„Hedenavend geproolongeert Militaire bewoners van Brastagi De radio-critiek in Engeland Raakt SVV weer 'n punt kwijt? Komeet Mars" De 3e en 4e klassers R FEIJENOORD KOESTERT WRAAK VOOR „DE GANG NAAR DELFT" BIM DODENRIT Sportvaria Sumatra's Oostkust Ajax steunt op de laatste strohalm RAADSEL op de ADIO programma DE ^Mysterieuze ZATERDAG 5 JANTJART 19A8 PAGINA s>Rome won de laatste tijd bedenkelijk dikwijls AUSTRALIË NIET ANTI NEDERLANDS De uitnodiging van dr. Beel Toenemende wind HET MONOPOLIE VAN DE B. B. C. GEVALLEN VOOR HET VADERLAND VERKEERS. Verkeers-R A A D S E L NED. OPERA. RAAKTE HAAR PRUIKEN KWIJT 1 E.B.O.H. KAN KAMPIOENS TITEL BINNENHALEN tioox RIE VOLLEBREGT Wanneer je in Brastagi enige tijd geleden in de lange modderige hoofdstraat met de lelijke Chinese houten toko's en het Bataks- inutatie zeer pittoreske „tramwaöhthuisje'' (daarvoor hebben wij het tenminste versleten en tot onze schande: we vergaten te vragen waarvoor het werkelijk diende), wanneer je in dit vroeger over de hele Sumatraanse Oostkust als vacantie- en weekendoord van Iteliplanters en touristen zeer bekende bergplaatsje^ met al zijn villa-achtige chalets en buitenverblijven op de kleine heuvels rond om de stad (thans zijn o.a. het Brastagi-hotel en de planterssefhool afgebrand), wanneer je daar in dat stadje enige tijd geleden een Indonesiër tegenkwam, schrok je zó, dat je onwillekeurig je hoed afnam. Momenteel, nu ongeveer 10 pet. der bevolking terug is, een kleine 1000 Indonesiërs en 1500 Chinezen, zou dit reeds tè ver moeiend worden en bovendien: wanneer je ergens een echte ouder wetse Hollandse harfstverkoudheid wilt oplopen, zelfs mèt je pet voortdurend stijf op je hoofd, biedt Brastagi U ook deze service. hoogvlakte de loerende dood geprolon geerd is, hij loert dan toch in een ver- raderlijk mooi land van groene goedmoe dige kogelronde grasheuvels, en daarach ter aan de randen van deze enorme hoog. vlakte de blauwe bergen, de Sibayakvul- kaan met zijn zwavelig groen gele rook pluim uit de opengespleten kratertop, en recht vooruit de Piso Piso, die zich zacht rondend nog ongeveer vijfhonderd meter boven de ruim 1400 meter hoge hoog vlakte uitheft, groenig bruin van flan ken, fluwelig zacht bijna met als tekenin. gen op een adderrug de zigzaglijnen van smalle paden naar zijn kruivig ruig be groeide donkergroene top. Je denkt: hier woont niémand meer. Een eindeloze weg, die zich voortslingert over de hoogvlakte van groene geweldige terreinbobbels. Alsof de aarde er, nog half vloeibaar .plotseling voor het laatst opleefde en de kokende vulkanische modder tot grote blazen stolde. Maar daar, aan de voet van de Piso Piso, in een groene krook van het land schap, staan plotseling een paar houten hutten en tientallen tentjes, en nergens zag ik tot nog toe meer dan één Neder landse vlag boven een kamp wapperen, behalve hier. waar er wel vijf woeien, gehesen met ditzelfde haast nooit uitge sproken gevoel van trots, én heimwee, en fierheid, dat overal ter wereld juist op de eenzaamste posten onze driekleur het hoogst waaien doet. De hele eerste compagnie van ï-1 R.I.. 1400 meter hoog, gelegen in een plaatsje dat Merek heet. maar eigenlijk nauwelijks De dag ,dat wij Brastagi binnenreden het eerste beeld: ergens op het balkon van een villa een stoottroeper, die zich met baronnenallures over de balconmuur boog om het convooi te zien voorbijrijden regende het tenminste, en het regende de hele dag en het had reeds een hele week geregend Druilerig loodgrijs weer, dat slechts enkele uren openschoof om de bergen op de geweldige hoogvlakte rondom te tonen als blauwig verre reuzenwachters, gigan tische kegelornamenten, die niets deden dan doodstil neergeplant staan in de doodse stilte van een lange druilerige regendag. Het was bijna Hollands Februari dooi- weer. De nieuwe (militaire) bewoners van Brastagi, de baron op het balcon incluis zijn er niet om uit te rusten: inplaats van de touristenuitstapjes - de - bergen - in, sjouwen ze met een geweer op hun nek de ravijnen af en verwensen al het on vergetelijke natuurschoon van glanzende ansichtkaarten. Weinig andere luxe dan wat koude huiverende avondregen en de eindeloze jacht op mensen, die in de bergkloven en ravijnen zijn weggevlucht en zich reeds weken lang in dit weer practisch zonder beschutting schuilhouden; daarna op wacht, de geestdodende routine van dienstwerkzaamheden en daartussen door: rustWeinig rust, maarRüst: Ver veeld bladeren in de stapels oude geïllus treerde tijdschriften vol koffiekringen, scheuren en ezelsoren, of ten einde raad een bezoek brengen aan de enige bios coop, die wegens stroomgebrek alleen maar een matiné draait („Lady let's dance" met Belita). En verder gebeurt er niets dan dat er juist de dag na ons vertrek een cantine werd geopend en ondanks alle doffe dreunen op het moede hoofd: de humor is er niet uit te slaan en ik zag „Jen" Wes. seis uit de Borssenburgstraat 16 in Am sterdam op de keurig witgekalkte wan den van deze cantine een stelletje muur schilderingen weggeven, zoals misschien geen een cantine in heel Indië ze heeft. Mèt onderschriften, zo b.v. twee gede mobiliseerde taaie tropenkluivers terug in Holland, hun derde makker nakijkend, die in gezelschap van een ongelooflijk lelijke juffrouw de weg oversteekt en het onderschrift: „Da's nou die knappe cor respondentievriendin, waar ie 't altijd over had Over opschriften gesproken, toen we de andere dag van Brastagi verder reden en Kabandjahe passeerden, een soort „ge atomiseerd" plaatsje, waar practisch alles tot de grond toe is afgebrand en toen ons daar tien verschillende KNILsoldaten naar tien verschillende convooiplaatsen stuurden (en bij de elfde zou ik 't 'ns vragen, en in m'n beste Maleis, en toen ik zo iets stotterde van „a-da desini...." zei die knaap meteen kwaad: „praat anders maar Hollands hoor!") en toen we eindelijk voor de dertiende keer met sightseeing-alluree wèèr op de verkeerde weg uitkwamen, ontdekte ik ineens een opschrift, dat heel m'n dag weer goed maakte: Op de kogelvanger voor een uiterste voorpost, stond in grote rode krijtletters: „Hedenavend geproolongeert de dood loerd" En wanneer nu werkelijk op deze een naam verdient, want het is er eigen lijk niet. Jan Boer beweerde, dat het zelfs in Leek (Groningen) veel drukker was, ging na deze filosofie weer door met de patrouille uit te luisteren, die in het terrein ergens kilometers verderop rond- zwoegde, en zei toen ineens berustend: „Je kom hier nooit meer weg, wat?" Zes en dertig kilometer verderop woonden de naaste buren. Nóg zo'n „geatomiseerde" plaats, waar tussen het verwrongen golfijzer van door Las «ars neergebrande huizen, een complete ten- tenstad verrezen was, die net als het oorspronkelijke Batakdorp, dat er gestaan had, nog wel Seriboe Dolok heette, maar nu naam begon te krijgen als „Circus- stad Ome Rombout", naar de bataljons commandant van 1-1 R.I. Daar woonde voor enkele losse gul dens bij elkaar! Toen ik er een half uur was, voelde ik me alweer net of ik Hol land nooit verlaten had: de Haginees Bouwman, die vanuit zijn tent gesom meerd werd, dat er een brief voor hem was en meteen repliceerde: „Schuif 'm maar onder de deur deur!", Wittebol uit Bussum, die nu elke pisangpalm in een straal van tien kilometer wist te staan, en erger: ook elke ravijn was ingedoken, en vroeg, maar dit was dan ook wel „the limit" of Ik niet eens meeging, en die nou Bataks aan 't leren was, verder de leider van de manége,' waarin men al een kleine dertig op de hoogvlakte loslo pende Batakbergpaarden had opgevangen en afgericht en deze leider, een Drentse boerenjongen, werd me voorgesteld als „Stalin", maar ik maak me sterk, dat dat ook zijn echte naam niet is, en dokter Schoemaker, die me meteen de tempera turen geven kon op die hoogvlakte: over dag 28 gr. C en 's nachts 10 gr, maar onder twee dekens heb ik 't in dat 'ent.ie nauwelijks kunnen harden, hoewel de meeste jongens tenten prefereerden boven Batakhuizen, tjie van nature al zeer vies én nu bovendien reeds enige tijd onbe woond, helemèal een menigte bijna on zichtbare „roofdieren" huisvestten, die meteen wanneer je binnen kwam, wer kelijk met zwermen op je afstormden (vrij citaat van de dokter). En tenslotte de Geestelijke Verzorgings Dienst, vrije lijk door iedereen, en ook door aalmoeze nier Boonekamp, afgekort tot „Geejfeej deej...." Wanneer er actie was en de colonne had oponthoud bij een kapotte brug, dan schoof de Veldprediker een miniatuur schaakbord tussen de twee jeep-zittingen en ging met de aalmoezenier zitten scha ken. „Rome won de laatste tijd bedenke lijk dikwijls", gaf ie me toe. J. W. HOFWIJK In verband met de uitnodiging van dr. Beel door de Australische regering om een bezoek te brengen aan Australië, meldt Ass. Press nog uit Camberra, dat Australische regeringspersonen hebben verklaard, dat de uitnodiging in hoofd zaak het karakter van „hoffelijkheid en goodwill" draagt. Officiële persoonlijk heden weigerden onderwerpen te noemen, welke mogelijk besproken zullen worden. De aohtergrond van de Australisch- Nederlandse betrekkingen geeft evenwel, aldus A.P., aanleiding tot de veronder stelling, dat de Australische regering gaarne gebruik wil maken van de ge legenheid, de hartelijke gevoelens van Australië ten opzichte van de Neder landse regering te doen uitkomen en de besohuldlging van de oppositie in het parlement, dat de Labourregering pro- Indonesische en anti-Nederlandse gevoe lens koestert, te weerleggen. Een persoonlijkheid van een Australisch ministerie verklaarde Woensdag, dat Australië beslist niet vijandig staat tegen, over de Nederlanders, hetgeen wel blijkt uit bevredigende persoonlijke relaties, die op de conferentie van da Uno tussen Australische en Nederlandse vertegen' woordigers zijn tot stand gekomen. Deze zegsman merkte op: Australië heeft in het Indonesische geschil nooit partij gekozen maar het gelooft, dat zijn initiatief om de Uno in de zaak te men gen, bloedvergieten heeft voorkomen en duizenden levens heeft gered". Volgens een der berichten is de Alistra lische uitnodiging op voorstel van rechter Richard C. Kirby geschied, de Australi sche vertegenwoordiger in de commissie voor goede diensten. w eerberichtj Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen weer toenemende 5 Zuidwestelijke wind; zacht voor de tijd van het jaar, maar later Iets kouder. J 4 Januari: Zon op 8.48 uur; onder j 16.41 uur; maan op 0.Ö0 uur, onder 12.32 uur. 5 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur; maan op 1.34 uur, onder 12.46 uur. (Van onze Londense correspondent.) De „News Chronicle" bespreekt in haar hoofdartikelenkolom de weigering van de toneelschrijver Emile Littler voortaan critici van de B. B. C. toe te laten tot de opvoering zijner stukken. Niet lang geleden hebben bioscoopdirec ties gepoogd miss Arnot Robertson, die iedere Zondag een kritisch overzicht van de in de afgelopen week vertoonde nieu we films geeft voor de B. B. C. het zwij gen op te leggen. De aanleiding tot zulk optreden tegen de B. B. C. (of tegen de critici van kranten) is bijna steeds, dat de schrijver, producent of directie de kritiek als „unfair", als onbillijk, als on eerlijk, als bevooroordeeld beschouwt, en zich in zijn belangen en reputatie aange tast acht. Alexander Pope ving zijn beroemde „Essay on Criticism" aan met de opmer king, dat het moeilijk te zeggen is, of groter gebrek aan kundigheid vereist wordt om slecht te schrijven of om slecht te beoordelen. Maar wanneer gij een slecht boek schrijft, dan benadeelt gij hierdoor een criticus niet, terwijl een cri ticus u wel benadelen kan door een on oordeelkundige of vooringenomen me ning uit te spreken over een goed boek dat gij geschreven hebt. Bijgevolg heeft de criticus nog minder recht slecht te oordelen dan de auteur het recht heeft slecht te schrijven. De „News Chronicle" wijst erop, dat „niet de minste onder de revoluties die de radio heeft teweeggebracht, de for mele macht is welke zij de criticus ge geven heeft." Haar stem immers weer- schalt over het gehele land. De B. B. C. heeft veel meer luisteraars dan enige krant lezers telt. Het aantal dagbladen en tijdschriften is zo groot dat, tenzij een boek, toneelstuk of film bijna algemeen veroordeeld of geprezen wordt, al te vin nige kritiek van het ene orgaan meestal min of meer geneutraliseerd wordt door overdreven loftuitingen van het andere Zulk een compensatie bestaat in Enge land, dat slechts één radio-omroep heeft, op het gebied van uitgezonden kritieken niet. Het blad veroordeelt de houding van mr. Littler en van de bioscoopdirecties. Zo het al niet steeds waar is, dat goede kunst zegeviert over slechte kritiek, het Is toch in voldoende mate waar om vast te houden aan de opvatting dat geen kunst ooit de kritiek tot zwijgen mag brengen. Geen goed is ooit voortgekomen uit het smoren van vrije meningsuiting, en de „Chronicle" spoort mr. Littler dan De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: sold. J. Persons, 33 reg. jagers uit Oss, gesn. 18 Dec. bij Soemedang; serg.-maj. P. van itooyen, 1-4 R, I. uit Leiden, overl. 18 Dec, te Bandoeng tengevolge oor logsverwonding; serg. J. Janssen, 4-2 a. uit Putten, gesn. 19 Dec. bij Ba- tang Serangan; sold. A. Sluiter 12 R. uit Groningen, gesn. 20 Dec. bij Kampong Soekarama; sold. H. Velt- huizen, 4-2 R. i. ujt Nijmegen, gesn 20 Dec. te Medan; korp. K. Maurick 4-2 R. D.nxperlo, gesn. 21 Dec. bij Kebon Batak; sold. S. de Jong 33-12 R. I- Wijmbritseradeel, gesn.—, 22 Dec. te Parakan Hondang; sold A. I °°k aan „zijn kansen met de rest te ne B. Sintenie 2-7 R. I. uit Santpoort! I men" gesn. 22 Dec. bij Soemowono; opperw H. L. M. Horsman 12 R. V. a. uit Den Helder, gesn. 25 Dec. bij Tjillmoes; lmrp. W J- Ouwerkerk 2-5 r. i uit Amsterdam, gesn. 23 Dec. bij Modjo- «certo; sold. J. Pijlman S reg. gren. uit Steenwijk, gesn. 23 Dec. omgeving Tjikambar-Soekaboemi; sold. H a C. M. de Rooij, 3 reg. gren. int Am. I sterdam, gesn. 23 Dec. omgeving ji- kambar-Soekaboemi; korp. J- a. p. van der Wielen, 12 R. V. A. uit Eind hoven, gesn. 25 Dec. bij Tjiünwes. -erg.-maj. T. A. Kramer 2-5 R- I- un Groningen, overl. 24 Dec. te Soera- baja: sold. Ie kl. A. van Ouwendijck 1-4 R. I. uit 's-Gravenhage, overl. 24 Dec. te Cheribon; korp. F. J. Stege- man 4-5 R. I. uit Westellingwerf, overl. 24 Dec. te Soerabaja allen ten gevolge oorlogsverwonding; sold. C. I lansen 1-11 R. j, ur Losser, gesn. 25 Dec. omgeving Penawangang; sold. D. Wiersema 3-8 R. I. uit Smtlde, overl. 35 Dec. te Batavia; sold. N. Kuypers. 3 R. I. uit Esbeek, overl. 26 Dec. te Tjimahi beiden tengevolge oorlogs-1 verwonding; sold. A. L. Adriaansen. 4-10 R. i, ur Gilze-Rijen, gesn. 27 I U"c. bij Warong Kondang; sold. C. Magne, 6e genie veldcie uit Maas- gesn. 27 Dec. te Djatiroto; sold 1. C. J. van der Brugge, 16 cie genie troepen uit Willemstad; sold. C. E va" Gent, van Idem uit Leerdam, L Paaijmans van idem uit ITdennout, allen gesn. 28 Dec. nabij Cheribon; 2e It. D. W. Rookmaker 8 R. V A. uit Hilversum, gesn. 28 Dec. tussen Trogono en Leles. Kon. Ned. Ind. Leger: sold. G. Kroos S. M. I. Inf. uit Middelharnis, gesn. 12 Dec. te Bandarredjo. Kon. Marine; Geen verliezen. Het blad ziet echter het belangrijkste aspect over het hoofd, en het is juist dit aspect, waarmede de bijzondere prikkel baarheid onder schrijvers en andere be langhebbenden met betrekking tot radio kritieken nauw verband houdt. Wel zin speelt de „Chronicle" op de „formidabele macht" van de radio, maar zij blijft in gebreke erop te wijzen, dat de B.B.C. een volstrekt monopolie voert, en bestaat van de millioenen die de eigenaars van ontvangtoestellen aan belasting opbren gen. Reeds hierdoor verkeert, de radio criticus in een geheel andere positie dan die van een krant of tijdschrift. Maar een nog belangrijker verschil is, dat de schrijver of producent, die meent dat zijn prestaties onbillijk beoordeeld zijn door een journalistiek criticus, er steeds op kan rekenen dat het betreffen de orgaan een door hem geschreven ver weer za! afdrukken. Maar de B.B.C. biedt geen gelegenheid tot verweer. De schrij ver staat vrijwel machteloos tegenover kritiek van de B.B.C. Hij krijgt niet de gelegenheid haar te ontzenuwen voor hetzelfde publiek dat haar aanhoord heeft. De kranten zullen slechts bij hoge uitzondering een verweer opnemen tegen een kritiek, door andere kranten of door de B.B.C. uitgebracht. Dat de B B C. geen gelegenheid tot ver weer geeft, ligt gedeeltelijk in de aard van iedere radio-omroep, maar is vooral hinderlijk, wanneer deze, gelijk de B.B.C., een monopolie bezit. Het is ook voor een deel het gevolg hiervan, dat de B.B.C nooit polemieken, tenzij door haarzelf op touw gezet, geduld heeft. Een vocale „In gezonden Stukken"-rubriek van een half uur, twee malen per week, zou waar schijnlijk populair zijn, en het gevoel van weerloosheid tegen dit machtige mono polie-houdende lichaam verminderen, maar de B.B.C. is-hiertoe nooit overge gaan. Wij beweren niet, dat zij niet alle mogelijke stromingen en opvattingen tot haar recht laht, komen, en erkennen dat zij ook op politiek terrein veel minder tegen de haar voorgeschreven onpartij digheid zondigt dan vroeger, toen o.a. Vernon Bartlett de commentator voor in ternationale staatkunde was, tot de toen' malige Foreign Secretary. Sir John Simon, er een eind aan maakte. Maar een orgaan van „vrije menings uiting" is de B.B.C. nu eenmaal niet, want zij stelt zelfs aangevallenen niet in de gelegenheid zich te verweren. Aan vrije meningsuiting wordt dus niets tekort ge daan, indien schrijvers zich op andere wijze pogen te vrijwaren voor kritiek die zij onbillijk en schadelijk achten. Het uit brengen van litteraire en dramatische kritiek is een van de functies der pers, waarvan de B.B.C. had moeten afblij ven, daar zij niet verenigbaar is met haar monopolie en met het uitschakelen van elk „wederhoor". Dit is reeds tal van malen gebleken. Steeds weer opnieuw vormt de gang naar Delft voor Feijenoord een schadepost, en ook dit seizoen bleef D.H.C. de Rotterdammers met 21 de baas. Maa,r in eigen Stadion laat Feijenoord zich in de regel door de groenzwarten niet verrassen, en een revanche ligt dan ook in de lijn der verwachtingen, vooral als De Vroet en zijn mannen hun vorm van j.l. Zondag weten te bestendigen. Overigens kan Feijenoord zich geen enkel verliespunt meer permitteren, temeer daar er weinig kans op is dat juist E.D.O. als slachtoffer van Excelsior'» eerste overwinning zal vallen, (ook al werd het de eerste keer slechts 01). In Haarlem groeit de zekerheid om het naderend kampioenschap; hoewel het thuis maar bij 2—2 bleef, moeten de roodbroeken in het tegenbezoek aan 't Gooi thans op beide punten beslag weten te leggen. Klampt Ajax zich aan een strohalm vast? De ontmoeting tegen Volewijckers zal het leren. De groenwitten wonnon destijds dank zij hun toen zo geruchtma kende „tweede stopper" met 10; het was Volewijckers' eerste zege en tevens het begin van Ajax neergang Wordt het geen revanche van de landskampioenen, dan zien zij zich hun laatste strohalmpje ook ontglippen en dan wordt het degia- datiegevaar van Volewijckers iets gerin ger. R.F.C. verloor destijds in Amsterdam met 20 maar mag capabel worden ge acht om op eigen veld een revanche op Zeeburgia te bewerken. De wedstrijd van de derde hekkesluiter ('t Gooi tegen Haarlem) memoreerden wij reeds. Wel staat Neptunus er heel wat beter voor, maar in weelde baden doen de drietan- ders zeker nog niet; de eerste maal won Xerxes deze plaatselijke ontmoeting met 31, maar wellicht gaat nu Neptunus taet de buit strijken. En ook Hermes DVS en HBS kunnen de punten nog best ge bruiken; op Houtrust wonnen de Schie dammers met 03, maar de Kraaien zijn er fel op om deze hun enige thuisneder laag met hun eerste uitzege te wreken. Na de reeds gememoreerde ontmoe tingen FeijenoordDHC en EDO—Excel sior blijft er weinig belangrijks meet over. In Dordt krijgt DFC bezoek van Blauw Wit, een goede kans voor de rood- hemden om de in Amsterdam geiden 41 nederlaag te wreken. DÓS is op eigen veld een ongemakkelijke tegenstan der, en Sparta zal dan ook alle hens aan dek moeten roepen om dé 10 ovei- winning van Spangen te kunnen bevesti gen. Stellig is ADO op het ogenblik beter op dreef dan toen met 31 van Storm vogels verloren werd, en een Haagse re vanche ligt derhalve zeker binnen de mogelijkheden. A.G.O.V.V., bij verrassing enkele we ken geleden aan de leiding gekomen van het Oosten, zag de vorige Zondag zijn positie versterkt mede door het falen van de concurrenten. En het zou best kun nen gebeuren dat morgen hetzelfde ge schiedt. De Apeldoorners zelf hebben een thuisbeurt tegen Wageningen, welke ze wel winnen, terwijl de rivalen Quick en Go Ahead elkaar in Nijmegen gaan be strijden en N.E.C. naar Heracles gedi rigeerd wordt. In de eerste ontmoetin gen won A.G.O.V.V. te Wageningen met 30, werd Go Ahead in Deventer met 21 door Quick geklopt en zegevierde N.E.C. thuis met 20 over Heracles. De Ensche- dese en Zwolse Boys maken in Twente uit welke van beide ploegen de voor laatste plaats moet bezetten. Voor Vi tesse zal het moeilijk zijn de achterstand te verkleinen nu Enschedé naar Arnhem komt. Van de twee Noordelijke kampioens- candidaten heeft Be Quick een vrije dag. terwijl Heerenveen een thuiswedstrijd heeft tegen Velocitas. In Groningen won nen de Friezen met 2—1. nu zal de marge wel ruimer worden. De drie clubs welke voor de onderste plaats in aanmerking komen, bespelen alle eigen terrein; Veen- B.V.V. heeft de vorige Zondag de lei ding van District IV van Willem II over genomen en gaat nu zijn voorsprong tot 3 punten vergroten. De Bosschenaren hebben een thuiswedstrijd tegen Maurits, dat in Lutterade met 8—3 verloos en met geen grote illusies de reis naar de hoofd stad van Brabant zal aanvaarden. Willem II heeft vrijaf, zodat het aantal gespeelde wedstrijden van de rivalen gelijk wordt. Juliana, dat een achterstand van 3 pun ten op de leiders noteert, zal er voor zorgen in de tunning te blijven door de Spechten, waarvan ln Eindhoven met 30 gewonnen werd. ook in Spekhei te ver slaan. De Sitte. Boys tellen evenveel ver- liespunten als B.V.V. doch hebben een achterstand van twee wedstrijden. Om hun goede kans te handhaven moeten ze thuis van Longa winnen, waarmee ze in Tilburg met 33 deelden. T.S.C. zal trachten in Oosterhout revanche te ne men op de Baronie, waarvan het in Breda met 31 verloor, om een voorsprong te behouden op Helmond, dat met twee punten achterstand de onderste plaats bezet. Laatstgenoemde club moet naar Eindhoven en krijgt daarbij weinig kans om haar positie te verbeteren. P.S.V., de leider van District VI. hoeft vrij, zodat Limburgia gelegenheid krijgt zijn puntenachterstand tot vier in te lopen. Daarvoor moeten de Brunssumme' s thuis winnen van M.V.V.. dat i<? in Maas tricht met 5—2 klopten. Noad blijft derde door ih Tilburg een flinke meerderhe 1 ever Vlissingen te behalen. N.A.C. Bleijerheide, die in Breda tegenove- elkaar komen, hebben dit seizoen hun krachten nog niet gemeten. In dé tv e andere ontmoetingen BrabantiaSport club Emma en HelmondiaV.V.V. zullen de kwaliteiten niet veel verschillen. Iemand ziet, dat uit een vóór hem rijdenden auto links een arm wordt uitgestoken. Wat kan dit beteekenen 1 f setJ jettpiii fig iep ipinpoee snp|e pueuiai iep'suaa >|oo unaqoZ i»h) Jeep kf!»" P?s«s >P-">« -»3 'iua2aj üou jeq jo l|»o* u»u j Meelis u z ui» ipse ep ado|i| pueujsi I pjOOMZUV De Nederlandse Opera uit Amsterdam is een ramp overkomen. Bij de terug komst uit Brussel, waar het gezelschap een opvoering had gegeven van ..Hoff mann's Vertellingen", bleek namelijk, dat de gehele pruikenkist met een col lectie van 65 toneelpruiken spoorloos verdwenen is. Het betreft hier een kost bare verzameling ter waarde van vijf duizend gulden. Een van de kostbaarste pruiken is wel het exemplaar „Rode Kaalkop". Het zal zeer moeilijk vallen op korte termijn nieuwe exemplaren van deze empire-pruiken te krijgen. De directie van de Ned. Opera heeft maatregelen genomen, waardoor het ver lies der pruiken geen invloed zal hebben op het speelprogramma. Alle opvoerin gen van het gezelschap, ook van „Hoff mann's vertellingen" gaan door. De na sporingen, die inmiddels te Brussel zijn verricht, hebben tot heden nog geen en kei resultaat opgeleverd. In het vaeantieverblijf „De Eekhoorn" te Lunteren is Donderdagavond het nationale jeugdschaaktournooi voor leerlingen van middelbare scholen ge opend, dat duurt tot 7 Jan. Al speelt V.U.C. dan zelf geen serieuse rol, de Hagenaars zijn toch altijd nog wel mans genoeg om D.C.V. beentje te kun nen lichten. Wel zijn de Krimpenaren 0* eigen veld zeer sterk, maar in de resi dentie werd het slechts 45. Bij dat al gaat Emma onverstoorbaar door en doei de 70 van thuis nu bij Vios nog eens dunnetjes over. Gouda ging al met 31 tegen Coal in het schip, en als het geen revanche wordt komen de pljpcnstadbe- woners bedenkelijk dicht bij de laatste plaats. Deze laatste dreiging wordt ster ker, als Scheveningen wederom van Fortuna wint (uit werd het al 12). KennemersVelsen ging in eerste instan tie gelijk op: 22. Een van de weinige werkelijk zware ontmoetingen die S.V.V. dit seizoen te verwerken krijgt, is de uitbeurt tegen U.V.S. in Leiden; thuis werd het met veel moeite 32, en het is best mogelijk dat de Schiedammers in de sleutelstad hun tweede verliespunt moeten halen. Quick H.V.V. is een interessante Haagse der by die wederom om een 2—2 draait. V.V.V.'S huidige Vorm kan wel eens de basis vormen voor een revanche op R.C.H. voor de 23 van Rotterdam. Ook de kansen van een Overmaas-revanche voor de 03 thuisnederlaag zijn tegen V.F.C. niet denkbeeldig. Unitas doet het thuis royaler dan'23 tegen B.M.T. hl.. Mï I# *7' duurde ,"iet lang. meer of het atomiel had de 'ampkriiTg van Mars bereikt. Bim voelde zich en stuk pretiger toen zij weertussen vertrouwde wolken vlogen die aan de aarde deden denken. Tussen de wolken door zag ^im een andere aarde die door de zelfde zon werd beschenen. Een wonderlijke stad lag daar beneden. ?m, watertanden. „Ik snak naar een dubbel gebakken bietstuk zei de detective plotseling. Ook Bim voelde dat Voor allen die van „nieuwe" zakelijkheid houden iets zijn maag knorde. ,,Wat is een biefstuk?" vroeg prof. Doré verbaasd. ..Wat ik nu wil eten" zei Basli. „O, eten jullie nog?" „Dat is merkwaardig" zei de professor. De oer mensen hier hebben ook gegeten". „Maar hoe blijft U dan loven? vroeg de detective wanhopig. „Door een dage lijkse inspuiting" antwoordde prof. Doré. Als HBC zich gewaarschuwd weet voor ASC'r jongste noodsprong, kunnen de Heemstedenaren de hekkesluiters wel baas. Ook TYBB heeft de betere papieren in Woerden, Alphen mag het bezoek aan Westerkwartier niet te licht nemen, en Hillinen kan een puntje thuishouden te gen LFC. Een strijd van zeer groot be lang is die tussen Leerdam en Slikker veer. waarin de leiding op het spel staat. Als het een draw worde, is DHZ goed af. mits zij zelf van Hollandiaan wint, wat gezien de eigen kansen van de Vlaardin- gers (op eigen veld) nog zeer moeilijk za! blijken. In CromvlietVND en Texas GDA heeft de degradatie-angst 't hoog ste woord, daar alle vier partijen 'zwaar in de knel zitten. Een overwinning van ONA op DCL gepaard aan een (niet waarschijnlijk) fiasco van Wassenaar te gen SVW zou de kampioenstitel onder 't onmiddellijk bereik van de Gouwenaars brengen, temeer daar bij Conconrdia— DHS altijd stukken vallen; VOC behaalt thuis tegen Poortugaal minstens 'n gelijk spel. Zowel BEC als GSV staan voor een zware thuisbeurt. de Delftenaren tegen Excelsior '20, de Gouwenaars tegen Mus sen. Wellicht gaat Laakkwartier door een uitzege op Lekkerkerk de leiding over nemen! Maar men vlakke ook de gevol gen van Papendrecht's thuisoverwinning op EDS niet uit. Als EBOH de lastige uit wedstrijd tegen LSV tot een goed eind brengt en Postduiven daarbij alle winst aan Martinit cadeau doet. zijn de Dordte- naren kampioen In RKAWOlympia en FSC PretoriaCKC gaan gelijke krachten aan het werk. Merkwaardiger wijs was HDV wel in staat om VCS er onder te houden, maar waar de Hage naars na die twee geen verliespunten meer leden lieten de Rotterdammers drie pun ten vallen bij twee staartclubs. Nu staan HOV en VCS weer tegenover elkaar: het gaat c-n de kampioenskans, en er is niets van te zeggen. Tonegido—Fluks en Siod —Blauw Zwart brengen vier staartclubs tegen elkaar in het geweer; in Leonidas Alblasserdam hebben beide niets meer te winnen of te verliezen. Duno is Alphia's voornaamste concurrent maar moet van haar bezoek aan de leiders twee punten meebrengen, anders is het lied uit en heb ben ook de successen van Wesüandia en Lenig en Snel bij DHL resp. Oliveo wei nig effect meer. 's Gravenzande kan een klein kansje wagen tegen De Jagers. In de middenmoot KranenburgArchipel. Als HPSV van Alphense Boys wint en VDS zich door Terlaak laat verrassen, ont breekt de politiemannen nog maar één punt. Quick Steps vecht voor lijfsbehoud tegen Docos, Rava voelt zich ook niet rus tig tegen GDS, en Spoorwijk—Voorburg gaat gelijk op. Lugdunum heeft nog lang niet van Bodegraven gewonnen, Teijlin- gen staat er tégen Hiïlegom beter voor, maar al met al blijven de Lcidenaren in elk geval aan de kop. DOSR en VVSB kunnen nog wel een punt gebruiken, ook BSM tegen Rijswijk. Er is heus geen won der voor nodig om Roodenburg échec te laten lijden bij Delft, en als Schoonhoven dan geen domme dingen doet tégen Flo rissant, wordt de titelstrijd met deels nieuwe gegadigden opnieuw interessant, vooral als de winnaars van HDVBTC en SaturnusVogel over een goede eind spurt gaan blijken te beschikken. Haas trecht staat er zo sterk voor. dat SOA geen schijn van kans krijgt. Als DSO ook van Wilhelmus verliest, is zij practisch uitgeschakeld, LDWS geeft zwart blauw een lesje. Te WerveWP en KRVC Rouwkoop gaan gelijk op. In Moordrecht Oudewater en WaddinxveenBergam bacht hebben de thuisclubs de beste pa pieren, AmmerstolGouderak biedt de gasten evenveel kans als de thuisclub, als DONK van Stolwijk wint wordt haar ver schiet iets roziger. Zou de derby tegen Schiedam weer een strop voor Ursus wor- den? Naaldwijk staat klaar om voorsprong te nemen door een overwinning op Pos- talia, en een goede kans behoudt ook Hoek van Holland als triomfator bij Del- fia. In Full SpeedSpoorwegen zijn de gasten favoriet. Steeds VolhardenBol nes geeft niet veel krachtsverschil. Het trotse verliesloze record van Hillesluis loopt groot gevaar in de altijd uiterst ris kante uitbeurt tegen Flakkee. maar des ondanks is alleen de degradatiestrijd in teressant: Maasstraat, Esdo en Het Noor den (thuis) en Pechvogels (uit) lopen weer weinig kans op winst tegen Herman dad. Steeds Hooger. NHS en Merwede. Heel gemakkelijk zal 't Celeritas niet val len om Hillegersberg te bedwingen, en bij een misstap krijgt. SMV door een even tueel succes tegen DJS weer hoop. In ProgressSt. Lodewijk en RDMT>ud- Beijerland wagen de hekkesluitende thuis clubs een noodsprong. Twee even begeri ge candidaten voor de kampioenstitel be strijden elkaar in HionDRT een ont moeting met gelijke kansen. In Bloemhof WRW is succes van de thuisclub niet uitgesloten, ook al staat zij er op de rang lijst maar zielig bij; ook OSSHellevoet- sluis en TransvaliaSSW lijken ook ons zeer ongewis, 6FC zal er weer hard voor moeten vechten nu PFC op bezoek komt. DRZ heeft het tegen Sunrise heel wat gemakkelijker. DEH blijft een kansje be houden als van USC wordt gewonnen, en in DinduaAeolus wagen we een kansje op een puntenverdeling- Juist voor het ter perse gaan van d't blad bereikten ons nog de volgende program ma wijzJ zingen: H.B.C.A.S,C. wordt S.J.C.H.B.C. (tussen nrs. 2 en 1), WassenaarS.V.W. vervalt Concordia D.H.S. vervalt. De volgende biljarters zullen deelne men aan 't Europees kampioenschap 45/2. dat van 15 tot 18 Januari te Luik wordt gehouden: Van Vliet (Ne derland), Van de Pol (Nederland), Chassereau (Frankrijk), Albert (Frankrijk), Nusbeger (Zwitserland', Reicher (Oostenrijk), Gabriels (Bel gië) en Van Hassel (België). ZONDAG, 4 JANUARI. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 N.C R V 9 30 K.R.O. 17.00 N.C.R.V.. 19.45 KRo" 8.00 Nieuws; 8.30 Prot. kerkdienst; 9 30 Nieuws; 10.00 Hoogmis; 11.30 Trio- 12 00 Piano; 12.15 Apologie; 12.30 Metrópole- ork. (13.00 Nieuws); 13.35 Pluvier knapt het op; 14.05 Zang; 14.40 Concertgeb. ork- 15.45 Demobilisatie; 15.55 Gevraagde OORSPRONKELIJKE SPEURDERSGESCH1EDENIS 16). Plotseling drong er een andere moge lijkheid tot de inspecteur door: de man was ergens anders „koud gemaakt" en om zich althans tijdelijk van het lijk tc ontdoen, had Dirk het in een ieeg wa gentje gezet. Dat zou dan beter kloppen met de theorie van het aansturen op zogenaamde hartverlamming en hieruit kon men concluderen, dat van het be gin af aan de bedoeling was geweest, zich slechts tijdelijk te dekken en in ieder geval te vluchten. Maar de consequentie daarvan was: het verlies van het kostbare bedrijf. Had Ak kerman elders (in België?) zóveel geld tot zijn beschikking, dat dit verlies hein niet zou deren? In ieder geval moest het motief dan iets heel, heel erg be langrijks zijn, in geen geval 'n geld kwestie. Het echtpaar Van den Bergh had be- wegeloos gezeten, terwijl de inspecteur ingespannen nadacht. Het was doodstil in de kamer. Er klonk slechts het ade men van de drie personen en het mo notone getik van de klok. De inspecteur verbrak plotseling da stilte en vroeg: Gebeurt het wel eens, dat er lege wagentjes de tent in gaan? Zeker, inspecteur. Ook als het druk is? Juist als het druk is. Hoezo? Wel, iedere seconde oponthoud be tekent verlies voor ons. De wagentjes moeten voortdurend in gebruik zijn. Het gebeurt wel eens, dat er een op stopping van wagentjes is en dan duwen wij soms een leeg wagentje de tent in, omdat instappen van liefhebbers enkeie seconden zou duren en er inmiddels weer nieuwe wagentjes uit de uitgang zouden komen, zodat het bedrijf prac tisch gesproken stil zou staan. Kwestie van berekening, lachte Van den Bergh zwakjes. Met een van opwinding haast bevende stem vroeg Nagtegaal: En zou men in de tent kunnen constateren, of een wagen tje al of niet leeg is? Ik bedoel: zou iemand, die het bedrijf kent, dat kunnen? Zeker, inspecteur. Het is te horen. Zo'n wagentje loopt veel lichter. Het kostte Nagtegaal moeite, geen „Vic torie!" te roepen. Immers; als zijn eerste theorie van de twee ritten niet juist was. zou de tweede er zeker niet ver naast zijn. Veronderstel, dat Dirk, na zijn lugu ber werk te hebben verricht, de dode in de tent sleepte en zich daar opstelde om z'n kans op te wachten. Akkerman duw de expres (of van den Bergh „uit bere kening"?) een leeg wagentje naar bin nen. Dirk had zijn aandacht hierop ge spitst en plaatste met een deskundige zwaai het lijk in het wagentje, met de opzet, via de hartverlammings-theorie de beoogde voorsprong te krijgen. Het was nodig, de situatie in de tent eens precies na te gaan. Van belang Was vooral, te bepalen, welke plaats de mees te kans gaf op het bedrijven van een moord of ligt wegwerken van het slacht offer. Intussen kon hij van den Bergh er eens naar vragen. De wagentjes rijden vlak langs el kaar heen, nietwaar De man knikte bevestigend. Er is dus weinig plaats, waar men zich. als het bedrijf in volle gang is. zon der gevaar kan ophouden Dat is zo, inspecteur. Wij weten dat uiteraard precies. Ik zou er kunnen slaap wandelen. Is er geen hoek, die meer plaats biedt dan de rest Waar iemand veilig zou kunnen staan Of.met een wa gentje enkele meters zou kunnen mee rijden Ja. inspecteur, het eind van de aap naar het geraamte kan men zonder bot sing te vrezen meerijden op de rand van de wagentjes. Twee meter ongeveer. En waar het geraamte staat, is een ruimte .vaar iemand staan kan. Er was nu verder niets meer te vragen De inspecteur bedankte zijn bezoekers. Hij zei, dat hij over enkele uren de do- denbaan eens wilde bekijken en vroeg het echtpaar, in ieder geval om drie uur in het ziekenhuis aanwezig te willen zijn voor identificatie van de dode. Van den Fjrgh noch zijn vrouw waren erg in hun schik mét deze uitnodiging, maar ze beloofden present te zijn. De man verzamelde al zijn moed ei vroeg, of er „iets bijzonders" uan de hai.d was. waarop Nagtegaal antwoordde, dat ze dat allemaal nog wel te weten zouden komen. In niet al te opgewekte stemming ver liet het echtpaar het politiebureau. V. De rechercheur, die alle hotels van de stad hadden bezocht, kwamen een voor een met negatieve berichten nnen. In geen enkel hotel -hadden er vannacht personen gelogeerd, die ook maar eniger mate beantwoordden aan de schaarse ge gevens over Akkerman en Dirk. De mo gelijkheid bestond mg. dat ze bij kennis sen gelogeerd hadden, maar daar Akker man het tegen Vader en het echtpaar van den Bergh enkel over i hotel" gehad had. achtte men die kans heel ge ring. De vogels zijn gevlogen, dacht Nag tegaal vol spij',hoewel het hem wel kom was. dat met de vlucht van Dirk een bewijs tc meer scheen te zijn geleverd voor rijn. Nagtegaal'». theorie. Dal agent Vader zich nog steeds niet j eigenaar ervan bij de inspecteur gemelr ïari. kwam niet.' omdat de men na zijn hach:dienst nog helemaal nic' „n. was s'reds bezig geweest met de gebeurtenis van gister avond. die weliswaar achter de rug was, maar hem toch nog het onaangename ge- z'-in tekort geschoten. Vooral dat hij in zijn toch al tamelijk gebrekkige rapport niets over Dirk had kunnen ver melden, zat hem gj-g dwars. Hi) was dan ook vroeger dan gewoon lijk uit de veren, tot grote verwonde ring van zijn echtgenote. Hij stelde haar echter gerust, dat hij heus niets man keerde, doch zin had in een wandeling. Zijn vrouw plaagde hem, met te vra gen. of hij gisteravond op de kermis soms 'n mooi kermismeisje had gezien, maar alléén het noemen van het woord „ker mis was al olie op het vuur van Vader's onrust. Bij de woonwagen van Akkerman ge komen, wilde hij met een forse ruk de deur openen, maar.ze bleek nog op slot. Verwonderd keek Vadei op z n horloge: half elf! Akkerman bad dus al lang de sleutel van z'n wagen op het politiebureau gehaald moeten hebben. Misschien zich verslapen? Vader probeerde door de gordijntjes naar binnen te gluren, maar zonder resul taat. Zijn hart begon een beetje sneller te kloppen. Hij voelde zich niet erg in z'n sas en hij verwenste de hele kermis, in het bijzonder de dodenbaan en de (Wordt vervolgd). platen; 16.10 Boekbespr.; 16.25 Vespers; 17.00 Prot. kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Psalmen; 19.15 Bijbel; 19.30 Nieuws; 19.45 Gram.; 20.05 De gewone man; 20.12 Accordeon; 20.35 De reis der Drie Koningen: 21.15 Gram.: 21.30 De Zilvervloot; 22.07 Actual.; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Residen- tie-ork. HILVERSUM II (415 en 245 M.) 8.00 V.A.R.A., 10.00 V.P.R.O., 12.00 A.V.R.O., 17.00 V.P.R.O., 17.30 V.A.R.A., 20 00 A.V.R.O.. 8.00 Nieuws; 10.30 Prot. kerk dienst; 12.00 Harmoniecorps: 12.30 Zon dagclub; 12.40 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Sextet; 13.50 N. S.; 14.00 Boekbespr 14.30 Stafmuziek; 15.15 Filmpr.; 15 30 Chansons; 16.00 Skymasters; 16.30 Sport, 17.00 Caus.; 17.30 Ome Keesje; 17 50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Ramblers; 19 00 Radiolympus; 19.30 Sextet; 20.00 Actual.; 20.15 Omroeporkest; 21.15 Paul Vlaande ren; 21.50 De Speeldoos; 22.10 Voordraen:; 22.30 Gram.; 23.00 Gram.; 23.15 Oratorium 23.45 Gram. MAANDAG, 5 JANUARI. HILVERSUM I (301 M) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gynin. en gram.; 10.30 Morgen wijding; 11.00 Gram.; 11.15 Voordracht; 11.35 Piano; 12.00 Musette; 12.30 Weerpr.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgn; 14.00 Vertelling: 14.30 Sextet; 15 00 Gram.; 15.30 Trio; 16.00 Bijbel; Gram.; 17.00 Kleuterklokje; 17.15 Orge.: 17 45 R V. D.; 18.00 Piano: 18.15 Sport: 18.30 Ned. Strijukr.; 19.00 Nieuws; 193o Boekbespr.; 19.30 Actual.; 19.45 R. V D.; 20.00 Proloog; 2015 Kwartet: 20.45 Voor dracht; 21.05 Gram.; 21.30 Kwartet; 2z-.;0 Orgel; 22.30 Nieuws: 22.45 A vond wijding; 23.00 Mandoline; 23 30 Gram. HIVERSUM II (415 en 245 M.) A.V.R.O. 6 45 Weerber.; 7.00 Nieuws, gymn en gram.- 11.00 Op de Uitkijk; 11.15 Gram 12.00 Viool; 12.30 Ital. muziek: 13 00 Nieuws; 13.15 Jetty Cantor; 13.50 Gram 14.20 Caus.; 14.35 Piano; 15.00 Bon bon- nière- 16.00 Trio; 36.30 Spaanse muziek: 17 15 Skymasters: 17.45 Ned. verkenner?: 18.00 Nieuws; 18.15 Romancers: 19.'K) Over konijnen: 19.15 Piano; 19.45 Muz. caus.; 20.00 Actual.; 20.20 Jean Sorbier: 20.55 Telotest: 21.15 Hoorspel; 22.50 U, S. A. program; 23.00 Nieuws; 23.15 Jazz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3