W apenstilstand voor N ieuwj aar Moekden en Peking fel bedreigd KLM-machine raakt weerhaan van Leeuwarder kerktoren Reddingboten vergeefs op tocht C.D.U.-congres in Sovjet-sector van Berlijn ■- De nieuwe „cease fire' -voorstellen Sneeuwstormen in cle V.S. Knappe noodlanding van de piloot 10 LIJKEN VAN DE „SKOGHAUG"- RAMP GEBORGEN Het wassende water in het Oosten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Grotendeels door Nederlanders aanvaard Dakota-ramp in Voor-Indië AUe dertien inzittenden ongedeerd Communisten NDER DE O U P E Russische officieren weigeren zaal te verlaten fc9ste JAARGANG MAANDAG 29 DECEMBER J947 No. 20503 TREFFENDE KERSTGROET VAN PRINS BERNHARD Aan de troepen in Indie TIENTALLEN DODEN Chaotisch verkeer NIEUWE KOFFIE- THEEBON EN DE GESCHENKZENDINGEN UIT indie V.-RAAD DINSDAG BIJEEN SCHEEPSBRAND EIST 500 DODEN PROVINCIALAAT DER MINDERBROEDERS ALLE TREINVERBINDINGEN MET PEKING AFGESNEDEN DE BELG. AMBASSADEUR IN DEN HAAG De 23 inzittenden gedood MOEILLWHEDEN BIJ HET ONDERZOEK in Griekenland LICHTENDE VOORBEELDEN V' Smi DE MAAS IN LIMBURG TWENTE HEEFT HOOG WATER NAZI-COMPLOT IN OOSTENRIJK i DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Naar uit welingelichte Nederlandse bron te Batavia verluidt, hebben de Nederlanders 80 a 90 procent van de nieuwe voorstellen met betrekking tot de staking van het vuren die Vrijdag door de commissie van goede diensten zijn ingediend, aanvaard. De Nederlanders hebben na een Zater dagavond gehouden informele vergade ring van de leden der commissie, dr. Beel en de Nederlandse delegatie de commissie van goede diensten schrifte lijk van hun standpunt ten aanzien van de voorstellen op de hoogte gesteld. In welingelichte Ned. kringen wijst men er op, dat deze aanvaarding niet van toepassing is op de politieke prin cipes, die de commissie van goede diensten zou hebben vervat in haar plan, dat de basis moet vormen voor een regeling van het geschil. Tot dus ver is van republikeinse zijde nog geen antwoord op de voorstellen van de commissie ontvangen. Zaterdag werd zowel uit Ned. als re publikeinse welingelichte bronnen ge meld, dat er een goede kans bestaat, dat de ondertekening der wapenstilstands overeenkomst nog vóór de aanvang van het nieuwe jaar zou kunnen plaats heb ben, daar beide partijen bereid zouden zijn, de nieuwe voorstellen der commis sie voor goede diensten te aanvaarden. Volgens inlichtingen uit Ned. bron bestond de mogelijkheid, dat de Ned. plannen tot vorming ener federale inte rim-regering een weinig zouden worden veranderd, indien het voor het nieuwe jaar zou komen tot een staking van het vuren en dus de politieke onderhandelin gen op de „Renville" voortgang, zouden kunnen vinden. „Op dit feest van het Kerstkind, Dat op de wereld kwam om de vrede te brengen, willen wij met u bidden om die ware vrede, welke een voorwaarde is voor een gelukkig leven voor mensen en volkeren. Dit geluk en deze vrede van Kerst- .mis worden u van harte toegewenst door allen in het vaderland." Met deze treffende bewoordingen bracht Z*K. H. Prins Bernhard een Kerstgroet aan de Ned. troepen in Indië, tot wie hij zich in een door de Niwin Bij sneeuwstormen, die verschillende staten aan de Oostkust van de V.S. heb ben geteisterd, zijn tenminste 55 mensen om het leven gekomen, de meesten door te grote lichaamsinspanning in de strijd tegen de elementen. WiUiam O'Dwyer, de burgemeester van New-York, heeft zijn vacantie iri Californië onderbroken om het oprui- mingswerk in zijn stad te leiden. Er wordt dag en nacht sneeuw geruimd. New-York lijkt door de overdadige sneeuwval op een witte spookstad. Het ruimingswerk zal naar schatting 2% a 3 millioen dollar kosten. De sneeuwlaag is ongeveer een halve meter dik. Het bo vengronds verkeer ligt practisch stil. Van ongeveer 2000 autobussen weet men de verblijfplaats niet. Zij zijn in de sneeuw blijven steken. Sinds Vrijdagmorgen vroeg heeft op het vliegveld Laguardia geen vliegtuig meer kunnen landen. De passagiers van drie vliegtuigen moesten de nacht op het vliegveld doorbrengen omdat er geen vervoer naar hotels mogelijk was. Dui zenden New-Yorkers hebben de nacht doorgebracht in onverwarmde treinen, die in de buitenwijken in de sneeuw waren blijven -teken, of bij nacht ver toefd in stationsgebouwen en bus remises. Voor het tijdvak van 4 tot en met 17 Januari a.s. is bon 118 Algemeen aan gewezen voor 125 gram koffie en bon 119 Algemeen voor 50 gram thee. In verband met de feestdagen kan men reeds van morgen af op bovenstaande bonnen kopen. verzorgd Kerst-programma voor de Ned. strijdkrachten via Hilversum I Zaterdag avond met een korte toespraak richtte. Op hartelijke wijze toonde de prins be grip voor het gemis van eikaars aanwe zigheid bij de Kerstviering in de familie kring voor de troepen en degenen, die zij in het vaderland achter moesten laten. „Het verheugt mij bijzonder", aldus de prins, „dat ik als voorzitter van het Ni- win-hoofdbestuur het voorrecht heb de tolk te mogen zijn van uw vrienden en verwanten, door u van hier een harte lijke Kerstgroet toe te roepen. Wij hebben getracht u een stukje Ne derland te brengen door middel van de Kerstpakketten en de Kerstboomversier selen'. Wij hopen, dat deze u zullen hel pen om u enigszins te verplaatsen in de vertrouwde vaderlandse sfeer. Wij weten echter, dat zelfs deze gaven van het Nederlandse volk u niet zullen brengen datgene, waarnaar gij verlangt, als u niet de overtuiging hebt, dat ook het hart er bij is. Het prachtige slagen van de Kerstpakketten-actie heeft echter het tastbare bewijs geleverd, dat vooral nu het hart van het Nederlandse volk wel degelijk bij u is. Het is bij u in uw gevaren en in uw nood, het is bij u in de getrouwe vervulling van uw harde plicht." Met betrekking tot de algemene ver- gunning, welke verleend is voor de uit- voer en het zeevervoer van goederen, waarvan de waarde bedrag van 25 per zending niet te boven mag gaan, wordt uit Batavia medegedeeld, dat deze algemene vergunning niet meer geldt voor de uitvoer van margarine, andere eetbare oliën en vetten en rijst. De uit voer van deze artikelen is voortaan alleen mogelijk met bijzondere vergunning. Verder mag zonder bijzondere vergun ning aan koffie, thee en suiker per zen ding niet meer uitgevoerd worden dan resp. 2, 1 en 1 kg. De Veiligheidsraad komt Dinsdag voor de laatste maal in zijn huidige sa menstelling bijeen. Op deze vergadering zullen Brazilië,. Australië en Polen uit treden en worden vervangen door Ar gentinië, Canada en de Oekraine. Het enig overgebleven punt op de agenda is de Indonesische kwestie. Be gin Januari zal, naar verwacht wordt, de kwestie-Palestina in de nieuwe raad ter sprake komen. Aan boord van een Chinese rivierboot, die bij Hankou op de Yangtse voer, is brand uitgebroken. Er onstond een pa niek onder de 700 passagiers en de mees ten hunner sprongen in de ijskoude ri vier. Men vreest, dat 500 personen het leven hebben verloren. Reeds zijn 70 lijken geborgen. Het vuur sloeg over op drie andere stoomboten en op meer dan een dozijn jonken, die zich in de nabij heid bevonden. Heden vertrekt de Hoogeerw. pater dr. Appolinaris van Leeuwen, Provinciaal der Ned. Minderbroedersprovincie, per K L.M. voor een visitatiereis naar de missiege bieden in Pakistan, Java en Ned. Nieuw Guinea. Zijn Hoogeerw. wordt op deze reis, die enkele maanden zal duren, ver. gezeld door de Zeereerw. pater dr. Odul- phus van der Vat OFM, missiesecretaris der Ned. Minderbroeders. Tijdens de af wezigheid van de Hoogeerw. pater Pro vinciaal wordt het bestuur der Provin cie waargenomen door de Hoogeerw pater Prudentius van Leusden OFM, Cus tos Provinciae, Rector van het St. Fran- ciscuscollege te Rotterdam. De slag om Moekden, de oude hoofd stad van Mandsjoerije, heeft 'n nieuw hoogtepunt bereikt, nu de communis ten die de stad omsingelen, ieder uur grote aanvallen doen om in het bezit te komen van vitale spoorwegcentra, aldus Chinese persberichten. De communisten werden volgens be richten van nationalistische zijde telken male met verliezen teruggeslagen. In de sectoi§ rond Mandsjoerije's hoofdstad zouden de regeringstroepen vele strate gische punten hebben heroverd. In een omtrek van 50 K.M. zou de stad van communisten gezuiverd zijn. De toestand in Noord-China wordt „uiterst gespannen" genoemd. Naar ver luidt. zouden ongeveer 60.000 man com munistische troepen zich aan beide zij den van de spoorlijn van Peking naar Hankow concentreren. Naar intussen uit Nanking verluidt, hebben de communistische strijdkrach ten alle spoorwegverbindingen tussen Peking en de rest van China afgesne den. Er vinden hevige gevechten plaats ten Zuiden, Noorden en Westen van Peking. De regering heeft verster kingen gezonden. De communistische radio-omroep meldt, dat de communistische troepen zich van de stad Joengtsjeng, de laatste nationalistische basis in Zuid-Sjansi, hebben meester gemaakt. Het garnizoen zou vernietigd zijn. Ook is van commu nistische zijde de verovering van twee stations aan de spoorlijn Peking-Han- kow bekend gemaakt. De regeringstroe pen zouden 8 regimenten verloren heb ben. In verband met de op 1 Januari in werking tredende Benelux-douane-unie en de verdere aanpassing, welke met deze nieuwe vorm van samenwerking gepaard gaat. zal de heer L. C. Nemry, ambassa deur van België te 's-Gravenhage, voor lopig zijn functie blijven bekleden. Een „Dakota" met 19 passagiers aan boord en een bemanning van 4 koppen is, twintig minuten na het vertrek uit Karatsji, neergestort. Het toestel was op weg naar Bombay. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Onder de pas sagiers bevonden zich een Amerikaanse Pater en een Britse kolonel. Alle 23 inzittenden hebben het leven verloren. Het K.L.M.-vliegtuig Flying Dutchman P.H.T.C.Vna de huiklanding op een weiland te Boksnm. In de bergen bij Salzburg (Oosten rijk) zijn tenminste 9 'mensen door lawines om het leven gekomen. Een boswachter werd met zijn vrouw en vier kinderen onder de sneeuw be graven toen zijn huis door een sneeuw- verschuiving getroffen werd. Red dingspogingen hebben geen resultaat gehad. Zaterdag is een K.L.M.-toestel op weg van Amsterdam naar Leeuwarden met de linkervleugel in aanraking gekomen met de toren der Sint Bonifaciuskerk te Leeuwarden. De machine maakte daarna een nood landing in een weiland. Alle inzittenden, tien passagiers en drie leden der bemanning, kwamen met de schrik vrij. Het vliegtuig werd bescha digd. De Douglas DC 3 kwam van Amster dam en moest om een uur op het vlieg veld te Leeuwarden landen. De machine werd gevlogen door de tweede piloot de Canadees Fred Kroon, terwijl voorts aan boord waren de eerste piloot Robert W Robinson, ook een Canadees, een radio telegrafist en tien passagiers, allen Ne derlanders. Zij -ijn er allen zonder ver wonding afgekomen. Omtrent de toedracht van het geval vernamen we het volgende: De linkervleugel van het vliegtuig heeft het haantje van de toren van de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden geraakt Een stuk ter lengte van ongeveer drie meter van de vleugel knapte af en viel rechtstandig naar beneden op het Kerk plein zonder verdere ravage aan te rich ten. De piloot wist het vliegtuig in de lucht te houden, maar zag geen kans meer het vliegveld te halen. De gekort wiekte vogel scheerde over de huizen, bereikte de buitenwiiken van Huizum en verloor toen vaart. To. .weemaal sprong het vliegtuig over een sloot, waarbij de berm, gezien de diepe sporen, geraakt werd, om tenslotte juist over de weg naar Boxum neer te komen. Hier wist de be stuurder een uitstekend geslaagde buik landing te maken Her en der liggen in het weiland onderdelen verspreid. De pas sagiers en de bemanning werden per auto bus opgehaald en naar Leeuwarden ver voerd. Een der inzittenden vertelt De tien passagiers, die zich in het toe stel bevonden, schrokken weliswaar hevig Zaterdagavond waren tussen Bergen en Den Helder tien stoffelijke over schotten van opvarenden van het Noorse ss „Skoghaug", dat Woensdag nacht tengevolge van een explosie is vergaan, geborgen. Thans worden nog 16 leden van de bemanning vermist. De resten zijn slechts gedeeltelijk ge ïdentificeerd. Bij Camperduin zijn, behalve het lijk van de. in de motorsloep op het strand geworpen lichtmatroos Stadlesen, yrij- dagavond en Zaterdagochtend de resten van twee opvarenden door de zee prijs gegeven. De tweede was een ongeveer 45-jarige man, 1.80 m. lang, die alleen 'n sleuteltje bij zich had. Verder had hij 'n vals bovengebit. Óp het strand van Bergen spoelden in de loop van Zaterdag nog vier lichamen aan. Vrijdagavond is bij Petóen het stof felijk overschot van de enige vrouw, die zich aan boord bevond, aan land ge bracht, vermoedelijk de vrouw van de eerste machinist. Tenslotte zijn er de twee mannen, die in de sloep van Cal- lantsoog werden aangetroffen. IF aar is het schip vergaan Omtrent de oorzaak van de scheeps- De eindelijk geheel herstelde brug bij Barendrecht wordt vandaag weder yoor fiet vorkeer open ramp tast men nog steeds in het duister. De veronderstelling van de enige over levende, dat de explosie op het schip veroorzaakt werd door een ketel-ont ploffing, vindt alsnog bij Nederlandse scheepvaartdeskundigen weinig geloof. Het- lijkt nl. onwaarschijnlijk, dat Arnt Rokka, de stoker, die zich op de vuur plaat in het schip bevond, in dat geval de ramp zou hebben overleefd, terwijl andere leden der bemanning dooi de ex plosie werden gedood. Het is de marine-routeringsdienst uit Den Haag, die thans een onderzoek in stelt. Het hoofd van deze dienst, kolonel H. W. Hettema, ziet zich daarbij voor 'n moeilijke taak gesteld, nu er slechts één overlevende van de ramp is die zich bo vendien tijdens de ontploffing niet aan dek, doch op de vuurplaat bevond. Het onderzoek richt zich in hoofdzaak naar de plaats, waar het schip is vergaan. Zouden de resultaten bewijzen, dat dit in de z.g. vrije vaargeul is geschied, dan is er reden te onderzoeken of in deze geul tengevolge van de storm losgeraakte mijnen verzeild zijn geraakt. Mocht het schip buiten de geul zijn geraakt, dan is het volgens kolonel Hettema zeer waar schijnlijk, dat de explosie door een mijn is veroorzaakt. Buiten de geul bevinden zich in de Noordzeb n.l. nog vele mijnen. Behalve de marine-routeringsdienst stelt thans ook het loodswezen ,in op dracht van de inspecteur-generaal, kapi tein-ter-zee D. C. M. Hetterschij uit Den Haag, een rapport samen, waarin, naast de mededelingen van de enige overle vende van de ramp, de 24-jarige Arnt Rokka, een reconstructie van de ramp is opgenomen, samengesteld aan de hand van talloze andere gegevens. Voorlopig kan slechts gemeld worden, dat men na berekeningen over .jvind- en stroom- sterkte tijdens de fatale Woensdagavond, rekening houdend met de gemiddelde kruissnelheid van de „Skoghaug", tot de conclusie is gekomen, dat de overlevende stoker zich in het tijdstip van de ont ploffing 314 uur moet hebben vergist: niet om 2 uur des nachts, doch om half elf op Woensdagavond reet deze explosie het schip open. Binnen 5 minuten tijds verdween het vaartuig in de diepte. Voorts is men er thans van overtuigd, dat de plaats van de ramp ver benoor den IJmuiden ligt, vermoedelijk ten Westen van de kuststrook tussen Egmond en Schoorl. Men acht tenslotte een ketel ontploffing onwaarschijnlijk en schrijft de ontploffing toe aan een mijn. Geheimzinnige lichtsignalen Een der vraagtekens wordt gevormd door groene lichtsignalen, die de «chip- per van de reddingboot „Dorus Rijkers" Donderdagavond heeft opgemerkt. Nadat Rokka des middags in zijn sloep bij Cam perduin was aangespoeld, trokken de „Dorus Rijkers" en de „Neeltje Jacoba" van de N.Z.H.R.M. de zee op. De melding was vrij laat gekomen, zodat de beide reddingboten eerst na het invallen der duisternis haar vergeefse speurtocht be gonnen. Uit de richting van de kust bij Petten zagen de mannen van de „Dorus Rijkers" plotseling groene lichtkogels 'n wijde bocht door het luchtruim maken. Onmiddellijk wijzigde de reddingboot haar richting en koerste naar de kust. Maar na enig heen en weer varen vlak langs de branding van de golven op het strand, gaf de schipper het zoeken op. Vermoed wordt nu, dat de lichtkogels niet door een in nood verkerende boot op zee, maar van de kust zijn afgeschoten. Men is er echter nog niet in geslaagd hiervan enige bevestiging te krijgen, nu gebleken is, dat geen der kustposten voor de signalen verantwoordelijk is. De ver onderstelling is geopperd, dat een par ticulier kustbewoner de signalen heeft gegeven. Een andere nog onopgehelderde vraag betreft het aantal leden der bemanning, dat nog kans gezien heeft aan boord te komen van de twee reddingsloepen van de „Skoghaug". Rokka meende vlak na ontploffing een vrij groot aantal in de tweede sloep te hebben opgemerkt. In deze sloep, die ruim 24 uur later bij Cal- lantsoog aanspoelde, werden echter slechts twee stoffelijke overschotten aan getroffen. Zij waren met touwen in de boot vastgebonden. van de flinke schok, die het toestel kreeg op het moment waarop de vleugel af knapte, maar hielden zich overigens allen naar omstandigheden kalm. Er ontstond geen paniek. Aldus verklaarde mr. Maas uit Den Haag, die een der passagiers was. Het toestel moest om 11.55 uur van Schiphol naar Leeuwarden vertrekken, maar start te iets te laat! De vlucht werd met zeer weinig zicht en voor het grootste gedeelte in de wolken gemaakt. Boven Friesland verkreeg de marconist radiografisch con tact met het vliegveld. Naar mr. Maas meende, was 't ongeluk te wijten aan een minder goed function- neren van de hoogtemeter. Het zicht boven Leeuwarden was bijzonder slecht, het regende flink. Zonder het te weten verloor de piloot met zijn machine enige hoogte en zag plotseling de kerktoren voor zich opdoemen. Hij zwenkte onmid dellijk, maar kon niet meer vermijden, dat de tip van de vleugel de toren raakte „Wij schrokken allen danig", zo zeide mr. Maas, „van de hevige schok, die we voelden, maar het toestel vloog door, het geen ons allen enigszins gerust stelde". Dat de rest van de vlucht een hachelijk avontuur is geweest, mag blijken uit het feit, dat de machine rakelings onder de draden van een hoogspanningsnet is door gevlogen. Met de grootste bewondering sprak vervolgens mr. Maas over de nood landing die de piloot heeft volbracht. Volgens ooggetuigen in Leeuwarden heeft de machine op zeer geringe hoogte (naar schatting ongeveer op 50 meter) - de stad gevlogen. Het afgebroken vleugelstuk ligt midden het Kerkplein. Het meet ruim 3 meter. Niettemin heeft de piloot kans gezien nog bijna 7 km. verder te vliegen met zijn vleugellamme machine en deze op 'n weiland ten Zuidwesten van de stad neer te zetten, vlak bij de spoorlijn Leeuwar denHarlingen. Hij heeft zijn machine op lhó vleugel in de lucht weten te hou den. De draagkracht van het overblijven de stuk van de afgebroken vleugel is daartoe blijkbaar voldoende geweest. De totale lengte van een vleugel van een DC 3 bedraagt aan weerskanten on geveer 6 meter Een kans op de duizend Een luchtvaartexpert heeft naar aan leiding van het gebeurde verklaard, dat de geslaagde noodlanding één kans op de duizend is geweest. Het grenst aan het ongelooflijke, zeide onze zegsman, dat de piloot het vliegtuig na de botsing met de torenspits in de lucht heeft weten te' houden en het bewijst zonder twijfel een grote mate van bekwaamheid van de piloot. Het vliegtuig ligt drie honderd meter ten Oosten van de spoorweg Leeuwarden Sneek. Beide propellers zijn afgerukt en liggen een honderd metei verder in de weide. Het vliegtuig ligt geheel horizon taal en de passagiers hebben het toestel volkomen normaal kunnen verlaten. De gehalveerde vleugel ziet er uit als een pak papier, dat doormidden is ge scheurd. Het lichte materiaal is daar, waar de vleugeltop is afgeslagen, geheo. verfomfraaid, maar het gedeelte van de vleugel, dat aan de romp is blijven vast zitten, is vrijwel onbeschadigd. Een fietser, die op een weg bij het dorpje Boxum reed, zag het vliegtuig op zeer geringe hoogte op anderhalve vleugel uit de richting Leeuwarden naderen. „Het was het vreemdste schouwspel, dat ik ooit gezien heb" zeide de man. Het vlieg tuig naderde hem met vrij groté snelheid, maakte een zwenking en voerde een buik landing uit op de weide. Binnen een af stand van vijftig meter werden drie grep pels „genomen" toestel steken. in de vierde bleef het Piloot nam te weinig hoogte Zaterdag heeft een commissie van de rijksluchtvaartdienst een onderzoek ter plaatse ingesteld. Daarbij is gebleken, dat de hoogtemeter in tegenstelling tot geuite veronderstellingen niet heeft ge faald. Het vliegveld van Leeuwarden ligt betrekkelijk dicht bij de stad zelf, zodat aan een landing op dit vliegveld andere eisen worden gesteld dan op een lucht haven als bijv. Schiphol. Het vliegveld van Leeuwarden ligt Westelijk van de stad en er was Zaterdag een Westenwind, zodat het toestel over de stad heen op het vliegveld moest landen. De piloot heeft hierbij kennelijk te weinig hoogte aangehouden^ waardoor hij de toren heeft geraakt. Van K.L.M.-zijde wordt officieel om trent het ongeval o.m. het volgende mee gedeeld: Het K.L.M.-toestel PH-TCV, dat om 12.40 uur op het vliegterrein van Leeu warden zou landen, kw^m op dat tijdstip buiten het vliegveld tot een noodlanding nabij het dorp Boxum. Deze landing, wel ke met ingetrokken wielen werd uitge voerd, had voor passagiers en bemanning een gunstig verloop, doch het vliegtuig werd hierbij beschadigd. Door laaghangende wolken zou de lan ding op de daarvoor bestemde baan van het vliegterrein Leeuwarden met behulp van de gebruikelijke radiopeilingen ge daan worden. Toen de vlieger echter daarbij het vliegterrein niet tijdig voor zich kreeg, trok hij de wielen in en be sloot door te vliegen met de bedoeling eén nieuwe landing voor te bereiden. Hierbij raakte hij met zijn linkervleugel- punt de ongeveer tachtig meter hoge toren van de Sint Bonifaciuskerk te Leeu warden, welke op ongeveer drie kilometer van het vliegterrein verwijderd ïs. Hierop besloot de vlieger buiten het terrem te landen met het gemelde gevolg. Het Griekse kabinet heeft bij decreet de wet van 1929, die de communistische partij buiten de wet plaatst, weer van kracht doen worden. Zaterdagavond is het decreet in de Staatscourant bekend gemaakt. Het trad onmiddellijk in wer king. Dezelfde avond sloot de politie het bureau van het communistische week blad „Rizospastis" en nam de bezittingen in beslag. Intussen hebben na zware strijd de Griekse regeringstroepen de strijdkrach ten van de „vrije regering", die Konitza nabij de Albanese grens aanvielen, te ruggeslagen. zo delen de militaire auto riteiten in Griekenland mede. De gueril- lastrijders werden zware verliezen toe gebracht. O* Prettige Kerstdagen gehad? Toch wel gezellig zo twee vrije dagen om ons tot het profane gedeelte van het feest te be palen. Jammer, dat 1948 een schrikkel jaar is; dan moeten wij het met 'n halve doen, want Eerste Kerstdag valt op Za terdag. en Tweede uiteraard op Zondag. En Nieuwjaar ook al op Zaterdag. Een strop hoor, maar we schrijven dat na tuurlijk niet om u nu reeds de smoor m te jagen; alleen slechts te uwer infor matie; voorlichting is nu eenmaal onze taak! Vond u het weer zo naar met Kerst mis? De Bilt had zulks al voorspeld en op die verwachtingen kan men toch al tijd afgaan! Nu volop tijd gehad om de Kerstverhalen te lezen. Leuk in die ver telsels hè, dat er steeds iemand onver wacht thuis komt. Ja, zelf» juffrouw Klessebes van het Paulus de Ruyter-ca- baret onzaliger gedachtenis is aan de vooravond van Kerstmis thuis gekomen. Kijk dat zat zo: zij kon er zelf eigenlijk niets aan doen. dat zij mis was tijdens de bezetting. Haar man had haar over gehaald tot haar onvaderlandse houding en het tribunaal was blijkbaar onder de betovering geraakt van een dusdanige daadwerkelijke beleving van de verma ning uit de Schriftuur, dat de vrouw de man onderdanig zal zijn. Of de leden van het tribunaal onge trouwd zijn, dat zij zulks als zoete koek slikten? Dat weten wij heus niet. Wel blijken er enkele Tribunalen en Bij zondere Gerechtshoven over wijde keel gaten te beschikken. Die zullen zich dus in het half onsje extra-vlees met de jaarwisseling niet verslikken. Toch wel sympathiek van de distribu tie-goden om tenminste iets té geven. £n heeft u gelezen, dat de koffie en thee ook al voor de feestdagen verkrijgbaar worden gesteld? Eerlijk is eerlijk, na alle critiek past hier een goede noot. Hebben de vrouwen van de betrokken hoofdambtenaren eindelijk eens haar mannen figuurlijk natuurlijk bij de oren gepakt? Doch wij dwalen af. Wij hadden het over juffrouw ex-Klessebes: Haar lich tend voorbeeld schijnt niet alleen t*e staan. In het Vrouwelijk Hulpkorps dient n.l. als kapitein een getrouwde vrouw, wier man de rang van generaal bekleedt. En dit ondergeschikt zijn van de vrouw aan de man orengt, naar de Minister van Oorlog in de Tweede Kamer mede deelde, geen krijgstuchtelijke moeilijk heden mede. Nu ligt dit geval wel «een beetje an ders, zult u misschien opwerpen. Als mevrouw tegenspreekt, kan de generaal- gemaal bevelen: „Ga in de houding staan kapitein" of „Denk er aan, dat je tot je meerdere spreekt". Wanneer de kapitein niet gehoorzaamt, dan heeft de man het recht zijn vrouw b.v. vier dagen in de officiersnor te laten zetten. Doch dat zal de generaal vast niet doen. Immers des avonds je vrouw niet thuis, is ook niet leuk. Zijn levensgezellin mag n.l. evenals hij, indien de belan gen van de dienst zich daar niet tegen verzetten, buiten de kazerne overnach ten en dan krijgen zij ieder nog een kwartje vergoeding. Nu niet om dat kwartje natuurlijk, dit speelt bij een echtgenote-salaris van drie duizend gulden geen rol. Trou wens tegen dat honorarium moet men ook niet te hoog aanzien; dat heeft een gezin nodig voor een goede huishoudster bij afwezigheid van de huisvrouw. Dus over een sanctie kan deze echt genoot-generaal tegen zijn vrouw-kapi tein niet beschikken en toch gaat het goed. In deze tijd van de vervolmaking van de emancipatie van de vrouw gebeuren er aldus stichtende dingen, welke de zwaarst beproefde pantoffelheld moed kunnen geven. ANALYST. Naar Reuter uit Berlijn meldt, is In de Sovjet-sector -ldaar gisteren het con gres begonnen van de partijleiders der Christelijke Democratische' Unie uit de vier zönes van Duitsland. Dit congres zal de omstandi.- leden bestuderen, wel ke hebben geleid tot het ontslag van Jakob Kaiser, alsmede van Ernst Lem mer, Reiser's plaatsvervanger als voor zitter, door de Russen. Bij de opening van het congres ble ken twee Sovjet-officieren in de zaal aanwezig te zijn. Kaiser, die nog steeds als partij-voorzitter optreedt, verzocht de Russen, zich te verwijderen, hetgeen deze echter weigerden. Na deze weigering werd van gedachten gewisseld over een voorstel, om het con gres dan maar buiten de Sovjet-sector t« houden, doch in plaats daarvan besloot men. ook vertegenwoordigers van de an dere bezettende mogendheden uit te no digen. Drie Britse vertegenwoordigers heb ben in zoverre aan de uitnodiging ge volg gegeven, dat -ij 'n deel der ver gadering bijwoonden. Eén Franse ver tegenwoordiger kwam ook en bleet *oi het einde. De Amerikanen echter ant woordden, dat ze zich afzijdig wilden houden, aangezien het hier een zuiver Duitse aangelegenheid betrof. Kaiser gal een uitvoerig relaas over ile ..moeilijkheden, die de C. D. V. heeft on dervonden wegens de, voortdurende in menging van het Sovjet militair bestuui in de onafhankelijke politiek der partij, - - V4 x PilÉt O V De door de steeds wassende Din kol overstroomde velden in de buurt van Almelo. De zware regens van de laatste dagen doen de Maas bij Maastricht sterk was sen. Zaterdagmorgen om 4 uur werd nog een stand genoteerd van 41,21 m. +A.P., Zondagmorgen om dezelfde tijd stond de Maas op 42.93 m. en in de loop van de dag bleef de was sterk aanhouden. Om 8 uur Zondagavond was een hoogte be reikt van 43.95 m., dus binnen 16 uur ruim 1 meter was. Blijkens berichten uit België voert de Sambre veel water aan en ook uit Noord-Frankrijk worden hoge standen gemeld. Men verwachtte, dat heden de stuwen van de Maas in Lim burg geopend zouden worden. De vele regens, die gedurende de af gelopen dagen zijn gevallen, hebben het water in de verschillende Overijsselse beken, rivieren en kanalen zeer sterk doen stijgen. Hier en daar waren de stij gingen zelfs zo groot, dat het water over de oevers en dijken ging, waardoor na bij gelegen landerijen blank kwamen te staan. In de omgeving vari Almelo, Vriezen- veen en Bergentheim heeft men met kleine overstromingen te kampern Bij Vriezenveen in de buurtschap „De Pal len" moesten verschillende boerderijen worden ontruimd, terwijl andere door het water werden geïsoleerd. Het water staat hier op de wegen, evertals in de Vriezenveense Wijk, waar het over de verkeersweg Almelo—Ommen stroomt. Ook in andere gebieden in Twente is een hoge waterstand. Bij de Dinkel wordt dag en nacht wacht gehouden om zo mo gelijk direct in te grijpen wanneer ge vaar dreigt. Het waterschap De Regge tracht zoveel mogelijk goede afstromin gen te bevorderen. Aangezien de regen Zondag niet zo overvloedig viel als daags tevoren is het gevaar voor overstromin gen belangrijk minder geworden dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Het te Graz verschijnende Oostenrijkse blad „Wahrheit" meldt, dat bijna 100 per sonen zijn gearresteerd in verband met ^en nazi-complot in Stiermarken. Een woordvoerder van de Oostenrijkse rege ring heeft verklaard, dat er een aantal arrestaties zijn verricht in -verband met pogingen van een illegale groep, be staande uit nazi's, om haar activiteit door smokkelen te financieren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1