Het Geestelijk probleem van deze tijd Het bedrijfsleven en de Staat Weg met al te grote belemmeringen POLITIEK DER PARTIJ ZES MANNEN maken balans op „Wie zijn plicht schuldig aan verzaaktmaakt zich grove nalatigheid99 j ■hH mmm DE NAASTENLIEFDE ZOEK HENRI de GREEVE: ANDRIESSEN: MR. STEENBERGHE: 1 947 Godsdienstig, Cultureel, Politiek, Sociaal en Economisch een regenachtige morgen ben ik naar het huis van de Bond zonder naam gegaan. Ik hoorde het ratelen van schrijfmachines, het rinkelen van de telefoon en stemmen. Beneden heersten de meest volmaakte rust en orde. Ik had de radiopriester Henri de Greeve om een onderhoud verzocht om hem naar zijn weloverwogen mening te vragen over de geestelijke wederopbouw van ons volk. Wij zaten beneden in een kleine vergaderzaal. Hij had wel enige bezwaren gemaakt tegen dit onderhoud. Was hij wel de meest aangewezen per soon hiervoor En hij begon met deze bezwaren toe te lichten. Hij stelde voorop, dat hij niet de pretentie had een zaak van zulk een weidse allure geheel te overzien. Dit oordeel daarover moest noodzakelijk lijden aan eenzijdigheid, zei hij, omdat er zulk een groot per soonlijk element in stak. Maar natuurlijk, antwoordde hij op mijn vraag, heb ik hier zeer veel over nagedacht en de mening, welke ik hierover heb, heb ik geput uit de meest juiste bron, het persoonlijk contact, via de duizenden persoonlijke brieven, die ik maandelijks krijg. En uit deze brieven blijkt mij dat is een typische onder vinding dat het de grote mate van egoisme is, waar door de naastenliefde in het gedrang is geraakt. Ook dit jaar kan ik het niet anders zie», dan dat de naastenliefde zoek is. De mensen zijn w<l bereid om geld te geven, maar in de persoonlijke verhouding met elkaar is een groot deficit In dat opzicht is het zeer teleurstellend en ik spreek dan neg niet een? van heldhaftigheid, die misschien nodig is voor het vrijwillig samenwonen met anderen bijv<orbeeld, ik bedoel, dat de normale verhoudingen van de mensen zeer teleurstellend moeten worden genoerid, waarbij ik natuurlijk een grote marge open laat voir de goede uitzonderingen, maar uitzonderingen. Ik mé"k dat aan de talloze correspondentie, die ik krijg. Ik lees daar uit de haat, de haat tussen ooms en nichtei en neven en broers en zusters en klanten en handelsrelaties. En nu kunnen we nog zóveel godsdienstoefeningen houden en daar kunnen nog zóveel mensen komel, als het resultaat daarvan niet is. dat de mensen elkaar in liefde leren verdragen, helpt het niets. Pater de Greeve blijft enige ogenblikken a naden ken verzonken. Dan zegt hij: het is eer. moeilijk vraagstuk, het is eigenlijk een complex Vf4 vraag stukken en ik ben het nog aan het afzoeken ei aftasten en je kimt het eigenlijk in een kort gesprek nit duide lijk maken, je zoudt er een boek over moeten schrijven. Genotzucht, vroegr en nu Ik geef U een voorbeeld, zegt hij ineen; Bij de beoordeling van de gehele situatie, waarin d tegen woordige mens verkeert, ervaart men vooral e grote behoefte aan genot. Maar men maakt m.i. eé grote fout, als men daartegenover stelt de vroegere geeratie die 's avonds naar het lof ging. Ik heb nl. sUk dé indruk, dat deze tegenstelling onjuist is. Ik gelPf, dat de situatie niet anders zou zijn geweest, als er -toeger bioscopen en danszalen en voetbalvelden waru ge weest. In dit opzicht beoordelen wij de vregere generatie te goed en de huidige dus verkeerd. Van de andere kant echter zijn er ook giistigc symptomen. Er hebben meer mensen behoeft aan geestelijke lectuur. En als deze behoefte zich nu haar zó uit, dat zij weer gaan grijpen naar Thomas a Khpis en Franciscus van Sales, dus niet om eigen InstJctie maar uit een behoefte naar zuiver geestelijke ldng. Daartegenover staat weer, dat massa's jonge m«sen zich alleen maar interesseren voor dansen en dat'er- klaart dan ook de afkeer van jonge meisjes vooihet werk van het huisgezin. Zij zeggen soms, dat zijhet vuil van anderen niet wensen op te ruimen. Maar fat doet de dokter anders dan het vuil van anderen P- ruimen. Wat doet de verpleegster anders? Wat de vil- nisman? Wat doet de rechter anders? En als er 'el knechten zouden zijn, waarom dan geen dieneie meisjes, die dikwijls voor ander werk totaal itt deugen? Pater de Greeve zet mij dan uiteen, dat wij a dit opzicht zitten in een circulus vitiosus. De omsta- digheden hebben de mensen critisch gemaakt en m- dat critisch inzicht voelen zij zich geërgerd aan t daden van anderen, zij praten daar weer over en ei geren daardoor weer anderen. Hoe komen we daaruit Huisbezoei Ik kan U wel dit zeggen, dat uit de duizenden brie ven, die ik krijg, altijd weer blijkt het grote gebrek aan huisbezoek. Ik oordeel hierover niet, ik constateer Hf IEHIER de balans over 1947. In plaats van het gebruikelijke overzicht, heb ben wij z©3 vooraanstaande mannen, die ieder op hun terrein deskundig mogen wor den geacht, gevraagd naar hun mening over het afgelopen jaar. Deze zes interviews, welke men hier vindt uitgewerkt, geven de diepe en indringende blik van zes mannen over de aspecten van onze samenleving, zoals deze zich in 1947 aan hen voordeed. Zij zien de vooruitgang, zij zien de be lemmeringen en hindernissen. De een wat donkerder, de ander in wolken met een rand van licht. Het is de balans over 1947. En het is de moeite waard voor ieder van ons hierover eens te mediteren. „In de persoonlijke verhoudingen met elkaar is een groot deficit" Maar vindt U de toestand dan hopeloos? vragen wij. Neen luidt beslist het antwoord. Dat zou tegen de geest van het christendom zijn. Ik ervaar een reusachtige goede wil en een mateloos verlangen, dat er iemand zal opstaan, die het verlossende woord zal spreken, dat de mensen zal losmaken van zich zelf. Maar deze verlossende gedachte moet vorm krijgen in een concept, dat spreekt tot hoofd en hart van de mensen. Ziet U zulk een vorm? Het Europees federalisme Het zou kunnen zijn zegt pater de Greeve bedachtzaam het Europees federalisme, dat bezig Is vorm te krijgen, maar dan doordesemd van het christendom en bezield door de naastenliefde, de grote gedachte van de Bond zonder naam, want zonder die naastenliefde komt ook daarvan niets terecht. Gebeurt dat niet, dan zullen in dat boven-Europese parlement dezelfde tegenstellingen blijven als daar waar niet de christelijke naastenliefde grondslag is. Hiermede wordt het kerkelijk leven niet verplaatst naar de politiek, maar wordt er gestreefd naar de kerstening van een ontkerstend Europa. En hier zullen we het maar bij laten, zegt pater de Greeve dan. Ik weet het, het is allemaal zeer onvolledig, het gaat aan alle kanten mank, omdat men het gehele complex van vraagstukken zou moeten bezien, maar daar heeft men meer dan een boek voor nodig. Neen, deze grote priester is niet tevreden over de voorbije tijd, hij heeft grote concepties, een bezielend ideaal en de vraag is slechts of de wereld deze zal willen aanvaarden. En de wereld dat zijn wij! Tl/T R. M. P. L. Steenberghe, eens de jongste minister in een Nederlandse regaring, die de scepter zwaaide aan het departement van landbouw en dat van economische zaken, die uitnemend thuis is in het Nederlandse bedrijfsleven en zich ook als minister een .reputatie vestigde op economisch gebied, i hebben wij naar zijn mening gevraagd over het economisch herstel van ons land en wel vooral zoals het zich manifesteert in het afgelopen jaar. Hij ontving ons in zijnslaapkamer. Dokters zijn nu eenmaal machtiger dan zelfs staats- en zakenlieden. Een heel klein zweertje ergens én de dokter schrijft rust voor en melk en pap en daaraan hebben zelfs de grootsten onder ons slechts kinderlijk te gehoorzamen ook al past het niet in hun wensen en hun plannen. Maar naast zijn bed staat de telefoon en zijn oudste dochter, die tevens zijn eerste secretaresse, dus zijn rechterhand is, neemt brieven op en regelt de zaken. Naast zijn bed liggen ook rapporten en brieven, de bezoekers komen en gaan,neen het is allermiust stil rond het ziekbed van deze man. En het is eigen lijk ook geen ziekbed, maar een rustbed kan men het toch ook weer niet noemen. Met de beste wil van de wereld niet. Hoe hij de toestand in het afgelopen jaar op econo misch gebied ziet? Amerikanen verbaasd Wel, over de vooruitgang, als men de zaken dus relatief beschouwt, kan ik niet zo oordelen, zegt mr. Steenberghe. U moet niet vergeten, dat ik het vorige jaar niet hier was, maar in Amerika, waar ik vijf jaar heb doorgebracht. Ik kan dus geen vergelijking ma ken. Maar ik ben in Amerika natuurlijk met tal van vooraanstaande zakenmensen in relatie gekomen, die belangen in Holland hebben en ook geregeld hier komen. Ik spreek hen natuurlijk als zij hier zijn. Verschillenden van hen kwamen in 1945 en 46 en ook dit jaar weer in Holland en zeiden: „Wij hebben in 1945 verschillende bevrijde landen bezocht, Nederland was er het slechtst aan toe, maar het heeft zich liet snelst hersteld." TT EN groot vertrek in het gebouw der Tweede Kamer Het is meer een confe rentiezaal. Een grote ovale tafel in het mid den, op tafel verbindingen voor electrische schellen. Ook goed om de bode, een mooie meneer in een geklede jas en wet een hor logeketting in de overtreffende trap, thee te laten aanrukken. De heer Andriessen, de ijverige voorzitter van de K. V. P., heeft 'a lands vergaderzaal, waar juist de zaken van Overzeese Gebiedsdelen worden besproken, verlaten en met hem zit ik nu in dit ouder wetse soort vergaderzaal, waarop een bordje spreekkamer'' hangt. Het gesprek opent met de samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. in dit jaar. En aanstonds formu leert de heer Andriessen zijn antweord klaar en duidelijk, zodat er geen misverstand kan ontstaan, direct onderscheidend en doordringend »t het wezen der zaak. Zo antwoordt hij op iedere vr«ag. Progressief Deze kwestie, zegt de heer Andriessen, zou ik in tweeën willen bezien. En dan zeg ik vooreerst, dat het samengaan met de P.v.d.A. zich in 1946 manifesteerde in onze progressiviteit, waarvoor wij vdgens een re- alleen het feit dat in een opzienbarend aantal brieven solutie van de partijraadsvergadering van toen een hierover steeds weer wordt geklaagd. Ik weet wel, daar staat iets tegenover en dat is, samengaan zochten met die partijen, de daarvoor in aanmerking kwamen. En dit zegt hijis ook gel dat er ook bij de geestelijkheid een groeiend begrip dend yoor nu> omdat die progressivitJ,it voortsPruit is voor een moderner werkmethode. Noem maar op: de moderne open deur, het werk van de Jesuieten in Rotterdam, die him parochie hebben afgestaan om te gaan werken onder de ontkerstende jeugd. Het werk van een pater Capucijn in Helmond, die daar met de arbeiders kolen staat te lossen en dat van pater Castorius in Maastricht, die in een krot woont temidden van zijn mensen. Als wij maar liefde hebben voor de mensen, dan kunnen wij dat doen. Er is een in de loop der jaren vastgegroeid bestel, dat gaandeweg moet worden aangepast aan de groei van de nieuwe tijd en dat zal ook wel gebeuren. De bezieling is eruit Maar in het algemeen kan men zeggen, dat een groot getal niets meer om de Kerk óf het kerkelijk leven geeft Een ander groot gedeelte voelt nog altijd voor het godsdienstig leven en zou het ook niet willen missen, maar de vaart, het élan, de bezieling is eruit. En dat kan daaruit verklaard worden, dat de massa het gehele complex van het katholieke leven niet meer voor zich ziet staan in de vorm van een groot, bezielend en tastbaar ideaal. Zij zien het geestelijk leven in geboden, verboden, voorschriften en verplichtingen, maar het spreekt met meer tot hun verbeelding en hun hart, Wanneer vroe ger een of andere monnik ergens met zijn rug tegen de muur ging staan en hij sprak over de bevrijding van het heilig land uit de handen der Muzelmannen, dan kan men van de middeleeuwen zeggen wat men wil, maar dan kwamen die kerels, die vastgeroest zaten in hun kastelen en stinnen, te voorschijn en zij gingen. En dan verdisconteer ik daar ook nog in hel percentage romantiek, dat velen daarin zagen. Kort om wij zijn er nog niet in geslaagd de grote gedachte van het Koningschap van Christus zó door te voeren als een bezielend ideaal, dat men bereid is daar voor alles over te hebben. uit diepere overwegingen. Progressiviteit is niet alleen een polMek van meer 'eld, maar is geënt op de verschillende Pauselijke en- yclieken. Dat wil zeggen, dat men niei moet prutsen an de zelfkant, maar dat er essentiële veranderingen loeten komen in Aet maatschappelijk bestel. Romme left dit in het afgelopen jaar reeds duidelijk doen innen, toen hij sprak over de bezitsspiriding, de her- fming van de N.V.'s enz. Wat Vet en wat wel Iet tweede punt van deze vraag beteft de resulta- te en deze zijn bevredigend. Op ori; congres heeft Rdme reeds hierover gesproken en tft is de bedce- linvoor de komende verkiezingen in lét Volgend jaar dit)eleid en deze samenwerking in een brochure, weP in het voorjaar zal verschijne'. te belichten. OoPP sociaal terrein is er dit jaar «el gepresteerd en Prbij springt het departement vai minister Drees welterk in het oog. Maar zonder Jens grote ver- dienPh ook maar enigszins te verminderen moet men wel het oog houden, dat het de kibmetspolitiek is gewét, die de verwezenlijking hienan mede moge lijk l?ft gemaakt De'zinspolitiek van dit jaar is nie zo bevredigend, de kiierbijslag vraagt een sterker jfogressie. 1 de kleine zelfstandigen?, zo dragen wij. ffeekt U niet van kleine zelfstandigen, maar van z«standigen tout court, dat he1 ik liever, ant woordje heer Andriessen. Ook vK>r hen moet de kinderdag er komen. Romme heet reeds voorge steld rrldels een noodvoorziening t£n te helpen en dit worcPP het ogenblik in het kabinet tezien. Boven dien hee de K.V.P. aan het studiecertrim voor Staat kundige orming verzocht een ontwerp van wet over deze zae onder ogen te willen zien »n wij zullen natuurlij trachten dit in de wet te Óen opnemen. „Progressiviteit is een politiek geënt op de Pauselijke encyclieken" Ook op het terrein van het onderwijs is dit jaar vruchtbaar gewerkt, ik noem de salariëring, de sub sidie aan Nijmegen. En wat justitie betreft zijn ar de aangekondigde opheffing van de P.R.A. en de P.R.A.C., het wetsontwerp tot tegengaan van echtscheiding, de kinderrechtspraak. Dit wijst allemaal op sterke pro gressiviteit. De conservatieve politiek, welke men op het congres van de P.v.d.A. minister Huysmans heeft verweten, strookt niet met de werkelijkheid. Natuurlijk hebben hierbij bepaalde beginselen betreffende nationalisatie en socialisatie een rol gespeeld. De K.V.P. gaat nu eenmaal niet in de richting van de P.v.d.A. wat deze dingen betreft en minister Huysmans ook niet, wij gaan slechts zover als het belang van het land naar onze mening dit noodzakelijk maakt. Maar ik mag toch wel wijzen op de afgesloten handelsverdragen en op de Benelux, waarmee deze bewindsman een nog beschei den maar voortreffelijk begin heeft gemaakt. Wij ver wachten nu, dat het wetsontwerp op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zeer spoedig zijn departement verlaten zal. Dan komen wij te spreken over het herstel der de mocratische rechten, zoals deze dit jaar tot uiting zijn gekomen. De heer Andriessen meent, dat dit op bevredigende wijze is geschied. De verantwoordelijkheden liggen waar zij moeten liggen. Er moet geen al te nauwe liëring zijn tussen de partij en de regering en die was er ook niet. Anders hollen wij die democratische rech ten uit. De vuile was En wat denkt U in dit verband over de Londense enquête en de publicatie der verschillende rapporten? In het algemeen kan men zeggen, dat ernstige fouten niet moeten worden verborgen, maar de open baarmaking moet geschieden met de juiste mate van voorzichtigheid, anders brengt de publicatie meer na deel dan voordeel. Aan de behandeling van de daden van personen zitten soms 's lands zaken vast en het kan dan bepaalde bezwaren hebben. Communisme Dan stel Ik deze vraag: Acht 17 de parlementaire democratie zoals zij dit jaar ten onzent weer is uit geoefend nog altijd de juiste vorm van democratie? Ik bedoel, voeg ik eraan toe. dat er stemmen opgaan, die vragen of het niet tijd wordt te trachten aantas ting van onze democratie daadwerkelijk te voorkomen. Ook hierover heeft Romme bij de algemene be schouwingen in November al iets gezegd, is het ant woord, en het regende toen interrupties van commu nistische zijde. Hij heeft toen gevraagd of er geen grondwetswijzi ging diende te komen met het doel onze democratische rechten te waarborgen. Het communistisch systeem heeft het nu eenmaal gemunt op de grondslagen van onze democratie. Het zou met onze hulp een galg- op richten, waaraan men straks de democratie zal ophan gen, dat is natuurlijk al te gek. Maar als er zulk een grondwetsartikel zou komen, dan moet dit toch zeer ernstig gehanteerd worden, ik bedoel, dat dan zulk ^en taktiek wel zeer evident zou moeten blijken. Meer textiel Ik vraag de heer Andriessen dan zijn mening over de gevoerde politiek op verschillend gebied en h.j zegt, dat er bij hem ernstige twijfel rijst of bijv. op economisch gebied deze politiek wel vol te houden is. Overigens hebben wij dit probleem uitvoerig met Mr. Steenberghe besproken. Het systeem der distributie van dit jaar en hij doelt hier vooral op textiel zou de heer Andriessen, naar hq zegt, gaarne wat anders zien. Hij ontwikkelt hier een interessant gezichtspunt. Grote gezinnen, zegt hij. en jonggehuwden zouden meer textiel moeten kunnen kopen. Er is in dit opzicht een nooddruft en deze veroorzaakt spanningen, dat is een werking van psychologische aard. Ik zou daarom de export op be paalde gebieden willen inkrimpen, welk nadeel zou worden opgevangen door een grotere arbeidsrust en misschien wel hogere productiviteit. En het zou een doeltreffende bestrijding zijn van de zwarte handel. Men kan het economisch herstel nu eehmaal niet al leen uitdrukken in deviezen, maar ook in een soort psychologische rust door de mensen meer dan nu in de gelegenheid te stellen aan hun nooddruft te voldoen. Daartoe is het ook nodig zoveel mogelijk vrijheid te hergeven aan de ondernemer en vooral ook de af bouw van het ambtenarenapparaat. De grote klacht uit zakenkringen is deze, dat men worstelen moet tegen een muur van ambtenaren. Voor het moreel van de bevolking moet de overheid alleen interveniëren daar waar het strikt noodzakelijk is. Bij prijsvorming moet een intensief overleg komen met het bedrijfsleven en het afromen van te grote exportwinsten moet de aandacht der regering hebben door deze winsten óf te doen investeren óf een be paalde vorm van belegging voor te schrijven, waar door zij doeltreffender worden opgenomen in het na tionaal bezit. Linggadjati aangekleed De Indië-politiek van het aangeklede Linggadjati acht de heer Andriessen nog altijd de juiste. Gezien in het kader van alle omstandigheden, zegt hij, ben ik van mening dat wij deze politiek moeten voortzet ten op straffe het gevaar te lopen belangrijke delen van Indië te zullen verhezen, maar dam ook zo, dat de regering Linggadjati verwezenlijken zal. Tenslotte vraag ik de heer Andriessen naar de in nerlijke groei, der K.V.P. in het afgelopen jaar. De gesteldheid in de K.V.P. is vooral in het laat ste half jaar sterk verbeterd, antwoordt de beer Andriessen. Er komt steeds meer belangstelling voor de politiek en de partij. Er is dit jaar een kernvorming gekomen, welke het beste doet hopen. De Jongeren afdelingen werken aanstekelijk, zij colporteren met de „Opmars" en geven dus getuigenis. Wij, katholieken In de hele wereldhistorie, zegt hij tenslotte, is er «een tijd geweest waarin wij ais katholieken, onze „Wij zullen ons levensniveau moeten verlagen, willen wij er weer bovenop komen" Zien zij de zaken dan niet te veel aan de buiten kant? is onze vraag. Maar Zij kennen natuurlijk niet de achtergrond van alles, zij hebben niet de preciese cijfers van de handels- en betalingsbalans, maar het zegt toch wel iets. Als men echter dieper doordringt in deze materie, staat het voor mij vast, dat wij dit niet kunnen volhouden. De staat is dit jaar met zijn toeslag op het levens middelenpakket reeds over de 600 milhoen heen, dat kan natuurlijk zo niet doorgaan. En volkomen juist ook is de uitlating van minister Lieftinck, dat het er slecht met ons zou voorstaan, indien het Marshall-plan geen doorgang zou hebben. Ik begrijp heel goed, zo gaat mr. Steenberghe voort, dat er na de oorlog, na alles wat de mensen geleden hadden meer in de mensen zelf moest worden geïn vesteerd dan economisch eigenlijk te verantwoorden was, maar dit was noodzakelijk om allerlei psycholo gische factoren. Wij zullen nu echter toch moeten, leren de tering naar de nering te zetten en wij moeten dit liefst zien te bereiken door een verhoging der pro ductie en niet door een vermindering der consumptie. Acht U het invoersaldo van ongeveer 2 milliard in dit opzicht niet angstwekkend? Afbouw van het ambtenaren apparaat Normaal bezien zou dit niet zo erg zijn, als het er uitziet Ook vóór de ocirlog was er een verschil van 30% tussen import en export, maar dat verschil werd toen gedekt door Indië, door onze Rijnscheepvaart en onze havens, door ons achterland in Oost Europa en door onze buitenlandse beleggingen, nu niet Deze deviezen missen wij nu. En de situatie in Ned. Indië en Duitsland op economisch gebied is nu van over wegende betekenis. Maar indien de productie verhoogd wil worden en er zijn in het bedrijfsleven tekenen, dat men bereid is de regering hierin te steunen dan moet ik toch op twee zaken wijzen, die in dit jaar naar voren springen. De regering zal dan allereerst moeten afzien van het te sterke streven naar perfectionisme. Dat de regering zich in tijden als deze sterker moet bezig houden met het bedrijfsleven is begrijpelijk, maar dit moet niet geschieden via een zo geperfectionneerd ambtenarenapparaat, dat het bedrijfsleven onnodig bemoeilijkt en de staatsuitgaven onnodig verhoogt. Dit gevaar ligt aan twee kanten. Ten eerste worden door deze perfectionnering mensen in het bedrijfsleven zelf aan hun werk onttrokken, omdat zij zich alleen nog maar met de maatregelen der regering kunnen bezig houden, maar anderzijds en dit is tevens het tweede punt onttrekt de regering daardoor veel te veel mensen aan het bedrijfsleven zelf, tot nadeel van de productie. Men hoort op het ogenblik reeds hier en daar van voorbeelden, dat het ambtenarenapparaat zich tegen de afbouw verzet Deviezenvoorschriften en distribu tiemaatregelen zijn natuurlijk noodzakelijk, maar do regering dient toch ernstig na te gaan, wat ook zelfs van de distributiemaatregelen kan worden op geheven. Want het personeelgebrek in het bedrijfs leven schuilt niet alleen in ons leger in Indië, maar ook in de te ver doorgevoerde ambtenarij. Wij zijn arm geworden Wij moeten ons eindelijk gaan realiseren zegt mr. Steenberghe tenslotte, dat wij arm geworden zijn en dat wij ons levensniveau zullen moeten verlagen, willen wij er weer bovenop komen. Wij moeten van het levensniveau van vóór de oorlog welbewust afzien en eigenlijk vind ik het te betreuren, zegt Mr. Steen berghe, dat de regering dit jaar dat niet eens open lijk gezegd heeft, hoe impopulair zulk een mededeling ook moge zijn. Gelukkig kunnen wij hier nog bogen op een prach tige zelfdisciplihe, welke zich uit in een grote bedrijis- rust, een rust, die bijvoorbeeld de Amerikanen sterk verbaast. Als men ziet, wat er in Amerika en nu weer in Frankrijk aan stakingen e.d. verloren is gegaan, is er toch ook weer reden om de Nederlanders te prijzen en de toekomst wat rustiger tegemoet te zien. mate van verantwoordelijkheid zo moeten begrijpen als nu. Er zijn nooit zulke tegenstellingen geweest tussen de grootmachten als nu. Bij botsingen is de uit slag van dit wereldconflict van veel groter betekenis. Wie daarin dan ook zijn plicht verzaakt, maakt zich aan grove nalatigheid schuldig. Wij hebben nu een maal onze taak in onze beginselen en hoe zou dan een katholiek met gekruiste armen kunnen toezien en in een daadloze achterhoede blijven zitten? Even later verwissel ik de sfeer van het parlements gebouw voor de druilende regen daarbuiten. Een regen, die ik niet voel, omdat ik aan de waarschuwende woorden moet denken van daareven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3