Truman's boodschap aan t congres Go De geldsanering in sovjet-Rusland De SCHEURING in de C.G.T. Details uit het program hulpverlening FRANKRUKS STRIJD TEGEN DE INFLATIE Laatste beroep op republiek Onteigening op grote schaal Oostenrijkse kinderen arriveren Fatimabedevaart in Meimaand WAAR MARTELAARSBLOED DE GROND DRENKTE NGC Olagen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HET PLAN-MARSHALL Nieuwe plannen voor belasting Hans de Hollander Prinses Juliana onthult monument te ught Voor het kind van Hitier 69ste JAARGANG ZATERDAG 20 DECEMBER 1947 No. 20498 Concessies aan het congres MINISTERS IN PALEMBANG BEEL OVER DE FEDERATIE NED. PLANNEN VOOR WEST-JAVA MASSA DER BEVOLKING DE DUPE MEDEWERKING IN BREDE KRING Twaalf dagen op pelgrimage DE LONEN IN HET SCHILDERSBEDRIJF ZUID-NED.TONEEL KOUDE AAN DE GRENS SLUWE OPLICHTERSTRUC MGR. PEROSI 75 JAAR DE LONEN IN DE BOUWVAKKEN GEVOLG VAN HET COMMU NISTISCH DRIJVEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. President Truman heeft gisteren, op de laatste dag van de speciale zitting van het Amerikaanse congres, in een 10.000 woorden tellende boodschap het congres verzocht zijn goedkeuring te hechten aan het voor 4% jaar (1 April 1948 tot 30 Juni 1952) geldende programma van 17 milliard dollar voor het herstel van Europa, „teneinde te voorkomen, dat aan de vrede en aan de wereld een slag wordt toegebracht, die het gevolg zou zijn van het tot totalitarisme vervallen van de wereld". Truman verzocht om speciale toewijzing van 6,8 milliard dollar voor de eerste vijftien maanden. Truman verklaart in zijn boodschap onder meer het volgende: „Wij moeten niet blind zijn voor het feit, dat de communisten uiting hebben gegeven aan hun welbewust plan, zich te verzetten tegen elke poging Europa op de been te helpen". Aan het program, dat de definitieve versie van het plan Marshal] behelst, zijn de volgende details ontleend: Verdeling van het grootste gedeelte der gelden in de vorm van schenkingen, de rest in de vorm van credieten Het bedrag der toewijzingen moet steeds kleiner worden, in het laatste jaar slechts 1,6 milliard dollar. Rekenen op een aanvullende hulp van 2.2 milliard dollar van de Wereldbank en particuliere beleggers en 1,7 milliard van Canada en Latijns Amerika. Benoeming van een „algemeen ambassa deur" in Europa, die geaccrediteerd zou worden bij de permanente organisatie der 16 landen. Andere landen, die bereid zijn aan de noodzakelijke voorwaarden te voldoen, moeten in de gelegenheid worden gesteld bij het programma te worden ingescha keld. Landen, die in strijd met de voorschrif ten handelen, moeten van hulp worden uitgesloten. De ontvangende landen moeten worden verplicht, deviezenwinst uit de verkoop van goederen, in het kader van het plan Marshall ontvangen, de storten in een fonds, dat ondér gedeeltelijke Amerikaan se leiding gebruikt zal worden voor her steldoeleinden. Truman 'gaf niet aan, hoe de gelden over de verschillende landen zullen wor den verdeeld. Men verwacht, dat de ge detailleerde cijfers bij de opening van de gewone zitting van het congres in Januari bekend zullen worden gemaakt. Volgens Truman zal het plan in het totaal slech's ongeveer 5 procent kosten van de in de laatste oorlog bestede be dragen en minder dan 3 procent van het nationale inkomen tijdens de duur van het programma. Hij verzocht niet om gel den voor monetaire stabilisatie, waarvoor het Parijse rapport 3 milliard dollar wil de uittrekken. Paul Scott Rankin, Reuters correspon dent te Washington, seint ten aanzien van Truman's boodschap over het plan- Marshall o.a.: Men is te Washington zeer terughou dend ten aanzien van de verdeling der totaal ter beschikking te stellen som over de verschillende landen, en wel, omdat men zich, wat betreft de uitvoe ring van het plan, een zo groot mogelijke vrijheid van handelen wenst voor te be houden. Het is bij lange na nog niet zeker, dat het plan door het congres aanvaard zal worden en men kan er verzekerd van zijn, dat er nog meer concessies gedaan zullen moeten worden en mogelijk be perkingen in de toewijzingen zullen moe ten worden aangebracht. Enige van de vragen, waaromtrent de republikeinse leden van het congres op heldering zullen verlangen, zijn: Kunnen de Ver. Staten een dergelijke omvang rijke bijdrage aan Europa leveren, zon der hun eigen economie zodanig onder spanning te zetten, dat er inflatie ont staat en zij zelf zo kwetsbaar worden, dat zij niet meer in eigen economische ver dediging kunnen voorzien, zonder te ver vallen tot een totalitaire reglementering? Zal een hulpverleningsprogram, ook al is het zo omvangrijk als het onderhavige, Europa uiteindelijk weer tot zelf-hulp doen komen, of zullen de Ver. Staten eenvoudigweg met goed geld naar kwaad geld gooien? Minister Beel is onvermoeid. Stapte hij Woensdag tegen het middaguur na een reis, die toch geen rust betekent, in Batavia uit de Constellation, Donderdag morgen was hij al weer in Palembang, waar hij, samen met minister Neher, be sprekingen voerde en een bezoek bracht aan Soengei Gerong, een olieraffinaderij der N.K.P.M., die alweer met 5000 em ploye's werkt en dagelijk 3000 ton, d.w.z. 40 pet. van de vooroorlogse productie af levert. Daarna werd in Pladjoe de B.P.M. bezocht. Hier werken thans 6300 mensen en wordt dagelijks 6000 ton benzine, pe troleum e.d. afgeleverd. Vanmorgen vertrok het gezelschap naar Medan. De min.-president dr. Beel heeft gis teravond voor radio-Sumatra een „laat ste beroep" op de republiek gedaan.. Dr. Beel zeide o.m.: „De federatie, waarnaar Indonesië streeft, zal zo spoe dig mogelijk haar vorm moeten vinden. Terecht is aan deze wens uitdrukking gegeven in de proclamatie van het Ko- mite Indonesia Serikat. De Ned. rege ring vertrouwt met u, dat ook de repu bliek Djokja thans daadwerkelijk het bewijs zal willen leveren bereid te zijn met u en ons tezamen de voorgenomen staatkundige opbouw mede te voltooien. Nederland wenst met u, dat ook dt republiek de haar toekomende plaats in het nieuwe staatsbestel zal innemen, doch moet met u ten sterkste aandrin gen op een spoedige beslissing, omdat te grote en te vitale belangen voor de vol keren van Indonesië en Nederland en uiteindelijk van de gehele wereld op het spel staan en verdere vertraging niet ver antwoord is. Het zou ten zeerste zijn tc betreuren, indien dit appèl, dit laatste appèl, niet werd verstaan. Ik kan hieraan moeilijk twijfelen, tenzij onverantwoor delijke elementen de boventoon zouden voeren, doch dan moet ik als mijn over tuiging uitspreken, dat het de hoogste tijd is dat deze elementen niet langer in de leiding - waarvan zij de hoge ver antwoordelijkheid dan blijkbaar met be seffen hun plaats innemen. Dit ernstige woord heb ik gemeend te moeten spreken op dit ogenblik en van deze plaats af in de innige overtuiging welke door hetgeen wij in deze dagen hier hebben mogen ervaren nog be langrijker is gesterkt dat het ogenblik rijp is, met vereende krachten dit scho ne land weer opwaarts te voeren, gelukkige toekomst tegemoet". Onze Parijse correspondent telefo neerde ons gisteravond: In een rede van twee uur heeft de Franse minister van Financiën, Be né Mayer, de regeringsvoorstellen om Frankrijk uit de inflatie te redden, ver dedigd. De minister gaf met grote na druk aan het parlement de volgende ernstige waarschuwing: De prijsstijging in Frankrijk in 1945- '47 geeft precies dezelfde opgaande lijn te zien als in Duitsland in de jaren 1920'23 en men weet, wat daarvan het gevolg is geweest. De voornaamste maatregel betreft een buitengewone belasting, die één maal ge heven zou worden van alie winst, behaald in industrie, handel en landbouw, voorts van salarissen, hoger dan fr. 750.000 per jaar. Mayer lichtte zijn voorstellen toe door te zeggen, dat het noodzakelijk was lo nen en prijzen op het huidige niveau te houden tot de oogst van 1948. Mayer heeft ook instelling van een commissie verlangd ter controle van de financiën der genationaliseerde indus trieën. Dit zou echter geen herroeping va?i, nabonalisatie beduiden. Alle regeringssubsidies aan de indus trie zullen ophouden. De steenkoolprijs en de spoorwegtarieven voor de eerste en tweede klasse zullen opnieuw ver- 'hoogd worden. De prijzen van steenkool, textielproducten, ertsen en importgoede ren zullen aan voorschriften gebonden worden, terwij] in overleg met werkge versorganisaties op een bepaalde catego rie goederen een semi-prijscontrole zal worden ingesteld. Voor gehuwden met meer dan 1 kind zal de belasting worden verlaagd. Mayer wees er op, dat het gehele belastingstel sel herziening behoeft. De minister voor zag een tijdelijke vermindering van de export van bepaalde artikelen zoals land bouwmachines De ontvangst van de voorstellen was een zeer gereserveerde. De minister heeft met geen woord gerept over een even tuele devaluatie, maar merkwas lig ge noeg, wordt die in financiële kringen meer en meer als aanstaande verwacht en in verband daarmede liep de Parijse w"* Vriidag vrij belangrijk op. Nader telefoneerde onze correspondent hedenochtend- Hoewel nog heden in het parle ment het saneringsplan van René Mayer, in spoedbehandeling komt, was in de nachtzitting van het parlement nog weinig bekend omtrent de ont vangst der voorstellen in de verschil lende fractievergaderingen. Wel werd de mening bevestigd, dat de super- fiscaliteit van de voorstellen van de minister van economie en financiën de vrees heeft gewekt, dat zijn voor stellen onvoldoende zijn, om de opge propte biljetten en het verstoken goud in de circulatie terug te bren gen en dat zij een te zware bedrei ging is voor industrie en handel, die toch reeds met gebrek aan liquide middelen en investeringsmoeilijk heden te kampen hebben. Nog laat in de avond zijn o.a. de ver tegenwoordigers van de middelmattig grote industrie- en winkelbedrijven bij eengekomen, om tegen de fiscale plannen op te komen. Bij de regeringspartijen als socialisten en M.R.P. is de geestdrift na, w het aanhoren van de rede van René Mayer I nieuw*geld terug. Van banksaldi' De door Nederland gesteunde confe rentie op West-Java (in Bandoeng) heeft besloten een derde bijeenkomst te hou den, om een voorlopige regering voor de nieuwe staat West-Java te vormen en een parlement in het leven te roepen, deeli de inlichtingendienst van de regering van Ned. Oost-Indië mee. De datum voor deze derde conferentie werd niet ge noemd, aldus A. P. In een resolutie, die de conferentie met 139 tegen 7 stemmen heeft aangeno men. wordt de Ned. Oost-Ind. regering verzocht het recht en de autoriteit, om te regeren, zo spoedig mogelijk over te dragen aan de voorgestelde voorlopige regering. O De Stct. van Vrijdag bevat een dis- butieregelingbeschikking 1947 en een regeling van arbeidsvoorwaarden voor het tuinbouwbedrijf 0p de Zuidhol landse eilanden. Kardinaal de Jong houdt een toespraak bij de plechtige inwijding van het vormingscentrum, der K. A. te Laag-Soeren. niet groot. Hem wordt bovendien de na genoeg sarcastische wijze, waarop hij over de vorige regeringen heeft gespro ken, kwalijk genomen. Uit de groep van de P.R.L. is een felle aanval te verwachten, overeenkomstig de heftige toon van de eergisteren gehouden Gauillistische meeting, waarin de rege ring alle vertrouwen werd opgezegd en opnieuw op kamerontbinding werd aan gedrongen. Het voorstel, de kamer met Pasen te doen heengaan, is echter nog niet bij het parlement ingediend. In de loop van de nacht werd De- kend, dat in de commissie voor financiën een meerderheid aanwezig was ten gun ste van de voorstellen. In principe werd het plan met 23 tegen 14 stemmen aan genomen, maar Faure uit de P.R.L.-groep diende een motie in, om te bepalen, dat het inwerkingstellen der plannen van Mayer niet zou plaats hebben alvorens 20 pet. bezuiniging bij de begroting was doorgevoerd. Voor het ogenblik verwacht men, dat in de voorstellen nog belangrijke wijzi gingen zullen worden aangebracht, maar dat ziJ Per slot van rekening wel op een 'kleine meerderheid in de Kamer kunnen rekenen. De monetaire sanering, waartoe Sovjet Rusland dezer dagen is overgegaan, het onvermijdelijke gevolg van de ernsti ge inflatie, welke aldaar was ingetreden Terwijl in 1940 het totaal der lonen 118 milliard roebel bedroeg, was voor 1947 de raming niet ronder dan 280 millioen roebel, een stijging dus van 50 procent, tegen een toeneming met slechts 4 pet. van de tewerkgestelden. Voor 1948 zou den de lonen een verdere verhoging met 30 milliard roebel ondergaan. Nu stond tegenover de stijging van het geldinko- men der arbeiders geen evenredige toe neming der beschikbare goederen. Het te gendeel was het geval, want de beschik bare hoeveelheid gebruiksgoederen is verminderd ten koste van de bevordering van de productie van kapitaalgoederen. In feite onderging de koopkracht van de massa dan ook een behoorlijke verminde ring. Er vond een sterke verhoging plaats van de door de staat gecontroleerde prij zen van consumentengoederen, inclusief die der gerantsoeneerde goederen, o.a door verhoging van de omzetbelasting. Bracht deze belastii»g in 1946 191 milliard op, voor 1947 kwam de raming uit op 255 milliard. Op het ogenblik zijn de prijzen ongeveer tien maal zo hoog als voor de oorlog. De saneringsmaatregelen zijn in Sovjet Rusland zo rigoureus, dat zij slechts in een dictatoriale staat denkbaar zijn. Zij zijn niets anders dan een onteigening op grote schaal. Voor bankpapier krijgt de houder 10 pet. van het ede bedrag in en spaar banktegoeden worden de eerste 3000 roe bel volledig terugbetaald, doch van het restant 66 2/3 a 60 pet. Spaarders die in goed vertrouwen hun geld in staatslenin gen hebben belegd, komen er wel zeer bekaaid af: zij houden slechts 20 a 33 1/3 pet. over. Een wel buitengewoon drasti sche kapitaalheffing, zonder dat er spra ke is van enige maatstaf van sociale rechtvaardigheid. Of men zijn geld op eerlijke wijze of zwart heeft verdiend, doet niets ter zake, allen worden over èèn kam geschoren. De Waarheid noemt het geen van de Russische bevolking ge vraagd wordt „een klein offer!" De maat regelen maken „de stabiliteit van de roe bel onaantastbaar" en verheffen „de roe bel tot de meest veilige geldbelegging in de hele wereld". Wij vermoeden echter dat geen enkele arbeider in ons land of in West-Europa zijn spaarcenten in deze veilige roebels zou willen beleggen. Lonen onveranderd. Hogere prijzen Tegelijkertijd met deze heffingen cn geldsanering wordt de rantsoenering op geheven. De grote massa van de bevol king, die tot dusverre kon rekenen op een bepaald levensmiddelenpakket te gen vaste, zij het ook hoge prijzen, komt er slecht voor te staan. Brood, andere granen en bier zouden goedkoper wor den dan de tot dusverre voor gerant soeneerde hoeveelheden geldende prijzen. Men weet, dat de bevoorrechte bonzen welke hoge inkomsten genieten, in staat werden gesteld in staatswinkels tegen prijzen, welke aanmerkelijk hoger waren dan die voor de gerantsoeneerde hoeveel heden, vrij te kopen wat zij wilden. Door het afschaffen van de rantsoenering zai nu onvermijdelijk de tendenz ontstaan dat zich voor de meeste artikelen een nieuw prijsniveau vormt, dat ligt tussen het oude voor gerantsoeneerde artike len en de oude veel hogere z.g. vrije prijzen, in feite te vergelijken met onzt prijzen van de zwarte markt. Dit alles heeft merkwaardige sociale gevolgen. De lonen van de arbeiders zul len onveranderd blijven. Voor de massa der bevolking zullen nu bij onverander de lonen de kosten van levensonderhoud n stijging ondergaan. Zij zal dus minder kunnen kopen of zij zal harder of langer moeten werken om dezelfde hoeveelheid goederen te kopen, indien het haar al thans mogelijk wordt gemaakt op deze wijzen een hoger geldinkomen te verdie nen. Daarentegen zal de bevoorrechte klasse, die een hoog inkomen geniet, in de toekomst minder gaan betalen voor de goederen, die zij tot dusverre kocht. Wat komt er op deze wijze in Rusland van een rechtvaardige verdeling der ar moede terecht? Hoe kan een volk zich zo laten bedriegen? Alleen omdat het niets heeft in te brengen. De derde sanering na 1918 Een ander aspect van de zaak is dat er tegenover het lopende geldinkomen dat onveranderd blijft, geen grotere hoeveel heid goederen komt te staan door de ge nomen maatregelen, afgezien dan wel licht van brood, indien de oogsten mee vallen. Indien echter in wezen in de ver houding van geld tot goederen geen ra dicale verbetering tot stand komt, dan ligt hierin weer de kiem voor een nieu we inflatie, want ook de staatsuitgaven zijn buitengewoon hoog. In Sovjet-Rus land is dit echter niet* bepaald iets nieuws. Na de eerste wereldoorlog bleef er van de valuta niets meer over en werd een nieuwe geideenheid, de Tser- wonetz, ingevoerd. In 1936 bleek deze va luta bij een monetaire hervorming weer twee-derde van haar waarde kwijt te zijn. En nu hebben wij de derde sanering die ons duidelijk maakt hop sterk de in flatie in Rusland wel moet zijn geweest, want anders had men zijn toevlucht niet tot een dergelijke drastische maatregel moeten nemen. In Amerikaanse kringen is de mening naar voren gebracht, dat de jongste Rus sische maatregelen ten doel zouden heb ben een actie tegen het Marshall-plan te ontketenen. In hoeverre Rusland inder daad zal trachten hiertoe over te gaan zal moeten worden afgewacht. Het is moei lijk te beoordelen of het hiertoe reeds in staat Is. Vermoedelijk zal eerst nog wel een herstel van het door de oorlog deer lijk gehavende productie-apparaat en een verdere uitbreiding, opgenomen in het nieuwe vijfjaren-plan, tot stand moeten komen, alvorens iets dergelijks mogelijk zal zijn. Vijfhonderd platgedrukte kinderneu- zen achter de ramen van een onver warmde D-trein wijzen naar Hans Kau- pa, die Maandag nog in de Ckubagasse, Wien, verstoppertje speelde en nu met zijn zusje Edda en drie andere peuters het eerst de trein met het Rode-Kruis- embleem en de letters Oesterreich mag verlaten en over het Venlose perron naar de douane stapte. Want Hans Kaupa staat niet op de lange lijst van de gewone kin dertjes, die eerst nog in de trein geteld moeten worden. Maar meneer houdt er zelf een pas op na. Hans gaat met zijn zusje logeren in Den Haag en hij schijnt er zich wel degelijk van bewust te zijn, dat mensen met zulke lange namen als baron Speyart van Woerden, hoofdbe stuurslid van het R. K. Huisvestingsco mité en dr. Friedinger Pranter, de Oos tenrijkse zaakgelastigde, hier aanwezig zijn om hem te verwelkomen. Zoals wij reeds op 8 Nov. j.l. mededeel den, is de Stichting Fatima doende een bedevaart te organiseren. Deze pelgrima ge zou in Mei van 't volgend jaar moeten plaats vinden. De plannen hebben inmid dels steeds vastere vorm aangenomen en zo is b.v. reeds definitief bekend, hoe de reis zal worden gemaakt. Na het afwegen van de voordelen van een reis per trein of boot is de keuze van het Bedevaart comité definitief op een schip gevallen. De Mij. Zeeland heeft toegezegd haar schip „Koningin Emma" waarvan hierbij een foto is afgedrukt voor deze tocht te laten get eed maken. De deviezenmoeilijkheden hebben bij t 6oen van de keuze een grote rol gespeeld. Ret schip, waarmede de reis zal worden gemaakt, zal gedurende het verblijf in Portugal als hotel kunnen worden ge bruikt, zodat slechts een minimum aan deviezen behoeft te worden aangevraagd. De maaltijden worden aan boord gebruikt en bij langere afwezigheid van het schip wordt men van de boot af van lunchpak ketten voorzien. Het vervoer van en naar Fatima zal per autobus geschieden, ter wijl op dezelfde wijze twee dagexcursies in Lissabon en omgeving zullen worden gemaakt. Het reisplan is eveneens vastgesteld en Mei, vertrek Lissabon Zondagavond 16 aankomst Lissabon Woensdagmorgen 12 Mei, vertrek Lissabon Zaterdagavond 16 Mei en aankomst Rotterdam Donderdag morgen 20 Mei. De bedevaartgangers zul len dus de grote dagen van 12 en 13 Mei in Fatima kunnen medemaken. Op deze eerste reis naar Fatima, waar wat men wellicht niet zou vermoeden in het geheel geen accomodatie is, kunnen geen zieken worden medegenomen. De geestelijke leiding bij deze bede vaart is toevertrouwd aan de eerw. pa ters Assumptionisten uit Boxtel. Toen in liet najaar 1944 door de opmars der geallieerde legers de vurig-begeerde vrijheid in zicht kwam, speciaal voor de Zui delijke provincies, speelde zich in het beruchte martelkamp'Vught een tragedie af, waarvoor de beschaafde wereld bij het vernemen van de ontstellende werkelijkheid in ontzetting de ogen opensperde. Talrijke landgenoten werden hij het dagen van de bevrijdings morgen vooiT de kogelvangers op Lunet II opgesteld en in koelen bloede* gefusilleerd. Nederland heeft deze slachtoffers niet vergeten en al terstond na de bevrijding we™ het comité „Kamp Vught" opge richt met het doel speciaal voor deze gevallenen een waardig monument tot stand te brengen. Met steun van het ge hele land kwamen de benodigde gelden bijeen en zo kon dan hedenmiddag tot de plechtige onthulling van dit gedenk teken worden overgegaan, welke door Prinses Juliana werd verricht. Het was een aangrijpend ogenblik de meer dan tweeduizend toeschouwers in aanbiedig stilzwijgen geschaard te zien rond dit sobere monument, staande op de plaats, welke door het bloed van zo- veie Nederlanders tot een geheiligd stuk grond van de vaderlandse bodem werd. Meer dan 1400 nabestaanden herdenken hier een vader of eon zoon, een echtge noot of verloofde, een broer of een vriend. Hun namen, circa 800 in getal, staan „en relief" gebeiteld op dit uit Franse natuursteen gehouwen gedenk teken dat naar het ontwerp van archi tect Joh. F. van Herwerden te Bussum werd uitgevoerd door de steenhouwerij Gerard Keuzenkamp te 's-Gravenhage. F,n behalve de vele nabestaanden zien wij talrijke ex-politieke gevangenen en ex-gijzelaars, die hier hun lijdensdagen doorworsteld hebben, die destijds bij het luisteren naar de knallen der fusillades hun gevallen kampgenoten gezamenlijk herdachten in hun sombere barakken en die elkaar beangstigd toen afvroegen wanneer zij deze laatste gang ter exe cutie zouden moeten maken. Wij zien hier een groot aantal inwoners van Vught, getrouwe Nederlandse burgers, die geen moeilijkheden vreesden om he' lot hunner gevangen landgenoten zoveel mogelijk te verlichten; wij zien hier voorts vele genodigden, geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Er zijn vele vrouwen in het zwart; er zijn vele ogen door tranen omfloerst. De menigte staat in eerbiedige afwach ting, m pieus herdenken. De sfilte is grenzeloos. Door de bossen suist mono toon de Decemberwind...» In deze wijdingsvolle stilte vangt een militaire kapel met 't spelen van treur muziek aan, terwijl de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. De Quay, en jhr. Van Rijckevorsel, burge meester van Vught, H. K. H Prinses Ju liana naar het gedenkteken begeleiden. Na een rede van de burgemeester, ont hult de Prinses, daarbij geassisteerd door de naaste familieleden van twee zwaar getroffen gezinnen, n.l. twee zonen van de familie De Koning uit Heeze en twee dochters van de familie Van Es uit Kaatsheuvel het monument. Als dan de Militaire Kapel het plech tige Wilhelmus speelt, legt H. K. H. de eerste krans, daarmede namens het va derland al de gevallenen erend, die hier hun hoogste offer brachten. Vervolgens worden kransen gelegd door de Commis saris der Koningin, de burgemeester van Vught en het comité „Kamp Vught". Als de Vughtse gemengde koren daar op het lied „Nooit werd vergeefs gele den", geschreven door een ex-politiek gevangene en getoonzet door de heêr Wilgenburg, uitvoeren, begint de stoet van de familieleden der gefusilleerden te trekken langs het monument, waaroij allen hun bloemen neerleggen. Het is een onafzienbare rij van vrouwen en mannen, jongens, meisjes en kinderen, dié hier terwijl de treurmuziek speelt, langzaam gaan langs de hun zo dierbare namen, die gebeiteld staan in dit gedenk teken. Als na het défilé der ex-politieke ge vangenen, genodigden en belangstellen den hét monument onder bloemen be dolven ligt, wordt het tot een geheiligd teken, waarrond het hart van Nederland zijn liefde en zijn hulde heeft uitgestort. 4 .VA 'of'. Hans is een Hollander hoe kan men daaraan twijfelen, zegt een koppige rimpel in zijn voorhoofd en dat is de rest van het kleine groepje ook. Alleen die is in Wien geboren, wijst hij naar de kleinste peuter die alleen maar stomver baasd en zwijgend naar al die vreemde gezichten om zich heen kijkt. Hans was Donderdagmorgen al uit We nen vertrokken. Kardinaal Innitzer, die de Rode-Kruisdames tevoren tijdens een audiëntie de Pauselijke zegen gaf om „de liefde die zij brachten in plaats van de haat", deed de kinderen uitgeleide. Hans vond dat alles natuurlij! heel gewoon en in een mengelmoesje van Weens en heus-Nederlands vertelde hij met lichte verontwaardiging dat hij „fast niks" ge geten heeft, alleen maar honing en jam. Daarmee is niets denigrerends bedoeld aan het adres der 23 Rode-KruisdameS die zich belangeloos met de zorg voor de ze kinderen belastten, maar Hans had gedacht dat ze in Holland niets dan kaas aten! Ondertussen zijn de honderden andere kleintjes geteld en ze stappen twee aan twee met hun capes en petten vlug door naar de 9 bussen, welke klaar staan om hen, al laat in de avond, naar hun tijde lijke verblijfplaats in kampen te Seve- num en America te brengen, vanwaar ze straks vertrekken naar hun pleegouders in Tilburg en omgeving. Na bespreking van de maatregelen, welke moeten genomen worden tegen het euvel der betaling van z.g. zwarte lonen, besloot de kerngroep-Zuid-Holland van de vakgroep schildersbedrijf in etn te Leiden gehouden vergadering met aig. stemmen met ingang van 1 Januari de 10 pet. prestatietoeslag niet meer te beta len. Daarvoor In de plaats verklaarden de schilderspatroons zich bereid bij een 44-urige werkweek het loon over 48 uur uit te betalen. De voorzitter deelde me de, dat de Aannemersbond in dit op zicht op hetzelfde standpunt staat. „Zuid Nederlands Toneel" heeft op het repertoire genomen „De man van het ministerie" van Madeleihe Bingh. De ver taling is van Frans van Maanen en het stuk wordt geregisseerd door Pierre Myn. Onder bovengenoemde suggestieve kop is ons in de krant mededeling gedaar., dat het koude tijdvak bedenkelijk on ze gemeente is genaderd. Over grote delen van Europa ligt al een sneeuw dek gespreid, terwijl de vorst haar eer ste ver-ijzelingen heeft uitgevoerd. Onze Noordzee houdt echter het kou- de-regime nog tegen. Zij heeft nog altijd een temperatuur boven nul. Het wach ten is nu op de bewegingen van een diepe depressie, die aan het trekken is. 't Is in het wereldgebeuren al juist hetzelfde. Hoogmoed, stijfkoppigheid en egoïsme verkillen de sfeer waarin we verkeren. De Paus Zelf, op de hoogte van het wereldgebeuren zal met Kerstmis een nieuwe encycliek doen verschijnen, wel ke een gebedsactie zal inhouden voor de wereldvrede: De kinderen zullen ex tra moeten bidden. Inderdaad wij mensen onder elkaar schijnen het niet eens te kunnen wor den. God zal weer moeten ingrijpen. Overigens aan ons katholieken de taak om in eigen kring en in eigen omge ving, waar dan ook, de vaste lijn der beginselen aan te geven. In „De Gids", het orgaan van het Chris telijk Nationaal Vakverbond trof ons deze week een passage onder de titel „hoed of bloed". De woordcombinatie was door een emiritus-predikant gebezigd op een pro- pagandavergadering. Dit was zijn bedoeling: Uit ons Christelijk beginsel mag geen hoed zijn, maar moet ons tot bloed worden. Een hoed is een hoofddeksel. Men kan hem afzetten, of ophouden, naar men wil. Hij kan afwaaien in de wind. Hij is een sieraad, dat op een ogenblik onze persoonlijkheid een be paald stempel kan geven, maar hij behoort niet tot onze persoonlijkheid. Met bloed is het iets anders. Dat be hoort tot ons levensgeheel. Het is een drager van onze levensfuncties. Het tintelt in al onze leden. Afnemen kan men het ons niet. Doet men dit wel, dan zijn we dood. Kortom: zon der bloed zijn we als levend mens on denkbaar. Zo moet het zijn met ons Christelijk beginsel. Daarom principieel. Dan komt de warm te vanzelf en krijgt ook de vrede een kans. HENK VAN DER MAZE. De „Berliner Zeitung" beschrijft, hoe een Maagdenburgs handelsreiziger in motten- ballen meer dan 500.000 mark heeft ver zameld door middel van een collecte „voor de opvoeding van Hitler's zoon'. Deze handelsreiziger, genaamd Helmut Riegge, vond op een dag in de trein een Engels „Magazine', waarin foto's van Hitier en Eva Braun voorkwamen. Op èèn daarvan stond Eva met een bos bloe men in de arm. Hij maakte nu een truc-foto, waarop, in de plaats van de bos bloemen, een jongetje verscheen de zogenaamde zoon van Hitler". Met de mottenballen als camouflage collecteerde hij. voor „Hit ler's zoon", onder vertoning van de foto. Hij gaf voor, dat het kind in het geheim in een kasteel in Saksen werd opgevoed en buiten het bereik van de Russen moest worden gebracht. De man vestigde verdenking op zich, doordat een industrieel te Hannover, die Riegge had uitgenodigd voor de lunch, tot zijn verbazing ontdekte, dat deze zijn. doperwtjes met zijn mes naar binnen werkte, hoewel hij zich als industrieel en grootgrondbezitter had aangediend. De politie werd gewaarschuwd, maar Riegge was haar te vlug af. Hij verdween en is sindsdien niet meer gezien. Mgr. Lorenzo Perosi, de Italiaanse com ponist, vooral bekend door zijn gewijde muziek viert vandaag zijn 75ste verjaar dag. Behalve zijn kerkmuziek er zul len weinig Zondagen voorbijgaan waarop niet ergens in Nederland een Mis van Perosi wordt gezongen kregen ook zijn oratoria en symphonische werken be kendheid. Naar aanleiding van een bericht, waar uit kan worden afgeleid, dat -het terug brengen van te hoge lonen in de bouw nijverheid tot het geoorloofde peil zou kunnen worden vermeden door toepas sing van een gewijzigd tariefsysteem, deelt de persdienst van het min. van sociale zaken mede, dat zich geen veran dering heeft voorgedaan in de tot dusver door het college van rijksbemiddelaars gevolgde gedragslijn. Deze gedragslijn komt hierop neer, dat slechts die tarief- voorstellen worden goedgekeurd, waarin de extra-verdienste wordt goedgemaakt door een arbeidsprestatie, welke uitgaat boven het normale peil. Een zexere maximum-grens ka® bij deze tariefrege ling niet worden gemist. Het monument in het concentratiekamp Vught, door prinses Jidiana onthuld, Onze Parijse correspondent telefoneer- hedenochtend: Niet alleen in Frankrijk zelf, maar in 'e gehele internationale vakbeweging fordl de strijd in de C.G.T. met grote andacht gevolgd, zodat in Parijs tal an vooraanstaande vakverenigingsver tegenwoordigers zijn aangekomen, om het verloop te volgen. De strijd tegen het communisme in Frankrijk ontwik kelt zich veel sneller dan ook maar enigszins te verwachten was. Als ge volg van het stakingsdrijven van de communisten heeft de C.G.T. haar een- leid niet kunnen bewaren. De commu- ïistische leiders en in het bijzonder louhaux hebben moeten zwichten voor ie van onder opgekomen druk der niet- communistische elementen in de aange sloten vakverenigingen, waardoor op 't congres door de minderheid met 52 man daten tegen 5 en 14 onthoudingen be sloten werd, uit de C.G.T. te treden. De leiders zijn onmiddellijk gevolgd en Jouhaux, Bothereau, Neymeyer (leider der ambtenaarsfederaties) en nog twee andere bekende bestuurders hebben de leidersbijeenkomst van gisteren in de C.G.T. reeds niet meer willen bijwonen. De uittocht uit de C.. G. T„ die reeds heeft geleid tot de vorming van de auto nome vakbond wordt nu zeer verhaast, want verwacht kan worden, dat gehe c landelijke federaties uittreden. Jouhaux wil nu autonome en uitgetre- denen samenvatten in een C. G. T. S., ofwel syndicalistisch algemene vakbond.' on grondslag van de oude C. G. T. van 1895 en de motie van Amiens van 1906, die politieke inmenging uitsluit, zodat de vereniging der C. G. T. en de C. G. T. U. de communistische vakbond in 1936 te Toulouse tot stand gekomen thans te niet is gedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1