Oproep tot gebed Het bevel „Staakt het vuren TERREUR in het Krawangse De samenwerking met België Het nieuwe invoerrechten-tarief Stormhoek Grepen uit de wederopbouw EEN LAWINE VAN BELASTINGEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN voor de pacificatie van de sociale klassen en van de volken Nederlands memorandum aan de Commissie van drie Nederl. troepen grepen in Prijsverlaging voor consument weinig voelbaar bonnen voor brood In de Onrustbarende prijsstijgingen 69ste JAARGANG DINSDAG 23 DECEMBER 1947 No. 20500 De Encycliek Optatissima Pax TENZIJ DE HEER HET HUIS BOUWT, WERKEN DE BOUW LIEDEN VERGEEFS AANLEIDING, OMVANG EN RESULTAAT DER ACTIE Men is met kracht begonnen met het afwerken van de nieuwe verkeersweg Amsterdam-Utrecht, die in een dringende behoefte moet voorzien. Nab ij de gasfabriek wordt een bruggehoofd gebouwd voor 'n nieuwe brug over de Amstel. Er zal gerui me tijd over heen gaan voor de weg gereed zql zijn EN TABAK „EVERTSEN" OP THUISREIS DERTIG MISSIONARISSEN BIJ VLIEGONGELUK WANT ER WAS VOOR HEN GEEN PLAATS 440.000 WONINGEN HERSTELD Een nieuw huis klaar, dan een ander begonnen De Franse sanering Sneller ambtelijke tverkivijze EAU-DE-COLOGNE WORDT GOEDKOPER DE KANTOREN van de" Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 pér week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Wij laten hieronder de volledige tekst volgen van de, door Zijne Heiligheid Pans Pius XII ter gelegenheid van het Kerstfeest uit gevaardigde, Zaterdag j.l. verschenen Encycliek „Optatissima Pax'' Mogen de lezers aan de indrukwekkende en ontroerende woorden van de Paus niet alleen hun volle aandacht schenken, maar mogen allen ook daadwerkelijk gehoor geven aan de dringende aan sporingen van de H. Vader, in de Encycliek vervat. De „Osservatore Romano'' plaatst als hoofd boven de Encycliek: ,,Paus Pius XII spoort aan tot openbaar gebed voor de pacificatie van de sociale klassen en van de volken". In navolging van het orgaan van het Vaticaan, moge op deze pauselijke aansporing tot gebed voor deze intentie ook onzerzijds de volle nadruk worden gelegd. De zo zeer verlangde vrede, die moet zijn tranquillitas ordinis en tranquilla libertas, is nog steeds onzeker gebleven na de wrede gebeurtenissen van een lange oorlog, zoals een ieder met droefenis en huivering bemerkt, en houdt de ziel der volkeren in angst en vreze: terwijl daar enboven in niet weinige landen die reeds zyn verwoest door het wereldcon flict en door de ruines en ellenden, die er het martelend gevolg van waren de maatschappelijke klassen door bittere onderlinge haat bewogen, tot zelfs de fundamenten van de staten dreigen te ondermijnen en omver te werpen, met ontelbare oproeren en woelingen. Door dit noodlottige en ongelukkige schouwspel wordt Onze ziel bedrukt door overgrote bitterheid en het komt Ons voor, dat de vaderlijke en universele zen ding, welke Wij van God hebben ontvan gen, Ons niet alleen ertoe dwingt om alle volkeren op te wekken hun heimelijke haat te blussen en op gelukkige wijze de eendracht te herstellen, maar tevens al diegenen, die Onze zonen zijn in Chris tus, te vermanen, dat zij toch hun vurig ste gebeden tot de hemel opzenden; dat gjj toch waarlijk weten mogen, dat alles, wat gedaan wordt zonder de geest van goddelijke verzoening, gebrekkig en vruchteloos blijft volgens het woord van de psalmist: „Indien de Heer het huis niet bouwt, werken de bouwlieden ver geefs" (ps. 126, 1). De kwalen zijn onmetelijk groot; het is dringend noodzakelijk een geneesmiddel te vinden en dit mag niet langer worden uitgesteld. Immers enerzijds verkeert de economie in vele landen als gevolg van de zeer grote militaire uitgaven en de enorme oorlogsverwoestingen in een zodanige staat van onzekerheid en uitputting, dat het dikwerf niet mogelijk is de problemen op te lossen, die zich voordoen, en datgene ten uitvoer te bren gen, dat geschikt is om werk te ver schaffen aan al diegenen, die helaas tegen hun wil genoopt zijn tot een vruchteloos niets doen; aan de andere kant ontbreekt het niet aan diegenen, die de ellenden van de proletarische klasse verergeren en uitbuiten m,et heimelijke arglistige bere kening en zodoende de edele pogingen verhinderen, waarmee men het verloren gegane zoekt te herstellen in een gere gelde orde en gerechtigheid. Maar tenslotte is het noodzakelijk, dat allen zullen begrijpen, dat het verloren goed niet kan worden teruggewonnen, of dat wat in gevaar verkeert, niet kan worden gered door tweedracht, oproer en broederstrijd, maar alleen door werkria- dige eendracht, onderlinge samenwer king en vreedzame arbeid. Zij, die volgens vooropgesteld plan op onbedachtzame wijze de menigte ophit sen, doordat zü haar opwekken tot op stand, tot oproer en aanslagen op ander mans vrijheid, dragen zonder twijfel niets by tot verzachting van de armoede van het volk, maar vermeerderen deze veeleer en lokken de uiteindelijke ondergang uit, doordat zij de haat verscherpen en de ge regelde gang van zalsen onderbreken. De partijstrijd „was en zal zijn voor vele volken een grotere ramp, dan zelfs oorlog, honger en epidemieën" (Liv. Hist. IV c. 9). Maar tegelijkertijd is het dwingende plicht voor allen, in te zien, dat de so ciale crisis op het ogenblik zó groot is en zó gevaarlijk voor de toekomst, dat het noodzakelijk is geworden, dat ieder een en zeer in het bijzonder hij, die meer bezit het gemeenschappelijk wei zijn stelt boven het eigen voordeel en het privé belang. Maar vóór alles is het dwingend gebo den, de gemoederen tot rust te bren gen, terug te voeren tot een broederlijke eensgezindheid, tot onderling begrip, tot wederkerige samenwerking, zodat het mogelijk wordt die leerstellingen en nor men in toepassing te brengen, die in over eenstemming zijn met de christelijke leer en de omstandigheden van het huidige ogenblik. Terug naar Christus Laat allen toch bedenken, dat die op eenhoping van lijden, die wij in de afge lopen jaren hebben moeten verdragen, in hoofdzaak over de mensheid is ga- komen, omdat die goddelyke leer var, Jesus Christus die zozeer de onder linge liefde tussen burgers, volkeren en rassen voorstaat niet langer de norm was voor het persoonlijke, het gezinsle ven en het openbare leven, zoals toch noodzakelijk zou zijn. Als dus, tengevolge van de verwijde ring van Christus, de rechte weg ver loren is gegaan, dan is het dus noodzake lijk, tot Hem terug te keren, zowel in het persoonlijke, als in het openbare leven; als de dwaling de geesten heeft verduis terd, is het dus nodig, terug te keren tot die Waarheid, die (op goddelijke wijze geopenbaard) de weg wijst naar de he mel; en indien tenslotte de haat giftige vruchten heeft voortgebracht, is het nodig, die christelijke liefde weer te doen ontvlammen, die alleen in staat is, zovele dodelijke wonden te genezen, zovele schrikkelijke gevaren te overwinnen en zoveel smartelijk lijden te verzachten. Aansporing tqt gebed En nu het lieflijke Kerstfeest nadert, dat ons vanzelf brengt tot het beschou wen van het Kindje Jesus, schreiende in de kribbe, en van de koren der engelen, die de vrede over de mensheid afsmeken, achten Wij het nuttig, een vurige aanspo ring te richten tot alle Christenen, en in het byzonder tot hen, die nog in de op bloei van hun jaren verkeren, dat zij in groten getale deze H. Kribbe bezoeken en daar hun gebeden storten, om van het goddeiyk Kind te verkrijgen, dat Het welwillend de vurige gloed van de haat, die de opstand en de verwarring veroor zaakt, moge uitdoven en verwijderen. Het Goddelijk Kind verlichte met Zijn hemels licht de geesten van hen, die dik wijls eerder dan bewogen door hals starrige kwaadwilligheid door als schijnwaarheden vermomde dwalingen be drogen worden. Het Kind onderdrukke en bedare de haat in de zielen, herstelle de onenig heden en moge de christelijke liefde doen herleven en versterken. Aan hen, die veel bezitten, lere het goddelijk Kind een wijze edelmoedigheid ten opzichte van de armen; aan hen, die lijden, als een gevolg van hun armoedige en moeilijke omstandigheden, schenke Met door Zijn voorbeeld en Zijn bijstand geestelijke vertroosting en brenge hen ertoe, bóven alles naar de hemelse goe deren te verlangen, die het hoogste goed zijn en die nimmer afnemen. In de huidige nood hechten Wij zeer veel vertrouwen aan het gebed van de onschuldige kinderen, die door de godde lijke Verlosser op bijzondere wijze wor den gehoord en bemind. Laten zij derhalve gedurende de Kerst plechtigheden tot Hem verheffen hun zui vere stemmen en hun kleine handen zinnebeeld van hun innerlijke onschuld om vrede, eendracht en onderlinge liefde af te smeken. En laten zij aan hun vurige gebeden die oefeningen van christelijke vroomheid toevoegen, alsmede die edelmoedige of fers, door welke de Goddelijke Gerech tigheid door zoveel schuld beledigd, worde verzoend. En mogen tezelfdertijd de behoeftigen de zo nodige hulp ontvangen, in die mate, waarin het nodig is. Wij vertrouwen ten volle, Eerbiedwaar dige Broeders, dat Gij, met onverdroten ijver en toewijding, waarvan Wij zovele bewijzen bezitten, zult zorgen, dat Onze vaderlijke aansporingen ten uitvoer wor den gebracht en gelukkig vrucht dragen en dat allen, en in het bijzonder de kin deren, met bereidwilligheid en geestdrift mogen gehoor geven aan deze Onze op wekkingen, die Gij tot de Uwe zult ma ken. Gesterkt door deze rustgevende ver wachting, verlenen Wij aan U, Eerbied waardige Broeders, zowel ieder voor zich, als in het algemeen, alsmede aan de aan Uw zorgen toevertrouwde kudden, uit de grond van Ons hart de apostolische zegen, als teken van Onze vaderlijke welwillend- heid en als voorteken van de hemelse genade. Gegeven te Rome bij dé St. Pieter, op de 18de dag van December van het jaar 1947, het negende van Ons Pontifi caat, Aan de commissie van goede dien. sten is Zondag een Nederlands memo randum overhandigd, waarin verklaard wordt dat Nederland in principe in stemt met het plan der Ver. Naties in zake de toepassing van het bevel „staakt het vuren". „Met genoegen za.' Nederland het Uno-pian ais een werk basis voor het inpraktijkbrengen van de wapenstilstand beschouwen", aldus meldt „U. P." Aan een van officiële zyde te Batavia gegeven toelichting inzake de actie der Ned. troepen in het Krawangse waar omtrent het republikeinse ministerie van voorlichting reeds eerder een ver klaring uitgaf, wordt het volgende ont leend: Gedurende de eerste maanden na de beëindiging der politiële actie heerste er in het Krawangse een betrekkelijke rust. Allengs had er echter infiltratie plaats van republikeinse elementen, die een goed georganiseerde actie op touw zetten. Het was voor deze elementen niet zo moeilijk de gehele bevolking in het Krawangse onder hun dwang te brengen. Er werden op grote schaal vernielingen aangericht aan bruggen, rystpellerijen en spooriynen, terwijl er ook tankvallen werden gegraven. Deze organisatie oefende een krachtige terreur uit. Zy, die niet met haar wens ten mede te werken, liepen gevaar, te worden afgemaakt. Vele mensen werden onthoofd, waarna de ïyken in een kali werden geworpen. Zo werden uit de Tji- taroem reeds 28 onthoofde lijken opge vist. De toename van al deze terreurdaden maakte het noodzakeiyk, op 9 Decem ber een actie in te zetten tot afsluiting van het gebied, waarin zfj werden ge pleegd. Hierbij kwam vast te staan, dat de kampong Kawagedeh het cen trum was, van waaruit de bende ope reerde. Toen deze kampong werd om singeld, openden de beiideledcn bet vuur op de Ned. troepen, waarop deze 150 verzetslieden neerlegden en 8 ge vangenen maakten, onder wie een vóór Indiër, die vermoedelijk lid was van de z.g. internationale brigade. Van Ned. zyde werd bij deze actie geen gebruik gemaakt van zwaarder wapens dan lichte mortieren. In de volgende ai- gehele doorzoekingen van het terrein kwam het tot een reeks kleine gevechts- aainrakingen met vijandelijke benden. waarby deze verliezen leden, meestal ter grootte van om en nabij de 5 man. De toelichting vervolgt: „Wanneer der gelijke benden bij de nadering der Ne derlanders in de kampongs ^vluchtten, staakten onze troepen het vuren, tenein de te voorkomen, dat onschuldigen zou- vevoim 6n getroffen- Er zijn nergens gevallen geconstateerd, dat dit toch is gebeurd De actie is nog steeds niet ten u b<lelndiSd. Zij heeft tot resultaat gehad, dat de benden naar de Noord- kust zijn gedreven. „De beschuldigingen over door de Ned. troepen bedreven roof en wreedheden zijn volkomen onwaar" De officiële mededeling besluit met te vermelden, dat ten behoeve van schoots veld rond bivaks van Ned. troepen, enige kamponghuizen moesten worden in brand gestoken, of afgebroken. Vier doodstraffen zijn geveld door de temporaire krijgsraad te Batavia tegen Japanse bewakers van het vliegveld Ubon in Siam, waar Ned. krijgsgevange nen onder de Japanners hebben moeten werken. De voorwaarden, welke Nederland in zijn „acceptatie-memorandum" naar "O- ren brengt, zijn: 1. Een Indonesisch-Nederlandse over eenkomst kan slechts dan bereikt worden indien eerst overeenstemming is bereik" over de term „bezette gebieden", welke volgens Ned. opvatting onder cöntrole der Ned. troepen staan. 2. Indien overeenstemming wordt be reikt over de gebieden op Java en Su matra, welke onder de wapenstilstand «avallea De Nederlanders eisen net volledig gezag over Madoera op. 3. Indien de Van Mook-linie, die door de Nederlanders op 29 Aug. is vastge legd, voorlopig als demarcatie op Java en Sumatra aanvaard wordt. 4. Vooropgesteld dat de handhaving van wet en orde in het gebied tussen de Van Mook-linie en de feitelijke voorste Ned. posities in handen wordt gelegd van een politiemacht, welker taak voor het ogenblik zou worden overgenomen door de Ned. troepen. 5. Moet de wapenstilstand slechts gedu rende veertien dagen, volgend op het be reiken der overeenstemming, bindend zyn ei" elke veertien dagen hernieuwd wor den, vooropgesteld dat de wapenstilstand strikt door beide partijen wordt nage komen. De Ned. vroegen de commissie van goede diensten waarnemers in het Veld te zenden of toezicht te houden op de uitvoering van de wapenstilstand. In dien de wapenstilstand niet strikt wordt nageleefd .dienen de bepalingen omtrent de sterkte der strijdkrachten en wape nen langs de demarcatielijn automatisch geannuleerd te worden. 6. De evacuatie van de rep; troepen met uitrusting uit geïsoleerde zakken in het door de Nederlanders bezette gebied. Te Arnhem werd de tentoonstelling Het Nieuwe Stadsplan Sacrum geopend. De chef van het Bureau Stadsplan geeft de toelichting in Musis nodige Par 1 Januari 1948 zal het gemeenschappelijk tarief van invoer rechten voor Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Unie in wer king treden. Beide gebieden zullen dus voortaan tegenover het buitenland dezelfde rechten heffen, tarwijl in hun onderling verkeer de heffing van invoerrechten komt te vervallen (hetgeen nog niet het wegvallen van de onderlinge douanegrens betekent!) Zoals bekend, hief Nederland voor en tijdens de oorlog op de meeste goederen eveneens invoerrechten. Na de bevrijding is deze heffing echter geschorst in verband met de grote noodzaak tot goederen- invoer. Practisch betekent dus de invoering van het gemeenschap pelijk tarief vorxr Nederland, dat de prijs van de ingevoerde goederen mét het volle bedrag van het invoerrecht wordt verhoogd. In verband met dit tarief rijzen bij het publiek uiteraard twee met elkaar sa menhangende vragen. Van de zijde van het bedrijfsleven: wat zijn positie zal zyn na invoering van het nieuwe tarief, met andere woorden in hoeverre voor de aan invoerrecht betaalde bedragen in de prijzen zullen mogen worden berekend. Van de zijde van de consumenten: in hoe verre dit tarief tot stijging van de prijzen en dus van de kosten van levensonder houd zal leiden. ^et eerste Punt betreft, aldus wordt van de zijde van het ministerie van financiën opgemerkt, uiteraard dient het invoerrecht als kostenfactor be schouwd te worden. In de meeste gaval- len laten de voor importeurs bestaande prijsregelingen automatisch toe de ver koopsprijzen met het invoerrecht te ver hogen. in de betrekkelijk weinige geval len, waarin dit niet zo is, zal de toestem ming van de bevoegde instanties (het dir.-gen. van de prijzen) gevraagd moeten worden, die normaliter ook wel zonder bezwaar verkregen zal worden. W anneer doorberekening door fabrikanten. Eveneens belangrijk zijn hiernaast de gevallen, waarin bepaalde producten hier te lande worden vervaardigd, terwijl voor de vervaardiging grondstoffen of onderdelen uit het buitenland betrokken worden. De verhoogde prijs van deze ge ïmporteerde bestanddelen zal nu tot stij ging van de kostprijs van het 'binnenlands product leiden. Mag deze stijging in de verkoopsprijs worden doorberekend? In bepaalde gevallen zal dit inderdaad zonder meer kunnen, n.l. daar, waar het aan de fabrikant zonder meer is toe gestaan alle wettelijke geoorloofde stij gingen van zijn inkoopprijs in de ver koopsprijs tot uiting te brengen (r.g. calculatieschema's). Daarnaast zijn echter een groot aantal goederen, waar voor dit niet geldt, doch waarvoor een bepaalde maximum-prijs is vastgesteld, die slechts na goedkeuring door de be voegde autoriteiten kan worden ver hoogd, In deze laatste gevallen zal men dus weer een aanvrage tot prijsverho ging bij het directoraat-generaal van de prijzen moeten indienen. inwilliging van deze aanvragen betreit, m beginsel zal men waar het invoerrecht als kostenfactor wordt erkend hier niet afwijzend tegenover staan. Men zal er echter wel rekening mede dienen te houden, dat zoals bij elke aanvrage om prijsverhoging gebruikelijk i-Lt. •■met alleen naar de oorzaak van Kostprijsverhoging zal worden gezien, doen tegelijk ook de andere onderdelen van de kostprijs nauwkeurig zullen wor den bezien, teneinde vast te stellen, of Voor de week van 28 December tot en met 3 Januari zijn de volgende bonnen aangewezen voor het kopen van brood: 079 Algemeen: 2000 gram brood. 074 Reserve: 800 gram brood. 078 Reserve: 400 gram brood. 579 Algemeen: 800 gram brood. 574 Reserve: 400 gram brood. Voor het tijdvak van 28 December tot en met 10 Januari zijn voorts de bonnen Tabak U 01 en U 03 aangewezen voor het kopen van 2 rantsoenen tabak of sigaretten. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op 24 December worden gebruikt. De marine voorlichtingsdienst te Ba tavia meldt: 15 December is Hr. Ms. torpedoboot jager „Evertsen" uit Tan djong Priok "vertrokken om, na een In dische tournee van bijna 20 maanden cie thuisreis te aanvaarden, daar niet bepaalde verlagingen gerecht vaardigd zijn. Het is zodoende denkbaar, dat in sommige gevallen geen of een ge ringere prijsverhoging dan met de hoogte van het invoerrecht overeenkomt, zal worden toegestaan, daar geconstateerd wordt, dat in overige kostprijselementen nog voldoende marge zit om dit invoer recht op te vragen. Uit het bovenstaande zijn ook wat »de tweede vraag, de betekenis van het tarief voor de kosten van levensonderhoud, be treft, bepaalde conclusies te trekken. Gevolgen voor de consument Ongetwijfeld zullen de prijzen van ver schillende consumptiegoederen een zekere verhoging ondergaan. De omvang hiervan dient men echter niet te overschatten. In de eerste plaats immers worden op tal van goederen, n.l. grondstoffen en halffabrikaten, geen of slechts zeer lage rechten geheven. Voorzover voor die goe deren bovendien België en Luxemburg als leveranciers optreden (en dit is in zeer belangrijke en nog steeds toenemende mate het geval) blijft heffing van invoer recht geheel achterwege. Voor alle van deze goederen vervaardigde producten komt in de prijs dus geen of geen noe menswaardige wijziging. Slechts voor goederen die voor een zeer belangrUk deel uit geïmporteerde onderdelen zijn samengesteld of die ge heel gereed uit het buitenland worden ingevoerd, zal de prijsverhoging van groter betekenis zijn. In het budget van de grote massa der consumenten is de relatieve betekenis van deze goederen echter niet groot, terwyi bovendien ook hier nog rekening gehouden moet wor den met het feit, dat Belgische en Lu xemburgse goederen niet in prijs ver hoogd worden. Tenslotte moet dan nog rekening gehom den worden met de waarschijnlijkheid, dat, zoals hierboven uiteengezet, de ver hoging van het invoerrecht niet tot prijs stijging zal leiden, omdat uit anderen hoofde de prijs gedrukt kan worden. Op deze gronden is het aannemelijk, dat de invloed van het tarief op het prijsniveau voor de consument normaliter slechts weinig Voelbaar zal zijn. Ook deze kleine stijging kan men nog^ betreuren. Hiertegenover dient men dan" echter in aanmerking te nemen: 1. de belangrijke voordelen, die dez.e douane-unie op de duur voor ons land zal opleveren, voordelen, die ook voor de consument voelbaar zullen zijn; 2. dat dit tarief een zeer belangrijke bijdrage zal zijn in de staatsinkomsten en zodoende zal medewerken tot herstel van ons financieel evenwicht. Een viermotorige machine van een Belgische Luchtvaartmaatschappij is met 30 missionarissen aan boord neergestort op ongeveer 7 kilometer van het vlieg veld van Kunning (China), waardoor 10 inzittenden ernstig gewond werden. Het toestel zou een Engelse Stirling zijn, aldus A.P. Kerstfeest; jaarlijkse omspoeling van liefde, licht en warmte. Gedachten over een explosie van liefde. Jubelend won der van Gods jiefdesofftr .teer liefdes lijden van Zijn heilige ouders,, onder- verpen liefdes-beantwoorden van sim pele herders. Dansende kaarsenvlamme tjes, licht-spattende sterren en verwar mende vreugde van de mensheid. Ieder jaar opnieuw vormt mijn geest zich nieuwe beelden .verdroom ik een scherfje van mijn leven met God's ge boorte, twintig eeuwen geleden en nu weer vlakbij. Mijn vingers tasten naar het te weinig gelezen boek, de Bijbel. Ket Kerstverhaal staat er zo sober in. Gelukkig maar, want mijn hunkerende fantasie is immers veel machtiger dan de vier Evangelisten te zamen! Ieder jaar nieuwe beelden en dit jaar mijmer ik het langst over rauwe woor den. Dit jaar zie ik Jozef en Maria hul peloos en oneindig teleurgesteld hun zwerftochten voortzetten, want er was voor hen geen plaats. „Bah. een in Kerststijl versierd „uit hangbord" voor een woning" zegt ge. Pardon, dat is een vergissing. Om als een tweede Heracles deze Augiasstal van materialisme, gemakzucht, onverdraag zaamheid en gebrek aan naastenliefde te gaan opruimen, is iets, wat ik mezelf niet toedenk. Laat me vandaag even mogen philoso- pheren over de tienduizenden Jozef's en Maria's, die van de deur gewezen wor den, omdat er voor hen geen plaats is. Ze zwerven voort op het slopende rhyth- me van hoop en teleurstelling. Hun schijnbaar onverwoestbare optimisme ebt langzaam weg, door een vloed van moeilijkheden. De Zuidenwind der idea len is omgeslagen en voert nu beproe vingen der realiteit aan. Ach nee, voor zedeprediker ben ik niet in de wieg gelegd, maar toch juist in het beleven van de Kerstnacht is de rust te vinden, die het mensdom niet kan of wil geven. Jozef en Maria, twee gelieven, die dank zij hun leven door en voor God. God als beloning kre gen. Hun moeilijkheden weerstonden zij door de Zoon, die niet geboren was! Wanneer ge in deze Kerstnacht een rustpunt wilt vinden op de schijnbaar eindeloze tocht door het leven, peinst dan tezamen over de diepe zin van een leven, gericht oo de dood. Jozef, de ster ke en Maria, de zuivere, zij ontvingen een grootse beloning en zij hadden niet geklaagd over de lange weg. die naar hèt moment van hun leven leidde. Weest als Jozef en Maria, sterk en puur en God zal Zijn tijdelijke, beloning op Zijn moment geven. ROERGANGER. Nederlandse schaatsenrijders v. d. Voort, Buyen, SluiskenA en de Koning trainen zich op de baan te Hamar om eventueel deel uit te maken van de Olympische ploeg. In de Mem. van Antwoord betreflende de begroting van Wederopbouw en Volks huisvesting geeft de minister nog eens cyfers betreffende nieuwbouw en herstel van woningen, thans per 1 November jj. alsmede omtrent de laatste plannen voor 1948. Per 1 November 1947 waren rond 38.000 woningen in aanbouw, terwyl voor rond 5000 woningen rijksgoedkeuring was verleend, doch met de bouw hiervan was nog niet begonnen. Het aantal woningen, dat is aanbesteed, doch nog niet is voorzien van een ryks- goedkeuring, kan per 1 November 1947 op rond 1000 worden gesteld. Van de 41.000 zwaar beschadigde woningen zullen per 1 Januari 1948 Onze Paryse correspondent telefoneer de hedenochtend. De regering heeft een nieuwe reeks heffingen voorgesteld o.a. extrabelas tingen op koffie, thee, cacao enz., ver hogingen van de accijnzen op benzine met frs. 1530 per H.L. en op gedisiel- leerd en champagne met frs. 12000 per H.L. Zo gaat er geen dag voorbij zon der verrassingen voor de verbruikers, en hoe nodig ook, deze maatregelen zijn weinig geschikt, om de gemoederen te kalmeren, die toch al zo opgewonden zijn over de zware super-belastingen en de gedwongen lening, waarvan de behandeling in de Kamer weinig voort gang maakt. De vrees voor de gevolgen van de overmatige belastingen neemt zulk een omvang aan, dat het zakenleven, dat toch al sinds de jongste stakingen zo diepe inzinkingen heeft ondergaan, vol slagen in de war dreigt te raken. Buiten de levensmiddelenbranche ligt de handel stil. Een groot aantal zaken, waar onder grote restaurants en hotels, slui ten tijdelijk of voorgoed, zelfs bekende gelegenheden op de Champs Elysées en op de grote boulevards. Hoe ernstig de toestand is moge blijken uit het besluit van de federatie van middelgrote en kleine bedrijven, om in de eerste week van Januari een dag algemene protest staking te houden. Die organisatie heeft thans de Kamerleden, die vóór de extra belastingen mochten willen stemmen, ge dreigd met een boycot bij de verkiezin gen. Om 2 uur vannacht werd de vergade ring voor een half uur geschorst, om de financiële commissie, de regering en de voorstellers tot een vergelijk te bren gen. Eerst 2 uur later kon de zitting her vat worden, zonder dat overeenstemming was bereikt. Een amendement, dat de samenvatting was van het geheel der voorstellen werd aangenomen, niettegen staande de minister-president nog verza melen had geblazen voor de regerings meerderheid, om het amendement af te wijzen. Het debat sukkelde hedenmorgen weer voort en er is nog helemaal geen kijk op, wanneer men met de grote reeks nieuwe belastingen zal gereed komen. circa 4500 nog niet bewoonbaar zya. Van de rond 400.000 licht beschadigde woningen zullen per 1 Januari 1948 vrijwel alle weer bewoond kunnen worden. Verwacht mag worden, dat van de per 1 November in aanbouw zijnde wo ningen er tot 1 Januari 1948 nog circa 2000 woningen gereedkomen, zodat per 1 Januari ca. 36.000 woningen in aan bouw zullen zijn. Voor de continuïteit in het bouwbedryf zal er naar worden gestreefd bij het gereedkomen van een woning uit het programma 1947 met een nieuwe woning aan te vangen. Echter wordt aangenomen, dat een woning, waarmede in 1948 wordt aangevangen, in dat jaar niet gereed komt. Alle woningen, waarvoor van 1 Januari tot 1 Juli 1947 machtiging tot gunning werd verstrekt, zijn thans in uitvoering. Indien het aantal in de naaste toe komst te bouwen woningen afhankelijk is van de capaciteit van het bouwbedrijf zal in 1949 een dusdanige productie woi den bereikt, dat van een verergering van de woningnood geen sprake meer zal zijn. De voorlopige uitkomst van de wo ningtelling van 31 Mei 1947, wijst een eindcijfer aan van 2.085.894 bewoonde, onbewoonde, beschadigde en voor andere doeleinden in gebruik zijnde woningen. Hoezeer de bouwresultaten van 1947 door verschillende factoren, niet het minst door de vorst die maanden stag natie gaf, ten ongunste zijn beïnvloed, mag toch worden aangenomen dat wat het gebouwde volume betreft, het bouw plan voor circa 80 procent zal worden gerealiseerd. Alle aandacht tenslotte wordt geschon ken aan klachten omtrent vertraging bij het beoordelen en goedkeuren van bouwplannen. Er wordt gestreefd naar vereenvoudiging van de procedures. In dit verband moge gewezen worden op het feit, dat de goedkeuring van schets- plannen en definitieve projecten, alsme de het voorbereiden van de financiering van woningbouw, thans in handen is ge legd van de provinciale directies van de wederopbouw en de volkshuisvesting. Naar wij vernemen; wordt binnenkort de prys van de voornaamste merken eau-de-cologne met 10 tot 20 pet. veriaagd en wordt de prijs van bleekwater vatn 2a op 24 cent per bus van 1 liter gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1