LEVENSKANS Spaarzegelkas staakt betalingen Harlingen, Nederlands Bakoe? Naar een republikeinse unie in Frankrijk NIEUWE BONNEN voor katholieke filmproductie Kleurenfilm van het Maria-congres PEULVRUCHTEN zitten nog dwars MORGEN Koffie en thee PFEIFFER VEILIG IN WENEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De schroef van de „Willem Ruys" Geen Butlin-kamp te Zandvoort Winkeliers en kleine spaarders de dupe Genoeg voorraad van sommige soorten Een sterk middenkabinet mogelijk C Eerste Vrijdag Potloden nodig 69ste JAARGANG DONDERDAG 6 NOVEMBER 1947 No. 20460 „AVE MARIA" Voortreffelijk werk van Henk Alsem Komt nu per schip TJV.I. LIET MIJN ONTPLOFFEN Vier Ned militairen gedood ER KOMEN 8 SPOORBIO'S voor ivachtende reizigers Ged. Staten maken bezwaren MACKENZIE KING itf DE STATEN-GENERAAL ma,ar trage aflevering OLIE-LUCHT Vluchtig of blij ven o Nederland maakt ze EREWACHT VAN REDDENDE CHRISTENEN Zuigelingen geen kaas meer Moskou beval opruiming van tegenstanders DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 8.45 per Kwar taal, 1 1-15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedté 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN -t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Een gebeurtenis, welke een aan de hoogste eisen beantwoordende eigen Katholieke filmproductie in ons land met één slag binnen het bereik van een onmiddellijke verwezenlijking brengt, is „Ave Maria", de door Henk Alsem van het Maria-congres in Maastricht gemaakte kleurenfilm waarvan wij reeds in het kort melding maakten niet geworden Daartegenover heeft deze film zovele uitstekende kwaliteiten, zijn de kleuren zo rijk en zo gaaf en heeft Alsem zulke verbluffende bewijzen afgelegd van zijn vakmanschap als camera-man, dat zonder overdrijving kan worden gezegd, dat daarmee een levenskans voor een Katholieke filmproductie is geschapen. Het is de taak van de criticus een tilm te beoordelen naar haar inhoud en haar vorm. Deze, vaak zeer moeilijke en ondankbare taak wordt, wat de be oordeling van een film als „Ave Maria'' betreft, aanmerkelijk verlicht, omdat haar inhoud boven alle critiek is ver heven. Die inhoud immers is niets meer en niets minder dan de ontroerende en geestdriftig stemmende realiteit van 't in Maastricht gehouden Maria-congres, dat een hoogtepunt werd van kinder lijke trouw en innige eerbied van het na-oorlogse Nederlandse volk jegens Maria. Deze realiteit beperkt intussen aan zienlijk de mogelijkheden, welke zich aan Henk Alsem, die de film heeft op genomen en samengesteld, voordeden om aan de inhoud van zijn werk vorm te geven. In vele opzichten is „Ave Maria" dan ook niet meer geworden dan een reportage. Zij kón trouwens i niet meer worden, de omstandigheden in aanmerking genomen, waarin Alsem zrjn camera, geheel alleen, la minute en uit de hand of van een schokkende boerenwagen af moest bedienen. Maar daarnaast is zij een reportage, ge maakt door een camera-man, die zijn vak volkomen beheerst en die bovendien blijk geoft van een voorbeeldige smaak terzake kleuren-combinaties beeld- compositie en belichting, geïnspireerd en versterkt door de toewijding en f eestdrift, waarmee hij zijn prachtige tof verwerkte. Henk Alsem geniet overigens als camera-man 'n internationale reputatie. Als zodanig is hij o.a. werkzaam ge weest in Hollywood onder leiding van niemand minder dan Frank Capra, ter wijl hij voor vrijwel alle Nederlandse films: „De Jantjes", „De Kribbebijter", „Bleke Bet" enz., het camera-werk verzorgde. Voor de opnamen van „Ave Maria" heeft hij gebruik 'gemaakt van een 16 mm. filmband met een voor ons land geheel nieuw kjeur.enprocédé van Kodak, het z.g. Kodachroom, dat, zover ons bekend, alleen nog maar op de Jaar beurs in Utrecht is gedemonstreerd. Deze filmband is korrel vrij en bevat drie kleurlagen .met twee filterlagen, zodat opname -en projectie met elk willekeurig apparaat mogelijk zijn. Al leen de ontwikkeling van de film, welke in 20 fasen plaats vindt, vereist des kundigheid en moet, voorlopig nog, in de Kodak-fabrieken in We.aldstone bij Harrow in het Engelse Middlesex, ge schieden. Het resultaat, dat HenkAlsem met dit procédé heeft bereikt, overtreft, wat rijkdom en gaafheid van: kleur be treft, alles, ook de: producten van de „grote" film-industrie, wat. wij tot nog toe op de kleurenfilm hebben gezien. Bovendien .heeft hij, als camera-man, zichzelf overtroffen door de film zelf te snijden en dat op een wijze, die alle lof verdient, hoewel in het tweede deel de liefde van de camera-man voor zijn materiaal het van de beheerste wijs heid van de „cutter" heeft gewonnen waardoor dit wat traag wordt. Het geluid bij deze kleurenfilm is vervaardigd door het Geluidstechnisch Bureau in Den Haag. Het commentaar ,?r„J?PÊïsteld d°°r Fons Tuinstra en Heei=! w«els door hemzelf gesproken, en PaterV6deevrtes O M ook Chris Smits van de Wereldomroep zijn medewerking verleende. De muzi kale begeleiding wordt verzorgd door het Haagsch Matrozenkoor o.l.v. de heer Th. van Elferen en door het zang koor van de Boschkant-parochie m Den Haag o. 1. v. de heer W. Herckenrath. Een juiste beoordeling van het geluid is ons niet mogelijk', aangezien techni sche moeilijkheden oorzaak waren, dat de weergave nog moest plaats hebben door middel van gramofoonplaten, toen wij door de heer Alsem in de gelegen heid werden gesteld zijn werk te zien. Wel kunnen wij reeds thans zeggen, dat het gesproken commentaar, in vergelij king met het beeld, teleurstelt. Intussen verdient deze film, welke gisteravond voor het eerst in Heerlen werd vertoond en welke gedurende de komende maanden in zeer vele plaatsen van ons land voor katholieke verenigin gen en organisaties zal draaien, de vol ledige aandacht. Zij schept grote moge lijkheden voor de toekomst. F. j De schroef van de „Willem Ruys", die, zoals men weet. in Zevenbergen is blij ven steken, zal eindelijk verder naai Rotterdam worden getransporteerd. Pei ™Luck wordt het gevaarte eerst naar Moerdijk-haven gebracht, waar het Za terdag overgeladen zal worden op een schip. Ma'andag wordt de schroef tus- 55n de Spoorhaven en de Rijnhaven te Rotterdam uitgeladen om daar gewo gen te worden op de weegbrug van de gemeente Rotterdam. Hierna wordt dit voor de „Willem Ruys" zo belangrijke onderdeel weer in het schip geladen, omdat het over land niet door het hek van de Lloyd-terreinen kan. Aan de Lloyd-kade zal het gevaarte dan ein delijk zijn reis volbracht hebben. Van officiële zijde wordt gemeld dat reeds geruime tijd in het Nederlands gebied in de omgeving van Poerworedjo overlast is ondervonden van aldaar on dernomen activiteiten. Deze activiteiten culmineerden op 3 November in het tot ontploffing brengen van een mijn op Nederlands gebied, waardoor 4 Neder landse militairen werden gedood, 3 zwaar en 1 licht gewond. Het terzake ingestelde onderzoek wees Uit, dat deze activiteiten geschiedden in opdracht van het T.N.I.-commando. Maatregelen zijn genomen om een her haling te voorkomen. Overigens neemt de activiteit in de randgebieden toe. Op West- en Midden- Java moesten republikeinse strijdgroepen uit Nederlands gebied worden verdreven. Op Java zowel als op Sumatra worden Nederlandse patrouilles en posten be schoten. Hedenavond woidt te Utrecht eer. nieuwe spoorbio in gebruik genomen, j •ioals men weet heeft gedurende vijf jaren de eerste spoorbio in ons land "P het eerste perron van het Centraal •station aldaar zijn verpozingbrengende laak aan wachtende reizigers verricht. Deze eerste wagen zal nu voorlopig in Zwolle worden gestationneerd. Het ligt in de bedoeling het aantal spoorbio's tot acht op te voeren en deze verspreid over het land te stationne ren. Hausse in garnalen. Kleine garnalen, niet voor consumptie geschikt, worden in grote massa's naar Zoutkamp getransporteerd, waar ze wórden gestoomd en gedroogd om als aanvullend veevoeder te worden gedistribueerd Ondanks de toezeggingen van hulp van hogerhand gedaan, bij de stichting van een Butlinkamp te Zandvoort, zullen de plannen toch niet kunnen doorgaan en zal de oppositie, welke van vele kant tegen dit modern,, vacantievermaak rees. voorlopig kunnen bedaren. Ged. Staten van Noord-Holland zijn namelijk niet bereid toe te staan, dat in het uitbreiding§pjan van Zandvoort terreinen voor een zodanig vacantiecen- trum worden gereserveerd. Op 13 November zullen de beide Ka mers der Staten-Geperaal de Canadese minister-president, Mackenzie King, in verenigde vergadering ontvangen. In de expeditieloods van de K.E.M lijkt het soms een dierentuin. Gis ternacht brachten een leeuw en drie welpen er een nacht door op door reis tiaar Brussel. De Eerste Leidse Spaar- en Betaalze- gelkas heeft haar betalingen gestaakt met een groot financieel tekort. Er was voor dit bedrijf vergunning door het ministerie van econ zaken verleend, maar 6e toestemming van B. en W. van Leiden, welke eveneens noodzakelijk is, werd nimmer gegeven, omdat gebleken De afdeling Voorlichting van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de mening als zou het deze winter met de peulvruchten slecht gesteld zijn maar zeer ten dele juist is. Over het geheel zijn er van de oogst 1947 niet minder peulvruchten dan van de oogst 1946 Echter, evenals een jaar geleden, is ook nu weer de beschikbare hoeveelheid fijne peulvruchten, zoals bruine bonen grauwe erwten capucijners en schok kers, niet groter dan één pond per hoofd van de bevolking. Anders is het met de groene erwten, waarvan het kwan tum naar schatting tienmaal zo groot CAPTAIN LAMPLUGH, inspecteur van de Br. Aviation Insurance Cy is de eerste burger in Engeland, die zich 's morgens per helicopter vc Hanworth uit naar zijn bureau in Lime Street te Londen begeeft. is. Daarbij komt dan nog een vrij be langrijke hoeveelheid uit import ver kregen witte bonen. Van alle peulvruch ten tezamen is er ongetwijfeld voldoen de om een regelmatige voorziening deze winter mogelijk te maken De vertraging in de aflevering, die zich momenteel voordoet, zal succes sievelijk opgeheven worden. De rege ring heeft maatregelen genomen, waar door een regelmatige aflevering door telers en handelaren bevorderd wordt Een belangrijk gedeelte van de peul- vruchtenoogst moet echter nog gedorsr worden Wanneer het publiek thans niet meer koopt dan voor een normale directe behoefte-bevredigmg nod, is er ge£ enkele reden rek «n peul vruchten te ve nemen' mpi ^al men zen het vorige winterseizoen wer- "den berekend. was. dat de kas reeds handelingen had verricht, welke veel op woekerpractij- ken geleken. De Kas ging in beroep bij Ged. Staten doch deze stelden B, en W. in het gelijk. Desondanks werden de practyken voortgezet en is zelfs opnieuw vergunning bij B. en W. aangevraagd. Daarop is door de politie proces-verbaal opgemaakt .waarop de Kas haar beta- hngen staakte. In verband hiermede wer den drie leden van de directie L. F.v. S., u J- K. en J. N. door de politie in ar rest gesteld Moor zover thans reeds is nagegaan, moet er een belangrijk tekort zijn, ver moedelijk tot een bedrag van ruim f 100.000 .waardoor tal van winkeliers in Leiden, die op de zegels der Kas goede ren hebben verstrekt, slechts gedeeltelijk betaling zullen ontvangen. Bovendien zullen tal van kleine spaarders, vermoe delijk tot een bedrag van 50.000 ge dupeerd zijn. Daartegenover staat een vermoedelijk bedrag van ƒ20.000 aan ac tiva. Vlieland en Terschelling zijn prach tige eilanden en alleen het noemen van hun namen toveren al visioenen van lange, ongestoorde vacanties aan een ruisende zee, een ongerept strand, weergaloos natuurschoon en als enig evenement, dat al die rust zou kunnen verstoren, de aankomst van de dage lijkse boot uit Harlingen; tenminste als de Wadden niet net neiging vertonen hun naam eer aan te doen. Dat iemand bij het noemen van de namen van deze rustieke oorden echter aan olie zou denken, is tot voor enkele dagen nog niet voorgekomen. Hoogstens is er ooit sprak» van muggenolie ge weest. Maar de Bataafse Petroleum Maastschappij is, er ruim een week ge leden neergestreken, op ieder eiland met een ploeg technici, om een onderzoek in te stellen naar de aardlagen. Dit doet de B.P.M. natuurlijk niet louter uit zücht om nu eens precies te kunnen ver tellen hoe de bodem van Nederland er tot een paar duizend meter diepte ifit- ziet. De wetenschappelijke belangstel ling is er natuurlijk ook, maar ze zijn op olie uit, hetgeen een zeer lofwaardig streven genoemd mag worden. Want als men deze nuttige brandstof uit eigen bodem weet te halen, kunnen vele kost bare deviezen in het land blijven. De B.P.M.-technici zitten, dus te mid den van de vogeltjes op de stranden van Vlieland en Terschelling en.de hel breekt los, om het zo eens te mogen zeggen. Bericht I (ook wij publiceerden het): Olie gevonden op Vlieland en Terschel ling; boringen verricht. Harlingen droomt al van een pijpleiding en ziet zich al het Nederlande Bakoe. Bericht II: Stellige ontkenning van de zijde van de B.P.M., geen boringen ver richt. Alleen eerste verkenningswerk zaamheden, zoals deze door heel Neder land heen geschieden. Ziezo, de stand is weer gelijk. Dan maar telefoneren! Burgemeester Terschelling: Niets be kend van olievondst. Wel ploeg B.P.M. aanwezig; ze zijn er al een week; de telefoon staat niet stil, mijnheer...'. Burgemeester Vlieland niet aanwezig. Ambtenaar ter secretarie: Burgemees ter is met uw bericht in de hand naar (Van onze Parijse correspondent) dat hij zijn hamerpresidentschap zou prijsgeven; Teitgen; zelfs Reynaud, die moeilijk door de linkervleugel der con centratie zou worden aanvaard, maar op wie zeer de aandacht is gevestigd voor de portefeuille van financiën, te meer daar men meent dat voor de uit voering der opvattingen van Mendes Francse, die chirurgisch wil ingrijpen, de tijd nog niet is gekomen. Het urgentieprogram betreft natuur lijk de economische en finanmiele poli tiek, doch ook een retoucheren van de grondwet en waarschijnlijk een wijzi ging van de kieswet in de geest van een gemengd stelsel van evenredige vertegenwoordiging en meerderheids- stelsel voor de departementen in de provincie. De -zwakke meerderheid, die het mi nisterie heeft verkregen, de vermoei enis van Ramadier, maar vooral de ontleding van de stemming, die in het parlement heeft plaats gehad, heb ben tot zeer actieve onderhandelin gen geleid, bij welke ook de president van de republiek is geraadpleegd. Nu is gebleken, dat een brede repu blikeinse meerderheid mogeiyk is, aangezien de geresex-veerde houding van de M.R.P. en de talrjjke radikale negatieve stemmen 'alleen de pro- gramloze leiding van het ministerie betreffen, is het zoeken naar een op volger van Ramadier, die btf de te rugkeer van het parlement als minis ter-president kan optreden en een op lossing kan geven in het geval de Gaulle, waarmee men verlegen zit. Hoe groot de sympathie voor de Gaul le ook is, zelfs tot in de rechterzijde is de mening verbreid, dat een bewind on der invloed of leiding van de Gaulle al zeer ongewenst is- Het heeft dan ook zeer de aandacht getrokken, dat de lei der der rechtse unierepublikeinen, Louis Marin, vóór de regering heeft gestemd. De onderhandelingen, die op het ogen blik gevoerd worden, beogen dan ook een grote republikeinse concentratie van Blum tot Reynaud. Kan een derge- lijke concentratie het tot een gemeen schappelijk urgentieprogram brengen, dan zou een stabiliteit worden verkre gen, die zich tot het ogenblik van alge mene verkiezingen kan uitstrekken. Wordt overeenstemming bereikt, dan zou een uiterst korte crisis plaats heb ben, waarbij een sterke meerderheid in de kamer een ministerie gereed heeft, en vooral het eens is over de keuze van de minister-president. Deze kan dan de zittende ministers, waarvan er één thans zelfs vtjf portefeuilles heeft, aanvullen met persoonlijkheden uit de radikale groepen en onafhankelijke republikei nen. De moeilijkheid is alleen de keuze van de minister-president. Verschillen de namén zijn genoemd. Blum, die ijve rig aan de onderhandelingen deelneemt; Herriot, van wie het onwaarschijnlijk ie de leider van de ploeg B.P.M. om te vragen: wat is er van waar? Ook daar staat de telefoonniet stil; alle kranten uit Nederland en nog een aantal andere geïnteresseerden trachten te weten te komen, of het er nu is: olie, olie.-.. Naar wij vernemen is in oprichting een „Nederlandse Potlodenindustrie N.V." Deze industrie zal zowel houten als vulpotloden fabriceren. De benodig de vergunningen zijn inmiddels aange vraagd. De fa. Bruynzeel te Zaandam is een (Lr vennoten, terwijl voorts de Ned. Handel Mij. bij dit concern betrokken is. De heer E. Penkala uit Amsterdam, een zoon van de bekende potlodenfabri kant, is een der initiatiefnemers. De N.V. Philips te Eindhoven zal de ge goten houders der vulpotloden gaan le veren. Het is nog niet bekend, of de fa briek gevestigd zal worden in Heiloo of in Zaandam. Verder is tussen de N.V. Philips Eind hoven en dé fa. F. Smulders te Utrecht, een overeenkomst aangegaan voor het vervaardigen van bakeliet persen, waar door Nederland zich op dit gebied on afhankelijk zou kunnen maken van het buitenland. De persen zijn behalve voor het binnenland ook bestemd voor ex port. Er wordt per week heel wat „gehui lebalkt" over de slechtheid van het mensdom. Slechtheid in handelingen te genover de naaste, slechtheid in voor beeld, slechtheid inzake geloofsleven. Enfin u kent dat. Al die constataties zijn niet zo moei lijk, noch op de kansel, noch in geschrif ten, noch in gesprekken of op vergade ringen. Nuttig zijn ze slechts in zoverre, als het niet bij die negatieve kant blijft, doch daarna positieve daden worden gesteld. Ten aanzien van deze laatste zijn we nog al eens in gebreke. De oor zaak is eenvoudig, het aantal geschool den" is te gering. Er zijn toch „brave" mensen genoeg, zal men ons wellicht tegenwerpen. Inderdaad die zijn er, doch we hebben gebrek aan heldhaftige krachten. De apostelen, de eerste medewerkers, zouden nooit qua afkomst, ontwikkeling en al wat bij de wereld in ere is en eer bied afdwingt, de jonge Kerk die groei en vaart hebben kunnen geven, al zij geen heldenzielen hadden bezeten. Die heldhaftigheid, naar het Model bij uitstek, is vandaag nóg een aller eerste eis. De Katholieke Actie stoot deze win ter door onder het wapperende vaan: „Reddend Christendom". Maar dat „Reddend Christendom" is geen stuk hout, een boek of een neepjesmuts. „Reddend Christendom" wil zeggen een erewacht van réddende christenen, een cordon van heldhaftige belijders, een schaar van wakkere en stralende voor beelden. Zij moeten „doen" in eigen om geving en daarbuiten, om daarna met des te meer gezag succesvolle pogingen te kunnen aanwenden, teneinde de wereld tot één groot Rijk van de Chris tus te maken. .Uit het bovenstaande is duidelijk af te leiden, dat de uiteindelijke triomf al leen dan verzekerd kan zijn, wanneer ten spijt van de zwakke menselijke kracht het offensief wordt uitgevoerd door lieden, die de eigenschappen van het Goddelijk Hart hét karakter van de Christus hebben bestudeerd en hun eigen leven naar dat Model hebben ge boetseerd. Dat boetseren is niet simplistisch: zulks eist inderdaad ernst en nogmaals heldhaftigheid. Onder die voorwaarden alleen kunnen we Jot de hoge deugden, de diepste gevoelens en prachtige ge steltenissen van het Goddelijk Hart doordringen en ze, zij het uit de verte, in practijk brengen. Maar ook eerst dan pas kunnen we overgaan tot de vor ming van de bovengenoemde erewacht met intrinsieke waarde. Met uit suiker of kalk „gebeeldhouw de" Christenen komen we de oplossing van de noden niet nader. AMATOR De Amsterdamse ceramiste van Veen, vervaardigt de urnen, die met aarde uit de verschillende provincies gevuld, door de commissarissen der koningin in de tijdelijke urnenbewaarplaats worden geborgen, om later in het nationale monument te worden geplaatst. Nu wel gebleken is, dat het optreden van een Gaullistisch blok de onrust niet zou opheffen, doch eerder zou ver meerderen, acht men de kans groot, dat de republikeinse concentratie een belangrijk deel van de R.P.F. zou aantasten. Intussen moet niet uit het oog worden verloren, dat zo voor 't ogenblik er voor de Gaulle geen kan sen bestaan, de ontwikkeling van de toestand nieuwe verhoudingen kan verwekken. Voor het tijdvak van 9 t,m. 22 No vember zijn de volgende bonnen aan gewezen Bonkaarten Ka, Kb, Kc 711 (serie R) R-01 Brood: 800 gram brood R-01 Boter; 250 gram margarine of 200 gram vet R-02 Boter: 250 gram ..largarine of 200 gran vet R-01 Vlees: 100 gram vlees R-02 Vlees: 4Ó0 gram vlees R-01 Melk: 3^4 liter melk R-03 Melk: 6 liter melk R-05 Melk: 6% liter melk Diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas R-02 Diversen: 125 gram koffie R-03 Diversen: 50 gram thee De leider van de Hongaarse onaf- nankeiykheidsparty, Zoltan Pfeiffer, die, kort voor zijn onschendbaar heid door het parlement zou worden opgeheven teneinde arrestatie moge lijk te maken, uit Boedapest ont vluchtte, bevindt zich thans veilig in Wenen, aldus hebben de Amerikaan se autoriteiten aldaar bevestigd. Zowel te Wenen als te Boedapest gelooft men, dat de ontvluchting van Pfeiffer door de Amerikanen ia be raamd en uitgevoerd. In Weense poli- tieken kringen meent men, dat de ont snapping van Pfeiffer en Mikolajckzyk het gevolg is van een door Moskou bevolen opruiming van alle „gevaar lijke" politieke tegenstanders in de Oost-Europese landen. Het nieuws van Pfeiffer's ontsnap ping heeft te Boedapest onrust ver oorzaakt in de gelederen van Pfeiffer'? onafhankelijkheidspartij. Verschillen de leden hebben verklaard, dat zij uit de partij willen treden, en zich willen aansluiten bij andere oppositiegroepen, voornamelijk bij de partij van pater Baloch. R-03 Reserve: 1600 gram brood R-06 Reserve: 800 gram brood Bonkaarten Kd, Ke 711 R-ll Brood: 800 gram brood R-U Boter: 250 gram boter R-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet R-ll, R-12 Vlees: 100 gram vlees R-13 Melk: 10 liter melk R-15 Melk: 11 li-ter melk R-13 Reserve: 800 gram brood R-14 Reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me, Mf, Mg, Mh 712 R-21 Brood: 800 gram brood R-21 Boter: 250 gram boter R-22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet R-21 Melk: 5 liter melk R-21 Vlees: 300 gram vlees R-22 Vlees: 100 gram vlees R-21 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas R-21 Eieren: 5 eieren De tussentijds aangewezen bonnen Q-03 Vlees en Q-06 Diversen, rechtge- vend op 100 gram vlees, zijn geldig t.m. 8 November. Babies krijgen meer melk Deskundigen op voedingsgebied ach ten het wenselijk dat kinderen van 0 t.m. 1 jaar een onder de huidige .om standigheden zo groot mogelijk melk- rantsoen krijgen. Om hieraan tegemoet te komen, is besloten voor kinderen van 0 t.m. 1 jaar het kaasrantsoen van 100 gram per twee weken te vervangen door één liter melk, zodat hun totaal melkrantsoen voortaan elf liter melk bedraagt. Deze regeling gaat op 10 No vember e.s. in.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1