Stalin s nieuwe politieke stunt Sovjet-breuk met Frankrijl THOREZ op het rode matje Mgr. Pessers in China vermoord Go Balsem voor behoeftige Nederlanders Invoersaldo weer toegenomen Een oranje-kleurige komeet j Hl m Sl II NG ^en Nederlands-Britse inspectietocht In het magazijn van Henri de Greeve DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Boetetocht naar Moskou V De cc.t. capituleert Pater Bruns en tien christenen ook slachtoffers van communistische terreur 'LAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 10 DECEMBER 1947 No. 20489 „WEGENS .FRANKRIJKS VIJANDIGE HOUDING De grenscorrecties IR. RINGERS RAPPORTEERT f f rees voor scheuring drijfveer PINDAKAAS VOOR RIJPERE JEUGD VOOR-ONDERZOEK INZAKE REUTER GEËINDIGD JUFFROUW KLESSEBES TOONT BEROUW Ceesje Speenhof voor het tribunaal NEDERLAND GAF ROYAAL VOOR ZIJN landgenoten Ié MEER „HEILIG VUUR'' VOORSCHOT PENSIOEN-' VERHÓGING UITVOER IN NOVEMBER RUIM 200 MILLIOEN VERLIEZEN IN INDIE NU HET ZWARTE LOON VERDWEEN Zichtbaar op het Zuidelijk halfrond» DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE CDU RANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Sowjet-regerinj Dinsdag de han delsbesprekingen met Frankrijk heeft afgebroken „met het oog op de vijan dige houding die de Franse regering tegenover de Sovjet-Unie heeft aange- nomen. Frankrijk hoopte een contract af te sluiten voor de verscheping van 300.000 ton graan uit de Sovjet-Unie in ruil voor Franse industrieproducten. Het afbreken der onderhandelingen hierover werd, adus radio Moskou medegedeeld m een nota aan de Franse zaakgelastigde te Moskou, waarbij de Franse repatriëringscommissie in de Sovjet-Urne werd bevolen onmiddellijk het land te verlaten. Dh ®ov^e^"n°ta die door radio Moskou werd bekend gemaakt, verwijst-naar een t ranse thededeling van 6 December, die aantoont, dat de Franse regering de Sov- jetrussisch-Franse repatriëringsovereen komst van 29 Juni 1945 annuleert en het Werk van dé Sovjet-repatriëringscommis sie wil beëindigen. Verder beschuldigt Frankrijk twee leden van deze commis sie van revolutionnaire actie tegen Fran- rijk." De „Sovjet-regering", zo gaat de nota verder, „beschouwt deze bescluldiging tegen twee leden van de Sovjet-repatri- eringscommissie .als gemene laster, die moet dienen om de maatregelen t. a. v. Sovjetburgers in het kamp Beauregard en Sovjet-burgers in Frankrijk te recht vaardigen en het Franse volk om de tuin te leiden. De Sovjet-regering beschouwt dergelijke daden van de Franse regering als vijandig en in strijd met de geest van het verbond van wederzijdse bijstand tus sen de Sovjet-Unie en Frankrijk. Zij stelt de Franse regeeringaansprakelijk voor de gevolgen hiervan'. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat men in regeringskringe.. met verrassing heeft kennis genome" van het besluit der Sovjet-regering om de han delsbesprekingen af te breken. De Sovjet-regering had de kwestie der handelsbesprekingen aan een ander ge koppeld, namelijk die van de Franse en Sovjet-repajriëringscommissies. De Fran se regering beschouwt deze kwesties als twee geheel verschillende. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft op een persconferentie verklaard, dat de sovjet-nota over de terugzending der Franse patriëringscommissie het ten onrechte voorstelt, alsof dit initia*- tief zou zijn Uitgegaan van de sovjet unie. Frankrijk had, zo zei hij, reeds tevoren het voorstel gedaan beide mis sies (de Franse in de S.U. en die der S.TI in Frankrijk) naar huis te doen terug keren, daar twee jaar na beëindiging van de oorlog repatriëringskwesties niet meer door militaire vertegenwoor digers maar via de gewone diplomatieke kanalen behandeld zouden moeten worden. De woordvoerder deelde voorts mee. dat „verscheidene leden der sövjet-re- patriëringscommissie in Frankrijk da den hadden verricht, in strijd met de Franse veiligheid". Nadat de S.U. de handelsbesprekin gen met Frankrijk had afgebroken, heeft de Franse regering de sovjet- repatriëringsmissie uitgewezen wegens „handelingen, in strijd met de veilig heid van 'Frankrijk, door zekere leden bedreven". De woordvoerder van het departement verklaarde, dat hier niet bepaald sprake behoeft te zijn van spionnage. De zaak had iets uitstaande met de stakingsgolf en de „door com munisten geleide relletjes" in Frank rijk. Er is ook weer een sovjet-burger, werkzaam aan de sovjet-ambassade in Frankrijk, gearresteerd. Maurice Thorez, de Franse commu nistenleider, die na een langdurig ver blijf te Moskou in Parijs terugkeerde op het moment dat de onlusten een hoog tepunt hadden bereikt, heeft niet be paald een zegetocht achter de rug. Tho rez werd door het Kremlin op het rode matje geroepen nadat hij, ingevolge in structies van Zdanov, het hoofd der pas opgerichte ivommform, gedwongen werd, op een vergadering van het Cen trale Partijbestuur te Parijs te beken nen, dat hijzelf en Duclos ernstige fou ten hadden begaan met de volksfront- politiek van 1935 tot 1939 en ook na de bevrijding van Frankrijk. Moskou verweet Thorez bovendien, dat hij zich aan de vooravond der verkiezin gen had opgeworpen als hoofd van een nationale partij en voor de eerste keer in de geschiedenis der communistische partij een vergadering met de „Marseillaisse" had geopend, zij het dan ook gevolgd door de „Internationale." Bij zijn terugkeer „deed" Thorez het communistiche Polen. Hij werd rondge leid door de communistische vice- premier Wladyslaw Gomolka. Gomolka verklaarde op een massa-vergadering te Wroclav (Breslau): „Onze Franse bezoe kers zijn nog niet aan de macht m nun land, doch zij vertegenwoodigden ae Franse- regering van morgen." i norez toonde zich zeer bescheiden en voorzich tig, toen hij op zijn beurt het woord nam. Hij deed geen voorspellingen over de toekomstige politieke ontwikkeling in Frankrijk, doch beklaagde er zich over, dat „de Franse arbeiderswereld verdeeld is", en bekende hiermede, dat de commu nisten niet kunnen rekenen op de stem ME op het Vrijthof te Maastricht reikte prins Bernhard onderscheidingen uit aan een 80-tal leden der illegaliteit en militairen. De Minister van Buitenlandse Zaken heeft dezer dagen ter inzage van de le den van de Eerste en Tweede Kamer toegezonden een exemplaar van een door dr. ir. J. A. Ringers uitgebracht rapport betreffende een inspectietocht, wélke dit jaar langs de Nederlands—Duitse grens door een Nederlands-Britse delegatie werd gehouden. Deze inspectie heeft plaats gevonden van 22 April tot 16 Mei 1947. De Engelse commissie stond onder leiding van bri gadier Prain. De Ned. commissie stond onder leiding van dr. H. M. Hirschfeld en na diens vertrek naar Indië onder lejding van dr. ir. J. A. Ringers. De commissie kon uiteraand geen be slissingen nemen t. a. v. de vraagstuk ken, verbonden aan de grenscorrecties De opdracht van de Engelse commissie was, dat zij zoveel mogelijk gegevens moest verzamelen en slechts feiteliikhe «3en had te constateren. Het was een „fact finding commission", 0 Bij dit onderzoek vond een voortreffe lijke en vriendschappelijke samenwer king plaats met de Engelse groep. Het behoeft niet te verwonderen, dat hier en daar afwijkende meningen geconsta teerd werden bij de beoordeling van de feiten door de verschillende delegaties. Als voorbeeld noemt het rapport, dat men van Engelse zijde het belang van de betrokken grensstrook voor de Duit se voedselvoorziening aanzienlijk hoger aansloe'g, aan door de Ned. deskundigen geschiedde. Daar het rapport, door de Engelse groep aan haar regering uitgebracht, echterniet in zijn geheel aan de Ned! regering werd overgelegd, kan niet me- degedeeld^ worden in hoeverre even- tuële afvfljkende inzichten van invloed op de conclusies waren. Hoewel de opdracht zich in principe beperkte tot een' onderzoek naar de voorgestelde grenscorrecties, werden ook besprekingen gevoerd omtrent de Ned desiderata met betrekking tot Duitse 'nijnhouw-concessies in het gebied links van de Rijn. Aan de hand van de ervaringen, die Opgedaan werden tiidens de inspectie tocht, werd een nieuwe kaart ongesteld PVer de correcties, van de Nediylands Duitse grens. Op deze kaart 2ijn aange- Naar de correspondent van het A.N..P. ,van de ^jde van het ministerie van buitenlandse zaken te Brussel verneemt, bestaan er ge gronde redenen aan te nemen, dat de Belgische en Nederlandse terri toriale eiSfen ten aanzien van Duits land welwillend worden beoordeeld geven de nieuwe grens volgens het oor spronkelijke memorandum van 5 Novem ber 1946, waaraan toegevoegd waren enige kleine wijzigingen voortspruitende uit het memorandum van 25 Januari '47 en een nadere .uitwerking van de nieu we grens, zoals deze behandeld werd in de BritsNederlandse grefis-commissie. Deze nieuwe grens wijkt slechts op 'n aantal kleine onderdelen af van de oor spronkelijk voorgestelde grenswijziging Voor dat het rapport van ir. Ringers afgesloten werd, vond te 's-Gravenhage nog een bespreking plaats met leden van de Engelse commissie, wadrbij de arbeid der commissies op verschillende pun ten werd vergeleken, teneinde tep aan zien van - verschillende technische kwes ties eventueel misverstand uit te sluiten. J n-heeft de Ned- regering om- J ,d® aangelegenheid geen verdere mededelingen, ontvangen. Dt/its protest Op een bijeenkomst in Bad Hounef hebben de ministers-president van de Duitse landen in de Britse zóne een resolutie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de grenswijziging, die door Nederland, België'en Luxem burg wordt geëist. Zowel uit historisch oogpunt als om de levensvoorwaarden der bevolking noemt de resolutie die eisen ongerechtvaardigd. Inwilliging daarvan zou een „onmetelijk zware last" toevoegen aan de mr-Tijkheden van Duitslands herstel. Daartegenover zou West-Duits'and op economisch ter rein steeds met graagte nauw s? - in werken met de Benelux-landen. van alle georganiseerde arbeiders in Frankrijk. Dit was de derde reis, die Thorez naar Moskou maakte. Deze keer bevond hij ven m gezelschap van zijn vrouw, jeanette Vermeersch, en van Casanova, ae meest linkse figuur in de uiterst link- vleugel der Franse communistische partij. Onze Parijse correspondent telefoneert ons hedenochtend: Gisteravond omstreeks half acht werd bekend gemaakt, dat de meerderheid van de C.GsT. en het landelijk stakings comité de staking heeft opgeheven, met verzoek, het werk hedenochtend te her vatten. Het stakingscomité wordt ont bonden. P?t besluit schijnt hoofdzakelijk geïn spireerd door de vrees van de leiders dat het toeneménd verzet tegen de com munistische drijvingen een scheuring in de C.G.T. zou veroorzaken. Behalve erkenning dat „de reactie er m geslaagd is ons front op verscheidene plaatsen aan te tasten", wijst het door de leiders der C.G.T. verstrekte commut mqué op de met deze staking behaalde resultaten. Hedennacht is ook de 3e wet, door de regering voorgesteld i.v.m. de sta- kjngsperiode, door de nationale vengade- rln§ aangenomen met 413 tegen 184 stem- m.®n- Deze wet machtigt de regering, de Ult leden van verzetsgroepen samen gestelde Republikeinse veiligheidsdienst een speciale politiemacht te zui veren, daar deze tijdens de onlusten in enkele gevallen aanhankelijker bleek te zijn aan de communistische partij dan aan de staat. Uit de aanvoer van grondnoten zal binnenkort een hoeveelheid van onge veer 350 ton worden beschikbaar ge steld aan de fabrikanten van pinda kaas, teneinde voor het eerst sinds 1940 een beperkte hoeveelheid pinda kaas te produceren. Het product zal op bon aan de rijpere jeugd (houders van levensmiddelenkaarten B) worden be schikbaar gesteld t.w. een potje van ongeveer 370 gram per persoon. Men'is begonnen met /Ie restauratiewerken aan het historische kasteel Doorwerthbij Arnhem, dat tijdens de oorlog zwaar gehavend werd. diet zal wel geruime tijd duren voor men met het herstel gereed zal zijn. Het politie-onderzoek tegen Rauter, de gewezen Duitse commissaris-generaal voor de „Openbare veiligheid", is thans gesloten. Het wachten op bepaalde do cumenten uit Duitsland' was de oorzaak, dat het onderzoek langer moest duren dan werd verwacht. Het dossier is in handen gesteld van de proc.-fiscaal bij het B. G. te 's-Gravenhage. - Gisteren had zich voor het Gooise tri bunaal Ceesje Speenhof te verantwoor den, die in het beruchte Zondagmiddag cabaret van Paulus de Ruiter de rol van Klessebes" vertolkte. In de dagvaarding werden vele liedjes van anti-geall. en pro-Duitse strekking genoemd, welke zij voor de microfoon had gezongen. Ceesje Speenhof toonde veel berouw en gaf de feiten toe. Ze zei in te zien verkeerd te hebben gehandeld en verklaarde door, ge brek aan wilskracht tot haar daad te zijn gekomen. Haar man, de acteur Piet Rienks, ver klaarde ter zitting zijn vrouw, die poli tiek ongeschoold was, tot het lidmaat schap van de N.S.B. en samenwerking aan het cabaret te hebben overgehaald. De verdediger mr. W. H. B. Over- bosch bepleitte onmiddellijke' invrij heidstelling van zijn cliënte, die reeds ruim twee jaar geïnterneerd is. Dit verzoek werd afgewezen. Het tribu naal bepaalde de uitspraak hierna op 23 December. Door bemiddeling van de Nederl. ambassadeur te Peking en het ministerie van Buitenlandse Zaken ontving het Provincialaat van de Paters Minderhrdeders te Weert 9 December telegraü-eh bericht, dat in de missie van China (Apostolische Prefectuur Kiangchow) t>or de communisten zijn vermoord de Hoogeerw. Pater Mgr. uintinus Pessers O.F.M., Apostolisch Vicarius van Kiangchow, en de Weéeerw. Pater Leonides Bruns O.F.M. s, Mgr. Pessers werd geboren te Til burg 4 October 1896, studeerde huma niora aan het Kleinseminarie Beekvliet te Sint Michelgestel en aan het college der Paters Franciscanen te Megen. Hij trad in de Minderbroedersorde 7 Septem ber 1916 en werd priester gewijd te Weert 11 Maart 1923. Nog in hetzelf de jaar vertrok hij naar de missie van Zuid-Shansi, waar hij in verschillende functies werkzaam was. Bij de split sing van het Vicariaat Luanfu in 1936 werd hij benoemd tot eerste Apostolisch Prefect van de Profectuur Kiangchow. Pater Leonides Bruns, geboren te Amsterdam 26 Januari 1912, studeer de humaniora aan het Missiecollege der Paters Minderbroeders te Sittard. Hij trad in de Orde 7 September 1930 en werd priester gewijd te Weert 7 Maart 1937. Na een jaar in Rome gestudeerd te hebben, vertrok pater Bruns naar de missie van Zuid Shansi. In 1943 werden alle missionarissen door de Japanners weggevoerd naar het concentratiekamp van Weihsien 2 „Wanneer £J slechts één dag in Duitsland zoudt geweest zijn, zoudt U dagelijks Uw krant vol schrij ven", zegt kapitein Willemse, adjunct directeur van de NedA-iandse Caritas- Missie, wanneer hij mij het magazijn laat zien, waar de goederen gesor teerd worden, welke de zeereerw. heer H®r' de Greeve met zijn Licht bakens voor onze behoeftige landge noten in Duitsland heeft los gekre gen. En hij vertelt over de erbarme lijke toestanden, die hij na de bevry. ding als verbindingsofficier ln het verslagen land heeft aangetroffen. De Duitsers hebben net hard, maar toch nog niet zo hard als de Neder landers die er wonen, Want dezen wor den door geen enkele binnenlandse hulpactie gesteund en zijn eenzaam aan hun bitter int overgelaten. Binnen enkele weken zal de ergste nood gelenigd worden. Want ons volk heeft werkelijk prachtig gegeven. Wat daar in die ruime zaal van om en om 2d M. lang en 8 M. breed aan goederen ligt opgestapeld, betekent geen druppei op een gloeiende plaat, maar milddadige balsem, w^Lkc de schrijnende pijn .van vele wonden aanmerkelijk zal verzach ten. Nog lang niet alles is uitgepakt; langs de muur ligt nog een groot aan tal hoog opgestapelde pakketten, die nog gesorteerd moeten Worden. In het midden staan lange tafels, waarop alles soort bij soort in vakken bij elkaar wordt gelegd. Net een warenhuis. Er 'igt van alles: babygoed, lingerie kou- ien, bedrijfskleding, handdoeken, lap pen stof, borstrokken, wol, kn'open, garen enz. Verder een hele berg schoe nen, van naar schatting wel 300 a 400 paar. Het mooie is> dat de mensen geen rommel hebben gestuurd. Zo goed als alles, wat uit de pakketten komt, ziet er keurig netjes uit: gewassen, gevou wen en gestreken. De Hollandse moe ders hebben zich van haar beste zijde laten kennen en zijn in haar hartstocht voor zindelijkheid niet karig geweest met het zenden van zeer goede soor ten toilet- en huishoudzeep. Aanvankelijk is het personeel der Caritasmissie zelf achter de sorteerta- fel gaan staan. Maar dat heeft maar kort geduurd. Het kantoorwerk raakte er te ver door aohter en ze konden het met, gemiddeld 400 a 500 zendingen per dag wat de eerste tijd heel gewoon was y niet volhouden; geleidelijk is de toevoer verminderd, maar toch laat Van Gend Loos er nog dagelijks 30 40 colli aan de deur aftekenen. Nu hebben de dames van de School voor Maatschappelijk Werk bereidwillig de leiding overgenomen. Ze werken er met een stuk of zes meisjes soms nog aangevuld met gidsen en padvindsters tot laat in de avond. Tijdens de ergste drukte zelfs een keer met dispensa tie op Zondag! Steeds onder deskun dig toezicht van de heer Van Banning, die het einddiploma van de Tilburgse Textielschool in zijnzak heeft. Hij weet precies wat er omgaat. De- beste bedrijfsleider zou het hem niet kunwen verbeteren. Abe's wordt genoteerd in boeken, die hij volgens een speciaal voor dit doel uitgedacht systeem heeft ingedeeld. Hij heeft ook het standaard- babypakket uitgedacht, zoals er nu al 300 samengesteld zijn. Men hoopt het binnenkort .tot 500 en misschien zelfs wel tot 600 te brengen. Het zal speciaal de dames wel inte resseren wat er zoal in gaat. De ingre diënten liggen wel een beetje buiten ons vak, maar we hebben het lijstje toch maar even genoteerd. Tien luiers vor men er de grondslag van; verder zitten er in: la. hemdjes, 6 truitjes, 3 broek jes, 2 navelbandjes, een handdoek, jas je, stuk zeep, doos of blik voedsel en dan nog een stuk of zes diversen, be staande uit spelden, garen, wol, een kleedje, al naar gelang er overschiet. De officiële Nederlandse prijs van zo'n pakket bedraagt ƒ75 S, ƒ80. Maar in Duitsland heeft het een onschatbare waarde. Daar betalen ze op het ogen blik voor een eenvoudig wollen truitje 400 h 500 mark Men hoopt alles nog vóór Kerstmis uit Sittard weg te hebben. Dan zullen pl.m. 70.000 landgenoten na jaren van verschrikkelijke ellende eindelijk weer ondervinden, dat de vlam der ware naastenliefde nog niet werd gedoofd en dat er op de wereld nog velen van goe de wil zijn. l. (later Peking)-. Het werd eind 1945, toen Mgr. Pessers met enkele paters weer naar zijn missiegebied van Kiang chow kon vertrekken. Van de missie was een derde door de communisten bezet en dus voor de missionering prac- tisch gesloten. Toen schreef Mgr. Pes sers: „Wij zijn straatarm enheb ben de beste hoop, mits de communis ten hier niet verder zullen doordringen". Dit laatste is gebeurd met alle ver schrikkelijke gevolgen van dien. Toen de communisten het gebied hadden ver overd, pasten zij hun gewone tactiek toe: eerst de godsdienst niet hinderen en de oefeningen door laten gaan om zo te weten te komen, wie de christenen zijn en wie het met de „buitenlanders" houdeh. Daarop volgen de volksge richten, comedies, waarbij door het op gezweepte volk de missionarissen be schuldigd werden van .dingen, die zij nooit gedacht hadden, dat waar kon zijn. Mishandelingen bleven niet uit en wanneer het telegram over het doden van Mgr. Pessers spreekt van dood door steniging, waarna onthoofding, dan schiet elke beschrijving tekort om dp afschuwelijkheid van deze me thoden duidelijk te maken. Ook pater Bruns werd door een zgn. volksge richt terechtgesteld. Sinds April was deze pater vermist, totdat nu het tragische bericht van zijn dood te Wenshi gevolgd is. Volgens het telegram werden tegelijk met Mgr. Pessers een tiental Christe nen, die hem wilden- beschermen tegen zijn aanvallers, gedood. P* 'boHhen-minister is dan weer zover, dat hij artikelen, welke reeds vrii" waren geworden, slechts in precies af gemeten hoeveelheden tegen overleg- §mftiTa^ een-o,enumnierd vierkantje of rgchthoek zal laten afleveren Maar ondanks dit feit, hetwelk' op nieuw de gerekte noodsituatie karak teriseert, lezen we toch weer van tremen met Nederlandse, met Hon gaarse en binnenkort ook Oostenrijkse kinderen, die naar Nederland komen om in dit voormalige van boter en' kaas oye. vloeiende land herstel van "e- zondheid te zoeken. Welk een breedte van visie en edel moedigheid. Aan de jeugd hebben we ons hart, naar het schijnt, verpand. Gelukkig de bevolking van een land, dat nog wat kan missen. Merkwaardig, en o.i. tegelijk stuntelig doet daarom de vraag aan van rappor teurs aan de minister van Onderwijs in verband met de besteding van de "el- den, van rijkswege verstrekt voor <Je vrije jeugdvorming. Men wens*- nl te ^_n', of de minister dezelfde richt lijnen handhaaft. Waarom die vraag? Achten de rapporteurs ze over 't ge heel te weinig, dan kunnen we ons accoord verklaren. Er kan voor vor ming der jeugd niet genoeg worden gedaan. Zij immers is onze opvolgster van morgen. Het kan echter ook zijn, dat weer het befaamde addertje onder het gras schuilt. De heren hebben, nl. uitge rekend, dat de katholieken ruim 55 pet. van de staatssubsidie hebben geïncas„ seerd. We zijn benieuwd naar het ant woord van minister Gielen. Onderwijl blijft het noodzakelijk geen uur voor propaganda, ook met, voor en door de jeugd, ongebruikt te laten. Op schitterende wijze heeft het Franse episcopaat in dit verband zo pas rijn gelovigen het „feu. sacré" willen in scherpen. „Op priesters en leken", aldus dé kardinalen en bisschoppen, „rust de plicht getuigenis af te leggen van een volkomen beleefd Christendom in alle .kringen en milieu's vanonze ont kerstende samenleving. Hun apostolaat zal des te vruchtbaarder ^jn naarmate zij zichzelf onbevreesd, open en sympa thiek tonen ten overstaan ook van alle wezenlijke waarden der wereld van van daag. Niemand mag ziclh afzijdig houden ten opzichte van de algemeen heersende nood. De katholieken worden gewaar schuwd tegen het profiteren van da economische wanorde. De morele crisis, te midden van het economisch moeras en de politieke ontwrichting, kan zelfs niet verholpen worden door structurele hervormingen, indien het geweten der staatsburgers niet wordt opengesteld voor een geestelijk ideaal en gesloten blijft voor alle religieuze leven. Het is aan de katholieken, om thans door hun persoonlijk en gemeenschappe lijk gedrag hun landslieden te over tuigen van deze waarheid". Met zo'n portie kunnen we het voor vandaag stellen. Actie, actie, actie, zij het dan op het granieten fundament van diep gods dienstig leven gebaseerd 1 Anders blijf)» het vuurwerk. HENK VAN DER MAZE. Degenen, die gepensionneerd zijn ten laste van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds, dienen zichter verkrijging van het voorschot op de toeslag van pensioen 1947 nog deze maand op de postkantoren te vervoegen en wel op da overeenkomstige werkdag waarop, zij in Nov. j.l. hun pensioenkwartaal in ont vangst moesten nemen Volgens de door het C. B. S. samen gestelde voorlopige cijfer? had de in voer in November 1947 een waarde van 408,9 millioen (v.m. 380,5 millioen) en een gewicht van 1.400.441 ton (v. m. 1.436.710 ton). De uitvoer had in Novem ber een waarde van 202,0 millioen (v. m. 217,3 millioen) en een gewicht van 702.149 ton (v.m. 581.287 ton). Als gevolg van deze ontwikkeling steeg het invoersaldo van 164 millioen in October tot- 207 millioen in November, terwijl het deel van de invoer, dat door uitvoer wordt gedekt van 57,1 pet. tot 49,4 pet. daalde. Bij vergelijking van da uitvoercijfers van November met die van October, dient er overigens op gelet te worden, dat de hoge uitvoercijfers van October namelijk f 217,3 millioen, mede een ge volg waren van de omstandigheid, dat vele douane-aangiften .welke op uitvoer in September betrekking hadden, eerst in October bij het C B. S. zijn binnen gekomen en in de cijfers van deze laat ste maand zijn begrepen. De cijfers over October zijn dus min of meer geflat- teerd. Dit in aanmerking genomen, is de ontwikkeling van onze uitvoer in No vember niet ongunstig geweest. In het uitvoerbedrag van November waren o.a. begrepen (in millioenen gul dens): paarden en runderen 7,0 (October 13.5), vis, schaal- en schelpdieren 4,8 (4.4), kaas 4,8 (5,2), gecondenseerde mels 2,8 (5,4), verse en koelhuis-eieren 3 4 (4,8), verse vruchten 2,6 (3,2), vruchten- pulp 3,6 (0,7), verse groenten 4,4 (3 1) aardappelen 27,4 (16,3), bloembollen, planten enz. 5,3 (17,5), aardappelmeel3,7 (5.2), planaardige oliën en vetten 2,4 (1.5), suiker en suikerwerk 8,8 (2,1), co kes 3,1 (2,7), ruw ijzer 1,9 (3,2), tin in /nii 2'6 geneesmiddelen 3,0 (2.6), kunstzijden garens 5,0 (5,2). ka toenen manufacturen 8,0 (6,3), wollen en halfwollen manufacturen 1,9 (3,4), schepen e.d. 2,8 (4,1), radio-artikelen .8,5 (8,9) en gloeilampen 3,3 (3,4). Van officiële zijde te Batavia wordt gemeld, dat de Ned. verliezen in Indië op 8 December bedroegen 1 gesneuveld en 6 gewonden. Op Java en Sumatra hadden weer gevechtshandelingen plaats tegen Ned. posten en patrouilles. Op midden-Java wenden geïnfiltreerde re publikeinse strijdgroepen verdreven. Te Nijmegen is Maandag een sta king uitgebroken onder de bouwvakar beiders bij de bouw van honderd arbei derswoningen aan de Floraweg. De reden was het invoeren van de C.A.O.- ionen, waardoor de „zwarte" lonen kwa men te vervallen. Door bemoeiingen van de Kath. vakorganisatie en de aanne mers gingen de arbeiders weder aan het werk, naar zij zeiden in het belang van de volkshuisvesting. Zij verklaarden zich evenwel met de huidige loonrege ling niet te kunrteh verenigen en eisten loon naar prestatie bij behoorlijke ta rieven. De onderhandelingen worden voortgezet. v Zoals bekend, heeft een Pater Jesuiet van het sterrekundig obser- vatoi^um San Miguel, een nieuwe komeet ontdekt, welke thans, in het zuidelijk halfrond, voor duizenden toeschouwers zichtbaar is geweest. Zowel uit Zuid-Afrika, als Zuid- Australië en Zuid-Amerika maken be richten melding van het feit, dat Maan dagavond duizenden en nog eens' dui zenden mensen naar de hemel hebben staan staren, om de nieuwe komeet, welke daar die avond goed zichtbaar was, te bewonderen. In de gehele Kaapkolonie Jjeeft men 't nieuw ontdekte hemellichaam Maan dagavond waargenomen. De„ komeet- wordt de helderste geacht, sinds de bekende „Komeet Halley" (voor het eerst in 1682 door de Engelse sterre- kundige, Edmund Halley geobserveerd in 1910 voor het laatst aan de hemel ve»scheen. De komeet wordt beschreven als oranjekleurig en ongeveer vier maal zo groot als een gewone ster. Haar staart wees verticaal naar beneden en ver toonde een lichte kromming met een hoek van ongeveer 15 graden. Dr. H. D. Jackson van het koninklijk observatorium tfe Kaapstad noemde dit verschijnsel één van de grootste ge beurtenissen der sterrekunde. H(j acht te de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de komeet, al keert zrj misschien nooit aan de hemel terug, nog enkele dagen zichtbaar zou zijn, in het bijzonder in het zuidelijk halfrond. De begrafenis van generaal Leclerc. Het stoffelijk overschot wordt van fje Notre Dame naar de Dome des Invalides overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1