Nieuws, u„ STAD en OMTREK [De Donau grensde aan de Schie y Meer ratten dan mensen LAATSTE BERICHTEN Verlenging van diensttijd in wet vastgelegd R Komeet ..Mars" WINTER-OFFENSIEF TEGEN DE ZESDE COLONNE eheugen- Hulp W3ÊSPL BIM DODENRIT Nederland kan jaarlijks 30 millioen rijker zijn Dames Fantasie Schortjes Gros der dienstplichtigen tivee jaar onder de wapenen SPAARBANK ADIO op de programma DE ^Mysterieuze WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 PAGINA 3 Generale staf „Westland" stippelt operaties uit Doel: Totale vernietiging Buurtverenigingen KOMT THUISFRONTERS KIM V-A VOND VERKEERSONGEVALLEN ONGEWENSTE DIEREN- BESCHERMING DIEKMANN VEROORDEELD MUSIS SACRUM IN ROCOCO Toonkunst of toneel 3.25 3.55 3.72 BURGERLIJKE STAND PAS OP DE PIEK DIENSTNEMING BIJ WAFFEN SS NIEUWE COMMANDANT KERST-TENTOON STELLING LUSTRUM „ONDER ONS" HERMANDAD! ES VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST door RIE VOLLEBREGT NEDERL. -VRACHTENMARKT Een massale veldtocht tegen de rat ten wordt op het ogenblik in Nederland voorbereid. Tot nu toe vond de bestrij ding per plaats of per streek plaats met het gevolg, dat de ratten naar on bedreigde gebieden trokken en vandaar opnieuw konden infiltreren in de ge zuiverde gebieden. Nu gaat men een centraal geleide geconcentreerde aan val inzetten. Het hoofdkwartier'Van het Oppercommando is de Plantenziekte- kundige dienst in Wageningen. Daar heeft men Nederland in streken inge deeld en de leiders van die streken zul len op hun t)eurt de bestrijding in de plaatsen van hun gebied organiseren. Schiedam heeft een plaats gekregen in de front-sector Westland, die onder aanvoering staat van de Burgemeester van Wateringen, de heer Meissen, met assistentie van de heer Kriens uit Rijs wijk en de directeur van de Schiedamse Gemeentereiniging de heer Dekker. Naast deze organisatorische kant van de bestrijding is er de technische, die in handen is van de heer Wiersema, de befaamde rattenvanger van W. Neder land. Er is geen plaats of geen vleugel in de frontsector, die niet door een an der streekleger gedekt wordt. Zwakke plekken zijn er niet. Het tijdstip van de operatie is met zorg gekozen, waar door het maximaal effect van deze massale klap kan gesorteerd worden. In de eerste volle week van Februari zullen in geheel Nederland beroeps- en vrijwillige divisies de strijd aanbinden tegen deze zesde colonne. Doop de kou ■van de winter zoeken de ratten de be schutting en het voedsel van de huizen, zodat bestrijding vanzelf tot de woon centra gelocaliseerd kan worden. Het verdelgingsmiddel wordt door een Schiedamse maatschappij vervaar digd. Het kan op verschillende manie ren worden toegepast. Bij de demon' stratie, die dezer dagen op een bijeen komst ten gemeentehuize van Wate ringen door de heear Wiersema werd gegeven, werden sneden brood be smeerd met - 2 millimeter verdelgings pasta, waarna kleine brokjes van dit aas in krantenpapier werden gewik keld. Het nuttigen van zo'n brokje is voldoende om de rat volkomen te mum mificeren, zodat er geen schadelijke rottingsresten achter blijven. Het gift is onschadelijk voor mensen of dieren, behalve de knagers. De drukinkt van het krantenpapier overgeurt de mensen reuk, die waarschuwend en afstotend werkt. De nieuwsgierigheid dér ratten doet de rest. De genoemde bespreking werd slechts bijgewoond door de opper-officieren en oorlogscorrespondenten (de „heren v.m de pers"), maar de resultaten ervan zul len, aangepast aan de plaatselijke om standigheden, moeten worden doorge geven aan de daarvoor in aanmerking komende verenigingen en personen. Voor de verschillende plaatsen in het Westland zullen nog mededelingen hier over in ons blad verschijnen. Voor Schiedam kunnen de eerstvolgende stappen reeds worden bekend gemaakt, Medewerking nodig De buurtverenigingen kunnen haar bestaan als behartigsters der belan gen van de kleine buurtgemeenschap rechtvaardigen door deel te nemen aan de ratten-verdelgingsactie, wel ke in een groot deel van Nederland in de eerste week van Februari wordt ondernomen. De dir. van de Gem. Reiniging vraagt alle leiders van buurtverenigingen zich met hem in verbinding te stellen. Tel. 68137, Buitenhavenweg 154. Gisteravond werd er door het Katho liek Thuisfront een ouderavond ge organiseerd in het Kajotters-gebouw aan de Nieuwe Haven. Een toneelstukje werd opgevoerd en een mooie leerzame film over Indië vertoond. Helaas bleef de belangstelling ver beneden de verwach ting. Aalmoezenier van Dijk hoopt van avond bij de tweede uitvoering een volle zaal te hebben, opdat het onderlinge con tact van de leden van het Thuisfront verstevigd moge worden. De bestrijding van de ratten is geen persoonlijke liefhebberij. Elders in dit nummer vindt gij nadere bijzonderheden over de betekenis van de plaag. Daarom moeten allen meewerken; niet op de laatste plaats ook de jeugdverenigingen voor wie, in overleg met de plaatselijke commandant, een belangrijke taak van „dienen" is weggelegd. Deze massale- bestrijding kost van zelfsprekend geld. Men rekent op de bereidwilligheid van de bedrijven, die hier gevestigd zijn en het meeste baat by de bestrijding hebben, om hun deel in de kosten van het gif bÜ te dragen; de gemeente zal de kosten van de lonen aan extra arbeidskrachten op zich ne men. De heer Dekker wil een "beroep doen op de leiders van buurtverenigingen en jeugdbewegingen. De eersten kunnen de buurtbewoners bewerken, om aan de bestrijding alle medewerking te verle nen door het openstellen van de wonin gen voor de bestrijders, maar bovendien kunnen zij van belang zijn voor de in lichtingendienst. Het tegenoffensief kan eerst dan resultaat hebben, wanneer de verblijfplaatsen der ratten zoveel mo gelijk van tevoren bekend zijn en hun aanvoerwegen bestookt kunnen worden. Deze aanvoerwegen Zijn gaten in kippen- en varkenshokken, schoeiingen, walkanten, opritten van bruggen, vuil nisnopen en bietenkuilen. Het komt voor, dat men nooit ratten gezien heeft, terwrjl de rattenbestryders duidelijke sporen in huis, langs het erf of de wa terkant vinden. Vooral op deze plaatsen moet het gif worden uitgelegd. Hoeveel belang het inschakelen van buurtverenigingen hier kan hebben, is duidelijk. Het is immers ondoenlijk om Schiedam gaatje voor gaatje, paadje voor paadje, nestelplaats voor nestel plaats te controleren. Alles komt aan op de tips, die de bewoners van de wij ken geven. Van groot belang is het bovendien, om na de bestrijdingsperiode de buurtbewoners bij voortduring erop opmerkzaam te maken geen ratten te lokken door het uitstrooien of achter laten van etensresten of het vormen van onwettige vuilnisbelten. Dit alles wil de heer Dekker met de leiders van buurtverenigingen bespreken. Het Is een taak, die nu eens wel tot hun ter rein behoort: het materieel welzijn van de buurt-gemeenschap. Daarom ver zoekt de heer Dekker aan alle leden van buurtverenigingen zich met hem te verstaan. Hij is te bereiken onder Tel. 68137, Kantoor Gemeentereiniging Buitenhavenweg 154. Op de onlangs gehouden K.J.M.V.- vergadering sprak de heer F. J. Klaren- beek over de Atoombom. In het eerste deel van zijn causerie belichtte hij de technische en sociale kant van de bom, zodat het voor ieder begrijpelijk en aan vaardbaar was. Uit vele vragen bleek de belangstelling voor dit onderwerp. Het tweede deel had een voornamelijk propagandistisch karakter, aangezien hij in dit deel de Middenstand beschreef als, de groep, die belangrijk tot de toë- komstige vormgeving kon bijdragen. Zijn diagnose van de huidige toestand was echter weinig opwekkend: „Meer en meer verliezen de Middenstanders hun taak uit het oog. Hun taak is dienen, maar de zelfgenoegzaamheid, laksheid 'en lauwheid hebben de hersens beneveld. Zij zien niet meer als voor naamste de dienst, -maar de verdienste" De leden opwekkend om het roer om te gooien en te werken aan een totale vernieuwing, besloot de heer Klaren- beek zijn inleiding. Op Donderdag 18 December zal de heer Klarenbeek opnieuw spreken tot de K.J.M.V.-ers. Als onderwerp koos hij: „Bij de stal van Bethlehem", een beschouwing over het naderend Kerst feest. Aanvang 8.30 in Patronaat, Lange Haven. Hier ziet de rat er wel lief uit; maar laat hij 's avonds eens over uw handen glippen. Bij het tripleren ramde de chauffeur van een luxe auto v. d. D. uit Vlaar- dingen de vrachtauto bestuurd door v. T., die ter hoogte van de oversteek plaats Koemarktbrug bezig was een handwagen te passeren. De spatborden van beide wagens werden ernstig be schadigd. Op de B. K.-laan ter hoogte van de Arie Prinslaan lette een wielrijder niet op bij het oversteken. Deze B. uit Schiedam werd daarop gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door A. De fiets werd zwaar beschadigd. Een onbekend gebleven chauffeur heeft een verkeerszuil op de B. K.-laan ter hoogte van de Aleidastraat vernield. G Woensdag 17 December. Bioscopen: Passage, De Graq£ van Monte Christo (ontraden wegens varié té); Monopole, Jack London (14 jaar) 2, 7 en 9 uur. Kajottershuis Nieuwe Haven: Bjjeen- komst.Kath. Thuisfront, 8 uur. Donderdag 18 December. Rufus en Zosimus. Bioscopen: zie boven. Patronaat Lange Havgn: Bijeenkomst R- J. M. V. Distributiekantoor: Uitreiking bon- a&rten KA t.m. KE 802, tabaks en/of y®rsnaperingskaarten QA, QB of QC 2, alsmede schoenenbonnen naar keu- <e li; aan personen, wie tweede DSK ein- e 8t op 8, 04, 14, 24, 34 .of 44 en over- j^hkomstig de leeftijd aan kinderen, ge- q°ren in de maand December van een hQr laren 1932 t.m. 1945 en aan die ge- ^r"n in de maand Februari 1947. Mee bogen tweede DSK met inlegvel en <5t,'Sselingsb°n 713. Aan de beurt zijn t.m. Hars. 912.30 en 2S uur. De gedeputeerde Staten hebben ver klaard zich niet te zullen verzettten tegen een post op de gemeentebegrotin gen voor de rattenbestrijding. Dit bete kent in de huidige omstandigheden, waarin de gemeentelijke uitgaven tot zelfs op de tien guldens bedragen wor den beknibbeld een zeer belangrijke ge beurtenis. in Nederland begint men in Je zien, dat het hoog tijd wordt met krachtdadige middelen een jaarlijkse verarming Van 30 millioen door de vraatzuchtigheid van ratten tegen te gaan. Daarin zijn dan nog niet geteld de bedragen, die gemoeid zijn bij de onder graving der volksgezondheid door de gevreesde vieze knaagdieren. In Nederland zijn op het ogenblik meer ratten dan mensen. Uit riolen en van mestvaalten dringen ze de huizen bin nen op zoek naar voedsel en zij besmeu ren op hun weg levensmiddelen met hun besmette uitwerpselen en urine. Gevaar lijke parasiet- ziekten worden door hen overgebracht. De ziekte van Weil is bij zwemmers gevreesd genoeg: niet zelden worden kinderen in de wieg door ratten aangebeten, waardoor de gevaarlijke rattenbeet-ziekte ontstaat. Zoals men elders in dit blad kan lezen, wordt begin Februari de bestrijding zo aangepakt, dat er nergens een wijkplaats voor de ratten overblijft. Enkele cijfers kunnen de omvang van de operatie illustreren. Een plaats als Vlaardingen tor,5mkg' gif nodig hebben. Dit kost f 318 «r„aan hrood, dat als lokaas moet dienen f 80.nódig is. Voor de hestrii- SSJSS hT de Dis^ibutie een toe wijzing brood beschikbaar gesteld Wate ringen heeft 76 kg nodjg ge rT j' ..,nan glf en f 144.aan brood. Naaldwyk zal 172 kg. nodig hebben. Dit kost de hoofdplaats van het Westland f 1032, an gif en f 258.aan brdod. Van deze 172 kg. gif en het brood zullen 85.000 pakjes vergiftigd lokmiddel moe ten worden klaar gemaakt. Hoeveel werk dit met zich zal brengen is duidelijk. Onmogelijk zal dit door betaalde arbeids krachten kunnen worden gedaan; vrij willigers zullen de belangrijkste steun moeten bieden in dit ratten-offensief Schiedam heeft, behalve deze gecon centreerde aanval, een zuivering op verzoek ën bij waarschuwing door het gehele jaar. Er wordt hier een enigszins andere methode toegepast. Het gif is hier vloeibaar. Op ten bepaalde hoeveel heid brood, worden twee bokkingen als aas door het lokmiddel heengewerkt, waarna het in kranten wordt verpakt. Wanneer dit jaar de verdelgings-actie slaagt, zal er in de toékomst gewerkt kunnen worden met veel minder om vangrijke jaarlijkse nabestrijdinggn. De nationale, streek- en plaatselijke econo- <hnie zullen er wel bij varen, zoals de burgemeester van Wateringen, de heer Meissen zeide. Hij is de man die door de Ned. Vereniging van Gemeenten voor het Westland met de leiding van de bestrijding werd belast. In zijn energieke handen is die veilig. Het Leids Tribunaal wees vonnis in de zaak tegen J. M. Diekmann, oud- corpscommandant van politie te Leiden, voordien hoofdinspecteur van politie te Schiedam. Het Tribunaal veroordeelde Diek mann, die reeds op vrije voeten is, tot een internering van 3 jahr en 6 maan den, met de bepaling, dat de tijd,-welke yij niet in internering heeft doorge bracht, voorwaardelijk wordt opgelegd, het ontzetten uit beide kiesrechten, ver bod tot het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. Was de artistiek verantwoordelijke man achter de Weense Gala-avond van Toonkunst aangestoken door de lucht, hartige geest van de tijd, welks muziek hy met zijn symfonie-orkest speelde? De verrassing, die de heer van Srjll ons voorzette, lag immers niet op het ter rein der toonkunst, maar op dat van het toneel. Hoepelrok en pruikentooi omwille van de ruimte waren de hoepen verwijderd, verschenen op het podium en brachten daarmee een zeer bijzonder element in het geding. Maar aardig en den, vertelt ons Haydn in zijn „Ab- leden was het, ook al deed de vleugel een beetje anachronistisch aan, waar men een spinet zou verwachten. Een maal het toneel-clement aanvaard, mag men dat in de beschouwing van de avond dus in het geding brengen en dan moet gezegd, dat het effect verlo ren ging door een niet goed uitgewo gen belichting. Dé spelers en dirigent stonden allen in tegenlicht naar de toe hoorders, zodat er van kleurenspel geen sprake meer was en alles vermoeiend donker werd. Zelfs met volle belichting van „spotlights" had de „avondlijke" sfeer bewaard kunnen blijven, wellicht door een toevoeging van blauw. In ieder geval bleef de belichtingstechr^ek in dit „toneelmatige" beneden de maat van vakmanschap. Waar de nadruk zo viel op andere dan toonkunstige, factoren moge nu eerst de bespreking .van het program ma volgen. De dirigent, leidende met een histo- risch-gefundeerd exact gebaar, had het orkest in de Ouverture ,',Titus" van Mozart wonderwel in handen. Wel was het geluid der eerste violen in de positie wat ijl, waardoor het zingende element uitbleef, maar het geheel maakte een verzorgde indruk. By de eerste aanslag van het Piano concert no. 28 eveneens van Mozart, begrepen wij, dat voor dit nummer wel willendheid had afgedaan, dat het cri- tische oor bevredigd zou worden door een meesterlijk beheerst en tot in de fijnste „loopjes" als Saksisch porselein ragfijn uitgebeiteld pianospel. Dit was waartijk rococo; teer, maar niet bloed arm, fijn, maar niet mager, speels, maar niet slordig, rijk, maar niet klater-goud. In volmaakt samenspel met dirigent en daardoor met orkest speelde de heer A. in vlotte modellen en dessins S. H. A. Blaisse dit werk op de vleu gel. Het verwonderde niet, dat hij bloe men en een ware ovatie in ontvangst moest nemen. Hij had de avond op een ander plan gesteld. Hoeveel geestiger, maar ook vriende lijker stakingen zich vroeger afspeel den, vertelt ons Haydn in zkn „Ab- schieds-symfonie". De humoristische meester vond dankbare navolgens in dit werk, dat als een nachtkaars uitgaat, maar vooral inzetten en slotpassages leden aan een zekere slordigheid en het had er veel van weg, dat/ de musici door de concentratie vermoeid raakten. Na de pauze herleefde de Blauwe Do nau aan de oevers van de Schie; de jjrote verdienste was zelfs, dat het werk al reeds lang stuk gespeeld toch zich voordeed als nieuw en gaaf, hoewel niet geheel vol Wienerische Schwung, Het koor zong „Rosen aus dem Süden" met een voor de bezetting opmerkelijke homogeniteit, ondanks, dat 5 mannen moesten proberen fundament te leggen voor de dames. Het slot was daarmee zo goed, dat een staande ovatie werd gebracht. De voorzitter van Toonkunst, de heer Steinder, dankte voor de pauze de heer van Sijll voor diens hard en onafgebro ken werken en de verwezenlijking van zijn artistieke plan, waarmee hij reeds lang rond liep. Hij bood hem bloemen en een luchtiger cadeau aan. Aan het eind van de avond bleef men nog enige tijd bijeen, dansend in minder Rococo-Weense-stijl. fabriek. De bloem der jonkheid werd aangehouden: de 17-jarige de J., de 18- jarige v. d. H., de 16-jarige J. W., de 16-jarige H. en de 15-jarige K. Ten nadele van B. aan de Lange Ha ven is een radiotoestel gestolen. De 28-jarige v. N. werd aangehou den wegens diefstal van spiegelglas. GEBORENMaartje L., d. van J. Stad en A. Lagendijk, Westfrankel.str. 150; Ferdinando, z. van J. M. Lange- veld en A. C. v. d. Woude, van Swin- denstraat 57; Cornelia, d. van C. v. d. Kruit en J. W. Graven, Th. Kempis- straat 22; Johanna W., d. van F. van Haasteren en M. Over de Vest, Gas- straat 3. OVERLEDEN: M. Hoogerwerf, 48 j., vr. van H. van Gangelen, Nassaulaan 75. B(j de politie werd een zilverbon van /-I gedeponeerd, die slechts aan een kant bedrukt was. De politie waar schuwt voor Valse bankbiljetten. Het Bijz. Gerechtshof te Den Haag deed uitspraak in een zaak tegen A. V., bankwerker te Schiedam. Deze had in 1941 dienst genomen bij de Waffen S.S. De advocaat-fiscaal vroeg een ge vangenisstraf van 7 jaar met aftrek. De uitspraak was 6 jaar met aftrek. Luitenant-kolonel der mariniers J. A. J. de Bruyn, is met ingang van 19 Januari a.s. eervol ontheven van het bevel van het depot korps mariniers te Rotterdam. Zijn opvolger is luitenant-kolonel der mariniers P. J. van Gijn. f°!,Is G'a?itie geworden is. zal er in het Stedelijk Museum vanaf Zaterdag 20 December een Kerst-tentoonstelling wor den gehouden. Deze keer betreft het een expositie uit de verzameling van de heer Herman van Beek te Rotterdam van schilderijen der negentiende en twintig ste eeuwse Hollandse en Belgische scho len. Dc even gebruikelijke opening zal worden opgeluisterd met muziek, drie Walsen en twee Intermezzo's van Brahms, op de vleugel te spelen door de heer V S. H. A. Blaisse. De vereniging van leerlingen van de R.H.B.S. te Schiedam bestaat op 7 Maart van het volgend jaar 45 jaar. Dit 9e lustrum zal groots geVierd wor den, o.a. met sportfeesten op Boshoek op 5 en 6 Maart, een toneelavond in Musis op 5 Maart, receptie op 6 Maart in gymnastieklokaal van R.H.B.S. en een thé-dansant in Musis op Zondag 7 Maart. Aan de sportwedstrijden van 6 Maart kunnen oud-leerlingen deel nemen, terwijl er die morgen les zal worden gegeven voor belangstellende oud-leerlingen in de schoolbanken met debat. Van groot belang is het de namen van alle oud-leerlingen te weten, aan gezien de betreffende oude lijst door de Duitsers in beslag werd genomen, niet werd geretourneerd. Laten oud-leerlin gen hun naam' en adres dan ook op geven bij A. Berg, B. K.-laan 152, tel. 67065. Zegt het voort. Er brak brand uit op een trawler aan de Voorhaven, waar vonken van een snijapparaat In olie vielen. Perso neel van de werf en de brandweer blusten het vuur met schuim-apparaten. Er werd ingebroken in een toffee- Het wetsontwerp, tot wijziging van de Dienstplichtwet, dat thans by de Tweede Kamer is ingediend, bevat zeer belangrijke voorstellen, speciaal ten aanzien van de broederdienst en de duur van de diensttijd. De vrijstelling wegens broederdienst wordt daarbij namelijk weer definitief ingevoerd, terwijl de duur van de eerste oefening wordt verlengd en by dienst in de tropen op ten minste 1/2 jaar wordt gesteld. De leeftijdsgrens voor inschrijving voor de dienstplicht wordt verlengd van 25 tot 35 jaar, om vooral in geval van buitengewone omstandigheden ook te kunnen beschikken over hen, die na hun 25ste jaar dienstplichtig werden. Ten aanzien van de kostwinners wordt voorgesteld aan de minister over te laten om hetzij bij een algemene re geling, hetzij in bepaalde gevallen te beslissen of vrijstelling van dienstplicht of kostwinnersvergoeding zal worden verleend. Broederdienst Wat betreft de broederdienst, zouden de ministers twee wegen willen bewan- Een nieuw jaar, 'n nieuwe kans. Een goed overzicht van Uw uitgaven helpt U rondkomen met uw inkomen En wanneer U rondkomt, leeft U gelukkiger. Kwartaal-overzicht j ct., voor beeld met toelichting gratis bij de Anno 1820 Schiedam (Tot 2 Jan. uitsluitend aan hoofd kantoor Lange Haven 80) VAM 8LK - HiiA jj'oai..: a -Onze gangen zijn helaas niet berekend op Uw af metingen", zei de professor beleefd. Spoedig bereikten onze vrienden een vreemd voertuig, dat het midden hield tussen een projectiel en een luchtschip. „Dit is het atomiel", ver klaarde de professor. „Het - is_ weliswaar geen nieuwe vinding, maar voor Jiet locale verkeer met de naburige planeten toch het veiligste". Zelfs Mugli Basli was onder de indruk,- toen hij naast de professor in de plastic voorkoepel van het atomiel plaats nam. Basli besloot zich echter niet té laten overbluffen. „Ik houd wel van een reisje in zo'n ouderwets en romantisch vervoermiddel", zei hij gemoedelijk. DONDERDAG 18 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.). A.V.R.Ö. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Vrou wen in de Omroep; 11.20 Sextet; 12.00 Metropole-ork.; 12.30 Weerpr.; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Avroleans; 14.00 V. d. vrouw; 14.20 Zang; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Gram. 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Over dieren 17.30 Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpr.; 18.30 R.V.D.; 19.00 B. Person; 19.15 Kleinkunst; 19.45 R.V.D.; 20.00 Ac tual; 20.15 Omroeporkest; 21.15 De fam. Stastok; 22.30 Gram.; 22.45 Caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.). 6.45 K.R.O.; 10.00 N.C.R.V.: 11.00 K.R.O.; 14.00 N.C.R.V. 6.45 Weerber.; 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.15 Morgen wijding; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.00 Zang; 12.30 Weerpr.; 12.33 Klaas van Beek (13.00 Nieuws); 13.45 Hors d' oeuvre; 14.00 Strijkorkest; 14.40 Caus.; 15.00 Gram.; 15.15 Kwartet; 15.45 Gram.; 16.00 Bijbel; 16.45 Piano-platen; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Zang; 17.30 R.V.D.; 18.00 Caus.; 18.15 "Gram;; 18.30 Oratorium; 19.00 Nieuws; 19.15' Caus.; 19.30 Actual; 19.45 Gram.; 20.00 Proloog; 20.15 Steravond; 21.30 De vaart der vol ken; 21.50 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Viool; 23.30 Gram. HUUR EN ONDERHUUR In de rubriek: „De regeringsvoorlich tingsdienst antwoordt", geeft Koos Koen Donderdagavond te 19.45 uur over Hil versum I op de bekende wijze zijn visie over de nieuwe huren-beschikking inge val van onderhuur, welke op 1 Februari in werking treedt. OORSPRONKELIJKE SFEURDERSGESCHIEDEN18 4). .Hun uiterlijk was bijna in alles ver schillend. Dirk was lang en zwaar, Truus slank en kort. Had Dirk lichtblond haar. dat van zijn meisje was pikzwart. Dirk was levendig soms zelfs rusteloos: Truus daarentegen de kalmste in persoon, een eigenschap, die haar de koerierster uit stekend van pas was gekomen en haar uit menige gevaarlijke situatie had gered. Was ze dapper? O neen, evenmin als Dirk, hoewel die toch ook bij de K.P. zijn mannetje gestaan had. Wat is moed? Gebrek aan fantasie? Daaraan ontbrak het hun geen van bei den, juist de fantasie had hen gedreven tot verzet tegen de genadeloze bezetter: zij zagen de slachtoffers van de nazi's haast lijfelijk voor zich, zij zagen de mar telaars van de concentratiekampen en het erzet laaide als een felle vlam door hen heen. Niet dappr dus, maar gesteund en aangevuurd door een groot verantwoor delijksbesef en een sterke wil; deden zij hun illegale werk met wegcijfering van eigen angsten, de hoogste soort dus van wat zij „zelfoverwinning" noemen Verder behoeven wij niet veel bizon- ders te vertellen. Wij zetten de klok en kele uren terug en bevinden ons weer in de woon „ragen, waar de agent met een van schrik opengevallen mond de laatste woorden van de eigenaar van de doden- baan had gehoord. Agent Vader deed zijn naam alle- eer aan. Hij was een model huisvader en evenzeer een vaderlijk agent, die heel vriendelijk kleine kinderen en oude da mes door het drukke ver'-eer hielp en dronken mannen met een zacht lijntje naar het bureau wist te brengén. Verder gingen zijn aspiraties niet en eerlijk ge zegd had hij de dood gezien aan het zien van doden. Dood?, vroeg hij stupide. Ja, na een rit in mijn tent, ver klaarde de eigenaar. Ondanks zijn onaangename situatie, zag agent Vader iets humoristisch in de Sa menloop van omstandigheden en mees muilend merkte hij op: Pracht recla me voor uw dodenbaan! De eigenaar vond dit grapje echter bizonder onaangenaam. Tja, wat moeten we nu doen? vroeg Vader ernstiger, na een blil- op de dode te hebben geworpen; Dat wilde- ik juis* u vragen. antwoordde de eigenaar, die het meer voudig „we" van de agent allerminst prettig vond: Ik zou zo' zeggen, dat de zaak van de politie was, dus....van u. Hum, jagaf Vader toe, hoewel met merkbare tegenzin: Waaraan is de man gestorven? Weet ik niet. Ik denk hartverlam ming. Hum!, zei Vader weer eens, alsof hij deze mededeling uiterst verdacht vond: Is er een dokter gewaarschuwd? Ja, mijn knecht is er op uit. Even vóór u hier binnen kwam, ging hij weg. Hij zal zo dadelijk wel terug komen. Vader zuchtte verlicht en oordeelde het nu het juiste moment, om zijn gezag als dienaar van e- wet iets mannelijker en overtuigender te laten blijken. Goed. Het lijkt me het beste, dat ik een rapportje over dit... eh....on geval op stel en bij mijn inspecteur in lever. Waarom is dat nodig?, schrok de eigenaar, die blijkbaar bang was voor nodeloze rompslomp en verwikkelingen. Iets vertrouwelijker bromde Vader nu: Ach, de inspecteurs zijn na de oorlog zo lastig. Als ik het niet doe en ze vra gen erom. dan krijg ik standjes. Kwestie van formaliteit, anders niet. En wij kun nen dan ook een eensluidend bericht aan de verschillende plaatselijke kranten afgegeven. Weer schrok de eigenaar: Kranten? Maar man, begrijp toch, dat ik daardoor een geweldige strop zal lijden. Geen mens uit heel deze stad zal meer in mijn tent willen. En de plaatsrechten zijn zo hoog. en. - Vader onderbrak de klaagliederen van de wanhopige man: -r- Onzin, beste kerel. Iemand kan toch overal 'n hartverlam ming krijgen? Ook in de kerk of in de trein en wilde je soms beweren, dat de mensen ook daar niet meer in komen na zo'n..ongeluk, ja, ongeluk, anders kah ik 't moeilijk noemen. En verbeeld je nu eens, dat er iets uitlekt, dan gaan -de pers-muskieten fantaseren en de hemel weet, wat je dan voor verhalen in de krant krijgt. Of die lui vallen je de hele dag lastig om je, desnoods per ongeluk, maar te laten bevestigen, wat ze allang op hun bloc-note hebben staan. Ik ken ze...., besloot Vader geheimzinnig z'n verhaal. Dit „ik ken ze" was op z'n minst een zeer sterke overdrijving, want Vader had nog nooit persmensen-in-functie meege maakt, maar had al zijn wijsheid om trent deze eerzame lieden vergaard uit Amerikaanse sensatie-verhalen. De sterk aangedikte opdringerige brutaliteit van de niets ontziende Amerikaanse nieuws- jagers uit deze boeken, paste goed in zijn voorstellingswereld en vandaar dus zijn laatdunkende: „Ik ken ze". De eigenaar betaalde zijn tribuut aan de indrukwekkende en zelfverzekerde uitspraak van de man der wet en kops eieren voor zijn geld. Hij zuchtte: Vooruit dan maar!, bedoelend, dat hij zich, zij het node, verzoende met rapport en pers-communiqué. De agent haalde omslachtig zijn zak boekje te voorschijn en likte het puntje van z'n tong blauw aan het stompje inktpotlood, dat hij uit z'n zak opdiepte. Daarna begon hij zijn gewone routine- vragen te stellen. Naam, geboortedatum en adres? Weet ik dat?, antwoordde de eige naar onwillig: Ik heb de man nog nooit van m'n leven gezien, laat staan dat ik... Agent Vader was er nu helemaal „in" en abrupt onderbrak hij de spreker: Ik bedoel natuurlijk van U zelf. Wat heb ik er mee te maken? Niets maar het is gewoonte ver klaarde Vader, Jan Akkerman, geboren vijftien Januari 1901 te Antwerpen. Belg? Nederlander! Wij, kermisgasten, trekken van de ene plaats naar de andere en De agent vond nadere uitleg over- bodig en knikte. Adres? Domicilie, verbeterde de onder vraagde en noemde dit. Vader was nog bezig het op te schrijven, toen de deur werd opengegooid en de dokter binnentrad, gevolgd door Dirk, de knecht. (Wordt vervolgd.) delen. De ene leidt tot een vrijstelling, die het getal uit de grote gezinnen als gewoon dienstplichtige op te roepen personen in ieder geval binnen vaste grenzen houdt. De andere opent de mogelijkheid om verder te gaan, naar gelang en naarmate de overschotten bij de verschillende geschiktheidsgroe- pen het zullen toelaten. Het eerste is dus een onvoorwaardelijke, het tweede een voorwaardelijke tegemoetkoming. Recht op vrijstelling wordt verbonden aan een minimum aantal broeders, dat uit één gezin dient of heeft gediend. Dit minimum zal zodanig bepaald moeten worden, dat het getal voor vrijstelling in aanmerking komende personen aan merkelijk beneden het totale overschot biyft, om geen ernstige schade aan de militaire behoeften toe te brengen. Het zal dan echter steeds, zy het ook tot een beperkt aantal gevallen, ten goede komen aan de grotere gezinnen. Een regeling In deze geest is in de voor gestelde nieuwe lezing van art. 20 neer gelegd, die voor het overige aansluit bij de huidige lezing. Vermoedelijk zal voor het getal van drie zoals het reeds krachtens art. K, tweede lid, van de algemene maatregel van bestuur- voor enkele lichtingen werd vastgesteld wel in de eerste tyd gehandhaafd kunnen worden en moeten worden. Na toepassing van deze regeling op een bepaalde lichting zullen de lagere geschiktheidsgroepén dus nog over schotten vertonen. Bij het vaststellen van de regelen, volgens welke zal worden uitgemaakt, welke personen tot deze overschotten zullen behoren en mitsdien, evenals by vrystelling wegens broederdienst, tót buitenge woon dienstplichtige zullen worden bestemd, stellen de ministers zich voor de factoren welke het recht op vrystelling bepalen, ander maal een rol te doen spelen in dier voege, dat ln de geschiktheidsgroepen, waarvan de overschotten het toelaten, tot buitengewoon dienstplichtige o.m. worden bestemd degenen, van wie twee broers dienen of gediend heb ben. Diensttijd Voor de algemene oefentijd wordt een verlenging voorgesteld van li tot 12 maanden. Er zijn echter, aldus de mi nister, enige groepen, waarbij een lan gere of zelfs een veel langere duur nodig is. Dit geldt o.a. hun, die bij de landmacht worden opgeleid tot officier, •elke opleiding wordt geacht in 18 maan den te kunnen worden voltooid. Het ligt in de bedoeling deze opleiding te splitsen in twee niet aansluitende ge deelten en het tweede gedeelte, omvat tende een duur van 6 weken, later te doen vervullen, zoveel mogelijk in de zomertijd. Ook voor de onderofficiersopleldir.g is. een langere duur dan 12 maanden uitgetrokken, doch het is niet zeker, dat het verhoogde maximum 15 maanden over de gehele lyn zal moeten worden toegepast. Ten aanzien van de cavalerie en de artillerie op motoraffuit wordt voorge steld een oefentyd van 15 maanden. Het feit evenwel, dat met.de opleiding by beide diensten nog weinig - ervaring is opgedaan, laat de mogelijkheid open, dat deze termijn mettertijd of langer zal moeten of korter zal kunnen wor den. Wat betreft het personeel van de aan- en afvoertroepen en van de technische troepen, moet de langere oefentijd dienen voor de dienstplichtigen, bestemd voor het vervuilen van de in het vredesbedrijf noodzakelijke diensten. Uiteraard zal een redelijke en economisch te verantwoor den verhouding behoren te bestaan tus sen eerste opleiding en practische dienst. Het aantal dergenen, op wie deze be paling van toepassing zal zijn, zal slechts klein zijn. Voor zoveel mogelijk, zullen hiervoor vrijwillige nadienenden worden genomen. Bij de luchtstrijdkrachten zal de oefen tijd twee jaar moeten bedragen voor hen, die een technische vakopleiding ge nieten. Voor de zeemacht wordt geen veran dering van de eerste oefeningstijd voor gesteld. ekening houdende met de tijd, die ver loren gaat met inschepingsverlof, heen- en terugreis en acclimatiseren en met 'n verblijf in de tropen van omstreeks 15 maanden dat als een minimum moet worden beschouwd om de uitzending ren dabel te doen zijn zou de duur van de eerste oefening zodoende op ten minste 30 maanden moeten worden gesteld. Een verlenging, waarbij de eerste- oefeningstijd voor het gros der dienst plichtigen op twee jaar wordt gebracht, moet dan ook worden beschouwd als een minimum. Deze laatste regelingen zijn voorname lijk bedoeld om te worden toegepast irt tijden, waarin er geen buitengewone om standigheden heersen. ROTTERDAM, 17 December 1947 Vaarwerk: 530 ton cokesgruis ArnVm 150 ton cement Appingedam; 100 ton id. Assen; 200 ton kolen Velp; 250 ton id. Elden; 60 ton id. Ierseke; 200 ton chili Leeuwarden; 110 ton id. Smilde; 80 ton id. Winschoten; 160 ton kunstmest Zout kamp; 129 ton schilfers Steenwiik; 168 ton ld. Andel; 400 ton mais Andel; 100 ton diversen Zutfen; 130 ton soyabonen Utrecht M.S.; 300 ton zaad Delft; 96 ton ijzer Hoogkerk; 350 ton stukgoed Am sterdam; diverse partijen cellulose Maas tricht, alles volgens tarief.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3