Zwaar belast Sociale Zaken Nieuwe plannen van min. Drees Blum kreeg geen vertrouwen Schumann kabinetsformateur Industrie in een opgaande lijn Een „droge" eterij Bloedige schermutselingen in Italië votum van Go GS „Ontwikkeling tot nu toe gunstig" N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Honderdduizend werkkrachten tekort kinderbijslag, invalidi- teitsrente en bedrijfs- Maandag komen DE CRISIS IN FRANKRIJK Productie met export mogelijkheden Kardinaal Schuster waarschuwt uitoefening koninklijk gezag LAGEN Rijwielen op 1 Januari vrij Bommenwerper ver ongelukt Negen doden De duiktoert van Piccard fiQsté JAARGANG ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 No. 20474 PENSIOENEN DE EERSTE KINDEREN UIT DUITSLAND H. M. de Koningin hervat Haar taak DE HITLER-BUNKER Van Zeeland over Ned.-Indon. onderhandelingen EEN ONDANKBARE MOEDER gaat pas na Juni door GEORG KOLBE OVERLEDEN f de KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ziin gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 8.45 per Kwar taal, per maand, f o.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAAL.VAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce de prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN -A 20 woorden i.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Duizend en één is ne aantal be moeiingen van het miniserie van So ciale zaken en de mem van antwoord on het v.v. der Tweede Kamer, be treffende de begroting voor 1948 geeft een beeld van de vele werkzaamheden en plannen voor nu en de nabije toekomst. We geven er de volgende bloemlez*n& U1*ê M, het oog op de kosten en de om vangrijke administratieve en controle- arbeid wordt invoering van 'n arbeids- boekje vooralsnog met verantwoord ge acht. u-Hhpnï,wwa,,n aFbeidskrachten wordt nnn °P 75.000 mannen ®"nn i,, JVen' daaronder begrepen l5 JZiarbeiders.4aa- Wie slechts op beTP .ii^Jden beh°efte „estaat. ?n\ van oen algemene spaar- plicht, dan wel een spaarplicht voor on- genuv arbeiders, komt niet gewenst v00r' H®' ,vraagstuk van een sociale jeugdwet is bij de centrale jeugdzorg commissie in studie. De aanwijsbare bezittingen der herre zen vakorganisaties, zowel wat betreft onroerende goederen als effecten en le ningen, zullen over enige maanden zijn teruggegeven. Kinderbijslag De vraag of gedurende de wachtdagen ingevolge de Ziektewet uitkering van k' iderbijslag mogelijk moet worden ge maakt, is in verband met een hierbij rijzend principieel vraagpunt nog bij de minister in overweging. Hij heeft goedgevonden, de wijziging der Kinderbijslagwet op de arbeiders in de rijkswerkplaatsen met terugwerkende kracht tot i October 1946 van toepassing te vj klaren. De voorbereidingen hier- toe zijn ver gevorderd. Het toepasselijk ver aien van de kinderbijslagwet op a e arbeiders in huishoudelijke diensten "°U grote practische bezwaren mede- bi engen, terwijl de behoefte daaraan Zie s echts in betrekkelijk weinige ge val en voordoet. Een wetsontwerp, het welk voorziet in de toekenning van kin derbijslag aan weduwen, wier echtge noot in loondienst werkzaam is geweest, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. B edrijfs pensioenen Een ontwerp betreffende een wette lijke regeling inzake bedrijfspensioen fondsen is in zeer ver gevorderde staat van voorbereiding. Het ontwerp beoogt niet een wettelijke voorziening voor het gehele terrein der bedrijfspensioenfond sen, maar beperkt zich voorshands tot die bedrijfspensioenfondsen, t.A.v. welke bij de huidige wetgeving niet voldoende mogelijkheden bestaan om de kring der deelnemers uit te breiden tot anderen dan werknemers, die krachtens collectief contract deelnemer rijn. Verhoging van de ziekengelduitkering die th.ans 80 PCt. van het loon bedraagt kan me' n uitzicht worden gesteld. Ver- hoginf* van de schadeloosstelling krach tens de ongevallenverzekering na dé 43ste dag tot 80 pCt bij algehele onge schiktheid tot werken zal bij de herzie ning der soc. verzekering worden over wogen. lnvaliditeitsrente Voorstellen tot verbetering van de positie van rentetrekkende invaliden, ^e<?rU vi1 ef ^ezen zijn in voorberei- d1"®' de beoogde verbetering van bevallen0 Z, en uiteraard ook vele Snpn bedoMHntetreJfkers Profiteren. In- ja welke verdere maatregelen"™* 6V° zij ten aanzien van de g nodig krachtens een der ongevan kers wier rente verband houdt met de oorlog plaats gehad hebbend De vraag van de uitbreiding van h verplichte ongevallenverzekering tot het huishoudelijk personeel zal bij de alge hele herziening van de sociale verzeke ring onder ogen worden gezien. Het ligt in het voornemen de premiën voor de bij het landbouw-ongevallen- fonds aangesloten werkgevers met in gang van 1 Januari 1948 met 10 pCt. te verhogen. Salarisregeling verplegenden Nadat de commissie-Eykel en de bon den van overheidspersoneel voorstellen j°°r 'arisregeling voor verplegen de" b" ,n ingediend, heeft daarover interdepartementaal overleg plaats ge- ^as in Juni overeenstefn- ming bereikt. Het bleek, met het oog op eveP^d t„^PSIOenbij dragen, nodig nog verban e leggen tussen salaris- en pen- sioenregeling, wat voortgezet inter departementaal - - resultaten van het nader overleg zijn aan rijksbemiddelaars voorgelegd voor het vaststellen van een bindende regeling. Dit college pleegt omtrent een door de minister opgesteld concept overleg met belanghebbenden. Bij de ontworpen sa larisregeling is van de invoering van een pensioenregeling voor verplegenden uit gegaan. Het denkbeeld van onderbren ging bij het algemeen burgerlijk pen- sipenfonds is daarbij losgelaten. Geen 48-urige werkweek'! Omtrent invoering op 1 Januari 1948 van de 48-urige werkweek voor verple genden is nog geen beslissing genomen. Op grond van de tot dusverre uitge brachte rapporten kan worden opge merkt, dat grote voorzichtigheid in deze geboden is. Verschuiving van genoemde datum zal daarom ernstig moeten wor den overwogen. Een geneesmiddelenwet is m verre staat van voorbereiding. Daarbij wordt aandacht besteed aan een regeling voor de verpakte geneesmiddelen, waardoor zowel een terugdringen van de kwakzal verij kan worden verwacht als een ver kwisting van geneesmiddelen tegenge- gaan. Voor een nieuwe regeling van het ge neeskundig schooltoezicht is een voor ontwerp opgesteld. Dit gam uit van de gedachte van samenwerking tussen par ticulier initiatief en overheid. De minister is voornemens de tot standkoming van een wet te bevorderen, waarbij als overbruggingsmaatrege] voor 1947 f 10.000.000, voor 1948 een nader te bepalen bedrag, ter beschikking wordt gesteld van de vrijwillige ziekenfonds verzekering, opdat de verstrekkingen aan vrijwillig verzekerden zoveel moge lijk kunnen worden gebracht op hetzelf de peil als dat van de verstrekkingen aan verplicht verzekerden, hetgeen van grom belang is voor die verzekerden, welke afwisselend verplicht en vrijwil lig verzekerd zijn. De minister is het er niet mede eens, dat een verdubbeling der subsidies voor Groene en W.G.-kruis onvoldoende zou zijn. W achtgeldverzekering Een wetsontwerp voor een wachtgeld en werkloosheidsverzekering is bij de ministerraad aanhangig. De grondslagen komen overeen met de verleden jaar ge publiceerde plannen. Het ligt in de bedoeling te komen tot een verplichte wachtgeldverzekering, welke in het „Igemecn door het bedrijfs leven (werkgevers en werknemers) wordt bekostigd en waarbij naar gelang van de aard der bedrijfstakken eniger mate uiteenlopende regelingen mogelijk zijn. Bij de verplichte werkloosheidsverze kering, welke daarnaast in het leven zal worden geroepen, neemt ook de overheid in de kosten deel, terwijl bij de uitvoe ring van deze verzekering weliswaar 't bedrijfsleven eveneens een belangrijke taak zal hebben te vervullen, doch min der dan bij de wachtgeldverzekering verscheidenheid van regeling per be drijfstak op de voorgrond zal staan. Maandag zal het eerste transport van Nederlandse kinderen uit Duits land in ons land aankomen. Het be I, mer een groep van ongeveer 100 kinderen uit Mlinchen-Gladbach en om geving. Na medische keuring in het «amp America bij Horst (L.) in Duitsland hebben zij reeds een voorlo pige keuring ondergaan worden zij doorgezonden naar hun pleegouders in Hoorn en Medemblik. Het Rode Kruis heeft zich met deze transporten be last. Wij vernemen nog, dat de aanbie dingen om kinderen op te nemen, blij ven binnenkomen. Vooral Rotterdam slaat hierbij een goed figuur. OUDERQOMSSTEUN AAN STATENLOZEN Op het verzoek van de K.A.B- in Limburg Om zoveel mogelijk statenlozen onder de noodwet-ouderdomsvoorziening te brengen, heeft de minister van sociale zaken bericht, dat bevorderd zal worden de totstandkoming van een regeling, vol gens welke aan niet-Nederlanders, die reeds vele jaren in Nederland wonen, een uitkering ingevolge de noodwet-ouder- domsuitkering zal kunnen worden toege kend. W ortelen schrappenDeze. meest Belgische vrouwenzijn druk bezig in de Hero-fabriek te Breda met het schoonschrappén van wortels. yóór vier lustra, toen de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg geopend werd. Mgr. van de Wetering, Mgr. Diepen (links) en Mgr. Hopmans rechtsposeerden na de plechtigheid voor het gebouw. Onze Parijse correspondent telefoneerde hedenmorgen: Het parlement gaf Blum niet meer dan 300 stemmen, dat is 9 te weinig om hem de vorming der regering toe te vertrouwen. Even vg°r middernacht sloot Herriot de kamer, die hedenmiddag om drie uur opnieuw bijeen zal komen met het oog op eventualiteiten. De voornaamste partijleiders volgden elkander snel op tot drie uur vannacht, toen Auriol besloot, de beslissing tot hedenochtend uit te stellen, dat wil zeg gen zijn keuze te doen tussen een radi caal en een M.R.p.-man. Genoemd worden André Marie en Yvon Delbos aan de kant der radicalen en Robert Schumann en Teitgen van de M.R.P, Gezien echter de grote verdeeldheid der radicalen, waarvan het grootste gedeelte onder Gaullistische invloed staat, wordt van twee uur vannacht af de minister van financiën Schumann, als de meest waarschijnlijke kabinets formateur beschouwd. Het is intussen zeer de vraag, of het parlement wel van veel politiek beleid heeft blijk gegeven met onder de om standigheden van het ogenblik Blum af te wijzen. De onrust in het land neemt nog steeds toe. De stakingsbe- weging onderging weer een belangrijke uitbreiding, maar tegelijkertijd ontwik kelt zich een groeiende verzetsbewe ging tegen de staking, zodat te Parijs de proteststakingen mislukten en de mannen van de metro en van de boven grondse verkeersmiddelen de comrau- h H nee«nt uit een zakje een hoeveel- 70 4 80 gram gedroogde zoveef wnl' VOegt er acht k t,en maal doorkoken hêeft"^ T* maaltjjd van Is n et een opwindende passage uit het kookboek voor een In kook-zor- gen zittend pas getrouwd vrouwtje maar dat zei ons een bedrijfsleider in een fabriek, speciaal Ingericht op het drogen van groente. En al Is hij dan een man, we hebben een licht vermoeden, dat hy er ook wel wat van weet. Dezer dagen ziin we onder auspiciën van de Alg. Vereniging van Ned. overleg vorderde. De Groente en Fruitdrogers en onder lei- de Zuid-Italiaanse provincie Apulia, vvaar het sinds enige dagen zeer onrustig is, zjjn stakende boe- ren ®®rgisteren in botsing gekomen met de politie, waarby granaten en geweren te pas kwamen. Het resul taat was vier doden en veertien ge wonden. Het dodencyfer van de af gelopen 17 dagen is daarmede tot 20 gestegen. Ook uit andere streken van Itahë worden ongeregeldheden gemeld, hoe wel het ministerie van binnenlandse zaken krachtige voorzorgsmaatregelen heeft getroffen, waardoor de politie vrijwel overal de situatie meester is. De strijd, welke er aanvankelijk een was tussen linkse en rechtse groepen, richt zich hoe langer hoe meer tegei: de chiisten-democratische partij in hei bizonder. Op verschillende plaatsen werden gebouwen en dagbladen dezer regeringspartij verwoest. In verband hiermede heeft Kardinaal Alfred Schuster, aartsbisschop van Mi laan, Donderdag in de kathedraal al daar de jongste ongeregeldheden in Italië besproken. Hij zeide o.m., dat de opeenvolgende stakingen, de ver woesting van lokalen en fabrieken en het werpen van bommen deel uitma ken van een weloverwogen en vooraf beraamd plan, met het doel de taak van de regering onmogelijk te maker en algehele wanorde te stichten, ten einde daardoor de regering te kunner overnemen. Op deze wijze zou Italië togevoegd worden aan de sterren die aan de Moscovitische hemel schittc ren. De kerk, aldus de Kardinaal laat weliswaai de gelovigen vrij hun poli tleke aspiraties te volgen, maar zij eist, dat het land geregeerd wordt door een regering, welke beantwoordt aan het katholieke karakter van het land. ding van de afd. Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, een kijkje gaan nemen in een drietal fabrieken, die zich bezighouden met het drogen van groen te en fruit. Productie: 5000 ton gedroogd Is het nieuw dat drogen van groente? In 1938 waren er reeds 8 drogerijen met een productie van 10°0 ton gedroogd, d.w.z. 14.p00 ton vers; 600 ton ging er toen aan export weg, vooral soepgroente. In de oorlog waren er natuurlijk moeilij^d®11! maar na de bevrijding bleek de vraag ook in het binnenland stijgend. Van het binnenland alléén kan deze industrie echter niet bestaan; export-gelegenheid werd ge- zocht en gevonden. Vooral Indie (<j€ troepen) is thans een grote afnemer en dit acht men een belangrijk succes, daar hier geconcurreerd moest worden tegen de Amerikaanse industrie. De ge troffen gebieden hebben natuurlijk ook veel belangstelling, vooral voor gedroog de aardappelen, maar beschikken na tuurlijk niet over betalingsmiddelen. Op cc mpensatie-basis zijn er echter nog belangrijke zaken tot stand kunnen komen. De productie bedraagt thans, inclusief de aardappelen, ongeveer 5000 ton gedroogd, waarvan 4000 ton voor export bestemd is. De prijzen der pro ducten zijn bevredigend, ook voor de consument. De toekomst voor deze tak van industrie is hoopgevend: voor een afdoende contróle op de producten wordt gezorgd door de producenten zelf, zodat men er verzekerd van kan zijn, dat de producten aan de hoogste eisen beantwoorden. Voor de deviezen-pot Zo zagen we drogerijen te Den Hoorn bij Delft (De Producent), te Bergschen- hoek (A. Vonk en Zn) en de Hero- fabriek te Breda. Op ongeveer gelijke wijze volgden we het productie-proces van de koel of wortelen tijdens de diverse stadia van bewerking, totdat het product als een fijne, ritselende knasperendc massa de machines verhei om in zakken of in blik (voor de tropen) verzonden te worden naar de afnemers. Inderdaad: er zitten mogelijkheden In deze wijze van conserveren; men kan inkopen wanneer de markt ruim is, de omvang van het product wordt terug gebracht tot ongeveer 1/14 deel van de normale en dpor middel van een ners- procédé kan men de omvang nogmaals sterk reduceren in de vorm van z.g. tegels. Deze industrie heeft ook nog een belangrijk aspect uit deviezen-tech nisch oogpunt, daar 80 pet. van de productie wordt geëxporteerd en, wat vooral een prachtig ding is, de grondstoffen uit Nederland zelf komen. Vandaar dan ook, dat de re gering voor deze industrie een zeer grote belangstelling heeft en op ver schillend gebied deze veel-belovende industrie op krachtdadige wijze tracht te steunen. En we hebben het bij woorden en productie-methoden, hoe belangrijk op zich zelf ook, niet gelaten, maar schaar den ons aan een gastvrije- tafel. En we kunnen met onze hand op het hart en zelfs op de maag verklaren, dat een diner van bijna uitsluitend gedroogde producten zich uitstekend kan laten smaken Het Kon. besluit houdende bepaling van het tijdstip der neerlegging van de uitoefening van het koninklijk gezag door H. M. de Koningin heeft, zoals men weet, als datum van hervatting daarvan genoemd 1 December 1947. Naar het A-N.P- verneemt is terzakt een nieuw besluit niet waarschijnlijk zodat Inderdaad verwacht mag worden dat Hare Majesteit, met ingang van bo venvermelde datum haar hoge taak weder zal kunnen opnemen. De schuilkelder, waarin Hitler in 1945 vermoedelijk zijn laatste dagen beleefde, zal op last van de Sovjet-autoriteiten worden opgeblazen. Dit zal geschieden, zodra het water, afkomstig van de warm waterleiding der kanselarij, dat in de bunker was gestroomd, daaruit zal zijn verwijderd. nistische bevelen, om de dienst in de namiddag een uur stop te zetten, nog voor geen 2 pet. hebben opgevolgd. Op zulk een ogenblik de socialistische partij een zó gevoelig échec te doen ondérgaan in de ogen der niet-commu- nistische arbeidersmassa en dat nog vrijwel zonder vorm van proces, want het kamerdebat was al zeer weinig diepgaand, kan moèilijk van psycholo gische kjjk getuigen en zal vermoede lijk ook niet zonder invloed blijven op de verdere toestand. Weinig diepgaand debat was het, want niet de minste aanwijzing werd gegeven, dat een an dere meerderheid, als door Blum be oogd, in het parlement aanwezig is. De houding der Gaullisten heeft nu een toestand in het léven geroepen, die het ook voor de radicalen moeilijk maakt, de radicaliserende onafhankelij- lten en zelfs hun eigen partijgenoten tot eenheid te brengen. Onmiddellijk trouwens werd al te verstaan gege ven, dat de M. R. P. nog het bes: in staat zou zjjn, te voorkomen dat het verband met de socialistische massa wordt verbroken en dat Schumann, beter dan de strijdlustige Teitgen, de man is om te bewerken, dat dit niet ge schiedt. Het meest waarschyniyk ls, daar om. dat wanneer hedenmiddag op nieuw een kabinetsformateur wordt gepresenteerd iets dat ln ieder ge val moet gebeuren, daar Bldault naar Londen moet het waarschijnlijk Schumann zal zyn. Socialisten en M. R. p. vergaderen hedenochtend. Zonder hen kan niets bereikt worden en het is uitgesloten, dat de M. R P in een concentratie zal treden zonder de socialisten. De communisten buiten de situatie in- tussen duchtig uit en verhogen overal in het land hun druk om wilde stakin gen te doen ondernemen op alle knoop punten van het Franse bedrijf. De stemmingen in de werkplaatsen gaven gisteren over het algemeen geen meerderheid meer voor staking, doch de communisten dreven hun zin door. onder bedreiging met geweld, zodat de incidenten weer toenemen. Het meest opvallende incident is. dat in tie Renaultfabrieken des nachts een ontploffing heeft plaats ge had en een ingenieur en z'in helper, beiden communisten en stakers, zwaar 'ewond werden, waardoor aan het licht -wam, dat men daar bezig was brandbommen te maken, terwijl tevens een inbraak in een bergplaats werd geconstateerd, waarbij grond stoffen voor dergelijke bommen wer den ontvreemd. De ingenieur wordt in een der Parijse ziekenhuizen streng bewaakt, doch zijn assistent, die in het hospitaal van de fabriek lag is gisteravond, toen de po litie hem wilde overbrengen, door een menigte van 100 stakers bevrijd. Hoewel zelfs te Marseille de voort zetting van de staking op het station geen meerderheid kon vinden werd zij met geweld doorgezet. In de Parjjse om geving zijn drie van de locomotievende- pots tot staking overgegaan, waardoor een deel van het banlieuverkeer ver hinderd wordt. Gisteravond is voor a.s. Maandag een algemene staking van de Franse havenarbeiders afgekondigd. Uit de mislukking van de Farrjse transportstaking van Vrijdagmiddag kan dan ook niet worden afgeleid, dat het gevaar voor de algemene trans portstaking van Maandag geweken is. Het is wel zeker, dat evenals in de mij nen, een groot deel van het personeel aan het werk wil, maar dat dit door de communisten met geweld wordt verhin derd. De onderwjjzerss taking omvat nu 90 pet. der openbare lagere scholen en be waarscholen. Alleen het middelbaar onderwijs is nog'onaangetast. Het schijnt, dat Mauvais de andere communistische leiders, zoals Duclos, op last van Moskou overvleugeld heelt. Thorez is nog in Moskou met Casanova en men weet zeer goed, dat Mauvais en Casanova de grote vertrouwensman nen van de Sovjetambassade zijn. Paul van Zeeland, aldus A.P., heeft Vrijdagavond verklaard, dat hij de ontwikkelingen der onderhandelingen in Indonesië „tot nu toe als gunstig" beschouwde. Hij zeide voorts: „De impasse, waarin de beide par tijen zich tot voor kort bevonden, is voorgoed verbroken. De technische onderhandelingen over het bevel, om het vuren te staken, maken goede voortgang en men kan zelfs van voor uitgang spreken'. „De beide partijen hebben er eindelijk in toegestemd, openlijke besprekingen te houden over de voornaamste kwesties èn er is reeds een schip onderweg, waarop de bijeenkomsten zullen worden gehouden", Volgens een gezaghebbende bron ech ter, hebben de Verenigde Staten er wel in toegestemd een schip beschikbaar te stellen, doch is het vaartuig, dat daar voor dienen moet, nog niet aangewezen, aldus A.P. „Twee maanden heb ik al mijn krach ten gewijd aan de verschillende vraag stukken in verband met het Nederlands- Indonesische geschil. Het zou mij heel moeilijk vallen mij voor onbepaalde tijd te onttrekken aan andere verplichtingen, Naar wij. vernemen, heeft de vak groep groothandel in rijwielen dezer dagen op een vergadering in Amster dam besloten de ministerraad voor te stellen, rijwielbanden en rijwielen met ingang van 1 Jan. a.s. vrfl te geven. De beslissing van de regering zaï echter afhangen van de import van grondstoffen en onderdelen, welke ons land uit Amerika toegewezen zal krij gen. die ik op mij heb genomen", zei Van Zeeland. „Aan de andere kant komt de uitwis seling van gedachten hoofdzakelijk neer op de technische commissie, die opdracht heeft middelen te beramen voor het ten uitvoer leggen van het bevel, om het vuren te staken. Onze commissie van drie is vertegenwoordigd door haar technische gedelegeerden en deze zijn volkomen be rekend voor hun taak". Van Zeeland verklaarde, dat hij van plan was „zo spoedig mogelijk" in Bata via terug te komen. Ouders en mensen met functies, die zich hun verantwoordelijkheid tegenover gezin en gemeenschap goed bewust zijn, hebben in deze jaren een zwaar leven. Deze jaren zijn Indisch, ze tellen dub bel. Deze stelling geldt in de eerste plaats voor de leden van ons kabinet. Er is zoveel kapot, er zijn zodanige tekorten er moet in zulk een omvang nog worden geredresseerd, dat aan de taak van her stel noch begin noch einde is te vin den. Nu hangt bij de gestelde do-leinden natuurlijk veel af van de beginselen in de politieke, sociale en economische orde. ïn ieder geval onze ministers zijn in hun optreden progressief, al wekken ze soms de schijn van het tegendeel, om dat niet aan alle verlangens, die worden geuit, maar direct wordt tegemoet ge komen. Vele maatregelen zijn van ingrijpen de aard, kosten grote sommen en eisen degelijke juridische voorbereiding en economisch inzicht. Na deze uitvoerige aanloop kom ik op een brief van een „ondankbare moe der", zoals zij zich zelf noemt. Zij wenst, dat ik als het kan iedere dag protesteer tegen de huidige distri butie van aardewerk. Deze moeder vindt het een schandaal, dat reeds zo lang geleden serviespunten werden aan gewezen, terwijl tegen dure prijzen wel kop en schotel vrij zijn te krijgen. Ten slotte adviseert de moeder tot het ge bruik van mosterd van een bepaalde soort, waarbij men uiteindelijk een prachtige beker overhoudt. Er zijn bijzondere noden en er zijn algemene noden. Tot die algemene te korten behoort naast textiel ook ser viesgoed. Maar bij dit inderdaad schrikbarend tekort constateer ik weer een tekort aan gemeenschapszin. Men veroordeelt nog steeds collaborateurs uit de oor logsperiode, maar er zijn nog wel an dere „vijanden" van ons volk aan te wijzen. Vele maatregelen der regering, die gericht waren en zijn op de vervaardi ging van utility-, dus nuttigheidsgoede ren worden gekraakt. „Men" lust die maatregelen niet, omdat ze z.g. te wei nig winst overlaten. Bovendien moet achter de uitvoering van elke maatregel een leger van ambtenaren heen, om er nog iets van te recht te brengen. Een minister kan om een of andere order volgens de gedachtengang der burgerij falen, maar het kwaad zit voor al onder ons volk zelf. Er is sabota ge, En daartegen kan niet ge noeg worden gevloekt of te straf wor den opgetreden. Ik kan inderdaad aan het adres van „Den Haag" elke dag protesteren tegen de tekorten aan serviespunten en aarde werk. De oorzaak van het deficit ligt voor namelijk in andere gemeenten dan Den Haag. De productie moet in andere IENK VAN DER MAZE Een Lockheed-Neptune-bommenwer- per van de marine der V. S. is onge veer 1600 K.M. van San Diego in zee verongelukt. Er waren 11 personen aan boord, van wie er volgens Amerikaan se marine-autoriteiten slechts 2 gered zijn. Deze laatsten zijn opgepikt door de Amerikaanse onderzeeër „Pomadon". Het vliegtuig had Miramar naby San Diego verlaten voor een vlucht van 14 uur. Prof. Piccard, die in de loop van de eerste drie maanden van het volgends jaar in de Golf van Guinea tot 2 Va Eng. mijl diepte naar de bodem van de Oceaan zou duiken, heeft zijn tocht uitgesteld. Het schip, de „Sealdis" van waar de diepzeeduikerklok zou afda len, kan namelijk niet voor Maart of April uitgerust zijn. Daar de ex peditie niet voor de periode, waarin veel typhoons voorkomen, ter plaatse zal kunnen zijn, zal de tocht waar schijnlijk pas na Juni 1948 aanvaard worden. De Duitse beeldhouwer Georg Kol- be, wiens werk in vele Europese mu sea is vertegenwoordigd en die in 1936 te Frankfurt de Goethe-prijs verwierf, is op 70-jarige leeftijd te Berljjn over leden. Bij de overdracht van de „Willem Ruys" door de N.V. Koninklijke Mij. „De Schelde" aan de Rotterdamsche Lloyd, kende H. M. de Koningin aan deze maatschappij als eerste Rotterdamse scheepvaart mij. het praedicatU Koninklijketoe. De nieuwe rederijvlag met kroontje op de „Willem Ruys'' wordt gehesen^ terwijl de vlag van „De Schelde wordt gestreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1