Familiepakketten geplunderd Republikeinse verklaring tegen minister Beel Duitsland als missiegebied te beschouwen" Het Duitse Katholicisme legt het af tegen de nood Ongebreideld kwaad van haat De sociale crisis eist: „Terug naar Christus" TWAALF DUIZEND MILITAIREN BEDROGEN Confiteor^ van Min. Mansholt Meer suiker minder chocolade DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONDER DE LOUPE Min. Jonkman Cacaobonen werden duurder 69ste JAARGANG MAANDAG 22 DECEMBER 1947 No- 20499 EEN SCHANDAAL BATAVIA-LAEEN naar Indonesië vertrokken LAATSTE UITDAGING AAN DE REPUBLIEK" V) SCHIJNWELVAART EN DREIGENDE CATASTROPHE Regering lichtte onvoldoende voor MINISTER FIEVEZ EN DE MARINEBEGROTING TIENDUIZENDEN, VOORAL KINDEREN, GAAN VERLOREN DE PAUS ONGESTELD KLEURENFOTO VAN DE H. VADER VAN HET KOLENFRONT SCHANDELIJK JODENVERRAAD EXCELLENT GEVAL Op 2 December viert deze vierlingdie verleden jaar in Catonsville (V.S.) geboren xoerd, zijn eerste verjaardag. De hennetjes (papa heet Ch. Hen) worden voor de plechtigheid gecoiffeerd. Naties in angstige verwachting KAISER MOET WEG Op bevel van Moskou DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Naar wij vernemen is de militaire politie inNederland, in samenwerking met de M. P. in Batavia, er Zaterdag toe overgegaan enige arrestaties te verrichten in verband met malversa ties bij de verzending van 12.000 pak ketten van militairen in Indië naar Nederland. Bij de marechaussee waren klachten binnengekomen over de inhoud van pak ketten, die Ned. militairen van overzee naar huis stuurden. De soldaten schre ven naar huis, dat er een pakket onder weg was met die en die inhoud, maar men ontving een pakje, dat slechts een gedeelte van deze opgesomde artikelen bevatte. Zoals men weet, mogen de jongens van Indië uit, pakketten tot 312 kg. stur°n. Een sergeant-majoor in Batavia opende echter op eigen gelegenheid de moge lijkheid grotere hoeveelheden te zenden. Hij richtte zich per circulaire tot de soldaten en men hoefde hem maar op te geven wat men sturen wilde, geld en adres in te sluiten en „het kwam in orde!".,,. De sergeant-majoor stelde inderdaad gevraagde pakket samen, doch stuurde het niet naar de betrokken familie, maar naar een adres in Laren. Daar werden de Waren uitgepakt en een nieuw pak ket met veel kleinere inhoud samenge steld, dat nu werd doorgezonden. Deze lage oplichterij heeft enorme omvang gehad. Meer dan 12.C00 Ned. soldaten hebben n.l. van deze onsafe gelegenheid gebruik gemaakt om hun familie koffie, thee, rijst, zeep of pin da's te zenden. In het geheel werd meer dan tweehonderdduizend kilo gram verzonden, doch er is niet veel van terecht gekomen. Naar aanleiding van klachten stelde de marechaussee een onderzoek in als gevolg waarvan een inwoner van Laren met zijn dochter werd gearresteerd. In him woning werd een enorme hoeveel heid koloniale waren en een geweldige correspondentie in beslag genomen. Na telegrafisch overleg met Batavia werden de sergeant-majoor en zijn hel per, eveneens een sergeant-majoor, gear resteerd. Dat zoveel «militairen het slachtoffer zijn geworden van deze oplichters, is niet zo verwonderlijk als men aanvan kelijk zou denken. De sergeant-majoor had nJ. zijn circulaire, waarvan er eni ge in Laren zijn gevonden, zeer handig samengesteld. Twee dingen staan vast: le beschikte hij over het materiaal om practisch alle soldaten persoonlijk te be reiken en 2e. deed hij zijn duister werk aanvankelijk onder het voorwendsel van beschermd te worden door hoge mili- taire autoriteiten. Het is uiteraard nog niet duidelijk hoe Minister Jonkman is Zaterdag 11.45 uur met een K.L.M.-Constellation naar Indonesië vertrokken. „De ontwikkeling in Indonesië maakt het volstrekt noodzakelijk" aldus de minister „dat onmiddellijk begonnen wordt met de vorming van de federale Verenigde Staten van Indonesië", zo ver klaarde hij en in dit verband wees hij op de gebieden van Indonesië, die vroeger onder de republiek stonden, doch zich thans zelf hebben georganiseerd. De mi nister wilde zich niet uitlaten over de radiorede van dr. Beel, noch over een eventuele termijn, die aan het laatste appèl van de minister-president zou zijn verbonden. hij aan de adressen kwam en ook niet of er inderdaad bescherming is verleend. Wat dit laatste betreft, schijnt men het tegendeel te moeten aannemen. Er is zelfs reden om te gelóven, dat de leger- autoriteiten de sergeant-majoor ook reeds door hadden ,want hij werd zeer kort geleden streng gestraft: de reden daarvan is hier nog niet bekend. De in Laren gearresteerde vrouw on derhield relaties met de sergeant-majoor. ZlJ en haar vader weigeren echter iets UJt te laten. Op het moment valt dan ook nog niet uit te maken of er meer mensen bij deze zaak zijn betrokken. Schadevergoeding Belangrijk is intussen, hoe de gedu peerden kunnen worden tegemoet geko men. Het onderzoek is nög slechts kort aan de gang, doch men heeft reeds geconsta teerd, dat naar schatting ongeveer de helft van de pakketten, dus circa 6000 („in verkleinde vorm") is doorgezonden. De andere helft moest dus nog opnieuw worden samengesteld. Het ligt niet In de bedoeling van de betrokken autoriteiten, de in beslag genomen goederen ter beschikking te stellen van 't Afwikkelingsbureau Be. slagnamen. Men is Integendeel voor nemens de gedupeerden zoveel moge lijk tegemoet te komen door de La- rense administratie haarfijn uit te zoe ken .Voorzover dat kan, zal dan aan ieder het zijne worden doorgezonden. Zoals we reeds zeiden, er werd in La ren een geweldige correspondentie in be slag genomen, o.m. een opgave van de 12.000 adressen .waarheen pakketten moesten worden gezonden. Bovendien onderhield' de sergeant-majoor een uit voerige briefwisseling met zijn Laren's „kantoor". Deze brieven warep genum merd, d»ch er ontbreekt een aantal. Men kan zich voorstellen, dat de in stantie, die deze zaak met voortvarend heid behandelt, nog wel enige tijd zoet zal zijn met het uitzoeken van deze chaos. In een verklaring van het republi keinse ministerie van voorlichting van Zaterdagavond, uitgegeven in verband «net de Vrjjdag gehouden radio-rede van de minister-president, dr. L. J. M. Beel, wordt gezegd, dat deze rede voering „in feite een laatste uit daging is aan de republiek over de hoofden van de vertegenwoordigers van de commissie voor goede diensten heen en buiten de thans gaande zijn de onderhandelingen om". „Zowel het tijdstip van het uitspreken dezer verklaring van de hoogste Neder landse autoriteit, als de inhoud en de formulering ervan kunnen nauwelijks in overeenstemming worden geacht noch met de fase, het. karakter en de belang rijkheid der huidige onderhandelingen, noch met de zin voor verantwoordelijk heid, welke in de huidige omstandig heden zou kunnen verwacht morden". Met betrekking tot het deelnemen aan de onderhandelingen over de toekomstige federatie wordt gezegd: „Dit programma wordt voor het uiterlijk naar voren ge bracht door een aantal personen van het Komite Indonesia Serikat, maar het is kennelijk het programma van de Neder landse regering zelf. Terwijl met nadruk verklaard wordt, dat de republiek bereid is te spreken over de vorming van een federatie van souverein en democratisch karakter bij de onderhandelingen op de ■Renville", is de republikeinse regering van mening, dat deze activiteiten van de Nederlanders een poging betekenen om de huidige onderhandelingen voorbij té gaan en tegenstrijdig zijn aan de methode van oplossing, waarmede de Nederlandse regering zelf accoord ging". De republikeinse regeringsverklaring voert verder aan, dat de Nederlandse fede ratieve acties plaats vinden op het terrein waar de republiek de facto gezag uit oefent, welk gebied onlangs met geweld van wapenen werd veroverd. Van Mook over de besprekingen Bij de sluiting van de conferentie van West-Java gehouden rede heeft dr. Van Mook o.m. gezegd: „Gij hebt gekozen voor een federatie op democratische grondslag in samenwerking met Neder land. Ik kan u verzekeren, dat onzerzijds „Ons volk ziet het gevaar van de huidige situatie niet voldoende in. De regering heeft het volk hierover niet ernstig genoeg ingelicht, dat wil ik eer lijk bekennen. De consumptie van min der essentiële goederen is veel te groot. Hierdoor ontstaat een uiterst ge vaarlijke schijnwelvaart en op deze wijze lopen we reeht naar de catastrophe". Dit „confiteor" klonk Zaterdagmiddag uit de mond van minister Mantsholt, toen hij te Leeuwarden sprak over de alge meen sociaal-economische vraagstukken van deze tijd. Hij begon met te zeggen, dat hjj de ontevredenheid onder de agrarische be volking begrijpelijk acht. De inaatregélen welke genomen zijn, om onze armoede zo billijk mogelijk over allen te verdelen, hadden tot doel. die armoede en onze schuld te realiseren. Was Indië voor de oorlog een rijke bron van inkomsten, thans vormt het een zwaar blok aan ons been. Als we daarbij bedenken, dat we Duitsland als achterland verloren, dan is het begrijpelijk, dat de levensstandaard van het Nederlandse volk naar beneden moest. Als we het jaar 1939 op 100 stellen, dan zijn thans de prijzen gestegen tot 185 5 190. De lonen van de bouwvak- en industrie-arbeiders hebben hiermede gelijke tred gehouden: voor ambtenaren en onderwijzers steeg het cijfer tot 150. Deze laatsten hebben het dus moeilijk, doch de toestand voor de gepensionneer- den en de kleine rentetrekkers is abso luut onhoudbaar. In agrarische kringen beweert men, dat de Ned. landbouw het zwaarste offer heeft te dragen. We kunnen de boeren echter niet over één kam scheren. De landarbeidersionen staan op het ogenblik up 281. De arbeidsinkomsten van de akkerbouw op de klei stegen van 100 tot 325, voor de gemengde bedrijven en de Veehouderij tot 260. Vóir de oorlog wa- ren de inkomsten van de akkerbouw op Jje zware klei nog niet zo slecht. Ge durende de oorlog werd door velen een Jïfoot gedeelte van de schulden afgelost *!hans wil men de achterstallige investe- .'ógen voor het bedrijf financieren uit inkomsten van 1946 en 1947, hetgeen pr- onmogelijk achtte. De industrie zit momenteel op rozen, zo zeide de minister, terwijl ook in de scheepvaart veel te grote winsten ge maakt worden. De regering heeft tot taak, die winsten te drukken. De sociale rust in ons land, een voor beeld voor andere landen, is te danken aan het regeringsbeleid en aan het ver- antwoordelijkheidsbesef van de organisa- ties. Wij hebben het Marshall-crediet nodig, anders zitten we over een jaar aan de grond. Daarbij zal versoberd moeten worden, doch in de laatste plaats op brood, vet, vlees, melk en textiel. De luxe-consumptie behoort te orden ge drukt. Spreker eindigde met te zeggen, dat hij voor onze kwaliteitsproducten zoals kaas, een grote toekomst ziet. de toegestoken hand met vreugde zal worden aangenomen". Voorts verklaarde dr. Van Mook, dat het vanzelfsprekend is, dat, onder deze omstandigheden van terreur en intimida tie, besprekingen met de republiek op politiek en economisch terrein moeilijk vruchtbare resultaten kunnen opleveren, „hoe gaarne wjj ook de hulp van de com. missie voor goede diensten hebben aan vaard''. Terugkomend op de conferentie van West-Java, zeide dr. Van Mook, dat de toetreding dezer conferentie tot de fede ratieve kring meer betekent dan het ver krijgen van een belangrijke deelgenoot. „Het betekent, dat de kring groot genoeg zal zijn geworden, om een voorloper van de federale regering zelf te organiseren". Volgens in Den Haag lopende geruch ten zou minister Fiévez zich niet kunnen verenigen met de bezuinigingen, welke op de begroting van Marine zijn aange bracht. Daarom is hij niet voornemens als waarnemend minister van marine de begroting te verdedigen. Omtrent de be noeming van een minister van marine, als opvolger van de heer Schagen van Leeuwen, is nog geen beslissing genomen. Wel wordt in dit verband de naam ge noemd van de heer S. D. Duyveman, hoofdofficier administratie 2e klase der Kon, Marine. De onthulling van het monument te Vught. Prinses Juliana verricht de onthulling bijgestaan door nabestaanden van twee zwaar getroffen gezinnentwee zoons van de familie Koning uit Heeze en twee dochters van de familie van Es uit Kaatsheuvel. Prof. Dr, Ivo Zeiger van de Missio Vaticana in Duitsland en tijdens de oorlog Rector van het Duitse College te Rome, geeft, naar K.N.P. meldt, de volgende bijzonderheden over de nieuwe toestand, waarin het Katholicisme in Duitsland zich thans bevindt. 1. De toestand ln de Dilitse bisdom men: Van de vroegere 25 Duitse bisdom- rppn en de zelfstandige kerkelijke gebie den zijn het diocees Ermland in Oost- Pruisen en de vrije prelatuur Schnei- demühl aan Rusland en Polen verloren. Ook een aanzienlijk deel van het vroe gere aartsdiocees Breslau staat thans on der Pools bestuur; het overblijvende ge deelte van dit diocees omvat thans nog Omtrent de plannen ten aanzien van de chocolade, waarover we dezer dagen be richten is thans 'n eerste officiële uitla ting gedaan vanwege het dept. van land bouw, visserij en voedselvoorziening en deze bevat in zoverre reeds een bevesti ging van ons bericht, dat er n.l. minder chocolade komt yoor binnenlands gebruik er. dat ze duurder wordt. „De prijzen van cacaobonen op de we reldmarkt, aldus de mededeling, vertonen een sterke stijging, waardoor het voor Nederland niet mogelijk blijft de omvang van zijn aankopen te handhaven. Ook zou deze stijging van de wereldmarktprijs een evenredige verhoging van de prijzen van cacaoproducten in het binnenland ten gevolge moeten hebben. Er zijn ech ter in het binnenland nog voorraden ca caobonen, die tegen een lagere prijs zijn aangekocht. Door deze te zamen met de duurdere partijen te verwerken kan op de binnenlandse markt de prijsverho ging zeer matig zijn. Teneinde deze doorsneeprjjs en een noodzakelijke beperkte bevoorrading van de handel mogelijk te maken is een ver bod tot aflevering en verVoer van cacao bonen, cacaomassa, cacaopoeder, couver ture, chocolade en alle andere cacao grondstoffen en cacaoproducten aan of door respectievelijk naar of vah cacao- of chocoladefabrikanten uitgevaardigd, dat op 21 December van kracht werd. Productie en bevoorrading in het nieuwe jaar dienen zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Gevolg van een en ander zal zijn, dat in het versna peringen-assortiment een verschuiving naar de suikerproducten plaats heef' Voor de uitvoering van export-orders voor 31 Dec. a.s. voorzover deze op 21 December waren geregistreerd, zal ver gunning worden verleend". Wegens lichte ongesteldheid van Z. H. de Paus zijn alle audiënties afgelast, ten einde de H. Vader rust te geven voor de plechtige bijeenkomst van het H. Col lege op Kerstavond. De Paus ligt op het ogenblik te bed met lichte koorts en een keelaandoening, die op Zijn stembanden werkt. Men hoopt, dat Z. H. spoedig ge heel hersteld zal zijn en Zijn radio boodschap (welke op 24 December om 15.15 in het Nederlands wordt uitgezon den op de 19.87 en 31.06 meterbrand) zal kunnen uitspreken, waarin Hij een beroep zal doen op alle landen, om mede te werken aan het herstel van de vrede. De aangekondigde H. Mis, welke de H. Vader in de avond van 24 Dec. a.s. zou opdragen in de Sixtijnse Kapel, zal niet doorgaan. Automatisch komt dus de aangekondigde radio-uitzending van deze plechtigheid te vervallen. David Waddington, een Engels foto graaf, heeft Zaterdagochtend voor het eerst een kleurenfoto van de Paus ge maakt. Hij was daartoe met een speciaal gecharterd vliegtuig uit Engeland geko men met zijn fototoestel en de verschil lende benodigdheden voor de kleurenop name. Waddington wilde niet zeggen van wie hij opdracht voor deze opname ge kregen had. De koningin bracht Zaterdag een bezoek aan Schiphol. Tijdens dat bezoek bood luit t. z. Grijn'.ma, kon. Niwinvertegenwoordigcr in Indonvs H. M. namens de Nederlandse strijdkrachten in Indië, als kerstgeschenk een juist aangekomen mand fruit aan, versierd met orchideeën. Injde Seek van 8 t-m. 13 December zijn in on steenkoolmijnen in totaal 210.580 ton kolen geproduceerd tegen 178.420 ton in de voorafgaande week; d.w.z. gemiddeld 35.097 ton per dag (vorige week 35.684 ton). Hét aantal ondergrondse diensten was gemiddeld 21.732 per dag. De onder grondse prestatie per man-dienst bedroeg 1615 kg. (vorige week eveneens 1615 kg.i Het totaal aantal verzuimen was deze week 12.0 pet., hiervan waren 6.3 pet. zieken. In de week van 1 t.m. 6 Decem ber waren deze cijfers resp. 12.7 en 6.1 procent. Twintigduizend gulden zette de En- schedese garagehouder Brilman, de Jood se familie Mansfeldt af en toen leverde hij hen over aan de S. D. De ongeluk- kigen, vader, moeder, zoon en dochter, zijn nimmer uit Duitsland teruggekeerd. Voor genoemd bedrag, zo had hij l.un voorgespiegeld. zou hij hen veilig naar Zwitserland weten te kriigen. En vol hoop begaf het viertal zich naar B.'s ga rage. Nog waren ze e- tlie goed en wel. of de S. D. door R gewaarschuwd verscheen en de martelreis naar 't con- ceo'-atipkamo '-egon. Voor het B. G. te Arnhem is nu 12 jaar tegen B. geëist. 180.000 katholieken en heeft als zetel Görlitz. De Duitse diocesen zijn door de verde ling van Duitsland in vier bezettings- zönes en 17 landen (een verdeling die, Beieren uitgezonderd, geen rekening hield met de geschiedkundige tradities) in grote moeilijkheden voor wat betreft de zielzórg geraakt. En dit niet alleen vanwege de maatregelen inzake admini stratie en censuur: een Bisschop, die vroeger slechts te maken had met de re gering van zijn land, moet nu de bepa lingen en wetten van meestal verschei dene bezettingsmachten en landsregerin gen in acht nemen. Zo heeft b.v. de Bis schop van Osnabrück zich thans tot niet minder dan zes landsregeringen te rich ten, omdat deze geheel onafhankelijk van elkander optreden, vooral op het ge bied der culturele wetgeving (school kwestie!). 2. VUf millioen nieuwe diaspora-ka- tholieken ln Duitsland. Hier volgt een opgave van de stijging van het aantal katholieken in de verscheidene Duitse bisdommen tengevolge van de vluchte lingenstroom uit het Oosten: Fulda §00.000; Hildesheim 700.000; Meis sen 620.000; in het land Thüringen 720.000; ln het land Mecklenburg 400.000; het Oostelijk deel van het bisdom Paderborn 800.000; Sleeswijk-Holstein 250300.000 (hier leefden voor de oorlog slechts een paar katholieke gezinnen); in weinige weken nam het bisdom Osnabrück. 1.200.000 gevluchte katholieken op. Wanneei» men nu bedenkt, dat het met deze aanwas zelfs ln normale ma teriële omstandigheden jaren zou heb ben geduurd, alvorens in deze gebie den een genoegzaam aantal kerkelijke inrichtingen en zielzorgers aanwezig ware geweest, is het duidelijk, hoe el lendig de toestand er nu is. Thans moet een enkele priester in deze nieuwe diaspora onder de moeilijkste techni sche en lichamelijke omstandigheden 30, 50, 70 gemeenten met duizenden Katholieken verzorgen! Uit Sleeswijk Holstein bericht een priester, dat hij voor 4 steden en 221 kleinere gemeen ten staat, met één helper nadat dc twee overige assisterende priesters wegens uitputting moesten uitvallen. Terwijl vroeger de Bonifatiusverein namens het gezamenlijk katholicisme in Duitsland tenminste de dringendste no den, op het gebied der zielzorg in de diaspora kon bevredigen, kan thans de gigantische nood niet meer verholpen worden. Eertijds welgestelde diocesen, zoals Aken. zijn thans tot 85 pet. geruïneerd en kunnen zich zelf amper meer helpen. De meeste diocesen hebben door de oor log 200 tot 300 theologen uit de oplei ding van priesters verloren. Het alge mene priestertekort is door het uitvallen van de oorlogsgeneratie nog nijpender geworden. Daardoor is daar, waar ju ist jonge, gezonde priesters aan het werk zouden moeten, naast het priestertekort de te hoge ouderdom der nog aanwezige zielzorgers in het spel. De aanvulling ge schiedt veel te langzaam. 3. Geheel Duitsland missiegebied. De katholieken in de vroegere evangelisch- protestantse gebieden zijn niet, gelijk de diaspora-katholieken in de jaren voor de oorlog, er aan gewend om op eigen be nen te staan. Aldus komt bjj dit gebrek aan ervaring nog de gevaarlijke mate riële nood, waarover men zich geen voor stelling kan makert. In de Sovjet-Russische bezettingszone wordt de zielenood uitgebuit. Aangezien geen heldhaftigheid geëist of verwacht kan worden, vallen de gevolgen te be vroeden, ook voor wat de gemengde huwelijken aangaat. Aangezien in deze zöne de levensom standigheden en bovenal de opvoedings praktijken, die door de sovjets worden voorgeschreven, geen voorwaarden bie den voor een morele opvoeding, gaan in Saksen, Mecklenburg en Thüringen tienduizenden, vooral kinderen, voor net Geloof verloren. En zo is ook minister Jonkman naar Indonesië afgereisd. Het wordt daar in schoon Indonesië een excellent gezel schap: vier ministers met de secretaris van dr. Beel, de hoge leden van de Commissie van Drie, natuurlijk met ge volg, een luitenant-gouverneur-generaal met raadgevers, een Ned. delegatie onder leiding van een Indonesiër en een Indo nesische delegatie, eveneens onder leiding van een Indonesiër. Dan is er nog het Amerikaanse oorlogsschip de „Renville" speciaal overgekomen om tot plaats van onderhandelingen te dienen, welke onder auspiciën van de Ver. Naties worden ge houden. En dat alles om tot overeenstemming te komen met een staatje, dat eigenlijk geen staatje zou zijn en hetwelk over gezag noch macht zou beschikken Neen, weest u niet bang, dat Analyst zich ook al aan de Indië-politiek zal gaan bezondigen. Niets hoor, zulks laat hij aan de specialisten over. Trouwens, hij vindt het geval met het aangeklede, half-geklede en naakte Linggadjati een tikje pornografisch en de lezer weet: dit hoekje is altijd even netjes als de hele krant. Dat voor de besprekingen in onze Oost speciaal een schip werd gecharterd, opent goede perspectieven voor onze scheep vaart en binnenkort vermeldt de schip- persbeurs na^st: „100 ton gerst naar Amsterdam en 500 ton kolen voor Utrecht wellicht: „X M2 voor de ver gadering van het anti-Beel-comité van Gerbrandy—Weiter te Nieuw-Londen" en „zolderschuit voor het kerstbal van de swingclub in Hoplastad". ro zullen wij Nederlanders over de gehele linie onze oude stiel weer op nemen en wordt het steeds meer: „Neder- land vaart weer Het moet heerlijk zijn te varen, vooral door de lucht. Sneu voor de ministers die achterblijven als het gekortwiekte ministerieel thuisfront en nu tevens het werk moeten opknappen van de collega's, die m de wolken waren. Zo kree* minister Mansholt, die reeds de zaken van collega Huysmans waarneemt, ook het departement van Drees voor zijn rekening, terwijl als beloning de Kamer de post voor zijn secretaris deed ver- dwijnen. Nu is het niet, omdat wij minis- ter Mansholt nog al mogen, maar zo iets valt o.i. moeilijk te waarderen. Indien wij in zijn ministeriële schoenen stonden, gin gen wij dood-leuk ook naar Indië; dan maar zonder secretaris; leder is trouwens geen minister-president en standsverschil dient er te blijven. De secretaris van minister Beel is een oud-collega en daarom vonden wij het niet aardig van hem om zijn baas de journalisten, die op het vliegveld in Indonesië ter begroeting aanwezig wa ren, in het ootje te laten nemen door de rollen om te keren en zelf vragen te stellen. Onze Premier vroeg, of de heren van de Pers het zo vreemd vonden, dat een minister-president in bewogen tijd naar Indië lrwam? Inderdaad, daarin moeten wij zijn Excellentie gelijk geven, gek is dat niet. Maar wel gek, dat vroeger die behoefte wemig gevoeld werd en dat b.v. een zeer sterke Kamerfractie enige tijd over een ïndië-specialist beschikte, die nog nimmer de Indonesische zon op zijn hoofd ge voeld had. En daarom vinden wij het ook niet zo gek, dat het K.V.P.-bestuur zelf de specia listen voor de kwaliteitszetels gaat aan wijzen. want dit zal toch wel niet zo gek zijn om zich te specialiseren !n niet- specialisten. ANALYST. In zijn nieuwe Encycliek, ter gele genheid van Kerstmis uitgevaardigd en Zaterdag door-de Vaticaanse radio aan gekondigd, spoort de H. Vader de we reld aan. een einde te maken aan dat „ongebreidelde kwaad" van bittere haat en gevaarlijke onrust tussen de ver schillende klassen der maatschappij. In de Encycliek, beginnende met de woorden: De vurig verlangde vrede", drukt de Paus zijn hevige bezorgdheid uit over de onzekerheid van het huidig tijdsgewricht en wekt hij op tot een dracht en gebed. „De vurig verlangde vrede", na een lange en bloedige oorlog, is nog niet verzekerd, aldus Zijne Heiligheid. De naties leven in angstige verwach ting van een onzekere toekomst. De klas sen der maatschappij in vele landen wor den doorschokt van bittere haat en ge vaarlijke onrust. Het is dringend nood zakelijk, dit ongebreidelde kwaad te be teugelen. „Terwijl aan de ene kant vele naties, uitgeput door de oorlog, niet. in staat zijn, de problemen van reconstructie, en werk verschaffing op te lossen, neemt aan de andere kant de ellende van het proleta riaat toe en wordt die ellende met hei melijke en sluwe berekening uitgebuit". „Maar niet door het aanwakkeren van de onenigheid, niet door onrust en rebel lie, niet door bet vergieten van broeder bloed kan de ellende der naties bedwon gen worden, of de verloren welvaart wor den herwonnen". In de Encycliek wordt verder gezegd, dat de sociale crisis zulk een dreigend gevaar oplevert voor het ogenblik en voor de toekomst, dat het gemeenschap pelijk welzijn met alle middelen gesteld moet worden boven particulier voordeel. „De oorzaak van al het kwaad, dat thans over ons gekomen is, is deze: dat men het geloof in de Christus heeft prijs gegeven en dat men dat geloof niet meer toestaat, het particuliere, het gezins- en het openbare leven te regelen. Het is daarom noodzakelijk, terug te keren tot de Christus". De voorzitter van de christelljk-dc- mocratische unie in Duitsland, Jakob Kaiser, is, evenals de vice-voorzitter dezer partij, Ernest Lemmer, op last van het militaire sovjet-bestuur uit zijn functie ontzet, „aangezien de po litiek van de C. D. U. in de sovjet- zóne niet in overeenstemming is met de wensen van de sovjets. In het bij zonder maakt Moskou bezwaar tegen de weigering der C. D. U„ het doos de communisten geïnspireerde „volks congres" te steunen. De verbindingsofficier van het sovjet hoofdkwartier te Berlijn, die Kaiser en Lemmer dit bevel van Moskou over bracht, deelde tevens mede, dat Hicx- man en Lobedauz aangewezen zijn als hun opvolgers. De correspondent van A. N. P. voegt hieraan toe, dat „in partijkrihgen wordt verklaard, dat de C. D. U. zich prac tisch in volle ontbinding bevindt". Leopold Steidler, oud-lid van het Mos- kouse comité „Vrij Duitsland" en leider van de oppositie tegen Jakob Kaiser, is door de afdeling Berlijn van de christe lijke democratische unie uit de partij gezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1