Nieuws ui, STAD e„ OMTREK Twee maal rond de wereldbol LAATSTE BERICHTEN Politiecorpschef J. M. Diekmann voor Leids Tribunaal Handig, maar zonder houvast BIM in R /^eheugen- Hulp „Kometen van Hollywood gezuiverd m ZZt t°en J* de KescK Niet waar °J vergeten ADIO programma Van Blaam WOENSDAG 10 DECEMBER 1947 PAGINA 3 HANNES DRAAIDE 75.000 KM FILM Zilveren grappenmaker DE MUSCH-GEWORDEN VERTELKUNST tipMj Nüp II RLlL._..9 I ErefiONbsc^ OUDS-OWE ROf DEÊlfc Rf W! Ciiiih AAmsmmri KORPS MARINIERS 282 JAAR Kranslegging op. Crooswijk; aanbieding tegeltableau défilé op de Coolsingel BURGERLIJKE stand OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK ONTWIJKENDE ANTWOORDEN OFFICIËLE KENNISGEVING 'T WAS WEER MIS K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM PRIJSVERLAGING VAN SIGARETTEN Gaat in Februari in HET LEVEN IN PARIJS HERSTELT ZICH TERUGBETALING VERHOOGDE KOLENPRIJS WAT KOST EEN KERSTBOOM? ONGELDIGVERKLARING KOLENBON MGR. VERHOEKS GEHULDIGD TRAGEDIE VAN 'N ONEVEN- WI€HTIGE FANTAST Geen leidersgeest J. HOCKING VICE-ADMIRAAL PINKE AANGEKOMEN De bekende chef-operateur van het Passage-theater, de heer J. Visser zal op Vrijdag a.s. de dag herdenken, waar op hij voor 25 jaar in dienst trad van het Tuschinsky-concem. Na de laatste voorstelling zal de jubilaris worden Se' huldigd. Zó zou het bericht kunnen luiden over een man, die deel is van 25 jaar ge schiedenis van opkomend theater-bedrijf in Rotterdam en Schiedam. Brj alle Passage-klanten is de zware, blonde, kuifdrager „Hannes bekend. Wie hem voor het eerst- m de hal van het Theater tegenkomt, ziet aan de tin teling van zijn ogen, dat hij TijMTUen- spiegel-bloed in zijn aderen heeft. Tien tallen artisten hebben dat tijdens hun optreden ondervonden. Maar, zegt Han nes, nooit zo, dat" hun nummer kapot gemaakt werd. Hij voelt voor een aar digheidje, dat de artist verrast en vaak zijn succes groter maakt, maar nooit zal hij iets uithalen, dat de naam van de man op het toneel zou blameren. De lievelingen van Jan Publiek heeft Hannes groot, zien worden, sinds de da gen, dat hij als fietsjongen moest ped delen tussen de Cinema Royal en Tha lia, de latere Cineac op de Coolsingel. Het journaal draaide in die dagen in beide bioscopen en de copie moest dus Bliksemsnel van de ene naar de andere worden gebracht. Tussen die ritten door hing Hannes rond in de filmcabine. Hij had er zijn ogen en oren wijd open en stak zo de nodige practische kennis Op. Langzamerhand werd hij geschikt voor assistent-operateur in Grand-thea ter. Vandaar ging hij een klein Jaar naar La Gaité, waar hij de eerste uitvoerin gen van de Ramblers meemaakte. Radio-roem hadden ze niet en het pu bliek kende amper hun naam. „Ik zie ze nog binnenkomen; zeven jonge jochies met htin instrumenten in schoe nendozen". Als tweede operateur kwam Hannes terug in Grand theater en, dank zij de chef van de technische staf daar, kreeg hij zijn kans, toen het Schiedamse Pas sagetheater geopené werd. Hij werd chef-operateur. Veertien van de vijgen twintig jaar zit hü nu al hier. Hij werd door zijn opleiding een „manusje van alles". De Kunstkring en andere gezelschappen, die het Passage theater als schouwburg gingen gebruiken, profiteerdeh van zijn '3-ijke ervaring. Toneelmeester, licht- technicus en decorbouwer, alles y»s hij tegelijk. Mat trots laat hij nog een brief zien van de organisatoren van de Revue van Deken Schraag in 1938. Zij roemen zijn hulpvaardigheid, vindingrijkheid en han digheid bij de snelle scènewisseling, een der voornaamste oorzaken tot succes bij een revue. Bij „Het zit erop" had hij eenzelfde aandeel' in de roep, die daar van uitging. Sterke verhalen Of hij zich aardige dingen kan herin heren? Wat denkt U van het volgende sterke verhaal? In de oorlogsdagen waren er Wehr- machtsvoorstelltngen in het Passage theater eenmaal kwam Seyss Inquart en werd het hele theater van onder tot boven op bommen onderzocht en ston den er om de zoveel meter soldaten op het dak tijdens die voorstellingen was er steeds een Feldgendarme in de cabine om controle uit te oefenen. Hjj was al zoveel malen geweest, dat Han nes, zijn aangeboren zucht om mensen ertussen te nemen het won van zijn be grijpelijke terughoudendheid. Omdat steeds dezelfde gendarme kwam contro leren, was er een zekere vertrouwelijk heid tussen hen ontstaan. Hannes placht hatelijke opmerkingen te maken, waar op de Duitser zijn pistool uit de holster haalde en er heel demonstratief mee ging spelen. Zo was het weer op een middag, toen Hannes kans zag om de pistool te rollen en in een kast te leg gen. Daarna begqp hü de mof zo te stangen, dat dez, met het gebruikelijke gebaar naar zijn pistool greep Liikwit miste. Het kon hem een duw kosten die hu nooit meer te boven zou komen Hij rende de cabine uit, zocht het hele gebouw door, of h\j het ding nergens verloren had en keerde ten einde raad met loden schodfien naar de cabine terug. Na een lange jeremiade nam liep met 75.000.000 meter \film. Een lengte bijna twee maal de omtrek^ van de aarde. Wegcafe Heintje Davids treedt op in een dra matisché scène, waarin zij haar dronken man uit de kroeg komt halen. De zaal is er echt in. Plotseling onderbreekt zij haar diep-ontroerende ontboezorhing met een „Ho, daar gaat mijn cafétje" en de zaal brult van de lach, want in derdaad schiet het decor^met een vaart naar boven. Het was maar een kwestie van een touwtje zo 4os vast te maken, dat Heintje er zeker tegen aan moest lopen; het verzwaarde contra-gewicht deed de rest. Hog proest Hannes van de pret, als hij vertelt van het optreden van Joop Walvis met zijn vader, die ook musicus was. Hat nummer is afgelopen, de oude Walvis neemt de hulde van het geest driftige publiek in ontvangst. Drie mannen komen het toneel op met een machtige krans: Het wordt een WVatie, als de krans om de schouders van de artist wordt gelegd. Maar wat staat die raar op zijn knieën te knikken, alsof hij dronken is. Haastig wordt het gor dijn neergelaten. Achter het .doek kun nen ze niet meer van het lachen: ze hebben onder het groen van de krans pantserkabel gevlochten en met zijn drieën hadden ze moeite om het ge vaarte op het toneel te krijgen. Zo zou hij kunnen doorgaan over Willy Walden, die zich in de revue „Deng aan mij" met schokkende filmbe weginkjes neervlijde op een bed, ter wijl onder het laken een teil water was gezet, zodat hü kletsnat het applaus moest beantwoorden. Of over de maat van clown Steffen, die zijn prevelemen- tje niet kon opzeggen, omdat hij van zijn grote fopspeen een mengsel van .mosterd en Spaanse peper geslikt had. Het zou een boek vol zotternijen wor den van onbekende daverende kluchten, die altijd voor een zeer select publiek worden opgevoerd. Zelden bemerkt de bezoeker, dat er iets gaande is, maar de artisten hebben onderling het parool al uitgewisseld: „Pas op voor Hannes". ^.chter de tuiten van de cabine en tussen de gordijnen van het toneel zorgt hij voor een goede 08.Bg van zaken. Het gebeurt maar zelden, dat er iets te klagep valt. Daarom hebben wij Hannes nu eens in de boot van de publiciteit genomen. Er is een troost: hij staat niet voor schut. Vertellen en voordragen zijn vormen van Kleinkunst, die tot het terrein van het kleine gezelschap in de hüiskamer of de salon behoren. Toen het grote toneel in de bezettingstijd „taboe" was voor wie zich niet wilde besmetten met Kul- tur, werden die huiskamer en dat kleine gezelschap herontdekt tezamen met de voordracht en de vertelling. Voor vele, vooral jonge krachten, was het een tij delijk afwijken van de uitgestippelde weg, maar voor de oudere kunstenaar was het een ideale afsluiting van een ar tistiek leven, dat lang nog niet uitge bloeid was, maar dat het onstuimig brui sende heeft verloren. Zo zagen wij Jan Musch tijdens zijn voordrachtsavond voor de V. U. in Musis Sacrum als de wijze grootvader, die uit zijn ervaring en ver worven levenswijsheid verhalen vertelt aan de klein-kinderen, zoals alleen hij dat kan. Er hing in de zaal die echte sfeer van voordracht en. vertelling rond de huiselijke haard. Aanvankelijk was er in het ringfragment uit Nathan der Weise van Lessing en in de redevoerin gen van Érutus en Marcus Antonius u,it Julius Caesar van Shakespeare een over wegend acteer-element, maar bij het ver haal van het hart, dat niet wilde stil staan van Edgar Allen Poe trok Musch de zaal in de sfeer van de ademloos aan hoorde verteller. Zijn stoel werd een boomströnk, de gordijnen silhouetten van eeuwen-oude boomstammen, de schijn werpers een knetterend kampvuur dat grillig accentueerde, wat er aan mimiek in zijn kop lag. Uit een, in meer dan een halve eeuw opgebouwd, arsenaal yan ge laatsuitdrukkingen en typeringen van stemnuances en climax-verwekkers, koos hij feilloos de voor dit geval nodige zodat hij zonder moeite'aan de bezoeker elke intentie kon opdringen. Dit was geen kwestie meer van „rijp" of „talent vol" vertellen; het was de Musch-gewor- den vertelkunst. En men is er dankbaar om, dat aan dit kunstenaarsleven blijk baar nooit de rust van de oude dag kan worden opgelegd, omdat het nog terrei nen weet te ontdekken zonder welker bekendheid wij onbewust armer zouden zijn. Was de Poe-vertelling het hoogte punt;'in het lichtere genre bracht hij met hetzelfde vanzelfsprekende gemak drie berijmde monologen van Paradies, waarbij hij als volwaardig cabaretier voor èen onnavolgbare opbouw naar de „pointe" zorgde. Dit tot de juiste hoogte opvoeren van de inwendige spanning, zo dat men meent niet hoger te kunnen gaan; het daarna afbreken en opnieuw opbouwen van een nog sterker geladen heid, vermocht zelfs de gewoonte- mei Ter herdenking van de 282ë verjaardag van het korps Mariniers zijn hedenmor gen om 12 uur op de begraafplaats Crooswijk in tegenwoordigheid van de commandant, generaal-majoor der mari niers H. F. J- M. A. von Freytag Drabbe en de chef-staf van het korps, luitenant kolonel der mariniers L. Langeveld, als mede deputaties van afdelingen mari niers in Nederland, kransen gelegd op de graven der gevallenen van het korps. Tevóren was in de van Ghent-kazerpe aan het Toepad door een ambtenaar van de gemeentelijke technische dienst een tegeltableau aangeboden, namens de af deling Rotterdam van de Eerste Nederl. Bond van Oud-onderofficieren. Dit tableau is naar een ontwerp van Van Norden uitgevoerd door Goedewaagen in Gouda. In de loop van de middag maaktên de mariniers een mars door Rotterdam en défileerden op de Coolsingel voor de bur gemeester en andere autoriteiten. hoesters tot zwijgen te brengen tijdens de ogenblikken van hoogspanning. Twee sprookjes van Andersen tot slot een handgebaar dat vlindergefladder wqrd en de dank van een volle Zaal ontlaadde zich in herhaald appiaus. Het was goed dit gezien te hebben. GEBOREN: Elisabeth, d. v. W. Hen- geveld en M. Pekelharing, L. Haven 103: Albert, z. v. N. G. de Kruif en F. Bak ker, Wm. Brouwerstraat 11; Robert, z. v. A. L. Zeeverboom en J. de Regt, Dr. Noletstraat 1; Johanna, d. v. P. Harte en G. Koppenhagen, Grqfbaan 25; Yvon ne C. M., d. v. A. v. Grevenbroek en J. P. den Brlnker, Fultonstraat 32. OVERLEDEN: F. M. J. v. d. Water 10 maanden, Groenweegje 7.6: D. Gelder blom, 60 j. Noordvestsingel 47; N. Blok 68 j. weduwe van P. v. d. Hoeven, Gr. Florisstraat 18; B. Janssen, 3 jaar, Nas- saulaan 75. Hannes hem mee naar 0 kast en verg telde hem zijn kunstje, .Hij vergat boos te worden van opluchting en liet aan stonds bier boven brengen. Malle gevallen zün de voornaamste herinneringena nade weg, die parallel ui„„„„W°ensc,aK 10 December (strikt volwï) 2P7Senë9 30 hu" MbernaCiht Alarm in Mijn 17 (14 jaar) 2, '7 enduur Passage, SWIS, kindervoorstelling 4 30 uur; Geref. Jeugdhuis, Lezing voor Oost en West over Suriname. Donderdag 11 December (S. Damasus). Bioscopen: Passage, 2 en 7 uur; Pas sage, Comedia speelt voor de Schiedamse. Toneelkring: ,;Het glazen hyis"; huldi ging Rika Hopper, 9 uur. In de maand November werden uit geleend in het hoofdgebouw aan de Lange Haven 9709 (vorig jaar 11.701) boeken. Hiervan waren 802 (835) kin derboek/,, 3128 (3871) studiewerken en 5779 (6995) romans. In het filiaal in de Gorzen werden Uitgeleend 630 (414) boeken, waarvan *20 (63) kinderboeken, 177 (92) stu diewerken en 333 (259) romans. In het filiaal te Kethel 604 (618) hoeken, waarvan 66 (112) kinderboe ken, 72 (30) studiewerken en 466 (476) tomans. Aan het Weeshuis der Hervormden y^den 369 (445) boeken uitgeleend cn an het Interneringskamp te Vlaardin- sen 382 (293). 1 ].'n totaal werden dus uitgeleend •394 (13.471) boeken. ho?et aanta-l houders van leeskaarten draagt 2986 (vorig, jaar 3447). Dinsdagmiddag werd voor het Leids Tribunaal de zaak behandeld tegen J. M. Diekmann, voormalig oud-hoofd inspecteur van politie te Schiedam en later corpscommandant van politic te Lelden, als opvolger van de beruchte Hoffmann. Beschuldigde was het ten laste ge legd lid te z(Jn geweest van 't Rechts front, herhaaldelijk instemming te hebben betuigd met het streven dei N.S.B. door de „Höuzeegroet" te heb ben gebracht, voorts lid te zijn ge weest van de Ned. Duitse Cultuuigi». «menschap en de Heil Hitler-groel te hebben gebracht tegenover Duitsp of- ficieren. Voorts had hij twee leden yan het Leids Politiecorps laten arres teren en hep naar Schalkhaar doen transporteren - om hen een degelijke model-Duitse opvoeding tfl doen genieten, voorts de Leidse inspec teur Van der Ham doen arresteren, omdat in de wapenkamer van het Leids politiebureau 'n pistool was ver mist, verder had hij opgegeven, dat drie Leidse politiebeambten waren on dergedoken, terwijl tevens order was gegeven hun salarissen In te houden en tenslotte had hij als hoofdinspecteur viv politie 11 Schiedam een onderzoek doen instellen naar het feit, dat in de R.K. Leeszaal te Schiedam het bordje „Voor Joden verbóden" was verwij derd, als gevolg waarvan kapelaan Greiteman •<laar was gearresteerd, tengevolge waarvan deze gedurende zeven en een halve maand In een con centratiekamp had doorgebracht. Dc president van het Tribunaal, mi. op vyrschüiendf puntennd^Vr^fe lastelegging, doch hij verder door de categorische ontkennta gen van besch. dan wel door zich te be roepen op het feit, dat het al zolang ge leden was, dat hij zich de verschillende feiten niet mer wist te herinneren. Het transporteren van de politie be ambten Groenendijk en Nuth haar, Schalkhaar verdedigde besch. door te zeggen, dat er fietsbanden waren door gesneden van een wachtmeester en dat niet anders kon z(jn geschied dan door politiemensen. Aangezien de dader of daders zich niet meldden meende spr. een voorbeeld te moeten stellen weshdlvn hü genoemde twee ambtenaren uit zes had uitgekozen, omdat deze zich zeer Antie-N.S.B. en anti-Duits hadden ge dragen. Pres,: helemaal Duits systeem dus! In het karakter van het Rechtsfront zag h(j slechts een algemene vakver. voor politiepersoneel en beschouwde het niet als een orgaan van de NSB. Toen de president er besch. op wees, dat er geen enkele vereniging meer mocht be staan, of zij moest aangesloten zijn bij de NSB of Duits-sympathiek zijn, ant woordde besch., dat er nimmer over po litiek werd gesproken. Overigens zag hij geen verband tussen Rechtsfront en do oorlogsomstandigheden. Hij wist zich overigens geen bijzondere gevallen t< herinneren, waarbij hij de groet „Hou- zee" had gebracht, in het algemeen werd door hem deze groet gebracht, om een sfeer van vertrouwen t# scheppen met dg bewuste instanties. Had hij zulks met gedaan, dan zou h(j uit de toon zijn gevallen b(j de andere instanties, die zulks wel deden. Hij had zich -verder bü de Ned. Duitse cultuurgemeenschap aangeslo- I,en van het „gezeur af te zijn" en de Hitlergroet was door hem gebracht aan Duitse officiej*©n, van wie hij iets in het belang van de bévolking ver wachtte! Op alle verdere vragen van de pre 1 sident ten aanzien van de diverse be- I schuidigingen gaf spr. meestal een ont wakend antwoord, terwpl hü het ont slag en het inhouden van het salaris van de ondergedoken politiebeambten ver dedigde met een beroep op de voorschrif ten dienaangaande. De Schiedamse zaken Omtrent de vermissing van wapens op de griffie te Schiedam, waarna de ambtenaar Derjeu was gearresteord, verklaarde spr., zich niets te herinne ren. De pres. vond dit zeer eigenaardig, want, toen besch. enige tüd na de vrij lating van deze ambtenaar de griffie opbelde, of de heer Derjeu daar was en bevestigend antwoord ontving, volg de kort daarop opnieuw Zijn arrestatie. Wat de kwestie met de R. K. Lees zaal te Schiedam betrof, herinnerde dc president eraan, dat op last van besch. een rapport hierover werd opgemaakt. was aan de norpscommandant door gegeven, doch besch. zeide dit nimmer aa? te hebben doorgezonden. In Mei 1942 was besch. in krijgsge vangenschap weggevoerd, doch een jaar later was hü weer in vrijheid ge steld. B •;Na tekening natu'urly'k van de be lofte niets tegen.de Duitsers te zuller ondernemen", aldus een lid van het Tribunaal. „Ja", aldus besch., „aldus was ook na de -capitulatie geschied", maar, aldus repliceerde genoemd lid. met de bepaling erbij, dat men gerust kon tekenen, omdat men daarmede niet de verplichting op zich behoefde te nemen zijn woord na te komen, om dat de Duitsers door hun sohandelüke inval tegenalle verdragen en verkla ringen in, zich evenmin aan de 'oor logsreglementen hadden gehouden". Hierna was het woord aan de verde diger, mr. A. J. Sormani, waarna de uitspraak werd bepaald op 23 Dec. Verkeersregeling Hoogstraat Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te wetenr dat heden op de secretarie der gemeente ter lezing voor een ieder gedurende drie maan den is nedergelegd het besluit van Bur gemeester en Wethouders d.d. 25 No vember 1947, betr. Ie: de geslotenver klaring van de Hoogstraat tussen Koe markt en Korte Dam in de richting naar dh Korte Dam .voor het verkeer met voertuigen, rij- en trekdieren en vee, op Iedere dag van 1422 uur, 2e. het vast stellen van een parkeerverbod voor bei de zijden van de Hoogstraat en 3e. de toelating van aanhangwagens. Schiedam, 8 December 1947. Het was weer helemaal mis met de prijzen. De Tuchtrechter ging helemaal niet accoord met de pry's van f 10.50 per ruit, welke de Móordrechtse huis schilder P. voor tuindersglas bereken de, temeer waar deze, door het glas vam een tuinder te kopen en 'aan een verfhandelaar te verkopen, zich op een maatschappelijk niet gerechtvaar digde wijze in het goederenverkeer in schakelde. Waar 't oude" Prijsvormings- besluit al niet goed voor is! 200 be droeg P.'s boete. En nooit meer doen! De tuinder K. te Zevenhuizen, die het glas aan P. geleverd had, kwam er zo goedkoop niet af, want, hij had een pikzwarte prijs berekend. Met 500 moest hij dit beboeten Te Schoonhoven ging het weer - om de oude klare, dre ddor de hotelhouder M. voor 40 cent per glaasje aafi de man was gebracht. Mr. Mertens vond dit, vergrijp wel 6Ö0 boete waard. De wed. van V. te Gouda zocht extra winst in de verkoop van flensjes en pannekoeken. Die extra winst ad 500 werd haar door de Tuchtrechte'- afge nomen, waarna ze nog een boete kreeg van 100. Grietje S. de V. kreeg het veel zwaar der te verantwoorden. Zij had te Oude water en te Benschop flesjes Vito- levensolie verkocht voor prüzen variërend van f 1 tot 2 per stuk. Dit werd haar zeer zwaar aangerekend. Haar boete bedroeg 7500, haar zaak werd ^voor kwee jaren gesloten, het vonnis' moest gepubliceerd worden. Nagekomen uitsl&g; le klas C: A.V.S.— Demos 2—6. Tegen een Delftse slager werd door ambtenaren van de prijsbeheersing pro ces-verbaal opgemaakt wegens het verko pen van vlees en vet zonder bon tegen prijzen van f 7,— per kg, voor vlees, f 8,en f 9,voor vet. Vier van zijn klanten werden eveneens geverbaliseerd. Dooi- verandering in het systeem van gron-dstoffèndistributie is het mogelük geworderi-.de prüzen van de sigaretten en kerftabak in de naaste toekomst te verlagen. Door medewerking van de be treffende industrieën zal deze verlaging dusdanig geschieden, dat practisch alle bestaande merken een prijsklasse om laag gaan. Dit betekent, dat een pakje sigaretten van 84 ct. straks 72 ct. gaat kosten, van 72 ct. zal 60 ct. worden, van 60 ct. zal 48 ct. worden en van 48 ct. zal 42 ct. of minder worden. Een dienovereenkomstige verlaging zal de prijs van een pakje püptabak en shag ondergaan. Sigaretten tegen de ver laagde prijzen zullen omstreeks het tydstip, van de eerste bonaanwijzing in Februari verkrijgbaar zün. Gas, water en.schone straten Voor het eersfc. sinds drie weken is te Parys de druk van het gas prac tisch weer normaal en kunnen de bo venste verdiepingen van grote pan den weer water krijgen. Tevens wordt een begin gemaakt met de ver wijdering van het straat- en huisvuil, dat zich in de stralen en op de bou levards had opgehoopt. De hervatting van hef werk heeft niet overal zonder incidenten plaats ge had. In Rijssel werden arbeiders, die, ingevolge het bevel van de C. G. T., hun arbeid wilden hervatten, tegenge houden door communisten, die zich „afgevaardigden van het stakingscomi té" noemden en verklaarden, dat in te genstelling met het door de radio om geroepen bericht het werk niet mocht worden hervat en dat de posten bü de mijnen in de loop van de morgen ver sterkt zouden worden. Tussen Saint Chamas en Miramaz werd hedenmorgen op de spoörlün een bom ontdekt. Twee expressetreinen naar Marseille hadden daardoor aan zienlijke vertraging. De politie van Straatsburg heeft een organisatie van paspoortverval- aert ontdekt. Reeds vüftig personen zouden met behulp van de door deze organisatie' vervaardigde papieren illegaal Frankrijk zijn binnengekomen. Zoals bekend, is op 1 Juli j.l. de prijs Van anthraciet en eierkolen met 40 cent per hl. verhoogd. Tegeüjk werd be kend gemaakt, dat aan de houders van kolenkaarten een nader te bepalen be drag zou worden uitgekeerd. Een ge deelte van 't kolenrantsoen was echter al vóór 1 Juli tegen de oude prijs af geleverd. Teneinde nu een enorme en kostbare administratie, ve'rbonden aan deze splitsing, té voorkom-en, is beslo ten aan alle houders van een kolen- kaart TA 707 (gezinshoofden) een ge- IÜ'k bedrag uit te keren van 4. Dit bedrag Is berekend door het totaal be drag, waarvoor het Rijk zich. garant stelt te delen door het aantal uitgereik te TA-kaarten. De houders van een kolenkaart TB 707 (kamerbewoners) hebben geen van allen vóór 1 Juli 1947 brandstoffen ont vangen. Zij komen dus voor het voile bedrag .der restitutie op 6 eenheden (zünde f 2.40) in aanmerking. Nadere mededelingen over de wijze van terugbetaling zal dezer dagen vol gen. In de vastgestelde maximum-prijzen van Kerstbomen is sinds verteden jaar geen verandering gekomen. Zij luiden als volgt: tot 49 chi. 0.75; van 50—69 cm. 1; 7099 cm. 1,50; 100124 cm. 2; 125—149 cm. 2,50; 150—174 cm. 3; 175—199 cm. 3,50; 200—249 cm. 4,25; 250—300 cm. 5. De meting geschiedt van 5 cm. "bene den de onderste vertakking tot aan de kop. Deze prijzen gelden inclusief steun- middel en vergoeding voor het aanbren gen van een steuhmiddel. Indien geen steunmiddel aanwezig is, dienen de prü zen met 0,35 per boom te worden ver minderd. Na 1^ Dee. zal bon 75 BV der brand- stoffenkaart TA 707 niet meer geldig zijn. Deze bon is destijds aangewezen voor drie eenheden vaste brandstoffen. De onlangs gerepatrieerde Missie bisschop mgr. Verhoeks, apostolisch vi caris van Soerabaja is Maandagavond in zijn geboortedorp Velddriel gehul digd. In het bondsgebouw aldaar wa ren honderden bijeen gekomen namens welke deken Wehmeijer van Velddriel en burgemeester mr. dr. De Graaf yan Maasdriel de bisschop hulde brachten voor zün standvastig karakter tijdens de overheersing der Japanners in Indië. De voorzitter van het feestcomité, de heer Hornman, bood een geschenk aan waarna mgr. Verhoeks dank bracht. 58. Wie heeft ooit gehoord van een scheepsramp bü effen zee, zonder een spoor van ïtorng een scheepsramp zonder verklaarbare oorzaak Onze vrienden hoorden het van de ootsman. Zij holden naar dek. Chaplin en Way Mest naar net achterdek, Birri en MugU naar het voordek. In het mid- |n gaapte een scheur die steeds groter en groter werd. Uj^lng,hierheen rlep Chfp n maar het was al te laat. Krakend en steunend brak de oude Noorderlicht in tweeën. i.Mugli, Mugliriep Way Mest- terwijl haar tranen de zee nog natter maakten. Opstijgende belletjes vormden het onige antwoord. Met een vreemde draaibeweging verdween het voorgedeelte van het schip in de golven. Het achterstuk bleef drijven. „Dat voorstuk'is van hout" zei Chaplin. Het ihoet noodzakelijk weer naar boven komen. „Blijft goud °ok drijven vroeg juffrouw Way somber. «Ze zijn ten gronde gegaan aan hun goud 1" Voor de Meervoudige Strafkamer te Rotterdam is gisteren definitief een eind gemaakt aaïi de carrière van een man, die de kans van zün leven heeft vergooid. De 29-jarige A. v. L., voormalig directeur van het Neder lands Talen Instituut te Rotterdam had zich teverantwoorden voor tè lastlngontduiking en wederrechtelijk machtsvertoon. In 1941 stichtte hij, tezamen met zijn moeder, het Nederlands Talen Instituut en illegaal gaf hü Engelse les. De zaak floreerde, het aantal Inderdaad kun dige docenten nam toe en de inkom sten stegen.' Over heel Nederland kon DONDERDAG 11 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymu. en gram. 11.00 ln terview. 11.20 Gram. 12.30 Weerpr. 12.38 G. v. Krevelen. 13.00 Nieuws 13.15 Septet. 13.45 Gram. 14,00 V. d. vrouw. 14.15 Gram. 15.00 Klimop. 16.00 Gram. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Over dieren. 17.30 Skymasters. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpr. 18.30 Ned. strüdkr. 19.00 B. Person. 19.15 Hü en zij- 19A5 R.V.D. 20.00 Actual. 20.15 Radio-orkést. 21.15 „Floris ende Blanoefloer". 22.00 In de schijnwerper. 22.30 Piano. 22.45 Caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM H (415 en 218 M.) 7.00 K.R.O., 10.00 N.C.R.V., 11.00 K.R.O. 14.00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram, 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Or gelplaten. 12.00 Piano. 12.30 Weerpr. 12.33 Klaas van Beeck. (13.00 Nieuws) 13.45 Hors d'oeuvre. 14.00 Metropole- ork. 14.40 Caus. 15.00 Gram. 15.15 Kwartet. 16.00 Bijbel. 16.45 Gram. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Zang. 17.50 Rijk overzee. 18.00 Caus. 18.15 Gram. 18.30 Muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Caus. 19.30 Actual. 19.45 Gram. 20-00 Proloog. 20.15 Steravond. (21.15 Caus, 21.35 Orgel platen). 22.30 Nieuws. 412.45 Avondwjj" ding. 23.00 Kamermuziek. 23.35 Gram. door 62. Er was werkelijk binnenshuis een grote verandering aangebracht. De so berheid, die jarenlang het kenmerk van het oude huis was geweest, scheen nu ge- heel verdwenen. Maar het was met veel zorg en smaak geschied. Dé stijl van het gebouw was volkomen ongeschonden ge laten. Het was nog steeds een echt ge zellig, ouderwets huis en toch voorzien van alle mo.derne comfort. De bezoekers liepen de verschillende vertrekken rond en vonden alles met dezelfde smaakvolle zorgzaamheid ver nieuwd. Voor Rose-Marié de la Tour was die rondgang door het huis als een wonder- mooie droom. Ze was er zo verrukt over, hfér.Z? li-1113 d'e afwezigheid van de gast- aoorrff - vegat. En als alle anderen ver- een toestand van sprook- jesachtige betovering. Henri Cornette nam met een zuur ge- zicht alles op en zei: - Ik vind het hele maal met in orde. Is dat nu een manier van doen. om je gasten te ontvangen? Ve'en, waijpn het daarin min of meer met Henri eens, al kwamen ze er niet zo openlijk voor uit p,fdt,u?seP waren Barnabas en Septimus Ruox m de auto, die bij dorpelingen huis'06^ ke^end was' op weS naar net kunt nu zeggen, wat u wilt, mijn heer, zei Roux: Maar ik vindt het een kostelijke grap! Barnabas was te opgewonden om te antwoorden. Het belangryke ogenblik, waarnaar hij zo lans had uitgezien, was eindelijk daar. Ze reden de laan in en stopten vlak voor de hoofdingang Zeg. wat moeten'jullie hier? vroeg Samson, die als portier fungeerde: We hebben jouw.sgort hier niet nodig! Dat moet je niet zeggen, S?mson riep Barnabas, wiens oude spotzucht weer boven kwam bü het zien van het zure gezicht, dat Samson trok: Wie weet valt er geen karweitje voor me od te knappen. Bij mijn weten niet, riep Samson uit: Niemand heeft j o u hier nodig. Kun je me heus niet binnenlaten, Samson? ik zou het huis toch zo graag eens van binnen zien. hield Barnabas aan Jou binnen laten? Wat haai ie in ie hoofd? Toe schiet op. man! Zeg,- ouwe beer, mengde Roux zich in het gesprek: Heeft ie vrouw wel ens last van zenuwflauwtes? Samson keek de beide ionge mannen met woedende blikken aan Wat zat daa. nu weer achter, dat zé inkt in een dag als vandaag kwamen' D»i nieuwe beer vallen met hun vervelende plagerijen. Ik zal jou een zenuwflauwte bezor gen als je niet maakt, dat je wegkomt dreigde hij. Zie jeik vraag dat,..vervolgde Roux onverstoord, omdat ze dan wel heel sterke zenuwen hebben moet. Eemvrouw die er tegen kan om iedere keer, zodra ze wakker wordt, dat lelijke gezicht van jou te zién, moet al een geweldig sterk zenuwg'estel hebben. Samson stond op het punt om in een stroom van scheldwoorden tegen Roux nit te barsten, toen hij zich toevallig naar Barnabas omkeerde en hem de woorden jn de mond bestierven. Er was iets aan Restormel veranderd, zag hij, want deze had intussen zijn oude werkjas uitge gooid en stond nu voor hem, niet als een gewoon monteur in een warkpakje. maar gekleed als een heer in de puntjes. Jeje kunt niet naar binnen.. stamelde Samson op bijna verontschuldi gende toon, toen Barnabas aanstalten maakte om het huis binnen te gaan. Ook niet als ik een uitnodiging heb? vroeg Barnabas lachend. Kijk dan maar hier heb ik er een.... Samson wist niet goed. hoe hij het had en liet hem voorbijgaan. Mijnheer Barnabas Restormel! dien de de deftige huisknecht met luide "tem. aan. Binnen viel er-ogenblikkelijk stilte. Alle gasten waren nu bijeen in de giote ontvangzaal, waar thee werd rondgediend kon ieder ogenblik verschijnen en juist Iedereen had de nieuwe heer verwacht nu kwamen die kerels hem weer lastig I en allen keken teleurgesteld, Het was Barnabas Restormel maar! De monteur uit het drop! Dat was toch wel een beetje al te erg! Het was al vervelend genoeg, dat al die gewone pachters uitgenpdigd waren, maar dit..,.' Niemand zéi een woord. Allen keken mr. Borlas nieuwsgierig na, toen hij zich door de zaal naar de deur spoedde. De notaris gaf Barnabas vriendschappelijk de hand, keek hem veelbetekenend aan en zei enkele woorden, pi aar zo zacht, dat niemand die verstaan kon. Barnabas gaf er geen antwoord on maar keek de zaal onderzoekend rond. Hij zag heel wat verwonderde en vêrbo'gon gezichten, maar hij sloeg er geen acht op Hij had Rose-Marie de la Tour zien staan en hij scheen niemand anders mear te zien. dan .haar alleeh. Zij echter scheen niet in het minst re vermoeden, hoe de zaak eigenlijk zat Hij zag haar ogen pplichten van grotp liefde en vreugde, maar tevens ook van ver wondering. als begreep ze niet. wat bij kwam doen Verdraaid!, fluisterde Henri Corpette tot zijn zuster: Wat komt. die knul hier doen? Dat wordt toch wat al te gek: Maar Elise gaf hem geen antwoord. Ze begon, zoals velen onder de aanwezigen, te gevoelen, dat er wel iets heel vreemds aan de hard was. Ze voelde zich voor- h°reid <m de meest onwaarschijnlijke din oen Fn toen ze Barnabas zag. vond tS. hom buiten gewoon knop en voe-de ze e--. oelro-e niin in hsar hart, Ikien kwam het hoogtepunt. Barnabgs deed een paar schreden naar hét middèn 1 der zaal en vroeg met een gebaar om stilte. Dames en heren!, begon hij met Iet wat hese stem, maar met een guitige flikkering in zijn ogen. Iedereen keek hem met wüd open mond aan, zo ver wonderd waren ze allen. Ik moet in de allereerste plaats U allen myn verontschuldigingen aanbie den voor>mün onbeleefdheid, dat ik niet op de afgesproken tijd aanwezig was. Maar ik kan U tevens de verzekering rgaven. dat het mij een- zeer groot genoe gen is U allen heden hier te zien en U hartelijk welkom te heten in dit huis. Het klonk in de gegeven ometandig- hpden zo allardwaast. dat nog bijna nie mand het geloven kon Allen bleven stokstijf staan. Het. leek op een onmoge lijk gek kluchtspel. Op een wenk van Barnabas kwam mr. Borlas naar hem toe. Het zal U allen belang inboezemen, zei de notaris; en wellicht zult U ook wei wat verwonderd staan, te horen, dat mijnheer Barnabas Restormel hier in werkelijkheid Uw gastheer is. Wat? Hè?.... Er ontstond ee'n algemene beroering, maar geen enkel verstaanbaar woord werd gesproken. Allen schenen met stomheid geslagen en totaal overbluft. Lieve hemel! Dus onze Barnabas is Münheer zelf? v. L. zijn leerlingen noteren en na de oorlog zorgde hij ervoor zijn illegaal licht breeduit onder de ogen van velen te laten schünen. - Zijn zaken gingen nog beter en er kwam een gouden tijd. Het succes werd hem te machtig en hij annexeerde de titel Dr., met achter zün naaxri een tweede, om zich een adellijk cachet te verschaffen. Steeds meer scholen wer dén opgericht, agentschappen in ons land, een kantoor zelfs in België. Nóg stroomde het geld binnen, maar het stroomde weer weg. Auto's, "paarden, meubilair, het kon niet op. Het Depar tement van Oorlog contracteerde voor 66.000 aan cursussen, Engels, Maleis! Maar,.,, toen stortte de wereld in elkaar; akelige, nuchtere belasting ambtenaren staken hun neuzen in z(jn boekhouding. Door de justitie ge hoord over een affaire, pochte hjj 150.000 ri)k te zijn en dat klopte niet met zün buitengewoon aangifte biljet. Over 1941 tot 1945 stond daar .n.l. een winst vermeld van 7000. De accountantsdienst ging aan het werk en trof een grenzeloze desorganisatie in de administratie aan. Tezamen met verdachte berekende de accountant een winst van 60.500, waarbij dit bedrag nog veel hoger moest rijn door boekingen in het verkeerde iaar. De hoge boom ving gisteren de volle Justitiële storm. Hij zei o.a. (naar aanleiding van een vraag over giften aan personen) „Geld kon ik niet geven. Slechts imjn persoon schonk ik aan de illegaliteit. A. v, L„ de1 dramaturg! Fier en stram stond hü daar in de be klaagdenbank, een miskend genie, ge soigneerd en pratend met beschaafde stem. i Bij de ondervraging van verdachte kwam ook het bureau „Acta" tér spra ke. Dit bureau werd opgericht om ach- terstallige vorderingen te innen. Met de naam van een deurwaarder (zo maar ingevuld) en een stroom van gerechte- lüke termijnen werden de wanbetalers de stuipen op het lijf gejaagd. Ze be taalden (hoewel ze soms hun lessen geen eens ontvangen hadden) en ver kochten er huisraad voor. De officier van justitie, mr. v. Does burg, wees er in zijn requisitoir op, dat deze historie van stijgen en vallen, in het gehele leven' van verdachte zal te rugkeren. Hij mist immers iedere zelf beheersing en ieder inzicht voor details. Hij bezft geen spr en eerlijkheid en zijn Instituut werkte uitsluitend, om zijn uitspattingen te fourneren, materialis tisch, zonder enig hóger doel. Bij zijl pogingen, om wanbetalers te manen, verliet hij de wettelijke weg en ging hij zich te buiten aan belachelijk machts vertoon. Er kan hier niet gesproken worden van oplichting, maar wel van misvormende hebzuqht cn rigoureuze eerzucht. Mr. v. Doesburg beklemtoonde, dat in de te eisen straf een rem voor de toekomst moest Zijn opgenomen. Hü betreurde het, verdachte het recht niet te kunnen ontnemen, een leidende functie te bekleden, daar v. L. onder goede leiding een capabele zakenman zou zün. Thans eiste hü 1 jaar hech tenis, waarvan 4 mkanden voorwaarde lijk met een proeftüd van 3 jaar en onder toezicht stelling, van de reclas sering. Uitspraak op 23 Dec. a.s. (Wordt vervolgd.) Gistermorgen kwam met de Constel lation uit Batavia vice-admiraal A. S. Pinke op Schiphol aan. Op uitnodiging van de minister van marine tot het voeren van besprekingen over de aard van deze besprekingen zeide hij zich niet te kunnen uitlaten zal de vice-admiraal gedurende ongeveer 14 dagen in Nederland verblijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3