LAATSTE BERICHTEN gezuiverd ADIO laam WOENSDAG 29 OCTOBER 1947 PAGINA 3 KAJOTTERSHUIS NIEUWE HAVEN TAAKVERDELING tussen overheid en bedrijfsleven Zelfstandigheid van de ondernemer COMMISSIE VAN DRIE IN DJOKJA KORTJES BIJ DICHTJES EEN OUDERWETSE KRAAK LAAT HET MAAR STAAN VAN WIE IS DIE BROEK? VL AARDINGEN EEN FORSE ETER NED. MOTORTANKSCHIP „MILDRED" ITALIË TEWEER TEGEN CHOLERA VERKIEZINGEN IN DENEMARKEN Communisten verloren helft der zetels DURE TEXTIEL kalmeeren zenuwen J. HOCKING Scherp steekt de pas geverfde witte vlaggestok af tegen de verveloze ach tergrond als een symbool van een nieu we toekomst. Als die vlaggestok eens kon praten, hij zou ons heel wat kun nen vertellen. Jarenlang heeft hij de vernedering ondergaan van heit gehate Hakenkruis te moeten torsen, heel wat dreunende laarzen heeft hg onder haar door horen gaan, maar nu wappert in de' felle Oostenwind de vriendelijke K. A. J.-vlag als een uitnodiging tot jullie, jonge kerels, om weer de plaats in te nemen, die jullie voorgangers, nu eer zame huisvaders, eens met ere hebben bezet. Met waardigheid droegen zij de naam van Gezellen, getrouw zijn ze ge bleven aan hun devies: Godsdienstzin, arbeidszaamheiid, eensgezindheid, vro lijkheid. Nu moet gij, Kajótitens, die erfenis aanvaarden en wel zó, dat gij niet teert op de roem van het verleden, maar dat gij door gestadig en eensgezind de KAJ samen verder op te bouwen, ze maakt tot een grootse bloeiende vereniging. Sluit je daarom bij ons aan. Komt Donderdagavond eens kijken, hoe onze KAJ het Christus Koningschap viert. Om half acht gaan de deuren open. Laat geen plaats onbezet blijven Ben je Donderagsavonds verhinderd, geef je dan toch op als lid. Iedere avond is ons gebouw geopend. Ka-P. J. G. VAN DIJK Nieuwe Haven 117 Na bespreking van de inleidingen van de heer Charles Stulemeijer en prof. dr. J. v. d. Brink heeft het congres der Alg. Kath. Werkgevers Vereniging te Utrecht de volgende resolutie aangeno men: De leden van de A.R.K.W.V., op 28 October 1947 in algemene vergadering te Utrecht bijeen, zijn er zich van be wust, dat in de toekomst een nieuwe oriëntering der ondememersfunotie noodzakelijk is. Nochtans zijn zij van mening, dat in de tegenwoordige om standigheden in veel gevallen de grens wordt overschreden, die voor een doel matige taakverdeling tussen overheid en bedrijfsleven in acht moet worden genomen. Deze taakverdeling houdt in de erkenning van de zelfstandigheid van de ondernemer als leider der onderne ming. Zij beseffen daarbij, dat slechts met vrucht aan de harmonisering van de ondememersfunctie en het overheids beleid kan worden gewerkt, indien de ondernemers van hun kant mede-ver antwoordelijkheid voor het volkswelzijn als geheel aanvaarden. De drie-mogendhedencommissie van de Ver. Naties" is hedenmorgen? per vliegtuig van Batavia naar Djokja ver* trokken, waar ze dqpr verschillende hoge republikeinse functionarissen werd ontvangen. De commissie had daar- na een onderhoud met Soekamo, Sjari- foeddin en andere leiders over de pro cedure van de a.s. onderhandelingen met de Ned. Indische regering. De Indonesische vice-premier Gani, de vice-ministèr van buitenl. zaken Tamsil en twee andere autoriteiten reis den met de commissie mee naar Djokja. Een deel van het St. Liduincbraam, waarover we gisteren een artikel publiceerden en dat in opdracht van de bewoners van Schijndel werd uitgevoerd voor het klooster van de Zusters, aldaar. De engelbewaarder toont aan St. Liduina de bloeiende rozelaar, ten teken van volbracht lijden. V. J. wilde, komend van het Lorentz- plein met zijn auto de van Marumstraat inrijden. Achter hem kwam de H., die te dicht op v. J. reed en te laat be merkte, dat deze in de 'bocht stopte. Er was lichte schade aan de voorkant van de laatste en de achterkant van de eer ste. Op de Nieuwe Haven gebeurde iets dergelijks. Een luxe auto met B. aan het stuur kwam van de B.K. laan en moest hij de verkeerscirkel wachten voor de stoplichten. Hij remde. De bus chauffeur G. van de R.E.T. bemerkte dit be laait en ook hier waren de respec tievelijke voor- en achterkanten het haasje. Tijdens de afwezigheid van de bewo ner W. ia er Maandagavond ingebroken in een woonhuis aan de Lange Kerk straat. De dieven zijn waarschijnlijk met een valse sleutel binnengekomen. Zij vonden een bedrag van 400 en en kele distributiebescheiden, die zij zich •toeëigenden. Dinsdagavond om 7 Uur reed een auto ter hoogte van het Don Bosco- patronaat tegen een hardstenen paaltje, na een vrij onverwachte en onnodige manoeuvre. Er was lichte schade. Op 17 September werd er om 10 uur 's avonds op de Westerkade een kam- garen herenpantalon, donkerblauw met lichte strepen, gevonden. Er zat een le deren broekriem om en in een van de zakken zat ee.n zakdoek en een bedrag Aan de eigenaar van de broek wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Recherche, Hoofdbureau Lange Nieuwstraat tel. 67911. VOOB HET TRIBUNAAL. Voor het Tribunaal stonden alhier te recht: 1) mej. A. Kerkhof, alhier, thans te Utrecht. Zij werd er van beschuldigd als assistente van de keuringsarts van het Gew. Arbeidsbureau te Vlaardingen werkzaam te zijn geweest en sterk pro- Duits te zijn opgetreden. Voorts zou zij mede debet geweest zijn aan het opstel len van een brief, waardoor zekere Hoekstra, die fel anti-Duits was, naar Duitsland werd getrans orteerd en al daar in een „lager" is 0Verleden. Ten slotte was verd. lid van de NSB en be gunstigster van de Jeugdstorm. Verd. bekende fout geweest te zijn en zeide veel spijt van haar houding te heb ben. Zij ontkende met Seitz op goede voet gestaan te hebben. In een opwel ling van drift had zij meegeholpen de brief ten nadele van Hoekstra op te stellen. Mr. Van Velzen vond de kwestie Hoekstra het ergste, doch verd. heeft aan diens dood geen schuld, daar deze P°k m Duitsland zijn mond niet kon houden en toen naar een „Lager" is ge bracht, waar hij overleed. Met Seitz had ze geen omgang. PI. hoopte, dat het Tri bunaal geen verdere internering zal op leggen. Uitspraak 31 October. 2) Mej. M. C. v. d. Sman uit Wate ringen, zou op 20 December 1944 bij een razzia aldaar 3 personen hebben verra den, die waren weggekropen voor welke daad zij voor het Tribunaal moest te recht staan. Zij had dit feit in het pro ces-verbaal bekend en haar moeder had het zelfs bevestigd, doch nu gaf zjj een geheel andere uitleg aan de zaak. Zij had de Duitsers wel OP een huis gewe zen, maar niet het huis, waarin de drie Personen verborgen waren. De voorzitter drong aan op een eer- l' ke bekentenis, doch verd. bleef bij haar bewering. Uitspraak 31 October. 3) J. Hoilenberg, Vlaardingen, was in 1941 vrijwillig naar Frankrijk gegaan Meer dan anderhalve kilo metaal, waarbij twee complete veiligheidsscheer- apparaten zonder mesjes, kwam bij een operatie te voorschijn uit de maag van een logé van de staatsgevangenis te Kansas, aldus A. P. Behalve d^ scheerapparaten waren er vijf pannesponsen, 401 spijkers van ver schillende grootten, een schroef van 7% centimeter, een grote koperen sluitring, 11 punaises en 61 kleine metalen voor werpen, waaronder papierverbinders en veiligheidsspelden. Volgens de gevangenisautoriteiten was de toestand van de stevige eter na de operatie bevredigend. Alle opvarenden in veiligheid Schip verloren Volgens een later bericht, moet het bij Berwick (kust van IJsland) gestrande Nederl. motortankschip „Mildred" als verloren worden beschouwd. Alle opva renden zijn in veiligheid. (m.f. „Mildred" groot 552 bruto en 246 netto Reg. tons, is in 1939 gebouwd en behoorde aan de N.V. Tank Kust vaart Mij. te Rotterdam Red.) De autoriteiten van de Italiaanse ge zondheidsdienst hebben Dinsdag bepa lingen uitgevaardigd ter bestrijding van de cholera. In Livomo zouden n.l. twee gevallen zijn geconstateerd, aldus A.P. Langs de "gehele Italiaanse grens wer den nieuwe voorzorgsmaatregelen geno men. Alle buitenlanders, die uit besmette streken komen, zullen worden onder zocht en zo nodig ingeënt. Alle Italianen, die naar Frankrijk gaan zullen een spe ciaal certificaat ontvangen, dat door de plaatselijke autoriteiten in Frankrijk zal moeten worden gecontroleerd. Woensdag 29 Oct. Bioscopen: Pas sage, Sciuscia, 2, 7 en 9.30 u.; Mono- pole, Door dik en dun (alle leeft.), 2, 7 en 9 uur. Donderdag 30 Oct. S. Marcellus. Bioscopen: Zie boven, Passage alleen 2 en 7 uur. Passage: „Moderne tijd" opvoering van de Komedianten voor de Schiedamse Toneelkring, 9 u. Distributiekantoor: Uitreiking bon kaarten KA t.m. KE 713 en schoenen bonnen aan hen, wier stamkaartnum mer eindigt op 1 voor zover bon 612 nog op het inlegvel aanwezig, alsmede aan kinderen, geboren in de maand Octo ber, November van een der jaren 1932 t.m. 1945 en aan kinderen, geboren in December 1946 en Januari 1947. Mee brengen 2e D.S.K. en titelstrook van bonkaart 711 met de zich daaraan be vindende inwisselingsbon. Aan de beurt zijn Hi t.m. Hui, 9—12.30, 2—5 uur. Op 18 November a.s., zal de Schie damse Opera en Operette Vereniging- Gemengd Koor in Musis Sacrum als jaarlijkse uitvoering ten tonele bren gen de Operette van Franz Schubert „Am Himmel". De uitslagen van de parlementsverkie zingen in Denemarken zijn als-volgt: Soc.-dem. 834.035 stemmen, 57 zetels (in 1945 48); links-rad. '144.133 stemmen, 10 zetels (11); cons. 264.146 stemmen, 17 zetels (26), links-lib. 529.156 stemmen, 46 zetels (38) .partij voor belastingherver- ming 94.477 stemmen, 6 zetels (3); comm. 141.047 stemmen, 9 zetels (18); Deense unie 24.719 stemmen, 0 zetels (4); Ko- penhagense links-lib. 45.877 stemmen, 3 zetels De Tuchtrechter voor de Prijzen te Rotterdam zal op de duur textielspecia- list worden als de prijsovertredingen op dit gebied blijven voortduren. Hjj veroordeelde de beddenmaker U. tot 50 boete en verbeurdverklaring van 21% streng breikatoen wegens het niet prijzen van de waren in zijn winkel en het te duur verkopen van dekens. De koopman d. B. verkocht spoelen haakgaren tegen te hoge prijs en kreeg 100 boete met verbeurdverklaring van 70 kluwen haakgaren. De kleermaker M. rekende 125 voor een japon, f 145 voor een zomermantel, 350 voor een herencostuum. Boete 100 winstafroming 2308,88, ver beurdverklaring van 2 coupons stof. De Tuchtrechter vond ook de prijzen te hoog, die de grossiers V. en v. R. van de grossierderij V. in rekening hadden gebracht voor matrassen. Beiden kre gen 250 boete. Een step-in van 9,75 kon evenmin door de beugel, vooral niet nu de manu- facturier Th. bovendien zijn waren niet geprijsd en zijn boekhouding niet in orde had. Boete 150. De winkelierster L. sloot de rt| met een boete van 75 en verbeurdverkla ring van 7 meter vlaggedoek wegens het verkopen van vlaggedoek voor j 6 per meter, hetgeen te duur is. haastige schreden ih <*e richting van haar huis. v Neen, heus, U moogt nog niet weg. ik heb U nog iets te zeggen. HeuSj ik moet het U noodzakelijk vertellen! Onwillekeurig bleef zij staan. Neen, ik wist niets van Uw be staan, voordat ik U hier ontmoette. En toch onbewust wist ik het wel... Ik wist, dat U ergens bestond, ik heb ja ren naar U gezocht en U gevonden op de avond na mijn komst hier. Weet U het nog? Bij het landhek was dat. We waren toen vreemden en toch wist ik dadelijk, dat U voor mij geboren was en ik voor U. Gisterenavond heb ik niet voor al die deftige lui gezongen, maar alleen voor U. Ik wilde U vertellen, wat er omging in mijn hart. Dat refrein was volkomen waar, Rose-Marie...! Ja, zo noem ik U al sedert gisteren, want toen hoorde ik Uw naam pas. Wees er niet boos om. Een meisje behoeft nooit, boos te zijn, omdat een man haar eerlijk lief heeft. Het is zo plotseling in me opge komen en het wordt nooit meer anders, nooit meer...! Een ogenblik was ze zp wit gewor den, als haar witte japon. Haar lippen beefden. En ze was inwendig boos, ten minste, ze dacht het. U bent er niet verwonderd u/er, vervolgde Barnabas: En U hebt het zelf van die avond af ook geweten, ni'-t- waar U wist, dat ik het was, die onder Uw raam stond te zingen. U bent nu boos, ja, dat zie ik wel, maar U moet het niet blijven, omdat ik toch nooit ophouden zal, U lief te hebben. U denkt natuurlijk, dat ik gek ben. Misschien is het zo. Naar de opvatting der wereld is het dwaasheid, als een werkman dingt naar de hand van een der meest trotse meisjes van het hele departe ment. Bent U klaar?, vroeg ze met een gedwongen lachje: U houdt zeker veel van operettes? U houdt van grapjes en.geestigheid, niet? Dat is geen antwoord!, antwoord de hij lachend: U denkt alleen maar aan het oordeel der wereld. Maar wat kan mij dat schelen? En in Uw hart geeft U er al evenmin om, als ik. Daar staat U te ver boven.- U rekent niet me geld Dat is te min voor U! Heus, al ben Ik dan maar een monteur, een dwaas ben ik niet. Hij hield plotseling op, want achter de heg, waarnaast ze stonden, hoorden ze voetstappen naderen en even latei- stond Henri Cornette voor hen. Hij was zonder een bepaalde bedoe ling die kant op gewandeld. Hij wide alleen zijn en dromen over Rose-Marie. Maar toen hij op een afstand stemmen had gehoord, was hij uit nieuwsgierig heid op dat geluid afgegaan. Henri werd nijdig, zodra hij hen zag staan. Zelfs woedend. Wat had die ke- door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3