Eerstic grote Kominform De politieke staking stort ineen nederlaag der Frankrijk Mediator Dei Moeilijke gang in Indonesië Inbreuken op bestandsresolutie Sjarifoeddin pleegt insinuaties Vraagstukken der verpleging O Sanering van bloembollenteelt Distributie De nieuwe Encycliek: Over de bestaande problemen van de liturgie D e dood der gevangen Indonesiërs Plan Palestina DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Min. Lieftinck Indië-coniHiissie nieuwe uitleg Ned. delegatie op de „Renville" Democratische Volks partij NDER DE LOUPE Ernst Lnbitscli f Blijft gehandhaafd 69ste JAARGANG MAANDAG 1 DECEMBER 1947 No. 20481 FEL BEWOGEN ZITTING VAN HET PARLEMENT Herriot doet een onthulling DE EERSTE LADING JAFFA'S VOOR ALLEN EEN El sprak met Zeeuwse boeren president benesj huldigt PAUS PIUS XI De „Osservatore Romano" van Uf* Zaterdag publiceert in extenso de tekst van de nieuwe ncycliek „Mediator Dei". Deze lang verwachte pauselijk were brief bestaat uit vier ddc 7ti Het eerste deel behandelt het ontstaan en de ontwikkeling der liturgie (waarbij o.a. de priester ij e waardigheid en de z.g. objectieve en subjectieve devotie esproken worden). Het tweede de Eucharistische eredienst (H. Communie, aan bidding van het H. Sacrament, deelneming aan de H. Mis). Het derde het liturgisch jaar (mystenen er Verlossing, de votie tot de H. Maagd Maria). Het vierde bevat vermaningen en aansporingen tot het hou den van meditaties, van de geestelijke oefeningen van de H. Ig natius en van novenen. Tot slot wordt gezegd, dat de liturgische geest moet worden%aangewakkerd en dwalin9en moeten worden vermeden. ÜRIE ARRESTATIES stelt baar eisen LINGGADJATI IN EEN Wordt gesteund door landvoogd, minister Neher en O.G- door Uno aanvaard Het plan-Oud op 13 December onder de loupe DE WAARDE DER MENSE LIJKHEID VLIEGTUIG VERMIST ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN ALLEMAAL SINTERKLAAS Uitvoérmaatregelen worden herzien DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 1 345 per Kwar taal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KLUJPERS. Hoofdredacteur; Mgr Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter boogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets oer millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereauct le prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar KAMPIOENEN -t 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De gebeurtenissen van de laatste 48 uur vormen een zodanige vloedgolf van belangrijke feiten," dat van historische dagen kan worden gesproken, waarin Frankrijk de eerste grote nederlaag aan de Kominform bezorgt. De communistische machtsgreep is afgeslagen, de politieke staking is aan het ineenstorten en wellicht is die ineenstorting reeds een voldongen feit, op het ogenblik dat onze lezers dit overzicht bereikt. Om de jongste gebeurtenissen te volgen, moet men in het oog houden, dat ze zich gelijktijdig op .verschillend terrein afspeelden Uitgangspunt was het krachtige optreden van de regering, die om 11 uur Zaterdagochtend haar maatregelen bij het parlement indiende en om 5 uur in de middag het parlementair debat deed aanvangen, dat nog steeds voortduurt, maar dat Zondagavond om 10 uur, na .10 uur onafgebroken zitting, werd onderbroken tot hedenmorgen 10 uur. De.inhoud van de voorstellen van de regering was door de behandeling in de commissie bij de communisten bekend geworden. De tweede reeks feiten ving aan met het verschijnen van extra edities van alle communistische bladen inet vlammende oproepen tot opstand en „verdediging van de republiek", zowel in de grote provinciesteden als in Parijs. Tjjdens het parlementsdebat was in de wandelga gen de spanning enorm. Enige C.G.T.-leiders, zoals Jouhaux en Brun, hadden zelfstandig een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd werd, dat als de regering haar wets voorstellen introk, de staking «zou worden opgeheven. Zij kregen contact met de minister van arbeid en dit leidde tot onderhan delingen. Men bracht de zaak in de ministerraad, die in de nacht plotse ling werd bijeengeroepen, maar de minister-president wilde van geen wij ken meer weten. Toen ook de socialistische minister Moch het CG.T.-voorstel verwierp, wees heel de ministerraad alle onderhande lingen af. De voorgenomen Parijse transport staking van autobussen en van de Metro heeft men niet durven uitroe pen. Men kan er op rekenen, dat op het ogenblik 70 percent van de arbei ders wil werken en dat in de metaalin dustrie reeds bijna allen weer aan het werk zijn. Intussen zouden in de kamer de 180 communistische afgevaardigden door een verbeten obstructie de be handeling der wetsvoorstellen on mogelijk maken. Er was voorts nog een derde reeks feiten. Een van de leiders van de com munistische meerderheid van de C.G.T. meende, ofschoon reeds overtuigd van bet ineenstorten van de -staking, in de Iplannen van de regering een middel te zien, om minderheid en meerderheid Weer te verzoenen en ook de christelijke federaties mee te krijgen voor een alge meen verzet tegen 'e regerings-maat- fegelen, teneinde een ruilhandel met de regering te beginnen door werkhervat ting aan te bieden in ruil voor intrekking der „worgwet", zoals de regeringsvoorstellen door de Kremlinis- ten worden genoemd. Parijs leeft intussen In verslagen heid over de enorme schade, die door de stakingsgolf werd aangericht en bespreekt de woorden der regering, die zeide, dat, indien het werk niet op 1 December wordt hervat, de er- nietiging van het,geld onvermijdelijk zal zijn. De stakingsleiding ging voort de ene staking na de andere af te kondigen, doch werd niet meer gevolgd. De verbittering over deze gang van zaken bracht de commu nisten tot steeds feller gewelddadig optreden. Van de talrijke uitingen der rode woede signaleren we slechts, dat de sneltrein GenèveParijs in Savoye tot ontsporing gebracht werd. In de pro vincie nam hier en daar de beweging proporties van een opstand aan. Te St. Etienne vielen 2000 communisten de prefectuur aan. Zij werden echter door de militairen met gas verdreven. Het wetsontwerp bevatte 9 artikelen en vroeg 4 divisies en een groot aantal technische recruten, om aan de moed willige vernielingen een einde te kun nen maken en de vrijheid van arbeid te beschermen. Verder eist de regering strafbepa lingen en afdoende rechtspraak ter be straffing van gewelddaden en moles tering van werkwilligen. Medeplichtig- eid door redevoeringen, dreigementen, onder'm V drukwerken enz. vallen onder die straffen. tot een op 31 Mei a.s Het ophouden tegenstand van de rechterzijde tegen bepaalde sociale wetten had ge broken, door het en bloc, verwerpen van de amendementen. Hij vroeg nu de kamerpresident dezelfde wijze van handelen tegen de obstructie van de communisten toe te passen. Om 7 uur 's avonds leden de communisten eindelijk de nederlaag en tussen 7 en 10 uur werd het militaire deel der voorstellen aangenomen. Van de talrijke en buitengewoon hef tige incidenten eist er één vermelding, want het is van enorm belang; Toen Florimont Bonte, een der communisten leiders op de tribune zich verdedigde tegen de tegen hem uitgesproken cen suur en minister-president, kamer voorzitter en alle partijen om het hevigst aanviel en zich op zogenaamde historische feiten beriep, greep Her riot in. Herriot zeide, 't ogenblik gekomen te achten, de communisten ook eens aan een historisch feit te herinneren en hij deed de buitengewoon opzien barende mededeling, dat Florimont Bonte namens de communisten hem op 1 October 1939 een brief had ge schreven, waarin hij namens de com munisten vroeg, het Franse parle ment bijeen te roepen, om over vrede met Hitier te onderhandelen. De communisten trachtten door lawaai Herriot het spreken onmogelijk te maken, maar deze haalde de brief uit zijn zak en las die geheel voor. Later vroeg de M.R.P. tot aanplakken van die brief in het gehele land over gaan. De onderhandelingen De afgekondigde staking in de Parijse gemeentediensten mislukte. Ook hedenochtend zijn de aieuw uit geroepen stakingen vrijwei alle mis lukt Het aantal arbeiders in de metaalnijverheid en de mijnen, die besloten, het werk te hervatten, nam van uur tot uur toe. De haven van Bordeaux gaat weer aan het werk. Een patrouille soldaten houdt de wacht op het verlaten Gare de Montparnasse te Parijs Zoals gemeld, heeft de Ned. regering in Palestina 'een grote partij jaffa's ge kocht, in totaal 8000 ton. 37.500 kisten zullen omstreeks de Kerstdagen in Haifa aan boord van het 3200 ton mè- tende Ned. ms. „Stentor" van de KNSM worden geladen. Successievelijk zuilen daarna nog 4 schepen de rest der par tij naar ons land brengen. De „Stentor" wordt begin Januari in Amsterdam verwacht. Zoals bekend, zullen de sinaasappelen in distributie worden gebracht. Op 11 December zal voor alle leef tijdsgroepen een bon worden aangewe zen voor een ei. In vele gevallen zal op deze bon, evenals de vorige keer, slechts een ei van klasse 5 kunnen worden ge leverd. Op initiatief van het Prov. bestuur van Zeeland had Zaterdag te Middel burg een bespreking plaats tussen de minister van Financiën, mr. P. Lieftinck, en vertegenwoordigers uit landbouwkrin- gen. Verschillende dezer voerden het woord, waarbij zij de problemen van de Zeeuwse boeren, in het bijzonder die van de door inundatie gedupeerden in het licht stelden De minister heeft de verschillende spre kers beantwoord en uitdrukking gege ven van de wil der regering zo veel als mogelijk is aan de noden tegemoet te komen. Het ontwerp van de wet op de materiële oorlogsschade is gereed en zal dezer dagen het dep. van Financiën verlaten. De definitieve afrekening van de agrarische schade, welke tot 1 Nov 1947 is geleden, zal per 1 Jen. 1948 een aanvang nemen. De uitvoering van de bijz. bedrijfscredietregeling van de bóe ren-leenbanken zal zo spoedig mogelijk worden verbeterd De „kale" kosten voor het herstel van de weilanden zul len worden vergoed op dezelfde wijze als reeds bij de akkerbouw geschiedt. De bonnen voor kunstmest, verstrekt door Landbouwherstel, zullen bij de de finitieve afrekening worden uitbetaald. In het eerste deel van zijn mémoires, zo juist te Praag verschenen, brengt president Benesj deze hulde aan Paus Pius XI; „Ik mag hier niet vergeten de uiterst sympathieke houding van Z. H. Fiüs XI jegens Tsjechoslowalcije gedurende de September-crisis van 1938, en evenmin de boodschap, die Hij mij zond op het meest kritieke moment in de geschiedenis van mijn volk." Frankrijk algemeen opzien heeft V baard en voor wie niet het uitzonde ringskarakter van de toestand in het oog houdt, moet wel de vraag rijzen, hoe socialisten en in het algemeen allé democraten een „zo gevaarlijke macht aan de regering zouden kunnen geven. Om 2 uur in de nacht van Zaterdag op Zondag zette de M.R.P., met behulp van de socialisten, een manoeuvre in, om de communistische obstructie te kreken. Zij stelden voor, het kamer reglement zó te wijzigen, dat een kamerfractie niet meer dan 1 maal in hetzelfde debat een stemming kon vra- De communisten schreeuwden j^er, dat de republiek vermoord werd. aar om half tien Zondagochtend werd voorstel aangenomen en was de Win ctie gebroken. De communisten eej/Pen zich nu op 'n andere methode: li" eindeloze amendementen-behande- rea A11e 180 communisten wilden evoeringen houden. Om 4 uur in do middag greep yjmister Moch in. Hij herinnerde aan *'2fs, joen socialisten en communis- en> op voorstel van Herriot, de Het document behandelt in hoofdzaak de praktijk van de openbare eredienst en kan beschouwd worden als een aan sluiting op de reeds vroeger uitgevaar digde Encycliek „Mystici Corporis". Al hoewel dit pauselijk schrijven tot (je gehele Kerk gericht is, behandelt het om practische redenen bijna uitsluitend de liturgie der Latijnse Kerk, waarin ge durende de laatste jaren een beweging naar vernieuwing der liturgie is ont staan. Deze heeft weliswaar talrijke geestelijke vruchten afgeworpen, doch tegelijkertijd moet ze als een sterke re actie worden gezien tegen, hen, die men beschuldigt van slordigheid en verstij ving van vormen. Daarbij heeft zij zich niet altijd binnen de perken weten te van Soerabaja gens Ned.-Ind. regering heeft vol- tvvee .A. p. bekend gemaakt, dat trocj, ''hen van de Ned. Mariniers- zÖn |n en een tolk gearresteerd Ihtlon,. gehand met de dood van 46 Novetnh ke gevangenen, die op 23 gedurende een treinreis - uur van Bondowoso naat 1 Waren overleden. luitenant B^Steerde militairen zijn een hamen niet sergeant-majoor, wier der verb kend gemaakt zijn. Ver- tuig-en dat n0§ anderen als go- kouden m dcze zaak worden vastge- qu^aar verder in het betr. communi- feden .medegedeeld, heeft een be,- te politi?"agent, die de. gevangenen kla °erabaja moest ontvangen, ver ara dat de dodea tot een groep van 100 gevangenen behoorden die in drie goederenwagons vervoerd werden. Alle 38 gevangenen, die zich in de derde wagon bevonden, bleken aankomst te zijn overleden, terwijl e' van de 29 gevangenen in de tweede wagen 8 dood waren. De 33 in d< eerste wagon waren allen in het le ven. De doodsoorzaak is nog niet offi cieel medegedeeld. Wel werd in het communiqué gezegd, dat volgens de verklaringen van de gevangenen de wagons de gehele dag gesloten wer den gehouden en dat zij niets te eten of te drinken hadden gekregen. Elf van de overlevenden zijn in he' hospitaal opgenomen en herstellende. De zaak wordt onderzocht door een marine-commissie, die uit twee offi eieren van gezondheid en een kapitein jurist bestaat, houden en daardoor andere reacties verwekt, voornamelijk van de zijde van ben, die tegen alle nieuwigheid gekant rijn. Hierin schuilt een werkelijk gevaar voor de liefde en de eenheid onder de Christenen en de Encycliek waarschuwt dan ook zowel hen, die vrees koesteren voor elke vorm van vooruitgang, ajg genen, die op onvoorzichtige wijze de vooruitstrevendheid aannangen. Het nieuwe pauselijk docum®^ ka" worden aangeduid als ycliek over de evenwichtigheid m d Kerk ais het mystieke lichaam van Christus. Men kan inderdaad dikwijls waarnemen hoe er in de uitoefening van de praktijk van de godsdienst een neigmg fl', le tegenstellingen en soms conflicten schept daar waar in e]8enkjk® jet van een tegenstelling of C(^!fllcJ ge' sproken worden, doch slechts als n ver schil van opvatting moet gezien worden, dat kan worden weggenomen door een harmonische eenheid van opvatting, al dus de Encycliek. Het pauselijk schrijven geeft een op somming van deze meningsverschillen, die ontstaan zijn en wijdt daaraan ver maningen, die tot verheldering van het inzicht kunnen leiden, waarbij het een oplossing geeft van de vraagstukken, die zich in de laatste tijd op het terrein der. liturgie hebben voorgedaan. Deze laatste hebben betrekking op £e moderne zang en de volkszang, het gebruik van een missaal door de gelovigen, de middelen om hen op daadwerkelijke wijze aan het H. Mis-offer te doen deelnemen, op het gebruik van de oiatijnse taal, de kleur der kerkelijke gewaden en op de heili genbeelden. Tenslotte wordt aangedron gen op de instelling van diocesane com missies, welke er voor zullen te waken hebben, dat de liturgische voorschriften worden opgevolgd. Zaterdagavond heeft de commissie van goede diensten een communiqué uitgegeven, waarin in zeven punten een programma wordt gegeven tan de werkwijze, w'elke t.a.v. de verzoe ken om een onderzoek in te stelien naar de beweerde inbreuken op de bestandsresolutie, zal worden gevolgd. In het eerste punt wordt gezegd, dat dergelijke verzoeken moeten komen van een der beide technische commissies, doch op eigen initiatief kan de voorzit ter van de vertegenwoordigers der com missie van goede diensten bij de tech nische commissies dergelijke zaken op nemen. Voorts moet bij het onderzoek door de commissie van goede diensten deze commissie het recht hebben er op aan te dringen, dat alle feiten, die ver band houden met de beweerde inbreu ken, aan haar worden voorgelegd. De commissie en haar militaire waar nemers moeten het recht hebben waar nemingen te verrichten in de gebieden van de beide partijen, „Beide partijen moeten met elkaar samenwerken onder auspiciën van de commissie bij reddingswerkzaamheden en andere humanitaire activiteiten. In gevallen, waar mogelijk een inbreuk op het bestand kan volgen, meent de com missie, dat van haar niet verwacht kan worden inlichtingen te krijgen, die haar tot geheimhouding binden. Het werk van de commissie in ver band met de uitvoering van het bestand kan slechts dan succesvol zijn, indien dit met volledige medewerking van bei de partijen geschiedt, waarbij alle in lichtingen van de commissie aan beide partijen beschikbaar moeten worden gesteld. „De commissie meent, aldus wordt in het laatste punt gezegd, dat voor een goede uitoefening van haar taak beide partijen moeten overeenkomen de commissie onmiddellijk en volledig in kennis te stellen van enige situatie, waarbij een beweging van strijdkrach ten voorbij de huidige geavanceerde posities noodzakelijk zal zijn en een der gelijk in kennis stellen dient te geschie den voor zulk een stap genomen wordt." Het communiqué eindigde met de mededeling, dat het Amerikaanse lid der commissie van goede diensten, Graham, Zondag (gisteren) naar Djogja zou vertrekken om een radio rede uit te spreken, welke heden Maan dag te Batavia zou worden herhaald. ,^en zeer pessimistisch, want de Nederlanders tonen geen enkel teken van goede wil", aldus de republikeinse minister-president, Sjarifoeddin in een interview met de correspondent van de A.F.P.(te Batavia. „Het is duidelijk, dat zij alles in het werk stellen om de op lossing van het conflict te vertragen door te weigeren bepaalde gebieden te ontruimen". Na de werkzaamheid der commissie voor goede diensten te hebben gepre zen, verklaarde Sjarifoeddin, dat de Ne derlanders de indruk wekken, dat zij bet werk van deze commissie onmogelijk willen maken. Volgens hem is de enige manier om uit de militaire impasse te geraken het bereiken van een politieke oplossing. De republikeinse premier was voorts van mening, dat de overeenkomst van Linggadjati de basis zou moeten vormen van de toekomstige politieke besprekin gen aan boord van de „Renville". Hier bij zal de republikeinse regering spe ciaal de volgende punten naar voren brengen: erkenning de facto van de re publiek; ongedaan maken van alle sepa ratistische bewegingen en opheffen van alle autonome daerah s, die „de Neder landers op Java Sumatra en Madoera tot stand hebben gebracht" en tenslotte het recht van de republiek op eigen diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland. Over het republikeinse standpunt te genover de vorming der Verenigde Sta ten van Indonesië verklaarde hij, dat de republikeinse regering niet aan de „uni- tarische staat" zal blijven vasthouden mits de verschillende staten van de toe komstige federatie hetzelfde gezag heb ben als de republiek zelf, hetgeen thans niet het geval is. „Het is ons niet mo gelijk", aldus besloot Sjarifoeddin, „met de staat Oost-Indonesië samen te wer ken, waar de Nederlanders een zeer sterke invloed uitoefenen". Naar wij vernemen is heden, Maan dag, een ministerieel besluit te ver wachten waarbq de delegatie wordt aangewezen, die met de commissie voor goede diensten de politieke be sprekingen zal voeren, teneinde te komen tot een oplossing van het con flict met de republiek. Deze delegatie zal bestaan uit dezelfde leden, die thans zitting hebben in de Nederlandse contactcommissie. Minister Neher, die heden naar In donesië vertrekt, heeft mede de op dracht, naast de landvoogd met de commissie voor goede diensten en de delegatie, waar nodig, overleg te ple gen. De minister van Overzeese gebieds delen zal zich bij hen voegen, zodra omstandigheden dit vereisen. Ook Aneta deelt thans mede. dat de leden van de contactcommissie, te weten de heren Van Vredenburgh, Abdoelka- dir Widjojoatmodjo, Dzoelkarnain en Soumokil, zullen optreden als vertegen woordigers van het koninkrijk bij de komende besprekingen op de „Renville". Naar A.N.P. meent te weten, zal dus de tegenwoordige contactcommissie, thans verheven tot delegatie van het koninkrijk, rechtstreeks de bespre kingen via de commissie voor goede diensten met de republiek voeren. Hierboven staan echter de- personen van de Iuit.-gouvernenr-generaal, mi nister Neher en eventueel de minister van Overzeese gebiedsdelen, op wie men by voorkomende moeiiykheden ot onvoorziene situaties kan terug vallen. Genoemde personen zullen, wanneer de noodzakeiybheid daartoe biykt, ook rechtstreeks met de com missie voor goede diensten in contact treden. De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft Zaterdag het ver delingsplan voor Palestina, nadat op voorstel van Frankrijk de stemming 24 uur was uitgesteld, aangenomen met 33 stemmen voor, 13 tegen en 10 ont houdingen. Eén delegatie was afwe zig- Volgens het verdelingsplan, dat aan vaard is, wordt Palestina verdeeld in een Joodse en een Arabische staat, ter wijl Jeruzalem internationaal gebied blijft. De algemene vergadering der V.N. zal een commissie aanwijzen, die Palestina bestuurt, als de Engelsen te rugtrekken en de twee staten nog niet onafhankelijk zijn. Tegen 1 Augustus 1948 zullen de Engelsen uit Palestina verdwenen zijn. Van het hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid en het bestuur van het „Comité tot voorbereiding van de op richting van een democratische volks partij" vernemen wij, dat deze instan ties goedkeuring hebben gehecht aan het resultaat van de besprekingen tus sen de delegaties uit beide besturen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat thans de voorstellen zullen worden voorgelegd aan de hogere partijinstanties. Deze zijn bij de Partij van de Vrijheid de partij raad, die op 13 December zal bijeen komen, en tenslotte de algemene ver gadering. terwijl het bestuur van het Comité-Oud de voorstellen zal voorles sen aan de vergadering van het volle dig comité, dat eveneens op 13 Decern ber zal vergaderen. Met de ontwikkeling van de tech niek der ziekenverpleging zijn de be langen van allen, die hierbij betrokken zijn, anders en veelzijdiger geworden. Vandaar het bestaan van zeven organi saties van verplegenden, onderschei den door de confessionele grondslag en verschillende stromingen op vakkun dig gebied. Met een vertegenwoordiging van patiënten zijn zij overkoepeld door een federatie, die in totaal 11.000 per sonen omvat. Deze federatie hield Za terdag in Utrecht haar tweede jaar vergadering onder leiding van Zr. A. Reineke uit Amsterdam. Dr. C. v. d. Berg, dir.-gen. van dc volksgezondheid, noemde in een toe spraak de federatie noodzakelijk, om dat moeilijke problemen in de wereld der verpleging opgelost moeten worden door samenwerking der betrokkenen. Anton van Duinkerken heeft in een interessante wijsgerige causerie, waar van de zwaarwichtigheid getemperd werd door menige geestige opmerking die een bepaald probleem eens zo dui delijk liet zien, de menselijke kant van „het geval" bekeken. Hij kwam op voor de waarde der menselijkheid, die, evenals in elk ander beroep in deze tijd bij het verplegen in het gedrang is gekomen. De verpleegster had vroe ger meer contact met de verpleegde, ja met de eigen verplegende handen. De hogere waardering van het vak schqnt het menselijke te degraderen tot iets koels en minder menselijks. Het zelfde zien wij bij de dokter, die vroe ger meer intuïtieve waarneming eigen was en die thans meer efficiënt weten schapsman is. Een gedeelte van de ver plegenden wordt nu beschouwd als „een verpleegster" gelijk men spreekt van ,een typiste" inplaats van te karak teriseren als „de verpleegster". Het merkwaardige ïn de functie van de ver pleegster, die dit beroep nog om an dere redenen heeft gekozen dan om m haar onderhoud te voorzien, behoede haar voor een al te grote ontmenselij- Een C-47 vrachtvliegtuig van <le Amerikaanse luchtmacht, dat uit P*sa (Italië) naar Frankfort vertrokken was, is als vermist opgegeven. Het vliegtuig was Vrijdag uit Pisa vertrok ken met 21 personen aan boord, w aar onder een bemanning van vier koppen. Het vermoeden is geuit, dat de machi ne by Frankfort verongelukt is. king. De ontwikkeling, die ons ont menselijkt tegen onze wil, zal pas iets goeds uitwerken, indien wij aan ons werk, ook in het collectieve de waar de van het bezielde geven. Varende kinderen zijn er het slechtst aan toe Het centraal bureau voor de statis tiek publiceerde dezer dagen voor de eerste maal een statistiek van het on derwijs aan schipperskinderen. Uit de velerlei gegevens blijkt o.m., dat 7265 schipperskin leren in de tijd van een jaar de lagere scholen bezoch ten. Het veelal zwervend bestaan bracht met zich mede, dat bijna de helft dezer kinderen meer dan één school be zocht. Er waren blijkens de statistiek zelfs schipperskinderen, die 16 erschil lende scholen in één jaar bezochten. De statistiek toont voorts aan, dat talrijke schipperskinderen in ontwikke lingspeil achterblijven bij de Nederland se jeugd, in haar geheel bezien. Uit on derscheiden gegevens voor varende kin deren, walkinderen en internaatskinde ren blijkt, dat de varende kinderen er in dit opzicht verreweg het slechtst aan toe zijn. De kinderen keken Zaterdagavond be teuterd en informeerden met' een hart vol zwarigheid, of de sneeuw nog lang op de daken zou blijven liggen. Die be zorgdheid bleek Sinterklaas te betreffen. Wij antwoordden, dat zij het weerbericht maar in de gaten moesten houden; ais de Bilt aanhoudende vorst voorspelde, dan was er veel kans zo legden wij uit dat de sneeuw spoedig zou smel ten. De moeder, die natuurlijk de kin- dersmartjes als haar verdriet voelde, verzocht ons nu eens niet Analyst te zijn maar een normaal huisvader. Aan welk hoog bevel wij .uiteraard gevolg gaven door uiteep te zetten, dat de sneeuw voor het paard van Sinterklaas geen last gaf, P.aard en ruiter zijn, aldus betoog den wij, gewend crh over één nacht sneeuw te gaan. En, zo vervolgden wij, als er één naar beneden glijdt, dan blij ven er genoeg over. Toen werd er van geachte zijde opge merkt. dat wij in de juiste conditie wa ren voor een „Onder de Loupe" en de taak om de kinderen gerust te stellen werd door de moeder overgenomen, wie het natuurlijk beter afging. Even werden wij uit ons gepeins naar een lijdend voorwerp voor onze loupe gehaald dooi* de vraag van een cfer kinderen met een sterke sociale inslag, of de Sint nu ook een sneeuw-toeslag zou eisen. Deze informatie riep ons sociale gewe ten wakker; zouden wij niet eens over de positie van de Sinterklazen moeten schrijven? Want die bond van hen heeft blijkbaar maar 'n sof bestuur. Men hoort nooit iets van maar een plasje actie en toch is het leven voor zijn leden Spaans duur. Denk U maar eens aan het perso neelsvraagstuk. Die Zwarte Pieten doen het niet voor een hongerloontje. Voor hen is werk te over. Vroeger was het alleen seizoen arbeid doch nu hebben zij het hele'jaar door werk en tot in wat men noemt de beste kringen zijn bet wel kome gasten, die met onderscheiding ont vangen worden. Zij hebben dan ook steeds prima verrassingen bij zich en hun zak is geregeld zo vol. dat zij er geen stoute kinderen bij kunnen stoppen. Die taak moet de goede Sint nu ook al op zich nemen: dat betekent meer arbeid en Toen stelde een ruk aan de bel onze sociale knobbel buiten werking en zo waar stond er een Sinterklaas aan de deur. Wij informeerden, of de Sint de weg naar de schoorsteen vergeten was, maar het lid van het roemruchte gilde wenste een persoonlijk onderhoud, Nu dat ging natuurlijk. ,.En. Excellentie, komt U ons een ser vies brengen" iftformeerden wij. ..Heeft U punten" vroeg hij naar de bekende weg. waarop natuurlijk ontken nend geantwoord moest worden. „Maar wij dachten; U met al die Zwarte Pie ten De heilige man verloor van veront waardiging haast zijn baard. Toen ver telde onze hoge gast, dat zijn bond be sloten had om alleen met onbesmette, geïmporteerde krachten te werken. Hier van zijn er echter weinig ïn verband met het gebrek aan deviezen. Daardoor is de taak van de Sinterklazen extra zwaar. Het doel van zijn bezoek was dan ook om ons te vragen onze lezers op te wek ken om allen voor Sint te. spelen. ..Kijk. dat gaat vrij gemakkelijk^ kwam de Bisschop los. „Er zijn meer dere gezinnen in ieders omgeving, waar enkele surprises een prettige strooi- avond kunnen maken. Wanneer allen meehelpen, dan wordt het een lichte taak. Vooral de eenzamen mag men niet vergeten. Zovelen van hen gaan op 5 De cember te ruste met het gevoel, dat weer niemand aan hen gedacht heeft. Laten de grote gezinnen met veel kleine kin deren die eenzamen voor één avond adopteren. Zij zijn daartoe meestal wel in staat, want van bepaalde artikelen hebben zij te ov.er, b.v. koffie, thee, vlees, kaas enz. Welnu, een klein pakje met deze zo begeerde ïn andere gezin nen schaarse artikelen of desnoods en kele bonnen, zullen zeer welkom zijn niet alleen, maar een zonnestraal bren gen in een veelal somber bestaan. Het zal voor hen een pracht surprise zijn. als zij ondervinden, ditmaal niet verge ten te zijn". Wii hebben Sinterklaas beloofd, dat het in orde komt en voorspelden een groot succes. U laat ons toch zeker niet bil de hui dige temperatuur in het spreekwoorde lijk kledingstuk staan? ANALYST. Plotseling te Hollywood overleden Ernst Lubitsch, de bekende film-pro ducer en regisseur, is Zondagavond plotseling te Hollywood overleden. Lubitsch werd op 29 Januari 1892 te Berlijn geboren. Zijn vader had een kle dingmagazijn, waarin zijn zoon werkzaam was, terwijl hij des avonds de toneel school bezocht. Later ging hij in de leer bij Victor Arnold, destijds een der be kendste acteurs, die hem bij Max Rein- hardt introduceerde. Onder diens leiding ontwikkelde hij zich in enkele jaren tot acteur van bekendheid. In 1913 wijdde hij zich aan de film. Hij begon als filmacteur en eindigde als re gisseur. Hij verwierf zich een internationale reputatie door de „Carmen", die in de V. S. werd gelanceerd als „Zigeuner bloed". Hollywood lokte Lubitsch door zijn grotere vooruitzichten. Daar regisseerde hij tal van zeer bekend geworden films. De minister van landbouw heeft ge weigerd in te gaan op het verzoek van de Alg. Ver. voor bloembollencultuur tot afschaffing der saneringsmaatrege len, welk verzoek op de laatste verga dering der Ver. als een meerderheids besluit was goedgekeurd. Wel ver klaarde de minister zich bereid de ver schillende uitvoermaatregelen stuk voor stuk nog eens te bezien, gelijk thans reeds geschiedt door een ambte lijke commissie. Als deze haar rapport gereed heeft, zullen alle betrokken or ganisaties in de bespreking der plannen betrokken worden. Het hoofdbestuur der AVV Bloem bollencultuur heeft intussen de conse quenties van de ministeriële opinie aan vaard en zijn te volgen beleid geformu leerd voor de op 22 Dec. te houden alg. vergadering. Het stelt voor dat, indien algehele afschaffing der regeringsmaat regelen niet mogelijk is, deze tot de hoognodige beperkt blijven, en wel, tot die, welke een spoedige terugkeer van vrije teelt en vrije handel niet in da weg staan. Bovendien mag de buiten landse afzet niet worden beperkt en mogen de te behouden maatregelen geen bevoordeling van bepaalde groe pen met zich brengen. Deze houding betekent een afwijzing van het standpunt van sommige lei n dat vervat was in de motie, die cis afd. Beverwijk hteft voorgesteld. Deze om vatte niets minder dan; afschaffing der regeringsmaatregelen uiterlijk 1 Jan. 1948, anders terugtrekking der afge vaardigden uit het bedriifsschap voor sierteeltproducten en weigering van medewerking aan dit bedrijfsschap. Het hoofdbestqjir heeft deze motie met de grootst mogelijke meerderheid afgewezen en adviseert tenstelligste tot verwerping.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1