Na 'n jaar GEEN STAP verder PROF. ROMME DRINGT OP SPOED AAN I I Nederl. voorstellen verworpen ONS IS NIETS TE DOL! Een brief van grote karakteradel Koningin schenkt Amsterdam een nieuwe vlag Samenwonen belaagt de volks gezondheid Meer zeggenschap voor Amerika Bonnenlijst voor de Een ei, spijsolie en cacao Kerstweek DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Min. Jonkman blijft aan de veilige kant ONDER LO U NPER DE P E Minister Beel in Indonesië Nazi-legioenen onder Nederlandse vanen! HeldhaftigVastberaden, Barmhartig Haring naar Rusland Overeenkomst over de dubbel-zöne Versnaperingen enz. 69ste JAARGANG DONDERDAG 18 DECEMBER 19*7 No. 20496 KAMER WORDT NIET VEEL WIJZER BROEIT ER IETS TAKTIEK VAN DE BON SOETOMO MOET ZWIJGEN MILITAIREN in indie zenden GESCHENKEN IN DE KEUKEN BEGINT DE ELLENDE Nieuw initiatief in Amsterdam NEDERLANDSE SCHEPEN VOOR ARGENTINIË NIEUWE ENCYCLIEK Oproep tot gebed voor de wereldvrede DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotter iam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804, De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven teg'en gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Toen gistermiddag de regering aan het woord kwam, puilden tri bunes en loges uit; na een dirie kwartier bleek de belangstelling sterk verminderd en ook van de zijde der kamerleden speurde men weinig aandacht. Wie dan ook sensationele onthullingen hadden verwacht, zijn bedrogen uitgekomen. Van min. Jonkman zijn wij trouwens anders gewend. De maiden-speéch van minister Götzen maakte een vlotte indruk ofschoon Z.Exc. zich in hoofdzaak be perkte tot een omvangrijke aerie inlichtingen, uiteraard op finan- ciël-economisoh gebied. Tot afdoening van zaken kwam het tegen de verwachting niet en de behandeling van de begroting wordt Donderdag voortgezet. In een magistraal betoog minder ingewikkeld dan wel eens het geval is heeft prof. Romme namens de K V P andermaal de puntjes op de i's gezet.' Zich aansluitend bij de algemeen ver nomen klacht over de weinige mede deelzaamheid der regering, drong ook de katholieke fractieleider aan op het op ruimen ten aanzien van de West van alle „koloniale" resten. Dan zich rich- tefid tot de oppositie speciaal uit de Prot.-Chr. hoek wees hij met de stuk ken aan, hoe zij ten dele van haar aan vankelijk standpunt is afgeweken en wel in gunstige zin, zii het slechts ten aanzien van één der twee pijlers van Linggadjati. Alleen in haar houding ten opzichte van de republiek bleef ze niet objectief genoeg op haar stuk staan; dit vormt het practisch kernver schil tussen voor- en tegenstanders. Maar met dit zich blind staren op één punt kan de moeilijke taak der oppositie niet uitgeput zijn, want zij mag haar eigen hoogste doel niet uit het oog ver liezen: de verwezenlijking van het staat kundig program van Linggadjati. Zo werkt deze houding der oppositie als een boemerang op haar eigen doel. De «taatsvorming is, zoals zij zelf toegeeft, een zaak van de Indonesiërs zelf; laat zij dan daaraan meewerken en niet zij het zonder opzet, het défaitisme hier er in Indonesië in de hand werken. Dit laatste doen ook de communisten, doch hun oppositie is eer gunstig dan ongunstig; maar het geschiedt helaas ook door brochures als „Linggadjati, poli tiële actie, wat nu?" waaraan onder 23 leden der P. v. d. A. ook 7 uit de P v. d. A.-fractie hun sanctie verleenden en welke de politiële actie betreurt, waaraan zij zelf hun stem hadden gegeven. Een wel snelle meningsverandering! Hoofdmoment der rede vormde Intus sen de peroratie welke een klemmend beroep op de regering bevatte om toch de leiding te nemen bij de spoedige voltooiing der structuur voor het ge bouw van de nieuwe staatsvorm op bet fundament van Linggadjati. Wij zijn nu al een jaar daarmede be zig, maar nog geen stap verder geko men; dit duurt te lang! In Indonesië zelf ziet men een aanpak van de federatie. Maar wat doen wij? Hoe staat het met het collegiaal orgaan" en de „centrale o-eanisatie"? En met het aan de staat kundige uitwerking van Linggadjati aan sluitende financieel-economische plan? Een vergelijking der vooy-conferentie voor de West met die bedoeld voor In donesië gaat niet op, want de souve- reine partner moet in Indonesië nog geschapen worden; concretisering der Ver. Staten van Indonesië is echter niet mogelijk zonder concretisering tegelijk van de Unie. Het door de „N.R.Ct." ont wikkelde plan prees prof. Romme als „goed doordacht" een „met perspectief" (bij welke lof minister Jonkman zich in zijn antwoord gratis aansloot). Het was wél een verbrokkelde rede waarmee minister Jonkman de critiak $",.Kamer tegentrad. Heel veel wijzer vrfo» C- haar niet gemaakt; wel niet Onbekend "konijn6 minfster van^cfw in verband met de gemaakte bemerkin gen de nadruk gelegd Nauwer dan ooit wordt deze bewindsman te zamen ge bracht met zijn ambtgenoten, omdat het Indonesische probleem een zaak is ge worden van algemeen regeringsbeleid. Waaruit te verklaren is dat verschillen de ministers behoefte hebben aan per soonlijk contact. „rH De heer Neher zo vernamen w] hierbij zal zien of voor hem in net „collegiaal orgaan" iets te doen zal ziin en zo ja, In Indonesië blijven. Als prof. Romme op meer tempo aan dringt en de regering bezweert de lei ding te nemen, verwijst mr. Jonkman naar de vier bewindslieden die thans in of op weg naar Indonesië zijn, op de benoeming van dr. Götzen als minister zonder portefeuille en op het zich vrij maken door de minister-president van een belangrijk departement. ^Nochtans gaf Z.Exc. toe dat het Ind. probleem tot nu toe niet zo volledig is behartigd als wenselijk. Na een verdediging van defiguren der twee ministers op één departement en zich ten aanzien van de West van alle „koloniale" smetten schoon gewas sen te hebben, betuigde de bewindsman aan prof. Romme dat het niet vast staat of de rijksconferentie en de Unie-con ferentie (pas na grondwetsherziening mogelijk) zullen samenvallen. Het is nog moeilijk te zien welke de mogelijk heden zijn. De mist is dus nog niet op getrokken, die rond dit vraagstuk hangt. De dertien beginselen van Linggadjati nog eens nagaand, onthulde de minister dat voor de Unie niet meer aan een rijks raad wordt gedacht maar aan het samen werken van een tweetal ministers de voorkeur wordt gegeven. Wannéér de ministers-delegatie van haar reis terug is. zal in de mogelijkheden der nadere uitwerking .van Linggadjati, waaraan ook de regering behoefte voelt, beter inzicht zijn verkregen. De heer Joekes (Arb.), die lang met zo geporteerd schijnt voor de federatie als prof. Romme en met hem de a.r. en c.h. oppositie, kreeg de troostvolle ver zekering dat door de regering niet op een beslissing bij voorbaat zal worden aangedrongen ten koste van de repu bliek. Wat de dodentrein betreft gaat de regering volkomen met de opvattingen der Kamer accoord. De commissie van goede diensten aanvaardt zij als een middel om hét probleem langs vreedzame weg tot op lossing te brengen; in het Amerikaanse schip is berust om te voorkomen dat anders buiten Indonesië zou worden onderhandeld. De „centrale organisatie" is gedacht als overgangsstadium naar de interim regering in afwachting van het slagen der overlegpleging met de republiek. Het vraagstuk der geïnterneerden maakt onderdeel uit van de thans her vatte onderhandelingen. Officiële cijfers kunnen niet genoemd worden! Al of nieet handhaving van art. 177 (missie en zending) zal bij gelegenheid aan het vertegenwoordigend orgaan moeten worden voorgelegd; de Ned. Regering zal daarbij haar invloed aan wenden in de geest van jhr. Ruijs. Aan mag. Stokman, die inlichtingen had gevraagd omtrent samenstelling, stichtingsacte en statuten van het autonome instituut, hetwelk zich gaat belasten met het cultureel contact tus sen de gebiedsdelen van het Koninkrijk, zegde Z.Exc. toe zodra mogelijk de ge wenste gegevens te verschaffen. De klacht van dr. De Kort (KVP) over de Surinaamse „gelijkstelling" zal aan de gouverneur worden overge maakt. Op het departement is men ter zake niet op de hoogte! Een parlement voor geheel Indonesië zoals door jhr. Ruijs gevraaagd moet nog nader worden bekeken. Uit de rede van minister Götzen door de heer Jonkman per spoedig her steld abuis als zijn „ambtenaar" alias ambtgenoot aangekondigd en die veel vlotter is dan hij er met zijn sombere uilenbril tijdens de twee vergaderingen dezer week uitzag memoreren wij dat de op de begroting nog voorkomen de bedragen voor de Commissie-Gene raal, die ter ziele is, bij „nadere over weging" per nota van wijziging zijn te ruggenomen. Dus praten we maai- niet meer over het geval. Bij de replieken diende dr. De Kort, die begrijpelijk over de ministeriële onkunde inzake het Surinaamse onder wijs paf stond, een motie in om de be windsman een ruggesteun te geven bij de bestudering der kwestie, opdat hij onverwijld" de practlsche doorvoering zou kunnen bevorderen van wat sinds elf jaar volgens de Surinaamse Staats inrichting kracht van wet heeft. Voor dit „onverwijld" stak echter de voor zitter een stokje, blijkbaar vrezend dat de kwestie momenteel de minister wil Zaterdag In het vliegtuig stappen te veel t(jd zou vorderen en op zijn voorstel werd dan ook voor de behan deling van de motie een nader te bepa len dag aangewezen. Dat zal dus nog wel even duren. Het feit intussen dót eerder dan ver wacht werd nog hadden de heren Romme, Schouten en Joekes niet van repliek gediend een eind aan de discussie werd gemaakt, terwijl ge ruchten gingen over een nieuwe motie- Schouten, deed in de wandelgangen weer andere veronderstellingen oppe ren, waarvan de verst strekkende wel was, dat mogelijk heel de begroting vooralsnog zou worden aangehouden totdat nadere gegevens door de rege ring zouden zijn verstrekt. De vergadering van heden zal over het een en ander stellig meer licht brengen. Huishoudelijke plechtigheid Tijdens het koffie-uurtje namen prae- ses Van Schaik en de huishoudelijke commissie uit naam van de Kamer af scheid van de heer J. M. Volders,-de actieve Kamerbewaarder, die de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Namens de regering werd hem de gou den medaille van Oranje-Nassau op de borst gespeld. L. H. v.-x De nieuwe Amsterdamse stadsvlag, door de Koningin op het paleis aan burgemeester d'Ailly aangeboden, wordt door vier ex-oud-B.S.'ers aan een vlaggemast bij het nationale monument gehesen. Het plan van „de drie alleen aanvaardbaar Uit betrouwbare republikeinse bron verneemt Reuter, dat de republiek het Ned. voorstel om enige veranderingen aan te brengen in de order om het vuren te staken heeft verworpen. De republikeinse technische commissie heeft verklaard, dat zij bij haar besluit wenst te blijven om alleen de onvoor waardelijke en oorspronkelijke voorstel len te accepteren, welke door de com missie van goede diensten zijn gedaan, daar zij van mening is, dat deze recht vaardig en uitvoerbaar zijn, aldus de republikeinse zegslieden. (De Ned. voorstellen betreffende de aan te brengen veranderingen in de voorstellen van de commissie van goede diensten zijn kort geleden door jhr. mr. Van Vredenburch, de voorzitter van de Ned. technische commissie, bekend ge maakt. Zij houden in het onmiddellijk staken van de vijandelijkheden op de huidige fronten, de «evacuatie van het republikeinse léger uit de „zakken" achter de Ned. linies, waar de Neder landers steeds weer op tegenstand stuiten, en de uitvoering van datgene, waarover reeds overeenstemming in zake het staken van het vuren was be reikt). Geëscorteerd door vier jagers der mi- o1mlri?J„UJïh.tvaart ,verscheen gistermorgen °°r elf boven Klmajoran de Constellation, waarmede minister Beel de reis naar Indië heeft gemaakt. Z. Exc. werd begroet door dr. Van Mook, minis ter Neher, Abdoelkadir, generaal Spoor en vele andere autoriteiten. Dr. Beel en zqn secretaris de heer H. Hermans, zullen morgen sam^n met minister Neher naar Sumatra vertrek ken, waar zij Palembang en Medan zul len bezoeken. Zaterdag keren zij naar Batavia terug, waarna zij, naar ver wacht wordt, zeer spoedig een bezoek aan Makassar zullen brengen. Minister Drees zal morgenochtend naar Batavia vertrekken, terwijl het in hetvoornemen ligt, dat minister Jonkman Zaterdag de reis zal aan vaarden, doch dat laatste staat nog niet geheel vast. Er lekken de laatste tijd steeds meer bijzonderheden uit over een leger yan een half millioen, dat in Rusland wordt getraind. Onder leiding van generaal Von Paulus, de Duitse bevelhebber, die zich met zijn staf en zijn zwaar gehaven de leger in Stalingrad moest overgeven aan de Russen, Volgens het oude recept antwoorden de Russen nu met een tegenbeschuldiging in de Prawda, zó dwaas, dat we niet ge loven, «lat de Nederlandse „Waarheid" haar aan zijn lezers zal durven voorzet ten, Ass, press1 bericht nl. uit Moskou het volgende: De Prawda meldt Dinsdag, dat voor malige Nazi-troepen in de Brits-Ameri kaanse zone getraind worden ter verster king van de reactionnaire groepen in Indonesië, Griekenland, Turkije, In- do-China en Zuid-Afrika. „Verstokte Hitlerianen richten recru- teringscentra op en arrangeren geheime bijeenkomsten van voormalige S.S.-ers. waarbij zij, die onder Hitier gediend heb ben, de voorkeur genieten". Volgens het blad, dat zegt zijn inlich tingen uit betrouwbare bron te hebben ontvangen, is het recruteren van Hit lerianen, die tegen de republikeinen in Indonesië moeten vechten, in het begin van 1946 door de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in Duitsland op touw gezet en wel onder het mom van het vor men van een militair legioen ter be waking van de industriële installaties. „Al heel spoedig, vervolgt de Prawda, lekte het echter uit. dat het legioen voor heel andere doeleinden opgericht was. Al gauw werden nieuwe bataljons naar Java gestuurd en wapenen, ammunitie, oor logsmateriaal, Amerikaanse opzichters en inspecteurs begonnen daar ook in Britse schepen aan te komen. Die bataljons gingen een zogenaamde tweede gemoto riseerde „vreemdelingen-divisie" vormen, die hoofdzakelijk uit Duitsers bestond". Sommige eenheden, zo gaat het verhaal verder, die naar Indonesië ggzonden zijn, hebben haar oude narrmn behouden -de 115de en 712de bataljons en blijven haar bloeddorstige getrouw met spe- ciale luchteskaders van scherprechters, die beestachtige wreedheden bedrijven in de oerwouden van Indonesië!!! Het republikeinse persbureau Antara meldt, dat de republikeinse regering een officieel communiqué heeft uitge geven, waarin gezegd wordt, dat de re publikeinse generaal-majoor Soetomo op 15 Dec. een radiorede heeft gehou den, van welker inhoud de republikein se regering niet in. kennis was gesteJd. De republikeinse regering wenst daar om geen enkele verantwoordelijkheid voor deze rede op zich te hemen. Zij betreurt het, dat „een dergelijk hoog geplaatst militair van de gelegenheid gebruik gemaakt heeft, om op een voor de republiek zeer schadelijke wijze een 'redevoering te houden. Om een herha ling van zulke gebeurtenissen in de toekomst te voorkomen, hebben de president van de republiek en de op perbevelhebber van het republikeinse leger een spreekverbod aan generaal- majoor Soetomo opgelegd." De inhoud van'de gehouden redevoering is tot dus ver niet bekend. Gistermiddag arriveerden op Schip hol twee KLM-vliegtuigen uit Indië, ®en;, »c°nstellation" en een „Skymas- leT d'e samen 2000 pakketjes aan boord hadden, n.I. geschenkzendingen van militairen In Indië aan hun fami lieleden in Nederland. Tijdens een korte plechtigheid in het Paleis te Amsterdam heeft H. M. de Koningin gisterenmiddag de vlag aan geboden, welke Zjj liet vervaardigen naar aanleiding van het besluit om aan het Amsterdamse wapen de zinspreuk toe te voegen: Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig. In de machtige Burgerzaal waren de grote kronen ontstoken en om een krans van tafeltjes zaten B. en W. en de raad van Amsterdam, terwijl tevens enige leerlingen van de gem. industrieschool aanwezig waren. De Koningin trad bin nen, voorafgegaan door vier B.S.-ers in blauwe overall, met zwarte helm, die de nieuwe vlag droegen. In Haar rede keerde H. M. in gedachten terug tot de tijd, toen ons land zuchtte onder vreemde overheersing. „Nooit zal ik de ontroering vergeten1, die zich van ons meester maakte toen ooggetuigen ons te Londen het eerste bericht brach ten hoe gans een bevolking zich in daad werkelijk verzet gekeerd had tegen de onmenselijkheid van een wrede dwinge land. Mogen de .woorden, aan het Am sterdamse wapen toegevoegd, tot in lengte van dagen levend houden de her innering aan Uw strijd en moge de be volking van Amsterdam uit deze herin nering telkens opnieuw kracht putten om pal te staan voor vrijheid, gerechtig heid en menselijkheid". H. M. overhandigde vervolgens deze rede opgeborgen in een leren etui aan de burgemeester van Amsterdam. De vier B.S.-ers hesen daarop de vlag aan een mast in de burgerzaal. Buigemeester d' Ailly wees er in zijn antwoord op, dat het onjuist zou zijn te beweren, dat alle burgers zich hebben gedragen in overeenstemming met het devies. Edele opoffering, edele moed en edele vastberadenheid zijn echter veel vuldig voorgekomen. De burgers van .99 Amsterdam zijn er trots op te kunnen ge tuigen, dat zij de nek, niet gebogen heb ben, al moest onder de zware slagen de rug worden gekromd. Het is een ko ninklijk prerogatief brieven van adel dom te verlenen; aan Amsterdam wordt thans een brief van karakteradel ver leend. Het was in 1488 dat aan Amster dam door een vreemde heerser het recht werd verleend de Keizerskroon te voeren boven zijn wapen. Het devies dat thans is toegevoegd aan het stedelijk wapen, is echter de schoonste kroon, mede doordat het duoi U is verleend." H. M. onderhield zich vervolgens ge ruime tijd met de bestuurderen van de hoofdstad. Op de Dam was onderwijl een gewel dige menigte samengestroomd. Van de Paleis-ingang tot het Damplantsoen was een middenpad vrijgelaten. Voorafge gaan door de vier B.S.-ers en vier boden van het raadhuis, wandelde het gezel schap vervolgens naar het plantsoen. De trotse nieuwe Amsterdamse vlag werd hier door de B.S.-ers aan de hoge mast voor het Nationale Monument ge hesen. Terwijl het fraaie dundoek zich langzaan, ontvouwde, speelde het politie- muziekcorps het Wilhelmus. In stille aandacht staarden de Amsterdammers met hun Koningin naar de vlag. H. M. dankte de B.S.-ers met een handdruk en wandelde weer naar het Paleis terug, luide toegejuicht door de menigte. Even later verscheen Zij, vergezeld door bur gemeester d' Ailly op het balcon, waar Zij opnieuw een ovatie in ontvangst te nemen had. Bij de aanvang van de Raadzitting sprak burgemeester d' Ailly nog een en kel woord over de aanbieding van de vlag. „Het is een hoge eer die Amster dam ueden te beurt gevallen is. Het is een historische gebeurtenis, maar 't legt ons zware verplichtingen op. De burgerij dient zich ervan bewust te zijn, dat zij zich deze wapenspreuk waardig moet zijn. In het verleden bleek zij daartoe in staat, mjge zij in de toekomst tonen, dat zii het vertrouwen van H. M. de Konin gin niet beschaamt." Zoals we bereids mededeelden, is te Amsterdam opgericht een Comité voor Volkshuisvesting. Een grootse titel, wel ke alles en niets belooft, maar dit initia- zal tot grote dingen kunnen leiden, bleek ons allerduidelijkst tijdens een onderhoud, dat we over deze zaak moch ten heben met een der oprichters, mgr. B. J. van den Burg deken van Am sterdam. Het doel, aldus mgr., is inder- aaad, te trachten het woonprobleem te ne'Pen oplossen en Amsterdam als voor- eld te stellen voor heel Nederland. De commissie is samengesteld uit le nen van alle gezindten, enige eerste-klas vakmensen op het gebied van bouwen en herstellen, makelaars en ook mora listen, die de noden van het volk door en door kennen Heeft de boodschap der bisschoppen de klemtoon gelegd op afstaan van woonruimte voor samen woning, dit comité legt de klemtoon op bouwen, herstellen en practischer be nutten van wat er is. Samenwonen, aldus het uitgangspunt, is het allerlaatste en allerslechtste. Onze aspecten liggen in bouwen, en moet hier en daar tot samenwonen wor den geadviseerd, dan geheel zelfstandig en vooral zelfstandig in de keuken want in de keuken ligt het begin van veel ellende. Daarom is het comité verdeeld in een studie- en een bouwcommissie. Als voor beelden haalde mgr. aan, dat er in Amsterdam buurten zijn, waar goede zolders op alle huizen staan, die nu practisch slechts -gebruikt worden als bergruimte en die gemakkelijk en zon der grote kosten tot volledige woningen kunnen worden omgebouwd. Een andere zaak het bewoonbaar maken van wat nr ibewoonbaar is. Wat hier voor per 'even liggen is geweldig en hoewe .er nog al wat geld er materiaal in gaan zitten, het zal toen immer veel en veel goedkoper en prac tischer bereikbaar blijken dan nieuw bouw. Weer andere studie-objecten vormen de grote kantoren en de geweldige pak huizen, welke door barakken vervang baar zijn, terwijl dan de pakhuizen waarschijnlijk tientallen woningen in zich bevatten. Dat de officiële instanties ook een veer zullen moeten laten en haar geweldige ruimte ook zullen moe ten inbinden, meenden we duidelijk als doel te beluisteren. Alle bruikbare ob jecten worden onderzocht, de mogelijk heden ervan bestudeerd door de man nen van het vak en dan zullen ze met een volledig uitgewerkt plan aan de overheid worden doorgegeven (met voor niets is ook de directeur van de woningdienst in het comité opgenomen) Dat men niet van plan is het bij pra ten en plannenmaken te laten, bleek wel uit de suggestie, dat men in Januari al heel wat meer hoopt te weten. Mgr. was er zeker van, dat er veel succes zou zijn en de samenstelling waarborgt een SJ°t succes. Men is er van overtuigd, dat de geestelijke volksgezondheid ern stig wordt belaagd en dat alles gedaan moet worden om vlug en vlot te wer ken. De vorm van distributie is nog met bekend maar voor bevoorrechting be hoeft niet te'worden gevreesd; de com missie controleert in dit opzicht zich zelf. Dat hier een practisch werk in wor ding is, moge blijken uit het feit, dat het eerste bericht reeds een reactie bracht van ruim 300 serieuze objecten. De Redersvereniging voor de Nederl. haringvisserij heeft besloten tot levering aan de U.S.S.R. van 50.000 Schotse vaten haring met een inhoud van 120 kg. netto- visgewicht en een stuksgetal van 800 900 en 9001000 per vat. De te exporte ren haring is, in de maanden Augustus, September en October gevangen. De le vering begint nog deze maand en wordt gedurende Januari en Februari voortge zet. De U.S.S.R zou. deze export met hout betalen. Van de zijde van het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning konden over bovenstaande leveran tie nog geen mededelingen worden ge daan. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat Groot- Brittannië met de V. S. een overeen komst heeft gesloten inzake de finan ciering van de BritsAmerikaanse zóne in Duitsland, welke overeenkomst gistermiddag formeel te Washington zou worden getekend. Hij voegde hier aan toe, dat de ter zake gevoerde onderhandelingen waren beperkt tot de aangelegenheden, samenhangende met de financiering van de bevoorrading van de dubbelzóne en met de statuten voor het Joint Export Import Agency en het Joint Foreign Exchange Agency. De Ver. Staten hebben zich verbon den om gedurende de periode van 1 November 1947 tot 31 -December 1948 de gecombineerde zóne te voorzien van die goederen, die voor de behoeften der burgerbevolking onontbeerlijk zijn en die niet tegen betaling in sterling kun nen worden gekocht. Krachtens de nieuwe regeling zal de Britse regering voor de financiering van de essentiële invoer van de dubbel zóne in de periode tussen 1 November en 31 December 1947 een bedrag van ongeveer £8% millioen bijdragen, ter wijl zij in 1948 uit het sterlinggebied goederen zal leveren ter waarde van 17 y2 millioen en een bedrag van £4% millioen ter beschikking zal hou den voor het aanschaffen van de goe deren, die eventueel nog verder uit het sterlinggebied kunnen worden ver kregen. Voorts zal de Britse regering 33 schepen ter beschikking stellen om in de maanden November en December van dit jaar goederen van Amerikaanse havens naar Duitsland te vervoeren, zomede voldoende schepen om geduren de het kalenderjaar 1948 maandelijks 12 volledige scheepsladingen te ver voeren. Naar uit officiële bron te Buenos Aires wordt vernomen, aldus meldt Reuter, zal Nederland op grond van een tijdens de besprekingen tussen een Nederlandse handelsdelegatie en de Economische Raad van Argentinië ge sloten overeenkomst in de komende vijf jaar 30 schepen voor Argentinië bouwen en daarvoor in ruil huiden, graan en lijnzaad ontvangen. In het eerste jaar ^ou Nederland 6 schepen moeten afleveren, waarvan 3 benzinetankschepen. „Ik vind „Uw" Mansholt maar een engerd", schrijft ons een lezeres in een woedend epistel. Of wij daar even van schrokken! Nu lag het juist in onze bedoeling om de minister 'n goede inborst toe te dichten, aangezien óndanks alle moeilijkheden met de flessen, de slaolie in de winkels op ons staat te wachten. Wij stelden toch destijds in het vooruitzicht, dat het hoofd van onze voedselvoorziening 't zeker niet over zijn ministerieel hart zou kunnen verkrijgen om het bij de feest dagen op een boterham met «suiker te laten aankomen en dat de olie vyel in kannen en kruiken zou komen. „Ziet U wel", hadden wij reeds in onze schrijfmachine „hebben wij geen gelijk gehad?" Doch voordat de juichende toon aangeheven kon worden, een nat sponsje,Uw Mansholt een...." Neen, wij durven dat lelijke vJkord geen tweede maal te tikken. „En wat is nu de reden voor de ont stemming van haar, die dat hatelijk heid] e debuteerde? Kijk, dat zit zo. Dat de pudding en de lekkernijen van de banketbakker weer op de bon komen. zulks kan zij tot zekere hoogte waarderen, maar waarom nu juist in deze feestmaand een ver koop-verbod van de plum-plum en met de feestdagen van koekjes zonder bon en inlevering? „Nu zit mijn gezin met Kerstmis zonder kerstpudding en tartend geeft de krant recepten voor die heerlijkheid". Kom, kom, mevrouwtje, U moet niet overdrijven. Laten wij eerlijk zijn; al stalt niet ieder een koe op zolder, een beetje pudding heeft toch een ieder wel gehamsterd en het recept in onze krant zal ongetwijfeld letterlijk en figuurlijk in de smaak vallen. Doch wij moeten toegeven: het was weer origineel-distributie-achtig. Als de betreffende autoriteiten laten wij nog eens eerlijk zijn en constateren, dat niet alles uit de portefeuille van de Minister komt wanneer, wij herha len, de distributie-goden naar de minst geschikte periode hadden gezocht voor het gewraakte koop-verbod, dan was er geen andere te vinden gèweest dan juist die, welke zij nu hebben uitgeko zen. En is het niet om uit je vel te sprin gen, dat na de regen van extra-vlees bonnen het weer iif deze feestmaand „droog" is geworden? Zouden die ambtenaren gehuwd zjjn? Men bemoeit zich natuurlijk niet met een anders huishouden op straffe van huisvredebreuk maar veronderstelt» dat U of wij in hun schoenen stonden, zouden onze vrouwen dan niet interpel leren: „Wat heb je nu weer een rare streek uitgehaald?" En zoudt U het een tweede keer riskeren Wanneer wij de bonnenlijst inzien, dan zijn wij verheugd, dat die zo lang is. En dat boven bedoelde artikelen weer op de bon gaan, er valt niets aan te doen. Daarvoor geen verwijt arin Minister en ambtenaren doch tact deze is blijkbaar bij de distributie van de bon en dus niet voorhanden. Tenslotte informeerde onze brief schrijfster, waar de groene erwten blij ven. Met zekerheid weten wij het niet, maar zijn wij wel ingelicht, dan zijn dé groentjes ridder geslagen tot „edel- peulvruchten" en deze komen gelijk aangekondigd niet in de handel. ANALYST. Naar A.F.P. uit Vaticaahstad meldt, zal Z.H. de Paus, bij gelegenheid van het a.s. Kerstfeest, een nieuwe encycliek tot de katholieke wereld richten. In deze zendbrief zal de H. Vader alle gelovigen aansporen, zich te verenigen in een vurig gebed tot God, opdat Hq aan de wereld vrede moge schenken. Een bijzonder beroep zal de Paus doen op de kinderen, opdat zij allen, verenigd rondom de kribbe van het Kind van Beth lehem, hun onschuldige harten ten hemel zullen heffen, om die vrede voor de mensheid van God af te smeken. Voor het tijdvak van 21 December t/m 3 Januari zijn de volgende bonnen aan- gewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 713. 061 Melk: 4 L. melk. 064 Melk: 6 L. melk. 065 Melk: 6% L. melk. 066 Vlees: 100 gram vlees. 067 Vlees: 300 gram vlees. 068 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 069 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 080 Algemeen: 120 gram spijsolie 081 Algemeen: 250 gram margarine of 200 gram vet. 082 Algemeen: 1 ei. 083 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 084 Algemeen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., .of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnape ringen. 085 Algemeen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. 086 Algemeen: 50 gram cacao. 087 Algemeen: 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. 081 Algemeen: 2000 gram brood (gel- lig t/m 27 December a.s.). 08' \lgemeen: 500 gram sinaasappels ivoorinlevering) 07 leserve: 800 gram brood (geldig t/m 27 December a.s.). 075 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 076 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 27 December a.s.). 030 Algemeen: 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. óf 400 gram jam, stroop enz. of 200 gram versnape ringen. Bonkaarten Kd, Ke 713. 564 Melk: 10 L. melk. 565 Melk: 11 L. melk. 566, 567 Vlees: 100 gram vlees. 568 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 569 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 580 Algemeen: 120 gram spijsolie. 582 Algemeen: 1 ei. 583. 584 Algemeen: 250 gram suiker of boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram ver snaperingen. 585 Algemeen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel 5g6 Algemeen: 50 gram cacao. 587 Algemeen: 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. 588 Algemeen: 800 gram brood (geldig t/m 27 December a.s.). 589 Algemeen: 1 kg. sinaalsappelen (voorinlevering). 573 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m. 27 December a.s. 575 Reserve: .100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 578 Reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. 530 Algemeen: 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. of 200 gram versnape ringen. Bonkaarten Ma. Mb Mc, Md, Mf, Mg, Mh 713. 1023 Brood: 800 gram brood, 1028 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1022 Margarine: 250 gram margarine of 200 gram vet 1024 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1021 Vlees: 300 gram vlees. 1026 Vlees: 200 gram vlees. 1027 Melk: 5 L. melk. 1029 Eieren: 5 eieren. 1025 Suiker: 250 gram suiker, boterham- trooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnape ringen. Tabak- en versnaperingenkaarten Qb, Qc 711. U01 Versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. U03 Versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 December worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 22 December mag worden gekocht. De bonnen voor sinaasappels 089 en 589 Algemeen moeten uiterlijk op 29 December in het bezit van de handelaar in groente en/of fruit worden gesteld. Aflevering zal plaats hebben naarmate handel bevoorraad wordt Alen ttuuut er rekening mede, dat voor suiker en versnaperingen eerst op 8 Januari a.s. (dus over drie weken) bonnen zullen worden aangewezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1