Michael van Roemenië afgetreden Monarchie wordt vervangen door rode dictatuur 1 i Tweehonderdduizend pakjes uit DE NIEUWE BONNEN Gongc W eerberichtj Han Vah Meegeren overleden Tussen Oud en Nieuw k'T DE JONGSTE VOORSTELLEN DER COMMISSIE VAN DRIE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V Vermicelli of brood LAGEN De spanning van het proces ivas te zwaar... 89ste JAARGANG WOENSDAG 31 DECEMBER 1947 No. 20505 WORDT DE EX-KONING VASTGEHOUDEN? De aanleiding tot Michael's aftreden w BERICHT Wegens de Nieuwjaarsdag zal onze courant op Donderdag a.s. niet verschijnen* DIRECTIE. Geen roomsoezen en gerookte paling naar Batavia „De laatste, die beslissen over een oplossing"? Bon voor een ei TEXTIELPUNTEN AANGEWEZEN NIEUWE BANDENBONNEN DRIE MINISTERS KEREN ZONDAG TERUG RIJKSCONFERENTIE 21 JANUARI PATER BORROMAEUS TER AARDE BESTELD Op het priesterkerkhof van Alverna gierpont bij tiel uit de VAART I Stijging van temperatuur MET GROTE STAPPEN AANVALLEN OP JAVA EN SUMATRA DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" jjjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bü vooruitbetaling. IN die ontroerende, bijna gewijde uren van de oudejaarsavond trekken beel den van een eens warm beleefd ver leden aan onze herinnering voorbij. De wenteling der jaren moge voor de mate rialist een fictie van de menselijke geest zijn, voor wie dieper wil schouwen, is zij een kostbare genade Gods, die ons tot bezinning dringt over de snelheid en ijdelheid van ons kortstondig bestaan, van werelds standpunt bezien. Maar te vens over de geweldige betekenis van een mensenleven in het Goddelijke licht der eeuwigheid. In enkele uren tijds trekt het afgelopen jaar, trekt een heel leven' voorbij, voor ouderen en jongeren, ieder met hun eigen afgebakend complex van lief en leed, van vreugde en smart, van dank baarheid en berouw. Hoevelen zullen zich nog die onbe zorgde oudejaarsavonden van vóór de eerste wereldoorlog herinneren Maar in 1914 slaat de gesel Gods over de we reld los, jaar in jaar uit. De wereld ech ter schijnt die waarschuwing niet te willen begrijpen; zij raast voort in haar mateloos begeren van stoffelijke goede ren en genot, tot een nieuwe geseling de laatste resten van een schijnwelvaart wegvaagt. Oudejaarsavond 1944. In het Zuidelijk deel van ons land rustte even de ver nietigende strijd; maar vlak bij onze grenzen, in de Ardennen, woedt een kamp op leven en dood: zou het herover de Europese continent weer aan de nazis moeten worden prijsgegeven In angstige spanning werd de avond doorgebracht, in het Westen van het land in honger, koude en duisternis. Bij een walmend stompje kaars, bij een onwelriekend oliepitje werd de twaalfde klokslag afgewacht. En als tenslotte het niettegenstaande alles overheersende op timisme door alle somberte heenbrak, dan gingen de gedachten weer naar de dap pere legers der bondgenoten, naar onze eigen landgenoten in concentratiekam pen en gevangenissen, naar onze gedepor teerde mannen en jongens; en alle harten verenigden zich in de grote smeekbede: Heer, geef vrede, geef ons vrede. Elke volgende oudejaarsavond hebben we deze bede herhaald. Want wel is de tweede wereldoorlog militair afgesloten, maar de staatslieden zijn er nog steeds niet in geslaagd de wereld de zo vurig verlangde vrede te hergeven. Overal om ons heen, in eigen land en over de gren zen, staren we nóg op de puinhopen; ruines van hetgeen eens levensgeluk en arbeidsmacht omsloot. Erger echter nog dan deze materiële vernietigingen is de morele ellende, welke de oorlog overal aangericht heeft: in de kampen der van huis en haard verdrevenen; in de gezin nen der nog niet teruggekeerde krijgsge vangenen; in alle landen, waar schaarste en gebrek enerzijds tot de verfoeilijke zwarte handel, anderzijds tot corruptie drijven. En overal tracht het destructieve en goddeloze communisme van de miserie ener uit haar morele evenwicht geslagen verpauperde mensheid gebruik te maken om een heilloos stelsel op te dringen, zelfs door sabotage van edelmoedige po gingen om de wereld weer tot wat wel vaart te brengen. ALS door deze duisternis hedenavond toch het lichtende en bemoedigende optimisme doorstraalt; als wij bij de herdenking van al wat achter ons ligt, toch nieuwe levensmoed kunnen opbren gen, dan is dat geen gelegenheidsver wachting. De Christen xs een bi] uitstek optimis tisch wezen, niet alleen omdat hij voor zich persoonlijk de schoonste toekomst weet weggelegd, maar evenzeer wijl hij in het wereldbestel Gods Vaderlijke lei ding erkent, welke kastijdt, en toch alles tot het welzijn van de mens zelf regelt. De tijden van het heden kunnen zwaar zijn, zij bereiden een betere toekomst voor. Dat is een zekerheid, welke kracht geeft om alle beproevingen van onze dagen moedig te dragen. Herdenken van het verleden, maar evenzeer visioenen van de toekomst. Tus sen oud en nieuw, in dat ondeelbare mo ment tussen verleden en toekomst gaair wijde vergezichten open. Een wereld vol ongekende mogelijkheden onthult zich voor onze verbaasde blikken. Die toekomst kunnen, moeten wij zelf maken. Tegenover natuurrampen staan wij machteloos; maar de kanonnen gaan niet vanzelf af, de bommenwerpers gaan niet de lucht in om hun moordendelast af te werpen, tenzij mensenhand, hoe dan ook, ze in beweging brengt. En zelfs de welvaart is voor een zeer aanmerkelijk deel mensenwerk; als rechtvaardigheid en liefde onze daden zouden leiden, zou een gelukkige wereld opbloeien, waarin voor ieder mens een aandeel in de le vensblijheid is weggelegd. Maar bovenal in ons eigen hait beslis sen wij zelf over geluk of geestelijke el lende, welke het zwaarst te dragen on geluk is. De innerlijke vrede is ongetwij feld het werk der genade, maar met onze vrijwillig gegeven medewerking. Deze vrede is tegen alle hardheden van het leven bestand; hij is de grootste weldaad welke God de mens heeft geschonken. Wij hebben zelf de keuze, of wij die weldaad aanvaarden of verwerpen. OUDEJAARSAVOND 1947. Nieuwjaar 1948. Na twee en een half jaar „vrede". Ongetwijfeld zijn in deze periode vele teleurstellingen over on heen gegaan; maar als wij in de landen om ons heen rondkijken, zijn er voor on Nederlanders, heel wat dingen, waarover wij ons mogen verheugen. Er is rust en sociale vrede in ons land; er is arbeids- lust' er is de wil om de slagen van de oorlog in eendrachtige samenwerking te boven te komen. Anderzijds behoeven wij de ogen niet te sluiten voor de moeilijkheden, welke we nog te overwinnen hebben: Indische kwestie, de ontstellende woningnood, welke het geluk van zovele jonge mensen bedreigt, de deviezennood, de oneven wichtige begroting, het tekort aan mate rialen en mensenkrachten. Maar het Marshall-plan belooft ook ons land een geweldige steun te geven: het grote lichtpunt voor een nabije toekomst. Zo is er licht en schaduw bij deze wenteling der jaren. Er is vooral ons ver trouwen in God En daarom mogen wij voor al onze lezers, voor ons gehele dier bare vaderland de grote wens uitspreken dat onder Gods zegen dit jaar moge wor den voor allen een zalig, een voorspoedig, een gelukkig jaar, dat ons individueel en als volk naar een blijde toekomst zal voeren. Koning Michael van Roemenië heeft gisteren afstand van de troon gedaan. Later op de dag werd officieel de Roemeense republiek uit geroepen. Dit nieuws werd o.a. bekend gemaakt in een radio-uitzen ding voor het buitenland door radio Boekarest gegeven in de Russische taal om 17 uur 30 (Ned. tijd) en luidde ah volgt: „Koning Michael I heeft een acte ondertekend^ waarin hij afstand doet van de Roemeense troon en van zijn koninklijke rechten zowel voor zichzelf als voor zijn nakomelingschap". Als reden voor zijn abdicatie gaf koning Michael het feit op, dat er in Roemenië gedurende de laatste jaren diepgaande politieke, economische en sociale veranderingen hebben plaats gehad, waar door nieuwe verhoudingen zijn onstaan met betrekking tot de factoren, die het nationale leven beheersen. In verband met de gegeven omstandig heden is de koning van mening, dat de monarchie niet langer in overeenstem ming is met de in Roemenië heersende voorwaarden op het gebied van het na tionaal bestaan en dat de monarchie een ernstige hinderpaal is op de weg der ont wikkeling, die het land moet doorlopen In de door de radio gegeven procla matie wordt voorts gezegd, dat s koning*, aanblijven de democratisering van not land zou hebben belemmerd. „Er is thans een volksdemocratische republiek (com munistische dictatuur) ingesteld". Communistische dictatuur Deze dramatische ontwikkeling, zo voegt Reuter aan dit nieuws toe, volgt na de speculaties over ex-koning Mi chael's lot na zijn bezoek aan Londen voor het huwelijk van de Britse primes Elizabeth. Toen reeds is Michael's naan' in verband gebracht met die van prm ses Anna van Bourbon-Parma. H:j heeft zijn vertrek uit Londen twee maa; uitgesteld en in Boekarest liep het ge- rucht, dat hij niet naar zijn land zouj terugkeren. Michael en de 24-jarige prinses ver- j bleven vervolgens te Lausanne. Op 1» December deelde de koning zijn famine mee, dat hij zich met de prinses had verloofd. Uit Boekarest vernam men, dat, naar de mening van het Roemeense kabinet, het voorgenomen huwelijk „niet gelegen kwam, zowel uit een oogpunt van inter nationale politiek, als financieel óe zien". Toen de ex-koning op 21 December op weg naar Boekarest te Wenen de reis onderbrak, meende men, dat hij er gemakkelijk in zou slagen, de toestem ming voor het htiwelijk van de zijde dei Roemeense regering te krijgen. Kort voor Michael's vertrek naar Londen liep te Boekarest het gerucht, dat hij niet naar zijn land zou terug keren. Nu Michael is afgetreden, is er in de Balkan nog slechts één monar chie over. Het is Griekenland, waar koning Paul zijn broer George in April 1947 is opgevolgd. Sinds 1939 zijn zes Zuid-Europese vorsten afgetreden, óf verwijderd. Al banië werd in 1946 eén republiek. In 1940 deed koning Carol van Roemenie (Michael's vader) afstand onder de druk der Duitsers. Koning Peter II van Joego slavië is afgezet in 1945, terwijl koning Simeon II van Bulgarije verdween, na dat een referendum ten gunste van de republiek was uitgevallen. In Mei 1946 trad koning Victor Ema nuel III van Italië af. Na een referen dum, waarbij do bevolking zich uitsprak voor de republiek, eindigde het ko ningschap van Victor Emanuel's zoon Umberto. Een speciale zitting van het Roemeen se parlement is bijeengeroepen met het oog op de ratificatie ran 's konlngs af treden. Radio-Rome meldt, dat ex-koning Mi chael gisteravond met onbekende stem ming uit Boekarest is vertrokken. Communistische politiek Eerst gisterochtend heeft de Roemeense pers het rapport gepubliceerd, dat Gheor- giu-Doj, secretaris-generaal van de Roe meense communistische partij en minis ter van handel en industrie, heeft voor ;gd aan de conferentie van commu nistische partijen, in September in Poler. gehouden. Tot de hervormingen, die wor den aanbevolen in dat rapport, behoor de de uitwerking van een nieuwe grond Koning Michael van Roemenië wet, die „in overeenstemming is met de wijzigingen, welke zich hebben voor gedaan". Het rapport zegt voorts, dat de Roe meense communistische partij, die bü de staatsgreep in 1944 slechts over een wei nig talrijk kader beschikte, thans de grootste politieke partij is. Zij telt, aldus het rapport, 710.000 >eden, voor 44 pro cent arbeiders en voor 39 procent boe ren. In de industriecentra stijgt he' percentage arbeidersleden tot 60 a 70. Proclamatie Roemeense regering De Roemeense regering heeft gister avond naar aanleiding van het aftreden van koning Michaël een proclamatie uit gevaardigd, waarin aan het Roemeense volk wordt verklaard, dat het de vrijheid is gegeven zelf een nieuwe staatsvorm te kiezen en dat het "zijn lot in eigen hand genomen heeft". Onder leiding van de gewetensvolle en vastbesloten arbeidersklasse, verbonden met de vlijtige boerenstand, heeft het Roemeense volk het regiem van de groot grondbezitters van zich af geworpen, de belagers van het volk gestraft en al degenen, die de belangen van hun onder drukkers dienden, uit het bestuur van de staat gestoten. Het Roemeense volk is er in geslaagd een democratisch regiem in te stellen, aldus in de proclamatie. De proclamatie was ondertekend door dr. Petru Groza, de Roemeense minister president en alle onderministers van bui tenlandse zaken. Ex-koning Michael van Roemenië, zoon van koning Carol II en prinses Helena van Griekenland, werd in 1921 geboren. Van i9271930 was hij onder een regent schap koning van Roemenië. In Septem ber 1940 deea koning Carol afstand van de troon en werd hij door Michaël op gevolgd. In Juli 1945 ontving koning Michaël de sovjetorde der overwinning, de hoogste onderscheiding, die de sovjet, unie toekent. Tijdens de bezetting van Roemenië door de nazi's was koning Michaël practisch een gevangene. Hij bood tegenstand aan de ministers, die Roemeense divisies aan de zijde van de Duitsers tegen de sovjet- Russen lieten vechten. Op 23 Augustus 1944, toen de sovjet-Russische legers op honderd kilometer afstand van zijn paleis stonden, leidde Michacl een staatsgreep, waarbij de nationale boerenpartij, de libe ralen, socialisten en communisten hst fas cistisch regiem omverwierpen en zich verenigden om de overwinning te be spoedigen. Daarna werkte de koning mede aan het vormen van een regering, welke zowel voor de sovjet-unie als voor dP westelijke geallieerden acceptabel zou zijn. Oliver Maggan, vrederechter te Ken- ton (Ohio), heeft koning Michael van Roemenië en prinses Anne van Bourbon Parma een gratis huwelijksplechtigheid aangeboden, toen hij had gelezen, dat de Roemeense minister van buitenlandse za ken. Anna Pauker, de koning had mede gedeeld, dat de staat de kosten voor een huwelijksplechtigheid niet kon betalen. Maggan beloofde tevens zijn „goede diensten" te verlenen, indien de koning en de prinses zouden trachten het Ameri kaanse staatsburgerschap te verkrijgen. Nu Michaël is afgetreden, is er in de Balkan nog slechts één monarchie over. Fet is Griekenland, waar koning Paul zijn broer George in April 1947 is opgevolgd Het Zwitsers telegraaf agentschap citeert, volgens Reuter, „mededelingen uit betrouwbare bron te Boekarest' waarin het heet, dat Michaël on het koninklijk buitenverblijf te Sinaia, ongeveer 125 K.M. van Boekarest, wordt vastgehouden. berichten be vestigen, dat de e~.-koning gistermid dag Boekarest verlaten heeft, doch waarschijnlijk in de eerstkomende da gen niet uit Sinaia zou mogen ver trekken. Volgens Dinsdagavond te Londen ont vangen bericht zou de naaste aanleiding tot de abdicatie de weigering van kjxning Michaël zijn geweest, om een regerings decreet te tekenen, waarbij Emile Bodi- naras, de voormalige chef van de geheime politie, benoemd werd tot minister van oorlog. Bodinaras heeft inmiddels alle Roe meense militairen verplicht, de nieuwe eed van trouw af te leggen en wel voor 31 December middernacht. Het burgerlijk personeel bij de gewapende macht krijgt tot 2 Januari tijd tot het afleggen van de eed. „J-ïk'ry i i %tci s Naar schatting zijn de laatste weken meer dan 200.000 geschenkpakketten door de militairen overzee naar Nederland ge zonden, aldus deelde ons de in Nederland teruggekeerde Ni win-vertegenwoordiger in Indië, ltz. I. Grypma. mede. In Decem ber werden door de Niwin en de K.L.M. twee grote pakketzendingen verzorgd. Daar voor de St. Nicolaaszending de tijd van voorbereiding zeer kort was, konden niet alle pakketten op tijd in Nederland worden uitgereikt Niettemin verwacht men. dat de laatste pakketten voor half Januari hun bestemming zullen hebben bereikt. De inhoud dezer pakketten, die kant en klaar uit Indië werden verzonden, kon door de afzenders zelf worden bepaald, in tegenstelling tot de zgn. Nieuwjaars- pakketten, waarvoor de Niwin de goede ren Indische producten in grote hoeveelheden naar Nederland verscheept. Deze goederen zijn een geschenk van Indische ondernemers en de Indische bur gerij. De werkelijke waarde van het pak ket dat m.m.v. het Ned. Rode Kruis in Nederland zal worden samengesteld Naar het Franse persbureau A.F.P uit gezaghebbende bron te Batavia ver neemt, zonden de nieuwe voorstellen van de commissie voor goede diensten een regeling, militair en politiek, van het conflict inhouden. De commissie zou voorstellen om ais de demarcatie lijn de zg. „Van Mooklijn" te aanvaar den. De Nederlanders zouden dan als tegenwicht de gebieden, welke na 20 Juli zijn bezet tijdens een periode van drie maanden moeten ontruimen in afwachting van de nadere regeling van het conflict. De handhaving van orde en rust in deze gebieden zou worden verzekerd door de Indonesische burger lijke politie. Het valt op dit ogenblik nog niet te zeggen, aldus het Franse persbureau, of deze burgerlijke politie alleen uit repu blikeinen, of ook uit niet-republikeinse Indonesiërs d.w.z. uit hen, die ressorte ren onder de door Nederland gecontro leerde gebieden, zal worden samenge steld. Voorts zal de commissie beide partijen voorstellen, de order tot het staken van het vuren op 1 Januari 1948 af te kon digen. Zoals bekend, zou de republikeinse re. gering de voorstellen, bijna in hun geheel hebben aanvaard. De Nederlanders zou den hiermee voor negentig procent ac- coord gaan. Het is practisch zeker,' aldus A.F.P dat de Nederlanders de „Van Mook-linie zullen aanvaarden, maar het valt te be twijfelen, of zij de geleidelijke evacuatie van de voormalige republikeinse gebie den door de Ned. troepen zullen aanne men Daarom blijft in republikeinse krin gen een zeker pessimisme met het oog op de toekomst voortbestaan. In ieder geval is men het in kringen, welke in nauw contact staan met de com missie van drie, er over eens, dat deze voorstellen de laatste zijn, die zullen be slissen, of er al dan niet een oplossing van het conflict zal gevonden worden zonder opnieuw bloed te vergieten. De buitengewone zitting van het Roemeense parlement heeft gisteravond het wetsontwerp, waarbij Roemenië tot „volksrepubliek" wordt geproclameerd eenstemmig aangenomen. is ruim 5 x groter dan het bedrag, dat de soldaat ervoor betaalde. Deze pakketten rond 100.000, worden als een Nieuwjaars groet aan vrienden en verwanten waar schijnlijk tegen half Februari uitgereikt, Over de pakketzendingen van Neder land naar Indië deelde de heer Grypma nog mede. dat bij zijn vertrek uit Batavia pl.m. 9000 pakjes in de loodsen" lagen op geslagen. Het betreft vooral pakketten de soldaten meegegeven om te overhan digen aan vrienden en bekenden „ergens in Indië". Een groot aantal der pakjes moest in Batavia worden achtergelaten, terwijl de adressering vaak zeer onvol doende is. Uit bijgesloten brieven tracht men de verblijfplaats der geadresseerden op te sporen. Vaak hebben bedorven arti kelen de inhoud der pakketten aangetast, Gerookte paling, potjes haring, zuurtjes en roomsoezen, om slechts een greep te doen, hebben voor een grondig bederf van de inhoud gezorgd. Ook de verpak king is vaak zo, dat men te Batavia nu reeds de zorg heeft voor meer dan 100.000 aan waarde-artikelen, zoals ringen, gouden sigarettenkokers, e.d., die door slechte verpakking uit de pakjes zijn gevallen. Afzenders in Nederland, die niet heb ben vernomen, dat hun pakje is gearri veerd, kunnen schrijven aan C.C.B.M.W., Goenoeng Sari 66, Batavia, met gegevens omtrent inhoud. De ergste sneeuwstorm in history" zoals de berichten meldden is met Kerstmis over New-York losgekomen. Beiig met sneeuwruimen aan de voet van de Third Avenue .Elevated Line. Voor het tijdvak van 4 t/m 17 Januari ijn de volgende bonnen geldig verklaard: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 713. 091 Melk: 3% liter melk. 094 Melk: 6 liter melk. 095 Melk: 6% liter melk. 096 Vlees: 100 gram vlees. 097 Vlees: 300 gram vlees. 098 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. 099 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. 14 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 116 Algemeen: 1800 gram brood (geldig t/m 10 Januari). 117 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d. (geldig t/m 10 Januari). 118 Algemeen: 125 gram koffie (reeds aangewezen). 119 Algemeen: 50 gram thee (reeds aan gewezen). 103 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 10 Januari). 106 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 10 Januari). Bonkaarten Kd, Ke 713. 594 Melk: 10 liter melk. 595 Melk: 11 liter melk. 596, 597 Vlees: 100 gram vlees. 598 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 599 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. G16 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 10 Januari). 617 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d. (geldig t/m 10 Januari). 618 Algemeen: 200 gram brood (geldig t/m 10 Januari). 603 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 10 Januari). 605 Reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Bonkaarten Ma, Mb Mc, Md, Mf, Mg, Mh 713. 1033 Brood: 800 gram brood. 1038 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1032 Margarine: 250 gram margarine of 200 gram vet. 1034 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1039 Eieren: 5 eieren. 1037 Melk: 5 liter melk. 1031 Vlees: 300 gram vlees. 1036 Vlees: 200 gram vlees. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Januari worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 5 Januari mag worden gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. bedraagt: 300 gram vermicelli, maca roni, spaghetti, noedels, mie, maizena, aardappelmeel, geoxydeerd aardappel meel, tarwezetmeel, aardappelsago, aard- appeltapioca, puddingpoeder custard, tarwegriesmeel of 400 gram vermicelli- soep (d.i. droge soep, waarvan ten minste 75 pet. uit vermicelli bestaat of de ver micelli vorm heeft). In de bonnenlijst, die op 8 Januari ge publiceerd wordt, zal een bon worden bekend gemaakt, die voor alle leeftijds groepen recht geeft op het kopen van een ei. Het rijksbureau voor textiel heeft, naar wij vernemen, wintig textielpunten aan gewezen, welke met ingang van 1 Januari geldig worden. Het zijn de punten van de letters G en H. Voor de periode van 1 Jan. t.m. 23 Febr. a.s. zijn de volgende bandenbonnen aangewezen. Van bon D 46 is Bi 701 gel dig verklaard voor het kopen van een toerbinnenband. Voor nieuwe montage zijn geldig A 04, A 19 en A 23 voor een toer-buitenband en B 04, B 19 en B 23 voor een toerbinnenband. Drie der vier in Indië vertoevende Nederlandse ministers zullen Zondag 4 Januari per vliegtuig naar Nederland terugkeren, volgens Aneta. Officiële mededelingen over de resultaten van hun bezoek aan Indonesië en het te Ba tavia gehouden overleg zullen, naar men mag verwachten, eerst voor het forum van het parlement in de vorm van een verklaring geschreden. Gister avond waren de ministers, de leden van de commissie van drie en talrijke an deren te gast bij de Franse consul-ge neraal, Etlenne Raux. Minister Neher zal in Indonesië blij; Naar het A. N. P. verneemt, zal de iijksconferentie met de West op 21 Januari te 'i Gravenhage beginnen. Gisternamiddag ongeveer drie uur kwam het stoffelijk overschot van pater Borromaeus de Greeve O.F.M. uit Delft in Wychen aan. In de kloosterkapel had- Hen alle leden van het grote convent met brandende kaarsen in het priesterkoor plaats genomen. De wn. provinciaal pater Prudentius van Leusden, geassisteerd door de paters C. van den Berg, pastoor te Delft, en W. Haarmans uit Velsen, heiden het iff el ijk overschot af en be geleidden het naar het priesterkoor on der het zingen van het responsorium ..Subvenite". De absoute werd daarop verricht door pater Prudentius van Leus den. Vervolgens had de begrafenis plaats Voorafgegaan door het gehele convent, het „In paradisum" zingende, en gevolgd door familieleden en vele belangstellen den begaf de lijkstoet zich door de kloos tertuin naar het kerkhof, waarop slechts simpele houten kruisen de laatste rust plaats der gestorven monniken aanwijzen, door z'n uiterste eenvoud treffend sym bool der Franciscaanse armoede. Hier werd het „Canticum Zachariae" geïnto neerd, onder welke klanken de kist lang zaam in de groeve zonk. Na de begrafe nis begaven de paters en broeders Fran ciscanen zich opnieuw naar de kerk. waar voor de zielerust van de overledene de Kruisweg werd gebeden. In verband met de hoge waterstand van de Waal, welke bij Tiel op een aan tal plaatsen buiten haar bedding is ge treden, is de gierpont van de veerdienst Tiel—Wamel Dinsdagavond uit de vaart genomen. De veerdienst wordt thans voor alle verkeer onderhouden door een stoomboot met aangekoppelde pont. 5 Weerverwachting medegedeeld door j 5 het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: i Toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West; tijdelijk sneeuw over- gaand in regen en vooral na vannacht weer een aanzienlijke stijging van temperatuur. 1 Jan.: Zon op 8.48 uur, onder 16.38 uur; maan op 21,25 uur, onder 11.45 j uur. 2 Jan.: Zon op 8.48 uur, onder 16.39 uur; maan op 22.52 uur, onder 12.04 j uur. Evenals voor de Kerstdagen ons aller gedachten op het feest van de Kribbe was geconcentreerd, zo bepeinst nu weer elkeen de jaarwisseling. Voor hen, die 1947 binnentrokken met de vaste verwachting: Dit jaar wordt materieel alles weer best, althans veel beter, zullen in niet geringe mate grom- merig afscheid van dit tijdperk nemen. Dezulken willen we tegelijk opmerken, dat 1948 ook nog wel een jaar zal wor den van harde noten en bittere pillen. Zó moeten we ook niet tegenover het leven gaan staan. Met alleen de balans der materie te hanteren, komen we niet uit de maatschappelijke modder. Waren de jaren der bezetting niet de meest vruchtbare in rijpheid van geeste lijk leven en overvloed van charitatieve daden, van mensenhulp tot bloedens toe? Als het vrede zou zijn, zouden we afle de nieuwe mens aantrekken. Het leven zou schoon worden. Te veel hebben we ons laten vastraken in het materiele prikkeldraad, en om daaruit te geraken hebben we zoveel tijd nodig, bedolven we ons onder zulk een lawine beslommeringen, dat het geestelijk leven niet voor-, maar achter uit ging. Bij onze tocht door de Rode Zee van het leven blijft hoog geestelü'k peil toch eerste eis. We klagen over tekort aan week- en maandsalarissen. Natuurlijk het apostolaat van het ouderschap is van on gemene zwaarte. Willen we echter niet teveel zelf doen? Spreken we wel vol doende met de H. Voorzienigheid. Per manent wordt er gesproken en geschre ven over overleg met de betrokken in stanties. Is er echter wel voldoende over leg met de Hoge Bewoner van het taber nakel Zo goed als tijdens de oorlog daar troost werd gezocht en verkregen, sterkte werd gevraagd en geschonken, uitkomst werd afgesmeekt en toebedeeld, zo goed kunnen ook nu nog hoop voor het hart en rust naar binnen en naar buiten worden verzekerd. Materiele voorzieningen brengen inder daad „l'lcht" in de benauwenis, doch zij zijn geen afdoende medicijn. Dat konden we toch na 1940 zachtjes aan wel hebben geleerd. Daarom eerst met grote stappen naar het Vaderhuis! Wie God vreest, zal het goede doen, zegt het Boek der Wijsheid. Hoe groter het aantal Godvrezenden, des te meer goed gebeurt er. Daar kun nen we niet anders dan allemaal wel bij varen. Wordt 1948 het jaar der Godvrezenden dan wordt 1948 een jaar, overstelpend van goede daden. Ondanks mogelijke ma teriele tegenvallers in de economische orde, krijgen we dan toch een pracht balans in het sociale, in het menselijke. Hoe we aan deze laatste balans in gun stige zin hebben meegewerkt is de eerste vraag, wanneer Pétrus ons het levens grootboek benevens de facturen voorlegt. Deze medewerking moet ons leven be heersen. HENK VAN DER MAZE. Naar van officiële zijde te Batavia ge meld wordt, kwamen op Java en Sumatra wederom vijandelijkheden tegen Nederl posten voor. In midden-Java, ten Oosten van Ba- wang. had een botsing met republikeinse strijdgroepen plaats. In West-Java werd een hospitaal, ten Oosten van Djatiba- rang, door sluipschutters beschoten. In de Oosthoek-van Oost-Java is een aantal kwaadwilligen gearresteerd. Ook in Noord-Sumatra, ten Westen van Brastagi, vond een botsing met een geïnfiltreerde republikeinse bende plaats. In Zuid-Sumatra hebben bij patrouille gang in de omgeving van Martapoera, Goenoeng Batoe en Tandjongradja scher mutselingen met republikeinse strijd groepen plaats gehad. Volkomen onverwacht is gisteravond ongeveer te 7 uur in de Valeriuskliniek te Amsterdam de schilder Han van Meegeren op 58-jarige leeftijd over leden. Direct na het proces dat korte tijd ge leden tegen hem werd gevoerd in ver band met zijn „Vermeers" moest Van Meegeren ter verpleging worden opge nomen. De spanning rond dit gerucht makend proces was blijkbaar te veel voor hem geweest. Een zenuwinstorting, die enkele dagen later plaats had, maakte opname in de kliniek noodzakelijk. En nu, enkele uren voor het einde van het jaar, waarin hij zijn hoogste roem maar ook zijn grootste tragedie beleefde is aan dit ieven onverwacht een einde gekomen. Het leven van Van Meegeren is een leven geweest vol verbittering. Voortdu rend strijd om erkenning en voortduren de teleurstelling wanneer men zijn werk niet waardeerde. Ten laatste rijpte in zijn steeds voor bizarre invallen openstaande geest het plan, waarvan de uitvoering 'n storm door de kunstwereld heeft doen gaan. Het lijkt ons overbodig nogmaals de hele geschiedenis van de vervalsingen te berde te brengen, we willen volstaan met het in herinnering brengen van de slot- *3 - Han van Meegeren. fase van dit drama. Op 12 Nov. j.L werd Van Meegeren door de Amsterdamse Rechtbank veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. De gezondheidstoestand van Van Meegeren was echter de laatste tijd van die aard dat zü'n geneesheer op sluiting in de gevangenis niet verant woord achtte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1