En een bemind vorstenhuis nr Hevige brand te Vlaardingen nieuwe bonnen Kabinet Ramadier afgetreden Medewerking aan prijsverlaging Een origineel huwelijksgeschenk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Langs den weg tussen Paleis en abdij Nieuwe titels voor de bruidegom jV. Tien panden in liclite laaie ONDER LO U NDER DE P E Weer een pond vlees voor kroonprinses Elizabeth Blum tnt rpeeren bereid tot hoogtepunt regeren Werkloosheid Voorschriften en concurrentie 69sSë JAARGANG DONDERDAG 20 NOVEMBER 1947 No. 20472 (Van onzen Londensen correspondent LONDEN vergeet zijn vele zorgen vandaag- En Londen is meer dan ooit op dezen dag het land en het rijk, want uit alle gewesten kwamen deputaties, om mede te beleven het schoonste aller sprookjes, van een prinses en een prins, dat stralende werkelijkheid is geworden Al dagen trouwens was de Britse hoofdstad in feestelijke afwachting, want de wereld bracht geschenken, als nimmer een vorstenkind ont vangen heeft en koningen en koninginnen kwamen met prinsessen en prinsen, om de charmante troonopvolgster te eren, waarmede gans dit volk zich één weet- IN DE WESTMINSTER-ABDIJ WORDEN W/J GEFLEST CRISIS BEREIKT een Een lichte stijging Handhaving van geldende procentuele marges DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per Kwar taal. l-15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: a A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce le prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN -A 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Londen bejubelt een bruid en troonopvolgster Reeds vroeg in den morgen waren de Straten, die toegang verlenen tot de route welke de huwelijksstoet volgen zou, volkomen gesloten voor voertui gen, en waren vele daarvan zo vol, dat zij ook voor verderen toevloed van pu bliek versperd moesten worden. Maar die toevloed heeft zonder onderbreking voortgeduurd, zowel van de zijde van St. James's Park als van die van Green Park. Deze komen beide uit tegenover Buckmgham Palace, dat met de West- minster Abdij, aan het eind van White hall, het grootste middelpunt van be langstelling is. Diegenen, die de beste standplaatsen Innamen, moeten daar reeds uren vóór zonsopgang post gevat hebben, maar ook op de brede Whitehall schijnen van nacht reeds duizenden gebivakkeerd te hebben. Tegenover het Paleis is het gewel dige voetstuk van het monument van Koningin Victoria herschapen in een tableau vivant van honderden toe schouwers. Terwijl het midden van het zeer ruime paleisplein overigens vrij gehouden wordt, zijn de brede trottoirs b'jna den laatsten vierkanten voet toe bezet, en tegen de hoge hekken van St. James's Park zijn ontelbare kijkgragen geklommen, die raeds lang den leef tijd, waarop men in hekken klimt, ach ter zich hebben, Ook de bomen van dc Mali, thans vrijwel kaal, worden als Uitkijktorens gebruikt, en niet alleen door de jeugd. De route, welke de stoet volgt, ls op ^„tC?^entlonele wiJze versierd, zij het piet in den groten stijl der voor-oorlogse openbare feesten. Whitehall en de Mali Zijn omzoomd met de hoge witte vla gestokken, die bij zulke gelegenheden nooit ontbreken, en waaraan vlaggen en banieren wapperen. De regerings gebouwen aan eerstgenoemde straat zijn met bloemen, draperingen en vlag gen getooid. Tegenover Buckingham Palace zijn in een halven cirkel zeer decoratieve masten opgericht, blauw en rood omhangen, met gele kwasten, en daaraan zijn 32 banieren van geel en wit bevestigd, met de letters E en R in wijnrood. Buiten de Abbey, waar een aantal Tribunes opgericht zijn, is de versiering tuinder decoratief, maar het gezicht °P de ruime Whitehall, welke op hei Parlementsplein uitkomt is zeer fees telijk. Gelijk steeds bij grote openbare feesten zijn op tal van punten zware houten poorten met deuren opgericht welke wel niet tot het decoratieve ef fect bijdragen, maar welke het nut heb- zij af£esk>ten kunnen worde.-) wanneer een 2eker punt „verzadigd" lingenisPMarlboTOuIh°Here beIangstel" Mali, niet ver van het^.°Vse' aan de is het verblijf van konFnii'8' ™ant dlt met de princess Royal, haa„ die in een stoet van vijf autos 2"^hte.r' Abbey zal rijden. Zeer druk is het ook enige mijlen westelijker, rondom Ken sington House, waar prinses Juliana voor haar huwelijk menigmaal de gast geweest is van prinses Alice en den graaf van Athlone, want het is van daar, dat Hertog Mountbatten met zijn bruidsjonker en neef, den markies van Milford Haven, naar de Abbey rijdt. De gehele route is omzoomd door le den van marine, leger en luchtmacht, door personeel van de militaire acade mie van Sandhurst en door Territo rials. De militaire afzetting schijnt na genoeg overal uit één enkele haag te bestaan, en is niet belemmerend voor het uitzicht van het publiek, dat ont spanning vindt in de bedrijvigheid, daarmede de opstelling der troepen Sepaard gaat. Vlak bij Marlborough House ligt het °hde St. James's Palace, in welks kapel ïuim honderd jaren geleden prins Al- vert in den echt verbonden werd met i,oaitlgin Victoria, een plechtigheid die, °ehalve door den hertog v. Wellington, door slechts één conservatief lid van het htogerhuis bijgewoond werd, aangezien conservatieven niet zonder grieven *enPe» tegen de jonge en nog onerva- met v°uingin een tekenend verschil tÜgeschjfu nu loyauteit door geen par- ïf eerst i meer beïnvloed wordt. Het huwelijk o *ater jaren dat vorstelijke wij ona Plaats hebben in de Abbey den Hertog vergissen was dat van digen koning Vork, den tegenwoor- van- et eerste voorbeeld hier- DE STOET tipt» KONINGINNEN Lang voor elf weg van de Man \,Yas de bi"ede riJ- verkeer, maar de Mali k omen yrij van vol afwisseling en gi bleef desondanks van Marlhnrnua-ti tiT "hing. Hat urac van Marlborough - - - use uit Het was dra de eerste stoet over'j Uit' dat we'" de richting van. de Admiral11 reed in de stoet van Koningin Marv itspoori: thoeder van de bruid. Voor 'jsr groot' ®e toeschouwers onder de menla-trlan:1" de stoet des te belangwekkender0 n de derde auto Prinses Juliana Prins Bernhard gezeten waren In de tweede auto zaten lederi van het Huls vain Koningin Mary; in de vierde de Kr0°"Ptms en Kroon prinses van Zweden en m devij de de Her tog van Gloucester, s Konings broeder en diens gemalin- Koningin Mary geniet in bijzondere mate de eerbiedige liefde van het volk en de toejuichingen, die naar ten deel vielen, getuigden opnieuw van de algemene toe- wqtnng voor deze thans hoogbejaarde, maar nog steels zeer vorstelijke en zeer menselijke Koningin. Maar de toejuichingen, aangroeiend tot een uitbundig gejubel, schenen plotseling uit alle richtingen los te breken, toen uit de richting van het paleis terzelfder tijd het escorte van den stoet der Koningin zichtbaar werd; een escorte van House hold cavalerie, voor het eerst sinds vele jaren in vol gala van scharlaken en zwart, en van blauw en rood, met witte pluimen. Koningin Elizabeth en haar tweede dochter, Prinses Margaret, reden in de glazen koets, die meer dan 60 jaren geleden gemaakt werd voor een Lord Mayor van Londen, maar in 1911 door de Kroon gekocht en bij de Kroning van George V gebruikt werd. Zij is sindsdien de meest gebruikte staatsie koets van den Koning, daar de eigen lijke galakoets, die bijna 200 jarsh geleden gebouwd werd voor een Lo.-ü Mayor van Dublin, en meestal dienst doet bij de opening van het parlement, nogal zwaar en onhandelbaar is. Deze wordt de Ierse staatsiekoets genoemd en voert heden der Koning en de bruid naar de Abbey. De stoet der koningin bestond uit. vier rijtuigen, waarin de koning van Noorwegen en die van Griekenland en de koning en koningin van Denemar ken zaten, benevens leden van het Huis der koningin. Zeven minuten na haar vertrek uit Marlborough House werd Koningin Mary aan den hoofdingang ontvangen door den proost en het kapittel van Westminster, die haar met de overige vorstelijke personen in haar stoei., waaronder Prinses Juliana en Prinr Bernhard, geleidden naar den zuidkant van het Sanctuary, waar de leden der koninklijke familie de plechtigheid bij wonen, terwijl de noordzijde bestemd is voor graaf en gravin Mountbatten en andere verwanten van den bruide gom. Weinige minuten na Koningin Mary kwamen de Koningin en de le den van haar stoet in de Abbey aan, waar zij op dezelfde wijze ontvangen werden. Beide vorstinnen waren door de ont zaglijke mensenmenigte njet grote geestdrift toegejuicht. Maar er wa ren toejuichingen alom, want op het zelfde ogenolik, waarop de Koningin en de souvereinen in haar stoet den hoofdingang binnentraden, arriveer den de bruidegom en diens jonker aan de oostelijke deur der Abbey en zeider. heeft zelfs een Koninklijk bruidegom te Londen zulk een volksovatie in ont vangst mogen nemen als Hertog Philip Mountbatten. f „GOD BLESS YOU" De koning en de bruid In de minuten, die volgden op het voorbijrijden van den stoet der Konin gin, nam de spanning voortdurend toe, tot ze zich tenslotte ontlastte in een weergaloos gejubel, toen de In Buckingham-paleis werd het volgen de bekend gemaakt: Koning George van Engeland heeft gisteravond Philip Mouiitbatten, de bruidegom van zijn dochter, tot hertog van Edinburgh benoemd. Tevens kreeg Mountbatten de titels van graaf van Merioneth en baron Greenwich. De ko- nii g verleende Philip verder de orde van de kouseband, de hoogste Engelse onder scheiding. Voorts werd medegedeeld, dat de hertog voortaan Zijn Koninklijke Hoogheid zal heten. Koning met Prinses Elizabeth in do Ierse koets, met souvereinsescorte van Life Guards en Horse Guards, voor het eerst sinds 1939 in gala uniformen, uit de richting vad Buckingham Palace naderde. Nu bleek, welk een plaats Prinses Elizabeth in de harten van het volk veroverd heeft. Maar bovenal was zj) de bruid. Indrukwekkender dan hei gejubel was de ontroering van zovele vrouwen en meisjes; het ..God bless her" door zovele lippen gepreveld en het „God bless you!" haar luidkeels door duizenden meegegeven op haar groten gang naar de Abbey. En hoe ten volle deelde haar vadei de Koning, in al die blijken van ver knochtheid en warm medevoelcn. Daar heerste veel geestdrift, maar er was iets mooiers, iets diepers en iets dunrzamers dan geestdrift. Daar was het gevoel van innige saamho righeid, gesmeed op het aambeeld van jarenlangen strijd en beproeving. Het was het samenleven van een trouv* volk met een trouwen Koning. Tegen 10% uur (Eng. tijd) kwam de stoet van de bruid bestaande uit drie koetsen, bij de hoofduitgang der Abbey aan, waar de Prinses ontvangen werd door uidsmeisjes en pages, die zich daar hadden opgesteld. Na een fanfare van de trompetters der Militaire Muziek school, schreed deb"lldst°et, vooraf gegaan door den Proost en de kanunni ken van Westminster onder het zingen van de hymne „Praisemy soul, the King of Heaven'door het schip der kerk, de bruid, met d®n Koning aan haar ziide gevolgd door de beide pa ges haar'.jonge neven Prins Michael fan' Kent en Prins ya" Glou cester, door de bruidsmeisjes en door de dames van haar Hm Bij de tre den van het Sacrarmmvo g e zich de bruidegom bij den Koning e de Prin ses. Zij namen er hun ter wijl heel het gevolg zich onder aan Het bruidstoilet van Prinses Eliza beth toont een unieke combinatie van eenvoud en pracht en wijkt uiat snit betreft, sterk af van de tot nu toe door koninklijke bruiden gedragen modellen. De japon is ver vaardigd van zware ivoorkleurige satijn en bedekt met sprookjesachtig borduurwerk: rozenkorenaren en oranjebloesemsHierin schitteren honderden parels en stof parels, ter wijl hier en daar eeTt diamant flonkert. De japon heeft' anders dan vroeger gebruikelijk was, lange mouwen en een niet diep uitgesneden décoleté. Aan het voorschriftdat het gezicht van een koninklijke bruid niet met een sluier bedekt mag zijn, is ech ter de hand gehouden. De zeer grote sluier van Prinses Elizabeth valt op de rug cn vindt zijn oor sprong in een sierlijk kroontje van diamanten en parels. de treden opstelde. Daarvoor waren de Koningin, Koningin Mary, de buiten landse Koninklijke gasten, waaronder Prinses Juliana en Prins Bernhard, naar hun plaatsen in het Sacrarium geleid. Onmiddellijk na de aankomst dei Bruid ving de huwelijksdienst aan, waarbij natuurlijk de voorgeschreven vorm van de Anglikaanse Kerk ge volgd werd. De plechtigheid werd geleid door den aartsbisschop van Canterbury. Nadat de bruidegom en de bruid ach tereenvolgens bevestigend geantwoord hadden op de voorgeschreven vraag, of zij elkaar tot echtgenoot wensten, werd de bruid door den Koning naar den aarts bisschop geleid ten teken, dat hij haar ten huwelijk gaf, waarop de belofle van trouw werd afgelegd en de plech tigheid van de overhandiging van den ring door den bruidegom plaats had. De allocutie werd gehouden door den aartsbisschop van York, waarna de hymne „The Lord's my shephard" aan geheven werd. Hierop werd de dienst door den aartsbisschop van Canterburv besloten' met gebed, gevolgd door een fanfare en het eerste couplet van Gód save the King. Onder hernieuwde fanfares, gevolgd door Mendelssohns huwelijksmars, schreden toen bruid en bruidegom naar den hoofduitgang in een stoet, die, be halve door de pages en bruidsmeisjes, gevormd werd door het koor en de ka nunniken, met den proost van Westmiu ster aan het hoofd en den baljuw en ordemeester van Westminster. Een tweede stoet werd gevormd door den Koning en de Koningin, de buiten landse souvereinen en koninklijke gas ten en leden der koninklijke familie, met de dignitarissen van het Hof en andere leden van het gevolg. Een overweldigende ovatie viel het bruidspaar ten deel, toen het de Ab bey verliet. De afzetting was van dien aard dat geen confetti naar den bruidstoet geworpen kon worden, maar jp alle mogelijke wijzen kwam overigens de opgetogenheid van het volk tot uiting. In de Ierse staatsiekaros werd naar Buckingham Palace teruggereden met kapiteinsescorte. De Koning en Koningin reden in de glazen koets naar het paleis te rug, met souvereinsescorte, gevolgd door de koetsen van Koningin Mary, van de buitenlandse koninklijke gas ten en van de leden der koninklijke familie. De geestdrift der massa's scheen toe te nemen, naarmate de stoet van bruid en bruidegom het paleis naderde, en zij bereikte haar hoogte punt op h£t ruime plein voor Bucking ham Palace, waar een uitbundige feeststemming heerste, die herinner de aan de grootse ogenblikken op den kroningsdag van 1937. Maar zelfs die geestdrift groeide nog aan tot een orkaan van uitgelatenheid, toen de bruid en bruidegom, met de souverei nen en graaf en gravin Mountbatten zich op het balkon aan het volk ver toonden. Vannacht omstreeks drie uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het Kofawarenhuis aan de Hoog straat hoek Brede Havenstraat te Vlaardingen. Met ontzaglijke snelheid greep het vuur, dat in de winkel was ontstaan en daar een overvloed van voedsel vond, om zich heen, zodat bin nen 10 minuten dit pand in lichte laaie stond. De brandweer, die spoedig met volledig materiaal ter plaatse kwam, zag zich dan ook vrijwel voor een ho peloze taak geplaatst. Het vuur sloeg al spoedig over naai de panden aan de Breede Havenstraat en wel het schoenenmagazijn van Van Haren en de sigarenwinkel van de heer Gerritsma. De brand nam zulk een enorme om vang aan, dat assistentie werd gevraagd van de brandweren van Rotterdam, Schiedam en Maassluis. Niet alleen genoemde panden werden aangetast, maar ook het meelpakhuis van de fa. Hoogendijk, de goudsmids winkel Van Roon, de kapperszaak Starre, de panden van het Kofa-meu- belmagazijn aan de overzijde van de Hoogstraat, een particuliere woning het levensmiddelenbedrijf van de fa. Zijistra en het lampenkappen-atelier Post. Met niet minder dan 20 stralen werd de enorme vuurmassa bestreden. De brand werd zoveel mogelijk ingesloten, zodat verdere uitbreiding voorkomen kon worden. Genoemde panden brand den bijna geheel uit, vooral van de Kofa-magazijnen, Van Haren, Gerritsma en Zijlstra en Starre, bleven slechts zo goed als alleen de muren staan. Ook vele andere panden in de nabijheid kre gen brand- en waterschade. Tegen zes uur was het gevaar voor uitbreiding geweken en kon met de nablussing worden begonnen. Het geheel biedt een troosteloze aan blik en doet denken aan het resultaat van een bombardement tijdens de oor log. De Hoogstraat en de Breede Haven- straat zijn als het ware versperd door neergevallen puin en glasscherven. De schade is niet bij benadering te schatten, doch loopt in de tonnen. Op het terrein van de brand waren aanwezig burgemeester en wethouders van Vlaardingen, de hoofd-inspecteur van het brandwezen in Nedertend, de heer van Bovene, ir. Hemmes, inspec teur van het brandweerwezen in Zuid- Holland, de commissaris van politie en vele andere autoriteiten. De politie zorgt voor een afzetting en het verkeer naar dit stadsgedeelte is voorlopig ge stremd. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Ja, dat komt er van, als er wat meer geestrijk vocht verstrekt wordt. Nu staan de meeste flessen Ijij de distillateur en de slaolie-verstrekking geraakt daarmee in de verdrukking vanwege het gebrek aan lange halzen. U dacht wel de distri butie te flessen, maar dat zal U opbre ken. want het Centraal Distributiekan toor flest U door de olie niet te flessen Neen, ondanks al die olie gaat het nog niet gesmeerd. Begrijpt U er iets van? Toen onze Ooster-buren bij ons „inwoon den", kregen die de schuld, als er ,nu en dan" wat verdween en niet ten onrechte, want zij waren nogal gebrand op „sou venirs" voor hun Heimat. ^ïaar er was fust voor de slaolie. Doch nu wij weer baas zijn in eigen huis, is me dat fust ook al verdwenen. Wie zijn thans de ro vers? Want er mogen wat flessen onder dak gevonden hebben bij een drankwin keltje, toch niet hele partijen vaten; zul ke drankwagens zijn onze mannen im mers niet. Maar nog eens, waar is al dat fust? Wie heeft ons daarmee geflest? En als er geen fust komt, waar blijft dan de slaolie? Zal men ons daarmee ook flessen? Sneu anders zulke feestdagen als Oude Jaar en Kerstmis zonder oliebollen en dergelijke lekkernijen. Eerst zou er nog suikerbrood komen maar vanwege tech nische moeilijkheden zullen de bakkers geen zoete broodjes bakken. Gelukkig maar want gesuikerd,brood met lever worst of een zure haring, jakkes, zo iets doet iemands hart een salto mortale in z'n lichaam maken. Het zal nu misschien op nog een extra suikerbon uitdraaien. Zullen wij het dus met Oude Jaar en Kerstmis met een bo terham-met-suiker moeten stellen? Zal „onze Mansholt" dat over zijn mi- nistrieel hart kunnen verkrijgen? Kom, wij hebben nog een beetje ver trouwen, dat ondanks het gebrek aan fust, de olie nog wel in kannen en krui ken zal komen. ANALYST. Voor het tijdvak van 23 November t.m. 6 December zijn de volgende bon nen aangewezen. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 713 001 Melk: 4 liter melk 004 Melk: 6 liter melk 005 Melk: 6% liter melk 006 Vlees: 100 gram vlees 007 Vlees: 400 gram vlees 008 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 009 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet Olf Algemeen: 250 gram margarine of 200 gram vet 020 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 021 Algemeen: ei 022 Algemeen: 2000 gram brood (gel dig t.m. 29 Nov.) 013 Reserve: 800 gram brood (geldig t.m. 29 Nov.) 014 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 016 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 29 Nov.) Bonkaarten Kd, Ke 713 504 Melk: 10 liter melk 505 Melk: 11 liter melk 506, 507 Vlees: 100 gram vlees (Van onze Zwitserse correspondent) Onder de duizenden huwelijksgeschen ken vóór kroonprins Elizabeth bevindt zich een van Zwitserse herkomst, dat door zijn sympathieke originaliteit een korte vermelding verdient. Het Frans-Zwitserse radiostation Sottens Zendt iedere Donderdagavond gedurende twintig minuten de „keten van het geluk", een zending die beoogt, dat goedwillende luisteraars in de ko mende week enig offer brengen, om aan een bepaalde persoon of groep van per sonen een bijzondere vreugde te berei den. De luisteraar, die hierin het beste slaagt, heeft het recht, de persoon aan te wijzen, die in de volgende week de met geluk begiftigde zal worden. Het is een aardige zending, waarnaar druk geluisterd wordt en die reeds heel wat zonneschijn aan de uitverkoren Frans- Zwitsers gebracht heeft. De vorige week had degene, die het recht verworven had de persoon aan te wijzen, die door de „keten van het geluk" met wat extra-vreugde bedacht de ge- zou worden, de originele gedachte, Engelse kroonprinses Elizabeth bij tegenheid van haar huwelijk hiertoe te verkiezen. Niet minder origineel was de keuze van het huwelijksgeschenk, dat de lei ders der uitzending besloten, aan prinses Elizabeth aan te bieden. Zij konden uiteraard niet wedijveren met de Zwit serse regering, die aan de aanstaande koningin van Engeland een schitterend armband-horloge met brillanten aange boden heeft. Het huwelijkscadeau van de „keten van het geluk" zal echter stel lig, wanneer het tot de kennis der prin ses zal doordringen, zeer gewaardeerd worden. Hik bestaat toch in het aanbieden van een' maand gratis verblijf in een der Zwitserse wintersportplaatsen aan 20 van haar jonge Engelse landgenoten, die voor hun gezondheid behoefte eraan heb ben de Britse mist te verlaten en zich in de Zwitserse berglucht en winterzon te versterken. Nog dezelfde avond, waarop tot het aanbieden van dit cadeau besloten werd ontving Sottern zoveel aanbiedingen van wintersportplaatsen, om jonge Engelsen gratis op te nemen, dat het aantal ver moedelijk nog zal worden uitgebreid. Billaneourt vertrokken en om 1 uur met de ontruiming der werkplaatsen begonnen. Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend: Het ministerie Ramadier is afge treden. De pogingen om "ij vvjjze van minne lijke schikking tussen de partijen de regeringsverantwoordelijkheid over e dragen zijn mislukt- De noodzakelijk heid, om maatregelen te nemen tegen de wassende stakingsbeweging maak te een verder voorttobben met een afgezwakt bewind ongewenst, terwijl in een plotseling gisteravond om 6 uur bijeengeroepen ministerraad, zo wel van de zijde van de M.R.P. als van de zijde der Radicalen geprotes teerd werd tegen de wijze, waarop de onderhandelingen van socialistische kant worden gevoerd. Hierop besloot de heer Ramadier de leiding van het kabinet neer te leggen. Om 9 uur aan vaardde de president van de repu bliek zj|n ontslag. Op een persbanket had Guymollet, de leider van de linkervleugel der socialis tische partij medegedeeld, dat de heer Blum bereid was geyonden, de leiding van het nieuwe ministerie op zich te nemen en een homogeen socialistisch kabinet te vormen. Die verklaring werd later wel enigszins ingeslikt, doch maakte een einde, aan de pogingen van de heer Paul Reynaud, om met de heer Blum een parlementsmeerderheid te vinden voor een bewind van republi keinse concentratie. Dit gaf aan veten de indruk, dat de socialisten de overige partijen voor een voldongen feit wilden stelten, vooral ten aanzien van het ministerie van binnenlandse zaken. Inmiddels beantwoordden de laat ste handelingen van het ministerie aan de energieke woorden van mi nister Depreux bij hot jongste kamer debat gesproken. Terwijl minister Moeh meer dan 30 prefecten bij zich had geroepen voor strenge instruc ties voor de prijsbeheersing, werden zjj ook door minister Depreux ontvan gen. De twee communistische prefec ten n.l. die van Savoye en van Haute Vienne, die communist zyn, werden op non activiteit gesteld. De belangrijkste maatregel echter werd hedennacht uitgevoerd, toen 35 wagens met Mobile Garde naar de door de communistische stakers be zette Renault-fabrieken te Boulogne In de avond had minister Naegelen in een van uur tót uur herhaalde radio-uit zending een ernstig beroep op de onder wijzers van de openbare schoten gedaan, om niet in staking te gaan. Intussen werd de toestand weer zeer verscherpt doordat de ambtenaren en beambten van Publieke Diensten en Prefecturen in principe be sloten a.s. Maandag te staken. Zo is dus de crisis toch uitgebroken en op een zo critiek moment en bij zulk een spanning als Frankrijk thans te zien geeft. Maar de grote moeilijkheid is de houding der partijen. Hedennacht met M.R.P. leiders sprekend, vernamen wij dat geen verandering verwacht wordt voor de portefeuille van buitenlandse zaken en voor die van financiën, aan gezien de heer Reynaud slechts wil op treden, wanneer de nieuwe combinatie niet vijandig staat tegenover de rech terzijde. In elk geval acht men een homogeen socialistisch kabinet uitge sloten. Daar echter bij de onderhande lingen tot dusverre wel van partijen, maar niet van een gemeenschappelijk program is gesproken en tot in de po litieke fracties zelf de meningen daaromtrent uiteenlopen, vooral ten aanzien van de geleide economie en de financiën, is ernstig oponthoud niet onmogelijk, zelfs bij deze dringende toestand. Intussen is de stakingsbeweging op het critieke moment gekomen. De com munisten breiden Je staking met ge weld uit in die fabrieken, waarin voor de staking geen meerderheid bestaat. Ze dwingen overal tot solidariteitsstaking met de metaalbewerkers, die zelf waar schijnlijk niet eens een meerderheid voor staking kunnen opleveren. Ondanks de grote tegenstand in het onderwijs, willen zij de schoolstaking voortzetten. De mijnwerkers van Henin en Mazingarre besloten met overgrote meerderheid in de mijnen af te daten, maar de communisten hebben het belet door de lampen weg te nemen. 508 Boter: 250 gram boter of margari» ne of 200 gram vet 509 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet 519 Algemeen: 1 ei 520 Algemeen: 800 gram brood (geldig t.m. 29 Nov.) 513 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 29 Nov.) 514 Reserve: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas. Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Mf, Mg, Mh 713 1001 Vlees: 300 gram vlees 1002 Margarine: 250 gram margarine of 200 gram vet 1003 Brood: 800 gram brood 1004 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1006 Vlees: 200 gram vlees. 1007 Melk: 5 liter melk 1008 Boter: 250 gram boter of marga> rine of 200 gram vet 1009 Eieren: 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op 21 Nov. worden gebruikt met uit zondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op 24 Nov. mag worden gekocht. De bonnen 022 Algemeen, 013 en 016 Reserve, 520 Algemeen en 513 Reserve voor brood zijn geldig t.m. 29 November. Op 27 November zulten we derom broodbonnep voor één week wor den aangewezen. De bonnen 1003 Brood der toeslagkaarten zijn evenals voor heen 14 dagen geldig, derhalve t.m 6 December. In de lijst zijn bonnen aangewezen, welke recht geven op het kopen van boter, waarop desgewenst margarine/ vet kan worden gekocht. Het is niet toegestaan zich op de uitsluitend voor Margarine/vet aangewezen bonnen bo ter te verschaffen. Volgens gegevens van de arbeidsbu- reaux bedroeg het aantal geregistreer de geheel werklozen eind October j.L 22.400, tegen 21.600 eind September, en 48.300 eind Maart j.l. 1000 Personen ontvingen eind Octo ber geheel of gedeeltelijk wachtgeld te gen 900 eind September en 5200 eind Maart. Het aantal geregistreerde DUW- arbeiders bedroeg 7900 tegen 6700 en 22.900. De raad van bijstand van de bedrijfs. groep detailhandel heeft in verband met de oproep van de regering aan het bedrijfsleven om tot een vrijwillige prijsverlaging over te gaan, besloten aan deze actie medewerking te ver lenen. Voorzover in het kader van een ver mindering van de huidige spanning tus sen prijzen en lonen een prijsverlaging noodzakelijk is, spreekt de raad van bij stand als zijn mening uit, dat de detail handel, waar dit met de handhaving van een financieel gezond bedrijf verenigbaar blijft, aan deze prijsverlaging dient mede te werken. lm beginsel zal daarom tedere verlaging van industrie- of groothandels- prijzen door de detailhandel onmiddellijk en in het algemeen ook voor de aanwe zige voorraden moeten worden doorge geven. De voor de detailhandel geldende procentuele marges zullen echter me het oog op de handhaving van een financieel gezond detailhandelsbedriif in het algemeen op het geldende niveau moeten worden gehandhaafd. Overweging daartoe vormt de omstan digheid, dat het directoraat-generaal van de prijzen reeds bij voortduring deze marges aan veranderende omstandighe den heeft aangepast en voorts, dat het doorgeven van verlaagde prijzen bij handhaving van de bestaande procentuele marges op zichzelf reeds 'n verlaging van het geldbedrag daarvan betekent. In zoverre hier en daar in de afgelo pen jaren nog enigermate gunstige resul taten werden bereikt, kan volgens de raad van bijstand slechts worden gespro ken van het ontvangen van schijnverdien- sten, welke noodzakelijk zijn voor de her- bevooi-raijing tegen de hogere na-oor- logsprijzen. Een dalende tendens in de prijzen kan vervolgens naar het oordeel van de raaa zeer worden bevorderd, indien van over heidswege, waar slechts enigszins moge lijk bestaande voorschriften, welke de concurrentie bemoeilijken, worden opge heven. Hieronder moeten ook worden verstaan prijs voorschriften yoor goede ren, welke niet tot voorziening in rede lijk noodzakelijke levensbehoeften die nen, alsmede voor goederen, welke be reids in voldoende mate beschikbaar zijn. Teneinde tot stand gekomen prijsver lagingen ook voor het publiek duidelijk tot uiting te brengen, zulten voorts alle vakgroepen haar ingeschreven detail handelaren de dringende wenselijkheid voorhouden de in prijs verlaagde artike len en in hét algemeen de goedkopere producten met- zorg onder de aandacht van het kopend publiek te brengen. Feestelijke wimpels wapperen voor het Buckingham-palace te Londen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1