y akgroep tuinders LTB bij een R De positie van de tuinbouw De viering van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin INWONENDE KINDEREN GAAN MEER BETALEN DE KWESTIE DER ENGELAND VAARDERS BIM Komeet Mars" DODENRIT ADIO programma Coördinatie van de feestelijkheden Loonbelasting per 1 Jan. verhoogd op de DE A^ysterieuze WOENSDAG 31 DECEMBER PAGINA 5 Kamerlid hc- Groen becriti- seert regeringspolitiek LAATSTE BERICHTEN TREINONTSPORING BIJ LAGE ZWALUWE Traject Dordrecht-Roosendaal gestagneerd TEXTIELPUNTEN AANGEWEZEN AMERIKA'S PROEVEN MET DE ATOOMBOM HET INVOER- EN AFLEVE RINGSVERBOD VAN WOL Geen vermindering der productie ROTTERDAMSE GRAANREURS PAUSELIJK DELEGAAT IN DJOKJA HANDHAVING EIERENPRIJS TREINONTSPORING IN OOST-JAVA SGHEEPV A ARTBERICHTEN door RIE VOLL&BREGT RIVIERTIJDINGEN NEDERL VRACHTENMVRKT ROTTERDAM, 31 DEC. Vaarwerk: Div. partijen mais liggen/ varen; 170 en 120 ton schilfers. Oudewater 180 ton pijpen. IJmuiden; 80 ton balken Harlingen; 160 ton ijzer, de Steeg; 110 ton briketten, Dordrecht; 31 8ton ijzer Am sterdam; 170 en 165 ton haver Utrecht; 180 ton id. Leeuwarden; 103 ton div. Ven- lo; 150 ton papier Scheemda; 238 ton vee voer, Meppel; 300 ton cellulose Wagenin- gen; 150 ton meel Deventer; 140 ton id. Leiden; 140 ton ld. Sas van Gent. Alles volgens tarief. In zeer groot aantal kwam de Vak groep Tuinders van de L. T. B. giste ren de gehele dag te Haarlem in res taurant Brinkman bUeen, onder pre sidium van de vakgroep-voorzitter, 't Tweede Kamerlid Jac. Groen. Bij acclamatie werd de vakgroepvoor zitter, Jac. Groen, herkozen, evenzo de leden van het vakgroepbestuur de he ren P. P. Schipper (Hoorn), J. Th. Vol- gering (Veenstreek) en M. Nysten (Zee land). Tot hoofdbestuur namens de vak groep werd met meerderheid van stem men de heer Schipper herkozen. Vervolgens werd een begin gemaakt met de vijftig in ;ekomen voorstellen, verdeeld over diverse hoofdstukken. Zowel diverse afdelingen als 't hoofd bestuur bleken gekant tegen de maxi mumprijzen, omdat de tuinbouw met stelsel van vrije prijzen met een bodem in de markt, gemiddeld aan de kost prijs kan komen. Nooit zal beknotting naar boven aanvaard kunnen worden. De regering wil zekerheid hebben, dat tegen een redelijke prijs groenten beschikbaar zijn voor het Nederlandse volk. Het publiek wil ze echter niet ko pen en geeft de voorkeur aan duurdere soorten. Het vakproegbestuur achtte het inderdaad verkeerd daarvoor eerste klas producten aan te wijzen. Wat betreft de minimumprijsregeling stond het vakgroepbestuur op het stand punt een tuinbouwregeling te prefere ren, zoals in 1946 heeft gegolden en die bevredigend gewerkt heeft. Bij het stel sel van vrije prijzen met een bodem in de markt van 70, resp. 50 pet. van de kostprijs, wordt gemiddeld de kostprijs behaald. De bodem wordt in hoofdzaak door de regering gegarandeerd, doch er komt een tijd, dat de regering niet meer bijspringt en de tuinbouw aan zijn lot overlaat. Deze moet dan zelf ocer vol doende gelden beschikken door een tij dige fondsvorming. De algemene ge dachte, n.l. een fondsvorming te berei ken door een gelijke heffing te leggen op alle aan te voeren producten, on dersteunt het bestuur gaarne, met des noods regionale fondsvorming als een overgangsmaatregel. Rede Jac. Groen Na een terugblik te hebben geworpen over het afgelopen jaar, waarin spreker constateert, dat de uitkomsten in de meeste gebieden bevredigend tot goed kunnen worden genoemd, wijdt spreker uit over de rechtvaardige prijs voor het product, de rechtvaardige beloning van de arbeid. De prijzengeschiedenis is '-ij de tuinbouw een geheel bijzondere. De tuinbouwprijzen moeten fluctueren en er is tot heden niemand, die iets anders uitgevonden heeft dan: vrije prijsvor ming met een bodem in de markt, de bekende 5070 pet. van de kostprijzen van 1945. Deze regeling, w-arbij de tuinbouw zijnerzijds een groot risico neemt, werd in 1947 niet ingevoerd. Im mers als totaal prijsbederf in de tuin bouw voorkomen moet worden, dan be horen de minimum-prijzen te worden toegepast, zodra dit mogelijk is. Dat ge beurde nimmer. Steeds was reeds een deel tot een zeer laag peil ingezakt, voordat de minimumprijzen werkten. Voor een aantal belangrijke producten gebeurde dit in het geheel niet. De overheid bleef finaal in gebreke. Pogin gen van het bedrijfsleven zelf vermoch ten slechts zeer ten dele de schade op te vangen. Op een desbetreffende uitla ting van de minister, dat er in 1946 ook niet onmiddellijk minimprijzen zijn vast gesteld .wanneer de prijzen beneden een bepaald niveau kwamen, en dat hij niet van plan was van het Egalisatiefonds 'n stroppenbank te maken, zegt spreker, ten en aan de willekeur van de Minister overgelaten. Maar ook a-sociaal, omdat er bij deze politiek geen enkele waarborg is, dat de werkers daarin (dat zijn hoofd dat er in 1946 wel minimumprijzen zijn toegepast. Alleen voor de vroege sla werd er te laat mee begonnen. In 1947 heeft de minister nooit gezegd, dat hij geen regeling wilde. Had hij het maar gedaan, dan zou de tuinder zeker an dere maatregelen hebben genomen. Spr. zou de politiek in de regering willen kenschetsen als ene, die slechts gericht is op het consumentenbelang, ene waarvan noch financieel noch moreel het tuinbouwbedrijfsleven iets kan verwach ten. Een politiek dus, waarmede wü ons in geen enkel opzicht kunnen verenigen. Die politiek is niet alleen economiscn ongezond, maar ook a-sociaal. Immers: het uitgangspunt is hier niet bedrijfsbe scherming, die als eerste eis stelt instand houding van een stuk nationaal bedrijfs leven, dat ons volk én voedsel én devie zen geeft. Het bedrijf wordt practisch aan het vrije spel der maatschappelijke krach- zakelijk kleine baasjes en arbeiders) een redelijke en rechtvaardige beloning voor hun arbeid zullen vinden. Spr. bepleit vervolgens de fondsvor ming. Diverse besprekingen hebben ge leerd, dat de Ned. tuinders zich nog niet geheel tot die hoogte hebben opgewerkt. Wellicht zal dit de nood weer moeten doen, als die meer algemeen zal zijn dan nu. Wel zou spr. er op willen aandrin gen, dat de heffingen, die nu worden op gelegd er voor worden gereserveerd. Het C. B. zal aanstonds weer 1 pet. vragen. Verder lijkt het spr. nodig, dat de 1 pet heffing voor het bedrijfschap terug ge bracht wordt tot dat wat dit lichaam voor zuiver huishoudelijke kosten strikt nodig heeft. Een Minister, wiens politiek na de oor log vooral gericht was op een zo groot mogelijke hoeveelheid groenten, moet ech ter als die hoeveelheid hem voor conse quenties plaatst, die hij liever niet neemt, niet de aandacht afleiden door nu in eens op het oneconomische en niet levenskrach tige te wijzen. Spr. zou zo zeggen: strek Uw zorgen er over uit, doe alles, waar door het mogeiijk is de mensen de midde len (rationalisatie, voorlichting, bedrijfs benodigdheden enz. enz.) te verschaf fen om tot de gewenste ombouw te gera ken! Spreiding en afzet Vele afdelingen kwamen op dit punt met wensen en verlangens. Het hoofdbe stuur was van mening, dat het eventueel in te stellen fonds zodanig moet zijn, dat ook aan de coöperatieve verwerking van tuinbouw-producten aandacht kan wor den geschonken. Minstens tegen kostprijs dienen we aan particuliere conserven- fabrieken te leveren. Ook over de teeltvergunningen werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Men wenste regelingen, die meer ruimte geven voor initiatief. Het bestuur zeide reeds bezig te zijn met de kwestie ener totale herziening van het systeem, nu door uit breiding en inkrimping van de gezinnen in de loop der jaren na 1935 de verhou dingen scheef zijn komen te liggen! Zo- DONDERDAG, 1 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 KRO., 0.30 NCRV., 12.15 KRO., 14.00 NCRV. 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Prot. kerkdienst; 11.30 Gram.; 11.45 Koor; 12.15 Klaas van Beeck; (12.30 Weerpr.); 13.00 Nieuws; 13.20 Septet; 14.00 Vrij en blij; 14.40 Pianoplaten; 15.00 Weihnachts-oratorium; 17.00 Jeugd-jour- naal; 17.30 Orgel; 18.00 Caus.; 18.20 Gram.: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Liedjes; 19.30 Actual.; 19.45 Gram.; 20.00 Proloog; 20.15 Zang; 21.30 Caus.; 22.00 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.45 Avond- wijding; 23.00 Piano; 23.30 Gram. HILVERSUM II (415 en 245 M.) AVRO E 00 Nieuws; 10.35 Orgel; 11.45 Groeten van zeevarenden; 11.30 Woorden en muziek; 12.00 Zang; 12.20 Orkest; 13.00 Nieuws: 13.15 Tournee-orkest; 13.45 Groe ten; 14.00 Kwintetspelers; 14.40 Voor dracht: 15.00 Klimop; 16.00 Gram.; 16.30 Skymasters; 17.30 Zangplaten; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Vaudeville, ork.; 19.00 „Pistaches"; 20.00 Nieuwjaars wensen; 20.15 „Contact met Zwitserland"; 21.15 Toekomstblik van Thomasvaer en Pieternel; 21.45 Gram.: 22.00 Radio-orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. VRIJDAG, 2 Januari. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuw, gymn. en gram.; 10.30 Morgen wijding; 11.00 Cello; 11.30 Orgelplaten; 11.45 Musette-ork.; 12.15 Orkest-platen; (12.30 Weerpr.); 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-ork.; 13,45 Gram.; 14.20 Boek- bespr.; 14.40 Orgel; 15.25 Trio; 16 00 Voordracht; 16.20 Muziek; 16.45 Viool; 17.20 Gram.; 17.45 Muziek; 18.15 Lezing; 13.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Liederen; 19.30 Actual.; 19.45 Veiling verkeer; 20.00 Proloog; 20.15 Koor; 20.45 Hoorspel; 21.30 Kamerorkest; 22.00 Vragen aan voorbijgangers: 22 30 Harp; 22 45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram^ HILVERSUM II (415 en 245 M.) 7.00 VARA. 12.00 AVRO., 16.00 VARA., 19.30 VPRO-, 21.00 VARA; 7.00 Nieuws, gymn en gram.; 10.00 Morgenwijding; 11.00 Voordracht: 11.20 Concertplaten; 1200 Tangoplaten; 12.30 Sport; 12.35 Ballroom orchestra; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Kookpr.; 14.20 Beethoven muziek; 15.00 Voordracht; 15.20 Solisten concert: 16.00 Orgel; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Piano platen; 17.20 Muz caus; 1800 Nieuws; 13.15 Accordeon; 18.35 Ramblers; 19.00 N V.V.; 19 15 R. V. D.; 19.30 Cursus; 20.00 Trio; 20.30 Caus.; 21.00 Gevraagde platen; 21.30 Schuldig of onschuldig; 21.50 Cello; 22.00 Buitenl. overz.; 22.15 Swing and sweet; 22.40 VPRO.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram, veel mogelijk vrijheid dient er te komen binnen het raam van een noodzakelijke tuinbouwteeltregeling. Ook de winstmarge van de handel was weer punt van discus sie. Ook het bestuur erkende, dat deze streeft naar grote winst bij kleine om zet, en vond dat aanbieding van goedko pere groenten naast duurdere gestimu leerd dient te worden. De handelsmarges zijn thans hoogstens 12 pet. voor de groot handelaar en 30 pet. voor de kleinhande laar. Dan kwam het probleem van de im port en export ter sprake. Aangedrongen werd op vergroting van de contingenten. Het bestuur meende, dat wanneer in het buitenland behoefte bestaat aan onze pro- ducten, ook de export van duidelijk aan gegeven tweede kwaliteit mogelijk moet zijn. De pootaardappelenkwestie aan de or de vormde de hoofdschotel van de mid dagzitting. Algemeen wenste men een spoedige afzet en prijsvaststelling. Het De stuur meende, dat de slechtte afname een gevolg is van iet gebrek aan wagons en de omschakeling van de centrale poot aardappelenhandel naar de particuliere. De prijzen in het vroege voorjaar vast stellen was onmogelijk doch wel zal men voor 1948 streven naar een aanzienlijk vroegere vaststelling, aldus de voorzitter. De voorzitter droi.g ernstig aan op coöperatie, wat de boeren reeds doen en zich daardoor een voorsprong verzeker den. Het leed van de eerstelingen is in hoofdzaak te wijten aan het feit, dat ze naar Duitsland moeten worden geleverd. De Beentjes zijn weg naar Frankrijk. Met de eerstelingen zouden we een goede toe komst tegemoet gaan, aldus de voorzitter, indien we die zo spoedig mogelijk weer in grote kwanta naar Duitsland konden vervoeren. Men wil ze daar graag heb ben! De handel heeft de B. A. (een oor logsproduct) opgeheven en weer de indi viduele export ingevoerd en wat daarvan aan eerstelingen is overgebleven, heeft de B. A. opgekocht voor Duitsland. Met die rest hebben we thans de moeilijkheden. Men wist onzerzijds, dat alles, wat over was door Duitsland graag zou worden ge kocht. Alles kan gemakkelijk worden ge plaatst, indien bepaalde buitenlandse mo gendheden ons dat uit onbegrijpelijke kort zichtigheid niet verhinderden! Toch zullen we al het mogelijke in die richting blij ven doen. Nadat nog uitvoerig was gedis cussieerd over de tuinbouwzaden, glas, hout, stro, enz., kreeg tenslotte Rector van der Hoogte het woord. Blijkens een rondschrijven van de minister van Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen zijn de voorlopige plannen inzake de voorbereiding van plannen voor de viering van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin en de 300-jarige onafhankelijkheid van Nederland nader overwogen. Het ligt in het voornemen thans op korte termijn een Nationaal Comité in te stellen, dat door zijn brede samenstelling geacht kan worden het gehele Nederlandse volk te vertegenwoordigen. Als orgaan van het nationaal comité wordt een uitvoerend comité in het leven geroepen, als volgt samengesteld; Mr. A. J. d'Ailly. burgemeester van Amsterdam, voorzitter; mr. A. J. van Dal, secretaris; leden: mr. dr. F. J. M. A H. Houben, commissaris der Koningir in Limburg, mr. H. P. Linthorst Homan commissaris der Koningin in Friesland, mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotter dam. C. F. Overhoff, dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het dep. van Bin nen], Zaken, mej. A. C. Schippers, pre sidente van de Nationale Vrouwenraad, en mr. J. Visser, burgemeester van 'sGra venhage. Dit uitvoerend rondschrijven o.m. comité aldus het - heeft naast de voor- Tot dc Nieuwjaarspost behoort te genwoordig voor de werkgevers ook een dikke enveloppe met formulieren en instructies inzake de loonbelasting, waarmede zij worden herinnerd aan hun bUfuPCtle van onbezoldigd belas tingontvanger. Na de belangrijke wijziging, weike 1 Juli 1947 in werking is getreden, is het waarschijnlijk niet ondienstig Ue aandacht te vestigen op de kleine ver andering, welke m. i. v. 1 Januari a.s. in het besluit Loonbelasting in werking treedt. Hoewel ze bij dezelfde wet is vastgesteld jls de wijziging die 1 Juli 1.1. is ingegaan, brachten de eisen der practische uitvoerbaarheid mede, eerst genoemde pas van kracht te doen woi den bij het ingaan van het nieuwe jaar. De aangebrachte wijziging staat in nauw verband met een gelijktijdige wij ziging van het besluit op de inkomsten belasting, van Welke belasting de 'oon belasting een voorheffing is. Tot de factoren, die de draagkracht van een persoon bepalen, rekent de inkomsten belasting niet illeen de absolute hoogte van het inkomen, doch daarnaast diver se persoonlijke omstandigheden, zoals burgerlijke staat kindertal etc. Aan de ze laatste factoren is thans toegevoegd: het samenwonen In gezinsverband, doch alleen voor minJerjarige kinderen, der halve niet voor de ouders zelf! Indien een mifderjarige in gezinsver band samenwoon! met iemand, die voor hem kinderaftrek geniet, dan wordt het inkomen van die minderjarige ver hoogd met 300 jer jaar. Het oorspron kelijke voorstel op bovendien voor de ouders de kinderaftrek te laten verval len is door de minister bij de behande ling in de Kamer teruggenomen. Aldus bleef de belastingvirzwaring beperkt to! de bijtelling van de genoemde 300 hei geen neerkomt op #n verlaging met dat bedrag van het in Ie belastingtabel in gecalculeerde Bestaansminimum! Voor de loonbelait'ng bracht dit de noodzakelijkheid mele, om een nieuwe tabel toe te voegen, vaarin de verhoging verwerkt was. Deze belastingtabel, aan geduid als tariefgroep I A, treedt i Januari a.s. in werkilg, terwijl de ver hoging van 300 vod" de inkomstenbe lasting voor het eer# wordt toegepast over 1948. Vergelijking van de nieuwe tabel met de bestaande voor tariefgroep I, doet blijken, dat de inhouding van loonbelas ting volgens tabel I A begint bij een loonbedrag, dat per maand 25 (per week 5.77 en per dag 0,96) lager ligt dan dat waarbij zulks in tariefgroep 1 het geval is. Ook bij de hogere loonbedragen is het verschil, bij gelijk belastingbedrag tussen tariefgroep I en I A steeds 25 (resp. 5,77 en 0.96). Zo betaalt een minderjarige met een maandloon van f 100 aan loonbelasting volgens tariefgroep I 3.68. Volgens tabel I A is datzelfde bedrag reeds verschuldigd bij een loon van 73,34 tot 78.33 per maand. Volgens de tekst van het besluit In komstenbelasting is de toestand bij het inde van het belastingjaar beslissend. Bij telling heeft dus niet plaats indien de samenwoning vóór einde 1948 is opge heven, ofwel het kind tevoren meerder jarig is geworden. Zij, die niet voor een aanslag in de inkomstenbelasting in aan merking komen, doordat hun loon min der dan 4000 per jaar bedraagt, be talen in dit geval te veel belasting, nu voor de loonbelasting wordt uitgegaan van de toestand volgens de werknemert- verklaring, waarvoor als norm is gesteld de toestand per 1 December van het af gelopen jaar, i.e. 1947. Zij zullen het -te veel betaalde terug kunnen vragen bij bezwaarschrift tegen de inhouding, te richten tot de inspecteur over hun woon plaats. Behalve voor inwonende eigen kinde ren, is de wijziging méde van belang voor pleegkinderen, die bij hun pleegouders, en voor stiefkinderen, die bij hun stiei ouders inwonen. bereiding van eventuele nationale mani festaties tot taak, de verschillende plan nen voor de herdenkingen in 1948, voor zover deze van meer dan plaatselijk be lang zijn in het bijzonder geldt dit voor tentoonstellingen te coördineren en als adviserend orgaan op te treden. Voor zover daartoe in verband met de uitvoering van plannen van meer dan plaatselijk belang aanleiding bestaat, zal het comité /.ich met de betrokken minis teries in verbinding stellen. Het comité heeft niet tot taak de plaat selijke viering te stimuleren; het opstel len en uitvoeren van plannen voor de plaatselijke viering en het bijeenbrengen van de daarvoor benodigde gelden blijft geheel overgelaten aan de plaatselijke comité's. Nationaal huldeblijk Naast de plaatselijke en regionale initiatieven bestaat behoefte door een nationale daad blijk te geven van de in nige verbondenheid van het Nederlandse volk met zijn Vorstenhuis. Een nationaal huldeblijk aan Hare Majesteit de Konin gin lijkt de aangewezen vorm om aan dit gevoelen uitdrukking te geven. Nadere mededelingen omtrent dit huldeblijk zul len worden gedaan, zodra H. M. de Ko ningin zich terzake heeft uitgesproken. Het ligt in de bedoeling voor dit hulde blijk een afzonderlijk comité uit het Na tionale comité in te stellen, dat zich onder meer zal belasten met de landelijke in zameling van uitsluitend voor dit doel aan te wenden gelden. In de afgelopen nacht omstreeks half één heeft wederom een treinontsporing plaats gehad, waardoor ernstige stagnatie is ontstaan in de verbinding tussen Dor drecht en Roosendaal. Ditmaal ontspoorden op bovengenoemd tijdstip bij het viaduct te Lage Zwaluwe op het traject ZevenbergenLage Zwa luwe de laatste drie wagens van een goederentrein. Men was genoodzaakt het treinverkeer DordrechtRoosendaal om te leiden over Breda. Hedenmorgen omstreeks half twaalf was de versperring nog niet opg heven. Een kraanwagen was toen op weg naar de plaats der ontsporing. Op de textielkaarten VA 705 zijn weer 20 textielpunten aangewezen. Met ingang van I Januari 1948 zijn geldig verklaard de bonnen gemerkt: „textiel G-een punt", „textiel G-vijf punten", „textiel H-een punt" en „textiel H-vijf punten". De bonnen „textiel G reserve" en „tex tiel H reserve" zijn derhalve niet aange wezen voor de aankoop van textielgoede- ren. De Amerikaanse strijdkrachten hebben opdracht gekregen, om het vuur te ope nen op elke indringer, die binnen drie mijl van de Eniwetok Atol komt, het eiland in de stille Oceaan, waar atoom- proeven zullen worden gehouden. Het bevel wordt 1 Februari van kracht. Volgens een verklaring van de commissie voor de atoomenergie in Washington, zul len omstreeks die datum de geheime proe ven met Amerikaanse atoomwapenen be ginnen. De 30.000 quadraat mijl rond de plaats van de proefnemingen is voor het gehele jaar 1948 gevaarlijk voor scheep en luchtvaart verklaard. Wij berichtten reeds dat alle invoer en aflevering van wol in ons land dooi het rijksbureau voor textiel is verboden. Het Tilburgse kantoor van het rijksbu reau. dat de wolaangelegenheden regelt, deelt thans mede, dat het hier een tij delijke maatregel betreft, welke door iie moeilijkheden van het ogenblik noodzake lijk geworden is. Men wil in deze ver bodsperiode de balans eens opmaken. Men heeft niet de indruk, dat deze pe riode van lange duur zal zijn. Wel blij ven er de deviezen-moeilijkheden. Daar van zal het afhangen in hoeverre er op de duur een langere stopzetting noodza kelijk is. Daar door het ministerie vast gehouden wordt aan het te dezer zake ontwikkelde programma, wordt verwacht, dat de bestaande moeilijkheden binnen korte tijd zullen worden opgelost en dat er van een vermindering van de productie van ons land geen sprake is. ROTTERDAM, 29 December 1947. Granen. Er werden slechts enkele par tijen tarwe aangekocht tegen 21.60 h 21,85 franco fabriek op de bekende condities. Verder werden er nog wat partijtjes verhandeld op conditie franco Rotterdam: men betaalde voor de prima kwaliteiten iets boven 22. Ook in rogge ging er weinig om. Er werden enkele partijen aangekocht voor de ge combineerde meelfabrieken tegen 21,70 a 21,85 franco fabriek op de bekende condities. Voor brouwgerst, met certifi caat, is de prijs 22,25 boordvrij af bin nenland, met maximum 1 toeslag. Peulvruchten. Er was eer» flink aan bod van bruine bonen. De vraag was echter niet groot. De prijzen varieerden van 46 tot 49.25. Voor enkele post jes van prima geschoonde kwaliteit werd iets meer betaald. Groene erwten wer den gedaan van 27 tot 28.50 en voor schokkers noteerde men 34 tot 36. alles naar kwaliteit franco Rotterdam, Zaden. Voor blauwmaanzaad bestond enige belangstelling. De prijzen varieer den van 100 tot 110 naar kwaliteit Karwijzaad noteerde 72 tot 76. Mgr. R. de Jonghe d'Ardoye, de Pause lijk delegaat voor Indonesië, heeft een bezoek gebracht aan Djokja. Naar Z. Exc. aan Aneta mededeelde, was hij zeer goed ontvangen en had hij met Soekarno het middagmaal gebruikt. In het gebouw van de grocAste Chinese vereniging in Indonesië, de Tsjoeng Twa Tsjoeng Hwie, heeft hij een menigte van duizenden in de landstaal toegesproken. De op 21 Sept. j.l. ingegane verhoogde winterprijs voor kippeneieren, welke tot 3 Jan. 1949 van kracht zou zijn, wordt na laatstgenoemde datum voorlopig ge handhaafd. Bij een ontsporing van de ochtendtrein van Probolinggo naar Soerabaja zijn heden 7 personen gedood en 17 gewond Onder de slachtoffers bevonden zich passagiers, die clandestien op de bordes sen van de goederenwagens meereisden. In de passagierswagen vielen geen slacht offers. In totaal ontspoorden 18 goederen wagens, waardoor een enorme ravage werd veroorzaakt en de baan zwaar be schadigd werd. if 15. De bestuurder van het atomiel zag iets ongewoons in de lucht. Een onbekend voertuig kruiste de baan van een atomiel. „Dit is niet volgens het schema dacht de bestuur der. „Ik moet remmen". En hij drukte op de knop van de z.g. voorstraalmotor, die de beweging van het atomiel af remt doordat zij naar de andere kant werkt. „Staan wij wel licht in brand?" vroeg Basli, die de dingen nog wat somber zag na zijn smak in de ruimte. „Wij remmen", zei de pro fessor verbaasd. „Er moet een onregelmatigheid zijn ge beurd. Dat is het ergste wat er bestaat!" Mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, de Ned. ambassadeur te Brus sel, heeft aan een redacteur van de „Nederlander" zijn visie gegeven op de kwestie der Engelandvaarders. Hij wees er daarbij op, dat de heer Van Lidth de Jeude in Londen regeringscommissaris was, wiens opdrachten hij had uit te voe ren en die opdracht luidde: de legale evacuatie te verzorgen. „Reeds van de aanvang af zag ik m, dat ik daarnaast ook al het mogelijke moest trachten te doen voor de evacuatie van dienstplichtigen, voor wie de Spaanse regering de doorreis verbood. Het ging om practische mogelijkheden en het be nutten van de geboden kansen, die ech ter de legale mogelijkheden niet in ge vaar mochten brengen. Hoe moeilijk het was, kan blijken uit het feit, dat toen later, zoals ik reeds in het begin had voorgesteld, de heer Maas Geesteranus de volmachten had gekre gen om het illegale werk geheel geschei den van het legale ter hand te nemen, er in de practijk niets van terecht ge komen is. waar tegenover ik dan het feit stel, dat het èn door de meesmokkelarij met de convooien èn de goede bijstand van de heer Bruyn Tengbergen gelust is om ongeveer 200 jongelui weg te krij gen. De verstandhouding tussen de heer Maas Geesteranus en mij was inderdaad niet goed, maar het is volkomen onjuist dat het werk daardoor geleden zou hebben. Hij werkte immers op een heel ander terrein dan ik, n.l. dat der spionnage Ik geef toe, dat toen ik bemerkte, dat hij van deze gelegenheid gebruik maaxte om de door hem verhoorden tegen mij in te nemen, dit de onderlinge verstandhou ding niet ten goede kwam. Ook niet met de evacué's die mij daardoor al dadelijk met argwaan begroetten. Dit maakte, dat ik van hun kant op wantrouwen sto tend, daardoor wellicht wel eens can stugge houding zal hebben aangenomen. Het was jammer, dat het tussen de heer Maas Geesteranus en mij niet boter de, en daar de heer Van Pallandt hem tegen mijn advies in als chef-inlichtin gendienst had laten benoemen, maakte dit de relaties niet beter. Op mijn werk heeft dit echter geen invloed gehad, aan gezien ik geen direct contact met hem had en beider werk op ander terrein lag". ROTTERDAM aangekomen 30 December: Golden State, S. Francisco, Lenders, Rijnh., stukg. en graan; Da Costa, Amsterdam, Fur- ness, Merweh.. ledig; Nacella. Las Pledras v. Ommeren, BPM, olie; Alchiba, B. Aires, v. Nievelt Goudriaan, Lekh., stukg.; Notting ham, King's Lynn. SSM. Jobsh., stukg.; Brin- da, Londen, Holscher. Parkkade, ledig; Svol- der. Amsterdam, Hudig Veder, Lekhaven, stukg.; Suffolkbrook. terug uit zee, Ruys, IJselh.Torfinn Jarl, Liverpool, v. Ommeren Merweh., stukg.; Titanla, Stockholm, Burger, IJselh., stukg.; Viking, Bremen, Müller, Parkhaven, stukg.: Quentin, Duinkerken, Burger, Parkh., ledig. 31 December: Amigo. Gothenburg, Schel len, Parkh.. stukg.; Fiducla N„ Amsterdam; Wagenborg, Parkh., ledig; Danae, Amster dam, Hudig Veder, Lekh., stukg.; Dione. Ballangen. Soetermeer Fekkes, stroom ten anker, voor Kralingseveer: Felix Grundy, Savannah, Gans' Transport, Maash., stukg.; Cirrus (weerschip). Atl. Oceaan, v. Nievelt Goudriaan, Parkkade; Mongolia. Kopenha gen, Cornelder, Lekh.. stukg.; Jaba, Adam, Wagenborg, Parkh.. ledig. Vertrokken 30 Dec. Alkaid, Rio Janeiro: William Carson. Falmouth; Tricolor, Stavan- ger; Winterswijk, Huelva; Frans. Londen; Theodora, Londen; Garoufalia, Savona. Hil versum. Antwerpen; Seaham. Blyth; P. L. Pshlsson. Norrköplng; Export, Londen; Se- gundo, Shoreham; Sheringham. Harwich; Vaderland. Hamburg; Narocz, Middlesbro; Melrose Abbey, Hull; Corncrake, Londen; Wim. Lilbeck; Hebe Nobel, Shoreham. IJMUIDEN aangekomen 30 December: Pla to, Antw., ledig; Amstelkerk, Z. Afrika, stukg.; Gruculus, Sheerness, ledig; Hydra, W. Indië, stukg.; Rikke Skou, Esbjerg. vec; Fauvette. Londen, stukg.; Corona. Kotka, papier: Alt, Goole, stpkg.; Flint 2, Gent, le- dig:alle voor Amstm; Alstern, Oxelosund, erts: Gapern, Oxelosund, erts; Amstelveen Norfolk, kolen. 31 December: Pelorum, Huelva, pyriet; v. Amstm. Vertrokken 28 Dec.Capitaine Arsene Guil- levic, Antwerpen: 30 Dec.: Roelf, Rottm; Patrla Hull: Kat wijk, Gothenburg; WUhelmina, Delfzijl; Ti- tania, Rottm; Malvlna, Curacao; Jeanette L. Routh, Hampton Roads: Fiducia, Rottm; Jo hanna, Antw.; Danae. Adriatische Zee; Eems- stroom. Londen; P. N. Damm. Rottm: Svol- der, Rottm. 31 Dec.: British Knight, Falmouth. DELFZIJL vertrokken 29 Dec. Loire, Ant werpen; 30 Dec. Tomas Guardia, Cherbourg Eemskerk, Goole; Rosemarie, Lübeck. NEDERLANDSE SCHEPEN Alchiba 30 v. B. Aires te Rottm.; Aldera- min, Santos n. Rottm., 30 te Antw.; Algenib Rio Grande n. Rottm., 30 v. Victoria (Braz.); Alkaid 30 v. Rottm. n. Z. Amerika; Amigo. 31 v. Gothenburg te Rottm; Amstelkerk 30 v. W. Afrika te Amstm; Amstelland, B. Aires n. Amstm, 28 v. Rio Janeiro; Aarak, 30 v. Vlissingen n. Odense; Ardea (ch) 29 van Londen te Jaffa; Banggaai, Rottm n. Batavia 30 te Pt Said; Bantam, Singapore n. New York, 30 v. Colombo; Birmingham 29 v. d. Theems n. d. Tyne; Boissevain 25 v. Singa pore te Durban; Boschfontein, Amstm naar Kaapstad, 30 v. Genua; Bredero, Japan naar Rottm, 29 v. Manilla; Brinda 30 v. Londen te Rottm; Celebes 24 v. Guernsey n. Oporto; Ceronia, Abadan n. Havre, 28 v. Pt. Said; Cirrus (weerschip) 31 te Rottm; Cistula 29 v. Balik Papan n. Singapore; Cleodora 30 v. Balik Papan te Singapore; Corilla 30 van Turku n. Helsinki; Cornelis, Newport (Mon.) n. Par., 29 v. Lundy-eil.; Danae, Amstm n. Middell. Zee, 31 te Rottem; Doros 28 van N. York n. W. Indië; Douro 27 v. Manta te Guayaquil; Eemshorn 30 v. Delfzijl n. Goole; Eemsstroom 30 v. Amstm n. Londen; Export 30 v. Rottm n. Londen; Express 30 v. Rottm te King's Lynn; Frans 30 v. Rottm n. Lon- land 29 v. Harlingen te Goole; Gadila 28 v. den; Frejo 27 v. Par te Preston; Gaaster- Aden n. Abadan; Ganymedes, Valparaiso n. B. Aires, 27 v. Punta Arenas: Hebe Nobel 30 v. Rottm n. Shoreham; Heldera 28 v. Anto- fagasta n. Mollendo; Hercules Stamboul n. Amstm, 30 te Antw.; Hermes (KNSM) 28 v. Trinidad n. Damerara; Hilversum, Amstm n. Dakar, 31 te Antw.; Hydra 30 v. W. Indië te Amstm; Indrapoera, Rottm n. Batavia, p. 30 Suez; Jacoba 30 v. IJmuiden n. Hamburg; Japara, Calcutta n. L. Angeles. 1 te Manilla verw.; Juno, Genua n. Rottm, p. 31 Gibral tar; Jupiter (KNSM) 27 v. La Guaira te Mo bile; Jupiter (Zw.) 30 v. Tel Aviv te Haifa; Kamerlingh Onnes verm. 3 v. Batavia op kustreis: Katwijk 30 v. Amstm n. Gothen burg; Kota Baroe 29 v. Rottm te Ambon, verm. 9 v. Batavia n. Rottm; Kota Gede 7 v. Rottm te Batavia verw.; Kota Inten verm 13 v. Batavia n. Rottm; Lawak 27 v. Hollan- dia n. Vancouver; Leerdam, Rottm n. New York, p. 30 Bishops Rock: Leuvehaven 29 v. Kopenhagen te Gothenburg; Loosdreeht, Rottm n. Basra, 31 v. Antw; Loppersum, Rosario n. Rottm, p. 30 Ouessant; Luna 28 v. N. Orleans n. W. Indië; Malvina 30 v Amstm n. Curacao; Maraat V 29 v. Grangemouth te Grimsby; Mapia 26 v. Makassar te Batavia; Mary 27 v. Grantemouth n. Londen; Mulan 30 v. Newcastle te Blyth; Muron 28 v. Paim- boeuf te Plymouth; Nassauhaven 31 v. Go thenburg te Rottm; Nederland 27 v. Shanghai n. Bahrein; Notos 27 v. Cristobal n. Tampi- co; Ovula 28 v. Cairns n .Mlrl; Patrla 30 V. Amstm n. Hull; Polyphemus, Java n, Liver pool, 29 te Suez; Prins Alexander, Glasgow n. Jaffa, p. 31 Gibraltar; Prins Maurits, Antw n. Palestina, p. 31 Vlissingen uitg.; Prins Willem van Oranje, Jaffa n, Engeland, 30 op 300 mijl O. v. Gibraltar; Prins Willem IV Jaffa n. Londen, p. 30 Ouessant; Rapid 30 v. Boston (L) n. Rottm; Rosemarie 30 v. Delf zijl n. Lübeck; Rijnland 28 v, B. Aires te S. Lorenzo; Salatiga 30 v. Lobito ter rede van Novoredondo; Sandenburgh, Rottm n. Casablanca, 30 v. Bordeaux; Seaham 30 van Rottm n. Blyth; Sloterdijk, Rottm n. Bat., 28 v. Sabang, vertr. 5 Jan. v. Bat. n. Rottm; OORSPRONKELIJKE SPEURDERSGESCHIEDElUS 14). Ziel tbaar nerveus geweien, gaf het echtpaar van den Bergh de verlangde inlichtingen, elkaar aanvulend en ver beterend. Nagtegaal r.otterte: lang on geveer 1 M. 70, zwaar van tfuw; donker blond haar. Droeg grijs jpmercostuum en zwarte schoenen. Trok '11 weinig met het linkerbeen Hum! Geweldig was het signalement niet, maar het kon ter wille (an de haast vast zó wel de deur uit en liter worden aangevuld met nauwkeurige! gegevens van Vader, die uit hoofde v(n zijn be roep meer oog had voor k<!lrnerkende details en deze ook kernarfjtiger zou kunnen beschrijven dan deze i°ngemen- sen deden. Hij verontschuldigde zich enverliet de kamer om opdracht te gaan (even, het signalement tezamen met eer verzoek om opsporing en voorgeleidi'8 op de gebruikelijke wijze bekend t! maken. Terwijl hij de trap af liep en de tekst van de oproep nog eens over lis, moest hij onwillekeurig denken aan e<a ander lichtgrijs zomercostuum, hetwelk hij vanmorgen in het ziekenhuis gezien had en dat toebehoorde aan het onbekende slachtoffer. Nu hij bedacht, dat deze man óók zwaar van bouw was en van gezet postuur, zag hij de nietszeggendheid van dit signalement reeds bewezen. Als de eerste de beste, waaraan hij dacht, al enige overeenkomst met de gezochte bleek te hebben, hoeveel honderden zou den er dan rondlopen, dieO neen, juist dat „lopen" kon Akkerman ver raden; hij trok immers met z'n linker been! Zo lang een dubbelganger maar doodstil lag (of alleen „dood" was al voldoende!), was misverstand mogelijk, maar niet meer zodra hij liep. Aan zijn loop' zou men Akkerman kunnen her kennen en dat hij aan de loop was, daar behoefde men jammer genoeg niet aan te twijfelen. Aan te twijfelen, dacht de inspecteur, die altijd veel plezier had in overigens onbenullige woordspelingen. Hij besloot, toch maar vast dit signale ment te laten rondseinen. 't Was beter dan niets. Straks, nè het onderhoud me' Vader, zou hij het laten aanvullen. Maar waar bleef die kerel toch? Terug gekomen in de kamer, hervatte hij de draad van de ondervraging. We waren dus gebleven bij het geld van Akkerman, ja. Bleef hij even gul. nadat hij de woonwagen voor u gekocht had Hij betaalde heel goed. Zelf maakte hij geloof ik niet veel op. En de zaak ging zeker best na de bevrijding? informeerde de inspecteur. Best? 't Was een moordzaakge tuigde de knecht spontaan. Nagtegaal knikte instemmend en dacht: Je moest eens weten 1 Tegelijkertijd trok hij een conclusie: De man had geld genoeg - en zijn jeremiades over ,ge ruïneerd worden" waren dus een smoesje om Agent Vader tot uitstel van het transport naar het ziekenhuis te be wegen. Een bewijs temeer, dat mijn theorie juist is, dacht Nagtegaal, maar hij liet niets merken. Zo, zozei hij heel neutraal en zich speciaal tot de man wendend, vervolgde hij: U weet dus eigenlijk heel weinig van uw patroon af? Inderdaad, inspecteur, heel weinig, beaamde van den Bergh. Nu keek Nagtegaal het vrouwtje aan; Ik heb begrepen, dat u de woonwagen van Akkerman schoon hield en voor zijn maaltijden zorgde. Zo is het, inspecteur, klonk het ant woord, argeloos in de tegenwoordige tijd. terwijl Nagtegaal de verleden tijd had gebruikt. Heeft u nooit iets bijzonders ge merkt of gezien, waaruit u bepaalde ge volgtrekkingen kon maken? Nooitinspecteur, antwoordde hei vrouwtje overtuigd. Misschien bij het opruimen van laden of kasten papieren gezien? Of foto's? Wel zien liggen, maar niet gelezen Hum II kuchte Nagtegaal, die moei lijk kon en wilde aannemen, dat deze dame een uitzondering zou vormen op de spreekwoordelijke vrouwelijke nieuws gierigheid. Neem me niet kwalijk, ik ben zelf óók getrouwd, ziet u, en ik spreek dus uit ervaring, als ik zeg, dat De cassière had echter de insinuatie begrepen en met grote beslistheid repli ceerde ze Toch heb ik niets gelezen, inspec teur. De toon, waarop dit gezegd werd. ver baasde Nagtegaal een beetje. Hij had zich deze jonge vrouw een ai heel gemakke lijke prooi van zijn ondervragingen ge dacht, maar ze was blijkbaar vinniger en berekender. dan hij verondersteld had Zou ze.... iets te verbergen hebben? Doelbewust liegen? Oppassen!, dacht hij. Tactisch te werk gaan! Toonde Akkerman, als u in zijn wa. gen werkte, zich niet bevreesd, dat u het een of ander ontdekken zou? Had hij misschien een bepaalde kast of lade af gesloten? Maar ook hierop luidde het antwoord ontkennend en Nagtegaal begreep wel dat hij Op deze manier geen stap verder zou komen. Straks, als de ondervragin gen waren afgelopen, zou hij met een zijner rechercheurs de woonwagen gaan nazoeken, maar hij had niet veel hoop er iets bijzonder te zullen vinden Akker man die zoals uit alles bleek zijn vlucht van te voren beraamd had, zou e, heus wel voor gezorgd hebben, dat er geen snippertje papier een spoor zou kun nen opleveren. Nu waren er nog twee dingen te vxa- Een: ten eerste inlichtingen omtrent 'irk(gek, Vader had niet de ach ternaam van deze man genoemd!), de andere knecht van Akkerman; en ten tweede over de juiste toedracht van de niet erg joyeuse entrée van de dode mijn heer van der Gijp. Het echtpaar kon echter over Dirk heel weinig vertellen. Eigenlijkniets! Eerst nu verwonderden ze zich er over, niet eens de achternaam van de man te kennen en evenmin zijn geboorteplaats of domicilie Haalde u dan zijn distributiebeschei den niet, mevrouw? Op de stamkaart staan toch de naam en het adres! Het vrouwtje verzekerde echter, dat Dirk zijn bonnen altijd zelf had Willen halen. Ja, ze had er zich wel eens over verwonderd, dat Dirk daar zo stellig op stond. Het was voor haar immers een kleine moeite geweest, er inplaats van vöor drie mensen gelijk voor vier te halen? Aha, dacht Nagtegaal. Dirk had dus iets ,e verbergen! Hij wilde met opzet het signalement van de man nu nog niet verspreiden, omdat hij eerst van zijn rechercheurs moest horen, of bij de con trole van de gastenboeken der hotels niet gebleken was, dat de man niet gevlucht was doch nog heerlijk lag 'a slapen. Niet, dat Nagtegaal dit het geval achtte, maar hij had geen zin, 'n blunder te slaan en een man te laten „opsporen", die de rea liteit enkel ontvlucht was ln het rijk der dromen (Worot vervolgd). Socrates 27 v. B. Aires n. Curacao; Soemba 27 v. Blyth te Londen; Spinoza 30 v. Basra te Rottm; Stad Schiedam. Rottm n. Calcutta 28 te Rangoon: Straat Malakka 29 v. Hong kong te Manilla; Straat Soenda. B. Aires n. Shanghai, 27 v. Durban: Streefkerk, Rottm n. Calcutta. 31 te Safaga; Sumatra. Batavia n. N. York, 26 te Singapore; Svolder (ch.) Umuiden n. La Coruna, 30 te Rottm; Taliese 29 v. Batavia te N. York; Themisto 30 van B. Aires te Rottm; Theodora 30 v. Rottm n. Londen; Tiberius 29 v. Malta te Piraeus; Tji- menteng 28 v. Hongkong n. Manilla; Tjipon- dok 30 v. Brisbane ter rede v. Soerabaja; Tosari, Batavia n. Singapore, 27 te Pankal Pinang; Trajanus 30 v. Amstm te Alexan dria. Trefle 31 v. Rottm n. Colchester: Va derland 30 v. Rottm n. Hamburg; Van Heutsz 30 v. Rottm te Middlesbro; Viking 30 van Bremen te Rottm; Westland (KHL), B. Aires 25 v, Hohgkong n. Singapore: Veenenburgh n. Amstm, 29 v. L. Palmas; Westland 28 van Teignmouth n. Solvesborg; Wickenburgh. Casablanca n. Duinkerken p. 30 Finisterre: Wilhelmina 30 v. Amstm n. Delfzijl, Wim 30 v. Rottm n. Lübeck; Winterswijk 30 van Rottm n. Huelva; Zeeman (KRLi verm. 10 v. Makassar n. Java. Euterpe 30 v. Amstm te Bilbao; Grootekerk Rottm n. Sydney. 28 te Colombo; Langlee- seot (ch.) 29 v. Amstm te East Londen; Rand- kerk 28 v. Amstm te Mombassa; Ruys, B. Aires n. Shanghai, 28 te Kaapstad. Nagekomen tijdingen Aardijk 31 V. Rottm te Galveston; Adinda 29 v. Singapore n. Soengei Gerong; Aletia 26 v. Singapore n. Pladjoe; Aludra 31 van Rottm n. Calcutta; Antonia 26 v. Singapore n. Pladjoe; Atair (ch.) 30 v. Livorno n. Na pels; Bemina 31 v. Kopenhagen n. Faerden; Cygnus Ach.) 30 V. Tunis n. Malta; Echo, Rottm n. Dublin, p. 30 Lizard; Glashaven 31 V. Kopenhagen n. Gothenburg: Hercules, Stamboul n. Amstm, 30 v. Antw: Ilos 30 van Messina n. Palermo; Import 30 v. Newport (Mon.) te Swansea: Java Mail ach.), New York n. Java, 29 te Singapore; Kaap Faiga 31 V. Rottm te Antw,; Keilehaven 28 van Funchal te Libreville; Leuvehaven 31 van Kopenhaven te Gothenburg; Macoms 24 van Singapore n. Miri; Magrietha 30 v. Hamburg n. Immingham; Marpessa 31 v. Amstm te 1,. Piedras verw.: Mies 31 V. Kopenhagen te Wismar; Mirza 25 v. Wellington n. Miri: Mo nica 27 van Londen te Rouaan; Nijenburgh 30 v. Landskrona n. Rotmt; Prima 30 te New castle; Ridderkerk. Shanghai n. Rottm, 1 te Havre verw; Sambre, Pafijs n. Rottm, 30 te Rouaan teruggekeerd; Socrates vertr. 1 van Montevideo n. Santos; Stad Arnhem 30 van Savona n. Bona: Taurus 30 v. Vlissingen n. Boston (LA; Telamon 30 van Pampator naar Carupano; Veendam 1 van St Thomas te N. York verw.; Virgo 30 v. Hamburg te Delf zijl; Zeeland (KRL) 31 van N. York te N. Orleans. VERWACHT TE ROTTERDAM Benedick 20 v. Aruba; Benlawers v. Bang kok 26 v. Pt Said; Hastings v. N. York 30 te Antw; Hemland v. Shanghai 25 te Cebu; Manchuria v .Shanghai 29 te Cebu: Meonia v. Bangkok 27 van Saigon; Seiandia van Bangkok 20 v. Pt. Soedan: Templar van Makassar 29 te Casablanca; Trinidad v. N. York 30 te Antw.; Villanger v. Seattle, 30 te Antw. VERWACHT TE AMSTERDAM Aeneas 23 van Donggala; Itola 27 v. Cal cutta; Simcoe Park 27 v. Callao. LOBITH, 29 DECEMBER Gepasseerd en bestemd voor: R'DAM: Baroma 2, v. Woerden: Fiat Vol. I Schroth- Express 33, Beljer; Flat Vol. 4, v. Berghem; Kronos 2, v. Dijk; Capricornia, Emans; Sue- via, Nieuwdorp; Tiberia. Kluijtmans: Beta, v. 't Noordende: Etzel, Bouman; Marinus. Meijer; Hendrika, Slokkers; K'vaart 5, Ak kerman; Obi. Bakker: Spes, Bakker; Terni. Gerritsen; Alpha, v. d. Weijden; Nerdingen. Wijnen; Sleipner. Veenema; Progressus 2. v. d. Bosch: Wallis. Polfliet: Rotterdam, Beukelaar; Tunisia, de Vos; Toiler 4. van Geerts; Aljo, Kluwen; Tianti, Klaassen; Ani ma, Levering; Bigo. v. d. Bosch; Quo Vadis. Kamphuizen; WEERT; Fadir, Spiering; IJMUIDENVerandering, Messendorp: DOR DRECHT: Maria Petronella, de Grauw; IJMUIDEN: K'vaart 12, Dekkers: ADAM: Willij, Hulsman: Excelsior, Arends; BELGIE: Marcel Jeanne, Weckx; Wil lem Nicolaas, Weckx; Rhenania, Verbuig; Rien sans Dieu. Oosterwaal; Express 23. Roe- lofs; Pierre, Vranken: Lena. Buschgens; Elan, Bernaerts; Mathilde Elise. Hamers: Express 31, Grostveid: Algol, de Koster; Ex press 40, Huisman: Gastopol. v. Heck. Popin v. d. Sluis; Jejola, Janssen; Monge, van Schalk; Batavier, v. Hulk; Louis, de Rock: S. B. 147, v. d. Wiel; Rijnschelde I. Cop: Paula. Backer; Eljo, Mooij; Wallis. Polfliet. Guiiau, Deckers; Schelde, v. Damme; Aletschhorn, Singe; Willy, de Heuss: Borneo de Bijl; Ihl. Govaerts; Gerard, Pols; Alphons et Antoine, Hoekstra. DUITSLAND: Result, Wijnen: Succes, Heuvelman: Zuiderzee, v. d. Waal: Morgen ster, Sempel; Emanuel, Casteleyn; Scaldia 5 v. Curp; Majo, de Vries; Verdo. Vermeulen: Klazina 3, Vermeulen; Clementine, v. Schijn- del; Fiat Vol 15, v. Dijk; Themar. de Ruijter Harry, v. d. Enden; Johanna, Visser; Thiila 5, Meulmeester; Stella, Fillee; Majozanna. Walla; Sancta Maria. Steenoven; Stad Heijst Kraus; Stad Brussel, Vercouteren; Saenre- dam, Hamelinck; Herman, v. d. Bosch; Spes Moonen; Lena, Bos; Stad Mechelen, Nyen- hoff; Klasina. Reurich; Maria. Verwey: St. Jozef, Kooreman; Dina. Friecke; Christina, v. d Helden; Spera in Deo, v. Putten: Ber- nanda. Hartman; Theant, Cornelissen; Grejo Hutbrtnk; Jan, Boon; Brunhilde, de Jong; Ulithis, Huissen; Naxia. Koekoek; Johan Heinrich, Egberts; Kanaalv. 20, Verhage; Jan Net 4. Nouwelaers; Janna Gerdina 2, v. d. Bosch; Klaus, Top; Atlas, Jegen; Kanaalv 3, Nolders; Nautilus XI, Bouchante; Siana, Bal; Limburgia. Schutte; Cor, Zijlmans; Truro, de Wit; Johannes I, Boninck; Marietje, Soe- ceren; Spes, Schllpenoord; Sizene, Minnebo; Emerentla. Sanders; Irma. Buschgens; Giiet, Roovers; Capella, Burm; STRAATSBURG: Walsum 25, v. Dongen; Limousin, Kornell; Sirius, Eegdemans; Spica, Zuidema; BASEL: Anna, v. Gent; Wodan, Simonis; Dainco 7, Figge; Rijnzeevaart 13, Casteleyns; W. van Drie] 50. Vennik; Rijnschelde 6, Illegems; Rijnschelde 5, de Roeck. HOOGWATER TE ROTTERDAM. 1 Januari: le tij 7.52 u.: 2e tij 20.37 u. 2 Januari: le tij 8.44 u.; 2e tij 21.29 u. WATERSTANDEN VAN 31 DECEMBER Maxau 704 042); Mannheim 800 (+075): Worms 688 097); Mainz 659 1+086): Bingen 544 069); Caub 702 117); Trier 772 (+078): Coblenz 810 (+096); Keulen 81° 146); Ruhrort 608 114); Lobith 1-"iO (+078); Nijmegen 1197 (+068); Arnhem II n 066); Deventer 483 (+025); Moisin 5700 (—030); Visé 5273 8»i: Borgharen 4420 —070); Belfeld 1632 072); Grave (bene den de sluis) 765 (+075). Alle stuwen op de Maas zijn geopend. SLEEPBEDRIJF Noord Holland 30 v. IJmuiden n. Rosyth.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5