Nieuws ui, STAD e„ OMTREK Volewijckers-Hermes DVS 2-0 Ook ODS aan SVV's zegekar LANGS OE eerberichtj BIM Komeet «Mars R M Geheugen- Hulp VEEL SPANNING, GEEN GOALS IJN DE SAMENSTELLING VAN DE VERKIEZINGSRAAD DODENRIT Driehonderd Hongaarse kinderen in ons land aangekomen op de Het standpunt der Katholieke Tweede- Kamerfractie over de grenswijziging ADIO programma DE ysterieuze MAANDAG 15 DECEMBER 1947 PAGINA 3 •DE BLAUWHEMDEN WERDEN OVERSPEELD PASTOR ANGELICUS BURGERLIJKE STAND EEN RUSTIGE 3-1 SLAPPE MARKT EXCELSIOR HOCKEY ROTTERDAMSE TURNBOND MILITAIRE OORLOGS- ONDERSCHEIDINGEN EXCELSIORJPAPENDRECHT 0-0 SEBASTIAAN DAMCLUB SCHIEDAM S OHIED AM-NAALDWIJK 1-3 STAATSLOTERIJ NEDERL. VRACHTENMARKT RIVIERTIJDINGEN DOODSTRAF-EIS WERD DRIE JAAR door RIE VOLLEBREGT SCHEVEMNGSK LOGGER GESTRAND Hermes schijnt op Amsterdamse bo dem te moeten verliezen. Na de vorige week tegen Ajax het hoofd te hebben moeten buigen, hebben ze het er nu tegen de hekkensluiter Volewijckers niet beter afgebracht. De-blauwhemden kregen maar weinig gelegenheid hun spel te ontplooien, want er stond een Amsterdamse ploeg in het veld, die dui delijk demonstreerde deze wedstrijd te willen winnen, waarbij een fel en fana tiek partijtje voetbal werd gespeeld, waardoor de Schiedammerszich volko men lieten overspelen. De ploeg had ook kennelijk haar dag niet, want uitgezon derd de middefllinie zat er weinig ver band in. De voorhoede hing als los zand aan elkaar envan onderling begrijpen was volkomen zoek. Joop Heyster deed op de rechtsbuitenplaats af en toe nog wel aardige dingen, doch zijn voorzetten bleven onbenut. Janse werkte in de ach terhoede zeer verdienstelijk, maar hij kwam benen te kort om de vele aanval len der Amsterdammers weg te werken. Het spel was nog geen kwartier oud als Pil werd ter zijde gestaan door de deklat, die de kogel van Bakker onver biddelijk keerde. Doch 2 minuten later had dezelfde speler toch succes. Na keurig opdrijven van de Ruyter beland de de bal voor zijn voeten en via de bin nenkant van de paal schoot hij onhoud baar in 1 0. Hermes kwam er in de eerste helft haast niet aan te pas. Even voor rust kreeg de Jongh zelfs een kans de voorsprong te vergroten, doch Pil kon nog net met een formidabele sprong redden. Het begin van de tweede helft was voor Hermes, maar het spel werd veel te kort gehouden, wat wel koren op de Amster damse molen was. Na 10 min. spelen kreeg Joop Heyster de kans van de dag. Alleen voor Hagenaars treuzeldehij te lang en Volewijckers greep krachtdadig in. Weer 10 min. later werd echter het pleit beslecht, als uit een misverstand tussen Poulus en Ruiterman de bal on verwachts op de rechtervleugel terecht kwam waar Pil ver uitlopend trachtte weg te werken, maar Smit was er even eerder bij en over Pil heen verdween het leer in het verlaten doel. Wel schoot Ruiterman de bal nog uit de goal, maar de doellijn was reeds gepasseerd 20. Volewijckers kon zich hierna de luxe permiteren het wat kalmer aan te doen en meer op de verdediging te letten en Hermes was een geslagen ploeg. Wel kwam er tegen het einde nog even span ning in toen de Schiedammers schijnbaar een tegenpuntje wilden forceren, doch ook dat kon er niet af. De film over het leven van Z. H. Paus Pius XI, Pastor Angelicus werd tot nu toe niet in Schiedam vertoond. De be langstelling hiervoor is zeker aanwe zig, maar het karakter van de film maakt, dat zij in besloten voorstelling beter tot haar recht zal komen. Daar om werd door het Comité Katholiek Schiedam contact opgenomen met de directie van het Monopole-theater, die deze film in besloten voorstelling wilde vertonen. Op Woensdag 7 Januari te 4 uur en op Zaterdag 10 Januari te 2 uur zullen jeugdvoorstellingen plaats vinden. Deze voorstellingen worden overgenomen door de R. K. Mannelijke en Vrouwelij ke Jeugdbeweging. Op Donderdag 8 Januari zijn er 2 avondvoorstellingen. De eerste om 7, de tweede om 9 uur, terwijl op Zondag 11 Januari een voorstelling om half 1 wordt gegeven. Het is voor de bij hei. Comité Katholiek Schiedam aangeslo ten verenigingen in overleg met de se cretaris mogelijk en aantal toegangs bewijzen of een hele voorstelling over te nemen. Aan het theater zijn geen toegangsbewijzen verkrijgbaar. De plaatsen, waarop door besturen van de aangesloten verenigingen geen beslag is gelegd, zullen aan individuele be langstellenden worden verkocht. Bij voldoende belangstelling zullen er meer voorstellingen volgen. DRZ-hSFC 1—1 Tot op het laatste ogenblik was deze derby spannend. In het vuur van het spel moesten enkele vrije schoppen worden gegeven, maar overigens was de sfeer sportief. Voor de rust gaat hel spel gelijk op; de verdediging moet aan beide kanten alles doen om het doelge bied schon te houden. S. F. C. geeft blijk van grotere routine, maar dit komt niet tot uiting in doelpunten. Bou man zendt dan een schuin schot in, dat doelman Ravens laat glippen, 10. D. R. Z. ontkomt aan grotere achterstand, als scheidsrechter Bosman een doel punt afkeurt wegens buitenspel, ter- wel de D. R. Z. achterhqede de bal aan Bosman toespeelt. De gelijkmaker wordt gescoord door Zwanenburg, als de S. F. C.-achterhoede blijft staan, wegens vermeend buitenspel, I1. GEBOREN; Cornelia d. van P. C. Keiler en A. J. Schaddenhorst,' Boerhavel. 1 Maria J. d. van H. J. Schrijver en A. J M. Beining, Boerhavel. 91 Hendrik P. z. van P. H. v. Gent en J. A. Kot Tuinlaan 70. OVERLEDEN: J. de Gids, 75 j., Nas saulaan 75. Maandag 15 December. Bioscopen: Passage, De zoon van Monte Christo (ontraden wegens va riéténummer) 2, 7 en 9.30 uur; Mono- pole, Jack London (14 jaar) 2, 7 en 9 uur. Dinsdag 16 December. H. Eusebius. Bioscope: zie boven. Bioscopen: als Maandag 15 De cember. Musis Sacrum: Gala-concert (Ween- avond) te geven door Toonkunst symfonie-orkest en Toonkunstkoor, 8 uur. R. H. B. S.: Een uur muziek, Tho mas Magvar en W. Wij de veld, 3 uur. R. K. Volksbond: Vertoning van de kleurenfilm over Maria-Congres voor de St. Vincentius-gezinnen. DISTRIBUTIEKANTOOR. Uitreiking bonkaarten KA t.m. KE 802, tbaks en/of versnaperingskaarten QA, QB of QC 802, alsmede schoenen bonnen naar keuze aan personen, wier tweede DSK eindigt op 8, 04, 14, 25, 34 of 44 en overeenkomstig de leeftijd aan kinderen geboren in de maand Decem ber van een der jaren 1932 t.m. 1945 en aan die geboren in de maand Februari 1947. Meebrengen tweede DSK met ni- legvel en inwisselingsbon 713. Aan de beurt zijn Doo t.m. Ep. 9—12.30, 25 uur. Hoewel S.V.V. uitgesproken de meer dere was van de Dordtenaren, kon zij aanvankelijk dit niet in doelpunten uit drukken, voornamelijk doordat O.D.S. sterk verdedigend speelde en iedere po ging tot schieten in de kiem smoorde en indien dit niet gelukte, was v. d. Vliet er nog om de talrijke S.V.V.-aanhang het juichen te beletten. Het werd nog be nauwder voor de roodgroenen, toen Groe- neweg Steenbergen op listige wijze ont speelde en hard tegen de staander schoot. Dit was niet naar de zin van Oosthoek, die het nogmaals probeerde en de terug springende bal in het net schoot 0 1. Het was de S.V.V.'ers aan te zien, dat zij enigszins onthutst waren over dit onver wachte doelpunt en het lukte een tijd niet meer. Nadat zij van de ergste schrik bekomen waren, kwamen ze weer ge ducht opzetten en spoedig lag de bal achter v. d. Vliet. De goed leidende heer Van Leeuwen had echter een overtreding van Schrumpf geconstateerd en gaf vrije schop. Meer levendigheid in de S.V.V.- aanval bracht het gewenste resultaat. Een pass van de rechtsbinnen Gosens belandde bij Küneman, een ren naar binnen, een schot en S.V.V. had zijn verdiende ge lijkmaker ontvangen, 1—1' Met nog enkele minuten in de eerste helft onderging de stand geen verandering meer. In de tweede helft was bet weer S.V.V., dat de toon aangaf, doch het kwam al heel gemakkelijk aan zijn tweede doelpunt, toen v. d. Vliet door de zon gehinderd, een voorzet van de Bruin uit het oog ver loor en de O.D.S.'ers met lede ogen de bal in het net zagen verdwijnen, 2—1. In derdaad een meevaller voor de Schie dammers. Luide aangemoedigd door zijn supporters, kwam S.V.V. met goed com binatiespel fel opzetten en v. d. Vliet kreeg druk werk, doch hij gaf geen krimp. Bij een goede pass van Schrumpf naar v. Lith bedacht laatstgenoemde zich niet tea* en met een laag schot in de hoek stelde hij de S.V.V.-overwinning veilig. Enkele aanvallen van O.D.S. waren wel met geheel van gevaar ontbloot, doch doelpunten werden niet gescoord, zodat o-V.V. haar elfde overwinning in succes sie boekte. De Schiedamse actie voor de Natio nale Monumenten heeft in de eerste drie dagen nog maar weinig resultaat opgeleverd. Op de beide verkoopspos- ten: Swis-kantoor- en Postkantoor werd in totaal voor 302, 95 verkocht. Wil Schidam aan het hedrag van 42.000 komen, dan had dit 10 maal zo groot moeten zijn. Ere-schuld en herinneringen aan onze vrijheids-strijd moeten toch in staat zijn de belangstelling van iedei van ons te trekken, zodat wij het aar. ons gevraagde aandeel leveren. De afgelopen Zondag is voor de hoc- key-club Excelsior weer een aaneen schakeling van successen geweest, al lieten de dames van het vierde zes ste ken vallen. Met 4i Won het Heren I van Aeolus H; Heren II was met 40 Groen-Geel de baas. Dames I won met 21 van H. D. S. in een uitwedstrijd, Dames II met 2i van Leonidas IV. eveneens uit; Dames II speelde op eigen terrein gelijk met Noad IV 1—1, maar Dames IV z?gen Sisiv een half dozijn scoren zonder zelfs de eer te kunnen redden. Juniores a wonnen met 10 van H. L. C. b. De vaardiAheidsproeven van de Rot terdamse Turnbond .zijn nu alle afgeno men. Thans zijn aan de beurt geweest Vlaardingen, Krimpen, Middelharnis en Schiedam. De uitslag luidt: meisje? ad- spiranten: deelgenomen 170, geslaagd 77; dames 3e graad resp. 84 en 40; da mes 2e graad resp. 64 en 33; dames le graad resp. 23 en 6; jongens resp. 2 en 1; heren 3e graad resp. 45 en 12; heren 2e graad resp. 15 en 7; heren le graad resp. 5 en 2. Totaal waren er voor de vaardigheids- proeven 950 ingeschreven, waarvan er 795 zijn opgekomen. Geslaagd zijn èr 392 d i. 49 pCt. Bij K. B. is toegekend de bronzen leeuw (posthuum) aan: le-lt. L. Lucas- sen (genie); voorts aan de res.-le-its. mr S. v. d. Hoeven, P. Kroon, G. Sale- mink (inf.), serg.-maj. Y. Pa?ma (genie), serg. P. v. Noort (pont.) dp. serg. J. Smith, H. Thomassen, H. Wint, dp. korp. G. Damink en G. Dekker (inf.) Bronzen kruis (posthuum) aan:' serg. cap. J. Emmer, dp. serg. J. v. Hanxle- den Houwert, P. v. Dijk (inf.), dp. sold, W. Grinich (art.); voorts aan: res.-ka] J. Vahl (inf.), res.-off. v. gez. T. He mans, res.-le-lt. J. v. Arkel, W. Ruward, L. Wolters (inf.), serg. J 's-Gravemade (genie), dp. serg. W. Braams A. Har ting, T. Koek (inf.), dp. wachtm. G. Visser (cav.), C. v. Tilburg (art.), dp korp. J Noordanus, P. v. Steensel (inf.). W. v. Rhijn, J. Schaap (art.), dp. sold G. v. Doesburg, A. Gerrits, W. de Heij N. Hollands, N. ,de Hoog, J. de Jel, G. Schwarze, H. v. Straten (inf.), dp huz, N. Wendels, W. Winkels (cav.). dp. sold G. Janssen, P. John,- A. de Kraay A. Overhand (art.), dp. sold. G. Eulen, dp hosp.-sold H. v. Zee, de heer A. Vier hout. Het kruis van verdienste (post huum) aan: F. Hoogewooning; voorts aan tijd. maj. A. Wijnen (inf.), res.-kap. jhr. W. Gevers Deijnoot (art.), tijd. res.-kap. H. v. Walt v. Praag (inf.), res.- le-lt. A. Driebeek (cav.), vaandrig H. Visser, dp. serg. J. v. Besouw (int), voorm. tijd. serg. P. Huiskes en aan de heren D v. Anjeijden v. Duym, R. v. Exter, W. v. Gastel, G. Gelissen, J. Ipen- burg, A. Laane, J. Teulings, P. Tuts, F. Wilderink en P. Zeeman. Met bjjna zes uur vertraging liep Zondagavond om tien over half zes de trein met driehonderd Hongaarse kin deren het Roosendaalse station binnen. Ze waren in opgewekte stemming en zwaaiden dapper met rood-wit en blauwe vlaggetjes, zij zagen, er niet bijzonder vermoeid uit, maar wel was het hun aan te zien, dat zij in hun land momenteel weinig luxe kennen. De leef. tijd der kinderen, hoofdzakelijk meis jes, varieert van zes tot twaalf jaar. Donderdagavond waren zjj uit Boeda pest vertrokken, uit welke stad en haar naaste omgeving alle kinderen afkom stig zijn. Aan de Hongaars-Oosten rijkse grens hebben ze ongeveer een dag oponthoud gehad, maar verder is de reis goed verlopen. Er zjjn nagenoeg geen zieken geweest. Hongaarse leid sters van de „Actio Catholica", die in Hongarije de kinderuitzending regelt, hebben de kinderen begeleid tot Brus sel; daar namen leidsters én leiders van de „Nederlandse Actie voor Hon garije" de zorg voor het gezelschap op zich. Het is Excelsior niet gelukt de volle buit binnen te halen. Daarvoor was het voorhoedespel te klein. Wel waren de zwartwitten steeds in de aanval, maar het strakke schot ontbrak; en wanneer men de bal in de goal wil brengen, zal dit alleen bij uitzondering gelukken; de Papendrecht-achterhoede speelde daar voor te massief en maakte geen fouten, De achterhoede van Excelsior was even eens opgewassen tegen de voorhoede van Papendrecht en dan is een doelpuntloos eindresultaat hiermede gelijk verklaard. Er was wel spanning van het begin tot het eind, want over en weer waren de doelen in gevaar. Opmerkelijk was het verschil in corners; Papendrecht nam ze ste®ds Prima, terwijl dit bij Excelsior nogal t» wensen over liet en zelden hier uit gevaarlijke momenten voorkwamen. Het verloop van de wedstrijd ls gauw verteld. Excelsior had het eerste kwar tier het beste van het spel, eens zagen wü de midvoor met de bal op de doel lijn met drie Papendrechtspelers op en om hem maar het laatste tikje bleef uit. Daarna volgden verschillende Fapen- drecht-aanvallen, eveneens zonder resul taat. L Wij leven in een stil stadje, ver van Schiedam, een stadje waar geen grote gele bussen rijden, een heerlijk, net stadje met veel echt-lieve mensen. Iedereen is hier vriendelijk voor ons, ze groeten mij als ik hen voorbijga, ze maken een praatje over het weer en prijzen de regering. Ze zijn dankbaar voor alles wat de overheid doet en hebben medelijden met de ambtenaren, die het zo druk hebben. Ze weten niet wat zwarte handel is en hebben een „Lieftinckfonds" waarin zij geld verzamelen om het tekort aan belastingen bij te passen. Zij lezen alleen maar goede boeken en vertellen blozend van de deugden, die zij bij anderen ontdekt hebben. De kindertjes spreken met twee woorden en ieder hondje heeft zijn eigen boom waarvan hij een matig gebruik maakt. Toen Mevrouw Sebastiaan met een zware koffer van het station kwam, scho ten onmiddellijk drie heren op haar al en zeiden: „Laat ons het voor u dragen Stapt een oude juffrouw in de tram, dan springen alle jongens en bloc van hun plaats en op alle straathoeken zeggen de auto-bestuurders „Na u" tot elkaar.... Ik zag een politie-agent, die een kleine jongen, die niet bij het knopje kon, even optilde om „beldeurtje" te spelen en de Postdirecteur brengt zelf de brieven rond als hij denkt, dat er iets belangrijks in kan staan. De mensen hier hebben geen radio, geen krant en geen ruzie. Het is werkelijk onbegrijpbaar hoe dit alles kan. Ik heb mijn vriend, de lange reporter, die een antwoord weet op alle levensvragen, een lang epistel geschreven ?n hem verzocht mij dit vreemde te ver klaren. Prompt twee dagen later lag zijn ant woord in de bus: „Als het waar is, wat je dan moet ik concluderen, dat de be schaving nog niet tot dat Stadje is door gedrongen". Ik wilde eerst om dit antwoord lachen „aar na enig nadenken geloof ik dat hij BelUk heeft! Na rust zat Excelsior er weer goed op, maar doelpunten bleven uit, ook Papen drecht liet zich onbetuigd, doch even. eeng zonder succes. Enige minuten voor tijd had Excelsior werkelijk pech, toen de linksback de bal tot in het doelgebied van Papendrecht bracht, maar in laatste instantie van de bal werd afgezet en een corner het resultaat was. Ook deze cor- ner* ^verc*e niets op. Het eindresultaat geeft de verhouding goed weer. Dinsdag j.l. speelde het 1ste tiental voor de eerste klas competitie van de Ned. Dambond, district Rotterdam, tegen C.D.R. II te Rotterdam. De uit slag was 146 in het voordeel van Schiedam. De gedetailleerde uitslagen waren: C.D.R.Z. Schiedam. G. W. Rijkhoek—J. C. Onlnk 02 J. Ph. PergenA. Plooster11 J. de KorteC. de Groot 11 J- v. d. Voort—G. v. d. Wilt 1—1 H. Berghout—J. de Wilde 2—0 Lr. J. Krediet—A. Struik 1—1 J. Stoep_w. Verhaal 02 P. Bakker—M. de Houting 0—2 D. J. Verkalk—J. v. Tilburg O—2 A. KappenolJ. P. v. d. Wetering 02 De onderlinge wedstrijden voor de borden-bezetting werden voortgezet. De uitslagen waren: J. V. d. WateringM. Noordennen 02 A. PloosterD. Zonneveld 2—0 G. v. d. WiltB. Hul afg. M. VeldtJ. v. Leeuwen 11 U. CotéM. de Houting 0—2 M. Kerkhoven—A. Struik 2—0 J. de Wilde—A, de Vries 2—0 J. C. Gnink—D. v. d. Spek afg. A, VerbergJ, v. Tilborg 02 C. de GrootJ. Bremans 11 P. Vlug—W. Verhaal 2—0 J. de Wilde—M. de Houting 1—1 w In deze wedstrijd hebben beide elf tallen gedurende XVa uur hard ge- i ««01, zwoagd, om de overwinning uit het vuuir te slepen. Gedurende de eerste helft zag het er voor de zwairt-wltten zeer hoopvol uit, daar Reinietise na 20 minuten spelen uit een schermutseling voor de doelmond de eerste goal wist te scoren. De strijd ging verder vrijwel gelijk op en de rust kwam via een aan Schiedam toegekende doch gemiste penalty met de stand 1—0 in het voor deel van de thuisclub. Na de thee kwaim Naaldwijk wat meer omzetten en na een kwartier scoorden zij de gelijkmaker. Kort daar na kreeg Schiedam weer de kans om te scoren, toen v. d. Touw zich vrij gespeeld had, doch alleen voor de keeper op zeer unfaire wijze getackeld werd. Penalty. Een schot, de keeper stopt het. Gedurende het verdere verloop van de wedstrijd zagen we een sterk ge deprimeerd Schiedam, tegen een nog enthousiast Naaldwijk verder spelen. De gasten werden de meerdere in het veld- Nog tweemaal wisten zij het Schiedam-net te vinden. Zo werd 13 de einduitslag van deze over het alge meen aantrekkelijke wedstrijd 1 f v?L!,5 December. PrUs van f ?„,Ü?0S' 1 300, 17078, 20171; ƒ400 no. 1913; ƒ200 nos. 5437, 14639, 16793, 1911% 21569; ƒ100 nos. 2490, 3698, 8706, 9070, 11638, 15182, 15339, 20843, 20931 en y°°A ijshockey-competitie werd _Amsterdam de wedstrijd Ijsvogels N.IJ.c. gespeeld. De Hagenaars wonnen met 8—2. 'S NACHTS MINDER KOUD j Weerverwachting medegedeeld door I het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatse- 1 ehige lichte regen of motregen en m de nacht hier en daar vorming ,Xa". nevel of mist. Zwakke tot J ma«ge wind'tussen West en Noord- J west; minder koud, vooral des nachts. 16 December: Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur; maan op 12.01 uur, onder 19.53 uur. Op het station was mgr. Knebel ter begroeting aanwezig. De ontvangst te Roosendaal kreeg een buitengewoon hartelijk karakter, doordat de verken ners van de André de Thaye-groep alle kinderen een paar koppen warme thee aanboden en een zakje snoepgoed, dat door de kinderen van de St. Antonius- school te Roosendaal spontaan was bijeengebracht. Om half acht arriveerde de trein in Rotterdam. Daar stapten de eerste kin deren uit om per autobus naar Gouda en Reeuwijk gebracht te worden. On geveer honderd kinderen werden In deze plaatsen ondergebracht. Öp het station in Rotterdam gaf de Hongaarse gezant, Z. Exc. Poloniy, van zijn belangstelling blijk; hij maakte vervolgens de reis mee tot Leiden. Hier werd opnieuw gestopt om een groep van ongeveer honderd kinderen af te leveren aan de pleeg ouders uit Leiden en Wassenaar. De laatste honderd arriveerden tegen tien uur 's avonds in Amsterdam. Hier was een aantal leden van het comité aan wezig o.m. de heren J. J. Putman, F. J. Meeuwsen, dr. Janooy en pastoor Wil- lemsen. Mgr. dr. N. Knebel verwelkomde de kinderen, die vervolgens aan hun pleeg ouders werden toevertrouwd. Het grootste deel van deze groep vertrok naar Volendam. Het Amster damse perron stond dan ook vol met Volendammers, een aardig gezicht die gróte bonkige mannen met die bleke, kleine jongens en meisjes. De kinderen waren natuurlijk erg vermoeid van de lange reis, maar zij waren verrast door de ontvangst en blij er dan eindelijk te zijn. Van de laatste groep ble^f ook een. aantal in Amsterdam, terwijl tevens' enige kinderen naar Alkmaar en Bergen doorreisden. ROTTERDAM, 15 December Vaarwerk: 260 tons lading sisal Lei derdorp; 159 ton blik Joure; 80 ton asfalt Oist; 100 ton kolen Culemborg; 200 ton id. Lienden; 190 ton id. Maurik- 110 ton id. Westervoort; 215 en 100 ton'id R°n- kum; 120 ton diversen Zutfen en Lochem M.S.; 114 ton id. Steenwijk; 125 ton id. Weert; 400 tonschilfers Veghel (2 schepen); 150 ton id. Leeuwarden; 145 ton zaad Doesburg; 180 ton baalgoed Edam; 100 ton weipoeder Doelft; 60 ^n„1Jz^£,'^mstert^arn' I®® t°n mais Zwolle 1400, 900 en 700 ton mais vletten, alles volgens tarief. if M LOBITH, 12 December 1947. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: Excelsior, de Groot; Armi, Hendriks; Bach, Bracco Gartner; Harmonie 6, v. d Stroom; Hildegrim Milder; Christina. Timmer; Vasco da Gama, Zens; Thorbecke, v. Ooijen; Corne lia Prins, Prins; Verandering, v. Megen; Ferdinand, Spiegels; Credo, v. d. Noort; Kaba, de Keijzer; Hollanaia, Kruizinga; Kanaalvaart 10, Baardman;' Nicosoprano, Stienissen; Fraternité, Budts; Roveredo, Thanhausen; Onderneming, Nout; Pasteur Visser: Teniers, Wertenhout; Jenny, Oudakker; Petrus Antonius, Zwaans; Alcyon, Notzel; Elizabeth, Bos; Klazina, Middel; Cor, Zijlmans; Silvermeeuw, Luiken. LEIDEN: Succes, Heuvelman; UTRECHT Rika de Bie; AMSTERDAM; Zwerver, Jut; Margiena, Boertien; NIJMEGEN: W v. Driel 59, v. Oosterom; DOR DRECHT: Rival, Kamuhuizen: ZIERIIK- ZEE: Weiterwald, Tack; SNEÈK: Alpha, Stooter; BRUINISSE: Jama, Middel; BAARN: Tijd is geld, Ruitenberg; GORINCHEM: 2 Gebroeders den Breeyen CULEMBORG: Gerritje Hendrika, Derk- sen; BELGIë: Secunda, v. d. Zee; Ne Coiffe Bernaerts; Cargo, Bernaerts; Malintang Mus; Edison Haems; Celina, Wijkmans- Un, de Groot; Sterre der Zee, Sanders; Jose, Janssen; Concordia, v. Nimmen; Stormvogel, Danijs; Rijn Schelde 10, Vergauwen; Sulina, Schot..a; Dakota, Schot; S. B. 1114, Claeys; Celina, Keers- makers; Morgenster 1, de Haeck; Ex press 36 Zwartjes. DUITSLAND: Fretta, IJsselwijk; Divt- nitus, Adriaansen; En Avant, Bastiaansen; Jora, Tondeleir; Excelsior, Nout; Spes Salutis, Bouman; Lerna, Firant; Germa, Drost; Insulinde, de Jager; Ideaal, de Jager; Rijnster, Joosten; DankWart, Backs; Adeline. Vispoel; Lena, Bos; Vertrouwen, v. Weel; Joma. v. Weei; Jogra, Stegers; Marconi, Binnendijk; Martha, Nout; Coad, v. Oosten; Spirit, Boon; Isba, de Roo; Tempo Berns; Wijlp, Duits; Result Wijnen; Antonius Maria, Verburg; Risico, v. Dijken; Ka naalvaart 22, Wetstein; Johanna, de Vries Morgenster, Sempel: Maria, Judith 3, Jansen; Comptoir 6. de PaauW; Josue, v. d Kroef; Volonté de Dieu, v. Duinen; Hendrika, v Duinen; Leopoldine, Thia- nissen; 3 Gebroeders, v. Yren; Roelofje, Timmer; Frederik, Vos; Vertrouwen, Pad- ding; Maria, Broeksmidt: Asa, Kerkhof; Streven, Terpstra; Pechelbronn Hommel. STRAATSBURG: Britannia, Moraal. BASEL: Taxandria, Baan; Peruvia, v. Gennep; Rheinunion 6, de Bruyn; Jung- frau, Menheere; Martha Helena, Pik; Anna Alida, Borsje; Thuringia, den Breejen; Express 38, Swartjes; Mosel, v. d. Bogaard; Caledonia, Wieringa. HANSWEERT, 13 December 1947. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: GOES: Avontuur, Roukema; Ziet op u zeiven, Veldman; ROTTERDAM; Maria Hendrika, Vermeulen; Telegraaf 15, -Koss Anjo, van Groezen; DEN HAAG: SB 309, Cattoor; Ingona, Wanders; Seolto, Bilyn; AMSTERDAM: Stad Amsterdam 3, Op penhuis; Mercurius, Prins; Binnen vaart 14 Primé; ZWIJNDRECHT: Julia, de Koning; NEDERHARD1NXVELD; Koophandel, de Nijs; EINDHOVEN: Helena, v. d. Bosch; UTRECHT: Rival, Kuperus; HEILO: Transport 39, Pan- kcw; ALKMAAR: Van God gegeven, Kiuitenaar; COEVORDEN: Hendrika. Loois; ZEVENBERGEN: Ambulant, Snitjer; DORDRECHT: Mascotte, Wer ner; HAARLEM: Variatie, Mannak; URK Mercator, Hellebosch. DUITSLAND: Nicot, Sterlin; Adma, de Vree; Alex Brandt Steegmans; Cape. la Burm; Turbi, de Haan; BASEL: Rheinfelden, van Gaaien; tijn Schelde 15, Ilegems- Rijn Scheïde 4, Jonck; Whistier, de Vries; Laufenourg, Durinck; Rijn Schelde 14, Verhagen; Chopin, v?n Meel; Sanara 116, Wo.i; Brevo, Breedveld; Waadt, de Kok; Navex- motor 2, van Landeghem; Badus, den Hartigh; Froburg, Rensen; Johan, Hartman Tarnhelm, Huissen; Mahler, Goebbels; Moliere, Huisman; Goethe. Schreuders; Corrie, Emans; Fluviale 24, Blommers; Sanara 118, van Lent: Luzern. Olieslagers Ferdinand Bol, de Vroedt; Express 41, Stobbelaar; Hendrika Johanna, v. d. Stroom. BELGIë; Coöperatieve 3, van Utrecht; Ambulant, v. d. Vinne; Shell 124, Büenaer Gasmanie, Schoolmeester; Helvetia, Koreman; Rival, Veenstra; Stad Amster dam 6, Durinck; Westfrielande. den Bra- ber; Aroza, Bosman; Nooit volmaakt, v. d. Klei; Jannigje, van Drimmeien; Wilcor, van Meel; Konakry, Schmalz; Mariaus Tardé, Wijgand; Elisabeth, van Ee; Am- stel 7, Blaak: Liba, Pott; Wiladcor. de Been; Gerard, Louwagie; Isidoor, Ver hulst; Malocca, van Perre; Rosa, v. d. Meersche. Op 23 Nov. 1946 werd voor het Am* sterdamse B.G. de doodstraf geëist te gen de Hilversummer W. Nonhof we gens verraad van vele Joden en het zich wederrechtelijk toe-eigenen van Joodse goederen. Daar het onderzoek echter niet volledig was geweest, werd een nieuwe instructie geopend. Daarbij is gebleken, dat de schuld van N. niet zo zwaar is als aanvankelijk werd ge dacht, zodat het B.G. thans verd. ver oordeelde tot drie jaar gev. straf met aftrek. De berg amendementen op het ontwerp-Kiesreglement, dat Zaterdag in de Partijraadsvergadering van de K.V.P. te Utrecht in behandeling kwam, deed een laat slot verwachten, doch eerder dan men kon vermoeden, als gevolg van de vlotte straffe leiding, maar vooral van het aannemen van een voorstel, dat vele andere kwesties van de baan veegde, liet partijvoorzitter Andriessen deze dag voor het laatst de hamer vallen. De groslijststemming Langdurig werd gediscussieerd over het amendement van de Kring Leiden, dat bezwaar maakte tegen het numme ren der candidaten bij de stemming over de definitieve lijst en het bestaan de stelsel wenste te handhaven. Met 42 tegen 37 stemmen werd dit voorstel aanvaard, waardoor verschillende an dere amendementen niet meer in aan merking kwamen. Wel poogden enige afgevaardigden nog na de middagpauze op dit besluit met een motie terug te komen, doch gedane zaken nemen geen keer, f/as de opvatting van de voorzit ter, al besefte hij heel goed, dat de me ningen omtrent deze aangelegenheid wel zeer verdeeld waren en zegde hij toe, na een bespreking in het Partijbe stuur met een nieuw voorstel te zullen 3- De redevoering van de kleine heer achter het bureau 3eg°n steeds meer op Mugli's zenuwen te werken. Tenslotte- 3egon Basli ook tegen de metalen bal te schreeuwen, •beloof hem niet", riep de detective. „Hij liegt. Hij is een gruwelijk kereltje, dat schepen op zee doormidden laat creken". De man achter de schrijftafel èaalde een kleine ndel °ver. In een vreemdsoortig Engels wendde hij zich nu tot onze vrienden. „Onze keus is op U beiden gevallen om u mede te nemen naar onze planeét Mars. Ik ben Doré, pi of. Doré en ben hier gekomen met een opdracht van mijn legering om enkele primitieve wezens van andere planeten 6 verzamelen. Wij zullen U naar Mars overbrengen om Uw type te bestuderen". „Ik zal jou leren, griezelig surrogaat van een levend wezen", schreeuwde Basli, die buiten zich- zelf raakte. De detective stak zijn machtige armen naar de kleine professor uit om deze met de kracht van de aarde- bewoners te laten kennismaken. Dinsdag 16 December. HILVERSUM I (301 M.) AVRO 7.00 Nieuws, Gymn. en gram.; 11.00 Piano; 11.20 Hier Canada; 11.40 B.B.C.-koor; 12.00 Trio; 12.30 Weerpr.; 12.33 Caus.; 12.43 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Vau- deville-ork.13.45 Zangplaten; 14.00 Knipcaus.; 14.30 Viool; 15.00 Dingaans- dag;f 15.30 Gram.; 16.30 De Schoolbel.; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 Zangklas; 17.45 R.V.D.; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 R.V.D.; 19.00 B. Person; 19.155 Sopraan; 19.45 R.V.D.; 20.00 Actual.; 10.15 Bonte avond; 21.50 Con tact: 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 Piano: 23.00 Nieuws; 23.15 Skymasters; 23.45 Zangplaten. HILVERSUM H (415 en 218 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en Gram.; 9.00 Lichtbaken; 10.50 Symphonie-or- kest; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Gram.; 12.00 Zang; 12.30 Weerpr.; 12.3J Orkest, (13.00 Nieuws); 13.50 Gram.; 14.00 Koor; 14.30 Caus.; 15.00 Gram.; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Zieken- lof; 17.00 Na school; 17.15 Gram.; 18.00 Gram.; J8.2Q Sportpraatje; 18.30 R. V. U,; 19,00—19.20 Piano; 19.45 De Ana tomische les; 20.00 Actual.; 20.12 Dc gewone man; 20.20 Radio-orkest; 22.10 De Van Rooyens; 22.30 Nieuws; 22.45 Cembalo; 23.20 Gram. OORSPRONKELIJKE SPEURDERSGESCHIEDENIS 2). De eigenaar van de dodentent werd door de microfoon geroepen: een van de beide knechten, die de wagentjes voor uit duwden en opvingen, was al enige tijd afwezig en gezien de drukte was hulp dringend nodig. De eigenaar kwam vanachter de tent vandaan en nam de post van z'n knecht in, danig foeterend, dat het personeel tegenwoordig dacht, zich alles te kunnen veroorloven. Toen zwaaiden de deurtjes van de uitgang voor de zoveelste maal op deze avond open om een wagentje door te la ten. Er zat een man in, vreemd wegge zakt. Het hoofd, dat slap achterover hing schudd. een paar keer heen en weer, toen het wagentje met een schok gestopt werd. De eigenaar zag de vreemde hou ding van de passagier. Hij schrok gewel dig en gaf, alsof h'j niets betera wist te doen, het wagentje een duw, zodat het weer via de klapdeuren in de donkere tent verdween. De man realiseerde zich eerst nu pas, dat zijn radeloze poging om een mari' die er verdacht als lijk uitzag, kwijt te raken, een slechts zeer tijdelijk karakter had. want dadelijk zou hij, als uit een weerhuisje, ran de andere kant weer te voorschijn' komen. Dat moest vermeden worden, kost wat kost! Een dode in een bepaalde tent betekende altijd, dat de mensen er elkaar op gingen wijzen. „Daar is het gebeurd! zeiden ze dan ei al was het 1 een on geluk tengevolge van eigen schuld, de tent werd geschuwd en kon wel opdoe ken. Dit alles speelde hem bliksemsnel door het hoofd. Hij keek iond en zag, hoe verschillende hoofden van de toe schouwers vol spanning naar de deur ke ken en, erop wijzend, elka.ar iets toe fluisterden. Zouden v el mensen iets te- zien hebben? Wat had die man?, vroeg de knecht aan zijn aas, maar tot zijn grote ver wonde, ing kreeg hii geen antwoord, maar in plaats daarvan begon de eigenaar ,te roepen: Stop! "et de zaak stop! Gauw! Gauw! Angstig keek hij naar de uitgang, verwachtend, dat ieder ogenblik het wa gentje tevoorschijn zou kunnen komen, als -e-i gewillige prooi "oor de gespitste aandacht van de toeschouwers, die nu ook de grote verwarring van de eigenaar hadden ontdekt. De sirene hield op met loeien en de knecht, die de hele tijd cfwezig was ,e weest, stak zijn hoofd om de deur van, de uitgang. Waarom moet de zaak vorden stil gelegd? vroeg hij lakoniek: Ik hoorde je roepen, baas. Een ongeluk gebeurd? Ja! Of eh ik veet 't niet- Goed, dat je dat ene wagentje nog kon binnenhouden. Waar heb je de hele tijd gezeten. O ik eh Doet er niet toe. Stel gauw de men sen in de tent gerust. Zeg hun, dat er en storing is, maar dat dadelijk de wagen tjes weer gaan rijden. Wij dragen lie dode man .dode man? Dan in het donker via de achter kant naai bui'en Dan ziet liemand iets en kan de zaak tenminste blijven dfaaien. Buiten werd er opgewonden gepraat, maar daar alles zeer snel in zijn werk was gegaan en de toeschouwers, door het hekwerk gehinderd niet nauwkeurig n de e passagier hadden kunne- zien. ->'ist niemand pre cies wat er aan de hand was en dacht men. dat de man zwaar Lonken was. Goerls bekekei van de spmle'. aas, om die likkebroer een schandvlek op het on- schuldige vermaak van een kermis uit. do tent te gooien! prezen er -.jigen Na enkele minuten draaide zaak weer en loeide de sirene zijn lange, lu- j gubere kreten, teneiatfe mat namaak- j mysteries de jonge r eisjes koud? rillin gen te bezorgen. Het -"as onzin, een do- denbaan zonder dood! Maar er was slechts één knecht overgebleven om het griezelgrage pu bliek t helpen. De andere stond in de woonwagen met zijn baas gebogen over het lijk van de eenzame weggez~kte pas sagier. Hartverlamming natuurlijk, zeide de eigenaar nerveus. Waarschijnlijk wel. Dat- dit nu juist in m ij n tent ge beuren m"est. jammerde de eigenaar, als of hij van ganser har' zijn buurman de narigheid had toegewenst: Ga gauw 'n dokter halen, Dirk. Een verzekeringsinspecteur zou doelmatiger z:in, meende deze cynisch er direct aai toevoegend: Of een gees telijke! 'n Dokter, gauw Dirk, 'n dokter! En onderwijl zal ik kij en o{ de man pa pieren bij zich heeft, vaaruit blijkt of hi1 Ik zou maar .iever van hem afblij ven tot de okter ge veest i ried Dirk met klem aan. W, arom? h .igenaar Zo maai Ik ga gau»\ Nauwelijks had Dirk de wagen ver laten, of de eigenaar wilde de zakker van de dode gaan doorzoeken. Juist hao hij zijn hand in de zijzak gestoken, of er kwam zonder te kloppen, een politiea gent binnen. De eigenaar schrok en trok snel zijn hand terug. 'n "rachtje voor me?, vroeg de agent gemoedelijk: Ik hoorde dat er een dronken man hierheen gebracht is. Ikeh Hij is niet dronken; hij is dood. II Dirk Versluis wandelde met Truus door de uitgestorven straten. Het leven van dit anders zo drukke stadje scheen zich geheel te hebben samengedrongen op de kermispleinen, waarboven een ros se gloed de do'nkere hemel tekende. Er waren slechts heel weinig wandelaars: mensen, die eerst nu naar de kermis kon den en zich daarom haastig voortrepten, bang een belangrijk deel van de pret te zullen missen. Ook waren er groepjes, die terug naar huis sloften, rpoe van de uitbundige' feestviering, doch desondanks luid zingend en lachend, om vooral toch maar tot het laatste moment te genieten. Dirk n Truus 'ieper zwijgend naast v"ort. heiden in gedachten ver zonken. Van verre drong het lawaai van de kermis tot hen door: de vijf, zes draai orgels, die schenen te wedijveren om el kaar te overstemmen, het opgewonden geschreeuw van 'de duizenden bezoekers: de sirenes der draaimolens en van de dodenbaan. Truus huiverde. (Wordtt vervolgd). komen, waarbij met onderscheidene wensen omtrent de groélijststemming is rekening gehcraden. Voor de komende verkiezingen past men dus nog het oude stelsel toe. Toen het kiesreglement eenmaal was aanvaard, was de vergadering reeds toe aan de rondvraag,die enige algemene politieke kwesties op het tapijt bracht. Alg. politieke kwesties Vragen daaromtrent werden beant woord dooi- de voorzitter van de Kath. Tweede-Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, die de houding van zijn fractief inzake de lonen van de land arbeiders te verdedigen had. Hij her innerde aan de besprekingen in da Tweede Kamer. Het ligt nu op de eer ste plaats op de weg van de landarbei dersorganisatie haar visie te geven op hetgeen minister Drees over de lonen gezegd heeft. Met betrekking tot de classificatie heeft de regering een nader onderzoek toegezegd. Wat het emigratie-vraagstuk betreft, daarover zal zeer zeker bij de behande ling van de begroting voor landbouw gesproken worden. Een voorstel-Dassen inzake de lonen van het overheidspersoneel is spr. niet bekend, evenmin, dat -.r daaromtrent verschil van mening in de fractie aan het licht zou zijn getreden. Ook het annexatievraagstuk kwam ter sprake en prof. Romme merkte op, dat de fractie op het standpunt staat, dat de grenswijziging, zoals door de re gering gevraagd, een minder benau wend karakter had mogen dragen. Men mag verwachten, dat aan deze grens wijziging wel gevolg zal worden gege ven en de R. K. fractie blijft in dezen diligent. De heer Andriessen behandelde enigs organisatorische kwesties. De vraag naar tegemoetkoming voor degenen, voor wie het Kamerlidmaatschap finan cieel bezwaarlijk zou zijn, houdt zoveel iji, dat de voorzitter deze kwestie eerst in het dag. bestuur wil bespreken. In de reglementen voor de Kies- comité's hoojit men onregelma^gheden bij de verkiezingen tegen te gaan. Het Goseling-Verschuurfonds heeft ongeveer twee ton opgebracht, een be drag, dat belangrijk beneden de ver wachtingen is gebleven. Over teruggave van het partij-vermo gen is door Rechtsherstel nog geen be slissing genomen. Bij het Dr. Schaep- manfonds is een dezer dagen een be paald bedrag binnen gekomen. De onlangs benoemde commissie voor het beginselprogram ontving als op dracht dit waar nodig te herzien en daarnaast het opstellen van richtlijnen, omdat er sinds 1937 op maatschappelijk terrein een en ander gebeurd is. In zijn slotwoord wees de voorzitter nog eens op de belangrijkheid van de komende verkiezingen, waarbij, indien de tekenen niet bedriegen, enige nieu we partijen bij de stembus zuilen ver schijnen. De leden van de K.V.P moe ten in dezen hun verantwoordelijkheid kennen en bjj alle critiek op d>e partij, vroeg spr. zich eens voor og°n te stel len, hoe de economische toestand er ;n ons land zou uitzien. Indien deze partij er eens niet geweest was. De Scheveningse logger „Voortvaren", de Sch. 84, van de rederij J. J. v.d. Toorn is Zaterdagavond op de Franse kust ter hoogte van Calais aan de grond gelopen. De Rotterdamse sleepboot B!an!:enbu'-g UgJ in de nabijheid, doch heeft tot dusver geen assistentie behoeven te verlenen. De logger „Prinses Margriet", SCH 2S*. van dezelfde rederij tracht de „Voort varen" vlot te trekken. Door 'het aanzien lijk verschil in getij heeft de „Voortvaren" by eb geheel droog gelegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3