Grote spanningen in Frankrijk 130.000 Nederlanders verkeren in barre nood Geen Amerikaanse tabak meer naar Engeland Groot feest op het EILAND ïil Indië-commissie boodschapt: Meer inkomsten voor boeren Men spreekt van laatste kans R.P.F. EN SOCIALISTEN VINDEN ELKAAR Bij zware arbeid „Maandag te Ambtenaar-salarissen en kosten van levensonderhoud DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Algemene staking mogelijk w ONDER LO U NDER DE P E Duitse ervaringen van Henri de Greeve Bij de herstemmingen in Frankrijk hochbunker conferentie over het plan-marshall Textielfabriek in vlammen Niet in evenwicht Melk- en varkensprijs verhoogd Nieuwe treinramp in Engeland 69ste JAARGANG MAANDAG 27 OCTOBER 1947 No. 20452 tot aftreden DE LUNCH IN DE PIJNLIJKE REACTIES AAN BEIDE KANTEN PRINSELIJK PAAR NAAR GOEREE EN OVERFLAKKEE Invloed op Amerika Veiling afgelast Op het Witte huis. meer levensmiddelen Enorme schade ERWTENSOEP MET KLUIF zegt de Tweede Kamer AUTORIJDEN OP ZONDAG Weer een groot aantal doden en gewonden DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel 68804. De abonnementsprijs Oedraagt t 3-45 per Kwar taal, 1-15 per Maand, 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce. de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. 95 (Van onze Parijse correspondent) In de moeilijke week, die Frankrijk doormaakt, is het niet een voudig te zeggen op welk vraagstuk het eerst de aandacht moet worden gevestigd. Sinds de bevrijding heeft Frankrijk niet onder zo hevige spanningen verkeerd als thans bij dit samenvloeien van de politieke, economische, financiële en sociale moeilijkheden waarvan de oplossing geen uitstel duldt: dreigende stakingen bij de spoorwegen, bij de P.T.T, en in de staatsdiensten; een stakings golf, die gegeneraliseerd dreigt te worden tot algemene staking; onzekerheid, welke regering aan die ernstige toestand het hoofd moet bieden; onzekerheid omtrent de middelen, die voorgesteld zullen móeten worden om tot pacificatie te komen, zonder dat de staatsfinanciën en de franc in nog hachelijker toestand komen te vei keren; onzegerheid voor de politieke partijen zelf, in welke positie zij het pavlement moeten plaatsen. v. "ff j. a, e kans"! die overtuiging heeft dS vloedgolf veroorzaakt, welke OU de eerste stemmingen de partijver- oudmg heeft doen instorten en aan de K..F.F. een kracht heeft gegeven,-die voorlopig nog onvoldoende voor krach tige actie is, en verder aan de commu nisten een nederlaag heeft toegebracht, eveneens onvoldoende om de gevaren van die kant te doen wijken. Politiek geslagen dreigen de communisten nu hun strijd over te brengen op het vak verenigingsterrein. Wat de herstemmingen betreft, moet op de eerste plaats geconstateerd wor den, dat slechts plaatselijk de socialis ten de communisten te hulp zijn geko men en zulks op grond van de vrees voor Cesarisme van de Gaule. De socialisten hebben kunnen profi teren van de hoop der middenpartijen om op de communisten grote veroverin gen te maken en hun gehele raden te ontnemen. De M.R.P. heeft beter stand gehou den, op bepaalde plaatsen nieuwe winst gemaakt, doch het afstaan van zetels aan de R.P.F. had niettemin nog plaats. wri°SivlDg naar rechts was echter liike lira?*,61" groot- daar de onafhanke- nartiien IA? radicaliserende midden- opfetmden handig waren Voor wat socialisten en M. R. p. be treft, zijn de adviezen der leiders vrij wel algemeen gevolgd, dus in de zin: tegen het vormen van twee vijandige bloes. De communisten zijn nagenoeg uit alle grote steden geworpen. Boven dien hebben zij belangrijke verliezen ge leden, die waarschijnlijk de 50 pet. over treffen in de gemeenten van de voor naamste industriële centra, zoals de beide, departementen, die Parijs omrin gen. Hun achteruitgang in de rode Ban- lieu is al bijzonder opvallend. De politieke verhoudingen De partijen moeten nu uitmaken welke parlementaire gevolgen de vér' kiezingsuitslag moet hebben en de meeste partijen nemen vandaag het besluit, dat haar houding moet bepa len bij de kamerdebatten van morgen. De voornaamste beslissing zou zijn die van de M. R. P., wier leiders wel in het vernieuwde ministerie aanwe zig zijn, maar die een gereserveer de houding hebben aangenomen te genover de opvatting van Ramadier, in het bijzonder op financiëel terrein. Het gaat voornamelijk over de vraag, in hoeverre aan de drang tot nood zakelijk erkende loonsverhoging kan worden toegegeven, zonder dat de staatsfinanciën en de franc nog uiter mate verzwakt worden. Verder, wel ke de houding zal zijn van de M. R- P. tegenover haar vertegenwoordigers, die tot de intergroep der R. P, F- willen toetreden. De andere vraag is, of het sommige leiders der R.P.F. zal gelukken de Gaulle ertoe te brengen vandaag nog een verklaring af te ieggen, naar zij hopen m de richting van druk op het te^^velkeS de°besUsshf~de Vraag is ech" nisten zalC°?mu" verzwakking op politiek terreiAfcTnu op de C.G.T. zullen werpen, om rege ring en kamerdebatten te plaatsen on der dë pressie van een algemene werk staking. De stakingsbeweging De vakverenigingen hebben gezegd heden het besluit te willen nemen, waar bij nieuwe eisen geformuleerd worden, voor loonsverhoging dus; zij willen het loon gebracht zien van 'rs- ""00 °P frs. 10.500 per maartd, m e- een zonder uitstel intredend voorschot van 20 pet. van het tegenwoordige lo°n voor de spoorwegen is de bedreiging het grootst. Er werd Zaterdagavond nog met de re gering onderhandeld door de vertegen woordigers, doch deze zijn onbevredigd teruggekomen en hoogstwaarschijnlijk zullen de bijeenkomsten van vandaag de voorstellen afwijzen. De tweedg grote dreiging is de staking bij de P.T.T waar autonome vakverenigingen en C.G.T. in dezelfde richting drijven. Het derde gevaar is de staking bij de ambte naren en overheidsbedienden. Het drama is, dat de lonen, die drie maanden geleden nog met 11 tot 15 pet: verhoogd werden, weer volstrekt on voldoende zijn, nu sinds Januari de prijzen met 40 pet. zijn gestegen en d< duurteverhouding die toen 9 maal he: peil van 1939 bedroeg, thans reeds 11V, maal zo hoog is, wat bij de onvoldoend heid der distributie en het noodzakelijk gebruikmaken van de zwarte markt de officiële schatting belangrijk beneden de werkelijkheid laat. Aangezien de regering voor Decem ber herziening van het loonpeil heeft toegezegd ,is enige verhoging onvermij- delijk. Regering en parlement Verwacht wordt, dat zowel bij de communisten als bij de R. P. F. de tac tiek nog in het onzekere zal worden ge laten, en dat beide partijen voorlopig aan de midden-concentratie van socia listen, M.R.P. en progressistische repu blikeinen, waaronder de radicalen, die nog naar Henriot luisteren, een kans zullen geven. Ramadier zou dan na het kamerdebat, dat wel tot Donderdag zal duren, een meerderheid van minstens 30 stemmen kunnen halen, zonder dat hij echter de helft van het aantal der ka merleden heeft. Zelfs zijn de onbereken bare communisten in .staat het ministerie te hulp te komen door onthouding, om de weg te banen voor een volksfront- regering. Een volksfrontregering heeft echter wegens de aanwezigheid van de MiR.P. al heel weinig kans. Het gevaar voor Ramadier ligt echter in het feit, dat de financiën het algemene debat zullen be heersen. Het is wel tekenend, dat Mendes France, die veelal als de opvolger van Schumann wordt gehouden, naar Frank rijk terugkeert, wat voor de portefeuille van financien van belang is. Zelfs als Ramadier een meerderheid krijgt, zal zijn ministerie echter als een overgangs-minioterie worden ge karakteriseerd, wat het gevolg Is van het feit, dat het parlement van een politieke samenstelling Is, die niet meer aan de partijverhoudingen In het land beantwoordt; maar een verkie zingsuitslag, in een vlaag van angst, „omdat het zo niet langer kan" ver kregen, is ook niet een betrouwbare aanwijzing van wat het land nu eigen lijk wil. Met een geweldige lading dynamiet werd Zaterdag gepoogd de bekende hoge vluchtkelder in de Zoo te Berlijn op te blazen. Echter zonder succes. In ongeveer zestienduizend der 38.000 kieskringen is Zondag door de Fransen gestemd. In weerwil van de politieke spanning hadden de verkiezingen een rustig verloop. De communisten hebben vorige, week een zeer krachtige verkie zingscampagne gevoerd.Hun beroep op de socialisten is door deze laatsten echter afgewezen. Naar verluidt hebben in ver scheidene kieskringen socialistische kie zers op candidaten van De Gaulle ge stemd en in andere kieskringen aanhan gers van De Gaulle op de socialisten, die naar het burgemeesterschap dongen. Ramadier is voor de zestiende maal tot burgemeester van Decazeville-gekozen De links-socialistische leider Guy werd burgemeester van Atrecht. Herriot beeft het ambt van burgemeester van Dy on aanvaard. Voor 262 %emeenten waren de resul taten bij de verkiezing van burgemees- lrs:n 96 socialistische, 66 R. P- Ftn(?r Gaulle) 35 radicaal-socialistische, 30 M. andere 17 conmlinistisc e In de mijngebieden van Noord-Frahk- bebben de communisten totnogtoe 10 zetels aan de socialisten verloren eij 2 aan de Gaullisten. Volgens A.F.P. was hedenmorgen vroeg de verdeling van 83.233 zetels in de Franse gemeenteraden als volgt' Gematigden 18.387; soc. 15.439; ra.d. soc 12.441; R.F.P. 10.727; onafh. radicalen 8750; comm 6424; M.R.P. 6239.% De Gaulle eist ontbinding van parlement Generaal de Gaulle heeft een verkla ring uitgegeven, waarin hij onmiddel lijke ontbinding van het Franse par lement en nieuwe algemene verkiezin gen verlangt. Volgens de Gaulle ver tegenwoordigt de huidige combinatie van partijen in het parlement een na tionale minderheid en zijn de gebeur tenissen te dreigend om uitstel te'ge dogen. Volgens de Gaulle zal steeds meer blijken, dat de communisten, die ten minste een zevende'van hun kiezers verloren hebben, niet anders dan afge vaardigden van een buitenlands dicta torschap zijn, waarvoor die armoede van de mens slechts als springplank dient voor een genadeloze overheersing. Politieke kringen te Parijs achten het mogelijk, dat dit verzoek van De Gaulle het offensief van de communisten op het industriële front zal verhaasten en de kansen van Ramadier verminderen, om de motie van vertrouwen in zijn ge wijzigd kabinet met goed gevolg te door staan. Over de r°ndreis door West-Duits- land van de zeereerw. heer Henri de Greeve vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. Op Woensdag 22 October bezocht Z. E. Duisburg, waar hij jn het Stadstheater 700 mensen toesprak. Hier had ook een speciale ontvangst door de Ned. Rijn vaartmissie plaats. In Aken was de volgende dag in de Technische Hochschule eenzelfde aan tal personen aanwezig Van het optreden in Aken werd een speciale radio-repoi- tage op platen opgenomen, die binnen kort zal worden uitgezonden. In Keulen bezocht pater de Greeve een z.g. „Hochbunker", een enorm bouw werk, 'n massief blok beton zonder enig licht van buiten en met weinig lucht, waarin honderden mensen wegens wo ninggebrek hun toevlucht gezocht heb ben. Bij het -kien van de mateloze misère, die hier heerste, werd hij plotseling zo door medelijden bevangen, dat hij zijn eigen lunch-pakket yoor de dag haalde en begon uit te deleu- Een tragi-comisch incident deed zich hierbij voor, toen een der bewoners van de bunker, een Duit se vrouw, plotseling ontdekte: „Meine Vorfahren waren auch Hollander"! Op de gehele reis werd Henri de Greeve vergezeld door de directeur van de Ned. Caritas-Missie, drs. B. Kör- ver O.F.M. Hij voerde besprekingen met verschillende Nederlandse consuls en vooraanstaande leden van de Ned. kolo- Eerste officiële bezoek van Prinses Juliana als Regentes Het is een grote dag vandaag voor het eiland Goeree en Overflakkee en al zjjn bewoners. Niet alleen komt daar vandaag het Prinselijk Pi ,u een bezoek afleggen, dat alle gemeenten van het eiland omvat en waarmee dan ook de hele dag gemoeid is, dit Zuid-Hollandse eiland geniet ook de eer het eerste gewest te zijn, dai Prinses Juliana als Regentes mag welkom heten. Reeds vroeg vanochtend maakte het Prinselijk Paar de overtocht van Helle- voetsluis naar Middelharnis; en daarna begon een tocht door het gehele eilan*. 'angs alle plaatsen en langs alle wegen, *°dat er vanavond geen enkele inwo- j er zal zijn, die niet in de gelegenheid J®. geweest de vorstelijke pêrsonen hulde te betuigen. alles staat er op het program: mu»ys' huldigingen door verenigingen, bgg^akgezelschappen zullen hun beste gen voorzetten, de Oranjeverenigin- nm ,Zljn al dagen lang bezig geweest lf ersieringen gereed te maken en verbeten g,edeeltelilke illuminatie is niet De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A- Kesper en vele andere autoriteiten gaan in de stoet mee. °°k zal een indrukwekkende herden king van.de slachtoffers van het verze, plaats hebben en Prins Bernhard zou bij deze plechtigheid te Achthuizen de kranslegging verrichten bij het aldaar opgerichte gedenkteken. Verder heb ben alle dorpen op het eiland hun eigen huldiging aan het Prinselijk Paar geor ganiseerd. Het is feest vandaag op het „Eiland" het eiland van Goeree en Overflakkee daar in de uiterste Zuid-Westhoek van de provincie Zuid-Holland, een eiland dat moeilijk bereikbaar is, maar dat vandaag toch aan Nederland wilde to nen, dat het aan Oranje verknocht Is. Leiders van de Britse tabaksarbei dersbond hebben bij de regering aange drongen op vrijwillige vermindering van- het tabaksgebruik, om de mogelijkheid van verdere verhoging van de tabaks belasting te vermijden. Een delegatie van de bond heeft zich Vrijdag naar het ministerie van handel begeven, nadat sir Stafford Cripps, de minister van economische zaken. Don derdag een verbod van import van Ame rikaanse tabak had afgekondigd, om dit seizoen 20 tnilhoen te besparen. Ambtenaren aan hef ministerie van financiën zeiden, dat er met betrekking tot de tabaksbelasting nog geen besluit genomen was. of f/"0* ,verder zou worden verhoogd, 'd^e belasting i- in de lente van 1947 verdubbeld). Percy Belcher, de algemene secreta- ris van de bond zei: een verdere belasting zouden de arme mensen ge troffen worden en zou er werkloos heid in de tabaksindustrie ontstaan. Het Britse invoerverbod van tabak heeft de Amerikaanse «abaksmarkt reeds gedemoraliseerd, Harold Cooley. afgevaardigde abaks- «taat Noord Carolina, verklaard. De onmiddellijke uitwerking fu nest, zei hij, maar we hopen dat de uit- werking op de lange duur tot een mini mum zal worden gereduceerd - door de gezamenlijke krachtsinspanning van de Engelsen en Amerikanen, die voor beide partijen voordelig zal zijn. Van de verschillende tabaksmarkten kwamen berichten van prijsdalingen van 1 tot 8. In normale omstandigheden" neemt het Ver. Koninkrijk een vierde van de door toevoer van lucht behan delde (Flue Cured) Amerikaanse tabak op, ofwel ongeveer 550 millioen kilo. Hudson, de voorzitter van de Tobac co Associates (een orgenisatie van pak huiseigenaren en planters) was het met Cooley eens, dat het Engelse ver bod zou kunnen leiden tot leningen van de Amerikaanse regering aan de plan- tera, als deze geen goede prijzen kun nen maken. De veiling commissie voor Flue Cu red tabak heeft Vrijdag opschorting voor onbepaalde tijd ge^ast van de veilingen op alle markten met ingang van 28 Oc tober, als gevolg van het Britse invoer verbod van tabak. In Goldsborough (Noord Carolina) zijn de prijzen van sommige soorten ta bak met 4 tot 6 dollar per 50.4 kilo ,gedaald, terwijl de verkopén op andere veilingmarkten in heel Noord- en Zuid- Carolina en Virginia afnamen. Maandag wordt op het Witte Huis te Washington een Privé-conferentie over het plan-Marshall voor hulp aan Europa gehouden, waaraan regeringsfunctiona rissen en ongeveer 90 leidende zaken- heden en arbeidersleiders deelnemen. Het was niet zeker of president Truman aj dan niet op de conferentie tegenwoor dig zou zijn. nie, om zich op de hoogte te stellen van de noden der Nederlanders en van de omstandigheden, waaronder ze leven. Zijn bezoek aan onze landgenoten werd alom op hoge prijs gesteld en heeft daarom zo'n diepe indruk gemaakt, om dat het de eerste maal was, dat een Ne derlander de Hollanders in Duitsland na de bevrijding toesprak. Harstochtelijk verlangen deze mensen naar contact met het vaderland. .Wie Zaterdag j.l. geluisterd heeft naar het lichtbaken, van pater de Gree ve, waarin hij zelf reeds verslag deed van zijn reis door Duitsland, zal zon der twijfel onder de indruk geraakt zijn van de schrikbarende noden, waaronder behalve de Duitsers zelf, ook de onge veer 130.000 Nederlanders, die heden nog in Duitsland leven, gebukt gaan. Men heeft het van hem gehoord: geen groenten, geen fruit, zelfs zo goed als geen aardappelen, geen textiel, geen schoenen, geen brandstof krijgen deze mensen. Zelfs aan de allerelementairste levensbehoeften is een bijna volkomen gebrek. (En wij hier in Nederland?) En dat, erwijl onze landgenoten, door de bezetter gelijkgesteld met de Duitsers, bovendien meestal door de Duitsers zelf nog achtergesteld worden bij hun eigen „volksgenoten". Mogen wij de Neder landers in Duitsland veroordelen, omdat zij daar destijds hun fortuin zochten, dat zij misschien in eigen land niet konden vinden? Henri de Greeve zeide van de Duit sers: „onze Nederlandse problemen en noden zijn van speelgoed-formaat, ver geleken bij de hunne",..,, maar, onze landslieden leven temidden daarvan! Laat ons thans wederom een voor beeld van ware naastenliefde geven ,a wel ten behoeve van onze eigen land genoten, die het ginds zo zwaar te ver duren hebben. Kan men helpen, men zende zijn gaven naar de Ned. Caritas- missie te Sittard, die voor een juiste ver deling zorg draagt Op 23 November treedt een nieuwe regeling in werking voor de toekenning van lèvensmiddelentoeslagen voor ar beiders die bij hun arbeid meer dan nor male lichamelijke inspanning aan de dag moeten leggen. Deze nieuwe rege ling vormt in een groot aantal geval len een verruiming in vergelijking met de oude. Zo ontvangen thans allen, die voor een toeslag in aanmerking komen, suiker. Zij, die landarbeid verrichten, ontvan gen voortaan een gewijzigde toeslag gedurende een geheel jaar. Zaterdagavond omstreeks half 10 is brand ontstaan in het grondstoffenma- gazijn voor de kunstzijdefabricage der N.V. A. J. Raymakers Co's textiel fabrieken te Tilburg. Met de Helmondse vrijwillige brandweer waren ook de fa- brieksbrandweren van het eigen bedrijf en van de nabijgelegen textielfabriek der fa. Diddens 'en Van Asten binnen 'n half uur present. Met een 15-tal stralen werd het vuur bestreden en na drie uur hard werken gelukte het de vlammen in te sluiten. Van het totaal uitgebrande grondstoffenmagazijn was het vuur overgeslagen naar de garen-voorberei ding der weverij. Dank zij het deskun dig optreden der brandweer en de aan wezigheid van een stevige brandmuur bleef de weverij echter gespaard, hoe wel ze wel aanzienlijke waterschade op liep. Tengevolge van de grote schade aan het machinepark zal het bedrijf ernstige stagnatie ondervinden. De om vangrijke brandschade viel nog niet te ramen. Laat „onze Mansholt" zich nu ver gist hebben! Niet zo heel erg hoor. Al leen maar een paar ton groene erwten over het hoofd gezien. U weet het toch nog wel, hoe de mi nister in zijn rede voor de radio mede deelde, dat er voor ieder slechts één pond peulvruchten beschikbaar zou zijn en dus van verstrekking op de bon geen sprake kan zijn. Dat „dus" begrijpen wij eerlijk gezegd niet, want wij den ken maar heel nuchter: „Beter één pond peulvruchten in onze maag dan tien kilo in handen van zwarte pieten". Maar achteraf blijkt de zaak met de peulvruchten anders te liggen dan de minister vertelde. Er is n.l. een tekort aan edel-peulvruchten, waaronder ver staan worden bonen en capucijners. Die komen niet op de bonnenlijst, omdat er te weinig zijn. Groene erwten echter zijn er voldoende voor een normale voorziening en deze komen dan ook evenmin op de bon. Nu moet U „onze Mansholt" niet te. hard vallen over deze vergissing. Wij kunnen ons levendig voorstellen, dat het de minister groen en geel voor de ogen wordt met al die distributie-aangele genheden en het zou ook U kunnen ge beuren, dat U dóór al dat groen de groene erwten niet meer ziet. De mi nister is anders op het gebied van de landbouw geen groentje. En wij mogen hem wel; hij kijkt op geen peulvruchtje. De „edel-peulvruchten" zullen dus in onze magen niet vergassen. Tenzij de minister er een edeler bestemming voor heft, zal de verdeling waarschijnlijk in feiten wel in handen komen van de grootste-gemene-delers, die het onedele gilde van de zwarthandelaars vormen. Maar erwtensoep zal het van de win ter toch worden en zo er voldoende wilde zwijnen worden geschoten, smul len wij van echte Hollandse snert met spek en kluif even gulzig als in de hon- gerperiode van de Zweedse erwtensoep. Dus de broekriem kan wel weer een gaatje vieren. Toch wel aardig van de Duitsers, dat zij die wilde zwijnen over de grens naar ons land laten emigreren. Moeten wij dat als een schadeloosstelling voor de gestolen krulstaarten opvatten? Enfin, zonder hatelijk te willen zijn, wjj zien die wilde zwijnen liever komen dan die „tamme" van 10 Mei 1940. ANALYST. A v"' ajK s* Het grondstoffenmagazijn voor de kunstzijdefabricage der N.V. A. J. Raymakers en Co's Textielfabrieken te Helmond, dat Zaterdagavond geheel uitbrandde. In een boodschap aan de republi keinse regering heeft Justice Kirby, als fungerend president van de com missie van drie, medegedeeld, dat de commissie Maandag (heden) in de namiddag te Batavia zal arriveren. De boodschap werd ontvangen door dr. Gani en door deze doorgezonden naar Djokja. Het verlangen van de commissie is erin uitgedrukt om voor bereidende besprekingen te voeren met de republikeinse autoriteiten „te Djok- Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de afdelin gen dér Tweede Kamer heeft de salaris- politiek der regering: een belangrijk punt van bespreking uitgemaakt. Zeer vele leden waren van oordeel, dat de salarissen der ambtenaren tnct in achtneming der na 1 October 1946 in werking getreden verbetering nog niet beschouwd kunnen worden als in over eenstemming te zijn met de sedert het begin van de oorlog en bepaaldelijk na de bevrijding zo sterk uitgezette kosten var levensonderhoud. Andere leden on- Dertig doden en zestig gewonden was het droeve effect van een botsing tengevolge van mist tussen twee „electrische', bij Zuid-CroydonLonden Toen op 28 September j.l. de winter- prijs van 17 cent voor melk inging, is reeds medegedeeld, dat los van deze prijs eind October 1947 de jaarprijs, welke zal gelden tot eind October 1948, zoi' worden vastgesteld. Deze prijs is thans ingaande heden 27 October, voor lopig vastgesteld op 18 cent oer kg. bij een vetgehalte van 3.30 nCt. Om deze reden is de winterprijs. meldende- tot eind April 1948. voorlopig vastgesteld op 20 cent per kg. De definitieve vaststelling zal ge schieden. nadat een grondige bestude ring van de rapporten over de kost prijsberekening van het landbouw eco nomisch instituut door de regeriiïg en de georganiseerde landbouw is geschied In hoeverre deze verhoging van de melkprijs zal worden doorberekeiyd in dc prijs van de melk voor de consument is nog niet bepaald. Op grond van nieuwe kostprijsbereke ningen van het landbouw economisch i .ituut heeft de regering besloten de richtprijs van slachtvarkens per kg. ge slacht gewicht van 1.85 op 2.05 te verhogen met ingang van heden. Nader zal worden bepaald of en in hoeverre deze priisverhoging in de prij zen van varkensvlees voor de consument, tot uitdrukking moet komen. derschreven dit oordeel, tenzij mogelijk zou blijken door reële prijsverlaging te- gemoet te komen aan de onevenredig op het overheidspersoneel drukkende spanning tussen salarissen en kosten van levensonderhoud. Opgemerkt werd dat de huidige bezoldigingstactiek van de overheid te weinig aandacht schenkt aan het prestatiebeginsel. Ook van an dere zijde werd gewezen op de onvol doende bezoldiging der ambtenaren en aangedrongen op een spoedige, defini tieve regeling. Algemeen betreurde men ernstig de gang van zaken met betrekking tot de salariëring van het gemeentepersoneel. Vrij algemeen werd ook de bestaande regeling van de standplaats-classificatie als weinig billijk en verouderd aange merkt. Dit vraagstuk moet, aldus werd met aandrang van alle zijden betoogd, in zijn geheel door een commissie on derzocht worden. Algemeen zou worden toegejuicht als de aangekondigde herziening van de pensioenwet nog dit jaar haar beslag zal krijgen. Ook werd door vele leden een spoedige indiening tegemoet gezien van een voorstel >an wet, regelende het geven van toeslagen op de reeds verleende pensioenen, opdat tiidige uitkering iaarvan mogelijk zij. De ambtenaar van het O. M. mr. Mun tendam heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de kantonrechter te Groningen, waarbij mr. Polak van alle rechtsvervolging ontslagen, werd in verband met het feit, dat deze op Zon dag in een auto reed zonder dat hij hier voor een vergunning had. jakarta of op elke andere plaats, welke de regering van de republiek schikt". Ook zal te Batavia overleg worden gepleegd met de Ned. autoriteiten ter vaststelling van de procedure bij de ko mende onderhandelingen. De commissie verklaart voorts acte te hebben genomen van het verzet van de republikeinse regering tegen de keus van Batavia, of van enige andere stad in de N. zone als plaats van besprekin gen. Zij onderstreept, dat zij verlangend is om tezamen met de twee betrokken partijen een plaats te vinden, welke zo wel voor de Nederlanders als voor de republikeinen aanvaardbaar is. De republikeinse regering heeft in middels een boodschap doen toeko men aan de commissie, waarin zij de commissie welkom heet te Djokja karta of „op elke andere plaats, welke zjj verkiest". Zondagmiddag is de avantgarde van. de driemogendheden-commissie, be staande uit negen leden van de staf, te Batavia gearriveerd. Zij werden ver welkomd door Baron Baud en de heer R. Singer namens de It. G.G., de heer Wenas, als plaatsvervangend vertegen woordiger der Oost-Indonesische rege ring en enkele andere autoriteiten. Er waren geen republikeinse autoriteiten op het vliegveld aanwezig. Een trein is bij Berwick-on-Tweed uit de rails gelopen, waarbij drie wagons van de spoordijk zijn gestort. Een golf-clubhuis werd als eerste- hulpcentrum ingericht. Het ziekenhuis te Berwick was dermate in beslag ge nomen. dat de telefoon door een der lichtgewonde trein passagiers werd be diend, daar er niemand anders beschik baar was. Hij deelde mede, dat hij niets anders kon zeggen .dan dat het zieken huis druk doende was met het helpen van de zwaar gewonden. De politie te Berwick-on-Tweed heeft medegedeeld, dat het aantal doden 33 bedraagt en het aantal ge wonden tussen de dertig en veertig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1