Chicago-stijl in Rotterdamse Onderwereld Pierre Balledux in het Zilver Een nieuwe Nederlandse Opera ïv D\E wereld Hastings was dit jaar slechts van geringe betekenis Het is weer mis met Chelsea DISTRIBUTIE-NIEUWS M Liefdes listen en lagen Amerikaans toekomstbeeld voor Nijmegens Universiteit m RUIT-NIEUWTJES van HENK Vervoersprobleem vy c'rv't Sport in Engeland 1 DONDERDAG 8 JANUARI 1948 PAGINA 2 WELGESTELDE TABAKS HANDELAAR ONTVOERD Toeval en hordate rechercheur staken een spaak in het wiel Gangsters-eer WERK IN GROTE STIJL Afnemende wind PREMIERE „BOERENPSALM" TE LOCHEM BUS VERDRINGT DE HAARLEMSE TRAM BLIJFT NIJMEEGSE TRAM BEHOUDEN? DE REPATRIËRING IN 1948 RAUTER KOMT HALF FEBRUARI VOOR DE AANKOMST DER NIEUW- HOLLAND W M.ü'-A I jfeÈSsB NED. VERLIEZEN IN LNDIE BETREFFENDE UW KEUZE-BR00DB0N WAT KUNT U NOG MEER DOEN? M^HRING WEERSTOND DE VUURDOOP MET GLANS WE GAAN BEKEREN DAM RUBRIEK hoogovensqhaaktournqoi i .yM IÉ Zwart: 8, 9, 13, 16, 18/9, 22/4, 28/9. Wit: 25/7 32, 37/9. 41/3, 49. i HET VAASJE OP DE KAST De Rotterdamse recherche heeft binnen wel zeer korte tijd een misdrüf opge helderd. dat tot nu toe in ons land sporadisch wordt bedreven. Op waarlijk Amerikaans aandoende wijze is een 12-jarige tabakshandelaar uit het Oos ten van de stad Maandagavond ont voerd. teneinde een aanzienlijk losgeld in handen te krijgen. Het feit. dat de daders elkaar poogden te bestelen, als mede een koene rechercheur zorgden ervoor, dat binnen twaalf uur de hoofd daders al geknipt waren Maandagavond ca. 6 u. vervoegden zich twee mannen met een auto aan de woning van de tabakshandelaar. Zij gaven voor van de P.RA. te zijn en verzochten de man mede te gaan naar de P.R.A., om daar geconfronteerd te worden met een arrestant. De tabakshandelaar vroeg, waar het precies over ging, doch hij kreeg te horen, dat hij dat op het bureau wel zou zien. Het slachtoffer stapte dus in, doch direct nadat de wagen zich in beweging had gezet, werd hij aangegre pen. Met een paar slagen in het gezicht, waardoor dit tot bloedens toe werd ver wond, dwongen de mannen hem zich stil te houden, waarna hem een blinddoek werd voorgebonden. Na een ritje van ruim een kwartier, stopte de auto voor een woning in het Noorden van de stad, waar de man werd binnengedrongen en in een kelder werd opgesloten. Hij moest plaats nemen op een hoop vodden in een hoek, waarna de daders hem beroofden van geld en siera den. Vervolgens werd hem de blinddoek afgenomen en moest hij twee brieven schrijven, beide aan zijn procuratiehou der. In de ene moest hij machtiging geven een zeer aanzienlijk bedrag als losgeld van de bank te halen, terwijl in de twee de moest worden geschreven, dat hij zwaar bedreigd werd met de dood, wan- a neer binnen 10 i 14 dagen het geld niet aanwezig zou zijn. Bovendien moest het slachtoffer met nadruk verzoeken, de politie niet in het geval te mengen, daar in dat geval de dood het gevolg zou zijn. De man schreef beide brieven en twee mannen brachten deze per auto naar de woning van de procuratiehouder. Nadat beide mannen weer waren terug gekeerd, koesterde men plotseling een grote bezorgdheid voor de gezondheid van het slachtoffer. Het was nogal koud en daarom kreeg een van de mannen op dracht een electrisch kacheltje te gaan halen. Amper was deze man weg, of de beide andere mannen kwamen naar liet slachtoffer toe en deden hem het volgen de voorstel. Ze waren met zijn lot begaan en wilden hem met alle liefde weer naar huis brengen, maar als tegenprestatie moesten zü daarvoor worden beloond. Ze noemden een bedrag, dat weliswaar klei ner was, dan het eerst geëiste, doch altijd nog aardig in de nullen liep. De tabaks handelaar verklaarde zich accoord, doch uiteraard had hij geen sou meer. Dat hoefde echter geen bezwaar te zijn, want wanneer hij wat handgeld gaf en enkele dure eden aflegde, zouden ze de rest wel tegoed houden. De transactie kwam tot stand en dus verliet het drietal het huis. Ze gingen een café binnen, belden daarvandaan om een taxi en de man werd netjes naar huis gebracht. De wagen wachtte een eindje bij de woning vandaan en het slachtoffer ging met een van de daders naar de wo ning, waar even het handgeld moest wor den gehaald. De dader verborg zich in een bosje en de tabakshandelaar liep naar binnen.... in de armen van een recher cheur. De politie grijpt in Inmiddels was het nl. ai een paar uur tjes later geworden en een zoon, die de ouderlijke woning had opgebeld, vond het vreemd, dat zijn vader niet terug kwam. Hij belde de P.R.A. op, doch men ist daar van niets. Het politiebureau aan de Hoflaan was ook van het geval niet op de hovgte en zelfs op het Hoofdbureau van politie kreeg de zoon nul op het request. Dus ging hij aangifte doen van de ontvoering en spoedig kwam een re chercheur aan de woning. De huishoud ster had beide mannen bij hun bezoek nl. gezien en moest dus in staat worden ge acht een signalement te verstrekken. Echter ging dit nogal langzaam. Zenu wen en andere omstandigheden deden de ondervraging niet zo snel verlopen, zodat de rechercheur nog druk bezig was, toen er gebeld werd. De deur werd geopend en-binnen kwam.... de vermiste. Na tuurlijk was er een grote blijdschap en bezorgd werd de man een beetje opge knapt, terwijl hij zenuwachtig zijn ver haal deed. Hij moest dus een voorschot hebben op de losprijs, doch toen be merkte hij de vreemde in de kamer en toen daze zei. dat hij rechercheur was, begon het slachtoffer zeer zenuwachtig te eisen, dat hij zich er buiten zou houaen. HU had zUn erewoord gegeven en zo en dus moest hU geld hebben, Hykreeg i van zijn zoon en ging weer de deur uit naar buiten. Toen achtte de rechercheur de tijd gekomen in te grijpen. Hij sloop voor zichtig de man achterna en zag uit het bosje de daar wachtende man te voor schijn komen. Ken paar sprongen brachten de man vlak onder het bereik van zijn revolver en na een scherpe bedreiging gingen de handen de lucht in. De man werd met spoed het huis binnengehaald en daar verder op zijn gemak gesteld. Dat wil zeggen, dat de rechercheur hem verloste van twee prima revolvers, die hij in zijn ver bluftheid niet had kunnen .gebruiken. Helaas duurde het te lang voordat hij aan het praten geraakte zodat de andere man in de taxi lont rook en verdween. Snelle successen De gearresteerde man, een 33-jarige meubelmaker met een respectabele was lijst aan misdrijven, werd naar het hoofd bureau vervoerd, waar hy werd „door gezaagd" en vlot zijn persoonlijk aandeel onthulde. Zijn mededelingen waren van die aard, dat men meent in hem de hoofddader te hebben gevonden. Hij kon zich het adres van de woning in het Noorden niet herinneren, doch wist wel waar het ongeveer was. Dus werd hij uitgenodigd voor een ritje en hy bracht de recherche inderdaad naar de betrok ken kelder. De eigenaars van de wo ning werden terstond in verhoor geno men en bekenden dodelijk verschrokken dat zij nergens van af wisten. De gear resteerde had verteld, dat hij de kelder nodig had voor zwarte handel of zoiets. Hij zou 's avonds met een vrachtje ko men en dan moesten ze zich maar een beetje buiten schot houden. In hun gul heid hadden ze dan ook brood en koffie voor de ontvoerders naar beneden laten brengen. Met de gegevens, die men had, is de recherche 's nachts aan het speuren ge gaan en in de vroege morgenuren van j.l. Dinsdag gelukte het de hand te leggen op nummer twee, een 49-jarige kaashan delaar, die ijverig en doodgemoedereerd in zijn werkplaats bezig was. De man was eveneens niet vrij van smetten en was pas enige tijd op vrije voeten als ex-poll- tiek-delinquent. De politie verzekerde, dat deze ontvoe ring prima vakwerk is geweest en in wer kelijk grootse stijl is opgezet. Het bleek alleen, dat op de duur de omvang van het werk ,niet berekend was op de Neder landse geest. In Amerika zou de ontvoe ring normaal zijn verlopen en had men w eerberichtj Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt" geldig tot j Vrijdagavond: j Geleidelijk afnemende wind, hoofd- zakelijk uit richtingen tussen West S en Noordwest; wisselende bewolking j met vooral aanvankelijk nog enkele buien; iets kouder. 3 3 Jan.: zon op 8.46 uur, onder 16.48 j uur; maan op 7.47 uur, onder 14.45 S uur. het lijk van de ontvoerde na verloop van enige tijd gevonden. Bovendien heeft het toeval een aardig handje geholpen en moet nog worden afgewacht of het niet de vooropgezette bedoeling is geweest, de man, die het kacheltje moest halen, bui ten het spel te laten. De plotselinge be zorgdheid voor 't welzijn van het slacht offer wijst erop, dat het tot in de finesses uitgewerkte plan, in deze mogelijkheid had voorzien. Bovendien is het typerend, dat in de beide brieven aan de procuratie houder geen wijze is aangegeven, waarop het losgeld zou worden geïnd. Hoe het ook zij, de daders zijn er slecht vanaf gekomen en zy sullen voorlopig wel uit de circulatie blij ven. De maximale straf voor weder rechtelijke vrijheidsberoving bedraagt n.l. 7 jaar en 6 maanden, waarbij dan nog enkele kleinere feiten zoals mis handeling en beroving komen. Alle hulde overigens voor het snelle in grijpen van de rechercheur. De hoofd dader was niet zo best over hem te spreken. Niet omdat hij hem had ge arresteerd, maar als hij rustig het geld had laten geven en hem dan ge volgd was, had hij de man in de auto ook kunnen pakken. Echter een risico, dat de rechercheur wijselijk niet ge nomen heeft A In het kledingmagazijn der firma B. in de Reigerstraat te Breda is inge broken. Duizenden textielpunten en enig geld werden ontvreemd. De „Sibajak" met 700 Ned. emigran ten aan boord is Dinsdag te Kaapstad aangekomen. O In een onbewaakt ogenblik is het ongeveer 2-jarig dochtertje van de familie H. te Ulvenhout gistermiddag in een wasketel gevallen en verdron ken. O De maximumprijs van bananen is vastgesteld op 1.38 per kg. Dit be tekent een kleine prijsverhoging de oude prijs was 1,32 per kg. welke haar oorzaak vindt in de douane-over eenkomst der Benelux-landen. O In het R.K. ziekenhuis te Tilburg overleed in de ouderdom van 66 jaren, de heer W. Oltheten, directeur-hoofd redacteur van het Nieuwsblad van het Zuiden. O De koning van Engeland heeft het echtpaar B. Martens te Helden onder scheiden met het „Silver Laurel Leaf wegens de hulp aan talrijke geallieerde piloten. Bij K. B. is de oud-minister van ma rine, kap. luit. ter zee J. J- A. Scha- gen van Leeuwen, bevorderd tot ka pitein ter zee der Kon. Marine-reser ve voor speciale diensten. O In verband met reparatiewerkzaam heden is de luchthaven van Bagdad voorlopig voor zware vliegtuigen ge sloten. Als gevolg hiervan zal dit vliegveld tijdelijk ook niet meer door de K.L.M.-vliegtuigen worden ge bruikt. O Vier pantserwagens, bemand met Britse troepen en politie, hebben Dins dag de Arabische blokkade doorbro ken om het eerste voedsel te brengen aan de 1500 Joden, die reeds vijf da gen in Jeruzalem zijn geisoleerd. O In de provincie Luik valt het water van de Maas langzaam. Dinsdag waren alle wegen van de Maasvallei, van Na men tot aan de Franse grens, weer be rijdbaar. Ook het water in de by- rivieren van de Maas loopt terug, met uitzondering van de Lesse, die nog 15 c.m. steeg. Pierre Balledux vierde zijn 25-jarig toneeljubileum in Lochem. Het hooft tot zijn roeping cultuur te brengen m de provincie en hij bleef dus consequent door met dit jubileumstuk te beginner in Lochem. het cultuurcentrum in Je Graafschap. In deze kwart eeuw van toneelspel werd Balledux gevormd tot een kundig toneelspeler, die zich bewust is van zyn roeping om toneelcultuur te brengen m brede lagen van ons volk. Hy speelde o.a. in het Amsterdamse Schouwtoneel, 't Vlaamse Volkstoneel, 't Hofstadtoneel, de Verenigde Haagse spelers en is thans directeur van het Zuid-Nederlands To neel. Hij vierde triomfen als de duvel in Marijken van Nimwegen"; als Arie m "Oranje Hotel": Baas Blom in Amor m de Pastorie"; Deken Peyramale m het „Lied van Bernadette" en Charleston in 'de Spookrots". M Ook nu bracht hij een geslaagde creatie als boer Wortel in Boerenpsalm van Fenx Timmermans, waarvan Dinsdagavond de prémière ging in de Schouwburg te Lochem. In verbeelding leefden we weer in Vlaanderen, het land van Pallieter en de Vlaschaard; het land vol Vlaamse hu mor en angstige bijgelovigheid; met zyn landvolk vol levensrealiteit, vol goed ge looi; met mensen, die hun werk liefheb ben waardoor hun leven Inhoud krygt en waardoor ook de waardering voor oit volk groeien kan. Het klonk als een noodkreet toen boer Wortel uitriep „En zou ik 1Pljn moeten verlaten, die een stuk van mijn leven zijn geworden?" Wil Nederlanders mogen dan al graag zo af en toe eens 'n opera bijwonen, over het algemeen zijn we toch te nuchter en te reëel voor die dramatische zin- e»rij waar speciaal de Italianen Het zo ver In hebben gebracht. Opera te schappen hielden het hier lot dusver nooit lang uit, en aan het com poneren van dergelijke werken hebben wy ons helemaal nooit gewaagd. Als de tekenen niet bedriegen, is er echter verandering aan het komen in die toestand. De Nederlandse Opera in Amsterdam komt eenvoudig krachten te kort; voor het aanstaand Regeringsju bileum is een officiële opdracht tot net schrijven van een opera verstrekt, en dezer dagen werd voor de KRO-micro- foon de première gegeven van een echt 1 Nederlands zangspel. Liefdes listen cn lagen, van Henk Badings. Gezien de boven geschetste mentali teit van de gemiddelde Nederlander zal een opera, die „echt Nederlands' wil zyn, z en moetan aanp.assen aan zekere Ne derlandse Karakter-trekken, en zodanig een gesteltenis krijgen, die geen enkele buitenland sa opera bezit. Zij zal of be wust onwaarschijnlijk moeten zijn, en dan dn s.'eer krijgen van een sprookje, ófwel bewust waarschijnlijk, en dan moet ze geen al te dramatische gebeurtenissen bevatten, geen psychologisch-onmogelijke figuren en vooral geen onnatuurlijke gezwollen taal. Het heeft er alle schijn van dat het jongste werk van Badings, hoe komisch en onalledaags ook net gegeveö is, aan die laatste eisen beant woordt Het is een grote verdienste voor het Zuid-Nederlands-Toneel om een spel te brengen, belangwekkend van inhoud, vol sappige Vlaamse gezegden en goed ge speeld. Het spel van Mevr. Balledux als Vrouw Fien, van Pierre Myin als de pastoor naast de jubilaris zelf als boer Wortel, brachten een stuk toneelcuuuur waarvoor wij dankbaar gestemd moeten zijn. In de pauze huldigde de voorzitter- van „Lochem Vooruit' 'dhr. N. Scheen de zilveren jubilaris en memoreerde nij de verdienste van Balledux als vaste bespeler van het Openluchttheater. Een enveloppe met inhoud vergezelde de ge lukwensen. Óok de V.V.V.-toneelgroep huldigde Balledux als haar regisseur. Het publiek bracht aan Balledux een ovatie, als t m hem te danken voor zyn levenstaak: cultureel-verantwoord-toneel te brengen in bre£e lagen van ons volk. Na een beraadslaging van ruim drie uur heeft de gemeenteraad van Haar lem gisteren een motie aangenomen, waarin hij B. en W. uitnodigt maatre gelen te treffen, welke zullen strekken tot het afschaffen van de electrische tram voor het locale openbare vervoer in Haarlems binnenstad en tot het doen verzorgen van dit vervoer door auto bussen. De motie werd aangenomen met 31 tegen 5 stemmen. Een van de weinige dingen, welke de Duitsers in Nijmegen betrekkelijk goed hebben achtergelaten, is de tram. En toch was deze eigenlyk al sinds 1937 ter dood veroordeeld, toen de raad besloot tot liquidatie van de tram wegens de grote jaarlijkse tekorten. Sinds de bevrijding echter „doet" de tram het best en sluit de exploitatie zelfs met een ruim overschot. Al is de drukte de laatste tijd wat afgenomen, toch zyn de inkomsten ook nu nog het viervoudige van de jaren 1937 en 1938. In deze om standigheden gaan B. en W. nu onderzoe ken of ze de raad zullen adviseren het liquidatiebesluit in te trekken. Met hetzelfde toestel als de ministers arriveerde gisterenavond uit Batavia op Schiphol luit.-kol. C. van Bockel, hoofd van de repatriëringsdienst in Nederland, die een maand geleden naar Indonesië vertrok. Overste Van Bockel vertelde, dat hij op uitnodiging van generaal Spoor naar Indonesië is gegaan om deze in te lichten over het sociale gedeelte van de repa triëring van militairen, d.w.z. het ver blijf aan boord en de ontvangst in het moederland. „In 1948 zullen in totaal 15000 personen gerepatrieerd worden, waarvan 10.000 le den van het KNIL met hun vrouwen en kinderen. De overige 5000 personen zijn burgers, die dan wel de laatsten zijn, die voor repatriëring in aanmerking komen. Buiten deze getallen vallen natuurlijk de oorlogsvrijwilligers". Overste Van Bockel zeide, dat behalve met de „Nieuw Holland" ook met de „Groote Beer", de „Volendam" en de „Willem" Ruys" kleine groepen OVW-ers naar Nederland komen. Zij arriveren resp. 16 Januari, 26 Januari en 24 Jan. in Amsterdam. Het eerste werkelijke grote contingent OVW-ers komt met de „Johan van Oldenbarnevelt", die op 24 Januari uit Tandjong Priok vertrekt. Mr. K. van Ryckevorsel te 's-Graven- hage is als verdediger toegevoegd aan de voormalige Duitse „commissaris-gene raal voor openbare veiligheid" Rauter. Hoewel de dagvaarding nog niet uit is, kan de behandeling van dt strafzaak- Rauter omstreeks half Fibr. voor 't bij zonder gerechtshof te Den Haag ver wacht worden. De ontscheping van het troepentrans- portschip „Nieuw-Holland" zalf onvoor ziene omstandigheden daargelaten, ge schieden in de vroege morgen Van Za terdag a.s. op de terreinen van de Maat schappij „Nederland" te Amsterdam. De terreinen der maatschappij zullen niet toegankelijk zijn voor het publiek. De opvarenden zullen nog dezelfde dag, dus Zaterdag, hun haardsteden bereiken. i' - -I Over de grootscheepse plannen, die ln Amerika ten opzichte van de herbouw van de R. K. Universiteit bestaan, hebben wij dezer dagen reeds een en ander mede gedeeld. We zijn thans in de gelegenheid een afbeelding te geven van het ont werp dat de Amerikaanse architect Ra phael Hume voor de herbouw der Nij meegse Alma Mater maakte. Zoals we dezer dagen reeds mededeel den wordt in Amerika een grote actie gevoerd om 2 millioen dollar een derde van de totale kosten ter verwezenlijking van Hume's ontwerp bijeen te bren gen. Intussen bestaan naast dit Amerikaanse scheiden Nederlandse plannen die echter nog in een zeer onzeker stadium verke ren. Hoe tenslotte de Nijmeegse Universi teit herbouwd zal worden „Amerikaans" of Nederlands, is thans nog niet te zeg gen. Op de situatietekening ziet men rechts: de bibliotheek, de administratiegebouwen plan waarover de Sint Radboudstichtingmet de psychologische instituten in het nog niet geraadpleegd werd, meer be- midden en links het studentenverblijf. De Nederlandse verliezen in Indië be droegen op 6 Jan. 2 gesneuvelden en 4 gewonden. Omdat de Amerikaanse regering een brochure heeft uitgegeven onder de titel .Toekomstige moeders, haar verzorging en behandeling" eist het congres thans, dat zij een dergelijke brochure zal uit geven onder de titel „zenuwachtige va ders, hun verzorging en behandeling". Initiatief-nemers van het plan: vijf leden van het congres, die onlangs vader zijn geworden. WAT KUNT U DAAROP KRIJGEN? o.a. S00 gram biscuits, of 400 gram koekjes of 560 gram ontbijtkoek. U kunt uw keuze-bon ln drie delen splitsen. Op 1 deel kunt U verkregen: 100 gram biscuits, of 133 gram vanillekoekjes, of 4 eierkoeken, of 5 bruintjes. Op 2 delen: 1 ontbijtkoek van 370 gram. Wanneer U één of slechts twee delen van uw bon wilt besteden, ontvangt U voor het restant een WISSELBON, welke U het recht geeft, nog eens verse biscuits, ontbijt koek, koekjes e.d. te kopen. WELK VOORDEEL HEBT U DUS Dat U, door uw bon by C. Jamin te besteden, steeds vers bakwerk hebt. Met Kerstmis waren wij to taal uitverkocht, zodat wy thans beginnen met VERSE VOORRAAD! Van onze sportredacteur). Het internationale Nieuwjaarstournooi van Hastings, de steeds interessante inzet van een nieuw jaar in de schaakgeschiedenis, heeft ditmaal slechts de naam gemeen gehad met wat in vorige jaren een waarlijk historische gebeurtenis placht te zijn. Vroeger kon men deze glanzende parade van Caïssa's sterkste dienaren in Engelands be. roemdste badplaats inderdaad de wapenschouw der grootmeesters noemen. Dit jaar echter was elke betekenis er vreemd aan; Hastinga miste de Hastings-glorie en was daardoor niet echt Hastings. De intrigue is duidelijk, de dramatis personae gaaf en hun dialogen van Tom Bouws en de componist zelf op het alledaagse af reëel. Het zangsptl verplaatst ons naar de strijd om Ostende in de Spaanse oorlog, en de liefdesver- wikkëlingeli rondom de schrandere bur ger-dochter Annet zijn boeiend en vol onverwachte wendingen van begin tot eind. Doch het zwaartepunt valt op de mu ziek, een speelse, lichte, kostelijk muzi kale muziek die de handeling omspint met een waas van uitgelatenheid, en met al haar parodistische reminiscenzen aan Nicolai, Wagner, Grieg en zelfs Valerius, de toehoorders bijna onophoudelijk amuseert. Geheel vrij van zwakke plek ken is het stuk zeker niet, maar waar schijnlijk bespeurt men daar veel min der van wanneer het op de planken komt. Want het schreeuwt om een uitbeelding en komt bij een microfoon-uitvoering, die nog grote coupures maakt ook, volstrekt niet tot zijn recht. Overigens was die uitvoering op zich zelf zeer goed. Ze stond onder leiding van Van Otterloo, en vond in Corry Bijs ter, Annie Her mes, Albert Dana, Ernst Bjèlke en Henk Dorel voortreffelijke ver tolkers. Spande Bjelke de kroon wat hu moristische dramatiek betreft, een bijzon dere hulde komt nog aan Annie Hermes en Dana toe, die, als invallers, hun bui tengewoon moeilijke partijen in onwaar schijnlijk korte tijd onder de knie hebben weten te krijgen i Wij zijn (met Chelsea) enigszins in de aap gelogeerd .terwijl wij juist veel lie ver logeren in het Waldorf Astoria Ho tel in New-York. Het gaat met Chelsea hollend naar beneden en van Stamford Bridge is reeds weken lang niets an ders te melden dan misère. Gedurende de Kerstdagen knauwde nummer laatst Grimsby ons in gruzels, met Nieuwjaar vielen we dankbaar op onze blote knietjes omdat nummer-één-na-laatst, Blackburn ons een puntje liet en Zater dag j.l. maakte Derby County dood-ge- woon gehakt van ons. Volgens de wet van Newton zijn we nu gezakt tot vier plaatsen van onderen en als dat zo'n beetje doorgaat, seinen we Ijskoud: „Tommy, kom terug, we bieden je een heel kasteel en tienduizend dukaten zak geld". Want wat waar is, is waar: bij het vertrek van Tommy is de ellende be gonnen. Wij ontdekten toen een jonge ling, Ken Armstrong, die als centervoor wonderen scheen te verrichten, maar 't was een één-maands-vlieg. De Groot- Mogols van Chelsea hebben dan ook in gezien dat het zó niet ging en ze kozen de vleugel-voorwaarts Campbell als aan valsleider. Mis-gegokt! Het bleef knudde. Aangenomën dat ge het laatste woord der vorige alinea begrijpt, zullen we po gen een resumé te geven van „ons" op treden (om niet te zeggen: af-treden) op de Base-ball Ground in Derby. Géén gekheid: wij verloren met 51. Even min gekheid: het hopeloos slecht schie ten van Derby was daar de oorzaak van, omdat het voor precies hetzelfde geld 101 had kunnen wezen .Billy Steel en Horatio Carter zagen echter herhaalde lijk de hoekvlag voor de goal aan en zo zulks niet gebeurde, stond doelman Medhurst daar als 'n één-mans-elftal te half-backen, te backen en te keepen. Formidabel en het was geen wonder dat de Derby-crowd onze laatste linie herhaaldelijk een ovatie gaf, maar dat was slechts een pleister op de wonde. Als Derby werkelijk alles gegeven had, zoals van haar mocht worden aange nomen, was een cricket-score het gevolg geweest. En dit is ons verdriet: er zit geen perspectief in. Wij (Chelsea) zijn (voet bal)-ziek. Het eind van het liedje is onvermijdelijk: degradatie. Bij ons (in Engeland) ziin we nog niet zover als meneer Koolhaas, dat promotie moet worden verkregen op het Groene Veld en niet achter de Groene Tafel (van het Ballet Jooss). Al is Chelsea straks drie goals sterker dan de kampioen der twee de divisie, ze zullen desondanks ten on der gaan in het moeras, waar Tottenham Hotspur, West Ham United en andere zich vergeefs pogen uit te werken. Er is géén Generaal Pardon In de wetenschap dat Ge deze droe- ienis kunt delen en dit artiket-in-mi- neur, deze Notekrakers-suite (niét van Tsjaik(fsky) kunt billijken, overtuigd van Uwe deelneming ln het gevoelig verlies, hetwelk wij (misschien) gaan lijden, zü het ons vergund op -én licht punt te wijzen. Immers met een aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid zitler. wij, practisch gesproken bij de laatste 32 van de Cup. Komende Zater dag ontvangen wij nJ. op Stamford Bridge voor de eerste (werkelijke) ron de de derde klasser Barrow, die speciaal naar Derby gegaan is om Chelsea te be oordelen. Dat zegt echter niets. Even min zegt het wat ,dat Barrow (had U er ooit van gehoord?) dit seizoen geen enkele uit-wedstrijd verloren heeft. Cup- matches warden niet gewonnen door de beste elftallen; dat is juist de charme ervan. Maar er zijn (tenslotte) grèn- zen. Deze grens zal door Barrow niet worden overschreden. Let maar op. Arsenal („Enemy Number One") dacht dat met een 30 voorsprong en nog zeven minuten te spelen de kastanjes waren gepiept. Sheffield United dacht dat niet. Met nog vijf minuten te spelen stond het plots-klaps 3—2, omdat de United via de (non-singing) Nightingale hij héét zo! en een zekere meneer Whitelum binnen 120 seconden 2 schat- jes-van-goals had gefabriceerd. Dit gaf Arsenal de ril-kikkers. Tom Whittaker ordonneerde van de lijn, dat elk rood bloesje in de verdediging moest helpen, en met hangen en wurgen haalden ze het eind. Daar Burnley op Nieuwjaars dag met 5—0 verloor en Zaterdag in Bol ton met 1—1 gelijk speelde, is er voor de Glamours geen kou aan de lucht. Ze hebben zes punten voorsprong op voor noemd Burnley, acht op nummer drie Preston en negen op nummer vier Man Chester United. Dat het veelal „hakken over de sloot" was, doet niet ter zake. Wij zijn ge moogt 't best weten van plan cricket-lessen te nemen. Voor cricket is men nooit te oud. Een en an der naar aanleiding van de publicatie der honoraria va: Test-Match-spelers. Weliswaar zijn dit de honoraria der Australische spelers ,die deze zomer En geland onveilig komen maken, maar de bedragen verschillen slechts fractioneel met die der Britten. Trouwens, wij zou den er anders niet aan beginnen. Zo'n Kangaroe-knaap, die in Sydney aan boord stapt, begint r..et duizend Pop zó maar. Ze hebben (spreekt vanzelf) reis en verblijf gratis. In Southampton gearriveerd, wordt hun een chèque van 5.000 Pop in hun knuistjes gestopt; daar voor staan ze dan in een lekker zon netje 'n beetje te fielden. Of er nu „Bar nes O." in de courant staat, hindert niet, de duiten zijn safe. Voor „onvoorziene uitgaven"*niemand kan al het onvoor ziene voorzien ontvangen ze een dou ceurtje van 500 pegels. Is de Tour ten einde, dan pikken ze voor hun „natje en droogje" op de terugreis nog even 1500 penanten in. Bij mekaar: 'n slor dige tienduizend guldens (Nederlandse courant). Vandaar ons idee. Wij hebben tot ons zelf gemompeld: „Neem je bat op en wandel". Voor 'n mille of tien Zonder de vertgenwoordigers van de beide Amerika's, zonder de koele denkers uit de Scandinavische landen, zonder de sterken van de Balkan en zonder ook de Russen („omdat die toch hun woord nooit houden!"), kón Hastings 1948 ook geen betekenis hebben Tegenover dezen die men niet bad uitgenodigd stonden de mvitaties van Duitsers en Oostenrijkers voor deel neming in de lagere groepen, aan wier heropneming in het internationale schaak- milieu men dan de enige betekenis van dit jongste tournooi kan ontlenen. De internationale hoofdgroep van tien spelers wordt voor de helft gevormd door Engelsen. En nu kan men van de Engel sen alle goeds zeggen, hun huidige schaak generatie is zeker niet van grote klasse! En Abrahams, Alexander, Fairhurst, Go- lombek en Thomas staan geen van allen op het voorplan. Van de vijf buitenlan ders is de Hongaar Szabo de enige, die kan bogen op routine en successen in groot internationaal milieu. Varder zyn er dan nog de Zwitser Grob en de Frans man Raizman. En tenslotte twee betrek kelijk nog jonge Nederlanders, voor wie dit tournooi de vuurdoop betekende: Spanjaard en de veelbelovende Mühring; ook in de lagere groepen waren zoals ge bruikelijk enige Nederlandse vertegen woordigers aanwezig. Wanneer men de hoofdgroep van dit Hastings-tournooi vergelijkt met die van het Hoogoven-tournooi in Velsen, valt een grote overeenkomst te constateren. Tegen over vijf Engelsen ziet men zes Neder landers. En wat de buitenlanders betreft heeft het Hoogoventournooi ook interna tionaal bezien niet minder betekenis dan dat van Hastings, ja wellicht» zelfs wel meer. Want tegenover de sterke Hongaar Szabo, de Zwitser Grob en de Fransman Raizman aan Engelands kust ziet men op Hollandse bodem de sterke Tsjech Kott- nauer, de Belgische kampioen O'Kelly, de Franse goochelaar Rossolimo en de Lon- dense titelhouder Wood. Neen het heeft niets bevreemdends, dat Hastings dit jaar niet, zoals vroeger steeds het geval placht te zyn, in het mid delpunt van de belangstelling der gehele schaakwereld heeft gestaan. Bij deze be zetting van de hoofdgroep stond wel bij voorbaat vast, dat Szabo dit tournooi zou winnen. Wel een verrassing, en wel een zeer aangename, was de zeer goede pres taties van onze landgenoot Mühring in dit tournooi. Spanjaard daarentegen bleek voor dit tournooi te zwak. Hastings 1948 was begonnen voor men het wist, het was schier onopgemerkt ook geëindigd. Maar al zette Caïssa het jaar 1948 dan slapjes ln, de strijd die straks in Maart a.s. rond de wereldtitel zal ontbranden, zal alles goedmaken. Tenslotte hier dan de eindstand van het Nieuwjaarstournooi Hastings 1948: I Szabo 7)4 pt.; 2 3 en 4 Mühring, Tho mas en Grob 5)4 pt.; 5 Fairhurst 5 pt! 6 Abrahams 4)4 pt; 7 Golombek 4 pt; 8 Alexander 3)4 pt; 9 Raizman 3 pt; 19 Spanjaard 1 pt H. J. v. d. BROEK, Nwe Binnenweg Rotterdam C.) No. 661 (8 Januari 1948.) PROBLEEM No. 2059. P. SIEGELAAR, Maastricht. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vijfde ronde van het hoogoven- schaaktournooi, zijn: HenneberkeVan Steenis 0 O'KellyRossolimo KottnauerPrins Van ScheltingaWood CortleverKramer 1—0 1—0 afg. órtleverKramer De stand na de vijfde ronde luidt 1. Van Scheltinga 3% pnt. en 1. afg' PartlL 2. Prins 3)4 pnt.; 3. Van Steenis 3 pnt.. en 1 afg. partij; 4. Kottnauer 3 pnt 5. O'Kelly 2)4 punten; 6. Rossolimo 2 punten; 7. Cortlever 1)4 punt. en 1 afgebr. partij; 8 en 9 Wood en Henne berke 1)4 pnt.; 10. Kramer 1 pnt. en 1 afg. partij. Voor het damestournooi werden de volgende partijen gespeeld: Mevr. Rood- zantmevr. Van Schaik 10; mevr. Penning—mevr. Klijn 0—1; mevr. van der Veenmevr. Van Aalst 10. PROBLEEM No. 2060. U. COLIER, Maastricht Zwart: 2, 7/9, 15/8, 27, 35/7. Wit: 11, 24, 28/9, 33, 38. 43, 45/7, 50. PROBLEEM No. 2061. jan SCHEI JEN, Kerkrade. Zwart: 11/5, 21, 25 30, 35. Wit: 23, 34, 37, 40/4, 48/9, PROBLEEM No. 2062. J v. GELDEREN, Horn. Zwart: 4, 7, 12/4, 16, 18, 20, 22, 24/5, 28 36. Wit: 21, 29, 33/4, 37/9, 42, 44/5, 47/8, 50. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2053. (J. Scheijen.) 'Zwart: 6. 12/3, 16, 21. 23, 35. Wit: 27, 34, 39, 40 43/4, 48 Wit: 34—29, 39—34, 34—30, 44—40, 43—38, 4817. Schijnoplossing: 34—30, 40—34, 34—29, 3917, remise. Probleem No. 2054. (G. v. Dijk.) Zwart: 4, 10/5, 18/21, 23 Wit: 28 30, 32/4, 37/9, 43, 47, 50. Wit: 28—22, 30—24, 37—31, 32—28, 3820, 47—41, 50—45, 45 5. Probleem No. 2055 .(P. Maas.) Zwart: 1, 9, 10, 13, 22/4, 28. Wit: 12 ,31, 33/4, 39/40 43/4. Wit: 34—29, 44—40, 39 8, 8—3, 3 5. OPLOSSERS. Van de problemen Nos. 2050/5 zonden, goede oplossingen in: W; i Th. v- Veèn, C. v d. Linde, J. J. Kleijn, L. Th. J. v. d. Brom, (No. 2053/5), P- C. N. v, d. Hulst (2053/5), M. J Jegen (2050/1) allen Rot terdam; A. de Gróót, den Haag; S. Kor- pershoek, Vlaardingen (2050/2), J. Ver meulen, Leiden; G. Luiten, Boskoop; C, A v d Velden, Delft (2047/55); Nic. J. Dysselbloem, Naaldwijk; H. J. Kerkhof') Deventer; Sjaak v. d. Watering (2050/1, 2053/4) en J. W. Prein (2047/51, 2053/5), beiden Schiedam; J, G. F. de Wit Bleiswijk (2053/5); A. v. Beek, Schie- broek (2050/1 2053/5); G. v. Dijk, Poor- tugaal; Tb A, Romeijn, Rotterdam (No. ?r:3/4). Prijswinnaar 1 afl. „Denksport."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2