De moeilijke weg in Indonesië Mariniers verlangen naar huis N. A. D.-commandant berecht St. Willibrord te paard in Domstad Marine-mannen ondersclieiden GRAHAM: „IK HEB GOEDE HOOP OP EEN OPLOSSING" Op de IrIBUNE Naar prij sverlaging Ruiterstandbeeld op Janskerkhof onthuld De V.S.-hulp aan Europa Nog 2000 Duitsers komen voor uitwijzing in aanmerking Sovjet' arresteert DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN en willen aan de slag Moed en volharding 69ste JAARGANG VRIJDAG 7 NOVEMBER 1947 No. 20461 REPUBLIKEINSE ministers IN BATAVIA HET KERKELIJK EN BURGERLIJK HUWELIJK Er komt een commissie NED JEUGDTONEEL NAAR INDIE TOEN HET VUREN „GESTAAKT" WAS De verliezen in Indië UITGAVEN TEN BEHOEVE VAN INDIE AUTOPED OF FIETS Nederland tone zijn waardering Wegens hulpverlening aan de vijand 4 jaar geëist OVERHEID IN OVERLEG MET BEDRIJVEN KLEINE ASSEMBLEE" aanvaard door Admiraal Helfrich geprezen - EN DE PRIJSSTIJGING IN AMERIKA ISBRANDTSEN KRIJGT KOUS OP DE KOP Martin Behrman nu ten einde? MINISTER INSTALLEERT ADVIES-COMMISSIES „ZUIVERING" IN SATELLIETLANDEN HOTELSTAKING TE LONDEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 8.45 per Kwar taal, t M® per maand' t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. In gezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN .-t 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 cts>. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bijt vooruitbetaling. De commissie van ëoede diensten is Uit Djokja in Batavia teruggekeer Crlham e^Kirly deelden op een pers? conferentie mede dat de republikeinen een commissie hebben ingesteld om de instructies, vervat in de resolutie van de Veiligheidsraad om de vijandelijk heden te staken, ten uitvoer te brengen Op een vraag, of de commissie na haar verblijf van een week in Indone sië mogelijkheid tot een oplossing van het conflict zag, antwoordde de heer Graham: „Ik heb goede hoop op een oplossing" De leden deelden vervolgens mede dat de consulaire commissie zeer bin nenkort zal worden ingeschakeld en waarschijnlijk reëds heden een bespre- kin! zai- Yen n2et de commissie van goede diensten. Inzake de plaats der onderhandelingen kon geen verdere mededeling worden gedaan, doch op een desbetreffende x vraag antwoordden de leden, dat indien de onderhandelingen op een schip zouden, plaats hebben, dit schip zeer spoedig ter plaatse aanwezig zou zijn. Met de commissie kwamen naar Ba tavia mede de republikeinse ministers Setiadjit, Gani, Hadji Salim, Leimena, de vice-minister van voorlichting Latif en de voormalige minister van voor lichting Natsir. Tamzil is in Djokja ach tergebleven evenals de contact-commis sie van de commissie van goede dien- Djokja zijn sommige kringen van mening dat van de zijde van de repu blikeinse delegatie bezwaar zal gemaakt worden tegen de aanwezigheid van een Oost-Indonesische autoriteit in de Ne derlandse contactcommissie. Hierover verklaarde de woordvoerder van de com missie van goede diensten tegenover Aneta dat zulk een aangelegenheid bui ten het terrein van de commissie ligt, aangezien zij uiteraard als vertegen woordigers erkent hen, die als zodanig door hun regering zijn benoemd. Besprekingen op Amerik. schip Un. Press meldde uit Batavia, dat verwacht wordt, dat de oommissie van De regering heeft een regeling over wogen, waardoor het verbod aan be dienaren van de godsdienst tot sluiting van een kerkelijk huwelijk vóór dat een burgerlijk huwelijk is gesloten, .zou komen te vervallen. Daarbij is geble ken, dat zulk een regeling op vele tech nische bezwaren stuit. In verband hier mede zal het vraagstuk aan een hiertoe in te stellen commissie ter bestudering worden toevertrouwd. alt j 48 uur zal bekend maken, de Nederlanders als de Indo- nesiers er in toegestemd hebben bijeen te Komen aan boord van een Amerikaans marinevaartuig daar alle toekomstige 0e®Prekingen te voeren. Naar in Batavia vernomen werd, heeft de regering der Ver. Staten, hoewel aarzelend, toegezegd voor dit doel een schip ter beschikking te stellen. Wel ingelichte kringen zeggen, dat de aan vankelijke aarzeling der Ver. Staten te verklaren is uit de vrees, welke in be paalde kringen bestaat, dat de stap ver keerd zou worden uitgelegd. Het schijnt echter, dat de oplossing, die men thans gevonden heeft, de enige is, om uit de huidige impasse te gera ken aangezien de Nederlanders weige ren bijeen te komen buiten Indonesië en de Indonesiërs een conferentie binnen Indonesië afwijzen. Het Ned. Jeugdtoneel, de organisatie die in ons land het toneel voor het on derwijs verzorgt, zal onder auspiciën van de NIWIN op 2 Jan. a.s. voor een tourné van 3 maanden naar Indië ver trekken om aldaar voor de scholen op te treden. Men is druk bezig met de vervaardiging van nieuwe costuums voor deze voorstellingen. De décors zullen naar de oorspronkelijke tekeningen vervaardigd worden op het juist geopen de NIWIN-atelier te Batavia. Officieel wordt te Batavia medege deeld, dat in de periode van 4 Augus tus tot 31 October, dus sedert de Ordei Staakt het vuren" was afgekondigd, volgens gerectificeerde gegevens van de militair-geneeskundige dienst de Ne derlandse verliezen hebben bedragen 248 gesneuvelden, 745 gewonden en 19 ver misten. Volgens republikeinse schattingen be draagt, aldus U. P., het aantal doden en gewonden bij de Indonesiërs in dezelf de periode rujm 2000. Met betrekking tot de vragen, welke sommen Nederland na de capitulatie van Japar. aan Indië ten koste heeft gelegd, deelt de minister van Financiën mede, dat die uitgaven voor de jaren 1945 t.m. 1947 405 millioen belopen. De rekening en de herstelrekening zullen naar ver wachting eind 1947 een voor Indië na delig saldo aanwijzen van resp. rond ƒ245 millioen en ƒ18 millioen. De vra- gen, wat de uitgaven voor leger en vloot betreft, kunnen voorshands noig niet met volledige nauwkeurigheid worden be antwoord. Ofschoon het streven van de regering doelbewust hierop gericht blijft, vloeit uit de ontwikkeling van de politieke toe stand in Ned.-Indië, sinds de begroting werd opgesteld voort, dat de voorgeno men vermindering van de sterkte der zeemacht in dit gebiedsdeel vertraging zal lijden. Dit geldt met name voor het terugtrekken van de mariniersbrigade. De financiële consequenties hiervan zijn thafts in onderzoek. Daar heeft Nel van Vliet dan thans alle wereldischoolslagxecords op haar naam staan. J.l. Maandag maakte zij de .-ij vol. Maar daarom ging het eigenlijk niet. Haar nieuwste succes was niets meer dan een psychologische stunt. Waar het wel om ging, was Nel's uitla ting ba haar geslaagde aanval: „Ik biijf de schoolslag trouw, de vlinderslag is niets voor mij". Alsof zij nu bewezen had, met al haar records onweerlegbaar superieur te zijn aan haar butterfly concurrenten. Laat twee even sterke mannen een j wedstrijd houden ,zet de een op een auto- ped en de ander op een fiets. Er is geen i twijfel mogelijk, dat de fietser royaal wint. Omdat de fiets nu eenmaal snel ler is. Bij een race tussen twee even sterke zwemsters, van wie de een de orthodoxe schoolslag en de ander de moderne vlin- derslag prefereert, kan het niet anders, of de laatste wint. Omdat de butterfly nu eenmaal sneller is. Wie zal zeggen, dat het Hongaarse meisje Szekely minder sterk is dan Nel van Vliet? In Monte Carlo moest onze landgenote alles geven om ternauwer nood met armslag te winnen. Maar mej. Szekely ontwikkelde zich verder, zij jaagt niet op records, maar zij traint serieus en voert haar snelheid in alle stilte steeds meer op. En het is de over tuiging van insiders, dat zij straks in Londen Nel voorbij zal vlinderen. Omdat het kleine verschil, dat in Monte Carlo nog bestond, op de duur ingelopen wordt door de grotere snelheid, die de butter- fly nu 'eenmaal van nflture heeft. De steeds meer gecultiveerde en geperfec tioneerde vlinderslag van de Hongaarse, moet logischerwijze haar achterstand 00 de Nederlandse schoolslag omzetten in een voorsprong. Het is ook op sportgebied zo. dat. wie uitblinkt daardoor verplichtingen heeft. Nel van Vliet heeft als onze topzwem- ster wel degelijk verplichtingen jegens het Nederlandse sportprestige. En als zij het in haar macht heeft, om straks in Londen de vaderlandse driekleur aan de hoogste Olympische mast te doen gaan, dan mag zij zich daaraan" niet onttrek ken. Mevrouw Braun. officieel trainster van onze Olympische zwemploeg, zegt: „On ze schoolslagmeisjes gaan vlinderen". Nel van Vliet zegt: „Ik vlinder niet" C-oseouentie: Nel verlate de autoped en neme de fiets. Nu kan het nog. SUPPORTER. De schroef van de „Willem Ruys'' weer op weg. Het gevaarte werd per truck naar Moerdijk-Haven ver- voerd, vanwaar het per schip naar Rotterdam zou worden gebracht. „Er heerst een uitstekende stemming onder de leden van de mariniers-bri gade op Oost-Java, maar ze hebben twee grote wensen: ze willen weten, wanneer ze precies naar huis kunnen en ze willen zekerheid hebben, dat ze na terugkeer in de burgermaatschappij weer onmiddellijk aan de slag kunnen aldus de generaal-majoor H. von Fnjtag Drabbe tegenover een redacteur van het A.N.P. naar aanleiding van zijn jongste bezoek aan de mariniers-brigade in Oost-Java. Gevraagd naar het doel van zijn reis verklaarde de .generaal: „Mijn reis was in de eerste plaats een inspectie-tocht. Vervolgens heb ik uitvoerig bësprekin- gen gevoerd over de demobilisatie van de mariniers-brigade, die grotendeels bestaat uit oorlogsvrijwilligers, die in Amerika hun opleiding hebben gehad. De brigade stond bij haar aankomst in Voor het Utrechtse B. G. stond gis teren terecht de 63-jarige oud-luit.-ko lonel L. A. C. de Bock uit 's Hertogen bosch, die van Aug. 1941 tot April 43 wnd. commandant en daarna tot Sept. 1944 commandant van de Nederlandse Arbeidsdienst is geweest. Hij wordt beschuldigd van het voeren van propaganda voor het nat. socialis me, tot deelneming aan de strijd tegen Rusland en het uitzenden van groepen N.A.D.-manschappen naar Polen, tenein de daar hand- en spandiensten voor de Duitsers te verrichten. Als districtscommandant van de Ar beidsdienst volgde hij een vormingscur sus in Brunswijk en had 'daar in de krant gelezen, dat majoor Breunese ont slag had genomen als commandant van de N.A.D. Toen was hij hem opgevolgd, aangezien hij de oudste districtscomman- aant was. klaring egete^?e^!?t'® had een ver- te zuUen ondernemen beZetter voor hem de oorlog afgelone^'n6 W3S desbetreffende vraag ontkende hij stelligste pro-Duits te zijn geweest De president las echter artikelen voor uit het blad „Vorming', dat onder de ver antwoordelijkheid van bekl. uitkwam en vol nat. socialistische propaganda stond. Verder gaf de president een bloemle zing uit redevoeringen en dagorders van bekl., welke niet kloppen met zijn ver Van officiële zjjde wordt medegedeeld: „Prijsverlagingen, die deze week zijn bekend geworden voor Philipsproduc- ten en voor de tarieven van het goe derenvervoer langs de weg, zullen in de komende weken worden gevolgd door prijsverlagingen in Verscheidene andere sectoren van het bedrijfsleven. Daarnaast zijn sommige verhogingen in de agrarische sector onvermijde lijk. Momenteel worden nog besprekingen gevoerd tussen de directeur-generaal van de prijzen en vertegenwoordigers "van het bedrijfsleven om, in gezamenlijk dT kte komen tot een verlaging van T„,,,tf„aande winst- en handelsmarges. handel hebben de regering bp dit streven naar prijsverlaging in be ginsel medewerking toegezegd Concre te gegevens hierover, die in verband met de lopende besprekingen nog niet bekend zijn, zullen in de loop der maand bekend worden gemaakt". De politieke commissie van de V. N. heeft het voorstel tot instelling van een „kleine algemene vergade ring" met 43 tegen 6 stemmen bij 6 onthoudingen, aanvaard. De sovjetafgevaardigde Vysjinsky deelde mede, dat de sovjet-unie de „kleine algemene vergadering" zou boycotten. klaring, dat hij heeft getracht de N.AD onder Ned vlag te houden. Bekl. ver klaarde, dat zijn geheugen detentie èeh schok heeft gekreg^ Wist heel weinig positief te antwooiden Majoor Breunes veerklaarde, dat in A"g- bekl. op hem de indruk maakte 100 pCt. Nederlander te zijn. Hij weet geen gegevens over zijn latere gezindheid. In Maart 1943 was aan majoor Breunese de eis gesteld de Arbeidsdienst in nat. soc. geest voort te zetten. Hij had toen ont slag genomen. Deze eis is bekl. niet ge steld, zo verklaarde majoor Breunese. Nadat een gehele dag aan deze zaak was besteed eiste de proc.-fiscaal wegens hulpverlening aan de vijand vier jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzet ting uit de rechten gedurende het leven. De verdediger betwistte de opzet van hulpverlening aan de vijand en vroeg clementie. Het hof zal qver 14 dagen uit spraak doen. Soerabaja voor de onmiddellijke nood zaak allerlei werkzaamheden, die in nor male tijd aan de verschillende burger lijke dienstén zijn toevertrouwd, aan te pakken. In dit opzicht heeft zij voor treffelijk werk verricht. Thans is de si tuatie echter zodanig verbeterd, dat deze werkzaamheden successievelijk weer door de burgerlijke diensten die nen te worden overgenomen. Hierdoor is de mogelijkheid ontstaan de brigade aanmerkelijk eenvoudiger te organiseren en vooral een aantal technische krach ten wederom af te staan aan de burger lijke maatschappij die hieraan grote be hoefte heeft. Er zijn vele mariniers, die wel gene gen zijn na demobilisatie een werkkring |n Indië te aanvaarden en zo zij dit wil len, worden zij hiertoe in de gelegen heid gesteld. De onzekere situatie van het ogenblik is echter oorzaak, dat de meesten maar liever naar Nederland terugkeren. De demobilisatie, welke reeds be gonnen was maar waarin wegens de politiële actie stagnatie was geko men zal thans weer worden voortge zet en men verwacht in begin Ja nuari de twee eerste transporten in Nederland. Op X Mei van het volgend jaar hoopt men dan de huidige ach terstand weer te hebben ingehaald." Over zijn indrukken van de toestand op Oost-Java vertelde de generaal nog, dat hij persoonlijk had kunnen consta teren, dat de situatie in de gehele Oost hoek van Java rustig en ordelijk is In cidenten komen slechts bij uitzondering en dan nog als alleenstaande gevallen voor. Overal is de bevolking opgelucht en weer ijverig aan het Bagelijks werk. tenslotte verklaarde de generaal met nadruk, dat de stemming onder de leden van de mariniers-brigade uitstekend is maar dat men algemeen van mening is, dat „het voor /hen nu lang genoeg geduurd heeftMen gaat zich weer af vragen. hoe kom ik aan de slag in Hol land? „Voor een goede demobilisatie", al dus von frtjtag Drabbe, zullen wij zor gen, voor de opneming in de burgerlijke samenleving moet echter het Neder landse volk zelf zorgen De Nederlan ders kunnen thans tonen, dat zij het pionierswerk dezer dapperen weten te waarderen W ederom beierden vanmorgen in Utrecht de Domklokken St. Willi brord ter ere en kwamen in zijn bisschopsstad prominente figuren, zowel kerkelijk als wereldlijk, van wie op de eerste plaats Kardinaal De Jong en vertegenwoordigers van de Kon. Familie dienen ge. noemd, bijeen ter dankbare en eerbiedige nagedachtenis van de brenger van de christelijke beschaving in onze lage landen. Onze gedachten gaan onwillekeurig terug naar de feestdag van St Willibrord acht jaar geleden, toen Nederland in treffende een heid het afsterven vóór 1200 jaar van zijn eerste Apostel met een zitting m Domkerk herdacht, gevolgd door een viering van het eeuwteest c]oor katholieken in eigen kring, waarvan de organisatie door het Episcopaat was toevertrouwd aan het hoofdbestuur van de Ned. Katholiekendag, Zo stond de achtste Katholiekendag in 1939, waarvan wij ons de luisterrijke vergadering in „Tivoli'' nog goed herinneren, in hot teken van de Willibrordherdenking. Hier toe behoorde ook de oprichting van een standbeeld van St. Willi brord in het hart van Nederland, de plaats, waar de eerste christen kerk werd gebouwd, welk monument door katholiek Nederland aan de gemeente Utrecht aangeboden zou worden. Dit ogenblik is nu eiwdelijk aangebroken. een Offertorium, genomen uit het Gra duale, dat vermoedelijk door Willibrord zelf gezongen werd, klonk thans over het asfalt van de moderne stad, weder om gezongen door de leerlingen van de Kerkmuziekschool. Vervolgens werd het standbeeld offi cieel door het bestuur van de Ned. Ka tholiekendag aan het Utrechtse gemeen tebestuur aangeboden. De burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W, ter Pelkwijk. die destijds ook voorzitter was van het Nationaal Her denkingscomité. aanvaardde het ge schenk. Burgemeester het beeld aanvaardt Hij noemde het een gelukkige gedach te de Apostel uit te beelden in de volle kracht van zijn leven, rijdende op een Groot was de belangstelling van het publiek voor de plechtigheid van de ont hulling deze morgen en de straten, die toegang gaven tot het. Janskerkhoi waren door de politie afgezet om de vele autoriteiten een vl«tte doortocht te ver lenen en het lawaai van het verkeer, dat in dit stadsgedeelte altijd zeer druk is, voor enige tijd te verbannen. H. M. de Koningin en H. K. H. de rrmses-regentes waren vertegenwoor digd door drs. M. Kohnstam. Z. K. H. Prins Bernhard' door mr. j. Thomassen, verde rwaren aanwezig de minister-pre sident dr. L. Beel, minister mr. J. H. van Maarseveen. minister L. Neher, de voor zit „er van de Eerste Kamer prof. mr. R. Kranenburg, de Commissarissen der Ko- pmgin in de provincies Utrecht, Over ijssel en Limburg, vertegenwoordigers van de kerken en het gemeentebestuur van Utrecht. Het gebeuren kreeg een serene en pas sende omlijsting door de zang van het koor der leerlingen van de Ned. R. K. Kerkmuziekschool onder leiding van pa ter dr. Caec. Huigens O.F.M., dat na het zwijgen der Domklokken, „Dum praesu- lis', een antifoon uit het officie van St. Willibrord zong. De muziek en de tekst waren genomen uit een handschrift der Universiteitsbibliotheek te Utrecht uit de 12ë eeuw, dat eens toebehoorde aan het kapittel van de vroegere Mariakerk en beide zijn bewerkt door pater Huigens. Daarna hield pastoor w. Nolet uit Amsterdam als secretaris van het be stuur van de Ned. Katholiekendag bij Kfrfienangrar Y,a" het vliègkampschip „Karei Doorman liggende in de Maas haven te Rotterdam, heeft gistermid dag de luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich posthume onderscheidingen uitgereikt aan de nabestaanden van tien gesneuvelde marinemannen. Van dezen Hierboven een der geridderden, Pater van Ravensteyn, missionaris op Java en aalmoezenier op de vloot. Deze laatste foto geeft, de dappere weer met zijn laatste dopelinge te Malang. Aan de daarbij behorende brief, vlak voor de ondergang van de vloot in de Indische wateren ge schreven, merkte Pater van Raven steyn o.a. op: „Dat lijkt wat somber, maar on danks het werkelijke gevaar zijn we het niet. Grote woorden zal ik maar niet gebruiken. Waarom God zij met ons. Amen. Moge O, L, Heer ons doen weerzien. kwamen er vijf om.bij de slag tn de Javazee, vier m Indië, één bij een ontvluchting®P S S uit door de Duitsers bezet Ned. o De posthume onderscheidene-n *v, fPt- ter zee P. van Straelen (Militaire Winems0lrde 4e klas), marinier de Houtepen; 2e luit. der mariniers k. prins en sergt. der mariniers J- Ottenvanger (allen Bronzen Leeuw); sergt. aer mariniers J- Boon'en, opperschip:Per P- van War merdam, vliegtuigma<ker"teileorafist p, van Dingstee en luit.'ter zee 3e kl. a. Alblas (allen Bronzen Kruis); vloot- a.almoezenier G. v, Ravensteijn en mari nier le kl. H. Siemers (heiden Kruis van Verdienste). Van de tegenwoordige autoriteiten noemen wij o.a. generaal rankamp, generaal-majoor Von Drabbe, vice-admiraal jhr van Holthe, hoofd- vlootaalmoezenier' kolonel Dessain hoofdvlootpredikant kolonel Sillevis, de kolonel-kapitein ter zee Hettema, de burgemeester van Rotterdam, mr. Oud en de havenmeester van Rotterdam, de heer van Leeuwen. Aan de toespraak van luitenant- admiraal Helfrich ontlenen wfl het vol gende: „Deze onderscheidingen houden de herinnering wakker aan een periode, waarin het personeel óer Koninklijke Marine voortdurend en met taaie vol harding zjjn beste krachten gaf voor het behoud vaji de Nederlandse staat en de Nederlandse stam. Helaas is het ons land en ons volk niet gegeven, om on gestoord te arbeiden aan het herstel van het koninkrijk in al zijn gebieds delen. Een soort van noodlot rust op 't Ned. volk, dat, ongeacht de onnoeme lijke offers welke het reeds bracht, mede in het belang van de geallieerden, wederom zijn primaire rechten moet verdedigen. Nog wordt van de beste zonen van ons volk het brengen van offers verlangd ten bate van recht en veiligheid voor millioenen. De thans voorgelezen mutaties getuigen van de moed en volharding, welke in er na de oorlog zijn betoond. De mannen, die werden onderscheiden, zijn voor ons een lichtend voorbeeld' van plichtsbetrach ting tot in de dood. De velen, die ook ontstentenis van de voorzitter Mr. A Baron van Wijnbergen, die wegens in validiteit niet aanwezig kon zijn, eer. rede. Rede van pastoor W. Nolet Pastoor Nolet herinnerde aan de op roep acht jaar geleden van de hoogste magistraat van deze stad tot alle chris tenen in Nederland, om in de eerbied waardige Dom de man te herdenken, die in de hand vah de Voorzienigheid het werktuig is geweest, om de naam van Jesus Christus in deze lage landen be kend te maken. Sinds Willibrord immers is ons volk gekerstend en erkent ons volk, dat Chris tus is het fundament van onze samenle ving. Aan de oproep werd gehoor gegeven en groot was de vreugde, omdat men on der de indruk kwam, dat er bij alle ver deeldheid ons verenigt: het gemeen schappelijk roemen in de Naam van Christus. Tien maanden later verscheen in het bezette Nederland de eerste brochure, die de schrijver zijn vrijheid en zijn le ven gekost heeft, welke brochure tot titel had „Het Fundament", en tot mot to: „Een ander fundament kan niemand leggen, dan dat gelegd is, Jesus Chris tus". Nu leven wij in een vrij land. nog in kommer en druk. maar vrij; wij mo gen weer ons zelf zijn. Wii hebben het geluk, geregeerd te worden door een Vorstin, die door haar afstamming van Willem van Oranje het symbool is. en door een zorgvuldige re gering van bijna vijftig jaren het leven- -j IP'ddeiPunf van de nationale een heid. Meer dan dat: gen Vorstin, die als jonge vrouw aan de wereld heeft voor gehouden Christ avant tout", die Chris tus erkent m woord en voorbeeld als het fundament. Opnieuw zijn de christenen samen, om op dit historische plein in het hart van Nederland het beeld te onthullen van de Apostel Willibrord M°ge dit beeld de Nederlander her inneren aan Degene, Die door het werktuig werkte, en ons Christus be- maakte, het fundament. Wij betreuren de scheuring en berusten erin met schaamte. Moge dan Willibrord ons vermanen, dat waar voorlopig de eenheid van geloven ontbreekt, de een heid van liefde blijkbaar zij. Dan was het moment van de onthul ling aangebroken Het grote doek werd weggetrokken en het beeld van de H. Willibrord, gezeten op zijn paard, ver toonde zich aan de toeschouwers. De onthulling geschiedde door mevr. Heerkens Thijssen-van der Kun. de echt genote van een der bestuursleden van de Ned. Katholiekendag. Een blij „Jubilate". Het Sint WilUbrordbeeld, toen het op zijn voetstuk werd geplaatst. paard naar het hart van de stad, die het middelpunt was van zijn werken, met in de hand de Domkerk, als sym bool van zijn streven. Spr. herinnerde aan een woord over Wilibrord dat bij de herdenking op 7 November 1939 gezegd werd. dat het n.l. niet gaat „om handeling, niet alleen om handeling, maar om roeping; niet alleen om roeping maar om bestem ming". Onder deze leuze voortgaande, zal ons leven kunnen worden tot het schoonste dat een mensenleven ooit ver mag te zijn: het offer, de toewijding aan God." „Het geheim van Willibrord was, dat hij alles zag en deed „in nomine Domini". Het gemeentebestuur aanvaardt dankbaar dit grootse gedenkteken, als een blijvende herinnering aan deze machtige strijder in de militia Christi. Terwijl het carillon van de Domtoren over de stad zijn heldere klanken rond strooide en deze muziek, waarbij een antifoon en sequentia voor de H. Willi- brordus, de stemmigheid nog even ge vangen hield, begaven de genodigden zich naar het nabij gelegen Hotel des Pays Bas, waar het bestuur van de Ned. Katholiekendag hen ontving. President Truman heeft gisteren als zijn nadrukkelijke wens te kennen ge geven, dat het Amerikaanse congres tijdens zijn speciale zitting, die 17 No vember begint, tegelijkertijd de tussen tijdse hulp aan Europa en de binnen landse anti-inflatieprogramma's voor de V. S. in behandeling zal nemen, voordat het plan-Marshall ter sprake komt. Volgens Truman, die dit op een persconferentie meedeelde, zal de hulp aan Europa van weinig nut zijn, ten zij het voortdurend stijgen der prijzen door wettelijke maatregelen tot staan wordt gebracht. Truman sprak zijn ver trouwen uit, dat het optreden van het congres op grond van zijn aanbevelin gen bevredigend zal zijn en dat het con gres aan de onmiddellijke behoeften van Europa tegemoet zal komen. Een federaal gerechtshof in New-York heeft a>e aanklacht van de Isbrandtsen Steamship Company tegen de Ned- Indische resting, luit.-gouvemeur- generaal Van Mook en de Ned. regering met ontvankelijk verklaard, meldt A. P. Mevr. van Ravensteyn ontvangt aan boord van de „Karei Doorman" uit de handen van luit..admir. Helfrich als posthume onderscheiding het Kruis van Verdienste voor haar zoon, vloot-aalmoezenier G J. van Ravensteyn. na de wereldoorlog het offer van hun leven moesten brengen, bewijzen nog dagelijks hoe nodig het is te beschikken over een gewapende krijgsmacht, welke zo nodig aan de noodzakelijke maat regelen kracht kan bijzetten". De Marinierskapel o.l.v. de luit. G. Nieuwland speelde het Wilhelmus en de muziek bij het openen en sluiten van de ban, een marine-detachement, bracht de militaire eerbewijzen. Gisteren zijn doo» de minister van justitie ten departemente geïnstalleerd de zeven commissies van advies, elk bestaande uit drie personen, welke de rijksvreemdeiingendienst van advies zullen moeten dienen inzake de even tuele uitwijzing van in Nederland woonachtige Duitsers. In zijn installatie-rede verklaarde de minister, dat er 25.000 Duitsers in Neder land verblijven .waarvan er nog 2000 in aanmerking komen te worden uitgewe zen. De dossiers van deze 2000 zullen nu over deze zeven commissies worden ver deeld Met de beoordeling van deze dos siers moeten zij op 1 April- gereed zi' zodat elke commissie 15 dossiers per week te behandelen heeft. De commissies brengen hierover advies uit aan de rijks vreemdelingendienst en hebben bevoegd heid, indien het dossier naar haar me- ning onvolledig is .de rijksvreemdelin gendienst te verzoeken -et dossier aan te vullen en, zo de commissie dit wenst, de betrokkenen op door de commissie aangegeven punten te horen. Aan elke commissie, zal als deskundige een der hoofdambtenaren van de rijksvreemde lingendienst worden toegevoegd. De commissies beoordelen de dossiers aan de hand van de bekende richtlijnen, doch met dien verstande .dat met alle om standigheden en factoren van elk geval rekening kan worden gehouden Indien de rijksvreemdelingenc'ienst vai. een ad vies van de commissie wenst af te wij ken .geeft hii van dit voornemen kennis aan de centrale commissie-Sehilthujs, die het geval, alvorens tot uitwijzing wordt overgegaan opnieuw beoordeelt en haar advies uitbrengt aan de minister die dan de eindbeslissing neemt De der leider Roemeense liberalen, George Tatarescu, heeft ontslag genomen ais minister van buitenlandse zaken, na dat het parlement met 187 tegen 5 stem men een motie van wantrouwen tegen' hem had aangenomen. Hij wordit ervan beschuldigd „aan agenten van het Ame rikaanse imperialisme" inlichtingen te hebhen verstrekt omtrent „interne aan gelegenheden", waarmede niemand behalve de Sovjet-unie! te maken heeft. Ook de andere liberale ministers heb ben ontslag genomen. Communistische kringen im de Roe meense hoofdstad verklaarden, dat de Roemeense communisten niet langer be reid zijn „het parlementaire spel' verder te spelen. „De loop der tijden dwingt ons, onze vijanden in open strijd tegemoet te treden. De gebeurtenissen van vandaag vormen het begin van een volkomen wending naar links", aldus deze verkla ring. Twee partijgenoten van Stanislaw Mikolajczyk de naar Engeland ge vluchte Poolse oppositieleider, zijn gearresteerd bij een poging om de Tsjechoslowaakse grens te overschrij den. Het waren Winventy Bryja, voormalig penningmeester van de Poolse boerenpartij, en Maria Hule- wicz, de privé-secretaresse van Mikolajczyk Reuter meldt uit Bratislava, dat, naar aldaar verluidt, dr. Jozef Ky- sely, de burgemeester van deze stad, is gearresteerd als lid van een „staatsvijandige groep", die geleid wordt door de voormalige secretaris van de Slowaakse democratische partij. Alle hotels te Londen zijn, in ver band met het huwelijk van prinses Elizabeth, reeds dagen volgeboekt. Nu is echter vanochtend in hel luxe Sjivoy-hotel een staking uitgebro ken, welke reeds, naar verluidt, op andere hotels overslaat. Het is nog niet zeker, of de staking door de vakvereniging wordt gesteund, maar stakingsposten, die alle ingangen van het Savoy-hotei blokkeren, dragen borden met het opschrift „staakt, de vakvereniging staat achteru". Naar vernomen wordt, had de vak bond van bedienend personeel reeds Vrijdag het Savoy-hotel met staking bedreigd i.v.m. een geschil over het weer in dienst nemen van een kellner.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1