Eerst het vuren staken, daarna politieke besprekingen Ned. commissie wenst duidelijk antwoord: ja of neen I i Go NG Veesmokkel per pantserwagen Huurprijzen bij onderverhuur GEEN „DOOD DE TWEEDE VELDSLAG VOOR HET FRANSE GOUVERNEMENT IN DE POT" BIJ K.V.P. S.D.-RECHERCHEURS BERECHT De Indische reis ministers der DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN der chocolade LAGEN De departements-SNOEPWINKEL „Brandende kwestie" Communistisch optreden verstevigde eensgezindheid De Oranje-Komeet Verhoging zonder pnjzencommissie óftste JAARGANG ZATERDAG 13 DECJMBER Ï947 No. 20492 In verband met het feit, dat het republikeinse ministerie van voorlichting het volkomen onjuiste nieuws uitgaf, dat de Nederlanders de laatste voorstellen van de commissie voor goede diensten ten aanzien van het cease fire" zouden hebben ver worpen, heeft de Ned. Indische regeringsvoorlichtingsdienst een communiqué uitgegeven, waarin de juiste toedracht van zaken wordt weergegeven. Het volgende is er aan ontleend. HET MINISTERBEZOEK AAN INDIE In verband met interim-regering Terugkomst mogelijk eerst begin Januari ren De relTvf/dnaar B^avia X gen. De reaen van diens later vertrek NOODWETJE BEDRIJFS- PENSIOENEN Aangezien het wetsontwerp op DE ZUIVERING IN DE C.P.N. Moet Koejemans zich schuldig verklaren toCtiri6 mogelijkheid, dat reeds in werking kunnen trcden, indien NIEUWE SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK „WILLEM BARENDSZ" JAAGT OP POTVISSEN OPBOUW VAN EEN MODERNE PARTIJ STAKING TE ROME DE „JOHANNA" GELICHT VIJF KOEIEN IN BRANDENDE AUTO MODERNE VERLICHTING in Europa zichtbaar? TEGEN ALLEN DE DOOD- STRAF GEEIST PAUL KETSCHER DOOR RUSSEN ONTVOERD DE KANTOREN van de Redactie eii de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 tts. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde .prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Nederlandse militaire deskundigen hebben de militaire experts van de commissie voor goede diensten nadere opheldering verzocht aangaande som mige punten. Aan Nederlandse zijde Een radiorede van Sjarifoeddin met het beroep op zijn volgelingen om een einde te maken aan de stille gevechten tegen ongewapende burgers, aldus «het communiqué, zou meer doen dan alle heeft men hierop nog geen antwoord mooie woorden, tot de wereld in het ontvangen. algemeen gericht. Inmiddels heeft de voorzitter van de Ned. technische commissie een plan I voorgelegd, dat onmiddellijk effectief zou kunnen zijn. Aangenomen moet worden, dat de I republiek de acties tegen leven en eigen dommen, gepleegd door troepen, welke onder republikeins gezag staan, ver oordeelt en dat zij hieraan een einde wil I maken, althans als de republiek op recht de resoluties van de Veiligheids raad wil naleven. Geconstateerd wordt, dat de verliezen, toegebracht aan de Indonesische economie, sedert de capi tulatie van Japan, reeds veel zwaarder zijn dan die, gedurende de Japanse be zetting geleden. Op deze basis had de I Ned. technische commissie enige tijd geleden de volgende voorstellen gedaan: a. aanhouden van de thans bestaande demarcatielijnen als „voorlopige" de marcatielijnenb. ogenblikkelijke uit vaardiging van de order „staakt het vuren" tot de troepen, die tegenover De Ned. technische commissie ver klaart zich bereid, met volle kracht door te gaan met de besprekingen over de laatste voorstellen van de commissie van goede diensten, mits de republikeinse regering daden en niet woorden laat zien en de huidige verdenkingen zijn weggenomen. De bewijzen voor de Ned. verdenkingen zjjn aan de commissie van goede dien sten voorgelegd en de commissie kan zelf onderzoeken en voor zichzelf vaststellen, of de Nederlandse twijfel en aarzelingen gewettigd zijn. De Nederlandse speciale commissie hoopt een duidelijk antwoord ja of neen te krijgen. Indien het antwoord „ja" is kan het volgende worden overeengekomen en onmiddellijk effectief worden. Het communiqué van de R.V.D. heeft de volgende aanhangsels: a. een lijft ties van 1 tot 25 November, welke vast staan; o.m. wordt melding gemaakt van 41 ontvoeringen, 36 brandstichtingen en 30 moorden. Voorts bevat het communiqué een aanhangsel met een uittreksel van een operationele orde van de republiek welke gedateerd is 8 November en op dracht geeft om: a. Geen medewerking te verlenen aan de Nederlanders, of functies als loerah en dergelijke aan te nemen; b. Het gerucht te doen ver spreiden, desnoods door middel van pamfletten, die het lagere deel van de Nederlandse gemeenschap moeten be reiken, dat tussen dr. Van Mook en luitenant-generaal Spoor verschil van mening bestaat; c. Het gerucht te ver spreiden, dat de Nederlandse militairen hardvochtig zijn en gaarne plunderen, opdat de bevolking hen gaat haten; d. Het ontvoeren van levende personen, die voor de Nederlanders wreken en hen naar veilige gebieden te brengen. Een aanhangsel bij een instructie van 5 No vember aan de kamponghoofden geeft opdracht om de verraders te vermoor den, die Nederlanders helpen, en om hun woningen en eigendommen in brand te steken. vernietiging) door de republiek ge pleegd; b. een lijst van subversieve ac- elkaar staan aan de demarcatielijnen; van 14 subversieve acties (moord en c. evacuatie naar republikeins gebied van alle republikeinse strijdorganen, die nog verblijven in de gebieden, welke door de Nederlanders zijn bezet; d. be perking van patrouillering in de voor uitgeschoven posten. Dit bleek voor de republiek niet ac ceptabel. Vervolgens wordt geconstateerd, dat het verlies aan mensenlevens en de economische vernieling doorgingen na de wapenstilstand van 14 October 1946 en sedert de ondertekening van Ling-1 Gisteren maakten wij melding van de gadjati. De Veiligheidsraad, zo wordt doorgevoerde prijsverlaging van banket, voorts geconstateerd, heeft geen ver- en suikerwerk. Bovendien kon men anderlng in de toestand gebracht Hoe e?n. benchtje aantreffen, dat de regering kan men vertrouwen hebben in de'nit met voornemens was cacao, chocolade deze subversieve acties doorgaan en de berichten geven echter slechts gedeel telijk de activiteit achter de departemen tale schermen weer. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning heeft n.l. nog meer verrassingen in zun trommel waarmede het moeilijk rond schijnt te durven gaan. Al geruime tijd zijn er besprekingen gaande over de verkoop van chocolade. t njtt n.l. in het voornemen een scherpe scheiding te maken tussen de chocolade producten bestemd voor binnenlands gebruik en die voor de export. Buiten landers zullen n.l. wanneer de huidige p.annen volledig zullen worden uitge voerd uitsluitend volledige chocolade producten ontvangen, terwijl in Neder land slechts zachte chocolade zal worden aangeboden, dus gevuld met creme e.d Bovendien schijnt het in de bedoeling te liggen de prijzen van de laatste cate gorie chocolade niqt onaanzienlijk te De reis van de jjed. ministers naar Indië wordt volgens Aneta in welinge lichte kringen te Batavia in de eerste plaats in verband gebracht met de plan nen tot vorming van een federale inte rimregering. Naar Aneta verneemt, kan de vorming van een dergelijke regering binnenkort worden tegemoet gezien. Het Komite Indonesia Serikat, dat, na de oproep door 12 vertegenwoordigers van met-republikeinse gebieden, is gecon stitueerd en dat in de 2 weken, die sedert jlen verlopen, uit alle delen van In donesië adhaesiebetuigingen mocht ont vangen, zal, naar men uiteraard ver wachten mag, in belangrijke mate leden voor deze interimregering leveren. s De besprekingen 0p de „Renville". De voorzitter van de delegatie van het koninkrijk, Abdoel Kadir, opent de eerste formele bijeenkomst van de beide delegaties met de goede-dienstencommissie. ernstige verdenking bestaat, dat deze acties niet alleen door de vingers wor den gezien, doch ook worden geprovo ceerd door de republikeinse regering Een onzer redacteuren meldt ons: Zoals bekend, vertrekt heden de mi nister-president, dr. Beel, naar Indië, in gezelschap van zijn secretaris, de I verhogen. Bonbons van betere" kwaliteit beer H. Hermans en van de particulier ^nu circa 50 a 60 ct. per ons), zullen in van de ministgr) mejuf. prijs worden verhoogd tpt ca. 75 a 90 Vlemmings. Het is end> dat de heer Drees schijnt voornamelijk gelegen te zijn in het feit, dat deze nog enkele injecties ■«eretaresse frouw ivi. eveneens moest ontvangen, we ke de andere he- de bedrijfspensioenen niet tiidie ren, die iets jonger zijn, in een sneller gereed niet Tijdig tempo konden verwerken. nister van cf n 0V®r)veeSt d.e ï111" Dat de heer Jonkman heden nog niet er van sociale Zaken de mdie- mee kon gaan vindt, naar ons ter ore I mng van een noodwetje. Dit wetje kómt, voornamelijk zijn oorzaak in het moet net mogelijk maken ongeor- feit, dat deze eerst nog zijn begroting ganiseerde arbeiders, die onder in de Tweede Kamer zal verdedigen, collectieve arbeidsovereenkomsten Het is dus lang niet zeker, dat nun. _iien hedriifo+akVor, Jonkman ook reeds a.s. Woensdag ver- I njfftakk,en' .^aarm trekt. Het lijkt zelfs waarschijnlijker, door J.deJorganisatles bedryfspen- dat hij eerst verscheidene dagen daar- sioenfondsen worden opgericht, na zal kunnen vertrekken en in de ook in deze fondsen op te nemen, week voor Kerstmis in Batavia zal j}e indiening van het noodwetje Hoelang het verblijf van de minister- Z£d waarschijnlijk binnenkort ge- presideht en de andere ministers zal schieden. duren valt eveneens nog niet met zeker- ct. De overweging om chocolade-artikelen vrij te geven is dan ook niet het minst gestimuleerd door de gedachtengang, dat deze prijsverhoging op zich al een rem qp het verbruik zou zijn. In verband met deze prijsverhoging vernemen wij nog dat deze niet beperkt zal worden tot ae hogergeprijsde artikelen, doch ook de overige artikelen zullen niet onaanzien lijk duurder worden. De prijs van een reep chocolade zal volgens de huidige plannen tot 25 cent worden verhoogd Een merkwaardig aspect van deze ver hoging is dat de nieuwe prijzen vrij nauwkeurig overeen zouden komep met de oude prijzen, plus de „kosten" van een versnaperingsbon. Of de zaak intussen misschien nog op het laatst zal afspringen? Industrie en handel zijn vrijwel een stemmig over de plannen, maar in Den Haag kregen we dezer dagen nog de meest besliste ontkenning dat er iets met de chocolade aan de hand zou wezen.... Uit communistische kringen verneemt het Vrije Volk, dat de leiding der C.P.N. zich thans ijverig bezighoudt met de voorbereiding van een massaal royement dat op fyet eerlang te houden partijcon gres zal Worden uitgesproken. De hoofd redacteur van „De Waarheid", het lid van de Eerste Kamer, de heer A. J. Koe jemans, is een der eersten, die uit de partij zal worden gezet. Op hem wordt thans aandrang uitgeoefend zijn toe spraak tot het congres tot slechts drie minuten spreektijd te beperken en hem te doen meedelen, dat hij inziet zich te hebben misdragen en verdient uit de partij te worden geworpen. Met de heer Koejemans zullen bij de eerste roye- mentsgolf ongeveer veertig vooraan staande communistische figuren worden geroyeerd. De heer Koejemans moet thans, wegens zenuwoverspanning het bed houden. beid te bepalen. Er wordt echter reke- De definitieve wet zou, naar men in nimr t I bedrijfskringcu aanneemt, per 1 Mei '48 in de tweede weruf -5 eerst men met een normaai verloop in het plaats hebben? k vaa Januari zal parlement rekening houdt. Het is mogelijk, dat ook andere I plaatsen, behalve Batayia, door de mi nisters zullen worden bezocht en het AM ON ADOLF BENITO HEETTE ZIJN ZOON Hoe de Zwolse politie-agent G. ter B. politiek was georiënteerd behoeft geen nadere verklaring meer als men weet, dat hij zijn in de oorlog geboren zoon tje de namen Anton Adolf Benito gaf. De kleine zal van die manifestatie ge lukkig niet heel zijn leven last hebben, want naamsverandering Is al toege staan. De vader echter heeft zich bovendien speciaal schuldig gemaakt aan het arresteren van Joden en hij liet zich daarvoor een bloedgeld betalen van 10 per hoofd. Eéns had hjj 31,50 gekregen, maar dat was voor drie vol- wassenen en een kindje! Voor het B. G. te Zwolle is nu 10 jaar met aftrek tegen de man geëist. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De spoorwegongelukken in Frankrijk bljjven aanhouden. Gisteren werd er een veroorzaakt, doordat een jonge sein- wachter teneinde een collega een vrije dag te bezorgen diens dienst had over genomen en na 12 uur onafgebroken arbeid in slaap was gevallen. Gelukkig bleven de gevolgen van- dit ongeluk be perkt tot 1 dode en 10 gewonden. Ernstiger was de ramp, die heden nacht plaats vond en eveneens te wijten is aan een verzuim bij de bediening der signalen. Het onheil had plaats dicht bij Riom, waar een goederentrein op een diesel reed. Het aantal slachtoffers bedraagt 17 doden en 20 gewonden. Men vreest echter, dat er in de wrak stukken nog meer slachtoffers gevon den zullen worden. Ee „Willem Barendsz" bevindt zich sedert 14 November op de vangst- gronden. Tot 8 December, de officiële openingsdatum van het seizoen voor de jacht op walvissen, werd op pot vissen gejaagd. Geproduceerd zijn in dit tijdvak 3669 vaten (611% ton) spermolie. Door de arbeidskamer te Rome wordt officieel medegedeeld ,dat de algemene staking te Rome te middernacht is ge ëindigd. Het m.s. „Johanna", dat direct 11a Is niet uitgesloten dat hierbij Makassar de bevrijding met repatriërenden aan zal worden aangedaan. De minister- boord bij Delfzijl op een mjjn was ge president zal mogelijk ook enige., bezoe ken aan de troepen te velde brengen om op deze wijze een persoonlijk con tact met onze jongens in Indië te kun nen krijgen. Het vliegtuig, dat de minister-presi dent en zijn gezelschap vervoert, Vliegt vandaag tot Rome, waar het gezel schap zal overnachten. Zondagochtend wordt de reis dan voortgezet. Doel der reis Wat het doel van de reis betreft kunnen we wel met een zekere stel ligheid vermelden, dat dit is: het be reiken van een program, dat punt Voor punt verwezenlijkt moet worden Dit program zal vastgesteld worden enerzijds door Van Mook en zijn staf, terwijl anderzijds de ministers Beel, Drees en Jonkman hieraan zullen wer ken. Ook de commissie-Abdulkadir zal hierbij worden ingeschakeld. Zo spoe dig mogelijk zal er weer een vaste lijn moeten komen in de Indonesische po litiek. Men zou hierbij kunnen den ken aan de vorige reis naar Indonesië Van minister Beel; ook daarna werd Volgens een yast program gewerkt, lopen, is thans gelicht en op het droge gezet. Aan boord werden nog de stof felijke overschotten der slachtoffers aangetroffen Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenmorgen: Het Franse parlement en de Raad van de Republiek hebben gisteren nog een nagevecht gehad In do veld slag tegen de communisten. Met 4X1 tegen 183 communistische stemmen heeft het parlement de houding der regering bi de FransRussische moeilijkheden goedgekeurd en zjjn vertrouwen uitgesproken In de re geringsmaatregelen ter bevordering Donderdagavond werd nabij Wouw een vrachtauto brandend aangetroffen, waarbij noch een bestuurder, noch iemand anders te ontdekken viel, ter wijl zich toch in de wagen levend vee bevond. Zeer tot hun verrassing bemerkten de omwonenden, dat het een gepant serde oude legerwagen was, welke voor veevervoer was Ingericht. 9e pogingen om het vuur te doven mochten na enige tijd slagen, maar toch hadden van de vijf koeien, die zich in de laad ruimte bevonden en wanhopige pogin gen deden om te ontsnappen uit" de vlammen, er twee zodanige brandwon den opgelopen, dat ze moesten worden afgemaakt. De grensbeambten constateerden, dat ze hier te doen hadden met een sinds enkele weken in de grensstreek ope rerende smokkelauto, waarop tot dus ver vergeefs was jacht gemaakt. Zul ke auto's rjjden in de regel zonder licht met grote snelheid over de weg, voorafgegaan door een veelal kleine personenwagen, die schel verblindend licht voert, zodat voor tegenliggers niet te zien is, wat er achter komt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het vee afkomstig moet zjjn van mark ten in het Westen. Per boot wordt het vandaar naar Brabant gevoerd en dan gaat het per pantserwagen over de grens. Van de smokkelaars is niets ontdekt, vermoedelijk hebben zij met de bege leidend* auto de wjjk genomen- van de terugkeer der Elzassische krijgsgevangenen uit Rusland. De houding van Moskou vond een zeer onstuimige verdediging bjj de commu nisten, wier heftigheden alle andere partijen eensgezind achter de regering bracht. De heftigheden der communisten in het parlement werden nog overtroffen door hun woest optreden in het Luxem bourg, waar hun verzet echter niet kon beletten, dat ook daar de hervorming der republikeinse veiligheidscompagnieën is aangenomen. De communisten ont zagen zich niet minister Mock zo met scheldwoorden het spreken onmogelijk te maken, dat hij, het schandaal moede, de zaal verliet. Het wordt betreurd, dat de televisie nog niet zover is gevorderd, dat z(j aan de kiezers een beeld van het communistisch optreden kon geven, hetgeen de beste remedie zou zijn te gen hun propaganda. De algemene belangstelling is echter gericht op de minister van financiën, René Mayer, de veldheer in de tweede veldslag tegen de communisten. De communisten, die er ongetwijfeld in slaagden, een groot deel van het voor deel van de Amerikaanse lening te ver- ryetigen, hervatten de strijd, door de C. G. T. opnieuw te spannen voor de eis van een aanzienlijke loonsverhoging, door verhoging van de basisaanwjjzer voor de loonschaal. in hotel Kasteel van Antwerpen te Utrecht begon gisterenavond de vijfde partij-raadsvergadering van de K.V.P., die hoofdzakelijk gewijd Is aan de be handeling van enige reglementen, waaronder het kiesreglement voor de aanwuzing van de candidaten voor de Tweede Kamer. Tal van amendementen waren op dit kies-reglement ingediend, hetgeen alles behalve wijst op een „dood in de pot", zoals voorzitter Andriessen in zijn ope ningswoord snedig opmerkte. Trouwens, de reeds merkbare resul taten van de propagandaraad, waarvan de doorwerking binnenkort in de afde ling waarneembaar zal zijn, zullen er zeker toe bijdragen deze van verschil lende zijden geconstateerde „dood" te doen verdwijnen. Het onlangs gehouden congres heeft een forse stoot gegeven voor een ople ving van de activiteit De heer Andries sen wees er voorts op dat onverschillig heid speciaal in de na-oorlogse tijd on verantwoordelijk is. Er is een strijd van ongekende felheid en omvang'in de we reld ontbrand, waarbij het dikwijls om de hoogste en heiligste rechten van de mensheid en de individuële mens gaat. De gebeurtenissen in Frankrijk en Italië zjjn in dit opzicht leerzaam. Een bunde ling van krachten is noodzakelijke eis en onze staatkundige verantwoordelijkheid dwingt ons tot deelneming in de huidige worsteling. We moeten een zodanige houding kiezen, dat we ons later geen zelfverwijt behoeven te maken. Binnen enige tijd hebben wij hiervan blijk te geven met het oog op de komen de verkiezingen, waarop de partij-in stanties zich nu reeds moeten instellen. Vooral het kies-reglement is in dit ver band van gróte betekenis, maar ook de andere concept reglementen zijn van be lang met het oog op de verdere opbouw yan de partij. Ook wat de organen be treft moet immers de partij door één be ginsel worden geleid, n.l. het geven van leiding zonder aan de vrijheid der kie zers afbreuk te doen. Het kies-reglement beoogt waarborgen te scheppen om een deskundige en veel zijdige vertegenwoordiging te verkrij gen. Het gaat er verder om een moderne partij te stichten, die de Katholieke Ne derlanders vormt tot bewuste staats burgers. Het partijbestuur is indachtig het woord van Ariëns, dat centralisatie de dood is, maar beseft daarnaast dat alle krachten gelijk gericht moeten worden op het doel van de partij, hetgeen eisen aan de organisatie stelt. Ook in de op bouw moet de partij een sterke eenheid manifesteren. Commissieverkiezingsprogram Medegedeeld werd, dat met het oog op de verkiezingen een commissie voor een verkiezingsprogram is samenge steld, waarin zitting hebben prof. Rom- me (voorzitter) en de heren Matser, mr. Sassen, drs. Albering, mag. Stok man, Engelbertink, Kraajjvanger, Lu cas, mr. v. Spaendonck en Andriessen. In verband met de groslijststemming wordt de termjjn van aanmelding voor het lidmaatschap van de partij op 1 Februari 1948 gesloten. Het dag. bestuur der partij heeft be sloten tot deelneming aan de in Maart 1948 in Den Haag te houden grote ten toonstelling van het Kath. onderwijs, waarbij het in de bedoeling ligt een brochure te doen schrijven over het werk van de partij voor het onderwijs. Aan het Centrum voor staatkundige vorming is verzocht op korte termjjn een rapport uit te brengen over kinder- bjjslag voor zelfstandigen en het mid- denstandsvraagstuk. Kringreglement Vervolgens werd het bjjzonder regle ment op de kringen aan de orde gesteld. De kring Utrecht was van oordeel, dat het voorstellen van een dergelijk reglement van de kringen moest uit gaan en achtte het ook niet zeer ur gent. In een resolutie werd daarom voorgesteld een commissie te benoe- We zijn weer in de donkere dagen voor Kerstmis. Elke avond kan ik me weer verheugen over het licht. Thuis en op straat. We draaien nog lang niet op volle toeren, doch de straatverlichting geeft weer be wegingsvrijheid, winkels stralen weer uit, en met honderden demonstreren de verlichte vensters, dat ons land weer vrij is, dat de donkere bezetting met haar lichtloze avonden, huishoudelijk en gemeentelijk voor goed is verdwenen. Er bestaan nog verhalen over roman tische escapades, over handige vondsten, over tóch sfeer scheppen, doch ik ben persoonlijk uitermate blij, dat we weer kunnen zien. Dat weer het volle licht op onze omgeving valt. Schijnwerpers kunnen wederom worden gericht. Het is natuurlijk alleen maar de vraag, waarop we de schijnwerpers richten, dus waarnaar we zien en wat we be lichten. Die richtingen karakteriseren onze levenshouding, onze levensbeschouwing. Enkele dagen geleden kwam het vrese lijke bericht door over een moord op paters Franciscanen. De katholieke pers belichtte onmiddellijk dat feit, want zij waren Nederlanders en missionarissen. De Christelijke pers gaf ook „verlich ting". „Het Vrije Volk" deed de „aan gelegenheid" met precies twee regels af, de rest der bladen liet het duister als in bezettingstijd. Met deze gebeurtenis hebben de bla den in het algemeen weer een donker figuur geslagen en daarmee gedemon streerd, hoe voos en klungelachtig hun propaganda der zogenaamde neutraliteit toch eigenlijk maar blijft. Met hun „moderne verlichting" van feiten in de wereldhistorie, toneel, film en organisatie is het trouwens dagelijks zo. Hun licht- en schaduwwerking blijft uitermate gevaarlijk. Maar toch zijn er nog honderden vaders en moeders, die in deze totaal verkeerde, in ieder geval negatieve ver lichting geen erg schijnen te hebben. Ziende in vrijheid, zijn zij blind als tijdens de bezetting. Liever dan bij een katholieke schijn werper, zitten ze nog bij een neutraal vetpotje. 't Is voor hen nog altijd: „Licht aus". HENK VAN DER MAZE. men, waarin alle kringen zijn vertegen woordigd en die in overleg met de re- glementsQommissie een nieuw regle ment zou opstellen. In een toelichting hekelde de afge vaardigde van Utrecht de uniformiteit van het concept reglement, doch mr. dr. De Gou, voorzitter der reglements commissie betoogde daartegen, dat doortrekking van uniformiteit tot in alle organen van de partij met het oog op de verkiezingen noodzakelijk is. De voorzitter bestreed nog, dat hier- hrj het subsidiariteitsbeginsel in het ge drang komt. De resolutie van Utrecht en een soortgelijk voorstel van de kring Lei den werden daarna met 5910 stem men verworpen. Overgenomen werd een amendement Utrecht, waardoor kringvergaderin gen het recht krijgen voorstellen jij de partijraad aanhangig te maken. Ook werd aanvaard een voorstel Den Bosch om het lidmaatschap van het kringbestuur onverenigbaar te ver klaren niet alleen met de functie van afgevaardigde van een afdeling maar ook van een statenkring. Overeenkomstig een voorstelTil burg werd het voorzitterschap van het kringbestuur onverenigbaar verklaard met het lidmaatschap der Tweede Ka mer. Het kringreglement werd tenslotte goedgekeurd, waarna net regiement op de Partijraad een vlotte afhandeling on derging en eveneens werd aanvaard. De beraadslagingen werden daarna geschorst tot hedenmorgen. De komeet, die de laatste vijf nach ten op het zuidelijk halfrond is waar genomen, en die de voorlopige naam ,,1947-N" heeft gekregen (het is de veertiende komeet, die dit jaar is ont dekt) zal zich spoedig voldoende naar het Noorden verplaatsen om in Europa te worden waargenomen, aldus werd Vrijdagmorgen aan „Associated Press" medegedeeld door een woordvoerder van het observatorium te Greenwich. „De baan van de komeet is nog niet vastgesteld en het Is niet mogelijk met zekerheid te voorspellen, hoelang en van welke punten der aarde zij zicht baar zal blijven', zeide hij. „Waarnemers in Europa moeten de komeet Vrijdagnacht en volgende nach ten kunnen zien onmiddellijk vóór zons ondergang; indien het weer buitenge woon helder is. Zjj schijnt zich in de richting van de zon te bewegen en moet helderder worden. Van een gunstig punt, zoals de Eiffeltoren, zal zjj wellicht te Parjjs zichtbaar zijn. „Ofschoon de sterrenkundigen het er nog niet over eens zijn, dat het een nieuwe komeet is, is zjj nog niet als een reeds bekende geïdentificeerd", voegde hij hieraan toe. Na vele malen als getuige in ver schillende zaken gehoord te zijn, had den de S.D.-rechercheurs Pegels, Leem huis en Vietor zich thans zelf voor het B. G. te 's-Gravenhage te verantwoorden voor hun gedurende de bezetting ge pleegde misdaden. Zowel L. als V. werden ervan beschul digd werkzaam geweest te zijn voor de Duitse contra-spionnagedienst onder Richard Protze, alias Paarmann. Als zodanig hadden zjj zich schuldig ge maakt aan het opsporen van geheime zenders, het binnendringen in en het op rollen van illegale organisaties en het in opdracht van de Duitse contra-spion nage leren kennen van illegale wegen naar het buitenland. Van hun optreden zjjn talloze illegale strijders het slachtoffer geworden. Aan P. werd ten laste gelegd, dat hij de leiding heeft gehad bij bovenge noemd „werk", terwijl hij voorts is op getreden als chef '-an de beruchte „documentatiedienst" van de Haagse politie, welke dienst nauw samenwerkte met de Duitse S.D. Aan L. werd bovendien nog ten laste gelegd, dat hij van October 1944 tot Mei 1945 de leiding heeft gehad van het z.g. „Kommando Leemhuis", dat werkte voor Met ingang van 1 Februari 1948 treedt de Huurprijsuitvoeringsbeschikking 1948 in werking. Op grond waarvan de huis eigenaar zelfstandig de huur met een bepaald percentage mag verhogen, wanneer de hoofdhuurder gelegenheid tot mede-inwoning aan derden verschaft. In het algemeen bedragen de geoor loofde opslagpercentages: voor één mede- inwonende 5 pCt., voor twee 10 pCt., voor drie en vier 15 pet., voor vijf en zes 20 of kamerverhuurder is, ingeschreven bij Bedrjjfshoreca, 30 pet. In gevallen, waarbij in Mei 1940 reeds mede-inwoning plagts vond, is geen huur verhoging op grond van mede-inwoning toegestaan. De hoofdverhuurder, wiens huur wordt verhoogd, kan slechts onder bepaalde omstandigheden, bij uitzonde ring overgaan tot doorberekening aan zjjn onderhuurders in evenredigheid met de onderverhuurde ruimte. De prijzen- bureaux hielden bij door hen bepaalde onderverhuur reeds rekening met de verhoogde door de hoofdverhuurder te betalen huur. Hoofdverhuurders of onderverhuurders kunnen desgewenst de Prijzenbureaux voor onroerende zaken de „Aussendienststelle" van de S.D. Deze dienst had tot taak de bestrijding van pol. tegenstanders. V. werd er tenslotte nog van beschuldigd, dat hij tijdens zijn detachering bij de S.D. in 1941 zeer vele arrestaties heeft verricht. Het proces heeft twee dagen in beslag genomen en tijdens de verhoren is wel komen vast te staan, met welke geraffi neerde middelen de S.D. heeft getracht de illegaliteit voor de Duitsers onschade lijk te maken. Ook ontzagen bovenge noemde heren zich niet hun arrestanten beestachtig te behandelen, zoals bleek uit het getuigenverhoor van de weduwe van de illegale werker Baars, die ver klaarde, dat bij een inval in haar woning een van de arrestanten door N. met een pook werd afgeranseld. V.'s ontkennin gen werden met een honend gelach van de tribune begroet. Op de tweede dag bekende V. in totaal 32 personen te hebben gearresteerd. Zeven arrestaties geschiedden op bevel van de ex-proc.-generaal Van Genech- ten, de overige op Duits bevel. Toen de voormalige rechercheur Tinus Osendarp, de vroeger zo bekende hard loper, gunstige verklaringen over L. af legde en o.a. zeide, dat anonieme brie ven met '.esthuldigingen meestal, zonder dat een nader onderzoek werd inge steld, verbrand werden, steeg weer een sarcastisch gelach uit de zaal op. Tenslotte hield de proc.-fiscaal zijn requisitoir, waarin hij tegen de drie be klaagden Leemhuis, Vietor en Pegels de doodstraf eiste. pet., voor zeven en meer 30 pet.; ingeval verzoeken om vaststelling van een even- de hoofdverhuurder een pensionhouder J tuele onderhuurverhoging. Paul Ketscher, een hoge ambtenaar van het Oostenrijkse ministerie van Transport, is dezer dagen door drie in Russische uniform geklede mannen per auto uit de internationale sector van Wenen ontvoerd, aldus meldt Reuter. Sindsdien heeft men niets meer over hem vernomen. Ketscher stond op het punt naar Genève te gaan, om daar op de Euro pese verkeersconferentie teruggave vragen van oostenrijks transportmate riaal, dat zich nog steeds in Russische handen bevindt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1