FILMS Stormhoek Russisch plan inzake Palestina 1 Opening van een Katholiek Boerencentrum Tienduizend gulden in theemuts Mikolajczyk thans in Engeland L Reorganisatie K. F. C. noodzakelijk De mijn DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In de Dat een schakel tussen de standen ivorden wil Oneerlijke electriciën liep tegen dé lamp cholera-epidemie minister van over. ZEESE GEBIEDSDELEN 69ste JAARGANG N.o. 20458 VERTROUWENSKWESTIE van critiek en publiek OVER 20 JAAR ZATERDAG ZES DODEN EERSTE REACTIE IN V.N.- KRINGEN GUNSTIG VIER WILDE ZWIJNEN NEERGELEGD GUNSTIGE WENDING IN GENERAAL SPOOR NAAR NEDERLAND? GEEN EXTRAATJES VOOR FEESTJES ter gelegenheid van St. Nicolaas en Kerstmis ROERGANGER. WAAROM HIJ VLUCHTTE TWEE JONGENS GEDOOD DUIZENDEN VALSE TEXTIEL- PUNTEN INGELEVERD HONGARIJE AAN DE BEURT Ook daar complotontdekt VERKEERSONDERWIJS DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. taal, 1.15 Per maand, 0.3(r per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden iVïeaedelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De wijze, waarop de ^iriandse centrale, het door het Nederlandse episcopaat ingestelde bureibevrijding ..ir.li sinds de Devrijaing ekweten. heeft herhaalde en voor filmkeuring, zich sinds de t van haar taak heef tg'h j aanleiding gegeven tot herhaal zeer gegronde critiek, met name van ae filmrecensenten, die voor katholieke bladen werken. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat de beslissingen van de K.F.C., ach teraf, niet in overeenstemming bleken met het oordeel, dat genoemde recen senten van wie men mag aannemen, dat zij, naast hun aesthetische deskun digheid op filmgebied het nodige ver antwoordelijkheidsgevoel ten aanzien van de morele beoordeling van een film bezitten in hun bladen over een be paalde film hadden uitgesproken. _.9? is dat niet te verwonderen. Bp ae beoordeling van een film op haar morele kwaliteiten komen immers zo vele factoren in het geding, dat het uit eindelijke oordeel van de deskundigen evenals bij de aesthetische waarde ring nog al eens uiteenloopt. Van de zijde der aesthetische des kundigen, in casu van de filmrecensen ten der grote katholieke bladen, die uit, hoofde van hun functie het eerst met' de meest belangrijke films kennis ma ken, zou dit geen aanleiding (mogen) zijn tot critiek, indien de keuringscom missies van de K.P.C. waren samenge steld uit personen, die, zoals de film encycliek „Vigilanti cura" zegt, „ver trouwd zijn met de filmtechniek en die tegelijk zijn vastgeworteld in de begin selen van de katholieke geloofs- en zedenleer". Voor de oorlog was dit het geval en er deden zich vrijwel geen moeilijkheden voor. Sinds de bevrijding ligt de zaak evenwel anders. Verscheidene bekende filmdeskundigen werden uit de K.F.C.- commissies geweerd en de feitelijke samenstelling ervan bleef in mysteri euze duisternis gehuld. De daaruit voortspruitende ontevre denheid bij de insiders culmineerde in -?®ruime tiid geleden te Utrecht ge- £„iUrKaderJns' van filmiournalis- t^!t nrbijgewoond door de heer L. M Weterings, directeur van het Centraal Bureau va- de K. F. A. niet van de K.F.C. die verbetering toezegde. Hoewel onmiddellijk daarna in „De Tijd" een artikel over deze kwestie verscheen, hebben wij opzettelijk het zwijgen er toe gedaan, aangezien wij van mening zijn, dat dergelijke „in terne" aangelegenheden beter niet in openbare krantenartikelen kunnen wor den behandeld. Nu echter ook „De Volkskrant" aan de kwestie van de K.F.C.-keuring 'n artikel heeft gewijd, menen wij niet langer te mogen zwijgen en willen wii ten aanzien van wat wü tot nog toe hebben beschouwd als een min of meer persoonlijk conflict tussen de filmredacteur van „De Tijd" en de topleiding van K.F.A. en K.F.C., ons standpunt bepalen. Ook wii zijn van mening, dat een re organisatie van de K.F.C. dringend noodzakelijk is, maar niet op de wijze, welke door sommige filmjournalisten, afgaande op hun'publicaties en uitlatin gen wordt voorgestaan. Volgens hen zou'men kunnen volstaan met een com missie, gevormd door drie Amsterdamse filmrecensenten van katholieke bladen. Een dergelijke commissie is, na de reeas eerder vermelde vergadering in Utrecnt, in Amsterdam geïnstalleerd.Zij werd echter o.i. terecht niet door de IC.F.C. erkend en het verwondert ons zeer, dat „De Volkskrant" zich in haar artikel afvraagt, waarom dat gebeurd is. De redenen daarvoor liggen immers voor de hand. De eerste daarvan is zon der twijfel, dat men van een lichaam als de K.F.C., dat, ondanks alles, het door de bisschoppen opgerichte landelijk bu reau voor de filmkeuring is en blijft, moeilijk kan verwachten, dat het zonder meer een commissie erkent, welke zon der zijn voorkennis werd samengesteld. Vervolgens kunnen de filmjournalisten niet van de K.F.C. verwachten, dat zij haar door het episcopaat gegeven vol macht gebruikt om de keuring van de voornaamste en aesthetisch belangrijk- f:® LvT13 want daarom gaat het uitsluitend legen van enkele Evenmin als de journalisten genoegen H~j.ïl6n met ae uitspraken van de K.F C - commissies, die volgens hen incompe- te-t zijn, evenmin mag.de K.F.C. genoe gen nemen met een commissie, uitslui tend bestaande uit journalisten, die, wat de morele kwesties betreft, zo al niet incompetent, dan toch zuivere theore tici zijn. In een dergelijke commissie moet toch minstens een man uit de practrjk de priester, die in de biecht stoel zijn ervaringen heeft opgedaan zitting «hebben. Maar dan een priester, die in het volle leven staat, die zich bo vendien voor technische en aesthetische filmkwesties interesseert en die als zó danig het volle vertrouwen geniet van de filmcritici. Rest nog de vraag, hoe het probleem van de katholieke filmkeuring en van de reorganisatie van de K.F.C. het best wordt opgelost. Daartoe dient men allereerst de moei lijkheden te kennen, welke zich in de practijk voordoen. Het meest recente voorbeeld daarvan is de wijze, waarop de films „Wuthering Heights" en „Mil dred Pierce" zijn beoordeeld. Eerstge noemde film werd door de K.F.C. ontra den, door de Amsterdamse filmrecen senten toelaatbaar veiklaard voor vol wassenen. De tweede film werd door de K.F.C. toelaatbaar verklaard voor strikt volwassenen, door de filmrecen senten ontraden. In beide gevallen gaat het om „be langrijke" films, in ieder geval om films, welke in de ogen van de filmim porteurs belangrijk zijn. Aangenomen mag dus worden, dat dergelijke controversen bijna uitsluitend zullen ontstaan over dergelijke „belang rijke" films. Wij geloven niet, dat de filmrecensenten zich druk zullen maken over films, waarover ze toch niet schrij ven. Deze films zouden dus aan het oordeel van de bestaande, maar toch in elk geval gereorganiseerde K.F .C.-com- missies kunnen worden overgelaten. Met de „belangrijke" fi!ms hgt de zaak echter anders. Wij weten met, welke K.F'.C.-commissie met de beoor deling daarvan wordt belast. Zelf wor den wij filmjournalist, hoewel geen Amsterdamse! sinds de meergenoem de vergadering in Utrecht, tweemaal per maand naar Voorschoten uitgeno digd om gedurende 1 dag als lid van 'n K.F'.C.-commissie film3 x~ beuren. De „belangrijkste" film, welke wij ooit te zien kregen, was „De Zoon van Monte Christo"! De werkelijk belangrijke films worden dus blijkbaar op andere dagen door an cle; e commissies gekeurd. Deze commis sies dienen echter niet in Voorburg te zetelen. De berg komt nu eenmaal niet spoedig naar Mohammed en daarom moet Mohammed, in casu de K.F.C.- commissie, naar de berg gaan, d.w.z. naar die plaatsen, waar de meeste pre mières draaien, tenzij er een modus zou kunnen worden gevonden «le meest ideale! volgens welke de K.F'.C. ge lijktijdig keurt met de Centr. Commissie. Die plaatsen zijn allereerst Amster dam, Den Haag en mirabile diclu! ook wel eens Rotterdam. Tenminste in dezf drie steden en op de allereerste plaats in Amsterdam, dienen in onder ling overleg tussen de leiding van de K.F.A., de K.F.C. en vertegenwoordi gers van de katholieke filmjournalisten, K.F.C.-commissies te worden geïnstal leerd, welke het volledig vertrouwen van alle betrokken partijen genieten. Deze commissies moeten de films zien, gelijk tijdig met de filmrecensenten, opdat het oordeel óver de aesthetische en morele kwaliteiten welke o.i. nooit geheei kunnen worden gescheiden tezelfder tijd kan worden geveld, een cis, waar aan in geval van samenwerking tussen fiJmjournalisten en K.F.C. /«makkelijk kan worden voldaan. Uiteraard moet er altijd nog beroep tegen de uitspraken van deze commis sies mogelijk zijn bij een hoger college. Een dergelijk college bestaat, doch om trent zijn samenstelling en werkwijze is ons niets bekend. Dit college dient te zijn samengesteld uit de meest voor aanstaande katholieke filmdeskundigen en moralisten, wier bekwaamheid en objectiviteit van oordeel boven alle twijfel verheven zijn. Met de reorganisatie van de K.F.C. moet terstond een begin worden ge maakt. Met, persoonlijke verlangens, ge voeligheden en rancunes mag in dit ge val geen rekening worden gehouden. Het gaat om de goede naam en het pres tige van de katholieke filmkeuring, maar ook om het vertrouwen van de tienduizenden katholieken, die de uit spraken van de K.F.C. volgen. F. Het Maandag uit Batavia ontvangen Nederlands communiqué van Zondag meldt, dat de verliezen aan Ned. zij de Zaterdag bedroegen 6 gesneuvelden en 6 gewonden. Op West-Java en Oost- Java werd krachtig opgetreden tegen rondzwervende benden, die onze troe pen aanvielen. Op midden-Java waren republikeinse strijdgroepen in de rand gebieden actief. Ned. detachementen mj Soemowono werden met automati sche wapens beschoten. Op Java en Sumatra werden Ned. posten door re publikeinse benden beschoten. in handen te filmrecensenten. In de betrokken subcommissie voor Palestina der Verenigde Naties heëft de sovjetafgevaardigde gisteren het Amerikaanse voorstel tot verdeling van Palestina tegen 1 Juli 1948 van de hand gewezen. De so /jet-Russische gedelegeerde, Tsarapkin, stelde voor, dat het Britse mandaat 1 Januari 1948 zal worden beëindigd, dat de tussenperiode niet langer dan een jaar zal duren en dat er onmiddellijk een commissie, De- staande uit leden van de VJHBheids- raad, naar Palestina zal worden ge zonden. Tevens stelde Tsarapkin voor, dat de Veiligheidsraad onmiddellijk in de Jood se en in de Arabische staat een provi soire regeringsraad zal instellen. De Britse troepen zouden drie a vier maan den na het aflopen van het Britse man daat over Palestina het land moeten hebben verlaten, aldus Tsarapkin, In zijn critiek op het Amerikaanse plan zeide de sovjet-afgevaardigde, dat dit de gehele verantwoordelijkheid voor het uitvoeren van het verdelingsplan op Engeland legt, hetgeen de sovjet-unie niet kan goedkeuren, daar Engeland reeds heeft gefaald bij de uitoefening van het mandaat en de Britse regering openljjk te kennen heeft gegeven, dat Morgen wordt de voorzitter van de KAB. de heer A. C. de Bruijn, zestig jaar. Katholiek Nederland en geheel ons vaderland mogen zich gelukkig prijzen in deze zo invloedrijke en gewichtige positie een-mhn te zien staan van on gerepte onbaatzuchtigheid, van door ervaring en inzicht gerijpte energie, uitsluitend gericht op het algemeen belang. Een dergelijk man in een der gelijke positie is een voorrecht voor een land, vooral in deze tijd. De zestigjarige zij nog lange tijd toegewenst van onge schokte levenskracht tot heil van de door hem geleide beweging en van heel de samenleving. De schilder Han van Meegeren was genodigd tot een bezoek aan het Braziliaanse opleidingsschip „Almirante Saldanta"te Amsterdam gemeerd en werd met alle honneurs ontvangen. zij niet bereid is enige beslissing uit te voeren, welke voor Joden of Arabieren onaanvaardbaar is. Volgens het sovjet-Russische voorstel zou de commissie van de Veiligheids raad onmiddellijk na haar aankomst in Palestina beginnen met het vast stellen van de grenzen, overeenkom stig het besluit der algemene verga dering. De voorlopige regeringsraden moeten ten minste zes maanden nadat zjj zjjn Ingesteld „op democratische wijze" verkiezingen uitschrijven voor consti tuerende vergaderingen'. Naar verluidt, heeft de Amerikaanse afgevaardigde ter zitting, die met ge sloten deuren werd gehouden, verklaard, dat het Amerikaanse en het sovjet-Rus sische voorstel elkaar ten dele dekken, doch hij zag niet in, hoe men zonder Britse medewerking gedurende de tus senperiode de orde in Palestina kan handhaven. De vertegenwoordiger van het Jood se bureau dr. Mosje Sjertok, vroeg Tsa rapkin, of de commissie van de Veilig heidsraad rile leder; v*an dit lichaam zou omvatten en wat in de tussen periode zal worden van de immigratie e; de voorzieningen van het witboek. Zijn vragen werden echter niet beant woord. Naar een Reuter-telegram ult New_ York meldt, is «le eerste reactie in kringen der V. N. aldaar 0p het Rus sische plan voor verdeling van Pa lestina over het Scheel genomen gun stig, ofschoon opheldering op som_ mige punten nog werd afgewacht. Intussen nemen de(buitenlandse con sulaten te Jeruzalem, wier regeringen het verdelingsplan v0 alestina steu nen, voorzorgsmaatrege en om de even tueel oplaaiende woede der tegenstan ders het hoofd te kunnen bieden. Door de lage waterstand tan de If aal ligt de veerpont te Druten zo laag, dat de automobilisten voorzichtig een gevaarl'jke glooi ing moeten afrijden. Uit onze katholieke jongeren van de boerenstand zullen kerels gevormd moeten worden met een op alle ge bied gedegen ontwikkeling: dé voor' mannen in de toekomst. Die te vormen is de mooie, maar zware taak van het R.K. jongfe-boe- ren-centrum, een instituut «lat het knooppunt moet worden van gedach- tenwisseling, een middelpunt van ac tie en uiteindelijk een trefpunt van alle standen van de maatschappij die geleidelijk aan naar elkaar toe moe ten groeien. Daarom moet de opening van dit centrum een groots Initiatief van de katholieke boerenorganisatie gezien worden als een der belangrijk ste hoogtepunten voor onze agrari sche bevolking sedert de laatste tientallen jaren. In deze Sjeest sprak de heer A. de Goey, voorzitter van de gewestelijke organisatie A.B.T.B. van de K.N.B.T.B. bij de opening van het jonge-boeren- centrum m de Steeg bij Arnhem. Het vormen van degelijke leiders in een organisatie kan alleen góéd gebeu ren in een internaat. Lang reeds leefde deze gedachte in de katholieke organi satie van boeren en tuinders. Verleden maand vond men een geschikt tehuis voor dit centrum. Men bóeren volharding zette men door, deed paardenwerk en feTI wat men zich tot doel had ge- opening op 3 November, n de stuwende leiding van dr. X-3?ilssen> voorzitter van het werk- ccmite, werd in 3 weken tijd een pres- l~"e'rec°rd geleverd. Met optimisme, Fra®enschapszin en taaie wilskracht noorden de organisatoren zich door alle moeilijkheden heen. Een vreugdevolle heerste gisteren op „Ons ft waar de genodigden uit de boeren- °r^anisaties, het voltallig werkcomité en de vele cursisten uit alle gewesten oiieen waren. De opening van het ge- Douw geschiedde door de voorzitter van Pet jonge-boeren-centrum, de heer G. Mertens uit Horst (L.). De plechtige inzegening deed de zeereerw. heer Hen- dnkse, pastoor in de Steeg. De heer Theo van Steen uit Utrecht, Een club van zeven Eindhovense jagers heeft in de bossen onder Vessem eon viertal knapen van wilde zwijnen neer geschoten, terwijl gistermiddag nog op een aangeschoten vijfde beestje werd jacht gemaakt. In de uitgestrekte bossen en vennen van het natuurreservaat onder Vessem huist veel groot wild, herten, reeën en wilde zwijnen, waarvan men vermoedt dat ze uit de Belgische kam pen overgekomen zijn. De zeven ja gers zetten een uitgestrekt gebied af en telkens op afstand van 50 meter werd een schutter geplaatst. De wilde zwijnen kwamen onder leiding van een „voor man" aanzetten en werden volgens de regelen der jacht met de kogel gedood. Verder zijn in de buurtschap Enter broek (O.) vier wilde zwijnen gesigna leerd. Ze distanciëerden zich langs de Regge in de richting Delden. Doordat een tussenmeter geplaatst moest worden in een perceel in de Michel Angelostraat te nll .rdam moesten de electriciens, de ïi -jarige N. D. en de 41-jarige J- B- verleden week Maandag opmetingen verrichten in het huis. Zij braken de vloer van do zolder open en vonden er tot hun gro te verbazing een geldkistje met 10.000. Al gauw maakte de hebzucht zich meester van de 27-jarige N. D., die waarschijnlijk bij het zien van zo'n rijk dom een hele wereld voor zich open zag gaan. Zijn collega wilde echter van achterhouden niets weten. Zij vertelden hun vondst aan hun patroon, die hen prees om hun eerlijkheid. De volgende dag echter meldde D. zich ziek. Hij be gaf zich dien ochtend om 11 uur naar een woning naast het huis, waar dt schat gevonden was, wachtte een gun stig ogenblik af en ging toen via een plat naar de bewuste zolder, waar hij zich van de 10.000 meester maakte Hij stak 160 als zakcentje in zijn bin nenzak. Daarna bestelde hij een taxi en kocht een theemuts, waarin hij de rest van de buit opborg. Een mooie plaats om deze schat te verstoppen was gauw gevonden. Hij ging naar de grootouders van zijn vrouw en vroeg hun de theemuts zo lang te bewaren, omdat het een S. Nicolaascadeau voor zijn vrouw was. Het liep echter anders af dan D. vermoedde. De benadeelden ontdekten n.l. de ver missing, deden aangifte bij de politie die al gauw na huiszoeking de bader Donderdag J»L aanhielden. De f 120 die nog van het zakcentje over waren, had de dief in de kachel ge gooid. De rest van de 10.000 werd in de theemuts gevonden. De grootouders en zijn vrouw hadden er in het geheel geen idee van, welk een schat in het Slmpele ding verborgen was. De be nadeelden hebben de bergplaats al va» de bezetting af aangehouden. Zaterdag is D. - - leid. voor de officier van justitie ge- Uit Cairo wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers van de cholera-epidemie een belangrijke daling aanwijst. In het voor matste etmaal stierven 271 personen en werden 461 nieuwe gevallen, gemeld. De dag daarvoor waren deze cijfers resp. 374 en 739. De Egyptische minister van openbare gezondheid verwacht, dat de daling zich n«>g verder zal voortzetten. Van bevoegde zijde deelt mén ons mee dat er sprake is van een bezoek van generaal Ipoor of een zijner naaste me dewerkers aan Nederland. Dit bezoek ka., binnenkort verwacht worden en zal ten doel hebben de bespreking van per sonele en materiële vraagstukken, be treffende de'Ned.-strijdkrachten in In donesië. voormalig leider van de culturele dienst van de K.A.B., thans leider van dit boerencentrum, opende de bijeenkomst in de eenvoudige, ruime conversatiezaal met een 'warme speech. Dit centrum zal zich moeten ontwik kelen in de sfeer van het platteland, waar de oer-degellike christelijke geest nog leeft, diep geworteld in de boeren stand. Kernvorming der jonge boeren zal hier het slagwoord zijn. Deze instel ling moet uitgroeien van een brandpunt van actie voor een nieuwe maatschappij tot een centrum van gedachtenwisseling Voornamer dan kennis is de vorming der jongeren tot doelbewuste christen- boeren met een brede blik. Door samen werking met de jongeren uit andere, standen wil dit centrum bundeling van alle christenkrachten in Nederland en op deze manier 'n christengemeenschap in Nederland. Reeds is bekend gemaakt, dat zowel ter gelegenheid van St. Nicolaas als van Kerstmis iedereen 200 gram suiker extra krijgt. Daartoe is besloten, omdat de voedselvoorzieningsautoriteiten over tuigd zijn van de betekenis van iets extra's voor de viering van deze feesten en alleen de suikerpositie deze bijzon dere verstrekking Joelaat. Maar daarmede zijn dan ook de gren zen van het mogelijke bereikt, zz verzoeken om daarenboven nog één of andere extra toewijzing te mogen ontvangen voor feestelijkheden van af zonderlijke groepen zal niet voldaan kunnen worden. Correspondentie hier over dient reeds bij voorbaat als nutte loos beschouwd te worden en de betrok ken instanties zullen het daarom op prijs stellen wanneer ze ter voorkoming va" veel nodeloos werk, achterwege blijft. Over 20 jaar, dan zijn wij de burgers met weelderige buikjes en omgekeerd evenredige pruikjes. Dan gist' en borrelt een nieuwe, toekomst rond ons heen e'n zullen wij dezelfde aanvallen moeten weerstaan, welke wij thans lanceren. Dan zal van ons rekenschap worden geëist door ons nageslacht, zoals wij deze thans eisen van ons voorgeslacht. Over twintig jaar, dan behoeven wij ons niet meer te bekommeren over de stichting van een gezin. Ondanks het ontbreken van daadwerkelijke naasten liefde, het gemis aan het toegepaste „Reddend Christendom", zullen we dan wel via kamertjes en noodkeukentjes, via gezinsvermeerdering en ambtelijke papierlawines, tot de glorie van ëen eigen huis zijn gekomen. Somber? Zal het wel eerder zo ver zijn? O ja, we weten het wel, Juli 1947 waren ruim 18.000 woningen in uitvoe- ring maar liefst 94 pet. van de bouw- I capaciteit van Juli 1938. Maar.is het ook bekend dat in de eerste helft van 1947 2500 woningen voltooid werden, slechts 13 pet. van 1938? Rekening hou dend met materiaalschaarste, belemme ringen door strenge vorst, enz., bewijzen deze cijfers èn de praktijk, dat er ge- lariterfanterd wordt; dat op de meest misselijke manier gesnot wordt met de vreugde van persoonlijke vrijheid. En zoals het in de bouwnijverheid is, zo is het op kantoren en fabrieken. Het lijkt wei, of het mensdom is stuk ge beukt en de schade onherstelbaar is. Men kan er vergoelijkend over spreken „Nu ja, ze zijn zo jong niet meer en een oorlog gaat ook niet in je koude kleren zitten". Soit, maar het vuur verteert niet al leen, doch loutert ook zeker de besten. Wij zijn niet oud en physiek gaan we voor de grootste berg niet opzij. In 1945 is een hoofdstuk in het levensboek af gesloten en op ons rust «Ie taak een nieuw hoofdstuk te schrijven. Dat kan niet in 6 uur per dag. Dat gaan niet door slungelen, swingen en de nieuwste detectives lezen. Neen, dat is alleen mogelijk door aanakken. inten sief en voor 100 pet. Dan zal er eens een tijd komen veel vroeger dan over 20 jaar, dat we elkaar vol plezier een maagpor geven en zeggen: „Wat een sufferd was die Churchill toch. Bloed, zweet en tranen! Heb jij wel eens tijd gehad om te huilen?" De leider der Poolse oppositie, Sta- nislaw Mikolajczyk, die was uitge weken, is in Engeland aangekomen. Hij heeft toestemming gekregen voet op Britse bodem te zetten. In het par lement werd hij bij deze mededeling gejuicht. In een interview, dat hij te Londen in de woning van zijn echtgenote toe stond, verklaarde Mikolajczyk, dat hij 18 October had vernomen, dat hij vari zijn parlementaire onschendbaarheid zou worden ontheven en kort daarop door een Pools militair gerechtshof ter dood zou worden veroordeeld. Hij be sloot hierop, het land te verlaten. „De communisten in Polen willen bloed vergieten, om hun macht te ver groten en ik heb dit willen voorko men", aldus Mikolajczyk. „Als ik zou zijn veroordeeld, zouden leden van mijn partij tot repressailles zijn overgegaan, die in bloed zouden zijn gesmoord. Dat heb ik willen vermijden en daarom beu ik ontsnapt". Sprekende over zijn vlucht, zeidc Mikolajczyk: „Ik reisde eerst naar West-Polen en vandaar door de Rus sische zone van Duitsland naar de Brit se zone, waar ik Zaterdag j.l. aankwam. Eerst toen kon ik rustig een nacht sla pen. Ik ben verder alleen in een vlieg tuig van cV R. A. F. in Engeland aan gekomen". Mokilajczyk zeide nog, geen plan nen voor de toekomst te hebben. Mis schien zal hij naar de Ver. Staten gaan, waar hij verschillende goede vrienden heeft onder de aldaar vertoevende po litieke ballingen uit Oost-Europa. De vroegere Poolse partijleider zei de, niets te weten over het lot van zijn medewerkers, die met hem gevlucht zijn. Hij hoopte, dat zrj nog in leven zijn en verwacht spoedig van hen te horen. Naar gisteren officieus te Washing ton werd bekend gemaakt, zal aan Stfi- nislaw Mikolajczyk in de V. S. asyl worden verleend, indien hij zich daar heen wil begeven. Gistermiddag liepen de 13-jarige jon gens H. W. en P. T. door de Marien- daalse weide te Oosterbeek. Ongeluk kigerwijze trapten zij daarbij op een mijn. P. V. werd op slag gedood; zijn vriendje overleed later aan zijn won den. Op de distributiekantoren van Vlagt- wedde en Onstwedüe (Gr.) zijn bij de door winkeliers ingeleverde textielpun ten zeer veel valse exemplaren aange troffen. Hoewel reeds duizenden valse punten zijn geconstateerd, wordt ver wacht, dat zich nog een aanzienlijk aantal onder het publiek bevindt. Als verdacht van het in omloop brengen van deze valse punten is reeds een aantal personen in arrest gesteld. Terwijl in Boekarest het proces tegen dr. Manioe, de leider van de Roemeense oppositie, in volle gang Is, hebben de communisten ook in Hongarije een „com plot tegen de regering" ontdekt en in verband hiermede enige vooraanstaand leden van de in Juli j.l. verboden rechtse partij gearresteerd, o.a. Kurthlj, de leider van de jeugdafdeling van deze partij. De leden van het complot zouden tot taak hebben gehad, vertrouwelijke mede delingen over de binnenlandse toestand van Hongarije aan hun opdrachtgevers te verstrekken en mede te werken aan de vlucht naar het buitenland van „be paalde" Hongaarse onderdanen. Reuter meldt uit Boedapest, dat Jack Gwijnn, de Hongaarse correspondent van Ass. Press uit het land gewezen is. Zijn secretaresse, Elisabeth Pallas, is, te zamen met enkele andere personen, ge arresteerd, echter zonder mededeling van de tenlastelegging. Daar zij van Ameri kaanse nationaliteit is, heeft de Ameri kaanse legatie bekendmaking der be schuldiging geëist. Naar wij van officiële zijde vernemen, heeft Z. Exc. minister Jonkman met in gang van heden wedefom de leiding van het departement van Overzeese Gebieds delen op zich genomen. Zoals men weet, nam sedert de ziekte van mr. Jonkman de minister-president dr. Beel deze por tefeuille ad interim waar. op de lagere scholen De KNAC heeft de minister van On derwijs verzocht de Lager Onderwijs wet zo te wijzigen, dat het geven van verkeersonderwijs verplicht wordt. Het theoretische en practisehe verkeers- nnderwijs zou dan onder het vak Aard rijkskunde worden gegeven. EEN KNAP BRANDJE, dat de Engelse brandweer heel wat zorgen ver oorzaakte, woedde in een rubber-dump aan de River Road, Barking, te Londen. Op ruim dertien kilometers afstand was de rook te zien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1