Om rust en welvaart in Indië „Zeker optimisme is gewettigd Sl Toestand in Frankrijk rustiger U. O. 1matigt z n eisen - Gevangenen niet door opzet omgekoipen Tegen elke vorm van Kapitalisme De wensen van land- en tuinbouw FELLE ONLUSTEN TE ADEN PRODUCTEN UIT BLOEM -EN ZETMEEL WEER OP DE BON 'NG Opbouwtaak van vakorganisaties DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vredespolitiek in de algemene richting van Linggadjati Ongunstige dag voor Thores Wekelijks 400 gram op keuze-bon^ 'LAGEN Wegens Palestina-besluiten BOEREN-PROTIJST Wrede vrouw Minister Neher gaat heen Sigarenfabriek sluit 69ste JAARGANG ZATERDAG 6 DECEMBER" 1947 No. 20486 s~i rpi MAAR DOOR SAMENLOOP VAN OMSTANDIGHEDEN ZEVEN MILITAIREN VERDRONKEN? JEUGDIGE PERSONEN KRIJGEN CITROENEN T LOUTER „NUT" UIT DEN BOZE Prof. vort Nell-Breuning over socialisatie DE NIEUWE STOOTTROEPEN NOTA VAN DE STICHTING AAN DE minister Rechtvaardig loon r»cti« dar prijzen. J tegen gr aanlevering Na afhandeling der begroting van wederopbouw HET VETTE KALF VERGEEFS GESLACHT t wegens gebrek aan grondstoffen ROME BEDREIGD MET ALGEMENE STAKING DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. x Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLQX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Brusselse correspondent). Hoe ernstig de gewezen Belgische premier Paul van Zeeland zijn taak als bemiddelaar in de Indonesische proble men opvat, moge o.m. blijken uit het feit, dat hij, toen hij een week geleden uit Batavia in Nederland arriveerde, eerst een conferentie met Nederlandse bewindslieden had, en hij zich j.l. Vrij dag opnieuw naar Den Haag begaf om er andermaal besprekingen te voeren ditmaal met acht leden van de Neder landse regering. Het ontbreekt Van Zeeland intussen in Belgie zelf met aan werk. Hij speelt er o.m. een vooraanstaande rol in de politiek en maakte in de afgelopen dtrel Uit van d* delegatie der Katholieke Volkspartij, die, in verband met net congres over het koningsvraag- stuK, samen met nog drie andere lei dende politici een hartig woord wissel de met minister-president Spaak, om eindelijk dat probleem tot een voor de overgrote meerderheid van het land bevredigende oplossing te brengen, Van Zeeland behoort tot de millioenen Belgen, die er onvoorwaardelijk van overtuigd zijn, dat Leopold III niet alleen niet de geringste blaam treft, maar dat hij in alle -omstandigheden de hoogste belangen van het land heeft gediend. Hij weet ook, dat de oppositie tegen de koning republikèinse oogmer ken heeft, of het gevaar daarvan met zich brengt. Dit bevestigde hij ons met klem tjjdens een gesprek, dat wii met hem hadden in een der salons van de senaat, waarvan hij lid is. Hgt had hem grondig gespeten, dat hij niet tijdig uit Batavia te Brussel kon zijn, om er het konings congres bij te wonen. Doch met zijn hart was hij er bij, wat ook bleek uit de boodschap, die hij uit Indonesië zond. Het gaat niet aan, zo zeide hij ons, de koning in ballingschap te hou den. Er is geen objectief oordelencffe Belg meer, die er niet van overtuigd is, dat 's konings daden door de hoog' ste drijfveren werden ingegeven. Die ballingschap is niet alleen onreehtvaar dig, maar ook ongrondwettelijk. Lan ger dan een eeuw, heeft België aan zijn grondwet voorspoed, maatschappelijke rechtvaardigheid en vrijheid in de orde te danken. Tot- haar essentiële elemen ten behoren prerogatieven en plichten van de kroon. En ondanks de meest tragische omstandigheden is koning Leopold III aan zijn grondwettelijke eed trouw gehleven. Niet alleen de recht vaardigheid, maar ook de morele be ginselen die de basis zijn van België's publieke leven, zo voegde de heer Van Zeeland hier aan toe, eisen dat de koning zonder uitstel verzocht wordt zijn grondwettelijke functies weer te willen uitoefenen. Dat is ook een veiligheidspand voor de toekomst van Doch nu grondige besprekingen wor den gevoerd tussen Nederland en de republiek, is het 't ogenblik niet om elkaar te beledigen. Ik ben het ook niet eens, vervolgde onze zegsman, met degenen die de huidige Nederlandse overheden voor de gang van zaken in Indonesië verant woordelijk willen stellen. Het is altijd gemakkelijk en ik .-heb dat als be windsman zelf meer dan eens kunnen constateren achteraf te zeggen: hoe het had moeten geschieden! Profetieën van het elfde uur, zijn doorgaans waardeloos. De Nederlandse regering heeft haar politiek gekozen. De commissie van goede diensten kent ze; de vredes politiek moet gevolgd worden in de algemene richting der princiepen van Linggadjati, verhelderd en verruimd, indien nodig en mogelijk. In de huidige omstandigheden is dht de aangewezen weg. De oorlog heeft in Indië enorme ver woestingen aangericht. Toch viel het onze zegsman op, hoe in verschillende delen van die gebieden een grondig economisch herstel is ingetreden. Thans moet speciaal geijverd worden voor een beter begrip van eikaars wensen en aspiraties. Goede wil is 0ok en vooral bij de betrokken partijen nodig. Goedfe wil en een eerlijk en op recht tot elkaar komen. Om rust en welvaart te dóen terugkeren, kan niet overijld worden te werk gegaan. Alleen in een atmosfeer van orde en onderling vertrouwen, kan met succes onderhan deld worden. Aan het bevel „staakt het vuren!", moet absoluut en in alle ge bieden volledig gevolg worden gegeven. Ge ideale toestand werd nog niet be reikt, hoewel moet'erkend worden, dat de incidenten geleidelijk verminderen. Ik herhaal, aldus de heer van Zee land, wat ik reeds eerder zeide: dat de commissie voor goede diensten niets ongedaan laat om de partijen tot el kaar te brengen, mits verwaarloost- om - accoord te stellen. Een zeker optimisme is gewettigd, want ondanks het feit dat nog een scherp antagonisme tussen de par tijen bestaat, schjjnen deze er zich toch bewust van te worden dat het zó niet langer kan duren en 'dat het nodig is, eindelijk tot eén accoord te komen. Met oprecht genoegen had onze zegs man het nieuws vernom^i van het door de regering der V.-St. beschikbaar stel len van de „Renville", om voortaan de besprekingen op neutraal terrein te la ten geschieden. Een tijd lang was n.l. 1 ïui a^S ^er kÜeen-komsten een strui kelblok geweest. Dat bezwaar is thans ondervangen. Dit zal er toe bijdragen om de voor de'onderhandelingen nodi ge serene atmosfeer te scheppen. Op onze vraag: wanneer hij dacht ftaar Indonesië terug te keren, ant woordde de heer van Zeeland: „Over 'n paar weken". En hij herhaalde hier, wat hij ons vorige week op de perscon ferentie te Brussel had gezegd: „dat de commissie voor goede diensten geen uur zal verliezen, om tot een bevredi gende oplossing te komen!" De eerste foto s uit Djokja. De Amerikaanse Beechcraftop het vliegveld Magoewo geland met Amerikaanse officielen van de Amerikaanse delegatie België! Hierna-ging het gesprek over naar het probleem. Indonesië. Er bestaat nog veel begripsverwarring over de ver houding tussen de republiek en de Verenigde Staten van Ifidone-sië. Met het accoord van Linggadjati, wilde men de Verenigde Staten van Indonesië verwezenlijken. Onder de toe te treden staten zouden zich Oost- Indonesië en andere gebieden bevinden. Het programma van de Nederlandse regering blijft op de princiepen van dat accoord gebaseerd. Het is in die be ginselen, dat de uiteindelijke oplossing misschien zal gevonden wórden. Ik weet, zo ging d# heer Van Zeeland voort, dat er in Nederland twee mentali teiten zjjn: een die nieuwe formules wil e®n andere, die de oude formules als oasis behoudt. De commissie van goe-de^ diensten heeft zich niet met dat zienswijze in te laten. verschil van Met ingang van 3 Januari 1948 zullen de volgende producten weer uitsluitend tegen bonnen aan het publiek afgeleverd worden: vermicelli, vermicellisoep, jnacarom, spaghetti, noedels, mie, tarwegriesmeel, alle soorten puddingpoeder, custard, maizena, aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, biscuits, wafels, crackers, matzes, beschuit, toast, koekjes, speculaas, str«*>pwafels, ontbijtkoek en taai-taai. Het ligt in de bedoeling het brood rantsoen, eveneens ingaande 3 Januari 1948, te brengen op gemiddeld 2100 gram per week, n.l. afwisselend 2000 gram en 2200 gram Echter zal voor een gedeelte van deze hoeveelheid n.l. voor 400 gram elke week eèn keuzebon worden aangewezen, waarop naar wens ofwel 400 gram brood .of een nader te bepalen overeenkomstige hoeveelheid van de bovengenoemde producten ver krijgbaar zal worden gesteld. Daar het noodzakelijk iè bij het be gin van de distributie van deze produc ten over een voldoende werkvoorraad bij de winkelier te beschikken, moet de aflevering van deze artikelen aan de consument gedurende enige tijd wor den stilgelegd. Dit verbod to* aflevering geldt .nog voor de volgende producten voor het tijdvak van 8 December tot 2 Januari: vermicelli, vermicellisoep, macaroni, spaghetti, noedels, mie, tarwegriesmeel, alle soorten puddingpoeder, custard, maizena, aardappelmeel, ge-oxydeerd aardappelmeel, aardappelsago en aard appeltapioca. In het tijdvak van 25 De cember tot 9 Januari voor: biscuits, wafels, crackers, matzes, beschuit, toast, koekjes, speculaas, stroopwafels, Van bevoegde zyde te Batavia ver neemt Aneta .dat er geen sprake is ge weest van opzet bij het overlijden va» de 46 gevangenen tijdens het transport BondowosoSoerabaja op 23 Novem ber jl. Het gebeurde is het resultaat van een samenloop van omstandighe den. Jhr. Van Vredenburcb, generaal Spoor en de heer Abdoelkadir hebbêri ter plaat- 'e ®en. onderzoek ingesteld. Het trans- da? later vertrok dan' in de bedoeling lag m verband met het feit dat Soerabaja met tijdig kon worden ver wittigd, had een min of meer geïmprovi seerd treingeleide onder commando van een sergeant-majoor. Voor hem zou deze reis de laatste zijn, omdat hij te Soera baja met groot verlof naar Nederland zou vertrekken. Sedert 1 Augustus zijn er 53 soortge lijke transporten van Oost-Java naar Soerabaja overgebracht met totaal 2826 gevangenen .zonder dat zich daarbij on gevallen hebben voorgedaan. Eén van de wagens vas op 22 November afge keurd en wegens onreinheid vervangen door een andere wagen. Gebrek aan ventilatie op deze uit zonderlijk warme 23 November wordt door de dokters, die hel onderzoek in stelden, als de waarschijnlijke doods oorzaak opgegeven. De wagens waren niet overvol. De instructies voor de sergeant-majoor waren echter onvol doende. Onderweg heeft de treingelei- der, uit vrees voor ontvluchting, welke Tijdens een nachtelijke patrouille- vp-art op de rivier de'Ogan in de om geving van Nadjongradja op Zuid- ®umatra zijn twee prauwen omgesla- Zeven milithiren werden hierbij vermist; vermoedelijk zijn zjj ver- öronJtens "l" "iet-afzwaaien tot gevolg zou kun nen hebben, geen maatregelen genomen om de wagens te openen om verse lucht toe te laten en voedsel en water te verstrekken. Het feit, dat hij zijn orders op deze zonderlinge wijze letterlijk uitvoerde, is de belangrijkste oorzaak van deze cala miteit. Zo zijn de door de commissie van onderzoek geconstateerde feiten en an dere verhalen over vergrijpen, die zouden zijn geconstateerd, staan in geen enkele verhouding tot het gebeurde, al blijven de betrokken personen en instan ties verantwoordelijk. Majoor-vlieger Deckers, kapitein Sim mons en kapitein Abs zijn toegevoegd aan de commissie voor goede diensten. De drie Belgische officieren zullen zich binnenkort naar Batavia begeven (Volgens A. P. op 11 dezer). ontbijtkoek, taai-taai, behalve indien deze producten zijn bereid van door consumenten ingeleverde grondstoffen. Voor personen, geboren in een der jaren 1928 t.m. 1933, zullen 250 gram Italiaanse citroenen verkrijgbaar wor den gesteld. In verband hiermede dient uiterlijk op 13 December bon „Reserve 045" te worden ingeleverd bij een de taillist, die gewoon is citroenen e.d. (e verkópen. Aflevering zal geschieden zo dra de detaillisten bevoorraad zijn. Onze Parijse correspondent telefoneert ons hedenochtend: De stakingsbeweging neemt meer en meer in omvang af. Het weinig duidelijke besluit der verschillende federaties in de rijksdiensten, waaronder het onderwijs, heeft geen nieuwe kracht aan de be weging kunnen geven. Slechts voor 4 ministeries is een waarschuwingsstaking voor Maandag en Dinsdag aangekondigd, m|ar er wordt bijgezegd, dat de onder handelingen voortduren. De christelijke bonden hebben zich tegen de staking ver klaard. Over het algemeen meent men, dat de staking in de ministeries en overige rijksdiensten, niet gevolgd zal worden. De staking in de textielnijverheid is opgeheven, doch in de kolenmijnen belet het terrorisme der communisten de her vatting van de arbeid. In de parlementszitting van gisteren werd een verklaring van minister Daniël Mayer aangekondigd voor hedenochtend half tien. Bij die verklaring zal hij tevens een overzicht van de toestand geven. De meerderheid van C.G.T. zoekt blijk baar een uitweg uit haar moeilijkheden en tracht haar figuur te redden. Vrijdag middag nam het gehele bestuur, meer derheid en- minderheid dus, een gemeen schappelijke motie aan, waarin beweerd wordt, dat de C.G.T. altijd tot onderhan delen bereid is geweest en waarin de eisen in zeer verzachte termen worden herhaald, doch zonder over periodieke loonsherziening te spreken. Deze eis werd vervangen door: „het handhaven van de koopkracht der lonen". Tegelijkertijd werd aan Vincent Auriol, de president van de republiek, gevraagd, het C.G.T.-bestuur te ontvangen. Er werd opnieuw gepoogd, het intrekken der anti- sabotagewet als voorwaarde te stellen voor het opheffen der stakingen. De C. G. T. vroeg Auriol, van zijn grondwette lijk recht, om een tweede lezing der wet te vragen, gebruik te maken. Dit verzoek werd afgewezen, zoals trouwens te ver wachten was. Het risico van een nieuwe behandeling der wet, zou onder de ge geven omstandigheden, voor de regering moeilijk te aanvaarden zijn en op een crisis uitlopen. Hoewel zich in verschillende plaatsen nog betreurenswaardige incidenten voor deden, is het Vrijdag, voor zover bekend, rustiger geweest. Te Marseille en te St. Etienne bleef de toestand gespannen, maar in beide plaatsen ontvingen de regeringscommissarissen, die de prefec ten by de handhaving der orde moeten bijstaan, de beschikking over een aan zienlijke politieversterking. De woelingen te Valance hadden hun weerklank in het parlement, toen de communistische afgevaardigde dier stad. die de betogingen had geleid, interpel leerde ovër het „bloedvergieten door de regering". Minister Moch diende geducht van repliek en hij gaf een uiteenzetting van de wijze, waarop het station was aangevallen door een menigte van 8000 betogers, die met ijzeren voorwerpen ge wapend, de 80 man van de ordediensten zodanig hadden teruggedrongen, dat uit zelfverdediging enige schoten moesten worden gelost. Verschillende- leden van de ordedienst waren op dat moment reejls gewond en twee politie-chefs had den reeds een schedelbreuk opgelopen. De minister herhaalde het bevel aan de politie, geen gebruik te maken van de vuurwapenen, doch voegde hieraan toe. dat in geval van zelfverdediging of ver dediging van anderen wel degelijk wa pengeweld kan worden gebruikt. De communistische leider, Thorez, uit Rusland teruggekeerd, had in het De bekende socioloog prof. p. von Nell- Breuning S.J., heeft het probleem der socialisatie behandeld tijdens een voor dracht aan de Universiteit te Freiburg in Breisgau (Franse zóne). Hij baseerde zijn betoog op „Quadragesimo Anno" en de toespr- ak, m Maart 1940 door Pius JOI tot de Italiaanse katholieke arbeiders gWicht; 1" deze Matste nam het leer gezag der Kerk voor het eerst stelling ten aanzien van de socialisatie. Als Ka tholiek aldus de visie van Prof. von Nell-Breuning "?ag men zich ten aanzien van het probleem der sociali satie niet laten leiden door overwegin gen van louter nut, doelmatigheid of ppportuniteit. Aan alle overwegingen inzake voorgenomen socialisatie moet een onderzoek naar het 'recht daartoe voorafgaan; daarbij is het onont beerlijke eis, dat „de mens m zijn on middellijke betrekking tot God nooit als middel kan worden gebruikt" en dat in gewetenskwesties of in verband met de physieke gaafheid -van de mens louter beweegredenen van nut niet de minste rol kunnen spelen. Om de door God gestelde taak te kun nen volbrengen is de mens evenwel op het gebruik 'van stoffelijke goederen aangewezen Wat de mens aan deze goe deren van node heeft voor zijn gezinsle ven en zijn zedelijke en culturele be- hoeften, mag hem niet onttrokken wor den. Aan het eigendomsrecht, als rege ling der betrekkingen van mens tot mens, valt de opgave ten deel, een maatschappelijke orde in het leven te brengen en te 'houden; een .ordening, dia bijdraagt tot een geregelde samenleving en de moordende vernietiging hiervan verhindert. Bij alle maatregelen ter socialisatie moet in geweten onderzocht worden, of zij een ingrijpen betekent in door God vastgestelde, onveranderlijke rechten en wetten. Zodra men aanneemt, dat deze laatste niet meer bijdragen tot de zin volle ordening der samenleving, ont staat voor ons katholieken de bezorgd heid en de verplichting om zulk een tegenstrijdigheid uit de weg te ruimen. Prof von Nell-Breuning houdt 't ervoor dat zulk een tegenstrijdigheid in niet geringe mate heerst in de huidige Duit se industriële economie. De socialisatie, zoals het Marxisme haar wilde, is vol gens hem eigenlijk niets anders dan de aflossing der talrijke kapitalisten door een openbare kapitalist, de Staat. Hiertegenover eisen de katholieken echter, dat iedere onteigening van het privé-bezit zich moet richten naar de grondbeginselen der katholieke socia le leer. „Wij bouwen de samenleving, naar onze opvatting van de mens, van onder naar boven met gewetensvolle eerbiediging van net subsidiariteits beginsel", zoals het in de sociale en cyclieken van de Paus wordt uiteen gezet. Als noodzakelijke voorwaarde voor deze hernieuwing meent Prof. von Nell- Breuning1 te moeten eisen een „in vak verenigingen georganiseerde arbeiders gemeenschap, die zodanig van staats mansinzicht en wijsheid moet doen blij den, dat zij in staat is, om onze econo mische verhoudingen los tg maken van feitelijk zinloos geworden omstandighe den en haar op vaste grondslagen te plaatsen". Thans zijn de vakverenigingen nog te veel „loonkartels"; zij moeten echter werkgemeenschappen worden, ingedeeld naar de beroepsstanden; werkgemeen schappen, die de onderscheidene groepen in het economische leven in een organisch geheel rangschikken. Dan eerst zal het orde in te voeren met als doel „de ophef fing van de huidige economische machts posities alsmede van het Staatsmonopolie mogelijk zijn, de nieuwe maatschappelijke op economisch gebied". mingebied gesproken en men had hem daar een manifestatie beloofd van 60.000 man. Het mislukken van deze betoging, waarop Thorez trou wens een zeer gematigde redevoering hield, werd door de minister Moch aangegrepen om Thorez toe te roe pen: „Ge moogt 7.000 man achter u hebben, baas van Frankrijk zijt ge nog niet!" Voor Thorez'was het al een heel on gunstige dag. Bij een der incidenten m de zeer heftige zitting van het par lement, werd Thorez weer aangevallen i.z. zijn desertie in 1939. Thorez ver dedigde zich door te zeggen, wegge gaan te zijn om zich aan het hoofd van .zijn troepen te stellen, teneinde die hun plicht te laten doen. Frankrijk steun de Polen onvoldoende en trad ook on voldoende, tegen Hitier op. Thorez for muleerde zijn rede, alsof hij en de com munisten de eerste mannen van het verzet zouden zijn geweest. Een en an der ging natuurlijk met heftige pro testen in de Kamer gepaard en ook de voorzitter protesteerde. De heer Teit- ger Sr. beschuldigde Thorez ervan, dat deze,'kiezend tussen partij en vaderland vóór de partij had gekozen. De Raad der republiek heeft met 217 tegen 82 stemmen de anti-sabo- tagewet aangenomen. De zitting, die van Vrijdagmorgen 11 uur tot Zaterdagmorgen 7 uur heeft geduurd wérd gekenmerkt door obstructie der communisten. In deze hoek hebben we bij herhaling reeds een pleidooi gehouden voor de vorming van katholieken, die elk in hun fh3Ir^i.en edrV en ten dienste van ka tholieke aangelegenheden in het bijzon der klaar, gged toegerust zijn zowel voor de taak van het defensief als van het offensief. By alle belangeiï blijven de eeuwige toch de voorrang houden Al acht men dan deze uitspraak hon derdmaal gemakkelijk. Een degelijke vervulling vergt inder daad een zekere mate van heldhaftigheid doch aan onze naam van katholiek zijn we die ook verplicht. Een voorbeeld daarvan is Claudio Lopez Bru, over wie de kerkelijke recht bank te Madrid zo juist het proces heeft beemdigd. Deze markies van Comillas was een pionier op het gebied van leken- apostolaat in het laatste decennium der vorige eeuw. Een steunpilaar voorts der katholieke publiciteit en de eerste pro motor van de universiteit van Comillas, het 'belangrijkste centrum van godsdien stige vorming in Spanje. Godsdienstige vorming. Een merkwaar dig bericht daarover bereikt ons uit Amerika. Een onderzoek wees uit, dat van de Amerikaanse jongeren, die de katholieke middelbare scholen bezoeken 34 de indruk heeft, dat godsdienstonderricht g imet het 00& °P de toekomst, J°J-V rt zich ..verzadigd" met godsdienst, 27 durft zijn biechtvader te raadPleëen uit menselijk opzicht, 10 /o waardeert onvoldoende de H. Mis en weet niet,.hoe meer belangstelling voor godsdienst te verwekken. Allen zouden echter gaarne het gods dienstonderricht „dynamischer" zien. Drie kwart der ondervraagde manne lijke scholieren gaf toe, dat godsdienst een hulpmiddel bij de oplossing van per soonlijke - problemen betekent. Het me rendeel gaf ook blijk behoefte te hebben om zich aan een ideaal te geven Men voelde zich aangetrokken tot de Katho lieke Actie, die aan zin voor activiteit voldoet. Uit deze nuchtere, maar sprekende cijfers blijkt, dat veel kan worden be reikt wat ook hoog nodig is mits een goede methode kan worden aange wend. Uit die cijfers en mededelingen blijkt echter ook, dat de vorming moet zijn van vandaag, modern, aangepast aan het leven van nu, berekend op de listige verleiding van buiten af, gepantserd tegen het offensief dér tegenstanders en universeel als de Kerk Zelf is. De nieuwe stoottroepen dienep te wor den klaar gemaakt; maar bovenstaande Amerikaanse gegevens het zouden waarschijnlijk ook Nederlandse inlichtin gen kunnen zijn bevestigen ons her haald beroep op degelijke scholing, een scholing, die breekt met methoden van vóór 1940. HENK VAN DER MAZE Volgens te Chartoem binnengeko men berichten zyn de verbindingen tussen Aden, het Britse protectoraat in Zuid-Arabië, en de buitenwereld verbroken tengevolge van een hevige opstand in de Britse kolonie naar aan leiding van de verdeling van Pales tina. Bij de onlusten in Aden werd onge veer een derde van de Joodse eigendom men in het oude deel van de stad „de Krater" geheten, vernield. Iri dit stadsdeel, aldus genoemd omdat het in de krater van een dode vulkaan ligt, werd een aantal personen gearres teerd. Te Tahawai, de haven van Aden, werden 5 Joden vermoord. De moefti van Irak heeft te Bagdad iedere Mohammedaan, die in staat is de wapenen te voeren, bevolen voor Pales tina te vechten tegen de „onrechtvaar dige agressie der V. N." De Rabbijn vah Bagdad, Sasson Chedoeri, verklaarde, dat de verdeling van Palestina onrecht vaardig is en dat de Joden van Irak ,aan de zijde van hun Arabische broe ders" moeten staan. Tijdens een „volkscongres" hebben 20.000 Egyptenaren besloten een „over- Op de plaats, upar voor enkele dagen Franse communistische raddraaiers door het wegnemen van een deel der rails een ernstige treinontsporing 1 veroQrfqakten. Naar aanleiding van het aannemen van de motie-Groen door de Tweede ?(a,"er heeft minister Mansholt aan de stichting voor de Landbouw verzocht om een uiteenzetting van de wensen van de land- en tuinbouw, welke als basis van de t.e voeren besprekingen zal dienen. Deze uiteenzetting, die de vorm van een nota heeft, is thans aan de minister verzonden. De nota gaat uit van het principe, dat de thans vigerende geleide economie de overheid de prijzen, de richting en omvang der productie in de landbouw kan beheersen. Het is haar dus mogelijk, door het stellen van rechtvaardige prij zen een behoorlijke rentabiliteit °te ver zekeren. Op deze wijze zal ook voldaan kunnen worden aan het gerechtvaardigde verlangen, dat 't landarbeidersloon gelijk gesteld wordt met de beloning in verge lijkbare takken van het overige bedrijfs leven. Het is noodzakelijk, dat de over heid een zekere stabiliteit in de prijzen waarborgt, op'een zodanig peil, dat boer en landarbeider een redelijk bestaan is verzekerd. Deze prijzen zullen in de toe komst beter dan tot nu toe kunnen wor den gebaseerd op de kostprijsberekenin gen van het Landbouw-economisch Insti tuut. welke thans nog een te smalle basis hadden. Op grond van verschillende over wegingen dringt de Stichting aan op cor- De Stichting wenst voorts een compen satietoeslag voor lichtere gronden en wel een Voorlopige compensatie van 50 per fa- De definitieve toeslag voor 1946 en 1947 wil zij laten afhangen van de uitein delijke bedrijfsresultaten. Verder een overbruggmgstoelage voor kleine bedrij ven en wel voor alle bedrijven, welke kleiner zijn dan 8 ha en welke niet in het zeekleigebied liggen, een toeslag wqJke oplopen kan tot 90 per ha en welke afhankelijk is van de grootte van het bedrijf, alsmede van het aantal melk koeien, kippen en van de oppervlakte tuinbouw. Ten aanzien van de groenten vraagt de Stichting een vergoeding van die stan daardproducten. welke 70 pet van de kostprijs van 1945 niet hebben opge bracht en voor de meer speculatieve pro ducten, welke 50 pet niet hebben gehaald. Zij sluit hier aan op de afzetregeling, welke in 1946 voor groenten heeft be staan. Ten slotte acht de Stichting het wense lijk, dat de kosten worden vergoed, welke door het bedrijfsleven zelf gemaakt zijn om'onverkoopbare groenten te doen con serveren, ten einde het vernietigen van voedsel te voorkomen. O Het aantal aangegeven radiotoestel len in Nederland bedroeg op 1 Dec. j.l. 927.031 tegen 910.841 op 1 Nov Op 1 Nov waren er 488.095 aangeslo tenen op het ryksradiodistributienet tegen 486.048 op 1 October. Het kringbestuur met de besturen der afdelingen in de kring Cuyk van de N.C.B. zijn dezer dagen te Wanrofj bij eengekomen om te beraadslagen over de aan te nemen houding t.a.v. de ver plichte graanlevering, waarvan de aan slagen te hoog geacht worden. Na uit voerige discussies werd besloten aan het hoofdbestuur varj de N.C.B. te ver zoeken met alle middelen ervoor te verken, dat de vastgestelde normen met 25 pet. worden verlaagd, met bo vendien het recht van reclame voor de aangeslagene^het verstrekken van veevoeder voor ongeveer dezelfde prijs als voor het gevorderd graan wordt uitbetaald tot zolang dit het gevorderd kwantum graan niet heeft overtroffen ook ken, die vóó 15 Nov. rogge nebben geleverd boven de aanslag, in de gelegenheid te stellen mais te kopen. Marie Mandel, hoofd van de vrou wenafdeling van het concentratie kamp Auschwitz, is tijdens het pro- *ces, dat tegen haar en 40 anderen wordt gevoerd, er van beschuldigd persoonlijk de executies Van kinde ren te hebben georganiseerd. Zy gaf o.m. het bevel om alle pasgebo ren kinderen onmiddellijk te verdrin ken. koepelende organisatie" te vormen van Arabische organisaties, welke bereid zijn tegen de verdeling van Palestina te vechten. De Egyptische regering heeft het congres doen meedelen, dat zij bereid is 42 pet. te dragen van de onkosten der campagne „om Palestina te redden". Naar wij in doorgaans goed ingelich te kringen vernemen, zou het in de bedoeling liggen, dat minister Neher inderdaad zal aftreden als minister van Wederopbouw in verband met zijn werkzaamheden in Indië. Men herinnert zich zijn verklaring op Schiphol vóór zyn vertrek naar Indië, toen hij op een desbetreffende vraag antwoordde, dat het van zijn werkzaamheden in Indië zou afhangen of hij zijn ambt als minister zou neerleggen. Men deelde ons nu mede, dat zijn aftreden wel vaststaat, maar dat dit nog niet direct zal geschieden. Eerst na de behandeling der begroting van zijn departement, waarvoor minister Neher mogelijk uit Indië zou over komen, zou hij zijn ontslag als minister nemen. Of de behandeling dezer be groting nog vóór Kerstmis of daarna zou plaats vinden, valt nog niet te zeggen, daar dit als een kwestie van interne en organisatorische aard wordt beschouwd. Een familie in Schagen wilde een an dere familie in Amsterdam een Sint Nico- iaas-verassing sturen. Per expediteur werden vier zakken vlees, afkomstig van clandestiene slachting meegegeven. Het totaal gewicht was 113 kg. De C.C.D. echter, die ook al nieuwsgierig is naar de inhoud van surprises ontdekte het geval en nam da zending bij de Hembrugpont in beslag. De Karei I fabrieken uit Eindhoven hebben enige tijd geleden in Oostrum- Venray een fabrieksfiliaal geopend. Er waren plannen om daar een definitieve zusterfabriek te bouwen. Vele Venrayse sigarenmakers, die tot nu toe in Cuyk en Tegelen werkten, waren reeds aan gezocht in Venray te komen werken. Naar wij vernemen, zal van deze plan nen niets komen, de voorlopige fabriek te Venray zal per 31 December gesloten worden.. Aan het personeel is met die datum ontslag aangezegd. Aanleiding tot de wijziging van deze plannen is, dat de Karei I fabrieken in de eerstvolgende tijd niet de hoeveel heden goede kwaliteit tabak zal kunnen krijgen, waarop men voor de fabricage te Venray had gerekend. De kamer van arbeid der stad Rome heeft de Italiaanse regering een ulti matum gesteld tot het nemen van maat regelen ter verlichting van de werkloos heid in Rome, daar anders a.s. Dins dag een algemene staking zal worden afgekondigd. Dit ultimatum kwam na afloop van de ongeregeldheden, die zich gisteren in Rome afspeelden en waarbij een betoger gedood en 13 personen, onder wie een politieagent, gewond werden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1