Storm en regen begeleiden Mackenzie King NIEUWE BONNEN Onvoldoende geest van soberheid RAZENDE STORM OP ZEE HARTELIJKE ONTVANGST AAN DE GRENS DE GAULLE OVER FRANKRIJK'S GEVAARLIJKSTE VIJAND WEER DE LONEN EN PRIJZEN Gerben houdt verkieziögsspeech ENGELSE CRISIS-BEGROTING Textiel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Pieuze plechtigheid op Canadees Kerkhof te Bergen op Zoom Brief van Episcopaat over woningnood Bomaanslagen te Brussel ONDER LOU NDER DE P E )en ivacliten op kalmer iveer Schept financiële beschouwingen in mineur Tabaksaccijns niet verhoogd De eeuwige zwendel 69ste JAARGANG DONDERDAG 13 NOVEMBER 194? No. 20466 Huishoud- of toiletzeep EERSTE PERSCONFERENTIE VAN DE GENERAAL ENGELS SCHIP VERGAAN Bemanning door Duitse boot opgepikt MET HET KWARTJE VAN ROMME EEN KOOL GESTOOFD DE GEER ONTSLAGEN ALS MINISTER VAN STAAT NED. S. „ALPHERAT" heeft brand aan boord DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1-15 Per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom-.' breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN .->t 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Op het soldatenherkhof te Bergen op Zoom legde Mackenzie King een krans op het graf der Canadezen. Canada's minister-president, mr. Mackenzie King, die de volgende maand 73 jaar wordt, had wel geen betere indruk kunnen krijgen vari Nederland in Novembersfeer: onder stormvlagen en striemende regen buien naderde hij gistermiddag tegen vijf uur de slagboom, die het Nederlandse en het Belgische Putte scheidt. De Puttenaren hadden er nog wat van gemaakt: een ere-boog was opgesteld, die aan de hoge bezoeker het welkom moest vertolken en de dank van Putte, de eerste Nederlandse plaats welke door de Canadezen werd bevrijd. Lang moesten de belangstellenden wachten alvorens de rij auto s uit de richting van het Belgische Capelle naderde en het schooltje kleine Belgische kindertjes, dat zo netjes op het laatste stukje Belgische grond stond opgesteld, kon de zwart-geel-rode vlaggetjes bijna niet meer in de blauwe knuistjes vasthouden. Maar toen de minister-president dan ook kwam, kregen ze een extra vriendelijk beurtje van die fijne oude heer, die de eerste burger is vkn bet verre Canada. Op Nederlandse bodem werd mr. Mackenzie King het eerst begroet door de heer J- Visser, chef van het proto col, die de ho^e ghst namens de Neder landse regering verwelkomde, waarna de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer P. Dupuy met. enkele andere heren van de ambassade zijn minister- PrHaSjketoe<Jetjukht door enige hon derden Puttenaren dienumg een uur lang regenvlagen hadden getrotseerd om mr. Mackenzie King een hartelijk welkom bij zijn eerste stappen °p derlandse bodem toe te juichen, tra het gezelschap even een klein grenskan- toortje binnen. Verschillende hoge militaire en bur gerlijke 'autoriteiten liet de minister president hier aan zichvoorstellen, waarna burgemeester Hofmans in en kele korte woorden de vreugde van de Puttenaren vertolkte, dat Putte de eer ste gemeente was die de gelegenheid kreeg mr. Mackenzie King te begroeten. Pastoor Wolters overhandigde daarna aan de minister-president een Delfts blauw herinneringsbord, met aan de achterkant een zilveren plaat, waarop de namen van 12 Canadese soldaten wa ren gegraveerd, die bij de bevrijding van Putte op 6 October 1944 het leven lie ten. Op het kerkhof Van wel een bijzondere wijding werd de plechtigheid van de krans legering op het Canadese Kerkhof aan de Wouwse weg te Bergen op Zoom. Het begon al flink te donkeren toen de stoet hier arriveerde. 1800 Graven van jonge uanadese mannen liggen hier, allen jonge kerels, gevallen voor onze bevrijding, gesneuveld bij de moord dadige gevechten bij en op de Kreek- krakdam, toen heel de wereld ais het ware enkele ogenblikken de adem in hield; want ook deze operatie hoorde toen bh' de gigantische poging om de Scheldemond vrij te maken voor het ge bruik van de Antwerpse haven. Het was mr Mackenzie King aan te £ien, dat hij sterk ontroerd was op het ogenblik, dat hij, begeleid door de Canadese ambassadeur naar voren trad, om een krans neer te leggen by het grote kruis dat het kerkhof do- mineert. De storm vlaagde door de dennenbos- sen, die het kerkhof omzomen, stram stond de Nederlandse erewacht in de houding, de muziek van de Kon. Ma- rinekapel speelde de Canadese, En gelse en Nederlandse volksliederen en Canada's grand old man, stond daar met on.bloot, en gebogen hoofd, diep in gedachten en bracht een eerbiedige stille groet aan de vele, vele jonge levens, die daar, ver van de wijde prairiën van lmn land, een laatste rustplaats vonden. Het scheen wel of mr. .Mackenzie King moeilijk kon scheiden van dit kerkhof en plotseling stapte hij van de hoofdallee af, om langs enkele graven te lopen en in het haast vol komen duister nu, trachtte hy de namen te ontcijferen van enkele van riin landgenoten. IJ' waren treffende en diep ontroe- nc e m°menten daar in Bergen op Zoom. Er werden ook nog kransen gelegd namens de Canadese ambas sade, de marine, het garnizoen te Bergen op Zoom en de Sti.chting Scheldemond van het geallieerd oor- logsgravencomité. Burgemeester Witte van Bergen op Zoom ontving en deed mr. Mackenzie uitgeleide op het in zijn gemeente ge legen kerkhof, waarbij de minister president op zeer hartelijke wijze dank zegde aan de bevolking voor het op zo keurige wijze onderhouden der gra ven. De burgemeester overhandigde hem enige historische werken over Bergen op Zoom. De erewacht was gevormd uit offi cieren en manschappen van het derde regiment infanterie te Bergen op Zoom onder leiding van kapitein Marchand. Korporaal Meijer uit Terneuzen en soldaat van Tiggelen van Schouwen- Duiveland stonden wel wat vreemd te kijken toen flaar plotseling mr. Macken zie King als het ware uit het duister voor hen opdook, terwijl ze zo stram het geweer presenteerden; ze moesten dit echter gauw even neerzetten, want Canada's minister-president kwam met hitgestoken hand ook op hen af om hun dank te zeggen voor het eerbewijs dat zij aan hem gebracht hadden. Daarna ging het in snelle vaart in de richting Den Haag, waar mr. Mac kenzie King te ongeveer acht uur aan kasteel Oud-Wassenaar arriveerde. Voor de duur van zijn verblijf in Ne derland is de kapitein J. B. Theunis- sen van de staf van Z.K.H. Prins Bernhard door H.K.H. de Prinses-Re gentes toegevoegd aan de Canadese premier. Het was ons sinds enige tijd'bekend, dat het in het voornemen lag van het Nederlandse Episcopaat in de kerken een herderlijke brief te doen voorlezen in zake de woningnood en de houding, wel ke wij, katholieken, tegenover onze even naaste hebben aan te nemen. Een soortgelijke vermaning, waarbij tevens gewezen werd op de geestelijke gevaren, die de woningnood met zien brengt, was door het I. K. O. reeds aan de aangesloten kerken verzonden Daar de tekst van de brief van het Episcopaat evenwel nog niet was vast gesteld, werd ons, toen wij naar de juistheid van een en ander informeer den, verzocht nog niets dienaangaande te publiceren. Nu van andere zijde deze brief wel wordt aangekondigd, achten wij ons ge rechtigd thans onze lezers mede te de len, dat binnenkort deze brief te ver wachten is. In de afgelopen nacht, aldus 'n Belga- bericht van j.l. Woensdag, zijn te Brussel vier bomaanslagen gepleegd. De eerste bom neergelegd op de hoek van de Place des Bienfaiteurs en de Avenue Rogier. De tweede is tussen 2 en 3 uur ontploft voor een bakkerij. De bakker, zijn vrouw en 2 kinderen werden licht gewond. Eerstgenoemde was wegens ver raad in Juni j.l. tot 4 jaar gevangenis straf veroordeeld, doch op 15 October weer in vrijheid gesteld. De derde aanslag was gericht op een groot pand. waarin o m. ook de Bulgaar se legatie is gevestigd. De glasschade, ook aan omliggende huizen, is vrij aan zienlijk. De vierde bom ontplofte in een café, waar geregeld personen uit de Brusselse onderwereld zouden bijeenko men. Ook hier is de schade groot. Voor de periode van 1(> t/m 29 November zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 711: R-04 Diversen: 500 gr. suiker, boter hamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnape- ringen. K-05 Diversen: 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep. Bonkaarten KD, KE 711: R-ll, R-12 Diversen: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnape ringen. Ft-13 Diversen: 450 gr. huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep. R-16 Reserve; 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (alle soorten) of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MD, MH 712 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken). R-21 Suiker: 250 gr. suiker, boterham strooisel of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. Tabak- en versnaperlngenkaarten enz. QA, QB, QC 711: R-01, R-02 Tabak: 1 rants, sigaretten of kerftabak. R-03 Tabak: 2 rants, sigaretten of kerftabak. R-01 Versnaperingen: 200 gr. versnape/ ringen of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. R-03 Versnaperingen: lèu gr. versnape ringen of 100 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. De reeds aangewezen bon R-03 Vlees voor 100 gr. vlees is geldig t/m 22 November. De niet aangewezen bonnen van serie Q kunnen worden vernietigd; De Canadese premier Mackenzie King, Wordt bij aankomst te Dutte verwelkomd door de burgemeester, de heer Hofman. Generaal de Gaulle hield gisteren persconferentie, de eerste sinds de of ficiële vorming der R.F.F. De generaal zag de toekomst voor de „Rassemble' ment du peuple francais" zeer opti mistisch in en voorspelde dat de macht en de invloed dezer beweging nog zullen toenemen. Zes maanden geleden, aldus de Gaulle heb ik mijn standpunt uiteengezet, het Franse volk heeft sindsdien geantwoord: Van de 92 voornaamste gemeenten in Frankrijk worden er nu 52 door verte genwoordigers van de rassemblement bestuurd. De Gaulle vergeleek de groei van zijn partij met een opkomend getij, dat geheel Frankrijk zal overstromen, met uitzondering van enkele te verwaar lozen separatistische (waarschijnlijk de communisten) en enkele geisoleerde melancholici. Er wordt veel gesproken over twee kampen, aldus de generaal, er is echter een derde kamp en dat is Frankrijk, het land, dat waarschijnlijk het ernstigste bedreigd wordt. Van buitenaf door een macht, die gevaarlijker is dan welke Europese macht in de geschiedenis, Hit ler's reich inbegrepen. Deze macht is te gevaarlijker, daar zij behalve haar eigen kracht, een groep medewerkers in Frankrijk zelf heeft. Frankrijk moet zich moreel en ma terieel herstellen, teneinde zich zelf te onderhouden en zich tegen de drei gende macht te verdedigen, desnoods alléén. Spreker beschouwde het voorstel- Marshall als een gemeenschappelijk plan tegen een gemeenschappelijke dreiging en ieder Europees land heeft de dure plicht, het zijne tot dit ge meenschappelijk plan bij te dragen. De storm, welke gisteren over Neder land raasde, heeft ons wel duidelijk ge maakt, dat binnenkort de winter voor de deur staat. Op zee is het wel zeer ruw weer geweest en talloze schepen hebben daarvan de nadelige gevolgen ondervonden. Twee schepen zijn zoals gemeld volledig een prooi der golven geworden, waarbij drie garnalenvissers het leven verloren. Bovendien is de Griekse sleepboot „American Celour", welke een kraan vervoerde Dinsdagavond laat de haven van IJmuiden binnengelopen. Door de ruwe zee was het gevaarte los geslagen en het is na veel moeite gelukt binnen de pieren de verbinding weer tot stand te brengen. Maar ook daar waren de moeilijkheden nog niet teneinde, want de twee vaartuigen dreigden te stran den op het forteiland. De Griekse sle per is op weg van Bremerhaven naar Antwerpen, maar durft de reis niet voort te zetten. Er liggen op het ogenblik bijna vijf tien schepen voor de sluizen van [Jmui- den te wachten op beter weer. Vanwege de hevige Westerstorm kon den gisteren met het overzetveer Bres- kens-Vlissingen geen auto's woraen vervoerd. Ze moesten de omweg over Perkpolder, Kruiningen maken. Ook de postbestelling in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren ondervond hiervan vertraging. Volgens telefonische informaties van de opzichter kustverlichting in d<= vuurtoren „Brandaris" oj> Terschelling heeft het Engelse motortankschip „Aqueity" gisternacht op de Noordzee benoorden de Waddeneilanden nood signalen. (Dit is hetzelfde schip, waar naar de „Brandaris" en de „Oceaan" vergeefs hebben gezocht. Red.). Het lot van het schip is weliswaai onbekend, maar kansen op berging lij ken uiterst gering, omdat intussen be kend is geworden, dat de uit 16 kop pen bestaande bemanning is opgepikt door het Duitse s.s. „Ibis". De „Ibis zal de bemanning naar Lowestoft .bren gen. Afgezien van een kleine schermutseling met de P. v. d. A., bracht zelfs de redé van de communisten-leider maar weinig deining in de rustige rust, die ook ditmaal de algemene beschouwingen over de Rijks begroting kenmerkte. In hoofdzaak kwam de financiële positie van het rijk ter sprake en terwijl dr. Beel zich over het geheel kon bepalc tot toeluisteren, had prof. Lieftinck het met zijn aan tekeningen volhandig. Donderdag zal de regering aan het woord komen. Uiteraard bleek de .he®rvW^s®naar danig gebeten op de heer v. d. Goes, die Dinsdagse kruistocht had gepredikt tegen het communisme en met minder op prof. Romme, die de ^F^^der der P.v.d.A. niet aIleen aten staan, maar bovendien ook in dei ogen der communisten blijkbaar, aanstonds de roos trof door zijn aan't grondwetsherziening. ..De cu™ ®.N die vielen in de strijd v0^„ n J1" heid", zo jammerde de heer Wagenaar, „zaJ men hun democratische rechten afnemen". En hij maakte zich dat hij er het „kwartje van Romme en de „Remaco" bij sleepte ten betoge, dat de Moskou-volgelingen eigenlijk de LAKEN OP DE „WILLEM RUYS In lange rijen schuiven honderden Javanen langs de loketten der Rott. Lloyd om aangemonsterd te worden. enigen zyn, die pal staan voor de demo. cratie en de onafhankelijkheid van ons vaderland Welke vrijmoedige verzeke ring met een algemeen hoongelach werd beantwoord. Niet te verwonderen, als men blijkbaar het peil der Kamer niet hoger acht te liggen dan dat ener partij-vergadering. De hele propaganda- speech trouwens legde daarvan een sprekend getuigenis af, al werd ze niet zonder gewichtige nadruk voorgedra gen. Ten aanval tegen Lieftinck Ben groot deel van de middag ging heen met financiële beschouwingen en het was de anti-revolutionaire specia list en oud-minister van financiën, mr. De Wilde, die het sein tot de „aanval" gaf- Als we geen grote sommen kunnen lenen, gaan we „zeker naar de kelder", volgens deze deskundige, die 't systeem, dat een schijnweelde in stand houdt, verkeerd vindt. Het meest verontrus tend acht hij, dat prof. Lieftinck eigen lijk grif alles toegeeft, wat ons bedreigt, doch door de weerslag var zijn be groting naar buiten de indruk wekt, dat het 134 millioen te kort slechts 6en peulschilletje is. De weelderige inrich ting van de staatsdienst bevestigt die valse schijn. Ook de heer Korthals (vrijh.) vond de bewindsman te optimistisch en uitte ziin teleurstelling dat de daling van het nadelig saldo (met 760 millioen, welk cijfer nog niet eens reëe! is) niet groter kon zijn en niet zo groot is, als nodig schijnt. „Hier ontbreekt de geest van een zo groot mogelijke soberheid" be sloot de heer Korthals en ziin fractie genoot Vonk viel hem bij in zijn critiek, meer speciaal ten aanzien van Indië, dat „met een weinig oud-Nederlandse kracht" had geholpen kunnen worden, maar welks kansen nog altijd op een irreële basis staan. Gezien het feit, dat einde van dit jaar de vorderingen op Indië het respectabele- bedrag van 5 6 milliard zullen bereikt hebben, drong mr. Vonk aan op inlichtingen over de toevloeiing van deviezen naar Nederland, dat voorrang mag do*n gel den op het buitenland. Als katholieke financiële specialist scheep mr. Tenlings, dip de nieuwe op zet der hee-retlug toejuichte niettemin nipt. bevredigd over de more'nkhoid "oerafdoend» budgptairp enntróv der Kamer, ter'zake waarvan hjj enige sug gesties deed. Bij deze opmerkingen sloot de heer Hofstra fP.v.d.A.) zich aan. Voor de zorgelijke toestand, die nog verergerd zal worden als het plan- Marshall ons in de steek zou laten, mag men intussen volgens beide afgevaar digden het beleid der regering niet aansprakelijk stellen en het aldoor af geven te dezen op het kabinet is even goedkoop als gemakkelijk. Alleen wat de inrichting van het Staats-apparaat betreft, achtte mr. Teulings de bezuini gingspogingen niet in bevredigende mate geslaagd. Meer tempo en groter samenwerking Met het rente-beleid van prof. Lief tinck monopoliehouder op dit stuk kon de woordvoerder der K.V.P. zich moeilijk geheel accoord verklaren. Men lette ook op België! Lonen en prijzen Een deskundig betoog van de heer Andriessen (K.V.P.) stelde vast, dat de spanning tussen lonep en prijzen niet is opgei even doch vermeerderd, n'en déplaise prof. Brouwers, die haar ont kende, anders gelukkig dan de rege ring die ze toegeeft. Toch is dit aan het adres va,n de communisten het aandeel, dat de arbeiders uit het natio naal inkomen toevloeit in de laatste jaren, van 43 tot 58 pet. gestegen. Voor leraren en ambtenaren recht trek king van hun salaris bepleitend, vroeg de heer Andriessen voorts herziening der classificatieen een onderzoek naar de mogelijkheid van verhoging der huren. Prijsverlaging blijft noodzakelijk complement van de loonstop. De win sten dienen voor nieuwe investeringen te worden bestemd. De middenstand heeft niet „op kwaadaardige wijze de rekenziekte", zoals prof. Brouwers Amerika heeft de middelen om Frankrijk enorm te versterken, Frank rijk heeft zyn strategische ligging en zijn hechte verbinding met heel de Franse unie. De Gaulle verklaarde voorstander te zijn van een federatief Duitsland, dat zich niet achter een centrale regering mag stellen en zodoende weer tot ex pansie overgaan. Duitsland dient inge schakeld te worden bij de inspanningen voor het economische herstel van Europa. Frankrijk mag niet overgaan tot een fusie van de Franse bezettingszóne met een andere zóne, alvorens het de garan tie heeft, dat er geen tweede „Reich" tot stand kan komen. Over een uitschakeling der Franse communisten zeide hij, van mening te zijn, dat door een mogelijke ontwikke ling van de wereldsituatie het vraag stuk wellicht zou komen te vervallen. „In ieder geval dienen de maatregelen der regiering betreffende de communis ten af te hangen van de houding der communisten zelf. Wij moeten er steeds aan denken, dat de macht op het recht moet berusten." Dat was toch geen sympathieke streek van het Centraal Distributiekantoor om minister Huysmans zo'n kool te stoven. Daar had de heer Andriessen om meer kolen voor de grote gezinnen gevraagd en wat was nu leuker geweest voor de bewindsman van Economische Zaken dan voor St. Nicolaas te spelen en twee eenheden uit zijn zak te halen. Maar voor er gelegenheid bestond voor de minister om zijn surprise van het amb telijke rijmpje te laten voorzien, komt het C.D-K. het cadeautje verklappen. Echt sneu. Maar die lui zijn altijd zo schriel, dat zij het blijkbaar niet onder zich konden houden, nu zij eens uit hun slof-zonder-bon schieten. Anders geen domme jongens. Hebben zij dezer dagen niet zo maar ontdekt, dat een baby meer heeft aan melk dan aan kaas? Daar zou U en wy vast niet op gekomen zijn. Misschien ervaren zij nog eens. dat een beetje thee geen kwaad zou kunnen voor de allerklein sten. Enfin, om op die twee eenheden brandstoffen terug te komen, geen royale Sinterklaas vindt U wel? Meer zo'n Zwarte Piet-presentje als inleiding op de echte surprise. Neen, daarmede is ons verlanglijstje met geschrapt. Zo twee onnozele eenheden, die zijn op, voor dat de kachel goed en wel brandt! Heel bezorgd deelde het C.D.K. nog mede, dat zo spoedig mogelijk de rant- soen-fDonnen uitgereikt zullen worden. De heren zijn toch zeker niet bang, dat anders die zakjes brandstof niet opge brand komen? Laten zij zich daarover geen zorg maken; daaraan zal Maart heus zijn staart niet branden. Maar dat nemen wij niet! Ja, natuurlijk wel die twee baaltjes zwart goud; wat dacht U wel? Doch daarmede is noch het C.D.K. hoch minister Huysmans van ons af. Wij laten ons niet met zo'n handje vol kooltjes de kou in sturen. Wij zijn nieuwsgierig, wat de minister post factum aan de vragensteller zal antwoorden. Mogelijk dat hij niet meer kolen beschikbaar heeft. Wel, dat hij dan eens ga zoeken met zijn collega Mansholt; die is nog al sterk in het vin den. Weet U het nog van die groene erwten? Nu mogen wij natuurlijk „onze" Huysmans liever dan „hunne" Mansholt, want de eerste doet er tenminste nog iets bij en de andere neemt er steeds wat af. Verre van hartelijk, al probeert hij ons zoet te houden met een paar extra snoepbonnen. Maar de minister van Economische Zaken moge honderd fnaal „onze Huys- njans" zijn, zo'n kool laten wij ons toch niet stoven? ANALYST. De Britse ambassade heeft aan de gemeente Den Haag twee zwanen en twee Magelhaense ganzen geschonken. Ze werden gistermiddag officieel overgedragen aan de waarnemend burgemeester ir. L. J. Feber. Sir Neville Bland laat beide zwanen in de vijver van het Zuiderpark te water generaliseert. Men moet ter dege onder scheid maken. Uit een reeks vragen, die de heer Andriessen ten slotte stelde, bleek wel, dat by hem twyfel is gerezen of de huidige loon- en prijspolitiek op de duur kan gehandhaafd biyven. Ten aanzien van het ingewikkelde vraagstuk opperde de heer Hofstra' de idee enem exportbelasting voor binnen landse luxe-industrieën (opheffing van vrijstelling der mnzetbelasting) die het bedrag der subsidies krachtens het landbouwegalisatiefonds zou compen seren. De enquete-commissie Bij de aanvang der vergadering heeft president van Schaik met goedvinden der Kamer de 9 leden en plaatsvervan gers aangewezen van de commissie, die een onderzoek gaat instellen naar de politieke geste van het Londense regiem en wat er mee annex is tot aan het begin der nieuwe parlementaire periode. De Britse minister van Financiën Hugh Dalton heeft gisteren bij het'parlement een speciale crisis-begroting ingediend, welke ten doel heeft de inflatie, die ver wacht kan worden als gevolg van de pogingen van de regering om de uitvoer op te voeren ten koste van de binnen landse markt, te voorkomen. Minister Dalton kondigde aan. dat_ geen wijziging zal worden aangebracht in de inkomstenbelasting, doch dat hij in de komende wintermaanden de verschillen de mogelijkheden van wijziging van het systeem van de belastinginning zou be studeren, die kunnen leiden tot, vermin dering van de druk op de belastingbeta lers. De voedselsubsidies, die in de vórige begroting werden geraamd op 392 mil lioen. zullen noch verhoogd, noch ver laagd worden. De winstbelasting op alle winsten zal met ingang van 1 Januari a.s. af worden verdubbeld. De helasting op uitgekeerde winsten zal worden verhoogd van 12V, tot 25 pet. ei) de helasting op verwachte winsten van 5 tot 16 pet. De accijns op tabak zal niet worden verhoogd. De bieraccijns wel en wel met 1 penny per pint. De omzetbelasting zal niet worden uitgebreid tot meer artike len. doch voor de artikelen die er thans mee worden belast aanzienlijk worden verhoogd. Ook de accijns op wijnen zal worden verhoogd. Zo zal een fles whisky van 25 s. 30 s. kosten. Op totalisator wed dingschappen bij windhondenrennen zal een belasting van 10 pet. worden inge steld. die bij paardenrennen blijven vrij van belasting. Voetbalpools zullen aan een belasting van 10 pet. worden onder worpen. Deze belastingen op wedden schappen zullen 4 Januari a.s. ingaan. Van al deze nieuwe of verhoogde be lastingen verwacht de minister, dat zij de staatsinkomsten per jaar met 208 millioen zullen doen stijgen, terwij] hij er in het lopende belastingjaar dat in April 1948 eindigt, een bate van 48 millioen van verwacht. Bij Kon. besluit is jhr. mr. D. J. de Geer, oud-minister-president, ontslagen als minister van Staat. Als men zo dagelijks de berichten ziet over zwendel met textielpunten, dan. kan men niet aan de indruk ontkomen, dat het hier om een zeer grootscheepse affaire gaat, waarbij honderdduizenden punten worden verhandeld. Daar boven dien een zeer groot deel van deze pun ten vals blijkt dikwijls is de vervalsing uitstekend geslaagd moet er ergens toch wel een centraal punt zijn, of en kele, vanwaar deze stroom zich over heel het land verbreidt. Vermoed wordt dat de bron of bronnen in hoofdzaak in het buitenland zitten, maar waar, dat heeft men nog niet kunnen ontdekken. Thans heeft de Zwolse politie weer 'n zwendelpartij aan het licht gebracht. Op verdenking van handel in textiel punten arresteerde zij de 68-jarige B. de L. en de 60-jarige J. P. J. De slag bleek juist en de heren bekenden reeds dat ze meer dan 10.000 punten hebbéh verhandeld. Maar de politie ontdekte ook dat de punten vals waren en uit Am sterdam kwamen. Om de leveranciers in de hoofdstad te vangen werd een val opgesteld enze zijn er prompt in gelopen. Het waren de 26-jarige G. W. L; en de 25-jarige W. K., die naar Zwolle kwamen om hun klanten opnieuw van een behoorlijke handelsvoorraad te voor zien. Zij zijn op hun beurt in arrest ge steld, evenals zes inwoners van Zwolle, die van de eerste twee arrestanten punt ten hadden gekocht. Volgens berichten uit Manilla, is aan. boord van het Nederl. s. „Alpherat", dat zich momenteel in de Chinese Zee be vindt, brand uitgebroken, doch er be staat geen onmiddellijk gevaar. Twee andere schepen n.l. het Nederl. motor tankschip „Chama" en de Panamese tan ker „Boonesborough" snellen te hulp. Laatstgenoemd schip bevond zich giste renmiddag om 2.30 op nog slechts SO mijl van het in nood verkerende schip. De „Alpherat", groot 7649 bruto en 4574 netto reg. ton, behoort aan de re derij Van Nievelt. Goudriaan Co.'s Stoomvaart Mij. N.V. te Rotterdam en maakt nu een reis naar Oost-Azië voor de Holland—Oost-Azië Lijn van de N.V, Ver. Nederl. Scheepvaart My. im Den Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1