Ondernemerspositie in het bedrijf OÊ POLEN WENST SANCTIES TEGEN NEDERLAND NIEUWE BONNEN Beraad met de Indië-commissie Collaborateur van groot formaat Nieuwe wijs van baas in eigen huis Aankoop van auto's komt nog niet vrij Extra kolen Naar Indonesië Mijn ontploft NEDERLANDSE AUTOBANDEN GAAN ROLLEN O U P E ii a DAGBLAD VOÖR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Gelukkige wending De suikerbieten campagne NDER DE BIJ bevalling en Wegens niet opvolging van het bevel Staakt het vuren Vierhonderd gram suiker extra „Vredestein" opent nieuwe fabriek Een officier, die erg fout was Directeur iti NSB-dienst Fabriek vervaardigde onderdelen voor geheime wapens DE CHOLERA Staat van beleg in Egypte? 69ste JAARGANG DONDERDAG 30 OCTOBER 1947 No. 20455 al zal voorzichtigheid moeten worden betracht 100 millióen kg. minder Beperkingen op benzine- of bandenverbruik in uitzicht gesteld INKWARTIERING MET POLITIEKE DELINQUENTEN DOEN IS GOUD Bloem, suiker en zachte zeep VIER DODEN EN VIER GEWONDEN „GOEDE VORDERINGEN" CTSTFREN RUIM 400 DODFN Mi mu DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 8.45 Per Kwar taal, 1-15 Per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN A 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Men kan het dalais uitstekend geslaagd beschou- wen. Aanvankelijk zou men. gezien de onderwerpen, welke aan de orde wa ren gesteld n.l. „De ondernemer in de nieuwe samenleving", waarvan Char les Stulemeijer van de li. K. I. een inleding hield en „De ondernemersfunc tie en het overheidsbeleid" welk as pect door prof. J. v. d. Brink werd be licht, minstens een nieuwe paraphrase óp het bekende klaaglied over de in menging van de overheid verwacht hebben. Zowel uit de beide inleidingen als uit de daarna gevoerde discussies :s echter gebleken, dat men zich van dit negatieve standpunt inmiddels aanzien lijk heeft verwijderd. Men kan her. juist de grote verdienste van dit con- gres noemen, dat men hier welbewust neett gezocht naar een afbakening van de nieuwe plaats van de ondernemer zowel in het kleine verband van de on derneming als in de grotere gemeen schap van de volkshuishouding, spe ciaal de daarin tot uitdrukking ko mende verhouding ondernemer over heid. Wij hebben van deze congresserende werkgevers de indruk meegenomen, dat in deze gelederen geleidelijk aan zij het dan wellicht ten dele onder druk- een andere, "risse wind begint te waaien, waarbij men zich niet blijft vastklampen aan oude voorbijgaande vormen, maar waarbij men inderdaad positieve bouwstenen aandraagt tot de vestiging van nieuwe verhoudingen in de beide genoemde verbanden. Het is wel merkwaardig nier gelui den te horen welke in de jaren twin tig en dertig nog slechts gemeengoed waren van een kleine selecte groep. De druk van de omstandigheden heeft ook hier op velen blijkbaar een be slissende invloed gehad en uit het sympathiek aandoend applau3, dat Volgde op de interessante inleiding van de heer Stulemeijer, kon men een grote mate van instemming afleiden. Zoals wij reeds in verkorte vorm meldden, wil deze ondernemende leider van de H. K. I., uitgaande van de on derneming als een van de belangrijkste ellen van de huidige economische maat- schappijvorm een centrale plaats toe- I kennen aan de ondernemingsraad, be- J staande uit vertegenwoordigers van de diverse arbeidersschakeringen en de kapitaalverschaffers onder voorzitter schap van de ondernemer, die echter geen lid is maar qualitate qua in het bezit van de leiding blijft. Hjj wil door deze raad zowel op sociaal als op eco nomisch gebied conclusies laten vast stellen, welke ter goedkeuring aan de ondernemer worden voorgelegd. t>e figuur wordt dan, om politieke termen te gebruiken, zo, dat de raad de func tie van parlement vervult, welke met de ondernemer als constitutionele monarch het bestuur van de ondeme- mingsgemeenschap vormt. Deze ge meenschap zal, wil zij een ware ge meenschap vormen, niet alleen op het juridisch contract maar daarnaast ook op de sociale solidariteit dienen te be rusten. Aangezien hij grote waarde hecht, en terecht, aan het persoonlijk element in de onderneming, wil hij de ze organisatie van het middengrootbe drijf ten voorbeeld stellen aan de ove rige bedrijfssoorten. De scholing, welke men in de ondernemingsraad verkrijgt, kan dan weer zeer vruchtdragend zijn voor de samenwerking tussen onder nemers en arbeiders in de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Zo kunnen de lagere de hogere organen cultiveren, Het spreekt vanzelf uiteraard, dat men hier met een groeiproces te' ma ken heeft. Zo zal de afbakening van de diverse bevoegdheden speciaal op economisch gebied nog nader onder de loupe moeten worden genomen. Het zelfde geldt ook voor wat het verstrek ken van een aandeel in de winst be treft en daarbij de vraag in welke vorm dit zal geschieden, hetzij in de vorm van bepaalde algemene voorzieningen of anderszins. Had de eerste inleider zich bij de be spreking van de verhouding overheid- ondememers reeds afgevraagd of laatst- benoemde wel voldoende initiatief ont- flooie^en 7e diverse taken, welke thans nog grotendeels door de overheid wor- don uitgevoerd, voorzover mogelijk over te nemen dé tweede inleider, prof d. Brink, kwam tot een soortgelijke C0DeïeSilaatste betoogde na op ^er Van ons land na de iarendertig te hebben geschetst en de daarmede verband houdende positie- verandering van de ondernemer, du ng. 1930 een belangrijk deel van zijr plaats aan de overheid heeft moeter afstaan, tot de volgende conclusie: Bc halve de overheid, welke van haar kant meer realisme, met name een duide lijke erkenning van de waarde van de ondernemersfunctie zal moeten tonen, maakt de huidige noodtoestand het. noodzakelijk, dat ook de ondernemers hun medeverantwoordelijkheid voor het geheel volledig dienen te aanvaarden Men moet van ondememerszijde de af wachtende houding laten varen, ten einde met de overheid het algemene welzijn, thans samenhangend met de handhaving van de loon-^prijspolitiek, te behartigen. De diverse weer standen dienen te worden overwonnen om het doel n.l. de algemene welvaarts herwinning te bereiken. Volgens de afd. Voorlichting van het ministerie van Landbouw wordt de to tale productie van de thans in gang zijn de bietencampagne geraamd op 1500 millioen k.g. dat is 100 millioen k.g. minder dan in 1946. Uit deze 1500 millioen k.g. bieten kan ruim 200.000 ton „witsuiker" worden ge produceerd. Voor onze suikervoorziening behoeft deze verminderde productie echter geen gevaar op te leveren, omdat er op de wereldmarkt wel enige suiker te koop is. Feestelijk is de „Nieuw Amsterdam" gisteren na de lang durige restauratie haar eerste vredesreis naar New-~i ork begonnen. Duizenden brachten een laatste saluut. Tn de memorie van antwoord op het voorlopige verslag der Tweede Kamer hetreffende het wetsontwerp: „HJ06" lijke regeling van het personenvervoer met motorrijtuigen" zegt de minister van Verkeer en Waterstaat, dat zowel de rijvergunningen als de aankoopver gunningen vooralsnog niet kunnen wor- den gemist. Intussen meent hij, dat het mogelijk is, dat de rijvergunningen eerder zullen kunnen worden afgeschaft dan de aankoopvergunningen. De geruchten, dat het in de bedoe ling zou liggen, de aankoop van auto's met Ingang van 1 Januari a.s. vrjj te laten, zjjn dan ook onjuist. De aandacht z\j er echter op gevestigd, dat een aankoopvergunning alleen vereist is voor een nieuwe auto, de aankoop van een tweedehands auto is niet aan een vergunning gebonden. Gezien het zeer grote aantal nog wachtende aanvragen, is het streven ar op gericht, om binnen enkele jaren het vooroorlogse peil van ongeveer 100.000 personenauto's weder te bereiken. Het is dan ook niet juist, dat de minister van oordeel zou zijn, dat thans een wagenpark van 65.000 personenauto s voldoende zou zijn, om in de behoeite te voorzien. Uit een in de memorie opgenomen tabel blijkt, dat er in 194 in totaal 243.335 motorrijtuigen aanwe zig waren, waaronder 73.121 personen auto's, 3479 autobussen, 82.809 motor rijwielen, 3381 motorcarriers en 71.54o vrachtauto's en speciale voertuigen In het topjaar 1939 waren in totaal 229.669 motorrijtuigen aanwezig. Daarvan wa ren 99.986 personenauto s, 4518 autobus sen, 65.804 motorrijwielen, 5269 motor- carriers en 54.092 vrachtauto's en spe ciale voertuigen. Dat het verbod van het rijden op Zondag in de verschillende districten zoveel mogelijk op uniforme wijze dient te worden toegepast, wordt door de minister volkomen onderschreven. Ns%egaan wordt, wat ter bereiking van die eenvormigheid nog kan worden verricht. Van 1 November 1947 t.m. 30 April 1948 kunnen extra brandstoffen worden ver strekt wegens inkwartiering van militai ren. De plaatselijke distributiediensten zullen ook van 1 November af wederom een rantsoenbon voor een eenheid vaste brandstoffen verstrekken bij bevallingen. De uitreiking van deze bon zal geschie den tegelijk met de derde verstrekking van kaartjes voor extra levensmiddelen, Indien deze derde verstrekking reeds voor 1 November is geschied, zal de brandstoffenbon uitgereikt worden tege lijk met de stamkaart, textielkaart en levensmiddelenkaart van de 6aby. Des gewenst kan men een extra hoeveelheid gas of electricitei-t verkrijgen in plaats van een brandstoffenbon. Het wnd. hoofd van de algemene dienst van het departement van verkeer en waterstaat te Batavia, Kopier, zal bin nenkort naar Nederiand gaan om aldaar overleg te plegen met de gecomitteerde voor Indische zaken bij het departement xan overzeese gebiedsdelen en met de directie van de stichting voor toezicht °P de politieke delinquenten over de uitzending van 3 a 400 Ned. politieke delinquenten naar Hóllandia en Biak In de veiligheidsraad is gisteren middag het debat over Indonesië voortgezet. De Britse afgevaardigde Cadogan trok de resolutie, waarin werd aangedrongen op de vaststel ling van een voorlopige demarcatie lijn, In ten gunste van een Amerikaan se resolutie. Daarin wordt op partijen een beroep gedaan door gezamenlijk tot overleg te komen tot naleving van de order „staakt het vuren" en wordt de com missie van drie verzocht partijen te helpen bij het bereiken van overeen stemming daarover. Polen verzocht de veiligheidsraad i\euerlancl te willen waarschuwen, dat de V. N. zich gedwongen zou den kunnen zien economische sanc ties, blokkade inbegrepen, toe te pas sen, wanneer de Ned. strijdkrachten in gebreke blijven de door de veilig heidsraad gegeven order om het vuren te staken op te volgen. De Poolse afgevaardigde, Julius Katz, zeide, dat het duidelijk is, dat Nederland de order niet wil opvoigen. Hij diende een resolutie in, waarin de veiligheidsraad wordt verzocht er bij de Ned. regering op aan te dringen al haar strijdkrachten uit Indonesisch ge bied terug te trekken en de Nederland se regering te wijzen op het feit, dat het niet voldoen aan de voorlopige maatregelen tot bijlegging van het ge schil het noodzakelijk zou kunnen ma ken strengere maatregelen te nemen. Zoals wij reeds gemeld hebben, zal in December, ter gelegenheid va.n de feest dagen, extra-suiker worden beschikbaar gesteld. Thans zijn de hoeveelheden bekend gemaakt. Met St. Nicolaas en Kerstmis zal voor alle leeftijdsgroepen tweemaal een extra-rantsoen van 200 gram suiker worden verstrekt. Gaat het even best met de wilde zwij nen. Een echte „Blitzkrieg". Dat wordt kluif met erwtensoep en de rest inblik ken. Van inblikken gesproken, heeft U ge lezen, hoe zij „onze Beel" hebben willen inmaken? Toch niet? Nu dan heeft U veel 'gemist. Maar U heeft het wel ge lezen; wij bedoelen het Voorlopig Ver slag van de Tweede Kamer over de Rijksbegroting. Interessante lectuur, vindt U ook niet? Je krijgt dan eens een kijkje op hetgeen ons Parlement over het kabinet denkt. Dat wisten wij natuurlijk nog niet? Nu ja, in het La gerhuis worden ettelijke uren vol ge praat, doch wij kunnen het ons voor stellen. dat zo eens. in het jaar onze geachte afgevaardigden behoefte heb ben om hun hart ruim te luchten. Neem b.v. eens Jan Schouten; uit hem krijgt men anders geen woord over Linggad- jati ten goede tenminste. „Meerdere leden" duwen de ministers lelijk in de stormhoek, doch daar lood sen de ambtelijke roergangers, als dit verslag beantwoord wordt, ze wel weer uit. Bovendien kunnen de kabinetsleden zich troosten met de wetenschap, dat „zeer velen" de critiek niet kunnen onderschrijven. Ja die politieke deskun digen zijn het al evenmin met elkaar eens als andere deskundigen, al mag de een de inmaak wat zuurder maken dan de andere. Maar wie het menu te ongezouten opdienen, zal het ongetwij feld ingepeperd worden, want de minis ters kunnen ook van zich afbijten. Het spreekt vanzelf, dat het voor minister Beel niet prettig is om als kop van Jut te fungeren, doch hij bedenke, dat het niet elke dag kermis is. Maar twee keer in een jaar is het toch feest, want na de schriftelijke debatten wordt alles nog eens dunnetjes mondeling over gedaan en dan is de beer pas goed los waarbij in de politieke schiettent aan zijne Excellentie het laatste schot is. En als het feest dan ten einde is, kan men aan de arbeid gaan met een kate* van de verloren tijd. Het moge overdreven zijn, als de „grote men" moppert, dat door al het gepraat de boel in de soep loopt, men bedenke toch wel, dat we er met praten alleen niet komen. Praten is zilver maar handelen is goud. ANALYST. De Amerikaanse dr Carl Cori, die dit jaar de Nobelprijs geneeskunde samen met zijn vrouw ontvangt. vZ°°r het tijdvak van 2 t.m. 15 No- aangewezen: Zijh de VOlgende bonnen Bonkaarten Ka, Kb Kc 711 Q 03 diversen 100 gr. bloem 0f zelfrii- zend bakmeel of kindermeel Q 04 diversen 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr jam, stroop en?, of 750 gr. versnaperingen. Q 05 diversen 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten Kd, Ke 711. Q 13 diversen 100 gr, bloem of zelfrij- zend bakmeel of kindermeel of kinderbisscuits. Q 14 Q 15. Q 16 diversen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versna peringen. Q 17 diversen 500 gr. zachte zeep. Q 16 reserve 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. Bonkaarten Ma, Md, Mh 712. (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Q 11 suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. Tabak, en versnaperingenkaarten. Q 01, Q 03 tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. y 01 versnaperingen 200 gr. versnaperin gen of 200 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. Q 03 versnaperingen 100 gr. versnaperin gen of 100 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Een mijnontploffin.g heeft gisteren te Echteld aan vier D.U.W.-arbeiders het leven gekost, terwijl drie anderen ern stig werden gewond. De arbeiders waren in dienst van de Ned. Heide-Mij. werkzaam bij graafwerk aan 6e Linge. Terwijl zij gistermiddag schaften in een houten keetje, deed zich eensklaps een geweldige ontploffing voor, welke het keetje volkomen vernielde. Toen hulp toesnelde, vond men, dat van de zeven iIBann™'_ die erin geweest „ter anderen ernstig gewond waren. De <rewonden zijn m allerijl naar het zieken huis te Tiel overgebracht; waar de 58-ja- iarige W- B. uit Nijmegen aan de ver- jange bezweken. 'Tf overige slachtoffers waren de 48- jarile J- J vded21Ë]arige P' A. O. en 0 üf achtete d\an ™n de ploeg Wa? toe vallig niet in de ardo°r hij aan de ramp ontkwam. Han van Meegeren voor zijn rechters. Het romantisch aspect van de rechtszaal met de imitatie-schilderijen versierd. Links de beklaagde op het zondaarsbankje, Neem 420 ton betonijzer, 3500 ku bieke meter beton, 6000 vierkante meter glas een kleine anderhalf mil lioen stenen en hieruit plus natuur lijk nog een flmk aantal andere za ken stampen Nederlandse arbeiders onder een voortvarende aannemer en een knap Nederlands architect, in een goede zeven maanden een fabriek uit de grond, zoals We hier in Nederland nog niet hebben gezien. Dat is de Nederlands-Amerikaanse autobandenfabriek „Vredestein" te Enschedé 80 pet. Nederlands kapitaal en 20 pet. Amerikaans, gefourneerd door de bekende Amerikaanse Maat schappij B. F. Goodrich Cy. Het is een prachtig, hoog en luchtig gebouw geworden, zo gebouwd, dat steeds een verticaal diffuus licht wordt verkregen, zonder dwarsbinten en vol komen brandvrij. Voorlopig werken op deze fabriek een zestigtal arbeiders; wanneer men goed ingelopen is, denkt men ongeveer 200 arbeiders nodig te hebben en een pro ductie te bereiken van 500 autobanden per dag. Hiermede wordt dit bereikt, dat Nederland hierdoor aan deviezen per jaar zal besparen ongeveer 10.000.000. Gisteren waren vele genodigden naar de nieuwe fabriek aan de Burgemeester Stroinkweg te Enschedé gekomen om de opening en ingebruikstelling bij te wo nen. Honderden en nog eens honderden vulden het ruime afleveringsmagazijn, dat met palmen en vlaggen een vrolijk aanzien had gekregen. Te ongeveer 1 uur arriveerde minister S L Mamsholt, minister van Economi sche Zaken a.i„ aan het gebouw. Hierop nam de president-commissaris, de heer ir. E. L. C. Schiff Sr., het woord om de genodigden -een duizendtal -welkom te heten, die zijn vreugde er over uit sprak dat het gelukt was in samenwer king met de zo bekende Goodrich-fa- briek, een Nederlandse autobandenfa briek te vestigen. Na hem volgde toen een hele rij van sprekers, o.a. mr. Wilkinson die woor den van gelukwens sprak namens dr. Baruch, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland; ir. F. Q. den Hollander, president-directeur van de Ned. Spoor wegen, en nog vele anderen. Ook de president van de Goodrich Company in Amerika, mr. W. C. Gulick, sprak enkele woorden van gelukwens; hij vertelde ons later dat hij Neder lander van afkomst was drie geslaeh- 'en terug waren zijn voorvaderen naar \merika gekomen en toen klonk de naam wat meer Nederlands, n.l. Van Gulik. Ook Enschedé's burgemeester sprak woorden van begroeting tot de nieuwe industrie in zijn gemeente en hoopte op voortdurende hartelijke samenwerking. Op een podium in de fabriek hield tenslotte minister Mansholt een, toe spraak waarin hij zijn vreugde uitsprak over de werkgelegenheid die deze in dustrie schept en hij hoopte, dat zij tot de economische ontwikkeling van ons land zou bijdragen. Vooral stemt tot te vredenheid dat deze fabriek het moge lijk maakt, dat de behoefte aan auto banden in Nederland nu voor een deel door eigen productie gedekt kan wor den. Toen stelde minister Mansholt met een druk op een knop de machines alle de laatste Amerikaanse vindingen in werking en „Vredestein" is nu bezig Nederlandse autobanden te produ ceren. Voor het Bossche tribunaal stond Woensdag terecht H. C. v. d. Bijl, in 1940 commandant van de derde divisie van het Ned. leger, na de capitulatie werd hij gepensionneerd, en hij werd provinciaal directeur van Winterhulp en Ned. Volksdienst waardoor hij zijn in komen van 4000 tot 9500 verhoogd zag. Hij verklaarde echter, dat hij al leen uit sociale overwegingen deze func tie a.anvaard had. Ook zou hij sympa thiserend lid van de N.S.B. zijn gewor den en wel twee dagen voor dat de of ficieren in krijgsgevangenschap wer den weggevoerd. Met de andere N.S.B.- ers werd hij na twee maanden weer naar huis gestuurd. In Mei 1944 werd hij met ziin zoon en dochter gewoon lid cier NS.B. Na de kas der N.V.D. met en kele ambtenaren te hebben verdeeld, vluchtte hij op dolle Dinsdag naar Duitsland. CVan de M. ontkende alles en trachtte zijn vlucht naar Duitsland goed i.e pra ten, met de verontschuldiging dat hp zo naar zijn zoon die daar was, verlangde. Het tribunaal hield de zaak tegen verd. die voorlopig geinterneerd blijft, aan om enkele punten van de tenlaste- legging nader te kunnen onderzoeken. Minister Mansholt bracht een bezoek aan de productiebedrijven van de N ederlandsche Verbruikscoöperaties te Utrecht. De directeur der productie-bedlijven toont de minister de werking van een volautomatische persmachine voor vermecelli. In verband met de uitnodiging om besprekingen te Batavia te komen voeren tijdens het verblijf aldaar van de comissie van goede diensten, heeft de regering van Oost-Borneo besloten Adji Pangeran Kartanegara en Adji Raden Djodopraliro derwaarts af te vaardigen. Antara meldt dat de commissie van goede diensten gistermiddag een bijeen komst heeft gehad met Soekarno. Sjari- foeddin en de vice-premiers Gani en Setyadjit. Er zijn verder besprekingen gevoerd met de Indonesische delegatie. De woord voerder der commissie verklaarde dat „veel vordering" was gemaakt. Radio-Djokja meldt nog, dat de com missie van goede diensten met de repu blikeinse autoriteiten de kwestie bespro ken heeft, welke neutrale of voor beide partijen aanvaardbare plaats voor de komende onderhandelingen zou worden gekozen. De besprekingen werden in een vriendschappelijke sfeer gevoerd en op verschillende detailpunten is overeen stemming bereikt. Voor de besprekingen met de commis sie van góede diensten vertoeven thans te Batavia of zullen spoedig daar arriveren, 2 ministers van Oost-Indonesië, het wnd. hoofd van de daerah West- Borneo en een drietal vertegenwoordiger» van dat gebied, de vertegenwoordiger van de contactcommissie van West-Java, vertegenwoordigers van de voorlopige raad van de daerah Sumatra's Oostkust, van mid den-Java en van Zuid-Sumatra. Duitsers proeven namen met geheime De proc.-fiscaal bij het B. G. te Am sterdam heeft tegen de 47-jarige E. '3 Lehmann uit Utrecht, directeur van de Utrechtse electr. apparatenfabrie), „Leko", een gevangenisstraf van acht jaar geëist, ontzetting uit de kiesrech ten en uit het recht enige leidende functie in een bedrijf te bekleden ge durende het leven, alsmede een boete van 150.000 en verbeurdverklaring van een aantal 'ffecten en juwelen. De fabriek heeft tijdens de bezetting zgn. omvormers gefabriceerd, welke naar Penemiinde werden gezonden, waar ae wapens. Behalve deze voor de Duitse oorlogs industrie bestemde onderdelen, expor teerde L. een groot aantal stofzuigers, rijwiellantaams en achterlichten naar Duitsland. Hij heeft zijn bedrijf in de oorlogsjaren geweldig weten uit te breiden. Eind Augustus 1944 werkten bijna 700 arbeiders in zijn fabriek. Ook heeft hij nog kans gezien machines ter waarde van een half millioen aa- te schaffen. Zijn omzet in de oorlo- bedroeg ongeveer tien millioen. Uit spraak op 12 November. Professor Reuter, leider van de Oos tenrijkse volksgezondheidsdienst, zou, volgens een bericht uit Wenen, voorge steld hebben, 10 doktoren uit Oóstenriik naar Egypte te sturen. Prof. Reuter be vindt zich op inspectiereis door de pro vincies Karinthië en Stiermarken om zich ervan te vergewissen, dat alle voorzorgs maatregelen genomen worden om het binnendringen van de cholera in Oos tenrijk via Italië te voorkomen. Zwitserse dotoren zullen met Egyptische Rode Kruis samenwerken. Uit Parijs wordt gemeld, dat douane beambten, brandweerlieden en haven autoriteiten te Calais en Duinkerken te gen cholera zullen worden ingeënt. Naar van betrouwbare zijde ie Cairo wordt vernomen, overweegt de Egypti sche regering de afkond'eing van de staat van beleg voor gehee' F-vote, indien de oholera-°n!de~«e "i"t suoe- dig in hevïrbeïd afneemt. De Ned kolon'es in Cairo en Alexandria zijr. dank z» doo-tastend ingrijpen van Nee", röde tüdiv indent in verband met de heersende cholera- epidemie. De laatste 24 uur zo werd gisteren uit e-iro geme'd. zijn in Egypte 442 per sonen aan cholera gestorven, terwijl 825 i nieuwe gevallen zijn gesignaleerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1