Verdeling van Nederlands Episcopaat dringende oproep woonruimte doet Mackenzie King op Soestdijk Sovjet-wapendepot bij Parijs Ot Bloedige Cerignola haard van verzet onlusten in Italië r DE OOM UIT CANADA BIJ DE PRINSESJES Door 2000 Franse bewakers omringd Nog DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN tot oplossing van angstwekkend probleem S Beatrix kende hem nog Uitbreiding der staking te Marseille een extra kon voor suiker "K"s5vJS" ,Sma' prinselijk paar in komst? Duikboten NDER DE O U P E 69ste .TAARGANG MAANDAG 17 NOVEMBER 1947 No. 20469 r„kime\sVeenTen Va" wonin^en en De eerste behoefte van het menselijk 'ci>en is water en brood, een kleed en een huis Brood blijft vrij van zoetigheid ENGELAND REGERING-REYNAUD op door atoom-energie gedreven NED. VERLIEZEN IN INDIë KARDINAAL GRIFFIN NOGMAALS DE DAAD TRANSPORTSTAKING TE ROME „BIJ VERGISSING" BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM NIEUWE BONDS ADVISEUR VOOR L. T. B. rnr KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" riin sevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1 l-15 Per maantl. t 0.30 per week. Directeur; J. KUIJPERS. Hoofdredacteur; Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN A 20 woorden L—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In alle Katholieke Kerken van Nederland is gi"eren het vozend gemeenschappelijk schryven van het hoogwaardig episcopaat voor gelezen: Na riipe overweging gevoelen Wij „erpücht Ons tot u te richten over ons veip nmhlnnm U«4- 4.-1- een beangstigend probleem; het tekort aan woonruimte; terwijl ook de ontbe ring der Nederlandse kinderen in Duits land een onmiddellijk hulpbieden nood zakelijk maakt. Gedurende de harde oorlogsjaren hebben wij ondervonden de waarheid van het Schriftuurt/oord: „De eerste behoefte van het menselijk leven is water en brood, een kleed en een huis" (Ecclesiasticus 29 21). Al zijn de moeilijkheden op het gebied van voed sel en kleding nog steeds groot, met een vergelijking van de toestand in andere landen, moeten wij God danken voor hetgeen reeds werd bereikt. Met de woningtoestand is het echter nog,zeer treurig gesteld. Terecht re kent de Schriftuur een huis tot de eerste behoeften van het menselijk le ven De gevolgen van het woonruim te-vraagstuk zijn op godsdienstig-, ze delijk- en maatschappelijk gebied hoogst ernstig. Wij denken hier aan de veie oorlogs slachtoffers, die nog steeds geen ver blijf konden vinden zoals zij behoeven, aan de jonggehuwden, die nog steeds gescheiden moeten leven of op een onmogelijke wijze bij familieleden of anderen inwonen, aan degenen die reeds zo lang en zo vaak hun huwe Tijk moesten uitstellen en geholpen die nen te worden, aan de tijdens de oor log gegroeide gezinnen, welke tobben met een groot tekort aan woonruim ten, aan de gerepatrieerden, die na al hetgeen zij doorstonden, zich dikwijls jiog op mensonwaardige wijze moeten behelpen, aan de vrijgelaten politieke delinquenten, die wij in een vergevens gezinde geest weer in ons midden wil len' opnemen. De meesten uwer weten niet hoe- vele woontoestanden vaak in eigen ge> meente ten hemelschreiend genoemd moeten Wórden. Het verontrust Ons in hoge mate, dat zeer vele gezinnen zó gebrekkig zijn gehüisvest, dat van een christe lijk gezinsleven en een christelijke kin deropvoeding niets terecht kan komen. De overheid staat voor een boven menselijke taak. Alleen een volkomen bereidwilligheid van de zijde van het Nederlands^ volk kan de oplossing van dit angstwekkend, probleem aanmer kelijk bespoedfgen. Laten toch allen, op een of an dere wijze bij de woningbouw betrok ken, begrijpen dat zij door inspanning van al hun krachten de maatschap pelijke en zedelijke ondergang van tal rijke gezinnen kunnen verhoeden. Gezien echter de droeve werkelijk- heid dat de woningbouw voorlopig on toereikend zal zijn, heeft de Règering een door de volksvertegenwoordiging aangenomen wet uitgevaardigd ter be vordering van doelmatige verdeling van woongelegenheid. Doch wat mogen wij verwachten van de uitvoering van deze wet, als de overheid zou stuiten op de onwil tot medewerking van de zijde der onder danen? Daarom, beminde gelovigen, doen Wij een dringend beroep op uw medewerking. Christus immers leert ons, dat het onze plicht is om van eigen overvloed af te staan aan hen, die gebrek Ijjden. Degene uwer, die over meer woon- rannte beschikt dan hij' behoeft, be hoort dus anderen, die geen passen de woonruimte hebben, een voorlome onderdak te bieden. F b Afkeuring verdient het gedrag van degenen, die met schijnredenen aan de volbrenging van deze plicht trachten te ontkomen. J Zeker, wij onderschatten niet de grote bezwaren aan samenwonen ver bonden. Met veel voorzichtigheid zal daarom nagegaan dienen te worden, welke personen of gezinnen voor eep bepaalde samenwoning geschikt zijn, ter voorkoming van een schadelijke beïnvloeding van eigen gezin. Aanbe veling verdient het, dat bij het tot stand brengen van een samenwoning gelet wordt op een gelijke'levensop vatting en gelijk levenspeil. Gelaakt dient te worden de praktijk el te hoge huurprijs te vragen, hetgeen woningbehoevenden deels noodgedwongen aanvaarden, ter wijl anderen door dit misbruik bij hun moeizaam zoeken naar een woning niet kunnen slagen. De rijks- en gemeentelijke overheid is bereid zoveel mogelijk behulpzaam te zijn teneinde o.m. een splitsing der woning te verkrijgen, waardoor ieder gezin een zo groot mogelijke vrijheid en zelfstandigheid kan behouden. Wij vertrouwen, dat de betreffende ambtenaren iedere vorm van bevoor rechting of willekeur zullen vermijden. Eveneens zal het van de grootste betekenis zijn, alvorens tot samenwo ning over te gaan, inzage te nemen van de adviezen welke u worden ver strekt om dienovereenkomstig de we derzijdse verhoudingen en gedragingen tc reeelen. Degenen onder u, die door samenwo ning een voorlopige oplossing mogen vinden voor hun woningprobleem die nen toch. wel door een beschaafde en bescheiden houding, hun erkentelijk heid ten opzichte van de bewoners tot uitdrukking te brengen. Wanneer Christus in zijn Evangelie bij de beschrijving van het laatste oor- deel als een christenplicht naar voren brengt zelfs vreemdelingen te herber gen, hoezeer schiet dan de Christen tekort, die niet bereid is van zijn over vloed van woonruimte mede te delen aan zijn medeburgers, Nu geldt wel bijzonder het Petrus- woprd: „Weest jegens elkander gast vrij zonder morren" 1 Petrus 4 9). Daarom beminde gelovigen durven Wij vertrouwen op uw offervolle be reidheid, indien het u enigzins moge lijk is, aan hulpbehoevenden een onder dak te verschaffen. Doch eveneens vragen Wij dringend, dat allen, die bij anderen komen inwonen, dit voor die anderen ook mogelijk en gemakkelijk te maken, opdat er geen twist maar vrede heerse in de huizen. Beminde gelovigen, gezien de ont zettende woningnood, worden er meer dan gewone eisen gesteld aan de deugd van naastenliefde; maar Wij weten ook dat het Onze plicht is, de beoefening van de naastenliefde te prediken, ge legen of niet gelegen. En God verhoede, dat tot een van u op de laatste oordeelsdag het woord worde gericht: „Gaat weg van mij want Ik was vreemdeling, en gij. naam t Mij niet op". En dat op uw tegenwer ping: Heer, wanneer zagen wij U vreemdeling het antwoord u mocht tegenklinken: „Voorwaar, Ik zeg u, wat gij niet gedaan hebt voor één van deze geringsten, dat hebt gij ook voor Mij niet gedaan" (Matteüs 25 41 46). Zij, die niet in staat zijn een heel gezin in hun huis op te nemen, kun nen wellicht een of meer hulpbehoe vende kinderen opnemen. Want,bemin de gelovigen, het is u bekend in welk een uiterste nood verschillende landen van Europa verkeren. Gebrek aan voedsel bedreigt hele volken met on dergang. Angstig zien zij voor zich een nieuwe winter van ontbering, ge lijk die het Westen van ons land op het einde der bezetting heeft moeten doormaken. Hoe gaarne zouden wij, zoals na de eerste wereldoorlog, krachtdadig hulp willen bieden. Eigen armoede echter belet ons dit. En toch, ondanks eigen onmacht, moet er iets gedaan worden. Verdienen dap niet het eerst gehol pen te worden de kinderen, die door gebrek en ellende dreigen om te ko men? De kinderen van al deze landen zouden wij willen opnemen. Niemand van deze kleinen heeft die verschrik kelijke oorlog mede ontketend. Eigen armoede, zoals reeds gezegd, dwingt tot beperking. En zo verleende de re gering toestemming tot opneming van ongeveer 10.000 Nederlandse kinderen, die in Duitsland woonachtig zijn. On getwijfeld zijn er zeker gezinnen, die geen gelegenheid hebben aan een vol wassene of aan een gezin een samen woning aan te bieden, maar die wel voor een jongen of een meisje naar gelang de samenstelling van eigen ge zin een plaatsje kunnen inruimen. Wij denken vooral aan de dorpen, waar de voedselpositie zoveel gunstiger ligt dan in onze steden. Hoe edelmoedig hebben tijdens de bezettingsjaren onze goede gezinnen op de dorpen bij her haling gebreklijdende stadskinderen in hun woningen opgenomen. Met Sint Paulus vermanen wij u: „Laat ons niet moede worden het goede te doen" (Galaten 5 9). Anderen en dat zijn er velen die de gelegenheid missen om een kind op te nemen, verzoeken Wij mild bij te dragen ter bestrijding van de vele kosten, aan deze massale kinderopne- ming verbonden. Ook het zenden van levensmiddelen pakketten voor zover de Regering zulks in verband met de voedselposi tie hier te lande toelaatbaar acht wordt ten zeerste door Ons aanbevo- leii (Zulks kan geschieden via de Ne derlandse Caritas Missie te Sittard). Beminde gelovigen, de toestanden in ous land, denkt slechts aan het rampzalig woningtekort, en in andere landen, zijn nog zorgelijk. Laat u niet door gemakzucht of eigenbelang afhouden van de offervaar dige volbrenging van de plicht, welke deze na-oorlogse nood oplegt, opdat om uwentwille deze tijd van beproe ving worde bekort. De oom uit Canada te midden van het koninklijk gezin op Soestdijk. Vooral Margriet, in Canada geboren, k.on het goed met „oom" vinden. H. M. de Koningin leefde met het huiselijk feestje mede. SOESTDIJK, 15 November Een herfstmiddag vol regen cn wind. De najaarsstorm veegt de afgerukte bladeren op het voetpad langs de Amsterdamse weg op grote hopen bijeen, waarin de voeten te verkleumen staan van hen, die de komst van de Canadese eerste-minister William Lyon Mackenzie Kin- afwachten. Er is overigens weinig publiek, omdat het uur, waarop e hoge gast op Soestdijk zal arriveren voor een zeer huiselijk bezoek eigenlijk alleen om de kleine prinsesjes te zien bekend is. slechts aan enkelen De Prinses-Regentes en haar gemaal Prins Bernhard fundeerden tevoren als gastvrouwe en gastv - px !n het paleis in Amsterdam, waar zij de buitenlandse bezoeker deze middag een lunch hebben aangeboden. Om kwart over drie uur l-eren zij naar thuis terug om daar straks hun gast te ontvangen en vrien delijk, groet het Prinselijk paar riaar de mensen, die aan de overkant van de weg tegenover de paleishekken staan. Prins Bernhard draagt het generaals uniform van de landmacht, Prinses Ongeveer 2000 Franse bewakers met 4 pantserauto's omringen het Sovjet-repatriëringskamp te Beauregard nahij Parijs, waar 2 kisten met wapenen in een bergruimte ot|tdckt, aldus melden de „France Soir" en de „lTntransigeant" Deze wapenen, waaronder 50 revolvers, stenguns en geweren en een dozijn granaten, werden ontdekt, toen op last van de Franse regering in het kamp gezocht weyd naarJ Franse kinderen, die door hun Russische moeders zouden zijn „ontvoerd aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Volgens A.F.P. had het kamp geen zodat de Franse politie geheel vrij was van de Franse regering sische onderdanen uitgeoefend rechten van exterritorialiteit, er binnen te komen. Op gunst werd de'bewaking practisch door Sovjetrus- M m6tti aldus {jg verklaring De Sovjetrussische ambassade te Parijs kamp^heet^ 5g verpiaatste personen heeft ef op gewezen, dat, ingevolge een in 1945 getekende overeenkomst, de wa penen van Sovjetrussische of Duitse her komst, die in het bezit zijn van Sovjet russische burgers, of door hen veroverd zijn op Duitsers in de loop van de oor log naar de Sovjet-Unie moeten worden overgebracht en beschouwd worden als eigendom van de Sovjetrussische rege ring. In afwachting van verzending moe ten de wapenen bewaard worden op een plaats, waarvoor de Sovjetrussische com mandant van het kamp verantwoordelijk is Bovendien mag .het Sovjetrussische personeel van het kamp volgens dezelfde overeenkomst gewapend zijn ter handha ving van de orde. Bij de overval op het Het denkbeeld om suiker in het brood te verwerken, teneinde bij vermindering van het tarweverbruik het voedingspeil te kunnen handhaven, is, naar wij ver nemen, voorlopig van de baan. De tarwe - positie is thans niet zo onrustbarend, dat hiertoe moet worden overgegaan, terwijl bov®"fien technische en andere bezwaren daartegen zijn gerezen. Van de partijen suiker welke <je regering 1„ het buitenland heeft aangekocht, wlrdt ,o«ls gemeld m verband met de feest- PaI® 1 December 400 gram per hoofd tie komen. "men, is het' bezoek van -laar wij vern van onderwijs aan de ranse tnmii dreigende staking van onderwlfzers in Frankrijk, uitge steld. aLngmroffen^wiër repatriëring wasTaX aangetron November, doch vertraagd gesteld op 11 Y aangewezen boot gein is doordat op Dg Sovjetrussische am- plaats meer wa aanzien van het ge- dat de kinderen in b h-<;sacj,e waren. Volgens kinderen m afwachting dingsuitspraak volgen® moeders gebleven «e bestaan .ding zonder middelen hgar geraakt en in het Kamf hadden gezocht. In officiële kringen m Vv\n H.K.H. de Prinses-Regentes en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Zondagmiddag te kwart voor twee met hun gevolg het "aleis Soestdijk verlaten om zich naar Engeland te begeven ter bijwoning van et huwelijk van Prinses Elizabeth. Ge reden werd naar het vliegveld Soester- berg, vanwaar Per particulier vliegtuig de tocht naar het vliegveld Northolt (Londen) gemaakt werd. Hier werden zij ontvangen door de Hertog Van Glou cester, broer van de Koning van Enge land, bij wie zij hun intrek nemen. De Prinses-Regehtes begaf zich in de auto van de Hertog van Gloucester naar Londen, terwijl Prins Bernhard in eên andere wagen volgde. Dok dg Nederlandse ambassadeur in wn» h?' Jhr Michiels van Verduynen, n. U, t?e verwelkoming aanwezig, hard ,„nnse?rPegenteE en Prins Beril- geland ter 1J1dens hun bezoek aan En- fiik var, r> gelegenheid veu- het huwe- 5™£nses -^sabeth en .t. Mount- batten, hun k nemen in de Lon den" -nmg van de Hertog en Herto gin'van Gloucester. de marine in te schakelen bij het ver voer van levensmiddelen. Uit Kopen hagen wordt gemeld, dat de Deense luchtvaartmaatschappij de dienst op Marseille heeft gestaakt. Later wordt gemeld, dat kustafde- lingen van de Franse marine, nadat een overeenkomst dienaangaande met de stakende havenarbeiders was be reikt, begonnen zijn met het lossen van levensmiddelen, die aan bederf onder hevig zijn en zich aan boord van sche pen in de haven van Marseille bevin den. De arbeiders hebben bepaald, dat ,,de levensmiddelen geen schade mo gen lijden door de situatie". A.P. meldt uit Farijs, dat de eerste stap genomen is tot vorming van een Franse regering onder Paul Reynaud, de laatste premier van de derde repu bliek, die zich van de steun van de socialistische partij zou hebben verze kerd. Reynaud deelde na een langdurig onderhoud met Paul Ramadier ruide; dat de economische politiek van Frank rijk belangrijk gewijzigd zou worden, indien hij de leiding van een nienwe regering op zich zou nemen. Sovjet-ambas- luidt, dat het Franse buitenlandse zaken «e heeft gesteld sade ervan op def loten zal worden, dat het kamp af? iliEbruikt waren. daar de privileges maatretrel in Men brengt de genomen m^r^el 1 verband met een S"6"®,,,, Sovjet-invloed in FranknjK. Afdelingen soldaten en Po!itietroehïn zijn in Marseille overgegaan totna"®stat^e van onruststokers. Meer dan 1000 perso- nen werden aan een verhoor onderwor- pen. waarna 82 hunner werden gearres teerd. Gevreell wordt, dat de staking van havenarbeiders te Marseille naar alle Franse havens aan de Middellandse Zee zal overslaan. in de havens Sete, Ven- rires. Bastia en Ajaccio zijn de havenar beiders reeds in staking en eisen een loonsverhoging van 33 Alle employé's van het tram- en bus vervoer te Marseille hebben besloten in staking gegaan. De depóts zijn door de stakers bezet. De arbeiders van het transportwezen te Marseille hebben een loonsverhoging van 25 pet. geëist. De havenarbeiders hebben besloten de staking voort te zetten. Voor het geval de marine gebruikt wordt voor het lossen van schepen, hebben zij beslo ten de havenarbeiders van geheel Frank rijk'tot staking op te roepen. Met het oog op de staking te Mar- sellle wordt overwogen het leger en Juliana is in een zwarte bontmantel ge- huld. Voor een der ramen van het paleis naast het bordes, waar zich inmiddels twee leden van de Kon. marechaussee hebben geposteerd, verschijnt het licht blauw van drie jurkjes. Beatrix, Irene er Margriet kijken toe, hoe hun ouders het hek inrijden. Dan zal het ook niet lang meer duren of de vriendelijke „oom" uit Canada, die Beatrix zich ze ker nog herinnert, komt. Het duurt inderdaad geen half uur meer of wij horen motoren ronken en voorafgegaan door een militair escorte, zwaait de Chrysler van de Canadese legatie, waarin de forse gestalte van Mackenzie King, die een hoge hoed draagt, is gezeten, de oprijlaan in. Hij is vergezeld van de Canadese gezant, de heer Dupuis, en diens echtgenote. Prins Bernhard treedt naar. buiten om zijn gast te begroeten, die-het hoofd ntbloot houdt ondanks de- gure wmd^ In het paleis bevindt zich ook H. M. -- - Koningin, die in d'e gang komt toe- - elopen Uit een der aangrenzende ver trekken klinken kreten van de kleine Marijke, die bij de begroeting niet ach ter wil blijven. Prinses Juliana begrijpt de uitnodiging van haar dochter, gaat de kleine halen en met moederlijke trots toont zjj mr. Mackenzie King haar jong ste telg. die evenals de zusjes in het blauw gekleed is. De Koninklijke fami lie is nu in haar geheel aanwezig en er wordt een groep voor de fotografen ge maakt, waarbij Prinses Juliana op merkt: „I cannot stand so long for she is so heavy" (Ik kan niet zo lang blij- Volgens een verklaring van admiraal Blandy, opperbevelhebber van de Ame rikaanse vloot in de Atlantische oceaan, overwegen de Amerikaanse marine-au toriteiten de bouw vari piet atoom energie gedreven duikboten, die een jaar zouden kunnen varen zonder brandstof in te nemen met een snel heid van 30 knopen. Admiraal Blandy, die de leiding had over de atoombomproeven bij Bikini, zelde, dat een speciale afdeling van het scheepsbureau der marine „voort durend werkte" aan de toepassin, van atoomenergie op oorlogsschepen. Volgens tot dusverre beschikbare gegevens bedroegen de Nederlandse verliezen op 14 November 2 gesneu velden en 4 gebonden. Naar de marinevoorlichtingsdiens te Batavia meldt, zijn de mijnenve gers „Pieter Floris" en „Abraham van der Hulst". Vrijdagochtend in de haven van Tandjong Priok aangeko men. Uitgenodigd tot hef huwelijksfees Kardinaal Griffin heeft de uitnodiging van Koning George VI van Engeland aanvaard, om tegenwoordig te zijn bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van princes Elizabeth. ven staan, want zp is zo zwaar) en H. K. H. gaat heel huiselijk .p een der vensterbanken zitten. Beatrix, is .verontwaardigd, omdat Marijke zo veel vocht uit haar mondje iaat lopen en geeft haar dit ongezouten te kennen, in rond Nederlands, zoals elk groter zusje zou doen H. M. de Koningin maakt de prinses jes attent op de lichtjes van de fotogra fen, die ontstoken worden, maar de klei nen zijn dit al gewoon en zijn om het helle licht heel niet meer verbaasd. „Do you know me of Canada?" vraagt Mackenzie King aan Beatrix, die niet naar Engelse woordjes be hoeft te zoeken en met een „Yes Sir", te kennel! geeft, dat zij zich de vrien delijke heer nog heel goed herinnert, De vorstelijke personen begeven zich dan met hun gast naar de bibliotheek, waar het haardvuur een gezellige gloed verspreidt en de Canadese minister voor korte tijd van echt Hollandse huiselijk heid gepiet. Er wordt thee geserveerd, doch al gauw is het voor Mackenzie King tijd om te vertrekken. Om 6 uur wacht hem een afscheidsreceptie in Wassenaar en om tien uur voert de boot in Hoek van Holland de staatsman van overzee weer uit ons land weg. Wij vernemen, dat het in het voorne men ligt Mackenzie King een onder scheiding aan te bieden, hetgéen bij zijn bezoek in verband met bepaalde Cana dese voorschriften nog niet mogelijk was. Het afscheid Omstreeks tien uur zwenkten vier auto's, begeleid, door een motorafdeling van militairen, de kade te Hoek van Holland op om stil te houden bp de gangway. De begeleidende militairen vormden een erewacht, toen de grijze minister-president uit de auto stapte. Tegenover de pers verklaard e Mac kenzie King nog dat hij haast geen woorden kon vinden om de gevoelens, die dit bezoek aan Nederland in hem gewekt hadden uit te drukken en hoe hij getroffen was door de vele blijken van warme genegenheid, hem betoond als even zovele bewijzen van de hechte vriendschap tussen de beide landen. De bezoekers begaven zich daarna van boord. Aangezien wij dezer da pen. reeds over het woningvraagstuk schreven en een beroep deden op degenen, die daar voor in de gelegenheid waren om geen onderdak te weigeren aan jong-ge- huwden, hebben wij gisteren met trots in de kerk geluisterd naar de brief van de Bisschoppen betreffende flit onderwerp. Daarmee kwam het Epis copaat, zoals men dat noemt, in ons straatje en met dit bezoek waren wij natuurlijk bijzonder ingenomen. Te meer waar ons een paar dagen geledon een schrijven gewerd, hetwelk een kou de douche probeerde Uit te storten over ons warm aangelopen hoofd. Bedoelde inzender had reeds enige tijd geleden „de daad" gesteld en een kamertpe, dat niet gebruikt werd, aan een jong paartje in huur gegeven, doch met zeer onaangename gevolgen n.l. huurverhoging en veel overlast van de onderbewoners. Grieven te veel om op te noemen en te gedetailleerd om na te speuren, waar wij niet de beschikking hebben over een corps par ticuliere detectieven. Maar één ding is zeker: met zijn klachten is inzender bij ons aan het verkeerde adres. Door ons werd geen pleidooi gehouden om alles, wat men op het ogenblik niet nodig heeft, zon der meer te verhuren. Wij hebben ons voor alles gericht tegen, de misstand, dat men bij onderverhuring in elk ge val jong-gehuwden wil weren. Bovendien stelle men elke daad met verstand en nu houde inzender ons ten goede, dat wij bij het lezen van zijn brief dachten aan het spreekwoord: „Al te goed is buurmans gek". Men verhuurt geen kamertje ortder voor waarde, dat het ontruimd moet wor den bij gezinsvermeerdering in het eigen gezin. Van te voren weet men toch, dat het houden van zo'n afspraak op overmacht afstuit. En was die buur man voor inzender zulk een onbekend persoon, dat hij niet wist, wat voor vlees hij in de kuip zou krijgen Neen, onze opponent moet met an dere argumenten komen, wil hij ons van ongelijk overtuigen; vooral na het schrijven van het Episcopaat; rten ver- zuime niet die brief te lezen en her lezen. Tenslotte komt inzender met een soort gewetensvraag n.l. of Analyst zelf al een daad gesteld heeft. Ja, dat was precies in de roos! Nu weten wjj niet, of deze informatie wan trouwen, sarcasme dan wel louter nieuwsgierigheid tot grondslag heeft. Of wil inzender alleen maar weten, of f wij ervaring hebben op dit gebied? In elk geval moet het antwoord lui den,'dat schrijver dezes geen daad ge steld heeft noch van plan is deze te stellen, zelfs niet na het schrijven van de Bisschoppen. De zaak ligt n.l. zo, dat Analyst een kindertal heeft, het welk men met dubbele cijfers schrijft en aangezien een inkomen zelfs niet onder de loupe groter wordt, bewoont hij geen kasteel of buitenplaats. De zolder-ruimte van zijn woning is door het inrichten van slaapgelegenheid zo. ingekrompen, dat de hamsterkoe uit het holder-de-bolder liedje er zelfs niet op haar. achterste poten zou kunnen staan. Inzender denke vooral niet, dat wij ontstemd zijn over zijn ingezonden stuk- Wij mogen reactie uit de lezerskring wel: „Wie kaatst moet de bal ver wachten" en zeker wij, die met on deugende vrijmoedigheid een ander de bal toewerpen, op de eerste plaats. Men probere gerust ons te „vangen". Voor een sportief partijtje in de papie ren ring zijn wij altijd te vinden. Henk van der Maze stelt zijn Gong beschik baar en de Supporter van de Tribune zal ongetwijfeld eventueel van zijn be langstelling doen blijken. ANALYST. Volgens te Rome binnengekomen berichten hebben in het gehele gebied rondom de stad Cerignola (Z.O. Italië) bloedige ongeregeldheden plaats. De plaatselijke politie heeft de toestand niet meer in de hand en er zouden vele doden en gewonden zijn. Volgens het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft de politie dringend om versterkingen uit Bari verzocht. Het politiebureau te Cerignola. aldus het ministerie, is door de demonstranten omsingeld en kan, ondanks gebruikmaking van vuurwapenen en handgranaten, niet worden ontzet. Volgens officieuze berichten worden doden en gewonden opgehaald door auto's, die witte vlaggen voeren. De ongeregeldheden zijn Vrijdagavond reeds begonnen en hebben Zaterdag de gehele dag voortgeduurd. Een grote menigte heeft de gebouwen van alle rechtse partijen te Cerignola vernield, alsmede het hoofdkantoor van de christen-democratische partij. De incidenten zijn overgeslagen op omringende plaatsen als Foggia, Lucera en an Severo. Alle telegrafische verbindingen met Cerignola zijn verbroken en de verkeersweg van Foggia naar Lecce is door demonstranten afgesneden. naar de prefect en eiste de onderdruk king van de neofascistische beweging en deelnemen van de werknemers in de regering. Te Bario werd tot een algehele sta king opgeroepen, uit sympathie met de verwekkers van de ongeregeldheden, die door het gehele land plaats» hebben. Te Perugia, waar Mussolini in 1922 zijn mars naar Rome begon, ontplofte een bom in het communistische hoofd kwartier. Persoonlijke ongelukken, zijn niet voorgekomen, doch volgens berich ten, die Rome bereikten, dromden grote menigten door de straten, die kiosken van rechtse bladen vernielden. De de monstranten klommen op de daken van het stadhuis en luidden de klokken om de steun van andere districten in te roe oen. De toen samengestroomde menigte vernielde het bureau van de rechtse Uomo Qualunque". de Italiaanse sociale leweging. de monarchisten en de libe ralen. Na een massa-betoging begaf een delegatie van de demonstranten zich Het ministerie van binnenlandse za ken te Rome heeft intussen bekend gemaakt, dat door het inrukken van politie de orde te Cerignola hersteld is. Van de burgers is een persoon ge dood; drie personen werden gewond. Onder de politie bevinden zich acht gewonden. Te Palermo zjjn alle poli tiemaatregelen opi de orde te hand haven weer opgeheven. Aldaar wer den 5 arbeiders en een politieagent Ucht gewond. Te Palermo is de rust intussen weergekeerd. Naar te. Rome wofdt vernomen, heeft ie Italiaanse "minister van binnenlandse zaken, Scelba, er bij de regering op aan gedrongen om bij de constlturTr.de ver gadering voor onmiddellijke behande ling een wetsontwerp in te dienen „ter bescherming van de republiek tegen be dreigingen van elke zijde" en „tot on derdrukking van fascistische en neofas cistische bewegingen". Scelba verklaarde, dat als tussentijd se maatregel de sterkte van de cara binieri van 65.000 tot 70.000 man is ver hoogd. Te Rome brak Zaterdag plotseling 'n algemene staking uit, naar aanleiding van de arrestatie van een aantal linkse demonstranten, diezpoogden een bijeen komst te verstoren, welke gehouden werd door oudstrijders, die krijgsgevan genen zijn geweest in de Sovjet-Unie. De staking zou afgelast worden, wan neer de gearresteerde personen zouden worden vrijgelaten. Alle transport in de stad werd stilgelegd en de winkels wer den gesloten uit vrees voor ongeregeld heden. De transportstaking heeft Intussen Zaterdagavond een einde genomen. Het ministerie van arbeid heeft be kend gemaakt, dat de staking op een vergissing berustte, daar de vetera nen, die uit Rusland gerepatrieerd waren, berichten hadden medege bracht, die op valse gronden steunden en dat de volledige dienst Zondag hervat zou worden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het Maag denhuis te Amsterdam de weleerw. heer J. A. G. van der Hoogte; tot Kanelaan te Delft (H. Sacrament) de weleerw. heer C. P. Grootschnlte ,d'e Kanelcan was te Amsterdam (O. L. Vr. Gasthuis). De Weleerw. heer J. A G. v. d. Hoogte, thans kapelaan te Delft, d;e benoemd is tot rector van het Maagden huis te Amsterdam, is tevens benoemd tot bondsadviseur van de Kath. Land en Tuinbouwbond in het bisdom Haar lem als opvolger van prof. A. Cleoph&s. t 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1