„Goede kans op overeenstemming Go Als het P.R.A.-personeel afzwaait Een triest record van verraad I Masjoemi in kabinet betekent niet: verscherpte politiek Zware explosie NG MARSEILLE EEN DODE STAD IN STAAT VAN BELEG Stemmen van de Willem Barendsz Democratische revolutie mogelijk zegt Togliatti DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Een onverdiende smet De dreiging van een algemene staking in Frankrijk LAGEN Auto contra trein Zuivelproducten 69ste JAARGANG ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 N0. 20463 NEDERLANDSE VERLIEZEN IN INDONESIË VOOR HET VADERLAND gevallen CHINEZÉN OVERVIELEN NED. SCHIP bij proef met raketten GOED WERK VAN DE SLBT. „BLANKENBURG" RIJKSPOSTSPAARBANK DE VALSE TEXTIELBONNEN 1500 JODEN WERDEN GEARRESTEERD BETER EEN HALF EI DAN NIETS DUITSE OORLOGSMISDA- DIGERS OPGEHANGEN „Walvisvaarders anno 1947. Holland op z'n best!" Militairen gedood en gewond Tapijten langs de spoorlijn DE ZJV ARTE-GOUD PUZZLE en aangekondigde prijs verhogingen KERSTGESCHENKEN UIT MEXICO CHAUFFEURS GEHULDIGD DE SPANNING IN ITALIË DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van dé „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, "Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, t 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur; J. KUIJFERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN A 20 woorden i.Ieder woord meer 5 ets Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. der De zijl) zijn Gistermiddag is de heer Gani aan het hoofd van een deel Indonesische delegatie voor Havanna op Schiphol aangekomen, heer Gani verklaarde tegenover het A.N.P. niet ontevreden te over de situatie van het ogenblik inzake Indonesië. Hij gaf als mening te kennen, dat er thans een göede kans bestaat voor beide partijen om overeenstemming te bereiken. Gevraagd naar de betekenis van de opneming van de Masjoemi in het kabinet-Sjarifoeddin, verklaarde de heer Gani, dat deze bepaald niet moet worden gezien als een verscherping van de republikeinse politiek. Integendeel is de betekenis van deze verbreding van de kabinetsbasis,, Jat hiermee een zo volledig mogelijke vertegenwoordiging van de Indonesische bevolkingsgroepen in de republiek is verkregen, hetgeen de i aarde van de resultaten der komende besprekingen slechts ten goere ,an komen De invloed van Soekarno en van Hatta is veel te overwegend, aldus de heer Gani, dan dat maar gedacht zal hoeven te wot den aan een ongunstige invloed in de regering door deze opneming van de Masjoemi. Vrijwel terstond nadat de republikein se minister van economische zaken,1 Ga- ni, .gisterenmiddag met een deel der de legatie voor de conferentie te Havanna te Amsterdam Vas aangekomen, ontving hij in zijn hotel vertegenwoordigers van ue pers, met wie hij een ongedwon gen gesprek wilde voeren. „Ik ben", zo zeide hij, „altijd opti mist geweest en ik ben het nog. Wel is het wederzijds wantrouwen zeer groot, maar wanneer wij psychologisch te werk gaan d.w.z. elkanders standpunt eer lijk bestuderen dan moet een alge mene vorm kunnen worden gevonden waarin een acoord kan worden gego ten. Dat er nog steeds militaire conflic ten zijn, is niet zo belangrijk, als ge dacht wordt. Voorop gaat het politieke probleem, want zolang dit niet is opge lost, zal de militaire situatie zo blijven als zij thans is. Wij eisen onze politieke rechten en wij zullen die krijgen. An derzijds willen wij graag speciaal de Nederlanders concessies aiven op eco nomisch gebied. Maar het politieke pro bleem is voor ons beslist nummer één. Dat begrijpen de Nederlanders nog onvoldoende. Wij willen zelfbeschik kingsrecht. Voor al het overige is dan een goede oplossing te vinden". Gani kwam vervolgens te spreken over de politieke ontwikkelingen sedert het „cease fire". ..De Nederlandse doel stellingen der militaire actie zijn niet bereikt", zo zeide hij, ..Er is geen rust en orde gebracht, want. alom heerst thans de grootste verwarring. Er zijn geen_ economische voordelen behaald, doordat wij met succes de politiek der verschroeide aarde hebben toegepast en ten derde hebben de Nederlanders geen Quislings gevonden om tegenover ons te stellen. Daarom noemde Gani de po litiek van dr van Mook kortzichtig en voorspelde, dat zij zal werken als een boemerang. Bij de ionSste locale verkiezingen In Indonesia Tomoer, blijken, volgens Ga ni de republikeinse vrienden een ge middelde "van ongeveer 80 procent te hebben behaald. Hij was er zeker van. dat algerT,ene verkiezingen over geheel Indonesië eenzelfde resultaat zou den hebben, Voor communisme hoeft men in de republiek niet bang te zijn, zolang daar godsdienst en adat nog domine ren en "Ie basis van de republikeinse structuur is de adat. Dat soms de schijn wordt gewekt van sterke com munistische neigingen in de republiek, komt alleen, doordat de communisten de meest spectaculaire propaganda voeren, aldus Gani Zij zouden echter in verkiezingen volkomen verslagen worden. De enige kans. die zij hebben, is gelegen in de munt, die zij kun nen slaan uit de onderdrukking door de Nederlanders, verklaarde hij. fet gezelschap van Gani, dat bestaat de ministers Maramis en Laoh, prof. Soenaf-jo Kolopaking van de republi keinse universiteit Gadjahmada en de hear Dasaad, directeur van 't Dasaad- Müsin Concern, zal Zondag naar New- York doorreizen, tezamen met die leden der republikeinse delegatie, die reeds eerder in Nederland waren aangekomen. Van officiële zijde te Batavia wordt gemeld, dat de Ned. verliezen in In donesië op Donderdag bedroegen 1 dode en 6 gewonden. Op Java en Sumatra werden Ned. posten en patrouilles be schoten. In de grensgebieden van Oost- lava in de sector van Modjokerto en in het gebied ronc'.iim Malang hadden bot singen plaats met geïnfiltreerde T. N. I.-benden. De marine-voorlichtingsdienst te Den Haag meldt, dat de marineverliezen in Indië over de maand October bedra gen 9 doden. Hiervan zijn er 3 gesneu Veld, 2 aan verwondingen en 1 tenge volge van een noodlottig ongeval over- lden. Mariniers zijn bij deze opgave inbegrepen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende vefliezen zijn gerap porteerd: Kon. Marine: mar. m z.m., G. Groot uit Gouderak, gesn. 4 Nov.; mar. II ovw., J. Maes, uit 's Graven- hage, overl. aan bek. verwondingen 7 Nov.; mar. II ovw., J. Notermans, uit Lanaken (Belgie), gesn. 8 Nov.; Kon. Landmacht: sold. 1ste kl. J. Moeselaar, 1—9 R. I. uit 's-Graven hage, gesn. 3 Nov. bij Klampol: sold lste kl. G. Willemse, 7e afd. art., uit Utrecht, gesn. 3 Nov. bij Seriboedo- lok; sold, lste kl. A. Kooiman, lg,. cie leger genie, uit Dordrecht, gesn 5 Nov. „e Tjilatjap; sold. W. Rn rese, 1—9 R. I., uit Barradeel, gesn 5 Nov. te Banjoemas; le It. W. i. Noble, le mitr. bat. C.-div. 7 Dec lit Amsterdam, gesn. 5 Nov. te kam-' pong Tjidjoelang; korp. Chr. var Dijck, 3e Inf. brig, werkpl. 7 Dec liv., uit Maasnie gesn. 6 Nov. tussen Soetawangl en Paliman; sold. J Hoehstenbach 314 R. I. uit Opho- ven, gesn. 7 Nov. te Tasikmalaju, sold. G. Ymker, 4e esk. Paw., uit Arnhem, gesn. 7 Nov.; sold. R Koerts, 312 R. I., uit Dwingelo gesn. 8 Nov. te Cheribon. Kon. Ned.-Ind. leger: kapt. art., E- Filet, uit Maartensdijk en sold le kl. j. Kloosterman, uit Bussum, beiden gesn. 5 Nov. te.Kopeng (Z. O van Salatiga); sold. 2e kl. J. Knee- j?1' uit Ned-Indië, gesn. 3 Nov. te etai nabij Tandjong Radja; rcs. kapt. mf., j. Kfijtenburg, uit Harlin gen, gesn. 8 Nov. te Merandjat. Veertig met geweren gewapende Chi nezen hebben een bezoek gebracht aan het Ned. schip „Tjitjalengka", dat in de haven van Amoy lag. Zij waren slecnt te spreken over het feit, dat een hoe veelheid goederen, bestemd voor de Chi nezen, door de Engelse douane te Hong kong in beslag was genomen. De Chine zen dreigden de kapitein neer te schieten Qn deze kon zijn leven slechts redden door betaling van 7000 Hongkongdollars als schadevergoeding voor de in beslag genomen goederen. Voortaan zal het schip, aldus meldt A.F.P., de dienst SingaporeAmoy on derhouden zonder Hongkong aan te doen, teneinde op die wijze de controle door de Engelse douane en de 'gevolgen daar van te vermijden. Men vreest, dat een aantal personen om het leven is gekomen bij een explo sie in het proefstation voor motoren met raketaandrijving, ingericht door de Britse regering, te Westcott nabij Aylesbury in Buckinghamshire. Men gelooft, dat sommige doden onder het puin, dat hoog'is opgestapeld, liggen. De gewonden sommige ernstig) zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De explosie had plaats tijdens een proef met een raketmotor. Drie perso nen werden zwaar en negen licht ge wond.' Onder de doden bevindt zich ook een vooraanstaand Duits geleerde op het gebied van raketvoortdrijving, dr. ^Johannes Schmidt, hoofd van een ploeg van 12 Duitsers, die in het station werkzaam zijn. In nood verkerend schip binnengebracht De sleepboot „Blankenburg" van L. Smit Cd.'s Intern. Sleepdienst heeft gistermiddag het 5374 b. r. t. grote Engelse s. „Andrian" de Nieuwe Wa terweg binnengesleept. Het schip was van Rotterdam met een lading kolen, bestemd voor Savona, vertrokken maar kreeg enkele mijlen buitengaats panne vermoedelijk aan de ketel. Het seinde om assistentie ,ook al omdat de anker kettingen gebroken waren. De „Blankenburg" is daarop uitgeva ren en slaagde er in volle zee in vast te maken. De „Andrian" is naar Rotter dam gesleept en zal voorlopig in de Waalhaven ligplaats nemen; Het bedrag van de inleg bij de Rijks postspaarbank over de maand October beliep, volgens voorlopige gegevens 20.608.585 en dat der terugbetalingen 29.576.301, zodat meer werd terugbe taald dan ingelegd een bedrag van 8.967.716. De politie te Veenendaal heeft in sa menwerking met de-politie te Tiel een complot van zwart-handelaren ont maskerd, dat in de Betuwe valse tex- tielbonnen in de- handel bracht. Reeds werden vier personen gearresteerd en voor de officier van justitie geleid, na melijk A. de K., B. de G. en P. C. IC., allen uit Tiel en J. vSn S. uit Lienden Tegen tien personen, die de textielpun ten van hen hebben gekocht, werd proces-verbaal opgemaakt. Er werden tot dusver ongeveer 1.000 bonnen in beslag genpmen in Gel- dermalsen, Wadenoijen, Tiel en Vee nendaal. Mr. Mackenzie King ontvangt te Amsterdam op het stadhuis een album met afbeeldingen van geallieerde graven in N ederlandhem door ds heer G'ótzen, voorzitter van het oorlogsgravencomité aangeboden. s De P.R.A. te Amsterdam heeft de vorige maand een 25-jarige vrouw aangehouden die wel een uitersttriest record op haar naam heeft staan. Tengevolge van Inlich tingen. welke zij aan «e S.D. gaf. zijn nl. met één slag niet minder dan 1500 Joden gearresteerd. die. daarna naar Duitse con centratiekampen zijn gevoerd. De meesten hunner keerden niet terug. Kort na de capitulatie werd Martha Korthalen in een ziekenhuis in Duitsland aangetroffen, waar zij was opgenomen met zware brandwonden over het gehele licfcaam Zij werd ervan verdacht in de herfst van 1942 sabotagehandelmgen en illegale acties, die op de Hollandia-fabriek te Amsterdam geschiedden, verraden te hebben. Zij werd «earresteerd en naar Nederland overgebracht, waar een ver hoor door de POD volgde. Hierbij ver klaarde zij echter, dat zij de brandwon den had opgelopen bij martelingen, die door de tn 1942 op haar toegepast waren. A gevolg hiervan zou zij het nWed hebben D. Hendia-fabriek gelaten maar' de Werd W"er verder in deze zaak ge- iirij- verdiepte zich het gehele verhaal acjnA°en bleek, dat opnieuw arfestatie. n was- volgde De P.R.A. vertelt er het vm„ ln de herfst van 1942 werd J3"' Dormits. die chef van de afdeling am van de 'Ned. Volksmilitie w^0^" de S.D. gearresteerd en in zijn zakboeki» vond men o.a. de naam JHartha Kort- hagen. Bij het ondsrzoek van de P.r.a is gebleken, dat deze naam geheel toevallig in het boekje stond en niets jnet illegale activiteit te makeni haid. artha was nl. met een Jood verloofd, die onder gedoken was en nu probeerde ®11a°h pr het duikadres van haar verloofde te ko men door bemiddeling van Dormits. Martha werd door de S.D. gearresteerd en naar de Euterpestraat in Amsterdam overgebracht. In het verhoor, dat* nu volgde, is op de een of andere manier het gesprek gekomen op de Hollandia-fabrie- ken, waar Martha in begin 1942 ontslagen was. Zij vertelde aan de S.D., dat op deze fabriek hoofdzakelijk Joden 'werkten, die allen een z.g. „Sperr" hadden voor Wehr- machtswerk. Op deze fabriek nu, zou vol gens Martha, het werk worden gesabo teerd. Het gevolg van dit verraad .was, dat in November 1942 de gehele fabriek door de S.D. omsingeld werd en het vol tallige personeel op enkele niet.-Joden na. gearresteerd en naarde Euterpestraat overgebracht werd. Het. betrof hier on geveer 450 Joden In de Euterpestraat moesten dezen in een file een luikje pas seren, waarachter Martha stond, die zes personen aanwees, als schuldigen aan het verspreiden van illegale lectuur. Deze zes mensen zijn voor het Duitse*kriegsgericht gebracht, waarbij Martha als kroon getuige optrad. Zes doodvonnissen wer den geveld, waatvan twee uitgevoerd, van de overige mannen is er slechts een teruggekeerd. Intussen hadden de Duïtsers in de nacht volgende op de omsingeling'van de Hol landia-fabriek, de familieleden- van alle gearresteerden opgehaald, waardoor het aantal slachtoffers tot 1500 steeg.'Zij wer den naar Duitse concentratiekampen ge deporteerd. Hét grootste gedeelte is om het leven gekomen. Op aanbeveling van de S.D.'er Woelck werd Martha, die niet in Nederland durf de blijven, te werk gesteld bij een Duitse okter, in Duitsland. Na veertien dagen 7ii a- zï' door de dokter ontslagen,^omdat kwam «tal-in zi'n 1,1,13 had gepleegd.'Zij bii r,u, ,n een gezin, waarvan de man iedere batterij in de buurt diende en zender lui=t JSuis kwam- naar de Engelse ziin hmprJ en deze berichten aan Toen Martha Me van.de batterij doorgaf, de zij haar kwam. verraad- Duitsland en zij m&n aa" de SJVn trekking veranderen opnleuw van be- In het hotel, waar zii nu *1 aangesteld werd, was £aarnSSSt*™?? gelékt en toen zij 'eens^t™ Tel" kokend water op de schouders de tran afliep, liet een van haar collega's haar struikelen, waardoor zij van de trap viel en het. kokende water over het lichaam kreeg. Dit heeft fle brandwonden veroor zaakt, waarvan zij na de bevrijding ver telde, dat de marteling met onder stroom staande ijzerep ringen om haar lichaam bij het verhoor van de S.D. de oorzaak was. Het P. R. A.-personeel ziet zich in zijn prestige te kort gedaan en dit naai aanleiding van reactie op een gerecht vaardigd protest tegen het uitblijven van een regeling van zijn rechtspositie. De personeelsbond heeft daarom bij monde van zijn voorzitter, de heer H A. Kagie uit Den Haag eens precies verteld, hoe de vork aan de steel zit. Uit den treure was aan het personeel van de P. R. A. dat aangebleven, is uit ideële" overwegingen, terwijl velen een betere positie in de burgermaatschap pij konden krijgen, in verband met het te verwachten ontslag een wachtgeld regeling in uitzicht gesteld. 10 October jJ. werd deze officiee. aangekondigd, doch later bleek, da' deze zaak volkomen in de lucht hing, 'waarna 1 November het personeel mei ingang van 1 Januari is ontslagen Daarop stuurde het dagelijks bestuui van de bond aan de Mini >ter van Justi tie, bij wie het reeds driemaal op audiëntie was geweest, een telegram met de mededeling, dat het P. R. A.- personeel van 1 Januari a.s. af niel meer van zins was zijn taak te blijven vervunen. Dit heeft echter met staken niets te maken, omdat het ontslag op die datum ingaat, terwijl pogingen ge daan worden een deel van het personeel bij de politie voor dezelfde werkzaam heden in te delen. Op de dag, dat de heren tegenover de pers hun hart lucht ten, was evenwel reeds op een andere en veel prettiger wijze hun hart ver licht door een juist des morgens- ont vangen bericht, dat de wachtgeldrege ling nog slechts-op tekening van de Directeur-generaal van de bijzondere rechtspleging/wacht en zelfs aan hun verwachtingen beantwoordt. Dit alles nam niet weg, dat zij zich wilden zuiveren van een blaam, die op hen gelegd was, alsof zij ook door een stakingswoede bezeten zouden zijn. En verder wachten zij in ieder geval nog op bijzondere maatregelen die de Minis ter beloofd heeft bij de afvloeiing van het P. R. A.-personeel te zullen tref fen. Er mogen hier en daar door P. R. A. mensen fouten begaan zijn, het feit valt niet weg te nemen, dat zij zeer verdienstelijk werk hebben verricht en recht hebben op onze belangstelling Op 20 November zal in de bonnen- lijst voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei worden aangewezen. De in het najaar aflopende productie van eieren heeft deze bon wat lang doen uitblijven, zo deelt men van dezijde- van het ministerie van landbouw mede. men zal er genoegen mee moeten rie men op deze bon eventueel een ei van klasse 5 geleverd te krijgen. De begrafenis van de metaalbewer ker, die bij de woelingen te Marseille is omgekomen, heeft niet tot nieuwe incidenten aanleiding gegeven, doch zij vond plaats onder enorme deelne ming van de communistische organi saties ener en hij een ontzaglijke ontplooiing van troepen om de orde te verzekeren, anderzijds. Hoewel het niét gelukt Is, de staking algemeen te maken, ligt toch de haven geheel stil en is ook Marseille 'n nagenoeg dode stad in staat van beleg- Intussen heeft de regering reeds ver schillende maatregelen genomen, waar onder het ontslag van de president van de strafkamer, die bij de aanval op het gerechtsgebouw zéér zwak is opgetreden. Dit ontslag dreigt gevolgd te worden met een zeer eigenaardige stakirig. n.l. die van de magistraten te Marseille, die te gen de regeringsmaatregel willen pro testeren. Te Le Havre is thans de ge meenteraad ontbonden. In St. Etierine blijft het ook woelig. Maar het voornaamste nieuws in de toestand is toch, dat als gevolg van de nieuwe koienprijzen de minister raad besloten heeft, a s. Maandag zeer belangrijke nieuwe prijsverhogingen in te voeren n.l. 25% verhoging voor de Parijse verkeersmiddellen. 25% verho ging op het spoorweg-personenvervoer, 28'2 voor 't spoorweg-goederenver- voer. Verder onmiddellijke verhoging der prijzen van electriciteit en gas met 45 Voorts is de maatregel genomen het auto-rail-verkeer der spoorwegen nagenoeg geheel stil te leggen in ver band met de benzlneschaarste. Gezien de weerslag; die deze verho gingen op het algemene prijspeil moeten hebben, vreest men zeer, dat de alge mene agitatie nog zal toenemen en men wacht niet zonder bezorgdheid de 15e December af, op welke datum de vak beweging onder communistische invloed voor de beslissing is gesteld van algeme ne werkstaking, welke beslissing thans in alle werkplaatsen wordt voorbereid. Inmiddels hebben de onderwijzers bi.i het openbaar onder-wijs zich met zeer aanzienlijke meerderheid tot een even tueel staken bereid verklaard en het personeel bij het hoger onderwijs te Pa rijs in het laboratorium van de Sociëteit van wetenschap is reeds op de beslissing vooruit gelopen door onmiddellijk te sta-ken. Acht Duitsers, onder wie Otto Stoiz. die 7 Amerikanen, die met een para chute uit een vliegtuig waren gespron gen, afgemaakt heeft, zijn Vrijdag op het - hinnenpleir, van de gevangenis van Landsberg opgehangen, aldus A-P. De andere zeven S.S. of Gestapo-man- nen waren Veroordeeld wegens marte ling en het vermoorden van Amerika nen in kampen. Dr. Mackenzie King ontvangt uit handen van prof. dr. W. Vegting de bul van ere-docto13 der Amsterdamse Universiteit. Uit *Kaapstad bracht de vliegpost ons een, dikke brief van de „Willem Barendsz" met reacties op de publica ties van dr. Melchior over de 'toe standen aan boord van de walvis vaarder gedurende zijn eerste reis, welke dr. M. als scheepsarts mede- maakte. Op de eerste plaats bevatte de briel een schrijven van dr. P. C. Kraan, die ditmaal als scheepsarts de reis mede- maakt. De dokter stelt gerust O.m. wordt gezegd, dat de dokter in verband met ongerustheid van de fa milieleden «ich genoodzaakt ziet enige woorden over deze expeditie te schrij ven. Over wat er de vorige reis gebeurd is, heeft hij wel een mening, maar hij acht zich niet bevoegd hier een oordeel uit te spreken. Nu echter kan hij ge tuigen, dat de samenwerking meer d?,n uitstekend is. Aan al zijn verlangens is tegemoet gekomen, en aan elke re delijke eis werd prompt voldaan. Be halve de taak van scheepsarts heeft de dokter ook de taak voor de geeste lijke verzorging op zich genomen. Ook in dat "opzicht geniet hij aller mede werking. Deze geest van samenwerking houdt de beste waarborgen in voor het ko- ménde seizoen. Alle verwanten kun nen dus gerust zijn. De bemanning aan het woord De tweede brief was van de beman ning en werd namens deze door eeij, veertiental opvarenden uit alle rangen ondertekend. In een begeleidend schrij ven wordt gezegd, dat de artikelen in de couranten aan boord van de „Wil lem Barendsz" de nodige commentaar hebben opgeleverd onder „de zeer ver bolgen en verontwaardigde bemanning". Deze zeer uitvoerige commentaar richt zich dan voor eenen groot deel tegen de persoon van dr. M. op wie scherpe critick wordt geoefend voor zoveel betreft zijn optreden aan boord tijdens de reis. Als één man protesteert men tegen het „schandelijke boek" dat „volgens onze mening", aldus de brief, „niets anders is dan een boosaardig relaas van fouten, misdragingen en tekortko mingen van ons allen, gezien door de sterk gekleurde bril van iemand, die uiteraard van de zaak volkomen leek was op de walvisvaart en die alles ^iet zSnder rekening te houden met de om standigheden". En verder: „Wij weten drommels goed, dat op onze vorige reis moeilijkheden zijn ont staan en toestanden voorgekomen, die ook wij niet wensten, doch wie kan iets anders verwachten in ons bedrijf als vvijToor de eerste keer zo iefs mee maakten". De briefschrijvers geven grif toe, dat de hygiënische toestanden verre van ideaSl waren, doch menen, dat die in dit bedrijf ook niet ideaal kunnen zijn. Het brengt zelf te veel vuil mee. „Voeg hier dan nog de wel zeer ge mengde bemanning aan toe van veler lei nationaliteit en waaronder velen met een lage moraal en helemaal geen begrip van hygiëne of samenwerking en u krijgt een idee, onder welke moei lijke omstandigheden gewerkt moest worden en gewerkt is. Maar zeker niet als slaven, zoals onze pseudo-bescher- mer u wil doen geloven, maar als vrije mannen, grotendeels ervaren zeelui eri bijna allemaal al jaren in dienst bij onze rederij. Wij zijn er trots op met de Willem Barendsz te mogen varen en een nieuw en moeilijk bedrr|f tot bloei te mogen brengen". „Wij zijn bijna allemaal voor de tweede keer. met de „Willem Barendsz" meegegaan en hebben vrienden of fa milieleden aangemoedigd, ook bij ons aan te monsteren. Verder commentaar is hier wel overbodig". De electrische trein, die gisterenmid dag om 4.23 uur uit Haarlem was ver trokken, is op de onbewaakte overweg nabij Woestduin even voorbij het sta tion Heemstede in botsing gekomen met een militaire vrachtauto, waarin zich een adjudant, een sergeant-majoor en een soldaat van het depot Haar lem der A. A. T. bevonden. De gevol gen waren verschrikkelijk: de auto werd geheel vernield, de 29-jarige ser geant-majoor L. uit Geidermalsen op slag gedood. De adjudant V. uit Den Haag werd met onbetekenende verwondingen- naar de Ripperda-kazer- ne, waar zijn onderdeel is gelegerd, ver voerd, de soldaat B. uit Amersfoort moest met een hersenschudding en een hoofdwonde naar de St. Johannes de Deo-stichting te Haarlem worden over gebracht. Ook de trein werd beschadigd wat ten gevolge had, dat het treinver keer in de richting Amsterdam ruim een uur vertraging ondervond. Vrijdagavond om ongeveer half ne gen is op een onbewaakte overweg in de spoorlijn OudenboschRoosendaal een vrachtauto, beladen met tapijten, tafelkleden e. d., bestemd voor de fa. S. K. te Den Haag, door een goede rentrein gegrepen. De laadbak van de auto werd enkele honderden meters meegesleurd, terwijl de lading over de ze afstand langs de lijn werd verspreid. Chassis en cabine echter werden naast de spoorbaan geslingerd. Omwonenden, die op het lawaai kwamen toesnellen, vqnden de chauf feur, C. de V. uit Den Haag, geheel versuft in de cabine. Hij bleek slechts een kleine verwonding te hebben op gelopen, doch kon zich van het hele geval totaal niets herinneren. De lading kostbrire goederen werd gedeeltelijk vernield, terwijl de neer- plensende regen verder belangrijker schade aanrichtte. Met een lichte toets heeft onze colle ga „analyst" reeds de aandacht geves tigd op de nieuwste sociale stunt van 2 mud kolen voor gezinnen van acht of meer personen. Meeleven is uiteraard een prachtig ding, vooral wanneer zulks ongedwon gen en recht uit het hart geschiedt. Dus niet uit dwang; of met een zuurzoet ge zicht „verbeteringen" worden geschon- ken. Een aparte moeilijkheid levert een verdeling van artikelen, die schaars zijn. Zulk een distributie geeft immer aan leiding - al dan niet gerechtvaardigd tot scheve ogen. Natuurlijk is dat' ook weer het geval bij de verdeling van onze armoe in brandstoffen. Normaal is de regeling zo, dat een huishouden 12 mud krijgt. Bom, uit. Alleen het trouwboekje op zich is maatstaf. Er wordt geen rekening ge houden met de grootte van een huis, noch met studerende kinderen, noch met ouden van dagen, noch met ge huwde lieden zonder huis, of thuis .zon der afzonderlijk huishouden inwonend. Een trouwboekje geeft recht op 12 mud. Er zijn nog enkele bijzondere bepa lingen. Zo verschaft een baby, ge7 boren na 1 November, de ouders'recht op één mud extra, vanwëge de beval ling, de speciale artsen-instantie be oordeelt zeer, zeer bijzondere ziektege vallen, een kamerbewoner van boven de 65 jaar kan aanvulling krijgen, voor spreekkamers van artsen vindt een spe ciale uitreiking plaats en enkele gees telijke groepen ontvangen een extraatje voor hun studeerkamers. En nu komt de mededeling van 2 mud extra voor gezinnen van acht cf meer personen. Welk stelsel o.i. een slag in de lucht is. Een motivering over de beweegreden daartoe is nog steeds niet gegeven. Bij de 12 mud wordt uitgegaan van de redenering, dat elke woning één. ver warmde kamer moet bezitten. Drie personen hebben het zeker niet minder koud dan negen in zo'n kamer, afge zien nogmaals van de grootte. Twee oude mensen hebben meer behoefte aan warmte dan acht jonge mensen en/of wezens van middelbare leeftijd. Waar om dan deze laatste stelling alleen tot. resultaat gebracht hij een kamerbewo ner ouder dan 65 jaar*? Als er mogelijkheden tot verdeling zijn boven de 12 mud in het algemeen dienen sociaal gevoel en rechtvaardig heid na te gaan, op welke grond be paalde personen of categorieën in aan merking zouden kunnen komen. Deze „uitzoekerig" is niet zo eenvou dig. We huldigen daarbij geenszins de stelregel, waarom zouden we het ge makkelijk doen, als hét. moeilijk kan. Doch het allernieuwste snufje van „twee mud vooi' acht of meer" is o.i. een socialerigheid, die niemand be vredigt. HENK VAN DER MAZE. Naar aanleiding van de tegenstrij dige berichten, die over de prijzen van zuivelproducten in omloop zijn, deelt het ministerie van landbouw mede, dat het niet in de bedoeling ligt op dit ogen blik de bestaande subsidies op zuivel producten te verminderen. Daar de re gering echter een verhoging van da subsidies afwijst, zal de verhoging van tie melkprijs voor de veehouders met 3 cent per liter tot gevolg hebben, dat ook de prijzen voor zuivelproducten voor de consument zullen stijgen. De volgende week zal vermoedelijk een beslissing worden genomen omtrent de definitieve vaststelling van deze prij zen en van de datum, waarop zij zullen ingaan. Een kist thet Kerstpakketten voor 399 behoeftige kinderen is onderweg van Mexico naar Maastricht. Verscheidene wekep geleden heeft een dame te Mexico mevr. Warnar Williams, een brief ge schreven aan de Mexico Evening Ledger, waarin zij voorstelde, de inwoners der stad speelgoed, levensmiddelen en kle ding te doen bijeenbrengen voor Euro pese kinderen. Haar brief had tot gevolg, dat al spoedig een niet officiële organisatie doende was. allerlei artikelén voor de pakketten in te zamelen. Men ..adopteer de" Maastricht, omdat daar majoor Fred. Locke uit Mexico is begraven, die op 28 Maart 1945 is overleden tengevolge van verwondingen, die hij te velde bij het overtrekken van de Rijn had opgelopen. Vrijdagmorgen werden in een der za len van het secretariaat der K.N.A.C. te 's-Gravenhage 47 chauffeurs gehuldigd die 25 of 10 jaar achtereen bij dezelfde patroon, lid van de Club, in dienst wa- ïen. In aanwezigheid van het volledige bestuur werden zij toegesproken door do voorzitter der K.N.A.C., jhr. mr J Th M. Smits van Oyen. die hun er op wees' wat het betekende zovele jaren de auto mobiel van de patroon veilig door het verkeer te hebben geloodst en zich het vertrouwen van de inzittenden waardig tc hebben getoond. Spreker stelde er prijs op hun voor hun toewijding hulde te brengen en hun dank te zeggen voor het feit dat zij zich steeds waardige propagandisten voor riet automobilisme hebben ge toond. Namens de K.N.A.C. bood hij de chauffeurs vervolgens een diploma aan met bijbehorend insigne waarna de ju bilarissen een noenmaal werd aangebo den, waarbij het uit de aard der zaak aan gezelligheid en een feestelijke stem ming met ontbrak. Naar door de Sovjet-Russische am bassade te Londen werd bekend ge maakt, zal de Sovjet-Unie zich bij het huwelijk van prinses Elizabeth en luite nant Mountbatten door haar ambassa deur in Engeland, Zaroebin, laten ver tegenwoordigen. Ook de Ver. Staten en Frankrijk zul len door hun ambassadeurs worden ver tegenwoordigd. Twee zegels van de serie weldadig' heidszegels binnenkort door de P.T.T. uit te geven. Hoewel door de verscherpte controle van militairen en politie in de meeste Italiaanse steden de uiterlijke rust Is weergekeerd, blijft de toestand uiterst gespannen en een verklaring van de communistische leider, Togliatti, dat „een democratische revolutie tot de mogelijkheden behoort" is natuurlijk weinig geschikt, die spanning minder geladen te maken. Uit enkele steden worden, ondanks militaire voorzorgsmaatregelen, toch nog botsingen gemeld. Te Palermo zijn de communisten slaags geraakt met de politie. Drie communisten er een gen darme werden licht gewond. Te Florence gebruikte de politie traangas, om een massa-demonstratie wat te kalmeien, toen de betogers zich opmaakten het hoofdkwartier van de „Uomo Quaiunque"-partij binnen te rukken. Het traangas deed de rust we derkeren. In het gebied van Milaan bljjven de gemoederen verhit. Daar is o.a. op een communist geschoten. De man is ern stig gewond. De daders zijn onbekend. In een beek bij Cernusco wepd het lijk gevonden .van een jonge christen-demo craat. wien de schedel was ingeslagen. De voormalige generaal van de fas cistische militie. Gatti. de vorige week door onbekenden in ziin flat beschoten, is gisteren in het ziekenhuis overleden. Manifestaties ven stakers hebben dan hier dan daar plaats en zelfs in de zeld zame gevallen dat deze rustig verlopen, passen ze in het uit Moskou ontvangen communistisch program, de gemoederen op te zwepen en het land tot een chaos te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1