Bronnen voor welvaartstijd „De drie" met de delegaties aan boord van de „Renville" Sinterklaassurprise aan 'n lasso Prinses Juliana roept artsen op voor medische hulp in lndië Parijs draagt nationale held uit Landbouiv voor moeilijke periode Molotof j blijft struikelblok Wat we maakten WEER NORMALE-TOESTAND IN FRANKRIJK Er werd HULP gevraagd voor Zeeland fee DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Evenwicht eist communisme AF NDER DE Doch nieuwe dreigingen doemen op O U P E Ellende is overal n°g. erg Indrukwekkende uitvaart van generaal Leclerc - De onkosten Beginselprogram der K.V.P: Suikersmokkel JAARGAN0 MAANDAG 8 DECEMBER 1947 No, 20487 Maximale versnelling van de industrialisatie Heden plenumzitting der gedelegeerden PRODUCTIE-INDEX GESTEGEN Invloed van seizoenschommelingen SCHULD AAN 14000 DODEN GEBOET SCHEEPVAART OP NIEUWE WATERWEG GESTREMD FINSE MEERDERHEID WIJST BLOEDBAD OP ST. NICOLAAS- avond SPANJE WIL MARSHALL-HULP WERK VOOR ZWARTJES MAASSLUIS BELEEFDE DE PRIMEUR TWEEDE FILM VAN HET MARIA-CONGRES verslonden 41 pet- der ontvangsten Herzieningscommissie geinstalleerd CHOLERA IN EGYPTE BEDWONGEN? KLONTJE YOOR DE KOFFIE? TWEE MANNEN EN 99 VROUWEN WEER VLIEGTUIG VERMIST STAKING KAN MET DE DOOD GESTRAFT WORDEN DB KANTOREN van de Redactie en da Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Vereniging voor de Staathuis houdkunde en de Statistiek heeft thans het pfobleem van onze welvaart aan de orde gesteld en aam een tweetal prae-adviseurs Dr. H. J. Frietema en Drs. G. A. Kohnstamm de volgende vra gen voorgelegd: „Welke duurzame structuurveranderingen hebben zich laatstelijk voor gedaan in de welvaarts bronnen van ons land, in het bijzonder ten aanzien van landbouw en industrie In welke richting zullen als gevolg hiervan landbouw en industrie zich moeten ontwikkelen, teneinde een zo groot mogelijke welvaart aan onze be volking te verzekeren? Hierbij heeft Dr. Frietema zich uit sluitend beperkt tot de landbouw, ter wijl Drs. Kohnstamm voornamelijk het accent op de industrie legt. Dr. Frietema schetst allereerst dc structuurveranderingen, die zich op het gebied van de landbouw hebben voorge daan. Reeds voor de oorlog gftigen be langrijke voordelen voor onze landbouw, die hem het karakter van een verede lingsindustrie hadden gegeven, verlo ren. Thans zien wij daarbij nog, dat onze voornaamste voor-oorlogse buiten landse afzetgebieden, Engeland en Duitsland voor een belangrijk deel voor ons zijn verloren gegaan. Verhoogde binnenlandse consumptie, als gevolg van toegenomen bevolking zal in zekere zin compensatie kunnen bieden voor weggevallen buitenlandse afnemers. Feit blijft echter, dat groot scheepse omschakeling van de landbouw op iinportvervangende producten, zoals Drs. Kohnstamm het uitdrukt, volgens Dr. Frietema slechts in beperkte mate mogelijk zal zijn. Prae-adviseur acht de perspectieven t.a.v. zaaizaden en pootaardappelen voor ons land gunstig (uitvoer pootaard- ppelen 1946 100 millioen). Ook bloem bollen bieden goede mogelijkheden (uit voer 1946 56 millioen). Het gunstigst acht Dr. Frietema de vooruitzichten voor kaas. Nederlandse kaas is een ar tikel op zich zelf, dat overal in de we reld wordt gewaardeerd. Voor melk is nog een toekomst te verwachten, m.n. ook op binnenlandse'markt*waar het publiek nog veel meer „milk minded' gemaakt kan worden. Naast het uitbuiten van de hier ge noemde mogelijkheden kan er bovendien nog heel wat gedaan worden tot ver hoging van de efficiency. Op grond van zijn overwegingen kan het perspectief voor de Nedenandse landbouw als geheel echter naar de me ning van prae-adviseur niet anders dan ongunstig worden genoemd. Hjj biedt als middelen ter verbetering opvoering van efficiency, marktanalyse, betere bewerking van de binnenlandse markt en noemt de producten, die hierbij de meëstè kans maken. De tuinbouw komt er hier slecht af en de vraag dringt zich op wat er in dit opzicht zou moeten gebeuren, waar juist deze tak door de structuurwijzigingen is getroffen Dr. Frietema geeft hier geen antwoord op, evenmin als hij een oplossing biedt voor de afzet van ons toekomstig overschot aan zuivelproducten en m.n. van boter. Betalingsbalans 1952 Van het omvangrijke prae-advies van Drs. Kohnstamm kunnen wij slechts een tipje oplichten. Prae-adviseur schetsl hier allereerst ook de structuurverande ringen: bevolkingstoename, verzwak king van achterland en afzetgebieden, wijziging in buitenlandse kapitaalver houdingen, behoefte aan investeringen uit hoofde van herstel en veroudering en ten slotte de noodzaak van industria lisatie om aan het einde van de her stelperiode evenwicht in de betalings balans te kunnen bereiken. Uitgangshypothese: in 1952 is,intern de 1938-toestand weer bereikt, d.w.z. een zelfde consumptieniveau Schrijve! construeert nu een betalingsbalans voor 1952, rekening houdend met alle fac toren, die de 1938-toestand gewijzigd hebben en komt tot de conclusie, dat onze betalingsbalans, dan zou sluiten met een nadelig saldo van 1.330 mil lioen. Hij gaat er dan verder van uit, dat dit saldo «geheel door transacties in de industriële goederensfeer gedekt zal moeten worden. Voor deze verhoogde goederenproductie zullen weer grond stoffen e.d. moeten worden ingevoerd. Bij een gemiddeld percentage aan im portmateriaalkosten van 30 pet. in de Nederlandse af-fabriekprijs betekent dat een totale (of bruto) verhoging van? de industrieproductie met ca. 1.900 millioen. Voor doorvoering van het in dustrialisatieprogramma komt er dan n°g een post voor rente en aflossing van credieten ad 130 millioen bij. Een en ander leidt tot een brutoverhoging van de productiewaarde, vergeleken mcl 1938 van ca. 3 milliard, waarvan 1 milliard reeds gevonden zou zijn in in dustriële uitbreiding, die inmiddels al is verwezenlijkt. Voor de financiering van de reste rende 2 milliard zullen buitenlandse credieten nodig zijn ten bedrage van 1.35 milliard, waarvoor het hierboven genoemde bedrag van 30 millioen aan rente en aflossing op de betalingsba lans verschijnt. Hieruit volgt een belangrijke con clusie: dat de totale industrialisatie, no |.ig om een deficit van 1.300 mil lioen op te heffen, zelf dus maar vooi eigen financiering ca. 10 pet. van dit bedrag eist. Daarom moet onder alle omstandig heden in een invoerprogramma van ca. 4 milliard, waarin de lopende con sumptie naar quantiteit domineert, ruimte gecreëerd worden voor de 200 a 300 millioen per jaar, maximaalno dig, om alle reële bestaande plannen tot uitvoering te brengen. „Een voor zichtig deviezenbeleid eist een maxi male versnelling onzer industrialisatie" Wat betreft het aantal beschikbare arbeidskrachten berekent prae-adviseur, dat als gevolg van bevolkingsaanwas en structurele factoren in 1952 boven de 1938-bezetting te werk gesteld kun nen worden (als dit dan al niet is ge beurd) ca. 350.000 industrie-arbeiders, 70.000 handelslieden en 35.000 verkeers- werkers (voor industrie-arbeiders be tekent dit een uitbreiding met ca. 50 procent). Bij een arbeidsproductiviteit van 110 (1938 100) zouden wij met deze arbeidshoeveelheid in 1952 de verlangde meerproductie, zoals hier boven uiteengezet Inderdaad kunnen bereiken. Dit moet wel tevens betekenen, dat wij omstreeks 1952 te rekenen zullen hebben met een omvangrijke werkloos heid, indien het industrialisatieprogram ma onverhoopt niet mocht slagen. Met het bovenstaande hebben wij een indruk trachten te geven van wat Drs. Kohnstamm noemt zijn „Odyssea door statistische cijfers en plausibele schat tingen". Deze Odyssea beslaat echter het kleinste deel van het prae-advies. De omstandigheden staan ons niet toe ook op het volgende deel nader in te gaan. Ter conferentie van ministers van buitenlandse zaken heeft Molotof (S.U.) Zaterdag voorgesteld, dat alle organisa ties, welke meer dan één bezettings zone petreffen, afgeschaft worden. In dien dit voorstel wordt aangenomen, aldus Reuter, betekent 'dat vermoedelijk het einde van qe Brits-Amerikaanse bizonale organisatie. De vier ministers zijn er Zaterdag niet in geslaagd tot overeenstemming te komen aangaande de regeling van het derde agendapunt: de economische grondslagen voor een toekomstige Duit se staat. Een supplement op de overeenkomst van Potsdam (afkomstig van Engeland) werd door Bidault (Frankrijk) en Marshall (V.S.) als uitgangspunt voor de discussie aanvaard, maar niet door Molotof. De anderen weigerden een der door Molotof aangeboden ontwerpen tot basis te kiezen, daar zij van oordeel waren, dat in deze ontwerpen slechts aspecten van de Duitse economie en niet het gehele vraagstuk behandeld worden. Gedurende de discussie zei Bidault, dat de conferentie „in een kring" rond draaide en dat „dit hem dreigde mis selijk te maken". Tenslotte verzocht Marshall Molotof tegen heden Maandag een ontwerp ge reed te hebben, Waarin het vraagstuk der Duitse economie als geheel werd behandeld. Molotof deed hieromtrent echter geen toezegging. B\j het aan boord gaan van de officiële Ned. en republikeinse per soonlijkheden j.l. Zaterdag mochten geen persvertegenwoordigers aanwe zig zjjn, zodat verdere bijzonderhe den aan boord van de „Renville" niet bekend zpn. Zoals Sjarifoeddin op een persconferentie had verklaard, zijn Zaterdag inderdaad vertegen woordigers van iedere party voor een informele bijeenkomst by elkaar ge- kgmen. De steiger van de Priokhaven was met de vlaggen van de drie landen, welke in de commissie van goede dien sten zitting hebben, versierd, terwij] een Amerikaanse sloep klaar lag om de gasten te ontvangen. Op de steiger wer- Het algemeen productie-indexcijfer, samengesteld door het C. B. S., vertoont voor de maand October een stijging tot 193, terwij] het voor September 95 be droeg. De stijging moet voor een be langrijk deel worden toegeschreven aan seizoensin vlooden (basis 1938 100). Van de metaalproducten noemen wij nog walsproducten van ijzer en staal, die stegen tot 192 in October tegen 140 in September, -installatiebuis 157 tegen 124, winkelmachines 142 tegen 110, kolen haarden, kachels en fornuizen 213 tegen 166, rijwielzadels 209 tegen 162 .rijwie len 85 tegen 78, carrosserieën voor auto bussen e.d. 282 tegen 206, aanhangwagens en opleggers 225 tegen 207. Wat de voedingsmiddelen betreft liep de productie van melk en boter wat te rug, die van kaas steeg en wel van 47 in September tot 60 in October. Aard appelmeel vertoont een aanzienlijke stij ging van 182 op 379, suikerraffinaderijen en witsuikerfabrieken van 48 en 254. In deze laatste gevallen zal men echter met seizoensinvloeden hebben te rekenen. Zaterdag is te Pontianak (Borneo) het ttoodvonnds voltrokken aan de beruchte Japanse oorlogsmisdadiger, vice-admi- Tadahi.ge, schuldig aan de was G Van veertien duikend personen den de officiële personen opgewacht door de Ned. verbindingsofficier van de commissie voor goede diensten, kapi tein L. E. Hinrichs, en door een adel borst van de „Renville", Carl Turk. Militaire politie bewaakte het emplace ment. De leden van de commissie voor goe- de diensten kwamen het eerst aan; daarna deïEhderen. Een communiqué van de commissie voor goede diensten van Zaterdag avond meldde, dat de eerste voltal- 'ige vergadering van de beide delega ties op de „Renville" heden, Maandag, °m 10 uur zou plaats hebben. Van Dinsdag af zullen verder geregelde vergaderingen aan boord worden ge houden. Zeven leden van iedere delegatie (namen worden in het communiqué niet genoemd) zullen tezamen met de leden van de commissie voor goede diensten gedurende de periode van onderhandelin gen blijvend op de „Renville" vertoeven. In verband met bergingswerkzaam heden zal de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg op Donderdag 11 December a.s. gestremd zijn ter hoogte van Maas sluis van 9.30 tot 15 uur en op het riviervak Maassluis—Waalhaven van 12 tot 15 uur of zoveel langer of korter als nodig of mogelijk zal zijn. Uit de volledige verkiezingsuitslagen van 22 der grootste Finse steden (behal ve Helsinki) blijkt, dat de communisten 23 zetels in de gemeenteraden verloren hebben. De soc.-dem. en drie rechtse partijen deelden het communistische verlies. Op het platteland was de achteruit gang der communfejen nog groter. Zij boekten in 98 gemeenteraden een netto verlies vfcn 50 zetels. De soc.-democra- ten verloten er 39 en wonnen er 33, de rechtse partijen resp. 127 en 12. Op St. Nicolaasavond heeft zich te Nan cy een opstellend drama afgespeeld. De oud-militair Delos Santos Salvator, ge boortig van de Philippjjnen, gehuwd met een Francaise doch van haar gescheiden levend, kwam zich vervoegen aan het huis van zijn schoonouders, waar ook zijn vrouw vertoefde, met de armen vol geschenken voor zijn tWee kinderen. De schoonvader weigerde hem de toegang, waarop de afgewezene zich verdekt op stelde op de binnenplaats van het huis. Toen de familie zich aan tafel begaf, klonk opeens een sc' "A gelost door de oud-militair. De schoonmoeder werd do delijk getroffen. De schoonvader rende de binnenplaats 0p en werd door een tweede schot geveld. Vervolgens drong de oud- militair het huis binnen en verwondde zijn vrouw, die met haar lichaam haar trachtte te beschermen. Salvador achtervolgde haai-, toep zij vluchttte, en doodde haar zowel als de baby. De oudste der twee kinderen, die zich achter een meubelstuk had verstopt, ontkwam aan het bloedbad. Salvador ging zich na het volvoeren van zijn vréselijke daad bij de politie aangeven. CU Met het vrachtschip „Kutvi" werden 1600 geroofde kerkklokken uit Duitsland te Rotterdam aangevoerd, maar in scherven. Bij de lading van 450 ton waren maar twee of drie klokjes, die ongedeerd meegenomen konden worden. Onze Parijse correspondent telefoneert ons hedenochjpnd: De pogingen van het landelijk sta- kmgscomité, om de stakingen nieuw iJPen in te blazen, worden voortgezet, doch de resultaten brengen weinig ver andering in de toestand. De voor heden en morgen afgekondigde stakingen voor alle publieke* diensten, de ministeries inbegrepen, worden slechts sporadisch gevolgd. De Parijse verkeersmidde len, die opnieuw stilgelegd moesten worden, functioneren met nauwelijks beperkte dienst. Overal, waar het werk niet «door de communistische bedrei gingen wordt gehinderd, keert de nor male toestand terug. Voor Parijs is de electriciteitsproductie tot 83 opge voerd. De regering gaat voort met het zenden van versterkingen naar de meest woelige streken, in het bijzonder naar Marseille en het Noordelijk kolenbekken. De minis ter van arbeid, Mayer, vervolgt zijn po gingen, tot overeenstemming te komen met de verschillende vakverenigingsfede raties, maar naarmate de besprekingen duren, rijzen de moeilijkheden, die vooral vormkwesties zijn. De leiding van de meerderheid van de C.G.T. wil nog van geen capitulatie weten. De regering ziet blijkbaar in het kal mer worden van de toestand en het alge meen hervatten van het werk geen aan leiding, om de uitbreiding der politie macht op te schorten. Onder-officieren en officieren van de reserve zijn opgeroepen voor de instructie van de recruten. De 80.000 man worden nu in compagnieën over het gehele land verspreid. Ook bp het publiek is de overtuiging gering, dat de communisten het bq de thans mislukte actie zullen laten, te meer daar men er algemeen zeker van is, dat de moeilijkheden voor het le" vènsonderhoud zullen toenemen. Aan gezien de loonsverhogingen de 25 zullen naderen, rekent men erop, dat de prijsstygingen nog zullen aanhou den, temeer daar de productie van de noodzakelijke artikelen een inzinking heeft ondergaan, die in geen maanden kan worden ingehaald. Minister René Mayer heeft reeds ver klaard, dat voor Januari grote moeilijk heden in het vooruitzicht zijn. Alle des betreffende diensten zijn in samenwer king met de grote vakverenigingen en de patroonsbonden, bezig aan een plan tot productie-verhoging, dat een laatste red middel is om het land uit deze benarde toestand te redden. Dit plan zou de op brengt der middelen met minstens 200 milliard moeten verhogen, wil het even wicht der gewone begroting gehandhaafd kunnen worden. Door middel van de post voert de Spaan se ambassade te Washington een campag ne om op de lijst geplaatst te worden voor Amerikaanse hulp op lange termijn. Een offisieel Spaans stempel verklaart, dat dit economisch gesproken" gerechtvaar digd en zakelijk is. Vlugschriften met dit stempel worden aan vooraanstaande A- merikaanse burgers en aan kranten ge zonden. Kortgeleden heeft de Amerikaanse re gering zonder terughouding verklaard, dat zij geen plannen had om Spanje aan de lijst der zestien Euopese landen, die hulp zullen krijgen toe te voegen. Naar aanleiding van onze medjscielxnr, dat de bond van Sinterklazen besloten -had om slechts met onbesmette, geïm porteerde knechten te werken, opperde onze collega v. d. Rare Wereld 't idee om de „eigen teelt Zwarte Pieten te herop voeden door ze in kampen te plaatsen. Hij is een principipel voorstander van Ne derlands fabrikaat en verder vindt hij het een rare wereld om ten koste van onze schaarse- deviezen door import in een be hoefte te voorzien welke het eigen land kan bevredigen. Het plan moge dan stammen uit een brein, hetwelk malle gevallen pleegt te creëren, gek is het op het eerste gezicht met. Maar onder de loupe bekeken zien wij toch bezwaren. •Op de eerste plaats moet U niet verge ten dat het vak van Zwarte Piet wette lijk niet beschermd wordt en er zullen steeds liefhebbers klaar staan om de open gevallen plaatsen in te nemen, want het lijkt een lonende bezigheid te zijn, haast even lucratief zelfs als de fis cus. Alleen mag men deze laatste niet bijzonder, terwijl men de Pietjes daaren tegen opzoekt.Wanneer alle kopers 'n sit-down-staking begonnen en dus wei gerden om van de diensten van de onder kruipers van Sinterklaas gebruik te ma ken. dan zou het onedele gilde vanzelf uitsterven. Doch men werkt nog altijd graag ondergronds en waar het bloed niet kan onderduiken, pleegt het te kruipen. En de dames houden veelal van zwarte kijkers Zonder nu een zwartkijker te willen zijn, zien we daarom de toekomst ten deze wat donker in en vrezen dat 'n groot deel van het publiek alles wel zwart zwart zal laten. Dan is er ook het bezwaar van de huis- vestingnood. Veenhuizen geniet momen teel de bekendheid als veelgezocht kuur oord en alle „patiënten" zullen daar geen onderdak kunnen vinden.. Men zal dus vooraf moeten zuiveren en 'n selectie toepassen. Doch hoe meer er na de oor log geselecteerd en gezuiverd wordt, des te meer krijgt men 't gevoel, dat het in ons land nog verre van een select gezel schap is. Het schijnt n.l. wel heel moeilijk om de zaak zuiver te stellen! Hoe gek het ook moge klinken het ge val valt tenslotte terug te brengen tot. de textielnood of liever tot «een onoordeel kundige productie in deze branche. Im mers'voor vrouwe Justitia blijkt er vSak geen behoorlijke blinddoek ter beschik king te staan, terwijl men daarentegen wel ruime mantels der liefde voorhanden heeft om diverse feilen te j?edekken. Wij zouden er dan ook meer voor voelen, dat de Zwarte Pieten er aan gezet werden om blinddoeken voor vrouwe Justitia te vervaardigen, want een zeker rapp«rt en een nog te verwachten onderzoek doen vrezen, dat meer genoemde draagster van de weegschaal der gerechtigheid binnenkort een grote en solide lap van node zal hebben. ANALYST. Kapitein Kooren met zijn buit aan boord van de Havendienst VII- Zaterdagmorgen zag de kapitein van de Havendienst VII, hulp-havenmeester J. Kooren, aan boord van zijn schip in de haven van Maassluis, dat zich een beest met een sierlijke duik van de ha venkade af in de Waterweg stortte en met flinke snelheid wegzwom in de richting van de „Prins Willem V", het schip met de lichting waarvan men reeds geruime tijd bezig is. Gezien de snelheid vein het beest, achtte kapi tein Kooren het gewenst eens op nader °nderzoek uit te gaan en stoomde het achterna. Tot z'n verbazing constateer de hij, dat de snelle zwemmer een wild zwijjji was, dat zich om niets en zeker niet om ev. snelheidsbepaling bekom merde. Een uitgeworpen lasso deed z'n werk onberispelijk en spoedig ging het zwijn achter de boot. Men voer naar de haven terug, waar de politie een dode lijk schot loste. Toen Werd de buit aan boord van de Havendienst VII gehesen. Het zwjjn had een dengte van 1.30 me ter en woog naar schatting 100 kilo. Hoe het dier tot Maassluis heeft we ten door te dringen blijft een open vraag. In ieder geval zal ook deze Sin terklaassurprise ongetwijfeld haar weg naar een aantal magen vinden. "De medische toestand, de hygiëne en de voedselvoorziening in Indonesië laten veel te wensen over. Het is toch niet zo, dat wij aan deze ellende voorbij gaan. In ons land zijn b a 7 duizend artsen op 9 millioen mensen, maar daar duizend art sen op 6° a 'u millioen mensen", aldus sprak Prinses Juliana de Ned. artsen toe tijdens een vergadering van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst, waar een dringend beroep 0p hen werd gedaan om vrijwillig emge tijd in onze overzeese gebiedsdelen te gaan werken. In de stemmige aula^ van het Indisch instituut waren enige honderden Neder landse artsen uit alle delen des lands bijeen gekomen óm zich over deze nij pende vraag te beraden. Up haar sympa thieke, bezielende wijze wees de Prinses "op, dat het hier een algemeen mense_ lijk belang van de eerste orde gold. „Wij realiseren ons, dat hier grote offers oe- vraagd worden, maar tijdens de bezetting was de Nederlandse artsenstand daartoe eensgezind bereid. Geneesheer zijn is een roeping volgen en de warp geneesheer staat altijd klaar om behoeftigen te hel pen. Welk een grootse taak ligt hier ge reed voor hen, die bereid zijn. Opnieuw zal eensgezindheid nodig zijn, want de achterblijvenden zullen met dubbele in spanning onze volksgezondheid dienen te beheren". De Prinses hoopte echter op deze onderlinge samenwerking geen ver geefs beroep gedaan te hebben. De voorzitter van de Maatschappij, dr. J. M. Planteydt, die kortelings van een reis door lndië terugkeerde, sprak over zijn ervaringen aldaar en verbond daar aan de vraag of het gewenst is Neder landse artseh derwaarts te zenden. Vol gens spr. zijn er drie vragen te beant woorden: le Is er een artsentekort? 2e Is het al dan niet gewenst Ned. artsen te zenden? en 3e zijn de uitzendingsvoor- waarden en de levensomstandigheden zo danig, dat de Ned. Mij. Uitzending aan haar leden kan aanbevelen? Deze drie vragen zijn volmondig be vestigend te beantwoorden. De Ned. arts wil weten waar hij aan toe is,- dat was ook tijdens de bezetting zo, maar is de beslissing eenmaal gevallen, dan worden ook alle consequenties genomen. Men moet deze zaak niet te veel zien in poli tiek licht, maar haar vooral overwegen op ideële én humanitaire gronden. De huidige medische wetenschap is een typisch Westerse verworvenheid, die ge groeid is op een oude humanïstisch-Chris- telijke basis. Wij hebben dit als een zending te brengen aan de Oosterse vol ken. De Nederlandse arts is dan ook zeer geliefd in Indonesië. De grote vraag is, wie er voor in aan merking komen. Voor een korte uitzen ding van een jaar eigenlijk iedere arts. Hij zal in dat jaar zijn blik verruilden en een schat van ervaring opdoen. „Zeur- poliklinieken zijn daar niet, aldus spr., maar men zal er zijn klinische blik moe ten scherpen en de ernstige gevallen zelf moeten zoeken". De meesten zullen echter voor 2 a 3 jaar dienen te gaan. Men moet daarbij vertrouwen hebben in detoekomst. Als men later zijn taak beëindigd heeft, zal men gouvernements arts kunnen worden, of als ondernemers- of particulier arts werken. Voor hen, die langer dan een jaar gaan, zal gezinsher eniging echter noodzakelijk zijn. Een goede bezoldiging en een juist be heer van de eventueel achtergebleven practijk zijn twee factoren, die een nadere, grondige regeling behoeven. Bij elkaar zullen voorlopig zeker tegen de 150 artsen nodig zijn en spr. hoopte, dat met ieders hulp dit aantal bijeen zal komen. Dr. Bense, die van October 1945 tot dit najaar met een Rode-Kruis-team werkte, vertelde vervolgens van zijn ervaringen, terwijl tenslotte de indrukwekkende Rode Kruis-film vertoond werd, die een aan grijpend beeld geeft van de noodzaak van meer medische hulp overzee. Dr. J. Barnhoorn had tevoren namens de Ned. Coördinatiecommissie medege deeld, dat dr. Kits van Waveren ontslag had genomen als voorzitter van deze com missie op grond van zijn artikel in het Tijdschrift van 27 November, dat niet bevorderlijk geacht wordt voor de poli tieke verhouding tussen Nederland en Indonesië. Behalve de heer H. Alsem, die ec een kleurenfilm van maakte, welke on der de titel „Ave Maria" wordt ver toond, heeft ook de heer P. Pans uif Maastricht een film vervaardigd van het Maastrichtse Mariacongres, welke gedeeltelijk in kleuren is opgenomen. Deze film zal onder auspiciën van het congresbestuur en het uitvoerend co mité in circulatie worden gébracht. Het Centraal archief en inlichtingen bureau inzake maatschappelijk hulpbe toon in Nederland, heeft een onderzoek ingesteld naar de stichting „Wereldactie voor Zeeland" te Amsterdam, die op 24 October 1946 in het leven werd geroepen met het doel de aandacht van de ge hele wereld op de door de oorlog ge troffen gebieden van Zeeland te vesti gen en het verlenen van materiële steun aan deze streken. Het is gebleken, dat het totaal der ontvangsten en toegezeg de giften benevens opbrengsten van col lecten over* de periode 1 Nov. 1946 tot 31 Mei 1947 16.640,14 bedroegen en de onkosten in hetzelfde tijdvak 6820.72, d.w.z. 41 pet. Van 1 Maart tot 31 Mei 1947 bedroegen de kosten 31% pet. van de opbrengsten .Men verwacht de verwer vingskosten terug te brengen tot 25 pet. Het comité van aanbeveling vermeldt de namen van een tiental vooraanstaan de personen, onder wie verschillende burgemeesters van Zeeuwse gemeentel). Enkele burgemeesters hebbeii hiertegen bij de stichting geprotesteerd, daar zij niet aangezocht werden in een dergelijk comité zitting te nemen en huri namen zonder hun toestemming en voorkennis werden gebruikt. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft inmiddels aan de burgemeesters de wens te kennen ge geven dat zij zich uit het comité te rugtrekken. Voorts is gebleken, dat de oprichters van de stichting niet, zoals men aan die zijde verwacht zou hebben, overleg hebben gepleegd met het De partement van Sociale Zaken en het Fonds Noodgebieden. Onze Parijse correspondent telefo neert ons hedenochtend: De nationale uitvaart van generaal Leclerc de Hautecocq, is niet minder indrukwekkend geweest dan die van een Foch of Joffre. Zaterdag werden de stoffelijke overschotten van Le clerc en zijn verongelukte metgezel len te Parijs ontvangen en naar de „Invalides" overgebracht, waar ont zaglijke drommen Parijzenaars defi leerden. De eerste Was generaal de Gauiie. Zondagochtend werd het stoffelijk overschot van generaal Leclerc in een plechtige stoet, waaraan de oudstrijders van de divisie Leclerc, militaire scholen en deputaties uit Straatsburg, tal van oudstrijdersverenigingen en een deqi van het garnizoen van Parijs deelna men,- naar de Arce de Triomph overge bracht. Zolang het dag was, defileerden duizenden en duizenden langs de baar, die geplaatst was op een van de gevechtswa gens, welke tot aan de bevrijding van Straatsburg aan de roemrijke tocht van het tweede leger had deelgenomen. Twee andere gevechtswagens met soldaten van die compagnie vormden een erewacht. Tegen donker had de overbrenging plaats naar de Notre Dame. waar heden ochtend om 10 uur de plechtige uitvaart mis aanving in tegenwoordigheid van de president van de republiek, leden der re gering en hoge staatscolleges, militaire en civiele autoriteiten. De president werd door het kapittel verwelkomd en naar zijn plaats geleid. Kardinaal Suhard en tal van bisschoppen bevonden zich in het priesterkoor. Te ruim* 11 trok de indrukwekkende stoet langs de onafzienbare menigte, om na de Rue de Rivoji, de Concorde en de Champs Elysées te 12 uur he* voorplein van de .Invalides te bereiken, waar een regiment van de divisie Leclerc en het garnizoen van Parijs voorbij de katafalk trokken, nadat de minister van de gewa pende macht een herdenkingsrede had uitgesproken. Na afloop daarvan werd de baar op de schouders van wapenbroeders van de veldheer naar de Dóme des Invali des gedragen ter bijzetting in de cryp te der veldheren Bij de verschillende plechtigheden werd de rouw geleid door mevrouw Leclerq de Hautecocq en haar vi.if kin-leren, waarvan de oudste reeds of ficier is. Op het algemeen secretariaat der K. V. P. installeerde de voorzitter der par tij, de heer W. J. Andriessen, de door het Partijbestuur ingestelde commissie tot herziening van het beginselprogram. Deze commissie heeft tot taak de sa menstelling van een ontwerp algemeen staatkundig program en een program van richtlijnen. Als voorzitter der commissie werd ge kozen pater mag. dr. S. Stokman O.F.M.; als leden traden toe: dr. L .A. H. Albe- ring, pater dr. L. J. G. Beaufort O.F.M., prof. mr. A. L. de Block, mr. W. C. L. v. d. Grinten, mr. E. M. J. A. Sassen, mr. A. A. M. Struycken en A. de Wolf. Als secretaris zal optreden, de 2e secretaris der K.V.P., mr. Ch. Rutten. Voor het eerst sedert het uitbreken van de cholera-epidemie in Egypte, is gisteren in het gehele land geen nieuw ziekté- of sterfgeval gemeld. Als zich tien dagen lang geen nieuw geval voor doet, zal Egypte tot „ongevaarlijke zo ne" worden verklaard. De arbeiders van de suikerfabriek „Holland" te Halfweg, krijgen iedere week vijf pond suiker mee voor hun ge zin .Een aantal hunner had hieraan ech ter blijkbaar niet genoeg voor de kof fie en nam nog een extra portie mee. De directie, die ontdekte, dat er suiker verdween, nam dé politie in de arm en deze vond in de bergkastjes van achttien arbeiders in totaal 950 kilogram De rechtbank 'in Haarlem heeft deze „zoetekauwen" tot drie weken gevange nisstraf veroordeeld. De eis was een maand. Volgens de directie is tijdens de afge lopen campagne een enorme voorraad suiker verdwenen. Maarsuiker is schaars en de zwarte prijs hoog. Ter bespoediging van de gezinshereni ging in lndië is ook de „Kota Gede" van de Rotterdamsche Lloyd ingelegd en zo gingen Zaterdag in Antwerpen 2 man nen en 99 vrouwen als passagiers aan boord van dit vrachtschip met passa giers-accommodatie. Zondagmorgen om acht uur is 't schip vertrokken. Het was al 30 November naar Antwerpen gegaan om daar lading in te nemen. De passagiers werden er Zaterdag per -touringcar heengebracht. Een De Havilland vliegtuig, dat Vrij dag uit Brussel is vertrokken met de Bel gische Congo als bestemming, wordt ver- misk Men meent, dat het vliegtuig tus sen Brussel en Nice is verongelukt. In een buitengewone bijeenkomst van de Griekse Kramer is een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk voor sta king of uitsluiting gedurende de pe riode van de „gewapende opstand" le venslange gevangenisstraf of zelfs de doodstraf kan worden geëist. Voor he' geval bij een algemene staking ook bij de pers wordt gestaakt, zal de publica tie van officiële ochtend- en middag bladen gewettigd zijn. Door alle open- bare diensten en bankemployés te Athene was voor heden Maandag een grote staking afgekondigd. SS H, M. de Koningin bracht Zaterdag een bezoek aan de Turner-tentoon' stelling in het Stedelijk Museum ran Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1