Een doodleeg land is herleefd m Een te gelukkig genie Labels met gekleurde strepen NA DE WEST-EUROPESE VERKIEZINGEN gereld plant bomen op Walcheren REGELING GOEDERENVERVOER MET VRACHTAUTO'S VAN SWOL BOVEN WILTON Bij het eeuwfeest van Felix Mendelssohn-Bartholdi V v Vreugde om meer zekerheid RUIT-NIEUWTJES Coördinatie van 1600 bedrijven WETSONTWERP INGEDIEND DINSDAG 4 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 MASSA-MISDAAD GEWROKEN Pohl esgevonnist DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND EN WALES De volledige uitslagen De volledige uitslagen van de ge meenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales luiden als volgt: ATTLEE IN ONS LAND In den Strijd om ons Volksbestaan. Ongeregeld vervoer Eigen vervoer ir gezonde regelmaat: II.V HfJ J H MILITAIRE VERLIEZEN 1939-'45 NEDERLANDS TWEEDE WEERSCHIP DE NEDERLANDSE TENNIS. RANGLIJST HET HOUDEN VAN OPEN BARE BOKSWEDSTRIJDEN Standpunt der ministers Witteman en Gielen TIJDELIJK REGEN OVERIJSSEL KRIJGT EEN VLAG NIEUWE BEHANDELING van K.L.M,-bagage De K. L. M.-passagiers kragen bin nenkort nog meer service en Schip hol wordt kleurrijker door de invoering van een nieuw systeem van bagage behandeling. IS ER WERKELIJK EEN ZWENKING NAAR RECHTS? De grote menigte der onthouders NEL VAN VLIET VERBETERT WERELDRECORD m r< V v De 400 meter schoolslag in 5 min. 58,6 sec. EEN PLAATJE" VAN GRADUS ALS KRACHTPATSER DE KNMV-KAMPIOENSRIT KAMPIOENSCHAP 2de KLAS GROOT BILJART NED. RUITERS NAAR DE OLYMPISCHE SPELEN Walcheren stond, sinds' het begin van de strijd om zijn dijken, zijn vestingen en zijn land, herfst '44, in het brandpunt der wereldbelang stelling. Immers tengevolge van de bommen, die de dijkdoorbraken veroorzaakten, welke de Duitse positie in deze veste aan het wankelen brachten, gepaard met de aanvallen van het Engelse leger, werd hier de laatste belemmering weggenomen voor de vaart der geallieerde schepen naar Antwerpen. Zo maakte deze strijd het mogelijk de grote offensieven tegen het hart van Duitsland voor te bereiden, nu er immers vlak achter het Noord-Westelijk front een prachtige aanvoerhaven voor de geallieerde legers ter beschikking kwam. eiland denkt. In de zekerheid van het herwonnen bezit gaf men deze tentoon stelling, welke onder leiding staat van de heer A. Wagensveld, de vaam van Geborgen Land". 's Avonds werd onder de auspiciën van de N.C.R.V. en de stichting Nieuw Walcheren", welke bij uitstek stimule rend werkte bij de herstelwc rkzaamhe- den, een gailaconcert gehouden met een sterk nationaal en Zeeuws karakter in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg, waaraan de Kon. Marinekapel, de Goese oratorium vereniging en het dub- belmaenenkwartet „Octavo" medewerk ten. Vanmorgen om 8 uur blies het mu ziekgezelschap „Crescendo" reeds de re veille op zijn tocht door Middelburgs straten en er hing een stemming van een feestelijke Zondag. Een duizendtal eerlingen van de lagere scholen liet daarna de Dam schallen van vrolijke, frisse vaderlandse liederen. Doch het succesnummer van het programma was hot „Lied van de jonge boom". En daar na trokken de harmonieën weer rond en I De hele wereld had de strijd om Wal cheren in gespannen aandacht gevolgd, maar de hele wereld was óók bewogen door de rampspoed, die het eiland in deze strijd moest treffen. Het zoute water stond 1% jaar op Walcherse grond, alle plantaardig leven dodend en vele boerderijen vernietigend. En met spanning volgden weerom alle volkeren de taaie strijd van de Neder landse waterbouwkunde, die met ge brekkige middelen de dichting der drjk- gaten aanpakte. Het werd voor onze mannen een erekwestie, omdat het bui tenland er uit af zou leiden, of zij op dit terrein bun vooroorlogse roem zouden kunnen handhaven. En inderdaad, in vier étappes gelukte de grootse en ge waagde opzet. Maar toen stond men voor een dood en leeg land. Er moest worden gewenkt en allerlei rijks-, pro vinciale- en gemeentelijke instanties de- dien wat ztjkonden en nu is het dan zover, dat heden de herbeplanting van dit gebied, ééns de tuin van Zeeland genoemd, kon worden begonnen. De internationale belangstelling voor Walcheren is gebleven. De hele wereld is met ons verheugd om dit blijde her stel. De Engelse premier, C. Attlee en vele leden van het corps diplomatique woonden de plechtigheden te Vlissin- gen, Westkapelle en Middelburg bij. Maar ook het eigen volk toont zijn vreugde op deze dag. Immers, de prin ses-regentes en prins Eernhard wilden aanwezig zijn evenals velen onzer minis ters en de secr.-gen. van Binnenl. Za- keij, dr. Prinsen. De feestelijkheden begonnen gister middag al met de opening van een ten toonstelling in het kunstmuseum te Middelburg. Daar wordt de bezoekers getoond hoe Walcheren was en hoe het is. Maar tevens laten plannen van we- deropbouwinstanties, bedrijfsleven en particulieren zien, welke ontwikkelingen men zich voor de toekomst van het Het Amerikaanse militaire ge rechtshof te Neurenberg heeft gi teren de generaal der S.S., Oswald Pohl, voormalig hoofd van het eco nomische en administratieve bureau der S.S., op drie punten schuldig be vonden. Deze zijn: deelneming aan oorlogsmisdaden, lidmaatschap van een misdadige organisatie en deelne ming aan misdaden tegen de mens heid. Pohl stond met 17 andere hoofden van concentratiekampen terecht. Hij werd medeplichtig verklaard aan het gevangen zetten van 10 millioen per sonen. August Frank, generaal der S.S. en plaatsvervanger van Pohl, werd even eens schuldig bevonden. Erwin Tschentscher, Frans Eiren- schmal, Max Kiefer en Karl Sommer, voormalige S.S.-officieren, werden op alle punten van de aanklacht schuldig bevonden. De vonnissen luideA als volgt: Pohl, Georg Loemer, Eirenschmalz en Sommer, dood door de strop. Frank en Keifer levenslange gevangenisstraf, Franzlau 25 jaar, Tschentscher en Han3 Loerner 10 jaar gevangenisstraf. De straffen voor de overigen varieer den van 10 jaar tot levenslang. Scheidé én Klein werden vrijgesproken. verloren gewonnen Conservatieven 18 zetels 639 zetels Labour-party 695 43 Liberalen 47 46 Onafhankelyken 135 176 Communisten 9 Het aantal gekozen conservatieve le den is 1.269, terwijl 831 labourleden ge kozen werden. De Engelse premier, mr. Attlee, Is gisteravond om half elf in ons land aangekomen. Hy arriveerde op Schip hol in een 4-motorige York-machine van de R. A. F. en was vergezeld van zijn echtgenote en Air Marshall Lee3 namens de R. A. F. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door de Engelse ambassadeur uit Den Haag, Sir No viele Bland, de minister van buitenland se zaken, baron Van Boetzelaer van Oostérhout, mr. Peck, hoofd van de Chancellery van de Britse ambassade en group captain Heber Percy, de lucht vaart-attaché van de ambassade. Enkele belangstellenden, alsmede ver slaggevers en fotografen, werden door een uitgebreid cordon van rijkspolitie agenten en douane-beambten op een eerbiedige afstand gehouden. De Pre mier wandelde vrijwel onmiddellijk door de douaneloods naar de voor hem ge reedstaande wagen en vertrok naar de residentie, waar hij op de Britse am bassade de nacht doorbracht. Vanmor gen vertrok mr. Attlee naar Walche ren. zetten de straten vol gerucht van bui telende klanken. Zo ging het tot de middag door. Maar de autoriteiten en genodigden konden slechts van een deel dezer feestvreugde genieten. In de loop van dé ochtend be gaven zij zich in een lange stoet van auto's naar Vlissingen, waar in het Bel- laftiypark nu de eersté bomen werden geplant ter nagedachtenis aan de op Walcheren gevallen geallieerde militai ren. De rappe handen der Vlissingse schooljeugd droegen de bomen aan, wel ke vervolgens door de autoriteiten wer den' geplant, nadat de voorzitter van „Nieuw Walcheren", de heer J. Verha gen, allen had toegesproken en na hem de Franse ambassadeur, de heer J. Ri- vière en mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen. Speciale herinner, ingsbomen werden er geplant door H. K. H. de Prinses- regentes, de Franse ambassadeur, de Belgische oud-minister J. Hoste en het bestuur van „Nieuw-Wailcheren". Schoolkinderen zongen intussen ook hier het bomenlied en de kapel der Ma riniers deed zich eveneens horen. In de St. Jacobskerk werd vervolgens een herdenkingsbijeenkomst -gehouden. Dr. J. Hartjes uit Vlissingen, pastoor H. Snel uit Middelburg en ds. L. Vis- beek uit Vlissingen voerden er het woord, terwijl de Vlissingse Oratorium- vereniging en orkestvereniging haar medewerking verleenden. Dahma stapten de hoge bezoekers weer in de auto's en ging het naar West kapelle, waar men eveneens bomen planten zou en de ministers Attlee en Beel het woord zouden voeren. Vandaar zou de stoet naar Middelburg terug keren, waar verdere feestelijkheden zou den plaats hebben. <>De „Johan van Oldenbarnevelt'.' wordt heden in IJmuiden verwacht, Woens dag om 9 uur wordt een begin ge maakt met de debarkatie van 521 passagiers, w.o. 88 mariniers, 33 Marva's en ander marine-personeel en 343 repatrierenden. O Tegen *P. Spannenburg, gewezen corpscommandant der gemeentepoli tie te Naarden en der staatspolitie te Velsen, die verschillende illegalen arresteerde en razzia's liet houden, is voor het B. G. te Amsterdam 15 jaar geëist. Door bemiddeling van de Fjranse ambassade in Den Haag heeft de Vlissingse openbare leeszaal en bi bliotheek een kostbare schenking Franse boeken ten geschenke gekre gen. O Bij een twist te Cromvoirt werd zekere J. D. uit Vlijmen zodanig met een knuppel bewerkt, dat hij in een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch aan de gevolgen is overleden. Het B. G. te Maastricht heeft L. Hoes, bakker uit Groningen, door wiens toedoen honderden personen in Limburg en Overijssel door de Duitsers werden gearresteerd, ter dood veroordeeld. De N. S. B.-bur- gemeester van Vaals en comman- Samengesteld door D. C. A. Bout, met een voorwoord van Prof. Dir. H. Kraemer, wordt in de diverse persbeoordelingen van alle richtingen genoemd: een monumentaal werk, een vaderlands boek van zeer hoge waarde, een „document humain"! En terecht, want deze uitgave legt een blij vend getuigenis af van 't geestelijk verzet, van de stille maar geweldige aanvals- kracht die van ons volk uitging in de t|jd van onze zwaarst© beproeving. Een prachtig werk voor align! VafrkT|jgbaar b|j Uw boekhandelaar. Reel. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van het vervoer van goede ren met vrachtauto's. Het zal spoedig gevolgd worden door een tweede tot regeling van het goederenvervoer te water, waarnaast nog een partiële herziening van de wet autovervoer personen nodig zal zijn om te komen tot de coördinatie van het vervoers- Het onderhavige wetsontwerp moet worden gezien als een overgangsrege ling tussen het straffe regiem van de bezettingstijd en de toestand, die de mi nister als uiteindelijk wenselijke voor ogen staat. Naar stelsel en opbouw be staat er een sterke overeenkomst met de wet Autovervoer personen van 24 Juni 1939, Staatsblad 527. By de opstel ling van dit ontwerp heeft de wet Auto vervoer personen tot voorbeeld gediend doch van slaafse navolging kan niet ge sproken worden. Zo is ten aanzien van het „eigen vervoer" niet de eis ener ver gunning gesteld, maar een inschrij- vingsplicht voorzien. De soorten goederenvervoer met vrachtauto's langs de openbare weg, die het wetsontwerp onderscheidt, zijn ge regelde vrachtautodiensten, afhaal- en besteldiensten en ongeregeld vervoer (zowel het „wilde" vervoer als het re latie-vervoer en het bijzondere vervoer als vee- en melkvervoer, verhuistrans- porten e.d. vallen hieronder). In de categorie der vrachtautodien sten zijn een 1600-tal bedrijven en be drijfjes samengevat van zeer uiteenlo pende grootte en economisch belang. Deze veelheid zal haar plaats moeten vinden in een welgeordend verkeersap- paraat. Het spreekt wel vanzelf, dat dit zonder concentratie, zonder het inper ken van het aantal ondernemers niet zal gelukken. Het bedrijfsleven stelt po gingen in het werk tot samensmelting van bedrijven te komen; van overheids wege zal dit streven bij de vergunning verlening zoveel mogelijk moeten wor- den gestelij, en gestimuleerd. Het gestelde doel zal niet dan gelei delijk kunnen worden bereikt en het middel daartoe is een vergunnings- poliitiek, gevoerd door een vergunning- gevend gezag, voorzover het geregeld vervoer betreft, van dezelfde structuur als dat voor de autobusdiensten en sa mengesteld uit deskundigen op het ge bied van weg- en watervervoer. Een belangrijk punt is de vraag,of de eis van goedkeuring'der tarieven zal moeten worden gesteld. Voor de grotere diensten zal dit vanzelf spreken; voor de kleinere zal de naleving van goedge keurde tarieven veelal t.rst langzamer hand kunnen worden bereikt. De hantering van het vergunnings stelsel en de goedkeuring der tarieven geldt ook voor de afhaal- en bestel diensten. Wat het ongeregelde vervoer betreft, kan het aantal ondernemers ge schat worden op 7400. In het wetsont werp is de mogelijkheid tot differen tiatie binnen de categorie van het on geregelde vervoer geopend. Hier zullen concentratie en sanering onvermijdelijk ziln Goedkeuring van trajecten en tij den komt hier niet aan de orde; de vaststelling van tarieven en vervoers- voorwaardien zal wellicht nog niet aan stonds kunnen geschieden, aoch de mo- e-elii'kheid dient reeds thans te worden geopend dit krachtens algemene maat- geupeuu Hnpn .De tal-Hl, toe te vertrouwen aan de rijksinspec teurs van het verkeer, die door advies commissies uit het bedrijfsleven ter zijde worden gestaan. Tenslotte het eigen vervoer. Het valt niet te ontkennen, dat er verladers zijn, die er mede gediend zijn, wanneer zij hun goederen in eigen beheer kunnen doen vervoeren. Het zou een slechte vervoerspolitiek zijn, hun deze moge lijkheid te onthouden. Het moet aan hen zelf overgelaten worden deze keuze tus sen beroepsvervoer en eigen vervoer te doen, wat niet wegneemt, dat het aan beveling verdient, dat in ieder geval zal worden onderzocht, welke vorm van vervoer de voordeligste en meest aan bevelenswaardige is. Men heeft bij de regeling van het eigen vervoer de keuze tussen vergunning en inschrijving. De betrekkelijke vrijheid, die de verlader zal worden gelaten om tot eigen vervoer over tè gaan, maakt de vorm der in schrijving verkieslijk. Deze zal alleen plaats hebben, indien vaststaat, dat de door de ondernemer gekozen vorm van vervoer inderdaad eigen vervoer is. Uit het vorenstaande biy.kf, dat de uitvoering der wettelijke regeling gro tendeels in handen is gelegd van orga nen, die naar samenstelling of aard niet voldoen aan de bij velen bestaande wens dat het bedrijfsleven op vervoersgebied zelf aan die uitvoering aanstonds zal medewerken. De minister is ervan over tuigd, dat er ook bij het vervoer langs de weg een belangrijke taak voor de organen van het bedrijfsleven is wegge legd. Zodra die organisatie een vol doend vaste vorm heeft aangenomen, zal moeten worden overwogen, hoe en in welke mate zij in de eigenlijke uit voering der wettelijke maatregelen kan worden betrokken. Daartoe te geraken vormt een'bel'angrijke taak voor over heid en bedrijfsleven tezamen. Ook hier zal het gestélde doel gaande weg en, waar nodig, door wetswijziging moeten worden bereikt. MUNHARDT dant van de landstand in Limburg, kreeg 6 jaar. -0- Dezer dagen is de Stichting Ne derlands Instituut voor Werkzaam heden in het buitenland opgericht. Het instituut stelt zich ten doel: het bevorderen van de werkzaam heid van Nederlands intellect in het buitenland. In Peru heeft zich een ernstige aard beving voorgedaan waarbij ten min ste 41 personen gedood en 100 ge wond werden. Een, naar verluidt, door communis ten uitgerust schip, met goudstaven, een onvermeld aantal personen en honderden zakken tarwe aan boord bedoeld als hulpzending voor de communistische operaties in China, is bij de ingang van de haven van Sjanghai onderschept. In de thans in bewerking zijnde nieuwe uitgave van die Encyclopaedia Britannica wordt in het aantal doden en vermisten van de legers van 57 geallieerde mogend heden en hun. vijanden in de tweede wereldoorlog op 15 millioen geschat. De verliezen van de sovjet-legers zouden 7.500.000 man bedragen, die van de Duitse 2.800.000, de Franse 200.000 en Amerikaanse 295.000. Hierbij zijn dus de verliezen onder de burgerlijke bevolking in al deze landen niet inbegrepen. Uit New Orleans is Zaterdag de Nieuwe Waterweg binnengelopen het Amerikaanse marinefregat „Cumulus", dat door de Ned. regering is aange kocht om, evenals de „Cirrus" tot weer- schip te worden omgebouwd en de post aan de inga. g; van de Golf van Biscaye te gaan bezetten. Er wordt gerekend, dat het schip in drie maanden geheel verbouwd zal zijn. Daarna zal de „Cir rus" een mterieurveibouwing onder gaan, teneinde iets meer accomodatie aan de bemanning te bieden. Hoewel mr. Wilton nationaal kam pioen 1947 is, neemt hij op de officiële ranglijst over dit jaar niet de eerste plaats in zoals in 1946. Zijn kampioen schap is behaald in afwezigheid van •Van Swol en naar het oordeel van de commissie van de KNLTB, welke de ranglijst samenstelde, komt aan Van Swoi de eerste plaats toe, omdat zijn resultaten tegen buitenlandse spelers beter zijn dan die van Wilton. Hjj won o.a. van Tloczynski en van Harper, van wie Wilton verloor. Hij leed een zeer eervolle nederlaag tegen de sterke Hon- Daar verschillende burgemeesters toe stemming weigeren voor 't houden van openbare bokswedstrijden, heeft de mi nister van binnenl. zaken mr. Witte man zijn collega van onderwijs om ad vies gevraagd in deze. Minister Glelen heeft daarop geant woord, dat er, indien bij het beoefenen van de bokssport aan redelijke voor waarden van organisatorische, techni sche en opvoedkundige aard zal worden voldaan, geen vrees behoeft te bestaan, dat deze sportbeoefening zou leiden tot toestanden, v elke uit een oogpunt van openbare orde en veiligheid niet wen selijk z\jn. Teneinde de zekerheid te hebben, dat inderdaad aan eisen als boven bedoeld, is voldaan, verdient het aanbeveling, dat geen toestemming voor het houden van een bokswedstrijd wordt gegeven, indien niet blijkt, da', de wedstrijd is georganiseerd door of met instemming van een organisatie, welker reglementen en doelstellingen de goedkeuring wegdragen van de minister van onderwijs, K. en W. Als zodanige organisatie kan worden beschouwd de Ned. Boksbond. Op grond hiervan geeft minister Wit teman de burgemeesters in overweging bij de beoordeling van verzoeken om toestemming tot het houden van open bare bokswedstrijden steeds een bewijs te verlangen, dat het organiseren van een wedstrijd geschiedt met instemming van bovengenoemde organisatie. w eerberichtj 5 Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond: j Vrij veel bewolking met tijdelijk j enige -regen; meest matige, hoofdza- j kelijk uit Westelijke richtingen; wei- nig verandering van temperatuur. 5 Nov.: Zon op 7.40 uur, onder 17.06 uur; maan op 23.04 uur, onder J 14.50 uur. Zulk een lievelingskind der goden als Felix Mendelssohn-Bartholdi had de muziekkunst sinds Mozart niet meer gekend! Hij stierf juist honderd jaar geleden op 4 November te Leipzig, nog geen veertig lentes tellend en had toen alle geluk gekend dat een mensenkind kan beschoren zijn. Zoon van een Joodse bankier, klein zoon van een bekend philosoof had de jonge Felix al onmiddellijk een milieu waarin veel gemusiceerd werd en waarin grote geesten van die tijd bijeen kwa men. Hierdoor was zijn opvoeding, hoe wel vaak uitermate streng, veelzijdig en diep en leerde hij al vroeg de schoonste vormen van het kunstleven kennen. Zijn vroegrijpe geest en uitgesproken muzikaal talent deden hem reeds op 9- jarige leeftijd als trio-speler (plano) op treden. één jaar later als altist in 't or kest van.de Singakademie, nog één jaar later zijn eerste compositie schrijven, terwijl op 17 jarige leeftijd een vol strekt meesterwerk als de ouverture voor Shakespeare's „Midsummernights- dream" onstond.. Dan huwde hij een beeldschone vrouw die hem vijf kinderen schonk; hij „ont dekte" Bach's Mattheus-Passie en luid de met de uitvoering van dit werk een Bach-renaissance in; werd in 1835 di recteur van het Gewandhaus-orkest te Leipzig en vierde er triomphen mee; ver wierf in 1843 een legaat'van 20.000 thaler en stichtte ermee het zo befaamd gewor den Conservatorium te Leipzig en had het geluk een nieuwe generatie van mu sici-componisten en dirigenten voor Duitsland en omliggende landen te kwe ken. (Heel de Noorse en Nederlandse mu ziek uit die tijd werd óp die leest ge schoeid!) Werkelijk, het geluk is deze Muzen- Keupeiuu doen De I dienaar' beschoren geweest in een mate regel van bestuur te do ryk- die hijzelf niet bevroed schijnt te heb- heid der ondernemers t -on>seregeldKver. j ben. Want Grote Kunst wordt geboren meerde b. wenselijk de verlenging niet uit welstand of een onbekommerd ^^^ntog^S ta haid^teleg! ieSnsbestaan, maar uit het conflict dat gen vaneen centraal orgaan, maar deze ons aards geluk ondervindt in zijn HAAGS JUBILEUM 1948 B. en W. van 's-Gravenhage hebben thans als jury Voor de 29 ingekomen in zendingen voor het „Openluchtspel 1948" op het Binnenhof te 's-Gravenhage, in het kader van de jubileumfeesten de volgende leden benoemd: mr. F. Borde- wijk, mr. dr. L. N. Deckers, dr. T. J. C. Gerritsen, Cees Laseur, prof. dr. G. A, van Poelje en mr. R. H. WoltjeT. Daar de provincie Overijssel niet de beschikking heeft over een prov. vlag, hebben Ged. Staten van deze provincie de noodzakelijkheid uitgesproken ook voor deze provincie een eigen vlag «amen te stellen. Als Overijsselse kleu ren worden voorgesteld rood, geel en blauw, aan tè brengen ln drie horizon tale banen. Na de oorlog is de K. L. M. op de oude beproefde wijze voortgegaan met de behandeling van de bagage van haar passagiers, zoals zij dit voor de oorlog met succes deed. De passagiers boden hun bagage op de luchthaven ter ver zending aan en de K. L. M. zorgde, dat zy gewogen en gelabeld werd en op tijd op het station van bestemming arriveerde. Voor de oorlog echter vervoerde de K. L. M. gemiddeld 275 passagiers per dag, nu bijna 1800. De K. L. M. wordt thans op Schiphol overstroomd door koffers en tassen, die alle voorzien zijn van hetzelfde type label, alleen ds daarop gedrukte bestemming va rieert van Stockholm tot Johannesburg en van Praag tot Batavia, Buenos Aires of New York. Bovendien heeft men vreemde ervaringen opgedaan, in gebieden die vroeger niet werd bevlo gen. In sommige landen worden de vliegtuigen beladen door analphabeten en doordat 'zy de bestemming op de la bels niet kunnen lezen en de soort hun moeilijk duidelijk te maken was kwa men fouten regelmatig voor. Aan dit alles is nu een einde geko men door het invoeren van een kleur rijk labelsysteem. Elk K. L. M.-hjnbe- drijf heeft nu een eigen kleur label, ter wijl bagage, die moet worden overge laden door gekleurde strepen wordt aangeduid. De soort, n.l. kajuit- of ruimbagage wordt door tekens onder scheiden. Bovendien worden de labels nu aan de passagiers bij of enige tijd na het boeken overhandigd en worden zy door de passagiers zelf aan hun bagage be vestigd. Komt de passagier nu op Schiphol aan, dan kan men van verre zien, wat zijn bestemming is. Passagiers, K. L. M. en douane zullen de invoering van ditN nieuwe systeem met vreugde begroeten, aangek sn dit een grote verbetering en tijdsbesparing betekent. strijd om een eeuwige zaligheid. Onze passie voor kunst of muziek-heeft de dubbele betekenis van liefde en smart tegelijk en het is uit deze soms heroï sche strijd tussen beide dat een kunst gedijt die niet alleen 't bezit wordt der mensheid maar ook tot baar levensge luk bijdraagt. Na het schrijven der „Sommernachts- traum"-muziek nu, schijnt de godde lijke vonk bij deze componist geleidelijk- aan te doven. Wel betekent zijn Viool concert, of 'n enkel „Lied ohne Worte" of Lied zonder meer een opflikkering van zijn genie, maar in 't algemeen zijn de vijf symphonieën, ouvertures, sonates, kamermuziek, oratoria en cantates wer ken die met te veel gemak, met te veel routine en vakkennis en te weinig drang naar vernieuwing en innerlijke strijd zijn gecomponeerd om nu nog te, boeien. Daarom is Mendelssohn's melodiek steeds zoet-vloeiend, zijn harmoniek conventioneel, zijn vormgeving glad en gepolijst zonder eigen stempel, en zijn instrumentatie correct maar zonder fel le contrasten. - De „Reformation-Symphonie" b.v. geschreven naar aanleiding van zijn overgang naar de Hervormde Kerk had een werk kunnen zijn, gelijk Mah ler's Achtste, welke een weerspiegeling zou inhouden van een groot levenscon flict. Maar zijn „overgang" lijkt ons geen bekeringsgeschiedenis: Toen Felix nl. 11 jaar oud was liet zijn vader zijn beide kinderen eenvoudig weg Protestants dopen en het is de vraag of dit voor de componist méér dan een formaliteit betekend heeft, getuige de zuiver formele „Reformations-Sympho- nie". Toch is het buiten al deze bedenkin gen een onbetwistbaar feit, dat honderd jaar geleden een der meest begaafde muzikale talenten het hart van Europa bevrucht heeft en dat men meer dan een eeuw lang deze weldadige kracht op velerlei gebied in onze muziekwereld zal ondervinden. MARIUS MONNIKENDAM. De laiatste weken hebben in Europa heel wat verkiezingen plaats gehad: in Rome, Frankrijk, Noorwegen en j.l. Zaterdag in Engeland gemeenteraads verkiezingen, in Zwitserland en Dene marken kamerverkiezingen; en men Vraagt zich af, of in dit complex van volksraadplegingen in het Westelijke Europa een vaste en gemeenschappe lijke lijn valt waar te nemen. Tot voor enkele maanden constateerde men alge meen een zwenking naar links; is daar aan een einde gekomen? en kan men zelfs van een ruk naar rechits spreken? Het zijn vragen, waarop men ge makkelijker een antwoord geeft, als men de cijfers even vluchtig hoort of leest, en dan snel een conclusie trekt, dan wanneer men poogt de uitslagen grondiger te bestuderen. Er zijn onge twijfeld reacties en zelfs scherpe reacties, maar de natuur daarvan is nog wel enigszins in raadselen gehuld, en men geeft geen adaekuate verklarin gen, als men meent met slagzinnen als: anti-communistische golf, opstand van de bourgeoisie,.offensief .der ontevrede nen of wraak der huisvrouwen, een af doende oplossing te hebben gevonden. Er is by al deze verkiezingen een uitermate, geheimzinnige onbekende: de overweldigende massa der onthoudin gen. Als in onze tijd van honger, .miserie en uitzichtloosheid soms tot zelfs 40 procent der kiezers en kiezeressen van de stembus' verre blijft, die daarmede te kennen geven, dat zij geen belangstel ling meer hebben voor de openbare zaken, hoogstwaarschijnlijk wijl zij van de regeerders toch geen uitkomst uit hun ellende verwachten, dan heeft men hier te doen met „een grote menigte", welke bij een volgende volksraadpleging de meest verrassende effecten kan op leveren. Deze groep van tussen de dertig en veertig procent niet-geïnteres- seerde hopelozen is een factor, welke men minstens evenzeer in zijn consti tuerende elementen voor een eind conclusie zou moeten betrekken, als de bekende uit de stembus komende cy'fers; maar dat is practlsch onmogeiyk, °m" dat men geen concrete gegevens over hen bezit. Die wegblijvers zyn het zuiver speculatieve element, maar he gaar Asboth. Overigens zijn de verande ringen in de bovenste helft van de he- - ren rangljjst gering; alleen v. d. Kruk sprong flink naar boven. Op de onderste helft komen nogal nieuwe namen voor. De cijfers achter de namen geven de plaats in de ranglijst 1946 weer, een streepje betekent, dat de betrokken speler in 1946 niet op de ranglijst voor kwam. Heren: 1. Van Swol (2); 2. Wilton (1); 3. Rinkel (3); 4. Krijt (4); 5. Van Meegeren (5); 6. v. d. Kruk (10); 1. A. Borren (9); 8. J. Taminiau (6); 9-10 (12-13); Drijver (-);. Lathouwers (17-20); stas (17-20); Storm (-)Tonjes (-) en Wiegers (7). Bij de dames speelde mevr. Blaisse, die in 1946 kampioene was en no. 1, dit jaar niet. Mej. Rollin Couquerque neemt dan ook voor de zoveelste maal de eer ste plaats in. Zij werd nauwelijks door een der andere speelsters bedreigd, het geen op zich zelf nu niet zulk een goed teken voor ons Nederlandse tennis is. Want zo sterk als vroeger speelt de 14- malige kampioene niet meer Mej. Hermsen kwam van de 6e op de 2e plaats, een mooie pomotie. Dames: 1. Mej. Rollin Couquerque (2) mej. Hermsen (6); 3-4 mevr. Lubbers Fisher (12) en mevr. Roosv. d. Wal (2); 5-6 mevr. KoopmansKnottenbelt (5) en mevr. Schmier (4)7. mevr. ScholtenKlein (9); 8. mevr. Raayma- kers—Mechel (-); 9. mevr. Koch Ernst (-); 10. mevr. Jonquière (8). - i. i x, m* 'v. r:v-v. jdflHnÈÉÉ&b' v« >-4 «HSfeagr, 'izféi V - - Felix Mendelssohn haalt een derde tot bijna de helft van alle stemgerechtigden. Met dit zeer pynlijke voorbehoud kan men dan de uitslagen aan een onde zoek onderwerpen. En dan rrL5>e^, op de eerste plaats eonstatcre Zwitserland het 'e^ge land m de genoemde reek® naties, dat buiten de oorlog is gebleven een merkwaardige stabiliteit in de partijverhoudingen merkbaar was: rechts en links hebben hun zetel-aantal in het parlement be houden; slechts in links en rechts heb ben wat verschuivingen plaats gehad. In de landen daarentegen, die door de oorlog het zwaarst getroffen werden, zyn de schommelingen in de openbare mening, welke men verikeerdeiyk als „pqlitieke aardverschuivingen" wil karakteriseren, zeer sterk. Aanvanke lijk scheen het, dat de communisten de wind in de zeilen hadden, maar me periode isj voorlopig ten mhnste, voor: j in alle betrokken landen hebben zo of meer zware verhezen geleden,: voor een zo straf georganiseerde, dictatoriaal beheerde PartüALr,^Stischp dan voor de vele meer °PP° dowm groeperingen, voor wie UP normale verschynselen zijn- De socialisten h ebben ove ral - behalve de labours in ^'ar daarvoor zijn bijz°ndf H ^en kunnen handhaven; "U zyn ietwat rechtser «Werper zij zich tegenover d ^bisten heb ben gesteld, des r hebben zij hun posities *^5™ behouden. De labours in En^land. zeker geen socia listen in de continentale, marxistische betekenis van het woord, hebben Zater- dag bii de gemeenteraadsverkiezingen m een deel van ®n'geland zulke harde en rake klappen gekregen, dat men terecht J«®f Viragen, of het parlement in een zó democratisch land als Enge land niet ."mnen afzienbare tijd zal moeten worden ontbonden. Of dan ech ter labours weer zo'n terugslag of nederlaag zullen ïyden als Zaterdag j.l-, valt af te wachten. Schynbaar heeft men hier zeker met een scherpe w» maar rechts te doen; deze was echter zelfs voor de meest optimistisclwcon servatieven een volslagen verrassing, en surprises waarop men in het geheel niet voorbereid is, zijn „Jfhomm®6' vaarlijk; zij jmten dikwijls op bommen, di® onverwacht ontploffen. Men krijgt de indruk, dat vele Gaul listen in Frankrijk hun overwinning ook als zo'n soort surprise beschouwen; in elk geval schijnen zy met goed te weten, Wat er mede te doen. Minister-president Ramadieir heeft de vwige week in het parlement weer een meerderheid, zij het de kleinste ambtsperiode, ge kregen. Daar ligt voor M.R.p. en socia listen de kans; maar evehzeer voor de Franse volksbeweging van de generaal, die als zy de vorige week voor de volle regeerverantwoordelijkheid zou zyn ge steld, waarschijnlijk niet geweten zou hebben wat er mee aan te vangen. Dat is een kritiek moment in de Franse zwenking naar rechts, welke practlsch gebed op rekening van de M.R-B- is uit gevoerd. Ook in Frankryk zal men de parlementaire verkiezingen moeten af wachten, alvorens men een gemotiveer de gevolgtrekking kan maken. Momenteel heeft het er alle schyn van, dat extreem-links z|jn invloed ver- liest, dat extreem-rechts aan macht wint Tussen hen staan de middenpar- tijen, wier positie nog niet scherp afge bakend is- het 13 zeker niet ondenk baar, dat deze over enige tijd de werke- lyke consolidator in West-Europa zul len worden. Gisteravond heeft Nel van Vliet tydens het clubuur van „De Robben" te Hilversum het wereldrecord op de 400 M. schoolslag met ruim 15 se conden verbeterd. Het wereldrecord stond officiëel nog steeds op naam van Jopie Waalberg met een tyd van 6 min. 13,7 sec. Sinds dien had de Duitse Annie Kapell deze afstand in 6 min. 8,3 sec. gezwommen, waarvoor echter geen erkenning werd aangevraagd. Nel van Vliet had nadien het Ned. record op haar naam gebracht met een tijd van 6 min. 8,4 sec., voor welke tijd door een misverstand even min erkenning als wereldrecord was aangevraagd. Nel van Vliet legde gisteravond da afstand af in 5 min. 58,6 sec., waardoor ze het wereldrecord met 15,1 sec. ver beterde en haar eigen Ned. record met 9,8 sec. Haar tussentijden waren: Eerste 100 meter 1 min. 23 sec., 200 meter 2 min. 54,6 sec, 300 meter 4 min. 28 sec. By de training was haar beste tyd tot dusver geweest 6 min. 2,2 sec. Voor de K. N. M. V.-kampioen- schapsrit, welke Vrijdag en Zaterdag zal plaats vinden, zijn 220 inschrijvin gen binnen gekomen, n.l. 30 in de klasse tot 125 c.c., 173 in de klasse boven 125 c.c. en 17 zyspanryders. Voorts is In geschreven door 4 merkenteams en 18 clubteams. De start vangt aan Vrydagavond te 8 uur naby de Jan van Schaffelaarka- zerne te Ermelo. Traject I heeft een lengte van 328 K.M. en eindigt te Nij megen. Hier wordt gepauseerd op de Veemarkt, waar de eerste deelnemers tegen 4 uur des nachts worden ver wacht. Het tweede traject, waarvoor Zater dagmorgen van 6.15 uur wordt ge start, heeft tussen Zeeland, Deurne ea Meyel een zwaar terreingedeelte. Te Meyel is een tydcontrole waar de eer ste deelnemers reeds te 9 uur des mor gens moeten aftekenen. Roermond (Maasbrug) wordt gepasseerd vanaf 10.15 uur. Dit traject heeft een leng te van 252 K.M. en eindigt te Valken burg, waar wederom wordt gerust. De deelnemers kunnen hier van half één af worden verwacht. Het vertrek voor tra ject in, Valkenburg—Eindhoven, 248 K.M., vindt plaats des middags te half twee. Een zwaar bergtraject in Zuid-Limburg brengt de deelnemers na 2 uur rijden terug in Valkenburg. Via Sittard en Roermond (tussen 17 en 19 uur) gaat het nu naar Eindho ven, wa„r de finish is bij de textiel- fabriek Baekers en Raymakers. Vsrti half zeven af komen de rijders hier binnen. In de Biljart-academie te Rotterdam zullen op 6, 7, 8 en 9 dezer, onder leiding van de biljartvereniging „De Maas stad" de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland tweede klas groot b n.l ar. kader 45/2 woi-rin gehouden. P® deelnemers zijn v. Kessel, kampioen 1946/47, v. Amen en Casteleyn, allen te Rotterdam, Franken, Tilburg, Hendrikx De Jong en Weber, allen Den Haag en Lankhof, Hilversum, Naar w!1 vernemen, zou het in de be doeling liggen, dat Nederland by de Olympische Spelen te Londen vertegen woordigd wordt in de z.g. samengestelde wedstrijd (dressuur, uithoudingsproef en springen) en het zware springcon cours, zowel individueel als met équipes. Verder bestaat de mogelijkheid, dat ons land te Londen ook zal uitkomen in de individuële dressuurwedstryd. De voorbereiding voor een eventuële uitzending is in volle gang. Het spreekt van zelf, dat eerst definitief over uit zending zal worden beslist, als de resul taten in de komende maanden dusdanig zullen zyn, dat deelneming gerecht vaardigd mag worden genoemd. RES. Ie KLAS K.N.V.B. HDVS 2—Neptunus 2 2—2, RFC 2— Overmaas 2 5—1, Xexes 2DFC 2 1—2, Feyenoord 2SVV 2 11. Nagekomen uitslag: KNVB 4e klas H Esdo—Pechvogels 03. O Te Brussel won het elftal der Rod« Duivels met 3—1 van een Londense combinatie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2