 049. B o-ter: P-ll P-21 boter (1 rts.), P-01 boter, rts.b. G 31 (0,5 fts Afloss. week 28 Sept.—4 Oct. 1947. Te verstrekk. no. coup. C 487. Margarine/Vet: P-03, P-22 boter (1 rts) P-02, P-12 boter, Rts.b. G 32 (0,5 rts]) Afloss. week 28 Sept4 Oct. 1947. Tp verstrekk. no. coup. C 488. C 491. Kals: P-21 kaas (2 rts.) P-01, P-ll div Rts.b. B 36 <1 rts.). Afloss. week 28 Sept.4 Oct. 1947. Te verstrekk. no. coup. C 492. Vleeswaren (det.): P-02 vlees (4 rts), P-21 vlees (3 rts.), P-01, P-U P-22 vlees Rts.b. G 51 (1 rts.). Afloss. week 28 Sept.—4 Oct. 1947. Te verstrekk. no. coup. C 489. C 490. Vleeswaren (slagers).: Inst. 8000 nrs. Inst. 8800. nrs. Idem. a, Vlees (slagers): Idem coup. X 161, X 182, C 449, C 450, C 489, C 490. Tabak (grossiers): Coup. X 162, X 183 C 472. C 473. Te verstrekk. no. coup. G 134.' Afloss. week 28 Sept.—4 Oct. 1947 Textiel: Detaillisten: Toewijzingen Dis- tex MD 85, 101 t.m 140 VA, VB, VC, VD, VE 605 B, C, D E, F (5 p.), 101 t.m 200, VF 605, A, B, C. D, E, F VA 705 1 en 5 pnt. B 82 (Deze week voor het laatst C 82 1 en 10 pnt. Confectiebedr., Confectionneurs: Handelscoupures. Mach. tigingen Confectie. Brandstoffen: TA 707, 76 BV en 77 BV TB 707 76 EV (3 rts.). Voor hen waarvoor deze week is aan gewezen. Brandstoffen, Industriekolen: Coup. B, C, D, E verbruikers. Geen vervan gingstoewijzingen. Brandstoffen: TA 707 74 BV, 75 BV (3 rts.); TB 707 74 BC (3 rts.); WA 707 1 t.m 6 per. (1 rts.); WB 707 1 t.m 6 per. (5 rts.); Rantsoenbonnen 1 eenheid 1947-1948. Hedenmorgen woei een koude Oosten wind over ohs land en iedereen, die in de vroegte naar kantoor of werkplaats moest, zal wel tot de conclusie zijn ge komen, dat het langzamerhand tijd be gint te worden om de winterjas uit de kamfer te halen. Ook het K.N.M.I. kondigt aan, dat we op een paar koude dagen moeten rekenen. We ontvingen daarover de volgende bijzonderheden; In verband met de barometerstrjgin- gen over Scandinavië, voTmde zich een belangrijk gebied van hoge luchtdruk, onder invloed waarvan nu koude lucht uit Rusland via Polen en Noord-Duits- land naar onze omgeving stroomt. De nachtelijke minimum-temperaturen zijn in deze luchtstroom overal beneden het vriespunt. Op sommige plaatsen in Duitsland daalde de temperatuur van nacht 3 tot 5 graden onder nul. De krachtige Oostelijke wind maakt bovendien de koude onaangenamer. Overdag doet de zon haar invloed nog gelden, waardoor de middag-tempera turen toch tot meerdere graden boven het vriespunt' oplopen. In het Noorden van het land kan de temperatuur sterke schommelingen ondergaan, aangezien door variaties in de windnebtmg af- wisselend lucht aangevoerd kan.worden, die gedeeltelijk over de Oost- of Noord zee is gestroomd en lucht, die de 0e weg over land heeft afgelegd. Aangezien het hogedrnkgebied over Scandinavië vrij standvastig is, zal men moeten rekenen op het meerdere dagen aanhouden van het koude weer met op vele plaatsen lichte vorst in de nacht. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Kon. Marine: gene. Kon. Ned. landmacht: sold. P. van Duuren, van 4 Reg. Gren., uit Breda, gesn. (na vermissing tijdens actie) tussen 5 en 12 Aug. te Bodjonegoro, korp. A. B. Péppelenbosch, 3 Reg. Ja gers, uit Zutphen, gesn. 10 Oct. bij Soekanegara; sold. 1ste kl. A. H. A. Kolen, 1 Reg. Jagers, uit Tilburg, gesn 13 Oct. te Paloeangan; sold. C Schilder, 3-5 R.I., uit Volendam gesn. 14 Oct. te Malang; sold. J. P. Vissers, 3-10 R.Iuit Dinteloord gesn. 14 Oct.; korp. J. L. v. Aerde, 2-13 R.I uit Den Haag, gesn. 15 Oct. te Sema- rang; sold. F. Hoekstra, 13 Genie Veld Cie., uit Leeuwarden, gesn. 16 Oct te Garoet; sol-d. 1ste kl. H Visscher, 3-9 R.I., uit Zwartsluis, gesn. 16 Oct. te Plered; ©erg. M. Leloux,' 39 R.I., uit Den Haag gesn. 17 Oct. bij Tjilamaja; sold. E. C. v. Rossum, 1-5 R.I., gesn 18 Oct. te Rempowah; korp. A.. Kra nenburg. uit Rotterdam; sold. D. Veen kamp, uit Groningen; sold. H. de Vos uit Stavenisse, en 1ste It. D. N. van Wijk, uit Haarlem, allen 3-7 RL, gesn. 18 Oct. te Semarang; sold. A. Sanders, uit Zweelo (Dr.), gesn. 18 Oct. te Batavia. Kon. Ned.-Ind. leger: Chin, sold 2de kl. Thio Seng Tjoa, 18 Oct .aan bekomen verwondingen overleden. Koning Grabbelgraag zat zich te ver velen op zijn troon en kietelde met een landerig gezicht met hun puntje van zijn baard achter zijn oren. Moet je nu eens zien ,ho-e het regende! Het leek wel of de waterdruppels op elkaar stonden tot in de wolken toe. Dat klaarde beslist vandaag niet meer op en dan moest hij de hele dag binnen zitten. Bah, was hij nu maar eèn, gewone melkboer, die moest tenminste altijd de deur uit, weer of geen weer. Zo zat Koning Grabbelgraag in zich zelf te mompelen en we hebben dan mooi tijd om hem eens even stiekum te bekijken. Maar eerst iets over zijn naam. Hij heette natuurlijk niet echt Grabbel graag. Nee, hij was heel netjes gedoopt als Frederik, maar zijn onderdanen noemden hem zo, omdat hij één onge lukkige gewoonte had. Hij kwam n.l. altijd geld tekort en dan maakte hij weer een nieuwe belasting, waardoor hij het geld uit de zakken van zijn onderdanen grabbelde. Vandaar die rare naam. En toch was iedereen best in zijn sas met de koning. Hij had .zo'n gezellig buikje, dat vrolijk heen en weer wie belde als hij lachte. En dat deed hij dikwijls (als het niet regende!). Zijn neus stak amper tussen zijn gemoede lijke bolle koontjes uit en dan zijn been tjes, och, och, wat waren die krom. Het leek wel of ze met een passer waren getrokken, zodat ze tezamen een cirkel vormden. Maar terwijl jullie di.t gelezen hebben, heeft het doorgeregend en dus is Ko ning Grabbelgraag ejr niet gezelliger op geworden. Hij had al geprobeerd zijn staf op zijn neus te balanceren, maar nu is hij in een nog somberder humeur. De staf gleed n.l. van zijn neus af, in zijn oog en nu zit hij op de koop toe nbg met een blauw oog te gluren. Grabbelgraag geeuwde eens en drukte daarna op de bel. Een lakei schoot naar binnen en boog als een knipmes. „Laat de nar hier komen", bromde de koning. De lakei schoot als een konijn de deur uit en even later danste de nar naar binnen. Nu is een nar een goede ten- minste altijd het leukst, als hij bru taal is zelfs tegen een koning en Grab- belgra'ag's nar was héél goed, „Zo dikkie", zei hij, „zit je weer eens met je ziel onder je arm". Zo, het is nu weer rustiger dan vorige week. Maar ik moet toch al vlug in touw komen voor Betty J Elf jaar wordt ze Zondag, natuurlijk onder veel pret, maar.... je moest mijn sombere gezicht eens kunnen zien. En dan weer een, die beter oppast, Gerard T„ die 12 aer wordt op Dinsdag. Proficiat, kerel ik hoop nog heel wat briefjes van le te krij gen! Dikkie" ziichtte eens en zei: „Kerel, probeer nu niet om leuk te zijn Nee, ik wilde eens met je praten. Kijk ik voel er niets voor, om binnen te blijven zitten als het regent. Kun jij nu niet eens iets verzinnen, waardoor ik toch droog blijf, als ik in de regen loop". De nar keek peinzend en vroeg toen: „Ja, dat is niet zo gemakkelijk. Maar waar om wil je feitelijk droog blijven? Je zult toch niet smelten van een beetje water?" Grabbelgraag keek voorzichtig om zich heen en fluisterde toen in het oor van de nar: „Mijn kroon is maar van bordpapier. Mijn echte heeft de koningin weggesloten, omdat ze bang is, dat ik er sigaretten voor ruil!" Tja, toen zag de nar.in, dat de koning niet buiten kon met regen. 'Tenslotte kun je als koning niet met een hoopje nat papier op je hoofd gaan rondwan delen!- Maar om nu zo een, twee, drie, desnoods vier, vijf «en oplossing te ver zinnen, daarvoor moet je niet bij een nar zijn! De köning had dat ook in de gaten en dus zuchtte hij zo diep, dat zijn bordpapieren kroon over zijn rech teroor schoot. ,Vent, scheer je weg", bulderde hij opeens woest tegen de nar, „aan jou heb ik niets. Stuur maar iemand anders. De kok of de stalknecht of een minister voor mijn part. Maar niet' de minister van financiën" schrok hij opeens, „want die krijgt nog geld van me". De nar was blij er zo vlug af te komen en ver dween met veel haast. In de gang van het paleis trok hij peinzend aan zijn onderpp. Tja, wie zou daar nu -een op lossing op weten? Ministers, hm, wat weten die van regen af! De Bilt? (zo heette het natuurlijk niet in dat land, maar dan begrijpen jullie, wat ik be doel). Het was beter, om die heren maar uit de buurt van de koning te houden, want ze hadden gisteren nog mooi weer voorspeld! De stalknecht dan maar! Die zou er ook wel niets vpn weten, maar de ko ning had zijn naam genoemd. En dus stuurde hij een lakei naar de stal en toen de knecht gekomen was, schoof hij hem met klompen en al de troonzaal binnen. Driekus (zo heette de knecht) voelde zich niet zo op zijn gemak. Hij zag de koning niet zoveel, want ér was geen enkel paard, dat tussen zijn benen paste, zodat de koning niet te dikwijls in de stallen kwam. Zenuwachtig schoof hij zijn pruim van links naar rechts en maakte hij een hou terige beweging. „Wie ben je?" vroeg de koning verbaasd. „Driekus meheer, de stalknecht". „Wat kom je do®!V verbaasde de koning zich. meheer. Dingeseh, die rare p sang (hierbij stak hij een zwarte duim in de richting van de deur) hep me naar binne geschofe". Grabbelgraag grinnikte ineens in zijn baard. Die nar toch! ;,Zo. heeft de nar je gestuurd. Luister eens, 'Driekus. Zie jij kans iets voor mij te maken, waardoor ik in de regen kan lopen, zonder dat mijn hoofd nat wordt?" Driekus schrok zich een aap en stikte zowat in zijn pruim. Hoestend bromde hij: „Kweetnie meheer. Kwil 't pro- bere" „Mooi", zuchtte de koning, „maar doe het dan gauw, ander is het droog". ,ripkus droop af en kloste naar de M terug. Oef, hij at liever dat dooie n?p dan zo'n karweitje op te knap- pen. Maar wacht 'ns! Viel er met dat paard mets te beginnen. Als hij nu eensen meteen begon hij te wer ken. i Hij hakte een voorpoot al en stroopte netjes het vel van het beest af. Daarna zaagde hij de ribben mooi gelijk af en bond die vast op de paardepoot. Het vel over de ribben heen en nu buiten eens proberen. Heerlijk tikkelde de regen op het dakje boven zijn hoofd en vrolijk liep hij naar het *aam van de troonzaal. Hij floot op zijn vinger: en toen de koning naar buiten keek wees hij op zijn paardeplu. Grabbelgraag deed het raam open en sprong de tuin in. Driekus hield de stel lage boven zijn hoofd en statig stapte de optocht heeh en weer. De koning was opgetogen en omarmde Driekus drie maal. Toen spuwde hij een stuk van Driekus' pruim uit en benoemde hij hem tot Minister van Defensie. De oude mi nister werd stalknecht. En dit is dan het verhaal van de uit vinding van de paraplu. Als het niet helemaal zo gegaan is, heb ik me mis schien vergist bij het opschrijven, toen een paraplu-maker me het /verhaal deed. Maar ja, ik moest ook zo lachen. „Hè, hè", zuchtte moeder, toen die hele familie hijgend voor het station stond, „ik had feitelijk de linnenkast nog moeten meenemen". „De linnenkast?" vroeg vader stom verbaasd. „Ja, daar ligt mijn tasje met de kaar tjes in!" Onderwijzer (vertellend over de zond vloed): „En toen regende het 40 dagen en nachten aan één stuk Kees: „En waren de boeren toen te vreden?" Rechter: „Beklaagde, je bent veroor deeld en kunt kiezen. Drie dagen brom men of tien gulden". Beklaagde: „Nou, mijnheer geef mij dat tientje maar". Het spreekwoord van verleden week was: „Alle begin is moeilijk". Het was niet zo vreselijk moeilijk, wel? Deze week hebben we weer gewone raadseltjes. 1. Mijn eerste is o-p het water, mijn tweede is water en geheel ben ik een riviertje. i 2. Hoe kan ik achter 99 een cijfer zetten, zonder boven de 100 te komen? 3. Wat is het verschil tussen jezelf en een theepot? 4. Wat is het eind van een touw? 5. Welke munt heeft niemand op zak? Vis is gelukkig zonder bon. Ja, dat is werkelijk een geluk, want vis is een uitstekend voedsel, vooral een goed ver vangingsmiddelvoor vlees. Vis levert nl. dezelfde eiwitten als vlees, die, als alle dierlijke eiwitten, voor ons van Hoge waarde zijn. W-at voedingswaarde betreft is vis op één lijn te stellen met vlees. Daar ze niet gemakkelijk te bewaren is, moeten we het. toejuichen, dat er vele iets verduurzaamde vissen in de handel zijn. De gestoomde en gerookte via neemt Het beroemde boek van Walter D. Ed- Sonds? °STR1JD LANGS DE. MOHAWK" hetwelk destijds Margaret Mitchell 3 „Ge. iaagd door de Wind" van de eerste plaats der Amerikaanse Best-sellers verdrong, is thans in een zeer verzorgde uitgave in zeheel linnen band, ontwerp van Anton Pieck, bij Uw boekhandelaar verkrijgbaar. Een Cultuurserdeulitgave. Reel. daaronder een belangrijke plaats in. Om te beginnen heeft het stomen en roken geen nadelige invloed op de voedings waarde, zodat deze gelijk blijft aan die van verse vis. Bovendien levert gerook te en gestoomde vis niet alleen eiwitten maar .is ze (zoals trouwens wie vissoor ten) doorgaans ook nog rijk aanwetten. En al deze voordelen voor een gewoon lijk zo lage prijs! (Uitgezonderd de ge rookte paling). Maar we kunnen toch niet iedere dag gerookte vis op de boterham eten, zult u tegenwerpen. Denk niet, dat dat de emge manier is, waarop we gerookte en gestoomde vis kunnen gebruiken. In de eerste plaats kunnen we, om de smaak te variëren, bijv. Engelse bok- H harde bokking of gestoomde ma- icreei na ze ontveld, ontgraat en in, ctukies gesneden te hebben, vermengen met een fijngesnipperd uitje en wat peper. Een smakelijk gerecht is voorts ma caroni of -gort met ui, gerookte vis en zesmoorde kool. Men kan deze schotel ®eVen als warme hap bij de broodmaal tijd, maar ook als hoofdgerecht bij de warme maaltijd. En "wist u, dat gestoomde makreel, ontveld en van de graten ontdaan, heer lijk smaakt met tomatensaus, bijv. brj wittekool en aardappelen? Van gestoomde makreel of bokking is ook een sla te bereiden met aardappelen ui, peterselie en sla-saus of azijn. Deze combinaties komen u misschien vreemd 21. Die middag zaten Basli, Bim en Way Mest aan een tafeltje in hun lievelingsmelkhuis en dronken hun yoghurt. „Ik weet niet w» t er met mij is gebeurd,, meneer Basli" zei Way Mest. „Telkens als ik u zie of zelfs maar uw naam hoor uitspreken, moet ik verschrikkelijk blozen". „Dat is heel vreemd", zei de detective verrast. „Ook ik heb mü op dergelijke ervaringen betrapt. Steeds als ik de naam Way Mest hoor, is het alsof er kleine klokjes beginnen te luiden". „Wat kunnen ,die mensen kinderachtig praten" dacht Bim. De detective greep plotseling in zijn binnenzak en haalde een étuitje te voorschijn, dat twee parels be vatte. zo groot als duiveneieren. „Dit is voor u, uw Way" zei Basli met een oljik lachje. Way keek met een honingzoete blik naar de Z Bim, die weinig belangstelling had voor m J*yon" turen keek eens rond en zijn blik viel op ie „af v0i ziin hoede deed zijn: Een paar tafeltjes verder zat het heertje, ofwel Coroleanus Mc Duff gaasje. Hij keek met meer dan gewone belangstelling naar het kostbare geschenk van de detective aan de iEilmster. „Dit cadeautje zal ons in ernstige moeiUlkneaen brengen stelde Bim vast. voor. Maar voor u ze verwerpt: probeer ze eens een keertje! Een ware uitkomst voor degenen, die op kamers woneij en weinig tijd hebben voor de verzorging van hun maaltijden, zijn de pakjes gefileerde schar. Be strooid met een beetje peper en desge wenst wat zout, ztjn ze ook heel ge schikt voor de „boterham om mee te ne men". Gerookte paling is wellicht de meest geliefde gerookte vis, maar jammer ge noeg is ze nog slechts bereikbaar voor wèlgevulde beurzen. Hoewel de dikke exemplaren natuurlijk voor velen het begeerlijkst zijn, behoeft men toch de v-eel goedkopere dunne exemplaren geenszins te versmaden. Voor een fees telijke gelegenheid is een toastje met gerookte paling, met desgewenst iets peper er over, een heerlijk hapje bfl de borrel. Gerookte en gestoomde vis is wel lan ger te bewaren dan verse, maar toch niet onbeperkt houdbaar. De gerookte (Engelse- of zalm-) bok king is het best te bewaren, de ge stoomde, (harde, Hardewijker of Lem- ster) schimmelt vlugger. Zeker is echter, dat de smaak merk baar achteruitgaat, wanneer we de ge rookte of gestoomde vis langer dan een dag of drie bewaren. Koop er dus niet teveel tegelijk! Een bericht uit New York meldt dat Igor Strawinsky het Rondo uit zijn bal let „l'Oiseau de feu" heeft omgewerkt tot een slowfox „Summer moon". ZONDAG 26 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 V.A.R.A., mnn V.P-R°" 12-00 A.V.R.O, 17.30 VARA- 20:00 A.V.R.O. 8.00 Nieuws; 10 30 Prot dler?st; 11.45 Caus.; 12.00 Har moniecorps; 12.30 Zondagclub; 12.40 Koor; 13:üd Nieuws; 13.15 Muziek; 13.50 N-S-; lAO? Hoekbespr.; 14.30 Kamer orkest; 15.30 Filmpr.; 15.45 Skymasters; 16.40 Sport; 17,00 V.P.R.O.; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 door 24). O, ik heb uitstekend geslapen. Zo dra ik in bed lag, sliep ik en ik ben pas laat wakker geworden. Ik was ook zo moe. Ik heb wel gezien, dat je van het feest genoten hebt. Mevrouw de la Tour was nog jeugdig van uiterlijk voor haar vijf en veertig jaar Ze was de jongste dochter van een verarmde landedelman, die zijn meeste bezittingen voor hypotheekschulden had moeten verkopen. Haar huwelijk met Arthur de la Tour was heel romantisch geweest en ofschoon hij kort na de ge boorte van hun dochtertje gestorven was, behield zij aan haar. huwelijk nog steeds de heerlijkste herinneringen. Het is toch eigenlijk heel jammer, dat die Cornettes, al zijn ze dan ook nog zo rijk, eigenaars van Thynière ge worden zijn, merkte ze na een poosje op: Het zijn helemaal geen mensen van .stand. Och, maar de oude heer is toch wel een heel vriendelij ka en hartelijke man. Ja, hij wel. Maar zijn vrouw is iets onmogelijks. Zijn zoon en dochter nu, die gaan nogal. Rose-Marie zweeg. Vond je die jonge monteur geen knappe kerel? vervolgde haar moeder: Hij had best een heer kunnen zijn. En wat een stem! Als je hem hoorde zin gen, vergat je bijna, dat hij maar een gewone werkman is. Rose-Marie stond haastig van tafel op en ging de kamer uit. Xk ga wat wandelen, zei ze even later door een kiertje van de deur. Waarheen, lieve kind? Och, dat weet ik nog niet, maar ik heb behoefte aan wat beweging. Tegen elf uur verscheén Henri Cor- pette. Tref ik u alleen, mevrouw de la Tour?, vroeg hij, de kamer binnenko mende. ^a' kreeg hij ten antwoord: Mijn dochter is een uur geleden uitgegaan. Waarheerf, heeft ze me niet gezegd. Zou ze gauw terug zijn? Ik weet het heus niet. Vóór de lunch komt ze in ieder geval terug. Ze maakt wel meer lange wandelingen al leen, hoewel dit eigenlijk toch niet zo behoort. Maar zij volgt hierin haar eigen zin. Ik moet u «nog gelukwensen, mijnheer Cornette, met het gisteren be haalde su'cces. Jammer, dat het begon te regenen, maar de meeste mensen had den toch een heerlijke dag gehad, ge loof ik. Ik ben blij, dat u dat zegt, ant woordde Henri. Hij schoof wat op zijn stoel heen en weer en was blijkbaar niet erg op zijn gemak. Hij was zenuwachtig en scheen iets op het hart te hebben. Vondt u het spel nog al aardig, me vrouw? Ja zeker; het was zelfs uitstekend. Het hinderde eigenlijk achteraf niet, dat het-ging regenen. Wat was alles won derlijk gauw voor elkaar in de balzaal! Gelukkig, dat die jonge Restormel zo'n handig electricien is. Wat zoudt u zon der hem moeten aanvangen? Hij kwam goed van pas, erkende Henri als met tegenzin. En wat heeft hij een mooie stem! Ik heb nog niet vaak zoiets gehoord. Ik vond het anders erg aanmatigend van hem, meende Henri. Ik was woest opvader, dat hij die kérel zo op de voorgrond séhoof. Hij was al ^oed ge noeg voor zijn werk betaald; maar ja. wat kun je van dat slag mensen anders verwachten? Die zijn altijd zo indrin- gerig. Och, dat weet ik zo niet, antwoord de mevrouw de la Tour. Ik vond toch werkelijk, dat hij op een keurige ma nier bedankte voor het applaus en de lof, die hem werd toegezwaaid. Och.... mevrouw de la Tour..... begon Henri en wist toen verder niet, wat hij zeggen zou. Hij had nu een maal een hekel aan die Restormel. had hem onder het zingen naar "Tf Marie zien küken en het blosje °p "a gezicht opgemerkt en.... dat had jaloers gemaakt Ik kwam eigenlijk o°k niet °,ver hem praten, ging hij eindelijk verder. Hij is per slot van rekenm8nrn 15? moeite waard. Ik kwam u ®en hee' andere reden een bezoe* vïouw d* 1 Werkelijk? vroeg mevrouw de la Tour belangstellend. Het is heel erg belangrijk, stot terde Henri: Ik had zo gehoopt, dat Ro se-Marie. .- - eh....- mejuffrouw de la Tour J-huis zou zijn, maar misschien is het zo toch nog beter. Kunt u niet ra- (jen, waarvoor ik kwam, mevrouw. Hij had een kleur gekregen en bracht er zijn woorden met grote moeite uit. Raden? vroeg de dame, de wenk brauwen fronsend. Dat ik Rose-Marie liefheb, ant woordde hij met bevende stem: Ik...- ik zou haar willen vragen, mijn vrouw te worden. Ik zou zo graag uw hulp---- uw toestemming hebben. Mevrouw de la Tour was, als iedere vrouw, in haar hart een huwelijksmake laarster, maar ze was tevens een aristo crate. Zij had ook al huwelijksplannen voor haar dochter gemaakt en was te leurgesteld. omdat Rose-Marie zo kop pig tegen haar inging. Ze had een rijke landedelman op leeftijd voor haar op het oog gehad. Haar eigen toekomsteen die van Rose-Marie zouden door dat nu- welijk verzekerd geweest zijn. was trots en haar bekrompen omstanebghe- den hinderden haar heel erg. Maar ze. was toch een té verstandige moeder, om de bezwaren van haar doch er egen de veel oudere man niet te billijken. Hebt u al met mijn dochter gespro ken?. vroeg ze, na een poosje pijnlijke stilte.^e^ ja, eigenlijk toch wel, sta melde Henri verlegen: Ik ben er zeker van dat zij mijn gevoelens kent. Ik houd 7ielsveel van haar, mevrouw^ en ik zou m«n leven Wlllen geven om haar gelukkig te maken. We zouden op Thy nière kunnen blijven wonen. Hoe dan? Uw vader en moeder wo nen er toch? Moede? kan niet best in Auvergne aarden en vader is van plan. een ander kasteel te kopen, zodra ik trouwen ga. Rose-Marie is zeer met Thynière ingeno men en ,zou niet graag uit deze streek weggaan. Het voorstel*was voor mevrouw de la Tour heel aanlokkelijk. De jonge man gedroeg zich zeer beleefd en bescheiden, dat moest Ze toegeven al moest ze voor de rest niet veel van de Cornettes heb ben Ja, uit geldelijk oogpunt beschouwd zou Rose-Marie wel nooit meer zo'n kans krijgen. (Wordt vervolgd). Gram.; 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Radio- lympus; 19.30 Sextet; 20.00 Actual.; 20.15 Operamuziek; 21.30 De Kopermijn IH; 22.15 Orgel; 22.30 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II (415 en 218 M.) 8.00 N.C.R.V., 9.30 K.R.O., 17.00 N.C.R.V., 19.45 K.R.O. 8.00 Nieuws; 8.30 Prot. dienst; 9.30 Nieuws; 9.45 Trio; 40.15 Gram.; 10.30 Hoogmis; 12.00 Gram.; 12.15 Boekbespr.; 12.30 Septet (13.00 Nieuws); 13.40 Apologie; 14.00 Kwartet; 14.30 Concertgeb.orkest; 15.30 Caus.; 15.40 Gram.; 15.50 Kath. metaalbewerkers; 16 00 Vespers; 1640 Zd.-Ned.Luxem burg; 17-40 Prot. kerkdienst; 18.30 Gram.; 19.00 Psalmen; 19,15 Bijbel; 19.30 Nieuws; 19.45 Gram.; 20.00 Actual.; 20.17 De ge wone man....; 20.35 De Zilvervloot; 20.55 Hoorspel; 21.35 Gram.; 22.10 De Van Rooyens; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Kwintet; 23.30 Gramofoon. MAANDAG, 27 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.). A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 9.15 Morgen wijding; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Gra- mofoonpl.; 12.00 Metropole-ork.; 12.30 Weerpr.; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Zie Hilv. II; 13-30 Septet; 13.55 Orgel; 14.20 Caus.; 14-35 Muziek; 15.00 Gevar, progr.; i6-15 Voordracht; 16.30 „Ca*« men"; 1715 Gram.; 17.30 V. d. Verken ners; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Piano; 19.30 Muz. oaus.; 19.45 Zie Hilv. II; 20.00 Actual.; 20.20 Teletest.; 20.35 „Siësta"; 21.00 Caus.; 21.15 „De woeste hoogte", hoorspel; 22.30 Luxemburgs prog.; 23.00 Nieuws; 23.15 Skymasters. HILVERSUM II (415 en-218 M.): N. C. R. V.: 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Zang (11.15 Boek bespr.). 11.50 Gram.; 12.30 Weerpr.; 12.33 Orgel; 13.00 Celesta;' 13.15 Reportage Prinselijk bezoek aan Goeree; 14.00 Schooluitz.; 14.30 Zang; 14.50 Trio; 15.00 Gram.; 15.30 Piano. 16.00 Bijbel. 1645 Gram.; 17.00 Kleuterklokje; 17.15 Ka mermuziek; 17.45 Gram.; 18.15 Sport; 18.30 Kamerorkest; 19.00 Nieuws 19.15 Boekbespr.; 19.30 Actual.; 19.45 Report. II Prinselijk bezoek aan Goeree; 20.00 Actual.; 20.15 Oranle-carde-avond; 21.45 Kwartet; 22.00 Orgel; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Mandoline; 23.30 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2