Partij-congres Actuele vraagstukken en oplossing van de K.V.P. hun Tegen het pro-Russisch regiem Hitiers plannen tegen Rusland jGeen spijt over samenwerking met kabinet-Beel d\e College te Nijmegen wereld Oorlogsmonument in het Canisius- RUIT-NIEUWTJES Wensen der partij vastgelegd SSïMS resists-fitTUSSEN LONEN KÏ.Ï; St?rUnS PRIJZEN Leider van Poolse oppositie verdwenen Onderscheiding voor Dr. P. H, Ritter Prof. Romme over practische politiek MAANDAG 27 OCTOBER 1947 PAGINA 2 GROOTSTE SPOED IN WEST- imiE GEWENST ZIJN DE GEESTEN RIJP VOOR DE BEDRIJFSORGANISATIE? HERSTEL VAN OORLOGS SCHADE BEVORDERING DER GOEDE ZEDEN COMMUNISME VERFTJNDE LEER VAN HET MATE RIALISME DE VOLKSHUISVESTING Ontbinding of reorganisatie van boerenpartij ZIJN WANTROUWEN JEGENS ITALIË MONARCHISTEN TERREUR IN OOSTENRIJK? AZTATTSCHE ARBETDS- CONFERENTIE TE NIEUW-DELHL SPECIALE HELICOPTER- VLUCHT u moest u zélf eens kunnen zien rijden DE SCHANDE DER MASSALE BEZITLOOSHEID MIJNENOPRUIMERS ONDERSCHEIDEN PP** waren nauw betrokken dij het opsporen, naar boven brengen en demonteren onder water van mijnen bi) bruggen en havens. TOEWIJZING TUINDERSGLAS Een plenaire, zitting vormde het begin en het slot van het eerste Partijcongres van de Katholieke Volkspartij, dat Zaterdag en Zondag in Utrecht gehouden werd en waaraan ongeveer 1300 personen hebben deelgenomen Zij kwamen uit de dorpen en uit de steden, er waren vooraanstaande figuren uit het openbare leven, doch ook eenvoudige lieden van het platteland. Zij vormden één grote gemeenschap, samen gebonden door dezelfde onwrikbare beginselen, maar mogelijk met verschillende inzichten op practisch terrein, die na de nodige voor lichting van deskundigen op de onderscheidene sectoren van het maatschappelijk leven en diep beraad gebundeld werden tot een algemeen standpunt. In de sectievergadering: Verhouding van het Rijk in Europa tot de West gaf de inleider mr. G. Kropman, voor zitter van de Katholieke Eerste-Kamer- fractie ,op de eerste plaats een over zicht van de voor-oorlogse koloniale betrekkingen tussen het Moederland en de overzeese bezittingen. Bij de zeer heterogene rassensamen- stelling van de bevolking in de West kon geen echt nationalisme ontstaan. Maar de bevolking is tot een politieke Daartoe waren de sectievergaderingen een uitmuntende gelegenheid en hier werden de meest belangrijke en actuele vraagstukken aan een ernstige bespre king onderworpen. De meeste belangstelling 750 deel nemers bestond Zaterdagmiddag voor de sectie, waarin de bedrijfsorgani satie werd behandeld en waarvoor de grote Tivoli-zaal was gereserveerd. ICoersfen ^id gekomen,welke tot sterke ont wiens eerste conclusie was, dat aan het wikkeling in de richting van politieke vraagstuk voldoende theoretische aan- zelfstandigheid leidt onder bestendiging dacht is geschonken en het derhalve van de eeuwenoude band met Neder- mentaal voldoende is voorbereid om te land. het gevaar bestaat echter, dat m komen tot publiekrechtelijke bedrijfs- <je West wantrouwen jegens Nederland lichamen, die ten doel hebben het rede- zaj groeien, wijl men vreest, dat te wei- ljjke gemeenschappelijke bedrijfsbelang ni„ autonomie zal worden gegeven. Hij bracht hulde aan de grondlegger l van deze gedachte, prof. Veraart. Er zal een omwenteling moeten'plaats hebben de maatschappelijke structuur, die ui wij zelf moete.n uitvoeren, daar dit an ders over ons en zonder ons wordt uit gevoerd. In de verschillende bedrijven (com plexen van ondernemingen) moeten „horizontale" bedrijfschappen tot stana komen, terwijl onder bepaalde feiteUl«« verhoudingen deze „horizontale Be drijfschappen tot 'n „verticaal hearni- schap kunnen worden varbonden. »pr. toonde met verschillende voorbeelden de verbondenheid van het „sociale en „economische" aan, om hiervan u gaande, alsmede van de organische een- eid van samenwe -king tussen JJ®, Daarom is het gewenst, op de kortst mogelijke termijn een waarachtige volksvertegenwoordiging te doen kie zen, met een eigen regering voor in terne aangelegenheden en met be perkte bevoegdheden van de gouver neur. De West is Nederland trouw, maai er beginnen zich revolutionnaire be wegingen te ontwikkelen: Nederland is te langzaam. Daarom moet er krachtig en resoluut aan gewerkt worden om de bevoogding op te hef fen en de West zelfbestuur te geven- De vraag is, hoe de band tussen de rjjksdeelen moet worden gevestigd. De drijfsgenoten, als een volgende stelling wederzijdse belangstelling zal zich dan te bepalen, dat naast de arbeidsvoor- in daden moeten uiten. Er moet een sta- waarden ook de overige tuut komen, dat de verhoudingen regelt zover deze in de bedrijfstak wora - in de Nederlandse unie, een stelsel, dat handeld. in hetzelfde bedmfscn P neerkomt op een structuur, uitgaand een ongesplitst bestuur wor van drf zelfbesturende gebieden; de nöch alles aan zlcS moeilijkheid daarbij is vast te stellen, trekken De publiekrechtelijke bedrijfs- wat binnenlandse, en wat staats- en organisatie moet de bevoegdheid krijgen rijksaangelegenheden zijn. Een verde rebels te maken, die voor allen bindend re kwestie in die van een njks- en een lands-ministerie voor de verschillende Na de totstandkoming van de wet op delen van het Rijk, en van een paritair de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie samengestelde rijksraad, dient aanstonds te worden overgegaan Maar b'ovenal is noodzakelijk spoed te tot de instelling van een orgaan (bo-1 betrachten, wil 't nog grote vertrouwen ciaal-economische raad),, dat de tot- van de Wegt Nederland niet worden standkoming der bedrijfschappen, zal geschokt. bevorderen en over het algemeen coo Dr Da Costa Gomez sprak na een dinerend zal werken. In .te, ensteu g belangwekkende gedachtenwisseling met de bedrijfschappen moeten een woord van dank aan de inleider er. '»1 de centrale drong eveneens aan op spoed; als de overheid wat tle samenstelling van de hervormingen niet snel komen, zal de Sociaal-economische raad betreft, ten- katholieke partil in de West uiteenval- minste 2/3 der leden benoemen, maar len. Spreker verklaarde openhartig, dat ook deze op voordracht van de door hij zelf een nationalistische partij zal haar aangewezen vrije centrale organi- stichten, als Nederland niet voldoende saties van ondernemers en werknemers, medewerkt; aan alleen beloften heeft De heer Koersen stelde de puDuex-1 men nie).0 west. zou wel eens een .echtelijke bedrijfsorgani fische industrie telkens De heer Koersen stelde ae puu";" men niets. De West zou wel eens een rechtelijke bedrijfsorganisatie to de g - beroep kunnen don op de Pan-Ameri- fische industrie telkens als TOorhewa. kaanse conferentie, welke in Januafri ook al naar aanleiding va r. U.s. bijeenkomt. De ontevredenen denken ges^eMe^we^en geopperd" Zo dc sa- aan Venezuela. Nederland moet r|jp MHti? van de rechtspraakcommis- worden voor autonomie, éde die in het grafische bedrijf paritair Spreker vroeg een alzijdige steun geregeld Is Daar wordt ook rekening van Nederland, een democratische in gehouden met hetgeen voor export is jectie, voorlichting, cultureel contact en bestemd. economische hulp. Interessant was de vraag, die werd Een op deze rede aansluitende resolutie opgeworpen of de geesten wel rijp ztU) werd na enig debat door de vergadering voor de bedrijfsorganisatie en goedgekeurd. een ideale maatschappij hebbeni en Zaterdagavond was het de sectie-ver- derdaad moeten wil de geesten nJP gadering: Lonen en prijzen, waarbij ken, doch de bedrijfsorganisatie is juist waanUfr is om de maatschappeliike verhoudingen s te verbeteren. De heer A. C. de Bruyn, die deze ver gadering leidde, bestreed de opvatting dat juist de werkgevers zich nog ae gedachte van de bedrijfsorganisatie moeten eigen maken. Ook in de kringen van de arbeiders zijn er veel, die her a.b.c. ervan nog moeten leren. Spreker wees op het betreurenswaardige feit van de wilde staking aan de meelfabrie ken in Amsterdam, waarbij katholiek en protestant georganiseerden zich had den aangesloten. Tenslotte werd een resolutie aange nomen, waarvan wij de .hoofdzaak in bovenstaand resumé reeds hebben op genomen. Het Tweede-Kamerlid mr. Fr. Teu- lings hield in de desbetreffende sectie de Deken van Utrecht, de een inleiding over de „Oorlogsschade". I tenant a. Wiegerink. waarbij hij voorop stelde, dat herstel m „ndacht spitste zich op de rede beginsel liet karakter drage van ver- AUw a^aeM® der Tweede-Kamer- vanging van het verlorene met als doel van de v°or c p. m. Romme herstel van de economische positie en fractie, prof. mr. <-• merken van het sociale milieu van de getroffe- prof. Romme begon veranti nen naar evenredigheid van positie en dat het nu niet de tlJcl y,:; w!lr,p milieu der niet-getroffenen. woording af te leggen, maar v^rri ht? Eisen van het algemeen welzijn kun- inlichtingen geven over nen en zullen hic et nunc van bepalende werk. Het allervoornaamste P betekenis gijn, tengevolge waarvan dit besluit tot het geven van steun recht der getroffenen een zekere mati- Darlementaire kabinet-Beel, f!r)Pr nnHnrtro'if Dn trrnn H Vfl.Tï I Uitvoerig ging spr. op de classifi catie in, waarbjj hij concludeerde, dat> men het aantal gemeenteklassen moei verminderen en de ruimte tussen de loonklassen verkleinen. Deze puiften werden in een resolutie vastgelegd. Onder leiding van Magister Stokman kwam een groep congressisten bijeen om té luisteren naar de uiteenzetting van mr. dr. C. van Haren over het vraagstuk „Overheid en openbare ze delijkheid". De openbare zeden van een volk zijn, aldus mr. van Haren feitelijke gedra gingen, die in bepaalde opzichten het stempel op een volk drukken. Men hoe de zich voor de gedachte, dat de bur gerlijke overheid het in haar macht zou hebben de openbare zeden te regelen volgens de chr.l moraal. De mogelijkhe den zijn beperkt. Vergeten wij niet, dat de staat van compromissen aan elkaar hangt. Wij hebben het niet voor het zeggen, maar moeten wel zeggen, waar het op staat. Spr. wr.es op het prach tige systeem van beroepsethiek, dat Paus Pius XH ons aangeeft. Spr. wees op verschillende ;xcessen, die bestre den moeten 'worden en wilde onder de vrouwen doen propageren, dat alleen fatsoenlijke kleding gedistingeerd is. In gemeenten met een katholieke meer derheid dient men zich af te vragen of al het mogelijke wel gedaan is om de goede openbare zeden te bevorderen. De burgerlijke overheid zal meer kun- en doen, naargelang wij onze roeping verstaan. Er volgde op deze voordracht een in teressante discussie, waarbij o.a. werd opgemerkt, dat de móde-etalages van kath. ondernemingen niet afwijken van andersdenkende ondernemingen. Mei een kleine wijziging werd de voorge stelde resolutie aanvaard. In de avondsectievergadering over het communisme ztette de Z.E.H. dr. Olie rook op welsprekende wijze uiteen, dat dit stelsel een verfijnde leer van het materialisme is. Het ontkent het Be staan van de geest niet, maar be schouwt deze als een product van de stof; de zelfstandigheid van de geest wordt dus geloochesd. Het communisme is een dialectisch materialisme. De materie is gebonden aan vaste wetten, volgens de filosofie van Marx met aan schokken blootge stelde revoluties volgens de spanningen tussen de tegenstellingen: these, anti these, synthese. Eerst gemeenschappe lijk, toen particulier bezit met proleta rische arbeiders, straks de dictatuur van het proletariaat; en als dan elk ka pitalisme is weggevaagd, komt de syn these: de vervolmaakte klassenloze ge meenschap: 't volmaakte communisme. Alleen de mens produceert; van de productie hangt de welvaart af, stoffe lijke, godsdienstige, culturele welvaart. Alles hangt af van de productie, ook de geestelijke waarden. Voor de mense lijke persoonlijkheid zal dan ook in een communistische staat, in het collectivis me geen plaats zijn, evenmin als voor godsdienst, staat, moraal of gezin die alle zijn producten van de anti-these. In de synthese zal gelijkheid zijn, en alleen een administratie zal nog rege lend behoeven op te treden. Juist als leer is het communisme on verenigbaar met het katholicisme; want God en de onsterfelijkheid der ziel wor den daar uitgeschakeld; alles wordt ge bonden aan de loutere materie. Vervolgens schetste spreker, hoe de communisten in drie fazen: wereldre volutie, dictatuur van het proletariaat, aards paradijs hun doel willen bereiken; voorlopig gaat het cr om, op alle tac tische manieren de wereldrevolutie te verwekken. Dr. Olierook ontmaskerde de huidige tactiek van Stalin en ook van de CPN; en waarschuwde voor de mantelorganisaties, welke In wezen com numistische verenigingen zijn. tevens de classificatie' aan de orde 1-wam, die de meeste deelnemers trok. Spreker was het Eerste Kamerlid, prof. dr. J. van den Brink. Fundamen tele fouten in de .loon- en prijspolitiek, aldus deze inleider, hebben grote ge volgen voor het nationaal welzijn. De massa van de arbeidende bevolking heeft na de.bevrijding een bewonderens waardige, discipline aan de dag gelegd. Het aantal arbeidsdagen, dat tengevol- gen van stakingen verloren is gegaan, is geringer dan na de vorige oorlog, ter wijl de spanningen veel groter zijn. Het welvaartsherstel is bijna nergens zo groot als bij ons. Onze sociaal-econo mische politiek is in grote lijnen bezien een goede geweest. Het reële arbeidsin komen is echter afgenomen, voor de grote gezinnen zelfs heel sterk. Er is een andre inkomensverdeling gekomen. Het nationale inkomen, beter gezegd het consumptie-middelenfonds, Is geduren- den een jaar met rond 20 pet. toegeno-, men. De politiek van prijsverlaging is niet voldoende doorgezet. Wel is een loonstop bereikt. De gevoerde loon- en prijspolitiek legt de schatkist zware lasten op. Een belangrijke vergroting van het arbeidsinkomen kan worden verkregen door vergroting van de pro ductie. Komt de prijsverlaging niet tot stand en blijven de kosten van het levensonderhoud stijgen, dan zuilen cr andere consequenties getrokken moeten worden, hoewel dit betreurens- Ten slotte stelde spreker de vraag, of men met de communisten kan sa menwerken. Het antwoord luidt: als regel neen, tenzij het moet geschieden om een groter kwaad te voorkomen, dus om zeer zwaarwachtige redenen, sa menwerking in welke vorm dan ookop het terrein der' vrije maatschappelijke organisaties is uitgesloten, lijkt steeds niet te verantwoorden; in openbare lichamen ligt de situatie enigszins an ders samenwerking kan worden geto lereerd, als uit weigering der samen werking groter onheil voor land en volk zou volgen dan uit de samenwerking- Een resolutie met deze gedachten werd daarna ter bespreking ingediend. Er volgde een zeer belangwekkende gedachtenwisseling, vooral over de kwestie van de samenwerking met de communisten. De tweede dag van het congres be gon met een sectie-vergadering over de Volkshuisvesting, welke bijeenkomst voor een deel werd bijgewoond door de minister-president, dr. L. Beel. Het Eerste-Kamerlid, ir. K. Kraaij- vanger leidde het onderwerp in en be gon met een overzicht van het aantal verwoeste en beschadigde woningen. Bovendien is tijdens de oorlog de bevol king toegenomen. Zou men de bouw van het aantal nodige woningen over 10 jaar verdelen, dan moeten per jaar 55.000 woningen worden gebouwd, terwjjl het tempo in de laatste 10 jaar voor de oorlog 42.000 was. Wij moeten zoveel mogelijk bou wen. Dat mógelijke hebben wij niet ge heel in handen. Wij moeten blijven beseffen, dat niet alleen wonen mogelijk gemaakt moet worden, maar ook werken, zodat even goed aan de -bouw van fabrieken ge dacht moet worden. Voorts aan zieken huizen. Inzake het herstel van beschadigde woningen Is vanwege de onvoldoende financiële hulp en de lage huurprijs niet genoeg bereikt. Het wordt tijd, waar nodig te overwegen of niet overgegaan moet worden tot onteige ning van grond of een gedeelte van de grondstal. Spr. waarschuwt ernstig tegen de bouw van kleine woningen. I)e wonin gen zullen plaats moeten bieden aan gezinnen van verschillende samenstel ling. Afzonderlijke woningen bouwen voor grote gezinnen is sociaal ongezond. Wel moeten de woningen eenvoudig zijn. Het bezit van een woning in vrije eigendom is een sociaal goed, dat wij moeten handhaven. Spr. heeft de In druk, dat men bij het Dep. voor We deropbouw en Volkshuisvesting daar niet voldoende oog voor heeft. Verder dringt hij aan op normalisa tie. Het is de taak van de volksverte genwoordiging, dat verder wordt ge gaan in de richting van decentralisatie. Het particulier initiatief moet zoveel mogelijk worden ingeschakeld. De regering zal de loon- en arbeids voorwaarden' voor de bouwvakarbeiders moeten herzien, om de animo voor dit beroep te vergroten. Hij pleit ook onj geen maximum te stellen vopr presta tie-toeslag en zou goed willen doen vinden, dat zeker des zomers meer dan 48 uur per week in de bouwvakken wordt gewerkt. Ook op deze rede volgde een leven dige discussie. De regeringsgezinde Poolse bladen meldden gisteren, dat Stanislaw Mi kolajczyk, voormalig vice-premier en leider van de Poolse boerenpartij, die gekant is tegen het pro-Russische re giem in JVarschau, uit Polen verdwe nen is in gezelschap van enige andere functionarissen dezer partij. In een reeks processen was de boe renpartij ten laste gelegd, dat zij in ver binding stond met onwettige organisa ties, die tegen de regering gericht wa ren. De regeringsbladen hebben de laat ste maanden herhaaldelijk betoogd, dat Mikolajczyk hier achter zat en dat spoedig de dag zou aanbreken, waarop hij gearresteerd zou worden en dat men hem niet uit Polen zou laten vertrek ken. Mikolajczyk, gedurende de oorlog premier van de Poolse regering in bal- De Britse admiraliteit heeft de laat ste uitgave het licht doen zien van in beslag genomen nazi-documenten: „Conferenties van de Führer in 1941 over marine-aangelegenheden". Uit de stukken blijkt, dat het Duitse economische verdrag met de sovjet unie slechts bedoeld was om de aanval op de sovjet-unie, vijf maanden later, te camoufleren, en een onderdeel was van de uitgebreide maatregelen om Hitler's plannen te verbergen. In dezelfde tijd werden voorbereidin gen getroffen om in oostelijke richting aan te vallen. De acties werden ge camoufleerd als gericht tégen Enge land. Hitier zeide, dat Stalin be.schouwd moest worden als een koelbloedige chanteur, die als het hem uitkwam, elk verdrag zou verbreken. Het blijkt, dat de toenmalige Britse ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, reeds in het voorjaar van 1941 de juiste datum van de aanval had voorspeld. Hitier blijkt een mogelijke opstand in Frankrijk als een groot gevaar gezien te hebben. Daarom werd besloten, dat Frankrijk, indien het moeite ging ver oorzaken, verbrijzeld en de Franse vloot veroverd of vernietigd moest worden. Andere documenten tonen aan, dat Hitier reeds in het begin van 1941 een diep wantrouwen jegens Italië koester de. Hij gelastte daarom, dat de nazi plannen voor Italië geheim gehouden moesten worden. De Italiaanse konink lijke familie verdacht hij van overbren ging van berichten naar de Britse ge heime dienst. Zaterdagmiddag heeft in het Hotel des Pays Bas te Utrecht de uitgestelde huldiging plaats gevonden van de Utrechtse literator dr. P. H. Ritter Jr. bij zijn 65ste verjaardag. Op de receptie deed dr. N. Vroom, die de minister van O. K. en W. vertegen woordigde, aan de jubilaris mededeling van zrjn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. De voorz. van het huldigingsoomité, Anton van Duinkerken, bood dr. Ritter een geschilderd portret aan van de ju bilaris zelf van de hand van de Haar lemse schilder Waalke Dingemans. ter wijl Jac. Romijn dr. Ritter. met een verzameling proza, bijeen gebracht on der de titel „Vertoog en ontboezeming" overhandigde. Aan het diner getuigden talrijke spre kers van de waardering voor persoon en werk van dr. Ritter, o.a. de commis saris der koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Relnalda. In een fabriek van spoorwegmateriaal te Graz is brand uitgebroken, tenge volge waarvan voor ee,n waarde van 3 millioen schillings aan materiaal ver loren is gegaan. Enkele dagen te voren had de directie, van de fabriek 'n dreig brief ontvangen, die was ondertekend door „de generale staf van de mo narchistische partij in Oostenrijk". De brand brak op verschillende plaatsen tegelijk uit. Toen enige tijd geleden een bom aanslag werd gepleegd op het commu nistische hoofdkwartier te Graz, wer den ook monarchistische pamfletten in I de nabijheid gevonden. lingschap in Londen, is in 1945 naar Polen teruggekeerd, om deel uit te ma ken van de voorlopige regering van de Poolse eenheid. Zijn vrouw en zoon wo nen in Londen. Als het bericht zijner verdwijning waar is, betekent dat, dat hiermee de laatste sporen ener ernstig» oppositie tegen de regering in Warschau Uit gewist zijn. Mikolajczyk's Vertrek werd in de Poolse bladen geïnterpreteerd, alsof er eën volkomen ontbinding van de boerenpartij uit zou voortvloeien, of dat deze gereorganiseerd zou wor den onder leiding Van mensen, die zich niet langer bezig houden met op positionele politiek. Onze correspondent te Genève meldt ons: Onder auspiciën van de Internationale Arbeidsorganisatie zal op 27 October te New-Delhl een regionale arbeidsconfe- rentie worden geopend, die de ontwik keling der sociale wetgeving in het Verre Oosten ten doel heeft. De bespre kingen zullen nog slechts een voorbe reidend karakter dragen. Later zal een regionale Aziatische conferentie in Chi na volgen, die in hpt licht der bespre kingen van New-Delhi concrete beslui ten nemen zal. Aan de conferentie zullen 19 landen van het Verre Oosten deelnemeii en bovendien Nederland, Engeland en Frankrijk krachtens de belangen, die deze staten in het Verre Oosten hebben. De Indonesische republiek is niet af zonderlijk uitgenodigd, hetgeen in te genstelling staat tot de gedragslijn van de Economische en Sociale Raad der Verenigde Naties, die de Indonesische regering rechtstreeks uitnodigde tot deelneming aan de wereldconferentie voor handel en werkgelegenheid te Ha vana. In New-Delhi zullen de Indonesi sche belangen door de Ned. delegatie behartigd worden. De Ned. regering heeft verzekerd de nodige maatregelen te zullen'treffen, dat ook Indonesiërs lid der Ned. delegatie zullen zijn. Voor poststukken naar België Op 5 November zal het hefschroef- vliegtulg van de „Stichting Hefachroef- vliegtuigen" een vlucht 's Gravenhage Brussel uitvoeren voor postvervoer. Met deze vlucht kunnen uitsluitend niet aangetekende briefkaarten en brieven t.m. 5 gram voor elke gewenste be stemming in België worden verzonden. De stukken worden voorzien van een speciale stempel. Wil men stukken met deze vlucht doen vervoeren, dan dienen deze op een in het oog lopende wijze voorzien te zijn van de aanduiding: „per hefschroef- vliegtuig 's GravenhageBrussel". Op het postkantoor te Brussel zullen de stukken worden voorzien van een af druk van de dagtekeningstempel van aankomst. Degenen, die geen relaties in Belgis hebben, kunnen de stukken adresseren aan de directeur van het postkantoor te Brussel, die voor terugzending per trein zal zorg dragen. Een antwoord coupon behoeft niet te worden bijge voegd. Men dient er in dit geval voor te zorgen, dat op duidelijke wijze naam en adres van de afzender op het cou vert vermeld staan, liefst in de linker benedenhoek. U zoudt er misschien van schrikken (want de meeste menschen dénken wel, dat ze zoo voorbeeldig rijden, maar in werkelijk heid Er gebeuren zóó al ongelukken eenoe» - helpt mee. de veiligheid verhoo- gen houdt u aan de regels van den weg Als U rijdt Als Ui drinkt drinkt dan niet rijdt dan niet In de binnentuin van het Canisius- college te Nijmegen is in tegenwoor digheid van talrijke oud-studenten een monument onthuld en ingewijd ter her innering aan de 61 oud-studenten van het colege, onder wie Jan van Hoof, de redder van de Waalbrug, die tijdens de laatste wereldoorlog gesneuveld, gefu silleerd of in de Duitse concentratie kampen ten dode toe zijn mishandeld. Mr. W. Merkelbach uit Wittem sprak een gedachteniswoord en memoreerde dat op de jaarlijkse reünie in 1946 het besluit werd genomen een monument op te richten voor hen, die men door dc oorlog verloor. De gelden werden spoe dig bijeengebracht en aan de beeldhou wer Jacques Maris werd de opdracht gegeven dit monument te vervaardigen. Mr. C. Prinzen, voorzitter van het comité der reünisten, droeg vervolgens het monument over aan de rector van De slotvergadering van het congres der K.V.P. Zondagmiddag werd bijge woond door de minister-president, dr. L. Beel de ministens Van Maarseveen, Wit- tema'n en Fiévez, alsmede door de presi dent van de Tweede Kamer, mr. Van ging ondergaat. Öp grond van finan ciële zowel al3 van materiële mogelijk heden zal het herstel over een aantal jaren moeten worden uitgestreken. Als vergoeding*grondslag worde in het algemeen aangenomen het bedrag der vervangïngskosten op het tijdstip der vervanging. Een redelijke aftrek wegens „nieuw voor oud" worde in beginsel toegepast. Herstel van schade gelegen In de sfeer van luxe mag wegens de zeer ongunstige eco nomische en financiële toestand van de Ned. volksgemeenschap worden uitgesloten. De regeling der huisraadschade worde vooral gezien in het licht van de eis tot handhaving van het eigen sociaal milieu Aankoppeling aan de huurwaarde eist een sterke differentiatie. De thans gel dende aanvullende financiering door de overheid legt op de getroffen gebieden een oabou w-hypotheek, die een voor vele Jaren blijvende discriminatie betekent, welke in strijd is met een rechtvaardige verdeling der lasten. Richtlijnen voor waardering der her- «telkosten moeten voldoen aan eisen van redelijkheid en behoren niet geheim té worden gehouden voor ambtelijk in tern gebruik. Uitvoering van oorlogs schaderegeling en wederopbouw worde gedecentraliseerd. Ook deze gedachten en enkele andere ideeën waren in een resolutie verwerkt, welke door de ver gadering werd goedgekeurd. Met critisch vertrouwen is de K.V.P. dr. Beel op z|1„ weg gevolgd en na een jaar ervaring: kan P klaren, dat men hiervan geen P behoeft te hebben. In het openbaar wil spr. zijn bewondering uitsprek voor de werkkracht en daadkracht van de minister-president, hetgeen aan de vergadering een geducht ap- plaus ontlokt. Dr. Beel, zo vervolgt prof. Romme. legde ons een program voor, waartegen wij op grond van onze beginselen geen bezwaar behoefden te hebben en waarin wij een deel van ons urgentieprogram terugvonden. Spr. noemt het aangekon digde wetsontwerp om lichtvaardige echtscheiding tegen te gaan, het inge diende wetsontwerp tot subsidiëring van bijzonder hoger onderwijs, de steun aan de jeugdbeweging met inachtneming van de zelfstandigheid van levensrichtingen en erkenning van de rechten der ouders. De regering gaf het vorig jaar een voor treffelijke uiteenzetting van de verhou ding tussen staat en maatschappij, waar. bij het alleen te betreuren viel, dat deze direct van A.R. zijde bestrijding in de Kamer ondervond. Hoe in de practijk deze visie tot haar recht komt, blijkt uit het ingediende wetsontwerp van minister Huysmans op het Centraal Planbureau. - De publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie zal, gelijk in de Troonrede is aangekondigd, in het komende jaar wettelijk geregeld worden en spr. wil wel zeggen, dat de K.V.P. daarop wel zeer sterk rekent. Wij putten hierbij uit hetgeen minis ter Huysmans heeft gezegd, dat de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie geen instituten van groepen zal zijn, noch een dwangbuis van staatswege, maar stut en steun voor alle bedrijfsgenoten in de ontplooiing van hun werkzaamheden. Spr. denkt voorts aan de steun van het land- en tuinbouwonderwijs, waarbij ook aandacht wordt geschonken aan het bij zonder onderwijs, aan een snelle en rechtvaardige afwikkeing van de berech ting van de politieke delinquenten, aan de vertnogensaanwasbelasting en de hef fing ineens, aan hetgeen in voorberei ding is omtrent de wettelijke werkloos heidsverzekering en wachtgeldregeling, aan de opneming van invaliden in het arbeidsproces en hij uit een warm woord van hulde aan het adres van minister Droes wegens de noodvoorziening voor ouden van dagen, welke berust op de oergezonde sociale verzekeringsgedachte. In het regeringsprogram is ook opge nomen een ingrijpende grondwetsherzie ning. De kwestie van de processievrijheid moge eindelijk eens buiten twijfel ge steld worden. De minderheid legt beperking op De gelegenheid om in het regerings program de leidende gedachte van ons beginselprogram, te volgen is beperk door het politieke feit, dat wi;een min derheid zijn. Voor de practijk van het leven betekent het feit, dat er min twee partijen nodig zijn om een op ae meerderheid steurende regering te krij gen, dat wij niet alles uitgevoerd kunnen krijgen en er onder de uitvoerders men sen zijn met andere beginselen. Dat leven uit verschillende beginselen brengt voor de volksvertegenwoordiging bepaal de consequenties mee, nu evengoed als vroeger. Allereerst, dat, wanneer in een bepaalde zaak een beslissing genomen moet worden, waarbij 't beginsel spreekt, 'op de eerste plaats het beginsel komt en de samenwerking zo nodig moet wijken. Ten tweede, dat de controleplicht op de gesties van de regering wordt verscherpt. Dit kan tot gevolg hebben een wijziging in de werkzaamheden om op de eerste plaats uit te voeren, wat het voornaam ste is in 's lands belang- Als voorbeeld noemt spr. de kwestie van de bezitsspreiding. waartoe „Qua- drageslmo Anno" ons reeds 16 jaar ge leden heeft aangemaand. De massale bezitloosheid behoort ook in Nederland tot een van de grootste schandmerken. De regering heeft onlangs doen weten, dat z|j dit fundamentele probleem door een staatscommissie in onderzoek zal doen nemen. Prof. Romme noemt dan een paar voor beelden uit de parlementaire werkzaam heden, waarbij de K.V.P. ter wille van de juiste koers de regering niet steeds geheel en al kon volgen. Deze liggen vooral op het terrein van de gezins politiek. Inzake het voorgestelde over de ver mogensheffing ineens, heeft de fractie zich laten leiden door de gedachte, dat et" algemeen welzijn rechtmatig de offers van belastingbetalers moet vragen. Beheersing van loon- en, prijspeil is een eerste vereiste voor 's lands belang. Wanneer wij dit voorop stellen, kan toch een ogenblik komen, dat men sterk de indruk krijgt, dat aan de rechtvaar dige verdeling van de armoede iets hapert. Bij deze uiteenzetting heeft spr. ge zocht naar een zekere achtergrond, die de practische moeilijkheden in het poli tieke leven bewust doet worden om te doen zien, dat ondanks gemaakte fouten, het geen fout is geweest om in de con crete omstandigheden met de P. v. d. A. de ondersteuning van het kabinet-Beel te aanvaarden. Spr. zou het betreuren, wanneer deze samenwerking versmald moet worden. Onze onveranderlijke be ginselen moeten wij enten op de dage lijkse noden van de mensen, teneinde een christelijke orde van zaken op te bouwen Een doorbraak naar zedelijke beginselen. WU kunnen miet anderen, die het geen w|i krachtens onze christelijke beginselen nastreven als een natuur lijk doel beschouwen, samenwerken uit het bolwerk van een vastgehou den zuivere beglnseleenhcid. Als men spr. de vraag voorlegt, hoe lang deze samenwerking kan duren, merkt h|j na een geestige ver gelijking met een treinreis, waarbü iedere partij aanvankelijk een andere plaats van bestemming kiest, op, dat ook hij een doorbraak wil, nfaar niet van organisatorische vormen, doch naar onze beginselen, niet van geloof, maar van zeden, omdat s lands be-' lang dit eist. Twee dingen hebben wij op de socalisten voor: le dat ons de natuurlijke waarheid eigen is, 2e de rust van ónze ervaring van bijna 2000 jaar, die ons geleerd heeft, dat dwalingen komen, maar ook ver dwijnen. Wij zien dit aan dc klassen strijd. Waarom zou dit ook niet- ge'" den ten aanzien van het eigendoms recht? Indonesië Wat Indonesië betreft, wijst spr. er op, dat de verantwoordelijkheid bedui dend verzwaard is. De omstandigheden, waaronder het beleid gevoerd moet wor den, wisselen voortdurend. De doeltref fendheid vraa'gt vaak onderdrukking van het sentiment. Het jongste Kamerdebat heeft in de beleidslijn van de regerin^ geen wijziging gebracht. Wij volg®"am- regering ook, waar zij in haar Pr°,jdatie matische uiteenzetting de cons gebie_ van onder haar controle gesteme den voorop stelt. wij aan het De opbouw betekent, dat vormen komend geslacht de PoU (Jenk( het college dr. K. Verhofstad S.J. die het monument had ingewijd. Na een dankwoord van de rector werden na mens leraren en leerlingen bloemen ge legd aap de voet van het monument, dat als 'een slanke granieten zuir op rijst in de binnentuin. De zuil wordt afgedekt door een sober kruis. Og de hoeken van de vierkante zuil houwde Jacques Maris vier beelden uit voorstel lend een priester, ,een soldaat, een be vrijder een een illegaal werker, een sym bolisch beeld van de veelzijdige stryd der gevallenen voor het herstel van geestelijke en staatkundige vrijheid. Hun namen zullen in de zuil gebeiteld worden. Voor het front van de troep zijn Za terdag j.i. op het terrein van de M. O f-b" 3iJe Leiden een aantal Kon onderscheidingen uitgereikt aan perso neel van de Mijnopruimingsdienst, dat zich in de afgelopen jaren tijdens de opruimingswerkzaamheden te Antwer- pen. Bremen en in Nederland heeft on derscheiden. Het waren de ltz. Ie kl. J. Lenderink, die is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, bootsman W. a Harthoom. aan wie de zilveren ereme daille dezer orde werd toegekend, en de kwartiermeesters A. Opperhuizen C. Wattel en J jan Dalen, de korp.-ma- chinist B- de Koningh, de stoker-olie man J. A- ®ta^Ae stoJter le kl. K. Spie- gelaar en de matroos Ie kl. Z. Meeuw- sen, die de bronzen eremedaille ontvin gen. moeten verschaffen w^schaai in de aan lekenmissies op sIU beroen buitengewesten. Spr- fèSZSSP» g het gehele Ned. ineen te slaan» nm Tuindersglas mag, onverschillig of het van binnenlandse 'dan wel van bui tenlandse herkomst is. uitsluitend op de normale daarvoor uitgegeven bonnen worden betrokken. Aldus een medede ling van het ministerie van Econ. Zaken. Wel kan, in verband zowel met de rui me aanvoeren, welke de laatste tijd uit het buitenland hebben plaatsgevonden, als met de ontwikkeling der Ned. pro ductie, de toewijzing van tuindersglas- bonnen thans op ruimer schaal dan tot dusverre geschieden. j jMCl^ori7ien ineen te slaan® om jeugd, om de handen gebieden m aan de opbouw Janndcritiek is. ken, waarover g®e j Prof Romme eindigt dan zijn Vede met een indrukwekkende peroraüe, waarbij hil whst OP het feest van Christus Ko- n nglchap, dat vandaag gevierd wordt. In Zijn heerschappij, ook over het Ko- rünkrijk der Nederlanden, ligt onze kracht en onze lieHt geworden verant woordelijkheid. Geen heviger bron om ons volk met durf te begieten dan in het zinvol weten, dat wij deze wapenschouw hebben op Zijn feest. Daarom sluit spr. met de woorden: Christus Koning, wij geloven in U, w|j hopen op U, wij hou den, van U. Alle voor U, alles 'door U. Er volgde op de rede van prof. Romme eën korte gedachtenwisseling, waarna de resoluties der secties werden voorgedra gen en de partijvoorzitter, de heer w- J- Andriessen een slotwoord sprak. Hij wees daarbij de beschuldiging van ..De Waarheid" van de hand, dat ae K.V.P. de ichtlijnen uit Rome ontvangt De Paus staat niet achter de K-V.P., maar volgt zeker met belangstelling en aan dacht onze verrichtingen op staatkundig terrein Ook spoorde de heer Andriessen aan tot een hernieuwde propaganda tot grootmaking van de partij. Onvoorziene omstandigheden de regening heeft geweigerd d®viaz® k0~ schikbaar te stellen voor de a^k°°p_ van 150 olifanten welk^ vocOTc name in het A™s^Xben de produc- zi^n-)1'vanVd..r^°^eNederla"'i3e fi!m" producent R Olprent voor onbepaalde tijd (tot er weer deviezen zijn) doen St D^lieer Olprent z't intussen niet stil p heeft een scenario voor een grote Nederlandse muziekfilm in kleuren met Internationale rolbezetting in studie ge- nomen. In deze film, welke het leven van Beethoven beschrijft speelt Alan Ladd bijna alle werken-van Chopin, met Brahm? (Clark Gable) en Wagner (Ed ward G. Robinson) naast zich, die hem van sPivies dienen. Alle drie zijn ver liefd op Mrs. Mozart (Bette Davies), die niet wil huwen, omdat zij de Kunst stelt boven de Liefde zij is Oeorge Sand. Paganini (Fred Mac Murray) maakt een eind aan de kwestie door uit alle aanbidders een reizend orkest sa men te stellen en er met Mrs. Mozart vandoor te gaan, "die vergif inneemt, uit een vliegtuig springt en zich door een trein laat overrijden, omdat zij in wer kelijkheid verliefd is op Tschaikowski, Donizetti, Debussy, Grieg, Rossini, Gou nod. Strauss, Verdi, Hiindel en Saint- Saëns. O Te Loil (Gld.) werd Zondag de Maria'-kapel ingezegend, welke mede door dp financiële steun van de tijdens de bezetting aldaar onder gebrachte evacué's gebouwd Werd op dezelfde datum, waarop 3 jaar f p Patsers de voor het ver- z° belangrijke brug over de Hommel aan de Vughterweg in Den Bosch Vernielden, is daar Zaterdag middag een nieuwe brug (87 M. lang en 19 M. breed) geopend. O Tengevolge van de Oostenwind is Ameland alweer enkele dagen ge ïsoleerd. Bij laag water staat het wad bijna droog. De Vereniging voor alcoholbestrijding bij snelverkeer heeft Zaterdag in Amsterdam vergaderd. Medegedeeld werd o.m dat in een periode van 6 maanden 70 a 80 verkeersongevallen in het land voorkwamen, waarbij alcoholgebruik een rol meespeelde en 5 doden en 42 gewonden vielen. In totaal "kwamen in 1938 48.000 ongeval len voor met 777 doden; in 1946 26.000 ongevallen met 1101 doden. Het ms. „Johan van Oldenbarnevelt" zal vermoedelijk op 4 November a.s. uit Batavia te Amsterdam komen. Het ms. „Java" dat 17 October uit Batavia vertrok, zal waarschijnlijk 20 Novem ber te Amsterdam arriveren O lnbet Oostenrijkse dorp Sankt Peter (in de Sovjet-Russische zone) heeft men in een boerenhuis 11 per sonen gevonden met schotwonden in het hoofd. Twee kinderen, die zich onder dekens hadden verstopt, zijn de enige overlevenden in het huis. Vijf andere kinderen werden vermoord. O Lord Lytton, vroeger onderkoning van Brits-Indië is Zaterdagavond op 71-jarige leeftijd overleden. O André Mutter, leider van de uiterst- rechtse fractie in het Franse parle ment, heeft' een resolutie ingediend, waarin de regering wordt verzocht de communistische partij op te heffen. <a Een tweemotorig toestel van de Franse luchtmacht is Zaterdag in de buurt van Saint Etienne neergestort en in de lucht gevlogen. De zes inzit tenden kwamen om het leven. O De Hongaarse politie heeft Julius Vaiga gearresteerd, de secretaris van de onafhankelijke pprtij van Pfeiffer die door de Hongaarse coalitieregering van fraude bij de verkiezingen is beschuldigd. O De Bulgaarse regering heeft haar gezant te Bern, Veltcheff, van zijn functie ontheven. Bij de jongste processen in Bulgarije zou een en ander over Veltcheff aan het licht zijn gekomen. Te Salino in het Oosten van de Oekraine is een proces begonnen tegen 12 voormalige leden van de Duitse weermacht, die ervan beschuldigd worden lln de periode van de Duitse bezetting van het Donetz-bekken dui zenden Russen vermoord en ontzag lijke vernielingen aangericht te heb ben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2